UL - warszawski poszerzany/ Bees in the Warsaw hive.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 23 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 65

  • @krasnowo
    @krasnowo  7 ปีที่แล้ว +4

    Cieszę się że filmik wywołał ożywioną dyskusję. Czasem jakieś dziwne mody panują w pszczelarstwie i nie tylko. A z ulem chyba jest jak z butami - podstawa musi być wygodny a nie tylko modny ;) po za tym jeden potrzebuje solidny ciepły but a inny będzie zadowolony latał w sandałach. Pozdrawiam i zachęcam do dalszej dyskusji.

    • @bronsonalec5047
      @bronsonalec5047 3 ปีที่แล้ว

      i guess im asking randomly but does any of you know of a tool to log back into an Instagram account?
      I was dumb forgot the account password. I would love any help you can offer me!

    • @tylersalvador2437
      @tylersalvador2437 3 ปีที่แล้ว

      @Bronson Alec instablaster :)

  • @gosiaj5898
    @gosiaj5898 5 ปีที่แล้ว +3

    Piękne ule 😊

  • @bogusawstrzeszkowski8512
    @bogusawstrzeszkowski8512 7 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo fajny ul . Pozdrawiam

  • @BartoszSikora-pi5ms
    @BartoszSikora-pi5ms 6 หลายเดือนก่อน

    Jaki gatunek i linia pszczół prezentowana na filmiku ?

  • @DK-kt5im
    @DK-kt5im 7 ปีที่แล้ว +2

    Rewelacyjny filmik, cieszy że o warszawiakach i to jakich porządnych ulach, bo ogólnie oprócz pasieki wierzbie, kiedyś Piotr i pszczoły i czasami Piotr Mława mało kto publikuje filmiki z pracy na tym ulu. A z ulem można poszaleć i pocudować bo i stosuję dennicę higieniczną i zolator trzyramkowy i chmary, i jakiś towar wrzucę na ramki jeśli trzeba, dodatkowo u mnie jeszcze nadstawki 1/2 wkp 35mm dochodzą, także jeśli ktoś się decyduje na gospodarkę stacjonarną to ul wymiata. Trzymam za słowo że w maju będzie vol.2 czekam z niecierpliwością.
    U mnie "łódzkie" ilość ramek na 04.04 to od 4 do 9 obsiadanych na czarno w zależności od siły rodziny więc na filmiku jest w normie. 10 ramek wielkopolskich = prawie 7 warszawskich posz.
    PS jedyne co to zapasy bym odsklepił, oraz i to już uznaniowo ale na Suwalszczyźnie to zamienił tego buckchwasta jakkolwiek się piszę na porządną krainkę lub kaukaza :) ale to już kwestia gustu. Super porównanie z poddawaniem matki można zobaczyć ile zapasów jest w tym wielkopolskim co prawda brak matki przyczynił się też do zwiększonej konsumpcji. Miodnego sezonu Panowie :)

    • @krasnowo
      @krasnowo  7 ปีที่แล้ว

      Teraz właśnie to jest zagadka, co będzie z pogodą. Fala zimna na się rozlać na cały kraj - a tu w północny-wschód to wiadomo najsrożej przypierniczy. I w zadzie takie ostrożne postępowanie z pszczołami - może okazać się słusznym rozwiązaniem.

    • @arkadiuszkrezel8608
      @arkadiuszkrezel8608 6 ปีที่แล้ว

      jeszcze wiele nauki przed Toba . Fajnie ze pokazujesz mlodym tradycyjny ul dla leni . A siatki too...

  • @pasiekagorkowo9183
    @pasiekagorkowo9183 7 ปีที่แล้ว +1

    Mam i ja Warszawskie z tym że trochę skróconą ramkę gniazdową zaś nadstawka wyższa Bardzo dobrze pszczoły zimują i jest ok.:)
    Pozdrawiam.

    • @krasnowo
      @krasnowo  7 ปีที่แล้ว

      Takie ule miał tu jeden fajny pszczelarz do którego kupowałem moje pierwsze pszczoły - szkoda że kupiłem W. zwykłe.

  •  7 ปีที่แล้ว +2

    Witam. Ja dla odmiany mam na ulach dadanta. Też dobru ul na warunki Podlasia. Pozdrawiam

  • @pszczelarzchemik2625
    @pszczelarzchemik2625 7 ปีที่แล้ว

    U mnie w warszawiakach po 3- 4 ramy nabite czerwiu jest różnica spora

    • @krasnowo
      @krasnowo  7 ปีที่แล้ว

      Możesz zdradzić jaki region?

    • @pszczelarzchemik2625
      @pszczelarzchemik2625 7 ปีที่แล้ว

      kujawsko pomorski

    • @krasnowo
      @krasnowo  7 ปีที่แล้ว

      W ostrowskiej miałem w niektórych 6-7, teraz to pewnie więcej - Ale było ciasto dawane - a nawet syrop i syta. I niestety przy takiej pogodzie to wszystko może być mało. W tym momencie jeszcze ałycza nie kwitła u Nas.

  • @krisland6897
    @krisland6897 6 ปีที่แล้ว +1

    Można wiedzieć kto jest producentem tych uli na filmie. Dość solidnie wykonane.

  • @ci6p9hy45
    @ci6p9hy45 7 ปีที่แล้ว

    Mam ważne pytanie do Krasno mianowicie dopiero co zaczynam przygodę z pszczołami mam podobne ule jeszcze po dziadku ale nie o tym.Interesuje mnie co palisz w tym podkurzaczu że ten dym jest taki gęsty i nie gaśnie . Bardzo proszę o odpowiedź .Pozdrawiam z okolic Augustowa

    • @krasnowo
      @krasnowo  7 ปีที่แล้ว

      Pruchno wierzbowe i trochę dębowego - najlepsza mieszanka. Stosuje też jako rozpałka łęty z topinamburu lub słonecznika. Pruchno z dębu przywozi mi kolega aż z Gierłoży z Wilczego Szańca.

  • @artur2885
    @artur2885 6 ปีที่แล้ว

    Witam , też trzymam pszczoły w warszawiakach karmię 10 kg na ul, mam natomiast pytanie jak Pan przygotowuje rodzinę na miodobranie , krata odgrodowa ? Mam taki problem że marka mi czerwi później po całym ulu i zamias miodu mam pełno pszczół jak to zmienić ? ograniczyć jakoś tą matkę wspomnianą kratą ? Jak pan z tym sobie radzi by na miodarkę szły ramy z czystym miodem a nie z czerwiem ?

  • @miki1981qqq
    @miki1981qqq 6 ปีที่แล้ว

    .
    Witam na wiosnę chciał bym rozpocząć swoją przygodę z pszczołami, a czas zimowy chce wykorzystać na zdobywanie wiedzy i stopniowe kupowanie niezbędnego osprzętu i tu zaczyna się problem jaki typ ula wybrać. Myślę o dwóch typach warszawski poszerzany lub wielkopolski. Pasieka będzie stacjonarna z 4 ulami, co by pan mi doradził? Gospodarować zamierzam w woj dolnośląskim.Z góry dziękuję za odpowiedz pozdrawiam

    • @krasnowo
      @krasnowo  6 ปีที่แล้ว

      Kup każdy ul inny - będziesz wiedział co do Ciebie i Twoich warunków pasuje. Wiem że nawet przy 4 ulach to będzie problematyczne - ale zyskasz niezastąpione własne doświadczenia.

  • @tarkowskimarek7358
    @tarkowskimarek7358 7 ปีที่แล้ว

    Szkoda, że nie ma filmiku z maja :( - ale i tak extra. Zacząłem myśleć na poważnie nad Warszawiakiem leżakiem / Wlkp leżakiem :)

    • @krasnowo
      @krasnowo  7 ปีที่แล้ว

      No w maju to razem z kolegą Marcinem byliśmy obaj od nawału roboty w pasiece wyleczeni z YouTuba :)

    • @tarkowskimarek7358
      @tarkowskimarek7358 7 ปีที่แล้ว

      krasnowo a powiedz mi proszę. Jak pobiera się miód z takiej ilości ramek? Pszczoły naturalnie składają miód nad. Kolega pisał że ma izolatory. A bez nich się nie da?

    • @krasnowo
      @krasnowo  7 ปีที่แล้ว +1

      Jak są dobre pożytki to miód jest z boku gniazda. W przypadku słabszych pożytkowo terenów izolator będzie dobrym rozwiązaniem. Ja stosowałem kiedyś pionową kratę odgrodową w Warszawskich zwykłych. Pozdrawiam

    • @tarkowskimarek7358
      @tarkowskimarek7358 7 ปีที่แล้ว

      Na pasieka24 znalazłem fajny przepis na leżaki wielkopolskie (ze wzg na ramkę) i chyba się skuszę zbudować zimą kilka nowych uli.

    • @krasnowo
      @krasnowo  7 ปีที่แล้ว

      No to wrzuć link, chętnie się z tym zapoznam.

  • @arturborubar5538
    @arturborubar5538 7 ปีที่แล้ว

    Tak jest w ulach warszawskich, dajesz 15 kg a w kwietniu zostaje nawet 10 kg w ulu. Dla mnie najlepszy ul. Jeśli dla kogoś ramka za ciężka to polecam warszawskie zwykłe.

    • @krasnowo
      @krasnowo  7 ปีที่แล้ว +2

      Mi nie chodziło o ciężar, a raczej o utrudnione wyciąganie z ula tych ramek w stosunku do szeroko-niskich. Zaczynałem do warszawskich zwykłych i to była mordęga.

  • @michakubiak-pszczoyumichaa7876
    @michakubiak-pszczoyumichaa7876 7 ปีที่แล้ว

    Witam....
    Czy dno w tych Ulach jest pod skosem?????

    • @krasnowo
      @krasnowo  7 ปีที่แล้ว

      Z tego co wiem to nie - kiedyś zalecało się robić pewien przechył w kierunku wylotka lub lekko pochylać ul, tak aby ewentualnie skroplona woda mogła opuścić ul.

  • @majkletoro6162
    @majkletoro6162 7 ปีที่แล้ว

    Cześć - powszechnie uważa się że na ramce ostrowskiej pojedyńczej się nie zimuje najlepiej na 2 korpusach - moje pytanie jest takie czy próbował pan zimować na jednym korpusie jeśli tak to jakie wyniki były ?

    • @krasnowo
      @krasnowo  7 ปีที่แล้ว +1

      Witaj. zimowałem na jednym korpusie z dobrym rezultatem. Odkłady. Zimowanie na dwóch ma tę zaletę że nie trzeba tylu korpusów gdzieś chować na zimę ;)

    • @majkletoro6162
      @majkletoro6162 7 ปีที่แล้ว

      a normalne rodzinki na jednym korpusie da się zimować ? czy półnadstawka pod korpus była wkładana w ramach poduszki powietrznej ?

    • @majkletoro6162
      @majkletoro6162 7 ปีที่แล้ว

      w ulach ostrowskiej podobno szybciej pszczoła dochodzi do siły porownując z dydantem czy poszerzanym warszawskim

    • @krasnowo
      @krasnowo  7 ปีที่แล้ว

      Co dochodzenia do siły - Może i tak tylko jest z tym więcej zabawy.
      Zimowałem bez półnadstawek, na dennicy zamkniętej nie ocieplanej.

    • @majkletoro6162
      @majkletoro6162 7 ปีที่แล้ว +1

      Na północy kraju te ule cieszą się dość dużą popularnością inny okres wegetacyny roślin sprawia że podobno te ule lepiej się tu sprawdzają na południu więcej dadantów. Mam znajomego który twierdzi że kubatura ula wielkość ramki pojemność korpusa sprawia że w ostrowskim jest łatwiej pszczole utrzymać właściwą termikę a co za tym idzie mają lepszy start, jak dobry rok jest to w takim ulu pszczoła szybko dojdzie do siły że i wierzbę można brać jako towarowy półnadstawki pszczoła da rade zalać nim wierzba przestanie lać pszczoła zasklepić odparować da radę i gatunkowy wierzbowy leje się. Ja też miałem ostrowskiej ale miałem jakieś tam straty kiedyś i obarczyłem nimi niską ramkę i zmodernizowałem ule wielkopolskie nadstawki dałem jako gniazdowe korpusy a ostrowskie gniazdowe stały się miodniami wysedł dół wielkopolski nadstawka ostrowska. Ale że lubie miód gatunkowy mam ochote na wierzbę czystej postaci i tak się zastanawiam nad zimowaniem na ramce ostrowskiej korpusy też sa innych wymiarów łatwiej transportować to też na plus. Co do warszawiaków poszerane a zwykłe zdecydowanie wolał bym zwykłe są bardzie przyjazne pszczole z warszawiaków poszerzanych gatunkowego to się raczej nie weźmie pełna nadstawka ostrowska to od 10 do 14 litrów miodu tak mi wychodzi sąsiad ma warszawiaka szerokiego on z jednej ramki ma od 3 do 3,5 litra miodu zanim pszczoła taką ramkę zaleje czasu minąć musi więcej więcej porzytków się przewinie miód wymieszany idzie z tego to nie dla mnie :) choć sprzyja ten ul zimowli ma dobre rezulataty co roku - a tak na marginesie też niemam dennic siatkowanych :) obecnie, znajomy dennic narobił i jak zimą, jesienią plucha w powietrzu wisiała kisiel taki do uli mu wilgoć weszła strat sobie narobił sporych oki powodzenia w sezonie. O a jak tam sklenerki się sprawują jak się sprawdzają ? jak unich z miodnością ? zimotrwałością ? lubię mieć porównanie mam obecnie kilka ras bazuje na środkowoeuropejskiej pszczoła wiodąca w mojej pasiece najbardziej wdzięczna najlepiej mi z zim wychodzi miodu daje też właściwe ilości najbardziej bezobsługowa mam też trochę krainki i anatolskiej też mają swoje zalety jak mi się celka skończy będe coś w jej miejsce nowego chciał zastanawiam się nad Viktorią Iwą albo Wrzosówką tą z pod Koczały sam jeszcze do końca co wezmę może przestawiać się będę całkowicie na nasze nadwiślańskie kampinoski, augustowskie sam niewiem pozdrawiam

  • @tomeknowacki94
    @tomeknowacki94 7 ปีที่แล้ว

    Witam . Kto robi takie ule ?

    • @krasnowo
      @krasnowo  7 ปีที่แล้ว

      Z tego co wiem to kolega Marcin robił sam - można zamówić u producentów uli drewnianych zrobią takie.

  • @szczepan7056
    @szczepan7056 6 ปีที่แล้ว

    Piękne ule :) może zdradzicie z kolegą od kogo one są? Czy stworzone własną dłonią, potem i umysłem? ;)

    • @krasnowo
      @krasnowo  6 ปีที่แล้ว

      Patryk Esz z tego co mi wiadomo kolega robił te ule Sam. Ale u Sułkowskiego na refundację zamawia takie same. Pozdrawiam

    • @szczepan7056
      @szczepan7056 6 ปีที่แล้ว

      krasnowo dzięki obczaję;) myślę że w przyszlym roku parę postawie takich w ramach nauki ;) ciekawi mnie bardzo jak się pszczolkom tam żyje, wydaje mi się ze bardzo komfortowo ;) w ciepłej atmosferze a nie dotykajac ściany która co rusz kaprys natury i zmienia temperaturę.

  • @Bee_Royal
    @Bee_Royal 7 ปีที่แล้ว

    Super filmik, bardzo!
    Też mamy ule na ramce warszawskiej-poszerzanej które sami zbudowaliśmy ale z nadstawkami. Na moich filmikach można sobie obejrzeć jak wyglądają, zapraszam:
    th-cam.com/play/PLb0qWIkIzBQzfhdvsfFWV8nGo_5jea-iL.html

  • @andrzejyoker7524
    @andrzejyoker7524 6 ปีที่แล้ว

    Część.Co słychać u twojego kolegi z warszawiakami?

  • @marcingrynberg3641
    @marcingrynberg3641 7 ปีที่แล้ว +1

    5 kwietnia, nie 5 kwiecień :-)

    • @krasnowo
      @krasnowo  7 ปีที่แล้ว +1

      To regionalizm Marcinie ;)

    • @marcingrynberg3641
      @marcingrynberg3641 7 ปีที่แล้ว +1

      He he. Trzymam nadal kciuki za Twoje super działania!

    • @krasnowo
      @krasnowo  7 ปีที่แล้ว +1

      Dzięki - fajnie że obserwujesz praktyczne pszczelarstwo. W następnym filmie będzie o grzybach - również temat, który mi podrzuciłeś. Pozdrawiam.

    • @tarkowskimarek7358
      @tarkowskimarek7358 7 ปีที่แล้ว

      Ale kolejna osoba, która to zauważyła :)

  • @imkerboss9960
    @imkerboss9960 7 ปีที่แล้ว

    nigdy nie wyciągniesz tyle miodu z warszawiaka co np z wielkopolskiego. trzeba przyznac że jest to ul praktycznie bezobsługowy jakie by też załamanie pogody nie było z głodu nie padną

    • @pasiekarospuda112
      @pasiekarospuda112 7 ปีที่แล้ว +2

      Mam również wielokorpusowe ostrowskiej (30szt), ale wolę warszawiaki. Jest takie powiedzenie, że ul miodu nie nosi. Prawdą jest że w korpusowych łatwo jest manewrować powierzchnią rodni i oddzielić miodnię jedną poziomą kratą. W warszawiaku jest trochę pod tym względem gorzej, ale się da. W moim systemie, jeśli z danej rodziny chcę pozyskać tylko miód to rozbudowuję ją maksymalnie (27ramek) i zamykam matkę w 3-ramkowym izolatorze na prawie 2 miesiące. Efektem tego jest conajmniej podwójna ilość miodu. Generalnie robię dużo odkładów, więc w większości uli matki czerwią na ful. Pozdrawiam!

    • @krasnowo
      @krasnowo  7 ปีที่แล้ว

      No i właśnie będzie to załamanie pogody - Kalendarz Biodynamiczny bardzo dokładnie to przewidział. Pozdrawiam

    • @DK-kt5im
      @DK-kt5im 7 ปีที่แล้ว

      Imker Boss - a to czemu? Takie licytacje są bezpodstawne, pszczelarze sąsiedzi nie wyciągają z wielkopolskich tyle co ja z warszawiaka :P chyba że bardzo skromni są i się nie przyznają/chwalą

    • @imkerboss9960
      @imkerboss9960 7 ปีที่แล้ว

      a to dlatego że bardzo dużo miodu zostaje koło czerwiu, no ale są i tacy co takie ramki wirują, to nie licytacje tylko realia, zapytaj się kogokolwiek kto zmienił warszawiaka na inny ul czy by do niego wrócił tylko leniwi i zapytaj ile najwięcej z niego wyciągnęli

    • @krasnowo
      @krasnowo  7 ปีที่แล้ว +2

      Właściwie kolega Imker Boss, nieświadomie ujawnił błąd w swoim rozumowaniu, cytuje - "wrócili tylko leniwi" czyli Ci co stwierdzili że mniejszym nakładem pracy osiągają te same efekty. Ule wielokorpusowe zostały narzucone przez pszczelarstwo intensywne - duże pasieki obsługiwane przez tanią siłę roboczą przy znacznym zmechanizowaniu gospodarki pasiecznej.

  • @arturborubar5538
    @arturborubar5538 7 ปีที่แล้ว

    t