Egy tudományos cikk - az elmélet

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 ก.พ. 2024
  • 2024. tavasz, A tudományos közlés művészete, 9/2. előadás:
    A kurzus általános leírásából:
    "A tudományos kutatómunka elválaszthatatlan része gondolataink átadása egy kiválasztott célközönségnek, amelynek befogadóképessége az adott helyzettől függően más és más. Ezt figyelembe kell vennünk az általunk kifejteni szándékozott hatás maximalizálására, ami viszont nem mindig egyszerű feladat. Jelen kurzus célja a tudományos közlés gyakorlatának átadása a csillagászat szakmai jellegzetességeit szem előtt tartva, kezdve a publikálás elvi alapjaitól egészen a praktikus, gyakorlati eszközök részletes ismertetéséig. A kurzus által megcélzott hallgatói kör elsősorban azok a csillagász és fizikus egyetemisták, akik jövőbeli doktoranduszokként tudományos kutatómunkával szeretnének foglalkozni. Noha PhD-kurzusként nincs meghirdetve, természetesen doktoranduszokat is örömmel látok a hallgatóságban."
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 14

  • @ryksa6479
    @ryksa6479 5 หลายเดือนก่อน +7

    Hiánypótló előadások, szegedi fizikusként mindig követem az előadásokat. Kiss László for president! 😅

  • @tothista4477
    @tothista4477 5 หลายเดือนก่อน +2

    Tanulságos előadás. Sok szép publikációt kívánok a jövő tudósainak. 👍 Még arra is rájöttem, hogy pályafutásom alatt megírt újságcikkeim közül melyik volt megfelelő a fenti kritériumoknak, illetve milyen baklövéseket követtem el. Saját műfajom isvvolt, a mordulás. 😀

  • @torma993
    @torma993 5 หลายเดือนก่อน

    👍

  • @Jani_a_NAGY
    @Jani_a_NAGY 5 หลายเดือนก่อน

    Üdv! Ez is a megmutatkozás kérdése, mai "alfa" fogyasztói korosztály ebben nemsokára mindent visz! (hátha normalitásban is!) megmutatják majd maguk!! mint ma a debiséggel a tik-tokkal!! Remélem.

  • @mrJety89
    @mrJety89 4 หลายเดือนก่อน

    Mi a második L. ?

    • @Kiss.Laszlo.csillagasz
      @Kiss.Laszlo.csillagasz  4 หลายเดือนก่อน

      Családi titok, max egy sör mellett osztom meg kevésszemközt… 🤓

  • @loveisthekey
    @loveisthekey 5 หลายเดือนก่อน

    Oszkár díjat mikor tetszik megkapni? Üdv

    • @loveisthekey
      @loveisthekey 5 หลายเดือนก่อน

      melyik amerikai színésznővel szerepelne szívesen közös filmben?

    • @vinczesamuel8288
      @vinczesamuel8288 5 หลายเดือนก่อน

      Laci politikusnak kelet volna mened.Sokat dumàlsz a csilagàszat le maradt.Nem sokat èrtetem amit ösze hordtàl.Töbet a tènyekel kène foglalkozàl ha egyáltalàn èrtesz a csilagàszathoz.

    • @loveisthekey
      @loveisthekey 5 หลายเดือนก่อน

      folyton mosolyogni tetszik. honnét ez a sok optimizmus? @@Kiss.Laszlo.csillagasz

    • @Kiss.Laszlo.csillagasz
      @Kiss.Laszlo.csillagasz  5 หลายเดือนก่อน +4

      bármelyikkel... :-)

  • @tothjozsef2327
    @tothjozsef2327 5 หลายเดือนก่อน

    Az előadás közepénél járok. Ezek szerintz senki sem publikálhat, akinek nincs valami egyetemi fokozata? Ha tegyük fel kitalálok egy újfajta energiaforrást, akkor arról senki sem tudhat mert nincsa hozzá tudományos fokozatom, vagy képleteim? Másik kérdés. Miért angolul kell publikánli és miért az usa-ban? Kiadhatom kínai vagy orosz nyelven is. Tök jó lenne, ha a következő ember a holdon kínai lenne, az akkora pofon lenne az amcsiknak, hogy komcsi módszerekkel elhalgattatnák a helyi médiát, de az usa-n kívülieket nen tudnák. Szóval vissza. Csak komcsi lapokban terjeszthetném az új reaktort?

    • @Kiss.Laszlo.csillagasz
      @Kiss.Laszlo.csillagasz  5 หลายเดือนก่อน +1

      Bárki publikálhat, hiszen az egyetemi fokozat megszerzéséhez kell a publikáció, ergó per def a kezdő kutatók mind fokozat nélkül publikálnak. Az ötlet, eredmény eredetisége, újszerűsége számít, nem a publikáló egyetemi ranglétrán betöltött helye. Azért angolul publikálunk, mert az ma a tudomány nyelve, mint évszázadokkal korábban a latin volt (fun fact: Edmund Halley angol csillagász latinul és franciául egyszerre publikálta bizonyos műveit). Egyáltalán nem csak az USA-ban adnak ki lapokat, egész Európában angol a fontos lapok nyelve, de még Magyarországon is adnak ki angol nyelvű szaklapot. "Akarod, hogy értse a világ? Akkor angolul add ki.". A kínaiak is egyre többet publikálnak angol lapokban, újabb fun fact: az amerikai kiadású Astrophysical Journalban, a szakma de facto legrangosabb lapjában ma már minden hetedik cikk kínai szerzőktől jelenik meg. Kínával nem a publikálás nyelve és fóruma a gond, hanem a nyilvánosságra törekvés ("publikálás") majdnem teljes hiánya, ők nem szeretik megosztani az aktuális dolgaikat a világgal. De ez már a politika és nem a tudomány döntése.