Psychokryminalistyka: stan silnego wzburzenia a odpowiedzialność karna - dr Bogdan Lach

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 มี.ค. 2016
  • Tematyka wykładu skupiona jest wokół zbrodni dokonywanych w afekcie. Wyjaśnia jaki wpływ na wymiar kary ma stan silnego wzburzenia emocjonalnego, jakie mechanizmy kierują wtedy człowiekiem oraz na ile taka osoba jest świadoma własnych czynów. Poruszona zostanie również tematyka opiniodawstwa biegłych psychologów, których rola jest niezmiernie ważna w tego typu sprawach oraz jakie trudności ich napotykają na drodze postępowania sądowo-procesowego.
    O prelegencie:
    Dr Bogdan Lach - radca Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Biegły sądowy z zakresu psychologii, specjalista w dziedzinie przestępstw związanych z użyciem przemocy. W latach 1994-1996 funkcjonariusz Służby Więziennej. Od 1996 roku ekspert KWP w Bielsku Białej, a następnie w 1998 roku koordynator Zespołu Psychologów KWP w Katowicach. Od 2005 roku radca w Wydziale Kryminalnym. W swojej dotychczasowej karierze stworzył ponad 300 profili psychologicznych i kryminalistycznych n/n sprawców różnych kategorii przestępstw. Za swoje osiągnięcia został odznaczony złotym Krzyżem Zasługi oraz Oznaką Zasłużony Policjant. Pierwszy profiler policyjny rozwijający swoją metodę profilowania od 1996 roku. Członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Autor dwóch książek z zakresu psychologii śledczej i kryminalistyki oraz kilkudziesięciu publikacji z zakresu psychologii śledczej w czasopismach krajowych i zagranicznych.
    O projekcie:
    Strefa Psyche SWPS to nowatorskie przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzowanie wiedzy psychologicznej na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywanie możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Chcemy ukazywać praktyczne zastosowanie wiedzy psychologicznej nie tylko w sferach oczywistych dla tej dziedziny nauki (np. pomocowym, terapeutycznym), ale również w sektorze biznesowym oraz zaawansowanych, nowoczesnych technologiach.
    #psychokryminalistyka #psychologia #CSI #kryminalistyka #wykład #zbrodnia #karalność #sądownictwo

ความคิดเห็น • 23

  • @izzulek8904
    @izzulek8904 6 ปีที่แล้ว +20

    "Natomiast żona NIESTETY tego nie robi" xDDD Zapowiada się genialny wykład :D

  • @katarzynagieron9321
    @katarzynagieron9321 2 ปีที่แล้ว +2

    Wspaniały wykład !

  • @Unknown-artist77
    @Unknown-artist77 8 ปีที่แล้ว +13

    Kończyłem psychologie sadowa, a w tym wykładzie i tak usłyszałem wiele nowych ciekawostek. Super!

  • @10Grazia01
    @10Grazia01 3 ปีที่แล้ว +6

    Zastanawia mnie kwestia obrony. Żona mogła zabić męża w silnym stanie zburzenia bo była ofiarą wieloletniego bicia? A co z żoną, która zabiła męża ( chwyciła ten nóz w obronie), kiedy mąż pierwszy raz w życiu ją zaatakował? Bo jeśli będę wracać w nocy przez park i obcy mnie zaatakuje, to mam prawo wyrwać mu nóż i się bronić? Ale w domu, kiedy mąż np. pierwszy raz w życiu dostanie jakiegoś szału/ ataku choroby psychicznej czy nie wiem czego, to już nie mogę się bronić bo go znam? To raczej bym wnioskowała, że przy pierwszym takim incydencie jest większa obrona niż przy sytuacji wieloletniego znęcania się, bo przy takiej już patologicznej relacji kobieta wie z czym ma doczynienia i sama nie przerwała tego stanu rzeczy... to bronić się czy się nie bronić?

  • @diabolinka1
    @diabolinka1 5 ปีที่แล้ว +5

    Świetny wykład. 👍

  • @MarekMazurkiewicz1988pl
    @MarekMazurkiewicz1988pl 8 ปีที่แล้ว +11

    Dzięki za nagranie. Proponuję uzupełnić wideo o slajdy gdy prowadzący odwołuje się wprost do slajdów.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  8 ปีที่แล้ว +5

      +Marek Mazurkiewicz dziękujemy za sugestię. Co do slajdów, dodajemy je zawsze, jeśli tylko prelegent się zgodzi. W tym wypadku, ze względu na omawianie materiałów dot. śledztw dr Lach, na wszelki wypadek poprosił o nie publikowanie slajdów.

  • @katarzynaadamska4136
    @katarzynaadamska4136 6 ปีที่แล้ว +5

    Panie Doktorze, jako praktyk i teoteryk jest Pan kopalnia wiedzy. Prosze o wiecej I wiecej bo zagadnienia ciekawe.

  • @karolj.3218
    @karolj.3218 7 ปีที่แล้ว +1

    A czym są, te tajemnicze energie ?

  • @magdakwaterska428
    @magdakwaterska428 ปีที่แล้ว

    Uważanie czynu w afekcie za przestępstwo przeciwko zdrowiu i życiu jest akceptowaniem przemocy.

  • @magdakwaterska428
    @magdakwaterska428 ปีที่แล้ว +1

    Ugodzenie nożem w afekcie jest najczęściej z powodu przemocy, chociaż też są inne powody. Ofiary przemocy bez nałogów nie zabijają z premedytacją, cierpią z powodu przemocy i nie mogą liczyć na pomoc państwową. Mam nadzieję, że takie ofiary nie trafiają do zakładu karnego typu zamkniętego. Jak dostaną wyrok od 1 roku do 5 lat w zakładzie półotwartym czy otwartym, to należy je ułaskawić i napisać petycję o uniewinnienie. Przecież mogą być poddane terapii dla ofiar przemocy na wolności bez odsiadki w zk typu półotwartego i otwartego. Politycy i inni urzędnicy oraz ludzie wierni polityce i organizacjom religijnym to pieprzone kanalie, które akceptują przemoc i uważają, że ofiary przemocy powinny być ukarane. Przecież pobyt takim ofiarom przemocy w izolacji zaszkodziłby psychicznie.

  • @ALIlublin
    @ALIlublin 5 ปีที่แล้ว +4

    Szkoda, że na Psychologii jednolitej magisterskiej UMCS nie ma przedmiotu związanego z kryminologią.

  • @65mto
    @65mto 4 ปีที่แล้ว +1

    42:00 ''ciało dużo waży po śmierci" Naprawdę więcej niż przed śmiercią? W psychologii nie obowiązują prawa fizyki? Żona znajomego, z zawodu pedagog/logopeda, tłumaczyła mi kiedyś, że dziecko, które nie chce być wzięte na ręce, waży więcej niż takie chętne. A może jednak psychologia należy do tzw. cargo cult sciences?

    • @zimna1926
      @zimna1926 3 ปีที่แล้ว +2

      no przecież nawet to doświadczenie można zrobić na dorosłym :) gdy mąż chce mnie wziąć na ręce - a ja nie chcę, to przyciągam się do ziemi i mnie nie podniesie :)

    • @dezo6508
      @dezo6508 ปีที่แล้ว +1

      Co ma psychologia do tego? Słyszałeś o czymś takim jak stężenie pośmiertne? 😆😆

  • @agnieszkakwasniewicz
    @agnieszkakwasniewicz ปีที่แล้ว +1

    Te osoby maltretowane przez lata które dopuściły się zabójstwa. Żal mi ich. Dlaczego tak jest że nie pomaga nikt zawczasu? Czy musi dojść do zabójstwa żeby ktoś zainteresował się tym że jest duży problem?

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  ปีที่แล้ว +1

      Często osoby, które krzywdzą innych, same były krzywdzone.

    • @agnieszkakwasniewicz
      @agnieszkakwasniewicz ปีที่แล้ว

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS no tak. Taki efekt domina? Czy tak to można by nazwać? Duuużo pracy dla psychologów/terapeutów/psychiatrów.

    • @magdakwaterska428
      @magdakwaterska428 ปีที่แล้ว +1

      Na pomoc ofiarom przemocy nie można liczyć ze strony urzędników, tylko ośrodków/punktów interwencji kryzysowej, zespołów interdyscyplinarnych oraz fundacji i stowarzyszeń pomagających ofiarom przemocy.

    • @magdakwaterska428
      @magdakwaterska428 ปีที่แล้ว

      @@agnieszkakwasniewicz Niestety psychiatrzy i psychologowie też akceptują przemoc tak samo jak urzędnicy i niektórzy księża.
      Potrafia zrobić pranie mózgu i wypowiadać swoje wyuczone teorie.
      Jeszcze psychiatrzy przepisują silne leki, które uzależniają tak samo jak wódka i narkotyki.