"Miłość i jej przemiany" - prof. dr hab. Bogdan Wojciszke

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 17 พ.ย. 2015
  • Wykład wygłoszony przez prof. Wojciszke z okazji inauguracji roku akademickiego 2015/16 na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu.
    Prof. dr hab. Bogdan Wojciszke - autor licznych badań z zakresu spostrzegania i oceniania ludzi, dynamiki bliskich związków uczuciowych, psychologii władzy, postawy Polaków wobec przekształceń własnościowych, produktywności i godności jako wartości etycznych współczesnego społeczeństwa polskiego. W ramach staży naukowych przebywał na Uniwersytecie w Aberdeen, w Max-Planck-Institut w Berlinie, w Paryżu i Oxfordzie. Stypendysta Fundacji Humboldta. Uzyskał liczne nagrody, m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej i Polskiej Akademii Nauk.
    Prowadzi badania dotyczące takich zagadnień, jak spostrzeganie i ocenianie ludzi (w tym samego siebie), interesują go zwłaszcza dwa rodzaje treści, jakie odgrywają tu kluczową rolę - sprawczość (sprawność, kompetencja, nastawienie na cele) i wspólnotowość (moralność i funkcjonowanie społeczne) oraz zasady dokonywania ocen moralnych. Po drugie, bada spostrzeganie świata społecznego, interesuje go powszechne w Polsce zjawisko delegitymizacji (pozbawiania prawomocności) porządku społecznego i jego następstwa. Po trzecie, psychologia statusu i władzy, przede wszystkim, w jaki sposób podwyższenie statusu czy nabycie władzy zmienia funkcjonowanie człowieka.
    #miłość #psychologia #Bogdan Wojciszke #związek #problemy #relacje

ความคิดเห็น • 21

  • @wojciechchwil
    @wojciechchwil 7 ปีที่แล้ว +10

    Bardzo mądry wykład!! I świetnie odzwierciedla prawdziwe życie.

  • @ewaszewczyk1811
    @ewaszewczyk1811 4 ปีที่แล้ว +5

    FANTASTYCZNY WYKŁAD. 🌹. BARDZO DZIĘKUJĘ.

  • @aleksandrarajtar3770
    @aleksandrarajtar3770 4 ปีที่แล้ว +4

    Mistrz. Dziękuję!

  • @MarekMazurkiewicz1988pl
    @MarekMazurkiewicz1988pl 8 ปีที่แล้ว +9

    Dzięki za ten materiał.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  8 ปีที่แล้ว +1

      +Marek Mazurkiewicz cieszymy się, jeśli wykład prof. Wojciszke Ci się podobał :) Zachęcamy jednocześnie do obejrzenia innych - mamy ich na kanale sporo :)

    • @MarekMazurkiewicz1988pl
      @MarekMazurkiewicz1988pl 8 ปีที่แล้ว +7

      Podobał się ale podziękowania należą się niezależnie od moich gustów co do treści. Otwarty dostęp to ważna sprawa. Drobna uwaga techniczna. Jeśli są slajdy to warto je wmontować w nagranie.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  8 ปีที่แล้ว +2

      +Marek Mazurkiewicz tak, masz rację, wciąż dopracowujemy formę, w jakiej udostępniamy Wam nagrania z wykładów i planujemy w przyszłości dodawać slajdy :)

  • @hearbeat1354
    @hearbeat1354 4 หลายเดือนก่อน +2

    Te wszystkie "badania", wykresy, ta garść anegdot nie zmienia faktu, że niewiele w tym wykładzie zostało powiedziane o prawdziwej miłości.
    Przede wszystkim bez sensu jest podział miłości na 3 czynniki: intymność, namiętność i zobowiązanie. Zupełnie tak jakby w obrębie intymności nie było namiętności a w obrębie namiętności nie było zobowiązania.
    A przyczyną tego, że po połączeniu w parę - dana miłość "przestaje interesować" poetów jest to, że od wieluset lat żadnej zakochanej parze nie udało się połączyć na stałe. Zawsze od tych paruset lat przeszkody na drodze zakochanych były tak liczne i tak agresywne, źe po prostu nie wiadomo (brak danych) co jest/co mogłoby być po tym jak para romantycznie zakochanych połączy się trwale.
    Badania uczonych nad tematem miłości są wadliwe (te cytowane przez profesora również) i powielają one wszystkie mało mądre schematy i przesądy na tenat miłości. Bowiem to mało mądry przesąd, że dla mężczyzn w miłości najważniejsza jest naniętność a dla kobiet intymność. Gdyby te "badania" były miarodajne to wyszło by z nich, że zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet najważniejsza jest namiętność. Bowiem tylko z potężnej namiętności może narodzić się prawdziwa intymność i prawdziwe zobowiązanie.
    Miłość trzeba nie "badać" ale trzeba ją praktykować.

  • @kasiapearl
    @kasiapearl 6 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję bardzo

  • @kamilper.alfons2761
    @kamilper.alfons2761 7 ปีที่แล้ว +1

    Chciałbym ściągnąć sobie tą prezentacje(slajdy) ,jest taka mozliwosc ? dzieki za material i prosze o link

  • @dariaukaszewska4437
    @dariaukaszewska4437 3 ปีที่แล้ว

    Otrzymam źródło dotyczące badań na szwedach?

  • @jaaak
    @jaaak 4 ปีที่แล้ว +2

    Dlaczego kobietom można zaszkodzić? W jaki sposób?

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  4 ปีที่แล้ว

      Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat kwestii poruszanych podczas wykładu zalecamy bezpośredni kontakt z prowadzącymi.

  • @sbro5680
    @sbro5680 5 ปีที่แล้ว +1

    Mam wrażenie że ten Pan się trochę denerwuję...może to rozpraszać i nie skupiać uwagi na tym co mówi.

    • @nicolek.1781
      @nicolek.1781 4 ปีที่แล้ว +21

      Ten "Pan" jest jedną z ważniejszych, jak nie najważniejszą postacią w polskiej psychologii miłości, więc myślę, że to czy się denerwuje i w konsekwencji denerwuje też Ciebie nie powinno mieć większego znaczenia. Możliwość słuchania tak wybitnej postaci i zasłużonej dla polskiej psychologii powinna przeważać nad tym o czym piszesz. Pomyśl o tym. :) Choć w moim odczuciu jest to poprostu pewien sposób mówienia, a nie stres czy nerwy. Pozdrawiam.

    • @LukaszMahdiCzyzycki
      @LukaszMahdiCzyzycki 6 หลายเดือนก่อน

      @@nicolek.1781 Brawo!

  • @iwi905
    @iwi905 8 ปีที่แล้ว +1

    kiepski głos

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  8 ปีที่แล้ว +1

      +Iwona Albertini , cóż - takie jest Twoje zdanie, ale nadal mamy nadzieję, że wykład się podobał :)