Link do zakładki video z wieloma ciekawymi i przydatnymi materiałami...każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszam th-cam.com/channels/nDUcNEIQH7oSpj3S2TV5bA.html
Mieszkam w bloku. Postanowiłem wymienić dwa kaloryfery. Ze starych żeliwnych na aluminiowy. Wziąłem też do tego fachowca. Dodam, że wymiany dokonywałem latem kiedy woda była we wszystkich grzejnikach spuszczona. No i przyszła zima. Dwa kaloryfery grzały tylko do połowy czyli dół zimny. W jednym i drugim odkręciłem zawór na dole i pomogło. Chwilę później w jednym znów dół był zimny. Odkręciłem więc termostat i zaczął grzać ponownie cały ale też tylko chwilę. Ten "fachowiec" też nie wiedział co tu zrobić, jak to zrobić. Zacząłem szukać wczoraj w internecie i natknąłem się na Pana film. Spróbowałem metody z kryzowaniem. Udało się. Działa cały kaloryfer. Bardzo Panu dziękuję!
Człowieku, świetnie to wyjaśniłeś! Wielkie dzięki! Pół dnia wylewam wodę z kaloryfera, bo myślę że tam gdzieś czyha powietrze, a tymczasem muszę zacząć od łazienki 😁😁
BARDZO FAJNY FILM. Remonty w domu sam robię, lecz oczywiście wszystkiego też nie wiem.. DLATEGO DZIĘKUJĘ Panu ZA FAJNY I BARDZO POMOCNY FILM i Pozdrawiam serdecznie Damian z Rybnika.
Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Mieszkam w bloku gdzie grzeje tylko 1/3 kaloryfera od góry. Oczywiście tam jest zainstalowany "podzielnik" Reszta grzejnika jest zimna. Taki odczyt jest na "3" Żeby grzał cały muszę rozkręcić na ful, czli "5". Zgłaszałam to do spółdzielni ale madrale odpowiedzieli, że to jest prawidłowo. Jestem osobą bardzo starszą i sama nie będę umiała tego zrobić, czy mógłby Pan podpowiedzieć mi do kogo mogę się zwrócić o taka regulacje. Dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienia, jasno i czytelnie przedstawione. To będzie mój ulubiony kanał. 👍
Po pierwsze w mieszkaniu ma być ciepło a nie grzejnik gorący. Skoro masz zawór termostatyczny, to on wyłącza się jak w pomieszczenie jest odpowiednia temperatura (ustawiona na tym termostacie).
Super wyjaśnione :) i mała uwaga , w starych układach c.o. (piece na paliwo stałe), odpowietrzanie było z automatu w baniaku umieszczonym ponad wszystkimi grzejnikami. Mowa o grzejnikach starego typu lata 50-te i do dzisiaj.Jeśli sie mylę prosze mnie poprawić,. Pozdrawiam
Ten baniak, naczynie zbiorcze/przelewowe, nie sluzylo do odpowietrzania, bylo na wypadek zagotowania wody w piecu/grzejnikach oraz utrzymaniu wlasciwego poziomu wody w obiegu. Woda nigdy nie wypchnie powietrza z grzejnika, z oczywistych wzgledow.
Mój grzeje do połowy. I bardzo dobrze. Mieszkam w bloku, a spółdzielnia pozakładała podzielniki ciepła. Każdy wie, że to nie jest miarodajny przyrząd, a jedynie maszynka do ściągania z nas kolejnych pieniędzy. Mój grzejnik nie grzeje akurat tam, gdzie wisi podzielnik.
4:10 - to nie jest kryzowanie. Kryzowanie polegało na podkładaniu pod śrubunek zaworu odpowiednio skalibrowanej podkładki, która miała różne przekroje poprzeczne przelotu. To się stosowało, gdy przy grzejniku był zawór klasyczny. Tutaj jest to regulacja skoku dławnicy, inaczej regulacja intensywności przepływu czynnika przez konkretny zawór.
@@wiehookerbii3925 Nie. Kryza to element stały, po prostu blaszka z otworem, w głowicy zaś to regulacja maksymalnego skoku zaworu iglicowego tejże, potocznie zwane "kryzowaniem".
Aby dobrze odpowietrzyć ten grzejnik który znajduje się najwyżej, warto pochylić go leciutko w stronę zaworu. Powietrze znajdzie się wtedy przy samym odpowietrzniku. Ponadto wszystkie grzejniki powinny mieć idealny poziom. Pozdrawiam. P. S. W układzie zamkniętym w domkach warto sprawdzać raz do roku czy jest poduszka powietrzna w naczyniu przeponowym. Jest tam zawór jak w kole samochodu.
Super wyjaśnione.A ja mam problem z trzeszczącą podłogą w całym mieszkaniu.Podłoga ma 25 lat i była układana z niewysuszonych desek,poza tym zrobiły się szczeliny ,czasami na 0.5 cm.Przez 5 lat było dobrze a po tym czasie wyjechałem z rodzina do Anglii i nie było grzane mieszkanie ,nie wiem co robić,proszę o poradę.
Fajny filmik i dobre rady. Jednak dla mnie największym nieszczęściem są te termogłowiczki, które kiedyś z przyjemnością wyrzuciłem. Zamulają przepływ i niepotrzebnie zmuszają pompkę do wysiłku a te dolne zawory po roku i tak były nie do odkręcenia. Prędzej imbus złamiesz bo miasto miało dość twardą wodę. W nowym domku zrobiłem na motylaczkach tak jak pokazałeś na obrazku w 5.40. Mała pompka cały czas tylko na jedynce obraca wodą bez problemu, wyregulowanie ilości ciepła jest łatwe i wcale brzydko nie wygląda. Dla trochę większych instalacji polecam nawet zawory 3/4 cala. Jeśli dobrze pamiętam pasuje przepustowością do rurki 18stki. Na te nowoczesne wynalazki szkoda kasy. I niech Wam cieplutko będzie,😉.
@@4LiveTechTvtutaj ktoś w komentarzach napisał ze nie wolno ruszać kryz bo są ustawione zgodnie z projektem . U mnie tak jest ze licznik mam założony na górze grzejnika a dolna połowa grzeje dużo słabiej .Wydajność grzejnika jak mniemam jest mniejsza czy to oznacza ze jestem skazany na wyższe rachunki za prąd bo tak było w projekcie ?
Po pierwsze. Kiedy mamy mozliwosc kryzowania na wlocie wylot na maks otwarty. Po drugie. Kryzuje się tak ja jest to potrzebne danemu pomieszczeniu. Np do łazienki najlepiej by bylo miec otwarte na maks. Ze względu na komfort jej uzytowania. Np w pokojach dziennych 22 stopnie lazienka 26. 3 jest to ta pompa. Pompa sluzy do tego aby poruszała wode i zawsze zaczyna sie na 1 biegu. Temperatura dpmu mozna sterowac na 2 sposoby Temperaturą wody na kotle i przeplywem wlasnie pompy obiegowej ktora zmniejsza albo zwieksza wydajnosc grzejnikow. Jesli nie ma mrozów-40 to 3 bieg nie bedzie ci potrzebny raczej chyba ze masz jakis ogromyn 600m dom parterowy.
Im większa wartość tym więcej wody? Dziwne bo jak u siebie dałem na 7 to były zimne. Dopiero jak dałem na N to poszło na maksa. Znalazłem wyjaśnienie że czym niższa cyfra tym lepszy przepływ... Jeżeli aktualnie grzejnik się przegrzewa, należy zwiększyć cyfrę, jaką wskazuje pierścień, tym samym zmniejszając przepływ. Jeśli zaś nie rozgrzewa się wystarczająco, należy zwiększyć przepływ, wybierając niższą cyfrę lub literę N Mieszkam w bloku na pierwszym piętrze gdzie parter to garaż. Kotłownie mamy na piątym piętrze. Pozdrowionka :)
19:13 pod warunkiem, że pozostałe grzejniki są prawidłowo zamontowane jeżeli chodzi o ich wypoziomowanie tzn. punkt przy odpowietrzniku jest delikatnie wyżej niż zawór/głowica ja po zakupie domku musiałem wszystko poprawiać bo powietrze gromadziło się przy głowicy... (sic !!)
Ciekawy temat. Czy poziomować czy zachowywać niewielki spadek. Mowa o niewielkim pęcherzyku powietrza, aby się go pozbyć. Niewielki spadek może być zbyt mały aby pozbyć się powietrza, za to przy montażu grzejnika do rur twardych może sprawić trochę problemów ze szczelnym montażem. Pytanie czy faktycznie taki spadek jest poprawnym montażem czy poziom nie jest wystarczającym sposobem, zachowując rygor niedopuszczenia do przeciw spadku aby powietrze nie gromadziło się przy głowicy.
Panie specjalisto. Mieszkając w bloku nie należy przestawiać kryz na grzejnikach bo sa ustawione według projektu. Zwiększenie przepływu powoduje znaczne zwiększenie rachunków z ogrzewanie oraz może powodować zakłócenie w ogrzewaniu wyższych pieter. Różnica miedzy górą grzejnika a dołem występuje zazwyczaj przy niskiej temp zasilania i tylko wtedy jest wyczuwalna. Przy większej temp zasilania i niższej temp na zewnątrz nie będzie wyczuwalne
A jeśli u mnie przy temperaturze na zewnątrz 0 stopni i "biegu" na grzejniku ustawionego na 3? Co w sytuacji kiedy grzejnik wtedy jest zimny? Tylko jeden w salonie. Reszta działa poprawnie
@@Kolek155 zawór ten jest wtedy uszkodzony albo zamulony.. wrzuć go na N mógł się zanieczyścić Poprostu..Jeśli to nie pomoże to zobacz czy nie masz powietrza w grzejniku..no i jeszcze ciekawy czy nie doszło do np zamarznięcia rury itd itd
U mnie w piecu był zapchany filtr. Tak,jest filtr w moim piecu Ariston clas B. Filtr zlokalizowany tam gdzie wchodzi rurka manometru. Blokowało to przepływ wody. Filtr skośny osadowy na rurce powrotu też trzeba oczywiście sprawdzic.
Film podaje dużo użytecznych informacji, jednak schemat instalacji pokazany na kartce chyba jest błędny, gdyż grzejniki są podłączane zazwyczaj "równolegle". Czasami zaś wyjątkowo "szeregowo" jak Pan pokazał ma przykładzie kryzowania i odpowietrzania. W bloku mam szeregowy grzejnik "ręcznikowiec" i w pionach pokojowe grzejniki równoległe. Te pokazane na filmie schematy mono wprowadzają w błąd ! Pomimo tych wątpliwości wskazówki są bardzo przydatne.
To standardowy błąd montażu przez instalatorów. U mnie było to samo. Obecnie mam układ wyregulowany w zależności od wielkości grzejnika oraz temperatury panującej w pomieszczeniu. Po tym wszystkim musiałem zwolnić pompkę z 3 biegu na 2, gdyż trochę szumiało w grzejnikach, na 1 biegu nie dogrzewa. Po całym zabiegu, musiałem obniżyć temperaturę na piecu, aż o 8*C, gdyż w domu zrobiło się za ciepło. Inną zaletą kryzowania to zmniejszenie ilości spalonego opału, także warto to zrobić.
Super wskazówki porada. Moje pytanko... Dom jednorodzinny piętrowy. jak zlokalozować ostatni grzejnik do odpowietrzenia? Na parterze jest grzejnik łazienkowy, ale na piętrze nie. patrząc po innstalacji idzie główna linia dogóry porem w prawo 2 grzeniki i ma mają automat ( na końcu łazienka) w lewo 4 - 2 pokoje i 2 poddszoe ostani automat.. i cały czas pozostałe się zapowietrzają. Myśle o zapoatrzeniu wszyskich grzejników w automaty. czy ro jest sens i co polecacie jakość/cena ? jak ewentualnie sprawdzić poprawność działania termostatów, są już ponad 10 lat nie znam historii montażu
na moje pytanie do prezesa S.M dlaczego grzejnik mój grzeje do połowy odpowiedż była taka, tak działa prawo fizyki.złodziej okradają nas w blokach równo i bezkarnie
Mam pytanie trochę w innych temacie. Mam podlogowke i grzeję dobrze, dwóch pokojach mam tylko grzejniki. Broblem mam z grzejnikami. Instalacja to kocioł gazowy z wbudowaną pompka walo a druga pomoka przy rozdzielaczach. Pompka w kotle walo ma ustawienia 1.2.3 i I.II.III. Teraz moje pytanie gdzie może leżeć problem w ustawieniach odnośnie tych dwóch grzejników. W którejś pomce, tych fiolkach do przeplywu wody w podlogowce? Z góry dziękuję za ewentualną pomoc.
Hmm, moj termostat ma chyba ze 20 pare lat, czy to wplywa na to JAK grzeje ? W sensie takim ze moze sie cos zabrudzic i warto sprobowac podkrecic kluczem jak ty zrobiles ?
Cytujac klasyka "czesto gesto" mialem problemy z nierownomiernym grzaniem. Po obejrzeniu wykladu zabralem sie za naprawe. Tak pochlonelo mnie wykrecanie srub ze nawet nie zauwazylem kiedy zdemontowalem kaloryfer. Moral z tej bajki taki ze "czesto gesto" po obejrzeniu wykladu wyobrazasz siebie jako zlota raczke. Niestety finalnie ponosisz kleske. Byle do lata
U mnie grzaly wszystkie do polowy. Winna byla pompka , a dokladnie wirnik. Po latach eksplatacji utlenil sie wirnik. zostala tarcza wirnika i namiastka lopatek. Po wymianie wszystko bez problemu.
Kiedyś, gdy były zwykłe zawory grzybkowe przy grzejnikach (które syf i temperatura po góra dwóch, trzech sezonach murowały na Amen i strach było to dotykać, żeby nie trzasnęło), trzeba było stosować odpowiednie kryzowanie (dławienie) przed zaworami, by odpowiednio dostosować dozowanie czynnika w zależności od kolejności położenia grzejnika w kolejności zasilania z magistrali. Teraz tego nie trzeba robić. Każdy współczesny zawór posiada regulację skoku dławnika (iglicy). Jest na zaworze regulowana czasza, nawet ponumerowana. I tak się powinno je ustawić, by im grzejnik bliżej zasilany czynnikiem, tym bardziej powinien mieć ów skok dławnika ograniczony. To tak samo, jak z dzielnikiem napięcia w elektryce. Im bliżej grzejnik wejścia zagrzanego czynnika roboczego, tym bardziej powinien być zdławiony. Jak się tego nie zrobi jak trzeba, to pierwszy grzejnik będzie gorący jak wulkan i będzie "sprzedawał" niewykorzystane ciepło w rurę powrotną, zaś kolejne będą z tego ciepła ograbione, a ostatnie nawet go nie zaznają. Istotą sprawnego ogrzewania jest takie ustawienie skoku dławników w zaworach, by grzejnik, odkręcony nawet na maxa, dawał wyraźną różnicę w temperaturze czynnika na wejściu i na wyjściu, co oznacza, że wypełnia swą rolę jak trzeba, a energia nie idzie stratnie na powrót. Zaś idealnie byłoby wtedy, gdy na wejściu do grzejnika, czynnik jest odpowiednio gorący, a na wyjściu ma temperaturę ogrzanej kubatury, co oznacza najwyższą sprawność działania systemu. Ja nauczyłem się u siebie w mieszkaniu w bloku tak "grzać", by odejście czynnika z grzejników było praktycznie zimne. Metodą stopniowego przykręcania skoku dławnika zaworów pod głowicami termostatycznymi osiągnąłem owe zamierzenie. I efekt jest, w mieszkaniu nie mam oranżerii, góra 22 stopnie, a każde rozliczenie grzania mieszkania mam na +, zwroty po 300-400 PLN przy kosztach grzania w sezonie na poziomie 1100 PLN. Ale weź i naucz emerytów 70+ robić to samo. Grzeją jak szatany, a jak w mieszkaniu gorąco, to okna otwierają. A potem płacz i lament, jak trzeba do ogrzewania po sezonie dopłacać po 1000 PLN i więcej. Nie nauczysz tego towarzystwa ekonomii. Oczywiście wszystko ma sens, gdy są podzielniki, a rozliczanie grzania kalkulowane jest minimum tak, że 50% koszty stałe, a 50% zmienne.
U mnie jest tak, że od górnej połowy grzeje tylko na małych wartościach termostatu - jeżeli podkręcę bardziej, grzejnik się wypełnia w całości. Czy mogę przypuszczać, że to ta pompa za słabo jest ustawiona? Mam mieszkanie w bloku z piecem. Dzisiaj zauważyłem, że do wartości 2 grzejniki zimne, jak lód. Jeśli podkręcę więcej, o 2-3 mam grzejnik zaczyna nap...,co nawet zrozumiałe (żeby wyrównać temperaturę). Co robić?
Ciekawe co powie pan na temat grających rur od zawsze jak zaczynają grzać w bloku 4 pietro odpowietrzniki mam przy każdym grzejniku nic to nie daje całe noce rury śpiewają
Mam pytanie jak mam zamontowany programator i polaczony z piecem to jaka temperature ustawic na programatoze i na piecu typu Saunier Dunival semia jak ustawic na piecu mam pokretloz liczbami od 1do5 a na drugim pokretle mam eco srodkowy i oznaczony kolorem czerwonym od ecodo6 a z lewej od 1do 5 i tu mam ustawione na 1 przed sniezynka jak ma byc ustawione na piecu by gralo z programatorem.
A co jesli po prawidłowym odpowietrzeniu grzeją tylko 3 grzejniki z 6 i pompa nie pompuje wody na grzejniki? Mam automatyczny odpowietrzacz wiec nie mam potrzeby robienia tego recznie, ale w odpowiwtrzniku czesto jest woda tak jakby nie działał prawidłowo. Prosze o pomoc
@@kocury5204 witam natrafiłem przypadkiem, instalacji nie łączy się aluminium z miedzią przede wszystkim. Proszę zalac do instalacji inhibitor korozji problem rozwiąże to 1litr na 60 l wody.
Pan profesor nie zauwazyl najwazniejszej rzeczy, tj, ze grzejnik jest zle podlaczony. Musi byc zawsze podlaczony rurami na krzyz, wtedy grzeje caly i rownomiernie. Dotyczy to rowniez krotkich grzejnikow , choc na dlugim jest bardziej widoczne.
Mam centralne ogrzewanie,ale jest ustawiony na jeden kaloryfer jest zimny. Co zrobić żeby był ciepły kaloryfer. Mieszkam w bloku była wymieniana instalacja grzewcza .Tak ustawili że grzeją od 3.
Fajny materiał, ale co zrobić, jak są dwa rozdzielacze na dwóch piętrach w domu jednorodzinnym i poszczególne grzejniki są przypięte bezpośrednio do rozdzielaczy, a nie szeregowo jak pokazałeś na filmie. Wszystkie grzeją, oprócz jednego na górze, który grzeje bardzo słabo i do połowy od góry. Co z nim zrobić, jak sprawdzić, jak udrożnić? Instalacja ma już 10 lat.
Dzień dobry. Ja mam żeliwne grzejniki w bloku, krzyżowanie miałem na 8 grzejnik był zimny w dolnej części, zmieniłem na 2 i też zimny, gdzie jest problem?
proszę o radę. Mieszkam w domu. Na piętrze w pokoju są trzy kaloryfery. Ostatni na którym jest zawór do odpowietrzenia jest cały ciepły, natomiast dwa wcześniejscze są na górze ciepłe, na dole zimne. Co powinnam zrobić>
Mam grzejnik panelowy C22 z radiatorami. Mam problem taki, że grzeje mi przedni panel a tylni jest zimny. Już 2 razy odpowietrzałem. Co może być problemem?
Witam. Tyle lat odpowietrzałem z odkręconym termostatem :) Mam pytanie. Po wprowadzeniu się do nowego domu w piwnicy nie grzeją lub tylko przy termostatów czuć ciepło. Pompka na piecu była ustawiona na prędkość 1 lub 2. Po stawieniu na tryb najszybszy 3 grzejniki zaczęły grzać. Ktoś wie o co chodzi???
Panie kolego,pytanie,skąd ta głowica ma wiedzieć, jaką temperaturę mam w pomieszczeniu?Codzi mi o to objaśnienie w filmie od 10,30'-15,38'.Według tego co opisujesz i mówisz ,przy danych ustawieniach będę miał taką temperaturę w danych pomieszczeniach????Głowica może wiedzieć jaka temperatura wody w grzejniku jest ,ale nie w pomieszczeniu...
Panie kolego...termostat to nie termometr grzejnika...jeśli ustawi Pan na 3 to termostat wykryje temperature jaką osiągnoł i zamknie dopływ wody do grzejnika.proste.Dla testu niech Pan otworzy okno...grzejnik się załączy bo wyczuł spadek temperatury w pomieszczeniu....a nie w kaloryferze.
@@mariusz5906 Masz rację. To funkcjonuje tak sobie, dlatego trzeba sobie doświadczalnie doregulować pokrętłem temperaturę, jaka nam odpowiada. Jeżeli potrzebujesz większej precyzji, można kupić głowicę elektroniczną, z czujnikiem bezprzewodowym, który ustawisz gdzie chcesz. Ja to testowałem, ale raczej jest to mało przydatny gadżet...
Link do zakładki video z wieloma ciekawymi i przydatnymi materiałami...każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszam th-cam.com/channels/nDUcNEIQH7oSpj3S2TV5bA.html
Mieszkam w bloku. Postanowiłem wymienić dwa kaloryfery. Ze starych żeliwnych na aluminiowy. Wziąłem też do tego fachowca. Dodam, że wymiany dokonywałem latem kiedy woda była we wszystkich grzejnikach spuszczona. No i przyszła zima. Dwa kaloryfery grzały tylko do połowy czyli dół zimny. W jednym i drugim odkręciłem zawór na dole i pomogło. Chwilę później w jednym znów dół był zimny. Odkręciłem więc termostat i zaczął grzać ponownie cały ale też tylko chwilę. Ten "fachowiec" też nie wiedział co tu zrobić, jak to zrobić. Zacząłem szukać wczoraj w internecie i natknąłem się na Pana film. Spróbowałem metody z kryzowaniem. Udało się. Działa cały kaloryfer. Bardzo Panu dziękuję!
Ten pan wyjasnil z detalami wszystko.Jest super
👍😉
Bardzo pięknie i dokładnie wszystko objaśnione a przede wszystkim elegancko i prawidłowo przedstawiona diagnoza Szacuneczek
Bardzo pomocny instruktaż. Dzięki niemu udało mi się rozwiązać problem z grzejnikiem, który grzał tylko górną część. Dziękuję i pozdrawiam
Super bardzo się cieszę ze pomogłem .Pozdrowionka 👍😊
Człowieku, świetnie to wyjaśniłeś! Wielkie dzięki! Pół dnia wylewam wodę z kaloryfera, bo myślę że tam gdzieś czyha powietrze, a tymczasem muszę zacząć od łazienki 😁😁
BARDZO FAJNY FILM. Remonty w domu sam robię, lecz oczywiście wszystkiego też nie wiem.. DLATEGO DZIĘKUJĘ Panu ZA FAJNY I BARDZO POMOCNY FILM i Pozdrawiam serdecznie Damian z Rybnika.
No poczułem się jak na studiach z tą zaawansowaną matematyką 😆 dzięki za wyjaśnienie tej kwestii 👍💪
Mam nadzieję że już rozwiałem wszystkie wątpliwości i odpowiedziałem na napływające pytania 😊👍
Dzieki że mamy takiego doradcę wszystkiego dobrego
ja też słucham uważnie😅
Dobry właśnie założyli mi nowe kaloryfery , odpowietrzylam jutro wezmę się za kryzowanie , wielkie dzięki !
Witam. Ciesze sie ze pomoglem.pozdrowionka 😉👍
Bardzo dobry poradnik. Poradziliśmy sobie z grzejnikiem. Dziękuję.
Bardzo Łopato logiczne wytłumaczenie problemu, Mamusia dziekuje
Dzięki wielkie👍🙂
Super wytłumaczone szczególnie kryzowanie.Dziękuję i pozdrawiam
no i super w końcu konkret film
Dziekuje 😉✌
@@4LiveTechTv ale w blokach nie można przeprowadzić kryzowania, ponieważ nie można zdjąć głowicy-termostatu, gdyż jest zaplombowana
Bardzo dziękuję za wyjaśnienie.
Mieszkam w bloku gdzie grzeje tylko 1/3 kaloryfera od góry. Oczywiście tam jest zainstalowany "podzielnik"
Reszta grzejnika jest zimna.
Taki odczyt jest na "3"
Żeby grzał cały muszę rozkręcić na ful, czli "5".
Zgłaszałam to do spółdzielni ale madrale odpowiedzieli, że to jest prawidłowo. Jestem osobą bardzo starszą i sama nie będę umiała tego zrobić, czy mógłby Pan podpowiedzieć mi do kogo mogę się zwrócić o taka regulacje.
Dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienia, jasno i czytelnie przedstawione. To będzie mój ulubiony kanał. 👍
Każdy hydraulik pomoże Pani. Oraz każdy facet który trochę się na tym zna.Pozdrawiam Panią I dziękuję za komentarz oraz opinię.
Po pierwsze w mieszkaniu ma być ciepło a nie grzejnik gorący. Skoro masz zawór termostatyczny, to on wyłącza się jak w pomieszczenie jest odpowiednia temperatura (ustawiona na tym termostacie).
Super czuję że będę tej zimy ustawiał grzejniki:) dzięki
Super dzięki za ten świetny program
Dziekuje ...ciesze sie ze pomogłem.🙂👍
Dziękuję bardzo za pomoc grzejnik zaczął grzać cały pozdrawiam ciepło 😊
Dziekuje, bardzo pomocne porady.
Bardzo proszę 🙂👍
Super wyjaśnione :) i mała uwaga , w starych układach c.o. (piece na paliwo stałe), odpowietrzanie było z automatu w baniaku umieszczonym ponad wszystkimi grzejnikami. Mowa o grzejnikach starego typu lata 50-te i do dzisiaj.Jeśli sie mylę prosze mnie poprawić,. Pozdrawiam
Ten baniak, naczynie zbiorcze/przelewowe, nie sluzylo do odpowietrzania, bylo na wypadek zagotowania wody w piecu/grzejnikach oraz utrzymaniu wlasciwego poziomu wody w obiegu. Woda nigdy nie wypchnie powietrza z grzejnika, z oczywistych wzgledow.
Bardzo pomocny materiał łapka w górę :D
Dzieki wielkie ✊👍
Dziekuje bardzo, wazna informacja 👍👍👍
Nie ma za co ..pozdrawiam ✌😉
Bardzo użyteczny film. Dziękuję bardzo.
Dziękuję za ciekawe porady😉
Witam...I nie ma za co....jeśli przydał się ten materiał i pomogłem, bardzo się cieszę...pozdrowionka I miłego dnia🙂👍
Bardzo pomocne rady, dziękuję !
cudownie tłumaczysz dziękuje
Mój grzeje do połowy. I bardzo dobrze.
Mieszkam w bloku, a spółdzielnia pozakładała podzielniki ciepła.
Każdy wie, że to nie jest miarodajny przyrząd, a jedynie maszynka do ściągania z nas kolejnych pieniędzy.
Mój grzejnik nie grzeje akurat tam, gdzie wisi podzielnik.
Zawsze wyjdą na swoje ...wszędzie nas robią w bambus👍🙂
każdego roku mam Zwrotu 500-600 zeta teraz miałe, 570 zeta zwrotu
To nas oszukuja ......bo mamy liczniki pozalkadane .na gorze gdzie cieplo a dol kaloryfera..zimny.dziekuje👍
wszyscy maja miec na tej samej wysokosci w budynku
O czym Ty mówisz, myślisz że jak będziesz miał podzielnik na dole w będziesz grzał górą to kto za to ciepło zapłaci które wykorzystasz..państwo?
4:10 - to nie jest kryzowanie. Kryzowanie polegało na podkładaniu pod śrubunek zaworu odpowiednio skalibrowanej podkładki, która miała różne przekroje poprzeczne przelotu. To się stosowało, gdy przy grzejniku był zawór klasyczny. Tutaj jest to regulacja skoku dławnicy, inaczej regulacja intensywności przepływu czynnika przez konkretny zawór.
a to nie to samo ?
@@wiehookerbii3925 Nie. Kryza to element stały, po prostu blaszka z otworem, w głowicy zaś to regulacja maksymalnego skoku zaworu iglicowego tejże, potocznie zwane "kryzowaniem".
Praktyczna porada
Witam...no starałem się pokazać i objaśnić najprostrzym językiem.👍🙂
Super 👍 na pewno wykorzystam te wiadomości tej zimy 😁 Pozdrawiam
Aby dobrze odpowietrzyć ten grzejnik który znajduje się najwyżej, warto pochylić go leciutko w stronę zaworu. Powietrze znajdzie się wtedy przy samym odpowietrzniku. Ponadto wszystkie grzejniki powinny mieć idealny poziom. Pozdrawiam. P. S. W układzie zamkniętym w domkach warto sprawdzać raz do roku czy jest poduszka powietrzna w naczyniu przeponowym. Jest tam zawór jak w kole samochodu.
Dokładnie...dziekuje za komentarz...🙂👍
Dzięki dobry człowieku zaoszczędziłes mi dzisiaj sporo pracy jednak człowiek się uczy całe życie pozdrawiam
Bardzo pomocny materiał. Łapka w górę
Dziekuje bardzo 👍🙂
Duzo sie dowiedzialam.Dziekuje za te informacje👍
Dziękuję! Bardzo pomocny materiał. 🙂
Nie ma sprawy i dziękuję za komentarz😉👍
Jezu 43lata i dopiero teraz dowiedziałem się co to kryzowanie … fajny filmik
Super wyjaśnione.A ja mam problem z trzeszczącą podłogą w całym mieszkaniu.Podłoga ma 25 lat i była układana z niewysuszonych desek,poza tym zrobiły się szczeliny ,czasami na 0.5 cm.Przez 5 lat było dobrze a po tym czasie wyjechałem z rodzina do Anglii i nie było grzane mieszkanie ,nie wiem co robić,proszę o poradę.
Bardzo dobry material!!!
Dziekuje za opinie I docenienie. Pozdrawiam serdecznie 🙂👍
Fajny filmik i dobre rady. Jednak dla mnie największym nieszczęściem są te termogłowiczki, które kiedyś z przyjemnością wyrzuciłem. Zamulają przepływ i niepotrzebnie zmuszają pompkę do wysiłku a te dolne zawory po roku i tak były nie do odkręcenia. Prędzej imbus złamiesz bo miasto miało dość twardą wodę. W nowym domku zrobiłem na motylaczkach tak jak pokazałeś na obrazku w 5.40. Mała pompka cały czas tylko na jedynce obraca wodą bez problemu, wyregulowanie ilości ciepła jest łatwe i wcale brzydko nie wygląda. Dla trochę większych instalacji polecam nawet zawory 3/4 cala. Jeśli dobrze pamiętam pasuje przepustowością do rurki 18stki. Na te nowoczesne wynalazki szkoda kasy. I niech Wam cieplutko będzie,😉.
Super filmik dziękuję bardzo teraz rozumiem dlaczego u mnie w bloku nie grzeja całe albo w ogóle 🤷🏻♀️🤦🏻♀️
Super..o to chodziło..ciesze sie ze pomogłem...pozdrowionka serdeczne 🤝😉
@@4LiveTechTvtutaj ktoś w komentarzach napisał ze nie wolno ruszać kryz bo są ustawione zgodnie z projektem . U mnie tak jest ze licznik mam założony na górze grzejnika a dolna połowa grzeje dużo słabiej .Wydajność grzejnika jak mniemam jest mniejsza czy to oznacza ze jestem skazany na wyższe rachunki za prąd bo tak było w projekcie ?
Bardzo Panu dziękuję!pomogło!
Nie ma sprawy .Bardzo się cieszę że filmik się przydał..pozdrowionka 👍😉
Super materiał
Dzieki👍🙂
Bardzo ciekawe. Pozdrowienia z Florydy
Witam I dziękuję..pozdrowienia z Torunia..👍😉
W końcu coś konkretnego
😉👍
Dziękuję bardzo za pomoc 👍👍👍👍👍
Dziękuje + - teraz cos kolwiek mam o tym pojęcie.
I tak trzymać 👍🙂
Super materiał. Dziękuję
Po pierwsze.
Kiedy mamy mozliwosc kryzowania na wlocie wylot na maks otwarty.
Po drugie.
Kryzuje się tak ja jest to potrzebne danemu pomieszczeniu. Np do łazienki najlepiej by bylo miec otwarte na maks. Ze względu na komfort jej uzytowania. Np w pokojach dziennych 22 stopnie lazienka 26.
3 jest to ta pompa. Pompa sluzy do tego aby poruszała wode i zawsze zaczyna sie na 1 biegu.
Temperatura dpmu mozna sterowac na 2 sposoby
Temperaturą wody na kotle i przeplywem wlasnie pompy obiegowej ktora zmniejsza albo zwieksza wydajnosc grzejnikow. Jesli nie ma mrozów-40 to 3 bieg nie bedzie ci potrzebny raczej chyba ze masz jakis ogromyn 600m dom parterowy.
Fajne porady✌
Im większa wartość tym więcej wody? Dziwne bo jak u siebie dałem na 7 to były zimne. Dopiero jak dałem na N to poszło na maksa. Znalazłem wyjaśnienie że czym niższa cyfra tym lepszy przepływ...
Jeżeli aktualnie grzejnik się przegrzewa, należy zwiększyć cyfrę, jaką wskazuje pierścień, tym samym zmniejszając przepływ. Jeśli zaś nie rozgrzewa się wystarczająco, należy zwiększyć przepływ, wybierając niższą cyfrę lub literę N
Mieszkam w bloku na pierwszym piętrze gdzie parter to garaż. Kotłownie mamy na piątym piętrze. Pozdrowionka :)
19:13 pod warunkiem, że pozostałe grzejniki są prawidłowo zamontowane jeżeli chodzi o ich wypoziomowanie tzn. punkt przy odpowietrzniku jest delikatnie wyżej niż zawór/głowica
ja po zakupie domku musiałem wszystko poprawiać bo powietrze gromadziło się przy głowicy... (sic !!)
Dokładnie...święte słowa ✌🙂 dziekuje za cenne uwagi...napewno się komuś przydadzą🙂✌
Ciekawy temat. Czy poziomować czy zachowywać niewielki spadek. Mowa o niewielkim pęcherzyku powietrza, aby się go pozbyć. Niewielki spadek może być zbyt mały aby pozbyć się powietrza, za to przy montażu grzejnika do rur twardych może sprawić trochę problemów ze szczelnym montażem. Pytanie czy faktycznie taki spadek jest poprawnym montażem czy poziom nie jest wystarczającym sposobem, zachowując rygor niedopuszczenia do przeciw spadku aby powietrze nie gromadziło się przy głowicy.
Bardzo dobry materiał 🤭🤭🤭
Dziękuję bardzo...🙂🤝👍😉
Panie specjalisto. Mieszkając w bloku nie należy przestawiać kryz na grzejnikach bo sa ustawione według projektu. Zwiększenie przepływu powoduje znaczne zwiększenie rachunków z ogrzewanie oraz może powodować zakłócenie w ogrzewaniu wyższych pieter. Różnica miedzy górą grzejnika a dołem występuje zazwyczaj przy niskiej temp zasilania i tylko wtedy jest wyczuwalna. Przy większej temp zasilania i niższej temp na zewnątrz nie będzie wyczuwalne
A jeśli u mnie przy temperaturze na zewnątrz 0 stopni i "biegu" na grzejniku ustawionego na 3? Co w sytuacji kiedy grzejnik wtedy jest zimny? Tylko jeden w salonie. Reszta działa poprawnie
@@Kolek155 zawór ten jest wtedy uszkodzony albo zamulony.. wrzuć go na N mógł się zanieczyścić Poprostu..Jeśli to nie pomoże to zobacz czy nie masz powietrza w grzejniku..no i jeszcze ciekawy czy nie doszło do np zamarznięcia rury itd itd
Sposób który przedstawiasz na początku filmu to nastawa grzejnika. Kryzowanie to całkiem inny proces;) Efekt taki sam jednak metoda inna :)
sztos opis - dziekuję
bardzo dobra porada fachowa dzięki będę ją polecał
jeszcze pytanie co może powodować że obie rury doprowadzająca i odprowadzająca wodę są gorące w budynku komunalnym
U mnie w piecu był zapchany filtr. Tak,jest filtr w moim piecu Ariston clas B. Filtr zlokalizowany tam gdzie wchodzi rurka manometru. Blokowało to przepływ wody. Filtr skośny osadowy na rurce powrotu też trzeba oczywiście sprawdzic.
Film podaje dużo użytecznych informacji, jednak schemat instalacji pokazany na kartce chyba jest błędny, gdyż grzejniki są podłączane zazwyczaj "równolegle". Czasami zaś wyjątkowo "szeregowo" jak Pan pokazał ma przykładzie kryzowania i odpowietrzania. W bloku mam szeregowy grzejnik "ręcznikowiec" i w pionach pokojowe grzejniki równoległe. Te pokazane na filmie schematy mono wprowadzają w błąd ! Pomimo tych wątpliwości wskazówki są bardzo przydatne.
DZIĘKUJEMY
Dziękuję...👍👍👍
A jeśli Serbkę do kryzowania można kręcić głębiej i wykręcać, w jakim ma być na wyjściowo do kryzowania
Jeśli mieszkasz u siebie w domu to zmień zasilenie i puść je dołem grzejnika , tak dzisiaj się montuje
Zaje*isty materiał 👍👍👍
To standardowy błąd montażu przez instalatorów. U mnie było to samo. Obecnie mam układ wyregulowany w zależności od wielkości grzejnika oraz temperatury panującej w pomieszczeniu. Po tym wszystkim musiałem zwolnić pompkę z 3 biegu na 2, gdyż trochę szumiało w grzejnikach, na 1 biegu nie dogrzewa. Po całym zabiegu, musiałem obniżyć temperaturę na piecu, aż o 8*C, gdyż w domu zrobiło się za ciepło. Inną zaletą kryzowania to zmniejszenie ilości spalonego opału, także warto to zrobić.
Cenne porady i trafna diagnoza...pozdrawiam serdecznie i dziękuję za komentarz 🙂👍
Dziękuję...
Nie ma za co 👍🙂
Super
Super wskazówki porada. Moje pytanko...
Dom jednorodzinny piętrowy. jak zlokalozować ostatni grzejnik do odpowietrzenia? Na parterze jest grzejnik łazienkowy, ale na piętrze nie. patrząc po innstalacji idzie główna linia dogóry porem w prawo 2 grzeniki i ma mają automat ( na końcu łazienka) w lewo 4 - 2 pokoje i 2 poddszoe ostani automat.. i cały czas pozostałe się zapowietrzają.
Myśle o zapoatrzeniu wszyskich grzejników w automaty. czy ro jest sens i co polecacie jakość/cena ? jak ewentualnie sprawdzić poprawność działania termostatów, są już ponad 10 lat nie znam historii montażu
na moje pytanie do prezesa S.M dlaczego grzejnik mój grzeje do połowy odpowiedż była taka, tak działa prawo fizyki.złodziej okradają nas w blokach równo i bezkarnie
Uszanowanie za kryzowanie.
Witam serdecznie. Nawet się zrymowało.🙂👍
Mam pytanie trochę w innych temacie. Mam podlogowke i grzeję dobrze, dwóch pokojach mam tylko grzejniki. Broblem mam z grzejnikami. Instalacja to kocioł gazowy z wbudowaną pompka walo a druga pomoka przy rozdzielaczach. Pompka w kotle walo ma ustawienia 1.2.3 i I.II.III. Teraz moje pytanie gdzie może leżeć problem w ustawieniach odnośnie tych dwóch grzejników. W którejś pomce, tych fiolkach do przeplywu wody w podlogowce? Z góry dziękuję za ewentualną pomoc.
A mam pytanie jaka rurka powinna zasilać grzejnik który ma 25 elementy grzejnika aluminiowego.podlaczenie na krzyż to wiem dzięki za odpowiedź...👍
Hmm, moj termostat ma chyba ze 20 pare lat, czy to wplywa na to JAK grzeje ? W sensie takim ze moze sie cos zabrudzic i warto sprobowac podkrecic kluczem jak ty zrobiles ?
Cytujac klasyka "czesto gesto" mialem problemy z nierownomiernym grzaniem. Po obejrzeniu wykladu zabralem sie za naprawe. Tak pochlonelo mnie wykrecanie srub ze nawet nie zauwazylem kiedy zdemontowalem kaloryfer. Moral z tej bajki taki ze "czesto gesto" po obejrzeniu wykladu wyobrazasz siebie jako zlota raczke. Niestety finalnie ponosisz kleske. Byle do lata
U mnie grzaly wszystkie do polowy. Winna byla pompka , a dokladnie wirnik. Po latach eksplatacji utlenil sie wirnik. zostala tarcza wirnika i namiastka lopatek. Po wymianie wszystko bez problemu.
Czy przy piecu gazowym 2 funkcyjnym tez jest pompa do obiegu? Czy tylko ciśnienie na zegarze na piecu wymusza obieg wody?
Pompa jest w piecu ...
Kiedyś, gdy były zwykłe zawory grzybkowe przy grzejnikach (które syf i temperatura po góra dwóch, trzech sezonach murowały na Amen i strach było to dotykać, żeby nie trzasnęło), trzeba było stosować odpowiednie kryzowanie (dławienie) przed zaworami, by odpowiednio dostosować dozowanie czynnika w zależności od kolejności położenia grzejnika w kolejności zasilania z magistrali. Teraz tego nie trzeba robić. Każdy współczesny zawór posiada regulację skoku dławnika (iglicy). Jest na zaworze regulowana czasza, nawet ponumerowana. I tak się powinno je ustawić, by im grzejnik bliżej zasilany czynnikiem, tym bardziej powinien mieć ów skok dławnika ograniczony. To tak samo, jak z dzielnikiem napięcia w elektryce. Im bliżej grzejnik wejścia zagrzanego czynnika roboczego, tym bardziej powinien być zdławiony. Jak się tego nie zrobi jak trzeba, to pierwszy grzejnik będzie gorący jak wulkan i będzie "sprzedawał" niewykorzystane ciepło w rurę powrotną, zaś kolejne będą z tego ciepła ograbione, a ostatnie nawet go nie zaznają. Istotą sprawnego ogrzewania jest takie ustawienie skoku dławników w zaworach, by grzejnik, odkręcony nawet na maxa, dawał wyraźną różnicę w temperaturze czynnika na wejściu i na wyjściu, co oznacza, że wypełnia swą rolę jak trzeba, a energia nie idzie stratnie na powrót. Zaś idealnie byłoby wtedy, gdy na wejściu do grzejnika, czynnik jest odpowiednio gorący, a na wyjściu ma temperaturę ogrzanej kubatury, co oznacza najwyższą sprawność działania systemu. Ja nauczyłem się u siebie w mieszkaniu w bloku tak "grzać", by odejście czynnika z grzejników było praktycznie zimne. Metodą stopniowego przykręcania skoku dławnika zaworów pod głowicami termostatycznymi osiągnąłem owe zamierzenie. I efekt jest, w mieszkaniu nie mam oranżerii, góra 22 stopnie, a każde rozliczenie grzania mieszkania mam na +, zwroty po 300-400 PLN przy kosztach grzania w sezonie na poziomie 1100 PLN. Ale weź i naucz emerytów 70+ robić to samo. Grzeją jak szatany, a jak w mieszkaniu gorąco, to okna otwierają. A potem płacz i lament, jak trzeba do ogrzewania po sezonie dopłacać po 1000 PLN i więcej. Nie nauczysz tego towarzystwa ekonomii. Oczywiście wszystko ma sens, gdy są podzielniki, a rozliczanie grzania kalkulowane jest minimum tak, że 50% koszty stałe, a 50% zmienne.
Przekaż te swoje bzdury lokatorom sieci CO w wieżowcu ...
@@leszekbielik2361 Kolega, widzę, nawet dropsa turlać nie umie.
@@MrOprawca1978 Możesz rozwinąć ten temat z dzielnikiem napięcia w elektryce?
super porady,szkoda ze nie podales rozmiaru kluczy
Pomogles ❤
U mnie jest tak, że od górnej połowy grzeje tylko na małych wartościach termostatu - jeżeli podkręcę bardziej, grzejnik się wypełnia w całości. Czy mogę przypuszczać, że to ta pompa za słabo jest ustawiona? Mam mieszkanie w bloku z piecem.
Dzisiaj zauważyłem, że do wartości 2 grzejniki zimne, jak lód. Jeśli podkręcę więcej, o 2-3 mam grzejnik zaczyna nap...,co nawet zrozumiałe (żeby wyrównać temperaturę). Co robić?
thx
😁
Jak często odpowietrzać grzejnik/grzejniki?
Ciekawe co powie pan na temat grających rur od zawsze jak zaczynają grzać w bloku 4 pietro odpowietrzniki mam przy każdym grzejniku nic to nie daje całe noce rury śpiewają
Mam pytanie jak mam zamontowany programator i polaczony z piecem to jaka temperature ustawic na programatoze i na piecu typu Saunier Dunival semia jak ustawic na piecu mam pokretloz liczbami od 1do5 a na drugim pokretle mam eco srodkowy i oznaczony kolorem czerwonym od ecodo6 a z lewej od 1do 5 i tu mam ustawione na 1 przed sniezynka jak ma byc ustawione na piecu by gralo z programatorem.
A co jesli po prawidłowym odpowietrzeniu grzeją tylko 3 grzejniki z 6 i pompa nie pompuje wody na grzejniki? Mam automatyczny odpowietrzacz wiec nie mam potrzeby robienia tego recznie, ale w odpowiwtrzniku czesto jest woda tak jakby nie działał prawidłowo. Prosze o pomoc
Trzeba by zacząć od instalacji co, bo jeżeli mamy górne c to tu musimy odpowietrzać
Dokładnie tak👍🙂
najlepiej odkrecic calosc wetedy bedzi duzo lepszy przeplyw pary
Mój od połowy :)
A jaki może być problem jak jeden grzejnik w domu non stop się zapowietrza? Co 2-3 dni.
Nie wiem jaki to grzejnik jaką instalacja .z czego i jaka średnica rur
@@4LiveTechTv grzejnik aluminiowy w domu jednorodzinnym rura ok 30mm miedziana przy grzejniku przechodzi w stalową szerszą- stare budownictwo
@@kocury5204 witam natrafiłem przypadkiem, instalacji nie łączy się aluminium z miedzią przede wszystkim. Proszę zalac do instalacji inhibitor korozji problem rozwiąże to 1litr na 60 l wody.
17:17 ustawianie 1 a nawet 2 raczej odradzają
Też o tym słyszałem...pozdrawiam i miłego dzionka życzę 🙂✌
Pan profesor nie zauwazyl najwazniejszej rzeczy, tj, ze grzejnik jest zle podlaczony. Musi byc zawsze podlaczony rurami na krzyz, wtedy grzeje caly i rownomiernie. Dotyczy to rowniez krotkich grzejnikow , choc na dlugim jest bardziej widoczne.
Witam a pytanko. Dlaczego grzejniki u mnie grzeją ale od dołu obieg idzie w drugą stronę jaka to przyczyna ?
A gdzie szukac pompkę? Przy piecu czy tak gdzie licznik wody? (Szeregówka) na pietrze grzejniki zimne od połowy w dół, na parterze całe ciepłe….
Mam centralne ogrzewanie,ale jest ustawiony na jeden kaloryfer jest zimny. Co zrobić żeby był ciepły kaloryfer. Mieszkam w bloku była wymieniana instalacja grzewcza .Tak ustawili że grzeją od 3.
Fajny materiał, ale co zrobić, jak są dwa rozdzielacze na dwóch piętrach w domu jednorodzinnym i poszczególne grzejniki są przypięte bezpośrednio do rozdzielaczy, a nie szeregowo jak pokazałeś na filmie. Wszystkie grzeją, oprócz jednego na górze, który grzeje bardzo słabo i do połowy od góry. Co z nim zrobić, jak sprawdzić, jak udrożnić? Instalacja ma już 10 lat.
Lekko przykrec pozostałe.i tak będą grzac
Dzień dobry.
Ja mam żeliwne grzejniki w bloku, krzyżowanie miałem na 8 grzejnik był zimny w dolnej części, zmieniłem na 2 i też zimny, gdzie jest problem?
proszę o radę. Mieszkam w domu. Na piętrze w pokoju są trzy kaloryfery. Ostatni na którym jest zawór do odpowietrzenia jest cały ciepły, natomiast dwa wcześniejscze są na górze ciepłe, na dole zimne. Co powinnam zrobić>
Przyda się kryzowanie..jest film na kanale.Trzeba ściągnąć pokrętło i zmniejszyć dopływ wody do ostatniego a zwiększyć te dwa które słabiej grzeja
@@4LiveTechTv dziękuję za odpowiedź. Taka "awaria" dzieje się samoczynnie? do tej pory grzały wszystkie równo
Mam grzejnik panelowy C22 z radiatorami. Mam problem taki, że grzeje mi przedni panel a tylni jest zimny. Już 2 razy odpowietrzałem. Co może być problemem?
Witam. Tyle lat odpowietrzałem z odkręconym termostatem :)
Mam pytanie. Po wprowadzeniu się do nowego domu w piwnicy nie grzeją lub tylko przy termostatów czuć ciepło. Pompka na piecu była ustawiona na prędkość 1 lub 2. Po stawieniu na tryb najszybszy 3 grzejniki zaczęły grzać. Ktoś wie o co chodzi???
A dlaczego jak spuszczamy powietrze z koła to na dole nie ma a na górze jest?
Panie kolego,pytanie,skąd ta głowica ma wiedzieć, jaką temperaturę mam w pomieszczeniu?Codzi mi o to objaśnienie w filmie od 10,30'-15,38'.Według tego co opisujesz i mówisz ,przy danych ustawieniach będę miał taką temperaturę w danych pomieszczeniach????Głowica może wiedzieć jaka temperatura wody w grzejniku jest ,ale nie w pomieszczeniu...
Panie kolego...termostat to nie termometr grzejnika...jeśli ustawi Pan na 3 to termostat wykryje temperature jaką osiągnoł i zamknie dopływ wody do grzejnika.proste.Dla testu niech Pan otworzy okno...grzejnik się załączy bo wyczuł spadek temperatury w pomieszczeniu....a nie w kaloryferze.
@@4LiveTechTv wszystko rozumiem,tylko temperatura przy grzejniku jest wyższa niż 1-3 metry od grzejnika.Na jakiej zasadzie to funkcjonuje?
@@mariusz5906 dlatego są podziałki na termostacie...
@@mariusz5906 ze metal rozszeża się w wysokiej temperaturze i kurczy w niskiej
@@mariusz5906 Masz rację. To funkcjonuje tak sobie, dlatego trzeba sobie doświadczalnie doregulować pokrętłem temperaturę, jaka nam odpowiada. Jeżeli potrzebujesz większej precyzji, można kupić głowicę elektroniczną, z czujnikiem bezprzewodowym, który ustawisz gdzie chcesz. Ja to testowałem, ale raczej jest to mało przydatny gadżet...
A co zrobić jeśli próbuje odkręcić głowice i leje się z niej woda?