@@henrykjakubowski9897 w tym kraju żeby zacząć się leczyć to trzeba najpierw na to zarobić bo terminy na 3 lata do przodu. Do tego trzeba mieć pieniądze bo za piniondz masz termin za 3 dni. Się leczysz na NFZ to nawet jak ci nic nie jest to już sobie termin rezerwuj.
@@kzaplacki2 Genialne zastosowania pozornie zwykłych rzeczy przedstawiane w nietuzinkowej formie. To nie jest kanał o szczegółach pracy np Edwarda Leedskalnina, tylko praktyczne rozwiązania które każdy może wykorzystać we własnym zakresie. A czy do ogarnięcia całości instalacji będzie potrzebna wiedza inżynieryjna czy też uda się to jakoś wyregulować bez tej wiedzy, to już pokaże praktyka w wydaniu chętnych do podjęcia się wyzwania zrobienia czegoś samemu. Wszystko jest jakąś wypadkową naszej perspektywy postrzegania poszczególnych zagadnień.
suuper pozytywny gość jesteś wielki szacun dla Ciebie zasubsykrybybowane 😂😂..fajny filmik dziekuje za wrzutkę ..sam lubię coś podziałać u siebie w garażu a teraz dałeś inspiracje .. pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego
Uwielbiam Cię😁 a zwłaszcza te końcówki 🤣 dlatego z każdym filmem odklikuje i zaklikuje to czerwone . Dziękuję za patenty i czekam na następny filmik. Pozdrawiam kolego dużo zdrowia
Mam polski, żeliwny kominek, z górną komorą dopalania. Nie tylko Amerykanie tak potrafią. Po spalaniu zostaje mi tylko pył drzewny, który wybieram raz we miesiącu i używam do użyźnienia ziemi. 3m³ drewna wystarcza na utrzymanie 22° przez cały sezon grzewczy. Przez komin wychodzą niewidoczne spaliny, prawie zimne. Ps. Co nie znaczy, że generator gazu nie będzie sprawniejszy, ale jednakże musiałby być tak wykonany, żeby uzyskać maksymalną sprawność.
@@janqiraga1753 kupiłem 10 lat temu - nie ma certyfikatu wg nowych wymagań i będę musiał zmienić. To firma jednego z byłych pracowników spółdzielni z Tarnowa, z czasów PRL-u, odkewającej żeliwo, m.in. kominki. Kupiłem w firmie Tarnavva. Nie wiem, czy jeszcze istnieje. Były jeszcze chyba 2 inne firmy - zdaje się Tarnava i Tarnawa. Te kominki są monolityczne. W internecie jest strona "monolity" czy jakoś tak, z podobnymi kominkami. Ważne, żeby komin był systemowy, np. icopal. Na dziś trzeba szukać kominka z certyfikatem, z potwierdzeniem od producenta, że nadaje się do rekuperacji (szczelne odcięcie obiegu powietrza w komorze spalania), najlepiej wysokiego w pionie (spalanie od góry), o niedużym przekroju zgodnym z zapotrzebowaniem energetycznym domu. W żadnym razie nie przewymiarowanym! Dobrze dobrana moc i wydajność wentylatora DGP, to podstawa wygody obsługi.
Tak. Mozna usprawnić kominek tanim kosztem - to tzw. "rura wezyra". Rura, która pobiera powietrze wchodzące rusztem i wyrzuca je powyżej paleniska - tam dopalają się gazy, sadze, itd.
@@wielkizderzaczandronow2869 nie zrobisz większej sprawności z kominkiem z jedną tylko komorą spalania, bo górna komora dopalania musi być oddzielona od głównej komory spalania. Sama rura niewiele da - każdy kominek i tak ma doprowadzenie powietrza do komory spalania od dołu i od góry. A jak już masz kominek z komorą dopalania, to zawsze jest tam dodatkowo trzecie, zawsze otwarte miejsce doprowadzenia powietrze. Chyba, że piszesz o kominku bez niezależnego obiegu powietrza, ale takie służą tylko do okazyjnego palenia, a nie stałego ogrzewania domu.
bardzo mi sie podobaja twoje programy te z ekologia ja robie podobne zeczy spawam tocze wszelkie wynalaski i to prawie mi wychodzi niezle jak bys zbaczyl pozdrawiam cie papa kris
Dziadek mi opowiadał, że za Niemca takie samochody jeździły i kiedyś z ciekawości wyszukałem, że kilka osób przerobiło samochody na ten gaz. Po prostu palenisko z beczki zasila silnik... Swoja drogą to nie to samo, ale wysypiska śmieci emitują gigantyczne ilości biogazu. Tak naprawdę wystarczyłoby przykryć śmietnisko folią. Biogaz ze śmietniska ma dużo pary wodnej, ale ta by się na folii skropliła, więc na szczycie wystarczyłoby zamontować rurkę i poprowadzić ją do generatora. Jedyny problem to niebezpieczeństwo wybuchu, bo gazu na śmietnisku jest naprawdę dużo i czasem od tego są pożary. Swoją drogą hałdy pokopalniane też często płoną, bo tam też jest dużo węgla. Zabawne jest to, że nasz rząd kupił miał węglowy zamiast brył na opał i teraz będzie ten miał przesiewał, by pozyskać grubsze kawałki. Mogliby po prostu przesiewać hałdy pokopalniane, bo tam jest jeszcze sporo węgla. Mamy bardzo dużo niewykorzystanych źródeł energii, a w dodatku uważamy je za uciążliwe - np. zapach z wysypiska. Tymczasem ten smrodek jest cenny.
Nie wiem, skąd ta informacja, że hałdy często płoną - to, że się grzeją w środku, nie oznacza że płoną. Poza tym hałd kopalnianych zostało bardzo mało, a tylko te stare faktycznie zawierały jakieś ilości węgla, niedokładnie oddzielonego od skały, zaś te z lat 80-tych ubiegłego wieku to już praktycznie sama skała. Więc nie ma mowy o jakichś gigantycznych źródłach węgla. Poza tym hałdy są zagospodarowane - stare obsiane trawą, obsadzone drzewami a nowe służą jako źródło tłucznia. Zatem ta akurat propozycja jest kompletnie nietrafiona.
@@jacekgrzegorzek7367 No właśnie - instalacja do odzyskiwania biogazu, a nie ręcznie robiony generatorek. Poza tym ja sie skupiałem na kwestii hałd z węglem, a właściwie braku takowych.
Rządy od lat 90 tych tylko kradną i rozpierdzielaja polski przemysł państwowy. Teraz czas na kopalnie aby je zniszczyć i sprzedać za psi grosz. To jest ich zdradziecką metoda wszystkie rządy od lat 90 działały gospodarczo na niekorzyść polski wały przekręty i zlodziejstwo
Jak zwykle ciekawy materiał. Wspomniales o pyrolizie. Czy znasz urzadzenie Wodorowy Generator Energii? To urzadzenie produkowane jest w Polsce, "spalanie" beztlenowe czyli zgazowywanie. Sprawnosc tradycyjnych piecow jest niska, odzyskiwanie energi ze spalin to pomysl stosowany od dawna, ale teraz zyskuje na popularnosci.
W domu od 15 lat korzystamy z kominka/kozy/pieca firmy Jøtul ma on MOC 11 kW, w którym właśnie następuje "czyste" spalanie. Temperatury osiągane w tym piecu sięgają zgodnie z moim pomiarami nawet 790'C , a jak się postaram to nawet 800'C. Cały wic polega właśnie na tym, że piec ma dodatkowy wymuszony dopływ powietrza z zewnątrz realizowany kanałem 50/110 i malutkim wentylatorem 12V. Wszystko ogarnięte na przekaźnikach i taka prosta automatyka pozwala ogrzać 250 m² samym nadmuchem powietrza gromadzącego się w okapie wiszącym nad piecem. W tym okapie biegnie rura doprowadzająca spaliny do komina. Na niej pospawany radiator więc i spaliny również oddają część ciepła nie mówiąc o tym, że w szeregówce to i u sąsiada sciana kominowa dogrzewa mu sypialnię. W 20 minut w pomieszczeniu (4,5 m x 6 m x 3,2 m), w którym stoi ten piec temperatura wzrasta o kilka stopni jednocześnie zasilając ciepłym powietrzem 4 inne pomieszczenia. Niestety piece tego typu strasznie podrożały ok. 30%. Na piece te jest 25 lat gwarancji więc polecam Jøtul to solidny sprzęt.
@@4nrgy no nie wiem. Węgiel działa tak że zatrzymuje zanieczyszczenia, także minerały. Jakieś plemię tak na wozili pola i mi eraly zamiast wsiąknąc głęboko w ziemię zostawały w korzeniach. Ekolodzy są tym zachwyceni
Najprostszy generator gazu, to teściowa, wlewasz do niej grochówkę i kapuśniak a od drugiej strony podłączasz przewód, i zbierasz czysty siarkowodór :)
Nie oczekujcie od rzadzacych czegokolwiek dobrego. Wszyscy oni są pomiotami, dziecmi upadlych aniolow i w ich roli nigdy nie bylo aby nam pomagac, tylko nas zniszczyc. Dlatego tez musimy sami kombinowac i radzic sobie tak aby nam byl lzej jakos przetrwac ten czas dany tu na ziemi od Boga. Wlasnie dla tego takich ludzi warto sluchac, podlapac cos i wymyslec aposob aby przezyc. Pozrawiam pana i pomysly wszelkie 😎
Witam tak się składa że kilka miesięcy temu zbudowałem gazogenerator, nie mogę powiedzieć że nie działa bo jakiś gaz wytwarza nawet zasilalem nim agregat prądotwórczy. Niestety problem jest z ciągłością pracy urządzenia trzeba cały czas kontrolować jakość gazu i pilnować zgazowywacza nie jest to do końca tak jak na tych wszystkich filmikach w necie.
Przy omazji - ponoć rozsądnej wielkości generator to 10 kW. Czyli to minimum które jest dostępne w Chinach to ta wielkość którą można by tu być zainteresowanym. Zapewne to kwestia drążenka tematu żeby zbić cenę za rozwiązanje z niezawodną automatyką. Pzdr.
"zasypupryskrobywując" 😁 subskrybując? 😉 wszystko fajnie, najlepszy ten z IIws generator, ale widzę dla mnie jeden problem -- nie zostawię tego w domu 'samopas'... ale idea dobra!
Jesteśmy Osobami. Chyba że ktoś się uprze być tylko biomasą. To wtedy jego sprawa, może się dać zgazować. To już chyba było gdzieś i kiedyś przerabiane, o ile mnie pamięć nie myli.
@@4nrgy ...szczyt egoizmu może dojść do takiego wniosku. Jakim prawem wypowiada się szanowny za innych. Rozum, na szczęście, ma każdy. I to tej samej jakości. Więc proszę wypowiadać się za siebie. Współczuję.
To co mówisz apropo 1/3 energii z drewna i reszta nie spalona to racja dla urządzeń starego typu czyt. potocznie zwane kopciuchy. Nowe kotły 5 klasy i kominki ekodesign są celowo zaprojektowane właśnie, żeby dopalać wszystko co się da z drewna wycisnąć. Pozdrawiam ;)
Stary kopciuch będzie miał podobną sprawność jak będzie palił od góry, albo jak to rozwiązanie kotła górno-dolny zatkasz otwór górny np szamotem dodasz rury wezyra i nie trzeba nowego pieca. Jedyne co trzba uważać przy dokładaniu opału delikatnie odchyla sie drzwiczki aby odgazować komorę, aby nie wybuchł nagromadzony gaz.
@@jarosawpolok9372 paląc od góry w górniaku oczywiście poprawisz spalanie i "wyciskanie" z opału większej energii ale nie tyle co przy nowszych kotłach gdzie masz powietrze pierwotne, wtórne. Właśnie ten dodatkowy tlen robi robotę, niestety reakcja prawidlowego spalania całkowitego wymaga odpowiednią ilość moli tlenu ;) Co niezmienia faktu, że do dziś wielu użytkowników urządzeń na paliwa stałe dzieli się opałem z sąsiadami tylko Ci durni nie mają technologii do odebrania tego opału... ;)
Spawarke transformatorowa jest u mnie 50 lat.Tych z lidla to ze 20 by się spaliło w tym czasie...i nie ma szans na 5mm.elektrode.Kiedyś na złomie sprawne leżały po 500zl..Chętnych nie było..
Jeżeli jest ten bardziej skomplikowany generator, ten z II wojny, sprawdzona technologia używana do ciężarówek, to po co zajmujemy się tym gorszym prymitywem ? Ten nowszy to jakiś wynalazek, demonstrator zjawiska, Użytkowe znaczenie ma ten pierwszy co pan pokazał.
Co ze szkodliwoscia tlenku wegla i innych gazów z produkcji holsgazu? Jakies problemy prawne mogą powstac? Niższe rachunki za prąd mogą wzbudzic podejrzenie urzędasów. Drony antysmogowe mogą byc problemem w tym wypadku? No i niedługo zakaz na piece kopciuchy może spowodowac większe wyczulenie na takie aparatury. Może się Pan do tego odniesc? Pozdrawiam
Wspomniałeś o spawaniu akumulatorami. Przyszła mi myśl czy można w takim wypadku spawarką pobudzić inwerter hybrydowy w pochmurne dni.? Przydała by się wiedza na ten temat gdy brakuje jakieś 30v do wzbudzenia.
Sory kukurydza 1300/tone a po 900 to owies,obecnie mieszam pellet z owsem 50/50 i ma dalej tani opał. ten filtr to cyklon gdzie zanieczyszczenia z gazu opadają grawitacyjnie.
Znam całą technologie zagazowania trocin w ten sposób pozyskujemy energię cieplną i gaz który jest spalany w silniku np . V8 z turbosprężarka który daje moc około 55KW/h , prowadziłem obsługę takiego zestawu w Niemczech . PS. Ogrzewana z takiej instalacji była prawie całą ulica budynków
Te technogie, zwlaszcza magazynowanie energii maja przyszlosc. DAJA NIEZALEZNOSC. . Sam hoduje kury mam niewielka szklarnie na warzywa co daje mi nizaleznosc. Jednak panstwo ktore zarabia na energii nie pozbawi siebie utraty dovhodow np. Mniejsze zuzycie energii elektrycznej na skutek stosowania zarowek led czy urzadzen energooszczednych spowodowalo podnisienie cen.
Fajny film, ale z gazem drzewnym, jest jak z paleniem w kominku, trzeba pilnować procesu. Widziałem na (YT) jeden film, gdzie ktoś zautomatyzował taki generator, i dodał do niego (zrobił) filtr elektrostatyczny ze spłukiwaniem wodą gaz palił się błękitnym płomieniem. Zastanawia mnie jak długo generator będzie pracował na takim nie oczyszczonym gazie.
Ten biały dym z generatora to raczej widzę że pali się kiepsko . Poza tym w powietrzu jest więcej niż 16 % tlenu . Około 20,8 % . Z tego co pamiętam . Poza tym ten opis " amerykańskich kominków " i rurą która dostarcza jeszcze powietrze to dość mglisty opis . Czyli gdyby rury owej nie było i nie dostarczała by powietrza dodatkowego to co by się stało z procesem palenia . Przebiegało by niecałkowicie i zaczął by powstawać tlenek węgla ( CO - trucizna !!!) A tak dostarczane jest powietrze i te gazy ( co się z nimi dzieje ? ) Musiałby być dodatkowy palnik . Gazu jakiegokolwiek z powietrzem tak zwyczajnie zmieszać nie można bo to grozi wybuchem . Musi być palnik odpowiedni z otworami . To dotyczy i kuchenki gazowej , pieca łazienkowego gazowego i pieca CO na gaz.
@@ElektrykŻywiec alternator z ciezarowki ma okolo 100a tak samo jak ten z osobowki tylkp napięcie wyzsze. Kwestia do czego chciałbyś wykorzystać zgromadzoną energię? W sumie przy wodnej produkcję prądu mamy cały czas
A w jaki sposób kontrolować działanie tego "generatora"? Bo to wygląda raczej na pracę cykliczną - załadowanie, rozpalenie i wygaszenie. Poza tym już wieki temu pojawiały się artykuły/filmy typu "drewno zamiast benzyny" i jakoś nie kojarzę, żeby ktoś sie mógł pochwalić takim generatorem działającym rok czy dwa. Traktowałbym to raczej w kategoriach ciekawostki dla majsterkowiczów, a co do strat energii przy spalaniu drewna, to przecież są dostępne kotły działające na zasadzie zgazowania drewna, które w połączeniu z buforem ciepła są obecnie najtańszym źródłem ogrzewania.
wszystko racja, bez dobrych filtrów agregat trzeba czyścić. ale... za 2500$ są generatory 30kW do pracy stalej do tego są agregaty nawet do 200kW za kilka tysiecy $. i pracują latami. fabryka wysyla na caly świat. do Europy też
ten film to tylko taka podstawa ktoś wcześniej podał kanał "Krzysiek gaz drzewny" w którym autor zbudował taki zautomatyzowany generator gazu z filtrem dzięki któremu nie trzeba czyścić silnika generatora spalinowego, ale to już nie jest dla amatorów.
szkoda, że ten "Krzysiek" nie robi filmów jak zrobić taki generator, tylko bardziej w stylu "patrzcie jak działa mój wspaniały generator" a wiedzę i doświadczenie widać, że ma ogromne w tej dziedzinie.
Czy ten gaz , oraz metan o którym jest mowa w innym filmie z tego kanału nie są niebezpieczne ze względu na swoją wybuchowość? Oraz czy do własnej produkcji tych gazów nie trzeba mieć koncesji lub jakichś zezwoleń albo uprawnień ?
Najlepiej wysłać pisma do stosownych instytucji rządowych. One bardzo szybko zareagują, może nawet przed kryzysem, który zapowiadają. Potem jeszcze tylko kilka wniosków o owe koncesje, zezwolenia, uprawnienia, kwalifikacje ( potrzebne będą również ekspertyzy jakościowe i ilościowe materiału użytego do zgazowania ). Po tych niezbędnych czynnościach będzie można zamówić w certyfikowanej firmie stworzenie dokumentacji instalacji zgazowującej i już po kilku latach.... sukces !
@@STOP2NWO na swoje potrzeby jakby nastąpiły braki na rynku i nie można było kupić gazu , lub też w wypadku awarii w elektrowni albo żeby zaoszczędzić pieniądze obecnie.
@@hermionablokad5326 😁😅też lubię sobie czasem po żartować w komentarzach. Można było napisać też po ilu latach sukces , na przykład po 60 jak te wszystkie papierki nabiorą mocy prawnej😅
Pan więcej robi dla przyszłych pokoleń,aniżeli wszystkie rządy za ostatnie 30 lat.Bardzo dziękuję i czekam na następne odcinki.
@@ZeptoBoxpl ten czlowiek ma dwie drogi
1 doksztalcic sie
2 zaczac sie leczyc
@@henrykjakubowski9897 w tym kraju żeby zacząć się leczyć to trzeba najpierw na to zarobić bo terminy na 3 lata do przodu. Do tego trzeba mieć pieniądze bo za piniondz masz termin za 3 dni. Się leczysz na NFZ to nawet jak ci nic nie jest to już sobie termin rezerwuj.
@@marcin_93j43 no to gosciu ma pecha
@@henrykjakubowski9897 kto ma 2 drogi ?
@@grzegorzkwasniewski1152 ten kudlaty ktory nie wie o czym mowi
Te materiały są genialne! Ohów i Ahów nie starczyłoby aby wyrazić podziw i wdzięczność.
co w tym genialnego ?temat stary jak świat poza tym proponuje zrobić to w praktyce i zobaczyć ile z tym kłopotów. bo w teorii to jest oczywiście bajka
@@kzaplacki2 Genialne zastosowania pozornie zwykłych rzeczy przedstawiane w nietuzinkowej formie. To nie jest kanał o szczegółach pracy np Edwarda Leedskalnina, tylko praktyczne rozwiązania które każdy może wykorzystać we własnym zakresie. A czy do ogarnięcia całości instalacji będzie potrzebna wiedza inżynieryjna czy też uda się to jakoś wyregulować bez tej wiedzy, to już pokaże praktyka w wydaniu chętnych do podjęcia się wyzwania zrobienia czegoś samemu. Wszystko jest jakąś wypadkową naszej perspektywy postrzegania poszczególnych zagadnień.
Mam działkę bez prądu i czasem by się coś pospawało. Czekam na ten film mistrzu.
Poza małymi nieścisłościami te filmiki są genialne.👏👏👏
suuper pozytywny gość jesteś wielki szacun dla Ciebie zasubsykrybybowane 😂😂..fajny filmik dziekuje za wrzutkę ..sam lubię coś podziałać u siebie w garażu a teraz dałeś inspiracje .. pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego
Jak zwykle super pomysly.Zanotowalem ,wlozylem do ulubionych,wykorzystam na dzialce. Kciuk w gore.
Będzie jak w Korei ,tylko skąd tu auta na gażnik wytrzasnąć?😉
@@sylwektokar4742 jak wylaczymy pompę paliwa to te na wtrysku nie poradzą sobię?
Bóg Cię Zesłał , no to Tłumacz, Czyń Świat Lepszym. Pozdrawiam
Uwielbiam Cię😁 a zwłaszcza te końcówki 🤣 dlatego z każdym filmem odklikuje i zaklikuje to czerwone . Dziękuję za patenty i czekam na następny filmik. Pozdrawiam kolego dużo zdrowia
Świetny materiał, pokazuje ile jest energii w drewnie i jak łatwo jest dostępna
Ogromny szacun dla Ciebie, sporo filmów oglądam i są konkretne i wiele wnoszą, oglądam dalej, i serdecznie pozdrawiam, oczywiście dalej będę oglądać.
Twój kanał jest bardzo wartościowy. Pozdrawiam
Dziękujemy.
dziękuję i pozdrawiam. jutro rusza forum to zapraszam
@@4nrgy Białoruś ma tyle torfowisk do zgazowania że gaz mogła by 2x większej ilości Rosji sprzedawać. Na forum nie będę. Pozdrawiam.
Dzień dobry panie kryszak! Jesteś zajefajny gość.
Mam polski, żeliwny kominek, z górną komorą dopalania. Nie tylko Amerykanie tak potrafią. Po spalaniu zostaje mi tylko pył drzewny, który wybieram raz we miesiącu i używam do użyźnienia ziemi. 3m³ drewna wystarcza na utrzymanie 22° przez cały sezon grzewczy. Przez komin wychodzą niewidoczne spaliny, prawie zimne.
Ps. Co nie znaczy, że generator gazu nie będzie sprawniejszy, ale jednakże musiałby być tak wykonany, żeby uzyskać maksymalną sprawność.
A gdzie kupiles, podaj link, producenta etc
@@janqiraga1753 kupiłem 10 lat temu - nie ma certyfikatu wg nowych wymagań i będę musiał zmienić. To firma jednego z byłych pracowników spółdzielni z Tarnowa, z czasów PRL-u, odkewającej żeliwo, m.in. kominki. Kupiłem w firmie Tarnavva. Nie wiem, czy jeszcze istnieje. Były jeszcze chyba 2 inne firmy - zdaje się Tarnava i Tarnawa. Te kominki są monolityczne. W internecie jest strona "monolity" czy jakoś tak, z podobnymi kominkami. Ważne, żeby komin był systemowy, np. icopal.
Na dziś trzeba szukać kominka z certyfikatem, z potwierdzeniem od producenta, że nadaje się do rekuperacji (szczelne odcięcie obiegu powietrza w komorze spalania), najlepiej wysokiego w pionie (spalanie od góry), o niedużym przekroju zgodnym z zapotrzebowaniem energetycznym domu. W żadnym razie nie przewymiarowanym! Dobrze dobrana moc i wydajność wentylatora DGP, to podstawa wygody obsługi.
Certyfikaty to oszustwo, haracz, podrozenie wysokie produktu. Sprobuj kontaktu odnalesc I zrob zdjecia, to podam moje go maila
Tak. Mozna usprawnić kominek tanim kosztem - to tzw. "rura wezyra". Rura, która pobiera powietrze wchodzące rusztem i wyrzuca je powyżej paleniska - tam dopalają się gazy, sadze, itd.
@@wielkizderzaczandronow2869 nie zrobisz większej sprawności z kominkiem z jedną tylko komorą spalania, bo górna komora dopalania musi być oddzielona od głównej komory spalania. Sama rura niewiele da - każdy kominek i tak ma doprowadzenie powietrza do komory spalania od dołu i od góry. A jak już masz kominek z komorą dopalania, to zawsze jest tam dodatkowo trzecie, zawsze otwarte miejsce doprowadzenia powietrze.
Chyba, że piszesz o kominku bez niezależnego obiegu powietrza, ale takie służą tylko do okazyjnego palenia, a nie stałego ogrzewania domu.
Zajee... GOSC .. ogladam go ciagle .. Znajomosc FIZYKI i CHEMII mega szacun ...
Bardzo Panu dziękuję za ważne informacje
kolejny ŚWIETNY ODCINEK - choć pewnie niektórzy napiszą, że kompletnie nieekologiczny ...
bardzo mi sie podobaja twoje programy te z ekologia ja robie podobne zeczy spawam tocze wszelkie wynalaski i to prawie mi wychodzi niezle jak bys zbaczyl pozdrawiam cie papa kris
Ja sobie chyba z Panem zrobie T-Shirta z dopiskiem 'uwielbiam tego gościa".
Dziękuję za odcinek chyba wysłuchałeś moje już kolejnej prośby wielkie dzięki
Dziadek mi opowiadał, że za Niemca takie samochody jeździły i kiedyś z ciekawości wyszukałem, że kilka osób przerobiło samochody na ten gaz. Po prostu palenisko z beczki zasila silnik... Swoja drogą to nie to samo, ale wysypiska śmieci emitują gigantyczne ilości biogazu. Tak naprawdę wystarczyłoby przykryć śmietnisko folią. Biogaz ze śmietniska ma dużo pary wodnej, ale ta by się na folii skropliła, więc na szczycie wystarczyłoby zamontować rurkę i poprowadzić ją do generatora. Jedyny problem to niebezpieczeństwo wybuchu, bo gazu na śmietnisku jest naprawdę dużo i czasem od tego są pożary. Swoją drogą hałdy pokopalniane też często płoną, bo tam też jest dużo węgla. Zabawne jest to, że nasz rząd kupił miał węglowy zamiast brył na opał i teraz będzie ten miał przesiewał, by pozyskać grubsze kawałki. Mogliby po prostu przesiewać hałdy pokopalniane, bo tam jest jeszcze sporo węgla. Mamy bardzo dużo niewykorzystanych źródeł energii, a w dodatku uważamy je za uciążliwe - np. zapach z wysypiska. Tymczasem ten smrodek jest cenny.
Nie wiem, skąd ta informacja, że hałdy często płoną - to, że się grzeją w środku, nie oznacza że płoną. Poza tym hałd kopalnianych zostało bardzo mało, a tylko te stare faktycznie zawierały jakieś ilości węgla, niedokładnie oddzielonego od skały, zaś te z lat 80-tych ubiegłego wieku to już praktycznie sama skała. Więc nie ma mowy o jakichś gigantycznych źródłach węgla. Poza tym hałdy są zagospodarowane - stare obsiane trawą, obsadzone drzewami a nowe służą jako źródło tłucznia. Zatem ta akurat propozycja jest kompletnie nietrafiona.
Są na wysypiskach śmierci takie instalacje. Instalacja ściągania gazu + silnik gazowy z generatorem. Instalacje takie eksploatuje np. firma Neoenergy.
@@jacekgrzegorzek7367 No właśnie - instalacja do odzyskiwania biogazu, a nie ręcznie robiony generatorek. Poza tym ja sie skupiałem na kwestii hałd z węglem, a właściwie braku takowych.
Rządy od lat 90 tych tylko kradną i rozpierdzielaja polski przemysł państwowy. Teraz czas na kopalnie aby je zniszczyć i sprzedać za psi grosz. To jest ich zdradziecką metoda wszystkie rządy od lat 90 działały gospodarczo na niekorzyść polski wały przekręty i zlodziejstwo
"To my, trociny" 🤩
Fanka Lema serdecznie pozdrawia 👋
Fanka Lema? 🤔
Genialne, dziękuję💓
Jest Pan ciekawym człowiekiem . 😊
Super masz bardzo fajne poczucie humoru...
Bór Wspaniała sprawa, czekam na następny film.
Normalnie w myślach czytasz. Lubię takie rozkminki 👍👍👍
Jak zwykle ciekawy materiał. Wspomniales o pyrolizie. Czy znasz urzadzenie Wodorowy Generator Energii? To urzadzenie produkowane jest w Polsce, "spalanie" beztlenowe czyli zgazowywanie.
Sprawnosc tradycyjnych piecow jest niska, odzyskiwanie energi ze spalin to pomysl stosowany od dawna, ale teraz zyskuje na popularnosci.
W domu od 15 lat korzystamy z kominka/kozy/pieca firmy Jøtul ma on MOC 11 kW, w którym właśnie następuje "czyste" spalanie. Temperatury osiągane w tym piecu sięgają zgodnie z moim pomiarami nawet 790'C , a jak się postaram to nawet 800'C. Cały wic polega właśnie na tym, że piec ma dodatkowy wymuszony dopływ powietrza z zewnątrz realizowany kanałem 50/110 i malutkim wentylatorem 12V. Wszystko ogarnięte na przekaźnikach i taka prosta automatyka pozwala ogrzać 250 m² samym nadmuchem powietrza gromadzącego się w okapie wiszącym nad piecem. W tym okapie biegnie rura doprowadzająca spaliny do komina. Na niej pospawany radiator więc i spaliny również oddają część ciepła nie mówiąc o tym, że w szeregówce to i u sąsiada sciana kominowa dogrzewa mu sypialnię. W 20 minut w pomieszczeniu (4,5 m x 6 m x 3,2 m), w którym stoi ten piec temperatura wzrasta o kilka stopni jednocześnie zasilając ciepłym powietrzem 4 inne pomieszczenia. Niestety piece tego typu strasznie podrożały ok. 30%. Na piece te jest 25 lat gwarancji więc polecam Jøtul to solidny sprzęt.
Dzięki! Nareszcie mądrze, o szczegółach.
Dzięki za informacje 👍
OCHY i ACHY :) DZIĘKUJĘ!!!!
Pogadaj z rolnikami. Indianie takim węglem na wozili pola i działa on dalej. To fenomen.... Nawóz działa 300 lat
indianie zdychali z glodu setkami kazdej zimy. bzdura
@@4nrgy no nie wiem. Węgiel działa tak że zatrzymuje zanieczyszczenia, także minerały. Jakieś plemię tak na wozili pola i mi eraly zamiast wsiąknąc głęboko w ziemię zostawały w korzeniach. Ekolodzy są tym zachwyceni
Najprostszy generator gazu, to teściowa, wlewasz do niej grochówkę i kapuśniak a od drugiej strony podłączasz przewód, i zbierasz czysty siarkowodór :)
Okuratne i sprawiedliwe to co mówisz, oprócz siarkowodoru można z teściowej też pobierać jad z otworu gębowego.
@@anonimowyoptymista7187 tego jadu są megailošci
Takie rzeczy powinni uczyć w szkołach.
Właśnie dzisiaj pomyślałem, że to dobry pomysł. Szukam w internetach czy coś takiego istnieje, a tu pański kanał :)
Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję ❣️❣️❣️
Dziekuje za audycje
Nie oczekujcie od rzadzacych czegokolwiek dobrego. Wszyscy oni są pomiotami, dziecmi upadlych aniolow i w ich roli nigdy nie bylo aby nam pomagac, tylko nas zniszczyc. Dlatego tez musimy sami kombinowac i radzic sobie tak aby nam byl lzej jakos przetrwac ten czas dany tu na ziemi od Boga. Wlasnie dla tego takich ludzi warto sluchac, podlapac cos i wymyslec aposob aby przezyc. Pozrawiam pana i pomysly wszelkie 😎
No, fajny gościu 👍😅
Super. Dziękuję :)
super
Niech pan zrobi taki piec to popatrze jak to działa i czy się opłaca to robić 😁
Najtaniej pewnie byłoby na zrebkach drzewnych.Czasem na OLX można znaleźć ogłoszenia sporych ilości za free
Może coś na temat diesla z odpadów plastikowych , butelek , nakrętek itp
Witam tak się składa że kilka miesięcy temu zbudowałem gazogenerator, nie mogę powiedzieć że nie działa bo jakiś gaz wytwarza nawet zasilalem nim agregat prądotwórczy. Niestety problem jest z ciągłością pracy urządzenia trzeba cały czas kontrolować jakość gazu i pilnować zgazowywacza nie jest to do końca tak jak na tych wszystkich filmikach w necie.
Jak się do tego doda kilka czujników i wysteruje logikę,to da się zapomnieć o posiadaniu kotłowni przynajmniej na chwilę ;)
Pozdrawiam
J to jest to
No cóż - skoro kazałeś to niechętnie bo niechętnie ale sub poleciał :)
Żartuję (nie ze subem ale z niechęcią) - fajny z ciebie filozofopraktyk
Przy omazji - ponoć rozsądnej wielkości generator to 10 kW. Czyli to minimum które jest dostępne w Chinach to ta wielkość którą można by tu być zainteresowanym. Zapewne to kwestia drążenka tematu żeby zbić cenę za rozwiązanje z niezawodną automatyką. Pzdr.
Sorry, duże palce +mała.virtualna klawiatura = błędy.
super👍
Zasubskrysewywentowałemsie😂👍
"zasypupryskrobywując" 😁
subskrybując? 😉
wszystko fajnie, najlepszy ten z IIws generator, ale widzę dla mnie jeden problem -- nie zostawię tego w domu 'samopas'...
ale idea dobra!
Jesteśmy Osobami. Chyba że ktoś się uprze być tylko biomasą. To wtedy jego sprawa, może się dać zgazować. To już chyba było gdzieś i kiedyś przerabiane, o ile mnie pamięć nie myli.
jesteśmy wszystkim co zechcemy zdefiniować na podstawie siebie. Cześcią słonecznej energii i najsprawniejszym mordercą na tej planecie.
@@4nrgy ...szczyt egoizmu może dojść do takiego wniosku. Jakim prawem wypowiada się szanowny za innych. Rozum, na szczęście, ma każdy. I to tej samej jakości. Więc proszę wypowiadać się za siebie. Współczuję.
To co mówisz apropo 1/3 energii z drewna i reszta nie spalona to racja dla urządzeń starego typu czyt. potocznie zwane kopciuchy. Nowe kotły 5 klasy i kominki ekodesign są celowo zaprojektowane właśnie, żeby dopalać wszystko co się da z drewna wycisnąć. Pozdrawiam ;)
Stary kopciuch będzie miał podobną sprawność jak będzie palił od góry, albo jak to rozwiązanie kotła górno-dolny zatkasz otwór górny np szamotem dodasz rury wezyra i nie trzeba nowego pieca. Jedyne co trzba uważać przy dokładaniu opału delikatnie odchyla sie drzwiczki aby odgazować komorę, aby nie wybuchł nagromadzony gaz.
@@jarosawpolok9372 paląc od góry w górniaku oczywiście poprawisz spalanie i "wyciskanie" z opału większej energii ale nie tyle co przy nowszych kotłach gdzie masz powietrze pierwotne, wtórne. Właśnie ten dodatkowy tlen robi robotę, niestety reakcja prawidlowego spalania całkowitego wymaga odpowiednią ilość moli tlenu ;)
Co niezmienia faktu, że do dziś wielu użytkowników urządzeń na paliwa stałe dzieli się opałem z sąsiadami tylko Ci durni nie mają technologii do odebrania tego opału... ;)
@@amatorbuduje7580 Komentarz o dzieleniu się opałem zrobił mi dzień.
Pozdrawiam
pozdrawiam
Dla zasięgu pozdrawiam
Spawarke transformatorowa jest u mnie 50 lat.Tych z lidla to ze 20 by się spaliło w tym czasie...i nie ma szans na 5mm.elektrode.Kiedyś na złomie sprawne leżały po 500zl..Chętnych nie było..
Chciałbym zobaczyć jak wygląda u ciebie kompletny przydomowy park energetyczny.
Dzięki
Świetny materiał! :) Masz mojego suba ;)
Super 😁
Jeżeli jest ten bardziej skomplikowany generator, ten z II wojny, sprawdzona technologia używana do ciężarówek, to po co zajmujemy się tym gorszym prymitywem ? Ten nowszy to jakiś wynalazek, demonstrator zjawiska, Użytkowe znaczenie ma ten pierwszy co pan pokazał.
1:27 16% na pewno? Już tak mało mamy go w powietrzu🧐 mnie uczono(w zamierzchłych czasach)że jest w powietrzu ok 21%🤨
Ważny jest kształt walca/beczki aby można było go przetoczyć
Co ze szkodliwoscia tlenku wegla i innych gazów
z produkcji holsgazu? Jakies problemy prawne mogą
powstac? Niższe rachunki za prąd mogą wzbudzic podejrzenie
urzędasów. Drony antysmogowe mogą byc problemem w tym wypadku?
No i niedługo zakaz na piece kopciuchy może spowodowac
większe wyczulenie na takie aparatury. Może się Pan do tego odniesc?
Pozdrawiam
tlenek węgla jest paliwem w tym przypadku. i chcemy go jak najwięcej
Wspomniałeś o spawaniu akumulatorami. Przyszła mi myśl czy można w takim wypadku spawarką pobudzić inwerter hybrydowy w pochmurne dni.? Przydała by się wiedza na ten temat gdy brakuje jakieś 30v do wzbudzenia.
Bardzo dobra robotywenta 🙏 subskryburobuwywenta...yyy...czy ja mówię dziwne rzeczy? 😂
Gdybyś próbował zbudować swój gazogenerator to chętnie służę radą gdyż zdobyłem jakieś doświadczenie w tym temacie
Cześć,budowałeś?
dla zasięgów!
Zgadzam sie z kornelem jestes super I tak dalej
Sory kukurydza 1300/tone a po 900 to owies,obecnie mieszam pellet z owsem 50/50 i ma dalej tani opał. ten filtr to cyklon gdzie zanieczyszczenia z gazu opadają grawitacyjnie.
no nie chciałem używać tej nazwy w połączeniu z gazem😁
Czy taki gaz można skompresować do butli ?
można ale sporo się skondensuje on jest jednak niejednorodny. dlatego taniej przechowywać w workach materialowych 😁
Witam
Czy agregat ma być na benzynę czy na olej napędowy ???
benzynę
Znam całą technologie zagazowania trocin w ten sposób pozyskujemy energię cieplną i gaz który jest spalany w silniku np . V8 z turbosprężarka który daje moc około 55KW/h , prowadziłem obsługę takiego zestawu w Niemczech . PS. Ogrzewana z takiej instalacji była prawie całą ulica budynków
fajne! dasz jakieś zdjęcia żeby ludzkość podniecić?😁
Te technogie, zwlaszcza magazynowanie energii maja przyszlosc. DAJA NIEZALEZNOSC. . Sam hoduje kury mam niewielka szklarnie na warzywa co daje mi nizaleznosc. Jednak panstwo ktore zarabia na energii nie pozbawi siebie utraty dovhodow np. Mniejsze zuzycie energii elektrycznej na skutek stosowania zarowek led czy urzadzen energooszczednych spowodowalo podnisienie cen.
za biomasę może robić zcięta i wysuszona trawa? bo akurat nie mam co z tym robić a mam sporo..
oczywiscie, fajniej by bylo sprawować bo inaczej będzie dużo roboty- to leciutenkie paliwo i trzeba dokładać nonstop
taką biomasę to się w biogaz zamienia w komorze.
@@4nrgy coś a'la pellet i jazda!
Dobry kanał :D
Fajny film, ale z gazem drzewnym, jest jak z paleniem w kominku, trzeba pilnować procesu. Widziałem na (YT) jeden film, gdzie ktoś zautomatyzował taki generator, i dodał do niego (zrobił) filtr elektrostatyczny ze spłukiwaniem wodą gaz palił się błękitnym płomieniem. Zastanawia mnie jak długo generator będzie pracował na takim nie oczyszczonym gazie.
zależy od silnika, te chinskie generatory są proste jak budowa cepa i chodzą na brudnym paliwie więc mozna puścić gaz przez trociny i będzie ok
możesz podać linka do tego filmu?
@@grzegorzkwasniewski1152 do filmu nie bo gościu cały czas coś wrzuca przerabia, ale do kanału już tak
th-cam.com/channels/N4QtBdMLmgUVHy9p58l4ZA.html
@@rekawek6 dzieki
Ten biały dym z generatora to raczej widzę że pali się kiepsko . Poza tym w powietrzu jest więcej niż 16 % tlenu . Około 20,8 % . Z tego co pamiętam . Poza tym ten opis " amerykańskich kominków " i rurą która dostarcza jeszcze powietrze to dość mglisty opis . Czyli gdyby rury owej nie było i nie dostarczała by powietrza dodatkowego to co by się stało z procesem palenia . Przebiegało by niecałkowicie i zaczął by powstawać tlenek węgla ( CO - trucizna !!!)
A tak dostarczane jest powietrze i te gazy ( co się z nimi dzieje ? ) Musiałby być dodatkowy palnik . Gazu jakiegokolwiek z powietrzem tak zwyczajnie zmieszać nie można bo to grozi wybuchem . Musi być palnik odpowiedni z otworami . To dotyczy i kuchenki gazowej , pieca łazienkowego gazowego i pieca CO na gaz.
Dlatego pale od góry w piecu i nie kopci z komina.
A powietrze podajesz od góry czy od dołu?
@@luckyogrodnick od góry a jak trzeba to trochę od dołu
Zastanawia mnie sprawność takiego generatora. Ile energii elektrycznej otrzymamy np. z 1kg węgla?
Co z tematem elektrowni wiatrowych 550v? Jest nas więcej zaintetesowanych
Czyli proponujesz produkować tlenek węgla CO
mieszaninę która zawiera min CO
czy wypowiedział by się Pan na temat rury Wezyra tak apropo gazu drzewnego? pozdrawiam
Wielki szacun za wszelkie filmy, słyszałem na którymś z filmów o grupie discord, można prosić o jakiś namiar?
discord.gg/hXvmfb5e3Z
A co można zrobić z dwóch akumulatorów z tira i alternatora z tira ???
No chyba nie uważasz, że elektrownie wiatrową? 😉
@@danieldaniel8314 wiatrowa może woda też się nada ale jak najlepiej wykorzystać moc.
@@ElektrykŻywiec alternator z ciezarowki ma okolo 100a tak samo jak ten z osobowki tylkp napięcie wyzsze. Kwestia do czego chciałbyś wykorzystać zgromadzoną energię? W sumie przy wodnej produkcję prądu mamy cały czas
to jest sucha destylacja . czyli odgazowywanie węgla , drewna .
Tu byłem. Tony Halik 2022.
😊
A w jaki sposób kontrolować działanie tego "generatora"? Bo to wygląda raczej na pracę cykliczną - załadowanie, rozpalenie i wygaszenie. Poza tym już wieki temu pojawiały się artykuły/filmy typu "drewno zamiast benzyny" i jakoś nie kojarzę, żeby ktoś sie mógł pochwalić takim generatorem działającym rok czy dwa. Traktowałbym to raczej w kategoriach ciekawostki dla majsterkowiczów, a co do strat energii przy spalaniu drewna, to przecież są dostępne kotły działające na zasadzie zgazowania drewna, które w połączeniu z buforem ciepła są obecnie najtańszym źródłem ogrzewania.
wszystko racja, bez dobrych filtrów agregat trzeba czyścić. ale... za 2500$ są generatory 30kW do pracy stalej do tego są agregaty nawet do 200kW za kilka tysiecy $. i pracują latami. fabryka wysyla na caly świat. do Europy też
ten film to tylko taka podstawa ktoś wcześniej podał kanał "Krzysiek gaz drzewny" w którym autor zbudował taki zautomatyzowany generator gazu z filtrem dzięki któremu nie trzeba czyścić silnika generatora spalinowego, ale to już nie jest dla amatorów.
W siłowniach blokowych na gaz drzewny jest stosowana automatyka, występuje tam sporo różnych czujników i sond.
❤️🌞
Co jest produktem końcowym po spaleniu gazu przez silnik? Czy to jest eko?
tak. CO2 jest najbardziej eko substancją na świecie. bez CO2 zycie na ziemi zniknie
Proponuje obejrzeć Krzysiek gaz drzewny facet buduje takie rzeczy.
szkoda, że ten "Krzysiek" nie robi filmów jak zrobić taki generator, tylko bardziej w stylu "patrzcie jak działa mój wspaniały generator" a wiedzę i doświadczenie widać, że ma ogromne w tej dziedzinie.
Po tytule myślałem, że będzie przepis na pyszną grochówkę. XD
Czy ten gaz , oraz metan o którym jest mowa w innym filmie z tego kanału nie są niebezpieczne ze względu na swoją wybuchowość? Oraz czy do własnej produkcji tych gazów nie trzeba mieć koncesji lub jakichś zezwoleń albo uprawnień ?
Jeśli chodzi gaz drzewny to niebezpieczeństwo jest. Ale ze względu na zatrucie czadem. Na to wystarczy czujnik za kilkadziesiąt pln
Najlepiej wysłać pisma do stosownych instytucji rządowych. One bardzo szybko zareagują, może nawet przed kryzysem, który zapowiadają. Potem jeszcze tylko kilka wniosków o owe koncesje, zezwolenia, uprawnienia, kwalifikacje ( potrzebne będą również ekspertyzy jakościowe i ilościowe materiału użytego do zgazowania ). Po tych niezbędnych czynnościach będzie można zamówić w certyfikowanej firmie stworzenie dokumentacji instalacji zgazowującej i już po kilku latach.... sukces !
@@STOP2NWO na swoje potrzeby jakby nastąpiły braki na rynku i nie można było kupić gazu , lub też w wypadku awarii w elektrowni albo żeby zaoszczędzić pieniądze obecnie.
@@hermionablokad5326 😁😅też lubię sobie czasem po żartować w komentarzach. Można było napisać też po ilu latach sukces , na przykład po 60 jak te wszystkie papierki nabiorą mocy prawnej😅
Jak długo trwa odpalenie gazogenerator?
zależy od wielkości 15min do godziny.
@@4nrgy za długo jak dla mnie. Można przyspieszyć do kilku sekund?
takie wynalazki trafiaja do mnie xd
A czy nie wysuszone drewno tez może być używane?
ten typ budowy dosusza drewno od góry. ale sprawność jest mniejsza
Profesjonalne siłownie na gaz drzewny sa zasilane suchymi zrebkami podawanymi automatycznie.