Ja posiadam i "staÅkÄ" 35 - F 1.8, universal zoom 18 -140 F 3.5-5.6 (nikona) i mÃģj ulubiony tele 150-600mm Tamron G2 z ktÃģrym jutro przed wschodem sÅoÅca wyruszam na jelenie ryczÄ ce w delikatnej porannej mgieÅce. CiÄÅžki sprzÄt ale cieszy najbardziej ð
Witam ;-). MiÅo siÄ sÅucha czÅowieka ktÃģry tak rzeczowo omawia temat ;-). Z tego co ogladam to w podobnym czasie zaczynaÅem przygode z fotografiÄ co Pan ;-). Doskonale pamiÄtam te czasy i problemy z zakupem sprzÄtu pod kontem dostepnoÅci ale teÅž ceny i to Åže z reguÅy kupowaÅo siÄ sprzÄt z drugiej rÄki. Dzisiaj to siÄ zmieniÅo na lepsze pod kontem wyboru i dostepnoÅci sprzÄtu a poniekad teÅž cen. Ja akurat prawie od samego pocÅžÄ tku fotografowaÅem na materiale orwochrom UT20 zachodniej produkcji ;-) wiÄc doskonale siÄ omiataÅo dany kadr i co w nim miaÅo siÄ znaleÅšÄ ;-). Ja gÅÃģwnie uÅžywam zoomÃģw i tych z ÅwiatÅem f4 bo w fotografii krajobrazu (moÅže poza nocnymi zdjÄciami nieba itp.) majÄ najlepszy stosunek jakoÅci do ceny a to ma znaczenie w fotografii amatorskiej czy hobbystycznej ;-). NajwaÅžniejsze aby wyjÅÄ w teren i fotografowaÄ bo to daje ogromnÄ przyjemnoÅÄ i odpoczynek od spraw codziennych i nie przywiÄ zywaÄ duÅžej uwagi Åže mamy jakiÅ kitowy obiektyw a nie taki z lini profesjonalnej, wszstko zaleÅžy co kto lubi i na co kogo staÄ zwÅaszcza w fotografi hobbystycznej ;-))). Pozdrawiam i do nastÄpnego ;-).
Na poczÄ tku miaÅem ten dylemat i zrobiÅem tak. KupiÅem taniego, podstawowego zooma i fociÅem pÃģÅ roku. Potem sprawdziÅem, jakie ogniskowe stosujÄ realnie najczÄÅciej. I teraz mam tylko dwie dobre staÅki âpod siebieâ :) Polecam ten sposÃģb.
tak, o ile ten nasz tani zoom nas nie ogranicza zakresem. MajÄ c 18-55 moÅže siÄ okazaÄ, ze najczÄÅciej uÅžywam zakresu od 35 do 55 co sugerowaÅoby zakup takich dwÃģch staÅek (35 i 50mm). Co jednak by siÄ staÅo, gdyby mieÄ zoom 18-200? MoÅže by wyszÅo, ze trzeba by mieÄ 50 i 85mm. No i co teraz, co wybraÄ? Czy poprzedni wybÃģr byÅby lepszy czy jednak nie?
WÅaÅnie tak zrobiÅem :) Na ten pierwszy rzut kupiÅem starego Vivitara Series 1 (28-105), zresztÄ z inspiracji filmem Pana PawÅa :) UÅžywam systemu OM, wiÄc ekwiwalenty ogniskowych razy 2. Tego Vivitara mam zresztÄ nadal, bo ma fajne nieostroÅci i rozmycie tÅa. Ale tak naprawdÄ gÅÃģwnie leÅžy w szafie. Przy okazji przekonaÅem siÄ teÅž, czy potrzebujÄ czegoÅ szerszego. Dla pewnoÅci moÅžna teÅž przecieÅž wypoÅžyczyÄ obiektyw na weekend, niektÃģre sklepy foto oferujÄ takÄ moÅžliwoÅÄ.
@@ShwarcArnold Dlatego warto kupiÄ taki wielozakresowy zoom 24 do 200-240 (albo 24-105 f4, bo bÄdzie juÅž caÅkiem przyzwoity) i po roku bÄdzie wiadomo co i jak. Ja mam 24-300 i okazuje siÄ, Åže mieszczÄ siÄ w 200 praktycznie zawsze, a czasami te 300 jest sporo za maÅo. A teraz siÄ zastanawiam czy 200mm czy trochÄ jednak mniej teÅž wystarczy. Pewno za jakiÅ rok bÄdÄ wiedziaÅ.
@@marcinpawlik2324 tylko zoom o takim zakresie trudno juÅž nazwaÄ tanim. OczywiÅcie nie negujÄ metody, jest jak najbardziej ok, mam tylko zastrzeÅženie do sÅowa tani, bo tani to moÅže byÄ kit 18-55 czy 24-50 za 200/300zÅ, ale nie 18-200/300 czy 24-300 tym bardziej, Åže za jakiÅ czas przyjdzie nam go odsprzedaÄ, a to niemal zawsze generuje straty.
@@ShwarcArnold â @Shwarc A. Niestety dzisiaj "tani zoom" to w cenie 1000zÅ do 4000zÅ. Dzisiejsze ceny szkieÅ sÄ wysokie, praktycznie taÅszych szkieÅ "kitowych" za parÄ setek to trzeba szukaÄ w uÅžywkach. Systemy bezlusterkowe sÄ raczej drogie w porÃģwnaniu do starszej oferty. Dlatego warto mysleÄ o zakupie uÅžywki z nastawieniem na naukÄ i po jakimÅ czasie pozbyciu siÄ tego szkÅa. ChoÄ ja kupiÅem 14-150 czyli 28-300 i gdybym sprzedawaÅ to nic na nim nie stracÄ. No ale kupiÅem za 1/3 ceny czyli 1000zÅ.
DziÄkuje bardzo z kolejny ciekawy film . Bardzo tÄsknie za pana filmami z cyklu najlepsi fotografowie , firmy fotograficzne i kolejne czÄÅci najlepszych Niemieckich i Radzieckich aparatÃģw - przecieÅž wybrana 10 to wielka niesprawiedliwoÅÄ jest tak wiele cudownych modeli z bardzo ciekawÄ historiÄ i rozwiÄ zaniami . pozdrawiam
Dobrze siÄ sÅucha praktyka, bo na YT jest caÅy wysyp teoretykÃģw fotografii i gÅÃģwnie to onaniÅci sprzÄtowi, co wykuli tabelki na blachÄ a zdjÄÄ nie robiÄ albo co lepsze... krÄcÄ videoð Jedynie co mi w tym porÃģwnaniu zabrakÅo to dla konkretnej ogniskowej i ÅwiatÅosiÅy bÄdzie duÅža rÃģÅžnica w wadze. Dajmy na to interesuje nas 200mm 2.8. W Canonie jest i staÅka 200 2.8 i znane zoomy 70-200 2.8. Ta pierwsza waÅžy 750g, zoom ok 2x tyle zaleÅžnie od wersji. Jak dla kogoÅ waga jest istotna (np w gÃģrach) to wybÃģr jest oczywisty. Z drugiej strony zoomy w pracy np. reporterskiej czy sporcie to olbrzymie uÅatwienie. PomijajÄ c juÅž oczywisty fakt, Åže np w hali sportowej majÄ c 135mm 2.0 gdy zawodnik za blisko mi podejdzie to mogÄ juÅž nie mieÄ gdzie siÄ cofnÄ Ä majÄ c ÅcianÄ za plecami i go nie skadrujÄ, czy odwrotnie majÄ c za krÃģtkÄ ogniskowÄ bÄdÄ musiaÅ potem cropy robiÄ w obrÃģbce (a podejÅÄ nie mogÄ bo jest linia boiska np wiÄc muszÄ mieÄ zbliÅženie "w rÄce a nie w nogach") to istotne teÅž jest to Åže zoomem prawdopodobnie zrobimy wiÄcej zdjÄÄ i wiÄcej nam zostanie po selekcji nadajÄ cych siÄ do uÅžytku. Dlatego reporterzy dziÅ z reguÅy biorÄ c zestawy 24-70 2.8 i 70-200 2.8 niÅž jak kiedyÅ wspomniane 28/35mm, 50mm i 135mm. Sam nawet zaczynaÅem zestawem 24mm i 50mm na cropie (wiÄc de facto takie bardziej 35mm i 85mm) i z takimi dwoma szkÅami dawaÅo siÄ zrobiÄ dobrÄ relacjÄ z eventu pokroju targi moto czy impreza firmowa, wiÄc tak teÅž siÄ da, zwÅaszcza jak ktoÅ nie ma worka pieniÄdzy na nowe szkÅa ;). Natomiast w fotografii gdzie mamy wiÄcej wpÅywu na ustawienie (np portrety, studio, reklama, packshoty, makro) z reguÅy nadal wybiera siÄ staÅki, bo sÄ lÅžejsze, taÅsze albo oferujÄ lepszÄ jakoÅÄ obrazu (choÄ akurat zoomy niesamowicie podgoniÅy przez ostatnie lata pod tym ostatnim kÄ tem)
Jak zawsze Åwietny i bardzo pouczajÄ cy materiaÅ - dziÄkujÄ! Od kilku lat trzymam siÄ nastÄpujÄ cej zasady: jeÅli jadÄ w jakÄ Å dÅuÅžszÄ , dalszÄ podrÃģÅž, a aparat sÅuÅžy mi gÅÃģwnie do dokumentacji widzianych obrazÃģw, przeÅžyÄ - zabieram zoom (a ostatnio zwykle lepszy aparat kompaktowy z obiektywem tego typu); natomiast jeÅli wybieram siÄ w znane mi regiony, kiedy wycieczka jest pretekstem do fotograficznej zabawy - biorÄ lustrzankÄ (ostatnio przewaÅžnie tzw. analogowÄ ) z obiektywem staÅoogniskowym, wtedy pojawiajÄ siÄ wyzwania, frajda jest wiÄksza, a satysfakcja - jak wyjdzie coÅ przyzwoitego - ogromna!
dobrze jest mieÄ na staÅe zooma ;) a dobra staÅka nie jest zÅa. Zoom jest bardziej uniwersalny, ale staÅka ma teÅž swoje zalety. cena to podstawowa rÃģÅžnica, dobrej jakoÅci zoom to rÃģwnowartoÅÄ kilku dobrych staÅek, nie ma co siÄ oszukiwaÄ, za mojego Pentax'a 150 - 450 moge kupiÄ kilka staÅek, ale jeden zoom waÅžy mniej niÅž kilka staÅek. Itd, moÅžna dzieliÄ wÅos na 4 albo po prostu na coÅ siÄ zdecydowaÄ. Robisz jakiÅ rodzaj fotografii to dopasuj obiektywy pod swoje potrzeby, nie zwracaj uwagi na modÄ i podpowiedzi "influencerskiej gawiedzi" P.S. PaweÅ ma racjÄ, ale moja racja jest bardziej racjowa ;)
Zgadzam siÄ z Panem. Do nauki kadrowania a szczegÃģlnie do nauki widzenia Åwiata potrzebny jest obiektyw staÅo ogniskowy 50mm lub 35mmm. JeÅželi siÄ nauczymy widzieÄ czy to 35-tkÄ czy 50-tkÄ czy 100-tkÄ to potem bÄdzie Åatwiej. W pracy z zoomem jest zbyt wiele zmiennych czynnikÃģw ktÃģre musimy analizowaÄ jak parametry ekspozycji, odlegÅoÅÄ, ogniskowa, perspektywa, kompozycja. SzczegÃģlnie dylematem jest to czy zrobiÄ te 3-4 kroki w przÃģd lub w tyÅ, czy zmieniÄ ogniskowÄ . To oczywiÅcie wiÄ Åže siÄ ze zmianÄ perspektywy w kadrze i dobrze na poczÄ tek zadaÄ sobie takie ograniczenie, ktÃģre wymusi dodatkowÄ kreatywnoÅÄ
Obiektywy uÅžywa siÄ zaleÅžnie od potrzeb i pomysÅu jakiego siÄ ma na zdjÄcie. Chyba Åže ma siÄ Åže sobÄ tylko aparat z jednym obiektywem to uÅžywa siÄ co siÄ ma. ZresztÄ polecam pouÅžywaÄ obiektyw przez jakiÅ czas bez noszenia innych w plecaku i ciÄ gÅym zaglowaniem i zastanawianiem ktÃģry uÅžyÄ ð A co do aparatu to fajnie sprÃģbowaÄ rÃģÅžnych modeli analogicznie nie mamy jednej pary butÃģw.
2 āļāļĩāļāļĩāđāđāļĨāđāļ§
Najlepszy kanaÅ o fotografii. Bardzo przyjemnie siÄ Pana sÅucha i bardzo duÅžo moÅžna siÄ z Pana filmÃģw dowiedzieÄ. Pozdrawiam.
Panie Pawle, bardzo pouczajÄ cy materiaÅ. GratulujÄ :D Ze swojej strony jako kogoÅ kto juÅž siÄ trochÄ nauczyÅ dodam to czego nie usÅyszaÅem w filmie, a co jest szalenie waÅžne, mianowicie perspektywa patrzenia lub kÄ t widzenia ogniskowej, a co za tym idzie proporcji elementÃģw na zdjÄciu. Ja rÃģwnieÅž zachÄcam wszystkich zaczynajÄ cych do uÅžywania obiektywÃģw staÅoogniskowych bo one pozwalajÄ zobaczyÄ tÄ rÃģÅžnicÄ. WiÄkszoÅÄ poczÄ tkujÄ cych fotografÃģw uÅžywa pierÅcienia "ZOOM" do przybliÅžania, a to bÅÄ d bo od tego sÄ nogi. JeÅli ktoÅ ma taki kitowy obiektyw 18-55mm to niech postawi butelkÄ wody mineralnej na stole i zrobi dwa zdjÄcia pod takim samym kÄ tem w ktÃģrych butelka wypeÅnia 90% zdjÄcia. Wszystkie parametry takie same oprÃģcz ogniskowej. Pierwsze zdjÄcie zrobiÄ na 18mm, a drugie na 55mm gdzie bÄdzie trzeba trochÄ siÄ oddaliÄ(Nogami :D). Ten test pokaÅže Åže pierÅcieÅ zmiany ogniskowej nie sÅuÅžy do rozszerzania lub Åciskania pola widzenia obiektywu, ale do zmiany sposobu pokazywania tych samych rzeczy w inny sposÃģb, do tego dochodzi rÃģwnieÅž kompresja tÅa przy dÅuÅžszych ogniskowych czyli przy 55mm wydaje siÄ ono bliÅžej pierwszego planu niÅž przy ogniskowej 18mm. Ja zrozumiaÅem te wszystkie zaleÅžnoÅci kiedy prÃģbowaÅem zrobiÄ zdjÄcie caÅej osoby z rozmytym tÅem uÅžywajÄ c wÅaÅnie 55mm i nie wychodziÅo. Dopiero jak kolega poÅžyczyÅ mi jasny obiektyw 200mm udaÅo siÄ to zrobiÄ bo im dÅuÅžsza ogniskowa tym kÄ t mniejszy, a rozmycie wiÄksze. A co do ostatnich Pana sÅÃģw o kupnie staÅoogniskowej 50 to skorygowaÅ bym to na 35mm bo jak ktoÅ kupi 50 i zaÅoÅžy na apsc to dostanie pole widzenia 85mm czyli bardzo wÄ skie, uÅžyteczne bardziej w studio i portretach, a nie uniwersalny kÄ t jakim jest 50mm ale dla peÅnoklatkowego aparatu. Pozdrawiam i dziÄkuje za to co Pan robi :D
Musze sprostowaÄ. To o czym napisaÅem wyÅžej nie musiaÅo znaleÅšÄ siÄ w filmie bo temat filmu byÅ inny wiÄc nie musiaÅ Pan o tym mÃģwiÄ. RozpÄdziÅem siÄ za bardzo chyba :) Przepraszam
Niby wiedziaÅem co usÅyszÄ, a jednak chce siÄ komentowaÄ ð Po ojcu mam analogowy aparat i obiektywy dokÅadnie 35, 50 i 135! Sam analogowo najczÄÅciej uÅžywaÅem 58/2. Obecnie mam fuji apsc z kitowym 15-45, do tego kupiÅem uÅžywany 35/2 i do szczÄÅcia brakuje mi tylko tele zooma (70-300), docelowo pewnie wymieniÄ na lepsze szerokokÄ tny zoom albo naleÅnik i jaÅniejszy standardowy, a w lukÄ moÅže staÅe 56... Jakbym miaÅ mieÄ jeden 18-300 to chyba bym kupiÅ kompakta i lepszy rower ð
Ja nauczyÅem siÄ lepiej fotografowaÄ dopiero jak ograniczyÅem siÄ do jednego obiektywu. Mam staÅkÄ 50 do Nikona S2 i moÅže nie jest super szybki bo ÅwiatÅo 2 ale do street wystarczy i zaczynam mieÄ takie wraÅženie, Åže widzÄ kadr jeszcze zanim przyÅoÅžÄ oko do wizjera. OgÃģlnie jestem amatorem i zostawiÅem sobie tylko 50tkÄ ale wczeÅniej uÅžywaÅem zooma i makro z odwzorowaniem 1:17 od Sigmy i byÅ caÅkiem spoko. No ale jednak wolÄ staÅki.
Panie Pawle, super materiaÅ. Jak zawsze pouczajÄ cy. DziÄkujÄ. JeÅli juÅž jesteÅmy przy zoomach to moÅže pomyÅli Pan o filmie stricte o teleobiektywach, chÄtnie bym obejrzaÅ. Zakres 70-300mm od Canona czy Sigmy albo Tamrona i dalej idÄ c w wyÅžsza pÃģÅkÄ i dÅuÅžsze ogniskowe w serii L, Contemporary albo G2.
Jakikolwiek system - 70-200 f2.8 i obrabiasz wiÄkszoÅÄ tematÃģw. To sÄ zazwyczaj Åwietne jakoÅciowo szkÅa i nie ma problemu, Åže ciemno, Åže przy 300 mydÅo itp. Åŧyleta od A do Z, ewentualnie przy f2,8 delikatna mgieÅka co skutkuje miÄkkimi portretami, ale to naprawdÄ drobiazg.
Jak zawsze Åwietny film Panie Pawle. OsobiÅcie uÅžywam tylko nikonowskich staÅek ze ÅwiatÅem 1.8. MÃģj zestaw to 20, 50 i 85mm, co pozwala mi na realizacjÄ praktycznie 100% moich potrzeb potograficznych. Plastyka staÅek jest - jak dla mnie - nie do pobicia. Poza tym, lepsza praca w sÅabszym oÅwietleniu. Ze staÅkami teÅž Åatwiej, przyjemniej mi siÄ pracuje. Bardziej naturalnie (praca tylko w m), zoom "w nogach" teÅž jest dla mnie rzeczÄ bardziej naturalnÄ i zmuszajÄ cÄ do wiÄkszej kreatywnoÅci, widzenie obiektywem (ÅwiadomoÅÄ kadrowania), moÅžna siÄ bardziej poczuÄ jednoÅciÄ z aparatem. Jednak marzy mi siÄ jeden zoom, mianowicie 200-500mm :). Pozdrawiam! :).
Witam. Jak u Pana to wyglÄ da, dalej na lustrzankach, czy przesiadka na bezlusterkowiec? I jak to wyglÄ da w Canonie, czy ten sam bagnet lustrzanka/bezlusterkowiec, czy inny jak w przypadku Nikona?
DzieÅ dobry Panie Pawle, szacunek za przekazywanÄ wiedzÄ. Rozumiem, Åže omawiane obiektywy sÄ dedykowane do Åredniego formatu? KupiÅem wÅaÅnie Sony 7iii i rozglÄ dam siÄ za pierwszytm obiektywem na poczÄ tek - coÅ Pan moÅže doradziÄ Åžeby nie przedziurawiÅo kieszeni na starcie? Pozdrawiam
CzeÅÄ. Jak zwykle Åwietny materiaÅ. WspomniaÅeÅ w materiale o youngnuo. MogÄ podrzuciÄ porÃģwnanie, bÄdÄ c w lesie na zdjÄciach okazaÅo siÄ Åže ten sam kadr mam na dwÃģch obiektywach. W skrÃģcie Youngnuo 50mm f1/8 daje rade. Na poczÄ tek, Åžeby sprÃģbowaÄ staÅki - polecam
Moja przygoda z doborem obiektywÃģw zaczÄÅa siÄ mniej wiÄcej 11 lat temu. Najpierw byÅ aparat z obiektywem KITowym. PÃģÅšniej dwie "tanie" ale bardzo dobre staÅki (40mm 2.8 i 85mm 1.8). GdzieÅ w miÄdzy czasie mÃģj pierwszy obiektyw "L", 24-105, pÃģÅšniej 17-40 .... pÃģÅšniej jeszcze kilka innych .... MoÅže nie bÄdÄ wyliczaÅ/wymieniaÅ bo nie o to chodzi. W koÅcu trafiÅem na 35 1.4 mk1. WOW .... Wtedy juÅž wiedziaÅem jakÄ fotografiÄ chÄ siÄ zajmowaÄ. Portret Årodowiskowy, reportaÅž, fotografia rodzina. Ten standard spowodowaÅ, Åže "przylepiÅem" siÄ do obiektywÃģw staÅoogniskowych. Jednak caÅy czas posiadaÅem tylko jedno body. CaÅkiem niedawno dorobiÅem siÄ drugiego aparatu i wtedy zabawa z dwoma aparatami i dwoma staÅkami nabraÅa sensu. UwaÅž jednak, Åže doskonale zdaÅem sobie sprawÄ kiedy potrzebujÄ obiektywÃģw staroogniskowych a kiedy zoom staje siÄ bardziej uÅžyteczny. Dlatego po mniej wiÄcej 4 latach Åžeglowania "ustalonymi" sÅoikami, zakupiÅem jeszcze jeden bardzo dobry, uniwersalny zoom i teraz kiedy nie wiem dokÅadnie co bÄdÄ fotografowaÅ lub po prostu idÄ/jadÄ na spacer z rodzinÄ , biorÄ wÅaÅnie tego zooma. Natomiast kiedy wiem, Åže potrzebujÄ parametrÃģw obiektywÃģw staroogniskowych, zabieram przewaÅžnie zestaw 2 body + 2 szkÅa staÅe ... i tym wÅaÅnie zaÅatwiam caÅy temat. Tak wiÄc ...... starajcie siÄ po postu NAUCZYÄ tego co dla wasz jest najbardziej optymalnym rozwiÄ zaniem i korzystaÄ z niego :). Pozdrawiam wszystkich foto amatorÃģw, no i oczywiÅcie samego autora filmu pod ktÃģrym zamieszczam ten wpis :).
@@ukasz7073 Z NikkorÃģw 16-35/4 70-200/2,8 24-70/2,8. Ten szeroki kiedy kupiÅem to dostaÅem szaÅu i przez pÃģÅ roku robiÅem tylko nim, ale trzeba byÄ ostroÅžnym na zleceniach. Wszystkie sÄ super, ale staÅki po prostu dajÄ obrazek bardziej precyzyjny (ostry). P.S. 70 -200 daje zajebiste portrety ale wymaga ogromnego odejÅcia.
Tym drapieÅžnikiem zapewne byÅ piÄkny BÅotniak stawowyð Bardzo fajny odcinek. DodaÅbym jeszcze, Åže jaÅniejszym obiektywem Åatwiej zrobiÄ zdjÄcie przy sÅabszym swietle, bo czas naÅwietlania jest krÃģtszy. ChÄtnie obejrzaÅbym film o rozdzielczoÅci, w PaÅskim wykonaniuð Przyznam Åže takiego odcinka wyczekujÄ od niemalÅže poczÄ tku... ð
Witam Panie Pawle dziÄkujÄ za bardzo dobry film i przekazanÄ wiedzÄ. Brakuje mi wzmianki o objektywach fujifilm. Czy one sÄ naprawdÄ najgorsze Åže nie warto o nich mÃģwiÄ. Pozdrawiam Jan
O Pentaxach, Olympusach, M42 czy Zeissach teÅž nie mÃģwiÅ - a nie sÄ najgorsze, po prostu ten film byÅby za dÅugi, a i tak 90% ludzi ma Canona/Nikona/Sony
W przypadku Pentaxa jest trochÄ Åatwiej jeÅli chodzi o staÅki budÅžetowe,bo oprÃģcz 1.8/50 mamy obiektyw 2.4/35,ktÃģry na apsc odpowiada ,,piÄcdziesiÄ tce,, w peÅnej klatce.
WydawaÅo mi siÄ, Åže zoom na poczÄ tek bÄdzie super, bo bÄdÄ mÃģgÅ wyprÃģbowaÄ rÃģÅžne ogniskowe, ale znajomy namÃģwiÅ mnie Åžebym zaczÄ Å od staÅoogniskowej 50mm. KupiÅem Nikona D700 i 50mm 1.4 Åžeby wyprÃģbowaÄ czy fotografia jest w ogÃģle dla mnie. Polecam. Nie bÄdziecie ÅžaÅowaÄ. A ja dosyÄ mocno wkrÄciÅem siÄ w cykanie zdjÄÄ i sprawia mi to frajdÄ. OczywiÅcie dosyÄ szybko doszÅa kolejna staÅka i pewnie nie ostatnia :)
8:49 Zmiana ogniskowej NIE sÅuÅžy do "przybliÅžania" (no chyba, Åže siÄ robi pÅaskÄ planszÄ na Åcianie, to jedynie wtedy). Zmiana ogniskowej sÅuÅžy do zmiany PERSPEKTYWY (inaczej mÃģwiÄ c relacji, czy proporcji odwzorowania obiektÃģw bliskich do dalekich). Tego nie da siÄ zrobiÄ odchodzÄ c lub podchodzÄ c bliÅžej - bo do bliskiego planu zbliÅžymy siÄ np. o poÅowÄ wczeÅniejszej odlegÅoÅci, a daleki plan zostaje praktycznie tak samo daleki jak wczeÅniej. ZmieniajÄ c ogniskowÄ - przybliÅžamy WSZYSTKIE plany jednoczeÅnie.
Moje ulubione ogniskowe: 15, 31, 43, 77, 100, 200 i 300. Zoom w nogach - przy czym ze sobÄ zabieram zwykle trzy obiektywy, bo krÄgosÅup sÅaby...ð Pozdrawiam.
@@groundhoppingwlkp3622 Pentax ma pod gÃģrkÄ w tych czasach, ledwo dyszy. Pentax juÅž jest dawno lata Åwietlne za konkurencjÄ :) Fuji,Sony, Nikon, Canon.... Pentax zaspaÅ, szkoda, bo firma z tradycjÄ .
Sony 50 1.8 jest droga, ale: na aukcjach jest duzo nie tanich obiektywÃģw MINOLTA 50mm 1.8 od aparatÃģw analogowych. z powodu braku tylnej soczewki asferycznej nie nadajÄ sie one do fotografii cyfrowej. Rogi kadru zawsze bÄdÄ nie ostre -no chyba ze w APSC i komuÅ takie artefakty nie przeszkadzajÄ .
Mam spacerowy zoom Nikona , ten do matryc dx , ale czasem uÅžywam Biotara 2/58 z poczÄ tku lat 60 20 wieku. I ten Biotar czÄsto daje lepsze, ostrzejsze zdjÄcia niÅž ten kitowy zoom od Nikona. Inny problem, Åže AF w moim Nikonie D5100 nie zawsze trafia w trybie LV. W sumie jednak jak chcÄ coÅ zrobiÄ szybko, to uÅžywam tego zooma, a jak chcÄ np portret czy makro to biotÄ tego zabytkowego Biotara. .
A jak tu szybciutko domknÄ Ä kilkunastolistowÄ przysÅonÄ w nowoczesnym obiektywie staÅoogniskowym? Nie da rady... wiÄc rozmycia nigdy nie bÄdÄ tak dobre jak w obiektywach "z tamtych lat".
Ja uwielbiaÅem tamrona 18-200 DII VR zrobiÅem nim Åwietne zdjÄcia nie odpinaÅem go przez 2 lata. na wycieczki byÅ rewelacyjny. PrzechodzÄ c z DX n FX sprzedaÅem wszystko.
CzeÅÄ. Ja z pytaniem niezwiÄ zanym z tematem odcinka. NiechcÄ cy zahaczyÅem (a prawdÄ mÃģwiÄ c przyj@#!Åem) moim przewspaniaÅym TTArtisanem 35mm o futrynÄ i teraz odnoszÄ wraÅženie Åže staÅ siÄ ciemniejszy. Tu rodzÄ siÄ pytania, co przypuszczalnie staÅo siÄ wewnÄ trz, czy jest sens zawracaÄ gÅowÄ serwisantom przy tak tanim szkle i co mam z tym sÅodziakiem poczÄ Ä? Jestem z nim emocjonalnie zwiÄ zany, a skubaniec oferuje aktualnie coÅ w stylu âtrybu nocnegoâ z pierwszych Sony Xperii Z ð ps PrÃģbowaÅem ofc szukaÄ odpowiedzi w google, ale cisza
A ja polecam oba. StaÅka to 50-ka, bo to co widzimy przez wizjer jest zbliÅžone dotego co widzimy nieuzbrojonym okiem ale na staÅce Åatwiej nauczymy siÄ operowania przysÅonÄ czyli i gÅÄbiÄ ostroÅci, po odpowiedniej iloÅci wykonanych zdjÄÄ uÅoÅžymy sobie w gÅowie jakÄ czÄÅÄ przestrzeni wycina nam obiektyw i jak moÅžemy operowaÄ poszczegÃģlnymi planami (sklejaÄ je lub rozdzielaÄ). Polecam teÅž zmiennoogniskowy np 24-28 do 105-135 lub nawet do 240, bo taki obiekty w pokaÅže nam jakich obiektywÃģw lub zakresÃģw ogniskowych bÄdziemy potrzebowaÄ. Dla ptakÃģw zwierzakÃģw zdecydowanie powyÅžej 400mm. Po poznaniu obu typÃģw obiektywÃģw i uÅžywanych zakresÃģw zdecydujemy czy bÄdziemy uÅžywaÄ staÅek czy lub/i zmiennogniskowych (ale o staÅym Åwietle np 2,8 czy 4), bo to nam speÅni wszystkie nasze wymagania.
@@marcinpawlik2324 To odpowiednik 40mm dla Canon, dla ekwiwalentu 50mm trzeba mieÄ obiektyw 32mm a w praktyce 35mm pod EF/EF-S bo 32mm to widzÄ Åže sÄ z mocowaniem EF-M. ZaleÅžy jakiego aparatu kto uÅžywa.
@@daro0352 Odklej siÄ od canonowskiego apscð. UÅžywam 25mm. Jest to dokÅadnie odpowiednik 50mm dla FF. Z drugiej strony jak na staÅe wejdziemy w system "nieFF" to nauczymy siÄ naszych wÅasnych systemowych ogniskowych. PoniekÄ d ma to sens poniewaÅž nauczymy siÄ i tego jak nasze szkÅo odwzorowuje i jakÄ dysponuje gÅÄbiÄ ostroÅcii jaki bÄdziemy mieli kadr przy tym szkle.
Obiektywy zoom â przyszÅyâ do fotografii z kinematografii - od kamery filmowej. Czyli operator filmowy inaczej widzi zoom lens. Prime lens to dla NieuÅžyteczny antyk z czasÃģw niemego kina. Co ciekawe kiedy nabyÅem kamerÄ video canon z kolorowym dobrym wizjerem w latach 90 zdumiaÅo mnie dlaczego nie robi siÄ aparatÃģw fotograficznych w oparciu o tÄ technkÄ czyli MIRRORLESS dopiero po latach w sklepie Sony w Toronto ujrzaÅem i testowaÅem pierwszy Sony mirrorless aparat. Czyli jak zoom lens tak mirrorless pochodzÄ . Z Techniki kamer filmowych. ja na mÃģj obiektyw nakÅadem compedium ze starej kamery filmowej harmonijkowej - rozciÄ ganej. co daje duÅžo lepsze moÅžliwoÅci âzacienienia â objektyw. Czyli z kinomatografi biorÄ.
jakbym posiadaÅ canona aspc (lustro) sprzedaÅ bym za pÃģÅdarmo takiego kitowca 18-55, doÅoÅžyÅ i kupiÅ jeden z najlepszych zoomÃģw w tej stajni: CANON EF-S 15-85 MM F/3.5-5.6 IS USM, moÅžna rzec doskonaÅy obiektyw. Najlepszy na wycieczki, podrÃģÅže dalekie wypady.
@@FotografiajestFajna Tak, wypas zoomik, bardzo ostry i uniwersalny. Jakbym jechaÅ na wakacje, wycieczkÄ Åžycia i peÅno bagaÅžy, to wÅaÅnie bym zabraÅ ten sÅoik.
Tak, wywoÅujÄ c film i robiÄ c odbitki samodzielnie. Ale Pan PaweÅ opowiadaÅ o filmach w kolorze, ktÃģrych nie miaÅ wtedy moÅžliwoÅci wywoÅywaÄ samemu.
W porzÄ dku. NajtaÅsza uÅžywana staÅka Canon EF 50mm f/1.8 II kosztuje w granicach 320 zÅ na Allegro, za dokÅadnie tÄ samÄ cenÄ kupiÅem Canon EOS 350D z kitem EF-S 18-55 1:3.5-5.6 II bez stabilizacji. Jako Åže ekwiwalent maÅego obrazka to bÄdzie 80mm bÄdzie to dobry wybÃģr do portretÃģw. I pewnie teÅž wielu zdjÄÄ krajobrazowych, zwÅaszcza w sÅabym Åwietle, zdjÄÄ zwierzÄ t, moÅže teÅž i makro albo super makro (odwrotne mocowanie przez pierÅcieÅ na gwint 52mm). Ale co do ostroÅci i rozdzielczoÅci to zastanawiam siÄ jakie to bÄdzie miaÅo znaczenie dla matrycy tylko 8Mpx. MogÅem trochÄ doÅoÅžyÄ i kupiÄ 400D, tylko 10Mpx, ma wiÄkszy wyÅwietlacz i parÄ innych dodatkÃģw ale 350D i tak jest bardzo dobry. Jak juÅž to tylko przysÅona 1.8 i fajnie rozmyte tÅo przy portretach.
Moim zdaniem zdjÄcia z 8-mio megowej matrycy canona 350D sÄ lepsze o 10Mpx z 400D. Co do obiektywu to polecam najnowszÄ wersjÄ Canon 50mm f/1.8 tÄ z STM - jest szybsza, cichsza i lepsza optycznie (www.ceneo.pl/37898886#crid=427294&pid=23293)
Panie Pawle, porÃģwnanie staÅki i zooma w tej samej cenie jest trochÄ bez sensu bo jak Pan sam zauwaÅžyÅ zoom to w zasadzie kilka obiektywÃģw w jednym, bardziej uczciwe byÅoby porÃģwnanie staÅki z 2-3 a moÅže i nawet 4 razy droÅžszym zoomem a najlepiej zooma i odpowiadajÄ cego mu kompletu staÅek za te samÄ cenÄ co ten jeden zoom.
Witam. Przy porÃģwnaniu w tej samej cenie, zoom zawsze przegra ze staÅkÄ co do jakoÅci, gÅÄbi. Przy porÃģwnaniu przy tej samej jasnoÅci juÅž nie bÄdzie to tak oczywiste. Zoom rozleniwia, staÅka zachÄca do kreatywnego kadrowania.
PozwolÄ sobie nie zgodziÄ siÄ z tym rozleniwianiem. StaÅka zmusza do chodzenia, owszem, ale ZOOM daje duÅžo wiÄcej moÅžliwoÅci kreowania kadru dziÄki zmianie perspektywy. OstrzeliwujÄ c ten sam obiekt na rÃģÅžnych ogniskowych dostajemy mnÃģstwo zmian i moÅžemy sobie fajnie skomponowaÄ kadr. (na zasadzie efektu vertigo w filmach). Na codzieÅ uÅžywam sigmy art 18-35 f1.8 i niezastÄ pionego 70-200 f2,8 (czasem z teleconverterem x2) i ani myÅlÄ o staÅkach, ktÃģrymi nafociÅem sie w szkole.
@@andrzejfabianski4948 To ja w drugÄ stronÄ pozwolÄ siÄ nie zgodziÄ. Mnie akurat staÅka zachÄca do ciekawszego, nie standardowego patrzenia i kadrowaniam. Zoomem zrobiÄ szerszy plan i detal z tego samego miejsca i kÄ ta. Na upartego prz dzisiejszych matrycach zrobiÅ bym to samo w kompie. Przy podejÅciu ze staÅkÄ do zrobienia detalu czÄsto zmieniam kÄ t fotografowania, inaczej patrzÄ. Zmienia siÄ gÅÄbia. PracujÄ staÅkami i zoomami. Oba typy majÄ wady i zalety. Pozdrawiam
Nie moge sie zgodzic z pana blednym twierdzeniem, ze przy powiekszeniu obrazu na wieksze formaty stosujemy stalki a na mniejsze albumowe zoomy. Nie wiem czy zdaje pan sobie sprawe, ze aktualnie dobry zoom ma juz na tyle dopracowana konstrukcje, ze jakosc obrazu pod wzgledem rozdzielczosci jest porownywalna z rozdzielczoscia stalek. Dochodzi do tego obrobka cyfrowa gdzie gdzie nie jest pan w stanie odroznic na powiekszeniu jakim obiektywem pod wzgledem rozdzielczosci bylo wykonywane zdjecie. Jedna z glownych zalet stalek to mniejsze znieksztalcenia optyczne obrazu i wieksza jasnosc. Co do separacji tla przy stalce o ktorej pan mowi zgadzam sie ale nie powiedzial pan ze obiektywem o dluzszej ogniskowej i ciemniejszym od stalki tez moze pan zrobic dobra separacje tla od glownego motywu zdjecia, wiec niekoniecznie jasna stalka to jedyne rozwiazanie ;)
1. Panie Dariuszu - bÅÄdnie Pan zrozumiaÅ moje porÃģwnanie ktÃģre dotyczyÅo zooma i staÅki w cenie 600 zÅ i wspomniaÅem o obiektywach zmiennoogniskowych za caÅkiem inne (wyÅžsze) pieniÄ dze ktÃģrych jakoÅÄ optyczna jest taka jak obiektywÃģw staÅoogniskowych. 2. Ja widzÄ na powiÄkszeniu rÃģÅžnice pomiÄdzy obiektywami. 3. Co do separacji tÅa (jak to Pan okreÅliÅ) to porÃģwnywaÅem, znÃģw, te dwa konkretne obiektywy a nie Canon 18-55 za 600 zÅ z 70-200 za 12 000 zÅ.
ZamysÅ filmu o obiektywach dobry. Natomiast wykonanie nie za bardzo. Zbyt czÄste i dÅugie odskocznie od gÅÃģwnego tematu, ktÃģre go rozmywajÄ . ChociaÅž sam film wartoÅciowy i warty obejrzenia.
Witam, Panie Pawle. DziÄki Panu po 10 latach wyciÄ gnÄ Åem z szuflady lustrzankÄ i znowu fotografujÄ. DziÄki!
Bardzo siÄ cieszÄ ð
Super.Powodzenia w przygodzie na nowo
A ja wyciÄ gnÄ Åem mojego Olympusa Mju 2, a jutro jadÄ na stacjÄ Centrum odebraÄ wywoÅany film. Pierwszy od 18 lat!
Jestem foto i grafikiem od wielu lat. I nadal sluchsm tych filmow.
Zawsze z przyjemnoscia. .
Dziekuje
ððð
Jak ja ciÄ lubiÄ sÅuchaÄ! MÃģwisz o rzeczach ktÃģre 100 lat temu dywagowaÅem, ale przyjemnie jest wsÅuchaÄ siÄ w temat ponownieâïļ
Ja posiadam i "staÅkÄ" 35 - F 1.8, universal zoom 18 -140 F 3.5-5.6 (nikona) i mÃģj ulubiony tele 150-600mm Tamron G2 z ktÃģrym jutro przed wschodem sÅoÅca wyruszam na jelenie ryczÄ ce w delikatnej porannej mgieÅce. CiÄÅžki sprzÄt ale cieszy najbardziej ð
Bardzo fajny film poglÄ dowy ktÃģry wiele wyjaÅnia i podpowiada.ByÅ potrzebny.Pozdrawiam
Witam ;-). MiÅo siÄ sÅucha czÅowieka ktÃģry tak rzeczowo omawia temat ;-). Z tego co ogladam to w podobnym czasie zaczynaÅem przygode z fotografiÄ co Pan ;-). Doskonale pamiÄtam te czasy i problemy z zakupem sprzÄtu pod kontem dostepnoÅci ale teÅž ceny i to Åže z reguÅy kupowaÅo siÄ sprzÄt z drugiej rÄki. Dzisiaj to siÄ zmieniÅo na lepsze pod kontem wyboru i dostepnoÅci sprzÄtu a poniekad teÅž cen. Ja akurat prawie od samego pocÅžÄ tku fotografowaÅem na materiale orwochrom UT20 zachodniej produkcji ;-) wiÄc doskonale siÄ omiataÅo dany kadr i co w nim miaÅo siÄ znaleÅšÄ ;-). Ja gÅÃģwnie uÅžywam zoomÃģw i tych z ÅwiatÅem f4 bo w fotografii krajobrazu (moÅže poza nocnymi zdjÄciami nieba itp.) majÄ najlepszy stosunek jakoÅci do ceny a to ma znaczenie w fotografii amatorskiej czy hobbystycznej ;-). NajwaÅžniejsze aby wyjÅÄ w teren i fotografowaÄ bo to daje ogromnÄ przyjemnoÅÄ i odpoczynek od spraw codziennych i nie przywiÄ zywaÄ duÅžej uwagi Åže mamy jakiÅ kitowy obiektyw a nie taki z lini profesjonalnej, wszstko zaleÅžy co kto lubi i na co kogo staÄ zwÅaszcza w fotografi hobbystycznej ;-))). Pozdrawiam i do nastÄpnego ;-).
LubiÄ muzykÄ z poczÄ tku, przypomina program "Boso przez Åwiat" tylko tutaj mamy podÃģÅž w Åwiat fotografii, rÃģwnie ciekawÄ :)
ððð
Na poczÄ tku miaÅem ten dylemat i zrobiÅem tak. KupiÅem taniego, podstawowego zooma i fociÅem pÃģÅ roku. Potem sprawdziÅem, jakie ogniskowe stosujÄ realnie najczÄÅciej. I teraz mam tylko dwie dobre staÅki âpod siebieâ :) Polecam ten sposÃģb.
tak, o ile ten nasz tani zoom nas nie ogranicza zakresem. MajÄ c 18-55 moÅže siÄ okazaÄ, ze najczÄÅciej uÅžywam zakresu od 35 do 55 co sugerowaÅoby zakup takich dwÃģch staÅek (35 i 50mm). Co jednak by siÄ staÅo, gdyby mieÄ zoom 18-200? MoÅže by wyszÅo, ze trzeba by mieÄ 50 i 85mm. No i co teraz, co wybraÄ? Czy poprzedni wybÃģr byÅby lepszy czy jednak nie?
WÅaÅnie tak zrobiÅem :) Na ten pierwszy rzut kupiÅem starego Vivitara Series 1 (28-105), zresztÄ z inspiracji filmem Pana PawÅa :) UÅžywam systemu OM, wiÄc ekwiwalenty ogniskowych razy 2. Tego Vivitara mam zresztÄ nadal, bo ma fajne nieostroÅci i rozmycie tÅa. Ale tak naprawdÄ gÅÃģwnie leÅžy w szafie. Przy okazji przekonaÅem siÄ teÅž, czy potrzebujÄ czegoÅ szerszego. Dla pewnoÅci moÅžna teÅž przecieÅž wypoÅžyczyÄ obiektyw na weekend, niektÃģre sklepy foto oferujÄ takÄ moÅžliwoÅÄ.
@@ShwarcArnold Dlatego warto kupiÄ taki wielozakresowy zoom 24 do 200-240 (albo 24-105 f4, bo bÄdzie juÅž caÅkiem przyzwoity) i po roku bÄdzie wiadomo co i jak. Ja mam 24-300 i okazuje siÄ, Åže mieszczÄ siÄ w 200 praktycznie zawsze, a czasami te 300 jest sporo za maÅo. A teraz siÄ zastanawiam czy 200mm czy trochÄ jednak mniej teÅž wystarczy. Pewno za jakiÅ rok bÄdÄ wiedziaÅ.
@@marcinpawlik2324 tylko zoom o takim zakresie trudno juÅž nazwaÄ tanim. OczywiÅcie nie negujÄ metody, jest jak najbardziej ok, mam tylko zastrzeÅženie do sÅowa tani, bo tani to moÅže byÄ kit 18-55 czy 24-50 za 200/300zÅ, ale nie 18-200/300 czy 24-300 tym bardziej, Åže za jakiÅ czas przyjdzie nam go odsprzedaÄ, a to niemal zawsze generuje straty.
@@ShwarcArnold â @Shwarc A. Niestety dzisiaj "tani zoom" to w cenie 1000zÅ do 4000zÅ. Dzisiejsze ceny szkieÅ sÄ wysokie, praktycznie taÅszych szkieÅ "kitowych" za parÄ setek to trzeba szukaÄ w uÅžywkach. Systemy bezlusterkowe sÄ raczej drogie w porÃģwnaniu do starszej oferty. Dlatego warto mysleÄ o zakupie uÅžywki z nastawieniem na naukÄ i po jakimÅ czasie pozbyciu siÄ tego szkÅa. ChoÄ ja kupiÅem 14-150 czyli 28-300 i gdybym sprzedawaÅ to nic na nim nie stracÄ. No ale kupiÅem za 1/3 ceny czyli 1000zÅ.
BARDZO FAJNY WYKÅAD. KONKRETNY. DZIÄKUJÄ !!!
ððð
DziÄkuje bardzo z kolejny ciekawy film . Bardzo tÄsknie za pana filmami z cyklu najlepsi fotografowie , firmy fotograficzne i kolejne czÄÅci najlepszych Niemieckich i Radzieckich aparatÃģw - przecieÅž wybrana 10 to wielka niesprawiedliwoÅÄ jest tak wiele cudownych modeli z bardzo ciekawÄ historiÄ i rozwiÄ zaniami . pozdrawiam
Åwietnie wyjaÅniony problem obiektywÃģw takich i takich. I wszystko byÅoby piÄkne gdyby jeszcze cena to zrozumiaÅa i ustÄ piÅa znacznie. Pzdr
Dobrze siÄ sÅucha praktyka, bo na YT jest caÅy wysyp teoretykÃģw fotografii i gÅÃģwnie to onaniÅci sprzÄtowi, co wykuli tabelki na blachÄ a zdjÄÄ nie robiÄ albo co lepsze... krÄcÄ videoð Jedynie co mi w tym porÃģwnaniu zabrakÅo to dla konkretnej ogniskowej i ÅwiatÅosiÅy bÄdzie duÅža rÃģÅžnica w wadze. Dajmy na to interesuje nas 200mm 2.8. W Canonie jest i staÅka 200 2.8 i znane zoomy 70-200 2.8. Ta pierwsza waÅžy 750g, zoom ok 2x tyle zaleÅžnie od wersji. Jak dla kogoÅ waga jest istotna (np w gÃģrach) to wybÃģr jest oczywisty. Z drugiej strony zoomy w pracy np. reporterskiej czy sporcie to olbrzymie uÅatwienie. PomijajÄ c juÅž oczywisty fakt, Åže np w hali sportowej majÄ c 135mm 2.0 gdy zawodnik za blisko mi podejdzie to mogÄ juÅž nie mieÄ gdzie siÄ cofnÄ Ä majÄ c ÅcianÄ za plecami i go nie skadrujÄ, czy odwrotnie majÄ c za krÃģtkÄ ogniskowÄ bÄdÄ musiaÅ potem cropy robiÄ w obrÃģbce (a podejÅÄ nie mogÄ bo jest linia boiska np wiÄc muszÄ mieÄ zbliÅženie "w rÄce a nie w nogach") to istotne teÅž jest to Åže zoomem prawdopodobnie zrobimy wiÄcej zdjÄÄ i wiÄcej nam zostanie po selekcji nadajÄ cych siÄ do uÅžytku. Dlatego reporterzy dziÅ z reguÅy biorÄ c zestawy 24-70 2.8 i 70-200 2.8 niÅž jak kiedyÅ wspomniane 28/35mm, 50mm i 135mm. Sam nawet zaczynaÅem zestawem 24mm i 50mm na cropie (wiÄc de facto takie bardziej 35mm i 85mm) i z takimi dwoma szkÅami dawaÅo siÄ zrobiÄ dobrÄ relacjÄ z eventu pokroju targi moto czy impreza firmowa, wiÄc tak teÅž siÄ da, zwÅaszcza jak ktoÅ nie ma worka pieniÄdzy na nowe szkÅa ;). Natomiast w fotografii gdzie mamy wiÄcej wpÅywu na ustawienie (np portrety, studio, reklama, packshoty, makro) z reguÅy nadal wybiera siÄ staÅki, bo sÄ lÅžejsze, taÅsze albo oferujÄ lepszÄ jakoÅÄ obrazu (choÄ akurat zoomy niesamowicie podgoniÅy przez ostatnie lata pod tym ostatnim kÄ tem)
Zgadzam siÄ z Panem caÅkowicie, mam Nikkora 50 1.8 i uÅžywam rÃģÅžnych innych staÅek i zoomÃģw, ale do tej 50tki ciÄ gle wracam :)
Pod FF czy APSC ?
@@pawelpan3694 pod FF
Jak zawsze Åwietny i bardzo pouczajÄ cy materiaÅ - dziÄkujÄ! Od kilku lat trzymam siÄ nastÄpujÄ cej zasady: jeÅli jadÄ w jakÄ Å dÅuÅžszÄ , dalszÄ podrÃģÅž, a aparat sÅuÅžy mi gÅÃģwnie do dokumentacji widzianych obrazÃģw, przeÅžyÄ - zabieram zoom (a ostatnio zwykle lepszy aparat kompaktowy z obiektywem tego typu); natomiast jeÅli wybieram siÄ w znane mi regiony, kiedy wycieczka jest pretekstem do fotograficznej zabawy - biorÄ lustrzankÄ (ostatnio przewaÅžnie tzw. analogowÄ ) z obiektywem staÅoogniskowym, wtedy pojawiajÄ siÄ wyzwania, frajda jest wiÄksza, a satysfakcja - jak wyjdzie coÅ przyzwoitego - ogromna!
I jeszcze niedawno tania . A teraz za bÅony majÄ tek woÅajÄ
Mam i zoomy i staÅe. UÅžywam w zaleÅžnoÅci od sytuacji. Pozdrawiam wszystkich kadrujacych..
dobrze jest mieÄ na staÅe zooma ;) a dobra staÅka nie jest zÅa. Zoom jest bardziej uniwersalny, ale staÅka ma teÅž swoje zalety. cena to podstawowa rÃģÅžnica, dobrej jakoÅci zoom to rÃģwnowartoÅÄ kilku dobrych staÅek, nie ma co siÄ oszukiwaÄ, za mojego Pentax'a 150 - 450 moge kupiÄ kilka staÅek, ale jeden zoom waÅžy mniej niÅž kilka staÅek. Itd, moÅžna dzieliÄ wÅos na 4 albo po prostu na coÅ siÄ zdecydowaÄ. Robisz jakiÅ rodzaj fotografii to dopasuj obiektywy pod swoje potrzeby, nie zwracaj uwagi na modÄ i podpowiedzi "influencerskiej gawiedzi"
P.S. PaweÅ ma racjÄ, ale moja racja jest bardziej racjowa ;)
Zgadzam siÄ z Panem. Do nauki kadrowania a szczegÃģlnie do nauki widzenia Åwiata potrzebny jest obiektyw staÅo ogniskowy 50mm lub 35mmm. JeÅželi siÄ nauczymy widzieÄ czy to 35-tkÄ czy 50-tkÄ czy 100-tkÄ to potem bÄdzie Åatwiej. W pracy z zoomem jest zbyt wiele zmiennych czynnikÃģw ktÃģre musimy analizowaÄ jak parametry ekspozycji, odlegÅoÅÄ, ogniskowa, perspektywa, kompozycja. SzczegÃģlnie dylematem jest to czy zrobiÄ te 3-4 kroki w przÃģd lub w tyÅ, czy zmieniÄ ogniskowÄ . To oczywiÅcie wiÄ Åže siÄ ze zmianÄ perspektywy w kadrze i dobrze na poczÄ tek zadaÄ sobie takie ograniczenie, ktÃģre wymusi dodatkowÄ kreatywnoÅÄ
CaÅkowicie siÄ zgadzam ð
Obiektywy uÅžywa siÄ zaleÅžnie od potrzeb i pomysÅu jakiego siÄ ma na zdjÄcie. Chyba Åže ma siÄ Åže sobÄ tylko aparat z jednym obiektywem to uÅžywa siÄ co siÄ ma. ZresztÄ polecam pouÅžywaÄ obiektyw przez jakiÅ czas bez noszenia innych w plecaku i ciÄ gÅym zaglowaniem i zastanawianiem ktÃģry uÅžyÄ ð A co do aparatu to fajnie sprÃģbowaÄ rÃģÅžnych modeli analogicznie nie mamy jednej pary butÃģw.
Najlepszy kanaÅ o fotografii. Bardzo przyjemnie siÄ Pana sÅucha i bardzo duÅžo moÅžna siÄ z Pana filmÃģw dowiedzieÄ. Pozdrawiam.
Bardzo mi miÅo :)
StaÅka â jasna staÅka
Zoom jest dla leniwych, ze staÅkÄ trzeba myÅleÄ ð§
Panie Pawle, bardzo pouczajÄ cy materiaÅ. GratulujÄ :D
Ze swojej strony jako kogoÅ kto juÅž siÄ trochÄ nauczyÅ dodam to czego nie usÅyszaÅem w filmie, a co jest szalenie waÅžne, mianowicie perspektywa patrzenia lub kÄ t widzenia ogniskowej, a co za tym idzie proporcji elementÃģw na zdjÄciu.
Ja rÃģwnieÅž zachÄcam wszystkich zaczynajÄ cych do uÅžywania obiektywÃģw staÅoogniskowych bo one pozwalajÄ zobaczyÄ tÄ rÃģÅžnicÄ.
WiÄkszoÅÄ poczÄ tkujÄ cych fotografÃģw uÅžywa pierÅcienia "ZOOM" do przybliÅžania, a to bÅÄ d bo od tego sÄ nogi.
JeÅli ktoÅ ma taki kitowy obiektyw 18-55mm to niech postawi butelkÄ wody mineralnej na stole i zrobi dwa zdjÄcia pod takim samym kÄ tem w ktÃģrych butelka wypeÅnia 90% zdjÄcia. Wszystkie parametry takie same oprÃģcz ogniskowej. Pierwsze zdjÄcie zrobiÄ na 18mm, a drugie na 55mm gdzie bÄdzie trzeba trochÄ siÄ oddaliÄ(Nogami :D).
Ten test pokaÅže Åže pierÅcieÅ zmiany ogniskowej nie sÅuÅžy do rozszerzania lub Åciskania pola widzenia obiektywu, ale do zmiany sposobu pokazywania tych samych rzeczy w inny sposÃģb, do tego dochodzi rÃģwnieÅž kompresja tÅa przy dÅuÅžszych ogniskowych czyli przy 55mm wydaje siÄ ono bliÅžej pierwszego planu niÅž przy ogniskowej 18mm.
Ja zrozumiaÅem te wszystkie zaleÅžnoÅci kiedy prÃģbowaÅem zrobiÄ zdjÄcie caÅej osoby z rozmytym tÅem uÅžywajÄ c wÅaÅnie 55mm i nie wychodziÅo. Dopiero jak kolega poÅžyczyÅ mi jasny obiektyw 200mm udaÅo siÄ to zrobiÄ bo im dÅuÅžsza ogniskowa tym kÄ t mniejszy, a rozmycie wiÄksze.
A co do ostatnich Pana sÅÃģw o kupnie staÅoogniskowej 50 to skorygowaÅ bym to na 35mm bo jak ktoÅ kupi 50 i zaÅoÅžy na apsc to dostanie pole widzenia 85mm czyli bardzo wÄ skie, uÅžyteczne bardziej w studio i portretach, a nie uniwersalny kÄ t jakim jest 50mm ale dla peÅnoklatkowego aparatu.
Pozdrawiam i dziÄkuje za to co Pan robi :D
Musze sprostowaÄ.
To o czym napisaÅem wyÅžej nie musiaÅo znaleÅšÄ siÄ w filmie bo temat filmu byÅ inny wiÄc nie musiaÅ Pan o tym mÃģwiÄ.
RozpÄdziÅem siÄ za bardzo chyba :) Przepraszam
Zgadzam siÄ z Panem, Panie Grzegorzu caÅkowicie.
ProponowaÅem 50-tkÄ bo nie ma tanich 35-tek ð
Niby wiedziaÅem co usÅyszÄ, a jednak chce siÄ komentowaÄ ð
Po ojcu mam analogowy aparat i obiektywy dokÅadnie 35, 50 i 135!
Sam analogowo najczÄÅciej uÅžywaÅem 58/2.
Obecnie mam fuji apsc z kitowym 15-45, do tego kupiÅem uÅžywany 35/2 i do szczÄÅcia brakuje mi tylko tele zooma (70-300), docelowo pewnie wymieniÄ na lepsze szerokokÄ tny zoom albo naleÅnik i jaÅniejszy standardowy, a w lukÄ moÅže staÅe 56...
Jakbym miaÅ mieÄ jeden 18-300 to chyba bym kupiÅ kompakta i lepszy rower ð
Ja nauczyÅem siÄ lepiej fotografowaÄ dopiero jak ograniczyÅem siÄ do jednego obiektywu. Mam staÅkÄ 50 do Nikona S2 i moÅže nie jest super szybki bo ÅwiatÅo 2 ale do street wystarczy i zaczynam mieÄ takie wraÅženie, Åže widzÄ kadr jeszcze zanim przyÅoÅžÄ oko do wizjera.
OgÃģlnie jestem amatorem i zostawiÅem sobie tylko 50tkÄ ale wczeÅniej uÅžywaÅem zooma i makro z odwzorowaniem 1:17 od Sigmy i byÅ caÅkiem spoko. No ale jednak wolÄ staÅki.
Panie Pawle, super materiaÅ. Jak zawsze pouczajÄ cy. DziÄkujÄ. JeÅli juÅž jesteÅmy przy zoomach to moÅže pomyÅli Pan o filmie stricte o teleobiektywach, chÄtnie bym obejrzaÅ. Zakres 70-300mm od Canona czy Sigmy albo Tamrona i dalej idÄ c w wyÅžsza pÃģÅkÄ i dÅuÅžsze ogniskowe w serii L, Contemporary albo G2.
Jakikolwiek system - 70-200 f2.8 i obrabiasz wiÄkszoÅÄ tematÃģw. To sÄ zazwyczaj Åwietne jakoÅciowo szkÅa i nie ma problemu, Åže ciemno, Åže przy 300 mydÅo itp. Åŧyleta od A do Z, ewentualnie przy f2,8 delikatna mgieÅka co skutkuje miÄkkimi portretami, ale to naprawdÄ drobiazg.
Jak zawsze Åwietny film Panie Pawle.
OsobiÅcie uÅžywam tylko nikonowskich staÅek ze ÅwiatÅem 1.8. MÃģj zestaw to 20, 50 i 85mm, co pozwala mi na realizacjÄ praktycznie 100% moich potrzeb potograficznych. Plastyka staÅek jest - jak dla mnie - nie do pobicia. Poza tym, lepsza praca w sÅabszym oÅwietleniu. Ze staÅkami teÅž Åatwiej, przyjemniej mi siÄ pracuje. Bardziej naturalnie (praca tylko w m), zoom "w nogach" teÅž jest dla mnie rzeczÄ bardziej naturalnÄ i zmuszajÄ cÄ do wiÄkszej kreatywnoÅci, widzenie obiektywem (ÅwiadomoÅÄ kadrowania), moÅžna siÄ bardziej poczuÄ jednoÅciÄ z aparatem. Jednak marzy mi siÄ jeden zoom, mianowicie 200-500mm :).
Pozdrawiam! :).
Mam te Twoje marzenie :) Czy 20 jest dla Ciebie wystarczajÄ co szeroki ?
Witam. Jak u Pana to wyglÄ da, dalej na lustrzankach, czy przesiadka na bezlusterkowiec?
I jak to wyglÄ da w Canonie, czy ten sam bagnet lustrzanka/bezlusterkowiec, czy inny jak w przypadku Nikona?
U kaÅždego bezlusterkowiec ma inny bagnet i u kaÅždego jest odpowiedni adapter by stare obiektywy podpinaÄ do nowego korpusu.
DzieÅ dobry Panie Pawle, szacunek za przekazywanÄ wiedzÄ. Rozumiem, Åže omawiane obiektywy sÄ dedykowane do Åredniego formatu? KupiÅem wÅaÅnie Sony 7iii i rozglÄ dam siÄ za pierwszytm obiektywem na poczÄ tek - coÅ Pan moÅže doradziÄ Åžeby nie przedziurawiÅo kieszeni na starcie? Pozdrawiam
CzeÅÄ, a oglÄ daÅeÅ ten film: th-cam.com/video/hdFECrwNoAs/w-d-xo.html
@@FotografiajestFajna bardzo dziÄkuje, wszelkiej serdecznoÅci ÅžyczÄ ðĪ
Åwietny materiaÅ Panie Pawle, osobiÅcie mam system nikona APS-C i maÅo uÅžywanÄ staÅkÄ 50/1.8. DziÄki Panu postanowiÅem sobie, Åže muszÄ jej czÄÅciej uÅžywaÄ. Pozdrawiam ð
Bardzo dobre postanowienie ðð
Nie wiem w jakim systemie Pan fotografuje, ale ja polecam 35/1.8 DX od Nikona. W APSC daje nam prawie 50mm i teÅž jest Åwietna.
CzeÅÄ. Jak zwykle Åwietny materiaÅ. WspomniaÅeÅ w materiale o youngnuo. MogÄ podrzuciÄ porÃģwnanie, bÄdÄ c w lesie na zdjÄciach okazaÅo siÄ Åže ten sam kadr mam na dwÃģch obiektywach. W skrÃģcie Youngnuo 50mm f1/8 daje rade. Na poczÄ tek, Åžeby sprÃģbowaÄ staÅki - polecam
Yongnuo mydlane, bez porÃģwnania. AF teÅž kiepski, zÄbatki siÄ szybko sypiÄ . Lepiej doÅoÅžyÄ parÄ zÅ i kupiÄ STM.
Moja przygoda z doborem obiektywÃģw zaczÄÅa siÄ mniej wiÄcej 11 lat temu. Najpierw byÅ aparat z obiektywem KITowym. PÃģÅšniej dwie "tanie" ale bardzo dobre staÅki (40mm 2.8 i 85mm 1.8). GdzieÅ w miÄdzy czasie mÃģj pierwszy obiektyw "L", 24-105, pÃģÅšniej 17-40 .... pÃģÅšniej jeszcze kilka innych .... MoÅže nie bÄdÄ wyliczaÅ/wymieniaÅ bo nie o to chodzi. W koÅcu trafiÅem na 35 1.4 mk1. WOW .... Wtedy juÅž wiedziaÅem jakÄ fotografiÄ chÄ siÄ zajmowaÄ. Portret Årodowiskowy, reportaÅž, fotografia rodzina. Ten standard spowodowaÅ, Åže "przylepiÅem" siÄ do obiektywÃģw staÅoogniskowych. Jednak caÅy czas posiadaÅem tylko jedno body. CaÅkiem niedawno dorobiÅem siÄ drugiego aparatu i wtedy zabawa z dwoma aparatami i dwoma staÅkami nabraÅa sensu. UwaÅž jednak, Åže doskonale zdaÅem sobie sprawÄ kiedy potrzebujÄ obiektywÃģw staroogniskowych a kiedy zoom staje siÄ bardziej uÅžyteczny. Dlatego po mniej wiÄcej 4 latach Åžeglowania "ustalonymi" sÅoikami, zakupiÅem jeszcze jeden bardzo dobry, uniwersalny zoom i teraz kiedy nie wiem dokÅadnie co bÄdÄ fotografowaÅ lub po prostu idÄ/jadÄ na spacer z rodzinÄ , biorÄ wÅaÅnie tego zooma. Natomiast kiedy wiem, Åže potrzebujÄ parametrÃģw obiektywÃģw staroogniskowych, zabieram przewaÅžnie zestaw 2 body + 2 szkÅa staÅe ... i tym wÅaÅnie zaÅatwiam caÅy temat. Tak wiÄc ...... starajcie siÄ po postu NAUCZYÄ tego co dla wasz jest najbardziej optymalnym rozwiÄ zaniem i korzystaÄ z niego :). Pozdrawiam wszystkich foto amatorÃģw, no i oczywiÅcie samego autora filmu pod ktÃģrym zamieszczam ten wpis :).
LubiÄ zoomy, uÅžywam teÅž staÅki, ale kiedy kupiÅem Nikkora 85/1,8 to byÅo... WOW.
Wiem o czym mÃģwisz ðš fajnie mydli drugi plan.
Czym najbardziej siÄ rÃģÅžni od zooma?
@@ukasz7073 Jest jaÅniejszy wiÄc Åadnie rozmywa tÅo, a pierwszy plan ostry, duÅžo ostrzejszy.
@@bronekjelonek3323 wczeÅniej jaki miaÅeÅ zoom? Ja sie zastanawiam czy kupic zoomy 16-35 70-200 f/4 czy staÅki f/1.8 nikona.
@@ukasz7073 Z NikkorÃģw 16-35/4 70-200/2,8 24-70/2,8. Ten szeroki kiedy kupiÅem to dostaÅem szaÅu i przez pÃģÅ roku robiÅem tylko nim, ale trzeba byÄ ostroÅžnym na zleceniach. Wszystkie sÄ super, ale staÅki po prostu dajÄ obrazek bardziej precyzyjny (ostry).
P.S. 70 -200 daje zajebiste portrety ale wymaga ogromnego odejÅcia.
Tym drapieÅžnikiem zapewne byÅ piÄkny BÅotniak stawowyð Bardzo fajny odcinek. DodaÅbym jeszcze, Åže jaÅniejszym obiektywem Åatwiej zrobiÄ zdjÄcie przy sÅabszym swietle, bo czas naÅwietlania jest krÃģtszy.
ChÄtnie obejrzaÅbym film o rozdzielczoÅci, w PaÅskim wykonaniuð Przyznam Åže takiego odcinka wyczekujÄ od niemalÅže poczÄ tku... ð
Jest Pan genialny, super wytÅumaczone.ðŪ
MiÅo mi ððð
Witam
Panie Pawle dziÄkujÄ za bardzo dobry film i przekazanÄ wiedzÄ. Brakuje mi wzmianki o objektywach fujifilm. Czy one sÄ naprawdÄ najgorsze Åže nie warto o nich mÃģwiÄ.
Pozdrawiam Jan
WierzÄ mocno Åže Pan PaweÅ zrobi o Fujifilm super film
O Pentaxach, Olympusach, M42 czy Zeissach teÅž nie mÃģwiÅ - a nie sÄ najgorsze, po prostu ten film byÅby za dÅugi, a i tak 90% ludzi ma Canona/Nikona/Sony
Witam Panie Pawle. 18:00 na szczÄÅcie lightroom ma takÄ opcjÄ w biblioteceð. Wybierasz zdjÄcia z jakÄ ogniskowÄ majÄ byÄ pokazane. Pozdrawiam ð
Rewelacja , co za pasja . pozdrawiam .
Mam staÅkÄ Canona 50 mm f/1.8 STM i jesieÅ bÄdzie naleÅžeÄ do niej :) DziÄki za inspirujÄ cy film.
W przypadku Pentaxa jest trochÄ Åatwiej jeÅli chodzi o staÅki budÅžetowe,bo oprÃģcz 1.8/50 mamy obiektyw 2.4/35,ktÃģry na apsc odpowiada ,,piÄcdziesiÄ tce,, w peÅnej klatce.
WydawaÅo mi siÄ, Åže zoom na poczÄ tek bÄdzie super, bo bÄdÄ mÃģgÅ wyprÃģbowaÄ rÃģÅžne ogniskowe, ale znajomy namÃģwiÅ mnie Åžebym zaczÄ Å od staÅoogniskowej 50mm. KupiÅem Nikona D700 i 50mm 1.4 Åžeby wyprÃģbowaÄ czy fotografia jest w ogÃģle dla mnie. Polecam. Nie bÄdziecie ÅžaÅowaÄ. A ja dosyÄ mocno wkrÄciÅem siÄ w cykanie zdjÄÄ i sprawia mi to frajdÄ. OczywiÅcie dosyÄ szybko doszÅa kolejna staÅka i pewnie nie ostatnia :)
i dalej robisz zdjÄcia tym zestawem d700 + 50mm :)? Pytam, bo ciekawi mnie czy to byÅo zauroczenie chwilowe....
@@Malcolm_X Robie robie. Jako zestaw na poczatek nadal uwazam ze jest git.
Ja posiadam spacerowy 18-135 w Canonie. Jest to mÃģj ulubiony. NastÄpny to 70-200 f4, 50 1.8 i 90 1.8
Witam Panie Pawle czy daÅ bym rade zrobic zdjÄcia w koÅciele np komunii nikonem d7500 obiektywami 35 F1.8 50 f1.8 i 85 f1.8
Z treÅciÄ materiaÅu siÄ oczywiÅcie zgadzam ale brakuje mi poruszenia kwestii uszczelnieÅ obiektywÃģw i ich odpornoÅci na niesprzyjajÄ ce warunki
8:49 Zmiana ogniskowej NIE sÅuÅžy do "przybliÅžania" (no chyba, Åže siÄ robi pÅaskÄ planszÄ na Åcianie, to jedynie wtedy). Zmiana ogniskowej sÅuÅžy do zmiany PERSPEKTYWY (inaczej mÃģwiÄ c relacji, czy proporcji odwzorowania obiektÃģw bliskich do dalekich). Tego nie da siÄ zrobiÄ odchodzÄ c lub podchodzÄ c bliÅžej - bo do bliskiego planu zbliÅžymy siÄ np. o poÅowÄ wczeÅniejszej odlegÅoÅci, a daleki plan zostaje praktycznie tak samo daleki jak wczeÅniej. ZmieniajÄ c ogniskowÄ - przybliÅžamy WSZYSTKIE plany jednoczeÅnie.
Jest film Pana PawÅa o tym co mÃģwisz.
Fajny film. Mam Canona APS-C i kitowy 18-55, 75-300 i staÅkÄ 24/2.8 . Ten ostatni najbardziej lubi moja cÃģrka :).
Aps-c
@@bogdankrupa9011 poprawione ð
Moje ulubione ogniskowe: 15, 31, 43, 77, 100, 200 i 300. Zoom w nogach - przy czym ze sobÄ zabieram zwykle trzy obiektywy, bo krÄgosÅup sÅaby...ð Pozdrawiam.
WidaÄ Åže Pentaxiarz ð
@@groundhoppingwlkp3622 Pentax ma pod gÃģrkÄ w tych czasach, ledwo dyszy. Pentax juÅž jest dawno lata Åwietlne za konkurencjÄ :) Fuji,Sony, Nikon, Canon.... Pentax zaspaÅ, szkoda, bo firma z tradycjÄ .
3:51 Nie przekrÃģj tylko Årednica. PrzekrÃģj to byÅoby ewentualnie pole powierzchni.
Panie Pawle ale do APS-C teÅž 50mm czy lepiej 35mm?
35
35mm ale 50-tki sÄ taÅsze :)
Sony 50 1.8 jest droga, ale: na aukcjach jest duzo nie tanich obiektywÃģw MINOLTA 50mm 1.8 od aparatÃģw analogowych. z powodu braku tylnej soczewki asferycznej nie nadajÄ sie one do fotografii cyfrowej. Rogi kadru zawsze bÄdÄ nie ostre -no chyba ze w APSC i komuÅ takie artefakty nie przeszkadzajÄ .
Mam spacerowy zoom Nikona , ten do matryc dx , ale czasem uÅžywam Biotara 2/58 z poczÄ tku lat 60 20 wieku. I ten Biotar czÄsto daje lepsze, ostrzejsze zdjÄcia niÅž ten kitowy zoom od Nikona. Inny problem, Åže AF w moim Nikonie D5100 nie zawsze trafia w trybie LV. W sumie jednak jak chcÄ coÅ zrobiÄ szybko, to uÅžywam tego zooma, a jak chcÄ np portret czy makro to biotÄ tego zabytkowego Biotara. .
A jak tu szybciutko domknÄ Ä kilkunastolistowÄ przysÅonÄ w nowoczesnym obiektywie staÅoogniskowym? Nie da rady... wiÄc rozmycia nigdy nie bÄdÄ tak dobre jak w obiektywach "z tamtych lat".
Przy FujiFilm GFX kitowy zoom to poziom Lki. TakÅže kwestia systemu. StaÅki dla MF to juÅž obraz perfekcyjny.
Zoom z szerokim zakresem przez pÃģÅ roku, rok i wiadomo jakie szkÅa staÅe sÄ potrzebne. Wtedy inwestycja w staÅoogniskowe.
Ja uwielbiaÅem tamrona 18-200 DII VR zrobiÅem nim Åwietne zdjÄcia nie odpinaÅem go przez 2 lata. na wycieczki byÅ rewelacyjny. PrzechodzÄ c z DX n FX sprzedaÅem wszystko.
CzeÅÄ. Ja z pytaniem niezwiÄ zanym z tematem odcinka. NiechcÄ cy zahaczyÅem (a prawdÄ mÃģwiÄ c przyj@#!Åem) moim przewspaniaÅym TTArtisanem 35mm o futrynÄ i teraz odnoszÄ wraÅženie Åže staÅ siÄ ciemniejszy. Tu rodzÄ siÄ pytania, co przypuszczalnie staÅo siÄ wewnÄ trz, czy jest sens zawracaÄ gÅowÄ serwisantom przy tak tanim szkle i co mam z tym sÅodziakiem poczÄ Ä? Jestem z nim emocjonalnie zwiÄ zany, a skubaniec oferuje aktualnie coÅ w stylu âtrybu nocnegoâ z pierwszych Sony Xperii Z ð
ps PrÃģbowaÅem ofc szukaÄ odpowiedzi w google, ale cisza
ProponujÄ nieco inne porÃģwnanie: 5 staÅek vs zoom o porÃģwnywalnym zakresie ogniskowych, za podobne pieniÄ dze co te 5 ÅÄ cznie.
A ja polecam oba. StaÅka to 50-ka, bo to co widzimy przez wizjer jest zbliÅžone dotego co widzimy nieuzbrojonym okiem ale na staÅce Åatwiej nauczymy siÄ operowania przysÅonÄ czyli i gÅÄbiÄ ostroÅci, po odpowiedniej iloÅci wykonanych zdjÄÄ uÅoÅžymy sobie w gÅowie jakÄ czÄÅÄ przestrzeni wycina nam obiektyw i jak moÅžemy operowaÄ poszczegÃģlnymi planami (sklejaÄ je lub rozdzielaÄ). Polecam teÅž zmiennoogniskowy np 24-28 do 105-135 lub nawet do 240, bo taki obiekty w pokaÅže nam jakich obiektywÃģw lub zakresÃģw ogniskowych bÄdziemy potrzebowaÄ. Dla ptakÃģw zwierzakÃģw zdecydowanie powyÅžej 400mm. Po poznaniu obu typÃģw obiektywÃģw i uÅžywanych zakresÃģw zdecydujemy czy bÄdziemy uÅžywaÄ staÅek czy lub/i zmiennogniskowych (ale o staÅym Åwietle np 2,8 czy 4), bo to nam speÅni wszystkie nasze wymagania.
Dla peÅnej klatki 50-tka jest standardowym ale dla APS-C jest to ekwiwalent 80mm czyli juÅž wÄÅžszy kÄ t widzenia.
@@daro0352 A ja uÅžywam 25mm czyli wÅaÅnie 50mm. Bo zawsze jest mowa o odpowiedniku FF, a nie faktycznej ogniskowej.
@@marcinpawlik2324 To odpowiednik 40mm dla Canon, dla ekwiwalentu 50mm trzeba mieÄ obiektyw 32mm a w praktyce 35mm pod EF/EF-S bo 32mm to widzÄ Åže sÄ z mocowaniem EF-M. ZaleÅžy jakiego aparatu kto uÅžywa.
@@daro0352 Odklej siÄ od canonowskiego apscð. UÅžywam 25mm. Jest to dokÅadnie odpowiednik 50mm dla FF. Z drugiej strony jak na staÅe wejdziemy w system "nieFF" to nauczymy siÄ naszych wÅasnych systemowych ogniskowych. PoniekÄ d ma to sens poniewaÅž nauczymy siÄ i tego jak nasze szkÅo odwzorowuje i jakÄ dysponuje gÅÄbiÄ ostroÅcii jaki bÄdziemy mieli kadr przy tym szkle.
@@marcinpawlik2324 To by oznaczaÅo Åže uÅžywasz systemu Micro 4/3 bo CROP factor wynosi 2.0 skoro to taki odpowiednik.
Obiektywy zoom â przyszÅyâ do fotografii z kinematografii - od kamery filmowej. Czyli operator filmowy inaczej widzi zoom lens. Prime lens to dla NieuÅžyteczny antyk z czasÃģw niemego kina. Co ciekawe kiedy nabyÅem kamerÄ video canon z kolorowym dobrym wizjerem w latach 90 zdumiaÅo mnie dlaczego nie robi siÄ aparatÃģw fotograficznych w oparciu o tÄ technkÄ czyli MIRRORLESS dopiero po latach w sklepie Sony w Toronto ujrzaÅem i testowaÅem pierwszy Sony mirrorless aparat. Czyli jak zoom lens tak mirrorless pochodzÄ . Z Techniki kamer filmowych. ja na mÃģj obiektyw nakÅadem compedium ze starej kamery filmowej harmonijkowej - rozciÄ ganej. co daje duÅžo lepsze moÅžliwoÅci âzacienienia â objektyw. Czyli z kinomatografi biorÄ.
Po lewej cumuje ÅÃģdka, moÅžna podpÅynÄ Ä do krzakÃģw za wodÄ .
Ale ÅaÅcuch od ÅÃģdki wprowadza ponownie pewne ograniczenia ð
@@FotografiajestFajna moÅžna go w programie graficznym potraktowaÄ hihi
jakbym posiadaÅ canona aspc (lustro) sprzedaÅ bym za pÃģÅdarmo takiego kitowca 18-55, doÅoÅžyÅ i kupiÅ jeden z najlepszych zoomÃģw w tej stajni: CANON EF-S 15-85 MM F/3.5-5.6 IS USM, moÅžna rzec doskonaÅy obiektyw. Najlepszy na wycieczki, podrÃģÅže dalekie wypady.
Ale robiÅeÅ zdjÄcia tym Canonem EF-S 15-85 zdjÄcia?
@@FotografiajestFajna Tak, wypas zoomik, bardzo ostry i uniwersalny. Jakbym jechaÅ na wakacje, wycieczkÄ Åžycia i peÅno bagaÅžy, to wÅaÅnie bym zabraÅ ten sÅoik.
Witam Panie Pawle. Nie zgadzam siÄ ze canona 50mm 1,8 jest maÅo.. DuÅžo tego jest w obiegu..
ZaleÅžy ktÃģra wersja - ja polecam STM. lepiej za 600 zÅ kupiÄ nowego STM niÅž za 200 zÅ wersjÄ starszÄ .
ZaletÄ zoomu jest zmiana perspektywy a tego siÄ nie osiÄ gnie stalkÄ . Dlatego uwielbiam dÅugie lufy
Na maskownicy mozna przykadrowac
Tak, wywoÅujÄ c film i robiÄ c odbitki samodzielnie. Ale Pan PaweÅ opowiadaÅ o filmach w kolorze, ktÃģrych nie miaÅ wtedy moÅžliwoÅci wywoÅywaÄ samemu.
W porzÄ dku. NajtaÅsza uÅžywana staÅka Canon EF 50mm f/1.8 II kosztuje w granicach 320 zÅ na Allegro, za dokÅadnie tÄ samÄ cenÄ kupiÅem Canon EOS 350D z kitem EF-S 18-55 1:3.5-5.6 II bez stabilizacji. Jako Åže ekwiwalent maÅego obrazka to bÄdzie 80mm bÄdzie to dobry wybÃģr do portretÃģw. I pewnie teÅž wielu zdjÄÄ krajobrazowych, zwÅaszcza w sÅabym Åwietle, zdjÄÄ zwierzÄ t, moÅže teÅž i makro albo super makro (odwrotne mocowanie przez pierÅcieÅ na gwint 52mm). Ale co do ostroÅci i rozdzielczoÅci to zastanawiam siÄ jakie to bÄdzie miaÅo znaczenie dla matrycy tylko 8Mpx. MogÅem trochÄ doÅoÅžyÄ i kupiÄ 400D, tylko 10Mpx, ma wiÄkszy wyÅwietlacz i parÄ innych dodatkÃģw ale 350D i tak jest bardzo dobry. Jak juÅž to tylko przysÅona 1.8 i fajnie rozmyte tÅo przy portretach.
Moim zdaniem zdjÄcia z 8-mio megowej matrycy canona 350D sÄ lepsze o 10Mpx z 400D.
Co do obiektywu to polecam najnowszÄ wersjÄ Canon 50mm f/1.8 tÄ z STM - jest szybsza, cichsza i lepsza optycznie (www.ceneo.pl/37898886#crid=427294&pid=23293)
Zoom to wygoda a staÅka da lepszÄ jakoÅÄ obrazka, za podobnÄ cenÄ.
DziÄki!:)
MiÅo mi ð
28:17 - pasuje, pasuje... ð
Panie Pawle, porÃģwnanie staÅki i zooma w tej samej cenie jest trochÄ bez sensu bo jak Pan sam zauwaÅžyÅ zoom to w zasadzie kilka obiektywÃģw w jednym, bardziej uczciwe byÅoby porÃģwnanie staÅki z 2-3 a moÅže i nawet 4 razy droÅžszym zoomem a najlepiej zooma i odpowiadajÄ cego mu kompletu staÅek za te samÄ cenÄ co ten jeden zoom.
Witam. Przy porÃģwnaniu w tej samej cenie, zoom zawsze przegra ze staÅkÄ co do jakoÅci, gÅÄbi. Przy porÃģwnaniu przy tej samej jasnoÅci juÅž nie bÄdzie to tak oczywiste. Zoom rozleniwia, staÅka zachÄca do kreatywnego kadrowania.
"Zoom rozleniwia" - to jest bardzo trafne stwierdzenie ð
PozwolÄ sobie nie zgodziÄ siÄ z tym rozleniwianiem. StaÅka zmusza do chodzenia, owszem, ale ZOOM daje duÅžo wiÄcej moÅžliwoÅci kreowania kadru dziÄki zmianie perspektywy. OstrzeliwujÄ c ten sam obiekt na rÃģÅžnych ogniskowych dostajemy mnÃģstwo zmian i moÅžemy sobie fajnie skomponowaÄ kadr. (na zasadzie efektu vertigo w filmach). Na codzieÅ uÅžywam sigmy art 18-35 f1.8 i niezastÄ pionego 70-200 f2,8 (czasem z teleconverterem x2) i ani myÅlÄ o staÅkach, ktÃģrymi nafociÅem sie w szkole.
@@andrzejfabianski4948 To ja w drugÄ stronÄ pozwolÄ siÄ nie zgodziÄ. Mnie akurat staÅka zachÄca do ciekawszego, nie standardowego patrzenia i kadrowaniam. Zoomem zrobiÄ szerszy plan i detal z tego samego miejsca i kÄ ta. Na upartego prz dzisiejszych matrycach zrobiÅ bym to samo w kompie. Przy podejÅciu ze staÅkÄ do zrobienia detalu czÄsto zmieniam kÄ t fotografowania, inaczej patrzÄ. Zmienia siÄ gÅÄbia. PracujÄ staÅkami i zoomami. Oba typy majÄ wady i zalety. Pozdrawiam
Dobre pozdrawiam serdecznie &&&&
Pan porÃģwnuje obiektyw peÅoklatkowy do APSC :(
A jaka rÃģÅžnica?
Z 50 1.8 canona sens ma tylko stary mark 1 z 1987 roku. Niezniszczalny.
Zoom f2.8 i jest piÄknie.
DÅugo tak miaÅem. DopÃģki nie kupiÅem N85/1,8...
Po co siÄ ograniczaÄ? Canon ma zooma f2.0.
Zoom to raczej kojarzy siÄ z tele a nie z kaÅždym zmiennoogniskowym...
OczywiÅcie nowoczesne, drogie zoomy dorÃģwnujÄ drogim staÅkom, np. Canon RF 28-70 f2.0 . To jednak inna historia.
Nie moge sie zgodzic z pana blednym twierdzeniem, ze przy powiekszeniu obrazu na wieksze formaty stosujemy stalki a na mniejsze albumowe zoomy. Nie wiem czy zdaje pan sobie sprawe, ze aktualnie dobry zoom ma juz na tyle dopracowana konstrukcje, ze jakosc obrazu pod wzgledem rozdzielczosci jest porownywalna z rozdzielczoscia stalek. Dochodzi do tego obrobka cyfrowa gdzie gdzie nie jest pan w stanie odroznic na powiekszeniu jakim obiektywem pod wzgledem rozdzielczosci bylo wykonywane zdjecie. Jedna z glownych zalet stalek to mniejsze znieksztalcenia optyczne obrazu i wieksza jasnosc. Co do separacji tla przy stalce o ktorej pan mowi zgadzam sie ale nie powiedzial pan ze obiektywem o dluzszej ogniskowej i ciemniejszym od stalki tez moze pan zrobic dobra separacje tla od glownego motywu zdjecia, wiec niekoniecznie jasna stalka to jedyne rozwiazanie ;)
1. Panie Dariuszu - bÅÄdnie Pan zrozumiaÅ moje porÃģwnanie ktÃģre dotyczyÅo zooma i staÅki w cenie 600 zÅ i wspomniaÅem o obiektywach zmiennoogniskowych za caÅkiem inne (wyÅžsze) pieniÄ dze ktÃģrych jakoÅÄ optyczna jest taka jak obiektywÃģw staÅoogniskowych.
2. Ja widzÄ na powiÄkszeniu rÃģÅžnice pomiÄdzy obiektywami.
3. Co do separacji tÅa (jak to Pan okreÅliÅ) to porÃģwnywaÅem, znÃģw, te dwa konkretne obiektywy a nie Canon 18-55 za 600 zÅ z 70-200 za 12 000 zÅ.
ððð
ð
ðððð
ð
w staÅce jest zoom noÅžny
ð
Janusz Korwin-Mikke.
ððð
ZamysÅ filmu o obiektywach dobry. Natomiast wykonanie nie za bardzo. Zbyt czÄste i dÅugie odskocznie od gÅÃģwnego tematu, ktÃģre go rozmywajÄ . ChociaÅž sam film wartoÅciowy i warty obejrzenia.
DziÄkuje za pochwaÅÄ ð
ð