Nagyon jó, szinte oktató jellegű, érthetöen elmagyarázva a nem éppen könnyű, rossz látási viszony melett a landolást. Lét-három napja érzékelem én is, hogy mennyivel kevesebb gép repül el felettem. Pont a légifolyosó alatt lakom. Köszönöm a filmet, nagyon jó. A szimulátoros gyakorlat, nem nélkülözhető.
Imádom a repülős videókat, főként a tieiteket . Nagyon tanulságos mindegyik és le tud kötni bármikor. Mivel hogy légiutas kísérő szeretnék lenni nyilván a légiutas kísérős videók a kedvenceim, de mindegyik nagyon jó, minőségi tartalom 🙂
Ismét gratulálok a kiváló dokumentum/ oktató filmhez! És ezeket az ICAO megközelítési kategóriákat a FEDEX például teljesen ,felülírta' azzal, hogy FLIR (forwar looking infrared), infravörös kamerát szereltek minden gépük orrkúpjába, melynek képét a kapitány oldalán beépített HUD-ra (head up display) vetítik ki. Ezt a kamera technológiát a katonaságból vették át. Bármilyen látási viszonyok között fel és le tudnak szállni, hogy az áru eljusson a célállomásra. Félelmetesek az összehasonlító képek, hogy mit lehet látni szabad szemmel és a FLIR kamerával.
Bar a munkaidom szaladna olyan gyorsan, mint az itt eltoltott percek! Masfel oras epizodok kellenenek! :) :) Tisztelettel koszonjuk a munkatokat, le a kalappal!
Kedves Balázs! Soha ne hagyjátok abba a filmek készítését! Egyik érdekesebb, mint a másik! Jó látni a "szerelmet"amit a repülés iránt éreztek!:) Ezt nem lehet csak "kicsit" szeretni....Külön elismerés a remek zenéért!
Köszönjük a csapatnak! Darida kapitány valami egészen kiválóan fordítja "köznyelvi" formára a komplex repüléstechnikai szlenget. Ha már szezonális témák: jegesedés és de-icing a következő videók egyikében? ;)
Haha, LCY-tól 500-800 méterre lakom légvonalban, a szobám ablakából látszik a pálya nagy része. Hatalmas nagy szél van most éppen. Ahogy a videóban elhangzott az átstartolás, kipillantottam az ablakon és pont átstartolt egy gép 😆
A 4-ből 3 pályairány a jelenleg legkorszerűbb ICAO CAT III B besorolású: ILS 13R (CAT IIIB) ILS 31L (CAT II) ILS 13L (CAT IIIB) ILS 31R (CAT IIIB) Bővebben itt: ais.hungarocontrol.hu/aip/2019-11-07/
Számomra ez az elmúlt pár hét legizgalmasabb kisfilmje 😉. Darida Tamás kapitány Úr laikusok számára is érthetően és izgalmasan beszél a repüléssel kapcsolatos dolgokról. Az elmúlt héten, e videó hatására kértem egy ködös, cat II megközelítést LHBP-re a születésnapomra kapott B 737 szimulátoros repülés során. Sajnos nem volt túl sikeres de nagyon érdekes volt. Ha lenne még három kívánság műsor akkor kérném Tibi bácsitól hogy lehessek első tiszt Darida Tamás mellet egy Boeing 737-800 szimulátoros repülésben 😉
Most szombaton repültünk Eindhovenbe, de akkor köd volt, hogy végül Maastrichtbe szálltunk le, még át is startolt egyszer a pilóta. Ez volt az első ilyen élményem, kicsit megijedtem, de amúgy minden rendben volt utána, egy óra buszozás után már Eindhovenben voltunk.
Hmm... Tavaly december közepén Párizsban totál tejköd volt. Szó szerint semmit nem lehetett látni. Fel is vettem videóra csak nem találom. Gyakorlatilag amikor kb az utolsó magasssági géphang lehetetett a 30-20-10, akkor jelent meg valami az ablakban, hogy jéé, futópálya, és aztán rögtön buff buff, fék. Szóval simán letette. Joon A321
Idén (2020) január elsején új év napján repültem vissza Eindhovenbe a Wizz délutáni járatával. Ködöt jelentettek, Eindhovenben pedig nincs kiépítve leszállás segítő rendszer ködös szituációhoz. Közölték a gépen, hogy Németorszagban fogunk leszállni biztosan. Egy utas ennek hallatán illa berek náda kerek távozott a gépről, köszönte, de ő inkább marad akkor. Ki kellett halászni ergó a poggyászát, amivel buktunk még egy órát is a felszállással. No ennek következtében viszont - fél úton a kapitány elújságolta - Eindhovenben rohamosan javulnak a látási viszonyok, két gép már landolt is. Hozzá tette most már biztos, hogy mi is megkíséreljük a leszállást Eindhovenben. Meglepő volt amúgy, hogy végig kristály tiszta időben repültünk, viszont Eindhoven előtt épp csak egy kicsivel, lehetett úgy egy kilóméterrel láttam a sűrű vatta (köd) szélét. Nem nézett ki jól. Ahogy bele huppantunk, már a kifutó pálya előtt pár száz méterrel, totál tejföl ködbe lettünk. Na mondom ebből lehet elstartolás lesz. Abban a pillanatban megláttam pálya menti fényeket derengeni, épp, hogy csak. A következő pillanatban egy őrült nagy puffanással, rázkódással talajt fogtunk, ilyen durva landolást még nem pipáltam. Mindenki egymást nézte fal fehéren. Később a kapitány elnézést kért a durva talaj fogástól, de látott mindent, csak a gép és föld közötti távolságot nem lehetett csak durván megbecsülni, ezért nem sikerült finoman letenni a gépet. A beparkolás már zavar mentes volt. Én még remegtem a lépcsőn lefelé, noha bízom benne, hogy semmilyen veszélyben nem voltunk és csak egy szélsőséges, de a még elfogadott landolás keretein belül voltunk. Így laikusként mindenesetre haj meresztő volt, az tuti
Sziasztok! Lesz majd video a mostanában történt nagy szélviharok kapcsán a leszállási problémákról? Egy kis segítséget is kérnék azoktól, akik jobban ismerik a londoni pályákat. Egy magyar újságíró itt azt állította, hogy a videon szereplő A380-as az erős szél miatt lekerült a fűre. Valóban úgy tűnik ebből a kameraszögből, hogy fűben gurul, de nekem ez egy sima pályaelhagyásnak tűnik. A lassítást szépen kivitelezte a felezővonalon, majd kicsi, normál sebességgel szépen lekanyarodott. Ahol úgy tűnik, hogy fűben megy, ott sem imbolyog a géptest, tehát szerintem az taxiút. Miért is ment volna a fűre, amikor már nem volt vész? th-cam.com/video/gNyuNY7tUNA/w-d-xo.html
Csinálunk majd anyagot a szeles landolásokról is. Az Index cikke minden valóságalapot nélkülöz. Felületes megnézés után egy amatőr feltételezés jelent meg, felettébb ostoba tálalásban. Az A380-as gurulóúton hagyta el a pályát, egy ekkora gép futóműve elsüllyedt volna a felázott fűben.
@Tamás Az egyes kategóriákhoz tartozó értékeket itt találja (ILS categories résznél): en.wikipedia.org/wiki/Instrument_landing_system Mindig 2 érték van: elhatározási magasság plusz futópályamenti látástávolság Vagyis erősen leegyszerűsítve pl. Cat III A esetén a pilótának 30m magasan (közvetlenül a leszállás, a pálya előtt) legalább 200m-re kell "előre látnia". Ezen a magasságon dönt: landol vagy felhúzza a gépet, átstartol. Az RVR-t (futópályamenti látástávolság) az egyes hatóságok eltérően definiálják (FAA - USA; JAA/EASA - EU; ICAO - nemzetközi, ENSZ szerint), ezért van helyenként 3 érték is megadva.
Természetesen gyakorlásra is használják a szimulátorokat. Nem olcsó, de még mindig olcsóbb - és biztonságosabb - mint valódi repüléssel gyakorolni (ami az 1980-as években még az egyetlen lehetőség volt pl. a MALÉV pilóták számára...
@@stgk69 Gyakorolhatnak rajta bármikor a pilóták, az ingyenes? Gondolom, beszerezni kell, az költséges, és utána már használható gyakorláshoz, ki mennyire érzi szükségét.
Tamás Webnyelv Sok légitársaságnak van saját szimulator-központja. Gondolom, hogy az adott légitársaság pilótáinak nem kell fizetni a használatért, de nyilván szigorú időbeosztás szerint folynak a képzések, gyakorlások, vizsgák. Viszont vannak privát vállalkozások által üzemeltetett szimulátorok is, akik jó pénzért bocsátják a pilóták (vagy akár légitársaságok) rendelkezésére a szimulator-időt.
Darida Tamás Kapitány Úr! Jó egészséget és még sok repüléssel eltöltött évet kívánok!
Nagyon jó, szinte oktató jellegű, érthetöen elmagyarázva a nem éppen könnyű, rossz látási viszony melett a landolást.
Lét-három napja érzékelem én is, hogy mennyivel kevesebb gép repül el felettem. Pont a légifolyosó alatt lakom.
Köszönöm a filmet, nagyon jó. A szimulátoros gyakorlat, nem nélkülözhető.
Informatív és egyben szórakoztató, tökéletesen érthető, képileg kiválóan illusztrált téma. Respekt és köszönetek!
Imádom a repülős videókat, főként a tieiteket . Nagyon tanulságos mindegyik és le tud kötni bármikor. Mivel hogy légiutas kísérő szeretnék lenni nyilván a légiutas kísérős videók a kedvenceim, de mindegyik nagyon jó, minőségi tartalom 🙂
Ismét gratulálok a kiváló dokumentum/ oktató filmhez!
És ezeket az ICAO megközelítési kategóriákat a FEDEX például teljesen ,felülírta' azzal, hogy FLIR (forwar looking infrared), infravörös kamerát szereltek minden gépük orrkúpjába, melynek képét a kapitány oldalán beépített HUD-ra (head up display) vetítik ki. Ezt a kamera technológiát a katonaságból vették át. Bármilyen látási viszonyok között fel és le tudnak szállni, hogy az áru eljusson a célállomásra. Félelmetesek az összehasonlító képek, hogy mit lehet látni szabad szemmel és a FLIR kamerával.
Tanulságos oktatás! Vigyázzunk egymásra !
Újabb zseniális videó. köszi szépen :)
Remek ismertető. Gratulálok Darida Tamás úrnak a precíz érthető előadásért.
Nagyon nagy élmény volt egy Igazi Pilótát hallgatni, és nagyon sok újat tanultam. Köszönöm, és jó egészséget kívánok a Csillagszemű Kapitány Úrnak :)
Ismét Zseniális!!! Szuper anyagokat csináltok! Balázs narrálásával pláne!
Prémium csatorna, köszönjük!!
Imádom ezeket a videókat! Már alig várom a következő részt
Köszönjük szépen Balázs, és persze nem utolsó sorban csapatnak ezt a feltöltést is !👍👌😊
Igényes, szuper videó!
Ismét egy remek videó, valahogy eme "légibuszok" közlekedése áll a legközelebb hozzám a repülés témában...
Köszi az újabb szuper videót!
Bar a munkaidom szaladna olyan gyorsan, mint az itt eltoltott percek! Masfel oras epizodok kellenenek! :) :) Tisztelettel koszonjuk a munkatokat, le a kalappal!
Ezis egy negyon jó és érdekes video volt!
Kedves Balázs! Soha ne hagyjátok abba a filmek készítését! Egyik érdekesebb, mint a másik! Jó látni a "szerelmet"amit a repülés iránt éreztek!:) Ezt nem lehet csak "kicsit" szeretni....Külön elismerés a remek zenéért!
Köszönjük a csapatnak! Darida kapitány valami egészen kiválóan fordítja "köznyelvi" formára a komplex repüléstechnikai szlenget.
Ha már szezonális témák: jegesedés és de-icing a következő videók egyikében? ;)
Rajta vagyunk! :)
Haha, LCY-tól 500-800 méterre lakom légvonalban, a szobám ablakából látszik a pálya nagy része. Hatalmas nagy szél van most éppen. Ahogy a videóban elhangzott az átstartolás, kipillantottam az ablakon és pont átstartolt egy gép 😆
Krisztián Forgács jo kis kecó lehet
Nagyon szeretem ezeket a videókat. Köszi! :)
Köszönöm Balázs bátyám.
Köszönöm, nagyszerű műsor!
Nagyon jó videó lett! 👍👌
És egy zseniális kapitány: Darida Tamás.
Egy (infra) hőkamera elhelyezése a gép elején biztos sokat segítene a pilótának taxizás közben
Ez remek ötlet!
Ismét isteni volt! Köszönöm!! A Ferihegyi reptér milyen besorolású a biztonságos leszállás terén?!
A 4-ből 3 pályairány a jelenleg legkorszerűbb ICAO CAT III B besorolású:
ILS 13R (CAT IIIB)
ILS 31L (CAT II)
ILS 13L (CAT IIIB)
ILS 31R (CAT IIIB)
Bővebben itt:
ais.hungarocontrol.hu/aip/2019-11-07/
@@RXP942 Köszönöm!
Ez is nagyon klassz volt!
Számomra ez az elmúlt pár hét legizgalmasabb kisfilmje 😉. Darida Tamás kapitány Úr laikusok számára is érthetően és izgalmasan beszél a repüléssel kapcsolatos dolgokról.
Az elmúlt héten, e videó hatására kértem egy ködös, cat II megközelítést LHBP-re a születésnapomra kapott B 737 szimulátoros repülés során. Sajnos nem volt túl sikeres de nagyon érdekes volt.
Ha lenne még három kívánság műsor akkor kérném Tibi bácsitól hogy lehessek első tiszt Darida Tamás mellet egy Boeing 737-800 szimulátoros repülésben 😉
Ismét egy zseniális videó! Isteniek vagytok skacok! :)
Ügyesen időzített videó :) Véletlen vagy direkt egy ilyen ködös napra lett tartogatva?
Mostanában nem nehéz ködös napra időzíteni a megjelenést, de ez most véletlen volt. :)
Most szombaton repültünk Eindhovenbe, de akkor köd volt, hogy végül Maastrichtbe szálltunk le, még át is startolt egyszer a pilóta. Ez volt az első ilyen élményem, kicsit megijedtem, de amúgy minden rendben volt utána, egy óra buszozás után már Eindhovenben voltunk.
Hmm... Tavaly december közepén Párizsban totál tejköd volt. Szó szerint semmit nem lehetett látni. Fel is vettem videóra csak nem találom. Gyakorlatilag amikor kb az utolsó magasssági géphang lehetetett a 30-20-10, akkor jelent meg valami az ablakban, hogy jéé, futópálya, és aztán rögtön buff buff, fék. Szóval simán letette. Joon A321
Idén (2020) január elsején új év napján repültem vissza Eindhovenbe a Wizz délutáni járatával. Ködöt jelentettek, Eindhovenben pedig nincs kiépítve leszállás segítő rendszer ködös szituációhoz. Közölték a gépen, hogy Németorszagban fogunk leszállni biztosan. Egy utas ennek hallatán illa berek náda kerek távozott a gépről, köszönte, de ő inkább marad akkor. Ki kellett halászni ergó a poggyászát, amivel buktunk még egy órát is a felszállással. No ennek következtében viszont - fél úton a kapitány elújságolta - Eindhovenben rohamosan javulnak a látási viszonyok, két gép már landolt is. Hozzá tette most már biztos, hogy mi is megkíséreljük a leszállást Eindhovenben. Meglepő volt amúgy, hogy végig kristály tiszta időben repültünk, viszont Eindhoven előtt épp csak egy kicsivel, lehetett úgy egy kilóméterrel láttam a sűrű vatta (köd) szélét. Nem nézett ki jól. Ahogy bele huppantunk, már a kifutó pálya előtt pár száz méterrel, totál tejföl ködbe lettünk. Na mondom ebből lehet elstartolás lesz. Abban a pillanatban megláttam pálya menti fényeket derengeni, épp, hogy csak. A következő pillanatban egy őrült nagy puffanással, rázkódással talajt fogtunk, ilyen durva landolást még nem pipáltam. Mindenki egymást nézte fal fehéren. Később a kapitány elnézést kért a durva talaj fogástól, de látott mindent, csak a gép és föld közötti távolságot nem lehetett csak durván megbecsülni, ezért nem sikerült finoman letenni a gépet. A beparkolás már zavar mentes volt. Én még remegtem a lépcsőn lefelé, noha bízom benne, hogy semmilyen veszélyben nem voltunk és csak egy szélsőséges, de a még elfogadott landolás keretein belül voltunk. Így laikusként mindenesetre haj meresztő volt, az tuti
Köszönjük a szerzőknek ezt a hihetetlen jól sikerült ismeretterjesztő és szakmai előadást. drGL
Azt szeretném kérdezni,hogy a 10:43-től kezdődő zenénekmi a címe? :)
Milyen besorolásban van a Liszt Ferenc reptér a ködben történő leszállás alapján? 2 vagy 3?
Tetszik!
Sziasztok! Lesz majd video a mostanában történt nagy szélviharok kapcsán a leszállási problémákról? Egy kis segítséget is kérnék azoktól, akik jobban ismerik a londoni pályákat. Egy magyar újságíró itt azt állította, hogy a videon szereplő A380-as az erős szél miatt lekerült a fűre. Valóban úgy tűnik ebből a kameraszögből, hogy fűben gurul, de nekem ez egy sima pályaelhagyásnak tűnik. A lassítást szépen kivitelezte a felezővonalon, majd kicsi, normál sebességgel szépen lekanyarodott. Ahol úgy tűnik, hogy fűben megy, ott sem imbolyog a géptest, tehát szerintem az taxiút. Miért is ment volna a fűre, amikor már nem volt vész? th-cam.com/video/gNyuNY7tUNA/w-d-xo.html
Csinálunk majd anyagot a szeles landolásokról is. Az Index cikke minden valóságalapot nélkülöz. Felületes megnézés után egy amatőr feltételezés jelent meg, felettébb ostoba tálalásban.
Az A380-as gurulóúton hagyta el a pályát, egy ekkora gép futóműve elsüllyedt volna a felázott fűben.
Lesz a földi kiszolgálásról videó?
Lesz! Nem is egy! :)
Az ember nem gondolná mennyi mindendről lehet itt forgatni... Mennyi videó jelent már meg eddig is te jó ég...
Szuper videó és nem is okoskodni szeretnék, de nem 300 méter akart lenni az a 30 az elején? 🙄
Nem bizony! Annál a kategóriánál 30 méter. :)
@Tamás Az egyes kategóriákhoz tartozó értékeket itt találja (ILS categories résznél):
en.wikipedia.org/wiki/Instrument_landing_system
Mindig 2 érték van: elhatározási magasság plusz futópályamenti látástávolság
Vagyis erősen leegyszerűsítve pl. Cat III A esetén a pilótának 30m magasan (közvetlenül a leszállás, a pálya előtt) legalább 200m-re kell "előre látnia". Ezen a magasságon dönt: landol vagy felhúzza a gépet, átstartol.
Az RVR-t (futópályamenti látástávolság) az egyes hatóságok eltérően definiálják (FAA - USA; JAA/EASA - EU; ICAO - nemzetközi, ENSZ szerint), ezért van helyenként 3 érték is megadva.
A hírek szerint a 4-es kategória pedig már lehajt a kifutóról és taxizik is.
Mióta létezik ez a 3D kategória? Nagyjából mennyi reptéren elérhető?
A szimulátort csak vizsgázáskor használják? Gondolom, időnként gyakorláshoz is előkerül, hogy a ritkább nehéz szituációkat gyakorolni lehessen.
Természetesen gyakorlásra is használják a szimulátorokat. Nem olcsó, de még mindig olcsóbb - és biztonságosabb - mint valódi repüléssel gyakorolni (ami az 1980-as években még az egyetlen lehetőség volt pl. a MALÉV pilóták számára...
@@stgk69 Gyakorolhatnak rajta bármikor a pilóták, az ingyenes? Gondolom, beszerezni kell, az költséges, és utána már használható gyakorláshoz, ki mennyire érzi szükségét.
Tamás Webnyelv Sok légitársaságnak van saját szimulator-központja. Gondolom, hogy az adott légitársaság pilótáinak nem kell fizetni a használatért, de nyilván szigorú időbeosztás szerint folynak a képzések, gyakorlások, vizsgák.
Viszont vannak privát vállalkozások által üzemeltetett szimulátorok is, akik jó pénzért bocsátják a pilóták (vagy akár légitársaságok) rendelkezésére a szimulator-időt.
@@stgk69 Köszönöm a válaszokat! Érdekes dolgok ezek egy kívülállónak!