Witam. Widzę Sebastian, że rozpalasz już inaczej i to jest dobrze.😀 Jeszcze opał układaj bardziej szczelnie, żeby nie przepalało się za szybko do góry. Mój RCK ustawione gdzieś na 22,5 i u mnie jest to optymalne, ale każdy ma inny ciąg kominowy. Drewna też widzę więcej w kotłowni i to jest dobrze, bo kotłownia to naturalna suszarnia. To samo drewno nawet dwuletnie przyniesione z podwórka pod wiatą a drewno które leży w kotłowni miesiąc, to niebo a ziemia. U mnie drewno w kotłowni miesiąc leży zanim jest palone. Jedyny większy błąd jaki widzę u Ciebie to że masz za niską temp. powrotu przy temp. 80-85 stopni na kotle. Gdybyś miał laddomat to bym Ci powiedział wymień wkładkę termostatu na minimum podkreślam minimum 72 stopnie. Nie widzę też jaki masz dopływ świeżego powietrza, nie wiem jakie masz ustawienia pp i pw, ale nad tym tematem też powinieneś się pochylić. W komentarzach pod filmem widzę ,że piszesz pompa obiegowa ustawiona na 1 i to jest błąd i też jedną z przyczyn wysokiej temp. spalin. W kotle masz 85 i Twój bufor nie nadąż odbierać temperatury z kotła bo woda za wolno krąży w obiegu. I to jest jedną z przyczyn wysokiej temp spalin. A tak na marginesie do pozostałych oglądających. Temperatura spalin poniżej 200 stopni to tylko na naturalnym ciągu, bez buforów . Natomiast gdy mamy zbiorniki akumulacyjne palimy prawie cały czas z wentylatorem. Gdy palimy z buforem na naturalnym ciągu to wykorzystujemy max.70% opału. I wtedy to nie jest kocioł na holzgas tylko zwykły śmieciuch. Dopiero jak wszystkie warunki będą spełnione wtedy zobaczysz różnicę w zużyciu opału i produkcji energii . Pozdrawiam. th-cam.com/video/uZBiw3WUEzM/w-d-xo.html
Witam. Niska temperatura powrotu jest spowodowana wkładką w zaworze 70 stopni. Do tych zaworów nie można dokupić większej wkładki. Próbowałem palić na 2 i 3 biegu ale tam temperatura do 80 stopni na kotle dochodziła w samej końcówce palenia. Teraz będę miał trochę wolnego to jeszcze się pobawię ustawieniami. PP i PW w sumie fabrycznie ustawione, PW trochę cofnięte od fabrycznego około 1 cm. Dopływ czyli Zetkę mam w planach dopiero dorobić. Na obecną chwilę drzwi od kotłowni są otwarte przy paleniu na mieszkanie i jak jestem w domu to często otwieram drzwi na chwilę od kotłowni aby nałapało powietrza do pomieszczenia. Pozdrawiam.
@@MegaTelrad Sebastian najważniejsza jest temperatura powrotu. Myślę, że Twoja wkładka będzie ok. To, że Twój kocioł osiąga temperaturę spalin później jest również prawidłowe . Jak Masz niższą temp. kotła to również temp. spalin jest niższa, bo lepszy odbiór ciepła przez bufory z kotła. Podkreślam najważniejsza jest temp. powrotu. Spróbuj zapalić po swojemu i po mojemu takim samym opałem do pełna buforów. A więc pompa trzeci bieg, szczelnie ułożony opał i nie patrz na temp na kotle. Co do ustawień pw ,pp czy zaworu hallowell Musisz sam powoli dojść do właściwych ustawień. Popiół po skończonym paleniu w kotle powinien być jak pył bez niedopalonych węglików a jak jż to śladowe ilości. Ustawienia kotła przy grubym drewnie będą inne a przy cienkim jeszcze inne .Drobny opał czyli tzw. chrust zawsze będzie miał większą temp spalin. Pozdrawiam
Mam jeden bufor na razie, i grzejniki jednak pobierają prawie cały czas wodę ciepłą z bufora. Wczoraj skończyłem palić około godziny 14 i dziś o 4 rano już było 38 stopni na górze bufora.
Posiadam kocioł atmos dc 18 s. Podczas pracy wentylatora i samego kotła słychać jak pracuje kocioł na parterze i pierwszym piętrze (kocioł znajduje się w podpiwniczeniu) Czy regulator ciągu kominowego rozwiąże problem? Dom jest w remoncie i nie ma jeszcze żadnego wyposażenia. Będę wdzięczny za pomoc.
U mnie też trochę słychać, ale nie przeszkadza to w niczym. Może drzwi szczelniejsze zrobić ? Co do regulatora ciągu kominowego to dopiero będzie go słychać jak np będzie wiatr. Co chwile będzie kłapał. Żonę to właśnie regulator najbardziej denerwuje przeważnie w nocy jeśli wieje za oknem a on kłapie.
Witam. Tak oczywiście, Niektórzy podłączają pod termostat spalin. Moim zdaniem lepiej jest podłączyć poprzez sterownik. Dlaczego ? Dlatego, że kiedy w kotle PRAWIE się wypali i temperatura spalin już nie będzie szła w górę to jeszcze jest paliwa trochę w komorze spalania i cały czas podnosi temperaturę wody. Sterownik najprostszy do sterowania pompą to koszt w granicach 70zł.
Witam.W jakim systemie systemie załącza się pompa na grzejniki, cały czas czy w odstępach po czasowych.Ile czasu musi pracować pompa obiegu by zagrzać pokoje.
Witam. Pompą steruje sterownik pokojowy. Ile czasu ? to zależy od domu, od ocieplenia oraz od stanu wychłodzenia. Bufor 1000l starcza mi na 24h, czyli raz na dzień go nagrzewam jak są mrozy. Teraz to wystarcza na 2 -3 dni.
Panie Sebastianie opisałby Pan pokrótce swój dom? Metraż i rodzaj ocieplenia, ile stopni na grzejniki, jaka temperatura w domu, czy grzejniki wszędzie na "piątkę" i ile ich Pan ma? Bo przy moich ok. 140m2 do ogrzania otulonych 5cm styropianu pod elewacją z trudem wyciągam parę godzin pracy na buforze a temperatura 19C tylko ustawiona a w nocy 18.5C (lubie takie temperatury). Wiem że mam problem z jedną ścianą gdzie wilgoć przełazi (wykwity) ale no żeby aż taki problem :/ Na grzejniki idzie 43C z bufora. Wsady idą dość srogo codziennie aczkolwiek palę drewnem pobudowlanym niemalowanym + kawały dębu i jakoś to jest ale zdecydowanie nie mam takie komfortu aby nagrzać dom i bufor na dwa wsady i spokój na 10h+ ...
Gdzieś o tym pisałem. 160m2 dom piętrowy stary. Ocieplony styropianem około 15 lat temu jakiś styropian biały około 10cm. Góra domu dach ocieplony wełną mineralną grubość około 20cm. Wszędzie grzejniki, 8 na parterze, w łazience zakręcony w kotłowni również. Wszędzie na 5, ciepłem steruje salus. Góra, 4 grzejniki z czego 2 przykręcone na 3-4 zawory na nich. w domu temperatura od 6 do 18 ustawiona na salusie 21,6 stopnia od 18 do 6 rano ustawiona na 20,6. Temperatura z buforu na grzejniki wychodzi około 40 stopni, gdzieś na ostatnim filmie pokazałem to na termometrze za pompką z buforu. U mnie w wiatrołapie, taka dobudówka jest mocno zimno, drzwi wymienione ale to nic nie dało. Napewno nie ma ocieplenia pod posadzką, i wydaje mi się, że wcale pod posadzką nie mam styropianu bo podłoga strasznie zimna w całym domu. Cały parter prawie oprócz sypialni jest w płytkach. Może kiedyś to zerwę wszystko i zrobię ogrzewanie podłogowe, ale to trzeba trochę więcej kasy.
@@MegaTelrad dokładnie takie same mam problemy dom 160m 2 piętra tyle że w łazienkach podłogówka i grzejniki zakręcone które są totalnie zbędne, w reszcie pomieszczeń grzejniki, u mnie jest tak że w łazienkach to aż muszę wietrzyć i po nagrzaniu posadzki potrafi trzymać temp prawie 12h przy -4 C gdzie reszta pomieszczeń z grzejnikami już chłodna a grzejniki jak "sople lodu". Jak będą za jakiś czas fundusze to za 2-3 sezony zrywam posadzki i wszędzie podłogówka z solidnym podkładem(ociepleniem i zabezpieczeniem), Pozdrawiam.
@@MegaTelrad No nie wiem czemu ale jak ja kupiłem atmosa to miałem i jeden i drugi wysunięty tylko 9 mm. A apr regulatora to nie jestem tu pewny ale nie wiem czy montaż nad wlotem spalin to odpowiednio dobrane miejsce.Moim zdaniem choć powtarzam nie jest tego pewny powinien być zamontowany pod wlotem spalin Ok 40 cm od podłogi a najlepiej na rurze Wtedy masz wgląd do środka rury a przy tym możliwość wyszczyszczenia.
W/g schematu jest prawidłowo zamontowany. Z rury wszystko z ciągiem wypada do wyczystki. Jak będzie kiedyś potrzeba to wytnę dziurę w czopuchu i wymienię rurę :)
Czyli jakoś nie ma złotej instrukcji jak zamontować instalacje tego pieca, za kilka dni przywiozą mi taki piec i bufor 1000l, i jestem coraz bardziej przerażony jak czytam te wszystkie opisy, to ustaw tak tamto jeszcze inaczej, panowie aż taki kłopotliwy jest ten piec
W sumie ten bufor 1000l na normalną zimę to na wiele nie wystarcza. U mnie bez bufora 2 wsady graba do DC18 czyli 100l starczają na 7-8 godz z temp. na grzejnikach żeliwnych między 55-80 st. Na noc nie palę i na drugi dzień do południa kiedy znów rozpalam mam 18-19 st. na piętrze i 17 na parterze. Fakt, że te 21-23 st. mam po 3-4 godz. i po wypaleniu przez 3-4 godz jeszcze ok 20 st. Dom nie ocieplony z zewnątrz więc te 70 st. na grzejnika średnio, sauny w domu nie zdążą zrobić. Przy temp. 5-10 stopni plus jeden wkład i czasami już są tropiki. Podejrzewam, że bufor robi robotę wiosna i jesienią.
tez dom mam nie ocieplony,ale dosc cieplo tylko lata juz sie ma na karku itrzeba nosic opal,tez myslalem nad buforem tylko sie zastanawiam czy 1000l nie bedzie malo?
A to zależy jaka powierzchnia domu i czy podłogówka czy grzejniki. Przy mojej kubaturze 160m i grzejnikach to raz dziennie palę, Przy mrozach poniżej -5 już trzeba 2x dziennie rozpalać. Na grzejniki puszczone 48 stopni. Przy podłogówce wiadomo temperatura na podłogę o połowę niższa to i z buforu wolniej schodzi.
Widziałem że kocioł szybko osiąga temperaturę więc proponuję abyś spróbował dać pompę na 2 i tak jak kolega podpowiadał zmniejsza wentylator by temperatura była w okolicy 150 pozdrawiam .
Witam. Widzę Sebastian, że rozpalasz już inaczej i to jest dobrze.😀 Jeszcze opał układaj bardziej szczelnie, żeby nie przepalało się za szybko do góry. Mój RCK ustawione gdzieś na 22,5 i u mnie jest to optymalne, ale każdy ma inny ciąg kominowy. Drewna też widzę więcej w kotłowni i to jest dobrze, bo kotłownia to naturalna suszarnia. To samo drewno nawet dwuletnie przyniesione z podwórka pod wiatą a drewno które leży w kotłowni miesiąc, to niebo a ziemia. U mnie drewno w kotłowni miesiąc leży zanim jest palone. Jedyny większy błąd jaki widzę u Ciebie to że masz za niską temp. powrotu przy temp. 80-85 stopni na kotle. Gdybyś miał laddomat to bym Ci powiedział wymień wkładkę termostatu na minimum podkreślam minimum 72 stopnie. Nie widzę też jaki masz dopływ świeżego powietrza, nie wiem jakie masz ustawienia pp i pw, ale nad tym tematem też powinieneś się pochylić. W komentarzach pod filmem widzę ,że piszesz pompa obiegowa ustawiona na 1 i to jest błąd i też jedną z przyczyn wysokiej temp. spalin. W kotle masz 85 i Twój bufor nie nadąż odbierać temperatury z kotła bo woda za wolno krąży w obiegu. I to jest jedną z przyczyn wysokiej temp spalin. A tak na marginesie do pozostałych oglądających. Temperatura spalin poniżej 200 stopni to tylko na naturalnym ciągu, bez buforów . Natomiast gdy mamy zbiorniki akumulacyjne palimy prawie cały czas z wentylatorem. Gdy palimy z buforem na naturalnym ciągu to wykorzystujemy max.70% opału. I wtedy to nie jest kocioł na holzgas tylko zwykły śmieciuch. Dopiero jak wszystkie warunki będą spełnione wtedy zobaczysz różnicę w zużyciu opału i produkcji energii . Pozdrawiam.
th-cam.com/video/uZBiw3WUEzM/w-d-xo.html
Witam. Niska temperatura powrotu jest spowodowana wkładką w zaworze 70 stopni. Do tych zaworów nie można dokupić większej wkładki. Próbowałem palić na 2 i 3 biegu ale tam temperatura do 80 stopni na kotle dochodziła w samej końcówce palenia. Teraz będę miał trochę wolnego to jeszcze się pobawię ustawieniami. PP i PW w sumie fabrycznie ustawione, PW trochę cofnięte od fabrycznego około 1 cm. Dopływ czyli Zetkę mam w planach dopiero dorobić. Na obecną chwilę drzwi od kotłowni są otwarte przy paleniu na mieszkanie i jak jestem w domu to często otwieram drzwi na chwilę od kotłowni aby nałapało powietrza do pomieszczenia. Pozdrawiam.
@@MegaTelrad Sebastian najważniejsza jest temperatura powrotu. Myślę, że Twoja wkładka będzie ok. To, że Twój kocioł osiąga temperaturę spalin później jest również prawidłowe . Jak Masz niższą temp. kotła to również temp. spalin jest niższa, bo lepszy odbiór ciepła przez bufory z kotła. Podkreślam najważniejsza jest temp. powrotu. Spróbuj zapalić po swojemu i po mojemu takim samym opałem do pełna buforów. A więc pompa trzeci bieg, szczelnie ułożony opał i nie patrz na temp na kotle. Co do ustawień pw ,pp czy zaworu hallowell Musisz sam powoli dojść do właściwych ustawień. Popiół po skończonym paleniu w kotle powinien być jak pył bez niedopalonych węglików a jak jż to śladowe ilości. Ustawienia kotła przy grubym drewnie będą inne a przy cienkim jeszcze inne .Drobny opał czyli tzw. chrust zawsze będzie miał większą temp spalin. Pozdrawiam
Ja rozpalam swój piec ok13 , o 16 dokładam potem 19 i już nic więcej i dziś rano 2 bufory 1000 litrów miały jeszcze 70 stopni
Mam jeden bufor na razie, i grzejniki jednak pobierają prawie cały czas wodę ciepłą z bufora. Wczoraj skończyłem palić około godziny 14 i dziś o 4 rano już było 38 stopni na górze bufora.
Zamontowałem rck wczoraj rewelacja
Zmiejsz obroty wentylatora aby było poneżej 200 temperatura na czopuchu
Nic nie daje zmniejszenie obrotów, temperatura jest cały czas bez zmian.
Sebastian 👍jest super lecz proszę wolniej😀
fajny sikor
Mi Watch, tani ale fajny :)
Mi Watch, tani ale fajny :)
fajny fajny az milo sie patrzy na niego:P
Posiadam kocioł atmos dc 18 s. Podczas pracy wentylatora i samego kotła słychać jak pracuje kocioł na parterze i pierwszym piętrze (kocioł znajduje się w podpiwniczeniu) Czy regulator ciągu kominowego rozwiąże problem? Dom jest w remoncie i nie ma jeszcze żadnego wyposażenia. Będę wdzięczny za pomoc.
U mnie też trochę słychać, ale nie przeszkadza to w niczym. Może drzwi szczelniejsze zrobić ? Co do regulatora ciągu kominowego to dopiero będzie go słychać jak np będzie wiatr. Co chwile będzie kłapał. Żonę to właśnie regulator najbardziej denerwuje przeważnie w nocy jeśli wieje za oknem a on kłapie.
Witam mam pytanie do Pana i tych co użytkują piece atmos. Da się podlaczyc pompke i laddomat bezpośrednio do kotla beż sterownika?
Witam. Tak oczywiście, Niektórzy podłączają pod termostat spalin. Moim zdaniem lepiej jest podłączyć poprzez sterownik. Dlaczego ? Dlatego, że kiedy w kotle PRAWIE się wypali i temperatura spalin już nie będzie szła w górę to jeszcze jest paliwa trochę w komorze spalania i cały czas podnosi temperaturę wody. Sterownik najprostszy do sterowania pompą to koszt w granicach 70zł.
Witam.W jakim systemie systemie załącza się pompa na grzejniki, cały czas czy w odstępach po czasowych.Ile czasu musi pracować pompa obiegu by zagrzać pokoje.
Witam. Pompą steruje sterownik pokojowy. Ile czasu ? to zależy od domu, od ocieplenia oraz od stanu wychłodzenia. Bufor 1000l starcza mi na 24h, czyli raz na dzień go nagrzewam jak są mrozy. Teraz to wystarcza na 2 -3 dni.
W moim atmosie po zamontowaniu rck sosna pali się 5 godzin.
chyba bez wentylatora
@@Promilus1984 no właśnie wentylator chodzi cały czas
U mnie też sosna wałki pali się 5 godzlin i podgrzeje 1500l tak w 70%
W którym miejscu masz wstawiony zawór zwrotny między kotłem a buforem na powrocie czy przy górze bufora ? Za czy przed pompką ? :)
Zawór zwrotny mam wstawiony na powrocie przed kotłem i przed pompką, a na zasilaniu przy buforze.
Panie Sebastianie opisałby Pan pokrótce swój dom? Metraż i rodzaj ocieplenia, ile stopni na grzejniki, jaka temperatura w domu, czy grzejniki wszędzie na "piątkę" i ile ich Pan ma? Bo przy moich ok. 140m2 do ogrzania otulonych 5cm styropianu pod elewacją z trudem wyciągam parę godzin pracy na buforze a temperatura 19C tylko ustawiona a w nocy 18.5C (lubie takie temperatury). Wiem że mam problem z jedną ścianą gdzie wilgoć przełazi (wykwity) ale no żeby aż taki problem :/ Na grzejniki idzie 43C z bufora. Wsady idą dość srogo codziennie aczkolwiek palę drewnem pobudowlanym niemalowanym + kawały dębu i jakoś to jest ale zdecydowanie nie mam takie komfortu aby nagrzać dom i bufor na dwa wsady i spokój na 10h+ ...
Gdzieś o tym pisałem. 160m2 dom piętrowy stary. Ocieplony styropianem około 15 lat temu jakiś styropian biały około 10cm. Góra domu dach ocieplony wełną mineralną grubość około 20cm. Wszędzie grzejniki, 8 na parterze, w łazience zakręcony w kotłowni również. Wszędzie na 5, ciepłem steruje salus. Góra, 4 grzejniki z czego 2 przykręcone na 3-4 zawory na nich. w domu temperatura od 6 do 18 ustawiona na salusie 21,6 stopnia od 18 do 6 rano ustawiona na 20,6. Temperatura z buforu na grzejniki wychodzi około 40 stopni, gdzieś na ostatnim filmie pokazałem to na termometrze za pompką z buforu. U mnie w wiatrołapie, taka dobudówka jest mocno zimno, drzwi wymienione ale to nic nie dało. Napewno nie ma ocieplenia pod posadzką, i wydaje mi się, że wcale pod posadzką nie mam styropianu bo podłoga strasznie zimna w całym domu. Cały parter prawie oprócz sypialni jest w płytkach. Może kiedyś to zerwę wszystko i zrobię ogrzewanie podłogowe, ale to trzeba trochę więcej kasy.
@@MegaTelrad dokładnie takie same mam problemy dom 160m 2 piętra tyle że w łazienkach podłogówka i grzejniki zakręcone które są totalnie zbędne, w reszcie pomieszczeń grzejniki, u mnie jest tak że w łazienkach to aż muszę wietrzyć i po nagrzaniu posadzki potrafi trzymać temp prawie 12h przy -4 C gdzie reszta pomieszczeń z grzejnikami już chłodna a grzejniki jak "sople lodu". Jak będą za jakiś czas fundusze to za 2-3 sezony zrywam posadzki i wszędzie podłogówka z solidnym podkładem(ociepleniem i zabezpieczeniem), Pozdrawiam.
Mógłby Pan zmierzyć jak ma Pan ustawione cięgna od powietrza pierwotnego i wtórnego ?
PP fabrycznie a wtórne wsunięte centymetr od maximum.
@@MegaTelrad a zmierzyć pan jak wygląda to fabrycznie ? Bo mi zachciało się przestawiać i już nie wiem jak było fabrycznie
Górne pp wysunięty pół centymetra a dolny PW wysunięty na maxa tak jest fabrycznie.
@@MegaTelrad No nie wiem czemu ale jak ja kupiłem atmosa to miałem i jeden i drugi wysunięty tylko 9 mm. A apr regulatora to nie jestem tu pewny ale nie wiem czy montaż nad wlotem spalin to odpowiednio dobrane miejsce.Moim zdaniem choć powtarzam nie jest tego pewny powinien być zamontowany pod wlotem spalin Ok 40 cm od podłogi a najlepiej na rurze
Wtedy masz wgląd do środka rury a przy tym możliwość wyszczyszczenia.
W/g schematu jest prawidłowo zamontowany. Z rury wszystko z ciągiem wypada do wyczystki. Jak będzie kiedyś potrzeba to wytnę dziurę w czopuchu i wymienię rurę :)
Czyli jakoś nie ma złotej instrukcji jak zamontować instalacje tego pieca, za kilka dni przywiozą mi taki piec i bufor 1000l, i jestem coraz bardziej przerażony jak czytam te wszystkie opisy, to ustaw tak tamto jeszcze inaczej, panowie aż taki kłopotliwy jest ten piec
Podłączysz i będziesz zadowolony :)
W sumie ten bufor 1000l na normalną zimę to na wiele nie wystarcza. U mnie bez bufora 2 wsady graba do DC18 czyli 100l starczają na 7-8 godz z temp. na grzejnikach żeliwnych między 55-80 st. Na noc nie palę i na drugi dzień do południa kiedy znów rozpalam mam 18-19 st. na piętrze i 17 na parterze. Fakt, że te 21-23 st. mam po 3-4 godz. i po wypaleniu przez 3-4 godz jeszcze ok 20 st. Dom nie ocieplony z zewnątrz więc te 70 st. na grzejnika średnio, sauny w domu nie zdążą zrobić. Przy temp. 5-10 stopni plus jeden wkład i czasami już są tropiki. Podejrzewam, że bufor robi robotę wiosna i jesienią.
tez dom mam nie ocieplony,ale dosc cieplo tylko lata juz sie ma na karku itrzeba nosic opal,tez myslalem nad buforem tylko sie zastanawiam czy 1000l nie bedzie malo?
A to zależy jaka powierzchnia domu i czy podłogówka czy grzejniki. Przy mojej kubaturze 160m i grzejnikach to raz dziennie palę, Przy mrozach poniżej -5 już trzeba 2x dziennie rozpalać. Na grzejniki puszczone 48 stopni. Przy podłogówce wiadomo temperatura na podłogę o połowę niższa to i z buforu wolniej schodzi.
Witam , na jakim biegu ma pan pompę w labdomacie ?
Na 1
Widziałem że kocioł szybko osiąga temperaturę więc proponuję abyś spróbował dać pompę na 2 i tak jak kolega podpowiadał zmniejsza wentylator by temperatura była w okolicy 150 pozdrawiam .