Močvirske ciprese ali taksodiji (Taxodium distichum), Park Tivoli, Ljubljana, Slovenija, 28.nov.2024

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 ธ.ค. 2024
  • Močvirska cipresa ali taksodij je eden izmed redkih listopadnih iglavcev, takšen je tudi naš macesen. Njegova domovina so jugovzhodni predeli ZDA ( • Three Sisters Swamp: T... ), od Teksasa do porečja reke Mississipija, preko močvirij Everglades na Floridi pa vse gor do New Yerseya, kjer pade med 760 in 1400 litrov padavin na kvadratni meter. V Evropo je bil prinešen že leta 1670.
    Taksodij uvrščamo v družino cipresovk, kamor sodijo rodovi cipres, metasekvoja, mamutovec, kriptomerija, kalocedra, čeprav si po iglicah obicajno sploh niso podobni...
    Taksodij je veliko počasi rastoče drevo, ki doseže višino do 40 metrov, premer debla pa do 2 metra. Lubje je sivo rjavo do rdeče rjavo. Mehke iglice so svetlo zelene, kratke ( do 2cm), podobno razvrščene kot pri tisi, ki se jeseni obarvajo v bronasto rdeče rjavo barvo, ki jeseni odpadejo z drevesa. Taksodij se velikokrat zamenjuje z zeli podobno metasekvojo iz Kitajske, ki pa ima drugačne storže, razporeditev iglic, habitus,...
    Taksodij je enodomno drevo z moškimi in ženskimi cvetovi ločeno na istem drevesu, ki cvetijo aprila. Okrogli storžki dozorijo oktobra in počasi v celoti razpadajo do pomladi na drevesu, kakor pri jelkah in cedrah. V storžu je 20 - 40 semen nepravilnih oblik.
    Za svojo rast potrebuje svetlobo ali polsenčni prostor, mokra tla ali drenirana, lahko tudi sušnejša tla. Uspeva brez težav v kislih ali bazičnih tleh, tudi slana tla mu ne delajo težav. Prenese nizke zimske temperature in vroča poletja (zone 4 - 10), pravzaprav potrebuje toplejša poletja, da sploh zarodi in zraste v običajno drevo. Semena se razširjajo s pomočjo vode in divjih živali. V naravnem okolju iz semen zrastejo rastline v prvem letu med 20 in 70 cm. Rast mora biti hitra in vrh sejanca nad gladino vode, ker jih lahko v tem obdobju dolgotrajna poplavljenost uniči (2 - 4 tedne), kasneje pa brez težav rastejo v poplavljenem okolju. Taksodiji so eni izmed redkih iglavcev, ki so sposobni odgnati poganjke tudi iz odžaganih štorov, vendar kvaliteta takšnega lesa ni dobra. Drevo lahko doseže višino v prvih 5 letih do 3 metre, 21 metrov v 41 letih in 40 metrov po 96 letih. Zarodi pa prvič šele po 30 letih.
    Taksodiji živijo dolgo, nastarejši taksodij, ki raste v Severni Karolini, bi naj bil star 2624 let in velja za najstarejše drevo na vzhodu ZDA.
    V rodu Taxodium sta še dva predstavnika Taxodium ascendeens in Taxodium mucronatum, ta prvi ima krajše iglice, ta drugi pa raste v Mehiki in Gvatemali. Doseže lahko izjemne dimenzije, npr. drevo iz Mehike z imenom Montezuma tree , katerega premer debla je 14 metrov in visina 35 metrov.
    Posebnost močvirskih cipres so tudi zračne korenine ( • Močvirska cipresa (Tax... , • Swamp People: Cypress ... ) okrog drevesa, visoke tudi do 1 metra, ki jih drevo naredi,še posebej, če raste v vodnem okolju. Včasih so domnevali, da so namenjene dihanju, sedaj pa se bolj nagibajo k trditvi, da so namenjeni stabilizaciji drevesa. Ugotovili so, če so požagali te zračne korenine, drevo namreč ni propadlo.
    Drevo se sadi v okrasne namene zaradi svojih nežno mehkih zelenih iglic, bronaste jesenske barve iglic, zanimivih koreninskih izrastkov okrog drevesa,... Les je dragocen in uporaben v gradbeništvu, pri izdelavi čolnov, stavbnega pohištva, talnih oblog, strešnih skodel, vrtnih ut. Les je brez vonja in odporen na vlago. Domorodni prebivalci so iz lesa izdelovali bobne, kanuje in domove. Za kvalitetne rezbarije se uporablja mineraliziran starodavni les, ki se izkopava v močvirjih. Taksodiju podobna drevesa so rastla v Evropi že v terciarju in so danes pomemben vir premoga, tudi v Sloveniji.
    Taksodij je uradno drevo ameriske zvezne drzave Luisuana.
    V Sloveniji rastejo taksodiji v Arboretumu Volčji potok ( • Močvirska cipresa (Tax... , • Močvirska cipresa ali ... ) v ljubljanskem Tivoliju, pri dvorcu Viltuš ( • Močvirske cioprese ali... ), trije veliki rastejo ob Krki na spodnjem delu Otočca ( • Taksodiji (Taxodium di... ), en raste na otočku Pri treh ribnikih v Mariboru, mislim da rastejo tudi v gozdu Panovec v Novi Gorici. V bližini Majšperka smo zasadili nekaj dreves na Bolfenku, Stanečki vasi ( • Močvirska cipresa ali ... ), Stopnem, Planjskem, Brezju, Spodnji Sveči. Na Hrvaškem jih tudi nekaj raste. Italijani so v 30 letih prejšnjega stoletja zasadili v Motovunu ob reki Mirni skoraj cel hektar velik gozdiček taksodijev ( • Gozd taksodijev (Taxod... ), najdemo jih pogosto v Zagorju ob dvorcih Trakoščan ( • Taksodij (Taxodium di... , Golubovec ( • Močvirski taksodij (Ta... ), Maruševac, Arboretumu Opeka ( • Močvirska cipresa ali ... ), Varaždinu ( • Močvirska cipresa (Tax... ), v zagrebškem Maksimirju.
    Vir: en.m.wikipedia...
    bukovjek@gmail.com
    0038670227374
    Majšperk, Slovenija

ความคิดเห็น •