Poszczenie = utrata mięśni? Jak Twój organizm chroni mięśnie podczas postów.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 7 มิ.ย. 2024
  • Kolejnym z dość mocno rozpowszechnionych mitów dotyczących poszczenia jest to, że doprowadzi ono do (znacznej) utraty masy mięśniowej. Jak to bywa z mitami, ten również nie jest zbyt mocno osadzony w rzeczywistości. Dowiedz się, jakie procesy chronią nas przed katabolizmem mięśni w trakcie postów.
    ========================
    SYGNATURY CZASOWE
    00:00 - Wstęp
    02:33 - Posty a hormony.
    03:28 - Rodzaje szlaków produkujących energię.
    04:06 - Jakie tkanki są rozkładane w trakcie postu?
    04:36 - Skąd organizm pozyskuje energię w trakcie postów?
    06:48 - Czemu organizm nie rozkłada mięśni w trakcie postów?
    10:00 - Jak ciała ketonowe powstrzymują rozkład mięśni?
    11:42 - Insulinowrażliwość a posty.
    12:50 - Jak posty wpływają na poziom hormonu wzrostu?
    13:30 - Jak hormon wzrostu wpływa na rozkład mięśni?
    14:18 - Posty a mitochondria.
    15:21 - Szlak AMPK.
    16:30 - Co jeszcze wpływa na rozkład mięśni?
    18:01 - Na co uważać w badaniach naukowych?
    18:46 - Posty a rozkład mięśni - badania naukowe.
    20:50 - Wpływ diety śródziemnomorskiej na rozkład mięśni.
    22:11 - Jakie diety są najlepsze do poszczenia?
    23:16 - Kiedy dochodzi do rozkładu mięśni?
    25:12 - Koniec.
    =========================
    ZOSTAŃ PATRONEM KANAŁU
    Jeśli jesteś zainteresowany wyłuskaniem jeszcze większej informacji z tego filmiku, możesz rozważyć zostanie Patronem kanału. Patroni zyskują dostęp do gotowych FISZEK (również archiwalnych), które obejmują wszystkie merytoryczne informacje zawarte w tym odcinku. Pomoże Ci to szybko przyswoić treści cytowanych przeze mnie badań lub mechanizmów.
    Zyskujesz również dostęp do prywatnego FORUM, gdzie możesz zadać mi, lub innym Patronom, pytania dotyczące danego filmiku oraz różne bonusy. Innymi słowy. Jest to najlepsza możliwa mieszanka przyjemnego z pożytecznym - wspierasz rozwój kanału i jednocześnie sam rozszerzasz swoją wiedzę!
    Więcej informacji:
    universeofmemory.pl/the-unive...
    ===========
    MINIATURKA
    Autorką miniaturki, jak i większość materiałów graficznych na kanale jest Julia Czekała. Jeśli chciałbyś zamówić materiały graficzne skrojone dla Twoich potrzeb, możesz wysłać zapytanie ofertowe na juliaaczekala (małpa) gmail.com
    =========================
    ZDROWOROZSĄDKOWE PRZYPOMNIENIE:
    Materiały przedstawione w niniejszym filmie mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane, jako porada medyczna lub zamiennik wizyty u specjalisty z dziedziny medycyny, lub dietetyki. Ludzki organizm jest skomplikowany i na stany chorobowe wpływają tysiące czynników, takich jak dieta, suplementy oraz leki, które bierzesz, choroby współtowarzyszące itd. Zalecenie, które jest skuteczne dla innej osoby Tobie może zaszkodzić. Zachowaj więc zdrowy rozsądek w internecie.
    =========================
    NEWSLETTER o pamięci, językach i żywieniu:
    Zapisz się i pobierz swój przybornik pamięci, czyli garść rad o tym, jak efektywnie się uczyć:
    ✔️ universeofmemory.pl/pamieciow...
    =========================
    KURSY i SZKOLENIA JĘZYKOWE oraz PAMIĘCIOWE ⤵️
    Jeśli interesuję Cię szybka nauka języków obcych oraz skuteczne przyswajanie wiedzy z dowolnej dziedziny, takiej, jak choćby medycyna, czy dietetyka, to sprawdź moje kursy:
    ✔️ WSZYSTKIE KURSY INTERNETOWE (universeofmemory.pl/kursy-int...)
    ✔️ VOCABULARY LABS - Naucz się dowolnego języka od A do Z (universeofmemory.pl/o-kursie-...)
    ✔️ KUŹNIA EKSPERTÓW (ang. EXPERTS INCUBATOR) - Jak samodzielnie opanować wiedzę z dowolnej dziedziny od zera do poziomu eksperckiego (universeofmemory.pl/jak-uczyc...)
    =========================
    GDZIE MOŻNA MNIE ZNALEŹĆ ⤵️
    ✔️ Strona www [PL.]: universeofmemory.pl
    ✔️ Strona www [ANG.]: universeofmemory.com
    ✔️ FB: / uompl
    ✔️ E-mail: universeofmemory@gmail.com
    ========================
    BADANIA I INNA LITERATURA DLA POSZERZENIA WIEDZY ⤵️
    ✔️ Time-restricted feeding plus resistance training in active females: a randomized trial (www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arti...) (2019)
    ✔️ Effectiveness of intermittent fasting to potentiate weight loss or muscle gains in humans younger than 60 years old: a systematic review (www.tandfonline.com/doi/abs/1...) (2021)
    ✔️ Skeletal muscle function during hypocaloric diets and fasting: a comparison with standard nutritional assessment parameters (academic.oup.com/ajcn/article...) (1983)

ความคิดเห็น • 344

  •  ปีที่แล้ว +32

    Jak zawsze porcja muzyki, aby przyjemnie spędzić czas również po obejrzeniu filmików🙂
    👉 Reckless Love - One More Time (th-cam.com/video/9JzWYQbY2R0/w-d-xo.html&ab_channel=UniversalMusicFinland)
    👉 Nanowar of Steel - Valhalleluja (th-cam.com/video/S9WWz95ripA/w-d-xo.html&ab_channel=NapalmRecords)
    👉 Regatta - This Is Love (th-cam.com/video/zyTYXubDbYg/w-d-xo.html&ab_channel=ArthurBuzak)

    • @andrzejszutenbach834
      @andrzejszutenbach834 11 หลายเดือนก่อน

      Panie Bartku,ponawiam pytanie,nagrałby Pan film na temat sklerodermii? Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie

  • @ropiakpawel
    @ropiakpawel ปีที่แล้ว +129

    Bartku,
    Powiem Ci, że zbierałem się do tego jakiś czas, ale finalnie jestem przekonany i zostaję Twoim patronem. Nie przestawaj publikować. Robisz ponadprzeciętną robotę.

    •  ปีที่แล้ว +28

      Dziekowac Pawel! Robote i tak bym robil, ale patroni motywuja. Jak podobaja Ci sie tematerialu to wejdz na forum do sekcje "Badanie tygodnia". Jest tam 20 badan na obecna chwile, ktore wywolaja wszystko - od ciarek, zdenerwowanie po radosc w zaleznosci od tematyki :)

    • @bunin123
      @bunin123 11 หลายเดือนก่อน

      Śmierdzi mi tu wazeliną

    • @grazynaw786
      @grazynaw786 10 หลายเดือนก่อน +4

      Kogo to obchodzi 👎

  • @Gr3Fin
    @Gr3Fin ปีที่แล้ว +45

    Zaczynałem od postów przerywanych 16:8 oraz zwiększenia udziału tłuszczy w diecie. Wcześniej jadłem mainstreamowo ;) 25% tłuszczy, ponad 55% węgli (bez typowych cukrów prostych i junkfood'a - tego nie dotykam od wielu lat), 5 posiłków, śniadanie obowiązkowe xD Można powiedzieć, że byłem niewolnikiem jedzenia. Teraz tłuszcze to ponad 60% moich kcal a z węglami dużymi krokami zbliżami się do 20% :D Posty przerywane cały tydzień 18:6 i ćwiczenia siłowe z rana, przed pierwszym posiłkiem. A jak nie ma mrozu i ślizgawki, to jeszcze rower. Spadku siły brak, postępy są. Lepsze zarządzanie czasem. Bez problemu bez jedzenia nawet >18h. Czasem oczywiście robię odstępstwa, np. u teściów ;) ale jest to jak dodatkowy motywator aby post wrzucić już następnego dnia :D W końcu dieta ma być dla nas, a nie my dla diety.

  • @adamz2726
    @adamz2726 ปีที่แล้ว +58

    Szybko, krótko, same gęste info. Sztos. Co do moich doświadczeń, to mogę tylko potwierdzić, że dwa posiłki bogate w dobre zwierzęce białko, trochę tłuszczu zwierzęcego, ale i roślinnego z pierwszego tłoczenia, węgle tylko te, których uniknąć trudno i post 16/8 i wszystko gra. Nie chce się jeść, waga niska i stała, samopoczucie i energia na stałym poziomie. Tak więc słuchajcie Bartka, bo warto, bo wie co mówi, a nie mówi by mówić...🙃

  • @bro-tomasz1986
    @bro-tomasz1986 2 หลายเดือนก่อน +6

    jestem ponad pół roku na Carnivorze i fizycznie nie miałbym problemu pewnie wytrzymać nie jedząc z tydzień. Dwa dni to pikuś jeśli chodzi o fizyczny głód.... Natomiast gorzej jest z tęsknotą do jedzenia, po prostu ma się ochotę na wszystko, na byle co i byle co by się zjadło i psychicznie jest na prawdę nauka samego siebie :) Dziękuję za film

  • @marszetka8538
    @marszetka8538 10 หลายเดือนก่อน +10

    Bartoszu jesteś przykładem człowieka, który nie marnuje zycia 🤗👏👍🍀🌷❤️

  • @elzbietakamienska540
    @elzbietakamienska540 ปีที่แล้ว +17

    Witam Panie Bartku. Caly filmik- super wiadomosci i podane w bardzo przystepny sposob. Od kilkunastu lat pojawily sie u mnie problemy ze zdrowiem. Ciagle stany zapalne i choroby, choroby... Do tego przyrost wagi ciala, od momentu kiedy przeszlam na diete srodziemnomorska. Nie pomogly konsultacje u lekarzy, dietetykow. Zebym wczesniej trafila na Panskie filmiki, uniknelabym tych wszystkich problemow. A tak , to ciagle jedzenie salat z ziarnami, orzechami, salatek, etc. Wyrzucilam z diety mieso, nabial- bo to przeciez 'szkodzi i tuczy". Nabawilam sie rozrzedzenia struktury kosci kregoslupa i zebow. Cwiczenia, marsze, fitnes- a waga ciagle coraz wyzsza! Przypadkowo trafilam na Panski wyklad i nagle wszystko stalo sie jasne. ZAczelam posty; najpierw jeden dzien, pozniej dwa dni w tygodniu. I zero glodu! Nawet nie mysle o jedzeniu. W porownaniu do zywienia, kiedy ciagle musialam liczyc kalorie i listki salaty- jest bezstresowo. Waga spada sysytematyczne. Nie ma zadnych ubytkow miesni. Oczywiscie zmienilam sposob odzywiania. Jem mieso, nabial, troche warzyw, jajka. Dziekuje za wspanialy filmik i czekam na kolejne. Jest Pan dobrym czlowiekiem, pomaga Pan wielu ludziom wrocic do zdrowia. Pomyslnosci zycze.

  • @elzbietanes5210
    @elzbietanes5210 ปีที่แล้ว +5

    Tak.16 godzin to Pikuś. 20 /24 to w sam raz. Najgorsze są natrętne uwagi znajomych z cyklu,, jak nie będziesz jeść to nie będziesz mieć siły.

  • @19rumun109
    @19rumun109 ปีที่แล้ว +11

    Mój pierwszy dietetyk w Katowicach na NFZ 15 lat temu, kazał mi zrobić spis tego co jem przez tydzień, po tygodniu przyszedłem do niego z kartką, a on mi po prostu poskreślał tam rzeczy i napisał swoje. Np. Miałem jajecznicę z 3 jajek, to on mi skreślił 3 jajka i napisał „1 jajko” to była jego dieta. Nigdy więcej do niego nie poszedłem. Czasy się zmieniły, ale nawet jako lajk amator, widzę że nie każdy dietetyk jest dobry. Znalazłem ostatnio dietę sprzed 5 lat rozpisaną. 5 posiłków dziennie oczywiście, w każdym posiłku owsianki, chlebki, słodkie owoce, jogurty, soki etc.

  • @JanKowalski-fs7zk
    @JanKowalski-fs7zk ปีที่แล้ว +10

    Zawsze powtarzam że posty to wspaniała rzecz, dlatego... staram się pisać codziennie posty.

  • @zbyszek2951
    @zbyszek2951 ปีที่แล้ว +16

    Świetny odcinek. Można dodać, że zanim zaczniemy "spalać" białko, musi ono zostać rozłożone na aminokwasy. Aminokwasy są jak litery z których na nowo składane są potrzebne nam białka. Nawet przy optymalnej kompozycji spożywanego białka (mięso), i tak zostaje sporo niewykorzystanych "liter" - chyba ok. 30%, które są przerabiane na glukozę. Przy białkach pochodzenia roślinnego maksimum 30% jest wykorzystane jako budulec, reszta jest (kiepskim) paliwem - mnóstwo niewykorzystanych liter. Angażowanie mechanizmów biochemicznych komórki do przerabiania aminokwasów na glukozę, z produkcją odpadów, w porównaniu z czystym spalaniem tłuszczu, porównałbym do palenia w piecu mokrymi patykami zamiast węgla. Białko białku nierówne. Może mógłbyś dotrzeć do danych które porównywałyby normy spożycia białka w sensie: 1,6g/kg białka z mięsa = 3g/kg białka "roślinnego". Białka roślinne są zwykle "ubrane" w inne, dodatkowe makro-cząstki , np. cukry tworząc glikoproteiny, często wręcz trujące - np. niektóre lektyny.

  • @mariuszjastrzebski3394
    @mariuszjastrzebski3394 ปีที่แล้ว +32

    Od kilku lat interesuję się ketozą i ogólnie procesami związanymi z trawieniem i odżywianiem ale jak do tej pory nie trafiłem na równie kompletny i łatwoprzyswajalny dla laika materiał który to wszystko przedstawia. Dziękuję i pozdrawiam.

  • @piotrgowacki328
    @piotrgowacki328 ปีที่แล้ว +23

    Fajnie że kręcisz te filmy 👍pozdrawiam.Szkoda że w większości internetu promuje się zupełnie inne ,,prawdy".

  • @beatadubikajtis8202
    @beatadubikajtis8202 ปีที่แล้ว +17

    Bardzo dziękuję za ważny - jak zawsze - temat. Jestem na keto oraz if od 3 lat.
    Czuję się świetnie, nie bywam głodna, co miało miejsce nagminnie, gdy byłam na diecie wegetariańskiej.
    Pozdrawiam serdecznie, jeszcze raz dziękuję za to, że dzielisz się z nami swoją wiedzą

  • @gomaryon
    @gomaryon ปีที่แล้ว +22

    Dziękuję za potężną dawkę merytorycznej wiedzy.Robisz fantastyczna robotę i widać , że to Twoja pasja.👍👏

  • @fastedworld
    @fastedworld ปีที่แล้ว +21

    Fenomenalny i klarowny sposób przekazywania wiedzy i tematyka postów, którą zajmuję się od kilku lat. Oprócz dietetyków i lekarzy zapomniałeś wymienić trenerów personalnych ;).
    Warto dodać, że maksymalizacja korzyści zdrowotnych następuje po dłuższym poszczeniu - około 72h i powyżej, glikogen mięśniowy jest wyłącznie zapasem paliwa dla mięśni, a 16 czy 20 godzin niejedzenia choć jest bardzo cenną praktyką prozdrowotną jest realnie wstępem do rzeczywistego stanu poszczenia, gdy metabolizm opiera się na wytwarzaniu ciał ketonowych i trwa tak długo na ile pozwalają zasoby tkanki tłuszczowej. Pozdrawiam serdecznie w tej chwili 91 godzin postu :)

  • @alicjaalice8174
    @alicjaalice8174 ปีที่แล้ว +22

    Słuchałam Pana od czasu do czasu. Dzisiejszy film dużo jest wyjaśnień dotyczących mojego zdrowia. Już zacznę słuchać regularnie +poprzednie. Dziękuję, pozdrawiam serdecznie 💖 💓 💞 💝

  • @JaPaKa80
    @JaPaKa80 ปีที่แล้ว +9

    782 dzień "IF" bardzo dobra kontrola i panowie nad głodem. 2 posiłki o 12 i 17, z reguły nabiał, mięsa sałatki. Próbuje zorganizować czas na ćwiczenie. Piękny materiał.

  • @emilianowak6431
    @emilianowak6431 ปีที่แล้ว +14

    Pozdrawiam cieplutko...👍👍👍
    To fajny temat

    •  ปีที่แล้ว +4

      Dziękuję serdecznie Emilia jak zawsze :) Pozdrawiam!

  • @annanosowska5116
    @annanosowska5116 3 หลายเดือนก่อน +2

    Bartosz jesteś aniołem 😇
    Prawie nie jem węgli ( czasami jakieś borówki itd) zaczęłam pościć 16/8 . Teraz jem jeden ,dwa posiłki dziennie . Mięso , jajka , trochę nabiału i buliony . Moje posty da coraz dłuższe . Ostatnio podtanowiła zacząć głodówkę 5 dni / narazie 😊
    Uziemiające się .
    ŻYCIE JEST CUDOWNE .
    Bardzo Ci dziekuje ❤

  • @joannachodor2620
    @joannachodor2620 ปีที่แล้ว +15

    Zauważyłam, że post na keto wychodzi mi naturalnie jak zjem za dużo tłuszczu. Kocham śmietanę :)

    • @annawolak4764
      @annawolak4764 ปีที่แล้ว +10

      Kocham masło

    • @nataliakp8237
      @nataliakp8237 ปีที่แล้ว +12

      Kocham śmietanę i masło 😂😊😊😊

    • @agatakrenz7800
      @agatakrenz7800 ปีที่แล้ว +5

      A Marlon Brando kochał masło i kakao

    • @SuperBohen
      @SuperBohen ปีที่แล้ว

      ​@@agatakrenz7800 🤪

    • @zofiazebala1478
      @zofiazebala1478 4 หลายเดือนก่อน

      ​@@nataliakp8237a ja jeszcze kocham tą krowę, autorkę tych produktów 😅😅

  • @AaaAaa-ii6py
    @AaaAaa-ii6py ปีที่แล้ว +10

    Lapka w górę już w ciemno leci. Wiem z autopsji że utrata mięśni podczas postu to mit.

    •  ปีที่แล้ว +5

      Dziekowac i milego ogladania :)

  • @baca350.1
    @baca350.1 ปีที่แล้ว +5

    Gostek mówi prosto i na temat.

  • @slawek1971wawa1
    @slawek1971wawa1 ปีที่แล้ว +17

    Bardzo dziękuję za ten materiał. Jestem od kilku lat na IF (16:8), dodatkowo węglowodany spożywam w niewielkich ilościach. Trenuję wczesnym rankiem, bo tylko wówczas mam czas. Trenuję średnio ciężko na czczo. Czuję się bardzo dobrze i byłem ciekawy, jak wyglądają te procesy ochronne organizmu względem mięśni, bo faktycznie zauważyłem, że trochę mi ich przyrosło, choć czytałem ostrzeżenia, że może ich ubyć. 🙂 Pozdrawiam

  • @grazynawyszomierska3653
    @grazynawyszomierska3653 ปีที่แล้ว +10

    Dziękuję bardzo

    •  ปีที่แล้ว +2

      Nie ma za co! Dziękuję za komentarz i pozdrawiam :)

  • @nataliakp8237
    @nataliakp8237 ปีที่แล้ว +22

    Ja z trudem zjadam drugi posiłek. A jestem na carnivore dopiero od niepełnych dwóch miesięcy. Kiedyś zjadalam śniadanie o 6:00, a o 9:00 byłam już masakrycznie głodna i tak cały dzień oczywiście jadłam co 3 godziny, bo myślałam ze bez tego to zasłabnę z głodu, a głód był iście wilczy. Dochodziło do tego ze jak wracałam z pracy to nie byłam w stanie czekać aż przygotuję coś sensownego do jedzenia tylko jadłam wszystko co popadnie prosto z lodówki. Nie uwierzyłabym, że mogę inaczej gdybym sama na sobie nie spróbowała ketozy. Inni również mi nie wierzą. Ludzie w pracy uważają ze się głodzę na siłę i współczują mi (ze strony koleżanek jest hejt i wyśmiewanie, bo jestem bardzo chuda). Ale jednak lepiej jest mieć trójglicerydy 100 niż 300, a cholesterol resztkowy 17 niż 60… To moje najnowsze wyniki lipidogramu, w porównaniu do badan sprzed roku.
    No i AZS już sobie poszedł. Została mała plamka na obojczyku, chyba tylko swetry ją jeszcze drażnią.
    Tym samym chciałam potwierdzić - w ketozie nie chce się człowiekowi jeść podczas postu, bo nie ma uczucia głodu :)

  • @gosia7417
    @gosia7417 ปีที่แล้ว +16

    Witam serdecznie 🌺
    Słucham z ogromnym zaciekawieniem. Jak zawsze . Dziękuję bardzo 🌹🌷🌸

    •  ปีที่แล้ว +5

      Dziękuję serdecznie! Gosia Pozdrawiam!

  • @sylwiamaciejewska6746
    @sylwiamaciejewska6746 ปีที่แล้ว +35

    Dziękuję za Twoją pracę. Well done 🙂

    •  ปีที่แล้ว +6

      Nie ma za co! Dziękuję za komentarz i pozdrawiam :)

  • @arturwisniewski501
    @arturwisniewski501 ปีที่แล้ว +36

    Genialny materiał. Pozdrawiam serdecznie 😁

    •  ปีที่แล้ว +3

      Dziekuje Artur! Pozdrawiam!

  • @krzysztofdziuba3618
    @krzysztofdziuba3618 ปีที่แล้ว +9

    Dzięki wielkie za super wiedzę, pozdro z 🇵🇱🇵🇱🇵🇱

    •  ปีที่แล้ว +3

      Dziekuje!

  • @Tomek_M24
    @Tomek_M24 ปีที่แล้ว +8

    Stosuję posty 16/8 od półtora roku i właściwie ze względu na to, że stosuję je codziennie to przestałem o nich myśleć w kategorii postów :) To jest coś tak oczywistego i naturalnego, że nie wyobrażam sobie, aby wrócić do poprzedniego stylu odżywiania. Dzięki nim uregulowałem działanie hormonów głodu i sytości, więc coś takiego jak ssanie żołądka dla mnie nie istnieje :) Zgadzam się z tym co Bartek powiedział. Z własnego doświadczenia dodam tylko, że odpowiednia dieta oparta na podaży właściwych makroskładników diametralnie zmienia komfort życia na lepszy :)

  • @reginadominiak5365
    @reginadominiak5365 ปีที่แล้ว +7

    Bartek kolejny raz wyłożone,że mucha nie siada.Nie ma lepszego sposobu niż post na pozbycie się nadmiarowych kilogramów.U mnie to było najczęściej 21/3 jak pracowałam na wyjeździe, poprostu pikuś.Tetaz jak jestem w domu to trochę się zmieniło zwłaszcza w niedzielę 18/6 ale u mnie nie ma znaczenia,bywa też,że samo wyjdzie 24h.Jak mówisz organizm nie jest idiotą radzi sobie świetnie.Pozdrawiam serdecznie i już czekam na kolejny odcinek.

  • @renatadzierzek1410
    @renatadzierzek1410 ปีที่แล้ว +4

    Posty są super. Przez kilkanaście lat raz w roku poddawałam się 10 dniowym postom na wodzie naparach ziołowych i z codzienną lewatywą( w kilku osobowej grupie wsparcia). Pozbyłam się uczuleń i kilku innych dolegliwości. Aktualnie stosuję post przerywany 8/16 i jest ok polecam. Wiele osób nie wyobraża sobie nie jedzenia co kilka godzin a co dopiero kila dni. Nie na darmo w każdej religii są zalecane posty co tydzień lub przed wielkim żarciem.

  • @tomaszcisowski3239
    @tomaszcisowski3239 3 หลายเดือนก่อน +2

    Właśnie zaczynam dziewiąty dzień bez jakiegokolwiek jedzenia.

  • @arturartur9357
    @arturartur9357 ปีที่แล้ว +5

    Ciekawe co Pan Bartek sądzi o totalnej biologii, czyli nowej germańskiej medycynie.

  • @piotrmikosz8070
    @piotrmikosz8070 ปีที่แล้ว +18

    Jak zawsze merytorycznie i ciekawie. Super robota!

  • @katarzynajeziorna6495
    @katarzynajeziorna6495 ปีที่แล้ว +1

    Ciekawy materiał 😊

  • @magdaszarek2423
    @magdaszarek2423 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję ❤️

  • @vr7095
    @vr7095 ปีที่แล้ว +3

    Dzięki .Ciekawy odcinek

  • @wiolakosmala9878
    @wiolakosmala9878 ปีที่แล้ว +2

    Super

  • @n3wsonngromek924
    @n3wsonngromek924 ปีที่แล้ว +5

    Świetna robota. Dziękuje.

  • @annasylwant3674
    @annasylwant3674 ปีที่แล้ว +4

    Witam. Jestem na keto post 16/8 i to się wszystko zgadza .

  • @iwonas2627
    @iwonas2627 ปีที่แล้ว +8

    Dzięki. Dałeś mi argumenty naukowe o korzyściach płynących z postu. Już kiedyś pisałam, że stosuję długie posty co kilka miesięcy i niestety nie pozbyłam się nadmiaru całej tkanki tłuszczowej z boczków więc na pewno moje mięśnie nie zauważyły, że jestem na poście🙂Polecam posty bo czuję się po nich odnowiona z energią i chęcią do życia. Jeszcze raz dziękuję za kolejną dawkę wiedzy. 🌹

  • @ewagiersz-kubinska7065
    @ewagiersz-kubinska7065 ปีที่แล้ว +3

    Dziękuję za informacje.

  • @agnieszka422
    @agnieszka422 ปีที่แล้ว +7

    Super jak zwykle, dziekuje.

  • @KrzysztofStrug
    @KrzysztofStrug ปีที่แล้ว +14

    Dzięki za kolejny super materiał!

  • @dominikawieczor-szczerbowi8562
    @dominikawieczor-szczerbowi8562 ปีที่แล้ว +11

    Ja jestem osobą trenującą regularnie, średnio 4 razy w tygodniu Crossfit i mam w tygodniu jeden dzień stały na dzień postny. Post trwa u mnie wtedy 40 godzin 😊 mięśnie pięknie widoczne i polecam wszystkim trenujących żeby ten hormon wzrostu był wysoki 😊😊( na keto/ lchf od 4 lat )

    • @SiennkoS
      @SiennkoS ปีที่แล้ว +2

      40 h to prawie 2 dni

    • @szara1002
      @szara1002 11 หลายเดือนก่อน +3

      ​@@SiennkoSw nocy się nie je. Pierwszy posiłek kolo 11 drugi 17-19. Czyli kończysz 18 w czwartek, zaczynasz 11 w sobotę. Rachunek prosty😊

  • @dorotasikorska6111
    @dorotasikorska6111 ปีที่แล้ว +4

    Dla zasięgu 😁 Dziękuję 💐

  • @monikakarwasz6366
    @monikakarwasz6366 ปีที่แล้ว +5

    Dziękuję serdecznie za to, że dzielisz się swoją wiedzą😊Mam serdeczną prośbę o informacje na temat soku z trawy jęczmiennej oraz chlorelli pyrenoidosa🙏

  • @maciejkoronowicz3173
    @maciejkoronowicz3173 ปีที่แล้ว +22

    od prawie miesiąca jestem na keto, faktycznie posty juz po tygodniu stały się przyjemne, 16-20 godzin na dobę nie sprawia żadnego problemu. Przed keto budowałem masę i miałem nadwyżkę kcal z węglowodanów, mimo to dość szybko się apetyt unormował jedząc białkowo tłuszczowo z umiarkowaną ilością warzyw. Tak z innej beczki, zaciekawił mnie ostatnio temat glutationu. Mówi się o jedzeniu warzyw w celu poprawy naturalnej produkcji, suplementacja NAC, Glicyną, wlewy dożylne ale intuicja podpowiada mi że posty/ketoza też mogą tutaj odgrywać jakąś rolę. Znasz może jakieś ciekawostki na ten temat? :D Pozdrawiam

  • @pawep.1049
    @pawep.1049 5 หลายเดือนก่อน +1

    Dziękuję 😊

  • @Fanaberia87
    @Fanaberia87 2 หลายเดือนก่อน

    Dziękują za wspaniały materiał!

  • @paweuk8298
    @paweuk8298 ปีที่แล้ว +31

    Dzięki Bartku za kolejny świetny filmik, zawsze czekam na nowy z niecierpliwością🙂
    Pytanie z innej beczki: jakie masz zdanie na temat chlorelli lub innych tego typu glonów morskich nazywanych "super foods" w kontekście zdrowotnym? Jesteś na tak, czy jest to bardziej wymysł marketingowy? Dziękuję i pozdrawiam🙂

  • @rafadujs755
    @rafadujs755 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuje. Stosuje i polecam .

  • @bozenagorecka8190
    @bozenagorecka8190 ปีที่แล้ว

    Bardzo dziękuję poprostu rewelacja cudnie wytłumaczenie ❤❤❤

  • @ewasuchowera5048
    @ewasuchowera5048 8 หลายเดือนก่อน +2

    Kolejny genialny filmik,thanks a lot.

  • @ewamich6782
    @ewamich6782 ปีที่แล้ว +4

    Dziękuje za poświęcony czas. Jak zawsze temat ważny i ciekawie przekazany👍

  • @barbara3212
    @barbara3212 ปีที่แล้ว +3

    Dziękuję bardzo Bartosz 🙂

  • @barbaraszymanowska2451
    @barbaraszymanowska2451 ปีที่แล้ว +5

    Dziękuje 🧩

  • @annawolak4764
    @annawolak4764 ปีที่แล้ว +3

    Dzięki, pozdrawiam🥩🥚

  • @JanSiwy
    @JanSiwy 2 หลายเดือนก่อน +1

    Super film, dzięki, podziwiam Twoją wiedzę i korzystam z niej.❤

  • @ruch8-miugwiazd172
    @ruch8-miugwiazd172 ปีที่แล้ว +2

    Dzięki za wiedzę ...

  • @joannablitt8917
    @joannablitt8917 ปีที่แล้ว +2

    Przez cale moje zycie nie moglam jest sniadan a jak we mnie phano jedzenie to zawsze odczuwalam mdlosci. Dla mnie jest naturalne przyjmowac posilki w ciagu dnia a potem nic nie jesc przez 16 godzin lub dluzej. Nie odczuwam glodu a jedzenie nie jest dla mnie fascynacja i jem z koniecznosci. Dobiegam juz do siedemdziesiatki I nie dostrzegam u sibie zadnych zdrowotnych ulomnosci. Jestem szczupla, mam zdrowe kosci I jak do tej pory nieszystkie uszkodzenia goja sie szybko bez uzycia medycyny.

  • @janbaszczok7854
    @janbaszczok7854 ปีที่แล้ว +2

    Super merytoryczny kanał. Dobrze się słucha...

  • @reniaK
    @reniaK ปีที่แล้ว +5

    Dzięki piękne Bartek, jak zwykle bardzo ciekawy materiał, pozdrawiam serdecznie

  • @borysbutla6686
    @borysbutla6686 ปีที่แล้ว +6

    Brawo

  • @ricardomatuszewski2835
    @ricardomatuszewski2835 ปีที่แล้ว +1

    ciekawe filmy'' zdrowe😄

  • @wiktormyers8324
    @wiktormyers8324 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo dziękuję za ważne ciekawy sposób przedstawione informacje

  • @justlikethis-vl3nn
    @justlikethis-vl3nn ปีที่แล้ว +2

    Też uwielbiam temat postów

  • @teresakristensson2474
    @teresakristensson2474 ปีที่แล้ว +4

    dziekujemy panie Bartoszu za poswiecony nam czas, duzo zrozumialam dzieki panu....

  • @kokoszalellakowalska7384
    @kokoszalellakowalska7384 ปีที่แล้ว +2

    Klaniam sie nisko za kolejne info szacun dla Ciebie wdzieczni J K :) Pozdrawiamy i zdrowka :)

  • @malgorzatakal4917
    @malgorzatakal4917 หลายเดือนก่อน

    Dziekuje za cenna wiedze
    Pozdrawiam

  • @mariolasikora4466
    @mariolasikora4466 ปีที่แล้ว +3

    U mnie post 16/8 i jest super. Dziękuję za przekazanie informacji

  • @olka7773
    @olka7773 ปีที่แล้ว +6

    16/8 stosuje i bez problemu nie muszę jeść, super wykład, dzięki!

  • @wiesawwielki692
    @wiesawwielki692 ปีที่แล้ว +5

    Bardzo podobają mi się Twoje wykłady. Dużo wiedzy. Bardzo Ci dziękuję.

  • @Adam-vi2fq
    @Adam-vi2fq 8 หลายเดือนก่อน +1

    Potwierdzam czysta prawda. Przy pierwszym podejściu do postów przeszedłem wszystkie symptomy wskazane w nagraniu 😊

  • @kominbatorego1716
    @kominbatorego1716 ปีที่แล้ว +1

    Mega film Dziekuje Odnjakiegos czasu Cie subskrybuje a tylko kilka kanalow sibem obdarzylem Jestes mega Gosc Mega robote robisz Prosze o film nt zielonego rooibosa i jego wplywu na hormony u cwiczycych silowo i wytrzymalosciowo mezczyzn po 40tce (: Pozdro

  • @biayiczarnybez8417
    @biayiczarnybez8417 ปีที่แล้ว +1

    Sytość to podstawa...super. Dokładnie tak jest

  • @uniwar286
    @uniwar286 10 หลายเดือนก่อน +1

    Pięknie mówisz, jak chcesz, pozdrawiam.

  • @gzrest
    @gzrest ปีที่แล้ว +2

    Dawno nie bylem, niestety, ale juz jestem. Swietny material. Pozdrawiam :)
    Nanowar :D

  • @zbigniewwawrzonek8583
    @zbigniewwawrzonek8583 ปีที่แล้ว +6

    10 miesiąc na carnivore, posty do 3 dni to pikuś! Super materiał, jak zwykle! Pozdr!

  • @kensonkenson2546
    @kensonkenson2546 ปีที่แล้ว +3

    Co do przyrostu masy mięśniowej po poście, to nie tylko nie jest słabszy przyrost, ale także wpływa pozytywnie jak się dobrze przeprowadzi post, to zawsze pomoże w przyroście masy mięśniowej po poście

  • @Krakartur
    @Krakartur ปีที่แล้ว +4

    A takie zagadnienie jeśli chodzi o tłuszcze. Czy warstwa tłuszczu z rosołu jest ok? (Stara kura,szponder wołowy i korpus z kurczaka)
    Pracuje w restauracji i widzę na rosole ten tłuszcz. Zawsze się zastanawiam nad nim,bez pewności.
    Później mięso rosołowe mielimy na pierogi lub gołąbki. No i tu kolejna nie pewność. Czy te wszystkie ugotowane tkanki łaczne,chrząstki, błony,tłuszcze wołowe ,są zdrowe (wszystko zmielone) Mi coś podpowiada ,że tak 😅
    No i właśnie takie mięso jest najzdrowsze? Jeść je bez obecności warzyw? Tak ? Żeby przyswoić żelazo i witaminy ,a uniknąć kwasu hialuronowego?

  • @irenakreutzer4417
    @irenakreutzer4417 ปีที่แล้ว +3

    Dziekuje Bartku jak zawsze serdecznie. Udalo mi sie jedynie albo az utrzymac 24 godziny postu. Stosuje jednak sukcesywnie 16/8. Zobaczymy jak o sie rozlozy w czasie. Pozdrawiam goraco.

  • @julitawojtowicz5479
    @julitawojtowicz5479 ปีที่แล้ว +4

    "uciekałbym z krzykiem" I w tym momencie , zobaczyłam w wyobraźni " Krzyk" Munka. 51 sek. filmiku i już nas zarzucasz klasyką malarstwa.. Dziękuję. Pozdrawiam..

  • @arkobb1153
    @arkobb1153 ปีที่แล้ว +2

    a pamietam jeszcze z dawnych czasów (lata 90-te), hasło że "tłuszcz zaczynamy spalać DOPIERO po ok.30min aerobów, dlatego jesli chcemy schudnąc, to kardio powinno trwać ok.60min " :) :)

  • @maciejmichalczyk152
    @maciejmichalczyk152 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo dokladne przekazanie informacji. Jestem na Keto rok i widze po sobie jak to dziala. Plus POST PRZERYWANY 16 NA 8 , LUB 18 NA 6. Jakos nie moge sie przekonac narazie do postu dluzszego niz 36 godzin . Ale moze powoli. W ciagu roku schudlem 15 kg , a masa miesni wzrosla o 20 proc. Pozdrawiam.

  • @marcin0144
    @marcin0144 ปีที่แล้ว +1

    Mega wiedza a co najważniejsze działa testuję na sobie, głowa pracuje lepiej i wydajniej a i ciało ma lżej przy okazji.😉

  • @tombro970
    @tombro970 ปีที่แล้ว +1

    Tak się zastanawiałem, kiedy powiesisz gitkę na ścianie;)

  • @LukianManitari
    @LukianManitari ปีที่แล้ว +2

    U mnie 2 duże posiłki najczęściej i kolacja jest zbędna, oczywiście przewaga źródeł odzwierzęcych. Jestem na IF róznie od 16 godzin do 20 czasem 24 godzin. Dzięki za materiał i Pozdrowienia :)

  • @annaostrowska702
    @annaostrowska702 ปีที่แล้ว +6

    Dziekuje za wszystkie filmiki. Slucham ich jak zaczarowana. Wlasnie skonczylam filmiki Q&A i pomyslalam o kolejnym pytaniu, jesli sie nadaje;) Czy moglby Pan przyblizyc roznice miedzy KETO, Lchf, Carnivore 1.0 i Carnivore 2.0? Roznice miedzy wegetarianizmem a veganizmem sa dosc klarowne, za to jeszcze nie znalazlam zadnego filmiku, ktory opisywalby diety z pytania. Chyba ze poprostu jeszcze na taki nie trafilam;: Pozdrawiam serdecznie;)

  • @wielkimishu
    @wielkimishu ปีที่แล้ว +2

    Dokładnie, od kiedy jestem na keto/lchf 2 -3 posilki w zupełności zapeniaja mi sytość, a posty nie sprawiaja trudności max to 72h. Mam porównanie kiedy jadlem "normalnie" nie bylo mowy o zadnych postach, organizm sie bronil, bóle glowy, mdlosci zawroty, głowy w zyciu nie udalo mi sie dociągnąć do 24h. Świetny materiał, dzieki ❤

  • @stoszczykizabella2304
    @stoszczykizabella2304 ปีที่แล้ว +1

    Czesc Bartku jak mozny pozbyc sie zylaköw na nogach moze taki filmik
    Pozdrowionka

  • @polanegri884
    @polanegri884 9 หลายเดือนก่อน +1

    Dzięki za szalenie ciekawe przedstawienie badań i ich analizę. Wczoraj wczesnym wieczorem rozpoczęłam post 24h, mam już pierwsze odczucia, kt trochę mnie rozczarowują : brak energii fizycznej koło 10h rano, lenistwo w myśleniu i taka niemoc w podejmowaniu decyzji od 12h, czyli przy 20 godzinie postu... dobrze, że jestem na urlopie !! A jednocześnie jestem wyciszona, spokojna i niezbyt głodna, zero bólu głowy ... i co o tym wszystkim myśleć?

  • @pawekrawczyk6625
    @pawekrawczyk6625 ปีที่แล้ว +4

    Dla mnie w ciągu dnia dość łatwo pościć, ale przed snem muszę coś zjeść bo mam problem z zasypianiem (niezależnie ile jadłem w ciągu dnia).

  • @ewapiotrowska8733
    @ewapiotrowska8733 5 หลายเดือนก่อน

    Bartek( bez panowania) Słucham Cię od im 2lat i wdrażam.Wsxystkie filmiki słucham 2 lub 3 razy w różnych odstępach czasu ( tego po ok.4 miesięcy) dla przypomnienia i uzupełnienia a także lepszego zrozumienia.Wykonujedz świetną pracę.Wr właściwym momencie otrzymałam info,że osoby b.szczuple( do których już się zaliczam dzięki braciom Rodzeń i stosowaniu od 1.5 roku diety niskoweglowodanowa)muszą byc ostrozne w kwestii stosowania postu tj nie przedłużać go do trzeciego dnia z powodu na to że po 2 dniach może się już rozpocząć spalanie mięśni.Wlasnie kilka dni temu przeprowadziłam post 2 razy po 24 godz niejedzenia i miała.m wątpliwości czy powinnam przeciągać go na trzeci dzień.Nie zrobiłam tego ,bo będąc b.szczupla obawiałam się ,że zacznę spalać mięśnie.Ywoj filmik potwierdził,że postpilam rozsądnie i teraz wiem ,że nie powinna. przekraczać tej granicy.Dziekuje i serdecznie pozdrawiam

  • @jaszczomb916
    @jaszczomb916 ปีที่แล้ว +9

    A jakie masz zdanie na temat postów po intensywnych treningach? Zwykle mam dwa takie treningi we wtorki i czwartki z których wychodzę mocno zmęczony i często obity. Zwykle jeden dzień w tygoniu poszczę. Więc co jest lepsze z punktu widzenia budowy mięśni, wytrzymałości oraz regeneracji po treningach - post w poniedziałek, czy piątek (treningi są wieczorem, ostatni posiłek ok 16). PS. Dzięki za dobrą robotę na tym kanale.

  • @MAREKBORATYNSKI
    @MAREKBORATYNSKI 4 หลายเดือนก่อน +2

    DZIEKI BARTOSZ OGROMNA WIEDZA

  • @75bartolo
    @75bartolo ปีที่แล้ว +7

    Jak zawsze temat przeanalizowany, z przykładami badań. Słucha się bardzo dobrze, a zwłaszcza jak się stosuje już dłuższy czas IMF i widać zdrowotne efekty. Pozdrawiam :)

  • @grzesiekka2199
    @grzesiekka2199 ปีที่แล้ว +5

    Bartek, super materiały👍 Kontynuuj tą zajebistą pracę💪 I jeszcze pytanie... Mimo, że na keto jestem od ponad pół roku (wcześniej przez kilka lat na carb back loading) nurtuje mnie nadal fenomen (a być może kolejne zgrabne kłamstwo) diety Gersona/ Dąbrowskiej w walce z nowotworami i chorobami przewlekłymi. A mianowicie jak zalewając się węglami, a spożywanie znikomej ilości tłuszczów (tylko lniany - 2 łyżki na dzień) i białek jest możliwe wycofywanie tak ciężkich stanów??? Jaka jest aktualna wiedza na temat lewatyw z kawy?