Cześć, filmik bardzo interesujący, wiele ciekawych informacji widać , ze znasz się na rzeczy. Mogę przyczepić się jedynie od tego nazewnictwa przewody, kable są w ziemi ;) Pozdrawiam i czekam na więcej :)
w takich układach jest zazwyczaj tranzystor, który generuje impulsy podawane na trafopowielacz. Podobnie jak w zasilaczach impulsowych, gdzie prąd przemienny zamieniany jest na prąd stały a następnie impulsowo na transformator, można wtedy uzyskać większą częstotliwość a przy tym mniejszy rozmiar transformatora co przekłada się na małe rozmiary nowych zasilaczy (np. ładowarek telefonicznych)
Witam mam kilka próśb ogromnych: - Pokazuj jak podłączasz oscyloskop fizycznie w następnych odcinkach - Zrób odcinek o cewkach i innych elementach nie skracaj podstaw bo i tak by coś zrozumieć trzeba mieć pogląd ogólny a cewki są ważne pomimo pracy z pradem stały i tak pracuje się ze zmiennym w pewnej fazie - analizuje odcinki przy pomocy mojego syna który jest fascynatem elektroniki i uczy się od podstaw " kolejne uproszczenie na które zwraca uwagę synuś: podpinam obciążenie czyli co??? brak schematu, wyjasnienia itd... ogromny skrót bardzo proszę o rozwinięcie w kolejnych odcinkach. - Ogólnie kolego nie wiem skąd masz pojecie że jak długo się coś ogląda to sie człowiek męczy i skracasz nieraz na max rzeczy które można dopowiedzieć obliczyć pokazać. Powiem chyba za większość widzów odcinki mogą być dłuższe około 30-45min, bo fajnie to przedstawiasz i takie coś poprostu się fajnie ogląda wcale nie męczy dlatego wydłuż odcinki czasowo kosztem schematów pokazów podłączeń i obliczeń nie w pamięci lecz na papierze :)
Cewki w praktyce są szybkimi kondensatorami, a kanał raczej nie ma harakteru edukacyjnego tylko informacyjnego (nie uczymy wszystkiego się tylko dowiadujemy jak z czegoś korzystać, na potrzeby kolejnych odcinków gdzie wiedzę wykorzystamy). Co do obciążenia to zapewne żarówka albo opornik.
popraw a CO TO JEST SZYBKI KONDENSATOR ,jezeli cos publikujemy to nie jest wazne, Edukacja czy informacja nalezy byc konkretnym ,z tego co mnie uczono kondensator jest swego rodzaju magazynem energii elektrycznej ,energia ta gromadzona jest na jego okladzinach,ponadto kazdy kondensator po odlaczeniu od zrodla zasilania posiada zdolnosc przechowania tej energii gdzie cewka element indukcyjny gromadzi ta energie?
Cewka jako element indukcyjny gromadzi energię w polu elektromagnetycznym i po odcięciu zasilania (zmniejszeniu się wartości napięcia) dąży do jej oddania w odwrotnej polaryzacji zmniejszając napięcie (zero nie jest granicą więc można tej właściwości użyć do powielaczy napięcia oraz zmiany polaryzacji prądu).
popraw a kolego nie myl indukcji z pojemnoscia,sa to rozne pojecia opisane roznymi wzorami .Cewka zachowuje swoja energie tylko i wylacznie w czasie zasilania.kondensator ma zdolnosc zachowania energii po odlaczeniu ,.wiadomo ze ladunek zgromadzony zalezy od pojemnosci .Gdy zaczniemy teoretyzowac do wigilii doktoraty pewne.
Cóż, byłem przekonany że moje uproszczenie jest na miejscu ale fakt że trzeba było wspomnieć na czym miała by polegać ta moja metaforyczna szybkość polegać.
Ogólnie gratuluje serii. Fajnie to się ogląda. Szkoda że nie było takich jak uczyłem się takich podstaw, jakieś 5 lat temu xP Jeśli chodzi o uwagi, proszę uważać na mówienie jednostek, poprawnie jest mówić volty, voltów. Autor nagminnie powtarza "volt". Tyczy to się wszystkich jednostek.Ale to drobiazg. Ogólnie podoba mi się :] Miałem taki sam oscyloskop swojego czasu xP
gdzie znajdę słownik części elektrycznych dioda i wszystko o diodach podobnych , kondensator i inne kondensatory , działanie ,opis , obraz tematu od a-do ź
Taka ciekawostka - nie wiem czy w przypadku tak małych traf też się na to bierze poprawkę - pomiary na transformatorze robi się po "nagrzaniu" jego uzwojeń wtedy ustala się ich rezystancja, a wyniki mogą się trochę różnić.
Mam bardzo świetny pomysł jak zrobić uziemienie do Transformatora ze starego radia. Radio nie ma uziemienia bo nie potrzebuje Ale wyjęty z niego Transformator możemy go użyć np. do żarówki 12V on będzie nam obniżał napięcie z 230V na 12 V. Ale będzie miał na sobie małe resztki błądzącego prądu, co powinniśmy wtedy zrobić w takiej strydulacji musimy podłączyć do niego kabel trzy żyłowy fazę i zero podpiąć normalnie a do trzeciego przewodu żółto-zielonego trzeba założyć konwerter oczkowy, następnie wziąć dłuższe śruby i przykręcić go do jakiegoś swojego przedmiotu a by się trzymał potem wziąć ten żółto-zielony przewód z tym konwerterem oczkowym i podłączyć go do jednej z tych śrub na których się trzyma Transformator i wtedy mamy zapewnioną ochronę. Jeżeli mamy nową Instalację i mamy przy domu uziemienie powinno być co jakiś czas podlewane wodą. Ja u swojego sąsiada biorę konewkę i podlewam go żeby nie miało sucho. Uziemienie kiedy ma trochę wilgoci to wtedy lepiej ciągnie prąd i jest bardziej Aktywne. Ja nigdy nie uznaje gniazdek bez bolców.
A jak samo podłączenie do transformatora ? Jest on podpięty pod przewód fazowy i przewód neutralny po czym przy uzwojeniu wtórnym mamy "fazy" na obydwu przewodach ? W kolejnym odcinku prostuje się napięcie z obydwu przewodów zatem płynie w dwóch, nie ma już N(tak zrozumiałem). Jak to jest ? Gdzie źle rozumuje ? :)
zrobić urządzenie pilot i łączenia , pytanie co potrzebne ? , tylko nie płytka z już zrobioną częścią planu , zrobienia sterowanego silniczka , POD ZASILACZ LUB BATERIE , przykład- radio wysuwanie dvd ,przykład płytka z urządzenia bez części pusta co dodać jak ułożyć aby po dodaniu silniczka był włączany w dwie strony pilotem
Bardzo fajnie tlumaczysz, wiele więcej zrozumiałem niz kiedys w szkole na fizyce. Mam pytanie, zeby wymienić transformator w prostowniku 12V/15A jakie parametry musi mieć nowy prostownik, bo znalazlem takie 2x15VAC co to oznacza ? Albo moc 50VA. Moj prostownik posiada 4 diody KD202D jeszcze radzieckie.
Koledzy mam pytanko , jak zmniejszyc prad ładowania prostownika najlepiej z regulacją .Mam prostownik samoróbke który był na selenach a teraz jest mostek prostowniczy 50 A i prąd mocno poszedł w góre . Prosze o porady dosyc szczegółowe bo nie jestem elektronikem ale troszke lubie sie w to pobawic . pozdro
dzięki temu filmikowi lepiej zrozumiałem zasadę działania i budowę tranformatorów, mogłbyś cos powiedziec jeszcze o stanie jalowym i stanie zwarcia :) bo ciezko znalesc gdzies dobre i przystepne wytlumacznie. jeszcze raz dzieki ! pozdrawiam :)
do Dawid Stan jalowy jest to stan nie obciazonego trafa tylko podlaczonego do sieci ,stan zwarcia jest to stan gdzie zaciski uzwojenia wtornego zostaly zwarte bezposrednio bez zadnego obciazenia.
A co to strumień magnetyczny ? Bardzo mnie ciekawi co się dzieje z stratami w rdzeniu i indukcyjności. Ciekawe co się stanie jak zmienimy częstotliwość np z 50 na 60 Hz jak sobie taki transformator poradzi
mam pytanie! Jesli posiadam transformator ktory na multimetrze pokazuje mi 24v, to czy jesli podepne go do zasilacza regulowanego to czy napiecie bedzie wyzsze na zasilaczu regulowanym? podobno kondensatorki beda ladowaly sie do ponad 24v bo multimetr zaniża niby napiecie
Jak sprawdzić czy działa transformator elektroczniczny? Lampy ledowe sie nie pala przy wlaczeniu. A w miejscu na bezpieczniki itp. tych transformatorow jest z 8. Jak sprawdzić multimetrem czy wchodzi i wychodzi z niego prad?
Fajnie by bylo jakbys omowil tranzystory i tyrystory i ogolnie elementy polprzewodnikowe a osobiscie dla mnie pasowaloby jeszcze omowienie ukladow sterowania silnikami np falowniki i ukladow PLC
Czy w przypadku kiedy nie ma na transformatorze opisu, które uzwojenie jest pierwotne, a które wtórne to czy można to w jakiś sposób rozpoznać i właściwie podłączyć do 230V?
TAK! Jest prosta bezpieczna metoda. Potrzebna jest żarówka najlepiej 100W(min 50W) i multimetr. 1. Bierzesz transformator i patrzysz multimetrem ile ohm ma każde uzwojenie. Np.: pierwsze ma np.: 800ohm a drugie 1,3K ohm. 2. Uzwojenie które ma najwięcej ohm, to na na pewno uzwojenie pierwotne 3. Uzwojenie pierwotne transformatora podpinamy SZEREGOWO z naszą żarówką. 4. Gdy podłączymy "to" do gniazdka w normalnej sytuacji żarówka powinna na chwilę zaświecić a potem przygasnąć lub całkowicie zgasnąć(zależy jaka moc transformatora). 5. Jeśli żarówka ciągle świeci tak samo to znaczy że transformator nie jest do 220V lub uzwojenie wtórne lub pierwotne jest spalone
tak mozna jest kilka sposobow,mozna w szereg z opisywana wczesniej zarowka jest to metoda dla doswiadczonych.uzwojenie pierwotne nawijane jest najnizej na karkasie jezeli sa to trafa sieciowe ,nalezy zwrocic uwage przy trafo starszego typu czy uzwojenie nie jest dzielone mialo zastosowanie 110/220V . wtorne bywa nawijane grubszym drutem lecz nie koniecznie jednak metoda prob i bledow mozna problem rozgryzc.
Mam pytanko ! jesli mozna zmniejszyc prad to czy mozna za pomoca elektroniki go zwiekszyc? Chodzi o to czy podłaczajac do siebie 2 transformatory podłączone odwrotnie czyli 12v do 12v to wychodzi mi na koncu 220v o mocy transformatora dajmy na to 100w czy z tych 100 w mozna za pomoca elektroniki zrobic np 300w?
Nie ma takiej możliwości, można podbić napięcie wejściowe transformatora, ale o kilka procent, wtedy też zwiększy się napięcie i prąd ale Ty chciałbyś zwiększyć napięcie trzykrotnie a tego trafo nie może wytrzymać. Elektronika może podbić napięcie, prąd ale w praktyce nie zwiększy mocy.
popraw a W jaki sposob chcesz podbic nap wejsciowe trafo, majac wartosc ustalona ,czy ze zbiornika o pojemnosci 20l mozna pobrac 50l,mam prosbe do piszacych poczytajcie troche madrych ksiazek podyskutujcie ze starymi praktykami a dopiero poprawiajcie tych ktorzy przed WAMI opracowali to co obowiazuje na calym swiecie.STARE POWIEDZENIE >>papier jest cierpliwy kazda glupote zniesie
Napięcie wejściowe zwiększy się innym transformatorem tudzież autotransformatorem. Kolega sam zaproponował układ trafa izolacyjnego z tym że na dwóch trafach to i o niskiej sprawności, stawiając przed pierwotnym trafem autotrafo może uzyskać większy prąd na wtórnym uzwojeniu drugiego trafa to i trochę zwiększa moc jaką można pobrać z akceptowalnym spadkiem napięcia z tym tylko że nie ma mowy o trzykrotnym jej zwiększeniu a i tak sprawność jeszcze bardziej maleje.
Waty to jednostki mocy a nie prądu. Nic w przyrodzie nie ginie. Wiec nie da się zwiększyć mocy. Można w ramach np 100W mieć albo 10V i 10A albo np 100V i 1A.
Podając napięcie większe o pewną wartość trafo dostaje większą moc i większą można odebrać ale trafo będzie przy pewnej wartości (mocy) tracić wydajność i nie będzie w stanie oddać nadmiaru ciepła więc się spali. Nikt tu nie pisał o braniu energii z niczego a o użyciu trzykrotnie (dla SI) zbyt słabego trafa.
wystarczy zaopatrzyc sie w katalog transformatorow gdzie znajdziesz dane jednak dzis tego badziewia jest tyle ze moze byc trudno.Wejdz na strone >>indel.sp.zoo.
a czemu po podłaczeniu transformatora do sieci nie dochodzi do zwarcia?... się słabo znam co prawda, ale dla mnie to zwykłe zetknięcie kabla z prądem i masy za pomoca pozawijanego drutu...
+hnutu ależ dochodzi. Transformator pracuje w stanie jałowym kiedy na uzwojenie pierwotne podane jest napięcie a uzwojenie wtórne pozostaje rozwarte. Cała moc pobierana przez transformator przeznaczana jest wtedy na straty w rdzeniu i miedzi :) No a zwarcie oczywiście występuje, aczkolwiek prąd pobierany przez trafok nie jest na tyle wysoki, by zadziałały zabezpieczenia. Dlatego nie zostawia się na przykład w gniazdku ładowarki :)
Do zwarcia nie dochodzi bo prąd z uzwojenia jest odbierany przez rdzeń i zamienia się na strumień magnetyczny, który powoduje indukowanie prądu z drugiej "strony" (uzw. wtórne). Gdybyś wyjął uzwojenie z rdzenia i podłączył do gniazdka, to byloby niewesoło :P
ElektroPrzewodnik no super, tylko ze niestety jestem juz na innym kierunku, a elektrotechnike uswiadczylem tylko pod postacia nieprzyjemnych sprawozdan
Czy jak dotkne podłączony transformator, to kopnie mnie prąd? wiem że brzmi głupio, ale nie jestem pewien bo na filmie dotykałeś, ale nadal się boję :'(
Uzwojenia też są izolowane, dotknięcie nie powinno spowodować porażenia, chyba że transformator jest uszkodzony (przebicie uzwojenia). Aha - podłączony trafo będzie się nieco trząsł, nie przeraź się :P
Mam takie pytanie dla niektórych pewnie śmieszne czy jeśli połącze dwa zasilacze ze sobą na przykład oba po 12v to po tym połączeniu będę miał też 12v czy 24v?
Proponowałbym co nieco o tranzystorach, fakt może banalny temat, ale to jest podstawa jakichkolwiek mikroprocesorów, a przecież do arduino zmierzasz ;)
Ten odcinek muszę przyznać kiepski ci wyszedł inne super ten niestety pojechałeś teorią i nie do końca wyjaśnionymi podstawieniami. Zagubić się idzie z tym RMS nagle z kapelusza wyciągasz pierwiastek z dwóch a co to jest i skąd i po co nic nie mówisz?? Zero wzoru działania na kalkulatorze i liczby z kapelusza. O podpięciu oscyloskopu nie wspomnę jak się coś używa to się pokazuje od A do Z. Lubie twoje filmiki do tej pory super były ale ten to na skróty pojechany ostro. Widzę że inni podobnie myślą i twierdzą po wpisach.
gdyby cewki przy zasilaniu pradem stalym tylko sie grzaly to zaden stycznik w technice komunikacyjnej niema racji bytu np przekazniki samochodowe czy sterowanie wozkow akumulatorowych.Kazdy przewod wiodacy prad indukuje zmienne badz stale pole magnetyczne w zaleznosci od rodzaju pradu >>zmienny czy stały
kondzio2003 TO NIE JEST SZCZEGOLNE zastosowanie ,jest to normalne wykorzystanie elektromagnetyzmu.nie robmy ludziom wody z mozgu ani nie piszmy doktoratow na ten temat.
Gruba niescislosc wypowiedzi w obwodzie otwartym nie plynie zaden prad w omawianym przypadku mamy do czynienia tylko z napieciem indukowanym w uzwojeniu wtornym .Mozemy co najwyzej mowic o sile elektromotorycznej.
Kazdy przewod wiodacy prad wytwarza wokol siebie pole magnetyczne,zwrot linii tego pola opisany jest.REGULA KORKOCIAGU ,Jezeli w os przewodu wiodacego prad bedziemy wkrecac korkociag tak ,aby ruch postepowy wskazywal kierunek przeplywu,to ruch raczki wskaze kierunek linii sil pola magnet otaczajacego przewod.
te transformatory to nie sa znowu takie tanie nawet zwykłe 12 po 30 zł kosztują ps.gdzie ty znalazłeś taki oscyloskop za 150zł?;] takie cos to kosztuje setki złotych.
1.04 minuta "...cewka pracuje tylko przy prądzie przemiennym..." - totalna bzdura, a silniki DC, przekaźniki DC, no kolego musisz się jeszcze dużo nauczyć !!!
1. WOLTÓW KRETYNIE (nie "wolt") - jednostki się odmienia! 2. Liczba, nie "ilość" zwojów. 3. Apel do elektroników: nie bierzcie się za elektrotechnikę, bo się ośmieszacie! 4. Nie "kabel" (na filmie go nie ma), tylko PRZEWÓD.
Dziękuję za wypomniane błędy. Odcinek ten powstał 3 lata temu, kiedy mój kanał dopiero raczkował. Mam nadzieję, że chociaż poczyniłem odrobinę postępu jeżeli chodzi o poprawność językową ;)
Ja pierdolę człowieku wyjmij kija z dupy... Koleś dobrze tłumaczy, fakt - może popełniać błędy, nie każdy jest alfą i omegą, ale jak już wypominasz coś to nie obrażaj kogoś od kretynów...
Kabel i przewód to jest dokładnie to samo panie elektrotechnik. Zastanawialiśmy się nad tym na studiach elektrotechnicznych (już pare lat temu) i przy konsultacji z wiodącą firmą zajmującą się dostarczaniem i projektowaniem kabli na zamówienie dostaliśmy jednoznaczne odpowiedzi, nie ma żadnej różnicy między przewodem, a kablem, można używać zamiennie obu form. W pewnych kręgach powstały NIENAUKOWE zastosowania tych terminów np. w energetyce przewód to zwykle goły przewodnik nieizolowany (np. linia WN), a linia kablowa to taka, która ma przewodnik izolowany. Nie jest to natomiast poparte żadnymi faktami naukowymi, po prostu tak się przyjęło. Więc jak chcesz kogoś uczyć to najpierw sam się wyedukuj.
aż się boję oglądac kolejnych odcinków.... bo nie chcę by sie skończyły, w końcu coś z tego wszystkiego rozumiem :) Dzięki.
Dziękuję bardzo Panu! Proszę kontynuować w tym kierunku =)
naprawdę dobrze podane użyteczne informacje
Super wstawka wielki + w 15 min filmiku objaśniłeś mi więcej niż przez 3h lekcyjne podstaw elektryki i elektroniki
ELEGANCKO , dobra opcja dla elektrowariatów takich jak ja.
Na takie odcinki czekałem.
Ja też
Jesteś bardzo mądrym facetem, gratuluje i życzę powodzenia ;)
dzięnki ze prowadzisz taką serie
Świetny film wiele rozjaśnił 😉
Cześć, filmik bardzo interesujący, wiele ciekawych informacji widać , ze znasz się na rzeczy. Mogę przyczepić się jedynie od tego nazewnictwa przewody, kable są w ziemi ;)
Pozdrawiam i czekam na więcej :)
Patrycja Janicka ...w jakiej ziemi?! Przewody są jednożyłowe, a kable wielożyłowe! Taka jest różnica! Nie ma znaczenia, którędy ich przepuścisz!
w takich układach jest zazwyczaj tranzystor, który generuje impulsy podawane na trafopowielacz. Podobnie jak w zasilaczach impulsowych, gdzie prąd przemienny zamieniany jest na prąd stały a następnie impulsowo na transformator, można wtedy uzyskać większą częstotliwość a przy tym mniejszy rozmiar transformatora co przekłada się na małe rozmiary nowych zasilaczy (np. ładowarek telefonicznych)
13:40 Dlaczego zrobił pierwiastek z 2 * 9v? nie rozumiem..
Tak, jak poznamy wszelkie elementy elektroniczne potrzebne do budowy zasilaczy impulsowych to na pewno się nimi zajmiemy :)
Zajebisty kanał, wszystko zrozumiałem 😀
Super poradnik.
Witam mam kilka próśb ogromnych:
- Pokazuj jak podłączasz oscyloskop fizycznie w następnych odcinkach
- Zrób odcinek o cewkach i innych elementach nie skracaj podstaw bo i tak by coś zrozumieć trzeba mieć pogląd ogólny a cewki są ważne pomimo pracy z pradem stały i tak pracuje się ze zmiennym w pewnej fazie
- analizuje odcinki przy pomocy mojego syna który jest fascynatem elektroniki i uczy się od podstaw " kolejne uproszczenie na które zwraca uwagę synuś: podpinam obciążenie czyli co??? brak schematu, wyjasnienia itd... ogromny skrót bardzo proszę o rozwinięcie w kolejnych odcinkach.
- Ogólnie kolego nie wiem skąd masz pojecie że jak długo się coś ogląda to sie człowiek męczy i skracasz nieraz na max rzeczy które można dopowiedzieć obliczyć pokazać.
Powiem chyba za większość widzów odcinki mogą być dłuższe około 30-45min, bo fajnie to przedstawiasz i takie coś poprostu się fajnie ogląda wcale nie męczy dlatego wydłuż odcinki czasowo kosztem schematów pokazów podłączeń i obliczeń nie w pamięci lecz na papierze :)
Cewki w praktyce są szybkimi kondensatorami, a kanał raczej nie ma harakteru edukacyjnego tylko informacyjnego (nie uczymy wszystkiego się tylko dowiadujemy jak z czegoś korzystać, na potrzeby kolejnych odcinków gdzie wiedzę wykorzystamy).
Co do obciążenia to zapewne żarówka albo opornik.
popraw a CO TO JEST SZYBKI KONDENSATOR ,jezeli cos publikujemy to nie jest wazne, Edukacja czy informacja nalezy byc konkretnym ,z tego co mnie uczono kondensator jest swego rodzaju magazynem energii elektrycznej ,energia ta gromadzona jest na jego okladzinach,ponadto kazdy kondensator po odlaczeniu od zrodla zasilania posiada zdolnosc przechowania tej energii gdzie cewka element indukcyjny gromadzi ta energie?
Cewka jako element indukcyjny gromadzi energię w polu elektromagnetycznym i po odcięciu zasilania (zmniejszeniu się wartości napięcia) dąży do jej oddania w odwrotnej polaryzacji zmniejszając napięcie (zero nie jest granicą więc można tej właściwości użyć do powielaczy napięcia oraz zmiany polaryzacji prądu).
popraw a kolego nie myl indukcji z pojemnoscia,sa to rozne pojecia opisane roznymi wzorami .Cewka zachowuje swoja energie tylko i wylacznie w czasie zasilania.kondensator ma zdolnosc zachowania energii po odlaczeniu ,.wiadomo ze ladunek zgromadzony zalezy od pojemnosci .Gdy zaczniemy teoretyzowac do wigilii doktoraty pewne.
Cóż, byłem przekonany że moje uproszczenie jest na miejscu ale fakt że trzeba było wspomnieć na czym miała by polegać ta moja metaforyczna szybkość polegać.
Ogólnie gratuluje serii. Fajnie to się ogląda. Szkoda że nie było takich jak uczyłem się takich podstaw, jakieś 5 lat temu xP Jeśli chodzi o uwagi, proszę uważać na mówienie jednostek, poprawnie jest mówić volty, voltów. Autor nagminnie powtarza "volt". Tyczy to się wszystkich jednostek.Ale to drobiazg. Ogólnie podoba mi się :] Miałem taki sam oscyloskop swojego czasu xP
AlyVintage ...profesor Miodek odpowiedziałby, że powyżej 5. można mówić i tak, i tak!
Ekstra !
gdzie znajdę słownik części elektrycznych dioda i wszystko o diodach podobnych , kondensator i inne kondensatory , działanie ,opis , obraz tematu od a-do ź
Taka ciekawostka - nie wiem czy w przypadku tak małych traf też się na to bierze poprawkę - pomiary na transformatorze robi się po "nagrzaniu" jego uzwojeń wtedy ustala się ich rezystancja, a wyniki mogą się trochę różnić.
Mam bardzo świetny pomysł jak zrobić uziemienie do Transformatora ze starego radia. Radio nie ma uziemienia bo nie potrzebuje Ale wyjęty z niego Transformator możemy go użyć np. do żarówki 12V on będzie nam obniżał napięcie z 230V na 12 V. Ale będzie miał na sobie małe resztki błądzącego prądu, co powinniśmy wtedy zrobić w takiej strydulacji musimy podłączyć do niego kabel trzy żyłowy fazę i zero podpiąć normalnie a do trzeciego przewodu żółto-zielonego trzeba założyć konwerter oczkowy, następnie wziąć dłuższe śruby i przykręcić go do jakiegoś swojego przedmiotu a by się trzymał potem wziąć ten żółto-zielony przewód z tym konwerterem oczkowym i podłączyć go do jednej z tych śrub na których się trzyma Transformator i wtedy mamy zapewnioną ochronę. Jeżeli mamy nową Instalację i mamy przy domu uziemienie powinno być co jakiś czas podlewane wodą. Ja u swojego sąsiada biorę konewkę i podlewam go żeby nie miało sucho. Uziemienie kiedy ma trochę wilgoci to wtedy lepiej ciągnie prąd i jest bardziej Aktywne. Ja nigdy nie uznaje gniazdek bez bolców.
dobra robota dla mlodych ludzi ..... powiedz cos o trafo toroidalnym
A jak samo podłączenie do transformatora ? Jest on podpięty pod przewód fazowy i przewód neutralny po czym przy uzwojeniu wtórnym mamy "fazy" na obydwu przewodach ? W kolejnym odcinku prostuje się napięcie z obydwu przewodów zatem płynie w dwóch, nie ma już N(tak zrozumiałem). Jak to jest ? Gdzie źle rozumuje ? :)
zrobić urządzenie pilot i łączenia , pytanie co potrzebne ? , tylko nie płytka z już zrobioną częścią planu , zrobienia sterowanego silniczka , POD ZASILACZ LUB BATERIE , przykład- radio wysuwanie dvd ,przykład płytka z urządzenia bez części pusta co dodać jak ułożyć aby po dodaniu silniczka był włączany w dwie strony pilotem
Bardzo fajnie tlumaczysz, wiele więcej zrozumiałem niz kiedys w szkole na fizyce. Mam pytanie, zeby wymienić transformator w prostowniku 12V/15A jakie parametry musi mieć nowy prostownik, bo znalazlem takie 2x15VAC co to oznacza ? Albo moc 50VA. Moj prostownik posiada 4 diody KD202D jeszcze radzieckie.
Pozdrawiam z lekcji fizyki 😁
Nauczyciele w technikum nie potrafią lepiej wytłumaczyć. Dobra robota
Rell
Koledzy mam pytanko , jak zmniejszyc prad ładowania prostownika najlepiej z regulacją .Mam prostownik samoróbke który był na selenach a teraz jest mostek prostowniczy 50 A i prąd mocno poszedł w góre . Prosze o porady dosyc szczegółowe bo nie jestem elektronikem ale troszke lubie sie w to pobawic . pozdro
dzięki temu filmikowi lepiej zrozumiałem zasadę działania i budowę tranformatorów, mogłbyś cos powiedziec jeszcze o stanie jalowym i stanie zwarcia :) bo ciezko znalesc gdzies dobre i przystepne wytlumacznie. jeszcze raz dzieki ! pozdrawiam :)
do Dawid Stan jalowy jest to stan nie obciazonego trafa tylko podlaczonego do sieci ,stan zwarcia jest to stan gdzie zaciski uzwojenia wtornego zostaly zwarte bezposrednio bez zadnego obciazenia.
A dowijałeś kiedyś dodatkowe uzwojenie na wtórnym transformatora?
Przydał by się film jak obliczyć natężenie prądu na wtórnym , bo z tego co wiem tam są 3 moce i chyba nie jest to tak łatwe że i=u/r
A co to strumień magnetyczny ?
Bardzo mnie ciekawi co się dzieje z stratami w rdzeniu i indukcyjności.
Ciekawe co się stanie jak zmienimy częstotliwość np z 50 na 60 Hz jak sobie taki transformator poradzi
mam pytanie! Jesli posiadam transformator ktory na multimetrze pokazuje mi 24v, to czy jesli podepne go do zasilacza regulowanego to czy napiecie bedzie wyzsze na zasilaczu regulowanym? podobno kondensatorki beda ladowaly sie do ponad 24v bo multimetr zaniża niby napiecie
Transformator tani w sensie taniej kupić niż zrobić samemu ;) Oscyloskop wylicytowałem na aukcji
Jak sprawdzić czy działa transformator elektroczniczny? Lampy ledowe sie nie pala przy wlaczeniu. A w miejscu na bezpieczniki itp. tych transformatorow jest z 8. Jak sprawdzić multimetrem czy wchodzi i wychodzi z niego prad?
objaśnisz może transformatory co są w zasilaczach komputerowych ?
Fajnie by bylo jakbys omowil tranzystory i tyrystory i ogolnie elementy polprzewodnikowe a osobiscie dla mnie pasowaloby jeszcze omowienie ukladow sterowania silnikami np falowniki i ukladow PLC
A mostek nie jest przypadkiem zbudowany z diod prostowniczych?
Planujesz zrobić ten odcinek o pierwszych zakupach?
mam taki sam transformator jaki pokazałeś na początku filmu :D
Czy w przypadku kiedy nie ma na transformatorze opisu, które uzwojenie jest pierwotne, a które wtórne to czy można to w jakiś sposób rozpoznać i właściwie podłączyć do 230V?
TAK!
Jest prosta bezpieczna metoda. Potrzebna jest żarówka najlepiej 100W(min 50W) i multimetr.
1. Bierzesz transformator i patrzysz multimetrem ile ohm ma każde uzwojenie. Np.: pierwsze ma np.: 800ohm a drugie 1,3K ohm.
2. Uzwojenie które ma najwięcej ohm, to na na pewno uzwojenie pierwotne
3. Uzwojenie pierwotne transformatora podpinamy SZEREGOWO z naszą żarówką.
4. Gdy podłączymy "to" do gniazdka w normalnej sytuacji żarówka powinna na chwilę zaświecić a potem przygasnąć lub całkowicie zgasnąć(zależy jaka moc transformatora).
5. Jeśli żarówka ciągle świeci tak samo to znaczy że transformator nie jest do 220V lub uzwojenie wtórne lub pierwotne jest spalone
Dzięki za wyjaśnienie sprawy zapamiętam tą radę.
tak mozna jest kilka sposobow,mozna w szereg z opisywana wczesniej zarowka jest to metoda dla doswiadczonych.uzwojenie pierwotne nawijane jest najnizej na karkasie jezeli sa to trafa sieciowe ,nalezy zwrocic uwage przy trafo starszego typu czy uzwojenie nie jest dzielone mialo zastosowanie 110/220V . wtorne bywa nawijane grubszym drutem lecz nie koniecznie jednak metoda prob i bledow mozna problem rozgryzc.
fajny odcinek dostajesz nagrode
jak zbudować oscyloskop?
Fajny oscyloskop... :) jakbyś miał namiary na taki kineskopowy z jakiegoś demobilu, to proszę o info ;)
Mam pytanko ! jesli mozna zmniejszyc prad to czy mozna za pomoca elektroniki go zwiekszyc? Chodzi o to czy podłaczajac do siebie 2 transformatory podłączone odwrotnie czyli 12v do 12v to wychodzi mi na koncu 220v o mocy transformatora dajmy na to 100w czy z tych 100 w mozna za pomoca elektroniki zrobic np 300w?
Nie ma takiej możliwości, można podbić napięcie wejściowe transformatora, ale o kilka procent, wtedy też zwiększy się napięcie i prąd ale Ty chciałbyś zwiększyć napięcie trzykrotnie a tego trafo nie może wytrzymać. Elektronika może podbić napięcie, prąd ale w praktyce nie zwiększy mocy.
popraw a W jaki sposob chcesz podbic nap wejsciowe trafo, majac wartosc ustalona ,czy ze zbiornika o pojemnosci 20l mozna pobrac 50l,mam prosbe do piszacych poczytajcie troche madrych ksiazek podyskutujcie ze starymi praktykami a dopiero poprawiajcie tych ktorzy przed WAMI opracowali to co obowiazuje na calym swiecie.STARE POWIEDZENIE >>papier jest cierpliwy kazda glupote zniesie
Napięcie wejściowe zwiększy się innym transformatorem tudzież autotransformatorem. Kolega sam zaproponował układ trafa izolacyjnego z tym że na dwóch trafach to i o niskiej sprawności, stawiając przed pierwotnym trafem autotrafo może uzyskać większy prąd na wtórnym uzwojeniu drugiego trafa to i trochę zwiększa moc jaką można pobrać z akceptowalnym spadkiem napięcia z tym tylko że nie ma mowy o trzykrotnym jej zwiększeniu a i tak sprawność jeszcze bardziej maleje.
Waty to jednostki mocy a nie prądu. Nic w przyrodzie nie ginie. Wiec nie da się zwiększyć mocy. Można w ramach np 100W mieć albo 10V i 10A albo np 100V i 1A.
Podając napięcie większe o pewną wartość trafo dostaje większą moc i większą można odebrać ale trafo będzie przy pewnej wartości (mocy) tracić wydajność i nie będzie w stanie oddać nadmiaru ciepła więc się spali. Nikt tu nie pisał o braniu energii z niczego a o użyciu trzykrotnie (dla SI) zbyt słabego trafa.
Masz racje ponieważ mostek prostowniczy zrobiony jest z 4 diód prostowniczych
Chodziło ci o Diodę prostowniczą i Kondensator?
..no mnie też motywujesz..:D ale oscyloskop nowy trochę kosztuje...:D mimo to jest przydatnym urządzeniem.
cześć Mógłbyś mi wytłumaczyć jak rozszyfrować symbole transformatorów np: Ts 6/63 , ts2/56, ts 40/021. Jak odczytać z tego napięcie , amperaż
wystarczy zaopatrzyc sie w katalog transformatorow gdzie znajdziesz dane jednak dzis tego badziewia jest tyle ze moze byc trudno.Wejdz na strone >>indel.sp.zoo.
Internet przeszukałem żeby dowiedzieć się z czego jest rdzeń dzięki bo myślałem, że to magnez
Jeśli podłączę zasilacz 230/3v odwrotnie tzn 12 do sieci a wyjscie 230 v zbadam miernikiem to otrzymam 690v? o niskim natezeniu ?
Tak ale wywali ci bezpiecznik i nie próbuj tego !
Co do natężenia to zależy ile to jest niskie natężenie, 1A, 20A??
przy takim polaczeniu bedzie wielkie bum kupa smrodu i bajzel wkolo strata kasy .
good job
a czemu po podłaczeniu transformatora do sieci nie dochodzi do zwarcia?... się słabo znam co prawda, ale dla mnie to zwykłe zetknięcie kabla z prądem i masy za pomoca pozawijanego drutu...
+hnutu ależ dochodzi. Transformator pracuje w stanie jałowym kiedy na uzwojenie pierwotne podane jest napięcie a uzwojenie wtórne pozostaje rozwarte. Cała moc pobierana przez transformator przeznaczana jest wtedy na straty w rdzeniu i miedzi :) No a zwarcie oczywiście występuje, aczkolwiek prąd pobierany przez trafok nie jest na tyle wysoki, by zadziałały zabezpieczenia. Dlatego nie zostawia się na przykład w gniazdku ładowarki :)
+matpollo97 ooo, dobrze wiedzieć, to juz wyciagam z gniazdka swoją :D
+matpollo97 czyli co jakbym w trakcie rozwinal kabel ze zwoju pierwotnego do prostego kabla to by nastapilo zwarcie...
Do zwarcia nie dochodzi bo prąd z uzwojenia jest odbierany przez rdzeń i zamienia się na strumień magnetyczny, który powoduje indukowanie prądu z drugiej "strony" (uzw. wtórne). Gdybyś wyjął uzwojenie z rdzenia i podłączył do gniazdka, to byloby niewesoło :P
wrzucaj wiecej i szybciej! :P ciekawa seria. polecisz jakies lektury, materialy z ktorych sam sie uczyles?
Polecam studia ;)
ElektroPrzewodnik
no super, tylko ze niestety jestem juz na innym kierunku, a elektrotechnike uswiadczylem tylko pod postacia nieprzyjemnych sprawozdan
ElektroPrzewodnik a jakie?
Paweł Wieczorek ja jestem na 3 roku studiów mechatroniki na elektrycznym na PŁ i powiem, ze tutaj się wiecej nauczylem niż przez te 3 lata;]
Czy jak dotkne podłączony transformator, to kopnie mnie prąd? wiem że brzmi głupio, ale nie jestem pewien bo na filmie dotykałeś, ale nadal się boję :'(
ta blacha jest oddzielona od całego transformatora
Uzwojenia też są izolowane, dotknięcie nie powinno spowodować porażenia, chyba że transformator jest uszkodzony (przebicie uzwojenia). Aha - podłączony trafo będzie się nieco trząsł, nie przeraź się :P
Mam takie pytanie dla niektórych pewnie śmieszne czy jeśli połącze dwa zasilacze ze sobą na przykład oba po 12v to po tym połączeniu będę miał też 12v czy 24v?
sa 2 sposoby polaczen.!1 SZEREGOWY przy pradzie stałym >>plus z minusem sasiedniego
nie rozumiem jak to liczysz, czemu pierwiastek z 2 itd. Pewno gdzieś wygmeram czemu co i jak, ale film mi tego nie wytłumaczył.
trzeba dac 4 diody prostownicze i kondesator
jeśli transformatory są na przemienny to dlaczego działają te takie domowej roboty "paralizatory" z baterii i trafa?
wytlumacz troche idukcje prosze
Simon Michalski Nie wiem jak dzis ma sie sprawa poradnikow na rynku wydawniczym ,jestem w wiekj poza szkolnym, moge koledze polecic >>ELEKTROTECHNIKA
oglądałem czujnik ruchu na ciemno - widno a inne dźwięki ,ciepło ,zimno ,ruszane rzeczy , itp.
8:41 Przewód, a kable to masz pod ziemią :P
a mnie uczono ze kabel to ten co kabluje
Kabel to taki przewód, co MOŻE być używany pod ziemią (nie zgnije i tak dalej :P), ale nic nie stoi na przeszkodzie by używać go też nad ziemią:)
4 diody prostownicze + kondensator do wygładzenia przebiegu;]
do wyprostowania tego prądu potrzeba mostka prostowniczego
jak pobierać cynę przy lutowaniu strzykawką na sprężynę i chyba blaszka czy jest coś jeszcze lepszego
Mostek Graetz'a do wyprostowania
Co pomyślałem widząc oscyloskop w twoim filmie... -> pierwszy pong :)
Proponowałbym co nieco o tranzystorach, fakt może banalny temat, ale to jest podstawa jakichkolwiek mikroprocesorów, a przecież do arduino zmierzasz ;)
Ten odcinek muszę przyznać kiepski ci wyszedł inne super ten niestety pojechałeś teorią i nie do końca wyjaśnionymi podstawieniami. Zagubić się idzie z tym RMS nagle z kapelusza wyciągasz pierwiastek z dwóch a co to jest i skąd i po co nic nie mówisz?? Zero wzoru działania na kalkulatorze i liczby z kapelusza. O podpięciu oscyloskopu nie wspomnę jak się coś używa to się pokazuje od A do Z.
Lubie twoje filmiki do tej pory super były ale ten to na skróty pojechany ostro. Widzę że inni podobnie myślą i twierdzą po wpisach.
Trzeba prostownika i diod :D
jest plus-minus , cztery przyciski od lasera , 2 silniczki , jak zrobić sterowanie bez diody sterowanie jak w zabawce
Cewka może i pracować przy prądzie stałym, ale będzie jedynie się grzała/zrobi zwarcie a więc nie ma większego sensu.
gdyby cewki przy zasilaniu pradem stalym tylko sie grzaly to zaden stycznik w technice komunikacyjnej niema racji bytu np przekazniki samochodowe czy sterowanie wozkow akumulatorowych.Kazdy przewod wiodacy prad indukuje zmienne badz stale pole magnetyczne w zaleznosci od rodzaju pradu >>zmienny czy stały
Andrzej Kobylec
to już jest szczególne zastosowanie cewki czyli elektromagnes, ale fakt, że to pominąłem.
kondzio2003 TO NIE JEST SZCZEGOLNE zastosowanie ,jest to normalne wykorzystanie elektromagnetyzmu.nie robmy ludziom wody z mozgu ani nie piszmy doktoratow na ten temat.
Gruba niescislosc wypowiedzi w obwodzie otwartym nie plynie zaden prad w omawianym przypadku mamy do czynienia tylko z napieciem indukowanym w uzwojeniu wtornym .Mozemy co najwyzej mowic o sile elektromotorycznej.
wytlumaczy ktos troche wiecej (bardzo prosto prosze) o indukcji
Kazdy przewod wiodacy prad wytwarza wokol siebie pole magnetyczne,zwrot linii tego pola opisany jest.REGULA KORKOCIAGU ,Jezeli w os przewodu wiodacego prad bedziemy wkrecac korkociag tak ,aby ruch postepowy wskazywal kierunek przeplywu,to ruch raczki wskaze kierunek linii sil pola magnet otaczajacego przewod.
kuku keke Zaglądnij do odcinka o cewkach #37 [Podstawy] Cewki
ElektroPrzewodnik Do cewki wiodacej prad obowiazuje regula prawej reki .nie mylic z cewkom moczową
jestem ze starszej generacji w podstawuwce robilem radio dedektor na kawalky tektury to nie wazne { dobry i poparty fachowa wiedza serial
Mam taki kalkulator i multimetr w domu XD
te transformatory to nie sa znowu takie tanie nawet zwykłe 12 po 30 zł kosztują ps.gdzie ty znalazłeś taki oscyloskop za 150zł?;] takie cos to kosztuje setki złotych.
1.04 minuta "...cewka pracuje tylko przy prądzie przemiennym..." - totalna bzdura, a silniki DC, przekaźniki DC, no kolego musisz się jeszcze dużo nauczyć !!!
*XD* XD
1. WOLTÓW KRETYNIE (nie "wolt") - jednostki się odmienia!
2. Liczba, nie "ilość" zwojów.
3. Apel do elektroników: nie bierzcie się za elektrotechnikę, bo się ośmieszacie!
4. Nie "kabel" (na filmie go nie ma), tylko PRZEWÓD.
Dziękuję za wypomniane błędy. Odcinek ten powstał 3 lata temu, kiedy mój kanał dopiero raczkował. Mam nadzieję, że chociaż poczyniłem odrobinę postępu jeżeli chodzi o poprawność językową ;)
Ja pierdolę człowieku wyjmij kija z dupy... Koleś dobrze tłumaczy, fakt - może popełniać błędy, nie każdy jest alfą i omegą, ale jak już wypominasz coś to nie obrażaj kogoś od kretynów...
Kabel i przewód to jest dokładnie to samo panie elektrotechnik. Zastanawialiśmy się nad tym na studiach elektrotechnicznych (już pare lat temu) i przy konsultacji z wiodącą firmą zajmującą się dostarczaniem i projektowaniem kabli na zamówienie dostaliśmy jednoznaczne odpowiedzi, nie ma żadnej różnicy między przewodem, a kablem, można używać zamiennie obu form. W pewnych kręgach powstały NIENAUKOWE zastosowania tych terminów np. w energetyce przewód to zwykle goły przewodnik nieizolowany (np. linia WN), a linia kablowa to taka, która ma przewodnik izolowany. Nie jest to natomiast poparte żadnymi faktami naukowymi, po prostu tak się przyjęło. Więc jak chcesz kogoś uczyć to najpierw sam się wyedukuj.
Test Inteligencji Technicznej IT Polecam maść na ból dupy
Test Inteligencji Technicznej IT VOLTÓW kretynie!!! Nie WOLTÓW !!!!! xD
Pieprzysz nie na temat