📣Ако искате да се развивате като брокер, имате малко опит или искате да взаимствате практики, с които да ставате по-успешни. 🔥Присъедини се към Менторска академия във Viber 👉ЛИНК: shorturl.at/kDKNR
Здравейте г-жо Христова и г-н Нейчев. Относно живота на панелните сгради изразявам следното мнение като строителен инженер и син на такъв, който беше шеф на фабрика за панелни блокове в един областен град, докато се строяха такива. И така: Опасенията със здравината на заварките в общия случай не са оправдани защото, когато една заварка (както и едно желязо) са замонолитени в бетон то корозията е изключително бавна. Претоварването с гранитогрес, тежки мебели и т.н. не е проблем защото всички панелни сгради (както и другите до преди 30 г.) са смятани по аналоговия начин (със сметачна линийка, по-късно с калкулатор) и при всеки етап на проектантски контрол всеки следващ инженер по веригата е "умножавал от себе си" по коефициент 1,3 - 1,5 на принципа "Страх лозе пази". Това не е бил проблем за стойността на строителството понеже става въпрос за държавни пари и липса на пазарен принцип. Т.е. сграите от това време са преоразмерени. Панелните сгради като конструкция са по еластични при земетръс т.е. те ще се напукат повече но ще паднат по-трудно. Справка земетресението в Свищов 70-те години и Стражица 80-те години. Баща ми е участвал при възстановяването и след двете. От там нататък - колкото по-добре и редовно се поддържа една сграда, толкова по-дълго ще изкара. (всеки вид строителство) Относно сградите в бившата Източна Германия, а и не само там - (работил съм там достатъчно време за да претендирам за мнение) - там много често се прави саниране не защото е крайно необходимо или някой управник го е еня за народонаселението, а за да се превъртят едни пари и част от които да се "усвоят" елегантно. Това саниране се инициира от съответните лобита, (строителни, политически), а не от градския съвет, който освен да изпълнва и намаже малко, няма какво друго да направи. Разбира се крайният резултат е фамозен. Иначе съм посещавал панелен блок в Западен Берлин, който беше, меко казно, трагедия. Посещавал съм и къщи на по 450 - 500 г, нейде из пазвите на австрийските Алпи, където ми падна "инженерната" шапка. В заключение смятам, че панелките са кофти за живеене поради всеизвестните социално-културологични причини, но определено ще ни надживеят. А и "когато няма риба и ракът е риба". Поздрави!
Здравейте, вие печелите книгата, която Поля обеща в епизода. Вариант 1 - изпращам ви я, Вариант 2 - заповядайте да направим един епизод в подкаста, в който ще говорим само за понелното строителство и спецификите и ще ви я предам лично!
Възхищавам се на вас и на гостенката Ви! Мога само да съжалявам, че не процедирате в други райони на страната . По отношение на темата , която засягате , аз лично и от опит (на купувач и продавач на недвижими имоти за собствени цели ) , а и от житейски опит , мога да заявя следното : липсата на професионализъм е най, най-големият проблем за страната ни, във всеки един сектор на живота въобще , но тази липса е в следствие на още по-голяма такава : липсата на човечност, на морал, на достойнство. Ненапразно споменахте в интервюто за алчността , но тя е ръка за ръка със завистта и не само при брокерите на недвижими имоти , но и при продавачи и купувачи, т.е . - при всички нас. Алчност, завист, незнание, наглост - опростачване до мозъка на костите . А негодуваме с/у политиците си , сякаш не ги създадохме самите ние ... Желая Ви успех - и личен, и професионален!
Благодаря за милите думи. По темата за морала - на бъдни вечер на пазара в Красно село продавач на видима възраст на 60 години ме излъга в грамажана това, което купих, на фона на това, че бях с дете и много покупки. Ако възрастните нямат морал дори към малките деца на един от най-християнските празници, няма какво да говорим за морал....
Никога не се съм си казвала "Май не трябваше да го купувам това жилище'', като чух началото, направо страшно звучи, купила съм си 3 апартамента за под наем и една къща, където живея, обичам си ги всичките като деца, грижа се за тях и за наемателите си, и с радост си прибирам всеки месец наемите, а още повече се радвам, като сравнявам къде отидоха цените и аз на какви цени съм ги купила. НО - къщата, в която живея, е най-евтиният от имотите ми. Много често срещана грешка е хората да мислят, че имотът, в който живеят, е инвестиция. Инвестиция е нещо, от което изкарваш пари, а собственото жилище не е.
Пореден страхотен епизод ,Нейчо! Поздравления! Получавам изключителна стойност по темата и чак се окуражавам че може и в България пазарът на недвижими имоти да стане нормален. Не може да бъде другояче, след като има брокери професионалисти като теб и гостите които каниш. Хора като вас могат да убедят дори нас разочарованите, живеещи в чужбина да инвестират в България.
Много добър и интересен подкаст! Моля да поканите Поля Христова отново с подробно разяснение за имоти в брак и промяната след 2009, която е настъпила. Какви са ползите и какви са рисковете и за мъжката и женската страна в брак! = )
Много съжалявам, но къде в тези час и 45мин се намира частта, в която се обяснява отговора на въпроса от заглавието на това видео. Като цяло подкастите са изключително дълги, предимно лафче сякаш сте на кафенце. Не знам за останалите, но бих се радвал на систематизирана информация. Нейчо, помисли също и за слагане на timestamps в description-a на видеото. Примерно 00:10:00 - бла бла 00:20:00 - друго бла и т.н.
Би било прекрасно, ако можехме да отговорим на всеки въпрос в рамките на 10 минути. Тук е момента, в който трябва да ти кажа, че това няма как да стане в ютуб. Няма как да стане поради простата причина, че нас не ни гледат само хора със среден доход, разумни спестявания и нужда от имот с две спални. Нас ни гледат хора без спестявания, нас ни гледат хора с ипотеки за по над 500к€, чиято месечна вноска е 5% от дохода им. Пъстротата на зрителите пречи на това да получиш отговор в рамките на 10 минути поради простата причина, че за всеки най-доброто решение е различно. Няма как това, което е добре за мен, да е идеално и за теб и обратното, винаги ще има някакви разминавания. Целта на подкаста не е да ти даде решение, а по-скоро да ти даде въпросите, които да зададеш на себе си и орговорите, които ще им дадеш да ти покажат кое е твоята истина и кое е най-доброто за теб. Мислил съм над варианта за timestamp, но към момента не ми изглежда добра идея за ново видео. За видео, което е на повече от месец може би, да. Давам ти пример - довечера епизода е с Мартин Сребров, собственик на Home2U. Разговора е 150 минути и е крайно интересен целият. Ако го нацепя на десетици съм сигурен, че ще изтървеш много полезни неща.
Винаги те гледам.Интересно ми е.Ще съм ти благодарен да поканиш човек който да обесни какво ще става с тия ПАНЕЛИ. Срок,какво става след това,държавата ако реши да ги събаря как ще бъдат обещетени,примери от други държави.... общо взето всичко за панелите.Благодаря
Първо да попитам какво лошо има в нашата народопсихология,какво лошо има в това човек да иска да си купи негов дом,да може да си го боядисва когато поиска,да си мести мебелите както поиска,да си има домашен любимец и т.н.На второ място бих искал да изразя своето мнение,че тази идея за закупуване на имот "с цел инвестиция" е прекия виновник за космическите цени на имотите в столицата конкретно.Трето-бих искал да попитам как може жилище в сграда ново строителство да е със същата цена като на апартамент в сграда строена 70-80-те години на миналия век,та нали повишението на цените се дължи уж на повишени разходи за материали труд и т.н.Защо тогава цената на старото жилище е същата?Още нещо-дежурната приказка на инвеститори,строители и брокери е че търсенето изпреварва предлагането,в същото време аз не виждам нито една сграда около мен която да е строена близките години,която да е разпродадена,дори напротив-мнозинството от жилищата си стоят празни.
Панелните жилища през комунизма основно са направени да живеят спокойно хората в тях. Новите жилища се строят на първо място за печалбарска цел. С която разбира се качеството винаги е на заден план. Може и да ми се смеете,но при добро стопанивсване панелките ше надживеят 50% от новите сгради.
Пореден страхотен епизод. Дамата е супер, от нея може много да се научи. Нейчо, един съвет, с най-добри чувства. Ограничи употребата на израза "поради простата причина, че". Изразът сам по себе си е Ок, но при теб е като паразит. Казваш го го много пъти всеки епизод. Като изключим това си перфектен и най-важното много компетентен по темата. Знаеш как да предразположиш госта и как да не позволиш някакво не ловко мълчание или пауза, дори при по-пасивен гост. Поздравления за усилията. Очаквам с нетърпение следващия епизод. Поздрави от Клуцохор.
Освен паразитните изрази също така често прекъсвам гостите... Работя по-въпроса, но ме е страх, че като ги изчистя и ако оправя акцента от БТВ и Нова ще ме искат, ама не могат да си позволят хонорара ми 😆🤘 Благодаря за коментара ❤️
Относно живота на панелките, съветът ми е - госпожата да не търси нормативни актове, които да указват продължителността им на живот, а да търси реални случаи на такива, които вече са компрометирани, така че да не стават за обитаване. Изводите трябва да се правят не по документация а по реални доказателства за живота на реално съществуващите обекти. В този смисъл не трябва да се вземат под внимание и решенията за конструктивно санарине (като в Германия например), защото там може да са намесени и други интереси. В строителството, както и в много други области на производството се дава гаранция за качество, но не и за продължителност на живот. Както знаем, нещата са толкова комплексни и многофакторни, както по време на строителство, така и по време на експлоатация, че никой няма да си помисли да го нормативизира. В едно село аз имам хладилник Мраз, който със сигурност е на около 60 години и още работи, но от друга страна ми се налага през около 5 години да си сменям бойлера и това е обществена тайна, както за бойлерите, така и за много домакински и други уреди, произвеждани на последък. Тоест, учим се от живия живот. За това, наистина е хубаво да се поровим и да видим има ли някъде "паднали" панелки. Къде и колко, на колко години са и при кави обстоятелства се е случило. Всякакви други бумаги, нормативни актове, експертни мнения и т.н. просто са без стойност. Поздрави!
Най-мъдрият съвет,който може да се даде е ако не разполагаш поне с 80% от сумата нужна за покупка(самоучастие) въобще да не прибягваш до покупка на имот.Всеки иска да си купи,но ипотечните кредити с 20-30 годишен срок са истинско самоубийство,а и в крайна сметка при този вариант жилището не е твое,а е на банката и в повечето случаи си остава за нея!Иначе много са ми забавни младите и надъхани брокерчета,които самите те не са живели 30 години,а навиват клиента си да се надъни с 30 годишен ипотечен кредит,при положение че те дори не могат и житейски да измерят за какъв дълъг срок на погасяване става на въпрос!
@@lichen_broker-не е така!Аз например си закупих жилище точно по този начин и в момента нямам никакви притеснения.Иначе тия 98%,за които пишете е малко пресилено да се наричат купувачи,защото реалния купувач и собственик на "тяхното" жилище е банката,която безрасъдно ги финансира,че и ги рефинансира за да си направят скъп ремонт превръщайки ги в длъжници до края на активния им живот.Така,че очевидно по-добрия вариант е да си наемеш жилище дори и ремонтирано с дългосрочен наем.Просто човек трябва да се простира според чергата си,иначе такива хора нямат спирачки и обикновено всичко им е на лизинг от колата,през електроуредите до айфоните и обикновено се срещат със суровата действителност,което е много малко вероятно да не се случи за срок от 30 години!
Без излишни анализи на знайни и незнайни специалисти - ако имате финансовата възможност и работата/професията ви е такава, че не изисква често местене, купете си собствено жилище. Как да прецените дали ви е по джоба? Вноската за жилището не трябва да надхвърля 1/3 от месечният ви приход. Препоръчително е да е дори до 1/4 ако имате друг заем или мислите, че ще ви се наложи да ползвате такъв. Пресметнете си дохода и това, което може да си позволите да отделяте като сума (според по-горното), и така ще ви се изясни какъв бюджет и какво жилище бихте могли да си купите. Да се живее под наем е да зависите от нечия благосклонност в държава, където държавата с нищичко няма да ви защити интереса, а хазяите в поне половината от случаите отдават жилищата си без договор, без декларация към община. Сами видяхте и как за две години наемите скочиха почти двойно. Цяла Европа пропищя, а във Варна например жилище, което се отдаваше за 500-550лв в момента лесно му се взимат 850лв наем. Ипотеката за такова жилище би ви излизала около 1200лв (в интерес на истината същото жилище в Испания би струвало по-малко). Някои ще кажат - ама това е ужасно много и ще са прави. Затова, трябва да си правите внимателно сметката. Живеем и във времена на покачващи се лихви.
Не съм съгласна за 1/3 от месечната вноска. Днес програмист(който не е предприемач, реално е добър в едно нещо към момента) взима 10К. Утре става инциент, намаля зрение или не може да е така трудоспособен точно в тази дейност. Изнасителенета месечна вноска става непосилна след изчерпване на спестявания(да кажем 1 година в добър случай). Много хора се насилват и не знам как живеят конкретно с високи вноски, не казвам да не се купува.
@@RadiUzunova Затова съм и написал, че е още по-добре ако месечната вноска е до 1/4 от дохода. Този програмист не живее сам, отделно и едва ли програмисти ослепяват под път и над път. Дори да не е вноска за жилище, как пък би си плащал постоянно повишаващия се наем? Просто трябва внимателно всеки да си преценява възможностите. Сигурни неща в този свят няма, нло и да се свиваме в ъгъла на апартамента на мама и тате докато чакаме да го наследим също не е вариант.
Покупка на имот за живеене в България е застраховка за старини. Хайде, живей под наем цял живот. Стани на 65г и пробвай да платиш наем + сметки и храна с пенсията която имаш. Социалната политика ще става все по-зле. И ще колабира до след 30 години. Дори западноевропейците идват в България да живеят защото животът за пенсионерите става по-скъп. Испания и Португалия са пълни с имоти на германци, които живеят там. С немски пенсии и иберийски стандад и климат. И иберийците страдат, защото това надува пазарите. Някой ше каже, възрастните да идат в хосписи и домове. Пратете родителите си и вижте как ще ги гледат. Ще съжалите сто пъти.
за панелките мога да кажа следното: всеки асансьор за хора се прави с коефициент 1:5 за сигурност, т.е. ако повдига 4 човека по 100кг на табелката пише до 400кг, но по норми въжето трябва да се къса на 2000кг .... плочите на панелките не са презастраховани с 1:5 но са застраховани, доста е трудно да падна една панелка, тя има и доста добро повеедение при земетръс... за да се провери това инженерите използват уреди за "обследване" на сградата като "виждат" през бетона с различни средства, за останалото съм съгласен :)
Мене нещото което ме притеснява за панелките, е разширяването и усвояването на помещенията от собственика. Не се знае, кой какво е къртил и бутал върне.
Абе, защо трябва някъде да е написано "не е задължително да имаш жилище". Притежаването на жилище е богатство. Правилно казват прародителите. Не промивайте на младите хора мозъците с новата политкоректура на зелената агенда според която трябва да нямаме нищо, но пък ще сме щастливи. За какво точно е написала книга тази жена така и не разбрах.. Човек няма нужда да чете някакъв наръчник, за да разбере че трябва да има свой собствен дом..
Привет и адмирации за стойностната информация в канала. Не съм сигурен за себе си дали: А/ бих желал да има редакция и намаляване на времетраенето или Б/ с цел търсещия потребител да намери стойностната информация за себе си и така да се запази интереса му Видно се залага на второто - приемам това и продължавам да следя видеата. Вероятно като споменавате ТУХЛА имате впредвид масовото НОВО СТРОИТЕЛСТВО. В него ТУХЛАТА се използва за преграда /в комбинация с изолации/ между външните условия и вътрешния микроклимат. ТУХЛАТА няма носеща фунция относно здравината на сградата. Носещата способност на НОВОТО СТРОИТЕЛСТВО се дължи на стоманобетонни плочи, колони и стени /на жаргон ШАЙБИ/. В тази връзка има прилики с ПАНЕЛ защото панелните елементи /стени и плочи //няма колони// / са изградени от същите материали, а именно стоманени пръти обгърнати в бетон. Една от многото разлики е, че ПАНЕЛИТЕ освен за изолиране от външни атмосферни условия имат и носеща фунция за сградата, а пък ТУХЛАТА няма такава. ТУХЛАТА като тип строителство /на брокерски език/ може да има или няма или някъде посредата здравина, защото здравината произлиза от стоманобетонна конструкция. А пък в НОВОТО СТРОИТЕЛСТВО конструкцията почти на всяка сграда е уникална поради специфика, проектанта и норми на проектиране. И не е редно /според мен/ ТУХЛА да обхваща толкова широк спектър от сгради. ПАНЕЛ е малко по-тесен тип конструкция и въпреки, че има различни номенклатури по-може /пак според мен/ да се използва като нарицателно за общ знаменател за този тип сгради. Един от любимите ми закони е на Нютон - на всяко действие има равно по големи и обратно по посока противодействие. Или ако приложеното действие върху ПАНЕЛА е само гравитацията то противодействието може да се каже е носещата способност на конструкцията. Още по просто казано - ако просто си седи в идеална среда, без земетресения и урагни, ПАНЕЛИТЕ ще изкарат 400г. Ето, написах го - земетресения. ПАНЕЛИТЕ в България са взаимствани от Германия. Но там няма земетресения! В Германия могат да си позволят да ремонтират въпросните заварки, правени преди 50г, да санират сградата и да дадат още 50г годност. Въпрос: Може ли да се реновира детайл на връзка между панели, проектирана по норми от 40те години така че да отговаря на съвременните изисвания за земетръс? Отговорът е свързан с факта, че инженерните знания свързани със сеизмичната активност и носеща способност са се развили основно след 1960г. След земетресението в Перник/което по инженерни стандарти е слабо/ вратите на хората в ПАНEЛКИТЕ не можеха да се отворят и живущите не са успели да се евакуират. Защото от земетресението панелните елементи /стени/ се бяха напукали и съответно променили геометрията си. /на последното съм бил свидетел/. Въпросът с живота на ПАНЕЛИТЕ няма еднозначен или ясен отговор защото никой не знае какво, къде, кога и колко силно ще е следващото земетресение. На английски инеженерния термин за земетресения е predictions, което е много добре казано - предсказания. Горното не е в противовес на изказванията от предишен подкаст относно правилно проведено саниране и правилно проведено паспортизиране. Може би/пак според мен/ ПАНЕЛИТЕ наистина ще ни надживеят заради: - периода на сеизмична повтаряемост в София - да покажат на нас инженерите, че не всичко ни е ясно - факта, ча ако паднат, ще паднат всички, а това ще е национална катастрофа за която не сме готови. Благодаря на тези които са стигнали до тук
Аз лично - стигнах. Благодаря за изчерпателния коментар по темата. Въпросът с "тухлите" съм се постарала да го засегна в една от следващите части. Определено ми е полезна комуникацията с инженери.
Това с 50 годишния живот на панелките са най- вече брокерски приказки и на строителните предприемачи за да те накарат да си купиш ново строителство и съответно строителя да си вземе печалбата, а брокера комисионната от продажбата на панелката ти и от покупката ти на ново строителство:). Който не вярва да хване да прочете че заложения експлоатационен срок на ВСИЧКИ жилищни сгради независимо дали са панел, епк, нова тухла и т.н е 50 ГОДИНИ, а на мостови конструкции и съоръжения 100 години. Тоест ако една сграда е построена качествено и се поддържа може да изкара стотици години- има богати хора живеещи в замъци и имения на стотици години без в тях да има арматура или бетон. И на другата простотия че щяли да събарят панелките защото им изтичал експлоатационния срок- като минат 50 години по тая логика трябва да съборят и новото строителство след като стане на 50 години- тоест купуваш нова тухла със заем за 30 години, минават 20 години откак си изплатил заема и ти я събарят:). Та имаше една приказка кои каквото и да ти говори накрая става въпрос за пари:)
Аз от оценители съм чувал, че след 50 години на несаниран панел(60 години на саниран панел), 70 години за ЕПК(80 ако е саниран) и 80 години на стара тухла... след този период банките ги водят като рискови сгради. Въпреки, че аз в NYC съм работил в 200 годишна стара тухла гръцка архитектура паметник на културата. Но знам, че има изключения за банките тук при някои стари тухли строени 30те, които са със стоманобетон им дават по-дълъг живот и инженер конструктор дава експертна оценка свързана със застраховка естествено.
Ползвал съм веднъж услуга от брокер и то при продажба и останах доволен, но браншът ви има нужда от сериозни регулации. Не може всеки австралопитек хванат от пътя да става брокер. Не може брокерите да си позволяват такива номерца към клиентите както ги описахте в подкаста, а после да се сърдят, че хората искат да ги прескачат. Ако има ясно законодателство и за да бъдеш брокер се изисква лиценз или образование, а не само пулс и костюм от Одрин или Илиянци, нещата ще се подобрят и за двете страни. Дотогава ситуацията ще си е "не мрази играча - мрази играта" Иначе супер съдържание ✌️
Напълно съгласен! С едно малко допълнение - регулация трябва да има, но да се създаде от бизнеса, а не от някой чиновник, който нищо не знае за бизнеса и проблемите му в конкретика.
Не само брокерите са проблем, а 90% от агенциите. Съвестват брокерите си да предлагат 10-15% по - високи цени на инвеститорите, той се съгласява, защото си иска сумата, която първоначално е заявил и така пазарните цени изкуствено се повишават.
Опитват се да свалят цените на панелките. А никой не казва, че ако някой ден люшне едно сериозно земетресение то сградите, които имат най-голям шанс да оцелеят.
Супер епизод,Поля Христова е топ брокер и за мен е удоволствие да я следвам в социалните мрежи. За панелите и тяхният живот,ще повторя казаното:50 години е стока на експлоатация.Така знам от по възрастни хора занимаващи се със строителство.
Нямам си на идея колко време е живота на панела.Може би трябва да се провери времето на живот на металната част от която е изграден панела,подложена на съответните условия.Имам книгата на Поля.Намирам я за много полезна.
Сладури, 100 години е гаранцията на панелното строителство за сгради от 1970 г. Повечето инженер-конструктори на сгради, които познавам, живеят в панелни апартаменти! 🎃 За информация, за нормативни актове относно гаранцията, се обърнете към Тодор Живков.
смятам че много в общия знаменател са ЕПК сградите и въпроса дали ще ни надживеят или не. практически ако тази сграда е стопанисвана добре, не се допускат течове - т.е. ремонтира се покривът, ВиК щрангове на време, собствените се грижат за сграда няма как да има проблеми и то тя ще надживее всички. ако обаче сградата се стопанисва лошо и хората нехаят и чакат течовете от покривът да сляза в мазите за да ремонтират, то тази сграда е изложена на големи рискове и определено и се скъсява животът. Както каза Поли, масово ЕПК сградите се обитават от хора без големи финансови възможности и те трудно отделят средства за ремонти на сградата. но най важното е че и в двата случая- тези сгради са проектирани при други норми за земетръс според някои анализи имат 700% разлика в носимоста и устойчивоста при сеизмично събитие. това е основния момент в ЕПК от 74та, 84та или която и да е там година от преди 90те.
Невъзвръщаемите разходи при покупката на жилище са около 8%. Въпросът е , дали за 5 години разходът за наем на същия имот ще надвиши невъзвръщаемите разходи
Абе с една дума истината е,че човек на млади години, докато е здрав и работи е все тая дали е под наем или е негово жилището, но на една преклонна възраст вече задължително трябва да е негово жилището, поне за българската действителност. Защото не ми е понятно как точно с пенсия от 500-600 лв , а пък и малко повече ще плаща наем минимум 600-700 лв. Просто тпябва да завърши по кофите за боклук.
70г, от банката го знам, понеже за да вземеш кредит се гледа на колко години си ти и на колко е имота... ако си на 50, а кредит се издава до 70.. значи по - голям срок кредит от 20г няма да ти отпуснат.. така е и с живота на панела... имам един апартамент на 53г... даваха ми срок за 17г.. но аз се съгласих да взема по - ниска сума за да мога да го взема за 30г... Поздрави!
Не знам колко е живота на панелите. Но по - интересно ми е да назовете кофти агенциите за които говорите. Подкаст сте, нямате цензура говорете направо.
Не става въпрос за цензура. Това не са 10 агенции константа. Днес брокера става и е Петър брокерс, утре е Узунов риълестейт сещаш ли се... Представят се всеки ден с различни имена... По-лесно е да посочим начина им на работа, защото така клиента по-лесно ще се ориентира кой какъв е.
Интересен подкаст, но няма логика наемодател да плаща на агенция/брокер, защото желае да отдаде имота си под наем. Би ми било интересно какво толкова специално би могъл да предложи/гарантира съответния брокера в замяна…
Тука не съм съгласен . Клиентът може да не може да пипне услугата от брокер. Но може да усети ползите. Честно услуги на брокер лично аз не съм ползвал. Обаче услуги услуги на фирма за обзавеждане съм използвал, Ами евала хората влезнаха след половин час имаха решения. Аз щях да се мотам с дни и кой знае какъв щеше да бъде резултата. Поддръжка на добра входна инфраструктура не е до финансови възможност само. Съседите правя това.
Преди мислех че е грешно да вкарваш голяма сума пари за покупка на имот докато можеш да ги инвестираш в някой бизнес който да ти носи приходи. Брат ми живее в малък град до Филаделфия от 27 години. Миналата година му бях последно на гости и бях потресен от броя на наркоманите по улиците. Бяха на всякъде като зомбита. Брат ми казва че заради ковид 19 са загубили работата си нямат пари за наем и ипотека. Според мен който има кеш по добре да го вложи в имот. Но пък сигурно са рядкост хората които нямат жилище свое или наследено. Заради затворените бизнеси във Филаделфия хората са изгубили домовете и семействата са по улиците дрогирват се,бият се. Сега разбирам брат ми и жена му които работеха по 17-18 часа за да изплатят къщата си а не си идваха до България. Добре е да имаш покрив над главата си ако си изгубиш работата.
Да, това е сигурна инвестиция, но в никакъв случай не е най-добрата. Сигурно не е равно на най-доброто възможно. Ако имаш нужните знания и идеи как да инвестираш правилно, може къщата ти да се изплаща с част от твоите инвестиции.
Никой няма да чете и 100 страници. За хората това са елементарни неща и те никога няма да седнат да взимат висше по купуване на имот. 10 страници макс, кратко точно и супер ясно с големи хубави букви.
Бат Нейчо мисля че е време да започнеш да назоваваш поименно тези измамни агенции, които споменавате толкова често. Хората винаги са по-склонни да повярват, когато знаят детайли.
Има една агенция "майка", която като и се научи името си сменя името. Всеки брокер отдолу е 5-6 агенции, които може да си смени имената три пъти на ден. И да ги назова поименно утре ще са с друго име. По-добре е да познаваш белезите им на работа, отколкото имената им. Така без значение как ти се представят ще ги познаваш.
Каква народо психология говорите ,всички искат да си купят имот и европейците, просто при тях е по скъпо и затова не всички успяват особено такива които чакат и живеят сами .
В крайна сметка засегнахте доста аспекти от имотите, но изобщо не отговорихте и не задълбахте дали момента е подходящ, дали сме го изпуснали или трябва да се изчака... Разбрахме за 1-2 случая и от двамата, в които сте си взели имоти и до там...
Е няма ли логика да вземеш жилище възможно най рано и най голямо и в момента в който стане така,че да кажем си на едни 30-1,2 решиш,че не е за теб както казвате.Решаваш да го продадеш следователно този имот за това време да кажем 80-90% си е вдигнал цената много кратно,го превръщаш от пасив в актив погасяваш си остатъка от кредита който вече е на половина и генерираш една задоволителна сума която можеш да инвестираш дали в собствен бизнес дали да ползваш като самоучастие за закупуване на 2-3 имота и стартираш с един капитал който ако си 10 години под наем НЯМА ШАНС ДА генерираш?В крайна сметка ние сме хора не дървета. :)
Жилището не е задължително да е голямо. То трябва да бъде ликвидно. Колкото по-голямо е жилището, толкова по-малка е цената за квадрат и толкова по-малко ликвидно е. Тристаен имот - 100 кв. 300 000евро в даден квартал. 70 кв тристаен за 210 000 евро. Познай, кой ще се продаде по-бързо.
Хубав епизод, но Нейчо, спри да довършваш изреченията на госта си. Много пъти Поля започва да казва нещо, прави пауза и ти се включваш да ѝ довършиш изречението. Много е дразнещо, не го прави.
Да по-добре да даваш пари за наем отколкото да имаш собствен дом :D велико много хора се прецакаха да са под наем доживот и да могат да те изгонят по всяко време и да ти правят проблеми за глупости :D
Ако крайният резултат има значение ти трябва професионалист. Това е валидно за всичко. Можеш да си продадеш имота сам, можеш да си направиш сайт сам, можеш да си смениш спирачките на колата сам, можеш да си налепиш плочките в банята сам и още десетки примери, но общото между всички е, че крайният резултат винаги ще се различава от това, когато го направи професиолист. Най-простата причина, която мога да ти дам е, че като ползваш моята услуга като продавач може да постигнеш по-добри условия в сделката си, отколкото, ако го правиш сам. По-добра цена, по-малко нерви, повече купувачи, по-малко стрес и всичко е само и единствено заради това, че аз имам изградена система, която работи в полза на продавача. Разбира се, ако тези неща нямат значение за теб винаги можеш и сам :)
Големи глупости за етажната собственост. Това си зависи от културата на хората. Много примери има как по-новото строителство изглежда потресаващо за няколко години, защото едни тарикати (или хора, дали повече от възможностите си само и само да са в желан квартал) не им стига до ума, че трябва да поддържат общите площи и се покриват. Отделно пък как са строени няма да коментираме. Не че няма хубаво ново, но определено няма правило това е хубаво, а онова е лошо.
Няма сила на света, която да ме убеди, че да живееш под наем е по-добрият избор от това да имаш собствено жилище, осен ако не е, в рамките на година максимум две. Да живееш под наем означава всеки месец да отваряш прозореца и да хвърляш едни пари или просто пасив. Имота винаги можеш да го продадеш, ако нещо не ти харесва. Колкото до панеллното строителство за мен е пародия, при стандартна дебелина на стените 16см външни и между апартаментите и 13см вътрешни, буквално можеш да чуеш комшията как пърди💨. Да не говорим, колко са "енергоефективни" зимата няма стопляне, лятото охлаждане. Естествено, ако е поддържана сградата може да се направи компромис с тънките стени спирам, че много дълго стана, поздрави 😊.
Перфектно стана, не е дълго. Миналата седмица имах среща с едно момиче, което иска да си купи имот. Нямаше спестявания, заплатата и беше добра. Ако изтегли потребителски и ипотека близо 50% от дохода и беше "чао" по вноски. Това е сега на ниски лихви, а имота, за който и стигат парите е такъв, който е за основен ремонт. Защо ти го разказвам това? Защото за такива хора е добре да живеят под наем понеже, ако живее в собствен имот той ще е крайно мизерен, но за сметка на това ще ти се наложи да даваш половината си доход, а като се покачат лихвите още няколко пъти? Ще имаш дни, в които трябва да направиш избора да се топлиш или да ядеш... Понякога ме е толкова готино да си купиш имот на всяка цена. Иначе за панелите една песен пеем.
В този случай да, съгласен съм, а и в момента цените са спекулативно високи и човек със средни доходи няма как да си позволи нормално жилище. Естествено за да закупиш имот трябва трябва, да имаш поне 10% от сумата и да се следи пазара и да вземеш имот на добра цена. Иначе ако не ти стига брутния доход се намира втори работодател (фиктивен) плащаш си сам осигуровките 6 месеца и си на коня. Ама нали това пак е свързано с допълнителни разходи и трябва имота много да си заслужа за да се поеме този риск. Но дългосрочното живеене на квартира със сигурност е пасив. Прогнозирам, че скоро ще има срив на пазара и климата отново ще стане приятен за купуване на имоти. 😊
@@milkostanev9609 Да са живи и здрави банките, ако не са те нямаше да имам толкова активи, в имоти. Не знам как си мислиш, че ще се оправиш без банка независимо дали ще инвестираш, в имот или в бизнес.
прекалено много говориш и прекъсваш гостите си .. вземи го впредвид защото тези които ти гледат подкаста го гледат основно заради гостите иначе по добре си прави влогове..
Тоест, да поканя гостите да им дам 10 въпроса и да си водят монолог? Прекъсвам, ако смятам, че нещо трябва да се изясни или имам различие в начина на мислене.
@@lichen_broker нямаш Реална самооценка никой не говори за монолог на гостите... А за друго но за да не можеш да приемеш градивна критика.. 🤣 бъдещето на канала е определено 🤔🐒
самият бетон 100 години и после започва да се саморазрушава, някой да каже нещо за заварките, но като цяло е пълно с клипове от войната в Украйна как се събарят панелите, работата е много зле, като домино пада, какви птотивоземетръсни норми какви 5 лева, при едно земетресение и свършва филма точка
📣Ако искате да се развивате като брокер, имате малко опит или искате да взаимствате практики, с които да ставате по-успешни.
🔥Присъедини се към Менторска академия във Viber
👉ЛИНК: shorturl.at/kDKNR
Не искаме..Няма по-големи мизерници от брокерите на недвижими имоти в България...а и в чужбина също.
Здравейте г-жо Христова и г-н Нейчев. Относно живота на панелните сгради изразявам следното мнение като строителен инженер и син на такъв, който беше шеф на фабрика за панелни блокове в един областен град, докато се строяха такива. И така:
Опасенията със здравината на заварките в общия случай не са оправдани защото, когато една заварка (както и едно желязо) са замонолитени в бетон то корозията е изключително бавна.
Претоварването с гранитогрес, тежки мебели и т.н. не е проблем защото всички панелни сгради (както и другите до преди 30 г.) са смятани по аналоговия начин (със сметачна линийка, по-късно с калкулатор) и при всеки етап на проектантски контрол всеки следващ инженер по веригата е "умножавал от себе си" по коефициент 1,3 - 1,5 на принципа "Страх лозе пази". Това не е бил проблем за стойността на строителството понеже става въпрос за държавни пари и липса на пазарен принцип. Т.е. сграите от това време са преоразмерени.
Панелните сгради като конструкция са по еластични при земетръс т.е. те ще се напукат повече но ще паднат по-трудно. Справка земетресението в Свищов 70-те години и Стражица 80-те години. Баща ми е участвал при възстановяването и след двете.
От там нататък - колкото по-добре и редовно се поддържа една сграда, толкова по-дълго ще изкара. (всеки вид строителство)
Относно сградите в бившата Източна Германия, а и не само там - (работил съм там достатъчно време за да претендирам за мнение) - там много често се прави саниране не защото е крайно необходимо или някой управник го е еня за народонаселението, а за да се превъртят едни пари и част от които да се "усвоят" елегантно. Това саниране се инициира от съответните лобита, (строителни, политически), а не от градския съвет, който освен да изпълнва и намаже малко, няма какво друго да направи. Разбира се крайният резултат е фамозен. Иначе съм посещавал панелен блок в Западен Берлин, който беше, меко казно, трагедия. Посещавал съм и къщи на по 450 - 500 г, нейде из пазвите на австрийските Алпи, където ми падна "инженерната" шапка.
В заключение смятам, че панелките са кофти за живеене поради всеизвестните социално-културологични причини, но определено ще ни надживеят. А и "когато няма риба и ракът е риба".
Поздрави!
Супер,Благодаря на вас за подробен коментар.
Здравейте, вие печелите книгата, която Поля обеща в епизода. Вариант 1 - изпращам ви я, Вариант 2 - заповядайте да направим един епизод в подкаста, в който ще говорим само за понелното строителство и спецификите и ще ви я предам лично!
@@lichen_broker Здравейте, късно прочетох отговора Ви. С удоволствие приемам поканата!
Браво, чудесен гост! Смислен разговор! И оригинално и полезно - за въпросника и за личната подготовка в няколко сценария поне. Аплодисменти!
Удоволствие е да гледаш този подкаст .Много интригуващ и полезен .Супер гост.
Благодаря! Подготвяме още няколко съвместни епизода.
Браво.Супер беше подкаста.Пак да поканите тази дама.От нея много можем да научим
Задължително ще участва отново.
Възхищавам се на вас и на гостенката Ви! Мога само да съжалявам, че не процедирате в други райони на страната . По отношение на темата , която засягате , аз лично и от опит (на купувач и продавач на недвижими имоти за собствени цели ) , а и от житейски опит , мога да заявя следното : липсата на професионализъм е най, най-големият проблем за страната ни, във всеки един сектор на живота въобще , но тази липса е в следствие на още по-голяма такава : липсата на човечност, на морал, на достойнство. Ненапразно споменахте в интервюто за алчността , но тя е ръка за ръка със завистта и не само при брокерите на недвижими имоти , но и при продавачи и купувачи, т.е . - при всички нас. Алчност, завист, незнание, наглост - опростачване до мозъка на костите . А негодуваме с/у политиците си , сякаш не ги създадохме самите ние ... Желая Ви успех - и личен, и професионален!
Благодаря за милите думи. По темата за морала - на бъдни вечер на пазара в Красно село продавач на видима възраст на 60 години ме излъга в грамажана това, което купих, на фона на това, че бях с дете и много покупки. Ако възрастните нямат морал дори към малките деца на един от най-християнските празници, няма какво да говорим за морал....
Никога не се съм си казвала "Май не трябваше да го купувам това жилище'', като чух началото, направо страшно звучи, купила съм си 3 апартамента за под наем и една къща, където живея, обичам си ги всичките като деца, грижа се за тях и за наемателите си, и с радост си прибирам всеки месец наемите, а още повече се радвам, като сравнявам къде отидоха цените и аз на какви цени съм ги купила. НО - къщата, в която живея, е най-евтиният от имотите ми. Много често срещана грешка е хората да мислят, че имотът, в който живеят, е инвестиция. Инвестиция е нещо, от което изкарваш пари, а собственото жилище не е.
Много полезна информация и стойност. Поздравления!
Благодаря! Радвам се, че ви харесва!
Повече от продавач в авто къща ме е лъгал само брокер на недвижим имот !
😆
😂😂😂
Пореден страхотен епизод ,Нейчо! Поздравления!
Получавам изключителна стойност по темата и чак се окуражавам че може и в България пазарът на недвижими имоти да стане нормален.
Не може да бъде другояче, след като има брокери професионалисти като теб и гостите които каниш.
Хора като вас могат да убедят дори нас разочарованите, живеещи в чужбина да инвестират в България.
Надявам се да окажем влияние върху повече голеги, това също е една от целите.
Супер гост. Удоволствие е да я слушаш.
Очаквайте още епизоди с нея.
Евала Нейчев.
Много полезен подкаст.
Благодаря!
Много добър и интересен подкаст!
Моля да поканите Поля Христова отново с подробно разяснение за имоти в брак и промяната след 2009, която е настъпила. Какви са ползите и какви са рисковете и за мъжката и женската страна в брак! = )
Ние планираме още един, два епизода които да са с изключително тесен фокус.
Много съжалявам, но къде в тези час и 45мин се намира частта, в която се обяснява отговора на въпроса от заглавието на това видео. Като цяло подкастите са изключително дълги, предимно лафче сякаш сте на кафенце. Не знам за останалите, но бих се радвал на систематизирана информация. Нейчо, помисли също и за слагане на timestamps в description-a на видеото. Примерно 00:10:00 - бла бла 00:20:00 - друго бла и т.н.
Би било прекрасно, ако можехме да отговорим на всеки въпрос в рамките на 10 минути. Тук е момента, в който трябва да ти кажа, че това няма как да стане в ютуб. Няма как да стане поради простата причина, че нас не ни гледат само хора със среден доход, разумни спестявания и нужда от имот с две спални. Нас ни гледат хора без спестявания, нас ни гледат хора с ипотеки за по над 500к€, чиято месечна вноска е 5% от дохода им. Пъстротата на зрителите пречи на това да получиш отговор в рамките на 10 минути поради простата причина, че за всеки най-доброто решение е различно. Няма как това, което е добре за мен, да е идеално и за теб и обратното, винаги ще има някакви разминавания.
Целта на подкаста не е да ти даде решение, а по-скоро да ти даде въпросите, които да зададеш на себе си и орговорите, които ще им дадеш да ти покажат кое е твоята истина и кое е най-доброто за теб.
Мислил съм над варианта за timestamp, но към момента не ми изглежда добра идея за ново видео. За видео, което е на повече от месец може би, да. Давам ти пример - довечера епизода е с Мартин Сребров, собственик на Home2U. Разговора е 150 минути и е крайно интересен целият. Ако го нацепя на десетици съм сигурен, че ще изтървеш много полезни неща.
Много полезно!
Благодаря.
Заинтересована съм като купувач.
Консултациите ни са безплатни. Възползвайте се.
Сградата е важна, но по- важно е с какви хора, съседи, ще живееш и най важното, с каква жена живееш. Жената и децата, правят щастието в къщата.
Не се чудете, купете си книгата! Много е полезна, а също е и много увлекателна.
Уникален си г-н Нейчев!
Благодаря!
Винаги те гледам.Интересно ми е.Ще съм ти благодарен да поканиш човек който да обесни какво ще става с тия ПАНЕЛИ.
Срок,какво става след това,държавата ако реши да ги събаря как ще бъдат обещетени,примери от други държави.... общо взето всичко за панелите.Благодаря
Не знам кой би могъл да излезе с подобна достоверна информация... Аз също бих искал да направя такъв епизод.
Първо да попитам какво лошо има в нашата народопсихология,какво лошо има в това човек да иска да си купи негов дом,да може да си го боядисва когато поиска,да си мести мебелите както поиска,да си има домашен любимец и т.н.На второ място бих искал да изразя своето мнение,че тази идея за закупуване на имот "с цел инвестиция" е прекия виновник за космическите цени на имотите в столицата конкретно.Трето-бих искал да попитам как може жилище в сграда ново строителство да е със същата цена като на апартамент в сграда строена 70-80-те години на миналия век,та нали повишението на цените се дължи уж на повишени разходи за материали труд и т.н.Защо тогава цената на старото жилище е същата?Още нещо-дежурната приказка на инвеститори,строители и брокери е че търсенето изпреварва предлагането,в същото време аз не виждам нито една сграда около мен която да е строена близките години,която да е разпродадена,дори напротив-мнозинството от жилищата си стоят празни.
Всичко се разпродава преди акт 15 , в грешка сте.
❤❤❤ купувам книгата веднага. Супер подкаст,благодаря!
Много е полезна, аз почти я прочетох.
Поръчах я! 🎉🎉🎉🎉
Чета я вече, страхотна книга❤❤❤❤
И аз купих :)
Панелните жилища през комунизма основно са направени да живеят спокойно хората в тях. Новите жилища се строят на първо място за печалбарска цел. С която разбира се качеството винаги е на заден план. Може и да ми се смеете,но при добро стопанивсване панелките ше надживеят 50% от новите сгради.
Пореден страхотен епизод. Дамата е супер, от нея може много да се научи. Нейчо, един съвет, с най-добри чувства. Ограничи употребата на израза "поради простата причина, че". Изразът сам по себе си е Ок, но при теб е като паразит. Казваш го го много пъти всеки епизод. Като изключим това си перфектен и най-важното много компетентен по темата. Знаеш как да предразположиш госта и как да не позволиш някакво не ловко мълчание или пауза, дори при по-пасивен гост. Поздравления за усилията. Очаквам с нетърпение следващия епизод. Поздрави от Клуцохор.
Освен паразитните изрази също така често прекъсвам гостите... Работя по-въпроса, но ме е страх, че като ги изчистя и ако оправя акцента от БТВ и Нова ще ме искат, ама не могат да си позволят хонорара ми 😆🤘
Благодаря за коментара ❤️
Аааа Велико!
Епизода е пълен с много стойност особено за хора, които в момента се колебаят!
Относно живота на панелките, съветът ми е - госпожата да не търси нормативни актове, които да указват продължителността им на живот, а да търси реални случаи на такива, които вече са компрометирани, така че да не стават за обитаване. Изводите трябва да се правят не по документация а по реални доказателства за живота на реално съществуващите обекти. В този смисъл не трябва да се вземат под внимание и решенията за конструктивно санарине (като в Германия например), защото там може да са намесени и други интереси. В строителството, както и в много други области на производството се дава гаранция за качество, но не и за продължителност на живот. Както знаем, нещата са толкова комплексни и многофакторни, както по време на строителство, така и по време на експлоатация, че никой няма да си помисли да го нормативизира. В едно село аз имам хладилник Мраз, който със сигурност е на около 60 години и още работи, но от друга страна ми се налага през около 5 години да си сменям бойлера и това е обществена тайна, както за бойлерите, така и за много домакински и други уреди, произвеждани на последък. Тоест, учим се от живия живот. За това, наистина е хубаво да се поровим и да видим има ли някъде "паднали" панелки. Къде и колко, на колко години са и при кави обстоятелства се е случило. Всякакви други бумаги, нормативни актове, експертни мнения и т.н. просто са без стойност. Поздрави!
Много вярно
Най-мъдрият съвет,който може да се даде е ако не разполагаш поне с 80% от сумата нужна за покупка(самоучастие) въобще да не прибягваш до покупка на имот.Всеки иска да си купи,но ипотечните кредити с 20-30 годишен срок са истинско самоубийство,а и в крайна сметка при този вариант жилището не е твое,а е на банката и в повечето случаи си остава за нея!Иначе много са ми забавни младите и надъхани брокерчета,които самите те не са живели 30 години,а навиват клиента си да се надъни с 30 годишен ипотечен кредит,при положение че те дори не могат и житейски да измерят за какъв дълъг срок на погасяване става на въпрос!
Да не са ти правили лоботомия 🙄
@@lukaychev-ако имаш нормално работещ мозък ще осъзнаеш написаното от мен без да е нужно да се правиш на умник!
98% от купувачите отпаднаха и най-вероятно ще живеят винаги под наем.
@@lichen_broker-не е така!Аз например си закупих жилище точно по този начин и в момента нямам никакви притеснения.Иначе тия 98%,за които пишете е малко пресилено да се наричат купувачи,защото реалния купувач и собственик на "тяхното" жилище е банката,която безрасъдно ги финансира,че и ги рефинансира за да си направят скъп ремонт превръщайки ги в длъжници до края на активния им живот.Така,че очевидно по-добрия вариант е да си наемеш жилище дори и ремонтирано с дългосрочен наем.Просто човек трябва да се простира според чергата си,иначе такива хора нямат спирачки и обикновено всичко им е на лизинг от колата,през електроуредите до айфоните и обикновено се срещат със суровата действителност,което е много малко вероятно да не се случи за срок от 30 години!
Всеки има неговата истина. Аз смятам, че няма универсална истина.
Без излишни анализи на знайни и незнайни специалисти - ако имате финансовата възможност и работата/професията ви е такава, че не изисква често местене, купете си собствено жилище.
Как да прецените дали ви е по джоба? Вноската за жилището не трябва да надхвърля 1/3 от месечният ви приход. Препоръчително е да е дори до 1/4 ако имате друг заем или мислите, че ще ви се наложи да ползвате такъв.
Пресметнете си дохода и това, което може да си позволите да отделяте като сума (според по-горното), и така ще ви се изясни какъв бюджет и какво жилище бихте могли да си купите.
Да се живее под наем е да зависите от нечия благосклонност в държава, където държавата с нищичко няма да ви защити интереса, а хазяите в поне половината от случаите отдават жилищата си без договор, без декларация към община. Сами видяхте и как за две години наемите скочиха почти двойно. Цяла Европа пропищя, а във Варна например жилище, което се отдаваше за 500-550лв в момента лесно му се взимат 850лв наем. Ипотеката за такова жилище би ви излизала около 1200лв (в интерес на истината същото жилище в Испания би струвало по-малко). Някои ще кажат - ама това е ужасно много и ще са прави. Затова, трябва да си правите внимателно сметката. Живеем и във времена на покачващи се лихви.
Не съм съгласна за 1/3 от месечната вноска. Днес програмист(който не е предприемач, реално е добър в едно нещо към момента) взима 10К. Утре става инциент, намаля зрение или не може да е така трудоспособен точно в тази дейност. Изнасителенета месечна вноска става непосилна след изчерпване на спестявания(да кажем 1 година в добър случай). Много хора се насилват и не знам как живеят конкретно с високи вноски, не казвам да не се купува.
@@RadiUzunova Затова съм и написал, че е още по-добре ако месечната вноска е до 1/4 от дохода. Този програмист не живее сам, отделно и едва ли програмисти ослепяват под път и над път. Дори да не е вноска за жилище, как пък би си плащал постоянно повишаващия се наем? Просто трябва внимателно всеки да си преценява възможностите. Сигурни неща в този свят няма, нло и да се свиваме в ъгъла на апартамента на мама и тате докато чакаме да го наследим също не е вариант.
Покупка на имот за живеене в България е застраховка за старини. Хайде, живей под наем цял живот. Стани на 65г и пробвай да платиш наем + сметки и храна с пенсията която имаш. Социалната политика ще става все по-зле. И ще колабира до след 30 години. Дори западноевропейците идват в България да живеят защото животът за пенсионерите става по-скъп.
Испания и Португалия са пълни с имоти на германци, които живеят там. С немски пенсии и иберийски стандад и климат. И иберийците страдат, защото това надува пазарите.
Някой ше каже, възрастните да идат в хосписи и домове. Пратете родителите си и вижте как ще ги гледат. Ще съжалите сто пъти.
за панелките мога да кажа следното: всеки асансьор за хора се прави с коефициент 1:5 за сигурност, т.е. ако повдига 4 човека по 100кг на табелката пише до 400кг, но по норми въжето трябва да се къса на 2000кг .... плочите на панелките не са презастраховани с 1:5 но са застраховани, доста е трудно да падна една панелка, тя има и доста добро повеедение при земетръс... за да се провери това инженерите използват уреди за "обследване" на сградата като "виждат" през бетона с различни средства, за останалото съм съгласен :)
Мене нещото което ме притеснява за панелките, е разширяването и усвояването на помещенията от собственика. Не се знае, кой какво е къртил и бутал върне.
Абе, защо трябва някъде да е написано "не е задължително да имаш жилище". Притежаването на жилище е богатство. Правилно казват прародителите. Не промивайте на младите хора мозъците с новата политкоректура на зелената агенда според която трябва да нямаме нищо, но пък ще сме щастливи. За какво точно е написала книга тази жена така и не разбрах.. Човек няма нужда да чете някакъв наръчник, за да разбере че трябва да има свой собствен дом..
👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍
Привет и адмирации за стойностната информация в канала. Не съм сигурен за себе си дали:
А/ бих желал да има редакция и намаляване на времетраенето или
Б/ с цел търсещия потребител да намери стойностната информация за себе си и така да се запази интереса му
Видно се залага на второто - приемам това и продължавам да следя видеата.
Вероятно като споменавате ТУХЛА имате впредвид масовото НОВО СТРОИТЕЛСТВО. В него ТУХЛАТА се използва за преграда /в комбинация с изолации/ между външните условия и вътрешния микроклимат. ТУХЛАТА няма носеща фунция относно здравината на сградата. Носещата способност на НОВОТО СТРОИТЕЛСТВО се дължи на стоманобетонни плочи, колони и стени /на жаргон ШАЙБИ/. В тази връзка има прилики с ПАНЕЛ защото панелните елементи /стени и плочи //няма колони// / са изградени от същите материали, а именно стоманени пръти обгърнати в бетон. Една от многото разлики е, че ПАНЕЛИТЕ освен за изолиране от външни атмосферни условия имат и носеща фунция за сградата, а пък ТУХЛАТА няма такава. ТУХЛАТА като тип строителство /на брокерски език/ може да има или няма или някъде посредата здравина, защото здравината произлиза от стоманобетонна конструкция. А пък в НОВОТО СТРОИТЕЛСТВО конструкцията почти на всяка сграда е уникална поради специфика, проектанта и норми на проектиране. И не е редно /според мен/ ТУХЛА да обхваща толкова широк спектър от сгради.
ПАНЕЛ е малко по-тесен тип конструкция и въпреки, че има различни номенклатури по-може /пак според мен/ да се използва като нарицателно за общ знаменател за този тип сгради.
Един от любимите ми закони е на Нютон - на всяко действие има равно по големи и обратно по посока противодействие. Или ако приложеното действие върху ПАНЕЛА е само гравитацията то противодействието може да се каже е носещата способност на конструкцията. Още по просто казано - ако просто си седи в идеална среда, без земетресения и урагни, ПАНЕЛИТЕ ще изкарат 400г. Ето, написах го - земетресения. ПАНЕЛИТЕ в България са взаимствани от Германия. Но там няма земетресения! В Германия могат да си позволят да ремонтират въпросните заварки, правени преди 50г, да санират сградата и да дадат още 50г годност. Въпрос: Може ли да се реновира детайл на връзка между панели, проектирана по норми от 40те години така че да отговаря на съвременните изисвания за земетръс?
Отговорът е свързан с факта, че инженерните знания свързани със сеизмичната активност и носеща способност са се развили основно след 1960г.
След земетресението в Перник/което по инженерни стандарти е слабо/ вратите на хората в ПАНEЛКИТЕ не можеха да се отворят и живущите не са успели да се евакуират. Защото от земетресението панелните елементи /стени/ се бяха напукали и съответно променили геометрията си. /на последното съм бил свидетел/.
Въпросът с живота на ПАНЕЛИТЕ няма еднозначен или ясен отговор защото никой не знае какво, къде, кога и колко силно ще е следващото земетресение. На английски инеженерния термин за земетресения е predictions, което е много добре казано - предсказания. Горното не е в противовес на изказванията от предишен подкаст относно правилно проведено саниране и правилно проведено паспортизиране.
Може би/пак според мен/ ПАНЕЛИТЕ наистина ще ни надживеят заради:
- периода на сеизмична повтаряемост в София
- да покажат на нас инженерите, че не всичко ни е ясно
- факта, ча ако паднат, ще паднат всички, а това ще е национална катастрофа за която не сме готови.
Благодаря на тези които са стигнали до тук
Аз лично - стигнах. Благодаря за изчерпателния коментар по темата. Въпросът с "тухлите" съм се постарала да го засегна в една от следващите части. Определено ми е полезна комуникацията с инженери.
Ок тцтцтц
🙃😘🍽️
Готини сте и ви се възхищавам
Това с 50 годишния живот на панелките са най- вече брокерски приказки и на строителните предприемачи за да те накарат да си купиш ново строителство и съответно строителя да си вземе печалбата, а брокера комисионната от продажбата на панелката ти и от покупката ти на ново строителство:). Който не вярва да хване да прочете че заложения експлоатационен срок на ВСИЧКИ жилищни сгради независимо дали са панел, епк, нова тухла и т.н е 50 ГОДИНИ, а на мостови конструкции и съоръжения 100 години. Тоест ако една сграда е построена качествено и се поддържа може да изкара стотици години- има богати хора живеещи в замъци и имения на стотици години без в тях да има арматура или бетон. И на другата простотия че щяли да събарят панелките защото им изтичал експлоатационния срок- като минат 50 години по тая логика трябва да съборят и новото строителство след като стане на 50 години- тоест купуваш нова тухла със заем за 30 години, минават 20 години откак си изплатил заема и ти я събарят:). Та имаше една приказка кои каквото и да ти говори накрая става въпрос за пари:)
Аз от оценители съм чувал, че след 50 години на несаниран панел(60 години на саниран панел), 70 години за ЕПК(80 ако е саниран) и 80 години на стара тухла... след този период банките ги водят като рискови сгради. Въпреки, че аз в NYC съм работил в 200 годишна стара тухла гръцка архитектура паметник на културата. Но знам, че има изключения за банките тук при някои стари тухли строени 30те, които са със стоманобетон им дават по-дълъг живот и инженер конструктор дава експертна оценка свързана със застраховка естествено.
Как може да се направи визуален контакт с вас. Благодаря ви. Добри сте.
Контактите ни са публични. Моите ги има в www.neychev.bg
А на Поля Христова тук - sdelkisimoti.bg/
Ползвал съм веднъж услуга от брокер и то при продажба и останах доволен, но браншът ви има нужда от сериозни регулации. Не може всеки австралопитек хванат от пътя да става брокер. Не може брокерите да си позволяват такива номерца към клиентите както ги описахте в подкаста, а после да се сърдят, че хората искат да ги прескачат. Ако има ясно законодателство и за да бъдеш брокер се изисква лиценз или образование, а не само пулс и костюм от Одрин или Илиянци, нещата ще се подобрят и за двете страни. Дотогава ситуацията ще си е "не мрази играча - мрази играта"
Иначе супер съдържание ✌️
Напълно съгласен! С едно малко допълнение - регулация трябва да има, но да се създаде от бизнеса, а не от някой чиновник, който нищо не знае за бизнеса и проблемите му в конкретика.
Не само брокерите са проблем, а 90% от агенциите. Съвестват брокерите си да предлагат 10-15% по - високи цени на инвеститорите, той се съгласява, защото си иска сумата, която първоначално е заявил и така пазарните цени изкуствено се повишават.
Склонен съм да споря за етикета "панелите са най-лошото строителство". "Колко е живота на панелите", ми звучи като "какво ще се случи с пазара".
Опитват се да свалят цените на панелките. А никой не казва, че ако някой ден люшне едно сериозно земетресение то сградите, които имат най-голям шанс да оцелеят.
В същото време променяте и вдъхновявате 🙏
Супер епизод,Поля Христова е топ брокер и за мен е удоволствие да я следвам в социалните мрежи. За панелите и тяхният живот,ще повторя казаното:50 години е стока на експлоатация.Така знам от по възрастни хора занимаващи се със строителство.
ДА КУПЯ ИМОТ ИЛИ ДА ИЗЧАКАМ ?
Spoiler alert:
Ти си знаеш най-добре!
Нямам си на идея колко време е живота на панела.Може би трябва да се провери времето на живот на металната част от която е изграден панела,подложена на съответните условия.Имам книгата на Поля.Намирам я за много полезна.
Според мен живота на металните сглобки е пряко свързан с експлоатацията.
Живота на панелките зависи от заварките.
Айнщайн точно за истината е писал трудове.
Сладури, 100 години е гаранцията на панелното строителство за сгради от 1970 г. Повечето инженер-конструктори на сгради, които познавам, живеят в панелни апартаменти! 🎃 За информация, за нормативни актове относно гаранцията, се обърнете към Тодор Живков.
Нормативен акт дайте, който показва колко е гаранцията.
@@lichen_broker Всеки вика дяй, никой не вика НА!!!
Давам, но ще ти струва една комисионна....
С удоволствие ще я платя. Колко е и на база на какво е образувана :)
@@lichen_broker Лесно е, ще ползвам услугите ти, срещу инфото от мен! Бартер...
😂 нейчо, отслабнал си . браво 😀😀😀
100 грама между ушите.
готин епизод! имам въпрос, реално така няма ли шанс да изпуснем добра сделка, въпреки че брокера е схемаджия и гони 6%? от инвеститорска гледна точка
Има шанс да се изпусне сделката особено, ако не успееш да установиш бързо контакт със собственика.
смятам че много в общия знаменател са ЕПК сградите и въпроса дали ще ни надживеят или не.
практически ако тази сграда е стопанисвана добре, не се допускат течове - т.е. ремонтира се покривът, ВиК щрангове на време, собствените се грижат за сграда няма как да има проблеми и то тя ще надживее всички.
ако обаче сградата се стопанисва лошо и хората нехаят и чакат течовете от покривът да сляза в мазите за да ремонтират, то тази сграда е изложена на големи рискове и определено и се скъсява животът. Както каза Поли, масово ЕПК сградите се обитават от хора без големи финансови възможности и те трудно отделят средства за ремонти на сградата.
но най важното е че и в двата случая- тези сгради са проектирани при други норми за земетръс според някои анализи имат 700% разлика в носимоста и устойчивоста при сеизмично събитие. това е основния момент в ЕПК от 74та, 84та или която и да е там година от преди 90те.
Невъзвръщаемите разходи при покупката на жилище са около 8%. Въпросът е , дали за 5 години разходът за наем на същия имот ще надвиши невъзвръщаемите разходи
Иначе живееш 5 години и продаваш
Слушането е единсвената възможност да се развиват ,хората с проблемно зрение и напълно слепи.
Абе с една дума истината е,че човек на млади години, докато е здрав и работи е все тая дали е под наем или е негово жилището, но на една преклонна възраст вече задължително трябва да е негово жилището, поне за българската действителност. Защото не ми е понятно как точно с пенсия от 500-600 лв , а пък и малко повече ще плаща наем минимум 600-700 лв.
Просто тпябва да завърши по кофите за боклук.
Точно казано
70г, от банката го знам, понеже за да вземеш кредит се гледа на колко години си ти и на колко е имота... ако си на 50, а кредит се издава до 70.. значи по - голям срок кредит от 20г няма да ти отпуснат.. така е и с живота на панела... имам един апартамент на 53г... даваха ми срок за 17г.. но аз се съгласих да взема по - ниска сума за да мога да го взема за 30г... Поздрави!
Не знам колко е живота на панелите. Но по - интересно ми е да назовете кофти агенциите за които говорите. Подкаст сте, нямате цензура говорете направо.
Не става въпрос за цензура. Това не са 10 агенции константа. Днес брокера става и е Петър брокерс, утре е Узунов риълестейт сещаш ли се... Представят се всеки ден с различни имена... По-лесно е да посочим начина им на работа, защото така клиента по-лесно ще се ориентира кой какъв е.
Г-н Нейчев, колко време сте живял в Надежда?
С какво ще ви помогне информацията от отговора ми?
Може ли линк към книгата?
shop.sdelkisimoti.bg/
Интересен подкаст, но няма логика наемодател да плаща на агенция/брокер, защото желае да отдаде имота си под наем. Би ми било интересно какво толкова специално би могъл да предложи/гарантира съответния брокера в замяна…
Ами, и не плаща.
Казва, че не плаща комисионна, пък, ако искат, да идват.
50тина години така знам,ама много зависи как се подържа.
Тука не съм съгласен . Клиентът може да не може да пипне услугата от брокер. Но може да усети ползите. Честно услуги на брокер лично аз не съм ползвал. Обаче услуги услуги на фирма за обзавеждане съм използвал, Ами евала хората влезнаха след половин час имаха решения. Аз щях да се мотам с дни и кой знае какъв щеше да бъде резултата. Поддръжка на добра входна инфраструктура не е до финансови възможност само. Съседите правя това.
Преди мислех че е грешно да вкарваш голяма сума пари за покупка на имот докато можеш да ги инвестираш в някой бизнес който да ти носи приходи. Брат ми живее в малък град до Филаделфия от 27 години. Миналата година му бях последно на гости и бях потресен от броя на наркоманите по улиците. Бяха на всякъде като зомбита. Брат ми казва че заради ковид 19 са загубили работата си нямат пари за наем и ипотека. Според мен който има кеш по добре да го вложи в имот. Но пък сигурно са рядкост хората които нямат жилище свое или наследено. Заради затворените бизнеси във Филаделфия хората са изгубили домовете и семействата са по улиците дрогирват се,бият се. Сега разбирам брат ми и жена му които работеха по 17-18 часа за да изплатят къщата си а не си идваха до България. Добре е да имаш покрив над главата си ако си изгубиш работата.
То хубаво, че има жилище, ама не е ли проблем, че живее в града със зомбитата.
Да, това е сигурна инвестиция, но в никакъв случай не е най-добрата. Сигурно не е равно на най-доброто възможно. Ако имаш нужните знания и идеи как да инвестираш правилно, може къщата ти да се изплаща с част от твоите инвестиции.
Никой няма да чете и 100 страници. За хората това са елементарни неща и те никога няма да седнат да взимат висше по купуване на имот. 10 страници макс, кратко точно и супер ясно с големи хубави букви.
Това е твоята истина.
Бат Нейчо мисля че е време да започнеш да назоваваш поименно тези измамни агенции, които споменавате толкова често. Хората винаги са по-склонни да повярват, когато знаят детайли.
Има една агенция "майка", която като и се научи името си сменя името. Всеки брокер отдолу е 5-6 агенции, които може да си смени имената три пъти на ден. И да ги назова поименно утре ще са с друго име. По-добре е да познаваш белезите им на работа, отколкото имената им. Така без значение как ти се представят ще ги познаваш.
Много харесвам и гледам подкаста...НО МОЛЯ ТЕ СПРИ ДА ПРЕКЪСВАШ ГОСТИТЕ...ПРОСТО НЕ ГИ ПРЕКЪСВАЙ
Мислиш ли, че на мен не ми се иска също... Дай ми време 😆
Точно обратното е , сватба докато си млад, покупка на имот и деца . какво има да чакаш да станеш 300 г.
Каква народо психология говорите ,всички искат да си купят имот и европейците, просто при тях е по скъпо и затова не всички успяват особено такива които чакат и живеят сами .
Във Чехия и в Германия няма нищо общо със строителството в България тука се исипва срашно много битон...
ти да не живееш в с.америка?
Аааа ,не! Е тука вече ИЗКЪРТИ !
Този коментар буди смесени чувства в мен 😆 да му се радвам ли, да плача ли 😆
@@lichen_broker само положителнииии ,не се бъзикай ся 😅
Сега разбирам защо отпадна наргилето в Сряда 👀
😆🤘
@@lichen_broker ще драсна другата сед.
Благодаря за този силен подкаст 🤘🏽
Мноооооооого реклами иначе интересно
В крайна сметка засегнахте доста аспекти от имотите, но изобщо не отговорихте и не задълбахте дали момента е подходящ, дали сме го изпуснали или трябва да се изчака... Разбрахме за 1-2 случая и от двамата, в които сте си взели имоти и до там...
Дали момента е подходящ? Този въпрос има толкова отговори, колкото хора по земята. За всеки отговора е индивидуален.
всичко много хубаво но за толкова време нищо конкретно-успех 🙄
Е няма ли логика да вземеш жилище възможно най рано и най голямо и в момента в който стане така,че да кажем си на едни 30-1,2 решиш,че не е за теб както казвате.Решаваш да го продадеш следователно този имот за това време да кажем 80-90% си е вдигнал цената много кратно,го превръщаш от пасив в актив погасяваш си остатъка от кредита който вече е на половина и генерираш една задоволителна сума която можеш да инвестираш дали в собствен бизнес дали да ползваш като самоучастие за закупуване на 2-3 имота и стартираш с един капитал който ако си 10 години под наем НЯМА ШАНС ДА генерираш?В крайна сметка ние сме хора не дървета. :)
Жилището не е задължително да е голямо. То трябва да бъде ликвидно. Колкото по-голямо е жилището, толкова по-малка е цената за квадрат и толкова по-малко ликвидно е. Тристаен имот - 100 кв. 300 000евро в даден квартал. 70 кв тристаен за 210 000 евро. Познай, кой ще се продаде по-бързо.
1:32:25 50 години
Хубав епизод, но Нейчо, спри да довършваш изреченията на госта си. Много пъти Поля започва да казва нещо, прави пауза и ти се включваш да ѝ довършиш изречението. Много е дразнещо, не го прави.
Да по-добре да даваш пари за наем отколкото да имаш собствен дом :D велико много хора се прецакаха да са под наем доживот и да могат да те изгонят по всяко време и да ти правят проблеми за глупости :D
90 години, общ поглед, не можах да намеря информация
Нищо не разбрах
Защо много брокери идват със супер скъпи коли?
Като дойде с Ауди А8 по-сериозен ли е 😂😂😂
Какво ви пука кой с каква кола идва? Не трябва ли да ги съдим по делата им?
Извинявайте ама в ерата на интернет брокерите нямат място, особенно след chatgpt
Малко по-нужни са от създателите на сайтове 😆😆😆
Хаха без лоши чувства просто наистина не виждам защо човек да не може сам да си извърши тази услуга
За правенето на сайт ли говориш? 😎
@@lichen_broker да и за това. Дай ми един ясен и конкретен довод защо не мога аз сам да си продам имота , а ми трябва брокер?
Ако крайният резултат има значение ти трябва професионалист. Това е валидно за всичко. Можеш да си продадеш имота сам, можеш да си направиш сайт сам, можеш да си смениш спирачките на колата сам, можеш да си налепиш плочките в банята сам и още десетки примери, но общото между всички е, че крайният резултат винаги ще се различава от това, когато го направи професиолист.
Най-простата причина, която мога да ти дам е, че като ползваш моята услуга като продавач може да постигнеш по-добри условия в сделката си, отколкото, ако го правиш сам. По-добра цена, по-малко нерви, повече купувачи, по-малко стрес и всичко е само и единствено заради това, че аз имам изградена система, която работи в полза на продавача. Разбира се, ако тези неща нямат значение за теб винаги можеш и сам :)
70 години живота на панелите,така чух от мой приятел архитект.
Големи глупости за етажната собственост. Това си зависи от културата на хората. Много примери има как по-новото строителство изглежда потресаващо за няколко години, защото едни тарикати (или хора, дали повече от възможностите си само и само да са в желан квартал) не им стига до ума, че трябва да поддържат общите площи и се покриват. Отделно пък как са строени няма да коментираме. Не че няма хубаво ново, но определено няма правило това е хубаво, а онова е лошо.
"Аз не съм шофьор" - Поля, надявам се редовно пиеш алкохол!
Ох, боже...само бедните имали собствено жилище. Пълни глупости.
Къде си тръгнал да спориш с Поля на нищо не си и само може да слушаш и учиш
Не си гледал епизод, усещам. Това не е един друг подкаст, в който домакина кани гости с които да се дразни.
kato stane voina i 2 evro nqma stryvat apartamentite i det ste dali hilqdi evro 6tevi vidim kvo 6te prodavate
А ти какво ще правиш при война, че си толкова спокоен за себе си?
@@lichen_broker prosto izrazqvam mnenie
А аз просто задавам въпрос, не влизай в защитен режим. Нас ще ни видиш, че ше закъсаме, сигурен си. Странно е да ти носи удоволствие нечие страдание.
nemi nosi ydovolstvie a prosto se 4ydia kak nqkoi hora stiskat imoti bez namalqt ceni kato znaqt 4e idvat trydni vremena @@lichen_broker
Нямат нужда от пари.
Няма сила на света, която да ме убеди, че да живееш под наем е по-добрият избор от това да имаш собствено жилище, осен ако не е, в рамките на година максимум две. Да живееш под наем означава всеки месец да отваряш прозореца и да хвърляш едни пари или просто пасив. Имота винаги можеш да го продадеш, ако нещо не ти харесва. Колкото до панеллното строителство за мен е пародия, при стандартна дебелина на стените 16см външни и между апартаментите и 13см вътрешни, буквално можеш да чуеш комшията как пърди💨. Да не говорим, колко са "енергоефективни" зимата няма стопляне, лятото охлаждане. Естествено, ако е поддържана сградата може да се направи компромис с тънките стени спирам, че много дълго стана, поздрави 😊.
Перфектно стана, не е дълго. Миналата седмица имах среща с едно момиче, което иска да си купи имот. Нямаше спестявания, заплатата и беше добра. Ако изтегли потребителски и ипотека близо 50% от дохода и беше "чао" по вноски. Това е сега на ниски лихви, а имота, за който и стигат парите е такъв, който е за основен ремонт. Защо ти го разказвам това? Защото за такива хора е добре да живеят под наем понеже, ако живее в собствен имот той ще е крайно мизерен, но за сметка на това ще ти се наложи да даваш половината си доход, а като се покачат лихвите още няколко пъти? Ще имаш дни, в които трябва да направиш избора да се топлиш или да ядеш... Понякога ме е толкова готино да си купиш имот на всяка цена. Иначе за панелите една песен пеем.
В този случай да, съгласен съм, а и в момента цените са спекулативно високи и човек със средни доходи няма как да си позволи нормално жилище. Естествено за да закупиш имот трябва трябва, да имаш поне 10% от сумата и да се следи пазара и да вземеш имот на добра цена. Иначе ако не ти стига брутния доход се намира втори работодател (фиктивен) плащаш си сам осигуровките 6 месеца и си на коня. Ама нали това пак е свързано с допълнителни разходи и трябва имота много да си заслужа за да се поеме този риск. Но дългосрочното живеене на квартира със сигурност е пасив. Прогнозирам, че скоро ще има срив на пазара и климата отново ще стане приятен за купуване на имоти. 😊
Нито си хвърляш парите ма вятъра когато си под наем , нито можеш да продадеш апартамента по всяко едно време !!!
Банките най-много на такива като теб се радват.
@@milkostanev9609 Да са живи и здрави банките, ако не са те нямаше да имам толкова активи, в имоти. Не знам как си мислиш, че ще се оправиш без банка независимо дали ще инвестираш, в имот или в бизнес.
прекалено много говориш и прекъсваш гостите си .. вземи го впредвид защото тези които ти гледат подкаста го гледат основно заради гостите иначе по добре си прави влогове..
Тоест, да поканя гостите да им дам 10 въпроса и да си водят монолог? Прекъсвам, ако смятам, че нещо трябва да се изясни или имам различие в начина на мислене.
@@lichen_broker нямаш Реална самооценка никой не говори за монолог на гостите... А за друго но за да не можеш да приемеш градивна критика.. 🤣 бъдещето на канала е определено 🤔🐒
😆😆😆
самият бетон 100 години и после започва да се саморазрушава, някой да каже нещо за заварките, но като цяло е пълно с клипове от войната в Украйна как се събарят панелите, работата е много зле, като домино пада, какви птотивоземетръсни норми какви 5 лева, при едно земетресение и свършва филма точка
топотии