Mogę od siebie dodać, że: 1. Niedźwiedź brunatny i niedźwiedź polarny, będące osobnymi gatunkami, mogą się ze sobą krzyżować. Wynika to z tego, że polarny wyewoluował z brunatnego stosunkowo niedawno. Uznaje się je jednak za 2 różne gatunki ze względu na zbyt duże różnice w ich trybie i środowisku życia oraz cechy fizyczne. 2. Bobry europejskie i kanadyjskie, na pierwszy rzut oka bardzo podobne, nie mogą się krzyżować, bo mają inną liczbę chromosomów.
Szkoda że nie wspomniałeś o Diogenesie, który usłyszawszy platońską definicję człowieka (istota żywa, dwunożna, nieopierzona) przyniósł na jego wykład oskubanego koguta mówiąc: "oto jest człowiek Platona"
W świecie żyraf i wielkich kotów (tych użytych w przykładzie) jeszcze nie dzieją się aż tak dziwne rzeczy. Są gatunki (a nawet całe rodzaje), które nie dość, że krzyżują się na wolności, to jeszcze mają płodne potomstwo. Częściej u roślin, ryb i innych zwierząt, o których ludzie lubią zapominać. I to bez ingerencji człowieka. Czasem nawet jakieś nowe gatunki z tego powstaną. Ot, natura ma w nosie szufladki i miłość człowieka do nadawania wszystkiemu etykiet.
Świetny odcinek, nie tylko merytorycznie ale też od strony technicznej, super montaż, fajne zdjęcia, światła i drugi plan, dobre wykorzystanie drugiej kamery, calkiem spoko animacje. Widać pracę jaką włożyliście. Efekt - naprawdę dobrze się to ogląda.
Jest 2:30 w sobotę, mój jedyny dzień wolny od pracy w tym tygodniu, a ja spędzam go na oglądaniu filmu na YT który mówi czym tak naprawdę jest żyrafa... Nie żałuję niczego, wspaniały jest to materiał
Z mojej beczki. Borówka bagienna i borówka halna. Z wyglądu praktycznie się nie różnią. Różnią się praktycznie tylko i wyłącznie tym, że jedna to diploid, a druga tetraploid. Nie krzyżują się między sobą, bo zarodki z racji triploidii zamierają lub dają (rzadziej) niepłodnego osobnika. Nikt nie wie czy nazwać je odrębnymi gatunkami, czy podgatunkami, a może formami?
@@zielonyumysl Nie chce mi się wierzyć, że ktoś, kto uczył się biologii choćby na poziomie podstawowym, zadaje takie pytania. Chihuahua to pies czy co wg. Ciebie ? Oczywiście, że jest możliwość krzyżowania się tych ras - poprzez inseminację.
@@Grzegorz2109 ale istnieje naturalna bariera. Sztucznie to wiele można zrobić jak się chce. Są nawet krzyżówki in vitro marchwi i jakiegoś zboża. Pojęcie gatunku jest bardzo sztuczne. Szkoła ma za zadanie wpoić jakieś schematy które nijak mają się do rzeczywistości. Kolejny przykład. W ameryce jest sporo gatunków kapturnic. Różnią się od siebie diametralnie. Natomiast krzyżują się w naturze bez większych oporów. To są to różne gatunki, czy nie? Pokuszę się o kontrę argumentum ad personam. Tylko ktoś kto ma wiedzę wyłącznie wiedzę z podstawówki tak spłyca temat i nie dostrzega sztuczności ludzkich pojęć. Odbijając piłeczkę
Daaawid, a jest może szansa na jakiś dłuższy odcinek? Krótka forma super, ale jednak długie filmy w twoim (a w sumie waszym) wykonaniu to jest dopiero sztos 😁
przekaz fajny, ale jednocześnie przykre, że u części ludzi trzeba odwoływać się do pragmatyzmu i materializmu, żeby uznali coś za wartościowe czy godne uwagi oraz ratunku.
na wikipedii napisane jest, że są trzy gatunki żyraf, z czego podana w filmie żyrafa siatkowana to podgatunek żyrafy północnej, a dane te pochodzą z roku 2020, ale wsm to wikipedia, tam na niektórych stronach mamy opisywany jakiś gatunek, a w następnym akapicie owy gatunek nazywany jest podgatunkiem, więc ja bym tą wiedzę z wikipedii nie brała za pewnik, bo te artykuły pisane są przez różne osoby, a wiedza czerpana jest z różnych źródeł, z czego nie wszystko jest aktualne i potem wychodzą takie kwiatki, jak to, że kot domowy raz nazywany jest felis silvestris catus, a innym razem felis catus, a w następnym akapicie napisane jest, że kot domowy to podgatunek felis lybica
Kiedyś natrafiłam na Brytyjskie Stowarzyszenie Betonu. Sam książę Filip przecinał wstęgę podczas otwarcia ich siedziby. Brytyjskie Stowarzyszenie Mułów więc mnie nic, a nic nie dziwi.
3:55 Sokrates został strolowany przez Diogenesa z Synopy na tej samej zasadzie. Gdy Sokrates twierdził, że człowiek to zwierzę poruszające się na dwóch nogach bez piór, Diogenes pokazał mu osukabanego kurczaka
17:40 Mam dla Ciebie lepszy argument. Ludzkość kiedyś mogła wyginąć bo okazało się, że po jakimś tam katastrofie zostało nas tylko około 10 tys. Ludzkość jednak przetrwała i rozwinęła się o czym sami możemy przekonać jak bardzo. Żyrafy północnej jest 7 tys. One mogą nie mieć tej szansy.
Co ciekawe, w ten sposób zorganizowana jest cała nasza rzeczywistość. Wyznaczamy granice, żeby klasyfikować, co jest jeszcze krzesłem, a co już ławką, ale granice ZAWSZE są choć odrobinę rozmyte. Co nie oznacza, że cała klasyfikację należy w związku z tym wyrzucić do kosza. Polecam w tym temacie wideo pt. "Spektra i gradienty". Kłaniam się. Ciekawy odcinek.
Podoba mi sie to stwierdzenie, że wiedza nie jest raz na zawsze zapisywana w ksiażkach, a pewne rewolucyjne odkrycia moga taka wiedze uznać za nieaktualna. Szkoda, że wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Szkoda mi żyraf i szkoda, że ludzkość dużo gatunków unicestwia 😢 dobry odcinek
Chce się Ż...yraf! I więcej filmów 🤭 ciekawy film z mega ważnym zakończeniem. Jak zawsze świetna robota. Dzięki UNB inaczej patrzę na świat 💗 z jeszcze większą ciekawością i pokorą
18:45 Niedawno, jeszcze uważano, ze królik i zając to dwa podgatunki. A to są jedne z dwóch gatunków zajęczaków. Tycjan i Dezydery pozdrawiają Pana Doktora.
Definicja gatunku u żab to w ogóle kosmos, bo różne polskie gatunki są w stanie krzyżować się ze sobą i powstają osobniki jednego z dwóch gatunków. Fajny odcinek by z tego był.
5:59 Hmm… Mulica (nie gatunek (-)) x Osioł (gatunek (+)) = nie gatunek wg. zasady minusów i plusów 😂 (żart) W sumie jeżeli przyjmiemy, że jednak ta jedna mulica była przedstawicielem danego, nowego gatunku (nie hybrydy jak inne muły) to jej potomstwo i tak nie tworzyło żadnego gatunku, ponieważ jest hybrydą dwóch (tej jednej mulicy x osła) 🫡 A idąc prostym myśleniem według zasad dziedziczenia ( jak w krzyżówkach z cechami dominującymi i recesywnymi), gdyby samica Legrysa w kilku pokoloniech kopulowała jedynie z Lwami to powinna być możliwość otrzymania „czystego” lwa (chyba, że się mylę) co już obala inne „podstawowe” zasady związane z tym tematem
Polecam Dawkinsa w tych kwestiach (tylko nie pamiętam w której książce konkretne o tym pisał). Od niego dowiedziałem się, że de facto gatunek to spektrum i tylko i wyłącznie dla ułatwienia biolodzy próbują przyjąć jakieś konkretne definicje, ale nie powinno nas dziwić, że znajdują się organizmy które tym definicjom się wyłamują lub je przesuwają. Nie da się jednoznacznie i bezspornie zdefiniować danego gatunku bo, genom ciągle ulega zmianom i nawet małe żyrafiątko różni się genetycznie od sumy genów ich rodziców. Uwielbiam biologię ewolucyjną :)
A ja miałem psa który był mieszanką jamnika z dobermanem 🤣 Urodziła go jamniczka, wyglądał prawie jak jamnik, ale jego brat wyglądał jak rasowy doberman. Tak się dzielę bo mnie bardzo rozbawiło, że akurat te rasy padły
Mało tego. Nie do końca nawet wiemy czym jest rodzaj, czym jest rodzina, rząd, czy nawet - o zgrozo - królestwo! Systematyka jest bardzo skomplikowana i jeszcze bardzo wiele zdąży się zmienić w ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat.
Super odcinek, uświadamia jak wiele jeszcze nie wiemy, a jak myślimy że wiemy to jak bardzo możemy być w w błędzie. PS. na końcu dopiero zauważyłem, że masz strasznie długie palce u rąk 😉. Świetna robota Dawidzie, oglądanie Twoich filmów to czysta przyjemność.
Jesteś oazą na mapie Internetu wolną od zgiełku i ślepego pędu świata, na której można przystanąć i zreflektować w którym kierunku powinniśmy podążać. Dzięki za ten odcinek, niby żyrafa, a jak skłania do refleksji. Zwłaszcza ostatnie zdanie, nie raz już się zastanawiałem ile to z eksploatowanych surowców czy też uśmierconych gatunków mogłoby nam w przyszłości okazać się kluczowe, jak np. sylfion.
zwierzęta w afryce są wogóle wielką zagadką dla ludźkości, wszystkie gepardy są prawieże genetycznie identycznie bo gdy ich populacja nagle zmalała (do tego stopnia że jak nad głową Marii Antoniny wisiała gilotyna, tak nad nimi zawisło wymarcie) gepardy, jak pewien cieśla rozmnażał chleb i ryby, tak i one sobie poradziły; dodatkowo wyliczono że populacja odżyła z 18 osobników, i podobny proces miał już miejsce przed tamtym
Naiwnie myślałem, że może choć pod koniec filmu dowiem się, co to za istotny przedmiot tak przeszkadzał prowadzącemu. Jakież było moje rozczarowanie, gdy zrozumiałem, że to było nieistotne coś, czego mogłoby tam nie być. Pozostawiłeś mnie z nierozwiązaną zagadką. Nienawidzę Cię. :D
Promujmy i uświadamiajmy ludzi w pojęciu bioróżnorodności :) Zauważyłam, że wiele osób zupełnie nie zdaje sobie sprawy jak bardzo ważna jest to kwestia.
Całe to zamieszanie z nazewnictwem, gatunkami, podgatunkami tylko dowodzi, że ewolucja gatunków w przyrodzie zachodzi cały czas. To nie jest jakiś proces w przyrodzie, który wydarzył się dawno temu i koniec.
O tym, że orzech kokosowy jest ssakiem świadczyć może również fakt, że druga kamera zinterpretowała go jako coś bardziej interesującego od człowieka i ustawiła na nim ostrość
Prawdziwy biolog, który rozumie biologię, doskonale wie, że biologia jest płynna i dopóki nie chce mieć literki przy nazwie gatunkowej, to ma wyrąbane na to, czym jest gatunek.
Chyba dla ludzi którzy nigdy nie widzieli jak samce żyrafy walczą ze sobą, to jest przejmujący, okrutny widok. Symbol tak samo dobry jak przesympatyczne tłuściutkie hipcie które w rzeczywistości są dla człowieka groźniejsze niż krokodyle.
Na wykładach z entomologii poznałem anegdotę o nadawaniu polskich nazw owadów. Zbiera się rada entomologów zamawiają alkohol i powstają cudowne nazwy Nieżłop Kwietny
Dawidzie, przez jakąś chwilę Cię nie oglądałam/słuchałam, czego, po tym odcinku, serdecznie żałuję. Już więcej tego błędu nie popełnię ☺️ Pozdrawiam ciepło.
Dawid dostajesz nagrodę Nobla, właśnie udowodniłeś coś takiego jak ewolucja... osobniki przejściowe które mogą się ze sobą rozmnażać do czasu spotkania osobników które już nie mogą a faktycznie ich podkowie wywodzą się z tego samego gatunku.
Przychodzi Seba do stowarzyszenia mułów ściąga dres i się pręży. Pracownicy pytają zmieszani o co chodzi. On na to "widzicie jakie ja mam muły?". Pracownik patrzy zdegustowany, po czym mówi: "patrząc na Pana, w sumie możemy pana sklasyfikować" :D
To czym w końcu jest żyrafa? 🤣❤️To tym filmie mam więcej pytań niż odpowiedzi i czuję w w zagubiona w tym całym otaczającym nas świecie. Jeszcze sporo rzeczy nas zdziwi tu na ziemii... Super odcinek, liczę na kontynuację tematu 🙏😁
Trafiłam na ten filmik przypadkiem nie znam cię i nigdy nie widziałam żadnego z twoich filmów. Chce powiedzieć że miałam podobnie z gimnazjum i podstawówki pamiętam jakieś szczegóły. Liceum pamiętam tylko ostatnie półtorej roku. W tamtym okresie czułam się pusta, bez emocji. Jak "przeżywałam" jakieś emocje to czułam, że zmuszam się do tego, bo wypada teraz się cieszyć czy coś innego. Czułam jakąś pustkę, nic nie czułam nawet smutku z tego powodu. Czasem zdarzało mi się płakać ale nie wiedziałam czemu. W pewnym sensie zaczęłam CZUĆ pod koniec liceum ale dalej mam momentami tak, że z kimś gadam on mi się zwierza czy coś a ja nie czuje niczego i to nie dlatego że mnie obchodzi mnie to. Dalej zdąży mi się dzień gdzie czuję się pusta, mam dość wszystkiego i siebie ale nie wiem czemu. Zawsze jak o tym zaczynam myśleć to chce mi się płakać (nawet teraz płacz). Zdałam sobie z tego sprawę dopiero jak zaczęłam pisać dziennik, jakieś pół roku temu. Wtedy zrozumiałam że dużej części swojego życia nie pamiętam i nie czułam wtedy nic i tylko udawałam. Mi po jakimś czasie "przeszło" zaczęłam czuć emocje i teraz jest lepiej (aż nie przyjdzie jakąś gorsza chwilą ale takie na szczęście takie chwile zdarzają się bardzo rzadko) Doskonale rozumiem jak to jest i mam nadzieję że u ciebie też będzie lepiej trzymaj się ❤
@@jedrusnowak3317legrys i tyglew to nie to samo - mają odwrotne przynależności gatunkowe "ojców" i "matek". Można o nich przeczytać w anglojęzycznej Wikipedii.
Bardzo chętnie obejrzał materiał o transkrypcji rna, to cholernie interesujący temat fajnie by było obejrzeć materiał jak to jest od "początku do końca" powstawania białek
Nagrasz filmy komentujace "Ksiege Urantii" i jej rewelacje odnosnie historii ziemi i powstania zycia na naszej planecie jak rowniez epoki geologiczne? Jak sa bliskie temu co mowi obecna nauka? Podpowiem ze ksiega jest dostepna za darmo w internecie (Przekaz 57-61). Pozdrawiam
Ludzie w 1980: W niedalekiej przyszłości będą latające samochody!
Ludzie w 2022: Nie za bardzo wiemy czym jest żyrafa
Haha xd Dobre
Efekt Dunninga-Krugera Im więcej wiem tym mniej :)
@@jakijamammiecnick efekt Dunninga-Krugera - im więcej wiesz w danym temacie tym szerzej patrzysz na swoją niewiedzę*
Ba, coraz więcej ludzi ma problem ze zdefiniowaniem czym jest kobieta. ;P
@@kkrystus -_-
Mogę od siebie dodać, że:
1. Niedźwiedź brunatny i niedźwiedź polarny, będące osobnymi gatunkami, mogą się ze sobą krzyżować. Wynika to z tego, że polarny wyewoluował z brunatnego stosunkowo niedawno. Uznaje się je jednak za 2 różne gatunki ze względu na zbyt duże różnice w ich trybie i środowisku życia oraz cechy fizyczne.
2. Bobry europejskie i kanadyjskie, na pierwszy rzut oka bardzo podobne, nie mogą się krzyżować, bo mają inną liczbę chromosomów.
Teraz już są naturalne krzyżówki białych z gryzli. O krzyżówkach białych z brunatnymi nie słyszałem. Ale też niezbyt mnie to interesuje. :p
@@yabu8523 Grizzly jest podgatunkiem niedziwedzia brunatnego.
@@Krucka94 Nie wiem, nie znam się.
Czyli jak wyglada mieszanka brunatnego z polarnym? Jest w łaty jak czekolada Happy Cows od Milki?
@@jakubthomas8947 wyszukaj sobie, jest pod różnymi nazwami: grolar bear, pizzly bear, zebra bear, grizzlar, nanulak
Bo tak naprawde mistrzem w definiowaniu gatunków nie był jakiś tam Linneusz...tylko Benedykt Chmielowski..."jaki jest koń każdy widzi" i pozamiatane.
🤣🤣🤣
@@monya.peretz.892 każdy wie
A ze smokiem walczyć trudno, ale ktoś musi.
A do tego "pszczółka jest to mały, nad wyraz ucieszny ptaszek" 😂
Szkoda że nie wspomniałeś o Diogenesie, który usłyszawszy platońską definicję człowieka (istota żywa, dwunożna, nieopierzona) przyniósł na jego wykład oskubanego koguta mówiąc: "oto jest człowiek Platona"
Oooo ten to były uwielbiał wszystko wywracać do góry nogami.😉😉😉😉.
Jestem wręcz rozczarowany, że to nie padło
Diogenes to był taki starożytny Urban :D
@@RicoElectrico Urbanizm trwałym dorobkiem cywilizacji, trwalszym niż dorobek nazistowskiej platońskiej cywilizacji dętej.
Zaraz, kogut nie ma piór?
W świecie żyraf i wielkich kotów (tych użytych w przykładzie) jeszcze nie dzieją się aż tak dziwne rzeczy. Są gatunki (a nawet całe rodzaje), które nie dość, że krzyżują się na wolności, to jeszcze mają płodne potomstwo. Częściej u roślin, ryb i innych zwierząt, o których ludzie lubią zapominać. I to bez ingerencji człowieka. Czasem nawet jakieś nowe gatunki z tego powstaną. Ot, natura ma w nosie szufladki i miłość człowieka do nadawania wszystkiemu etykiet.
Dobry przykład krawnik lekarski a pannoński.Rosna na tym samym terenie i kwitna w tym samym czasie i sa ciężko rozpoznawalne.😉😉😉😉😉.
@@CahanDragon podobnie może być z krabami?
Świetny odcinek, nie tylko merytorycznie ale też od strony technicznej, super montaż, fajne zdjęcia, światła i drugi plan, dobre wykorzystanie drugiej kamery, calkiem spoko animacje. Widać pracę jaką włożyliście. Efekt - naprawdę dobrze się to ogląda.
Jest 2:30 w sobotę, mój jedyny dzień wolny od pracy w tym tygodniu, a ja spędzam go na oglądaniu filmu na YT który mówi czym tak naprawdę jest żyrafa...
Nie żałuję niczego, wspaniały jest to materiał
Piękne.... do tego zainspirowałeś....😅
"..tam w środku są takie jakby umywalki do mycia głowy a w nich o..miętusy są!"
😂
Największą supermocą nauki jest umiejętność powiedzenia "nie wiem".
Kocham tą stronę nauki
Chcesz coś sprawdzić i nagle odlatujesz do innego wymiaru rozkmin
Z mojej beczki. Borówka bagienna i borówka halna. Z wyglądu praktycznie się nie różnią. Różnią się praktycznie tylko i wyłącznie tym, że jedna to diploid, a druga tetraploid. Nie krzyżują się między sobą, bo zarodki z racji triploidii zamierają lub dają (rzadziej) niepłodnego osobnika. Nikt nie wie czy nazwać je odrębnymi gatunkami, czy podgatunkami, a może formami?
🤯
Skoro się nie krzyżują - są różnymi gatunkami.
@@Grzegorz2109 czy chihuahua i dog niemiecki to oddzielne gatunki?
Nie ma możliwości krzyżowania się tych ras.
@@zielonyumysl Nie chce mi się wierzyć, że ktoś, kto uczył się biologii choćby na poziomie podstawowym, zadaje takie pytania. Chihuahua to pies czy co wg. Ciebie ? Oczywiście, że jest możliwość krzyżowania się tych ras - poprzez inseminację.
@@Grzegorz2109 ale istnieje naturalna bariera. Sztucznie to wiele można zrobić jak się chce. Są nawet krzyżówki in vitro marchwi i jakiegoś zboża.
Pojęcie gatunku jest bardzo sztuczne.
Szkoła ma za zadanie wpoić jakieś schematy które nijak mają się do rzeczywistości.
Kolejny przykład. W ameryce jest sporo gatunków kapturnic. Różnią się od siebie diametralnie. Natomiast krzyżują się w naturze bez większych oporów. To są to różne gatunki, czy nie?
Pokuszę się o kontrę argumentum ad personam. Tylko ktoś kto ma wiedzę wyłącznie wiedzę z podstawówki tak spłyca temat i nie dostrzega sztuczności ludzkich pojęć.
Odbijając piłeczkę
Przy takich kanałach mój mózg odpoczywa. Dobrze, że jesteś 💚💚💚
Genialny odcinek, przypomniał mi, że robiłam kiedyś na filozofię pracę dotyczącą problemu pojęcia gatunku
Rób to co robisz, jesteś w tym świetny:) uwielbiam twoje filmy
Fajnie że wróciłeś. 👍
Daaawid, a jest może szansa na jakiś dłuższy odcinek? Krótka forma super, ale jednak długie filmy w twoim (a w sumie waszym) wykonaniu to jest dopiero sztos 😁
Rewelacyjny materiał o taksonomii, pochodzeniu i różnorodności gatunków.
Dziękuję.
Teraz czekam na okapi.
Fajna konkluzja na koniec, bardzo pożyteczny przekaz. Apropos bioróżnorodności - planujecie jakiś odcinek o Odrze?
dobre pytanie
przekaz fajny, ale jednocześnie przykre, że u części ludzi trzeba odwoływać się do pragmatyzmu i materializmu, żeby uznali coś za wartościowe czy godne uwagi oraz ratunku.
@@azetka4029 oj tak... to jest zawsze bardzo przykre
Można Cię słuchać w nieskończoność
to coś "krótko" Ci wyszło z obliczeń.
@@bratekdylowski2250 mam IQ rozgwiazdy, być może dlatego
No właśnie, kiedy przegadana godzina?
@@namedesired sam nie wiem
Niezwykle ciekawy odcinek, trafne wnioski. Dzięki!
Z wikipedii:
- Żyrafa[6] (Giraffa) - rodzaj ssaka z rodziny żyrafowatych (Giraffidae)......
Dawid:
- Potrzymajcie mi zbuntowane probówki.......
na wikipedii napisane jest, że są trzy gatunki żyraf, z czego podana w filmie żyrafa siatkowana to podgatunek żyrafy północnej, a dane te pochodzą z roku 2020, ale wsm to wikipedia, tam na niektórych stronach mamy opisywany jakiś gatunek, a w następnym akapicie owy gatunek nazywany jest podgatunkiem, więc ja bym tą wiedzę z wikipedii nie brała za pewnik, bo te artykuły pisane są przez różne osoby, a wiedza czerpana jest z różnych źródeł, z czego nie wszystko jest aktualne i potem wychodzą takie kwiatki, jak to, że kot domowy raz nazywany jest felis silvestris catus, a innym razem felis catus, a w następnym akapicie napisane jest, że kot domowy to podgatunek felis lybica
😂😂😂😂Achhhhaaa dobre. Zbuntowane probówki ojjjj tak probówki mogą sprawiać wiele problemów jeszcze wiekszy robia pipety.😉😉😉Pozdro dla kumatych.
Kiedyś natrafiłam na Brytyjskie Stowarzyszenie Betonu. Sam książę Filip przecinał wstęgę podczas otwarcia ich siedziby. Brytyjskie Stowarzyszenie Mułów więc mnie nic, a nic nie dziwi.
Głównym bohaterem odcinka są urocze, przewracające się fiolki XD
3:55 Sokrates został strolowany przez Diogenesa z Synopy na tej samej zasadzie. Gdy Sokrates twierdził, że człowiek to zwierzę poruszające się na dwóch nogach bez piór, Diogenes pokazał mu osukabanego kurczaka
Otwierający oczy, ciekawy, zaskakujący. Odcinek taki jak lubię najbardziej :)
17:40 Mam dla Ciebie lepszy argument. Ludzkość kiedyś mogła wyginąć bo okazało się, że po jakimś tam katastrofie zostało nas tylko około 10 tys. Ludzkość jednak przetrwała i rozwinęła się o czym sami możemy przekonać jak bardzo. Żyrafy północnej jest 7 tys. One mogą nie mieć tej szansy.
Co ciekawe, w ten sposób zorganizowana jest cała nasza rzeczywistość. Wyznaczamy granice, żeby klasyfikować, co jest jeszcze krzesłem, a co już ławką, ale granice ZAWSZE są choć odrobinę rozmyte. Co nie oznacza, że cała klasyfikację należy w związku z tym wyrzucić do kosza. Polecam w tym temacie wideo pt. "Spektra i gradienty". Kłaniam się. Ciekawy odcinek.
Podoba mi sie to stwierdzenie, że wiedza nie jest raz na zawsze zapisywana w ksiażkach, a pewne rewolucyjne odkrycia moga taka wiedze uznać za nieaktualna. Szkoda, że wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy.
Szkoda mi żyraf i szkoda, że ludzkość dużo gatunków unicestwia 😢 dobry odcinek
Chce się Ż...yraf! I więcej filmów 🤭 ciekawy film z mega ważnym zakończeniem. Jak zawsze świetna robota. Dzięki UNB inaczej patrzę na świat 💗 z jeszcze większą ciekawością i pokorą
W Rzymie było takie powiedzenie: "bogatemu to i mulica się oźrebi", także ten...
Dzięki za ten film, te pytania krążyły mi gdzieś nieuświadomione, po głowie, dzięki że głośno je zadałeś
Najważniejsze, że koń jaki jest, każdy widzi 😁
18:45 Niedawno, jeszcze uważano, ze królik i zając to dwa podgatunki. A to są jedne z dwóch gatunków zajęczaków.
Tycjan i Dezydery pozdrawiają Pana Doktora.
Nie mam pojęcia czemu ale wzruszyłem się słuchając tego odcinka pod koniec :')
Definicja gatunku u żab to w ogóle kosmos, bo różne polskie gatunki są w stanie krzyżować się ze sobą i powstają osobniki jednego z dwóch gatunków. Fajny odcinek by z tego był.
5:59
Hmm…
Mulica (nie gatunek (-)) x Osioł (gatunek (+)) = nie gatunek wg. zasady minusów i plusów 😂 (żart)
W sumie jeżeli przyjmiemy, że jednak ta jedna mulica była przedstawicielem danego, nowego gatunku (nie hybrydy jak inne muły) to jej potomstwo i tak nie tworzyło żadnego gatunku, ponieważ jest hybrydą dwóch (tej jednej mulicy x osła) 🫡
A idąc prostym myśleniem według zasad dziedziczenia ( jak w krzyżówkach z cechami dominującymi i recesywnymi), gdyby samica Legrysa w kilku pokoloniech kopulowała jedynie z Lwami to powinna być możliwość otrzymania „czystego” lwa (chyba, że się mylę) co już obala inne „podstawowe” zasady związane z tym tematem
Nauka jest super. Dziękuję za kolejny świetny materiał.
Obejrzałem ten odcinek na kacu gigancie. Świetny sposób na ogarnięcie głowy.
Wreszcie odcinek!!
No i czas wrócić do szkoły podstawowej na przyrodę bo człowiek myśli że wiedział a jednak nie wie nic. Dobry odcinek ^&^
Polecam Dawkinsa w tych kwestiach (tylko nie pamiętam w której książce konkretne o tym pisał). Od niego dowiedziałem się, że de facto gatunek to spektrum i tylko i wyłącznie dla ułatwienia biolodzy próbują przyjąć jakieś konkretne definicje, ale nie powinno nas dziwić, że znajdują się organizmy które tym definicjom się wyłamują lub je przesuwają.
Nie da się jednoznacznie i bezspornie zdefiniować danego gatunku bo, genom ciągle ulega zmianom i nawet małe żyrafiątko różni się genetycznie od sumy genów ich rodziców.
Uwielbiam biologię ewolucyjną :)
Świetna merytoryczna robota
świetny materiał, pozdrawiam z nad śniadania 7.30 3x owoce + 3 składane kanapki, super że tematyka nie zatrzymała się tylko na żyrafach
Dobrze Cię znów widzieć!!! Pozdro
Jak zwykle genialny odcinek! Dzięki i do zobaczenia następnym razem.
A ja miałem psa który był mieszanką jamnika z dobermanem 🤣 Urodziła go jamniczka, wyglądał prawie jak jamnik, ale jego brat wyglądał jak rasowy doberman. Tak się dzielę bo mnie bardzo rozbawiło, że akurat te rasy padły
Ale że jak oni 😮😮😮😮😮 na człowieka????😮😮😮😮😮😮
Swietny odcinek. Oby częściej były
Mało tego. Nie do końca nawet wiemy czym jest rodzaj, czym jest rodzina, rząd, czy nawet - o zgrozo - królestwo! Systematyka jest bardzo skomplikowana i jeszcze bardzo wiele zdąży się zmienić w ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat.
Po chińsku dzieli się na dwa gatunki:
a) zmieści się do gara
b) nie zmieści się do gara... od razu
;)
Jak dobrze pokroisz to zmieści się wszystko 😉
Mmm... Rasizm
@@gryficowa Aj tam. Nie można być tak wrażliwym bo do nikąd nas to nie prowadzi jak widać
@@racingraptor4758 Naziści pewnie też tak myśleli
@@gryficowa typowy argument pewnej strony która jest taka sama jak oni. Trochę luzu
Zawsze wydawało mi się, że z tym brakiem możliwości rozmnażania, to chodzi o pary wewnątrz gatunkowe. I tu jest ta zasada spełniona.
Jak zwykle świetny odcinek.
Super odcinek, uświadamia jak wiele jeszcze nie wiemy, a jak myślimy że wiemy to jak bardzo możemy być w w błędzie.
PS. na końcu dopiero zauważyłem, że masz strasznie długie palce u rąk 😉.
Świetna robota Dawidzie, oglądanie Twoich filmów to czysta przyjemność.
Podoba mi się jak emocjonalny jest ten film. Cudo, ogląda się świetnie
Żyrafa jaka jest każdy widzi ;)
Fascynujący odcinek i jeden z najlepszych
Jesteś oazą na mapie Internetu wolną od zgiełku i ślepego pędu świata, na której można przystanąć i zreflektować w którym kierunku powinniśmy podążać. Dzięki za ten odcinek, niby żyrafa, a jak skłania do refleksji. Zwłaszcza ostatnie zdanie, nie raz już się zastanawiałem ile to z eksploatowanych surowców czy też uśmierconych gatunków mogłoby nam w przyszłości okazać się kluczowe, jak np. sylfion.
zwierzęta w afryce są wogóle wielką zagadką dla ludźkości, wszystkie gepardy są prawieże genetycznie identycznie bo gdy ich populacja nagle zmalała (do tego stopnia że jak nad głową Marii Antoniny wisiała gilotyna, tak nad nimi zawisło wymarcie) gepardy, jak pewien cieśla rozmnażał chleb i ryby, tak i one sobie poradziły; dodatkowo wyliczono że populacja odżyła z 18 osobników, i podobny proces miał już miejsce przed tamtym
Dzięki UNB za odcinek, lubię oglądać o przykładach na to, że ten świat jest bardziej skomplikowany niż nam się wydaję.
Ależ to była długa przerwa, brakowało mi tego :P
Dziękuję I pozdrawiam
fajnie się ogląda te obcinki😁🙃
Naiwnie myślałem, że może choć pod koniec filmu dowiem się, co to za istotny przedmiot tak przeszkadzał prowadzącemu. Jakież było moje rozczarowanie, gdy zrozumiałem, że to było nieistotne coś, czego mogłoby tam nie być. Pozostawiłeś mnie z nierozwiązaną zagadką. Nienawidzę Cię. :D
Piękna puenta! Chcę więcej Myśliwcu ;D
Raczej Myśliwcze.
Jeśli brać pod uwagę dane z 17:11 i traktować żyrafę jako 4 gatunki to faktycznie jeden jest na wyginięciu
Bardzo dobry film, błagam nie staraj się na siłę skracać ciekawych tematów i ograniczać ich do ciekawostek. Pozdrawiam
dzień dobry! dawno Pana nie widziałem :)
Dzięki za super odcinek.
Promujmy i uświadamiajmy ludzi w pojęciu bioróżnorodności :) Zauważyłam, że wiele osób zupełnie nie zdaje sobie sprawy jak bardzo ważna jest to kwestia.
Wszystkim oglądającym życzę miłego dnia
A dziękuję 😊
Wzajemnie
Ja życzę miłego wieczoru, bo na dzień to już za późno 😅
Pozdrawiam
Dzięki i wzajemnie! :)
Całe to zamieszanie z nazewnictwem, gatunkami, podgatunkami tylko dowodzi, że ewolucja gatunków w przyrodzie zachodzi cały czas. To nie jest jakiś proces w przyrodzie, który wydarzył się dawno temu i koniec.
Super odcinek
Bardzo dobry materiał. Dzięki
Robisz dobrą robotę.
O tym, że orzech kokosowy jest ssakiem świadczyć może również fakt, że druga kamera zinterpretowała go jako coś bardziej interesującego od człowieka i ustawiła na nim ostrość
Prawdziwy biolog, który rozumie biologię, doskonale wie, że biologia jest płynna i dopóki nie chce mieć literki przy nazwie gatunkowej, to ma wyrąbane na to, czym jest gatunek.
Wspaniały odcinek
Żyrafa stała się też symbolem porozumiewania się z szacunkiem, dialogu, który buduje kontakt i dobre relacje. Mówimy o języku żyrafy 😀 (NVC).
Chyba dla ludzi którzy nigdy nie widzieli jak samce żyrafy walczą ze sobą, to jest przejmujący, okrutny widok. Symbol tak samo dobry jak przesympatyczne tłuściutkie hipcie które w rzeczywistości są dla człowieka groźniejsze niż krokodyle.
Język żyrafy ma z pół metra i jest niebieski. Nie ma za co. 😁😉
W końcu nowy film!
Na wykładach z entomologii poznałem anegdotę o nadawaniu polskich nazw owadów. Zbiera się rada entomologów zamawiają alkohol i powstają cudowne nazwy Nieżłop Kwietny
Dlatego na egzaminie wymagana była łacińska nazwa i ewentualnie polska
@@radzio1592 haha😂
Nakwietny 😅
wyjatkowo ciekawy odcinek jak dla mnie
Dawidzie, przez jakąś chwilę Cię nie oglądałam/słuchałam, czego, po tym odcinku, serdecznie żałuję. Już więcej tego błędu nie popełnię ☺️ Pozdrawiam ciepło.
Ja też przez wakacje zluzowałem z publikacją, więc rozgrzeszam :)
Dawid dostajesz nagrodę Nobla, właśnie udowodniłeś coś takiego jak ewolucja... osobniki przejściowe które mogą się ze sobą rozmnażać do czasu spotkania osobników które już nie mogą a faktycznie ich podkowie wywodzą się z tego samego gatunku.
Przychodzi Seba do stowarzyszenia mułów ściąga dres i się pręży. Pracownicy pytają zmieszani o co chodzi. On na to "widzicie jakie ja mam muły?".
Pracownik patrzy zdegustowany, po czym mówi: "patrząc na Pana, w sumie możemy pana sklasyfikować" :D
To czym w końcu jest żyrafa? 🤣❤️To tym filmie mam więcej pytań niż odpowiedzi i czuję w w zagubiona w tym całym otaczającym nas świecie. Jeszcze sporo rzeczy nas zdziwi tu na ziemii... Super odcinek, liczę na kontynuację tematu 🙏😁
Po tym*
Przyroda vs. Linneusz: 1:0.
Linneusz nie przewidział nieliniowości w fabule gry pt. życie :D
Koprolity są wszędzie
Ale fajny wieczór ;-) Najpierw nowy odcinek na History Hiking a teraz Dawid coś ciekawego wrzucił ;-)
Dzień dobry Panie Dawidzie! Miło Pana znowu usłyszeć! 😊😁
Zamów rzetelny i pełen informacji odcinek. Dzięki!
Trafiłam na ten filmik przypadkiem nie znam cię i nigdy nie widziałam żadnego z twoich filmów. Chce powiedzieć że miałam podobnie z gimnazjum i podstawówki pamiętam jakieś szczegóły. Liceum pamiętam tylko ostatnie półtorej roku. W tamtym okresie czułam się pusta, bez emocji. Jak "przeżywałam" jakieś emocje to czułam, że zmuszam się do tego, bo wypada teraz się cieszyć czy coś innego. Czułam jakąś pustkę, nic nie czułam nawet smutku z tego powodu. Czasem zdarzało mi się płakać ale nie wiedziałam czemu. W pewnym sensie zaczęłam CZUĆ pod koniec liceum ale dalej mam momentami tak, że z kimś gadam on mi się zwierza czy coś a ja nie czuje niczego i to nie dlatego że mnie obchodzi mnie to. Dalej zdąży mi się dzień gdzie czuję się pusta, mam dość wszystkiego i siebie ale nie wiem czemu. Zawsze jak o tym zaczynam myśleć to chce mi się płakać (nawet teraz płacz). Zdałam sobie z tego sprawę dopiero jak zaczęłam pisać dziennik, jakieś pół roku temu. Wtedy zrozumiałam że dużej części swojego życia nie pamiętam i nie czułam wtedy nic i tylko udawałam. Mi po jakimś czasie "przeszło" zaczęłam czuć emocje i teraz jest lepiej (aż nie przyjdzie jakąś gorsza chwilą ale takie na szczęście takie chwile zdarzają się bardzo rzadko) Doskonale rozumiem jak to jest i mam nadzieję że u ciebie też będzie lepiej trzymaj się ❤
Kij tam z żyrafami, żyje na tym świecie ponad 30 lat i właśnie się dowiedziałem że istnieje coś takiego jak Legrys 😳
Ja tak samo 🤣🤣🤣
Dla mnie to zawsze będzie Tygew.
@@jedrusnowak3317legrys i tyglew to nie to samo - mają odwrotne przynależności gatunkowe "ojców" i "matek". Można o nich przeczytać w anglojęzycznej Wikipedii.
Ja tu czekam na jakieś rozwinięcie akcji, a nagle film się kończy...
Bardzo chętnie obejrzał materiał o transkrypcji rna, to cholernie interesujący temat fajnie by było obejrzeć materiał jak to jest od "początku do końca" powstawania białek
Nowy odcinek, yay! :-)
13:41 jamnik
Genialny odcinek.
9:00 - a co z psami? Mam na myśli potencjalne potomstwo np. ratlerka i doga błękitnego.
Niewykonalne!😁
Bubo Bubo bardzo jest najprawdopodobniej nawiązaniem do odgłosu który puchacze wydają
Nagrasz filmy komentujace "Ksiege Urantii" i jej rewelacje odnosnie historii ziemi i powstania zycia na naszej planecie jak rowniez epoki geologiczne? Jak sa bliskie temu co mowi obecna nauka? Podpowiem ze ksiega jest dostepna za darmo w internecie (Przekaz 57-61). Pozdrawiam
Jeszcze przy okazji tematu gatunku warto by opowiedzieć o tzw. gatunkach pierścieniowych, które są zresztą jednym ze świetnych dowodów ewolucji.
Każdy kto widział żyrafę wie, ze ona tez nie lubi poniedziałków.