🍺 ČLENSKÁ SEKCE: Pomáhají vám má videa dělat lepší investiční rozhodnutí? Podpořte bramboru virtuálním pivem, nebo se přidejte do členské sekce a získejte dřívější přístup a videa navíc na: ► www.buymeacoffee.com/investicnibr Přehled bonusových epizod členské sekci: ► IPO - zajímavá investiční příležitost? ► Vyplatí se investovat do akcií, když je inflace tak vysoká? ► Pět klíčů ke šťastnému životu - PERMA model štěstí ► Zamyšlení nad pravidlem 4 % ┃ Bezpečná vs. perpetuální míra výběru ► Vývoj a update portfolia (prosinec 2022) ► Srovnání dluhopisových ETF: iShares vs. Vanguard Global Aggregate Bond ► Jak vyzrát na sekvenční riziko ve fázi čerpání ► Jak (ne)vydělat na tematickém investování - robotika │kyberbezpečnost │fintech │gaming │voda ► Investování do rozvojových trhů - o co jde, návratnosti a proč do nich (ne)investovat (1. část) ► Investování do rozvojových trhů - rizika, indexy a ETF (2. část) ► Vše o alokaci aktiv - kritéria pro výběr investic do portfolia (1. část) ► Rozbor akciových podtříd - které dává smysl přidat do portfolia? (Vše o alokaci aktiv 2. část) ► Dluhopisy a nemovitosti (REITy) - vše o alokaci aktiv 3. část ---------------------------------------------------- 🔍DOPORUČENÉ EPIZODY ► Playlist Pravidlo 4 %: th-cam.com/play/PLz8ARTUpFHMw3azVVEAOZih9HEDcDrpyn.html
7:45 To musí být špatně, při 5% reálném zhodnocení a 4% pravidle, člověk potřebuje našetřit 25-ti násobek svých ročních příjmů pro finanční nezávislost. Jak může člověk co za rok našetří 100% mohl být okamžitě finančně nezávislý? Tohle je můj výpočet pro 5% reálné zhodnocení, První rok si buduju finanční polštář, poté se zhodnocuje 5% | ~67 10% | ~53 15% | ~46 20% | ~41 25% | ~37 30% | ~33,5 35% | ~31 40% | ~29 45% | ~27,5 50% | ~26 55% | ~24,5 60% | ~23 65% | ~22 70% | ~21 75% | ~20 80% | ~19 85% | ~18,5 90% | ~18 95% | ~17,5 100% | ~17
ปีที่แล้ว
Člověk potřebuje podle pravidla 4 % našetřit 25ti násobek svých ročních vydajů, ne příjmů. Když za rok ušetřím 100 % přijmů, znamená to, že mám nulové výdaje a tudíž jsem hned okamžitě finančně nezávislý. Je to samozřejmě jen teoretické. V realitě máme vždycky nějaké výdaje a nikdy neušetříme všechno. Ten výpočet taky počítá s tím, že co neusetřím, to jsou mé výdaje. Jestliže jsou mé výdaje 10 % z příjmů ročně, tak potřebuju podle pravidla 4 % našetřit 250 % svých ročních příjmů. Tzn. pokud vydělávám milion ročně a k životu mi stačí jen 100 000 ročně, tak proč by mi dosažení finanční nezávislosti mělo trvat 18 let? Za dva a půl roku mám hotovo.
@ jo pravda já jsem vypočítal dobu potřebnou k dosažení "investice mi vydělají více než práce a tedy nemá smysl pracovat pro peníze", to je můj osobní cíl a zapomněl jsem že to vlastně není stejné jako finanční nezávislost.
Zdravím Richarde. Delší dobou mi vrtá hlavou jakou inflaci mám vlastně brát za tu “mou.” Pokud jsem ve fázi akumulace, (což jsme asi všichni že?) a investuji v eurech, tak si myslím, že mě má zajímat inflace eura. Pokud budu čerpat z portfolia a budu žít v ČR za koruny, tak se inflace budou sčítat? Tzn. inflace eura + inflace koruny? Propisuje se inflace do měnového kurzu €/czk? Děkuji za odpověď. Martin
Díky za video! Moc nerozumím tomu v 7:31 - proč je třeba pravidelně navyšovat měsíční částku 8600 Kč o inflaci? Není to dvojité navýšení? Vždyť právě kvůli inflaci byla původní měsíční částka zvýšena z 5000 Kč na 8600 Kč.
ปีที่แล้ว
Dobrý dotaz. 👍 Kdybychom 8600 nenavyšlovali, tak kvůli inflaci investujeme každý rok reálně méně a méně. Hodnota těch 8600 Kč bude stále klesat. Za 23,5 už bude investice nominalních 8600 Kč při 3 % roční inflaci v reálném vyjádření jen polovina, jen 4300 Kč. Proto je nutné částku navyšovat spolu s inflací, abychom investovali stále stejně, a ne méně a méně.
Ahoj, super video, vyhovuje mi osobne investovanie do etf cez sprostredkovatelske firmy, lenivost, malo casu a podobne 😅 Zaujimalo by ma o kolko clovek prerobi na poplatkoch cez firmy ako ovb, partnersinvestment atd a ci sa da riadit pravidlom 4% po nasporenej ciastke aj pri investovani cez tieto sprostredkovatelske spolocnosti, nakolko si dost pytaju na poplatkoch
ปีที่แล้ว
Ahoj. Jak vysoke jsou poplatky ti nereknu, ale budou vyšší čím více prostředníků zaměstnáváš. Počítal bych 1,5 až 2 %. Pravidlo 4 % pak musíš o roční poplatky snížit. Bude to tedy spíš pravidlo 2 %. Doporučuju se o poplatky začít zajímat a hledat levnější alternativy protože s pravidlem 2 % budeš musel vybudovat portoflio o hodnotě 50ti násobku svých ročních vydajů orpoti 25ti násobku s pravidlem 4 %. Poplatky jsou velký zabiják a stěžují práci investora strašně moc. Když už chceš prostředníka, zvaž třeba Portu, kde se při dlouhodobém investování dostaneš na poplatek 0,6 %.
Ahoj Richarde, díky moc za video. Mám jeden dotaz, který mi vrtá hlavou. Cílím na dosažení finanční nezávislosti s výběrem 4%. Co ale, když se dostanu na vysněnou cílovou částku a chci začít s výběrem. Jenže najednou trhy spadnou o 30%? Mohu tento propad “přehlédnout” a pokračovat 4% z částky kterou jsem “před chvílí” na investičním účtu měl, nebo musím vybírat z aktuální o 30% nižší sumy a tím pádem vybírat méně? Děkuji za Tvůj názor 😊
ปีที่แล้ว +2
Ahoj. Teoreticky to můžeš přehlednout, ale z hlediska pravděpodobnosti pro budoucí úspěch je propad 30 % špatný start. Je to tzv. sekvenční riziko - v jaké sekvenci přijdou období růstu a propadu. A propad hned ze startu není moc dobrý. Nemusí to být ale žádná katastrofa. Pokud by to byl propad jak za kovidu, kdy se sice trhy propadly o 35 %, ale na konci roku uz dosahovaly nových vrcholů, tak by to v podstatě nic neznamenalo. Více o tomhle mluvím v čenské sekci, kde na to mam bonusovou epizodu - jak na sekvenční riziko ve fázi čerpání.
Ahoj. Idealne by bolo upravovat si vyplatu podla vysky padu. Tj ak trh padne o 30 % tak tiez sa uskromnit a znížiť si platby o 30 %. Pravidlo 4 % plati ak nechceš aby zvysna investicia klesala na hodnote. Ale potom ju tu este moznost 2 a to je, zomrieť s 0 na ucte. Tj vyberat viac ako 4 percenta a neriešiť kolko ostane dedicom. Pozri knihu Died with zero. Mozno Richard urobi video. Knoha je len v angličtine.
Ahoj, mám dotaz. Když přes T212 budu mít stejný koláč jako ty, tj 5 ETF tak to mám chápat, že budu mít i více poplatků? TER je 3x0,30% a 1x0,40% u těch ETF, které máš v zastoupení pouze po 8%.
Minule vysledky vynosov a inflacie nezarucuju, ze budu podobne buduce vysledky
ปีที่แล้ว +6
To ne, ale data za posledních cca 100 let už mají přecejen lepší vypovídaci hodnotu, než jen třeba za 10 let. I kdyby to bylo do budoucna s inflací horší, tak akciové firmy své ceny inflaci přizpůsobují a tim jsou dlouhodobě skvělá ochrana.
🍺 ČLENSKÁ SEKCE: Pomáhají vám má videa dělat lepší investiční rozhodnutí? Podpořte bramboru virtuálním pivem, nebo se přidejte do členské sekce a získejte dřívější přístup a videa navíc na:
► www.buymeacoffee.com/investicnibr
Přehled bonusových epizod členské sekci:
► IPO - zajímavá investiční příležitost?
► Vyplatí se investovat do akcií, když je inflace tak vysoká?
► Pět klíčů ke šťastnému životu - PERMA model štěstí
► Zamyšlení nad pravidlem 4 % ┃ Bezpečná vs. perpetuální míra výběru
► Vývoj a update portfolia (prosinec 2022)
► Srovnání dluhopisových ETF: iShares vs. Vanguard Global Aggregate Bond
► Jak vyzrát na sekvenční riziko ve fázi čerpání
► Jak (ne)vydělat na tematickém investování - robotika │kyberbezpečnost │fintech │gaming │voda
► Investování do rozvojových trhů - o co jde, návratnosti a proč do nich (ne)investovat (1. část)
► Investování do rozvojových trhů - rizika, indexy a ETF (2. část)
► Vše o alokaci aktiv - kritéria pro výběr investic do portfolia (1. část)
► Rozbor akciových podtříd - které dává smysl přidat do portfolia? (Vše o alokaci aktiv 2. část)
► Dluhopisy a nemovitosti (REITy) - vše o alokaci aktiv 3. část
----------------------------------------------------
🔍DOPORUČENÉ EPIZODY
► Playlist Pravidlo 4 %: th-cam.com/play/PLz8ARTUpFHMw3azVVEAOZih9HEDcDrpyn.html
5:00 Americká inflace od opuštění zlatého standardu byla v průměru 4,2% ročně, nicméně americký dolar se zárověň zhodnotil oproti ostatním měnám...
7:45 To musí být špatně, při 5% reálném zhodnocení a 4% pravidle, člověk potřebuje našetřit 25-ti násobek svých ročních příjmů pro finanční nezávislost. Jak může člověk co za rok našetří 100% mohl být okamžitě finančně nezávislý?
Tohle je můj výpočet pro 5% reálné zhodnocení, První rok si buduju finanční polštář, poté se zhodnocuje
5% | ~67
10% | ~53
15% | ~46
20% | ~41
25% | ~37
30% | ~33,5
35% | ~31
40% | ~29
45% | ~27,5
50% | ~26
55% | ~24,5
60% | ~23
65% | ~22
70% | ~21
75% | ~20
80% | ~19
85% | ~18,5
90% | ~18
95% | ~17,5
100% | ~17
Člověk potřebuje podle pravidla 4 % našetřit 25ti násobek svých ročních vydajů, ne příjmů. Když za rok ušetřím 100 % přijmů, znamená to, že mám nulové výdaje a tudíž jsem hned okamžitě finančně nezávislý. Je to samozřejmě jen teoretické. V realitě máme vždycky nějaké výdaje a nikdy neušetříme všechno. Ten výpočet taky počítá s tím, že co neusetřím, to jsou mé výdaje. Jestliže jsou mé výdaje 10 % z příjmů ročně, tak potřebuju podle pravidla 4 % našetřit 250 % svých ročních příjmů. Tzn. pokud vydělávám milion ročně a k životu mi stačí jen 100 000 ročně, tak proč by mi dosažení finanční nezávislosti mělo trvat 18 let? Za dva a půl roku mám hotovo.
@ jo pravda já jsem vypočítal dobu potřebnou k dosažení "investice mi vydělají více než práce a tedy nemá smysl pracovat pro peníze", to je můj osobní cíl a zapomněl jsem že to vlastně není stejné jako finanční nezávislost.
Perfektní video ! Mnoho lidí si to neuvědomuje, snad nebude víc takových let s inflací jako v současnosti
Richarde díky👏 tyto videa jsou hodně důležitá a věřím že si to spoustu lidí ani neuvědomuje.😉
Diky inflaci nejen vsechno zdrazuje, ale budou se zvedat i platy, tudiz bufeme moc vice investovat 👍
Je to tak
Super video , pokud se tedy nezmění daňový systém a nepadne časový test 😢
Zdravím Richarde. Delší dobou mi vrtá hlavou jakou inflaci mám vlastně brát za tu “mou.” Pokud jsem ve fázi akumulace, (což jsme asi všichni že?) a investuji v eurech, tak si myslím, že mě má zajímat inflace eura. Pokud budu čerpat z portfolia a budu žít v ČR za koruny, tak se inflace budou sčítat? Tzn. inflace eura + inflace koruny? Propisuje se inflace do měnového kurzu €/czk? Děkuji za odpověď. Martin
Prajem pekný deň.Mohol by si sa pozrieť na slovenský finax a ich ETF ktoré nakupujú na akcie 100:0?A celkovo tvoj názor na finax.Dakujem
Díky za video! Moc nerozumím tomu v 7:31 - proč je třeba pravidelně navyšovat měsíční částku 8600 Kč o inflaci? Není to dvojité navýšení? Vždyť právě kvůli inflaci byla původní měsíční částka zvýšena z 5000 Kč na 8600 Kč.
Dobrý dotaz. 👍 Kdybychom 8600 nenavyšlovali, tak kvůli inflaci investujeme každý rok reálně méně a méně. Hodnota těch 8600 Kč bude stále klesat. Za 23,5 už bude investice nominalních 8600 Kč při 3 % roční inflaci v reálném vyjádření jen polovina, jen 4300 Kč. Proto je nutné částku navyšovat spolu s inflací, abychom investovali stále stejně, a ne méně a méně.
Ahoj, super video, vyhovuje mi osobne investovanie do etf cez sprostredkovatelske firmy, lenivost, malo casu a podobne 😅 Zaujimalo by ma o kolko clovek prerobi na poplatkoch cez firmy ako ovb, partnersinvestment atd a ci sa da riadit pravidlom 4% po nasporenej ciastke aj pri investovani cez tieto sprostredkovatelske spolocnosti, nakolko si dost pytaju na poplatkoch
Ahoj. Jak vysoke jsou poplatky ti nereknu, ale budou vyšší čím více prostředníků zaměstnáváš. Počítal bych 1,5 až 2 %.
Pravidlo 4 % pak musíš o roční poplatky snížit. Bude to tedy spíš pravidlo 2 %. Doporučuju se o poplatky začít zajímat a hledat levnější alternativy protože s pravidlem 2 % budeš musel vybudovat portoflio o hodnotě 50ti násobku svých ročních vydajů orpoti 25ti násobku s pravidlem 4 %. Poplatky jsou velký zabiják a stěžují práci investora strašně moc. Když už chceš prostředníka, zvaž třeba Portu, kde se při dlouhodobém investování dostaneš na poplatek 0,6 %.
Ahoj Richarde, díky moc za video.
Mám jeden dotaz, který mi vrtá hlavou. Cílím na dosažení finanční nezávislosti s výběrem 4%. Co ale, když se dostanu na vysněnou cílovou částku a chci začít s výběrem. Jenže najednou trhy spadnou o 30%? Mohu tento propad “přehlédnout” a pokračovat 4% z částky kterou jsem “před chvílí” na investičním účtu měl, nebo musím vybírat z aktuální o 30% nižší sumy a tím pádem vybírat méně? Děkuji za Tvůj názor 😊
Ahoj. Teoreticky to můžeš přehlednout, ale z hlediska pravděpodobnosti pro budoucí úspěch je propad 30 % špatný start. Je to tzv. sekvenční riziko - v jaké sekvenci přijdou období růstu a propadu. A propad hned ze startu není moc dobrý. Nemusí to být ale žádná katastrofa. Pokud by to byl propad jak za kovidu, kdy se sice trhy propadly o 35 %, ale na konci roku uz dosahovaly nových vrcholů, tak by to v podstatě nic neznamenalo. Více o tomhle mluvím v čenské sekci, kde na to mam bonusovou epizodu - jak na sekvenční riziko ve fázi čerpání.
Ahoj. Idealne by bolo upravovat si vyplatu podla vysky padu. Tj ak trh padne o 30 % tak tiez sa uskromnit a znížiť si platby o 30 %. Pravidlo 4 % plati ak nechceš aby zvysna investicia klesala na hodnote. Ale potom ju tu este moznost 2 a to je, zomrieť s 0 na ucte. Tj vyberat viac ako 4 percenta a neriešiť kolko ostane dedicom. Pozri knihu Died with zero. Mozno Richard urobi video. Knoha je len v angličtine.
Bramboro pokud odečtení jeste fps se zisku bude to jeste nic kolik to muže byt ? 🤔
Nerozumím otázce.
@ no ze není zohlednění zdanění .. to taky ubere na výdělku bohužel .. zajímalo vy me jak moc to zamíchá kartami jeste
Ahoj, mám dotaz. Když přes T212 budu mít stejný koláč jako ty, tj 5 ETF tak to mám chápat, že budu mít i více poplatků? TER je 3x0,30% a 1x0,40% u těch ETF, které máš v zastoupení pouze po 8%.
ano, za každé etf platíš roční poplatek dle daného etfka jak jsi napsal😉
👌
Zdravim nechcel bi ste urobit niaki discort server pre nas kde bi sme si mohli viměnat nazori na investicie atd?
Nepoužívám Discord. Diskuze je možná na FB skupině Finanční nezávislost ČR od Rozbitého prasátka.
@ dobre dakujem za odpoved
No, jestli ti jde investování stejně jako pravopis, raději se na to vykašli dřív, než budeš švorc😊
Není to nová brambora? Nějaká “pihatější”?
Tahle brambora bohužel moc dlouho nevydržela. 😞 Příště musím najmout profesionálnější herečku.
Minule vysledky vynosov a inflacie nezarucuju, ze budu podobne buduce vysledky
To ne, ale data za posledních cca 100 let už mají přecejen lepší vypovídaci hodnotu, než jen třeba za 10 let. I kdyby to bylo do budoucna s inflací horší, tak akciové firmy své ceny inflaci přizpůsobují a tim jsou dlouhodobě skvělá ochrana.
Na tohle video jsem nedostal dřívější přístup. 😭😱 Dělám si srandu, ale opravu ne...
😅 Propagace běží bokem. Leda by to bylo něco, co bych měl specialně pro členy 😉