Ahoj, chci se zeptat jak máš ten V A W Ah Wh metr tak jak on pozná nebo jak se nastaví to aby ukazoval procenta baterie. Tj. jak on pozná kdy je baterka nabitá a kdy vybitá. Díky za odpověď.
Ahoj, ten měřák to skutečně bere jen z napětí. Má nastavený spodní a horní limit, a cokoliv mezi ním přepočítává na procenta. Jediné co, tak on to přepočítává lineárně (klasicky), kdežto li-ion technologie má mezi 3,5-3,8V mírnou nelinearitu (drží se těch napětí trochu déle, a okolí je pak strmější). Ale tato chyba je zanedbatelná, a tedy dá se říct že ty procenta sedí, +-5% kolem poloviny, a na krajích, tedy kolem nuly a stovky to sedí řekněme +-2%. U NiMH technologie například úroveň nabití podle napětí zjistit bezpečně nejde.
Za zlomek ceny těch prodávaných a spousta vychytávek, paráda :) A možná i oproti těm koupeným o něco snížená touha nenechavců to šlohnout. Stupeň bezpečnosti vysoký, jen jsem možná postrádal naznačený postup, co by se dělalo, kdyby uvnitř něco baflo. Otevřít/neotevřít, nechat být/jen to zahodit a tak. Že by opatrně otevřít a nějak vystřihnout smolný balík, nebo jaký by byl obecný postup ?
Když uvnitř něco bafne, odnést na bezpečné místo a nechat vyhořet, nebo (otevřít a) hodit do vody. Otevřít to jentak a přivést další kyslík do ohně by bylo kontraproduktivní. Viděl jsem dost videí kde blafla i blbá koloběžka, holt baterky v plastu, kvůli ceně žádná pořádná izolace atd. A elektromobily jsou kategorie sama o sobě.
Len taký malý hejt. S tým zlomkom ceny by som bol veľmi opatrný. Predpokladám, že si asi väčšina uvedomuje, že v cene je "len" cena súčiastok a nie je započítaná cena práce, amortizácia, výskum, vývoj, energie, a nie v neposlednej rade otecko štát s DPH, daň z príjmu, ekologický poplatok ... To všetko a ďaleko viac musí zákazník zaplatiť. Áno, ak to viem, urobiť na dostatočnej profi úrovni teda hlavne bezpečnosti nielen seba, ale aj iných, tak sám pre seba to môže byť naozaj lacnejšia varianta. Preto porovnávať komerčne predávaný výrobok s vlastnou výrobou cenovo je veľmi ošemetná záležitosť a musí slúžiť , len ako veľmi orientačný pohľad s vedomím si všetkých aspektov. Ale uznávam super práca, aj zaujímavé riešenia.
@Jiří Bekr Opravdu super power banka, a výborné video. Co se týče balancerů tak by asi bylo lepší použít aktivní balancery. Tyto jestli jsem dobře pochopil začnou balancovat až při 4,2V a ještě malým proudem, ty aktivní balancují průběžně pokud jsou baterie mezi sebou rozházené.
Začnou při 4,23V. Aktivní balancery (které pumpuji z nabiteho do vybiteho) jsou moc velké a drahé. Tohle bohatě stačí. Ještě časem si vyvedu z každého packu JST-XH kdyby nastaly problémy, ale ty nečekám. Ty pětice jsem skládal z opravdu co nejvíc podobných skupin co do kapacity. A že jsem měl slušně na výběr. Rozdíl není víc jak 50mAh
@@jiribekr Jsou dražší a větší to je pravda. Pokud to máš takto roztříděné, tak to bude v pohodě. Ještě bych měl otázku, čím se to nabíjí? Jak se zajistí aby se vybíjení vypnulo, pokud nabíjecí proud je menší než je povolený minimální proud při nabíjení toho článku (cut-off, většinou kolem 50-100mA)?
@@jirizahradnicek2325 já to zas nechci každou chvíli otvírat kvůli nabíjení (pro připojení servisních konektorů atd). Vnitřek je po natočení videa naplněn sikicagelem aby se případná vlhkost odstranila a nemohlo tam nic hnit
@@jiribekr Jak se ale pak hlídá ten nejmenší povolený nabíjecí proud? Nevím jak to je hodně kritické, ale prý se má dodržet a nenabíjet to nějakým miniaturním proudem, což při paralelním řazení těch packů, to bude problém uhlídat.
Z toho, co se zrovna hodí. Většinou PowerBankWh slouží jako aktivní záloha (něco jako on-line UPS), a je dobíjena ze soláru a zároveň ze sítě pokud to solár nepokreje. Když ji zrovna používám jako skutečnou powerbanku, tak z laboratorního zdroje, z autozásuvky přes DC-DC měnič, jakkoliv je mi to umožněno.
Pokud by baterie byly v držácích - 2mm mezera mezi každou, a na každé by byl nabodovaný tenký drátek, který by se při zkratu přepálil - bylo by stále vhodné rozdělení na několik částí?
Co baterka to pojistka je velice bezpečné řešení. Pak by to ale muselo být co pětice, to BMS, a ještě zajistit aby když napětí jednoho článku příliš poklesne / vzroste samo od sebe, BMS odpojí ten konkrétní pack. Ale to by bylo spíš provedení do letadla, které by bylo časově, konstrukčně a na místo velmi náročné.
zdravím, díky za nabídku, to je opravdu síla, celé bych to bohužel nevyužil. kdyby šlo odkoupit část, tak bych to potenciálně bral. Zkuste to nabídnout ampérákovi, ten má elektro peugeota na lithiovky
Bohužel tohle se nedá dělat pro cizí :D Je na tom jednak dost času, a zadruhé bych to musel fakturovat :D Nevyplatilo by se to. Avšak video je dost podrobné pro inspiraci posluchače, a tak si můžeš něco podobného sám zbastlit.
externí zdroj napájení jako nabíječka na powerbanku? Však si k ní tahám takovou krabici kde mám sadu různých redukcí a měničů. A měnič na 230V by se dovnitř nevešel a popravdě se použití měničem snažím co nejvíc vyhnout. Efektivita jde do kytek, což zrovna když nemám 230V a chci něco napájet z powerbanky, tak je efektivita priorita. Nejčastěji z ní napájím lednice a reflektory. Vše na DC.
@@jiribekr Myslel som powerbanku s meničom ako ucelené zariadenie. Externé napájanie z fotovoltaických panelov. Jednoducho kedykoľvek vezmem a idem. Ale už som pochopil používanie powerbanky vo Vašom prípade.Tu by to nešlo. Mnoho úspechov.
Poznámka k tomu telfonu. Teplota tání PTFE je přibližně 327 °C, ale jeho vlastnosti se mění již při teplotě 260 °C, nad teplotou 350 °C nastává rozklad, hoří při 500-560 °C. Takže pokud drát již svítil červeně a izolace zůstala ok, tak to není teflonová izolace. ten jen taková poznámka :)
Bylo mi řečeno že je to izolace s PTFE, víc o ní nevím. Že tam bude jiné pojivo atd, to je více než pravděpodobné. Na přesně 400 °c se to ani nehnulo, a plamen tomu dal taky zabrat než se to začalo tavit. Nevím přesně čeho to je, jen jsem se chytl toho teflonu.
zajímavé řešení. Jsem elektrikou nepolíbený, pamatuju si, že mě ve škole učili, že se má chytit kabel pod proudem a prsty něco ukazují a palec taky něco ukazuje. Jenže další učení : nesahat na drát pod proudem..takže elektrika a já? Nicméně jsem i rybář a dlouhé roky cca 20 let řeším napájení čehokoliv u vody kde jsi týden. Se stanem a děckama určitě najdeš kemping kde to nabídnou elektřinu 220V a tak není co řešit, jen dlouhý kabel co vydrží na dešti. Já tam kam jezdím nic takového nemám. Když je suchý záchod je to luxus. takže pro mě je řešením malý benzínový motor co vyrábí elektřinu ale musel by být tichý..a nebo malý , a to by bylo nejlepší řešení, parní motor a dynamem. krmilo by se to vodou ve které chytám a jelo by to na grilovací griketu nebo šišky a dřevo...tiché a účinné.ps. jak dlouho a čím se to nabíjí když je to úplně vybité do nuly...nepotřebuji baterku co budu nabíjet tři dny...
Způsobů získání energie v terénu je spousta. Nejjednodušší a dost běžný je fotovoltaický panel. Ten nabíjí baterii, která tu energii uchová do chvíle kdy ji bude potřeba. Fungují takhle tzv. offgrid systémy. Jeden podobný jsem stavěl a využíváme jej dodnes. Tato powerbanka má 1,15 kWh, což je ekvivalent 12V 96Ah olověné baterie. Maximální výkon nabíjení co si v rámci 100% bezpečnosti dovolím je cca 300-350W, takže na plný knedlík se nabíjí asi 4 hodiny z 0 na 100%. Reálná doba nabíjení závisí samozřejmě na výkonu našeho zdroje a na množství energie, kterou musíme doplnit.
@@jiribekr myslim, ze pan chcel povedat ine. Treba si stanovit vzdy optimalne riesenia. Na nabitie mobilu poverbanku, na vyssi a dlhsi trvaly prikon centralu. Treba len vediet najst hranicu, kedy preklopit.
taky jsem si teď nabastlil sadu (hromada toho je) všech možných propojovacích kabelů a několik modulků. Takže v terénu budu moct nabíjet klidně dvě baterky parkside, budu z toho moct nabít autobaterku, ale i to nabíjet přímo z autozásuvky. Například moje idea je taková, že s tím pojedu autem, z powerbanky pojede autolednice, a powerbanka se bude nabíjet z autozásuvky přes 12,8V reléový modulek (běh motoru).
Veľmi pekná práca, chcem sa len v skratke spýtať že koľko je tam dokopy 18650 článkov. Neviem možno si to spomenul vo videu koľko ich je v packu, len som lenivý počítať díki moc. :)
@@jiribekr LiFePo (i LITi) delaji v ruznych provedenich vcetne 18650. Volumetricka hustota energie bude nizsi, ale zvladnou zajimave nabijeci a vybijeci proudy. No a bezpecnost je jeste uplne jinde nez Li-ion. Vestavet to do 1U racku, tak je z toho slusna zakladni UPS treba.
Chýba mi výstup na 230V :D Vedeli by ste mi poradiť, aký invertor by bol ok na použitie s X20V Parkside baterkami? mám ich viacero, a raz za čas by som potreboval "off grid" 230V zdroj, a batérie ktoré mám majú dostatočný výkon aj kapacitu... ideálne "sinewawe", ideálne s peak výkonom okolo 1000W (napojil by som 4-5 4Ah batérie dokopy)... vedeli by ste mi niečo poradiť? všetko čo som našiel je na 12 alebo 24V, nič na 20V. ďakujem
@@jozefhudak2835 chce to najít nějaký ideálně který by uměl pracovat i mezi rozsahem vstupních napětí. Takový, který si nebude stěžovat na vybitou 24V baterii (protože by X20V baterii detekoval jako vybitou 24V). Dělají se i čistě jen spínané zvyšující měniče na 230V. Chce to hledat a ptát se na fórech.
Na jednu stranu to máš chráněný jak tank, na stranu druhou podceňuješ teplotu hoření lithia, to při hoření hoří metalickým (tj. obsahuje částečky roztaveného kovu a plamen má tak šíleně velkou tepelnou kapacitu) plamenem o teplotě cca 2300 K. Tj. všechny ty tebou ověřené tepelně odolné materiály jsou pro ten plamen doslova papír. Zapálí je jak nic. Teflon, ocel ... cokoliv. Z pohledu elektrického to máš pořešené prostě maximálně bezpečně co jde (lépe, než většina komerčních produktů co jsem viděl) a to je hlavní. Mimochodem ten alarm napájíš z těch akupaků nebo má vlastní napájení?
Alarm je napájený z akupacku, a každy akupack má vlastní jištění. Takže se nepředpokládá pokles napětí pod cca 4V, což je minimum pro alarm. Oceloplechova bedna a přepážky nemají za úkol zcela zabránit hoření. Ale dají mi dostatek času něco udělat. Dneska jsou powerbanky stále ještě v plastu. Ten se hned rozteče a co pak s hořící bublající kupou rozteklyho plastu a Hořicích baterek někde v kufru auta? Vnitřní přepážky zabrání rychlé řetězové reakci. Jejich balisticka odolnost zabrání proražení sousedního packu v případě výbuchu jednoho článku. Teplotní izolace zpomalí přenos horka na další packy a elektroniku. A pokud to vevnitř chytne, pořád to je v ocelové bedně s ocelovým uchem a mám fůru minut na to to odnést. Navíc horni elektronika je oddělená skelnym vláknem, takže k protaveni horního plastu a přístrojů dojde až déle. Samozřejmě doufám že k ničemu takovému nedojde. Ale better safe than sorry
@@jiribekr Ten alarm je tam to hlavní. Proto mně to zajímalo. Jak říkáš, když se to podělá, tak jen získat čas, aby to člověk mohl vyhodit z auta/baráku dříve, než se to rozjede. Už jsem zažil shořelé auto, ve kterém bafla Goal Zero Sherpa 100. Chlápek ji nechal v horkém létě za předním oknem nabíjet mobil a pak už mohl jen smutně koukat, jak mu hoří auto. Těžko říci, co iniciovalo to vzplanutí samotných článků. Takže teplotní alarm je za mně velmi dobrý nápad.
@@tomascernak6112 Taky proto jsem tu bednu nechal bílou. Dokonce jsem i přemýšlel že bych ji zdrsnil acetonem (práškovka se tak dá připravit na lak) a fouknul do více reflexní barvy, ale na to už kašlu. Jednalo by se o emisivitu, aby bedna absorbovala míň energie ze slunečního záření. Bohužel barvy obecně nejdou pod 0,8 emisivitu a moc bych si nepomohl.
@@jiribekr No vidíš, to jsem nevěděl. Jsem myslel, že mezi černou a bílou barvou bude propastný rozdíl a na základě tvého podnětu jsem se koukl do tabulky a ejhle, prakticky bez rozdílu. Člověk se stále něco učí.
Tak to je masakr, krásná práce, a asi se budu inspirovat a něco podobného plánují si sestavit již dlouho 👍👍
Velmi dobře vyřešeno
Ahoj, chci se zeptat jak máš ten V A W Ah Wh metr tak jak on pozná nebo jak se nastaví to aby ukazoval procenta baterie. Tj. jak on pozná kdy je baterka nabitá a kdy vybitá. Díky za odpověď.
Ahoj, ten měřák to skutečně bere jen z napětí. Má nastavený spodní a horní limit, a cokoliv mezi ním přepočítává na procenta. Jediné co, tak on to přepočítává lineárně (klasicky), kdežto li-ion technologie má mezi 3,5-3,8V mírnou nelinearitu (drží se těch napětí trochu déle, a okolí je pak strmější). Ale tato chyba je zanedbatelná, a tedy dá se říct že ty procenta sedí, +-5% kolem poloviny, a na krajích, tedy kolem nuly a stovky to sedí řekněme +-2%.
U NiMH technologie například úroveň nabití podle napětí zjistit bezpečně nejde.
Super video, jasné a stručné 👍
Jak je prosím vyřešený alarm na teplotu? Nějaký modul?
bimetal, který sepne hlasitý bzučák. Tento alarm má vlastní napájení.
Děkuji :-)
Za zlomek ceny těch prodávaných a spousta vychytávek, paráda :)
A možná i oproti těm koupeným o něco snížená touha nenechavců to šlohnout.
Stupeň bezpečnosti vysoký, jen jsem možná postrádal naznačený postup, co by se dělalo, kdyby uvnitř něco baflo.
Otevřít/neotevřít, nechat být/jen to zahodit a tak. Že by opatrně otevřít a nějak vystřihnout smolný balík, nebo jaký by byl obecný postup ?
Když uvnitř něco bafne, odnést na bezpečné místo a nechat vyhořet, nebo (otevřít a) hodit do vody. Otevřít to jentak a přivést další kyslík do ohně by bylo kontraproduktivní.
Viděl jsem dost videí kde blafla i blbá koloběžka, holt baterky v plastu, kvůli ceně žádná pořádná izolace atd. A elektromobily jsou kategorie sama o sobě.
Len taký malý hejt. S tým zlomkom ceny by som bol veľmi opatrný. Predpokladám, že si asi väčšina uvedomuje, že v cene je "len" cena súčiastok a nie je započítaná cena práce, amortizácia, výskum, vývoj, energie, a nie v neposlednej rade otecko štát s DPH, daň z príjmu, ekologický poplatok ... To všetko a ďaleko viac musí zákazník zaplatiť. Áno, ak to viem, urobiť na dostatočnej profi úrovni teda hlavne bezpečnosti nielen seba, ale aj iných, tak sám pre seba to môže byť naozaj lacnejšia varianta.
Preto porovnávať komerčne predávaný výrobok s vlastnou výrobou cenovo je veľmi ošemetná záležitosť a musí slúžiť , len ako veľmi orientačný pohľad s vedomím si všetkých aspektov.
Ale uznávam super práca, aj zaujímavé riešenia.
Dobrý den mohu se zeptat kde kupujete ty xt60 případně mi prosím vás pošlete odkaz na stránku kde si je můžu zakoupit děkuji
Buďto na TME.eu, značka amass, nebo aliexpress, ale tam je horší kvalita
Krásná práce, njn,kdo umí tak umí :-)
Super, viete odhadnut +/- cenu tohto?
7-9k
pýtam sa ako laik, je možné takéto powerbanky robiť aj z autobatérií, alebo tie majú svoje limity pre ktoré nie sú vhodné?
autobaterie není určená pro provoz nabít vybít nabít vybít, zničí ji to
na takový provoz jsou trakční baterie umožňující provoz v deep cycle
@Jiří Bekr Opravdu super power banka, a výborné video. Co se týče balancerů tak by asi bylo lepší použít aktivní balancery. Tyto jestli jsem dobře pochopil začnou balancovat až při 4,2V a ještě malým proudem, ty aktivní balancují průběžně pokud jsou baterie mezi sebou rozházené.
Začnou při 4,23V. Aktivní balancery (které pumpuji z nabiteho do vybiteho) jsou moc velké a drahé. Tohle bohatě stačí.
Ještě časem si vyvedu z každého packu JST-XH kdyby nastaly problémy, ale ty nečekám.
Ty pětice jsem skládal z opravdu co nejvíc podobných skupin co do kapacity. A že jsem měl slušně na výběr. Rozdíl není víc jak 50mAh
@@jiribekr Jsou dražší a větší to je pravda. Pokud to máš takto roztříděné, tak to bude v pohodě. Ještě bych měl otázku, čím se to nabíjí? Jak se zajistí aby se vybíjení vypnulo, pokud nabíjecí proud je menší než je povolený minimální proud při nabíjení toho článku (cut-off, většinou kolem 50-100mA)?
@@jirizahradnicek2325 tak na to mám buďto 100W nabíječku Ev-Peak ( v minulém videu) nebo laboratorní zdroj (360W)
@@jirizahradnicek2325 já to zas nechci každou chvíli otvírat kvůli nabíjení (pro připojení servisních konektorů atd). Vnitřek je po natočení videa naplněn sikicagelem aby se případná vlhkost odstranila a nemohlo tam nic hnit
@@jiribekr Jak se ale pak hlídá ten nejmenší povolený nabíjecí proud? Nevím jak to je hodně kritické, ale prý se má dodržet a nenabíjet to nějakým miniaturním proudem, což při paralelním řazení těch packů, to bude problém uhlídat.
Jste borec. Moduly už mám taky doma.
čím tohle nabijíš? Nějak jsem to ve videu nepostřehl. Díky
Z toho, co se zrovna hodí. Většinou PowerBankWh slouží jako aktivní záloha (něco jako on-line UPS), a je dobíjena ze soláru a zároveň ze sítě pokud to solár nepokreje. Když ji zrovna používám jako skutečnou powerbanku, tak z laboratorního zdroje, z autozásuvky přes DC-DC měnič, jakkoliv je mi to umožněno.
Pokud by baterie byly v držácích - 2mm mezera mezi každou, a na každé by byl nabodovaný tenký drátek, který by se při zkratu přepálil - bylo by stále vhodné rozdělení na několik částí?
Co baterka to pojistka je velice bezpečné řešení. Pak by to ale muselo být co pětice, to BMS, a ještě zajistit aby když napětí jednoho článku příliš poklesne / vzroste samo od sebe, BMS odpojí ten konkrétní pack. Ale to by bylo spíš provedení do letadla, které by bylo časově, konstrukčně a na místo velmi náročné.
Něměl by jste zájem o Li-Ion akumulátor z VZV 80V 500Ah i s nabíječkou do 380V 32A nabito za 100-120 min, váha cca 1,5 tuny
zdravím, díky za nabídku, to je opravdu síla, celé bych to bohužel nevyužil. kdyby šlo odkoupit část, tak bych to potenciálně bral. Zkuste to nabídnout ampérákovi, ten má elektro peugeota na lithiovky
ale jak to nabíjíš ? asi jsem si nevšiml, ale 220 vstup tam není a v krabičce jsem trafo z 220, grec atd taky neviděl.. .
Nabíjím to buďto z laboratorního zdroje (360W), nebo modelářské nabíječky (100W), nebo z externího adaptéru (100W)
@@jiribekr takže interní zdroj není.. děkuji, viděl jsem dobře.. :)
@@macektlusty2715 adekvátně výkonný by se nevešel a navíc tam 230V už tahat nechci
Můžu se zeptat co tam je za USB PD nabíječ?
Takový modul s QC a PD asi za 100 korun, ukazoval jsem ho ve videu o rychlonabijeni. Da se koupit na aliexpressu.
@@jiribekr Děkuju, zkusím najít video. Už jsem právě koupil nějaké moduly, ale PD ve skutečnosti neumí, nebo jen max 9V.
Velmi pěkné 😀
Ahoj, jak dlouho trvá nabíjení takovyhle krásky?
V závislosti na zdroji. Já to mám za cca 5h nabitý
Super 😯 Jednu koupím prosím 🤗
Bohužel tohle se nedá dělat pro cizí :D
Je na tom jednak dost času, a zadruhé bych to musel fakturovat :D Nevyplatilo by se to. Avšak video je dost podrobné pro inspiraci posluchače, a tak si můžeš něco podobného sám zbastlit.
Temelín 😁 jdu na to 💯💪
Přenosné slunce 😁😁😁 Ty jedeš ve velkym.
Ahoj, mohol si spomenúť aj s čím to nabíjaš a ako dlho sa to nabíja, ak som to prehliadol tak prepáč 😃
Buďto 100W modelarskou nabíječkou, nebo 360W laboratorním zdrojem. A ještě budu dělat nabíječku do auta
Nemala by táto power banka ešte väčšie opodstatnenie s meničom a externým zdrojom napájania?
externí zdroj napájení jako nabíječka na powerbanku? Však si k ní tahám takovou krabici kde mám sadu různých redukcí a měničů.
A měnič na 230V by se dovnitř nevešel a popravdě se použití měničem snažím co nejvíc vyhnout. Efektivita jde do kytek, což zrovna když nemám 230V a chci něco napájet z powerbanky, tak je efektivita priorita.
Nejčastěji z ní napájím lednice a reflektory. Vše na DC.
@@jiribekr Myslel som powerbanku s meničom ako ucelené zariadenie. Externé napájanie z fotovoltaických panelov. Jednoducho kedykoľvek vezmem a idem. Ale už som pochopil používanie powerbanky vo Vašom prípade.Tu by to nešlo. Mnoho úspechov.
Kolik tam je dohromady 18 650?
115
@@jiribekr Děkuji
Poznámka k tomu telfonu. Teplota tání PTFE je přibližně 327 °C, ale jeho vlastnosti se mění již při teplotě 260 °C, nad teplotou 350 °C nastává rozklad, hoří při 500-560 °C.
Takže pokud drát již svítil červeně a izolace zůstala ok, tak to není teflonová izolace. ten jen taková poznámka :)
Bylo mi řečeno že je to izolace s PTFE, víc o ní nevím. Že tam bude jiné pojivo atd, to je více než pravděpodobné. Na přesně 400 °c se to ani nehnulo, a plamen tomu dal taky zabrat než se to začalo tavit. Nevím přesně čeho to je, jen jsem se chytl toho teflonu.
Nádherná práce
zajímavé řešení. Jsem elektrikou nepolíbený, pamatuju si, že mě ve škole učili, že se má chytit kabel pod proudem a prsty něco ukazují a palec taky něco ukazuje. Jenže další učení : nesahat na drát pod proudem..takže elektrika a já? Nicméně jsem i rybář a dlouhé roky cca 20 let řeším napájení čehokoliv u vody kde jsi týden. Se stanem a děckama určitě najdeš kemping kde to nabídnou elektřinu 220V a tak není co řešit, jen dlouhý kabel co vydrží na dešti. Já tam kam jezdím nic takového nemám. Když je suchý záchod je to luxus. takže pro mě je řešením malý benzínový motor co vyrábí elektřinu ale musel by být tichý..a nebo malý , a to by bylo nejlepší řešení, parní motor a dynamem. krmilo by se to vodou ve které chytám a jelo by to na grilovací griketu nebo šišky a dřevo...tiché a účinné.ps. jak dlouho a čím se to nabíjí když je to úplně vybité do nuly...nepotřebuji baterku co budu nabíjet tři dny...
Způsobů získání energie v terénu je spousta. Nejjednodušší a dost běžný je fotovoltaický panel. Ten nabíjí baterii, která tu energii uchová do chvíle kdy ji bude potřeba. Fungují takhle tzv. offgrid systémy. Jeden podobný jsem stavěl a využíváme jej dodnes.
Tato powerbanka má 1,15 kWh, což je ekvivalent 12V 96Ah olověné baterie. Maximální výkon nabíjení co si v rámci 100% bezpečnosti dovolím je cca 300-350W, takže na plný knedlík se nabíjí asi 4 hodiny z 0 na 100%.
Reálná doba nabíjení závisí samozřejmě na výkonu našeho zdroje a na množství energie, kterou musíme doplnit.
@@jiribekr myslim, ze pan chcel povedat ine. Treba si stanovit vzdy optimalne riesenia. Na nabitie mobilu poverbanku, na vyssi a dlhsi trvaly prikon centralu. Treba len vediet najst hranicu, kedy preklopit.
A cenovka?
To jsem ve videu říkal
@@kamilhorvat8290 kdybych nedělal 25 minutové video, bude v komentech tolik dotazů, že bych musel natočit část 2
@@kamilhorvat8290 Influencer Bekr i jiní můžou točil, co chcou a jak je to baví. Nechápu, že v roce 2021 ještě někdo brečí nad délkou videa...
@@jiribekr odporucam prepojit casove useky s temami a cas temy uviest v popise. Pre jeenoduchsie preklikavanie
@@Passco666 Planoval jsem to na dnesek nebo zitrek az na to bude cas. Bezne kapitoly co davam do obrazu by zde prekazely.
pěkná powerbanka, já si vozím jen akupack a vždy si k tomu něco nabastlím.
taky jsem si teď nabastlil sadu (hromada toho je) všech možných propojovacích kabelů a několik modulků. Takže v terénu budu moct nabíjet klidně dvě baterky parkside, budu z toho moct nabít autobaterku, ale i to nabíjet přímo z autozásuvky.
Například moje idea je taková, že s tím pojedu autem, z powerbanky pojede autolednice, a powerbanka se bude nabíjet z autozásuvky přes 12,8V reléový modulek (běh motoru).
Veľmi pekná práca, chcem sa len v skratke spýtať že koľko je tam dokopy 18650 článkov. Neviem možno si to spomenul vo videu koľko ich je v packu, len som lenivý počítať díki moc. :)
5x pack 5S4P (100ks) + 5s3p (15 ks)
někde byla podobná hračka , maník do toho nacpal ještě měnič na 230v a dovnitřtilátor ( dovnitřtilátor fouká dovnitř , ventilátor fouká ven :)
já jsem to chtěl hermeticky uzavřít. Jednak tam nepůjde vlhko (už jsem to naplnil silicagelem) a zadruhé v případě požáru to nemá dmychadlo
zdravím sledujícího našich videí s patrikem :D
@@jiribekr jasan, musel by se tam udělat oddělený šuplík , navíc by pak narostla i váha , ono i těch 10kg je pecka :)
@@amperak čuuuus
Super 👍
Neuvazoval si o variante s LiFePo ci LiTi clanky? :-) ale paradni prace!
Uvažoval, ale ty 18650 jsem sehnal výhodně a byl to pro mne skok do známého prostředí. S LiFePO4 jsem ještě nedělal, ale rád bych je někdy přezkoumal.
@@jiribekr LiFePo (i LITi) delaji v ruznych provedenich vcetne 18650. Volumetricka hustota energie bude nizsi, ale zvladnou zajimave nabijeci a vybijeci proudy. No a bezpecnost je jeste uplne jinde nez Li-ion. Vestavet to do 1U racku, tak je z toho slusna zakladni UPS treba.
Super monstrum 😉👍
@@thelwq Jo, lidl dělá startovací powerbanku s lifepo4. Ty baterky jsou bezpečnější. Ale do tak velkého projektu jsem chtěl jít na jisto.
Jaké LiTi?
Chýba mi výstup na 230V :D
Vedeli by ste mi poradiť, aký invertor by bol ok na použitie s X20V Parkside baterkami? mám ich viacero, a raz za čas by som potreboval "off grid" 230V zdroj, a batérie ktoré mám majú dostatočný výkon aj kapacitu... ideálne "sinewawe", ideálne s peak výkonom okolo 1000W (napojil by som 4-5 4Ah batérie dokopy)... vedeli by ste mi niečo poradiť? všetko čo som našiel je na 12 alebo 24V, nič na 20V. ďakujem
1kw je pro svářečku málo
Ideální sinus je na invertor zbytečnost. Měl by stačit 2kW měnič
@@jiribekr to ano, ale aky menič je na 20V? poznám na 12 a 24V
@@jozefhudak2835 chce to najít nějaký ideálně který by uměl pracovat i mezi rozsahem vstupních napětí. Takový, který si nebude stěžovat na vybitou 24V baterii (protože by X20V baterii detekoval jako vybitou 24V). Dělají se i čistě jen spínané zvyšující měniče na 230V. Chce to hledat a ptát se na fórech.
Teplota tání teflonu je 320c , by mě zajimalo jak mohl dát 600 a ani se nehnout...
teflon bylo nakonec jen aditivum kvůli tomu aby byla izolace kluzká, pojivo je z něčeho jiného
PB super, ale ten zvuk.. Mnohem lepší by bylo mono, než stereo.
Když udělám joint stereo, zní to divně
@@jiribekr používej mono mikrofon :)
jo pěkné OK
Na jednu stranu to máš chráněný jak tank, na stranu druhou podceňuješ teplotu hoření lithia, to při hoření hoří metalickým (tj. obsahuje částečky roztaveného kovu a plamen má tak šíleně velkou tepelnou kapacitu) plamenem o teplotě cca 2300 K. Tj. všechny ty tebou ověřené tepelně odolné materiály jsou pro ten plamen doslova papír. Zapálí je jak nic. Teflon, ocel ... cokoliv.
Z pohledu elektrického to máš pořešené prostě maximálně bezpečně co jde (lépe, než většina komerčních produktů co jsem viděl) a to je hlavní. Mimochodem ten alarm napájíš z těch akupaků nebo má vlastní napájení?
Alarm je napájený z akupacku, a každy akupack má vlastní jištění. Takže se nepředpokládá pokles napětí pod cca 4V, což je minimum pro alarm.
Oceloplechova bedna a přepážky nemají za úkol zcela zabránit hoření. Ale dají mi dostatek času něco udělat. Dneska jsou powerbanky stále ještě v plastu. Ten se hned rozteče a co pak s hořící bublající kupou rozteklyho plastu a Hořicích baterek někde v kufru auta?
Vnitřní přepážky zabrání rychlé řetězové reakci. Jejich balisticka odolnost zabrání proražení sousedního packu v případě výbuchu jednoho článku. Teplotní izolace zpomalí přenos horka na další packy a elektroniku. A pokud to vevnitř chytne, pořád to je v ocelové bedně s ocelovým uchem a mám fůru minut na to to odnést. Navíc horni elektronika je oddělená skelnym vláknem, takže k protaveni horního plastu a přístrojů dojde až déle.
Samozřejmě doufám že k ničemu takovému nedojde. Ale better safe than sorry
@@jiribekr Ten alarm je tam to hlavní. Proto mně to zajímalo. Jak říkáš, když se to podělá, tak jen získat čas, aby to člověk mohl vyhodit z auta/baráku dříve, než se to rozjede. Už jsem zažil shořelé auto, ve kterém bafla Goal Zero Sherpa 100. Chlápek ji nechal v horkém létě za předním oknem nabíjet mobil a pak už mohl jen smutně koukat, jak mu hoří auto. Těžko říci, co iniciovalo to vzplanutí samotných článků.
Takže teplotní alarm je za mně velmi dobrý nápad.
@@tomascernak6112 Taky proto jsem tu bednu nechal bílou. Dokonce jsem i přemýšlel že bych ji zdrsnil acetonem (práškovka se tak dá připravit na lak) a fouknul do více reflexní barvy, ale na to už kašlu. Jednalo by se o emisivitu, aby bedna absorbovala míň energie ze slunečního záření. Bohužel barvy obecně nejdou pod 0,8 emisivitu a moc bych si nepomohl.
@@jiribekr No vidíš, to jsem nevěděl. Jsem myslel, že mezi černou a bílou barvou bude propastný rozdíl a na základě tvého podnětu jsem se koukl do tabulky a ejhle, prakticky bez rozdílu. Člověk se stále něco učí.
huste...
Super
Takže vlasně "přenosný" tank😁
česky MacGyver velky rešpekt
Slusna th-cam.com/video/QS6VrPMAx2U/w-d-xo.html