Transakcje łańcuchowe - o co w nich chodzi?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 25 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 8

  • @fomaszdano
    @fomaszdano 7 หลายเดือนก่อน

    Prosimy o więcej takich merytorycznych filmików😊

    • @ZrozumVAT
      @ZrozumVAT  7 หลายเดือนก่อน

      Na pewno będzie więcej ;)

  • @michaelkulakowski493
    @michaelkulakowski493 6 หลายเดือนก่อน

    Łapka w górę dla zasięgu. Bardzo merytorycznie.😊😊😊Szybkie pytanie. Transakcja łancuchowa w następującej konstelacji. TR-D-N (czyli dostawa spoza UE, przy posrednictwie panstwa w UE, do panstwa spoza UE).
    Centrala w Niemczech zamawia towar dla klienta w Norwegii. Towar jedzie bezposrednio z Turcji do Norwegii na warunkach CPT Oslo. Czyli transfer ryzyka nastepuje bezposrednio przy przekazaniu towaru pierwszemu przewoznikowi. Rozumiem, ze skoro pierwszy podmiot (Turcja) organizuje dostawę, to pierwsza dostawa jest ruchoma. Turecka dostawa bedzie miala Vat 0%, gdyz towar zostanie wyeksportowany fizycznie poza obszar TR. Dostawa miedzy drugim a trzecim podmiotem (Niemcy i Norwegia) zostanie rozliczona w Norwegii. Niemcy sa tu posrednikiem. Norwegia musi rozliczyc podatek, gdyz towar faktycznie importuje. Czy dobrze rozumiem? Z góry dziękuje i pozdrawiam.😊

    • @ZrozumVAT
      @ZrozumVAT  6 หลายเดือนก่อน

      Jeżeli mamy dostawę pomiędzy państwami spoza UE i towary nie są dopuszczane do obrotu na terytorium UE, to tak naprawdę nie stosujemy unijnych regulacji. Skutki transakcji dla stron należy ocenić z perspektywy przepisów obowiązujących w Turcji i/lub Norwegii. Czyli może być tak jak Pan napisał, ale nie można też wykluczyć innych, specyficznych uregulowań obowiązujących w tych państwach.

    • @michaelkulakowski493
      @michaelkulakowski493 6 หลายเดือนก่อน

      @@ZrozumVAT dziękuję i pozdrawiam. Zajrzę na Pana stronę i polecę ją innym. 😀

    • @ZrozumVAT
      @ZrozumVAT  5 หลายเดือนก่อน

      @@michaelkulakowski493 Dziękuję! :)

  • @AngelikaDudek-bz9bd
    @AngelikaDudek-bz9bd 7 หลายเดือนก่อน

    Mam transakcji łańcuchową, w której biorą udział 4 podmioty, w tym 2 z polski. Tj. kontrahent z Włoch (IT), dwóch kontrahentów z polski (PL1 i PL2) oraz kontrahent z Holandii (NL). Wszyscy są czynnymi podatnikami VAT oraz są zarejestrowani w VIES do VAT-UE.
    Transakcja wygląda jak poniżej.
    IT-›PL1-›PL2-›NL. IT sprzedaje towar PL1, PL1 sprzedaje towar PL2 a PL2 sprzedaje towar NL.Towar przesyłany jest bezpośrednio z Włoch (IT) do Holandii (NL). Transport organizuje podmiot z Włoch tj. kontrahent IT
    Jak w takim przypadku wygląda rozliczenie VAT dla kontrahenta PL1 oraz PL2?

    • @ZrozumVAT
      @ZrozumVAT  7 หลายเดือนก่อน

      Skoro pierwszy podmiot organizuje transport, to ruchoma jest pierwsza dostawa. pomiędzy drugim i trzecim podmiotem mamy wówczas dostawę podlegającą VAT w państwie, w którym kończy się transport - a więc w Holandii. Należy rozliczyć taką dostawę zgodnie z holenderskimi przepisami.