Kogo dotyczą transakcje łańcuchowe i dlaczego są problematyczne?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 25 ก.พ. 2021
  • Moje szkolenia dotyczące VAT:
    akademiavat.pl/
    ***
    Dlaczego transakcje łańcuchowe są problematyczne? Między innymi dlatego, że nieprawidłowa identyfikacja tzw. dostawy ruchomej może wiązać się z zakwestionowaniem stawki 0%, a nawet prawa do odliczenia VAT. Do tego dochodzi trudność związana z tym, że często nie mamy świadomości, iż uczestniczymy w transakcji łańcuchowej. A nawet gdy wiemy, że transakcja łańcuchowa ma miejsce, to nie zawsze znamy wszystkie okoliczności, od których uzależnione jest jej prawidłowe rozliczenie.
    Dodatkowa trudność wynika z tego, że nie wszystkie transakcje łańcuchowe można wrzucić do jednego kociołka, jeżeli chodzi o sposób rozliczenia VAT:
    - trochę inaczej wygląda sytuacja z transakcjami łańcuchowymi wewnątrzunijnymi, a inaczej z wykraczającymi poza granica UE;
    - inaczej rozlicza się transakcje, gdy transport rozpoczyna się w UE, a inaczej transakcje łańcuchowe importowe;
    - jeżeli transakcja łańcuchowa wiąże się ze sprzedażą detaliczną na końcu łańcucha, to też ma ona swoją specyfikę.
    Nawet w sytuacjach niepewnych można jednak podejmować kroki minimalizujące ryzyko podatkowe.
    ***
    Zapraszam na szkolenie, podczas którego przyjrzymy się:
    - jak bardzo warunki dostawy oraz zapisy umowne wpływają na sposób rozliczania transakcji łańcuchowych oraz na poziom ryzyka,
    - w jakich przypadkach ciągłość transakcji może być kwestionowana przez fiskusa,
    - jak prawidłowo ustalać organizatora transportu w rozumieniu przepisów o VAT
    - jak ustalić która dostawa jest ruchoma, a która jest nieruchoma.
    Przede wszystkim jednak w trakcie szkolenia poznacie klarowny i skuteczny algorytm rozliczania transakcji łańcuchowych.
    Szkolenie jest skierowane do podatników mających do czynienia z międzynarodowym obrotem towarowym, w szczególności do eksporterów, pośredników oraz dystrybutorów (również w ramach grup kapitałowych), a także do doradców podatkowych, księgowych oraz innych osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo podatkowe przedsiębiorców.
    Link do szkolenia:
    akademiavat.pl/produkt/transa...
    ***
    Jeżeli myślisz o szkoleniu zamkniętym / wewnętrznym na temat transakcji łańcuchowych - skontaktuj się ze mną. Takie szkolenie - jeżeli tylko możesz sobie na nie pozwolić - będzie najlepsze.

ความคิดเห็น • 5

  • @damiangontarek8651
    @damiangontarek8651 ปีที่แล้ว

    Padło pytanie "Co w sytuacji gdy nie są ustalone warunki incoterms". Moim zdaniem gdy brakuje warunków incoterms na fakturze. Przyjmuje się EXW. (Zgodnie moją wiedzą)

  • @_Olena_Olena
    @_Olena_Olena 3 ปีที่แล้ว

    Cześć, jeśli ustalenie transakcji ruchomej dla nas jest tak trudne, to skąd fiskus może wiedzieć która transakcja była ruchoma ?

    • @taxgurupl
      @taxgurupl  3 ปีที่แล้ว +1

      Pytanie co masz na myśli, że dla nas jest trudne. Czy to, że patrzymy na fakturę i nie widzimy jakie są warunki dostawy, ale gdybyśmy zajrzeli do dokumentów / zapytali kontrahenta to byśmy wiedzieli? Jeżeli tak, to sprawa jest prosta - fiskus przyjdzie i będzie drążył konkretny przypadek, w przypadku którego nam samym nie chciało się / nie udało się przeprowadzać odpowiednio szczegółowych ustaleń. To że podatnik ma tysiące faktur i nie może im poświęcać zbyt dużo czasu nie zmienia faktu, że urzędnik może skupić się na jednej transakcji i wyjaśniać jej okoliczności do bólu (łącznie z prośbą o pomoc organów podatkowych z innych państw). Tak działa namierzanie większości nieprawidłowości podatkowych.

  • @mateuszbrucki5640
    @mateuszbrucki5640 3 ปีที่แล้ว +1

    Panie Dawidzie, JPK złożony bez problemu w
    terminie xd?

    • @taxgurupl
      @taxgurupl  3 ปีที่แล้ว

      Haha, tak. Dosłownie za pięć dwunasta ;)