Galvanické pokovování - niklování - 1.díl

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 33

  • @Jajamilan
    @Jajamilan 5 หลายเดือนก่อน

    Dobrý. 👌
    Při té příležitosti jsem si vzpoměl na NDR kde prodávaly bílý ocet 30%. Ten se kupoval na nakládání karfiolu (květáku), aby po zavaření nežloutl. Trochu z jiné dílny. 👍

  • @JK-bl5ls
    @JK-bl5ls 5 หลายเดือนก่อน +1

    Mě překvapilo chromování, jak prováděl na nějakém Ukrajinském kanálu maník. Použil k tomu nerezovou lžíci a chrom byl nádherný.

    • @MirekDvorak
      @MirekDvorak  5 หลายเดือนก่อน

      Už jsem to zkoušel taky. Akorát ten postup je trochu složitější. Ale jde to...

  • @michalmazgal
    @michalmazgal 5 หลายเดือนก่อน +1

    👍 to pokovení hřídele je super! Trochu bych se bál, aby tam ten nikl neudělal nějakou neplechu...

  • @jozefnovak7750
    @jozefnovak7750 5 หลายเดือนก่อน

    Ďakujem! Skvelé!

  • @Nasetraktory.
    @Nasetraktory. 5 หลายเดือนก่อน +3

    No pěkně výsledek se dostavil. Pošlu ti na mail odkaz na vhodnou knížku o galvanice to kdybys se chtěl v tom vrtat ještě hlouběji. A taky jsem našel nějaké anodové desky na internetu čistota je 99,98% Jo ten ocet není až taková katastrofa na Moravě se dá koupit i s názvem víno 🙂 Dělám si srandu. Jinak pokud budeš dělat nějaké další galvanopokusy dělej to mimo dílnu jak budeš používat silnější kyseliny tak ti všechno zrezaví včetně nástrojů a to fakt nechceš. To samé ty kyseliny skladovat někde mimo. Takové netěsnící víčko na HCL a do rána máš vše rezavé kdyby jen rezavé, ale taková ta chlupatá hluboká rez se udělá za pár hodin.

    • @jirizach8042
      @jirizach8042 5 หลายเดือนก่อน +1

      @Nasetraktory víno s názvem ocet ,teď tě asi vinaři poženou🤣

    • @MirekDvorak
      @MirekDvorak  5 หลายเดือนก่อน

      @@jirizach8042 🤣🤣🤣

    • @Nasetraktory.
      @Nasetraktory. 5 หลายเดือนก่อน

      @@jirizach8042 🙂 ti co mě znají, tak určitě né budou to brát jako vtip. A jako vtip to bylo samozřejmě myšleno.

  • @mechounvary
    @mechounvary 5 หลายเดือนก่อน

    Do tohoto bych se já asi nepouštěl 🙂.Já jen trnul ,jak si tam seděl v těch kraťasech ,že si kápneš na nohu .Jinak ten motor je z té Akubrusky Parkside PFBS 12 C7 ,jak chceš přidávat to ložisko ?

    • @MirekDvorak
      @MirekDvorak  5 หลายเดือนก่อน +1

      @@mechounvary Byl jsem extrémně opatrný. Někdy o mé zkušenosti s louhem povykládám, mám z něj trochu respekt. Jinak ne, ten motor je z té staré brusky.

    • @mechounvary
      @mechounvary 5 หลายเดือนก่อน

      @@MirekDvorak Dobrá,tož dobrá 😉👍

  • @lojza46
    @lojza46 4 หลายเดือนก่อน

    Chemické niklování dává mnohem lepší výsledky a všude stejnoměrnou vrstvu.

  • @mirda-elektro
    @mirda-elektro 5 หลายเดือนก่อน +1

    Když jsem dělal v galvanovně, tak tam to nebylo ani tak o napětí ale o proudu. Na panelu bylo 20V a na začátku 150A, před koncem to klesalo ke 100A.

    • @MirekDvorak
      @MirekDvorak  5 หลายเดือนก่อน +1

      @@mirda-elektro A nebude to tím, že při profesionálním galvanickém pokovení se dává spousta obrobků, tudíž velká plocha materiálu = vysoké proudy? Navíc si nejsem úplně jistý jestli se tam vůbec používá proudové omezení. Já musel kvůli tomu zdroji (nechce se mi ho reklamovat, nebo nedej bože zase kupovat nový) Spíš půjde určitě o vyzkoušenou technologii s určitým napětím. Takže CV - konstantní napětí. Jo, díky za tip 👍😁

    • @mirda-elektro
      @mirda-elektro 5 หลายเดือนก่อน +1

      @@MirekDvorak Dělali jsme šroubení na pneumatické ventily do aut Tatra, Liaz a Praga. Délka asi 40mm, průměr 15mm a 20mm, vnitřní díra 8mm. Do jedné vany se dávalo na titanových držácích najednou 10 hřebenů a na každém bylo 20 šroubů. Trvalo to 30 minut než byl proces hotový a někdy se to také nepovedlo na 100%. Občas se nějaký šroub vyhodil, protože zčernal.

  • @PetrVileta
    @PetrVileta 2 หลายเดือนก่อน

    Mám dotaz. Co ten zelený roztok je vlastně zač? Mám totiž kus čistého niklu, který jsem si před 40 lety poctivě ukradl v národním podniku Závody Vladimíra Iljiče Lenina v Plzni, provoz slévárna barevných kovů. 😁 Šlo by použít roztok vody a jedlé sody, případně soli?

    • @MirekDvorak
      @MirekDvorak  2 หลายเดือนก่อน +1

      @@PetrVileta Je potřeba použít kyselinu. Octovou, možná by šla i citronová. Mělo by to jít i v klasickém octu, jen to bude slabší koncentrace.

    • @PetrVileta
      @PetrVileta 2 หลายเดือนก่อน

      @@MirekDvorak Děkuji. Ale pokud mám čistý zinek, už ten mezikrok se dvěma stejnými elektrodami nemusím dělat?

    • @MirekDvorak
      @MirekDvorak  2 หลายเดือนก่อน

      @@PetrVileta Ano, musíš. Jde právě o přípravu té lázně. V tomhle případě octanu nikelnatého. Funguje jako distributor niklu na povrch. Pokud by se vynechala ta lázeň a použil by se rovnou jen čistý ocet, bylo by pokovení pomalé a slabé a nikl by nemusel třeba ani držet na povrchu. Samozřejmě by se to muselo vyzkoušet, třeba se mýlím, ale všude se uvádí nutnost té lázně.

    • @PetrVileta
      @PetrVileta 2 หลายเดือนก่อน

      @@MirekDvorak No tak to budu muset ten kus niklu nějak přepůlit, ale je to asi 5mm tlusté a hodně tvrdé. Mě jen nejde do hlavy to přenášení niklu z niklové elektrody na niklovou elektrodu.🤔 Mohla by být katoda z jiného kovu než niklu?

    • @MirekDvorak
      @MirekDvorak  2 หลายเดือนก่อน +1

      @@PetrVileta Já si myslím že je to kvůli úspoře materiálu. Pokud to při výrobě lázně na té + elektrodě nebude pořádně držet a ta elektroda se následně při ostrém pokovování použije na mínus pól, nikl se z ní uvolní do lázně a na niklovaný materiál. Pokud by se použil třeba ocelový plech, něco by pohltil on, místo lázně a co by se na něm chytilo, tak by bylo společně s ním vyhozeno.

  • @Acko6700
    @Acko6700 5 หลายเดือนก่อน

    jde to i se zinkem?

    • @MirekDvorak
      @MirekDvorak  5 หลายเดือนก่อน

      Pokud se nepletu tak u zinku se používá jiný elektrolyt.

    • @Acko6700
      @Acko6700 5 หลายเดือนก่อน

      @@MirekDvorak aha ne ocet ale neco jineho jdu si to najit diky za odpoved ale jinak dobre video 😄

  • @tulavy_pistik
    @tulavy_pistik 4 หลายเดือนก่อน

    V kauflande sa da kupit 20% ocot
    Ak by si chcel, za poštovné by som vedel poslat original roztok cez zasielkovnu napriklad
    Rukavice au peklo 🫣😅 ale niekedy ich treba....

  • @jirizach8042
    @jirizach8042 5 หลายเดือนก่อน +3

    Nechci ti kazit náladu,ale toto bylo hodně naivní a to jsem se nebavil,pouze koukal co má vylézt.Tomuto jsem se věnoval už jako dítko školou povinné,pouze jsem netušil,že se s tímto potkám i profesionálně,takže jako pokus jo,co bylo špatně,pokud budeš chtít odpovědět,odpovím,ale v žádném případě to není krátký příběh.Čistotu vyloučeného kovu nehodnotím,k čemu bych měl poznámku,tak pevnost vrstvy a co je úplně špatně tak přerušovat proces,tvoří se další vrstvička a ty po sobě kloužou,čistý nikl musí mít nádech do žluta,zde bych o kvalitě hodně pochyboval,pod nikl se dávají podkladové vrstvy a to podle účelu,většinou měď,někdy kyselá a na nikl opět další,většinou chrom,vše k čemu to má být,jsou tam různé mezioperace a atd.,no a různé látky jsou pěkné jedy a nebezpečné,proto západní firmy to přesouvají na východ,tyto technologie se vytěsňují,jasné proč.Ponikl na propojování se používá z mnoha důvodů,naivní je myslet si,že to je nikl a koroze je jasný důkaz,no jo doba je taková.Už jsem se možná zmínil dříve,pokud si neporadíš s opravou zdroje,tak se ozvi,je to můj obor,opravím,tedy pokud se v něm nevyskytne nesehnatelný ND a vzdáleností k sobě též nemáme tak daleko.Pokusům zdar,ať se daří a pěkný den.

    • @MirekDvorak
      @MirekDvorak  5 หลายเดือนก่อน +1

      @@jirizach8042 Byl to opravdu pokus. Kdysi jsem dělal jen pomědění, tak jsem si říkal, že to zkusím. Samozřejmě nemohu to srovnávat s profesionálním pokovením, o to jsem se ani nesnažil. Spíš si dát možnost případných úprav povrchů. Samozřejmě trochu to ještě vylepšit, ale šlo mi o to udělat to hlavně nějak jednoduše. S těmi jedy 100% souhlasím, holt to není moc zdravá práce. S tím zdrojem - skončil na "odpaření cest a součástek", tudíž neopravitelný. Nic se neděje, Hadex a jedu dál...

    • @richard.topolcansky28
      @richard.topolcansky28 5 หลายเดือนก่อน

      @@MirekDvorak dobry den opat vas zdravim pane a opat Vam chcem povedat aj ked viem ze si z roznich takichto hnidopichov nic nerobite tak aj tak chcem povedat ze si z takichto povyseneckich idiockich hnidopichov nic nerobte :) nahodou to mate velmi krasne a ja som len s otvodenou drzkou na to pozeral viem ze to existuje ze sa to da atd tiez uz od skolskych cias ale aj tak ma to vzdy fascinuje :) no a neviem o akych jedoch v tomto pripade pan hovoril akoze nechapem co kde tu bol jaky jed ? :D a inak tak isto ako vy s tym liehom tak tak isto ja som za celu dobu mojek profesie a mojich zalub sa uz neraz nechtiac vykupal v litroch nafty benzinu liehu dokonca par x aj v kyselinach niekolko som toho nechtiac aj popil povdychoval som uz kadeco kadeco som mal taktiez v ociach atd atd a stale zijem a som 100% zdravy ...neznasam takichto kadejakich precitlivelich distringovanich ludi... a vam este raz palec nahoru :) inak mohol by ste niekedy ukazat aj to pomedenie to by bolo tiez velmi pekne a fascinujuce :)

    • @jirizach8042
      @jirizach8042 5 หลายเดือนก่อน

      @@MirekDvorak no ono je vše opravitelné,otázka je vždy zda to dává smysl,odpaření cest ještě nemusí být katastrofa,pokud to byl obdobný typ jako teď tak je to skoro divné,nemělo by se to stát,ochrany to musí uregulovat,no někdy,jinak chápu,že dnes se již ceny přece jen trochu zregulovaly a tak nic co se nedá překonat,akorát není třeba stahovat gatě když brod je daleko,ještě poznámka - ten zdroj by to měl ustát z hlediska parametrů,horší pro něj je v tomto případě když si tzv. dejchne zplodiny,výpary korozních par,jasně hned to neodejde,ale časovaná bomba.S tím pokusem jsem do to nemínil nijak rýpat,ono i profíci často skončili blbě a to bylo obstrukcí kolem toho,ale to znáš odobně i ze své profese.Takto na video se to zdá,že to není tak problematické,ale s odstupem času poznáš co vše je špatně,konec konců se podívej na ten ponikl pásek a co si budem.Každá lázeň má doporučenou proudovou hustotu,teplotu a další podmínky aby vyloučená vrstva měla požadované vlastnosti,navíc se říká,že vyloučená vrstva je v ploše stejná,ale to je opět jen teorie značně ovlivněná,není to sranda vyrobit kvalitní a opakovatelně stejný povrch,tato lázeň je jednoduchá,sice se říká,že v jednoduchosti je síla,ale i to znáš,já když už jsem zmínil ty svoje první pokusy v časech kdy YT ještě dávno nevěděl,že bude existovat,tak to byly většinou tragické výsledky,nebyl jsem spokojen,né,že bych nic,ale v čase se ukázalo to špatné,zvláště tehdy jsem potřeboval stříbření,né že bych chtěl těžit,ale pro obvody do elektroniky,těžké začátky,no poučná cesta kudy ne,no konstatuji člověk se celý život učí ....,takže tak,jasně kdo nic nedělá nic nezkazí a atd.,tak ať se daří.

    • @MirekDvorak
      @MirekDvorak  5 หลายเดือนก่อน +2

      @@jirizach8042 Ten zdroj jsem vzdal. Opravdu tam bylo "uhlí" místo plošného spoje (přehmátnul jsem se s propojením s jedním obvodem a místo zdroje jsem z něj udělal na okamžik spotřebič). Už je zrecyklovaný. Tvoji poznámku neberu špatně, je to právě o tom učení se a upřímně - zeptat se osobně nějakého člověka co v tom dělá (znám takové) tak to dopadne většinou tak, že tě v lepším případě pošlou jen do háje. Ale už mi pár lidí psalo jak na to, takže jsem se posunul a o to mi šlo.

    • @jirizach8042
      @jirizach8042 5 หลายเดือนก่อน

      @@MirekDvorak jo tak,chápu,prostě si do něj poslal hromy blesky,no tak stanou se i horší věci,měj se