Dla mnie to juz daleka historia , ale dziekuje . Kiedys wyczytalem ze w Polsce bylo takich lub podobnych migow 2 tysiace . DWA TYSIACE ! Biorac pod uwage , dzisiejsze realia , potega .
@@Turloghan ale na ogumionych kołach . A za sanacji rzeleźniakami . Przejedź się polaczek jednym i drugim . To twój patriotyczny polski zad poczuje różnicę .
,,Zastał Rosję z sochą w ręku, a zostawił ją z bombą wodorową". Tak wyraził się o Stalinie Churchill. Jak się okazuje, to nie tylko z samą bombą wodorową ją zostawił.
@@naumgoldapfel Bardziej pouczajacy byłby wykres obrazujacy finansowanie Sowietow przez firmy i banki z USA w tym samym okresie z takimi samymi wykresami Niemiec postkaizerowskich i II RP/PRL
Historia z pilotem koreańskim, który uciekł MiG-15 (już po zakończeniu działań wojennych) - jak zawsze interesująca. 🤓👍 Realia w tym przypadku - znów przypominają iż życie nie jest "czarnobiałe"... Dla władz Korei Północnej i ZSRR był zdrajcą, który uprowadził nowoczesny (ówcześnie) odrzutowiec. Dla siebie zaś wygrał los na "loterii życia" - łącząc się z matką, zdobywając nagrodę za samolot oraz zamieszkując w USA i kształcąc się na aż do stopnia profesora. W państwie Kimów mogło to bowiem tak nie wyglądać. 😉☝️
Różnica między samolotami które uprowadzili Polacy a tym który uprowadził Koreańczyk polegała na tym że tzw. polskie maszyny, Amerykanie musieli zwrócić. Koreański pozostał w Stanach.
@@mieczyslawchmurski9382 poza tym polskie katolickie cwaniaczki lądowali na Bornholmie . I to władze duńskie musiały zwrócić samolot a nie amerykańce. Tak to dziwnie międzynarodowe prawo stanowi .
Generał Yeager później opowiadał śmieszną anegdotę dotycząca spotkania z uciekinierem. Pomimo bariery językowej chciał mu powiedzieć "kim jest" pokazując wskaźnik liczby Macha w kokpicie a on do niego ponoć: "czy Pan jest doktorem Machem" 😅
Były produkowane w Mielcu 💪 Ciekawe czy "sojusznicy" zza oceanu pozwolą nam produkować F-35....? 🤔 Wiem, pytanie jest "trochę" naiwne.... Pozdrawiam Szefa i Wspaniałych Widzów! 👍
W 1951 roku w ramach akcji o kryptonimie "Moolach" (lub jakoś podobnie) ulotki proponujące 100000 tys dolków nagrody z uprowadzenie MiGa -15 zrzucono też nad naszym wybrzeżem. Dowcip polegał na tym , że w tym czasie żadna z naszych jednostek stacjonujących na wybrzeżu tych maszyn na wyposażeniu nie miała...
Mig miał złe uzbrojenie.23 milimetrowe działka z dość długą lufą i płaską trajektorią i 37 milimetrowe z krótką z konieczności lufą i małą prędkością początkową. W efekcie często pociski 23 milimetry przelatywały nad celem, a 37 pod.
Zagadka tego samolotu jest jedna.Jakim cudem rolls royce derwent i nene trafiły do sojuza w ramach ewidentnego embarga zimnej wojny ,w ilosci pierwszy czterdzieści pięć,drugi czterdzieści sztuk.?I kolejna.Jak szybko sojuz wsteczną technologią wytworzył wk 1F w swojej niesamowitej biedzie lat po wojnie?
Z komentarzy widzę, że większość biorących udział w dyskusji ma blade (przepraszam za zarozumiałość) pojęcie w temacie. Jest to zrozumiałe, bo to zapewne ludzie młodzi, lub względnie młodzi. Ja, choć urodzilem się już po wojnie koreanskiej mialem więcej okazji o niej się dowiedzieć, także z rosyjskich źródeł, bo w szkole "bukw" mnie nauczono. Jakie mialbym tutaj uwagi merytoryczne? No chyba takie, że MiG 15 nie byl aż taki dobry w porównaniu z Sabrem. Po pierwsze gorszy był w manewrze poziomym i bardzo wolno kręcił beczkę (poprawiono to w wersji bis). Ale jego najważniejszym mankamentem był brak celownika radarowego, w który byl wyposażony F86 późniejszych wersji. MiGi z myśliwych staly się zwierzyną łowną. Trwało to jakis czas, dopóki Rosjanie nie rozwiazali sprawy po swojemu. Nie mogąc nawet skopiować takiego celownika, choć mieli z czego zerżnąć, zastosowali urządzenie ostrzegające o opromieniowaniu radarowym. Tu przypomina się stara anegdota, że nie ma pewności co do tego kto wymyślił radio, ale zakłócaczkę na pewno Rosjanin. Mieli z tym perypetie, ale jakoś wyszli na prostą kompensując przewagę Amerykanów. Poza tym, najbardziej zdumiewajace jest to, że MiGi wyposażone byly w silniki z radialną sprężarką odśrodkową o dużej średnicy (były to nielicencyjne kopie brytyjskich silników RR Nene, które Brytyjczycy uznali prawdopodobnie za nieperspektywiczne). Mimo pękatego kadłuba, samolot był względnie szybki, a w locie nurkowym trochę przełamywał barierę dźwięku.
Ruscy długo mieli problemy z elektroniką. Przypominam Tobie, że pierwszym "osłem" mającym stację rlok był Lim-5p. Celownik PK był w tym czasie zupełnie wystarczający (odkładał poprawkę). Ten celownik montowano na MiG-21, do wersji pfm i r włącznie. Sprężarka odśrodkowa silnika z siatkami była niewrażliwa na zassanie syfu z pasa gruntowego. Konstrukcja płatowca była b. solidna. Oj, trochę poznałem budowę tego samolotu. Kasując je, przygotowując do muzeów lub robiąc pomniki.
@@robertklimczak5630 W rzeczy samej.Kacapom ręce wyrastają z tzw 5 cześci ciała. Przykładem jest T 34. silnik patent Junkersa,układ jezdny made in USA/patent Christie/,armata made in Germany. Pochylone płyty pancerza też nie pomysł radzieckich konstruktorów.Radzieckie były przyrządy celownicze i obserwacyjne rezultata załoga była ślepa jak krety.Wieża byłą ulepszoną kopią francuskich z francuskich czołgów. U żabojadów byla 1 osobowa w t34 na2 osoby później 3osobowa.O włazie kierowcy nie wspomnę. Yeager przetestował Miga 15 i okazało się że MiG ba tendencję do tzw. holendrowania na dużych prędkościach i ma kiepską dynamikę na dużych wysokościach. Wykorzystywali to piloci ONZ i spuszczali okrzyczane MiGi 15 do ziemi. Najśmieszniesze jest to dane MiG 15 made CCCP są brane przez tzw. " fachofców" na serio.
Jeżeli następny Ace Combat będzie mieć akcję w czasach zbliżonych do wojny koreańskiej, to MiG-25 będzie idealnym myśliwcem. 75 lat MiGa-15 "Fagot" w 2022 roku.
Szanowny Towarzyszu, to co teraz opublikowałeś zwyczajnie Cię ośmiesza - ponieważ - stosunek zestrzelonych 15 vs 86 jest 2 do 1 (TAK PODAJĄ ŻRÓDŁA TAK sprzyjające KOMUNISTOM JAK TY) - Jankesi podawali 10 do 1 - znakomita większość podawanych przez sowietów strąceń była... wyssana z palca (co potwierdzają Amerykańskie raporty o np braku strat w danym dniu, gdy tymczasem sowieci sobie przypisali np.10 F-86) - uzbrojenie MiG'a było zaletą vs strategiczne bombowce, ale... porażką vs szybkie myśliwce, z powodu szybkostrzelności (na co narzekali zresztą sowieci) - słowem nie wspomniałeś że jak Amerykanie przebadali Miga 15 to stwierdzili że...strach ma wielkie oczy i MiG to konstrukcja (która nie miała nawet ruskiego silnika) która jest kiepska jako myśliwiec przewago powietrznej - vide wspomniane uzbrojenie i zmarzające działka - sowieci mdleli i pękały im oczy w swoich MiG'ach gdy Jankesi mogli kręcić walki na większych przeciążeniach, a to z powodu... braku skafandrów ciśnieniowych w twoich ukochanych towarzyszy - nie wspomniałeś słowem że Jankesi stosowali o wiele lepszą taktykę, jak też samą organizację co przełożyło się na doświadczenie pilotów i późniejsze ich wyniki (w.g Twojej relacji było zupełnie odwrotnie) - nie wspomniałeś też słowem że o ile w istocie sowiet mógł jakoś konkurować ze "zwykłym" F-86A, to do (wprowadzonej w 1952 roku)wersji "F" nie miał już ŻADNEGO startu Można by dużo więcej wymienić, więc nie wiem ile Ci Putin stawia tych wirtualnych kaw, ale musi być sporo skoro dla niego potrafisz się tak OŚMIESZYĆ brakiem ELEMENTARNEGO OBIEKTYWIZMU.
Akurat to co mówią Amerykanie to można tak jak rosyjskie opowieści między bajki włożyć, te statystyki zestrzeleń jak się okazało po latach były podobnie, i głównie wyszkolenie bylo decydujące
F86 i f 51 do MiG a to bylo jak pogoń radiowozem marki polonez golfa lub kadeta w latach 90 po wyglądzie już widać że to była następna generacja 😂i dziwnym trafem sabre jakoś tak dziwnie przypominał miga a ogólnie to niemiecki projekt ta 80 jeśli dobrze pamiętam to była koncepcja miga przylądek???😂
Jakość dziwnymi trafem spitfire bf-109 P-51 ki-61 jak1 itp są do siebie podobne ;) kopia ? Czy może po prostu fizyka jest wszędzie taka sama. A tak bardziej serio wizualne podobieństwo mig-15 i f-86 jest bardzo złudne. Tam naprawdę jest od groma różnic konstrukcyjnych
@pitripit4127 tak sobie właśnie pomyślałem o tej złośliwej i fizyce zwłaszcza że silnik miga to kopia silnika Rolls roysa ale walka z nim na myśliwcu tłokowym to nie mogło się dobrze skończyć.
Dla mnie to juz daleka historia , ale dziekuje . Kiedys wyczytalem ze w Polsce bylo takich lub podobnych migow 2 tysiace . DWA TYSIACE ! Biorac pod uwage , dzisiejsze realia , potega .
Taa...a wszyscy furmankami jeździli😮💨.
@@Turloghan ale na ogumionych kołach .
A za sanacji rzeleźniakami .
Przejedź się polaczek jednym i drugim .
To twój patriotyczny polski zad poczuje różnicę .
Bo w bloku wschodnim byliśmy sojusznikami a teraz jesteśmy lokajskimi przydupasami. Subtelna różnica nieprawdaż?
@@naumgoldapfel no nie wiem ,drogi były piaszczyste więc miękkie.
@@bulmerandlumbspzoosojusznikami Rosji ,haha,dobre haha.
MIG 15 to chyba LIM 5.W latach 1971-73obslugiwalem te samoloty w Mirosławcu.Dzieki tobie łza mi się w oku zakręciła.😢
Mig 15 to Lim 1 a Lim 2 to Mig 17. Lim - licencyjny myśliwec....
Lim 5 to Mig 17.
@@Zbigniew-ck5mb tak, mig 17 polskiej produkcji to Lim 5. Wcześniej napisałem głupotę :)
,,Zastał Rosję z sochą w ręku, a zostawił ją z bombą wodorową". Tak wyraził się
o Stalinie Churchill. Jak się okazuje, to nie tylko z samą bombą wodorową ją zostawił.
I jak zwykle agent city kłamał
I miliony ofiar
@@MarekPiatek-rz8ee
... imperializmu anglosaskiego.
Polecam analizę wykresu PKB Związku Radzieckiego tak mniej więcej od 1920 do lat 70-tych .
Można wysnuć niezwykle oryginalne wnioski .
@@naumgoldapfel Bardziej pouczajacy byłby wykres obrazujacy finansowanie Sowietow przez firmy i banki z USA w tym samym okresie z takimi samymi wykresami Niemiec postkaizerowskich i II RP/PRL
To pierwszy samolot jaki widzialem w życiu, miałem wtedy 4 lata ❤
Swiatny material. Serdecznie dziekuje za Pana prace. Wybieg z panem w tle jest naprawde super pomyslem.
Pozdrawiam serdecznie.
Świetny materiał, dziękuje za kolejny Pana materiał😊
Historia z pilotem koreańskim, który uciekł MiG-15 (już po zakończeniu działań wojennych) - jak zawsze interesująca. 🤓👍 Realia w tym przypadku - znów przypominają iż życie nie jest "czarnobiałe"... Dla władz Korei Północnej i ZSRR był zdrajcą, który uprowadził nowoczesny (ówcześnie) odrzutowiec. Dla siebie zaś wygrał los na "loterii życia" - łącząc się z matką, zdobywając nagrodę za samolot oraz zamieszkując w USA i kształcąc się na aż do stopnia profesora. W państwie Kimów mogło to bowiem tak nie wyglądać. 😉☝️
ale i tak na resztę życia został zdrajcą tak jak Kukliński w Polsce.
😂 ...z tym wywietrznikiem i wyskoczeniem na fajke...❤
Szczególnie silnika Zachód pożądał xD A nie, było na odwrót :D
Silnik RD45/Wk1 kopia angielskiego RR Nene1.Anglia sprzedala ZSRR kilkadziesiat (45?) tych silnikow w 1947r.Ruscy je skopiowali.i ot cala historia.
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
Super materiał, poruszasz bardzo ciekawe historie!
A może coś o wadach MiG 15.
Różnica między samolotami które uprowadzili Polacy a tym który uprowadził Koreańczyk polegała na tym że tzw. polskie maszyny, Amerykanie musieli zwrócić. Koreański pozostał w Stanach.
Najpierw je rozkręcili do ostatniej śrubki .
@@mieczyslawchmurski9382 poza tym polskie katolickie cwaniaczki lądowali na Bornholmie .
I to władze duńskie musiały zwrócić samolot a nie amerykańce.
Tak to dziwnie międzynarodowe prawo stanowi .
Generał Yeager później opowiadał śmieszną anegdotę dotycząca spotkania z uciekinierem. Pomimo bariery językowej chciał mu powiedzieć "kim jest" pokazując wskaźnik liczby Macha w kokpicie a on do niego ponoć: "czy Pan jest doktorem Machem" 😅
Zajebiste :D
Nie kończyłeś czasami historii na łódzkim uniwerku? Pozdrawiam!
Świetny odcinek! :)
Jak zawsze bardzo ciekawie 👍
Genialny i przyjemny w słuchaniu materiał.
Dobrzeżewieczór!
Były produkowane w Mielcu 💪
Ciekawe czy "sojusznicy" zza oceanu pozwolą nam produkować F-35....? 🤔
Wiem, pytanie jest "trochę" naiwne....
Pozdrawiam Szefa i Wspaniałych Widzów! 👍
Gdzie? W Mielcu? Przecież już dawno sprzedany
A po co,żeby produkować za darmo,i jeszcze żeby polaczki się cieszyły jak ,,murzyn z blaszki,, że ma robotę?
@@stasiekkolasa3185
Dlatego użyłem czasu przeszłego.
Uprzejmie pozdrawiam!
@@janwege150277 no ale gdzie chciałbyś produkować F-35, w którym konkretnie zakładzie?:)
W 1951 roku w ramach akcji o kryptonimie "Moolach" (lub jakoś podobnie) ulotki proponujące 100000 tys dolków nagrody z uprowadzenie MiGa -15 zrzucono też nad naszym wybrzeżem. Dowcip polegał na tym , że w tym czasie żadna z naszych jednostek stacjonujących na wybrzeżu tych maszyn na wyposażeniu nie miała...
Nic bardziej słowiańskiego(!), ponad to gołębie serce MIG-a 15-go.🕊🕊🕊
Tylko silnik skopiowany zachodni. A i pomysł budowy Niemca Tanka
Mig miał złe uzbrojenie.23 milimetrowe działka z dość długą lufą i płaską trajektorią i 37 milimetrowe z krótką z konieczności lufą i małą prędkością początkową. W efekcie często pociski 23 milimetry przelatywały nad celem, a 37 pod.
Zagadka tego samolotu jest jedna.Jakim cudem rolls royce derwent i nene trafiły do sojuza w ramach ewidentnego embarga zimnej wojny ,w ilosci pierwszy czterdzieści pięć,drugi czterdzieści sztuk.?I kolejna.Jak szybko sojuz wsteczną technologią wytworzył wk 1F w swojej niesamowitej biedzie lat po wojnie?
Może i dobrze że to nie spełnione pożądanie. Koniec końców zachód poszedł sporo do przodu względem tych migów
Zrób materiał o Polakach latających nad Koreą ✌️
✌👍
Z komentarzy widzę, że większość biorących udział w dyskusji ma blade (przepraszam za zarozumiałość) pojęcie w temacie. Jest to zrozumiałe, bo to zapewne ludzie młodzi, lub względnie młodzi. Ja, choć urodzilem się już po wojnie koreanskiej mialem więcej okazji o niej się dowiedzieć, także z rosyjskich źródeł, bo w szkole "bukw" mnie nauczono.
Jakie mialbym tutaj uwagi merytoryczne? No chyba takie, że MiG 15 nie byl aż taki dobry w porównaniu z Sabrem. Po pierwsze gorszy był w manewrze poziomym i bardzo wolno kręcił beczkę (poprawiono to w wersji bis). Ale jego najważniejszym mankamentem był brak celownika radarowego, w który byl wyposażony F86 późniejszych wersji. MiGi z myśliwych staly się zwierzyną łowną. Trwało to jakis czas, dopóki Rosjanie nie rozwiazali sprawy po swojemu. Nie mogąc nawet skopiować takiego celownika, choć mieli z czego zerżnąć, zastosowali urządzenie ostrzegające o opromieniowaniu radarowym. Tu przypomina się stara anegdota, że nie ma pewności co do tego kto wymyślił radio, ale zakłócaczkę na pewno Rosjanin. Mieli z tym perypetie, ale jakoś wyszli na prostą kompensując przewagę Amerykanów. Poza tym, najbardziej zdumiewajace jest to, że MiGi wyposażone byly w silniki z radialną sprężarką odśrodkową o dużej średnicy (były to nielicencyjne kopie brytyjskich silników RR Nene, które Brytyjczycy uznali prawdopodobnie za nieperspektywiczne). Mimo pękatego kadłuba, samolot był względnie szybki, a w locie nurkowym trochę przełamywał barierę dźwięku.
Ruscy długo mieli problemy z elektroniką. Przypominam Tobie, że pierwszym "osłem" mającym stację rlok był Lim-5p. Celownik PK był w tym czasie zupełnie wystarczający (odkładał poprawkę). Ten celownik montowano na MiG-21, do wersji pfm i r włącznie. Sprężarka odśrodkowa silnika z siatkami była niewrażliwa na zassanie syfu z pasa gruntowego. Konstrukcja płatowca była b. solidna. Oj, trochę poznałem budowę tego samolotu. Kasując je, przygotowując do muzeów lub robiąc pomniki.
@wacawwojaczek2853 Mam świadomość tego wszystkiego. 😉
Zachód pożądaj MiGa-15 a wschód F-86 Sabre i obie strony robiły wiele by zdobyć te maszyny dla siebie.
MiG 15 niemiecki samolot z angielskim silnikiem.
Jeśli już, to wtedy na świecie były tylko odrzutowce niemieckie.
Projekt Tanka
@@robertklimczak5630 W rzeczy samej.Kacapom ręce wyrastają z tzw 5 cześci ciała. Przykładem jest T 34. silnik patent Junkersa,układ jezdny made in USA/patent Christie/,armata made in Germany. Pochylone płyty pancerza też nie pomysł radzieckich konstruktorów.Radzieckie były przyrządy celownicze i obserwacyjne rezultata załoga była ślepa jak krety.Wieża byłą ulepszoną kopią francuskich z francuskich czołgów. U żabojadów byla 1 osobowa w t34 na2 osoby później 3osobowa.O włazie kierowcy nie wspomnę.
Yeager przetestował Miga 15 i okazało się że MiG ba tendencję do tzw. holendrowania na dużych prędkościach i ma kiepską dynamikę na dużych wysokościach. Wykorzystywali to piloci ONZ i spuszczali okrzyczane MiGi 15 do ziemi. Najśmieszniesze jest to dane MiG 15 made CCCP są brane przez tzw. " fachofców" na serio.
A jakiż to samolot że skosem skrzydeł przystosowanym do dużych prędkości i profilem laminarnym skonstruowali ci Niemcy ?
@@pitripit4127 Proszę nie słuchać radia Maskwa tylko kopać w literaturze,tam jest dużo o konstrukcja Kurta Tanka, Willego Messerschmitta i innych.
Jeżeli następny Ace Combat będzie mieć akcję w czasach zbliżonych do wojny koreańskiej, to MiG-25 będzie idealnym myśliwcem.
75 lat MiGa-15 "Fagot" w 2022 roku.
ZSRR zakopil silniki do MIG 15 w Wielkiej Brytani, bylty to ROLLS ROYCE NENE II motory. A wiec nie moglo byc tu jakiegos zaskoczenia u Amerykanow.
I milionami ofiar
A imperialistyczni idole z zachodu ilu ludziom skrócili życie?
Szanowny Towarzyszu, to co teraz opublikowałeś zwyczajnie Cię ośmiesza - ponieważ
- stosunek zestrzelonych 15 vs 86 jest 2 do 1 (TAK PODAJĄ ŻRÓDŁA TAK sprzyjające KOMUNISTOM JAK TY) - Jankesi podawali 10 do 1
- znakomita większość podawanych przez sowietów strąceń była... wyssana z palca (co potwierdzają Amerykańskie raporty o np braku strat w danym dniu, gdy tymczasem sowieci sobie przypisali np.10 F-86)
- uzbrojenie MiG'a było zaletą vs strategiczne bombowce, ale... porażką vs szybkie myśliwce, z powodu szybkostrzelności (na co narzekali zresztą sowieci)
- słowem nie wspomniałeś że jak Amerykanie przebadali Miga 15 to stwierdzili że...strach ma wielkie oczy i MiG to konstrukcja (która nie miała nawet ruskiego silnika) która jest kiepska jako myśliwiec przewago powietrznej - vide wspomniane uzbrojenie i zmarzające działka
- sowieci mdleli i pękały im oczy w swoich MiG'ach gdy Jankesi mogli kręcić walki na większych przeciążeniach, a to z powodu... braku skafandrów ciśnieniowych w twoich ukochanych towarzyszy
- nie wspomniałeś słowem że Jankesi stosowali o wiele lepszą taktykę, jak też samą organizację co przełożyło się na doświadczenie pilotów i późniejsze ich wyniki (w.g Twojej relacji było zupełnie odwrotnie)
- nie wspomniałeś też słowem że o ile w istocie sowiet mógł jakoś konkurować ze "zwykłym" F-86A, to do (wprowadzonej w 1952 roku)wersji "F" nie miał już ŻADNEGO startu
Można by dużo więcej wymienić, więc nie wiem ile Ci Putin stawia tych wirtualnych kaw, ale musi być sporo skoro dla niego potrafisz się tak OŚMIESZYĆ brakiem ELEMENTARNEGO OBIEKTYWIZMU.
Akurat to co mówią Amerykanie to można tak jak rosyjskie opowieści między bajki włożyć, te statystyki zestrzeleń jak się okazało po latach były podobnie, i głównie wyszkolenie bylo decydujące
F86 i f 51 do MiG a to bylo jak pogoń radiowozem marki polonez golfa lub kadeta w latach 90 po wyglądzie już widać że to była następna generacja 😂i dziwnym trafem sabre jakoś tak dziwnie przypominał miga a ogólnie to niemiecki projekt ta 80 jeśli dobrze pamiętam to była koncepcja miga przylądek???😂
Jakość dziwnymi trafem spitfire bf-109 P-51 ki-61 jak1 itp są do siebie podobne ;) kopia ? Czy może po prostu fizyka jest wszędzie taka sama. A tak bardziej serio wizualne podobieństwo mig-15 i f-86 jest bardzo złudne. Tam naprawdę jest od groma różnic konstrukcyjnych
@pitripit4127 tak sobie właśnie pomyślałem o tej złośliwej i fizyce zwłaszcza że silnik miga to kopia silnika Rolls roysa ale walka z nim na myśliwcu tłokowym to nie mogło się dobrze skończyć.
dlaczego angole sprzedali im ten silnik samolotu by nie było i po problemie do dziś tego nie kumzm
moja pioseneczka : th-cam.com/video/7dxj4cV3UVA/w-d-xo.html
Dziadek latał kiedyś na tych migach 😊😊😊 super sprzęt z jego opowieści