Rzeczywiste źródła napięciowe i prądowe - wstęp do twierdzenia Thevenina / Nortona

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 7 พ.ค. 2017
  • Film omawia temat źródeł rzeczywistych - ich porównanie do źródeł idealnych, możliwość zamiany źródła rzeczywistego prądowego na napięciowe i vice versa.

ความคิดเห็น • 17

  • @stefankowalski9705
    @stefankowalski9705 5 ปีที่แล้ว +30

    Mirosław Zelent obwodów i sygnałów, zajebisty kanał, dzięki :)

  • @tomaszcioek4567
    @tomaszcioek4567 8 หลายเดือนก่อน

    Bardzo pomocny filmik!

  • @mixteros7571
    @mixteros7571 ปีที่แล้ว

    Jesteś kozakiem 😎👍

  • @RuCioLeK85
    @RuCioLeK85 3 ปีที่แล้ว +3

    Jak wyprowadzic wzor na rezystancje zrodła? Czym jest E skoro to U oraz dlaczego E jest traktowane na rowni z U? Po co to E?

  • @nikodemwspanialy4605
    @nikodemwspanialy4605 2 ปีที่แล้ว

    kox

  • @sevaszek
    @sevaszek 6 ปีที่แล้ว

    Nie rozumiem czym jest to źródło prądowe (napięciowym jest np. bateria). Gdzieś znalazłem informacje, że to jest po prostu ogranicznik przepływającego prądu. Załóżmy, że mamy taki układ (wszystko połączone szeregowo): źródło napięciowe, prądowe i opornik. E=50V, I=2A, R=10[omów]. Spadek napięcia na oporniku wynosi 20V. Czy to znaczy, że spadek napięcia na źródle prądowym wynosi 30V, zatem jego rezystacja to 15[omów]?
    Jakiego urządzenia używasz do pisania/rysowania?

    • @MrDruciak
      @MrDruciak  6 ปีที่แล้ว +1

      Żródło prądowe to trochę niezręczny temat.
      Jak napisałeś, baterię opisujemy jako źródło napięciowe, dokładniej mówiąc RZECZYWISTE źródło napięciowe. Idealne nie istnieją w rzeczywistości - dlatego nie są rzeczywiste, tylko idealne.
      Jeśli chodzi o źródła prądowe, to ich realizacja jest o wiele trudniejsza. To są zwykle układy źródeł napięciowych z różnymi bajerami, które sprawiają, że taki układ w pewnym zakresie napięć wyjściowych zachowuje się, jak źródło prądowe. Zdecydowanie najczęściej niezależne źródło prądowe spotkasz na papierze.
      Trochę inna sprawa ze sterowanym prądowym, bo jego będziesz (prawdopodobnie, zależnie od kierunku) używał do modelowania tranzystora, gdzie źródło prądowe bardzo pasuje do opisu.
      Co do drugiego pytania; zakładam, że oba źródła skierowane są w tę samą stronę, a napięcia i prądy na źródłach strzałkujemy na nich zgodnie, a na oporniku przeciwnie. Wtedy mamy równanie oczka:
      E + U_J - U_R = 0
      czyli:
      U_J = U_R - E = -30V
      Co do rezystancji - to nie tak działa. Rezystancja jako taka definiowana jest dla oporników. A jeżeli wykreślisz sobie wykres zależności U od I na elemencie, to nachylenie funkcji wykresu (pochodna) mówi ci o rezystancji wejściowej. Dla opornika jest to linia prosta o początku w punkcie (0,0). Ale dla źródła prądowego to jest pionowa linia - bo dowolnej wartości U, jaką możemy zobaczyć na źródle odpowiada jedna i ta sama wartość prądu - czyli wydajność źródła J. I jeżeli pytamy tu o pochodną pionowej linii, to jedyna odpowiedź, jaka ma sens to nieskończoność. I tak też jest - niezależne, idealne źródła prądowe mają nieskończoną rezystancję wejściową.
      Mam nadzieję, że to pomoże:
      drive.google.com/file/d/15rTWH0AD4VCCG1hqTRQvGGow7cyEe94V/view?usp=sharing
      Już wiem, jakiego filmiku brakowało mi na kanale :D

    • @MrDruciak
      @MrDruciak  6 ปีที่แล้ว +1

      A, co do zabawek - używam tabletu graficznego Wacom One Medium CTL-671. O ile mi wiadomo, już takich nie robią. Do tego oprogramowanie SmoothDraw 4 - fantastycznie się spisuje, zwłaszcza, gdy ogarnie się skróty.

    • @sevaszek
      @sevaszek 6 ปีที่แล้ว

      Czyli na źródle prądowym występuje spadek napięcia o wartości 30V. A czy źródło prądowe może wywołać wzrost napięcia? Np. E=5V, I=2A, R=10[omów]
      E + U_J - U_R=0
      -E + U_R = U_J => U_J = 15V
      Nie wiem czym jest rezystacja wejściowa (nie miałeś na myśli wewnętrznej?). Szukałem w dwóch książkach od elektrotechniki i internecie. Znalazłem tylko impedancje wejściową.

    • @MrDruciak
      @MrDruciak  6 ปีที่แล้ว

      Co do spadku/wzrostu napięcia na źródle prądowym - dobrze liczysz (z tego, co widzę). Nie ma ograniczeń co do wartości napięć na źródłach prądowych. One są pokrewne z rozwarciami - określona wartość prądu i nieokreślona napięcia. Jedna sprawa - jeżeli na źródle jest spadek napięcia, to pewnie jest ono ładowane przez inne źródło.
      Co do rezystancji wejściowej - mówimy tu o analizie stałoprądowej, więc nie ma raczej sensu rozpatrywać impedancji. Ja na moich drutach uczyłem się liczenia takiej rezystancji i nazywano to rezystancją wejściową. Teraz definiowałbym ją jako rezystancję zastępczą układu "widzianą" z zacisków wejściowych. Używana jest do liczenia zastępczych źródeł Thevenina i Nortona, dopasowania maksymalnej mocy dwójnika.
      Rezystancja wewnętrzna to rezystancja, po której dołączeniu do źródła idealnego otrzymujemy źródło rzeczywiste, opisuje nam stratność źródła. Jednak tak się składa, że jej wartość odpowiada wartości rezystancji wejściowej danego źródła rzeczywistego.
      Ale mniejsza o to. W tym wszystkim chodziło mi o to, żeby nie mówić, że rezystancja źródła prądowego wynosi 15 Ohm, bo to herezja. Przy liczeniu rezystancji zastępczej/wejściowej/jakiejkolwiek za źródła napięciowe podstawiamy zwarcia, a za prądowe rozwarcia. Przyrównujemy jest więc odpowiednio do zerowej i nieskończonej rezystancji. Jeżeli zobaczyłbym na teście pytanie o to, ile wynosi rezystancja źródła prądowego w tym przypadku, to skrzywiłbym się na sformułowanie pytania i odpowiedziałbym, że wynosi nieskończoność.
      A najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że ta cała dywagacja nie ma większego znaczenia, bo to pierdoły nie wpływające na obliczenia xD

    • @sevaszek
      @sevaszek 6 ปีที่แล้ว +1

      Muszę jeszcze nabrać wprawy w tych obwodach, poznać różne twierdzenia. Wiem coś wreszcie o źródle prądowym, na ten moment tyle mi wystarczy. Ładowanie źródła przez inne źródło już widziałem na filmiku o bilnasie mocy w układzie. Dziekuje za twoją pomoc.

  • @Hakkene
    @Hakkene 3 ปีที่แล้ว

    13:37 podajesz wcześniej że zamiana prądowego na napięciowe sprowadza się do E=J/G, czemu nagle stosujesz E=J*G?

    • @PR0MINENCE
      @PR0MINENCE 3 ปีที่แล้ว

      a 10/(1/2) to nie to samo co 10 * (1/2) ??

    • @Hakkene
      @Hakkene 3 ปีที่แล้ว

      nie

    • @MrDruciak
      @MrDruciak  3 ปีที่แล้ว

      @@Hakkene Nie rozumiem, gdzie stosuję E=JG? W momencie, który podałeś powiedziałem, że:
      10 A * 0,5 Ohm = 10 A / 2 S = 5 V
      Czyli E = J*R = J/G.

    • @Hakkene
      @Hakkene 3 ปีที่แล้ว

      dobra bo ja myślałem że R i G to jest to samo i po prostu dałes inną literke żeby sie wyróżniało przy zestawieniu wzorów xd przepraszam mój błąd i dzieki za odpowiedź