A palesztinkérdés: Gáza és Ciszjordánia - Tüske László előadása

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 13 ก.พ. 2024
  • A 2024. január 27-én tartott „Arab-izraeli kapcsolatok és konfliktusok” című teltházas konferenciánkon a jelenleg is zajló véres közel-keleti események történeti hátterét mutattuk be. A térség problémái rendkívül sokrétűek: bonyolultságuk és megoldhatatlanságuk máig akadályozzák a békés egymás mellett élésnek a lehetőségét. Az eseményen a téma jeles szakértői mutatták be az arab-izraeli konfliktus összetettségét és annak regionális, illetve nemzetközi összefüggéseit.
    Tüske László: arabista, PPKE & Avicenna Közel-Kelet Kutatások Intézete vezetője volt.

ความคิดเห็น • 16

  • @BelovicsDominika
    @BelovicsDominika 4 หลายเดือนก่อน +4

    Jól felépített, informatív előadás volt, köszönöm.

  • @magdolnagellen3321
    @magdolnagellen3321 4 หลายเดือนก่อน +2

    Hiteles, hasznos információkat hallottunk. Köszönöm

  • @gyorgyimikus1795
    @gyorgyimikus1795 4 หลายเดือนก่อน +1

    Ajánlom: Tass Saada: Arafat harcosa voltam című könyvet; magyarul 2022-ben jelent meg. Az előadás 6.percétől sok-sok hasznos információt tartalmaz érthetően, olvasmányosan, tényszerűen.

  • @gaborgluck6531
    @gaborgluck6531 4 หลายเดือนก่อน +7

    Az előadás elnagyolt, zavaros. Az előadó fontos tényeket egyszerűen meg sem említ. P.l.: az 1947. november 29-i ENSZ felosztási határozatot, amely az itt bemutatott "1947 térkép" mutat, az arabok elutasították, és 1948 május 15-én az egy nappal korábban megalakult Izraelt öt arab ország és a palesztinai arab (ekkor még nem nevezték magukat "palesztinoknak") fegyveres alakulatok megtámadták azzal a céllal, hogy eltöröljék a föld színéről. Izrael megvédte magát, ekkor jöttek létre az 1949-es fegyverszüneti vonalak, amelyeket később "67-es határoknak" neveztek (nem történt békekötés, ahogyan azt az előadó állítja). Azokat a területeket, amelyeket 1967 óta Izrael által megszállt területekként ismer a világ, és az ENSZ a palesztinai araboknak szánt, az 1948-49-es háborúban megszállta Transzjordánia és Egyiptom. Transzjordánia a Jordán nyugati partját, Egyiptom a gázai sávot. Ekkor lett Transzjordániából Jordánia, mert az általa megszállt területeket annektálta az ott élő palesztinokkal együtt, akik jordániai állampolgárok lettek ( az előadó megfogalmazásában: "az első ügyek idején"). Az ezeken a területeken élő palesztinoknak semmi kifogása ez ellen a helyzet ellen nem volt, szóba sem jött, hogy harcolnának az önálló palesztin államért a megszálló Jordánia és Egyiptom ellen. A PFSz valóban 1964-ben jött létre, ahogyan az előadó állítja, csak azt felejti el megemlíteni, hogy nem a Jordánia és Egyiptom által megszállt területeik felszabadítása volt a céljuk, hanem Izrael megsemmisítése. Konklúzió: a palesztinoknak nem az a bajuk, hogy nincs államuk, hanem az, hogy Izrael létezik.
    A palesztin ügy: Izraelt elpusztítani. Ezt a Hamasz nyíltan hirdeti is. Ez az izraeli-arab (palesztin) konfliktus gyökere.

    • @ilonaballa263
      @ilonaballa263 4 หลายเดือนก่อน

      Több előadás volt, ami itt nincs, másikban volt.

    • @gaborgluck6531
      @gaborgluck6531 4 หลายเดือนก่อน +2

      @@ilonaballa263 Én most ehhez az előadáshoz szóltam hozzá, és fenntartom az álláspontomat. Meghallgattam az "arab-izraeli háborúk,1956,1967,1973" , "Az arab államok létrehozásának körülményei az I v. háború után", ezek az előadások sem jobbak.

    • @ferenczsila
      @ferenczsila 4 หลายเดือนก่อน

      "A palesztin ügy: Izraelt elpusztítani. Ezt a Hamasz nyíltan hirdeti is. Ez az izraeli-arab (palesztin) konfliktus gyökere."
      És amíg nem volt PFSZ és Hamasz, addig mi volt a konfliktus gyökere?
      Amúgy meg a "palesztinok" (egytől-egyig mindenki?) egy szép keddi napon úgy ébredtek, hogy meg akarják semmisíteni Izraelt? Mégis mitől támadt ez a gondolatuk?

    • @ferenczsila
      @ferenczsila 4 หลายเดือนก่อน

      "A palesztin ügy: Izraelt elpusztítani. Ezt a Hamasz nyíltan hirdeti is. Ez az izraeli-arab (palesztin) konfliktus gyökere."
      És amíg nem volt sem Hamasz, sem PFSZ, addig mi volt az izraeli-arab (palesztin) konfliktus gyökere?
      "a palesztinoknak nem az a bajuk, hogy nincs államuk, hanem az, hogy Izrael létezik."
      Egy napon minden palesztin arra ébredt, hogy Izraelt meg akarja semmisíteni? vagy mégis miért, honnan jött ez a gondolat? A puszta kijelentés mellől hiányzik az indoklás.

    • @irenbotos8632
      @irenbotos8632 3 หลายเดือนก่อน

      1. Olybá tűnik, hogy a fentiek is elbírnának némi pontosítást. 2. Az izraeli vezetők, hatóságok sem csinálnak nagy titkot a saját céljaikból és, úgy néz ki, hogy sokkal sikeresebben meg is valósítják, mint a palesztinok. 3. Nekem igen sokat elárul az érintett felek agresszivitásáról a haderejük természete, hatékonsága, a többi jelzőt inkább megspórolom.... Hajrá Izrael, bombával a békéért!!! Lehet (?!) ez lesz a leghatékonyabb.

  • @peterlevai9786
    @peterlevai9786 4 หลายเดือนก่อน +4

    Azt, hogy jól informáló előadás-e, csak azon tudom eldönteni, hogy az előadói minőség milyen...
    10-es skálán 3 pont. Az igazság és összefüggés-tartalmakat emiatt nehéz megítélni, mert előadásnak nehéz elfogadni azt a sok helyen nyökögő információ átadásokat... sajnos.

  • @mihalysuranyi2407
    @mihalysuranyi2407 3 หลายเดือนก่อน +1

    Rossz előadó és nem is nagyon fogalmaz egyenesen. Nem tudom miért nem lehet egyenesen fogalmazni, ha már egyszer professzor valaki. A Hamaszt rendes választásokon választották meg 2006-ban.