Kedves Laci! Korábban teljesen fogalmatlan voltam a vályoggal kapcsolatban, de mivel érdekelt a téma, pár évvel ezelőtt elkezdtem vele ismerkedni. Ez a videó az egyik leghasznosabb, amit találtam, hálás köszönet érte! Kiderült, a vályog nem egy atomfizika, egyszerű, de kényes anyag, amivel kapcsolatban néhány egyszerű szabályt be KELL tartani. Jó, amit csinálsz, köszönet érte és folytasd még sokáig! :)
Láttam már nagyon komoly vályogházat.A vert fal volt kombinálva az úgynevezett paticsfallal.Kb 60+30 cm falvastagság.A vert fal nagyon jó hőszigetelő,a paticsfal pedig olyan szilárd hogy ember legyen a talpán aki akár csákánnyal is szétveri,ugyanis vesszőből van a váz és rugalmas+erős.Van vele meló,de megéri,nyáron 25 fok van benne,télen pedig nagyon keveset kell tüzelni és ugyanannyi a hőmérséklet.
Tisztelt hölgyeim uraim.A vályog háza építés nagyon régi hagyományokkal bír. Az hogy milyen alapra építették az sokban függött a területtől ahol építették a házat. A minősége mindig a környezetből származó föld,és törek,és agyag,.... Tehát a lehető leg- organikusabb építési mód! A technológiák amiket alkalmaztak tapasztalati tudás volt és ezért nagyon értékes és roppant hatékony. Példa: Az ablakok elhelyezése, fontos kérdés volt akkor is.A keleti és nyugati oldalakat irányokat részesíttetek előnyben de el lehetett térni tőle. A tapasztalati szabályok nagyon stabil dinamikus szabályok. Mint a házak amikre vonatkoztak. Kb-enyit szerettem volna hozzá tenni a vályog házak minőségéhez.
Tisztelt Attila,en Romaniabol irok,itt szuloi oroksegbol egy 100 negyzetmeteres valyog hazam van,amugy magyar allampolgar vagyok es most ide koltoztem Sarmasra,Maros megye. Es a haz 1928 ban tell fellujjitva,falak valyog teglara kicserelve. A falak vastagsaga 65 cm,nyaron 40 C melegben bent csodalatos hideg van mint a ( kutban). en 2 eve belul atvakoltattam,megmaradtak az eredeti regi gerendak,ami csodalatos,dio paccal le kentem a gerendakat es a regi eredeti padlokat. Semmilyen modern villaert nem adnam oda. 2 eve Kozponti futest csinaltattam de egy kandallo megmaradt. A falak allnak habar nem tudom milyen alapja van a haznak,de.....sehol nincs egy repedes hogy a fal elindult volna vagy dolne ki. Utanna jarok majd a foldhivatalnal hogyha lehet megtudjam azt hogy mikortol all ez a haz. Hatalmas kertje van tobb mint 1/4 Hektar terulet ,tele hatalmas diofakkal es legalabb meg vagy 70 gyumolcsfaval. Sehol nem latom hogy a falak nedvesek lennenek,egy dombon van a haz Sarmas legfelso reszen es a kertem vege as erdovel hataros.
Tisztelt Laszlo On az egyik kedvenc hazai youtuberem. Nagyra ertekelem a munkajat. Nagyon szepen dolgozik a valyog falakon. Azt szeretnem megkerdezni, hogy: 1. On szerint valyoghazba fa vagy muanyag nyilaszarokat erdemes valasztani? 2. On szerint hogyan kellene megfelelo furdoszobat kialakitani egy valyoghazban? 3. Konyhaban betonozni kellene vagy inkabb hajopadlot rakni ott is? Nagyon koszonom a valaszait elore is!
Üdvözlöm! Köszönöm, nagyon jól eső érzés az elismerés. :-) 1.) A mai technika mellett gyakorlatilag a fa és műanyag ablakok ugyanúgy maximálisan zárnak. A fa talán tartósabb lehet ha rendszeresen kezelve van és talán stabilabb, merevebb is. Ám nagy hátránya, hogy 5-10 évente át kel festeni. Kivételek ez alól a keményfából és nem fenyőből készült ablakok, amik megfizethetetlen áron vannak. Én ha csak lehet arra biztatok mindenkit, hogy a meglévőt újítsa fel, a külső ablakszárnyba bele lehet tenni szilikon ágyba ültetve egy véknyított 6 mm-es hőszigetelt üveget, megerősíteni az ablakszárnyat fém L vassal és kész is. 2.) Lehetőleg nem teszünk vályogba fürdőszobát. Ha igen, akkor lehetőleg falon kívül mennek a vízvezetékek és csak ott csempézünk ahol nagyon elkerülhetetlen. A csempe alá kötelező folyékony fólia szigetelés. Lehetőleg önálló zárt zuhanykabint érdemes venni. Meszelt falak kellenek a penész miatt főleg. 3.) A hajópadló kényes, csak fokozott elővigyázatosság mellett tenném konyhába. Felmosni nem nagyon lehet, ha kiömlik valami, akkor foltot hagy. Viszont melegburkolat.
Sziasztok! Meg tudnátok mondani, hogy téglafalnak hány % az elfogatható nedvességtartalma a talajszint felett és alatt (pinceszint, már ha van egyáltalán különbség). Előre is köszönöm a válaszokat és a videót. Nagyon tanulságos. :)
Nem a vályog házal van baj,hanem aki a vályog házakat ily módon szigeteli.Vályog házat,ami alapból 50-60cm es vastagságú,miért kell szigetelni,A vályog fal azért vizesedik,a szigetelés alatt mert nem tud szellőzni.Mi is Vályog házban lakunk,semmi baja,pedig nincs beton alap,és még sem repednek a falak,pedig lassan 70 éves a ház.
József Mészáros Reménykedjetek,hogy nem lesz nagyobb esô,mert az elmossa,és csak egy kis mocsár lesz a helyén...🤓😛😂
6 ปีที่แล้ว +4
Itt az a baj, hogy a vízszigetelés szintjében a szigetelést el kellene vágni, és nem lehúzni a füldig, mivel az "lefojtja" a vályogot és felrántja a vizet. Nálunk ez történt, és teljesen bevizesedtek a szobák. Ahogy elkezdtük leverni a vakolatot alul gyorsan kiszáradtak!
Szia, nagyon jó látni a dolgokat, itt megjegyezném hogy nagyapám is vályogházban lakkott, ott élte le életét, és most én is vályogban lakom pár éve. Egy kellemetlen dolog van ami zavar, mégpedig az egerek. Ezzel mit kedjek?
Szép Volt Géza ! Hőtechniakailag a Vályog is igényli a szigetelést de páraáteresztésben igen jártas anyagra van szükség és a fedő rétegekeknek is kell !
A furdancs blogján olvastam a vájogházak nedvességi gondjairól és mivel Sárvár környékén egy vályogházat szeretnék felújítani, kapcsolatba lépnék valakivel aki ahhoz ért. Sajnos nem használok facebookot és nem is twitterezem. Tudna valamilyen formában segíteni?
Én Baumit OPEN rendszerrel szigeteltem a vályogházat, igaz csak az északi falat, a többi maradt szigetelés nélkül. A belső páralecsapódás és penészedés ezen a hideg északi falon megszűnt( a többin nem is volt). A tégla lábazati rész(alap) csak vakolva van, azt úgy is hagytam, arra nem került semmi szigetelés. Ezt több mint 10 éve csináltam, de nem tapasztaltam semmi problémát vagy negatívumot a szigetelt falon. Az épületnek van vizszigtes szigetelése. Fontos megjegyezni, hogy komplett OPEN rendszert használtam, tehát nem csak a 10cm-es polisztirol táblák, hanem a ragasztó/glettelő anyag és a külső struktúra vakolat is az OPEN része, ami légáteresztő.
Sajnos nem lehet büntetlenül bármilyen anyaggal is lefékezni nedvesség áramlását. A kevesebb víz érkezik a falakba, pl. alulról, akkor még jobban kitolódik a probléma jelentkezésének ideje. Tehát valószínű. Egyenlőre szerencséd van és nem okoz még látható problémát. Még öt vagy 10 év múlva érdemes újra megvizsgálni.
Nem, csupán csak azt fedeztem fel a saat házunknál, hogy annak a nedvességnek is jelentősége van, amit a talajból szív fel a Valyoghaz. Ezért én nem fogom szigetelni. Egyenlőre, de még vizsgálom majd a dolgot.
A Baumit OPEN rendszerét nem tudom ismered-e, de ez elvileg pont arra van kitalálva, hogy szellőzni tudjon a szigetelt fal. A polisztirol táblák négyzethálósan ki vannak lyukasztva és a OPEN ragasztó és vakolat is légáteresztő, tehát csak rendszerben használva látja el légátersztő funkcióját.
Udvozlom lukacs ur ! En vettem egy valyoghazat amin tobb mint 5 eve 5cm nikecel van rajta viszont megbontottam mint on a videoban es teszteket csinaltam ... valahol 0.4 valahol ahol pl a furdoszoba van 1.5 mertem ez jo ? Mi a normalis nedvesseg tartalma a valyogteglanak ? Koszonom
Apósom állítja, hogy alap nélküli, lábazat szigetelés nélküli vert falat, vályog falat lehet nikecellel szigetelni csak elég a légrés kell. Én úgy tudom nem. Valaki értelmes magyarázattal tudna szolgálni ha igen miért, ha nem miért?
Ha megfelelő a légrés az átszellőzéshez, akkor már nem működik optimálisan a szigetelés. Ha nincs légrés, akkor viszont be van dunsztolva a fal. Nos a mai időjárásnál sajnos még szabadon is alig bír a fal a nedvesség elpárologtatásával, nem még ha tovább fékezzük a szabad párolgást. :-(
szia nekem olyan problémám van hogy az egerek folyamatosan kifurják a falat mikor ėpen hol teszik ezt főleg a tėli beálltával tapasztaljuk ezt .Szeretnék tanácsot kérni tőled mit lehetne tenni?
A saralás eltávolítása szerintem nagy öngól. A könnyített beton alatt mit értünk? A legtöbb ilyen beton szintén lazán átrágják a rágcsávók. Macska a valódi megoldás. Ha nem fúr az egér a födémbe, majd fúr a falakba.
Láttam már ezt a csoda vakolatot új házon, beton alapon és tégla alapon is ott is lejött. Idő kérdése,hogy mindenhol lejöjjön, a nedvességet sehol sem engedi ki ..
Helló. Jók a videóid. Segítségét szeretnék kerni. Vályog falat szeretném kiszellőztetni. Egyik videódban a falba volt fúrva és abba szellőző csövek rakva. Nem tálalom melyik videó volt és nem emlékszem a cső nevére. A privát videóidat is szívesen megnéznem. Köszönöm
Két dolgot vetnék fel mint fiatal kőműves: -vályogházat nemigazán kellene szigetelni ( már többen írták miért és igen jól mondják) - ha mégis mindenáron szeretné a jóember akkor viszont kőzetgyapottal mivel a szálas felépítése miatt tud szellőzni így nemnagyon fordulhat elő vizesedés/penész stb. (Bár igencsak könyékig kell a zsebbe nyúlni) Ráadásnak annyit hogy a műgyanta sem okos ötlet mivel az is teljesen “zárt” így megintcsak nuku szellőzés. A betonjárdát meg se említem
Sokan felteszik itt a kérdést, hogy miért kell a vályog házat le szigetelni?!megsugom! NEM KELL!!! De egy szigetelés még mindig könnyebb-olcsobb mint leverni a rengeteg szart aztán újra vakolni...stb. Nekem vályog házam van.szigetelve.es örömömre minden rendben...
Talan nem ide tartozik de.. a mi hazunk valyog es telen a sarkokban "fuj a szel"olyan hideg. A labazat szigetelve van. Nyilvan itt a sarkokban le is csapodik aminek le kell es peneszedik. Regi gereb tokos ablakok vannak. Talan ezen a reszen a falfutes megoldas lehet ?
Szép jó napot Lukács úr egy kérdezem lenne önhöz most állok egy vályog ház felújítása előtt! Hogy kaphatnék e egy elérhetőséget ahová át tudnám küldeni önnek a képeket házról hogy ön mit tanácsolna!!! Köszönöm szépen előre is!!!
Ha a vályogfal külső felületéből leomlott egy kis rész, kb. 4-5 centi mélyen, 1m2-en , azt hogyan tudnám megoldani? Van még ugyanolyan vályogtéglám. Ha beáztatom és visszapakolom az lehet megoldás? Plusz a ház maga az egyik sarkán meg van süllyedve némileg, talán kimosta a víz.. van-e megoldás rá?
Fel lehet használni a Vályog téglát, ám csak fele arányban, a többi agyag és homok kell legyen. Érdemes több rétegben vékonyan végezni a vissza vakolást.
Gondolom, hogy a vályogfalnak az aránylag nagy tömege miatt a höinnerciója is nagy. Mint valami hö-akkumulátor, tárolni képes höt, amit lassan veszit el. Viszont ugyanigy lassan is melegszik át. Jól kiátlagolja a höingadozásokat mint pl. egy nagy kapacitású elektrolit kondenzátor az elektronikában.
Tisztelt Lukács László! Nekem is adott egy vályog ház kb 50 cm favastagsággal ,beton alappal,amin szigetelés van! Tavasszal rabicoltuk levakoltuk,igaz cementes vakolattal! Most így van a ház ,nemes vakolat vagy festék még nem került rá! Elrontottam a dolgokat,vagy mi a teendő ilyenkor?
Amennyiben még jól működik a vízszigetelés, akkor szerencsésebb a helyzet. Sajnos a régebben épült házaknál nincs megfelelően összeillesztve (40 cm átfedéssel) a falazat alatt lévő vízszigetelés és a belső aljzatbeton alatti vízszigetelés, ezért ez bármennyire meglepő okozhat meglepetéseket, nem kicsit. Ekkor kezdődnek a problémák. A cementes vakolat szerintem nem vályogkompatibilis és semmi keresnivalója ilyen vakolatnak egy sárból épült házon. Pont azért kell hálózni, mert egyébként meg sem állna a vályogtéglán. Egy jó vályogvakolat, 1,5 cm alatti vastagságban simán mindenféle háló és egyéb nélkül is megáll a téglákon. 1,5 cm fölötti vastagságnál már célszerű vakolaterősítő hálót alkalmazni, mait nem felszögelnek a falra, hanem belesimítják a vakolat rétegbe. A cementes vakolat miután kémiai úton megkötött, többé nem képes térfogat változásra. Míg az alatta lévő vályog, miután kiszáradt belőle a vakolatból felvett víz, máris zsugorodik akár 3%-ot is. Tehát 100% hogy elválik a felülettől, amin ezután már csak a hálózás tartja, ám pár tized milliméter rés is elegendő, hogy ne közvetítődjön többé a nedvesség. Mi a teendő? Arról inkább ne is beszéljünk, mert nyilván az újra vakolás lenne a legjobb megoldás vályogvakolattal. Ám ezt inkább hagyjuk most. :-) De legalább erre a meglévő vakolatra ne kerüljön most már más, csak mészfesték vagy kőpor. Az összes többi anyag lezárja még jobban a felületet sajnos. Igaz léteznek szilikátos anyagok is, amit ajánlanak vályoghoz, ám személy szerint ezzel sem dolgoznék. Röviden ennyi.
Először is köszönöm a gyors választ! Eddig nem volt gond sem az alappal,sem a falazattal. Nagyon száraz a vályog. Sehol sem volt felvizesedes! Esetleg valamilyen kültéri festék sem mehet rá a mészen kívül?
Lukács Úr! Megtudna nekem mondani,hogy vályog tégla és normális kisméretű tégla nedvessegtartalma mennyi lehet ami normális érték amit a műszer ki mutat? Köszönöm
A vizet kizárni itt sajnos nem lehetett volna ezzel a megoldással, csak tompítani a hatását. Itt sajnos az alap alá kúszott be a nedvesség, megkerülve azt.
A mi házunk vályogtéglából és égetett téglából épült vegyesen, a háromnegyed része kb. a vályogtégla és ugyanezzel a módszerrel van a külseje megcsinálva és semmi probléma nincs vele lassan 20 éve. Sehol egy repedés vagy bármilyen sérülés. Csak normálisan, jó szakemberrel kell megcsináltatni, és meg kell várni amíg a vályog teljesen kiszárad. Egyébként a vályogházak kifejezetten igénylik a légmentes külső szigetelést, hogy se csapadékkal se párás levegővel ne tudjon érintkezni, mert akkor a vályog teleszívná magát nedvességgel és kezdődnének a videóban látott problémák, plusz a belső penészedés, tapétaledobás stb. is.
Pontosan így van! Én is ilyen házban élek, EPS-el szigetelve szakszerűen (magamnak csináltam) és száraz minden. A vízszintes vízszigetelés külső-belső tökéletessége a lényeg, ezt a házak 80-90%-nál elhibázzák és a vakolat felszívja magát a szigetelés alatt.
Kedves Attila! Nos az attól függ, hogy jelenleg milyen a födém szerkezet. Jó állapotú, összefüggő sár- vagy porfödém esetén lehet pl. kőzetgyapot szigetelés. Vagy épp a tegnap feltöltött, ma megjelent vályogvakolásos oktató videóban hangzik el egy vályogkompatibilisebb megoldás, a vályogos szalma, mint lehetőség.
Nagyon jók a videók műemlék védelemben dolgozom restaurátorokkal és én is szívesen nézem őket . A műemlék védelemben eleve tilos cementet és gipszet használni se falazó se vakolóhabarcsba nem szabad tenni cementet! Nem véletlen csak így tovább további videókkal kűzdj az ostobaság ellen helyettünk is. Üdvözlettel Árpi
@@nepazarolj Szeretnék érdeklődni, hogy a Hobbit házas videókban szereplő szakember elérhetőségét meg tudnád-e adni. Szeretnék tanulni tőle ha lehet. Nem hiszem, hogy szakterületet váltok de nagyon érdekes dolgokat mond. Segítségedet előre is köszönöm!
Szia, véletlen találtam rá a videóidra és kicsit megijesztett😥 A mi házunk hátsó szobái vájogból vannak, belső szigetelést kapott így semmit sem látunk belőle. Szeretnénk eladni de a videóid láttán elötte szeretnénk kikérni egy szakember véleményét. Nem tudom hogy ezzel foglalkozol e még, de ha igen kérlek küldj nekem egy elérhetőséget🥹 Budapesten vagyunk
Szia Laci! Most szeretnénk megvásásolni egy kívül-belül felújított vályogból épült házat, és szeretném a segítségedet kérni abban, hogy milyen kérdéseket tegyek fel a tulajdonosnak. Válaszodat előre is köszönöm!
Hűha. Ez így nem fog menni, mert én nagyon sok látott dologból levonom a következtetéseim és célzott kérdéseket szoktam feltenni. Továbbá szinte mindegy mit kérdezel, ha baj van az épülettel, kerülni fogja a válaszokat és nem fogja tudni, hogy pl. van e vízszigetelés a falban, mikor épült pontosan az épület, hol helyezkedik el a beton szintje a vízszigeteléshez képest? Van-e a beton és a fal között dilatációs hézagoló? van-e kavicságy a beton alatt? Van-e vízszigetelés a beton alatt? Volt-e csőtörés, na ezt is tuti nem fogja tudni, stb. Nekem rá van állva a problémákra a szemem és nem azt kérdezem volt e csőtörés, hanem azt, hogy hány éve történt? :-) Sokan vesznek nedvességmérőt is, de minek? Attől, hogy valaki szikét vesz a kezébe sajnos még nem lesz sebész. :-( Én is láttam már hogyan szálnak le egy repülővel, mégsem tudnék egy repülővel leszállni valószínüleg. Szóval nem tudom milyen kérdésekkel jutnál előre és őszinték leszenk e a válaszok. Én nem kérdezek, hanem mérek és szemrevételezek mindent, mert tudom, hogy mit és hol kell nézni. :-)
Az is érthetetlen, hogy vályogházat miért kell egyáltalán szigetelni. Ott általában 60 cm-től indul a falvastagság. Én azt mondom, hogy vályogban csak az lakjon aki szereti a woodstocki körülményeket. Felújítani minden téren pazarlás mert sosem lesz olyan korszerű elsőkörben a jól szigetelt alap hiánya miatt mint egy új, ráadásul renoválni többe is kerül mint újat építeni.
HAHAHA . Abban igazad van hogy szigetelni nem kell:) de..... hogy abban igazad legyen hogy pazarlás felújítani, meg olcsóbban húzol fel új házat:D hát hagyjuk már:D Akkor te még nem láttál szép parasztházat felújítva korszerűen. :) pedig vannak elárulom. Nem is kevés. Persze szögezzük le, hogy régen is építkeztek tessék lássék módjára. A mai parasztházak vályogházak közül azok a jók, amiket már anno tisztességgel húztak fel, és a kornak megfelelő szakértelemmel. Az nem vizes az nem esik szét, nincs rajta ökölnyi repedés és lyuk és sorolhatnám. Minimum 60 centis fala van körben és max bent vannak kisebb 50 centis falak. Ki kell fogni az biztos. Ami már ránézésre vizes omlik stb azt meg sem szabad venni, mert arra biztos költeni kell sok sok pénzt és sose lesz tökélestes, na de az annak legyen a baja aki olyat vesz. Nekem a vályogház, alul vert fal felül vályog tégla, fele fele, de mikor ablakot raktunk be és a helyét vágtuk ki, hát a tégla fallal könnyebb lett volna bánni. Olyan kemény volt a vert része e s vályogtéglák olyan kemények voltak hogy mikor elhajítottam az bizony nem tört el! és nem woodstocki körülmény. Te szerintem abból indulsz ki amit a híradókban látsz amiket mutogatnak, lepukkant soha nem is volt tökéletes és normális vályogházakat, vagyis az alapján beszélsz. Az tényleg balkán. De némelyik különben néz ki mint bármelyik újjáépítésű tucatház. ;)
Egy gyors kérdés és ha tőzetgyapottal szigetelem és lehálozom utánna meg nem műgyantával huzom le haném légàteresztő glettel? Mit várhatok a továbbiakban?
Ha nincs a falak alatt vízszigetelés és az nincs jól összehozva a belső beton talaj alatti vízszigeteléssel, akkor sajnos probléma várható. Ugyanis nem csak az a kérdés, hogy egy anyag lég és páraáteresztő-e, hanem, hogy mennyire az? Itt nem is magával a szálas szigetelőanyaggal van a probléma, hanem a ragasztó és egyéb felhasznált anyagokkal. :-(
Kedves Lukács László, szeretném megkérdezni, hogy Ön szerint a dréncsővet megtudja rágni az egér, van ilyen tapasztalata? Nekünk is vályogházunk van, és dréncsövet fektettünk le a belső oldalon a faltőben. Hallunk onnan hangokat, igen zavaró éjjel, de nem tudjuk biztosan, hogy belemászott-e a csőbe. Ha kitudja rágni az egér és belemegy, akkor elég nagy bajban vagyunk...remélem nem. Köszönöm a válaszát.
Ha a sárga 360 fokban körben perforált gégecsőszerű csőről beszélünk, akkor azt szerintem csont nélkül át tudja rágni. Egy pvc szennyvízcsövet már nem hinném. Ki kell füstölni pl. kén lapka égetésével a cső mindkét végén.
Üdvözlöm! Érdeklődni szeretnék,hogy vályogház födém hőszigetelésére milyen módszert ajánl,ami nem árt a vályognak és tud levegőzni is. Cserép alá tegyünk fóliát? Impregnálva vannak a cserepek,de beáztunk egy kicsit,amit már javítottak. Illetve a padláson van egy háromszög szellőző,kb.fél méteres. A födém fagerendás,sár és szalma,erre szeretnénk hőszigetelést is tenni. Mit ajánl? Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
Nagyon jók a videók, rendszeresen nézem őket, bár én kő házban lakom, ami az 1800-as évek végén épült. Sajnos nem találok ilyen jellegű videókat, hogy kőépületnél mire kellene ügyelni. Vagy a kőből épült ház vajon kevésbé "kényes"?
Ha nincs vízszintes szigetelés, akkor a kő is szívhat fel nedvességet szerintem, csak ott kevésbé okoz ez statikailag problémát, amíg annyira nedvessé nem válik, hogy szétfagy, vagy a sókiválás erodálja. 10 km-re tőlünk, Bogácson rengeteg a kőből épült ház, majd megvizsgálok párat alkalomadtán. Persze most a vályogra koncentrálok előbb. :-)
Köszönöm a választ. Szerintem lenne érdeklődés a kőház témára is, engem mindenképp érdekelne. Vízszintes szigetelése nincs a házamnak, viszont szerencsére a táj adottságaiból kifolyólag(Vas Megye) nincs komolyabb probléma a talajvízzel, és tisztességes tető túlnyúlása (70 cm) van az épületnek, természetesen ereszcsatornával. 10 év alatt még nem tapasztaltam vizesedést és sókiválást.
Tisztelt Lukács László. Azt a "legendát" hallottam hogy amikor még nem "kurvultak" el a parasztok (jó értelemben) akkor az alapot úgy rakták ki kőből hogy a kapilláris fordítva működjön. Alulra rakták az apró köveket és rétegesen mentek fel egyre nagyobb méretekkel. Ez tényleg csak legenda?
Kedves Laszlo, megszeretnem kerdezni a velemenyedet arrol az otletrol, hogy a valyogfal eleszeretnek huzni egy falat kismeretu teglabol kb 1-2 cm legressel. Tetszik nekunk ez a bontott teglas rusztikus stilus es festegetni sem kellene utanna. Mukodokepesnek latod?
Igen. Nagyon szepen koszonom a szakmai segitsegedet, elore mozditotta az ugyemet. Ugy gondolom szolhatok sokak neveben, hogy halasak vagyunk a kozossegert tett munkassagodert.
Örülök, ha könnyebbé tehetem mások életét is hasznos információkkal. :-) Ezt az egyetlen mondatot betartva élhetőbb világot lehetne teremteni :-) : Tégy olyat másokkal, amit Te magad is szívesen elfogadnál és NE tégy olyat másokkal, amit Te magad sem fogadnál szívesen! Hálás vagyok érte, hogy nap, mint nap ennyien követitek a filmjeimet!
Nagyon elfogult lehet a készítő. Nekem van egy beton alapon vályog és egy rakott kő alapon téglaházam egymás mellett. Értelemszerüen a vályognak kell egy jó alap, jó tető, vakolat. Ezek nélkül a "modernek" is megadják magukat. A sugárzásról annyit, h a wifi nem szereti a vályogot XD
Ezt a baromságot nem tudom honnan vetted. A mobil térerő a vasbeton szerkezetet nem szereti, mert a vasrács árnyékoló szerepet tölt be ilyenkor. Próbálj meg pl. panel legbelsejében hálózatot találni.
... Nálam 75 cm-es vegyes építésű falak vannak (vályog és tégla) és térerő alig, vagy egyáltalán nincs a lakáson belül. (Szerintem, vas-rácsozva nincsenek a falak.) ...De nem is baj, legalább nem sugároznak le benne a kakaós ufók...
Üdv.Nekem van egy olyan gondolatom, hogy egy 5cm-es hungarocellel szigetelném a házunkat, és marad a fal es a szigetelő közott 2-4cm rés.ugye mert pogácsa, +dűbellel raknám fel.Az nem elég hogy szellőzni tudjon?Még gondoltam arra is, hogy3-4méterenként beépítenék szellőző rácsokat. Így esetleg lenne szellőzése?
Sajnos sokan kísérleteznek ezzel, ám egyértelműen nem működik. Ha megfelelő a légrés, akkor nincs értelme a szigetelőanyagnak. Egy vályogházat nem szigetelünk. Gondolkodjunk józan ésszel. Még akkor is éppen működik csak az egyensúly, ha minden vályog kompatibilis. Elég egy geotextil, vagy egy rosszul megválasztott festék és borul az egész. akkor egy szigeteléssel?
Nos ebben az ügyben azért nehéz nyilatkoznom, mert vályogos szakértők között is van vélemény különbség. Van, aki azt mondja lehet, én azt mondom csak akkor, ha minden cm2-en van vályog azaz kapilláris nedvességátvivő anyag közötte. Amit azért nehéz elérni 5 cm-en. A legutóbbi vályogos videóban, vályogvakolat 2. részben elhangzik a vályogos szalma alkalmazási területe, ami alkalmas szigetelésre. Sőt, majd a negyedikben lesz talán szó a vályogos kender szigetelésekről, bennmaradó zsaluzattal. Érdemes lesz ezeket is megnézni.
Szia Laci! Vályogházat újítok fel, és a linóleum burkolatot téptem fel az egyik szobában, és gyakorlatilag állt az alatta lévő betonon a víz. Mit ajánlasz? Ilyen vizesedésre hajlamos közegben, mivel burkolhatom a padlót? (Érdekes, hogy maga a ház a környéken a legmagasabb helyen fekszik.) Megoldást jelenthet, ha a fal és a beton között végigvágok egy 1-2 centis szellőző csíkot?
Szia! Nos a vályogházban nem arról beszélünk, hogy csak nálad vizesedésre hajlamos, hanem minden vályogházban, ahol nincs vízszigetelés, ott jön a talajpára. Minden háznál! Csak ennek az intenzitása nem mindegy és, hogy el tud-e szabadon távozni vagy sem. A legjobb megoldás, amit régen is használta, az a földpadló. :-) Igen tudom, menjek a p-ba. A következő a vályogkompatibilisen lerakott hajópadló. Sajnos az 1-2 centiméter halottnak a csók kategória. Sőt az általam korábban javasolt 5-10 cm is sajnos kevés. Ennél is több szükséges a hatékony megoldáshoz. :-( Az, hogy magasabban van egy ház vagy dombtetőn, az sajnos nem sokat számít. :-( Talajpára akkor is jön.
Emlékszem gyerekként bontottunk egy öreg vályogházat apukámmal, és beton alapon kátrányos papir, valamint 3 sor tégla volt. Sajnálta nagyon elbontani, mert tökéletesen állt a ház már több mint 50 éve.@@nepazarolj
Üdv Laci!! Olyan kérdésem lenne hogy most vettünk vályogházat és érdeklődni szeretnék hogy tudsz - e esetleg pár jó tanácsot adni, megnézni mennyire vízesek a falak stb...? Valamennyire fel kellene újítani és szükségünk lenne pár jó tanácsra... ;) (Jászságban lenne a házikó) Köszönöm!! Üdv!! ;)
Vályog vagy vert falat nem szabad és felesleges is a mai anyagokkal kombinálni. Ha valakinek az kell az építsen téglából. A föld falaknak szellőzniük kell szabadon. Száraz helyre szabad építeni, mindig tökéletes tető, és tökéletesek maradnak a falak is.
Onnan kell induljunk, hogy miért akar valaki ilyen műszert, mert az önmagában kevés. :-( Ahhoz gyakorlat is szükséges, hogy mit mérünk, hol mérünk és azt hogyan elemezzük. Nem sok értelme van ezeknek a műszereknek egy laikus ember kezében sajnos, csakis arra jók, hogy a száradási folyamatot a vályogon közvetlenül ellenőrizhesse. Erre az olcsók is megfelelnek.
6 ปีที่แล้ว
Ablak helyének kialakításakor a vályogház főfalát 10-15 perc alatt szétbontják. Pár helyen megbontják, belerúgnak egyet-kettőt és már be is omlott a főfal FÖLD FALJA. Míg ugyan ezt téglaháznál már nem lehet megcsinálni. Tégla kibontása időbe telik, legalább 1,5-2 óra kell, ha nem több. Hiába van több ponton záró drága biztonsági bejárati ajtónk, ha maga a fal földből van, akkor már a ház fala is legyen erős, normális tégla. Való igaz, a vályogház jól szigetel. Viszont mindenkinek magának kell eldöntenie, biztonságos házat szeretne, vagy jól szigetelt házat. Egyébként ma már a téglaházat is szuper jól le lehet szigetelni 10 centis nikecellel. Vályogházat pedig nem szabad szigetelni, mert a földszerkezetű falnak szellőzés kell, lélegzik, mivel természetes anyag!
Épület gépész technikus az eredeti (elsö) végzettségem, soha nem dolgoztam/mértem a szakmában semmit. Viszont az ott tanultakat megjegyeztem, és bizony én sem vettem meg a vályogházat pedig " gyönyörü volt ",a szigetelés :) Örülök hogy megmutattad az embereknek nekem sem hitte el még a tulaj sem, hogy nem lesz jó... Naiv 7köznapi ember simán elvitte :)
Belülről nem szigetelünk, ez az alaptétel. Persze vannak spéci bio anyagok, amikkel mégis csak szoktak. De szintetikussal nem ajánlanám. Ezt hosszú lenne elmondani miért, de nem. :-)
Szerintem meg nem így van! Logikusan miért kívülről szigetelsz? Ha ugyanis van egy 40-es (( 1500-1800 fokon kiégetett tégla falad))... télen addig nem lesz meleg a lakásban, míg a falat fel nem fűtöd! Ha azonban gipszkarton belső ....a meglévő fal elé...épített rendszered van,ami még parafa burkolatot is kap, a fűtési számla közelít a nulla felé!
@@darthweeder4207 ...mindent lehet! Külső csupán designed... dizájnos! Sok értelme más nincs! Németországban már rájöttek! Sőt...visszatérnek a Vályog rendszerekhez!
Véleményem szerint az ilyen utólagos vízszigetelések csak tüneti kezelések. Egyértelmű hogy nem oldják meg az alap okot. Talán a legcélszerűbb megoldás ilyenkor a teljes újra alapozás. Ám ez sem lehet sajnos tökéletes, ám az összes közül az gondolom hogy ez a leg jobb megoldás. Az is csak akkor hogyha a belső ajzat betont is fel verik és a falazat alá kerülő vízszigetelés legalább 20 cm átfedéssel össze van hozva beton alá kerülő szigeteléssel.
Én régimódi dolgokat ismerő festő embernél tanúltam a szakmát, eredetileg autószerelő vagyok. De ő is mondta tanította, vályogház teljesen más munkát igényel és szellőzni kell hagyni belül is a falat. Belső javításra is hagyományosabb folyami homok modellgipsz keveréket használt és nem a modern gipszet. Majd belső festésre is kevertünk meszet és meszeltük. Bűn normál falfestékkel festeni vagy tapétázni.
Úgy gondolta a Google, hogy ha már ilyen sokan nézik ezt a videót, a sok mondanivaló nélküli videó közt, akkor talán érdmes ezt ajánlania. :-) Ez itt a való élet.
Egy vályogépület, főleg egy már felújított sok kockézatot hordoz valóban. Ám ne gondoljuk, hogy az égetetttégla épületek hiba nélküliek, sőt. Az országban a lakóépületek közel 40-50%-a küzd nedvesedési problémával.
Milyen megfelelő megoldás van arra, hogy a ház északi oldalán belül a faj alja ne penészesedjen? Csak az a fal. Továbbá, lamináltpadló lerakása után lehet probléma belőle? Köszi. :)
Nekünk anno azt tanították, hogy a réteges falszerkezet esetében úgy kell megtervezni a szigetelést, hogy a páraáteresztő képesség kifelé növekedjen. Most nagy divat az össze-vissza szigetelgetés, de ész nélkül ám. Sokan nem látják be, hogy néha csak rontanak a helyzeten. Mint pl a saját családomban a lábazat leszigetelése EPS táblákkal.
Mindegyiket másként . Attól függ mi okozza a problémát . Itt a kiváltó okot kellett megszüntetni, azaz az automata Öntöző rendszert. Majd ki kellett szárítani a falakat. Minden öt erre kell törekedni hogy lehetőleg a kiváltó okot kell megszüntetni, majd gondoskodni a fal szállításról. Ám mindenütt más és más környezet is. Itt nincsenek kőbevésett szabályok, általában mindig egyedi megoldásokat kell kitalálni.
Vályog háznál ahol betonra van falazva, ott a betonalapot lehet XPS-el hőszigetelni? Illetve feljebb mivel lenne érdemes folytatni kb 30-40 magasságig? Vagy mi az amivel egyáltalán érdemes lenne? Azért kérdem mert nekem már adtak ajánlatokat és ott mind XPS-el vagy EPS-el akarták és nem akarom megszivni. Köszönöm előre is.
@@nepazarolj az egyik külső dallal van gondunk mert megjelent a tövében a penész és volt páralecsapodás is. Néztük szóbai páramérővel és a szobában 56 körüli a pára és a problémás falnál pedig 85is eléri estére hőfok szerint is nagy a különbség mert kb. 6fokkal hidegebb. Ezért gondoltam a hőhidra, a vízszigetelést illetően elméletileg van hogy mennyire működik nem tudom a festék is direkt páraáteresztő kívülről ha megbontom és ott nincs nedvesség a falban akkor az esetleg bizonyítja hogy nem a vízszigeteléssel van gond ?
55-60 % ideálisabb lenne, ám most nálunk 65%. Az okokat még én is keresem, kutatom. Valószínű, hogy most nagyobb mennyiségű nedvesség érkezik a falakba a talaj felől. Persze esős, párás időben érthetőbb lenne ez a jelenség. Minden esetre nálunk is jelen van. Intenzívebb szellőztetésre van szükség, hogy távozzhasson a pára.
A korábban épült 65-70 cm-es falaknak valóban megfelelő a hőszigetelő képessége, ám sajnos az 50 cm vagy ez alatti vályogfalaknak, főleg a kisméretű téglával vegyített falaknak sajnos nem megfelelő, ám ezeket sem ildomos hőszigetelni, mert szinte bizonyosan nedvesedni fognak a hőszigetelés alatt. :-(
@@gregor8211 ...az...a legjobb! Tuti elázik alatta a vályog! Szalmabálák,nád,moha,s talán még a parafa! Viszont logikusan gondolkodva.... nem kívülről szigetelek, hanem belülről! Ha már annyira szigetelni akarok!
A nagyapám vályogháza 1950-ben épült. Kb. 60 cm-es a fala ,az alapja kő és nincs leszigetelve. Nyáron nagyon hűvös (szerintem túlságosan is). A fala még mindig kőkemény ,de vannak olyan részek a falban ahol a nedvesség felszivárog a talajból és azokon a helyeken a fal dohos. Igaz ahol felszivárog azok készültek előbb ,és amit később hozzá építettek az sokkal jobban zár ,teljesen száraz. Szóval szerintem egész jók a vályogházak . A hátránya szerintem az ,hogy a falra szerelni nem nagyon érdemes semmit.
A falra szerelni nem nagyon lehet semmit utolsó mondatot én a saját tapasztalataimból kiindulva módosítanám. Persze más háznál lehet pont ellenkező a tapasztalatod, nyilván ezért is nyilatkoztál így, ám nálunk 15 cm-es faforgácslap csavarral rögzítettem a konyhabútorokat tiplik, vagy bármi más NÉLKÜL. :-) Egyetlen csavar is megtart, még engem is. Kifelé sem lehetett húzni, ezért mertem ezt bevállalni és 5 éve tart. :-)
Igen! Elég egy hosszabb csavar is.A legjobb mégis az ha egy kocka keresztmetszetű fenyőfa rudat kihegyezve nagykalapáccsal vagy fejszével beversz a falba! Kb.2-2,5x 2-2.5 centiset és abba előfúrva mehet a facsavar.Lehet a fa kerek is,de a szögletes az nem tud elfordulni nagyobb erőhatásra sem.--Én vályogházban nőttem föl..Számomra értéktelen mindegyik..Akik most is ilyenben laknak azoknak sem a szíve csücske ez az építési forma.Pár éve lakásból kertesházba költöztünk.Több ingatlanos is ránk akart sózni vályogházat..Ezerszer elmagyaráztam nekik hogy fogják fel és ne áradozzanak róla..hogy számomra teljesen értéktelen mind!! Persze a szokásos dumával jött mind hogy nyáron hűvös télen meleg...Csak hogy közben vizes,mállik,dohos,reped,szakad,tapasztani kell (kellene és nem vakolni) Az egér is remekül el tud benne kóvályogni.Sőt a patkány is.Több a munka vele és a hátránya is több mint egy rendesen megépített kőházzal...Bocsánat ha lealáztam a házadat.
Nekünk is van örökölt vályogházunk. Nincs vele gond. A lényegük a szellőzés és, hogy a víz ne menjen fel. Vörös kő az alapja. A belső javításnál is olyan festéket kell használni és olyan anyagot ami jól szellőzik. Meg a szellőztetés fontos. Talán ahol kicsik az ablakok ott jól jön egy páraelszívó.
A sok jó tulajdonsága mellett azért érdekelne, hogy a nagy falvastagságon mennyi fényt vesztenek a benne élők. Szerintem nagyon fontos haladás a falak vékonyodása melletti tartószerkezeti szilárdság növekedés. Óriási különbség van a 30thermo tégla+15 grafit szigetelés és egy 70-80 centis falvastagság melletti ablak kialakításban. Egy cső lesz belőle, amin a fény max télen jön be.
Valamikor a nagyszülők önellátásra voltak berendezkedve! Az ablakok pont azt a célt szolgálták! A felkelő nap besütött...a zenithez közeledve, majd azt elérve pedig nem! A falak túlzott felmelegedése ellen készült a ház előtti.. általában... szőlő lugas! A tetőszerkezet pedig a táj jellegzetessége szerint nád vagy fazsindely borítású . A házak tájolása kelet-nyugati irányú! A bejárat keletre néz!
OLVASD VÉGIG A HOZZÁSZÓLÁS ALATT AZ ÖSSZES KOMMENTET (le kell nyitni őket) MIELŐTT TE IS ÍRNÁL EGYET, KÖSZÖNÖM. Sok vályogházas videód láttam, de szerintem ésszerű érvet még nem halottam, miért érdemes vályogházba házba lakni. Talán egyetlen érv, hogy már áll a ház. Videóról videóra sorolod mire kell vigyázni, szinte a széltől is óvni kell ezeket. A nagyon jó energetikai mutatókat sem értem. Nem láttam még sehol se számszerű adatokat, de nem hiszem, hogy a 60-80 cm vályog vetekedne egy 44-es falazóblokk + 18-20 cm EPS-el. Ilyen tényszerű összehasonlító videók kellenének. Nyilván az ár nagy különbség, de mi lesz ezekkel az emberekkel mikor nem lesz tető a fejük felett, mert a kőműves szaki tönkretette a házukat a hozzá nem értésével? Meneküljön, aki ilyenbe lakik, ha teheti, de gondolom nem teheti. SZERKESZTVE, ez egy később írt kommentem, de látom senki nem képes arra, hogy lenyissa és elolvassa, ezért bemásolom ide a gyengébbeknek: Nem akartam többet írni, de mégis fogok. Erről beszéltem, amit Te itt írsz. "Nem kell ide orvosi papír, a tények magukért beszélnek." Hülye, aki nem vályogba lakik, rohadjon meg és kész. Az, hogy Te mibe érzed magad jól senki nem kérdezte és senkit nem is édekel rajtad kívül. Az hogy meg "Nagyon sok érv szól mellette." Na ezeket akarom hallani emberek. Kezdjétek el sorolni, tényekkel, számokkal alátámasztva és akkor lehet miről beszélni. Én felsoroltam pár érvet, hogy miért rossz a vályog szerintem, amire itt vannak Lukács László videóiban az alátámasztások. Egy része mért adatokkal is. De hol vannak mellette szóló érvek? Mondja itt mindenki, hogy jó az, meg nem kéne más sose. Na de MIÉRT? Légyetek szívesek konkrét infokokat írni. Az meg hogy a ti házatok 1xx éves, akkor nektek szerencsétek volt, hogy jó szakember kezeibe került. De ahogy Ti mondjátok, hogy az ország nagy részébe csak vályog van, mégis azt látjuk, hogy a kontár kőműves emberek szétbarmolják őket. Ha már leírjátok milyen jó az idő nyáron bent legalább a felvastagságot, a ház fekvését, nyílászárók méretét, fajtáját, ház méreteit, tető típusát, esetleg rétegrendjét megirhatnátok és akkor már lehetne miről beszélni. Mert így csak megy a sár, akarom mondani vályog dobálás. A vályog fesztiválos videóban volt egy építőmérnök hölgy, szivésen meghallgattam volna az előadását műszaki szempontból, végre egy olyan embert, aki ténylegesen ezzel foglalkozik, nem pedig a "nagy öregektől" és az internetről szerzi az infókat, nem megbántva senkit. Akinek nem inge nem veszi magára, ahogy az öregek mondták.
Igen, a valóság az, hogy ezek a legolcsóbb házak a piacon. Ám egyben a legproblémásabbak is, már ha fel lettek újítva, le lettek betonozva stb. A hagyományos módon álló, hajópadlós, vályogvakolatos , meszelt falú vályogházakkal nincs különösebb probléma. Azt, hogy egy vályogház miért jó, vagy jobb egy új építésű agyonszigeteltnél, azt csak az tudhatja, aki élt már jó vályogházban. Ránézek a hőmérőnkre és 62 % a páratartalom, hozzáteszem szinte mindig ennyi és állandó, ez nagyon jó a szervezetünknek, Itt bent most 21 C fok van, ami jól esik a kinti meleghez képest. Ha kinyitnám az ajtót, ablakot 23 -ig fel menne. Klíma itt nyáron is maximum 1 hetet kellene, amikor már nagyon átmelegedtek a falak. Ám idén tesztelni fogom, hogy csak a páramentesítő készülék megy majd, hiszen a szárazabb levegőben elviselhetőbb a magasabb hőmérséklet is.
Vetekszik a 44 falazó blokkal ;) Sőt , nem hiába német országba egész lakó parkokat építenek vályogból . 2000 éves építő anyag . Indiában , kambodzsában ezer éves épületek vannak belőle , pedig ott még az eső is esik rendesen. Olvass utána . De sorolhatnám még pl ausztráliában is térnek vissza ehhez az építő anyaghoz pedig ott is van eső . ;) A vályognál jobbat még nem sikerült ki találnia az emberiségnek .
Nekem is az a véleményem régóta, hogy aki teheti, az felejtse el a vályogházat, azon kívül, hogy relative jól hőszigetel semmi előnye, mindentől óvni kell. Seven Horse meg ne gyere azzal, hogy Indiában meg Ausztráliában ezzel dolgoznak, baromság! Max. akinek erre telik, modern épületet ebből biztosan nem építenek esetleg egy-két kísérletező kedvű pénzes különc!
Szó se volt sima 44-es blokkról magában, hanem EPS-el kiegészítve. A hőszigetelés nagy részét az adja. Ezt írtam, hogy azt mondjátok jobb, de egy számszerűsített adat, mérés sose hangzott el, lett megmutatva itt a csatornán. A sima téglánál biztos jobb a vályog mert 44 cm vs 60-70 cm. De havi pár ezer vagy mondjuk évi 100ezer miatt megéri kockáztatni, hogy összedől a ház egy hosszabb esős nyár vagy egy kemény havas tél után? Ilyen összehasonlítás is érdekelne, mert ez tényszerű lenne. Indiában és Ázsiában a szennyvízzel szennyezett ivóvizet isszák az emberek, úgyhogy ők nem szórakozásból laknak ilyen házakban. El is viszi a házukat az eső. Egyszerűen nem értem, hogy miért lett ekkora divat az elmúlt években újra a vályog, mert egyesek valóban divatból veszek ilyen házat itthon és meg is látszik az eredmény. de egyszerűen nem értem, hogy kinek éri meg ez a sok munka és gondoskodás a házzal mikor van munkahelye és családja. Nem lehet ezt rakni rá, nem lehet azt rakni mellé. Kompromisszum, kompromisszum, munka, idő, pénz. Ez most mennyibe fog kerülni a családnak, hogy kijavítsák ezt? Örülhetnek, ha megmarad a ház. Tudom nem mindenki gazdag, öröklik a házat meg ilyenek, nem lehet mindenkinek 44+20cm-e, nekem sincs. Csak ezzel az elfogultsággal nem értek egyet, hogy menjen és vegyen mindenki vályogot holnap, mert csak az a király, de hétről hétre látni itt a csatornán, a technológia már nem állja meg a helyét úgy mint a versenytársai.
Olvass utána nem fogok neked több 10 év tapasztalatát és információ gyűjtését be linkelgetni. Ne legyél lusta. Egyébkén itt a környezeti terhelésről van szó . Nem utolsó sorban az hogy ingyen van . Egy jó alapot kell hozzá építeni , és jó tetőt. Ennyi a titok. Amit amúgy is meg csinálnál. A vályog örök élet meg egy nap. Mint már el mondtam én 5 tanyát és 2 saját házat újítottam fel 30 éve probléma mentes. Tanyákhoz azóta sem nyúltak hozzá érdekes módon mind úgy áll ahogy én azt anno meg csináltam. Csak ehhez utána kell bányászni és sokat olvasni hozzá. Az hogy egyéb ostoba emberek miket fecsegnek azzal meg nem kell foglalkozni . Trollok mindig is léteztek. ;) Itt a youtubon is van 1000 és egy videó ebben a témában ha nem akarsz olvasni. Másik hogy menjél végig egy alföldi falun és kérdezd meg hány és hány ház van vályogból . :D Több 10000 vályog épület van a Duna Tisza közében és a Tiszántulon.
László,hogy lehet bekerülni abba a "csoportba" ahova töltöd fel az ilyen fajta videóid? - tudom egy sajnálatos eset miatt megszűröd,de nagyon hiányoznak a vájogházzal kapcsolatos szakmai videók.
Egyenlőre nincs tartalom megosztva a zárt csoportban sem. Felújítós videóktól valóban elvették a kedvemet a sok okos hozzászólással, fikázással, támadásokkal. Úgy tűnik Magyarország még nem érett a hozzám hasonló TH-camerek videó tartalmára. Az öncélú, ön mutogató, fikázó videók ra van szükség és azoknak nagy a nézettsége.
Én ezt másképp gondolom,ahogy most leírtad.Igenis nagy szükség van az ilyen videókra én nagyon sokat tanultam belőle és loptam infókat a házunk felújításához.A hétvégén is megcsodàltam az általad bemutatott B.boglári vájogházat,hasonló beruházàsban gondolkodok illetve már el is kezdtem,Kaposvárhoz közel ☺️ Akik nàlam dolgoznak köművesek nagyon sok infót meséltem a videóidból és nagyon sok nézeted osztják,szóval csak hajrá,mert szükség van erre! 😉
Nagyon szívesen megosztanám a lehetséges megoldásokat, ám ezzel többet ártanék, mint használnék, mert azt tapasztaltam, hogy a videóim alapján sokan kezdik alkalmazni a megoldásokat a saját házaikra. Ám minden ház egyedi, ahogy a probléma is. Ezért nem szabad ugyanazt a megoldást sem alkalmazni! Ez nagyon fontos! Mondok egy példát. Egy háznál enyhén nedves a fal, amit sajnos szabad szemmel nem lehet megállapítani, vagy megmérni. Én azt javaslom egy enyhén nedves háznál, hogy távolítsuk el a vakolatot és szárítsuk így. Ezt valaki megnézi a videómban, a saját jóval nedvesebb házánál eltávolítja lábazatot, majd összeroppan a falazat, vagy leomlik a sérült falazat egy része. Nos ebben a konkrét esetben nagyon óvatosan kell eljárnunk, hiszen a házon betonkoszorú és betoncserép is van, ami óriási plusz teher a falakon. Itt eddig még sohasem alkalmazott eljárásokat fogunk kidolgozni, kombinálva a már korábban jó tapasztalatokat hozókkal. Ez a ház tipikus példája annak, hogy alig látszik valami kívülről, mégis rendkívül súlyos a helyzet. De megoldjuk. :-)
Nem. Itt szerencsére csak egy sarkot érint a komolyabb probléma, ami egy kb. 10 méteres falszakasz. Igyekszünk óvatosan elkezdeni a szárítást, több módszerrel is egy időben. Ám nagyon fontos ilyen esetben, hogy nem szabad az ilyen vastag vakolatot egyben lebontani!!! Már azzal elkezdődött a száradási folyamat, hogy a kiváltó okok nagy része megszüntetésre került. Eltávolításra került pl. a geotextil a fal mellől. Ez is jó példája miért nem szabad a drénkavicshoz sem geotextilt alkalmazni. Itt nem a kavics miatt volt a geotextil, ám a hatása ugyan az. Sajnos sok helyen találkozom olyan drénezéssel, hogy a kavics alatt és a fal elé is geotextil kerül. Nagyon nem szerencsés dolog. Itt nem a klasszikus drénezésre van szükség. Ennél az épületnél a falazat a vízszintesen szigetelt területeken is nedves, ám ott már nem kritikus a helyzet, ott könnyebben kezelhető a dolog.
Nálunk is szigetelve lett a tömésfal, nem az én döntésem volt ;), azt egyszer csak kiborult, reped a szigetelés alatt. És mindez decemberben, a teljes falat a ház hosszában ki kellett cserélni, persze nem kis pénz, szerencsére a tetőt nem vitte magával, máskülönben az egész ment volna a levesbe. Persze most már tudjuk, hogy ez nem nyerő (saját káron), figyeljetek oda!
Sajnos az intő videóim ellenére is sokan döntenek úgy, hogy mégis szigetelnek, miután velem beszéltek akkor is. Mert, hogy nem lesz gond mert száraz a fal. Csak azt nem értik meg az emberek, hogy persze, hogy most száraz, mert nincs lezárva különösebben és meg van az egyensúly. ám ha lezárják, akkor ennek lőttek.
Teljesen egyértelmű a helyzet. Csak a szokásos építőipari Kókány GMK dolgozott. Nem mérte fel, hogy mire dolgozik, nem nézte meg, hogyan kell a vizet elterelni, megfelelő helyen elszellőztetni. Az ügyfelet jól át.....szta. A pompás építőmester (meg ha van ott mérnök) nagy ívben tojt az egyes anyagok technológiai követelményére és a rendszer technológiai fegyelmére.
A műgyanta alapú bevonat semmelyik épületnek sem jó. A kisméretű tégla épületet is tönkre tesz a műanyag alapú beágyazó használata. Igen nagy gond, hogy sok tróger hozzá nem értő ember készít szigetelést hozzáértés nélkül. Sajnos még annyi eszük sincs, hogy az interneten elérhető információkat sem képesek elolvasni vagy értelmezni.
Kedves Laci! Korábban teljesen fogalmatlan voltam a vályoggal kapcsolatban, de mivel érdekelt a téma, pár évvel ezelőtt elkezdtem vele ismerkedni. Ez a videó az egyik leghasznosabb, amit találtam, hálás köszönet érte! Kiderült, a vályog nem egy atomfizika, egyszerű, de kényes anyag, amivel kapcsolatban néhány egyszerű szabályt be KELL tartani. Jó, amit csinálsz, köszönet érte és folytasd még sokáig! :)
De jó, hogy találtam egy szakembert, aki foglalkozik ilyesmivel!:) Hálás köszönet minden infóért! Nagyon várom a könyvedet!
Láttam már nagyon komoly vályogházat.A vert fal volt kombinálva az úgynevezett paticsfallal.Kb 60+30 cm falvastagság.A vert fal nagyon jó hőszigetelő,a paticsfal pedig olyan szilárd hogy ember legyen a talpán aki akár csákánnyal is szétveri,ugyanis vesszőből van a váz és rugalmas+erős.Van vele meló,de megéri,nyáron 25 fok van benne,télen pedig nagyon keveset kell tüzelni és ugyanannyi a hőmérséklet.
Mi az a paticsfal? Sose hallottam még róla.
Tisztelt hölgyeim uraim.A vályog háza építés nagyon régi hagyományokkal bír. Az hogy milyen alapra építették az sokban függött a területtől ahol építették a házat. A minősége mindig a környezetből származó föld,és törek,és agyag,.... Tehát a lehető leg- organikusabb építési mód! A technológiák amiket alkalmaztak tapasztalati tudás volt és ezért nagyon értékes és roppant hatékony. Példa: Az ablakok elhelyezése, fontos kérdés volt akkor is.A keleti és nyugati oldalakat irányokat részesíttetek előnyben de el lehetett térni tőle. A tapasztalati szabályok nagyon stabil dinamikus szabályok. Mint a házak amikre vonatkoztak.
Kb-enyit szerettem volna hozzá tenni a vályog házak minőségéhez.
Tisztelt Attila,en Romaniabol irok,itt szuloi oroksegbol egy 100 negyzetmeteres valyog hazam van,amugy magyar allampolgar vagyok es most ide koltoztem Sarmasra,Maros megye. Es a haz 1928 ban tell fellujjitva,falak valyog teglara kicserelve. A falak vastagsaga 65 cm,nyaron 40 C melegben bent csodalatos hideg van mint a ( kutban). en 2 eve belul atvakoltattam,megmaradtak az eredeti regi gerendak,ami csodalatos,dio paccal le kentem a gerendakat es a regi eredeti padlokat. Semmilyen modern villaert nem adnam oda. 2 eve Kozponti futest csinaltattam de egy kandallo megmaradt. A falak allnak habar nem tudom milyen alapja van a haznak,de.....sehol nincs egy repedes hogy a fal elindult volna vagy dolne ki. Utanna jarok majd a foldhivatalnal hogyha lehet megtudjam azt hogy mikortol all ez a haz. Hatalmas kertje van tobb mint 1/4 Hektar terulet ,tele hatalmas diofakkal es legalabb meg vagy 70 gyumolcsfaval. Sehol nem latom hogy a falak nedvesek lennenek,egy dombon van a haz Sarmas legfelso reszen es a kertem vege as erdovel hataros.
De jó hogy egy ilyen profi emberre rátaláltam. Azonnal fel is iratkoztam a csatornára. Nagyon jó ilyen szaktudású ember tanácsait hallgatni
Elsőnek azt gondoltam hogy egér van a falban...
Mikor adtam egy kis hangot kezdtem sejteni hogy mit csinálsz.
vályogházat eleve nemhogy nem szigetelném le, de nem is húznám be nemesvakolattal. nem egy páraáteresztő anyag.
@100 filmes present a tiédet én is.
Tisztelt Laszlo
On az egyik kedvenc hazai youtuberem. Nagyra ertekelem a munkajat. Nagyon szepen dolgozik a valyog falakon.
Azt szeretnem megkerdezni, hogy:
1. On szerint valyoghazba fa vagy muanyag nyilaszarokat erdemes valasztani?
2. On szerint hogyan kellene megfelelo furdoszobat kialakitani egy valyoghazban?
3. Konyhaban betonozni kellene vagy inkabb hajopadlot rakni ott is?
Nagyon koszonom a valaszait elore is!
Üdvözlöm!
Köszönöm, nagyon jól eső érzés az elismerés. :-)
1.) A mai technika mellett gyakorlatilag a fa és műanyag ablakok ugyanúgy maximálisan zárnak. A fa talán tartósabb lehet ha rendszeresen kezelve van és talán stabilabb, merevebb is. Ám nagy hátránya, hogy 5-10 évente át kel festeni. Kivételek ez alól a keményfából és nem fenyőből készült ablakok, amik megfizethetetlen áron vannak. Én ha csak lehet arra biztatok mindenkit, hogy a meglévőt újítsa fel, a külső ablakszárnyba bele lehet tenni szilikon ágyba ültetve egy véknyított 6 mm-es hőszigetelt üveget, megerősíteni az ablakszárnyat fém L vassal és kész is.
2.) Lehetőleg nem teszünk vályogba fürdőszobát. Ha igen, akkor lehetőleg falon kívül mennek a vízvezetékek és csak ott csempézünk ahol nagyon elkerülhetetlen. A csempe alá kötelező folyékony fólia szigetelés. Lehetőleg önálló zárt zuhanykabint érdemes venni. Meszelt falak kellenek a penész miatt főleg.
3.) A hajópadló kényes, csak fokozott elővigyázatosság mellett tenném konyhába. Felmosni nem nagyon lehet, ha kiömlik valami, akkor foltot hagy. Viszont melegburkolat.
Sziasztok!
Meg tudnátok mondani, hogy téglafalnak hány % az elfogatható nedvességtartalma a talajszint felett és alatt (pinceszint, már ha van egyáltalán különbség). Előre is köszönöm a válaszokat és a videót. Nagyon tanulságos. :)
Nem a vályog házal van baj,hanem aki a vályog házakat ily módon szigeteli.Vályog házat,ami alapból 50-60cm es vastagságú,miért kell szigetelni,A vályog fal azért vizesedik,a szigetelés alatt mert nem tud szellőzni.Mi is Vályog házban lakunk,semmi baja,pedig nincs beton alap,és még sem repednek a falak,pedig lassan 70 éves a ház.
József Mészáros Reménykedjetek,hogy nem lesz nagyobb esô,mert az elmossa,és csak egy kis mocsár lesz a helyén...🤓😛😂
Itt az a baj, hogy a vízszigetelés szintjében a szigetelést el kellene vágni, és nem lehúzni a füldig, mivel az "lefojtja" a vályogot és felrántja a vizet. Nálunk ez történt, és teljesen bevizesedtek a szobák. Ahogy elkezdtük leverni a vakolatot alul gyorsan kiszáradtak!
A Látó Malbeth azt mondja 70 ève. 70 ève nem volt eső te szerencsètlen? Inkàbb a kocsmàba menj vissza.
Szerencséd van, hogy alacsony a talavíz, vagy olyan összetételű a talaj, hogy nem alakul ki a kapilláris hatás.
@Zolee Little van a ha amit emlegetsz, és van az élet, télen szigetel, nyáron nem kell légkondi. Ez a vályog.
Köszönöm szépen a válaszod, szia.
Szia, nagyon jó látni a dolgokat, itt megjegyezném hogy nagyapám is vályogházban lakkott, ott élte le életét, és most én is vályogban lakom pár éve. Egy kellemetlen dolog van ami zavar, mégpedig az egerek. Ezzel mit kedjek?
Nálunk a macskák hoztak megoldást , minden más csődöt mondott .
Köszi ezek nagyon hasznos film volt.
egy videoba el tudod énekelni a "be vagyok rúgva" című számot?
Tisztelet Lukács László!
Helyszíni felmérést, tanácsadást vállal-e?
@100 films present SEGFEJ
Szép Volt Géza ! Hőtechniakailag a Vályog is igényli a szigetelést de páraáteresztésben igen jártas anyagra van szükség és a fedő rétegekeknek is kell !
65-ös vert vályog falam van!
Semmilyen szigetelést nem igényel!
Talán majd,ha ismét beköszönt a Jégkorszak!
@@laszloendreerdelyi7000 65-ös vert fal, de jó is az! Télen jól tartha a hőt, nyáron kellemesen hűvös.
Szerbusz László, hogy lehet felvenni veled a kapcsolatot, vályogház felújítással kapcsolatban lenne pár kérdésem. Üdvözlettel:Károly
70/6 125-521
A furdancs blogján olvastam a vájogházak nedvességi gondjairól és mivel Sárvár környékén egy vályogházat szeretnék felújítani, kapcsolatba lépnék valakivel aki ahhoz ért. Sajnos nem használok facebookot és nem is twitterezem. Tudna valamilyen formában segíteni?
Szia. És hogy lehet ez esetben a szellőztetést ( kiszárítást ) megoldani?
Én Baumit OPEN rendszerrel szigeteltem a vályogházat, igaz csak az északi falat, a többi maradt szigetelés nélkül. A belső páralecsapódás és penészedés ezen a hideg északi falon megszűnt( a többin nem is volt). A tégla lábazati rész(alap) csak vakolva van, azt úgy is hagytam, arra nem került semmi szigetelés. Ezt több mint 10 éve csináltam, de nem tapasztaltam semmi problémát vagy negatívumot a szigetelt falon. Az épületnek van vizszigtes szigetelése. Fontos megjegyezni, hogy komplett OPEN rendszert használtam, tehát nem csak a 10cm-es polisztirol táblák, hanem a ragasztó/glettelő anyag és a külső struktúra vakolat is az OPEN része, ami légáteresztő.
Sajnos nem lehet büntetlenül bármilyen anyaggal is lefékezni nedvesség áramlását. A kevesebb víz érkezik a falakba, pl. alulról, akkor még jobban kitolódik a probléma jelentkezésének ideje. Tehát valószínű. Egyenlőre szerencséd van és nem okoz még látható problémát. Még öt vagy 10 év múlva érdemes újra megvizsgálni.
Ezzel arra utalsz, hogy nem lenne szabad alulról, azaz vízszintesen szigetelni a vályog házakat ?
Nem, csupán csak azt fedeztem fel a saat házunknál, hogy annak a nedvességnek is jelentősége van, amit a talajból szív fel a Valyoghaz. Ezért én nem fogom szigetelni. Egyenlőre, de még vizsgálom majd a dolgot.
A Baumit OPEN rendszerét nem tudom ismered-e, de ez elvileg pont arra van kitalálva, hogy szellőzni tudjon a szigetelt fal. A polisztirol táblák négyzethálósan ki vannak lyukasztva és a OPEN ragasztó és vakolat is légáteresztő, tehát csak rendszerben használva látja el légátersztő funkcióját.
Udvozlom lukacs ur ! En vettem egy valyoghazat amin tobb mint 5 eve 5cm nikecel van rajta viszont megbontottam mint on a videoban es teszteket csinaltam ... valahol 0.4 valahol ahol pl a furdoszoba van 1.5 mertem ez jo ? Mi a normalis nedvesseg tartalma a valyogteglanak ? Koszonom
Teljesen jó értékek.
Apósom állítja, hogy alap nélküli, lábazat szigetelés nélküli vert falat, vályog falat lehet nikecellel szigetelni csak elég a légrés kell. Én úgy tudom nem. Valaki értelmes magyarázattal tudna szolgálni ha igen miért, ha nem miért?
Ha megfelelő a légrés az átszellőzéshez, akkor már nem működik optimálisan a szigetelés. Ha nincs légrés, akkor viszont be van dunsztolva a fal.
Nos a mai időjárásnál sajnos még szabadon is alig bír a fal a nedvesség elpárologtatásával, nem még ha tovább fékezzük a szabad párolgást. :-(
@@nepazarolj Köszönöm a megtisztelő választ!
szia nekem olyan problémám van hogy az egerek folyamatosan kifurják a falat mikor ėpen hol teszik ezt főleg a tėli beálltával tapasztaljuk ezt .Szeretnék tanácsot kérni tőled mit lehetne tenni?
Nekünk a macskák váltak be legjobban. 2-3 macska. Most is naponta 5-20 db egeret hoznak
Mivel ėrdemmes betömni a Luka hogy ne rágja ki?
Hello. Véleményét kérném vályogház pad sarralás el távolitása könyitet betonra? Rágcsálok miatt. Ön szerint?
A saralás eltávolítása szerintem nagy öngól. A könnyített beton alatt mit értünk? A legtöbb ilyen beton szintén lazán átrágják a rágcsávók. Macska a valódi megoldás. Ha nem fúr az egér a födémbe, majd fúr a falakba.
Láttam már ezt a csoda vakolatot új házon, beton alapon és tégla alapon is ott is lejött. Idő kérdése,hogy mindenhol lejöjjön, a nedvességet sehol sem engedi ki ..
Köszönjünk az ismételten a tanulságos videót. Rendszeresen követjük a videóid. Így tovább!!
Köszönöm!
@@nepazaroljüdv! Házvásárlás előtt állunk , szügségem lenne a szakvéleményére, ha tud segíteni kérem írjon ide , köszönöm
Kedves László, ugyanazok a "szabályok" vonatkoznak vegyes falazatú házakra is (tehát ahol 1 sor tégla, 1 sor vályog van, alul pedig kőlábazat)?
Hasonló a helyzet, ha az alsó sorok nem valyogok akkor jobb a helyzet picit.
@@nepazarolj Köszönöm a választ!
Helló. Jók a videóid. Segítségét szeretnék kerni. Vályog falat szeretném kiszellőztetni. Egyik videódban a falba volt fúrva és abba szellőző csövek rakva. Nem tálalom melyik videó volt és nem emlékszem a cső nevére. A privát videóidat is szívesen megnéznem. Köszönöm
Nem véletlenül vettem le a videókat. Sajnos már nem a régi minőség az eszköz, ezért. :-(
Két dolgot vetnék fel mint fiatal kőműves:
-vályogházat nemigazán kellene szigetelni ( már többen írták miért és igen jól mondják)
- ha mégis mindenáron szeretné a jóember akkor viszont kőzetgyapottal mivel a szálas felépítése miatt tud szellőzni így nemnagyon fordulhat elő vizesedés/penész stb. (Bár igencsak könyékig kell a zsebbe nyúlni)
Ráadásnak annyit hogy a műgyanta sem okos ötlet mivel az is teljesen “zárt” így megintcsak nuku szellőzés. A betonjárdát meg se említem
Marcell W A multipor is nagyon jo alernativa kőzetgyapot helyett, gyorsabb is vele a munka, szebb is lesz.
Sokan felteszik itt a kérdést, hogy miért kell a vályog házat le szigetelni?!megsugom! NEM KELL!!!
De egy szigetelés még mindig könnyebb-olcsobb mint leverni a rengeteg szart aztán újra vakolni...stb.
Nekem vályog házam van.szigetelve.es örömömre minden rendben...
Hát elárulom nem felesleg, csak nem így kell csinálni ennyi, csak aki csinálta szart nem értett hozzá ennyi az egész! 😁😉
Tapasztani szokták!
@@djpylu ...de felesleges... semmit sem ér el vele
Talan nem ide tartozik de.. a mi hazunk valyog es telen a sarkokban "fuj a szel"olyan hideg. A labazat szigetelve van. Nyilvan itt a sarkokban le is csapodik aminek le kell es peneszedik. Regi gereb tokos ablakok vannak. Talan ezen a reszen a falfutes megoldas lehet ?
Pontosan milyen a falazat?
Milyen a lábazat?
Milyen a tetőszerkezet?
Mikor épült?
Milyen területen van?.
Szép jó napot Lukács úr egy kérdezem lenne önhöz most állok egy vályog ház felújítása előtt! Hogy kaphatnék e egy elérhetőséget ahová át tudnám küldeni önnek a képeket házról hogy ön mit tanácsolna!!! Köszönöm szépen előre is!!!
valyogdoktor@gmail.com
Ha a vályogfal külső felületéből leomlott egy kis rész, kb. 4-5 centi mélyen, 1m2-en , azt hogyan tudnám megoldani? Van még ugyanolyan vályogtéglám. Ha beáztatom és visszapakolom az lehet megoldás?
Plusz a ház maga az egyik sarkán meg van süllyedve némileg, talán kimosta a víz.. van-e megoldás rá?
Fel lehet használni a Vályog téglát, ám csak fele arányban, a többi agyag és homok kell legyen. Érdemes több rétegben vékonyan végezni a vissza vakolást.
Pillanatragasztóval kell megragasztani vagy apró csokispapírokat halpikkelyszerűen nyállal rátapasztani.
Gondolom, hogy a vályogfalnak az aránylag nagy tömege miatt a höinnerciója is nagy. Mint valami hö-akkumulátor, tárolni képes höt, amit lassan veszit el. Viszont ugyanigy lassan is melegszik át. Jól kiátlagolja a höingadozásokat mint pl. egy nagy kapacitású elektrolit kondenzátor az elektronikában.
Kedves László! Jelentkezhetnél szinkronhangnak! 😁😁😁
(remélem jól fogalmaztam)
Igen, ezt többen javasolták mér. :-)
A világítás felkapsolása 6:55 körül sokat számított pedig.
Örülök, hogy ilyen jellegű videókkal is találkozni.
Szükség lenne tanácsra vályog ház felújítására... remélem hogy sikerül a nagymama házat megmenteni...
Tisztelt Lukács László! Nekem is adott egy vályog ház kb 50 cm favastagsággal ,beton alappal,amin szigetelés van! Tavasszal rabicoltuk levakoltuk,igaz cementes vakolattal! Most így van a ház ,nemes vakolat vagy festék még nem került rá! Elrontottam a dolgokat,vagy mi a teendő ilyenkor?
Amennyiben még jól működik a vízszigetelés, akkor szerencsésebb a helyzet. Sajnos a régebben épült házaknál nincs megfelelően összeillesztve (40 cm átfedéssel) a falazat alatt lévő vízszigetelés és a belső aljzatbeton alatti vízszigetelés, ezért ez bármennyire meglepő okozhat meglepetéseket, nem kicsit. Ekkor kezdődnek a problémák.
A cementes vakolat szerintem nem vályogkompatibilis és semmi keresnivalója ilyen vakolatnak egy sárból épült házon. Pont azért kell hálózni, mert egyébként meg sem állna a vályogtéglán. Egy jó vályogvakolat, 1,5 cm alatti vastagságban simán mindenféle háló és egyéb nélkül is megáll a téglákon. 1,5 cm fölötti vastagságnál már célszerű vakolaterősítő hálót alkalmazni, mait nem felszögelnek a falra, hanem belesimítják a vakolat rétegbe. A cementes vakolat miután kémiai úton megkötött, többé nem képes térfogat változásra. Míg az alatta lévő vályog, miután kiszáradt belőle a vakolatból felvett víz, máris zsugorodik akár 3%-ot is. Tehát 100% hogy elválik a felülettől, amin ezután már csak a hálózás tartja, ám pár tized milliméter rés is elegendő, hogy ne közvetítődjön többé a nedvesség.
Mi a teendő? Arról inkább ne is beszéljünk, mert nyilván az újra vakolás lenne a legjobb megoldás vályogvakolattal. Ám ezt inkább hagyjuk most. :-) De legalább erre a meglévő vakolatra ne kerüljön most már más, csak mészfesték vagy kőpor. Az összes többi anyag lezárja még jobban a felületet sajnos. Igaz léteznek szilikátos anyagok is, amit ajánlanak vályoghoz, ám személy szerint ezzel sem dolgoznék.
Röviden ennyi.
Először is köszönöm a gyors választ! Eddig nem volt gond sem az alappal,sem a falazattal. Nagyon száraz a vályog. Sehol sem volt felvizesedes! Esetleg valamilyen kültéri festék sem mehet rá a mészen kívül?
Nem értem a mész miért nem jó. :-) Évszázadokig bevált.
Igazad van ,jó a mész! Ugy döntöttem idén nem nyúlok hozzá,így marad! Akkora a sarkokra sem tegyek semmilyen dekor követ?
Én nem tennék.
Lukács Úr! Megtudna nekem mondani,hogy vályog tégla és normális kisméretű tégla nedvessegtartalma mennyi lehet ami normális érték amit a műszer ki mutat? Köszönöm
Hogyan kivitelezhető a "szépen finoman" való falszerkezet kiszárítása ? 4:13
Nagyon jó videó. A drain kavicságyat hogyan lett volna érdemes megcsinálni, hogy ne kapjon vizet az alap?
A vizet kizárni itt sajnos nem lehetett volna ezzel a megoldással, csak tompítani a hatását. Itt sajnos az alap alá kúszott be a nedvesség, megkerülve azt.
@@nepazarolj
Mivel a lábazat nem megfelelően van kezelve!
A mi házunk vályogtéglából és égetett téglából épült vegyesen, a háromnegyed része kb. a vályogtégla és ugyanezzel a módszerrel van a külseje megcsinálva és semmi probléma nincs vele lassan 20 éve. Sehol egy repedés vagy bármilyen sérülés. Csak normálisan, jó szakemberrel kell megcsináltatni, és meg kell várni amíg a vályog teljesen kiszárad. Egyébként a vályogházak kifejezetten igénylik a légmentes külső szigetelést, hogy se csapadékkal se párás levegővel ne tudjon érintkezni, mert akkor a vályog teleszívná magát nedvességgel és kezdődnének a videóban látott problémák, plusz a belső penészedés, tapétaledobás stb. is.
Érdekes!
Közel 200 éves a kajibáb...de semmi baja a 75-ös vert falnak!
Nyilván nincs szigetelve...
Pontosan így van! Én is ilyen házban élek, EPS-el szigetelve szakszerűen (magamnak csináltam) és száraz minden. A vízszintes vízszigetelés külső-belső tökéletessége a lényeg, ezt a házak 80-90%-nál elhibázzák és a vakolat felszívja magát a szigetelés alatt.
Jó napot kivánok tetszenek a videói és még is hallgatom a tanácsait. Ezért szeretném megkérdezni hogy padlás szigetelésére mit javasol vályogházaknál?
Kedves Attila!
Nos az attól függ, hogy jelenleg milyen a födém szerkezet. Jó állapotú, összefüggő sár- vagy porfödém esetén lehet pl. kőzetgyapot szigetelés. Vagy épp a tegnap feltöltött, ma megjelent vályogvakolásos oktató videóban hangzik el egy vályogkompatibilisebb megoldás, a vályogos szalma, mint lehetőség.
Ilyen nedvességmérőt hol lehet kapni és mi a hivatalos neve?
Dielektromos nedvességmérő. A használata kreativitást és nagy tapasztalatot igényel. Egy valóban jó készülék pedig 110 e Ft-nál kezdődik.
Nagyon jók a videók műemlék védelemben dolgozom restaurátorokkal és én is szívesen nézem őket . A műemlék védelemben eleve tilos cementet és gipszet használni se falazó se vakolóhabarcsba nem szabad tenni cementet! Nem véletlen csak így tovább további videókkal kűzdj az ostobaság ellen helyettünk is. Üdvözlettel Árpi
Köszönöm! Igen el kell mondani, mert sokan nem hiszik el sajnos, hogy milyen károkat tud okozni egy nem megfelelően megválasztott anyag. :-(
@@nepazarolj Szeretnék érdeklődni, hogy a Hobbit házas videókban szereplő szakember elérhetőségét meg tudnád-e adni. Szeretnék tanulni tőle ha lehet. Nem hiszem, hogy szakterületet váltok de nagyon érdekes dolgokat mond. Segítségedet előre is köszönöm!
Szia, véletlen találtam rá a videóidra és kicsit megijesztett😥
A mi házunk hátsó szobái vájogból vannak, belső szigetelést kapott így semmit sem látunk belőle. Szeretnénk eladni de a videóid láttán elötte szeretnénk kikérni egy szakember véleményét.
Nem tudom hogy ezzel foglalkozol e még, de ha igen kérlek küldj nekem egy elérhetőséget🥹 Budapesten vagyunk
Szia! hetvenes 6 125 - 521 Ma is hívhatsz, vagy holnap reggel is.
Szia Laci! Most szeretnénk megvásásolni egy kívül-belül felújított vályogból épült házat, és szeretném a segítségedet kérni abban, hogy milyen kérdéseket tegyek fel a tulajdonosnak. Válaszodat előre is köszönöm!
Hűha. Ez így nem fog menni, mert én nagyon sok látott dologból levonom a következtetéseim és célzott kérdéseket szoktam feltenni. Továbbá szinte mindegy mit kérdezel, ha baj van az épülettel, kerülni fogja a válaszokat és nem fogja tudni, hogy pl. van e vízszigetelés a falban, mikor épült pontosan az épület, hol helyezkedik el a beton szintje a vízszigeteléshez képest? Van-e a beton és a fal között dilatációs hézagoló? van-e kavicságy a beton alatt? Van-e vízszigetelés a beton alatt? Volt-e csőtörés, na ezt is tuti nem fogja tudni, stb. Nekem rá van állva a problémákra a szemem és nem azt kérdezem volt e csőtörés, hanem azt, hogy hány éve történt? :-) Sokan vesznek nedvességmérőt is, de minek? Attől, hogy valaki szikét vesz a kezébe sajnos még nem lesz sebész. :-( Én is láttam már hogyan szálnak le egy repülővel, mégsem tudnék egy repülővel leszállni valószínüleg. Szóval nem tudom milyen kérdésekkel jutnál előre és őszinték leszenk e a válaszok. Én nem kérdezek, hanem mérek és szemrevételezek mindent, mert tudom, hogy mit és hol kell nézni. :-)
Az is érthetetlen, hogy vályogházat miért kell egyáltalán szigetelni. Ott általában 60 cm-től indul a falvastagság. Én azt mondom, hogy vályogban csak az lakjon aki szereti a woodstocki körülményeket. Felújítani minden téren pazarlás mert sosem lesz olyan korszerű elsőkörben a jól szigetelt alap hiánya miatt mint egy új, ráadásul renoválni többe is kerül mint újat építeni.
Nos igen, van igazság a szavaidban sajnos.
sokan a sima felület miatt szigeteltetnek. esztétikailag jobban néz ki.
HAHAHA . Abban igazad van hogy szigetelni nem kell:) de..... hogy abban igazad legyen hogy pazarlás felújítani, meg olcsóbban húzol fel új házat:D hát hagyjuk már:D Akkor te még nem láttál szép parasztházat felújítva korszerűen. :) pedig vannak elárulom. Nem is kevés. Persze szögezzük le, hogy régen is építkeztek tessék lássék módjára. A mai parasztházak vályogházak közül azok a jók, amiket már anno tisztességgel húztak fel, és a kornak megfelelő szakértelemmel. Az nem vizes az nem esik szét, nincs rajta ökölnyi repedés és lyuk és sorolhatnám. Minimum 60 centis fala van körben és max bent vannak kisebb 50 centis falak. Ki kell fogni az biztos. Ami már ránézésre vizes omlik stb azt meg sem szabad venni, mert arra biztos költeni kell sok sok pénzt és sose lesz tökélestes, na de az annak legyen a baja aki olyat vesz. Nekem a vályogház, alul vert fal felül vályog tégla, fele fele, de mikor ablakot raktunk be és a helyét vágtuk ki, hát a tégla fallal könnyebb lett volna bánni. Olyan kemény volt a vert része e s vályogtéglák olyan kemények voltak hogy mikor elhajítottam az bizony nem tört el! és nem woodstocki körülmény. Te szerintem abból indulsz ki amit a híradókban látsz amiket mutogatnak, lepukkant soha nem is volt tökéletes és normális vályogházakat, vagyis az alapján beszélsz. Az tényleg balkán. De némelyik különben néz ki mint bármelyik újjáépítésű tucatház. ;)
@@krisztiankovacs6303 ...ott a Pont!
Egy közel 200 éves tanyán lakom!
Egy kérdés csupán!
Mennyi a téli fűtésszámlád?
Nekem olyan cca. 10-12 mázsa tűzifa!
Egy közel 100 négyzetméteres kajibában!
Egy gyors kérdés és ha tőzetgyapottal szigetelem és lehálozom utánna meg nem műgyantával huzom le haném légàteresztő glettel? Mit várhatok a továbbiakban?
Ha nincs a falak alatt vízszigetelés és az nincs jól összehozva a belső beton talaj alatti vízszigeteléssel, akkor sajnos probléma várható. Ugyanis nem csak az a kérdés, hogy egy anyag lég és páraáteresztő-e, hanem, hogy mennyire az?
Itt nem is magával a szálas szigetelőanyaggal van a probléma, hanem a ragasztó és egyéb felhasznált anyagokkal. :-(
Kedves Lukács László, szeretném megkérdezni, hogy Ön szerint a dréncsővet megtudja rágni az egér, van ilyen tapasztalata?
Nekünk is vályogházunk van, és dréncsövet fektettünk le a belső oldalon a faltőben. Hallunk onnan hangokat, igen zavaró éjjel, de nem tudjuk biztosan, hogy belemászott-e a csőbe. Ha kitudja rágni az egér és belemegy, akkor elég nagy bajban vagyunk...remélem nem.
Köszönöm a válaszát.
Ha a sárga 360 fokban körben perforált gégecsőszerű csőről beszélünk, akkor azt szerintem csont nélkül át tudja rágni. Egy pvc szennyvízcsövet már nem hinném. Ki kell füstölni pl. kén lapka égetésével a cső mindkét végén.
Üdvözlöm! Érdeklődni szeretnék,hogy vályogház födém hőszigetelésére milyen módszert ajánl,ami nem árt a vályognak és tud levegőzni is. Cserép alá tegyünk fóliát? Impregnálva vannak a cserepek,de beáztunk egy kicsit,amit már javítottak. Illetve a padláson van egy háromszög szellőző,kb.fél méteres. A födém fagerendás,sár és szalma,erre szeretnénk hőszigetelést is tenni. Mit ajánl? Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
A WorkZone nedvességmérőn a material számok milyen anyagokhoz tartoznak?
Nagyon jók a videók, rendszeresen nézem őket, bár én kő házban lakom, ami az 1800-as évek végén épült. Sajnos nem találok ilyen jellegű videókat, hogy kőépületnél mire kellene ügyelni. Vagy a kőből épült ház vajon kevésbé "kényes"?
Ha nincs vízszintes szigetelés, akkor a kő is szívhat fel nedvességet szerintem, csak ott kevésbé okoz ez statikailag problémát, amíg annyira nedvessé nem válik, hogy szétfagy, vagy a sókiválás erodálja. 10 km-re tőlünk, Bogácson rengeteg a kőből épült ház, majd megvizsgálok párat alkalomadtán. Persze most a vályogra koncentrálok előbb. :-)
Köszönöm a választ. Szerintem lenne érdeklődés a kőház témára is, engem mindenképp érdekelne. Vízszintes szigetelése nincs a házamnak, viszont szerencsére a táj adottságaiból kifolyólag(Vas Megye) nincs komolyabb probléma a talajvízzel, és tisztességes tető túlnyúlása (70 cm) van az épületnek, természetesen ereszcsatornával. 10 év alatt még nem tapasztaltam vizesedést és sókiválást.
Tisztelt Lukács László. Azt a "legendát" hallottam hogy amikor még nem "kurvultak" el a parasztok (jó értelemben) akkor az alapot úgy rakták ki kőből hogy a kapilláris fordítva működjön. Alulra rakták az apró köveket és rétegesen mentek fel egyre nagyobb méretekkel. Ez tényleg csak legenda?
Végülis hogyan lett megoldva ez a gond ennél a háznál?
Kedves Laszlo, megszeretnem kerdezni a velemenyedet arrol az otletrol, hogy a valyogfal eleszeretnek huzni egy falat kismeretu teglabol kb 1-2 cm legressel. Tetszik nekunk ez a bontott teglas rusztikus stilus es festegetni sem kellene utanna.
Mukodokepesnek latod?
Ezek szerint veled beszéltünk telefonon és megbeszéltük, hogy sajnos nem jó ötlet.
Igen.
Nagyon szepen koszonom a szakmai segitsegedet, elore mozditotta az ugyemet.
Ugy gondolom szolhatok sokak neveben, hogy halasak vagyunk a kozossegert tett munkassagodert.
Örülök, ha könnyebbé tehetem mások életét is hasznos információkkal. :-)
Ezt az egyetlen mondatot betartva élhetőbb világot lehetne teremteni :-) :
Tégy olyat másokkal, amit Te magad is szívesen elfogadnál és NE tégy olyat másokkal, amit Te magad sem fogadnál szívesen!
Hálás vagyok érte, hogy nap, mint nap ennyien követitek a filmjeimet!
Mivel érdemes szigeteli a vályoh házatt? Ha kell egyáltalán?
Nagyon elfogult lehet a készítő. Nekem van egy beton alapon vályog és egy rakott kő alapon téglaházam egymás mellett. Értelemszerüen a vályognak kell egy jó alap, jó tető, vakolat. Ezek nélkül a "modernek" is megadják magukat. A sugárzásról annyit, h a wifi nem szereti a vályogot XD
... Igen... De a mobiltelefonos térerő sem szereti a vastag vályogfalakat... A vályog, rossz... Érteem?
Ettől kikészülök , miért talán a betonon vagy a téglán átmegy a wifi ? :D
Ezt a baromságot nem tudom honnan vetted. A mobil térerő a vasbeton szerkezetet nem szereti, mert a vasrács árnyékoló szerepet tölt be ilyenkor. Próbálj meg pl. panel legbelsejében hálózatot találni.
... Nálam 75 cm-es vegyes építésű falak vannak (vályog és tégla) és térerő alig, vagy egyáltalán nincs a lakáson belül. (Szerintem, vas-rácsozva nincsenek a falak.) ...De nem is baj, legalább nem sugároznak le benne a kakaós ufók...
Ha elmagyarázza nekem valaki hogy megy át a mikrohullámú foton a betonon vagy vályogon vagy tömör téglán azt megköszönném .
Üdv.Nekem van egy olyan gondolatom, hogy egy 5cm-es hungarocellel szigetelném a házunkat, és marad a fal es a szigetelő közott 2-4cm rés.ugye mert pogácsa, +dűbellel raknám fel.Az nem elég hogy szellőzni tudjon?Még gondoltam arra is, hogy3-4méterenként beépítenék szellőző rácsokat. Így esetleg lenne szellőzése?
Sajnos sokan kísérleteznek ezzel, ám egyértelműen nem működik. Ha megfelelő a légrés, akkor nincs értelme a szigetelőanyagnak. Egy vályogházat nem szigetelünk. Gondolkodjunk józan ésszel. Még akkor is éppen működik csak az egyensúly, ha minden vályog kompatibilis. Elég egy geotextil, vagy egy rosszul megválasztott festék és borul az egész. akkor egy szigeteléssel?
Köszönöm a választ.
Szia Laci!megkérdezhetem,hogy mi a véleményed ,tapasztalatod az 5 cm-es nádlemez és kenderszigetelésről vályogházra?.Előre is köszönöm.
Nos ebben az ügyben azért nehéz nyilatkoznom, mert vályogos szakértők között is van vélemény különbség. Van, aki azt mondja lehet, én azt mondom csak akkor, ha minden cm2-en van vályog azaz kapilláris nedvességátvivő anyag közötte. Amit azért nehéz elérni 5 cm-en.
A legutóbbi vályogos videóban, vályogvakolat 2. részben elhangzik a vályogos szalma alkalmazási területe, ami alkalmas szigetelésre. Sőt, majd a negyedikben lesz talán szó a vályogos kender szigetelésekről, bennmaradó zsaluzattal. Érdemes lesz ezeket is megnézni.
Szia Laci! Vályogházat újítok fel, és a linóleum burkolatot téptem fel az egyik szobában, és gyakorlatilag állt az alatta lévő betonon a víz. Mit ajánlasz? Ilyen vizesedésre hajlamos közegben, mivel burkolhatom a padlót? (Érdekes, hogy maga a ház a környéken a legmagasabb helyen fekszik.) Megoldást jelenthet, ha a fal és a beton között végigvágok egy 1-2 centis szellőző csíkot?
Szia!
Nos a vályogházban nem arról beszélünk, hogy csak nálad vizesedésre hajlamos, hanem minden vályogházban, ahol nincs vízszigetelés, ott jön a talajpára. Minden háznál! Csak ennek az intenzitása nem mindegy és, hogy el tud-e szabadon távozni vagy sem.
A legjobb megoldás, amit régen is használta, az a földpadló. :-) Igen tudom, menjek a p-ba. A következő a vályogkompatibilisen lerakott hajópadló.
Sajnos az 1-2 centiméter halottnak a csók kategória. Sőt az általam korábban javasolt 5-10 cm is sajnos kevés. Ennél is több szükséges a hatékony megoldáshoz. :-(
Az, hogy magasabban van egy ház vagy dombtetőn, az sajnos nem sokat számít. :-( Talajpára akkor is jön.
Köszönöm szépen a választ. Igyekszem majd az irányelveket betartani. :)
Emlékszem gyerekként bontottunk egy öreg vályogházat apukámmal, és beton alapon kátrányos papir, valamint 3 sor tégla volt. Sajnálta nagyon elbontani, mert tökéletesen állt a ház már több mint 50 éve.@@nepazarolj
Üdv Laci!!
Olyan kérdésem lenne hogy most vettünk vályogházat és érdeklődni szeretnék hogy tudsz - e esetleg pár jó tanácsot adni, megnézni mennyire vízesek a falak stb...? Valamennyire fel kellene újítani és szükségünk lenne pár jó tanácsra... ;)
(Jászságban lenne a házikó)
Köszönöm!!
Üdv!! ;)
Keress telefonon és megbeszéljük. 70/ 6 125-521
Vályog vagy vert falat nem szabad és felesleges is a mai anyagokkal kombinálni. Ha valakinek az kell az építsen téglából. A föld falaknak szellőzniük kell szabadon. Száraz helyre szabad építeni, mindig tökéletes tető, és tökéletesek maradnak a falak is.
Szia, milyen műszert ajánlassz , pontos mérésre ?..egy olcsó is megteszi, vagy jobb ha beruház az ember ?
Onnan kell induljunk, hogy miért akar valaki ilyen műszert, mert az önmagában kevés. :-( Ahhoz gyakorlat is szükséges, hogy mit mérünk, hol mérünk és azt hogyan elemezzük. Nem sok értelme van ezeknek a műszereknek egy laikus ember kezében sajnos, csakis arra jók, hogy a száradási folyamatot a vályogon közvetlenül ellenőrizhesse. Erre az olcsók is megfelelnek.
Ablak helyének kialakításakor a vályogház főfalát 10-15 perc alatt szétbontják. Pár helyen megbontják, belerúgnak egyet-kettőt és már be is omlott a főfal FÖLD FALJA. Míg ugyan ezt téglaháznál már nem lehet megcsinálni. Tégla kibontása időbe telik, legalább 1,5-2 óra kell, ha nem több. Hiába van több ponton záró drága biztonsági bejárati ajtónk, ha maga a fal földből van, akkor már a ház fala is legyen erős, normális tégla. Való igaz, a vályogház jól szigetel. Viszont mindenkinek magának kell eldöntenie, biztonságos házat szeretne, vagy jól szigetelt házat. Egyébként ma már a téglaházat is szuper jól le lehet szigetelni 10 centis nikecellel. Vályogházat pedig nem szabad szigetelni, mert a földszerkezetű falnak szellőzés kell, lélegzik, mivel természetes anyag!
Baszki te mennyit építkezhettél
Atyaég!!!!
Honnan tudod? Ismerlek?
Azt bele rúgnak azt kidöl 🤣🤣🤣kíváncsi lennék arra.
Épület gépész technikus az eredeti (elsö) végzettségem, soha nem dolgoztam/mértem a szakmában semmit.
Viszont az ott tanultakat megjegyeztem, és bizony én sem vettem meg a vályogházat pedig " gyönyörü volt ",a szigetelés :)
Örülök hogy megmutattad az embereknek nekem sem hitte el még a tulaj sem, hogy nem lesz jó...
Naiv 7köznapi ember simán elvitte :)
Egy szimpla kerdes,ha belulrol szigetelek epuletet(regit) rosszat teszek vele?
Belülről nem szigetelünk, ez az alaptétel. Persze vannak spéci bio anyagok, amikkel mégis csak szoktak. De szintetikussal nem ajánlanám. Ezt hosszú lenne elmondani miért, de nem. :-)
Lukács László - Az élet iskolája koszonom a valaszt! Meg egy kerdest had tegyek fel,csak valyogot nem lehet belulrol szigetelni?
Szerintem meg nem így van!
Logikusan miért kívülről szigetelsz?
Ha ugyanis van egy 40-es (( 1500-1800 fokon kiégetett tégla falad))... télen addig nem lesz meleg a lakásban, míg a falat fel nem fűtöd!
Ha azonban gipszkarton belső ....a meglévő fal elé...épített rendszered van,ami még parafa burkolatot is kap, a fűtési számla közelít a nulla felé!
@@darthweeder4207 ...mindent lehet!
Külső csupán designed... dizájnos!
Sok értelme más nincs!
Németországban már rájöttek!
Sőt...visszatérnek a Vályog rendszerekhez!
Szia ! Acéllemez utólagos vízszigetelés megoldás lehet talajnedvesség ellen,vagy inkább ártok vele a falazatnak ?
Véleményem szerint az ilyen utólagos vízszigetelések csak tüneti kezelések. Egyértelmű hogy nem oldják meg az alap okot. Talán a legcélszerűbb megoldás ilyenkor a teljes újra alapozás. Ám ez sem lehet sajnos tökéletes, ám az összes közül az gondolom hogy ez a leg jobb megoldás. Az is csak akkor hogyha a belső ajzat betont is fel verik és a falazat alá kerülő vízszigetelés legalább 20 cm átfedéssel össze van hozva beton alá kerülő szigeteléssel.
@@nepazarolj Köszönöm a választ!
@@antalbeatrixx Milyen házat szigetelnek vele?
@@nepazarolj ..az acéllemez technológia tökéletes a taljnedvesség felfelé irányuló mozgásának megállítására... ugyanis átvágja a kapillárisokat...
@@antalbeatrixx ...de pedig igen!
A függőleges irányú vizesedés ellen tökéletes!
Ugyanis átvágja a kapillárisokat!
Végre egy értelmes csatorna.
Én régimódi dolgokat ismerő festő embernél tanúltam a szakmát, eredetileg autószerelő vagyok. De ő is mondta tanította, vályogház teljesen más munkát igényel és szellőzni kell hagyni belül is a falat. Belső javításra is hagyományosabb folyami homok modellgipsz keveréket használt és nem a modern gipszet. Majd belső festésre is kevertünk meszet és meszeltük. Bűn normál falfestékkel festeni vagy tapétázni.
Én csak keresztszalag szakadás műtét utáni felépülésről szerettem volna videót nézni,erre itt lyukadtam ki.. :D Teljesen összefügg a kettő XD
Úgy gondolta a Google, hogy ha már ilyen sokan nézik ezt a videót, a sok mondanivaló nélküli videó közt, akkor talán érdmes ezt ajánlania. :-) Ez itt a való élet.
Szia.
Nekem nagyon tetszik egy költözhető, központi ház. Vályog, és alap nélküli. Így páromnak emiatt nem kell :( Szerinted tényleg ilyen reménytelen?
Egy vályogépület, főleg egy már felújított sok kockézatot hordoz valóban. Ám ne gondoljuk, hogy az égetetttégla épületek hiba nélküliek, sőt. Az országban a lakóépületek közel 40-50%-a küzd nedvesedési problémával.
@@nepazarolj
Köszönöm a választ :)
Pontosabban ez vert fal azt mondta a tulaj..
Milyen megfelelő megoldás van arra, hogy a ház északi oldalán belül a faj alja ne penészesedjen? Csak az a fal.
Továbbá, lamináltpadló lerakása után lehet probléma belőle? Köszi. :)
Milyen nyílászáró rendszer van beépítve?
A laminált padló is okozhat gondot!
tök boldog vagyokmos, hogy megvették az orrom elől azt a rózsaszín vályogházat...pedig mit le sírtam érte..
Nekünk anno azt tanították, hogy a réteges falszerkezet esetében úgy kell megtervezni a szigetelést, hogy a páraáteresztő képesség kifelé növekedjen. Most nagy divat az össze-vissza szigetelgetés, de ész nélkül ám. Sokan nem látják be, hogy néha csak rontanak a helyzeten. Mint pl a saját családomban a lábazat leszigetelése EPS táblákkal.
Hát igen.
előtte szakember felméri és akkor nem fordulhatnak elő hasonlóak
Igen ez mind szép és jo de ezt hogy lehet javítani?😀
Mindegyiket másként . Attól függ mi okozza a problémát . Itt a kiváltó okot kellett megszüntetni, azaz az automata Öntöző rendszert. Majd ki kellett szárítani a falakat. Minden öt erre kell törekedni hogy lehetőleg a kiváltó okot kell megszüntetni, majd gondoskodni a fal szállításról. Ám mindenütt más és más környezet is. Itt nincsenek kőbevésett szabályok, általában mindig egyedi megoldásokat kell kitalálni.
Sokan szellőzőket raknak bele .
Már értem akkor hogy mért.
Imádom a zenéidet és a videóidat is!
Köszi! :-)
Vályog háznál ahol betonra van falazva, ott a betonalapot lehet XPS-el hőszigetelni? Illetve feljebb mivel lenne érdemes folytatni kb 30-40 magasságig? Vagy mi az amivel egyáltalán érdemes lenne? Azért kérdem mert nekem már adtak ajánlatokat és ott mind XPS-el vagy EPS-el akarták és nem akarom megszivni. Köszönöm előre is.
Amennyiben van a fal alatt vizszigetelés és az mukodik is, akkor lehet szigetelni , ha nincs akkor nem javaslom .
@@nepazarolj az egyik külső dallal van gondunk mert megjelent a tövében a penész és volt páralecsapodás is. Néztük szóbai páramérővel és a szobában 56 körüli a pára és a problémás falnál pedig 85is eléri estére hőfok szerint is nagy a különbség mert kb. 6fokkal hidegebb. Ezért gondoltam a hőhidra, a vízszigetelést illetően elméletileg van hogy mennyire működik nem tudom a festék is direkt páraáteresztő kívülről ha megbontom és ott nincs nedvesség a falban akkor az esetleg bizonyítja hogy nem a vízszigeteléssel van gond ?
Hello lukacs ur ,maga szerint mi a normalis paratartalom egy valyog hazban mert mostanaba 60%-65% nekem!?
55-60 % ideálisabb lenne, ám most nálunk 65%. Az okokat még én is keresem, kutatom. Valószínű, hogy most nagyobb mennyiségű nedvesség érkezik a falakba a talaj felől. Persze esős, párás időben érthetőbb lenne ez a jelenség. Minden esetre nálunk is jelen van. Intenzívebb szellőztetésre van szükség, hogy távozzhasson a pára.
Lukács László - Az élet iskolája igen szelloztetunk napi 3 szor ,viszont lehet a meroeszkozom sem pontos . koszonom
2-3%-ot szoktak tévedni a digitálisak. Az analógok 10%-ot is sokszor sajnos.
Köszönöm a videót, ..
Mondjuk a következő 'feltáráshoz' jobb lenne egy magfúró korona a tapétavágó helyett ;)
Oké
De a vályogházat akkor mivel lehet szépé és komfortosabbá tenni ?
Buldózerrel :)
alfonz senki
Hehe
Jòt nevetem
@@alfonzsenki1905 en is azt akartam, dózer more, semmi más
Üdv! Esetleg emailben tudnánk pár szót váltani?
A telefon gyorsabb, jobb. 70/ 6 125-521
a vályogházat nem kell szigetelni.
A korábban épült 65-70 cm-es falaknak valóban megfelelő a hőszigetelő képessége, ám sajnos az 50 cm vagy ez alatti vályogfalaknak, főleg a kisméretű téglával vegyített falaknak sajnos nem megfelelő, ám ezeket sem ildomos hőszigetelni, mert szinte bizonyosan nedvesedni fognak a hőszigetelés alatt. :-(
Akkor a legjobb a beton?
Lehet szigetelni, csak nem nikecell rendszerrel !
@@gregor8211 ...az...a legjobb!
Tuti elázik alatta a vályog!
Szalmabálák,nád,moha,s talán még a parafa!
Viszont logikusan gondolkodva.... nem kívülről szigetelek, hanem belülről!
Ha már annyira szigetelni akarok!
A nagyapám vályogháza 1950-ben épült. Kb. 60 cm-es a fala ,az alapja kő és nincs leszigetelve. Nyáron nagyon hűvös (szerintem túlságosan is). A fala még mindig kőkemény ,de vannak olyan részek a falban ahol a nedvesség felszivárog a talajból és azokon a helyeken a fal dohos. Igaz ahol felszivárog azok készültek előbb ,és amit később hozzá építettek az sokkal jobban zár ,teljesen száraz. Szóval szerintem egész jók a vályogházak . A hátránya szerintem az ,hogy a falra szerelni nem nagyon érdemes semmit.
A falra szerelni nem nagyon lehet semmit utolsó mondatot én a saját tapasztalataimból kiindulva módosítanám. Persze más háznál lehet pont ellenkező a tapasztalatod, nyilván ezért is nyilatkoztál így, ám nálunk 15 cm-es faforgácslap csavarral rögzítettem a konyhabútorokat tiplik, vagy bármi más NÉLKÜL. :-) Egyetlen csavar is megtart, még engem is. Kifelé sem lehetett húzni, ezért mertem ezt bevállalni és 5 éve tart. :-)
köszönöm az infót :)
Igen! Elég egy hosszabb csavar is.A legjobb mégis az ha egy kocka keresztmetszetű fenyőfa rudat kihegyezve nagykalapáccsal vagy fejszével beversz a falba! Kb.2-2,5x 2-2.5 centiset és abba előfúrva mehet a facsavar.Lehet a fa kerek is,de a szögletes az nem tud elfordulni nagyobb erőhatásra sem.--Én vályogházban nőttem föl..Számomra értéktelen mindegyik..Akik most is ilyenben laknak azoknak sem a szíve csücske ez az építési forma.Pár éve lakásból kertesházba költöztünk.Több ingatlanos is ránk akart sózni vályogházat..Ezerszer elmagyaráztam nekik hogy fogják fel és ne áradozzanak róla..hogy számomra teljesen értéktelen mind!! Persze a szokásos dumával jött mind hogy nyáron hűvös télen meleg...Csak hogy közben vizes,mállik,dohos,reped,szakad,tapasztani kell (kellene és nem vakolni) Az egér is remekül el tud benne kóvályogni.Sőt a patkány is.Több a munka vele és a hátránya is több mint egy rendesen megépített kőházzal...Bocsánat ha lealáztam a házadat.
ha a nagyapáméra gondolsz ,akkor nem lealázás ,ugyan ezek miatt nem szeretem én sem :)
Nekünk is van örökölt vályogházunk. Nincs vele gond. A lényegük a szellőzés és, hogy a víz ne menjen fel. Vörös kő az alapja. A belső javításnál is olyan festéket kell használni és olyan anyagot ami jól szellőzik. Meg a szellőztetés fontos. Talán ahol kicsik az ablakok ott jól jön egy páraelszívó.
Ez tök jó, de akkor mivel lehet/szabad felújítani az ilyen házat?
Amivel 100 éve is tették, leginkább a saját anyagával.
Ló és tehén szar,szalma,törek,agyag, föld és víz megfelelő arányban!
A sok jó tulajdonsága mellett azért érdekelne, hogy a nagy falvastagságon mennyi fényt vesztenek a benne élők. Szerintem nagyon fontos haladás a falak vékonyodása melletti tartószerkezeti szilárdság növekedés. Óriási különbség van a 30thermo tégla+15 grafit szigetelés és egy 70-80 centis falvastagság melletti ablak kialakításban. Egy cső lesz belőle, amin a fény max télen jön be.
Valamikor a nagyszülők önellátásra voltak berendezkedve!
Az ablakok pont azt a célt szolgálták!
A felkelő nap besütött...a zenithez közeledve, majd azt elérve pedig nem!
A falak túlzott felmelegedése ellen készült a ház előtti.. általában... szőlő lugas!
A tetőszerkezet pedig a táj jellegzetessége szerint nád vagy fazsindely borítású .
A házak tájolása kelet-nyugati irányú!
A bejárat keletre néz!
Üdv. Az egyik videóban láttam ilyen falszárító csövet amit ferdén kell a falba fúrni. Hol lehet ilyesmit beszerezni? Köszönöm!
Írj nekem a valyogdoktor@gmail.com címre. Írd, hogy itt is kérdezted! :-) Üdv. Laci
OLVASD VÉGIG A HOZZÁSZÓLÁS ALATT AZ ÖSSZES KOMMENTET (le kell nyitni őket) MIELŐTT TE IS ÍRNÁL EGYET, KÖSZÖNÖM. Sok vályogházas videód láttam, de szerintem ésszerű érvet még nem halottam, miért érdemes vályogházba házba lakni. Talán egyetlen érv, hogy már áll a ház. Videóról videóra sorolod mire kell vigyázni, szinte a széltől is óvni kell ezeket. A nagyon jó energetikai mutatókat sem értem. Nem láttam még sehol se számszerű adatokat, de nem hiszem, hogy a 60-80 cm vályog vetekedne egy 44-es falazóblokk + 18-20 cm EPS-el. Ilyen tényszerű összehasonlító videók kellenének. Nyilván az ár nagy különbség, de mi lesz ezekkel az emberekkel mikor nem lesz tető a fejük felett, mert a kőműves szaki tönkretette a házukat a hozzá nem értésével? Meneküljön, aki ilyenbe lakik, ha teheti, de gondolom nem teheti. SZERKESZTVE, ez egy később írt kommentem, de látom senki nem képes arra, hogy lenyissa és elolvassa, ezért bemásolom ide a gyengébbeknek: Nem akartam többet írni, de mégis fogok. Erről beszéltem, amit Te itt írsz. "Nem kell ide orvosi papír, a tények magukért beszélnek." Hülye, aki nem vályogba lakik, rohadjon meg és kész. Az, hogy Te mibe érzed magad jól senki nem kérdezte és senkit nem is édekel rajtad kívül. Az hogy meg "Nagyon sok érv szól mellette." Na ezeket akarom hallani emberek. Kezdjétek el sorolni, tényekkel, számokkal alátámasztva és akkor lehet miről beszélni. Én felsoroltam pár érvet, hogy miért rossz a vályog szerintem, amire itt vannak Lukács László videóiban az alátámasztások. Egy része mért adatokkal is. De hol vannak mellette szóló érvek? Mondja itt mindenki, hogy jó az, meg nem kéne más sose. Na de MIÉRT? Légyetek szívesek konkrét infokokat írni. Az meg hogy a ti házatok 1xx éves, akkor nektek szerencsétek volt, hogy jó szakember kezeibe került. De ahogy Ti mondjátok, hogy az ország nagy részébe csak vályog van, mégis azt látjuk, hogy a kontár kőműves emberek szétbarmolják őket. Ha már leírjátok milyen jó az idő nyáron bent legalább a felvastagságot, a ház fekvését, nyílászárók méretét, fajtáját, ház méreteit, tető típusát, esetleg rétegrendjét megirhatnátok és akkor már lehetne miről beszélni. Mert így csak megy a sár, akarom mondani vályog dobálás. A vályog fesztiválos videóban volt egy építőmérnök hölgy, szivésen meghallgattam volna az előadását műszaki szempontból, végre egy olyan embert, aki ténylegesen ezzel foglalkozik, nem pedig a "nagy öregektől" és az internetről szerzi az infókat, nem megbántva senkit. Akinek nem inge nem veszi magára, ahogy az öregek mondták.
Igen, a valóság az, hogy ezek a legolcsóbb házak a piacon. Ám egyben a legproblémásabbak is, már ha fel lettek újítva, le lettek betonozva stb. A hagyományos módon álló, hajópadlós, vályogvakolatos , meszelt falú vályogházakkal nincs különösebb probléma.
Azt, hogy egy vályogház miért jó, vagy jobb egy új építésű agyonszigeteltnél, azt csak az tudhatja, aki élt már jó vályogházban.
Ránézek a hőmérőnkre és 62 % a páratartalom, hozzáteszem szinte mindig ennyi és állandó, ez nagyon jó a szervezetünknek, Itt bent most 21 C fok van, ami jól esik a kinti meleghez képest. Ha kinyitnám az ajtót, ablakot 23 -ig fel menne. Klíma itt nyáron is maximum 1 hetet kellene, amikor már nagyon átmelegedtek a falak. Ám idén tesztelni fogom, hogy csak a páramentesítő készülék megy majd, hiszen a szárazabb levegőben elviselhetőbb a magasabb hőmérséklet is.
Vetekszik a 44 falazó blokkal ;) Sőt , nem hiába német országba egész lakó parkokat építenek vályogból . 2000 éves építő anyag . Indiában , kambodzsában ezer éves épületek vannak belőle , pedig ott még az eső is esik rendesen. Olvass utána . De sorolhatnám még pl ausztráliában is térnek vissza ehhez az építő anyaghoz pedig ott is van eső . ;) A vályognál jobbat még nem sikerült ki találnia az emberiségnek .
Nekem is az a véleményem régóta, hogy aki teheti, az felejtse el a vályogházat, azon kívül, hogy relative jól hőszigetel semmi előnye, mindentől óvni kell. Seven Horse meg ne gyere azzal, hogy Indiában meg Ausztráliában ezzel dolgoznak, baromság! Max. akinek erre telik, modern épületet ebből biztosan nem építenek esetleg egy-két kísérletező kedvű pénzes különc!
Szó se volt sima 44-es blokkról magában, hanem EPS-el kiegészítve. A hőszigetelés nagy részét az adja. Ezt írtam, hogy azt mondjátok jobb, de egy számszerűsített adat, mérés sose hangzott el, lett megmutatva itt a csatornán. A sima téglánál biztos jobb a vályog mert 44 cm vs 60-70 cm. De havi pár ezer vagy mondjuk évi 100ezer miatt megéri kockáztatni, hogy összedől a ház egy hosszabb esős nyár vagy egy kemény havas tél után? Ilyen összehasonlítás is érdekelne, mert ez tényszerű lenne. Indiában és Ázsiában a szennyvízzel szennyezett ivóvizet isszák az emberek, úgyhogy ők nem szórakozásból laknak ilyen házakban. El is viszi a házukat az eső. Egyszerűen nem értem, hogy miért lett ekkora divat az elmúlt években újra a vályog, mert egyesek valóban divatból veszek ilyen házat itthon és meg is látszik az eredmény. de egyszerűen nem értem, hogy kinek éri meg ez a sok munka és gondoskodás a házzal mikor van munkahelye és családja. Nem lehet ezt rakni rá, nem lehet azt rakni mellé. Kompromisszum, kompromisszum, munka, idő, pénz. Ez most mennyibe fog kerülni a családnak, hogy kijavítsák ezt? Örülhetnek, ha megmarad a ház. Tudom nem mindenki gazdag, öröklik a házat meg ilyenek, nem lehet mindenkinek 44+20cm-e, nekem sincs. Csak ezzel az elfogultsággal nem értek egyet, hogy menjen és vegyen mindenki vályogot holnap, mert csak az a király, de hétről hétre látni itt a csatornán, a technológia már nem állja meg a helyét úgy mint a versenytársai.
Olvass utána nem fogok neked több 10 év tapasztalatát és információ gyűjtését be linkelgetni. Ne legyél lusta. Egyébkén itt a környezeti terhelésről van szó . Nem utolsó sorban az hogy ingyen van . Egy jó alapot kell hozzá építeni , és jó tetőt. Ennyi a titok. Amit amúgy is meg csinálnál. A vályog örök élet meg egy nap. Mint már el mondtam én 5 tanyát és 2 saját házat újítottam fel 30 éve probléma mentes. Tanyákhoz azóta sem nyúltak hozzá érdekes módon mind úgy áll ahogy én azt anno meg csináltam. Csak ehhez utána kell bányászni és sokat olvasni hozzá. Az hogy egyéb ostoba emberek miket fecsegnek azzal meg nem kell foglalkozni . Trollok mindig is léteztek. ;) Itt a youtubon is van 1000 és egy videó ebben a témában ha nem akarsz olvasni. Másik hogy menjél végig egy alföldi falun és kérdezd meg hány és hány ház van vályogból . :D Több 10000 vályog épület van a Duna Tisza közében és a Tiszántulon.
László,hogy lehet bekerülni abba a "csoportba" ahova töltöd fel az ilyen fajta videóid? - tudom egy sajnálatos eset miatt megszűröd,de nagyon hiányoznak a vájogházzal kapcsolatos szakmai videók.
Egyenlőre nincs tartalom megosztva a zárt csoportban sem. Felújítós videóktól valóban elvették a kedvemet a sok okos hozzászólással, fikázással, támadásokkal. Úgy tűnik Magyarország még nem érett a hozzám hasonló TH-camerek videó tartalmára. Az öncélú, ön mutogató, fikázó videók ra van szükség és azoknak nagy a nézettsége.
Én ezt másképp gondolom,ahogy most leírtad.Igenis nagy szükség van az ilyen videókra én nagyon sokat tanultam belőle és loptam infókat a házunk felújításához.A hétvégén is megcsodàltam az általad bemutatott B.boglári vájogházat,hasonló beruházàsban gondolkodok illetve már el is kezdtem,Kaposvárhoz közel ☺️
Akik nàlam dolgoznak köművesek nagyon sok infót meséltem a videóidból és nagyon sok nézeted osztják,szóval csak hajrá,mert szükség van erre! 😉
Erre mi a megoldás? Hogyan lehet kiszárítani?
Nagyon szívesen megosztanám a lehetséges megoldásokat, ám ezzel többet ártanék, mint használnék, mert azt tapasztaltam, hogy a videóim alapján sokan kezdik alkalmazni a megoldásokat a saját házaikra. Ám minden ház egyedi, ahogy a probléma is. Ezért nem szabad ugyanazt a megoldást sem alkalmazni! Ez nagyon fontos!
Mondok egy példát. Egy háznál enyhén nedves a fal, amit sajnos szabad szemmel nem lehet megállapítani, vagy megmérni. Én azt javaslom egy enyhén nedves háznál, hogy távolítsuk el a vakolatot és szárítsuk így. Ezt valaki megnézi a videómban, a saját jóval nedvesebb házánál eltávolítja lábazatot, majd összeroppan a falazat, vagy leomlik a sérült falazat egy része.
Nos ebben a konkrét esetben nagyon óvatosan kell eljárnunk, hiszen a házon betonkoszorú és betoncserép is van, ami óriási plusz teher a falakon. Itt eddig még sohasem alkalmazott eljárásokat fogunk kidolgozni, kombinálva a már korábban jó tapasztalatokat hozókkal.
Ez a ház tipikus példája annak, hogy alig látszik valami kívülről, mégis rendkívül súlyos a helyzet. De megoldjuk. :-)
Nem kell rá műanyag vakolat a vályogra. Nem szellőzik.
@@mihalybonta4431 : nem szabad műanyag alapú festékkel festeni, csak mésszel!
eladó a vályogházunk. akit érdekel, irjon.
Hol
😂
Van egy eladó vályogházam, felujítás ráfér.
Kérhetek elérhetőséget?
valyogdoktor@gmail.com
Le kell bontani?
Nem. Itt szerencsére csak egy sarkot érint a komolyabb probléma, ami egy kb. 10 méteres falszakasz. Igyekszünk óvatosan elkezdeni a szárítást, több módszerrel is egy időben. Ám nagyon fontos ilyen esetben, hogy nem szabad az ilyen vastag vakolatot egyben lebontani!!! Már azzal elkezdődött a száradási folyamat, hogy a kiváltó okok nagy része megszüntetésre került. Eltávolításra került pl. a geotextil a fal mellől. Ez is jó példája miért nem szabad a drénkavicshoz sem geotextilt alkalmazni. Itt nem a kavics miatt volt a geotextil, ám a hatása ugyan az. Sajnos sok helyen találkozom olyan drénezéssel, hogy a kavics alatt és a fal elé is geotextil kerül. Nagyon nem szerencsés dolog. Itt nem a klasszikus drénezésre van szükség.
Ennél az épületnél a falazat a vízszintesen szigetelt területeken is nedves, ám ott már nem kritikus a helyzet, ott könnyebben kezelhető a dolog.
Nálunk is szigetelve lett a tömésfal, nem az én döntésem volt ;), azt egyszer csak kiborult, reped a szigetelés alatt. És mindez decemberben, a teljes falat a ház hosszában ki kellett cserélni, persze nem kis pénz, szerencsére a tetőt nem vitte magával, máskülönben az egész ment volna a levesbe. Persze most már tudjuk, hogy ez nem nyerő (saját káron), figyeljetek oda!
Sajnos az intő videóim ellenére is sokan döntenek úgy, hogy mégis szigetelnek, miután velem beszéltek akkor is. Mert, hogy nem lesz gond mert száraz a fal. Csak azt nem értik meg az emberek, hogy persze, hogy most száraz, mert nincs lezárva különösebben és meg van az egyensúly. ám ha lezárják, akkor ennek lőttek.
Teljesen egyértelmű a helyzet.
Csak a szokásos építőipari Kókány GMK dolgozott.
Nem mérte fel, hogy mire dolgozik, nem nézte meg, hogyan kell a vizet elterelni, megfelelő helyen elszellőztetni.
Az ügyfelet jól át.....szta.
A pompás építőmester (meg ha van ott mérnök) nagy ívben tojt az egyes anyagok technológiai követelményére és a rendszer technológiai fegyelmére.
A műgyanta alapú bevonat semmelyik épületnek sem jó.
A kisméretű tégla épületet is tönkre tesz a műanyag alapú beágyazó használata.
Igen nagy gond, hogy sok tróger hozzá nem értő ember készít szigetelést hozzáértés nélkül.
Sajnos még annyi eszük sincs, hogy az interneten elérhető információkat sem képesek elolvasni vagy értelmezni.
Na annak is sok esze van aki vályogházat szigeteltet!
Mi a házunk vályogtéglából lett felújítva és semmi probléma sincsen vele :)