- 329
- 522 741
vinoavinarstvo.sk
Slovakia
เข้าร่วมเมื่อ 31 ส.ค. 2014
วีดีโอ
Červené víno a jablčno-mliečna fermentácia
มุมมอง 74114 วันที่ผ่านมา
Červené víno a jablčno-mliečna fermentácia
Ošetrenie muštu z hrozna a fermentácia muštu
มุมมอง 3.2K3 หลายเดือนก่อน
Ošetrenie muštu z hrozna a fermentácia muštu
Vinohradnícke a vinárske prístroje malovýrobcov
มุมมอง 1.7K3 หลายเดือนก่อน
Vinohradnícke a vinárske prístroje malovýrobcov
Posledné práce vo vinohrade pred zberom hrozna
มุมมอง 3.2K3 หลายเดือนก่อน
Posledné práce vo vinohrade pred zberom hrozna
Biela hniloba, Esca a opatrenia proti nim
มุมมอง 8K4 หลายเดือนก่อน
Biela hniloba, Esca a opatrenia proti nim
Záverečný postrek proti peronospóre a múčnatke hrozna
มุมมอง 14K4 หลายเดือนก่อน
Záverečný postrek proti peronospóre a múčnatke hrozna
O postrekoch vo vinohrade a prácach v druhej polovici júna
มุมมอง 6K5 หลายเดือนก่อน
O postrekoch vo vinohrade a prácach v druhej polovici júna
Peňazí mate viac z burčaku q na Slovensku je to hodokvas...q každý hlupák čo si to kúpi ak bi to nekúpili nebude korisťou pre nenažranych obchodníkov.
Pozdravujem. Veľmi zaujímavé video. Rad by som sa opýtal, či pri cčireni medoviny stačí bentonit, akebo môžem použiť aj vinogel.
medovina je napoj vyrobený z medu, čiže je živočíšneho pôvodu a má iné zloženie ako vino, ktoré je rastlinného pôvodu. Neviem aký postup používate pri výrobe medoviny, ak ju varíte, čiže teplom ju ošetrite tak bielkoviny sa vyzrážajú, bentonut netreba. Výrobe medoviny som sa nevenoval a preto sa treba obrátiť na iného odbornika. Ale ak by ste predsa použili Vinogel, treba s nim použiť aj Klar sol super. v pripade postupu vyroby medoviny za studena, teplota do cca 30 stupnov celzia. Bentonit je potrebné použiť na odstranenie bielkovin.
Dobrý deň, ak rmut obsahuje aj strapinu, je možné po stočení tú trbkú chuť odstrániť? Nemám odstrapkovač a ručne odstrapkovať 300kg je dosť. Ďakujem
Do budúcna treba do rmutu pridať cca 50 ml/ 100 kg hrozna Erbsloh Mostgelatiny. A teraz treba vino ošetriť s Erbigelom cca 5 - 10 g/ hl cerveneho vina a Klar sol superom. Davkuje sa na jeden diel Želatíny päť dielov Klar sol super. Po pridani pripravkov treba vino po 7 -10 dnoch stiahnuť. Druha možnosť je pouzitie Gerbinol super. Tu treba vino stiahnut po 2-3 dňoch.
@@vinoavinarstvo Erbsloh Mostgelatin sa pridá do hrozna hneď po zomletí a premiešava sa počas kvasenia a stiahne sa s hrubými kalmi po vykvasení cca po 10 dňoch. Dobre som tomu porozumel? Ďakujem
áno, Mostgelatina sa pridáva do rmutu hneď po zomleti hrozna a je v rmute počas celej fermentacie a lisovania hrozna.
👍👍👍👍
Ja osobne nepoužívam pri výrobe červených vín enzýmy, ale proantokyanidický tanín (obchodný názov Pro Tanin R). Tento tanín aplikujem do rmutu pred kvasením. Výrazne stabilizuje výslednú farbu hotového vína a aj pri vyššej dávke síry dochádza len k veľmi jemnému vyblednutiu farby. Používam tento produkt už niekoľko rokov a som s ním veľmi spokojný. Už tretí rok robím pri červených vínach JMF a musím povedať, že výsledná kvalita takto vyrobených vín mi výrazne stúpla oproti predošlým rokom, keď som JMF nevykonával. Je síce trochu náročné dobre vystihnúť koniec JMF, nakoľko to robím len podľa posúdenia senzoriky vína, tvorby CO2 a ešte podľa zmeny ph, ale zatiaľ si myslím, že sa mi to celkom dobre podarilo vystihnúť. Práve tento týždeň budem sťahovať víno po JMF. Odrody Dunaj a Dornfelder, zatiaľ sa javia ako veľmi podarené. Uvidíme aké budú po pár mesiacoch v dubovom sude.
Zdravím, chcem sa poďakovať že ste sa povenovali aj výrobe červeného vína, ale chýba mi tam ďalší postup po stiahnutí z hr. kalov ak JMF nerobím. Ja som postupoval ako pri bielom víne, že po stiahnutí z hrubých kalov som víno vyčíril prípr. Klar Sol Super, VinoGel a NaCalit PORE-TEC. Myslím že som urobil chybu, lebo víno po čírení už nebolo ako pred tým, kedy bolo krásnej farby, voňavé, čisté a chuťovo svieže s trochou trpkosti. Na JMF nemám podmienky a preto poprosím ako postupovať ďalej po stiahnutí z hr. kalov ak JMF nerobím.
áno teraz v zimnom období keď máme menej prace vo vinici a v pivnici sa venujeme zväčša filtrácii vina, zaoberám sa témami, ktorým sme sa počas roku venovali menej a to ružovým vínam a červeným vinam. A teraz k vašej otázke ohľadom cirenia červeného vina. Vaše vino som senzoricky neposudil ale urcite by som nerobil cirenie v tej podobe ako vy. Pri červených vinach treba hľadať postupy skôr charakteru kraslenia vina s jemnými zásahmi do vina, zameranymi na odstranenie určitého nedostatku. Napriklad na jemne triesloviny je dobrý Degustin, veľmi dobry pripravok bol z vajecneho bielku AlbuVin, neviem ci je ho ešte možné zohnať. Teraz dajte červenému vinu trochu čas a ja verím že sa ono výraznejšie popravi.
Ja síce nie som odborník ako pán Porubský, ale dovolím si reagovať na Váš príspevok. Kombinácia Klar-Sol Super - VinoGel - NaCalit nie je podľa mňa pre červené vína vhodná. VinoGel obsahuje viac druhov želatín a vyzinu. Želatina reaguje s trieslovinami a teda pri jeho použití v červenom víne si odstránite triesloviny, ktoré ste sa tak usilovne snažili počas fermentácie dostať do červeného vína. Bohužiaľ to nefunguje tak, že sa naviaže iba s rušivými, drsnými trieslovinami, a teda podľa mňa preto VinoGel nie je vhodný pre červené vína. Určite sú nejaké prípravky, ktoré sú vhodné aj pre červené vína ak chceme odstrániť nejakú drsnejšiu trieslovinku, ale myslím si, že vždy stratíme pri čírení červeného vína aj trochu toho čo nechceme stratiť... Napríklad IsingClair- Hausenpaste je vraj dobrý na šetrné čírenie červených vín, ale nemám to osobne odskúšané. Bentonit je silne záporne nabitý a teda reaguje s kladne nabitými časticami. Problém je, že aj antokyanidíny (farbivo) má kladný náboj a teda bentonit reaguje aj s nimi a dochádza tým k strate farby vína, prípadne aj pozmeneniu odtieňu vína. Nakoľko bielkoviny reagujú aj s trieslovinami, tak je použitie bentonitu v červenom víne nepotrebné. Nemalo by dôjsť k bielkovinovému zákalu. Ak by som sa v niečom mýlil, alebo máte iný názor tak ma prosím opravte :).
@@vinoavinarstvo Ďakujem za odpoveď a verím, že sa víno o niečo vylepší. Tiež mám skúsenosť, že síra stiahne farbu, ale časom sa zase vráti. Prvý krát som pridal enzým a som veľmi spokojný, zvýraznila sa farba, vôňa a tiež víno je plnšej chuti.
👏🍇👌🍀 Veľmi poučné. Sám som narobil veľa chýb.
Zdravím, poprosím o radu. V pivnici teplota klesla zo 17°C na 14°C Treba číriace prípravky ako Klar -Sol Super, VinoGel a NaCalit PORE-TEC stiahnuť každopádne do 14 dní, alebo môžem dobu stáčania predĺžiť napr. o 7 dní z dôvodu nižšej účinnosti pri nižšej teplote. Môžu nastať nežiadúce účinky?
účinnosť prípravkov nezáleží na dobe ležania na kaloch, ale len od teploty vina a kvality premiesania vina s prípravkami. Vzájomné spojenie ciriacich prípravkov s látkami vo vine na základe rozdielnych elektrických nábojov +,- prebieha veľmi rýchlo. Jedine čo pomôže pri nižšej teplote je zvýšenie dávky ciriacich látok, z dôvodu ich nižšej účinnosti pri nižšej teplote. Vo vašom prípade by to bolo o cca 15%.
@@vinoavinarstvo Tak že, tých 14 dní je len kvôli usadeniu kalov a nemá vplyv na samotný proces naviazania látok, je jedno kedy stiahnem kaly výsledok bude rovnaký. Poučenie do budúcna. Ďakujem za odpoveď.
Dobrý príspevok, ďakujem, ružové je zatiaľ dobre
Ak prisírim rmut počas mletia hrozna, divoké kvasinky sú atakované a hneď sa vytvorí priestor pre ušľachtilé kvasinky. Kedy majú čas byť divoké kvasinky aktívne tak, že významne spotrebujú živiny (B1) pred ušľachtilými?
vo svojich prispevkoch vždy vinárov nabádam aby dôsledne pracovali so sirou od zberu hrozna, cez cele spracovanie hrozna. Jednak tým zabránia oxidacii muštu a potlačia činnosť divokých kvasiniek, ktoré sú bohato zastúpené na povrchu hrozna a preto sa hneď dostanú pri spracovaní hrozna do muštu a v mušte sa okamzite začínajú rýchlo množiť. Ak mušt dostatočne pred fermentaciou a pred odkalenim nezasirime, divoké kvasinky prevladnu nad uslachtilymi a začnú fermentaciu a vtedy spotrebujú živiny potrebné pre ušľachtilé kvasinky.
@@vinoavinarstvo o.k., teda včasným sírením nemajú šancu
Dobry den, spravne som pochopil postup. (Pri cistych kulturach kvasiniek) Po ukonceni fermentacie do 7 dni stiahnut z hrubych kalov. Nasledne do 6 tyzdnov zacinam cirit vino pripravkami trojkombinaciou a do 14 dni vino filtrujem. Vino pred cirenim pripravkami nefiltrujete hrubym filtrom? Dakujem
áno, vino po fermentacii dolejeme tak aby nádoba bola plná. Alebo z fermentacnej nadoby prečerpame do inej nadoby. Necháme hrubé kali sedimentovat cca 4-7dni a stiahneme z hrubých kalov. Potom ak vino nemiešam na je jemných kaloch, vino nechám prirodzene sedimentovat 4 - 6 týždňov a ak sú dobre podmienky na cirenie vina t.z. teplota vina vyššia ako 15 stupňov celzia vino cirim. Pred cirenim vino nefiltrujem. Z kalov po cireni vino stiahnem do 14 dni. Niekedy vino z kalov po cireni aj priamo filtrujem na filtračných doskach S-10N. Ale len niekedy, lebo bentonit rýchlo znáša filtračné dosky. Lepšie je vino z kalov po cireni len stiahnuť, nechať prirodzene vyčistiť a potom filtrovať.
@vinoavinarstvo Vyborne dakujem, cely rok som postupoval podla vasich rad vo vinici aj pivnici. Musim sa vam za to aspon takto podakovat. Bez merania premennych velicin to bola loteria doteraz. Za tyzden filtrujem po cireni. Zatial to vyzera velmi dobre. Dakujem
Pokiaľ niekoho zaujímajú GPS súradnice na tričku - je to hora Sněžka, CZ :)))
Pán chemik je tam ktorí nerobí víno ale chemickú látku s príchuťou vína.
Ake chemicke latky mate na mysli?
@@vinoavinarstvo Stačí si pozrieť jeho videá. Je to vyštudovaný chemik je to vidno. Na pôdu používa herbicídy aby tam ani jedno stebielko nevyrástlo. Bohvie čo všetko ešte pridáva do "vína" za kamerou. Jedným slovom katastrofa.
Ake chemicke latky mate na mysli? Vystudavany je v odbore kvasna chemia. Kam by ste chceli ist studovat ak by ste chceli pracovat s vinom? Pisete tu ze robi chemicke latky, ved budte konkretny, ake chemicke latky? Pouzivame klasicke pripravky do vina. A aku chemiu za kamerou mate na mysli tiez nevieme? My si mozeme mysliet ze ste hrdina len za pocitacom, možno by bolo pre divákov zaujímavé, keby sme natočili video spolu. Rozdielne názory na výrobu vína, môžu byť zaujímavé.
@@vinoavinarstvo Je to čisto iba môj názor. Ja by som také "víno" ktoré pochádza z preherbicídovanej pôdy (vidno to na tom viniči ako žltne), určite nepil a nikomu by som ani nedoporučoval ho piť, pretože herbicíd sa veľmi dobre akumuluje vo viniči. Neviem či je prežitok z minulého režimu, že každý nemôže mať svoj názor. Neberte to tak osobne. Prajem pekný deň.
@@moiklnkhgf5914 s vašou odpoveďou ohľadom použitia herbicidu v mojej vinici sa nestotoznujem. Používam polovičnú dávku herbicidu vo vinici raz za rok, teraz na jeseň, keď už vinič sa ukladá na zimný odpočinok. Problémom mojej vinici je vek, vyše polovicu štepov otec vysadil v r. 1969 a potrebovala by viac organického hnojiva. Váš názor akceptujem, neberiem to osobne, ja si za svojimi názormi stojím a vystupujem vo svojich videách pod svojim menom. Za socializmu sa hovorilo že kritika je hybná sila pokroku!
Dobry .... kedy v ktorej faze aplikujete Sensovin ? Aplikujete ho spolu s vinogelom, klarsolom a nacalitom ? Alebo až po stáčke z Bentonitu ? Ďakujem.
To uz patri do kraslenia, nie cirenia. Pridava sa samostatne, az ked vino mame vycirene a ked uzname, ze to je nutne.
Ak vino mame vyfiltrovane a upravujeme, kraslime ho sensovinom, urobime opäť stáčku. Realizujete opakovane filtrovanie, alebo len ta stáčka stači ? Ďakujem
Dobrý večer, mám stiahnuté víno (Chardonnay) z hrubých kvasníc do 50l demižónov. V pivnici je cca 20 st. C a zatiaľ je samočírenie slabé. Plánujem to číriť priamo v demižónoch. Síra je cca 40 mg. Doporučili by ste kombináciu Klar sol super - vinogel -bentonit a kedy začať? Filtráciu nemám (dorábam cca 200-250 l) a zatiaľ som nikdy zásadne nemusel číriť, samočírenie bývalo relatívne rýchle. Kedy sa odhadom dokáže po použití číriacich prípravkov samovyčíriť? Vďaka za info.
samocistenie v malých nádobách cca 50 lit. Ako mate vy je relatívne rýchle. Ako budete robiť kraslenie vášho vina pomocou uvedenej trojkombinácie Klar sol super, Vinogel a Nacalit doporučujem vám to vino prečerpat do skopku alebo kadi. Tam vino s ciriacimi prípravkami dobre premiešať a dat späť do fliaš. Samocistenie prebehne do 10 dni. Potom môžete vino filtrovať alebo len stiahnuť z bentonitovych kalov.
Chcem sa vyhnúť potenciálne masívnej oxidácii vína pri prečerpávaní do spoločnej nádoby pre čírenie a ďalšej manipulácii s ním. Takú nádobu ani nemám a preto to chcem robiť priamo v demižónoch.
Dobrý deň ,chcem vás poprosiť ,meriam siru vo víne prípravkom regent ale neexistuje aj neke iné meranie, keď áno poprosím vás o tip poprípade o link. Ďakujem , veľmi mi pomáhajú vaše videá pri výrobe vína. Dakujem
Z nasich skusenosti vieme, ze reagenty su nepresne. Odporucame vam aparaturu na meranie siry, ktoru mame v ponuke: vinoavinarstvo.sk/kategoria-produktu/analyzavina/ Od tohto su lepsie uz len specializovane laboratorne pristroje.
Dobry den, chcem vas poprosit o radu, ako dlho nechavate posobit bentonit? Dakujem
Na bentonit sa bielkoviny naviažu rýchlo, v priebehu niekoľkých minút. Ja nechávam potom bentonit sedimentovať cca 8 - 12 dní, potom víno stiahnem z bentonitových kalov.
@@vinoavinarstvo dakujem velmi pekne
Zdravim, pri krasleni se da pouzit i kombinace nekolika priravku najednou? pripadne jake kombinace mate odzkousene? dekuju
ja používam trojkombinaciu na círenie vina. A to Vinogel, Klarsol super Nacalit. Po pridaní každého pripravku vino premiešam a po cca 10 - 15 minútach pridám ďalší prípravok. Robím to zvyčajne vo veľkej kadi a po vycireni vino prečerpam do nádoby k nechám bentonitove kaly sedimentovat a po 9 - 14 dňoch vino z kalov stiahnem. Urcite najdete tento popis aj vo videach.
dovolim si ciastocne nesuhlasit...pokial je vinko kalne tak ma dostatocne reduktivny charakter (ciste kaly vytahuju kyslik z vina)...co sa tyka bentonitu...brutalne mi to stahuje chut vina ...,konkretne.....bentonit je v principe zasadita latka..ktora reaguje s kyselinou vo vine sice perfektne absorbuje pachy, ale okrese Vam vino...ps: poslem moje vina do sutazi kde budete v komisii...inak aj napriek kritike ktoru tu davam som Vas fanusik... granucol ge vam dokaze z vina urobit vodu...ps: Moj osobny odkaz...dost ste makali na vinici 👌...nepokazte si to v pivnici...nesahajte do toho moc ...ja mam teraz tiez vsehochut...ps nerobte co netreba...mate krasnu surovinu...nesahajte na nu moc...sorry za kriticky ale dufam ze jasny prispevok
Ak chcete mať vino stabilne voči bielkovinovemu zákalu, musíte vino osetrit bentonitom. Áno aj prirodzeným spôsobom vino sa vystabilizuje, ale trva to aj viac ako 10 mesiacov. Granucol ge sa používa len do vin, kde to vinu pomôže, ak sa stala nejaká chyba napr. Vysoká farba a pod. To ze sme o tych pripravkoch hovorili vo videu, neznamena, ze ich ideme pouzit vsetky. Bolo to urcene pre tych vinarov, ktori by dany problem chceli riesit. Ďakujem za príspevok, tato téma je rozsiahla a da sa o nej veľa rozprávať.
Mohli by ste sa tiež podeliť o to akým spôsobom miešate vína napríklad vo väčších nádobách.
Do 600 litrov miešam v nerezovej kadi pomocou drevenej veľkej vareci. V minulosti som robil vino aj v 1500 litrovej a 2500 litrovej nádobe. Tie som miesal pomocou čerpadla vpredu zo spodu nadoby som tahal vino a do vrchu v zadu nadoby som ho do nadoby vracal. Podľa vyrobcom udavaneho výkonu čerpadla litre za minutu. Som nechal nadobu miešať taku dobu aby ju cerpadlo dva krat precerpalo dokola.
Nespomenul ste kontrolu bielkovín vo víne. Pred fľašovaním to považujem za jednu z najdôležitejších operácia pri finalizácii vína.
K tomu sme mali niekolko videi pred rokom.
@@vinoavinarstvo Ok to mi uslo. Majte sa.
Nic sa nedeje :)
Dakujem.
Dobrý den, kolika procentní používate síru??
vinoavinarstvo.sk/kategoria-produktu/pripravky/sirenie-vin/
Dobrý deň, chcem sa spýtať akú máte skúsenosť s tekutou sírou(100%), čo sa týka dávkovača? Odporúčate alebo nie?
Dávkovač siry do potrubia rmutu sme používali v minulosti vo velkovyrobe. Je to dobrá vec , ale musíte si to zosynchronizovat s čerpadlom čo tlači rmut. To znamená čerpadlo tlaci, dávkovač davkuje, cerpadlo netlačí dávkovač nedavkuje.
Zdravím Vás pán Porubský! Koľko dní odporúčate nakvášať červené vínko na šupkách, prípadne do poklesu akej hustoty? Viem, že to už odznelo v nejakom Vašom videu, ale neviem sa dopátrať... Dovolím si ešte jednu otázočku ohľadom technológie Pét-Nat, koľko zbytkového cukru by ste odporučili ponechať (prípadne akú hustotu) pri flaškovaní týchto šumivých vínach. Ďakujem za užitočné informácie, a veľa zdravu želám! Rado.
Doporucujem červené rmuty lisovat pri hustote cca 1000. A nechat dokvasit v nadobe. Z vyroby sumivych vin som uz trochu vypadol, pozriem sa do svojich poznamok a odpoviem vam aj na druhu cast otázky.
Ďakujem, Rado.
čírenie odoberá(niečo zlé), krášlenie pridáva (niečo dobré)... asi tak?
Ano
... dávnejšie som sa dočítal, že ak sa ponechá dlhšie na kvasinkovom kale tak bude víno plnšie. Po necelých dvoch týždňoch začalo víno zapáchať, hoci kaly ako tak voňali. Víno sa dalo do "poriadku" až v apríly a bolo výborné ...
Neviem ci ste vino na kvasniciach aj miešali, to je dôležité. Podla mňa vám mohla vo víne prebehnúť jablcno mliečna fermentacie, preto smrdelo po diacetile. Ked sa odvetral na jar, tak vino bolo harmonicke.
Dobry ... poprosim radu. Aky je prepočet množstva kyseliny vinnej pri zníženi ph v mušte. Ďakujem
vinoavinarstvo.sk/community/vyroba-vina-vyroba-vina/hodnoty-ph/
Chcem vas poprosit o radu ako postupovat pri zastaveni kvasenia z dobodu dosiahnutia väčšieho zbytkoveho cukru. Alebo radite radšej vino dokvasiť a potom dosladoť ? Výhody, nevýhody ? Ďakujem
Dobrý deň, najdete to vo videu takto z pred roka.
Moc pěkné video, díky, ať vám to kvasí 🍷
No le entiendo
Lo sentimos por eso. El vídeo está sólo en eslovaco y está destinado a pequeños productores de vino. Intente activar los subtítulos generados automáticamente. O puede visitar nuestro sitio web www.vinoavinarstvo.sk y hacer que un traductor traduzca los artículos. Si está interesado en la elaboración de vino para pequeños productores, allí encontrará una gran cantidad de contenido.
dobrý večer.. keď ma netlačí čas vyčíri sa víno aj samé bez pridania prípravkov do budúceho roku ?
áno vino sa vyciri aj samé do jedného roka. Rozdiel je v tom, ze pri samocireni nemôžete ovplyvniť nedostatky vina, môžu vo vine pretrvat. Ja po vycireni vino aj filtrujem, zvyčajne na filtračných doskach S -10 N.
Po čireni doporučujete aj filtraciu vina,ďakujem
áno vino sa vyciri aj samé do jedného roka. Rozdiel je v tom, ze pri samocireni nemôžete ovplyvniť nedostatky vina, môžu vo vine pretrvat. Ja po vycireni vino aj filtrujem, zvyčajne na filtračných doskach S -10 N.
Chcem sa opytat, ak po objaveni choroby, napr. mučnatky odporucate aplikovat do jedného postreku hlavne kontakt a zároveň aj systém. Nie je dvojita dávka postreku pre vinič škodlivé ? Ak nie ide rovnaká dávka podľa výrobcu na množstvo vody ? Ďakujem
nie, nie je škodlivá a dáva sa hlavne vtedy, keď sa objaví choroba. Dávkovanie je podľa výrobcu. Ak je kontakt na 100l 20g dáte 20g a systém na 100l 10ml tak dáte 10ml. Spolu kontakt aj systém do daného objemu. Nedávate si 2x 100l vody, dáte to všetko do tej nádoby.
... všetko ako má byť, ale čo so bzdochami ktorých je v tomto suchom roku v strapcoch požehnane...
Tento problém sme zatiaľ neriešili.
Zdravím, pokud mám teplotu vina 20st, jak se změní onen zbytkový cukr v přiložené tabulce prosím? Diky
Dobry den, na konci tohto clanku je k tomu diskusia a tabulka: vinoavinarstvo.sk/technologicky-postup-na-vyrobu-ruzovych-vin/
@@vinoavinarstvo myslel změna hustoty a následně onen potencionalni cukr
pri rozdiely teplôt o desať stupňov oproti ciachovaniu hustomeru, je to o dva gramy na liter. Vo vašom pripade by odchylka mala byt o jeden gram.
dobrý večer .. da sa doma vyrobiť nizkohistamínové víno ? alebo je na to potreba niečo špeciálne ?
doma veru nie teda teoreticky ano ale investicia do tej vyroby by bola vysoka
Dolezite je aby v poriadku prebehlo kvasenie, ak vznikaju pri kvaseni problemy, rastie aj mnozstvo histaminu. Nejaku specialnu metodu na vyrobu histaminu nepozname, ale co sledujeme vina, kde sa davaju robit analyzy na histamin, je to takto.
Dobry den Ja napriklad na chladenie pouzivam klimatizaciu beznu ktora ma okalamae cidlo a viem is s teplotou na 7 stupnov Ale pocas kvasenia je nastavene na 16 stupnov a must pocas kvasenia ma cca 18-19 stupnov co som ho meral pravidelne zas su aj chladiace spirali co sa pouzivaju napr na chladenie pri vyrobe piva tie som zas pouzival na chladenie rmutu pocas maceracie
spôsob chladenia rmutu, muštu môže byť rôzny. Musime sa snažiť aby bol ekonomický a teplota kvasiaceho muštu aspoň 19 stupňov a menej.
Růžové co stahujete, aby mělo vyšší zbytkový cukr stabilizujete jak, aby dále nekvasilo? Děkuji za odpověď
ružové vino so zvyskovym cukrom sa stabilizuje volnou sirou cez 50 mg na liter a sterilnou filtráciou na filtračných doskách st 7n. Da sa použiť na posilnenie stability konzervačna látka sorban draselný.
Gratulujem Ste veľký odborník a vinár, krásne prednášky.
Neviem, či som dobre rozumel, ale hovorili ste kedy dávate 3. tretinu živnej soli. Predpokladám, že 1. tretinu dáte hneď po podaní kvasníc, ale kedy dáte 2. tretinu som sa nedozvedel ... Vďaka za doplnenie.
prvé dve tretiny výživy s kvasinkami a tretiu tretinu po dvoch dňoch od pridania kvasiniek.
@@vinoavinarstvo Ja som vydedukoval, že 1/3 živín dávate do zákvasu (nebolo jasne povedané) ďalšiu 1/3 do muštu so zákvasom po 2-3 hodinách a zvyšnú 1/3 po dvoch dňoch od pridania kvasiniek (zákvasu). Či nie?
Červená vína kvasíte při jaké teplotě?
je to závislé od toho aké vino chcete vyrobiť. Ľahké ovocne červené vino do 25 stupňov. Plné extraktivne červené vino 28 - 35 stupnov celzia.
Prečo sa hrozno oberá už pri cukornatosti 18° NM, keď by sa v takomto horúcom roku dala dosiahnuť cieľová cukornatosť 21° NM bez problémov a navyše by bolo víno prívlastkové? Rozdiel sú iba 3 stupne NM, takže stačilo by počkať plus mínus 9 dní a nemuseli by sme pridávať žiadny cukor. Je nejaký dôvod, prečo sa to takto nerobí? Nie je to škoda, keď by sme mohli mať víno s prívlastkom?
Existuje tzv. technologicka zrelost hrozna, pri ktorej sa da vyrobit z daneho hrozna kvalitne vino. Nie vsetkym odrodam vyhovuje cukornatost 21 a viac... pri tejto cukornatosti mozu niektore odrody prist o aromu a mozu byt fadne v chuti. Je to individualne a zavisi od kazdeho aky druh vina si chce vyrobit.
Aké kvasinky by ste doporučili na samorodnú odrodu Aletta (Muškát Ottonel x Eger 2)? Mne zatiaľ vychádza najvhodnejšie niečo ako FermiHill Intense alebo podobné.
Dane kvasinky nepoznam, my by sme doporucovali oenoferm bouquet
Robím víno 20 rokov, ale tieto videá mi vždy niečo dajú. V 90 % používam rovnaké tech. postupy, až na stabilizáciu vín ! Tieto videa si pozriem rád, lebo sú poučné a úprimné. Ak to pozerajú profíci, tak nech nemudrujú a odpustia si komentár. Čo sa týka plastových nádob, výrobcu poznám veľmi dobre ( som z Modry ) a tieto nádoby sú vyrábané z potravinárskeho certifikovaného plastu !!! Toľko pre mudroškov. P.S. Pane, robíte to perfektne a pokračujte v tom !
Dakujeme! :)
Dobrý deň.Mám taký problém.Mušt som po lisovaní zasíril tekutou sírou na 50mg/l volnej siry,mušt mi ani po dvoch dňoch nekvasí,ako mám ďalej postupovať ?😕Ďakujem.
vinoavinarstvo.sk/community/vyroba-vina-vyroba-vina/presireny-must/#post-276
Ďakujem za užitočné informácie. Nie som síce vinár aj keď trocha viniča pestujem. Som začinajúci výpalník a kultúrne kvasinky mi očas v rmute či mušte štrajkovali. Vďaka vám už viem prečo lebo som nedodržal správny postup rehydratacie. Ešte raz vďaka 🙂
Tak maceráciu rmutu ste nakoniec nerobili, alebo som to prehliadol? Hadica z mlynčeka išla priamo do lisu. Odporúčali ste ju tento rok vykonať a hrozno ste mali poškodené do 5 percent, takže tam nebola kontraindikácia. Spomínate, že pektolytický enzým pridávate až v druhej polovici kvasenia muštu. To je trochu v rozpore s tým, čo som doteraz o tom čítal, že by sa to malo pridávať do rmutu, alebo do kvasu pri výrobe pálenky, čiže tam má byť pevná zložka ovocia, pri rmute sú to šupky z bobúľ. Lebo jeho pôsobenie je práve v rozpúšťaní pektínu a uvoľňovaniu aromatických látok zo šupiek, čo už v kvapalnej fáze v mušte a burčiaku absentuje, tak mi nie je jasné, ako by to malo fungovať v čistej kvapaline burčiaku alebo rampáša, keď tam už nie sú šupky a nemajú sa tak z čoho uvoľňovať aromatické látky. Jeho účinok je tak práve v extrakcii aromatických látok, ktoré sú uzavreté bunkovými stenami rastlinných buniek šupky a ťažko sa uvoľňujú do kvapalného roztoku a práve pektolytický enzým to má umožniť. Pri tom najnovšom nerezovom mlynčeku som sa dočítal u predajcu, že tiež najskôr melie a až potom odstraňuje strapinu, tak by ma zaujímalo, ako to teda je v skutočnosti?
Rmut v lise som mal aj s časťou mustu 4 hodiny, lebo hrozno som mlel svoje a od dvoch kamarátov. Tak maceracia prebiehala v lise, aj keď časť šťavy odtieklo. Je to taky spôsob maceracie prispôsobený mojej technológií a moznostiam.
@@vinoavinarstvo OK, ale v článku z roku 2009 ste takýto postup nedoporučovali, teda aby samotok zostal v nádobe s pomletým hroznom. Citujem: "- naležanie robíme tak, že mušt s nádoby so zomletým hroznom nestiahneme. Mohlo by dôjsť k zapareniu hrozna a vyluhovanie by nebolo tak úspešné!"
tiez som nepochopil preco az potom, ono je enzym na uvolnenie aromy a enzym na uvolnenie stavy a aromy z bobul, tak neviem, a dovod preco nepouzivat enzym pri poskodenom hrozne? resp, ked mam toho menej, a nam niekde aj poskodene hrozno nspr chorobou, ale pracne kazdy straoec preberiem od takychto bobul, stale to plati ze pektoliticky enzym nepouzivat?
@@SpevoHC Ak je hrozno poškodené, tak je predpoklad prebiehajúcich hnilobných procesov a tam asi nechceme, aby sa také látky intenzívnejšie vylúhovali. Ak sú strapce zbavené poškodených bobúľ, tak tam nevidím dôvod, aby sa nepoužil enzým, lebo sme odstránili problém. Mne sa tiež zdá najlepšie použiť enzým do rmutu, kde sú aj šupky. Všetky zdroje uvádzajú, že práve z nich sa má uvoľniť aróma buketu, tak neviem, aký je cieľ použiť enzým až v mladom víne. Možno je to iný typ enzýmu a iný princíp.
Minulý rok ste vo videu z oberačky a spracovaniu hrozna používali disiričitan sodný. Je nejaký kvalitatívny rozdiel medzi ním a disiričitanom draselným? Draselný je viac používaný a aj predávaný. Dočítal som sa, že je to kvôli sodíku, ktorý nie je moc žiadúci.
Rozdiel medzi disiricitanom sodným a draselným je hlavne v cene. Sodný je lacnejší.