Ze stoickim spokojem
Ze stoickim spokojem
  • 156
  • 270 322
Bardzo nudny odcinek – Podcast "Ze stoickim spokojem" – #115
Zapraszam do wysłuchania odcinka poświęconego nudzie. Co to jest nuda? Ile jest jej rodzajów? Czy nuda jest czymś złym czy dobrym? Czy stoik może doświadczać nudy? Na te pytania odpowiadam w dzisiejszym odcinku podcastu. Zapraszam do słuchania.
มุมมอง: 296

วีดีโอ

Choroba niedoczasu - Podcast "Ze stoickim spokojem" - #114
มุมมอง 8867 ชั่วโมงที่ผ่านมา
Współczesność często opisana jest z perspektywy deficytu czasu. Z jednej strony mamy coraz więcej narzędzi oszczędzających czas, z drugiej zaś strony coraz więcej ludzi narzeka na brak czasu, używając tego osobliwego neologizmu „niedoczas”, a nawet wulgaryzmu „kultura zap dolu”. Skąd się to bierze? Jak sobie z tym radzić po stoicku? Czy brak czasu zawsze jest czymś złym? Zapraszam do wysłuchani...
Nie ustawaj w wysiłku - Podcast "Ze stoickim spokojem" - #116
Co to znaczy wysilać się? Czy wysiłek, sam w sobie, bez względu na to do czego prowadzi, jest czymś dobrym, złym, czy neutralnym? Czy jeżeli moglibyście do jakiegoś ważnego celu w waszym życiu dotrzeć na dwa sposoby, przy czym tylko jeden z nich wymagałby wysiłku, to czy racjonalne jest wybranie tego drugiego? Zapraszam do wysłuchania odcinka podcastu, który podejmuje te pytania.
Na co nam potrzeby? - Podcast "Ze stoickim spokojem" - #113
มุมมอง 55416 ชั่วโมงที่ผ่านมา
Wszyscy odczuwamy…, ale co właściwie? Pragnienia? Potrzeby? Chęci? Jak odróżnić jedne od drugich. Współczesność nauczyła nas myśleć o sobie w kategoriach pewnego zbioru potrzeb, od zaspokojenia których zależy uczucie spełnienia i dobrostanu. Pod tym względem bardzo się różnimy od stoickiego sposobu myślenia od świecie. W dzisiejszym odcinku wyjaśniam tę różnicę.
Platon, miłość i stoicy, cz. 2 - Podcast "Ze stoickim spokojem" - #112
มุมมอง 36319 ชั่วโมงที่ผ่านมา
Zapraszam do kontynuacji stoickiej podróży po świecie Platona. W tym odcinku poznacie moją wykładnię platońskiej koncepcji miłości, owoc mojego wieloletniego obcowania z tym filozofem i jego „Ucztą”. Na pewno znajdziecie tu wiele zaskakujących was twierdzeń, bo prawdziwy Platon odbiega od wielu podręcznikowych wykładni. Zapraszam do słuchania.
Platon, miłość i stoicy , cz. 1- Podcast "Ze stoickim spokojem" - #111
มุมมอง 600วันที่ผ่านมา
W dzisiejszym odcinku zapraszam słuchaczy i słuchaczki w podróż. Wyruszamy poza obszar filozofii stoickiej, po której się zazwyczaj poruszam i odwiedzamy świat Platona, a w tym świecie region o nazwie miłość. Na wyprawę zabieramy oczywiście ze sobą mistrzów stoickich, którzy nam będą po drodze objaśniać podobieństwa i różnice między filozofią Platona a stoicyzmem. Zapraszam do słuchania.
O dwóch uchwytach - Podcast "Ze stoickim spokojem" - #110
มุมมอง 563วันที่ผ่านมา
W dzisiejszym odcinku powracam do omówienia ćwiczenia „Dwa uchwyty”. Przedstawiam więc pogłębioną analizę i procedurę przeprowadzania tego ćwiczenia, omawiam je na konkretnym przykładzie i wyjaśniam jak praktykować je w ramach codziennej stoickiej rutyny. Zapraszam do słuchania.
Nowe ćwiczenie stoickie - Podcast "Ze stoickim spokojem" - #109
มุมมอง 78314 วันที่ผ่านมา
Zazwyczaj opowiadam o technikach stoickich powstałych w zamierzchłych czasach. Ale przecież stoicyzm to wciąż żywa, a nawet coraz bardziej żywa filozofia. Dlatego dzisiaj przedstawiam nowe ćwiczenie stoickie - prosząc słuchaczki i słuchaczy o zaproponowanie chwytliwej nazwy. Prezentację tę poprzedzam refleksją na temat sukcesów i niepowodzeń we wdrażaniu zadania stoickiego przedstawionego przez...
Pięć stopniu stoicyzmu - Podcast "Ze stoickim spokojem" - #108
มุมมอง 75514 วันที่ผ่านมา
W dzisiejszym odcinku kontynuuję koncepcję codziennego elementarnego systemu praktyki stoickiej. W szczególności wyjaśniam, odnosząc się w ten sposób do dyskusji między słuchaczami, jak można połączyć jego wprowadzanie z modelem stopniowego pogłębiania praktyki stoickiej. Zapraszam do słuchania.
Zadanie stoickie - Podcast "Ze stoickim spokojem" - #107
มุมมอง 62321 วันที่ผ่านมา
W tym odcinku zapraszam do zmierzenia się z zadaniem stoickim. Czym jest to zadanie? Stanowi ono odpowiedź na pytanie, jaki minimalny zestaw czynności (praktyki wewnętrznej), w moim przekonaniu, powinna codziennie wykonywać osoba współcześnie praktykująca stoicyzm. Jako taki odcinek ten skierowany jest zarówno do osób początkujących, jak i zaawansowanych. Te pierwsze w łatwy sposób przyswoją so...
Heraklit z Efezu i stoicyzm - Podcast "Ze stoickim spokojem" - #106
มุมมอง 86121 วันที่ผ่านมา
W dzisiejszym odcinku wracam do cyklu nagrań mających intencję poszerzenia perspektywy. Zapraszam was na wyprawę w głąb tajemniczego świata Heraklita z Efezu. Przytaczam i analizuję liczne aforyzmy tego greckiego filozofa oraz wyjaśniam jego powiązania z filozofią stoicką. Zapraszam do słuchania.
O kotwicach człowieka - Podcast "Ze stoickim spokojem" - #105
มุมมอง 1K21 วันที่ผ่านมา
O tym, jak reagujemy na różne sytuacje i jak się w związku z nimi czujemy decydują nasze różne zakotwiczenia w życiu. Różne rzeczy są dla różnych ludzi ważne. O tym co i do jakiego stopnia jest dla nas ważne przekonujemy się często dopiero w obliczu jakichś przeciwności życiowych, które ujawniają nasze czułe struny czy zakotwiczenia, których wcześniej mogliśmy się nawet nie domyślać. Które z ty...
O stawianiu granic po stoicku - Podcast "Ze stoickim spokojem" - #104
มุมมอง 1.3Kหลายเดือนก่อน
O stawianiu granic po stoicku - Podcast "Ze stoickim spokojem" - #104
Stoicyzm i narodziny filozofii cz. 2 - Podcast "Ze stoickim spokojem" - #103
มุมมอง 449หลายเดือนก่อน
Witam w kontynuacji odcinka na temat narodzin filozofii. Nie zmieściłem się ze wszystkim poprzednio, w szczególności z wyjaśnieniem tego, co to znaczy, że ja jestem filozofem stoickim, z naciskiem, tym razem, na filozofa, a nie na stoika. W trakcie poszukiwania odpowiedzi na to pytanie dokonałem ciekawego odkrycia, z którym na koniec tego odcinka się dzielę.
Komentarz do Stoiska nr 5
มุมมอง 215หลายเดือนก่อน
Komentarz do Stoiska nr 5. Rozmawia Tomasz Mazur Z Jolantą Księżak.
Komentarz do Stoiska nr 3
มุมมอง 204หลายเดือนก่อน
Komentarz do Stoiska nr 3
Komentarz do Stoiska nr2
มุมมอง 367หลายเดือนก่อน
Komentarz do Stoiska nr2
Stoicyzm i narodziny filozofii cz.1 - Podcast "Ze stoickim spokojem" _ #102
มุมมอง 1.2Kหลายเดือนก่อน
Stoicyzm i narodziny filozofii cz.1 - Podcast "Ze stoickim spokojem" _ #102
Metafizyka słabości - Podcast "Ze stoickim spokojem" - #101
มุมมอง 1.2Kหลายเดือนก่อน
Metafizyka słabości - Podcast "Ze stoickim spokojem" - #101
Sto stoika - Podcast "Ze stoickim spokojem" - #100
มุมมอง 382หลายเดือนก่อน
Sto stoika - Podcast "Ze stoickim spokojem" - #100
O słabości _ Podcast "Ze stoickim spokojem" - #99
มุมมอง 473หลายเดือนก่อน
O słabości _ Podcast "Ze stoickim spokojem" - #99
Przepuść to najpierw przez spokój - #98
มุมมอง 1.6Kหลายเดือนก่อน
Przepuść to najpierw przez spokój - #98
O poczuciu sensu - #97
มุมมอง 1.2Kหลายเดือนก่อน
O poczuciu sensu - #97
Rower czyli świat - #96
มุมมอง 1.2K9 หลายเดือนก่อน
Rower czyli świat - #96
O czasie, cz. 2 - #95
มุมมอง 1.1K9 หลายเดือนก่อน
O czasie, cz. 2 - #95
O czasie, cz. 1 - #94
มุมมอง 1.7K10 หลายเดือนก่อน
O czasie, cz. 1 - #94
O czynieniu postępów, cz. 3 -#93
มุมมอง 58511 หลายเดือนก่อน
O czynieniu postępów, cz. 3 -#93
O czynieniu postępów, cz. 2 #92
มุมมอง 67811 หลายเดือนก่อน
O czynieniu postępów, cz. 2 #92
O czynieniu postępów, cz. 1 #91
มุมมอง 1.5K11 หลายเดือนก่อน
O czynieniu postępów, cz. 1 #91
Stoisko nr 2
มุมมอง 611ปีที่แล้ว
Stoisko nr 2

ความคิดเห็น

  • @mandala5000
    @mandala5000 วันที่ผ่านมา

    Panie Tomaszu , czy warsztaty stacjonarne są w planach ?

    • @Zestoickimspokojem
      @Zestoickimspokojem วันที่ผ่านมา

      Poproszę o email na adres tomasz@zestoickimspokojem.pl - w odpowiedzi podeślę zaproszenie na najbliższe warsztaty.

  • @sylwestersosniak220
    @sylwestersosniak220 4 วันที่ผ่านมา

    Pozdrawiam serdecznie ✋

  • @sylwestersosniak220
    @sylwestersosniak220 4 วันที่ผ่านมา

    Pozdrawiam serdecznie 👍

  • @bj3046
    @bj3046 6 วันที่ผ่านมา

    Dziekuje za kolejna duchowa uczte 😘

  • @eldoradose
    @eldoradose 6 วันที่ผ่านมา

    Nie zgodziłbym się z taką interpretacją myśli Platona. Słowo idea od czasów Kartezjusza ma zupełnie inne znaczenie niż oryginalnie u Platona. Większość filozofów jest przekonana o tym, że nie są tymi przykutymi łańcuchami w jaskini, a conajmniej tymi którzy noszą za murkiem figury, niektórym się zdaje, że nawet wyszli z jaskini. Fakt, co wybitniejsi filozofowie są tymi noszącymi figury ale nie są tego nawet świadomi i robią to pół przytomnie. Z tekstów ezoterycznych, gnostycznych można się dowiedzieć, że Platon w Egipcie przechodził inicjacje. Polega ona na tym, że się jest zamkniętym w komnacie w piramidzie, gdzie przez 3 dni przeżywa się śmierć własnego ciała. Nie wiem w jaki sposób się to odbywało, ale tym była inicjacja w Egipcie. Dopiero za progiem śmierci widać idee, nikt z filozofów nigdy nie miał świadomego kontaktu z żadną ideą, bo samodzielne zaglądanie za bramę śmierci i powrót nie jest od tak możliwy, (po to są mniej więcej piramidy) co więcej, większość nie wie jaka jest różnica pomiędzy Nous a Episteme a to jest kluczowe, gdyż idee to tj. matryca Nous. Do zrozumienia Platona potrzebne są studia myśli Wschodu, Wedy, Upaniszady filozofia Sankhji a także stara filozofia chińska która wspomina o złotej erze i idealnym porządku społecznym. Rzym nazywał to erą Saturna i także próbowano to wcielać z tą różnicą że rodzina zmieniała wszystko i uniemożliwia realizacje takiego ustroju. Chrześcijański system feudalny podejmuje próbę ponownie i wyszło całkiem dobrze, bo udało się pogodzić rodzinę, problem jednak w tym, że ludzie w takim idealnym napięciu moralnym nie wytrzymali i ryba zaczęła się psuć od głowy. Pierwsze psucie to rozwody u arystokracji i korupcja kleru. Idea jest czymś przeszłym, jest duchem i Platon sięgał najdalej, do "złotej ery" (satjajuga na Wschodzie) i dlatego nie można jej wcielić, bo to próba wskrzeszenia umarłych. Jest to jednak źródło najszczytniejszych myśli do których jest w stanie wznieść się człowiek, mogą stanowić co najwyżej inspiracje. Najmniej od Platona za to, będziemy mogli się nauczyć właśnie o miłości, gdyż miłość nie jest ideą, nie jest czymś co było ale czymś co się dopiero rodzi. To dlatego Dante umieszcza Platona i wszystkich starożytnych w piekle, za nieznajomość Chrystusa.

    • @Zestoickimspokojem
      @Zestoickimspokojem 6 วันที่ผ่านมา

      Myślę, że to mógłby być punkt wyjścia do dłuższej debaty. Mam zupełnie inną interpretację. Czytałem bardzo dużo różnych opracowań twórczości i życiorysu Platona. W mojej ocenie nie ma mocnych przesłanek (a jedynie spekulacje) na tak silne powiązanie jego myśli z tradycją Wschodu i ezoteryką. Wszystkie specyficzne motywy jego filozofii da się wywieść z inspiracji pitagorejsko-orfickich i sokratejsko-heraklitejskich. Nie ma żadnych przekonujących danych historycznych na temat jego egipskich inicjacji. Uważam, że to raczej motywowane ezoterycznymi tęsknotami fantazje.

    • @eldoradose
      @eldoradose 6 วันที่ผ่านมา

      ​@@Zestoickimspokojem Jak się dobrze zbada treści ezoteryczne, to wszystkie starożytne kultury miały swoje misteria opierające się na podobnym rozumieniu pewnych uniwersalnych zasad, myśli kultury Wschodu najlepiej to opisała dlatego jest naprowadzeniem na każdą zachodnią filozofie, właściwie nie ma tego w filozofii zachodu, czego wcześniej nie powiedziano w Indiach, Platon wcale nie był tak oryginalny. Co nie oznacza, że się od kogoś uczył, do tego co jest na prawdę każdy może samodzielnie dochodzić. Dowodów historycznych nie ma na nic, historia jest tylko sztuką interpretacji. Teksty Platona także podlegają interpretacji ale ich gruntowna analiza nic nie daje, raczej poznajemy znaczenie po tym, w jaki sposób inspirują i do czego, a inspirują do dziś, bo próby odtworzenia "złotej ery" i państwa idealnego nie ustają. Dziś robi się to na modłę Hegla, bo wkleił pojęcie wolności którego u Platona nie było. Jednak będzie to wolność Kanta, czyli wolność do bezwzględnego posłuszeństwa wobec imperatywu kategorycznego. To również w Indiach zrozumiano, stąd tam się zabiega nie o wolność a o wyzwolenie. Tak czy owak, miłości u filozofów nie znajdziemy, bo miłość nie jest ani erosem ani mądrością.

  • @annaptak6480
    @annaptak6480 6 วันที่ผ่านมา

    Ta myśl jest jak iskierka nadziei na uratowanie homosapiens, homologikus, homostoikus i całej planety. Wielkie dzięki Mistrzu😊

  • @kopekrecon
    @kopekrecon 7 วันที่ผ่านมา

    Tyle się dzieje na kanale, że trudno nadążyć

    • @Zestoickimspokojem
      @Zestoickimspokojem 6 วันที่ผ่านมา

      Nadrabiam zaległości. Jeszcze miesiąc takiego tempa - potem wrócimy do częstotliwości raz na tydzień. Planuję też nowy cykl.

    • @kopekrecon
      @kopekrecon 6 วันที่ผ่านมา

      @Zestoickimspokojem cieszę się. Na każdy odcinek planuję czas z wyprzedzeniem. Żeby nikt i nic mi nie przeszkadzało. Siadam z kartką i długopisem i robię notatki. Często przewijam żeby wszystko dobrze zrozumieć. Na koniec a często też w kolejnych dniach wracam do notatek. Pozdrawiam

    • @Zestoickimspokojem
      @Zestoickimspokojem 6 วันที่ผ่านมา

      @@kopekrecon Nie jestem pewien czy jest Pan też patronem podcastu, ale patronom często wysyłam też, jako załączniki różne dodatkowe materiały. Serdecznie zapraszam.

  • @dagmarabielecka5009
    @dagmarabielecka5009 7 วันที่ผ่านมา

    Dziękuję za bardzo cenny przekaz. Serdeczne Pozdrowienia

  • @dagmarabielecka5009
    @dagmarabielecka5009 7 วันที่ผ่านมา

    Znakomita, intelektualna podróż. Dziękuję pięknie i Serdeczne Pozdrowienia

  • @sylwestersosniak220
    @sylwestersosniak220 7 วันที่ผ่านมา

  • @sylwestersosniak220
    @sylwestersosniak220 8 วันที่ผ่านมา

    Pozdrawiam serdecznie 👍

  • @ewle5119
    @ewle5119 10 วันที่ผ่านมา

    Dziękuję i pozdrawiam

  • @sylwestersosniak220
    @sylwestersosniak220 11 วันที่ผ่านมา

    Dziekuje 😊

  • @jarekgorak9349
    @jarekgorak9349 11 วันที่ผ่านมา

    Oprócz "Czarnego Łabędzia" warto polecić "Antykruchosc" Taleba , to kontynuacja rozważań kondycji człowieka i możliwości odnalezienia się w świecie przy udziale stoicyzmu

    • @Zestoickimspokojem
      @Zestoickimspokojem 11 วันที่ผ่านมา

      Dziękuję serdecznie za podpowiedź. Tej jego pozycji jeszcze nie studiowałem.

  • @Male-IknowwhoIam
    @Male-IknowwhoIam 12 วันที่ผ่านมา

    👊

  • @sylwestersosniak220
    @sylwestersosniak220 13 วันที่ผ่านมา

    Pozdrawiam

  • @jarekgorak9349
    @jarekgorak9349 13 วันที่ผ่านมา

    Nie ma jak to dobry materiał stoicki na początek długiego weekendu...

  • @sylwestersosniak220
    @sylwestersosniak220 15 วันที่ผ่านมา

    Pozdrawiam serdecznie 👍

  • @ukaszzielinski6076
    @ukaszzielinski6076 15 วันที่ผ่านมา

    Pięknie dziękuję

  • @agnieszkabartyzel1654
    @agnieszkabartyzel1654 15 วันที่ผ่านมา

    Nazwa ćwiczenia: "najpierw połknij tę żabę". Użyte w jakimś filmie😊

  • @annaptak6480
    @annaptak6480 15 วันที่ผ่านมา

    "Poligon" pół żartem pół serio

  • @alinaxandra
    @alinaxandra 15 วันที่ผ่านมา

    Dziękuję

  • @pustygrob5837
    @pustygrob5837 16 วันที่ผ่านมา

    Stosuję tę zaproponowaną w ostatnim odcinku terapię. Jestem bardzo pilny w tym, można powiedzieć, że wybudził mnie Pan z dogmatycznej drzemki. Mam jednak problem z drugim punktem porannej rutyny, mianowicie, spojrzenie na swoje życie z boku. Jakoś nie umiem zrobić tego naprawdę głęboko i tego poczuć. Czy mógłby mi Pan coś podpowiedzieć?

    • @pustygrob5837
      @pustygrob5837 16 วันที่ผ่านมา

      Ciekawe jest to, że do 4 etapu można dojść w kilka dni (wystarczy mieć te 3h dziennie), a piąty etap zajmie albo dekady albo wręcz nie istnieje/ istnieje tylko w legendach.

    • @Zestoickimspokojem
      @Zestoickimspokojem 16 วันที่ผ่านมา

      Trzeba próbować, wciąż od nowa, stosując różne sztuczki. Można sobie wyobrazić, że ktoś nam o nas opowiada. Ktoś, kto nas bardzo dobrze zna. Albo, że oglądamy film na swój temat. Albo, że po kolei przeglądamy różne aspekty swojego życia, tak jak w medytacji robi się przegląd kolejnych części ciała. W mojej książce "Nieustające medytacje", proponuję sporo takich technik pomocniczych.

    • @pustygrob5837
      @pustygrob5837 16 วันที่ผ่านมา

      @@Zestoickimspokojem O, to kupię. Dziękuję.

  • @mateuszpiskorski9847
    @mateuszpiskorski9847 17 วันที่ผ่านมา

    Piękna systematyczność🙏

  • @alinaxandra
    @alinaxandra 17 วันที่ผ่านมา

    Dziękuję 🙏🏻

  • @sylwestersosniak220
    @sylwestersosniak220 17 วันที่ผ่านมา

    pozdrawiam ✋

  • @jolanta7217
    @jolanta7217 19 วันที่ผ่านมา

    "Stoicki wieczorny przegląd dnia" nie jest w/g mnie dobrym pomysłem, bo gdy dzień obfitował np. w same przykre wydarzenia, to analizowanie tego jeszcze przed snem, spowoduje kłopoty w zaśnięciu, a nawet jego brak ...

    • @Zestoickimspokojem
      @Zestoickimspokojem 18 วันที่ผ่านมา

      Tak może się dziać na początku. Należy wtedy przyłożyć duże staranie do wszystkich elementów, w szczególności do tych medytacyjnych i związanych z odcinaniem. Wiem od wielu osób, że po kilku próbach to zaczyna działać nie tylko poprawnie, ale także zbawiennie.

    • @dominikkorwin-kochanowski7090
      @dominikkorwin-kochanowski7090 9 วันที่ผ่านมา

      Dlatego warto to robić z "surową łagodnością". Z pozycji "czułego menadżera" bądź "spolegliwego opiekuna". Myślę, że pomaga w tym świadomość nieuchronności dotychczasowych zdarzeń. Wtedy efekt może być odwrotny. Posłużyłem się nie moimi pojęciami, kolejno: 1. Zbigniew Herbert 2. Jan Skrzypek w jednym z odcinków Podcastu 3. Tadeusz Kotarbiński. Sam mam czasem problemy ze snem spowodowane różnymi rozterkami i jestem w trakcie szukania i wdrażania jakichś rozwiązań. Próbuję pisać. Nawet jednorazowe pisemne rozprawienie się z mijającym dniem daje jakąś namiastkę spokoju - efekt jest odczuwalny.

  • @s.z297
    @s.z297 21 วันที่ผ่านมา

    dzięki!

  • @mgrycz
    @mgrycz 22 วันที่ผ่านมา

    Dziękuję bardzo 😊

  • @kopekrecon
    @kopekrecon 22 วันที่ผ่านมา

    Dziękuję 👋

  • @GustavoFreeng
    @GustavoFreeng 22 วันที่ผ่านมา

    Dziękuję ❤

  • @izabela3015
    @izabela3015 22 วันที่ผ่านมา

    👍👍👍

  • @sylwestersosniak220
    @sylwestersosniak220 22 วันที่ผ่านมา

    Pozdrawiam serdecznie ✋

  • @michachlebikpiotrowski7713
    @michachlebikpiotrowski7713 22 วันที่ผ่านมา

    Czy nasza hierarchia wartości nie powinna w jakiś sposób być postrzegana właśnie jako osobista potrzeba? Czy zaspokojenie/realizacja wartości nie jest potrzebą?

    • @Zestoickimspokojem
      @Zestoickimspokojem 22 วันที่ผ่านมา

      Bardzo ciekawe pytanie. Interesująca perspektywa. Dziękuję za nie. Muszę nad tym dłużej pomysleć. Może będzie można o tym porozmawiać przy okazji któregoś Stoiska?

    • @michachlebikpiotrowski7713
      @michachlebikpiotrowski7713 22 วันที่ผ่านมา

      @@Zestoickimspokojem Wybieram się, wybieram i jakoś dotrzeć nie mogę. Ale jest na liście TODO. Co do tego spostrzeżenia to właśnie jestem również po przesłuchaniu wspomnianego w filmie podcastu omawiającego najnowszą książkę i wydaje mi się, że tam właśnie padła ta myśl. Rzecz dotyczyła faktu, że każdy z bogów musi dostać zarówno świeczkę jak i ogarek. Nie da się wyznawać tylko jednego. Tym samym każda z wartości (jej realizacja w życiu) staje się potrzebna, ergo - potrzebą.

  • @kopekrecon
    @kopekrecon 24 วันที่ผ่านมา

    Nieśmiertelny to ideał, do którego dąży śmiertelny. Stawając się ideałem powoli umiera i zostaje nieśmiertelnym. Nieśmiertelny, który w dodroci do śmiertelbych, staje się ułomny i żyje jak śmiertelny. Czy to ma sens? 👋

    • @robert0129
      @robert0129 23 วันที่ผ่านมา

      Treściowo to raczej sensu w tym nie widzę, brzmi nieco mętnie i naiwnie jak Absolut czy duchowość na miarę słabych i odrealnionych, jednak przez swoją łagodność staje się bardzo bliskie mojemu sercu. Więc mogę przybić kciuka.

    • @kopekrecon
      @kopekrecon 23 วันที่ผ่านมา

      @@robert0129 to poproszę Twoją interpretację.

    • @robert0129
      @robert0129 23 วันที่ผ่านมา

      przepraszam, ja nawet nie wiedziałem że coś interpretujesz, opisałem tylko swoje wrażenia, no ale skoro wywołałeś mnie ze stoickim spokojem 😊 do tablicy to odsłuchałem do końca podkast i już wiem o co chodzi, no ale nie wiem jak i co tu interpretować bo ten cytat to dla mnie tylko pusta gra słów budząca w wyobraźni rodzaj beztreściowego zachwytu, niejasną iluzją niesamowitości i złudzeniem GŁĘBI, pozorami głębi. Sztuczki wyobraźni, efekt przekomplikowania świadomości, taka skłonność do urojeń i załamywania się świadomości pod swym własnym ciężarem nadmiarowego i niepotrzebnego rozrostu. Cytat godny Eckharta. Kiedyś podniecałem się mistykami a teraz mi przeszło. Dobre jako zapychacz czasu aż nie zaczniesz drążyć wnikliwiej o co tutaj tak naprawdę chodzi, czym jest wyobraźnia. Pozdrawiam

    • @kopekrecon
      @kopekrecon 23 วันที่ผ่านมา

      @@robert0129 łobosze 🤯 😎

    • @robert0129
      @robert0129 23 วันที่ผ่านมา

      Ja tak tylko nieco prowokacyjnie Pana zagajam, proszę wybaczyć, zaciekawiło mnie kim są dzisiejszy stoicy, no bo w podkastach to wszystko pięknie ładnie, śliczne teoretyzowanie i nawijanie makaronu na uszy, w komentarzach też zwykle wzajemna adoracja, ale jaki to diabeł człowiekowi faktycznie za skórą siedzi to coś co mnie najbardziej interesuje. Taki rodzaj obsesji, przenikliwość, zboczenie, drążenie do prawdy. Bo każdy ma swój gniew i swój lęk i każdy w jakiś sposób to maskuje, tłumi ale i wyraża mimo że się tego wstydzi, nie da się tego uniknąć jeśli go sprowokować. Mądrość to tylko pozory, nienaturalna nadbudówka a wolność jest iluzją marionetek. Gwałtowność i poruszenia są najbliższe realności ale i najtrudniejsze zwłaszcza dla słabeuszy. Marzenia o mocy są snem cherlawego i bezradnego. Z racji wieku niezbyt rozumiem pismo obrazkowe, którym się Pan posługuje no ale coś się tam mogę domyślać więc dziękuję i za taki dialog o którym również jest mowa w podkaście. Pozdrawiam

  • @sylwestersosniak220
    @sylwestersosniak220 24 วันที่ผ่านมา

  • @kopekrecon
    @kopekrecon 25 วันที่ผ่านมา

    Jestem po lekturze "Bogowie są ukrycie". Bardzo mi się podobała. Może kiedyś jeszcze Pan coś nagra w tym temacie. Pozdrawiam

  • @Male-IknowwhoIam
    @Male-IknowwhoIam 25 วันที่ผ่านมา

    👊

  • @kopekrecon
    @kopekrecon 26 วันที่ผ่านมา

    Mam pytanie. Załużmy, że ktoś nie jest filozofem "zawodowym". Prowadzi przeciętne życie. Dom, rodzina, praca jakieś hobby itp. Chciałby jednak by stoicyzm stał się jego codziennością. To jakie powinny stać na półce książki takiego stoika "amatora"? Do zgłębiania w każdym dniu z reszty dni jego życia. Takie musy have stoic book. Pozdrawiam

  • @kopekrecon
    @kopekrecon 26 วันที่ผ่านมา

    Do trzeciej kotwicy i typowych celów życiowych dodałbym jeszcze Potomstwo i rodzicielstwo (samo spłodzenie i posiadanie dzieci a potem odnalezienie się w procesie wychowawczym). 👋

  • @s.z297
    @s.z297 26 วันที่ผ่านมา

    o co chodzi z teatralizacją? Czy może pan nagrać przykładowe przeglądy siebie?

    • @kopekrecon
      @kopekrecon 26 วันที่ผ่านมา

      Przyłączam się do prośby.

    • @Zestoickimspokojem
      @Zestoickimspokojem 15 วันที่ผ่านมา

      Przykład konstrukcji przeglądu siebie znaleźć można w odcinku "Zadanie stoickie". Nadto "Rozmyślania" Marka Aureliusza oraz moja książka "Nieustające napomnienia" zawierają przykładowe zapisy przeglądów siebie.

    • @s.z297
      @s.z297 15 วันที่ผ่านมา

      @Zestoickimspokojem dziekuję

  • @izabela3015
    @izabela3015 26 วันที่ผ่านมา

    Dziekuje👍👍👍

  • @sylwestersosniak220
    @sylwestersosniak220 27 วันที่ผ่านมา

    👍

  • @sylwestersosniak220
    @sylwestersosniak220 28 วันที่ผ่านมา

    Dlaczego sluchaac 10 razy ?

  • @sylwestersosniak220
    @sylwestersosniak220 28 วันที่ผ่านมา

    Dziekuje i pozdrawiam 🙏

  • @annanowickanowicka1481
    @annanowickanowicka1481 28 วันที่ผ่านมา

    Dziekuje za ten podkast ..bardzo duzo wnosi do mojego życia..❤❤❤

  • @Male-IknowwhoIam
    @Male-IknowwhoIam 29 วันที่ผ่านมา

    👊

  • @GustavoFreeng
    @GustavoFreeng หลายเดือนก่อน

    Pana książka zaczęła moją przemianę, dziękuję.

  • @Male-IknowwhoIam
    @Male-IknowwhoIam หลายเดือนก่อน

    Miło posłuchać 👊

  • @antoninakaminska3323
    @antoninakaminska3323 หลายเดือนก่อน

    Świetny podcast