- 214
- 252 216
lust for metal
เข้าร่วมเมื่อ 10 ส.ค. 2019
Канал присвячений моїй любові до металу, тому чи іншому виду металообробці і все що я з цим роблю
Фрезерный 676П Облаштування робочого місця!!
Для сильно нетерплячих рекомендується дивитися це відео на швидкості х2 😂😂😂
มุมมอง: 1 305
วีดีโอ
Шпіндельні цанги для НГФ на токарному ИЖ250 ИТП!
มุมมอง 1.1K21 วันที่ผ่านมา
Шпіндельн цанги для НГФ на токарному ИЖ250 ИТП!
Фрезерування сухарів для 676П або фіаско !!
มุมมอง 1.9K21 วันที่ผ่านมา
Фрезерування сухарів для 676П або фіаско !!
Станок 676П Поперечна подача Перший запук!!!
มุมมอง 5632 หลายเดือนก่อน
Станок 676П Поперечна подача Перший запук!!!
Станок 676П Поперечна автоподача,шків,ремені,ланцюги!
มุมมอง 2.4K2 หลายเดือนก่อน
Станок 676П Поперечна автоподача,шків,ремені,ланцюги!
Мрії збуваються! Або святковий подарунок!
มุมมอง 3072 หลายเดือนก่อน
Подарунок від самих рідних коханих в моєму житт людей!!
Підшипник для справжніх чоловіків!! 18+
มุมมอง 823 หลายเดือนก่อน
Підшипник для справжніх чоловіків!! 18
Станок 676П КПП швидкостей+ привода !!!
มุมมอง 6663 หลายเดือนก่อน
Після великої перерви в два роки я знову нарешт добрався до продовження робіт по фрезерному верстату 676П. Сподіваюсь я виправдаю надію багатьох людей як чекали на нов серії по цьому верстату, всім приємного перегляду!!
Новий поляк краще старого!!Польський токарний патрон СТ-160П
มุมมอง 2465 หลายเดือนก่อน
Новий поляк краще старого!!Польський токарний патрон СТ-160П
Станок ИЖ 250 ИТП КПП подач Перша серія
มุมมอง 2137 หลายเดือนก่อน
Станок И 250 ИТП КПП подач Перша серія
Поділюсь трохи своїм поглядом з огляду на мій досвід, постараюсь розписати детально, однак це не означає, що все треба викидати, терміново переробляти і т. д. Кожен сам собі господар... Отже свердла, в себе на свердлах з поганим маркуванням маркірував сам заново - наносив шар воску, продряпував голкою діаметр свердла і електрохімією, розчином солі витравлював ватною паличкою. Також відразу для своєї маленької майстерні визначився, що для зменшення об'єму того всього краму, свердла до 20мм будуть з ц х, так сказати універсальні, і для настольної свердлилки і в піноль зб токарника в патрон. Все що 20+мм вже з к х. Касетниці для свердл робив з дощок і з тирсоплити, обидва варіанти до одного місця, то все дрантя тягне вологу з повітря, потім конденсує її на холодних хростовиках свердл. Купа свердл так попсувались, також для циліндричних хвостовиків є неприємність в тому, що дошка/дсп вбираючи вологу розбухає, заклинюючи хвостовики в отворах... Трохи покращилась ситуація просочкою деревини маслом, але не повністю... Тому для підставок - текстоліт, гетинакс, алюміній/сплави, ну або зд друк, все решта себе не виправдовує, моя імха... Всі дублі, принаймні з 20мм і вище краще обміняти на ті яких нема, або інший інструмент/оснастку, ну крім чогось специфічного, наприклад довга серія або щось подібне, бо зламати таке свердло в домашній майстерні то ще умудритись треба, та і в разі поломки досвердлити можна сусіднім номіналом, то все одно не точна операція і якихось критичних проблем не створить. А от розширення номіналів, або переліку інструменту від обміну дублів, сильно покращує можливості майстерні, швидкість/зручність роботи, тому плюшкінізм треба тримати під контролем)
Дякую за дуже змістовну і детальну інформацію і власний досвід, про касетниці думав про те розбухання але поки не маю можливості зробити з кращого матеріалу, все відносно і по мірі можливості, звісно був би матеріал то 100% зробив би одразу і з нормального, бо я ж кажу що задумувався одразу а чи не буде розбухати ....тому прийдеться поки що і мені наступати через ті самі граблі це принаймні краще ніж кожен раз шукати пів години сверло на 10. З конічними сверлами там цей ефект виключений практично бо отвори сверлилися циліндричні а хвостовики на конус тому заклинювати там не повинні. З приводу дубляжів сверл і інструментів так я відразу прямо під час відео сказав що це все що наданний час є і все це тимчасово до появи або тих розмірів яких не має або до появи нового інструменту або такого який більш потрібний, і так само як із кількістю так само і із самим розположенням на цих стендах ...Я взагалі тільки но зібрав верстат на якому ніколи не працював в житті і для мене якщо так розібратися то взагалі все це нове і невідоме а за зручність розположення обладнання взагалі мови не може бути! Тому по мірі росту майстерні і мого досвіду все буде ставати з часом на свої місця і це стосується не тільки остнастки і її кількості а ще необхідності і наявності її в цілому ....
@@lustformetal другий мій коментар ютуб не пропустив, де я дав посилання на фотки як в себе розмістив на токарному все кх від ф20 до кінця км3, і ще місця дофіга залишилось. По фрезах нічого спеціально не пишу, бо і сам щойно фрезером обзавівся, ну як щойно.. вже рік.. але війна і мої постійні відрядження не дають навіть перебрати його)
@@wAnubiSw Який фрезер? Щось велике ?
@lustformetal той же 676, точніше два, один - "ірочка", другий сф-676 среднєволжського заводу здається, Ви забули мої коменти під попередніми відосами, якраз через відео з детальною переборкою коробки я і знайшов Ваш канал та підписався)
@@wAnubiSw Вибачайте дофіга всього в голові, все не запамятаєш 😂😂
У вас інструменту на мільйон гривень😅😂
@@romanvintonyak3995 Дуже смішно ... 😂😂😂
@ Та вам може смішно, але інструменту у вас дійсно багато😀
@@romanvintonyak3995 то так здається...а кинешся і нічим по суті працювати ....
Файний набір. Не буде стіл фрезерного конфліктувати з полкою при підйомі столу?...би не сталось аварії. Думаю не варто зациклюватись обладнанням ,за пару років приходить переосмислення і пересування об"єктів в більш потрібному напрямку.До речі довгі деталі на столі фрезерного часті бувають
@@rrasel Дякую ! С приводу столу поживем побачимо, буде щось заважати будемо думати 😉
О я теж тензодатчики використовував, займався колись ремонтом вагів, сталюка якась в них дивна, не варится нормально, різанням обробляєтся дуже важко. Доречі закази берете на токарку, треба зробити кришку під сальник на тв 7, і виборки піб сальник на заводській стальній кришці.
По шукрупокрутах краще вже взяти фірму, девольт, метабо, буде довше працювати і є запчвстини. Якісний китай коштує усього на третину менше..
Вітаю. Гарна робота проведена. Симпатично получається. Дійсно для фрезера потрібно дуже багато оснастки, то не токарний. Успіхів.
Стелажі 🔥 !
Якщо довго мучиться щось Тай получиться😊
@@Wood-metal-Arts Так получився по ітогу 676П 😂😂
Конструкторське бюро😊
Видно що є багато усп елементів
@@Wood-metal-Arts БУЛО ! Нажаль .......
На тв7 М44, хоча в планшайба дуже вільно закручюєтся, може і М45 зайде, поясок теж 48мм
@@petrovich5188 Шпиндель токарно-винторезного станка ТВ-7 Конец шпинделя резбовой - М45х4,5 Диаметр отверстия в шпинделе - Ø 18 мм ..... Це виписка з паспорту верстата якщо що ......
эти странные пятна и следы на втулке в шпон пазу это изза недоработки, шпонку надо было инженеру сделать на 30мм длиннее в сторону фланца и тогда шпонпаз бы этот не разбивало, а так его будет теперь молотить ещё сильнее ибо он уже разбит , это узел надо доработать - профрезеровать шпонпаз в шпинделе на 30мм дальше к фланцу и изготовить новую по длине шпонпаза шпонку , но шпиндель калёный и профрезеровать точно шпонпаз нереально , к сожалению это ещё один конструктивный просчёт в этом шпинделе который я нашёл разбирая такую же ПБ , думаю как бы сделать точную фрезеровку шпонпаза
Шпонпаз в середині втулки а також на шпінделі не розбитий і це показала як розборка верстату так само і коли збирав то все заходилт плотно з легким підстукуванням алюмінієвою проставочкою...не знаю звідки ви взяли що вони в мене розбиті...З приводу дивних слідів то все просто ...масло яке було залито було з дешевих радянського періоду які виділяють парафін і ще багато всіляких осадів які залипають у всі потаємні місця, все це я потім під час збирання відмив і ніяких проблем не бачу в цьому. Ну і с приводу фрезеруваня шпонпазу на каленому шпінделі то думаю все ж таки існують тверлосплавні фрези в 21-му столітті і на сьогодні не буде проблем навіть на каленому фрезернути шпонпаз.
Відпустіть метал. Нагрійте і повільно остудіть і все добре буде оброблятись
Нічого не ясно але дуже цікаво
Пластинки по складному матеріалу треба гострі використовувати, бо в основному вони всі туповаті якщо в мікроскоп глянути.
@@petrovich5188 Тепер буду гострі бо зробив собі саморобного для чистових і складних матеріалів
Я то на строгальному роблю 20хв 15 шт за раз одим різцем р 18. Знімаю 5 мм подача 0.20 за хід.Фрезер в цьому випадку відпочиває.
Привіт! Лайк без варіантів)
Робота звісно хороша, але я не розумію навіщо робити класичну цангу? Якби у мене стояла така задача, то я б нічого не розрізав би, замовив би розточку з 3, можливо 5 соток(хоча наврят, при такому малому діаметрі) на мінус і кріпив би інструмент "термічною фіксацією", як це зараз модно а умериканців. Тобто наскільки я розумію, та фреза там в цанзі так і буде жити, поки не затупиться, або не зламається, тобто до заміни на таку ж фрезу.. ті цанги не для швидкої заміни різного інструменту, то нащо ускладнювати і ослаблювати кріплення інструменту? Я б купив контролер температури з термопарою за 150грн. І зробив би вставку циліндричну в паяльник для нагріву "цанг"
@@wAnubiSw Якщо б планувалося так як ви кажете то скоріше за все так би і робилося але це далеко не так 😉😉😉
Faba - це фірма, яка робить фрези для дерева. І на цій фрези написано десь 18000 rpm.
@@andrysir1 Ок значить буде прпцювати при умовах 300-400 rpm по металлу 😉😉 А за інформацію велике спасибі!!
Візуально дуже схоже на фрезу для кольорових металів, вони мають гостріший кут та поліровані. Деякі виробники продають однин і той же інструмент для алюмінію, іншого кольорового, пластику та дерева.
@@lustformetalя хз. По aisi 304 фрезою 12мм 4 зуба ~1700 обертів f380. Стандартний не екстремальний режим. На зуб по ~0.055мм. глибина ~ 1/3д, ширина - як вийде, від 1/10д до на всю ширину. Охолодження ЗОР
Это ещё поковка может быть, они частенько подкалены, а особенно есть сталь легорованая, ст45, или 40х. И да, если работаешь твёрдым сплавом, то без разницы какая стружка, хоть синяя, хоть чёрная. Если нормально валить, то она в любом случае будет синяя, главное чтоб она вылетала уже не синяя, а вылетала из под фрезы белая, а когда падает, то меняет цвет, это нормально. Цвет стружки смотрят только если быстрорезом работают. Ну и 200 оборотов на такой фрезе, ещё и твёрдый сплав, это прям детские режимы. Когда привыкнешь к станку, потом о таких режимах и не вспомнишь😊
@@ЖелезнаяЖизнь Згоден про дитячі режими але ви правильно підмітили що я ще тільки вчуся 😉😉
@@lustformetal 👍🤝
Дякую дуже гарне відео ❤❤❤
Фреза та від Тараса дуже схожа на фрезу по алюмінію, по сталі менший кут спіралі
@@petrovich5188 Все можливо але сталь калену гризе на ура!
Гарна робота
Помню привезли фрезеровать 30х13 после газорезки. Эх и протрахались пока каленый слой сняли.
Вітаю. Гарно зроблено. Хай служить.
Друже, напевно з різцем проблема. А більш вирогідно що стружку півертає під різець.
@@Михайло-л9ч Ні стружку не підвертало, просто ці китайські різці виявилися просто безсилі на цій сталі, особливо на малих зйомах.
@@lustformetal більш того що так. І він неріже, а шкребе!
Да, я теж маленькі чистові зйоми металлу, особливо при внутрішніх розточках малих діаметрів, використовую р6 м5. А якби ти знайшов бистроріз р18 то вообше горя незнв би!
@@Михайло-л9ч Саме так і було ! Тому різець то заглублявся то вимілявся тому і результати поверхні такі, але ще багато залежить від самої сталі бо до цього на відомих сталях що я точив з цими різцями проблем не було.
Друже, попробуй ще в якості різцевих вставок, розпилювач із форсунок дизельних. Там теж метал хороший. Я використовував, не погано.
21:00 А чим різали такого вузького пропила?
@@SUP-2101 ще поки не різали бо все ще у мене лежить томущо замовлення від данного кліента ще не скінчилися 😉😉
@@lustformetal Щось мені підказує, що різати треба в шахматному порядку, так як на втулці в сєрьзі на НГФ.
@@SUP-2101 не обов'язково
@@SUP-2101 Просто можна зробити в кінці прорізів або отвори для "прослаблення" або я думаю що можна і без них і все буде нормально функціонувати
@@lustformetal Якщо менша частина конуса не зможе деформуватися, то більша частина теж не буде затискати фрезу. Спочатку триматиме, а потім фреза почне провертатися.
17:05 Получилася плунжерна пара для ТНВД тепловоза))
Привіт! Лайк і коментар в пітримку каналу! І ще пару гарних слів, щоб алгоритмам сподобалось)
👍🤝🙂
Хоча б зі сторони колони став який-небудь щиток чи картонку, чи гуму повісь, щоб стружка не летіла на вертикальний ластохвіст. Я взагалі обкладаю і весь стіл навкруги заготовки картоном і папером від посилок з нової пошти)) Простіше зняти бумажку і витрусити в відро, аніж вимітати з Т-пазів.
@@VadimReset Привіт, ставив лінолеум потім, в відео видно 😉😉
@@lustformetal так, потім побачив. Гума краще, в лінолеум приплавлятися буде
Доречі, чим ви хочете кінцеві фрези?
Напевно: "чим Точите?")
@@СергейИсаченко-ц2у Ну "точите " це дуже потужний вислів, поки ще починаю в цілому стежку "фрезеровщика" і заточувати ще навіть не починав, просто поправив цю фрезу для початку на алмазній чашці середньої зернистості, коротше кажучи колхозні прийоми поки що не більше, а згодом побачимо
Ніколи не намагайтеся зробити меншою подачу. Фреза повинна різати , а у вас вона тре метал . Попробуйте постамити приблизно оберти 300 і подачу по трохи добавляти. І ще одна порада. Якщо вам потрібно зняти припустим 6мм то робіть це за два проходи по можливості. Приведу приклад. Фреза не так сяде якщо зняти за один раз 5 мм а якщо ви будете фрезерувати по 0,5 ріжучя кромка підсяде і тоді почнуться проблеми. Пливуть розміри , чистота поверхні, заусениця і багато інших проблем.
@@СергейИсаченко-ц2у Я згоден але то така сталь попала що навіть 0.5 не брала, в зрівнянні з тою державкою від різця яку фрези шпарили дуже добре аж шуршали навіть тупі. Фрезою фаба брав не більше ніж 1.5-2мм за прохід бо у неї дуже великий виліт, ну і взагалі то я тільки починаю і тренуюся тому потроху буду "нагліти" по мірі здобуття досвіду 😉. Дякую за поради і зауваження, вони безцінні!!
Життя це навчання
Відпустити різіком, і все наріже...
Так , напевно все ж таки систему СОЖ треба робити)) На моєму станку насос СОЖ - ще до мене хтось скомуниздив, ось тепер думаю чі рідний купити , чі якусь китайську помпу
Все залежить від наявності 380 або відсутності як у мене, тому буде з часом помпа китайська на 220
100% потрібно, хоча б вручну поливати. Дуже береже інструмент
@@lustformetalу меня на токарном уже больше пяти лет стоит циркуляциионый насос отопления. Отлично работает и безшумный на 220в . У меня на три скорости так что можно и давление регулировать . Сейчас цена 1000-1500грн. На фрезерный сначала поставил систему с капельным распылением типа туман, не понравилась. Вокруг все летает , а ты этим дышишь. Потом как временное решения поставил вибро помпу пластиковую за 300грн. Уже 2 года работает. 😮 Очень удивлен м доволен. Станок иногда по 5 часов не выключаясь работает и помпа тоже.
@@paveldyachenko142 Дякую буду мати на увазі.
Доброго вечора, я також звикаю і тренуюсь на фрезері, то ні разу не токарний))))) а чого ви емульсію не лили на зону обробки?? З нею різалоб набагато краще і стружка не булаб синя.
Та поки що до цього ще дійшло
Там би сож не допомогла б сильно бо всеодно сталь була дуже тверда і багато б це не змінило б бо судячи з кількості затупленого інструменту зрозуміло що справа в сталі
@@lustformetal на фрезері удобно поливати баночкою-дозатором від рідкого мила
У мене робота з невідомою сталю з металолома часто дає поганий результат, то якийсь інструмент зламаю, то якість в результаті погана. Тому іноді краще купити кусок хорошого металу
Молодец,красавчик получился😊
Оправки на темп вже можна замовити?
Доброго дня зараз в процесі виправлення нюансів які з'явилися після запуску і перших випробувань тоарного верстату а також після збирання і випробування фрезерного, бо зібрати то одне а налаштувати і прикатати то зовсім інше, також процес комплектування інструментів і оснащення займають теж не мало часу .. Напишіть будь ласка мені на пошту sergeyaseuchka@gmail.com де ми з вами повністю зможемо зясувати всі подробиці що вам конкретно потрібно і всі деталі ...
Люмінька
Шифровка з центра...
Обробка дюралі марки 2024 в 2024-му році 😂😂
Суть відео.....
@@lustformetal А, так он воно що...
Станочек как игрушка!
в строю!?
Майже...Ще треба "Підтягнути хвости " і доробити нюанси які з'явилися після запуску і перших випробувань верстату ...
Теж маю такого прикипівшого штуцера. Не чіпаю до останнього, бо якщо уламаю, то доведеться теж знімати скобу і якось висверлювати. А за роботу лайк, як завжди ;)
Хорошая работа.Частенько такое приносят,привариваю аргоном гаечку и выкручиваю,но это при условии,что хозяева ничего сами не делали.
@@ФедорДолгов В тому і справа що набагато легше коли ти "перший" майстер цього ремонту 😂😂 Тут я думаю навіть аргон був би безсилий томущо ну дуже сильно приржавіло, не одноразово після кожного проходу чи то сверлом чи то фрезою видував рижу пилюку компресором з отвору, навіть не віриться що там стільки її могло влізти бо навколо верстата був туман навіть! Там де після різьби було прослаблення там тої пилюки багато напресувалося !
Теж, більшість роботи зараз, для Захисників
Так і повинно бути! Я багато дрібничок не показую бо не має сенсу але ті дрібниці також повинен хтось робити якщо поруч не має кому, бо то загальна справа нас всіх !
@@lustformetal теж не попадається нічого незвичайного, та і часу немає. Тому давно не знімав нічого
Сама нікому не видна праця коли займаєшся чимось таким...хоча часу та зусиль може зайняти більше чим як з чимось великим. Вам респект!!
@@vitaliapa так, майже кожен день щ ранку до вечора. Роботи багато, бо дуже багато дріб'язкових запчастин для бронетехніки зовсім немає на складах і ніхто їх не виготовляє
Проста, на перший погляд, але не проста насправді і в випадку з військовими - надзвичайно відповідальна робота
Здається з інженерної точки зору, не найкраще рішення натягувачі ланцюга розміщувати на ділянці натягу, при чому на обох гілках ;)
@@SWS_UA Що ви маєте на увазі? В якому сенсі "на ділянці натягу" ?
@@lustformetal блок зірочек від коробки подач обертається проти годинкової стрілки, тож при роботі усе навантаження передається через натягувачі, а їх задача, скомпенсувати провисання ланцюгу на свободній ділянці без натягу, так би повинно бути.
@@SWS_UA Так виходить що де б тей натягувач не стояв ( с зовні чи так як він і стоїть ) він в любому випадку буде приймати певне навантаження. Зроблено це тому що іншого виходу не має так як я і казав в відео це все тому що виходи осей КПП швидкостей і КПП подач зміщені по відношенню до осі валу з шестернями переключення напрямку поперечної автоподачі тому так і зроблено. Там сильного натягу робити не треба хоча всеодно є при цьому якесь зусилля всеодно але досить не значне як можна подумати
Для поперечної подачі великих зусиль не потрібно та і поперечна автоподача не так часто використовується ( в основному хід столу найчастіше) тому там зусилля не великі і не часті в зрівнянні з підйомом консолі
@@lustformetal ну я з самого початку написав що у вас на обох подачах і на суппорт і на поперечку натягувачі встановленні на ланці робочого ходу. Зусилля може і не велике, все залежить від умов. Але в паспорті вказано що кулачковий запобіжник треба налагодити на зусилля ходу 500 кг, можна порахувати скільки там на зірці вийде.. Я про саму суть, не роблять так в техниці, щоб натягувач сприймав робоче навантаження. На зворотньому ході там його нема, тому що нема спротиву. Спеціально приклав лініку до 675 Одесита, там всі три осі на одній лінії.
Блин, мне ещё только предстоит перебирать 676п, буду и шлифовать и шабрить, ну в общем чтоб всё було как надо)) Кстати, я как только увидел купорос, сразу про себя подумал: не-не-не, не получится😊 Проходили мы это... Там во первых нужно ну прям очень чательно обезжирить, потом окунуть, потом слегка нулёвочкой снять слегка так сказать оксидную плёнку, обезжирить, и опять окунать в раствор, и так десятки раз, тогда можно 7-10 мкн хорошо держащегося слоя наростить. А вот если нужно чуть побыстрее и побольше слой, то нужно было подключить блок питания, и тогда можно более менее восстановить посадку. Ну что же, поздравляю с окончанием восстановления станочка, пусть радует и приносит копейку хозяину.
@@ЖелезнаяЖизнь Все це "фількіна грамота "!! На відео я просто заради демонстрації показав що намагався зробити саму суть, за кадром це все відбувалося як ви і кажете з багатьма заходами і неоднократним повторюванням з проміжним знежиренням і контролем товщини шару і тд ...при цьому всьому це все чистого роду "Порнографія" тому як навіть якщо і вдалося здобути певний слой міді на поверхні металу то це буде скоріше заміщення міддю сталь а не додатково нарощений слой міді на тей діаметр металу який був до того! Бо хімію вседно не надурити і при кожному "полосканні" стальної заготовки в розчині де є кислота, навіть з наявною там кількостю міді, всеодно поступово з кожним разом "зїдає" певну кількість сталі з поверхні заготовки, заміщаючи ту сталь поступово дуже малою кількістю міді, і обігнати процес зїдання сталі з поверхні трохи складно треба набагато більше концентрації міді додавати, і створювати умови при яких нанесення міді буде більш агресивно, іншими словами треба вже підключати електрику і тд.....Але при цьому всьому навіть якщо вдасться наростити потрібний слой то наприклад для посадки підшипників зусилля утримувати їх на валу можливо і вистачить деякий час в данній конструкції до поки їх всеодно не розіб'є бо конструктивно в цьому місці діють достатні сили для того щоб ця "наплавка " проробила не довго, то наприклад для посадки шестерні на цьому ж валу це взагалі не рентабельно, бо на цю шестерню діють ще більші сили для яких ця мідь це саме перше слабке місце яке вилізе боком.... Найкраще зробити "цинкування" і то це коли прослаблення не більше пару соток максимум!! Ну і ще краще це наплавлення напівавтоматом з подальшою проточкою ...Але враховуючи розміри деталі і легкість влаштування то найлегше просто виготовити її наново і не морочити собі голову, що я і зробив .....
@@lustformetal Полностью согласен.