-30 % za elektřinu domácnosti? | Úspory na spotovém trhu | Electro Dad # 438

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 16 ก.ค. 2024
  • 👉rozbalte text👇 pro interaktivní obsah videa
    Nákupem elektřiny na spotovém trhu ve správných hodinách může domácnost výrazně ušetřit bez omezování komfortu. Rozhovor s Janem Hiclem, produktovým ředitelem Nano Green.
    #ElectroDad #spotovytrh #obnovitelnezdroje
    Blog, kde najdete ve videu použité grafy, plus odkazy na další relevantní zdroje:
    www.nanogreen.cz/blog/o-30-ni...
    Interaktivní obsah videa
    00:00 Úvod
    00:17 Co je to spotový trh s elektřinou?
    02:27 Co se na spotovém trhu děje a v jaké měně se ceny určují?
    04:20 Co to je OTE?
    04:48 Které domácnosti se na spotovém trhu v roce 2023 můžou vyskytovat?
    06:44 Co můžou udělat lidé, kteří mají klasický elektroměr, aby získali chytrý elektroměr?
    08:19 Flexibilita spotřeby elektrické energie.
    10:58 Jak to vypadá v průběhů let, měsíců a dnů?
    15:35 Čím je dáno, že cena silové elektřiny může jít do záporu?
    16:54 O kolik moudřejší je nakupovat elektřinu v 2:00 vs. 19:00?
    18:52 Jakou část spotřeby v zemi mají domácnosti?
    19:36 Které typy spotřeby v domácnosti mají největší roli?
    22:42 Jak na grafech může vypadat flexibilita spotřeby?
    24:16 Nabíjení akumulátoru v noci v zimě.
    26:54 Proč by se měly domácnosti zapojovat do flexibility?
    29:14 Závěr
    🔋 Chci inspirovat milion lidí k přechodu na elektromobil a čistou energii.
    Prosím 🙏 podpořte moji nezávislou tvorbu:
    - jako Patron: / electrodad
    - jako člen / podporovatel TH-cam kanálu / @electrodad
    - či darem přes korunový účet: 2401894390 / 2010
    👉 Proč točím videa o radosti z elektromobilů a čisté energie: www.electrodad.cz/proc/
    🎬 Video stříhal Petr Mašek / petr-masek
    📸 O můj Instagram / electrodad_cz pečuje Noodi: noodi.cz/
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 148

  • @otmarkrasl8433
    @otmarkrasl8433 ปีที่แล้ว +14

    Za spotové ceny pouze prodávám firmě Entri přetoky z FVE (průměrná cena 5761.92 Kč/MWh) a současně silovou elektřinu nakupuji ve VT i v NT od Innogy za fixních 3,19 Kč bez DPH. Za rok 2022 veškeré náklady na elektřinu v naší domácnosti včetně dobíjení malého elektromobilu jsou minus 500,- Kč. 😀

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  ปีที่แล้ว

      Krása, Otmare, a až Vám skončí fixace silové ceny, bude dávat smysl být na spotu i s nákupem elektřiny.

  • @jip4746
    @jip4746 ปีที่แล้ว +5

    Velmi dobry host, ktery ma dar veci jednoduse a pritom velmi srozumitelne popsat. Toto by mel slyset dnes kazdy. Vzhledem k fixni cene el. energie 6Kc/kWh to vypada, ze se vyplati byt na spotu pristi rok prakticky komukoliv, bez ohledu jestli ma FVE. Staci nastavit pracku, mycku susicku a bojler aby se zapnuly okolo 2 hod ranni. Jak velmi spravne zaznelo, tak sviceni je dnes v podstate zanedbatlena polozka diky LED technolgii, presto mnoho lidi stale bezi radsi vypnout kazde svetlo ale to ze pak stoji 20 minut pod sprchou horke vody neresi. Nejvetsi problem ale, je, kde sehnat 4-kvadrantni elektromer, protoze jsou prakticky dokonale vyprodany veskere zasoby. Velak otazka ale je, jak toto bude fungovat v dlouhodobejsi perspektive. Jednak lidi na spotu je mizive mnozstvi a soucasne mame stale dost stabilnich zdroju (JE + uhli) ktere generuji ten nocni relativni nadbytek energie. JE se nestavi, uhli se odstavuje a FVE pribyva + nam zde roste zrout el. energie v podobe elektromobility. Jednou se muze cela situace klidne uplne obratit, kdy levna el. bude ve dne diky FVE ale s hodne silnymi oscilacemi ceny pokud zrovna nebude svitit ci foukat.

  • @pavelhaska1428
    @pavelhaska1428 ปีที่แล้ว +20

    Těším se na další díl. Zajímala by mě ta automatizace. Propojit fve s baterkou, tepelné čerpadlo pro topení a ohřev tuv a baterii auta.

    • @jankudla7320
      @jankudla7320 ปีที่แล้ว

      Super video. Tohle téma je pro velký počet domácností.Přidávám se k těšení na další díl. Také mě zajímá automatizace, která čte údaje z OTE. Jak by to mohlo fungovat také u síťové ongrid elektrárny bez baterií např.s akumulací do vody, jaký hardware a software je k tomu potřeba.

    • @b2pstudio
      @b2pstudio ปีที่แล้ว +5

      Už to takto mám automatizované přes Home Assistant(HA). HA čte data z OTE a v nejlevnější hodiny nabíjím baterie u FVE a teď se ještě chystám na to nastavit tepelné čerpadlo, které bude v nejlevnější hodinu nabíjet akumulační nádrž.

  • @HROSCHAN1
    @HROSCHAN1 ปีที่แล้ว +2

    děkuji, tento díl byl zajímavý, poučný, ale i užitečný.. To jsou hodnoty, které se jen zřídka potkávají!... Děkuji... Věřím, že i další díly budou podobné...

  • @jan8989
    @jan8989 ปีที่แล้ว +5

    Za mě top video,tohle je přesně to,co jsem potřeboval vědět,jelikož mám FVE teprve necelý měsíc. Děkuji a těším se moc na další videa. Krásné energetické dny 😀⚡

  • @martinprchal6651
    @martinprchal6651 ปีที่แล้ว +4

    Děkuji Vám za další super video, Honzo 👍🙂

  • @lifeinphotoCZ
    @lifeinphotoCZ ปีที่แล้ว +6

    Zatím nejlepší a nejkomplexnejší video vysvětlující chování trhu X chování výrobců. Super skvělé informace podložené tvrdými daty. .... škoda, že můžu dát jen jeden palec za to video! P.S. Ta informace, že elektřina v Pylontechu je za 2kč/kWh je přesně to, co jsem potřeboval slyšet. Perfektně mi to rozbouralo moji vizi s automatickým tradováním na spotu.

    • @tandrysek
      @tandrysek ปีที่แล้ว

      Proč rozbouralo? Stále je to možné.

    • @amperak
      @amperak ปีที่แล้ว

      když otevřeš datasheet té baterie, tak zjistíš že má životnost 6000 cyklů pří poklesu kapacity na 80% a hloubce vybití 90%. tj když ji budeš cyklovat 10%-100% tak ti zvládne 6000 cyklů, pokud toto uděláš každý den, je to dvacet let. Pokud budeš cyklovat jako většina FVE 30-90%, tak životnost prodloužíš o třetinu.
      Dle mého názoru tedy o amortizaci nemuže být řeč, jelikož pokud nebudeš baterii cyklovat, tak se stářím rozpadne i bez cyklů.
      Běžná FVE nacykluje s vhodně volenou baterií cca 150-200 cyklů za rok a to ještě ne plných. teoreticky by tedy ta baterie měla vydržet půl století.

    • @demeterdantis2127
      @demeterdantis2127 3 หลายเดือนก่อน

      @@amperakLepší by bylo vydělit cenu Pylontechu počtem cyklů a počtem kWh při jednom cyklu (kolik se uloží). Tak dostaneme cenu amortizace za uložení 1 kWh. No a připočteme 15% ztráty. Tak se dozvíme rozdíl minimální rozdíl cen, kdy neproděláme ani nevyděláme. Při větším rozdílu vyděláme. Letos v roce 2024 takovýk rozdíl cen nebude... Takže se to nevyplatí.

  • @dananecasova1864
    @dananecasova1864 ปีที่แล้ว +1

    Perfektni video, moc dekuji!!

  • @ladislavplachetka01
    @ladislavplachetka01 ปีที่แล้ว +1

    Poučné děkuji :)

  • @jantrisko
    @jantrisko ปีที่แล้ว +2

    Velmi pěkný rozhovor, polopatě osvětleno 👍
    Jen pro zpřesnění:
    OTE je Operátor trhu s energiemi, ne s elektřinou ;) Průběhový elektroměr neměří po hodinách, ale každou čtvrhodinu se zanamenávají průměrné výkony v dané čtvrthodině. OTE se pak zasílá hodinový profil přepočítaný na hodinovou práci. Od 1.7.2024 se nebude jen po čtvrthodinách měřit, ale i obchodovat. Domácnosti, které nemají průběhové měření, se k němu mohou již letos dostat, jak slepý k houslím :) Od 1.7.2027 bude povinnost průběhově meřit odběrná místa se spotřebou větší jak 6 MWh/rok a distributoři se na to již připravují a nové elektroměry osazují.
    Dále k regulaci zdrojů - v připojovacích podmínkách distributorů je uvedeno, že i připojované zdroje musí reagovat na požadavky na regulaci výkonu (malé 0 a 100 %, velké pak musí umět regulovat i na 30 a 60 (někde 50 a 75) %, právě aby se dala energie řídit.
    Stojí za to i připomenout, že přesun spotřeby na hodiny s levnější cenou za kWh se týká, resp. má největší smysl, jen pro odběratele obchodující na spotovém trhu. U neprůběhového měření je cena za kWh pořád stejná po celý den. Dřív se to regulovalo dvoutarifními cenami a HDO, ale ty už jsou asi rok passé. Samozřejmě, pokud vetšina odběratelů přesune spotřewbu do cenově výhodnějších hodin, klesne cena špičky, ale poroste cena u málo vytížených hodin. Ideálně se spotřeba rozložní rovnoměrně do celého dne a cena pak zase bude (téměř) jednotná, ale díky rovnoměrnosti by měla být nižší, díky menší potřebě regulace a s tím spojeným využíváním (velmi drahých) podpůrných služeb.

    • @tandrysek
      @tandrysek ปีที่แล้ว

      Hodinový profil přepočítaný na hodinovou práci odesílá OTE elektroměr přímo?

    • @jantrisko
      @jantrisko ปีที่แล้ว

      @@tandrysek Ne. Elektroměr je ve vlastnictví distributora, ten z něj stahuje zátěžový profil výkonu (kW) ve čtvrthodinách a přepočítá na hodinový s prací (kWh) a ten odešle OTE.

    • @tandrysek
      @tandrysek ปีที่แล้ว

      @@jantrisko Jak často distributor data stahuje ?

    • @jantrisko
      @jantrisko ปีที่แล้ว

      @@tandrysek Interval může být čtvrthodinový až měsíční. Záležitost distributora.

    • @JanHicl
      @JanHicl ปีที่แล้ว

      Díky za doplnění :)

  • @petrkocandrle3779
    @petrkocandrle3779 ปีที่แล้ว +1

    Další fajn rozhovor. Díky!
    Nicméně trochu bych rozporoval to, co bylo řešeno o nabíjení FVE baterek a nutnosti počítat s cenou podle cyklů atd. Ono těch udávaných 6000 cyklů u Pylontechů znamená, že při takovém typickém využití 0.8 cyklu denně by baterka vydržela cca 20 let. Pokud mám velkou baterii, která pokryje více než denní spotřebu, je to ještě menší část cyklu. Podle testů, co jsem v poslední době viděl (nemám to podloženo žádným vědeckým výzkumem, takže to je třeba brát s rezervou), baterie degradují spíše časově a to cca 1-2% ročně bez ohledu na počet cyklů. Čímž se reálná životnost zkracuje na cca 15 let. Pokud tedy v noci nenabiju a ten den ušetřím 0.8 cyklu, nejspíš nezískám delší životnost baterie. Tím využitím bych získal alespoň část investovaných peněz zpět. Z mého pohledu to tedy dává smysl využívat kdykoli je rozdíl ceny mezi nabíjením a vybíjením alespoň 20%, protože to jsou zhruba ztráty v nabíječce/usměrňovači, baterii a střídači.

  • @martymar7465
    @martymar7465 ปีที่แล้ว +10

    Vzhledem k nemravným cenám u dobíjecích stanic ( i PRE od 1.2.2023) zřizuji si nové odběrné misto v garáži s chytrým elektroměrem a budu nabíjet od 1- 6 v noci. Jezdím denně stovky kilometrů a bydlím v bytovce. Musím nějak konsolidovat náklady protože provoz elekrtomobilu začíná vycházet na km jako stejně velký diesel což odmítám udělat.

    • @7T7om
      @7T7om ปีที่แล้ว

      Neboj bude video na to že naftový motor nebude levnější jak EV to prostě nebude nikdy pravda!

    • @kasy1134
      @kasy1134 ปีที่แล้ว +2

      Tak to rozhodně není pravda Citigo IV mě jezdí za 15kWh/100 Km x 9kč kWh = 135 Kč / 100Km a naftový pickup s 1,2 Multijetem za 4,5 litru nafty= 165 Kč/100 Km 🙂

    • @Dzordzikk
      @Dzordzikk ปีที่แล้ว +2

      @@kasy1134 Asi tak. Je potřeba umět počítat a započítat do nákladů nejen to palivo.

    • @kasy1134
      @kasy1134 ปีที่แล้ว +1

      @@Dzordzikk Tak je jasný že po zohlednění ceny elektromobilu dražší pojistky atd. vychází klasická paliva lépe, ale v elektrice se zase lépe jezdí.

    • @pavelblaha5243
      @pavelblaha5243 ปีที่แล้ว

      @@kasy1134 Bohužel musím souhlasit, i při využití nejlevnějšího PRE (z těch velkých provozovatelů nabíječek), bych u EV musel mít celkovou spotřebu pod 18 kWh, se započítáním ztrát, aby EV byl aspoň o něco provozně výhodnější. Pro toho kdo nenabíjí z vlastního zdroje, je EV teď o komfortu jízdy než o ekonomické výhodnosti.

  • @Autacek
    @Autacek ปีที่แล้ว +3

    Video super, mám asi jen jednu poznámku, u akumulace do baterií, konečně jste zmínili amortizaci, kterou jste ve vašich výpočtech efektivity loňského roku na spotu u vás doma v předchozím videu úplně vynechal, ale tentokrát jste opomněli započíst technickou ztrátu přeměny AC-DC a zpět, což může činit dle typu střídače klidně i 5-10% a dále pak spotřebu střídače, kdy tento když spí, má vlastní spotřebu podstatně nižší.

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  ปีที่แล้ว

      souhlas, děkuji za komentář

    • @amperak
      @amperak ปีที่แล้ว +3

      ztráta bude k těm 5% maximálně, protože spotřebu střídače počítáme zvlášť.
      Vlastní spotřeba střídače je stálá a je započtena ve spotřebě domácnosti. střídač je zapojen v instalaci podobně jako třeba televize. elektroměr, ze kterého se data berou tedy tu spotřebu změří a naúčtuje.
      Střídač nikdy nespí, to je častá chyba prodejců, že uvádí spotřebu standby, jenže to je spotřeba vypnutého střídače. jenže my ho máme zapnutý, protože přeci chceme, aby když proud vypadne, tak elektřina nadále fungovala. Ale ano, jsou tací, co kompletně FVE odstaví a při výpadku prostě jsou bez proudu, nebo FVE oživí jen když proud vypadne.
      Já vlastní spotřebu a ztrátu systému učuji fixně, nastavil jsem spotřebu střídače a vubec nepočítám s procenty učinnosti a krásně to vychází.
      Moje FVE za rok spotřebuje 1MWh maximálně a vím, že to je "daň za FVE". a vychází to tak, že účinnost počítat nemusím.
      Amortizace baterie, mám na to názor takový, že nejlepší baterie mají dnes 6000 cyklů při degradaci na 80% kapacity. kdyby každý den tato baterie udělala jeden cykl, vydrží nám dvacet let. a domnívám se, že za dvacet let spíše zdegraduje stářím. navíc na životnost má vliv i proud a hloubka vybití, což opět plně nevyužíváme.
      Ale třeba ty baterie vydrží 40 let, což je doba, kdy je vycyklují běžné domácnosti a i tak ta baterie bude mít dostatek kapacity pro život.

  • @sustmi
    @sustmi ปีที่แล้ว +4

    Děkuji za video. Přemýšlel jsem, jestli by se vyplatilo, když nemám fotovoltaiku, pořídit si jen baterii, hybridní střídač a průběhový elektroměr a nabíjet si levnou elektřinu na spotovém trhu a tu využívat během celého dne.
    Bylo to pro mě ale hodně práce hledat třeba jaký elektroměr potřebuji, kolik stojí a udělat si přehled, kolik lze na spotovém trhu ušetřit.
    V tohle videu jsem zjistil všechno, co jsem potřeboval a teď už vím, že pro náš byt, kde platíme ročně za elektřinu asi 10-12 tis. Kč (vytápění a teplou vodu máme z teplárny) to moc nemá smysl. Co bychom ušetřili na ceně elektřiny, to bychom dali za paušál za průběhový elektroměr. Počáteční investice by byla odhadem minimálně 40 tis. jen za přístroje a baterie a nikdy by se tak nevrátila.
    Ušetřili jste mi spoustu času, který bych trávil bádáním. Díky.

    • @demeterdantis2127
      @demeterdantis2127 9 หลายเดือนก่อน

      Pořiď si minimální fotovoltaiku 5kWp, baterii kolik budeš potřebovat, požá dej o zvýšení rezervovaného příkonu - pokud bude potřeba, abys za 4 hodiny dostal do baterií spotřebu na 24 hod. Tím pádem dostaneš čtyřkvadrantní elektroměr zdarma, část ti vyrobí sluníčko. Porovnáš a uvidíš zda rozšíříš nebo ti bude stačit.

    • @sustmi
      @sustmi 9 หลายเดือนก่อน

      @@demeterdantis2127 Díky za tipy, ale 5 kWp na balkón panelového bytu asi nenacpu. 😅

  • @martinmodr3160
    @martinmodr3160 ปีที่แล้ว +2

    Janu Hiclovi především díky za implementaci spotových cen do chytré domácnosti HA. Řízení prodejů bude nabývat na důležitosti, asi bude důležité energii v určitých hodinách spotřebovat doma. U domácností vytápějících elektřinou a užívajících EV bude důležité řízení nákupu.
    To statistické srovnání cen po dnech a hodinách bylo zajímavé.

    • @JanHicl
      @JanHicl ปีที่แล้ว +1

      Pro HA chystáme i další rozšíření, takže spotovými cenami to určitě nekončí :)

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  ปีที่แล้ว

      děkujeme, souhlas

    • @amperak
      @amperak ปีที่แล้ว

      @@JanHicl sakra to abych se ten HA naučil... :D

    • @JanHicl
      @JanHicl ปีที่แล้ว

      @@amperak nejvyšší čas! :)

  • @kublajzz
    @kublajzz ปีที่แล้ว +2

    Pranie, práčka, merali sme orientačne spotrebu elektriky pri praní:
    Veľké pranie na 90 stupňov asi dve hodiny: 2,126 kWh
    Stredné pranie na 60 stupňov asi hodinu a pol: 1,088 kWh
    Malé pranie na 40 stupňov asi 30 minút: 0,330 kWh

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  ปีที่แล้ว

      Velká závislost na teplotě praní, že?

    • @minduton
      @minduton ปีที่แล้ว +2

      A pointa je jaká?
      Pračka je spotřeba, která jde dobře odložit třebas na tu 4. hodinu ranní. Problém je však v tom, že dnes neexistují pračky, které by bylo možné ovládat nějakým systémem na dálku, máte tam jen čudlíky, kterými můžete nastavit opožděný start, např. za 14 hodin atp. Další problém je v tom, že prát v hluboké noci si můžou dovolit tak leda lidi v rodinném domě, kteří mají pračku v přízemí v prádelně a spí třeba o patro vejš, takže je jim u zadele, co pračka vyluzuje při své činnosti za zvuky. V paneláku asi není nikdo zvedavej na linoucí se zvuk urputně ždímající pračky ve 4 ráno. Problém je i v tom, ženské plemeno vycvičit na to, aby pralo vždy 1 pračku denně, což je pro režim optimalizace spotřeby zásadní předpoklad. Ženské plemeno totiž pere rádo nárazově, tj. např. v sobotu dopoledne sjede 4 pračky. Problém je i v tom, že ženské plemeno nemá rádo, když prádlo mokvá v pračce příliš dlouhý čas (pračka dopere ve 4 v noci, ale prádlo z ní se vyndá až v 11 dopoledne), jelikož pak prý smrdí.

    • @obajer
      @obajer ปีที่แล้ว

      ​@@minduton a zatra - asi jsem zenske plemeno 😂

    • @Martin-ch5vv
      @Martin-ch5vv ปีที่แล้ว

      @@minduton jelikož pak prý smrdí: tak to zkuste a vyvraťte jim to. Ale asi nepochodíte.

    • @lacekratochvil
      @lacekratochvil 8 หลายเดือนก่อน

      @@minduton Aspoň naše LG pračka jde spustit přes mobilní app. Ale musí se na ní předem zapnout tlačítkem vzdálená kontrola pro každé praní (prý bezpečností opruz).

  • @pavelcerny9304
    @pavelcerny9304 ปีที่แล้ว +1

    Super video, kdy bude další díl o spotřebičích a jak je nejlépe využívat?😀👍

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  ปีที่แล้ว

      děkujeme, koncem ledna

  • @petrmedved
    @petrmedved ปีที่แล้ว +1

    Jak mohu přejít od současného dodavatele (ČEZ) na spotový trt? FVE mám už rok.

  • @tomaspilik8172
    @tomaspilik8172 ปีที่แล้ว

    Příští týden mi vymění hodiny, a budu spouštět FVE. Otázka zní komu se dá dnes prodávat za spotove ceny? Děkuji za rady

  • @jakubsevcik733
    @jakubsevcik733 ปีที่แล้ว +1

    Pěkné video. Smysl to tedy má reálně jen ve smyslu časování vytápění a ohřevu TUV + dobití baterie s přenosem do dne. Ostatní spotřebiče nemají význam. Ty 2,50 Kč za uložení do Pylontechu? Jaký je zde výpočet?

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  ปีที่แล้ว

      Souhlas. Výpočet vychází z nákladů na pořízení baterií a jejich odhadované životnosti.

  • @davidkotulan
    @davidkotulan ปีที่แล้ว

    Jak moc je reálné "ukecat" distributora aby mi průběžné měření dal? FVE je v plánu, jen teď nejsou peníze, ale rád bych šel na spot již nyní, za měsíc mi končí fix, mám doma Loxone, takže bych mohl spotřebu začít optimalizovat. Nemáte někdo nějaké tipy jak na to?

  • @lejelejenakoleje
    @lejelejenakoleje ปีที่แล้ว +1

    Hezké a přínosné video. Jak mohu finančně přispět autorovi, když se nechci registrovat na patreonu?

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  ปีที่แล้ว

      děkuji pěkně, viz text pod videem

  • @petersoftak1561
    @petersoftak1561 ปีที่แล้ว

    Ahoj Super video a už sa teším na ďalší diel. Ale mal by som otázku. Pokiaľ je na spotovom trhu stanovená cena elektriny o 3:00 na 100eur za 1Mwh a o 16:00 500eur za 1Mwh. Prečo sú tieto ceny prenášané aj do distribučných poplatkov ? Čo má distribúcia spoločné so spotovým trhom ? Ďalšia otázka. Mohli by ste sem vložiť link kde sa vieme online pozrieť na spotové ceny elektriny na ďalší deň ?. A posledná otázka. Neviete náhodou ako je to u právnických osôb s predajom elektriny. napr. ak má výrobu 50Kwp a predáva ju do siete. Prípadne či neviete že by v budúcnosti mohli aj právnické osoby predávať elektrinu na spotovom trhu. Vďaka. ;-)

    • @peterandcorriebubik7005
      @peterandcorriebubik7005 ปีที่แล้ว

      @electrodad Honzo odpověděl jsem zde ale TH-cam to vymazal protože je tam link

    • @JanHicl
      @JanHicl ปีที่แล้ว +4

      Distribuce je stále stejná a její ceny jsou dány dle distribučního území (PRE, EGD, ČEZ) - počítá se ze dvou částí:
      - cena za přenesené MWh směrem do domácnosti (pro výrobu se distribuce nepočítá). Tato část je nezávislá na spotu - v případě, že je elektřina za 0 Kč/kWh, stále platíte sazbu za přenesenou energii.
      - poplatek za rezervovaný výkon - ten je dán jmenovitým proudem hlavního jističe a je to fixní částka za měsíc. Opět nesouvisí se spotem a je jedno jaká je cena na spotu.
      Z obou tedy plyne, že distribuce je nezávislá na spotu. Bylo možná matoucí, že jsme zmiňoval, že při záporných cenách na ně málokdo dosáhl, protože to "požrala distribuce". Pokud je cena na spotu -0.5 Kč/kWh a distribuce pro danou sazbu (např. D25d) je 2.1Kč/kWh, tak je celková cena 1.6 Kč/kWh. Tzn. výsledek je takový, že za "elektřinu" stále platíle - přesněji řečeno za elektřinu dostanete zaplaceno, ale za její přenos doplácíte.

    • @dalkaldalkaldalkal
      @dalkaldalkaldalkal ปีที่แล้ว

      th-cam.com/video/wv1Of0227T0/w-d-xo.html&ab_channel=ElectroDad

    • @amperak
      @amperak ปีที่แล้ว

      @@peterandcorriebubik7005 neposílej nikdy do komentářů odkazy. nejde ten komentář v 99% případů zachránit.

  • @pbasista
    @pbasista ปีที่แล้ว

    V čase 7:40 pán Jan Hicl tvrdí, že ročné poplatky za prevádzku dátového spojenia k priebehovému elektromeru sú ~3000 CZK (~125 EUR), teda ~240 CZK (~10 EUR) mesačne. Zrejme ide o nejakú formu pripojenia cez mobilnú dátovú sieť. Toto riešenie môže byť na niektorých odľahlých miestach nevyhnutné.
    V drvivej väčšine prípadov však má pripojená domácnosť svoje vlastné, oveľa rýchlejšie a oveľa stabilnejšie pripojenie k internetu. Preto mi príde zbytočné aby sa len kvôli meraniu spotreby elektriny zriaďovalo ďalšie, osobitné pripojenie k internetu.
    Naviac, podľa toho čo vravel pán Hicl, je takéto osobitné internetové pripojenie aj extrémne predražené. Napríklad mobilný operátor 4ka na Slovensku ponúka dátový balíček 1 GB dát za 2 eurá mesačne. Bez akejkoľvek viazanosti na iné služby. To by na takéto účely úplne stačilo. Distribútor elektriny si však za takúto službu účtuje zhruba päťnásobne viac.

    • @minduton
      @minduton ปีที่แล้ว +2

      Za prvé, ano v domě klidně muže být internet, ale dostat ho do elektroměrového rozváděče může být paradoxně nepřekonatelný problém. Nehledě na fakt, že disponibilitu internetu by musel garantovat sám odběratel, což je obecně problém - už jsem měl doma případy, kdy "internet" nešel klidně půl dne, protože operátor měl zkrátka problémy. Já jako odběratel prostě nejsem ochoten za takové situace za cokoliv ručit. Další věc - náklady na procesování průběhového měření se neskládají pouze z poplatku GSM operátorovi, máte tam i náklady na obsluhu odečtového systému, na lidi, co se o to staraj a i na lidi, které ty elektroměry servisují a vyměnují - a nedělejme si iluze o tom, že spolehlivost těch 4kvadrantů je srovnatelná s obyč. elektroměry. Je to mnohem složitější zařízení, nehledě na fakt udržení setrvalosti onoho datového spojení, které to neskonale komplikuje.

    • @pbasista
      @pbasista ปีที่แล้ว

      ​@@minduton Meracie zariadenia si môžu všetky namerané dáta za dlhé historické obdobie ukladať vo svojej pamäti. V prípade výpadku pripojenia ich môžu odoslať dodávateľovi neskôr. Pokojne to môže byť raz týždenne.
      Ak je v pripojenej domácnosti internetové pripojenie nedostupné alebo je ťažko dostupné v mieste merania, tak v takýchto prípadoch je samozrejme rozumné zriadiť si pre takýto účel osobitné mobilné pripojenie. Je však podľa mňa nevhodné vnucovať takýto postup všetkým odberateľom. Drvivá väčšina ľudí má v domácnosti WiFi pripojenie. Typicky je triviálne urobiť ho dostupným aj na mieste merania. Alebo sa dá použiť pevný kábel. Alebo internet po elektrickej sieti.
      Náklady dodávateľa na prevádzku meračov sú pre odberateľa irelevantné. Ak tieto náklady chce dodávateľ preniesť na odberateľov, je to samozrejme jeho právo. Musí však počítať s tým, že odberatelia si uvedomia reálnu hodnotu služby, ktorá im je takto poskytovaná. A že budú hľadať takého dodávateľa, ktorý im ju bude poskytovať za férovú cenu.

    • @minduton
      @minduton ปีที่แล้ว

      @@pbasista Tak samozřejmě, že takový chytrý elektroměr střádá hodnoty do sebe, nejen za posledních 24 hodin, ale za mnohem delší období.

  • @zdenkosikora2707
    @zdenkosikora2707 ปีที่แล้ว +1

    Zdravím páni, viete mi prosim poradiť? Ktorá zložka elektriny sa obchoduje na spotovom trhu pre domácnosti, SILOVÁ alebo SILOVÁ+DISTRIBÚCIA?
    Ďakujem pekne 😊
    Zdeno

    • @obajer
      @obajer ปีที่แล้ว

      V ČR dle spotu jen silovka. Vše ostatní zůstává pevné.

    • @lacekratochvil
      @lacekratochvil 8 หลายเดือนก่อน +1

      silová

  • @jancapka3580
    @jancapka3580 ปีที่แล้ว +1

    Zdravím, rozumím tomu správně, že až jednou (teoreticky) bude automatizovaných zákazníků na spotu dostatečné množství, začne se každodenní křivka ceny vyrovnávat, až nakonec bude úplně rovná a tím cena možná nezajímavá? A druhá otázka by byla na způsob hodinového tarifu. V kolik přesně začíná nultý impulz jedné hodiny? A podle jakého času (třeba čas zobrazený hodinami)? Jestli je tahle informace známá...?

    • @minduton
      @minduton ปีที่แล้ว

      Ano, je to tak. Je pravděpodobné, že během pár let se to bude v průběhu dne srovnávat do takové míry, že bude prostě nezajímavé s tím doma nějak cvičit. Pokud někdo uvažuje s tím, že si na tom bude doma "rejžovat", musí počítat s velmi zřejmým rizikem, že už to třeba za pár let bude pasé, protože se to nevyplatí.

    • @vondrass
      @vondrass ปีที่แล้ว +2

      @@minduton Pane jste optimista. To nebude pár let. Uvědomte si, že to chce také mít nějaké povědomí o věci, znalosti a vůli. Nikdy nebude noční spotřeba a výroba rovná denní.

    • @minduton
      @minduton ปีที่แล้ว

      @@vondrass To nikde nepíši, pane. Píšu "se to bude v průběhu dne srovnávat do takové míry, že to bude prostě nezajímavé". Nikde nepíšu, že noc bude rovna dni. Dnes je ten rozdíl, kdy se to vyplatí nebo nevyplatí, něco přes 100 EUR/MWh. Minimálně tento rozdíl tam prostě bude v rámci jednoho dne vždycky.

    • @jancapka3580
      @jancapka3580 ปีที่แล้ว

      Myslím, že nejde jen o fotovoltaiku. Ale o výhodný nákup a prodej v hodinách nejvýhodnějších... Například noční dobíjení akumulátorů (pokud to v té chvíli ovšem bude ještě výhodné)... A taky si myslím, že až se ta automatika objeví u každého zájemce (a je naprosto jisté, že zájem bude mít každý, kdo chce ušetřit), tak se ta křivka musí dříve či později vyrovnávat. A to je podle mě smysl téhle burzy. Aby časem automaticky pomohla vyrovnávat energetické špičky.

    • @JanHicl
      @JanHicl ปีที่แล้ว

      Je tak, jak píšete... pokud budeme všichni řídit svojí spotřebu podle spotu, tak by se křivka začala zplošťovat. Lidí, kteří mají FVE (= průběhové měření) je cca 120 000, což je zanedbatelné číslo z celkového počtu cca 6M odběrných míst. Navíc málokdo s FVE řídí spotřebu dokonale dle spotu. Na druhé straně přibývá obrovské množství obnovitelných zdrojů na straně výroby. Do budoucna budou zdroje přibývat mnohem rychlejším tempem než bude přibývat řízení na straně spotřebitelů. Zploštění křivky bych se v příštích letech pravděpodobně ani desetiletí nebál :)

  • @petrpodhorka385
    @petrpodhorka385 ปีที่แล้ว +1

    Dobrý den, pokud tedy pořídím FVE a pokud mi tedy z distribuce "automaticky" namontují elektroměr typu A a já tedy musím zaplatit za nový elektroměr + vyšší měsíční poplatky. Byla by asi hloupost nepřejít na spotový trh ne? Již stejně musím platit zvýšené poplatky za elektroměr, které jsou zde uváděny jako hlavní důvod proč se to běžné domácnosti nevyplatí...

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  ปีที่แล้ว +1

      pokud si pořídíte FVE, tak Vám je distributorem vyměněn elektroměr za průběhový anižbyste něco platil za výměnu, či jeho provoz (který reálně stojí pod 50 Kč měsíčně)

    • @JanHicl
      @JanHicl ปีที่แล้ว +1

      Ano, byla by hloupost nepřejít na spot - obzvláště, když je teď levnější než zastropovaný fix :) Jen upřesním, že k FVE se montuje elektroměr typu B. Typ A je real-time. Typ B má odečet jednou za měsíc, ale hodnoty se měří po hodinách.

  • @jaromirzajdlik7579
    @jaromirzajdlik7579 ปีที่แล้ว +2

    Mě by zajímalo zda dostanu chytrý elektroměr k FV, i když nebudu mít povolené přetoky do sítě . Děkuji

    • @JanHicl
      @JanHicl ปีที่แล้ว

      Zatím to tak vždy bylo, že distributor dává chytrý elektroměr i do míst, kde není povolený přetok - pokud se nic nezměnilo (nevím o tom), tak by s tím neměl být problém.

    • @jaromirzajdlik7579
      @jaromirzajdlik7579 ปีที่แล้ว

      @@JanHicl ok.diky

    • @PeterKmet
      @PeterKmet ปีที่แล้ว +1

      ČEZ Distribuce namontuje elektroměr s měřením typu A (15min), nemá s tím problém bez ohledu jestli je/není FVE. Naúčtuje si ale za to cca 3500Kč + měsíčně cca 500 Kč nad rámec standardních plateb za tarifní distribuční kWh + stálý tarifní distribuční plat. Až k tomu se připočte flat fee dodavatele + přirážka za kWh dodavatele k burzovní/komoditní ceně.

    • @amperak
      @amperak ปีที่แล้ว +1

      ano, ikdyž přetoky do sítě povolené nejsou, tedy jsou, ale omezenmy jen na technické, tak distribuce namontuje 4Q elektroměr s dálkovým odečtem, jelikož tím kontroluje, že se přetoky nedějí.

    • @jaromirzajdlik7579
      @jaromirzajdlik7579 ปีที่แล้ว

      @@PeterKmet Tak ptal jsem se kamaráda co má FVE asi půl roku a chytrý elektroměr samozřejmě má, ale o tom, že by něco platil za elektroměr, při montáži, nebo používání neví.

  • @peterholly644
    @peterholly644 17 วันที่ผ่านมา

    Neviete niekto ako je to na Slovensku s moznostou napojenia sa na spotove ceny? Neviem dohladat ziadne info. Dakujem.

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  17 วันที่ผ่านมา

      Bohužel nevím.

  • @petr6366
    @petr6366 ปีที่แล้ว +2

    Zdravím mám dotaz .Mám fve z roku 2010 9kwp zelený bonus můžu přejít na spot. Děkuji

    • @peterandcorriebubik7005
      @peterandcorriebubik7005 ปีที่แล้ว +1

      Ano. Domluvte se s dodavatelem.

    • @JanHicl
      @JanHicl ปีที่แล้ว +1

      Přesně jak píše Peter. Stačí se domluvit s dodavatelem. Například s námi :)

  • @radoslavvrobel2262
    @radoslavvrobel2262 ปีที่แล้ว

    lze mít u vás pouze výkup s FTV ?? myslím u te firmy..

    • @JanHicl
      @JanHicl ปีที่แล้ว

      Určitě. Koukněte na naše stránky...

  • @minduton
    @minduton ปีที่แล้ว +2

    Tak jasně.... 75 mld. EUR jednorázová úspora do infrastruktury, která má životnost řekněme 30 let. Za cenu ale toho, že do zhruba 200 mil. odběrných míst (EU má 450 mil. obyvatel - obvykle je na 1 odběrné místo 2,5 člověka) nainstaluji chytrý elektroměr, co stojí 3 tisíce Kč na pořízení a 3 tisíce Kč ročně na provozu. 200 000 000 x 3 000 Kč/rok = 25 mld. EUR/rok. Takže za 30 let proinvestuji na provozu chytrých elektroměrů 750 mld. EUR kvůli tomu, abych ušetřil za těchto 30 let oněch bídných 75 mld. EUR, tedy pouhou desetinu. No to nevymyslíš....
    Ale třeba by na těch -5% výkonu ve špičce stačilo mít ty chytré elektroměry s flexibilitou jen v 10% odběrných míst (z logiky věci v těch největších). Pak by to bylo šul nul...

    • @FilipMusil
      @FilipMusil ปีที่แล้ว

      Je samozřejmě otázka, jestli ty 3000,- Kč ročního provozu není výpalné distributorům a cesta, jak si zvýšit marže. Nákladově se to pohybuje při správné automatizaci a pidi datové SIMce někde kolem stokorun ročně - když budu hodně drahý, tak třeba 500 Kč.
      Pokud by se povedlo nějakým zásahem donutit distribuční firmy (ČEZ, EON a PRE), aby to dávali za náklady plus nějakou přiměřenou marži (např. 20 procent), pak by to už mělo jinou návratnost.

    • @minduton
      @minduton ปีที่แล้ว +2

      @@FilipMusil Nenazval bych to výpalné, ale spíše odrazovné (od slova "odradit"), jelikož nestíhaj ani montovat 4kvadrant elektroměry ke všem těm FVE. Na druhou stranu mi to připadá strašně, ale strašně krajně nespravedlivé, jelikož těm bohatším se defacto umožňuje být vlastně ještě bohatšími a to díky nadstandardním úsporám, které defacto mají díky tomu 4kvadrantu, kterej jak vidno stojí oficiálně majlant, ale oni ho mají zadarmo - a paradoxně tyto úspory nesouvisí ani se samotnými FVE, kvůli kterým ho dostali. Defacto by stačilo mít pro generování úspor jen 4kvadrant elektroměr a baterku, FVE netřeba.

    • @kasy1134
      @kasy1134 ปีที่แล้ว +5

      @@minduton To je tak ale v životě všude. Elektromobil si také může dovolit jen ten bohatší, stejně tak tč, zateplení nová okna atd. Přitom paradoxně bohatý menusí řešit jestli dá za elektřinu 5 nebo 15 tis. měsíčně. Stejně tak to šetření na spotu je pro bohatého jen takový sport.

    • @minduton
      @minduton ปีที่แล้ว +2

      @@kasy1134 Hlavně je potřeba vyřešit problém "posledního platícího v hospodě". Do tohoto bodu to bohužel zatím neodvratně směřuje.
      Jinak je samozřejmě otázkou, jak dlouho tento Klondike bude fungovat, při pohledu na ty objemy zobchodované v jednotlivých hodinách je zřejmé, že pokud by se v noci uplatnil výkon v řádu několika stovek MW (což akumulace bez problému dají), tak se je možné s těmi nízkými cenami typickými pro tento čas, rychle rozloučit. Takže je klidně možné, že za 4-6 let tohle video vyvolá tak leda už jen úsměv na tváři, protože ty prezentované grafy už platit nebudou. Dost možná už jen prvních 100 MW, které by tam byly navíc, by ten cenový gap mezi nejdražší a nejlevnější hodinou stáhly klidně o 20-30%.

    • @JanHicl
      @JanHicl ปีที่แล้ว +1

      Ve velké části Evropy už průběhové měření je. Pokud to tak vyznělo, tak se omlouvám, ale myšlenka není: když budeme mít chytré elektroměry, ušetříme 75mld. Myšlenka byla: když budeme umět hýbat se spotřebou a budeme umět snížit špičky, tak ušetříme. To, že mají v severských zemích velké množství chytrých elektroměrů je super, ale neznamená to, že ty lidi jsou na spotu a už vůbec to neznamená, že hýbají se spotřebou.
      Ve videu jsem to neřekl (omlouvám se), ale těch 75mld je ročně jen na soustavě. Odhadovaná úspora pro koncové elektřině (díky tomu, že spotřebovávají off-peak) je cca 300mld eur/rok.

  • @milan2931
    @milan2931 ปีที่แล้ว +2

    Jste si opravdu jistí, že mohou domácnosti přecházet po 1.1.2023 na SPOT? Dle "nařízení vlády od 1.1.2023 není možné již nabízet produkty se spotovými cenami pro domácnosti dle vládního nařízení ze dne 14. prosince 2022" Poptával jsem tento týden u několika dodavatelů SPOT a byl jsem odmítnut s odkazem na uvedené nařízení, přestože mám měření typ B.

    • @kasy1134
      @kasy1134 ปีที่แล้ว +1

      A koukal jste na to video, nebo rovnou píšete?

    • @milan2931
      @milan2931 ปีที่แล้ว

      @@kasy1134 A četl jste pozorně co píšu?

    • @peterandcorriebubik7005
      @peterandcorriebubik7005 ปีที่แล้ว

      S tím jsem se ještě nesetkal. Nechte si říci podle kterého prohlášení vlády vám to zakazují

    • @Dzordzikk
      @Dzordzikk ปีที่แล้ว +1

      Není to možné. TI, co už do té doby smlouvu měli podepsanou, tak mohou jet na SPOTu i nadále, ale noví zákazníci s novými smlouvami ne.

    • @JanHicl
      @JanHicl ปีที่แล้ว +2

      @@Dzordzikk
      klasické elektroměry - přesně jak píšete
      chytré elektroměry - ano, můžou na spot
      Dává to smysl? Ani trošku... Bohužel to tak ale je :(

  • @jichaj
    @jichaj ปีที่แล้ว

    Škoda že všichni obchodníci výrazně zvedli ceny za zobchodovanou elektřinu a i měsíční poplatek za OPM. Je to dané náklady za převzetí odpovědnosti za odchylku, která je u hloupého měření a výpočtu dle TDD vyšší? A se zaváděním průběhového měření by tedy ceny mohly klesnout? Příp. nebudou časem obchodníci přecházet při určování ceny dodávky z DT na VDT?

    • @minduton
      @minduton ปีที่แล้ว +1

      Ne, je to dáno tím, že za poslední 1-2 roky narostly náklady na vyrovnání systémové odchylky v přenosovce na násobky. Tj. obchodníkům narostly náklady na převzetí odchylky jejich zákazníků. A pochybuji, že by to se zavedením průběhového měření výrazněji kleslo. Ano, pro obchodníka by bylo komfortní mít on-line spotřebu všech svých zákazníků, ale je nutné si uvědomit realitu. Data se z těch chytrých elektroměrů budou vyčítat jen 1x denně, ne každou hodinu. Navíc není jisté, že chytré elektroměry budou někdy ve všech odběrných místech - u drobných odběrných míst je klidně možné, že tam budou pořád hloupé elektroměry. Takže obchodník bude při své predikci jeho portfolia vždycky do valné míry tápat naslepo.
      On ten systém hrazení systémové odchylky přes celou ČR je totiž celkem "milosrdný". I kdyby byl obchodník naprostý debil a nebyl zkrátka schopen přesněji napredikovat spotřebu svých zákazníků do jednotlivých obchodních hodin, neznamená to, že bude bit za každou jednotlivou hodinu, v které se dostatečně netrefil - i když se netrefí, tak paradoxně může kasírovat ze systému, pokud půjde zrovna náhodou směrově se svou odchylkou proti odchylce systémové.

  • @okounlukas
    @okounlukas ปีที่แล้ว

    no nevim nevim, ale pan Hicl hovoří o tom, že FVE jsou pro energetickou síť problém, že mohou vyrábět více než je třeba, ale tohle je tak trochu jeden velký mýtus. ČEZ totiž může na dálku ovládat výrobu z domácích FVE, prostě pošle dle potřeby signál a váš domovní měnič přestane dodávat do ČEZu, takže tak...

    • @JanHicl
      @JanHicl ปีที่แล้ว

      Odpojení využívá distributor jen v případě nouze... Problém spočívá v tom, že FVE, ale i ostatní elektrárny musejí nominovat elektřinu, kterou vyrobí v každou hodinu další den. Pokud nominují např. na interval 12.00 až 13.00 objem elektřiny 10 kWh, ale vyrobí 15 kWh, tak je na trhu (i síti) o 5 kWh více než si trh objednal. Pokud podobnou chybu udělaly všechny FVE na trhu, protože při nominaci pracovali s podobnou předpovědí je na trhu (i síti) spousty přebytečných kWh. Pokud se síť neblíží k nouzovému stavu, tak není důvod tyto FVE odpojovat. ČEPS zajišťuje stabilitu sítě pomocí tzv. podpůrných služeb a přebytečné (případně chybějící) kWh dokáže vyrovnat zapnutím spotřeby. Síť se tedy vyrovnává v první řadě pomocí podpůrných služeb (SVR - služby výkonové rovnováhy) a až v případě nouze se odpojují. Výroby, které jsou predikovatelné tento typ problému z podstaty věci nezpůsobují v tak velké míře. Nominovali 10kWh, dodají s vysokou mírou jistoty 10kWh.

    • @okounlukas
      @okounlukas ปีที่แล้ว

      @@JanHicl já si myslím že tahle koncepce uvažování už je zastaralá a neodstatečná, mělo by to být celé řízeno online intelignentně dle potřeb, proč odpojování výroby a případné nabíjení neřídit plně na dálku?

  • @FrantisekCiz
    @FrantisekCiz ปีที่แล้ว

    Vsetky rozhovory su perfektne a konstruktivne. Mozno by bolo zaujimave tu konstruktivitu trochu nahlodat pozvanim na rozhovor "experta" Josefa Vrtala ;) Uz ma trochu irituje jeho pristup, s ktorym pomaly odmieta v zivote aj triedit odpad nie to este pochopit zmysel ekologickej dopravy.

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  ปีที่แล้ว

      Josefa nechť zvou jiní experti...

  • @pavelblaha5243
    @pavelblaha5243 ปีที่แล้ว

    Měsíční poplatky za elektroměr s průběhovým měřením jakékoli úvahy o využití spotového trhu pro většinu domácností bohužel zcela zabíjí. Tyto vysoké měsíční poplatky za elektroměr jsou účtovány i v případě nasazení průběhového měření kvůli FVE?

    • @petrkocandrle3779
      @petrkocandrle3779 ปีที่แล้ว

      Nejsou. Stačí 1 panel s mikrostřídačem, nechat si to povolit u distributora a je to. I když pro posílání přetoků je asi potřeba mít 3-f střídač. No tak přinejhorším 3 panely a 3 mikrostřídače - na každou fázi jeden.🙂

    • @minduton
      @minduton ปีที่แล้ว

      @@petrkocandrle3779 To je blbost, obecně může být a jsou i jednofázové FVE ve 3f odběrných místech.

    • @amperak
      @amperak ปีที่แล้ว

      @@petrkocandrle3779 3F 4Q namontují na jakoukoliv FVE, i jednofázovou

    • @petrkocandrle3779
      @petrkocandrle3779 ปีที่แล้ว

      @@amperak Ale dovolí pouštět přetoky jen do 1 fáze? Bez baterek je taková elektrárna celkem k prdu, ne? I když pokud je jejím hlavním účelem získání 4Q elektroměru zdarma, pak je to asi vlastně jedno 😀

    • @amperak
      @amperak ปีที่แล้ว

      @@petrkocandrle3779 distribuce neřeší, na jakou fázi je FVE zapojena. řeší max. výkon FVE. lze beztrestně vyměnit 1F měnič za třífázový. nikdo to "neřeší" do doby než tě soused práskne.

  • @otalarisch6780
    @otalarisch6780 ปีที่แล้ว

    Kolik prosím je cca dph a distribuce u ceny 5, 50 a třeba 150 EURO/MWh?
    Přecházím k BD, abych měl zhruba představu.
    Děkuji

    • @Bijeek
      @Bijeek ปีที่แล้ว

      DPH je 21%. Pro výpočet doporučuji použít kalkulačku. Je to jednoduší a přesnější než jen tak z hlavy.😉

    • @JanHicl
      @JanHicl ปีที่แล้ว

      Přesně jak píše Marek. Je potřeba vzít v potaz i další poplatky jako je daň z elektřiny, poplatek OTE, rezervovaný příkon dle velikosti jističů a distribuci dle sazby. Největší podíl na ceně má distribuce a jističe... Taky doporučuji použít kalkulačky - je to násobně jednodušší a jistější :)

  • @tomskalik8540
    @tomskalik8540 ปีที่แล้ว

    Neřekli jste jednu dost podstatnou informaci, a sice, ze ty 'spot' ceny jsou známé již den předem, takže lze optimalizaci snaz planovat ci automatizovat. Zajimalo by mne jak to preuctuju firmam co mam ve sve kancelarske budově, netusi to instalator solaru ani danovy poradce...

    • @JanHicl
      @JanHicl ปีที่แล้ว +1

      Mají firmy u Vás podružný elektroměr?

    • @okovarik3
      @okovarik3 ปีที่แล้ว +4

      Řekli to hned na začátku 😉 čas cca 1:05

    • @minduton
      @minduton ปีที่แล้ว

      Je nutné zdůraznit, že ne všechno se točí jen o těch cenách spotu, co jsou známy 24 hodin předem. Počítá se tam bohužel ještě "poplatek za převzetí odchylky" - dnes si za to obchodníci účtují u domácností obvykle 300 Kč/MWh (0,3 Kč/kWh). Je klidně možné, že to do budoucna poroste, protože se bude hůře něco predikovat, tj. náklady na krytí odchylky narostou.

    • @okovarik3
      @okovarik3 ปีที่แล้ว +1

      @@minduton je pravda, ze čím víc odběratelů bude řídit svou spotřebu, dle stavu sítě, tím víc se ta křivka bude narovnavat a tím padem i cena se bude méně lišit během dne. Asi to nikdy nebude úplně “placate” ale ta výhoda bude nejspíš menší a menší

    • @minduton
      @minduton ปีที่แล้ว +1

      To je sociologický problém, ne technický. Předpokládám, že podružné elektroměry (které určitě máte) jsou tupé, tj. lze z nich odečíst jen aktuální odebrané množství, které odečítáte pravděpodobně na přelomu každého měsíce. Takže prostě rozdělíte celkovou platbu za elektřinu za celý barák v poměrech jednotlivých náměrů podružných elektroměrů (nebo jinak řečeno, spočítáte průměrnou cenu elektřiny a přes tu a z náměrů na podružných elektroměrech, jim to napočítáte). Efekt z ladění spotřeby s ohledem na spot bude pravděpodobně mizivý, jelikož i kdybyste všem svým podružným odběratelům posílal den předem přehled cen na spotu a upozorňoval je, kdy je dobré vařit kafe (ve 4:00 ráno :) atp., a že díky tomu spolem můžou všichni ušetřit, tak vám na to většina z nich hodí bobek.

  • @shemmo
    @shemmo ปีที่แล้ว

    Nespochybnujem vasu usporu, avsak to množstvo casu, ktore venujete neustalemu sledovaniu cien a uprave spotreby/nabijania by ste mohli venovat radsej rodine, alebo sam sebe :)

    • @tandrysek
      @tandrysek ปีที่แล้ว +3

      Sledování cen a úpravu spotřeby lze automatizovat.

    • @JanHicl
      @JanHicl ปีที่แล้ว

      Souhlas, bez automatizace se to dá dělat jen těžko :)

  • @petrkaspar8295
    @petrkaspar8295 ปีที่แล้ว

    To je porovnávání jak dřevěným metrem 😅