Ja sa dotknem len toho, čo ste hovorili o tej vnútornej teplote ktorú doma máte. (19,5). Nikto ma nepresvedčí, že toto je prijateľný domáci komfort. Je to jednoducho kosa a pri tejto teplote už je problém aj s vlhkosťou. Nikdy by som nechcel aby moje deti raz hovorili že môj otec šetril prachy, stále niečo riešil ale nám bola doma kosa
Nevíte, o čem mluvíte. Pokud vám domkem protahuje, ano, je to kosa. Pokud máte domek dobře zateplený, běháte tam v trenýrkách. A nemluvte za svoje děti, ano? Nedělejte z nich chudáčky, uděláte z nich kryply.
Krásné video podělím se tady taky o svojí zkušenost s provozem TČ. Máme v domě TČ: IVT greenline ht plus c7 (země/voda) v provozu aktuálně 18 let servisní náklady aktuálně 0 Kč jedna reklamace (po roce provozu výměna oběhového čerpadla) jinak velká spokojenost. Parametry i na dnešní dobu nejsou úplně špatné Topný faktor při 0°C / 35°C 4,6 Topný faktor při 0°C / 50°C 3,3 Kompresor za 18 let provozu má naběháno +- 40 000 Hodin, poměr TUV / Topení je 21% / 79% plocha plošného kolektoru je 600m2 Bivalentní zdroj za 18 let jel 0 Hodin je vypnutý nikdy i při obrovských mrazech nebyl potřeba. Plocha domu je 235m2 průměrná celková spotřeba za rok je 9 MWh s toho přes léto 2 MWh si vezme provoz bazénu. Plyn při stavbě nepřipadl v úvahu cena za natažení plynové přípojky byla vysoká vše je tedy pouze na elektřinu. Za nás rozhodně TČ má smysl a pokud se vybere kvalitní bude roky velmi dobře fungovat, hlavně bez jakékoliv starosti před lety se zapnulo a do dnes nebylo třeba kromě doplnění vody nic řešit.
Zapomněl jste tu dodat nějaké nepodstatné věci: před osmnácti lety nestálo TČ takovou dardu jako dnes, zapomněl jste uvést jaká byla investice do toho kolektoru, dále neberete v pozat, že zdaleka ne každý má možnost zemního kolektoru ať už že nemá potřebnou plochu nebo vodivost půdy nebo prachy, a pokud topíte na 50°C tak si takové pohádky vykládejte komu chcete, jak vám to čerpadllo vydrželo, protože při 50°C je při používaných chladivech v systému tlak jako prase, klidně 50 bar, (záleží od chladiva) což je 500 metrů vodního sloupce, o topném faktoru pohádky při 50°C topné vody si nechte taky pro blbce, co ničemu nerozumí. Už při topném faktoru 1:3 vás dnes stojí topení víc než plynem, díky ceně elektriky. Nic na světě tohle, co tu popisujete, to nevydrží, kompresor ztrácí časem a během těsnost a účinnost jako každý jiný stroj. Hans Christian Andersen hadr.
@@NekorektniPochybovac-or8bi Pokud se vám to nezdá klidně se můžeme domluvit a můžete se osobně přijet podívat jak krásně stále dané čerpadlo už roky běží. 50°C se používá pouze při nahřívání TUV, do podlahy jde běžně voda do 30°C
@@Davidusj Hm, z Vás to leze jako z chlupaté deky. Samozřejmě, že takto je životnost té mašiny někde jinde. Pakmještě záleží na kusu, servisu... a štěstí.
Zdravím Vás, díky společneskému nátlaku a samozřejmě díky mé lenosti / kterou si vyčítám každá zasrané ráno) jsem si nechal namontovat takovou předraženou elektornickou věc, která dle mého názoru nevydrží ani 10 let na tož abych něco ušetřil za vytápění domu a tím jest TČ-pokud bych navolil teplotu vody na 50C jak zde zminuje pán tak bych protopil obě ledviny, tedy vlastně všech 8 ledvin co v tom domě žije.T oje tak neuvěřetelnej krám , který žere tolik KWH, že jsem byl donucen si pořídit krbová kamna. Bůh mi žehnej abych se díky této debilní investici neodpráskl @@NekorektniPochybovac-or8bi
Příjemné upřímné video, díky za něj. Ten Váš plynový kotel už nepatřil k tak efektivním jako jsou novější. Mám 6. let starý Viessman(obsahuje i malý bojler 60l) a 80.let starý dům, zateplený, okna 3 skla, spotřebuje za rok 13Mw plynu na topení i užitkovou vodu a to mám radiátory, voda na 50st. Sranda je, že v současné době díky energetickému mixu, produkuje topení plynem o polovinu méně CO2 za kw, než u elektřiny :-) Několik mých sousedů si pořídilo teplené čerpadlo, většinou voda-vzduch a narovinu jen díky přítápění krbem se dostávájí na menší spotřebu, než já + ten hluk tam prostě je, ne všichni totiž mají sklep nebo něco podobného. Ale Vaše vnitřní jednotka mi připadá extrémně hlučná, u sousedů Nibe nebo IVT rozhodně takhle nehučí :-) Mě osobně asi nejvíce překvapil kolega, který má nový moderní dům, dobře zateplený a topí elektrickým ohřevem podlah + masivní krb s akumulační stěnou a je na tom podobně jako já. Navíc se chystá ještě instalovat fotovoltaiku, zejména pro elektrický bojler(NIBE)..
A co životnost pán neví že investice se nikdy nevrátí, podle zpracování je spíš reklama na tepelné čerpadlo spíš jsem si jist že reklama, ale nejlépe je se spálit na vlastní peněžence a každý bude vědět hned co je to tepelné čerpadlo staré dobré pravidlo musím se spálit abych se poučil a to je ta nejlepší škola, škoda že u toho vyhodíte cca 300000kč
Myslím, že i přesto že jste nad tím dlouho přemýšlel tak jste přípravu trochu podcenil. Zvolení varianty kde kompresor je ve venkovní jednotce je ve vašem případě ideální. Komplikovanost celého systému a jeho finanční náročnost…. Za mě předražené řešení.
Úplně s Vámi souhlasím. Tohle dodavatel přestřelil. Proč u invertního čerpadla akumulačku přes 800L, a ještě když jí tč musí nahřívat celou na 45°C. To je normální hřích a pokazení celho systému tč a jeho potenciálu. Kdybych dělal instalci jako pan Staněk specifikoval dům, tak akumulačku 300L, 300L zásobník TUV a sestavu od Viessmann 200-S s výkonem 14kW a vešli bychom se do 330. Venkovní jednotka dělá hluk okolo 45dB a vnitřní ani nevíte jestli běží nebo ne. Výkonově podle toho jak pan Staněk četl ty technické výkony mi to tč také nevychází jako nejefektivnější. A přitom tento typ tč je od Macha schválně postavený s dvojitým výparníkem aby nedocházelo k prodlevám při defrostu. Pokud se nepletu, tak může jedna část výparníku topit a druhá defrostovat. Jak pan Staněk mluvil o vibracích v pásmu otáček okolo 70%, dají se na invertoru nastavit tzv.skip speed, což je pásmo otáček ve kterém komresor vibruje ale, pokud o nich řeknete invertoru, tak je přeskakuje. například 70% +-120ot/min. Nicméně přeji bezstarostné užívání a pokud možno žádné poruchy. Pěkné video.
@@4kular Mne bylo řečeno firmou, která ,mi montovala TČ, že akumulační nádrž se dává na špatně navržení systémy, u kterých nevíte, co s přebytkem tepla. Já žádnou akumulačku nemám, a vytápění a ohřev TUV funguje skvěle. Montážní firma dokonce uvádí moji instalaci jako příklad pro ostatní. Instalace ve videu mi přijde děsně komplkovaná, a z investora milá firma akorát vytahla pěknou sumičku peněz. Celé mi to přijde, že je to Pirhovo vtězství pana Staňka. Dám příklad u mého TČ. Nízkopodlažní RD s tepelnými ztrátami cca 4kW. TČ Panasonic Aquarea 7kW split. V domě podlahové topení. Vytápěná plocha 120m2. Zásobník TUV Dražice 250L (NTRR SOL 250). Cena komplet TČ s ohřívačem TUV a i nstalací byla 184 000,- Instalace byla v roce 2017. COP 5.5! Potvrzeno i nazávislým měřením.
V první řadě díky za video a reálný pohled na problematiku provozu TČ a porovnání s vytápěním zemním plynem. 1) Topný faktor Dlouhá pasáž je věnována topným faktorům při různých teplotách. Něco jako DJC "výška, tlak, teplota, rozsný bod". Padají tam hodnoty jako 3, 4, 5... Nicméně dokud se topilo plynem, byla roční spotřeba 15 MWh. Když se teď topí elektřinou, je spotřeba 6,5 MWh. Takže celoroční topný faktor 2,30. Nebo se někde pletu? Obvyklé reklamní kecy výrobců a dodavatelů TČ, jaký tam bude úžasný topný faktor 5 a podobně a zatím to je 2,30. 2) Letní ohřev TV Opravdu se vyplatí nahřívat pomocí TČ nádrž objemu 800 litrů? Jaká je denní spotřeba teplé vody? Jaké jsou denní ztráty té obrovské nádrže? To musí mít tepelnou ztrátu klidně 150 W, klidně 3 kW denně. Jasně, že je v létě vysoký tepelný faktor. Ale pokud by se nahříval nějaký dobře zateplený bojler objemu 150 litrů, tak by se dala nějaká kačka uspořit. Také si myslím, že by se určitě vyplatilo tu velkou nádrž zateplit. Tepelné ztráty by šlo velmi snadno spočítat na základě rozdílu teplot a parametrů sočasné izolace. 3) Návratnost Návratnost bude v nedohlednu. Pokud bychom provedli zjednodušení, cena plynu je poloviční proti ceně elektřiny a pořízením TČ bylo ušetřeno 60 % energie. To je velmi podobný poměr. Samozřejmě jsou zde spotové ceny, ale ty lítají dost podivně, může se vydělat nebo prodělat. K tomu náklady 500.000,- Kč. Při rozpočtení do 20ti let jsou roční náklady na zařízení 25.000,- Kč. Nákup plynu 15x3000 = 45.000,- Kč, 6,5x6000 = 39.000,- Kč. Takže roční úspora 6.000,- Kč za cenu nákladů 25.000,- Kč. Nový kondenzační kotel je za 40k, vydrží 20 let. Kolik budou náklady na údržbu systému za těch 20 let? Dělám někde chybu?
Jen poznámka k topnému faktoru. Fyzika platí pro všechny stejně, s jakým topným faktorem bude čerpadlo fungovat je nejvíce ovlivněno pracovními podmínkami. Cílový stav je mít co nejmenší rozdíl teplot mezi primárním (venkovní strana) a sekundárním okruhem (topný systém). Mám čerpadlo země-voda, které má na topení celoroční faktor 6, ale běží v "nonstop" režimu. Myslím tím, že buď stojí, nebo jede blízko nejnižšího výkonu kolem 3kW. Teplota z vrtu bývá dle potřebného výkonu mezi 5 a 8°C a výstup do podlahy mezi 23 a 26°C. Čerpadlo jsem spouštěl když byl celý dům (novostavba) vymrzlý na 3°C. Čerpadlo natápělo dům plným výkonem 12kW a prvních zhruba 200kWh dodaného tepla bylo s topným faktorem 11. To jen pro ilustraci vlivu rozdílu teplot primární-sekundární okruh na topný faktor. Vzhledem k tomu že nefunguji na spotových cenách, tak provozuji čerpadlo v režimu jak jsem popsal výše. Pokud bych na spotu byl, tak bych určitě změnil "topný profil" tak, že bych obětoval celkový topný faktor ve prospěch co největšího odebraného množství elektřiny za co nejnižší cenu, tzn. akumulace i za cenu horší účinnosti. Každopádně je to zajímavá optimalizační úloha, když se v tom člověk začne sťourat trochu do hloubky :)
1.On obětoval topny faktor, protože k čemu je topit 2x učinněj za 10x dražši elektrinu? 3.Návratnost se pak nepočitá z MWh ×cenikova cena... ale MWh x skutecná cena (1/2-1/4 cenikové). Ale plyn vás stoji stale stejně. Plyn 45tis vs Elektrina 2-4*6500= 12000-24tis. Uspora pak neni 6tis.. ale 15-25tis... tedy zapalti se mu to při fixni ceně cca do 10.let. Pokud počítam naklady, tak za 25tis dnes; bude mit 25tis. To je upora 1:1. 40tis... pokud jste plynař, a umite si ho koupit/připojit sám (což ze zakona nemužete..). 4. Pokud uz máte zavedeny plyn +topeni logicky resite vytápění dle toho. Ale jsou lidé co ho nemaji, a ti na něho za cenu kotle nepřejdou. Pro ty je tohle video.
Díky za zajímavé video, podělím se také o zkušenost s vlastní instalací. Lokalita: cca. 20km jižně od Českých Budějovic. cca. 500m. n. m. Dům: dvoupatrový (přízemí a zvýšené podkroví), s klasickou sedlovou střechou, vnější půdorys 10 x 15,5m. Zdivo Heluz Family 50cm s integrovaným polystyrenem. Podkroví 36cm vaty v šikminách, ve stropě o něco více. Všude trojskla, takže z dnešního pohledu v podstatě standard, ale vzhledem k dispozici domu určitě ne pasiv. Topný systém: v celém domě podlahovka (všude je dlažba), vzhledem k teplotě topné vody nejsou zapojené žebříky v koupelnách. V každém patře je rozvaděč podlahového topení. Při stavbě jsem tam natáhl napájení 230V a ethernet, abych měl možnost řídit jednotlivé okruhy, ale je to zbytečné. Průtoky mám nastavené fixně. Čerpadlo: IVT GEO 312C napojené na jeden 150m vrt. Umístěné je v technické místnosti, úplně v rohu domu. Vrt je asi 3 m za zdí u které čerpadlo stojí. Omezující podmínky při výběru: Chtěl jsem čerpadlo země-voda a provedení "vše v jednom" bez externího bojleru, nebo akumulační nádoby. Výběr instalační firmy: Na škole mě zasáhlo pár semestrů termodynamiky, takže některé firmy jsem po konzultaci vyřadil rovnou a ani jsem si nenechal dělat nabídku. Firma která nakonec instalaci dělala mě přesvědčila argumenty, resp. to co říkali nebylo v rozporu s fyzikou sedmé třídy ZŠ, jako u některých jiných... Jak to funguje: Dobře, možná dokonce o trochu lépe než jsem doufal. Celý dům je poměrně hmotný, takže tepelná setrvačnost je značná a teplota kolísá v rozmezí +- 0,5 °C. Čerpadlo jede v režimu ekvitermní regulace, bez vlivu vnitřního čidla. Když jsem po zprovoznění nastavoval topnou křivku, tak jsem vliv vnitřního čidla potlačil a pak už nebyl důvod ho začít používat. Tvrdá data: Při ladění parametrů jsem začal zaznamenávat hodnoty a ze setrvačnosti v tom pokračuji. Níže data za období od 31.12.2022 do 30.1.2023. Celková spotřeba energie: 293 kWh Odevzdaná energie: 1610 kWh Celkový topný faktor: 5,49 (topení + ohřev TUV) Topný faktor topení: 6,09 Topný faktor ohřev TUV: 3,84 (je započtena i pravidelná sobotní termická desinfekce na 62°C po dobu 2h. To je jediný případ kdy se spíná integrovaný elektrokotel) Hlučnost: Na plný výkon 12kW čerpadlo poměrně nepříjemně a nahlas bzučí. Tato situace nastane při vyžádaném mimořádném ohřevu TUV. Za normálních podmínek ale nikdy nejede výkonem vyšším než 5kw, a to je hlučnost úplně v pohodě, asi jako hlučnější lednice. Vzhledem k umístění v technické místnosti naprosto bez problému.
@@jirihorky6191 Vrt jsem upřednostnil z několika důvodů: - máme dostatečně veliký pozemek, ale na sousední parcele je památný strom, jehož ochranné pásmo zasahuje do míst kde by dispozičně byl kolektor nejvhodnější, resp. kde jsem si jistý že mě v budoucnu jeho přítomnost nebude omezovat. - nechtěl jsem překopat zahradu. V místech kde by kolektor mohl být je asi půl metru pěkné orné půdy a pod ní už jenom zvětralá skála. Tu sice není problém bagrovat, ale když bych celou věc chtěl udělat skutečně poctivě, tak by bylo nutné přesouvat hodně materiálu. Navíc jsem si nechtěl kolem domu udělat další výkop, který by mě omezoval v pohybu např. s technikou. - měl jsem na celou věc dostatek času, protože jsem způsob vytápění řešil hned od začátku stavby resp. projektu. Nevadilo mi čekat na stanovisko/povolení od báňského úřadu ani až bude kapacita u vrtařské firmy. - v průběhu stavby jsem řešil spoustu jiných věcí. Takhle prostě jednoho dne přijeli vrtaři, a za 3 dny ze země koukaly hadice sondy. Celou věc jsem řešil pár let nazpět, tak ceny asi už nebudou úplně relevantní. Čerpadlo s instalací stálo tuším 226 tisíc, ale platili jsme ho asi půl roku dopředu, protože se zrovna dalo koupit v nějaké akci. Vrt byl myslím 850Kč za metr.
Jo tak teď jsem se taky konečně dočkal TČ. Koupil jsem starý zděný domek a kompletně zateplil a fakt poctivě. Dokonce mi i na rekonstrukci vyšel blower door test na hodnotu 0.6 jediné co mi chybí je FVE. Jinak slušně video.
@@ElectroDad K čemu mu gratulujete? K bumbrlíkovi na elektriku? Že tam má nějaké TČ, vždyť ani nevíte, jak je udělané! Když nesečídí topení, bude topit na padesát stupňů do topné vody, aby mu to topilo nejdále od zdroje. A topení dnes už dávno nikdy neseřizuje nikdo.
Jako investice diskutabilní, jako koníček hezké. Ekologičnost řešení elektrifikace domácnosti + elektromobilů podle aktuálního využívání zdrojů v elektrárnách.
Když slyším ty náklady, tak se jedná o ekonomický nesmysl a nebo při nejmenším o velmi rizikovou investici. Pokud je ale někdo fanda do těchto technologií, proč ne. Já jdu doma zase cestou jednoduchých zařízení, co si sám dokážu servisovat a tak nejsem závislý na instalačních firmách, které za pár let nemusí existovat a bude problém se servisem. Mám tak dva fotovoltaické ostrovní systémy. Jeden na ohřev vody, druhý s baterkama. Topíme v krbovkách, na kterých jde v případě nouze i vařit. Dřevo beru buď ze smeťáku, co kdo vyhodí z prořezů a nebo ve firmách vyřazené palety. Je to velmi ekologické topení, protože využívám odpad. Náklady na energie máme jako pětičlenná rodina asi 800 KČ za měsíc. Jezdím svým 20 let starým autem, které si z velké části dokážu sám servisovat a udržuji jej v technicky dobrém stavu. Zastávám názor odpůrců elektromobility, že takto stará auta, pokud se udržují, jsou mnohem ekologičtější než elektromobily. Nezatěžují totiž planetu výrobou neustále nových výrobků, které mají navíc čím dál kratší životnost. Líbí se mi názor automobilového odborníka Pepy Vrtala, který prohlásil, že mu vadí, že se z elektromobilu dělá protekční spratek. Bohužel, přesně tak tomu je.
ked zoberem cenu tepelného čerpadla , elektriku, čo mi zožerie, servisné kontroly, pripadne výmenu drahého kompresoru a porovnám s plynovým kúrením , naviac ked už plynový kotol mám, tak za kolko desatroči sa mi vyrovnaju náklady? Pýtal som sa montéra a to mi bude kurit aj v mrazoch, tak povedal, to už moc nie, bude dobré, ked si ponechate aj plyn , ako doplnujuci zdroj, tak o čom to je?
@@l4332 Aby z teba vytiahli peniaze, pre nič iné. Keby neboli dotácie a propaganda, koľko ľudí by si kúpilo TC/FVE/EV?? Svojho času boli v móde pelety, nádrže na LPG, stiepka, atď., dnes už o tom nepocujes. A akési "zbavenie sa závislosti na rusku' je absolútne scestny propagandisticky blabol čo so zdravým rozumom nič nemá.
@@l4332 Taky si myslím, že se přechod z plynu na tepelné čerpadlo nevyplatí. Maximálně v případě, kdy doslouží plynový kotel. Plynový kotel navíc dokáže spalovat plyn smíchaný s vodíkem. Takže pokud se časem budou ukládat přebytky z fotovoltaik do vodíku, bude fungovat zčásti i na obnovitelné zdroje.
Takto uvažovat může jen někdo s dobrým příjmem , na dluh a bez ,,dotace,, to je o ničem. O návratnosti hovořme cca za dekádu a déle , rozumím o ,,komfortu,, ale nic se nemá přehánět , v jednoduchosti je genialita. Navíc po zkušenostech s nařízeníma EK a zelených plánovačů , kdy se podporovala plynofikace aby se pak zdražilo , přímotop a zdražit , plyn kotle a zdražit a za moment zakázat , no a co vymyslí příště s Tč nebo eauty je ve hvězdách , jde o byznys a platí jen lidi . No možná že nás za moment naženou do zemljanek . Rád bych byl optimista , ale vládnou nám sociopati a nenažraní . Omlouvám se slušným.
popořádku: podpora přímotopu a akumulaček počátek 90let jako okamžité rušení lokálních uhlokamen kvůli katastrofálnímu stavu znečištění vzduchu - přínos byl okamžitý a zjevný...souběžně katalyzátory do aut-kolik bylo křiklounů a dnes už to nikdo nezpochybní plynofikace jako druhý krok ekologizace topení v lokálním smyslu - jak to zlepšilo stav vzduchu např. v Praze je nasnadě e-auta stoupni si někam na křižovatku a podle čichu a hluku okamžitě poznáš co jede okolo, zejména čuňata s přemostěným filtrem u dieslů
Díky za podrobné video. Mám podobné zapojení a myšlení nad ekonomikou RD. AKU, FVE i rekuperaci jsem popisoval v jednom z videí s Tesláčkem. Rozdíl je u nás jen v médiu topení. Topím biomasou a tak by mne zajímal váš pohled na ní z hlediska ekologie a ekonomie a zda jste připadně viděl toto video a jaké hlavní připomínky byste na něj měl. Děkuji a přeji mnoho let provozu v teple. video nese název Je toto ideální fotovoltaika?
Za mě jste to udělal rozumně. Máte malou tepelnou ztrátu, používáte aku nádrž, kotel necykluje. Ta kotelna byla nasobně levnějsí než tepelené čerpadlo a nemá takovéhle děsivé řízení. To vaše řešení se mi naopak dost líbilo a myslím, že i náklady máte momentálně nižší než by jste platil s čerpadlem. Pokud tedy jedete stropovou cenu. Jako dodavatel topných paliv bych nad čerpadlem ani nepřemýšlel. Jen bych dodělal sezonni zásobník na pelety
Čerpadlo mám první zimu. Můj příklad následovalo dalších 7 ( rodina, známí). Jsou od různých výrobců i jiné konfigurace, ale vždy podle tepelných ztrát domu.
zdravím od brněnské přehrady z pasivního domu s rekuperací (určitě do ní jděte!) a tepelným čerpadlem a upřímně vám závidím téměř bezhlučný výměník. ten náš o sobě rozhodně dává vědět, ale holt technologie za těch 10 let, co ho používáme, ušly evidentně velký kus cesty. tak až doslouží, pořídíme něco jako vy
Je zajímavý jak se spousta lidí nechala oblbnout žvásty o ekologii a zelúdělu. Většina těchto nových technologíí při své čím dál větší složitosti je právě zdrojem nesmírné zátěže. Je potřeba si zjistit co je potřeba k výrobě a provozu těchto systémů, kolik lidí se na tom podílí včetně dětí. Kolik toho musí majitel tohoto zařízení vydělat nebo někoho okrást aby na to měl. A stejně většina lidí na to ani nemůže dosáhnout navíc kolik lidí zase musí vyrobit dalších zbytečných věcí aby díky jim mohly být do toho nacpaný nesmyslný dotace. Upřímě je mě z toho celýho dost divně. Ale věřím, že se to během pár let utne a bude všechno úplně jinak.
Hezký rozbor, ale to vaše čerpadlo mi přijde trochu moc "rozežrané" a předražené. Ale neznám tepelné ztráty vašeho domu, abych mohl dělat závěry... Pokud bych to srovnal s naším domem, což je starý dvoupatrový dům v zástavbě, nově zateplený s komplet vyměněnými okny a dveřmi a vytápěnou plochou něco přes 200 m2, což dělá cca necelých 600 m3 vzduchu (plus schodiště, které ale nevytápíme přímo a teplota se tam pohybuje kolem 18°C v zimě). Tepelné ztráty domu po zateplení jsou vypočteny na 10,6 kW. Nově jsme také pořídili tč od Mitshubishi a to Zubadan 12 kW (garantovaných do -15°C). Akumulační nádrž máme 300 l na TUV, kde je ale spodek nahříván pouze z termických kolektorů (které zatím nemáme nainstalované, pouze přípravu) a 200 l vyrovnávací nádrž na topení. Bivalenci máme jen v podobě topného tělesa, které je ale od instalace fyzicky vypnuté a mám ho spíš pro případ poruchy tč. Do budoucna budou krbová kamna, ale spíše jako dekorace. Ani při -18°C, což byla zatím asi nejnižší teplota, nebyla bivalence třeba a tč vše v pohodě utáhlo. Topíme standardně na 21°C v obýváku a koupelnách, v ložnici na 19°C a ve zbytku na 20°C. Vodu TUV ohříváme na 47°C. Podlahovku máme jen v jedné místnosti a v koupelně, zbytek jsou radiátory. Celému systému také pomáhá inteligentní řízení od Loxone, které drží v každé místnosti teplotu s přesností na desetiny stupně. Plus vypíná místnosti, kde nikdo není, tlumí na noc místnosti s radiátory, řídí chod venkovních žaluzií, čímž i v létě udrží doma teplotu do 24°C (klimatizaci nemáme, není třeba) a podobně. Mimochodem krásně umí pracovat i se spotovými cenami, kdy si ceny načítá online a podle toho plánuje zapínání spotřebičů, ale to nevyužíváme. Systém je naprosto bezúdržbový a my o vytápění ani nevíme. Jen občas zkontroluji vývoje teplot v místnostech a kolik tč spotřebovalo. V této konfiguraci jedeme zhruba rok a půl. A roční spotřeba tč vychází přibližně na 4,5 kW. Z toho asi 0,9 kW na ohřev TUV, což do budoucna snížíme termickými kolektory na minimum. Instalace tč vyšla komplet, včetně zásobníků, přípravy na kolektory (kde už chybí jen ty panely), čerpadla, rozdělovačů, dopojení na stávající topení a včetně práce na cca 350 000 Kč. Vzhledem k tomu, že dnes nám to ušetří oproti elektrokotli, který jsme měli dříve, nějakých 60% elektřiny, což dělá při aktuálních cenách asi 60 000 Kč ročně, je návratnost poměrně rozumná - nějakých 6 let.
super video. Asi dost lidí zarazí, že vnitření jednotka je hlučná. ano je, protože v tomto typu je kompresor uvnitř domu, nikoliv venku. kompresor je skutečně hlučný a uvnitř je z důvodu delší životnosti, jinak se dává ven. 90% výrobců má z duvodu hluku kompresor venku a raději ho ohřívá elektricky. Tento výrobce k tomu všemu přistupuje jinak, má řešení které je promyšlené do detailu a snaží se vytvářet něco, co je opravdu technologicky na vysoké úrovni. no a tu je otázka, jestli se vyplatí jedno drahé tepelko v TOPu nebo za půlku běžnej model. Toto řešení je drahé i z duvodu, že tam je hodně komponentů a hodně materiálu. umí pracovat efektivněji.
Před 3 týdny jsem narazil na th-cam.com/video/htgg9rUgUo0/w-d-xo.html , kdy má také od Macha čerpadlo.A žádná sláva... I ta nejpromyšlenější věc, jako je např. raketoplán občas shoří. A čím je věc složitější, tím je náchylnější na poruchu. Já zastávám názor, že v jednoduchosti je síla. A proto bych čerpadlo od Macha asi nechtěl a koupil běžný, kterých po světě běhají milióny.
S tím hlukem je to samozřejmě výhoda (pokud je kam dát vnitřní jednotka), ale např. dle produktového listu není topný faktor nijak zázračný a i rozmerove je to pomerne velka bedna ..a při té ceně není ani rozumná navratnost
Mě by tedy zajímalo to řešení za půlku. Jenom TČ takto velké a jeho součástí (vnější, vnitřní, oběhová čerpadla, třicestak, bojler, …) vyjde tak na 300 000 Kč. NIBE, IVT, Alpha, … a to je bez dopojení, materiálu dopojeni, stavebních práci, doprava materiálu a techniků, práce techniků, dozor, …. to se snadno vyhoupne na půl milionu
@@michalklima6426 To nemáte pravdu. Minulý červen jsem si nechával montovat výkonostně stejné TČ jako má pan Staněk. Tichý monoblok a se vším všudy to vyšlo na 350 tisíc mínus 100 tisíc dotace. Takže finální částka 250 tisíc a to se bavíme o tom dražším řešení. Ve stejných cenových relacích jsem dostal nabídky od Nibe, IVT, Stiebel, Viessman. Za půl milionu bych do toho nikdy nešel, protože to se nevrátí nikdy.
Nemyslím si, že je vhodné ukazovat spotové ceny z přelomu roku, kdy elektrárny nechtěly snižovat výrobu a proto byly tyto ceny velice nízké a v některých případech šly až do záporných čísel. Některé lidi to může zmást a reálné ceny jsou nyní mnohonásobně vyšší(i když jsou nižší, než průměr za prosinec 2022), ale celkový dojem z videa hodnotím pozitivně, v mnoha věcech jsem již inspiroval;)
v lednu 2023 byly průměrné ceny na spotovém trhu 3,22 Kč bez DPH / kWh, my jste nakupovali v levných hodinách průměrně za 2,33 Kč / kWh = za méně než polovinu zastropovaných cen
Mesačne platiť 2405 CZK je cca 100€. Toľko platím bez fotovoltiky, TČ . Dom ma 126m2. Vykurujeme odporovým káblom DEVI v podlahe (lacna investícia+dlhá životnosť), TUV máme 160l bojler na 3f. Štyri roky platím 100€ mesačne/ 4 osoby.
Díky za Vaše videa o FVE i TČ. Byl bych velice rád za Váš názor na přechod z plynu na TČ. 4 roky starý plynový kondenzační kotel s termikou na TUV. Dům zateplený, včetně oken. Objednaná fve. Vyplatí se ještě zainvestovat do TČ? Nedokážu si spočítat na kolik by vyšel provoz. Děkuji 🙂
První otázka, jaká je energetická ztráta domu a jakou máte otopnou soustavu, na kolik stupňů je potřeba ohřívat vodu? Další věc je celková spotřeba el. energie a výroba FVE? Sám jsem řešil podobný rébus u rekonstrukce RD. Kompletní rekonstrukce nová okna, zateplení, nové velkoformátové radiátory s dimenzí na nízký teplotní spád., el. ohřev TUV, TČ, FVE. Mám odhadovanou spotřebu elektřiny cca 10 MWh, výrobu FVE cca 10 MWh. Ale teoreticky spotřebuji max 6 MWh a 4 MWh musí člověk dokoupit. Pokud si dáte křivku výroby FVE a spotřeby, tak soběstačný je člověk březen a říjen, od dubna do září tu energii z FVE ani nespotřebuje a listopad až únor mu chybí cca 1MW měsíčně. Takže teoreticky mám roční úsporu v tom, že nemusím platit plyn a ušetřenou el. energii z FVE, cca 60.000,- Kč, záleží jakou berete jednotkovou cenu. Pokud bere člověk cenu TČ tak se to za pár let vrátí. Pokud započítá cenu FVE, změnu rozvodů a otopné soustavy, je ta návratnost větší, pomalu na hranici návratnosti.
Rodiče mají TČ již 15 let (země/voda) v kombinaci s podlahovkou - nemohou si to vynachválit a navíc s veeeelmi nízkými náklady. Na začátku války na Ukrajině jsem se rozhodl, že na náš starý, ale zateplený dům také koupíme TČ (vzduch/voda). Máme sice radiátory, ale topíme je "pouze" na 35-42°C. Technicky není žádný problém celý dům topit klidně až na 25°C. Máme mimino, takže topíme na 23°C a spotřeba? ..... Průměrně za den: Říjen 2022 - 10kWh ; Listopad 2022 - 12kWh ; Prosinec 2022 - 25kWh ; Leden 2023 - 21 kWh . (Jako bivalenci máme k dispozici krb s výměníkem a od začátku zimy jsme protopily cca 4m3). Takže odhaduji, že za celou zimu budeme mít spotřebu kolem 3MWh -> tzn asi tak 25 tis kč.
Díky za video, mám dotaz. Přesun vnitřní jednotky do sklipku tedy pomohlo od hlučnosti? Zmiňoval jste, že vibrace se nesly i potrubim. Děkuji za vysvětlení.
Mám nové TC Inventor 16kW , jedu přez 1000l nádobu systémem ON OFF, tedy natopím dům i nádrž a pak jede dům z nádrže. V zimě je to průměr 1:1, při vyšších teplotách okolo 10 stupňů až 1:2, uvidím, jak pojedu na jaře. Vytápím na 23-24 2 patra… Vodu mi ohřívá Ariston Lydos Hybrid a je úplně nezávislý od topení. Investice 7000E plus drobné na instalaci, což jsem zvládl sám. vnitřní jednotka je supr tichá…
Zdravím, to je přesně způsob zapojení, který plánuji. Mohu se zeptat jaké TČ máte? Výstup vody z akumulační nádrže směšujete podle ekvitermní křivky a pokud ano, co to řídí?
@@michalsmolon4043 Zdravím, mám Inventor Split v maximálním výkonu tedy 16 kW a nijak speciálně to neřídím, v momentě, když je nádrž naakumulovaná, vypínám TČ a druhé oběhové čerpadlo tlačí teplou vodu do domu… jednoduché. Na přepínání používám relátkovou logiku, klopný obvod RS se 2 termostaty na nádrži. Zbytek mi zabezpečujou zpětné klapky. Jinak můžu topit kdykoli i plynem i dřevem, záleží na tom, co právě chci využívat.
Barák bych zboural a postavil pasiv a stačil by Vám bohatě jen ten krb. Máte zcela jiné klimatické podmínky, než 80 % obyvatel. Já mám zaplaťpánbů 15 let horkovod ( jinak bych jel uhlí ), 70 letý nezateplený barák. Platím 30-35 litrů za topení 300m2 plochy, ale vytápím jen 70%. Výměník stál 15 bez kontrol, servis 0kč a již jede 15 let.
Teplotu doma udržujeme na 21-22 stupňů v obytné části 23-24 v koupelně a 20 v ložnici. Rozhodně nebudeme chodit doma v mikině. Mikiny jsou od toho, aby se nosily v chladném počasí venku a ne doma v obýváku. Významnou úsporu dokáže zajistit i správná automatická regulace teploty v každé místnosti zvlášľ.
Zdravím, zajímalo by mne, jakým způsobem je vyřešena ona zmíněná cirkulace TUV. Máte tam nějaký průtokový spínač, který roztočí oběhové čerpadlo a na určitou dobu pak běží, dle nastavení? Děkuji, Petr
Jedu prvni zimu v podhuri Beskyd v novem dome 130m2, 2 dospeli a 2 deti, homeoffice a rodicovska dovolena, takze jsme porad doma. TČ Nibe F2120 8kW+100L aku+podlahovka s dlazbou + ohrev TUV 280L. Topime na 21-22 °C, topna voda ma diky dobre izolaci domu jen 25°C, takze v dome je teplo, ale dlazby tim padem pocitove teple nejsou, prestoze salaji a vytapeji dobre. Celkova spotreba elektriny za cely dum za leden 2023 je 562 kWh, coz je 18.5 kWh na den, coz je min, nez jsem cekal.. Stihl jsem zafixovat cenik na tri roky v rijnu 2021, takze mam 2.8 Kč / kWh. Jediny problem je, ze TC je monoblok, tzn. topna voda jde mimo dum a meli jsme tu v prosinci vypadek elektriny v -11°C (pozar transformatoru), vypadek trval 8 hodin, takze jsem z cerpadla pro jistotu vypustil vodu, aby nezamrzl a nepraskl vymenik. Z tohoto duvodu bych priste mozna volil split. Kazdopadne je to cerpadlo velice efektivni a naprosto tiche, designove se mi libi. Chtel jsem i FVE, ale pri takto nizke spotrebe nevim, zda to bude mit ekonomicky smysl, takze jeste par let vyckam.
Jakou máte přibližně TZ domu? Já mám starý zrekonstruovaný dům, 170m2, ročně posledních 10 roků cca 15MW el, elektrokotel na topení i TUV a vychází mi 3800 měsíčne ve 4 lidech na spotřebu celého domu vč všech spotřebičů, samozřejmě ještě za staré ceny (ceník EON červen 2022). Z důvodu ůspor mám TČ již také objednané a doufám, že by mohla být reálná úspora proti elektrokotli snad 50-60% ?...uvidíme
Hezké video, ale to vaše TČ mi přijde dost drahé, instaloval jsem si do rodinného domu Buderus splitové, kdy kompresor je součástí venkovní jednotky o které nikdo ani neví. Vnitřní jednotka je velikosti plynového kotle a je pověšená na zdi a nezabírá to místo. Cena byla cca 1/2 té vaší instalace a to včetně dvou akumulačních nádrží 200l TUV a 300l pro topení. Spotřeba TČ za rok je cca 4-5 MWh. Minimum elektroniky, žádné napojení na síť / internet, jsou to zbytečnosti které člověk nepotřebuje a to jsem z IT oboru a rád si hraju. Za mě jste zbytečně koupil složité a nevhodně technicky navržené TČ tedy aspoň pro Váš dům.
Mně nyní projektant do novostaby firem.pobočky ( v Brně, cca 860m2 podlah.plochy) s výpočtem tep.ztrát cca 38kW doporučil FVE cca 32-36kWp + HES min.2*41kWh + TČ v/v monoblok +Plyn.kotel cca 38kW (protože na hranici pozemku již je rozhraní pro plynoměr). Trochu jsem se té kombinace s plynem bál (že je to zpátečnické a překombinované) ale dává mi smysl že plyn by byl využit v opradovém hlubokém mrazu nebo při dlouhodobě neslunečných dnech, tj. jako krizová záloha. Navíc cena plynu je a bude nížší než el.zvenčí, byť na Spotu. K tomu AKU nádrže na vodu 2*600L * vodní podlahové topení a KJ. V plánu je v budoucnu elektromobilita tzn. 2-3 WallBoxy.
K té rekuperaci. Neslibujte si od ní, že Vám po domě rozvede teplý vzduch, na to je to příliš slabé. Pokud byste jel na plný výkon např 400m3/hod tak to možná trošku rozvede, ale bude to hlučné. Osobní zkušenost. Ale určite jsem jejím zastáncem, vzduch je tu pocitově opravdu příjemný.
@@ElectroDadPotvrzuji zkušenosti výše. Pokud nechcete aby vzduchotechnika byla slyšet, tak je to na lehké přitápění či chlazení a hlavně na větrání. V pasivech se občas v návrzích objevuje teplovzdušný systém vytápění - pro pasivy je to ještě snesitelné, ale pro NED je už potřeba točit v domě takové množství vzduchu, že bude VZT slyšet. Každopádně nízkoteplotní podlahovka je nejrozumnější řešení i do budoucna. My máme pasiv, loni jsme instalovali klimatizaci/TČ. Místo vnitřního splitu je to napojeno do vzduchotechniky celého domu a teplo/chlad je tak rozváděno do všech místností. Výstupní teplotu vzduchu při topení (pár hodin denně) držím mezi 35-40 stupni. Spotřeba jednotky v režimu topení cca 1,1kW. V létě mám možnost předchladit vzduch pro celý dům jen díky starému zemnímu kolektoru na cca 19 stupňů, když k tomu připojím ještě do kaskády klimatizaci tak klidně na 10 stupňů a celé to bere cca 700W. Takže nakonec jsem skončil u vámi nedoporučeného systému vzduch/vzduch, ale mám to trochu jinak a v jinak koncipovaném domě. Celé to vyšlo na cca 80k, což se mi asi nikdy v úsporách za topení nevrátí. Jiné systémy jsou z hlediska návratnosti delší než můj život. Nyní mi chybí jen pořešit ohřev TUV v zimním období (na léto je starý fototermický systém). Asi si sestavím malé hloupé TČ země/voda, abych využil i v zimě ten zemní kolektor. Musím jít cestou vlastní stavby, protože nic tak málo výkonného na trhu není a navíc to potřebuji vyřešit do 30k, aby se mi to vrátilo :-)
Zajímavé informace. Na konci by se hodilo shrnutí dat. Například si myslím,že ohledně financování je to naopak. Půjčím si peníze a pokud je úspora větší než úrok, tak se to vyplatí a je to motivace i pro lidi co by to jinak nezafinancovali.
Děkuji za skvělé video. Prosím o informaci, jakým způsobem máte řešené to sepnutí (a doběh) cirkulačního čerpadla teplé užitkové vody při jejím odběru. Děkuji...
Podle mě tam má tlakový spínač, který sepne při poklesu tlaku vody (zmiňoval, že oběh zapne krátkodobým otevřením kohoutku) a spustí oběhové čerpadlo teplé vody s časovačem doběhu.
Ladislave, je tam poměrně banální řešení: na trubce odtoku teplé vody z akumulační nádrže je mechanické počítadlo kubíků a na něj je přilepeno takové malé optické čidlo - jakmile se počítadlo roztočí, tak čidlo sepne na pár minut čerpadélko cirkulace TUV
TČ Alpha Innotec, radiátory plech max 48 stupňů a v RD chci mít 22-23,5 stupínků. 19,5 stupně o kterých mluvíte, ouuuuuuu. Proč proboha? Tepelko si řídí chod venkovním čidlem teploty. Proč to řešit manuálním řízením? Prosím pěkně jak velký máte RD? Ta vaše spotřeba se mi zdá docela velká, ta odpovídá na plochu cca 250 m2.
Super video. Jak se divate na odtok energie z domu pryc ve forme pouzite uzitkove vody? Existuji uz dnes reseni, ktere stoji za zvazeni? Je to vubec realne? Diky
Neni. Robili sme jeden systém rekuperace černé vody.V jednom hotelu. Chvílu to bolo ok. Potom náročné čistenie od tukov,zbytkov ktoré tam teoreticky nemali byť. Hnusný smrad,navyše v miestnosti s rekuperaciou vzduchu. Takže smrdel celý hotel. Majitel nechal systém bypasovať a od té doby mrtvá investice. Osobne nikomu nedoporučuju,kto nemá zálibu v pachoch organického rozkladu. A neustáleho čištení sond.
Pekne video. Skoda, ze to technicke reseni opet zabily spekulace se spotem, prodejem prebytku a nizkym tarifem. Zajimalo by mne, jak by to fungovalo "optimalne", tzn. co vyrobim, to pouziju (fve do tepelneho cerpadla, misto prodeje a naslednym "levnejsim" nakupem v noci diky nocnimu proudu atd.). Nehlede na to, ze aktualne 9/2023 uz tohle reseni uplne nedava smysl. Skoda. Jinak diky za nektera cisla, ktera mi chybela pri vyberu cerpadla.
Velmi poučné video. Máme na střeše 10kwp elektrárnu, kterou budeme nyní připojovat. Topíme buďto elektrokotlem nebo dřevoplyn. Při venkovní 0C nám stačí do radiátorů 30C. O TC jsem uvažoval, ale raději ty peníze investuji do dalších 10kwp na druhou střechu. Zkusím tarif s virtuální baterií a přes sezónu si nasvítíme na zimu, pokud CEZ udrží podmínky s cenou kw pouze za distribuci. Elektromobil plánujeme až někdy za 5let. Dává vám to smysl? Děkuji.
Mám 10,8kwp. Když je venku v zimě ošklivo, tak je prakticky jedno, jestli má člověk 10 nebo 20kwp, nedejbože aby napadl sníh. Další problém je, že poměrně velkou část výroby v zimě spotřebuje samotná FVE. Tarif s virtuální baterií je dlouhodobě neudržitelný, tedy nelze s ním počítat. Výkupní ceny elektřiny z FVE budou neustále klesat s narůstajícím počtem instalací FVE. Tedy nechal bych zatím 10kwp a pořídil tepelné čerpadlo. Sám provozuji jedno vzduch-vzduch, kterým vytápím barák 100m2 a letošní zimu zatím spotřebováno 728kwh. Včetně montáže 45tis kč a SCOP 5,1. Jiný zdroj topení nemám. Topit v elektrokotli už nikdy nebude tak levné, takže tepelné čerpadlo dává smysl a nemusí stát hned 0,5mil kč.
@@TomH519 Děkuji za Vaše zkušenosti. Jenom doplním, že elektrokotel nám jede max. na 4kw. Respektive pokud je nad nulou 2kw, pod nulou 4kw. Ohřev TUV hodláme realizovat kombinací fototermiky+přebytek FTV. Otopná voda v radiátorech nám stačí max. 34C. V domě máme kolem 18-20C.
Zdravím, moje zkušenosti k tomu: 3/4roku mám 9,87kWp FVE, dům z 60let po kompletní rekonstrukci se zateplením před 5 lety s novým plynovým kondenzačním kotlem na topení o ohřev TUV. vzhledem k situaci s Ruskem jsem pořídil na podzim 9kW TČ Split a kotel vypnul. Celkovou energetickou spotřebu zatím za celý rok uzavřít nemohu, ale od června dosud jsem ze síťě odebral 3,8MWh (odhad cca 5 MWh/rok). Nad virtuální baterií jsem taky uvažoval, ale počítám, že FVE vyrobí za rok mnohem více než já spotřebuji v zimě (počítám okolo 8-9MVh), proto mi přijde rozumnější tuto energii prodat na trhu a tu zimní na vytápění zaplatit ze zisku, jinak totiž polovinu nejspíš necháte ČEZU zadarmo.
Domnívám se, že 10 kWp FVE v kombinaci s elektromobily znemená, že i na jaře a na podzim, kdy byste teoreticky mohl "přitápět" elektřinou z FVE, tak vlastně nemáte dost elektřiny na to, abyste mohl jak nabíjet elektromobily, tak elektřinou topit. Pokud elektřinu z FVE použijete pro tepelné čerpadlo, tak vám pak chybí pro nabití elektromobilů. Čili ekonomicky to dává smysl jen díky tomu, že (zatím, v současné době) existují velké výkyvy v cenách na spotu a máte celkově levný tarif el. energie. Pro provoz tepelného čerpadla tedy využíváte vpodstatě jen chytrý elektroměr a prakticky ne energii ze slunce. Jinými slovy - řekl bych, že pokud máte FVE, tak elektromobil k tomu smysl dává, ale tepelné čerpadlo pro vytápění pak už ne.
Před 15 ti lety jsem zateplit dúm 0,5 mil. Pořídil soláro 0,25 mil, na opravy 0, 5 mil. Dnes T.Č. 0,25 mil. Na 30 let je to náklad víc než 30 tis ročně. T.č mi ohřeje při účinnosti 250% boiler 300l. Před časem jsem ohříval obyčejný boiler patronou s účinností 100%, ale jen 100l. Boiler NADO 750/ 140 za den ochladne o 6⁰.
Děkuji za video a další názor, momentálně mám elektrokotel a také přemýšlím o alternativě. Bohužel toto mi nepřijde moc eko smýšlení i když to tak označujete. Elektro auta a fve mi doto nějak nepasuje, dům učitě nebudete mít do 100 m2 a chtěl bych vidět jak jste se podílel na stavbě domu. Rozrýt zahradu a natahat do ní potrubí to je určitě super, už vidím jak to někdo v budoucnu vyndavá. Zahradu máte jistě velkou, tam jistě vypěstujete brambory na celý rok a ještě prodáte, pak si za to koupíte novou sadbu. No upřímně jak minimalistický člověk zrovna vypadáte, jak pak věřit vašim zájmům. Takto to vypadá že jde oto mít na svém písečku čistý vzduch a pohodlíčko.
Rekuperaci doporucuji. Sam jsem si ji v nasem bungalovovu svepomoci dodelaval a rozhodne je kvalita vzduchu oproti vetrani okny nesrovnatelna. Hlavne to vetra non-stop. Uspora je vsak max 1.5 MWh rocne, ale dobry bonus. Tepelna cerpadla jsou vsak trosku orisek. Rekl bych, ze duvod k jejich porizeni je ciste ekologicky, nikoliv vsak ekonomicky. Tomu se neda moc verit vzhledem k faktu, ze plyn je minimalne 2xlevnejsi nez elektrina a nejspis i dalsi dekady bude. TČ v sobe skryvaji drahe servisni naklady a mozne velmi drahe opravy.
Trapná obecná ideologie zeleného aktivisty. Kup si ještě jedeno elektoauto a čerpadlo vzduch/vzduch. vnitřní jednotku si dej k podlaze, nebude ti zima na nohy. náklady do 20tis a ne půl mega a zločinecká dotace.
Souhlas, sám jsem šel do TČ ve chvíli, kdy jsem měl na výběr- přechod ze starého plynového kotle buď na kondenzační nebo na TČ - vyhrálo TČ byť do původních radiátorů a starý kotel je odstaven jako nouzový zdroj, nebo zdroj pro teploty, kdy TČ nebude stíhat.
S čím souhlas? S tím, že neznáte základní fyziku? Kolik vás stálo TČ proti kondenzačnímu kotli a jaká je cena plynu proti vašemu tarifu na TČ? Dnes je poměr plyn : elektrika 1:3. Jak se může TČ vyplatit, proboha? Jsem servisák TČ i plynových kotlů, ano? Nechtějte mně hlavně vykládat svoje nesmysly, sleduju si spotřeby energií svých zákazníků: když to z nich teda dostanu. Zatímco při slušné údržbě plynový kotel pojede pětadvacet let, než na něj dojdou náhradní díly, kompresor čerpadla rychle ztrácí účinnost a žádná údržba tam nepomůže. Od +5°venku při běžné evropské vlhkosti vzduchu čerpadlo namrzá a vy valíte spousty elektřiny do jeho rozmrazování. Nejsou na to servisáci, nikdo to nechce dělat, protože to spousta podnikavců doprasila a nikdo není zvědavý si nechat skrz něčí hamižnost nadávat. Až se vám to podělá, nebudete se stačit divit. Prosté poruchy neřešitelné. Je nutné, aby cena tarifu elektriky na TČ šla brutálně dolů, jinak je to topení TČ prostě dražší plynu.
@@NekorektniPochybovac-or8bi Tak se aspoň jako servisák nemusíte bát o práci a můžete si začít stavět nad obcí kde bydlíte pokladnici jako strejda Skrblík, pokud máte pravdu, asi ji budete potřebovat ;)
@@pkleis1 Tady je vidět zaměstnanec... Žádné technické řemeslo se o práci nebojí, jednak, druhak: prostota, se kterou si představujete zřejmě živnost, je docela úsměvná.
@@OndrejHron Pokud tam už není plynová přípojka, musíte do elektriky a tam je to dnes, opakuji, dnes, všecko špatně. Kvůli ceně elektriky. Nejluxusnější topení elektrickými rohožemi v podlaze je zakázáno, přitom je brutálně investičně lacinější než TČ i všechno jiné, cena za topení byla více než únosná, než šla elektřina takto nahoru. FTV by to krásně zlevnila. Jenže vám nedovolí na domku potřebný výkon. Já se dnes, opakuji, dnes, jakožto OZE věnuju jen termickým solárům, sluníčko přitápí zadara a spotřeba elektriky u toho systému je téměř nulová. U nás totiž nejsou skrz špatné rozvody dnes již, zatím, dovoleny přetoky od FTV do sítě, takže díky baterii je to nerentabilní. Vy budete mít nízkoenergetcký domek, což vám usnadňuje velmi rozhodování, potřebujete tam minimum energie. Ideál krb s výměníkem a do nějakého topení, AKU a doplnit asi FTV nebo termickými soláry. Nebo obojím, ale investice dnes, opakuji, dnes, je brutální. Co chcete velice radit, když nikdo neví, co bude za rok? Ani šašci, co o tom rozhodují. Jestli vám to ale dovolí...? Ještě dodám, že Vás dnes úřady přinutí mít v domku rekuperaci, (aneb dalších zbytečných sto táců nejméně) aby prej domek neztrácel teplo zbytečně větráním (bože za co?) takže vám namísto toho jede imrvére ventilátor a ztrácíte energii takto, nedej bůh, když rekuparačka zapojí ještě topnou spirálu na ohřev rekuperovaného vzduchu. Není levnější každý den otevřít prostě na pět minut dvě okna v domku, aby se domkem protáhnul vzduch? To je neskutečná lumpárna a loby výrobců. serviskotluodpodlahy/sluzby.cz
Trošku se divím, že nikdy nikdo nezmiňuje solární/termicé kolektory. Jednoduchý systém na ohřev TUV. My to máme od letošní zimy, zároveň s FVE a čekám na jaro/léto až budu mít možnost to celé odzkoušet. Každopádně máme v našem domě spotřebu 18 MWh (2 rodiny, velký dům, sušičky, mrazáky a hlavně byly 3 bojlery - teď už jen 300l nádrž s termikou).
Termiku máme od 2014 a je to boží, za 60k po dotaci. Ani nemusí být jaro/léto. Když pěkně svítí tak to ohřeje na 50C i v mrazech. Zbytek obstará Variant.
@@ElectroDad no že nikde nikdo nezmiňuje termické panely na ohřev TUV, ani vy ve svém kanále, což je škoda, je to zajímavá možnost, poměrně levná a spoustě lidí by to mohlo pomoci se uchýlit alespoň z části na čistou energii :-)
@@hawkeyepierce6511 termiku používám pouze na ohřev TV,návratnost i přes dotaci velmi dlouhá, teď už bych do ní nešel a vodu ohrival z FVE (buď přes TC nebo naprimo). Musíte řešit solární kapalinu,v zime musi fakt svit slunce (v lete staci kdyz je pod mrakem a jede to),vedení je výrazně silnější než el. kabel od FVE, jediná výhoda je cca 4x vyšší účinnost,tím pádem méně panelu na střeše (mám např. jen 2)
Jako inteligentní řízení můžu doporučit loxone (mam osobní zkušenosti) ... umi pracovat i s českým spotovým trhem přímo i solárními přebytky využít a přes modbus/web rozhraní a další způsoby se domluví s hodně věcmi.. od wall boxu přes fv/baterky, rekuperaci až k tepelnému čerpadlu ... ale umí to toho mnohem víc a jako rekupa vypadá hodně zajímavě od českého jablotronu FUTURA (říkají že nezamrzne do -18°C a napíchnout se dá i na digestoř) (ale s tou nemám zkušenosti)
@@ElectroDad jojo ale ověřte si to sám co vím tak spot trh je tam relativně krátce a využití přebytků solárů dlouho (ale update chodí relativně často) ... a já mam zkušenosti jen s ovládáním světel a topení/chlazení/stínění
ปีที่แล้ว +1
ako prvé ďakujem za "osvetlenie" pomeru medzi plynom a elektrinou, pretože nie sú MWh ako MWh. ,máte šťastie že Vám vyľlo to s priemernou teplotou. sestre nezapočítali vplv hmly. takže po desiatich rokoch tč vymieňali. myslím, že toto už bude ...
Lidi chci se zeptat. Jede někdo jen spotové ceny elektriky, bateriové uložiště a akumulační nádrž na vodu? Přeci když několik hodin denně stojí elektrika 2kč a i 0,1kč, nevyplatí se akumulační nádrž a baterie a spotovka bez drahého TČ a Ftvl.? Nebo je spotovka vázaná na fotovoltaické panely?
No. Na to, že je to teprve rok-dva staré TČ, tak mi to přijde jako hodně málo muziky za dost peněz. COP o kterém jste mluvil je dost podprůměrné, to drátování v "lednici" je také docela masakr. A hlučnost/vibrace co jsem pochopil je z té vnitřní jednotky taky docela znát. Navíc teda mi úplně nepřijde šťastné řešení toho průtokového ohřevu TUV, protože tím defakto nutíte TČ neustále topit na vysokou teplotu a tedy hodně neoptimální COP. Za mne tedy by toto řešení u nás neprošlo, neb je silně energeticky neefektivní.
@@lukasbaader8522 Já to nemyslím nijak zle, nebo rýpavě, sám jsem si úplně dobře nevybral a určitě bych znovu volil jinak. Je dobré si to přiznat a poučit se z chyb. Aby se příště neopakovaly.
1) ohřev TUV na 45° je podle Vás vysoko? Lepší na 38° + 1/týden přehřátí na 70° jako hygienická prevence? Pak je ale spotřeba TUV objemově vyšší. 2) energeticky vs. ekonomicky - a při obchodování ve spotu to vychází lépe. Tak to pan Staněk ve videu zmiňoval. Zdravím lhk
@@lumirhk Ohřev TUV na 45°C je naprosto v pořádku, ale ten styl zapojení je dle mého špatně. TUV by měla být od otopné soustavy oddělena. Protože takto musí čerpadlo vytápět na 50°C (viz vizualizace, kde výstupní voda z TČ dosahuje +48°C) nejen TUV ale i otopnou soustavu. Do vracečky TČ mu jde 43°C, což je zbytečně vysoká teplota. Místo toho, kdyby měl oddělenou otopnou soustavu ve vlastní akumulační nádrži, stačilo by, aby mu z TČ teklo 35°C a tím by na vytápění používal ideálnější teplotu vody s mnohem vyšším COP, cirka o 1. Obchodování na SPOTu do toho prosím neplést, to spolu vůbec nesouvisí, obchodovat a spínat TČ na SPOTu můžete i s lépe vyřešeným zapojením.
Z hlediska nadsence do elektriny hezky a pekne zpracovany, ale pro zbytek populace drahy a neprakticky. Kdo by dnes uz porizoval elektroauto? Myslim,ze kdyby TC nebyly masivne protlacovany skrz dotace, malokdo by si je poridil. Elektroauta rovnez. Ty temer nikdo neporizuje. Pres LG bych dostal na TC zaruku dva roky a kdyz se po zaruce pokazi kompresor, je to na vymenu. To nechci riskovat, radeji poridim kondenzak.
Elektroauta nikdo nepořizuje? Proto je Tesla Y v prodejích na 13. Místě za rok 2022 s 138tis prodaných kusů 🤔 dále Tesla 3 na 33. Místě s 91tis kusy. Jasně FVE, TČ, EV. Nejsou levné věci. Ale taky to nejsou nějaké spotřební věci, které člověk mění každý rok. Jasný většina lidí na to peníze nemá, ale většina lidí nemá peníze na většinu věcí. Ani na spalovací auto nemá většina lidí peníze. Většina lidí kupuje ojeté auto z bazaru. Ale pokud člověk chce, tak dokáže mít dobře placenou práci, ale nemůže čekat, že mu to jen tak spadne do klína. Většina lidí by chtěla mít velké platy, ale udělat proto nic nechtějí.
@@habrrecords8698 na kterem miste v prodejich by byla TESLA kdyby nebyla tak masivne dotovana? Trosku nerovna soutez to vase porovnani nemyslite? Vzhledem k dotacim by mela byt na 1.miste. Asi tak...
@@marcellupinek9213 ja jsem jen vyvracel to, že si EV téměř nikdo nepořizuje. Jako čísla hovoří jasně, že si je lidi pořízuci celkem hodně. Jestli to je s dotací nebo bez tak to je jedno. Třeba v ČR se minulý rok rapidně zvýšil počet EV a to u nás dotace na EV pro občany nemáme.
@@habrrecords8698 Přesně tak. Jsou mezi námi tací(a není jich málo) kteří ještě i za 5 let budou tvrdit, že elektroauta nikdo nechce. Bohužel. Stejně jako před 7 lety - vůz s automatickou převodovkou??? Jste se zbláznil, to nikdo nechce. A dnes?
Bydlím ve Zlíně. Uprostřed výstavby na severním svahu. Kolem 25 domů. Před rokem jedna střecha se dvěma FV panely na ohřev TUV. Dnes 18 střech s 18-24 panely FV. To nikdo nechce.....
No já teda nevím v čem to je tak úsporné. Já topím infrapanely Byecold, kde pořízení bylo jen: infrapanely, rozvod elektřiny, termostaty. Nemám žádné radiátory, podlahové topení atd. Zatím mám nezateplenou fasádu 45cm plná cihla 200m2 a spotřebu 7-8MWh. Akorát pořizovací cena byla do 70.000,- Kč. Jako výhodu považuji to, že se pokazí jeden panel, ale stále topí zbytek domu. U jednoho zdroje netopí prostě celý dům.
Topne panely znam. Kolik jich mate a o jakem celkovem vykonu? Spotreba 8MWh je jen za topeni nebo celkova? Ja teda mam.elwktrinu pouze na bezne veci bez vytapeni a spotrebu mam do 5MWh. Takze se mi zda extremne malo, ze by vytapeni elektrinou nezatepleneho domu spotrebovalo pouze 3MWh navic...
Dobry den, moc pěkné video . Chtěl jsem se zeptat zadali máte, či plánujete video kde by se srovnaly všechny možné technologie vytápění a ohřevu vody. Výhody a nevýhody v nějaké pěkné tabulce kde by si to člověk jednoduše srovnal . A udělal si obrázek o tom co je možné si zakoupit v České republice . Narážím tak na poslední videa s Teslou kde bylo krásně vidět jaký elektromobil by jsi měl člověk koupit . Dekuji moc za odpověď.
Tiež by ma to zaujímalo, hlavne v porovnaní s obyčajným elektrokotlom a možno väčšou akumulačnou nádobou. Obstarávacia cena elektrokotla je neporovnateľne nižšia a tiež prípadný servis.
Dobrý den video jako každé které jsem od Vas viděl je na jedničku Otázka na zamyšlení Podlahové topení myslíte si že je teplo z podlahy pro Vaše zdraví v pořádku?
No jestli uspora v topeni je 50% proti plynu, tak vzhledem k cene plynu a el. Mam pocit, ze po zapocteni investice nedojde po dobu zivotnosti k navratnosti! Mam fve a i presto mi to v zime prijde nerentabilni. Problem bude i zvysujici se cena distribuce el.
Ideální řešení, já mám teda radši 25C ale to je můj problém :D. Jde vidět, že bez FVE to nemá smysl. Protože při spotřebě 7 - 10 MWH el. energie a cenovém stropu vlády si to člověk může hodit. Můj známý má nově na firmě FVE 20Kwp a majitel sítě, v tomto případě EON ho normálně vypíná když nepotřebuje v síti jeho energii. Stalo se vám něco podobného. A nebo máte jako jeden z prvních výhodu, která bude postupem času všem odpírána? Rád Vás sleduji a moc fandím 🙂
Je srtanda, že my se vydali opačnou cestou. Koupili jsme dům ze 70 let ( škvárobetonová dutá cihla) a manželka plyn nechtěla tak máme TČ IVT do deskových radiátorů. Jelikož byla elektřina levná tak se nevyplatilo zateplovat, ale vytopit. No a teď už zateplujeme. Spotřeba na topení byla asi 10 MWh ročně tak jsem zvědav jak to půjde poznat.
Asi by som mal trocha obavy mat pri ohreve TUV tak nizku teplotu. Z hygienickych dovodov, by to bolo vhodne pravidelne prehriat na 60-70 stupnov, aby sa zabranilo vyskytu bakterie legionella.
není problém při kombinaci s FVE - polovinu roku to vyženou přebytky a zbytek, se dá např přes wattrouter nastavit, že párkrát za týden to vyjede nahoru jako desinfekce.
Mám podobnou AKU 500l a v tom nerez. "had" na TUV. Otázka: netvoří se zmíněná legionela právě tam, kde je TUV ohřívána ve větším množství a právě na vyšší teploty? Třeba se mýlím, ale tak mě to vysvětlovali. Zavěr: naopak, nízké teploty a průtokový ohřev TUV vzniku legionely předchází
ปีที่แล้ว
legionela je vo veľkých budovách. doma máme jednu slepú vetvu,kde voda "stojí" a nič sa nedeje.
navratnost - myslim ze to nebude to co je vas zamer.. ani pri FV, ani pri TČ ani pri EV.. peace at se dari.. jedine ak by ste pokryli cast investice z YT..
Dobrý den, byl jste ( a jste) pro mne inspirací k montáži FVE 9,8Kwp a instalaci TČ o nominálním výkonu 21,5Kw. FVE jsem moc rád za investované prosředky. Ale to TČ takovej krám, že bych se z toho nejraději zabil.... jsem snad měl zvolit cestu zplynovacího kotle na dřevo ( vzhledem k vlastnictví lesa) ovšem ideologie a bezpracnost mě přesvědčila, tedy abych nelhal i ceny za plyn. K instalaci TČ. Chápu bylo by záhodno tady vypisovat od jaké značky, typ domu atp. Ale už jen vaše věta ve videu i když možná to beru příliš-nojo hold si vezmem mikču žejo. Kam jsme to jako lidi dopracovali? Rád bych doporučil každýmu kdo uvažuje o TČ jo, vypracovat si na to takovou excel tabulku s absolutníma číslama že i Váš šéf z toho bude udělanej. Aspoň se 3x pomodlete k bohu pro radu a poté si uvědomte, že je to zasranej krám, kde množství elektroniky atp. Vám prostě nemůže vydržet 30let už jen podotknu ve srovnání TČ s výrobou před 10 lety a dnes. Anyway, každý dům je unikát, každá potřeba domácnosti je unikát. Tak prosím lidé bděte a nekupujte tyhle předražené píčoviny....Díky za vyslechnutí mejch zoufalejch nářku s TČ již druhou zimu...
Dobrý den, vy to jistě víte, nebo si to zjistíte. Ale moje původní úvaha také byla rozvádět rekuperací teplo z krbu. Nicméně takto to nefunguje. Rekuperace je úžasná!!!!!! věc, ale fakt nepomůže s vytápěním. jen o něco málo zefektivní a z automatizuje větrání
@@jichaj my rekuperací v pasivním domě topíme. TČ ohřeje vodu v zásobníku, ta přes spirálu ohřeje vzduch, který se rekuperací dostane do jednotlivých místností. funguje perfektně
Aby mělo TČ smysl a mohl jste se cítit ekologicky, musí mít topný faktor takový nebo vyšší než je spotřebovaná energie v elektrárně. Takže jelikož elektrárny jedou s cca 40% účinností a něco se ztratí ve vedení a ve spotřebičích jako teplo, tak dejme tomu musí tepelné čerpadlo vyrobit na 1 kWh spotřebované energie celkem asi 3 kWh tepla. Což tepelné čerpadlo vzduch/voda v opravdu velké zimě a mrazech nedává. Nedává to ani při stavech, kdy ohříváte médium na vysokou teplotu.....typicky když máte radiátory nebo nahříváte zásobník na vysokou teplotu (nebo ohříváte vodu v bojleru). Toto splňují čerpadla země/voda nebo voda/voda, protože médium nesoucí teplo má vyšší teplotu než vzduch v mrazech u čerpadla vzduch/voda. Takže za mě spíš palec dolů.
D57d říká cca 6,-Kč /kWh energie na jakékoliv topení elektrikou. "Kubík" plynu v přepočtu by vyšel cca na 62,-Kč. Stojí cca 18,-kč a ještě dvakrát půjde dolů nejméně. Pokud chci doma topit elektrikou, dám si podlahové rohože. Vyjde to na cca 60 000,-kč celý domek. Jenže protože nejsem správně ideologicky barevný s těmi rohožemi, rohože mi nepovolí, přitom to má přesně tutéž spotřebu, jako zcela zbytečné silně na dotací a tunelu na státní peníze předražené TČ.
Ale on o žádné úspoře nebo návratnosti neříká nic.Jim Jako rodině šlo hlavně o ekologii a ty peníze asi mají když kupují vše co jim ekologicky jako pomůže.
@@petrmaslak5699 Asi jsem se špatně vyjádříl...rád se koukám na jeho výtvory ale jakým způsobem se nám prezentují TČ fotovoltaika El.auta mě tak trošku zneklidnuje a to proto aby jsme nedopadli jak v 90 satkach kdy přímotop byl bomba a potom bombast.zpusobem zdrazili El. Energ...jinak videa má super. Ale stále v tom při těch invest...nevidím logiku i když se chci chovat Eco...
Je škoda ze nemáte meranie spotreby tc to by ste zistili ze v noci je vždy nižšia teplota vonku ako cez deň takže aj spotreba je vyššia a keď spím zásadne nekurim není to veľmi príjemné. Co2 meter mam aj ja na rekuperaciu pozor aby ste nemali v okolí suseda co spaľuje co nájde doma rekuperacia to z radosťou po celom dome roznesie.
Krásné video ale zároveň mě vyděsilo. Mám do baráku objednané tepelné čerpadlo a 300L nádrž v hodnotě 130K. Čerpadlo je jen 6kw. Údajně má do 260m baráku s vypočítanou ztrátou 4,85 stačit. Po tomto videu se mi tomu nechce věřit.
Dnes jsou spotove ceny dost diskutabilni😅, ona se ta krivka cen obratila. Take me udivuje vase spotreba, rikate, ze 7MWh veme jen cerpadlo. Nevim, jak velky barak vytapite, ale prijde mi to dost i na hodne velkej. Zvlast kdyz rikate, ze mate dobre zatepleno.
Vase video je pekna prace. minimalne to pro me znamena ze nikdy nebrat TC od firem co to proste neumi. ve srovnani treba s TC od spolecnosti NIbe bo Ivt je tohle proste hruzny nefektivni a velmi hlucny orloj. ta spotreba TC me vyrazila dech. mam TC 6kw na dum se ztratami kolem 7,5kw. za rok spotreba celeho TC na celorocni vytapeni a celorocni uhrev TUV pro 3 clennou rodinu je 1.7Mwh. Mame TC Nibe v dome , kdy kompresor kdyz bezi tak je to hluk jako bezna lednice. zadne vibrace, zadne vrumy bo rezonance. proste nibe tc umi. a ze si cechacci za tohle reknou pul milionu? tak to ani nemam slov.
Bolo by fajn vediet vase tepelne straty, pretoze nas dom postaveny v 2003-2004 by som nenazval ze najlepsie zatepleny na tu dobu, ale je slusny (10cm polystyren, 20cm vata pod strechou, 3-skla) a dobry tvar (12x9m bez previsov, 2 podlazia a neobyvatelne podkrovie - 640m^3) - vysledok ale je 6+2MWh na elektrickom topeni + TUV. Vy mate take vysledky s 1 rok starym TC - nieco mi na tom fakt nehra.
Co tak dat video TC vs. Automat na pelety. Jedno video na yt. som nasiel ale komenty su vypnute lebo pan bol asi moc zaujaty. Tc je draha chladnicka. 10- 15 rokov a vyhod ma.
Z hľadiska okruhu chladiva, je to nekoncepčné, avšak nemyslím, že zle vyriešené. Avšak z hydraulického pohľadu toto riešenie nedáva pre tepelné čerpadlo, ktoré dodáva teplo do podlahového kúrenia zmysel. Myslím, že by ste natom boli z hľadiska COP, spotreboy a aj komfortu lepšie ak by sa použilo štandartné riešenie bez akumulačnej nádoby. Kľudne aj s existujúcim TČ. V jednoduchej hydraulike s jedným 3-cestným ventilom a TUV nádobou. Tam je vlastne jediná vec čo toto nejak ospravedlňuje graf tých spotových cien a reálne nákup elektirny skoro zadarmo. Pri dobre zaizolovanom dome akumulácia funguje tých 15 hodín denne dobre, a žiaľ TUV neovplyvníme že?
V inom videu pán ktorý to vyrába vravel, niečo v zmysle, že je to vlastne fixspeed kompresor (rozbehový kondenzátor pre 1f kompresor a 3 fázy na 3f kompresor) čo ak je skutočnosť, sa nemôže v dnešnej dobe považovať toto za dobré riešenie vzhľadom ku konkurencii.
@@ElectroDad ja vas sledujem uz dlho,ale toto som od vas necakal,ze prezita technologia,my byvame pod tatramy mame to 4 roky,stalo nas to 5000 eur,a mame teplu uzitkovu vodu 8 mesiacov v roku + kurenarsku vodu v prechodnom obdobi za cenu 6 hodin denne spotreby obehoveho cerpadielka,je to uplne jednoduchy a nenarocny ohrev vody a hlavne ekonomicky znesitelny
Čo je tepelné čerpadlo obrátená cladnička !!! No ale nepreháňať to s týmy solármy nie su všemocné je jasné že vykonovo ako udáva vyrobca je nemožné preto sa nadimenzúva o 20% S pozdravom
Ten hluk vnitřní jednotky je příšerně hlasitý a nepříjemný. Toto bych doma rozhodně netoleroval a byl by to důvod, proč si tuto značku nevybrat. Doma máme stále kondenzační kotel, ale nikdy v životě jsem ani náznakem nezaslechl jakýkoli zvuk, který by jeho přítomnost prozrazoval. Pokud jde o životnost. Už jste viděl jakékoli zařízení vyrobené v posledních 15-20 letech, které by mělo životnost alespoň 20-30 let? Já ne. I deska elektroniky v kondenzačním kotrli, která není nijak namáhaní ani teplotami, ani ničím jiným, dokázala chcípnout a to jde o kvalitní kotel německého výrobce. Počítejte s tím, že kde nic není, tam se nic nepokazí a pokud někde je toho hodně, vždycky se najde něco, co odejde a nic z toho si sám neopravíte. Bohužel. Tohle je jedna z mála věcí, která mě od TČ odrazuje.
Mám Panasonic Split 9kwpodlahova plocha160m2 od2016 za 140000 k dotaci jsem dal fakturu dveře 30000 a dostal jsem dotaci 120000.projede mě ročně 7500kh a na 23c.
Zajímaly by mne dvě věci. 1. proč nemáte TČ s kompresorem venku, samozřejmě by to byl také split a v domě máte po problémech se zvukem 2. jako ekologický člověk proč máte kamna na dřevo když máte už zaveden plyn, plyn na občasný přítop je daleko více ekologický než dřevo v krbu...
mimochodom, vy ste v pasci, lebo riešite spotove ceny, kopec premenných, toto nikdy nebude pre bežných ľudí, toto je tak drahe a komplikované, že bežný človek na toto nikdy nenaskoci... ste ako dochodca, ktory splachuje dažďovou vodou, ktorú zozbieral v nadobe, len aby našetril 2 koruny
Ja sa dotknem len toho, čo ste hovorili o tej vnútornej teplote ktorú doma máte. (19,5). Nikto ma nepresvedčí, že toto je prijateľný domáci komfort. Je to jednoducho kosa a pri tejto teplote už je problém aj s vlhkosťou. Nikdy by som nechcel aby moje deti raz hovorili že môj otec šetril prachy, stále niečo riešil ale nám bola doma kosa
Nevíte, o čem mluvíte. Pokud vám domkem protahuje, ano, je to kosa. Pokud máte domek dobře zateplený, běháte tam v trenýrkách. A nemluvte za svoje děti, ano? Nedělejte z nich chudáčky, uděláte z nich kryply.
A to se podívej jak jezdí autem a v zimě tam má taky 19 stupňů a děti sedí v zimních bundach. Konkrétně video jak jel lyžovat do Alp
Díky za podrobnou a upřímnou recenzi.
Krásné video podělím se tady taky o svojí zkušenost s provozem TČ.
Máme v domě TČ: IVT greenline ht plus c7 (země/voda) v provozu aktuálně 18 let servisní náklady aktuálně 0 Kč jedna reklamace (po roce provozu výměna oběhového čerpadla) jinak velká spokojenost. Parametry i na dnešní dobu nejsou úplně špatné
Topný faktor při 0°C / 35°C 4,6
Topný faktor při 0°C / 50°C 3,3
Kompresor za 18 let provozu má naběháno +- 40 000 Hodin, poměr TUV / Topení je 21% / 79% plocha plošného kolektoru je 600m2
Bivalentní zdroj za 18 let jel 0 Hodin je vypnutý nikdy i při obrovských mrazech nebyl potřeba.
Plocha domu je 235m2 průměrná celková spotřeba za rok je 9 MWh s toho přes léto 2 MWh si vezme provoz bazénu.
Plyn při stavbě nepřipadl v úvahu cena za natažení plynové přípojky byla vysoká vše je tedy pouze na elektřinu.
Za nás rozhodně TČ má smysl a pokud se vybere kvalitní bude roky velmi dobře fungovat, hlavně bez jakékoliv starosti před lety se zapnulo a do dnes nebylo třeba kromě doplnění vody nic řešit.
Zapomněl jste tu dodat nějaké nepodstatné věci: před osmnácti lety nestálo TČ takovou dardu jako dnes, zapomněl jste uvést jaká byla investice do toho kolektoru, dále neberete v pozat, že zdaleka ne každý má možnost zemního kolektoru ať už že nemá potřebnou plochu nebo vodivost půdy nebo prachy, a pokud topíte na 50°C tak si takové pohádky vykládejte komu chcete, jak vám to čerpadllo vydrželo, protože při 50°C je při používaných chladivech v systému tlak jako prase, klidně 50 bar, (záleží od chladiva) což je 500 metrů vodního sloupce, o topném faktoru pohádky při 50°C topné vody si nechte taky pro blbce, co ničemu nerozumí. Už při topném faktoru 1:3 vás dnes stojí topení víc než plynem, díky ceně elektriky. Nic na světě tohle, co tu popisujete, to nevydrží, kompresor ztrácí časem a během těsnost a účinnost jako každý jiný stroj. Hans Christian Andersen hadr.
@@NekorektniPochybovac-or8bi Pokud se vám to nezdá klidně se můžeme domluvit a můžete se osobně přijet podívat jak krásně stále dané čerpadlo už roky běží. 50°C se používá pouze při nahřívání TUV, do podlahy jde běžně voda do 30°C
@@Davidusj Hm, z Vás to leze jako z chlupaté deky. Samozřejmě, že takto je životnost té mašiny někde jinde. Pakmještě záleží na kusu, servisu... a štěstí.
Zdravím Vás,
díky společneskému nátlaku a samozřejmě díky mé lenosti / kterou si vyčítám každá zasrané ráno) jsem si nechal namontovat takovou předraženou elektornickou věc, která dle mého názoru nevydrží ani 10 let na tož abych něco ušetřil za vytápění domu a tím jest TČ-pokud bych navolil teplotu vody na 50C jak zde zminuje pán tak bych protopil obě ledviny, tedy vlastně všech 8 ledvin co v tom domě žije.T oje tak neuvěřetelnej krám , který žere tolik KWH, že jsem byl donucen si pořídit krbová kamna. Bůh mi žehnej abych se díky této debilní investici neodpráskl @@NekorektniPochybovac-or8bi
Příjemné upřímné video, díky za něj. Ten Váš plynový kotel už nepatřil k tak efektivním jako jsou novější. Mám 6. let starý Viessman(obsahuje i malý bojler 60l) a 80.let starý dům, zateplený, okna 3 skla, spotřebuje za rok 13Mw plynu na topení i užitkovou vodu a to mám radiátory, voda na 50st. Sranda je, že v současné době díky energetickému mixu, produkuje topení plynem o polovinu méně CO2 za kw, než u elektřiny :-) Několik mých sousedů si pořídilo teplené čerpadlo, většinou voda-vzduch a narovinu jen díky přítápění krbem se dostávájí na menší spotřebu, než já + ten hluk tam prostě je, ne všichni totiž mají sklep nebo něco podobného. Ale Vaše vnitřní jednotka mi připadá extrémně hlučná, u sousedů Nibe nebo IVT rozhodně takhle nehučí :-) Mě osobně asi nejvíce překvapil kolega, který má nový moderní dům, dobře zateplený a topí elektrickým ohřevem podlah + masivní krb s akumulační stěnou a je na tom podobně jako já. Navíc se chystá ještě instalovat fotovoltaiku, zejména pro elektrický bojler(NIBE)..
"Přísla mi příjemná představa podpořit místního výrobce" - perfektní, snažím se taky takto přistupovat k utrácení peněz.
Bezva
To je dobre sebemrskacstvi … proč to dělat jednoduše , když to jde slozite a draze.
Opět Dobrá práce! Děkuji za vaše zkušenosti a podrobný vyčerpávající komentář! Ať se vám Daří!
děkuji pěkně, Tomáši
A co životnost pán neví že investice se nikdy nevrátí, podle zpracování je spíš reklama na tepelné čerpadlo spíš jsem si jist že reklama, ale nejlépe je se spálit na vlastní peněžence a každý bude vědět hned co je to tepelné čerpadlo staré dobré pravidlo musím se spálit abych se poučil a to je ta nejlepší škola, škoda že u toho vyhodíte cca 300000kč
Myslím, že i přesto že jste nad tím dlouho přemýšlel tak jste přípravu trochu podcenil. Zvolení varianty kde kompresor je ve venkovní jednotce je ve vašem případě ideální. Komplikovanost celého systému a jeho finanční náročnost…. Za mě předražené řešení.
Úplně s Vámi souhlasím. Tohle dodavatel přestřelil. Proč u invertního čerpadla akumulačku přes 800L, a ještě když jí tč musí nahřívat celou na 45°C. To je normální hřích a pokazení celho systému tč a jeho potenciálu. Kdybych dělal instalci jako pan Staněk specifikoval dům, tak akumulačku 300L, 300L zásobník TUV a sestavu od Viessmann 200-S s výkonem 14kW a vešli bychom se do 330. Venkovní jednotka dělá hluk okolo 45dB a vnitřní ani nevíte jestli běží nebo ne. Výkonově podle toho jak pan Staněk četl ty technické výkony mi to tč také nevychází jako nejefektivnější. A přitom tento typ tč je od Macha schválně postavený s dvojitým výparníkem aby nedocházelo k prodlevám při defrostu. Pokud se nepletu, tak může jedna část výparníku topit a druhá defrostovat.
Jak pan Staněk mluvil o vibracích v pásmu otáček okolo 70%, dají se na invertoru nastavit tzv.skip speed, což je pásmo otáček ve kterém komresor vibruje ale, pokud o nich řeknete invertoru, tak je přeskakuje. například 70% +-120ot/min.
Nicméně přeji bezstarostné užívání a pokud možno žádné poruchy. Pěkné video.
@@4kular Mne bylo řečeno firmou, která ,mi montovala TČ, že akumulační nádrž se dává na špatně navržení systémy, u kterých nevíte, co s přebytkem tepla. Já žádnou akumulačku nemám, a vytápění a ohřev TUV funguje skvěle. Montážní firma dokonce uvádí moji instalaci jako příklad pro ostatní.
Instalace ve videu mi přijde děsně komplkovaná, a z investora milá firma akorát vytahla pěknou sumičku peněz. Celé mi to přijde, že je to Pirhovo vtězství pana Staňka.
Dám příklad u mého TČ. Nízkopodlažní RD s tepelnými ztrátami cca 4kW. TČ Panasonic Aquarea 7kW split. V domě podlahové topení. Vytápěná plocha 120m2. Zásobník TUV Dražice 250L (NTRR SOL 250). Cena komplet TČ s ohřívačem TUV a i nstalací byla 184 000,- Instalace byla v roce 2017. COP 5.5! Potvrzeno i nazávislým měřením.
V první řadě díky za video a reálný pohled na problematiku provozu TČ a porovnání s vytápěním zemním plynem.
1) Topný faktor
Dlouhá pasáž je věnována topným faktorům při různých teplotách. Něco jako DJC "výška, tlak, teplota, rozsný bod".
Padají tam hodnoty jako 3, 4, 5...
Nicméně dokud se topilo plynem, byla roční spotřeba 15 MWh. Když se teď topí elektřinou, je spotřeba 6,5 MWh. Takže celoroční topný faktor 2,30. Nebo se někde pletu? Obvyklé reklamní kecy výrobců a dodavatelů TČ, jaký tam bude úžasný topný faktor 5 a podobně a zatím to je 2,30.
2) Letní ohřev TV
Opravdu se vyplatí nahřívat pomocí TČ nádrž objemu 800 litrů? Jaká je denní spotřeba teplé vody? Jaké jsou denní ztráty té obrovské nádrže? To musí mít tepelnou ztrátu klidně 150 W, klidně 3 kW denně. Jasně, že je v létě vysoký tepelný faktor. Ale pokud by se nahříval nějaký dobře zateplený bojler objemu 150 litrů, tak by se dala nějaká kačka uspořit. Také si myslím, že by se určitě vyplatilo tu velkou nádrž zateplit. Tepelné ztráty by šlo velmi snadno spočítat na základě rozdílu teplot a parametrů sočasné izolace.
3) Návratnost
Návratnost bude v nedohlednu.
Pokud bychom provedli zjednodušení, cena plynu je poloviční proti ceně elektřiny a pořízením TČ bylo ušetřeno 60 % energie. To je velmi podobný poměr. Samozřejmě jsou zde spotové ceny, ale ty lítají dost podivně, může se vydělat nebo prodělat.
K tomu náklady 500.000,- Kč. Při rozpočtení do 20ti let jsou roční náklady na zařízení 25.000,- Kč. Nákup plynu 15x3000 = 45.000,- Kč, 6,5x6000 = 39.000,- Kč. Takže roční úspora 6.000,- Kč za cenu nákladů 25.000,- Kč.
Nový kondenzační kotel je za 40k, vydrží 20 let. Kolik budou náklady na údržbu systému za těch 20 let?
Dělám někde chybu?
Jen poznámka k topnému faktoru. Fyzika platí pro všechny stejně, s jakým topným faktorem bude čerpadlo fungovat je nejvíce ovlivněno pracovními podmínkami.
Cílový stav je mít co nejmenší rozdíl teplot mezi primárním (venkovní strana) a sekundárním okruhem (topný systém).
Mám čerpadlo země-voda, které má na topení celoroční faktor 6, ale běží v "nonstop" režimu. Myslím tím, že buď stojí, nebo jede blízko nejnižšího výkonu kolem 3kW.
Teplota z vrtu bývá dle potřebného výkonu mezi 5 a 8°C a výstup do podlahy mezi 23 a 26°C.
Čerpadlo jsem spouštěl když byl celý dům (novostavba) vymrzlý na 3°C. Čerpadlo natápělo dům plným výkonem 12kW a prvních zhruba 200kWh dodaného tepla bylo s topným faktorem 11. To jen pro ilustraci vlivu rozdílu teplot primární-sekundární okruh na topný faktor.
Vzhledem k tomu že nefunguji na spotových cenách, tak provozuji čerpadlo v režimu jak jsem popsal výše. Pokud bych na spotu byl, tak bych určitě změnil "topný profil" tak, že bych obětoval celkový topný faktor ve prospěch co největšího odebraného množství elektřiny za co nejnižší cenu, tzn. akumulace i za cenu horší účinnosti. Každopádně je to zajímavá optimalizační úloha, když se v tom člověk začne sťourat trochu do hloubky :)
Topný faktor se obvykle uvádí proti elektrokotli a bojleru na elektřinu. V tomto případě také vychází nejlépe a zároveň nejsrozumitelněji pro laika.
1.On obětoval topny faktor, protože k čemu je topit 2x učinněj za 10x dražši elektrinu?
3.Návratnost se pak nepočitá z MWh ×cenikova cena... ale MWh x skutecná cena (1/2-1/4 cenikové).
Ale plyn vás stoji stale stejně.
Plyn 45tis vs
Elektrina 2-4*6500= 12000-24tis.
Uspora pak neni 6tis.. ale 15-25tis... tedy zapalti se mu to při fixni ceně cca do 10.let.
Pokud počítam naklady, tak za 25tis dnes; bude mit 25tis. To je upora 1:1.
40tis... pokud jste plynař, a umite si ho koupit/připojit sám
(což ze zakona nemužete..).
4. Pokud uz máte zavedeny plyn +topeni logicky resite vytápění dle toho. Ale jsou lidé co ho nemaji, a ti na něho za cenu kotle nepřejdou. Pro ty je tohle video.
Díky za zajímavé video, podělím se také o zkušenost s vlastní instalací.
Lokalita: cca. 20km jižně od Českých Budějovic. cca. 500m. n. m.
Dům: dvoupatrový (přízemí a zvýšené podkroví), s klasickou sedlovou střechou, vnější půdorys 10 x 15,5m. Zdivo Heluz Family 50cm s integrovaným polystyrenem. Podkroví 36cm vaty v šikminách, ve stropě o něco více. Všude trojskla, takže z dnešního pohledu v podstatě standard, ale vzhledem k dispozici domu určitě ne pasiv.
Topný systém: v celém domě podlahovka (všude je dlažba), vzhledem k teplotě topné vody nejsou zapojené žebříky v koupelnách. V každém patře je rozvaděč podlahového topení. Při stavbě jsem tam natáhl napájení 230V a ethernet, abych měl možnost řídit jednotlivé okruhy, ale je to zbytečné. Průtoky mám nastavené fixně.
Čerpadlo: IVT GEO 312C napojené na jeden 150m vrt. Umístěné je v technické místnosti, úplně v rohu domu. Vrt je asi 3 m za zdí u které čerpadlo stojí.
Omezující podmínky při výběru: Chtěl jsem čerpadlo země-voda a provedení "vše v jednom" bez externího bojleru, nebo akumulační nádoby.
Výběr instalační firmy: Na škole mě zasáhlo pár semestrů termodynamiky, takže některé firmy jsem po konzultaci vyřadil rovnou a ani jsem si nenechal dělat nabídku.
Firma která nakonec instalaci dělala mě přesvědčila argumenty, resp. to co říkali nebylo v rozporu s fyzikou sedmé třídy ZŠ, jako u některých jiných...
Jak to funguje: Dobře, možná dokonce o trochu lépe než jsem doufal. Celý dům je poměrně hmotný, takže tepelná setrvačnost je značná a teplota kolísá v rozmezí +- 0,5 °C.
Čerpadlo jede v režimu ekvitermní regulace, bez vlivu vnitřního čidla. Když jsem po zprovoznění nastavoval topnou křivku, tak jsem vliv vnitřního čidla potlačil a pak už nebyl důvod ho začít používat.
Tvrdá data: Při ladění parametrů jsem začal zaznamenávat hodnoty a ze setrvačnosti v tom pokračuji. Níže data za období od 31.12.2022 do 30.1.2023.
Celková spotřeba energie: 293 kWh
Odevzdaná energie: 1610 kWh
Celkový topný faktor: 5,49 (topení + ohřev TUV)
Topný faktor topení: 6,09
Topný faktor ohřev TUV: 3,84 (je započtena i pravidelná sobotní termická desinfekce na 62°C po dobu 2h. To je jediný případ kdy se spíná integrovaný elektrokotel)
Hlučnost: Na plný výkon 12kW čerpadlo poměrně nepříjemně a nahlas bzučí. Tato situace nastane při vyžádaném mimořádném ohřevu TUV. Za normálních podmínek ale nikdy nejede výkonem vyšším než 5kw, a to je hlučnost úplně v pohodě, asi jako hlučnější lednice. Vzhledem k umístění v technické místnosti naprosto bez problému.
Dekuji moc za zajimave informace! Vrt jste delal kvuli tomu, ze na plosny kolektor nebylo misto, nebo vam to vychazelo lepe? Kolik tento system stal?
@@jirihorky6191 Vrt jsem upřednostnil z několika důvodů:
- máme dostatečně veliký pozemek, ale na sousední parcele je památný strom, jehož ochranné pásmo zasahuje do míst kde by dispozičně byl kolektor nejvhodnější, resp. kde jsem si jistý že mě v budoucnu jeho přítomnost nebude omezovat.
- nechtěl jsem překopat zahradu. V místech kde by kolektor mohl být je asi půl metru pěkné orné půdy a pod ní už jenom zvětralá skála. Tu sice není problém bagrovat, ale když bych celou věc chtěl udělat skutečně poctivě, tak by bylo nutné přesouvat hodně materiálu. Navíc jsem si nechtěl kolem domu udělat další výkop, který by mě omezoval v pohybu např. s technikou.
- měl jsem na celou věc dostatek času, protože jsem způsob vytápění řešil hned od začátku stavby resp. projektu. Nevadilo mi čekat na stanovisko/povolení od báňského úřadu ani až bude kapacita u vrtařské firmy.
- v průběhu stavby jsem řešil spoustu jiných věcí. Takhle prostě jednoho dne přijeli vrtaři, a za 3 dny ze země koukaly hadice sondy.
Celou věc jsem řešil pár let nazpět, tak ceny asi už nebudou úplně relevantní.
Čerpadlo s instalací stálo tuším 226 tisíc, ale platili jsme ho asi půl roku dopředu, protože se zrovna dalo koupit v nějaké akci.
Vrt byl myslím 850Kč za metr.
Jo tak teď jsem se taky konečně dočkal TČ. Koupil jsem starý zděný domek a kompletně zateplil a fakt poctivě. Dokonce mi i na rekonstrukci vyšel blower door test na hodnotu 0.6 jediné co mi chybí je FVE. Jinak slušně video.
bezva, gratuluji
@@ElectroDad K čemu mu gratulujete? K bumbrlíkovi na elektriku? Že tam má nějaké TČ, vždyť ani nevíte, jak je udělané! Když nesečídí topení, bude topit na padesát stupňů do topné vody, aby mu to topilo nejdále od zdroje. A topení dnes už dávno nikdy neseřizuje nikdo.
Jako investice diskutabilní, jako koníček hezké. Ekologičnost řešení elektrifikace domácnosti + elektromobilů podle aktuálního využívání zdrojů v elektrárnách.
Když slyším ty náklady, tak se jedná o ekonomický nesmysl a nebo při nejmenším o velmi rizikovou investici. Pokud je ale někdo fanda do těchto technologií, proč ne. Já jdu doma zase cestou jednoduchých zařízení, co si sám dokážu servisovat a tak nejsem závislý na instalačních firmách, které za pár let nemusí existovat a bude problém se servisem. Mám tak dva fotovoltaické ostrovní systémy. Jeden na ohřev vody, druhý s baterkama. Topíme v krbovkách, na kterých jde v případě nouze i vařit. Dřevo beru buď ze smeťáku, co kdo vyhodí z prořezů a nebo ve firmách vyřazené palety. Je to velmi ekologické topení, protože využívám odpad. Náklady na energie máme jako pětičlenná rodina asi 800 KČ za měsíc. Jezdím svým 20 let starým autem, které si z velké části dokážu sám servisovat a udržuji jej v technicky dobrém stavu. Zastávám názor odpůrců elektromobility, že takto stará auta, pokud se udržují, jsou mnohem ekologičtější než elektromobily. Nezatěžují totiž planetu výrobou neustále nových výrobků, které mají navíc čím dál kratší životnost. Líbí se mi názor automobilového odborníka Pepy Vrtala, který prohlásil, že mu vadí, že se z elektromobilu dělá protekční spratek. Bohužel, přesně tak tomu je.
Máš pravdu.Tento eko fetiš je len umelo pretláčaný a bez dotácii nemá zmysel
👍
ked zoberem cenu tepelného čerpadla , elektriku, čo mi zožerie, servisné kontroly, pripadne výmenu drahého kompresoru a porovnám s plynovým kúrením , naviac ked už plynový kotol mám, tak za kolko desatroči sa mi vyrovnaju náklady? Pýtal som sa montéra a to mi bude kurit aj v mrazoch, tak povedal, to už moc nie, bude dobré, ked si ponechate aj plyn , ako doplnujuci zdroj, tak o čom to je?
@@l4332 Aby z teba vytiahli peniaze, pre nič iné. Keby neboli dotácie a propaganda, koľko ľudí by si kúpilo TC/FVE/EV?? Svojho času boli v móde pelety, nádrže na LPG, stiepka, atď., dnes už o tom nepocujes. A akési "zbavenie sa závislosti na rusku' je absolútne scestny propagandisticky blabol čo so zdravým rozumom nič nemá.
@@l4332 Taky si myslím, že se přechod z plynu na tepelné čerpadlo nevyplatí. Maximálně v případě, kdy doslouží plynový kotel. Plynový kotel navíc dokáže spalovat plyn smíchaný s vodíkem. Takže pokud se časem budou ukládat přebytky z fotovoltaik do vodíku, bude fungovat zčásti i na obnovitelné zdroje.
Takto uvažovat může jen někdo s dobrým příjmem , na dluh a bez ,,dotace,, to je o ničem. O návratnosti hovořme cca za dekádu a déle , rozumím o ,,komfortu,, ale nic se nemá přehánět , v jednoduchosti je genialita. Navíc po zkušenostech s nařízeníma EK a zelených plánovačů , kdy se podporovala plynofikace aby se pak zdražilo , přímotop a zdražit , plyn kotle a zdražit a za moment zakázat , no a co vymyslí příště s Tč nebo eauty je ve hvězdách , jde o byznys a platí jen lidi . No možná že nás za moment naženou do zemljanek . Rád bych byl optimista , ale vládnou nám sociopati a nenažraní . Omlouvám se slušným.
popořádku: podpora přímotopu a akumulaček počátek 90let jako okamžité rušení lokálních uhlokamen kvůli katastrofálnímu stavu znečištění vzduchu - přínos byl okamžitý a zjevný...souběžně katalyzátory do aut-kolik bylo křiklounů a dnes už to nikdo nezpochybní
plynofikace jako druhý krok ekologizace topení v lokálním smyslu - jak to zlepšilo stav vzduchu např. v Praze je nasnadě
e-auta stoupni si někam na křižovatku a podle čichu a hluku okamžitě poznáš co jede okolo, zejména čuňata s přemostěným filtrem u dieslů
Skvele vse podstatne receno, go go elektro dad!!!
děkuji, Jane
Díky za podrobné video. Mám podobné zapojení a myšlení nad ekonomikou RD. AKU, FVE i rekuperaci jsem popisoval v jednom z videí s Tesláčkem. Rozdíl je u nás jen v médiu topení. Topím biomasou a tak by mne zajímal váš pohled na ní z hlediska ekologie a ekonomie a zda jste připadně viděl toto video a jaké hlavní připomínky byste na něj měl. Děkuji a přeji mnoho let provozu v teple. video nese název Je toto ideální fotovoltaika?
Za mě jste to udělal rozumně. Máte malou tepelnou ztrátu, používáte aku nádrž, kotel necykluje. Ta kotelna byla nasobně levnějsí než tepelené čerpadlo a nemá takovéhle děsivé řízení.
To vaše řešení se mi naopak dost líbilo a myslím, že i náklady máte momentálně nižší než by jste platil s čerpadlem. Pokud tedy jedete stropovou cenu.
Jako dodavatel topných paliv bych nad čerpadlem ani nepřemýšlel. Jen bych dodělal sezonni zásobník na pelety
Čerpadlo mám první zimu. Můj příklad následovalo dalších 7 ( rodina, známí). Jsou od různých výrobců i jiné konfigurace, ale vždy podle tepelných ztrát domu.
pěkně
zdravím od brněnské přehrady z pasivního domu s rekuperací (určitě do ní jděte!) a tepelným čerpadlem a upřímně vám závidím téměř bezhlučný výměník. ten náš o sobě rozhodně dává vědět, ale holt technologie za těch 10 let, co ho používáme, ušly evidentně velký kus cesty. tak až doslouží, pořídíme něco jako vy
Mně se líbí, že si ten pán zdůvodní třeba i to, že vrtání do vlastního kolene vlastně vůbec nebolí.
máte nějaký relevantní komentář?
@@ElectroDad Podporujete jednu oblast technologií, která se hodí i mně do krámu, tak pokračujte.
Muhu vás poprosit jakou podlahovou plochu má váš dům ? Děkuju.
Je zajímavý jak se spousta lidí nechala oblbnout žvásty o ekologii a zelúdělu. Většina těchto nových technologíí při své čím dál větší složitosti je právě zdrojem nesmírné zátěže. Je potřeba si zjistit co je potřeba k výrobě a provozu těchto systémů, kolik lidí se na tom podílí včetně dětí. Kolik toho musí majitel tohoto zařízení vydělat nebo někoho okrást aby na to měl. A stejně většina lidí na to ani nemůže dosáhnout navíc kolik lidí zase musí vyrobit dalších zbytečných věcí aby díky jim mohly být do toho nacpaný nesmyslný dotace. Upřímě je mě z toho celýho dost divně. Ale věřím, že se to během pár let utne a bude všechno úplně jinak.
Dnešek je stále v tomto směru technologický středověk, ale pokrok zejména v začátcích vždycky bolí.
Hezký rozbor, ale to vaše čerpadlo mi přijde trochu moc "rozežrané" a předražené. Ale neznám tepelné ztráty vašeho domu, abych mohl dělat závěry... Pokud bych to srovnal s naším domem, což je starý dvoupatrový dům v zástavbě, nově zateplený s komplet vyměněnými okny a dveřmi a vytápěnou plochou něco přes 200 m2, což dělá cca necelých 600 m3 vzduchu (plus schodiště, které ale nevytápíme přímo a teplota se tam pohybuje kolem 18°C v zimě). Tepelné ztráty domu po zateplení jsou vypočteny na 10,6 kW. Nově jsme také pořídili tč od Mitshubishi a to Zubadan 12 kW (garantovaných do -15°C). Akumulační nádrž máme 300 l na TUV, kde je ale spodek nahříván pouze z termických kolektorů (které zatím nemáme nainstalované, pouze přípravu) a 200 l vyrovnávací nádrž na topení. Bivalenci máme jen v podobě topného tělesa, které je ale od instalace fyzicky vypnuté a mám ho spíš pro případ poruchy tč. Do budoucna budou krbová kamna, ale spíše jako dekorace. Ani při -18°C, což byla zatím asi nejnižší teplota, nebyla bivalence třeba a tč vše v pohodě utáhlo. Topíme standardně na 21°C v obýváku a koupelnách, v ložnici na 19°C a ve zbytku na 20°C. Vodu TUV ohříváme na 47°C. Podlahovku máme jen v jedné místnosti a v koupelně, zbytek jsou radiátory. Celému systému také pomáhá inteligentní řízení od Loxone, které drží v každé místnosti teplotu s přesností na desetiny stupně. Plus vypíná místnosti, kde nikdo není, tlumí na noc místnosti s radiátory, řídí chod venkovních žaluzií, čímž i v létě udrží doma teplotu do 24°C (klimatizaci nemáme, není třeba) a podobně. Mimochodem krásně umí pracovat i se spotovými cenami, kdy si ceny načítá online a podle toho plánuje zapínání spotřebičů, ale to nevyužíváme. Systém je naprosto bezúdržbový a my o vytápění ani nevíme. Jen občas zkontroluji vývoje teplot v místnostech a kolik tč spotřebovalo. V této konfiguraci jedeme zhruba rok a půl. A roční spotřeba tč vychází přibližně na 4,5 kW. Z toho asi 0,9 kW na ohřev TUV, což do budoucna snížíme termickými kolektory na minimum. Instalace tč vyšla komplet, včetně zásobníků, přípravy na kolektory (kde už chybí jen ty panely), čerpadla, rozdělovačů, dopojení na stávající topení a včetně práce na cca 350 000 Kč. Vzhledem k tomu, že dnes nám to ušetří oproti elektrokotli, který jsme měli dříve, nějakých 60% elektřiny, což dělá při aktuálních cenách asi 60 000 Kč ročně, je návratnost poměrně rozumná - nějakých 6 let.
Zdravim, ten Zubadan se mi take libi... jestli se mohu zeptat ... kdo Vam to instaloval? dekuji
Krásná ukázka pomalého myšlení.
super video.
Asi dost lidí zarazí, že vnitření jednotka je hlučná. ano je, protože v tomto typu je kompresor uvnitř domu, nikoliv venku. kompresor je skutečně hlučný a uvnitř je z důvodu delší životnosti, jinak se dává ven. 90% výrobců má z duvodu hluku kompresor venku a raději ho ohřívá elektricky.
Tento výrobce k tomu všemu přistupuje jinak, má řešení které je promyšlené do detailu a snaží se vytvářet něco, co je opravdu technologicky na vysoké úrovni.
no a tu je otázka, jestli se vyplatí jedno drahé tepelko v TOPu nebo za půlku běžnej model.
Toto řešení je drahé i z duvodu, že tam je hodně komponentů a hodně materiálu. umí pracovat efektivněji.
Před 3 týdny jsem narazil na th-cam.com/video/htgg9rUgUo0/w-d-xo.html , kdy má také od Macha čerpadlo.A žádná sláva... I ta nejpromyšlenější věc, jako je např. raketoplán občas shoří. A čím je věc složitější, tím je náchylnější na poruchu. Já zastávám názor, že v jednoduchosti je síla. A proto bych čerpadlo od Macha asi nechtěl a koupil běžný, kterých po světě běhají milióny.
S tím hlukem je to samozřejmě výhoda (pokud je kam dát vnitřní jednotka), ale např. dle produktového listu není topný faktor nijak zázračný a i rozmerove je to pomerne velka bedna ..a při té ceně není ani rozumná navratnost
Mě by tedy zajímalo to řešení za půlku. Jenom TČ takto velké a jeho součástí (vnější, vnitřní, oběhová čerpadla, třicestak, bojler, …) vyjde tak na 300 000 Kč. NIBE, IVT, Alpha, … a to je bez dopojení, materiálu dopojeni, stavebních práci, doprava materiálu a techniků, práce techniků, dozor, …. to se snadno vyhoupne na půl milionu
@@michalklima6426 koukáte na to v dnešních cenách, navíc je možné čerpat i dotaci, pak se to do 300k vejde
@@michalklima6426 To nemáte pravdu. Minulý červen jsem si nechával montovat výkonostně stejné TČ jako má pan Staněk. Tichý monoblok a se vším všudy to vyšlo na 350 tisíc mínus 100 tisíc dotace. Takže finální částka 250 tisíc a to se bavíme o tom dražším řešení. Ve stejných cenových relacích jsem dostal nabídky od Nibe, IVT, Stiebel, Viessman. Za půl milionu bych do toho nikdy nešel, protože to se nevrátí nikdy.
Nemyslím si, že je vhodné ukazovat spotové ceny z přelomu roku, kdy elektrárny nechtěly snižovat výrobu a proto byly tyto ceny velice nízké a v některých případech šly až do záporných čísel. Některé lidi to může zmást a reálné ceny jsou nyní mnohonásobně vyšší(i když jsou nižší, než průměr za prosinec 2022), ale celkový dojem z videa hodnotím pozitivně, v mnoha věcech jsem již inspiroval;)
v lednu 2023 byly průměrné ceny na spotovém trhu 3,22 Kč bez DPH / kWh, my jste nakupovali v levných hodinách průměrně za 2,33 Kč / kWh = za méně než polovinu zastropovaných cen
Mesačne platiť 2405 CZK je cca 100€. Toľko platím bez fotovoltiky, TČ . Dom ma 126m2. Vykurujeme odporovým káblom DEVI v podlahe (lacna investícia+dlhá životnosť), TUV máme 160l bojler na 3f. Štyri roky platím 100€ mesačne/ 4 osoby.
jenže pán Electrodad to má včetně nabíjení tesly. vy to máte včetně benzínu?
Zajímavé 🤔
díky
Díky za Vaše videa o FVE i TČ.
Byl bych velice rád za Váš názor na přechod z plynu na TČ. 4 roky starý plynový kondenzační kotel s termikou na TUV. Dům zateplený, včetně oken.
Objednaná fve. Vyplatí se ještě zainvestovat do TČ? Nedokážu si spočítat na kolik by vyšel provoz.
Děkuji 🙂
První otázka, jaká je energetická ztráta domu a jakou máte otopnou soustavu, na kolik stupňů je potřeba ohřívat vodu? Další věc je celková spotřeba el. energie a výroba FVE?
Sám jsem řešil podobný rébus u rekonstrukce RD. Kompletní rekonstrukce nová okna, zateplení, nové velkoformátové radiátory s dimenzí na nízký teplotní spád., el. ohřev TUV, TČ, FVE.
Mám odhadovanou spotřebu elektřiny cca 10 MWh, výrobu FVE cca 10 MWh. Ale teoreticky spotřebuji max 6 MWh a 4 MWh musí člověk dokoupit. Pokud si dáte křivku výroby FVE a spotřeby, tak soběstačný je člověk březen a říjen, od dubna do září tu energii z FVE ani nespotřebuje a listopad až únor mu chybí cca 1MW měsíčně.
Takže teoreticky mám roční úsporu v tom, že nemusím platit plyn a ušetřenou el. energii z FVE, cca 60.000,- Kč, záleží jakou berete jednotkovou cenu. Pokud bere člověk cenu TČ tak se to za pár let vrátí. Pokud započítá cenu FVE, změnu rozvodů a otopné soustavy, je ta návratnost větší, pomalu na hranici návratnosti.
Rodiče mají TČ již 15 let (země/voda) v kombinaci s podlahovkou - nemohou si to vynachválit a navíc s veeeelmi nízkými náklady. Na začátku války na Ukrajině jsem se rozhodl, že na náš starý, ale zateplený dům také koupíme TČ (vzduch/voda). Máme sice radiátory, ale topíme je "pouze" na 35-42°C. Technicky není žádný problém celý dům topit klidně až na 25°C. Máme mimino, takže topíme na 23°C a spotřeba? ..... Průměrně za den: Říjen 2022 - 10kWh ; Listopad 2022 - 12kWh ; Prosinec 2022 - 25kWh ; Leden 2023 - 21 kWh . (Jako bivalenci máme k dispozici krb s výměníkem a od začátku zimy jsme protopily cca 4m3). Takže odhaduji, že za celou zimu budeme mít spotřebu kolem 3MWh -> tzn asi tak 25 tis kč.
krása, Zdeňku
To jsou hodne nizke hodnoty. Jake mate TC a jake mate teplotne ztraty RD?
Díky za video, mám dotaz. Přesun vnitřní jednotky do sklipku tedy pomohlo od hlučnosti? Zmiňoval jste, že vibrace se nesly i potrubim. Děkuji za vysvětlení.
ano, problém s hlukem vnitřní jednotky se tím zcela vyřešil, Jindřichu
Mám nové TC Inventor 16kW , jedu přez 1000l nádobu systémem ON OFF, tedy natopím dům i nádrž a pak jede dům z nádrže. V zimě je to průměr 1:1, při vyšších teplotách okolo 10 stupňů až 1:2, uvidím, jak pojedu na jaře. Vytápím na 23-24 2 patra… Vodu mi ohřívá Ariston Lydos Hybrid a je úplně nezávislý od topení. Investice 7000E plus drobné na instalaci, což jsem zvládl sám. vnitřní jednotka je supr tichá…
Zdravím, to je přesně způsob zapojení, který plánuji. Mohu se zeptat jaké TČ máte? Výstup vody z akumulační nádrže směšujete podle ekvitermní křivky a pokud ano, co to řídí?
@@michalsmolon4043 Zdravím, mám Inventor Split v maximálním výkonu tedy 16 kW a nijak speciálně to neřídím, v momentě, když je nádrž naakumulovaná, vypínám TČ a druhé oběhové čerpadlo tlačí teplou vodu do domu… jednoduché. Na přepínání používám relátkovou logiku, klopný obvod RS se 2 termostaty na nádrži. Zbytek mi zabezpečujou zpětné klapky. Jinak můžu topit kdykoli i plynem i dřevem, záleží na tom, co právě chci využívat.
Barák bych zboural a postavil pasiv a stačil by Vám bohatě jen ten krb. Máte zcela jiné klimatické podmínky, než 80 % obyvatel. Já mám zaplaťpánbů 15 let horkovod ( jinak bych jel uhlí ), 70 letý nezateplený barák. Platím 30-35 litrů za topení 300m2 plochy, ale vytápím jen 70%. Výměník stál 15 bez kontrol, servis 0kč a již jede 15 let.
Teplotu doma udržujeme na 21-22 stupňů v obytné části 23-24 v koupelně a 20 v ložnici. Rozhodně nebudeme chodit doma v mikině. Mikiny jsou od toho, aby se nosily v chladném počasí venku a ne doma v obýváku. Významnou úsporu dokáže zajistit i správná automatická regulace teploty v každé místnosti zvlášľ.
Děkuji, že jste se podělil o svou zkušenost.
Zdravím, zajímalo by mne, jakým způsobem je vyřešena ona zmíněná cirkulace TUV. Máte tam nějaký průtokový spínač, který roztočí oběhové čerpadlo a na určitou dobu pak běží, dle nastavení? Děkuji, Petr
Díky za video. Co ten rozvaděč vedle vnitřní jednotky 😃?
Chtěl bych se zeptat, čím měříte CO2 v interiérech.
Jedu prvni zimu v podhuri Beskyd v novem dome 130m2, 2 dospeli a 2 deti, homeoffice a rodicovska dovolena, takze jsme porad doma. TČ Nibe F2120 8kW+100L aku+podlahovka s dlazbou + ohrev TUV 280L. Topime na 21-22 °C, topna voda ma diky dobre izolaci domu jen 25°C, takze v dome je teplo, ale dlazby tim padem pocitove teple nejsou, prestoze salaji a vytapeji dobre. Celkova spotreba elektriny za cely dum za leden 2023 je 562 kWh, coz je 18.5 kWh na den, coz je min, nez jsem cekal.. Stihl jsem zafixovat cenik na tri roky v rijnu 2021, takze mam 2.8 Kč / kWh. Jediny problem je, ze TC je monoblok, tzn. topna voda jde mimo dum a meli jsme tu v prosinci vypadek elektriny v -11°C (pozar transformatoru), vypadek trval 8 hodin, takze jsem z cerpadla pro jistotu vypustil vodu, aby nezamrzl a nepraskl vymenik. Z tohoto duvodu bych priste mozna volil split. Kazdopadne je to cerpadlo velice efektivni a naprosto tiche, designove se mi libi. Chtel jsem i FVE, ale pri takto nizke spotrebe nevim, zda to bude mit ekonomicky smysl, takze jeste par let vyckam.
moc pěkné, Matěji
Jakou máte přibližně TZ domu?
Já mám starý zrekonstruovaný dům, 170m2, ročně posledních 10 roků cca 15MW el, elektrokotel na topení i TUV a vychází mi 3800 měsíčne ve 4 lidech na spotřebu celého domu vč všech spotřebičů, samozřejmě ještě za staré ceny (ceník EON červen 2022).
Z důvodu ůspor mám TČ již také objednané a doufám, že by mohla být reálná úspora proti elektrokotli snad 50-60% ?...uvidíme
Video určitě užitečné informace defakto za pár minut a ostatní se musí rozmyslet každý sám
Děkuji.
Hezké video, ale to vaše TČ mi přijde dost drahé, instaloval jsem si do rodinného domu Buderus splitové, kdy kompresor je součástí venkovní jednotky o které nikdo ani neví. Vnitřní jednotka je velikosti plynového kotle a je pověšená na zdi a nezabírá to místo. Cena byla cca 1/2 té vaší instalace a to včetně dvou akumulačních nádrží 200l TUV a 300l pro topení. Spotřeba TČ za rok je cca 4-5 MWh. Minimum elektroniky, žádné napojení na síť / internet, jsou to zbytečnosti které člověk nepotřebuje a to jsem z IT oboru a rád si hraju. Za mě jste zbytečně koupil složité a nevhodně technicky navržené TČ tedy aspoň pro Váš dům.
Mně nyní projektant do novostaby firem.pobočky ( v Brně, cca 860m2 podlah.plochy) s výpočtem tep.ztrát cca 38kW doporučil FVE cca 32-36kWp + HES min.2*41kWh + TČ v/v monoblok +Plyn.kotel cca 38kW (protože na hranici pozemku již je rozhraní pro plynoměr). Trochu jsem se té kombinace s plynem bál (že je to zpátečnické a překombinované) ale dává mi smysl že plyn by byl využit v opradovém hlubokém mrazu nebo při dlouhodobě neslunečných dnech, tj. jako krizová záloha. Navíc cena plynu je a bude nížší než el.zvenčí, byť na Spotu. K tomu AKU nádrže na vodu 2*600L * vodní podlahové topení a KJ. V plánu je v budoucnu elektromobilita tzn. 2-3 WallBoxy.
K té rekuperaci. Neslibujte si od ní, že Vám po domě rozvede teplý vzduch, na to je to příliš slabé. Pokud byste jel na plný výkon např 400m3/hod tak to možná trošku rozvede, ale bude to hlučné. Osobní zkušenost. Ale určite jsem jejím zastáncem, vzduch je tu pocitově opravdu příjemný.
rozumím, děkuji
@@ElectroDadPotvrzuji zkušenosti výše. Pokud nechcete aby vzduchotechnika byla slyšet, tak je to na lehké přitápění či chlazení a hlavně na větrání. V pasivech se občas v návrzích objevuje teplovzdušný systém vytápění - pro pasivy je to ještě snesitelné, ale pro NED je už potřeba točit v domě takové množství vzduchu, že bude VZT slyšet. Každopádně nízkoteplotní podlahovka je nejrozumnější řešení i do budoucna.
My máme pasiv, loni jsme instalovali klimatizaci/TČ. Místo vnitřního splitu je to napojeno do vzduchotechniky celého domu a teplo/chlad je tak rozváděno do všech místností. Výstupní teplotu vzduchu při topení (pár hodin denně) držím mezi 35-40 stupni. Spotřeba jednotky v režimu topení cca 1,1kW. V létě mám možnost předchladit vzduch pro celý dům jen díky starému zemnímu kolektoru na cca 19 stupňů, když k tomu připojím ještě do kaskády klimatizaci tak klidně na 10 stupňů a celé to bere cca 700W.
Takže nakonec jsem skončil u vámi nedoporučeného systému vzduch/vzduch, ale mám to trochu jinak a v jinak koncipovaném domě. Celé to vyšlo na cca 80k, což se mi asi nikdy v úsporách za topení nevrátí. Jiné systémy jsou z hlediska návratnosti delší než můj život.
Nyní mi chybí jen pořešit ohřev TUV v zimním období (na léto je starý fototermický systém). Asi si sestavím malé hloupé TČ země/voda, abych využil i v zimě ten zemní kolektor. Musím jít cestou vlastní stavby, protože nic tak málo výkonného na trhu není a navíc to potřebuji vyřešit do 30k, aby se mi to vrátilo :-)
Zajímavé informace. Na konci by se hodilo shrnutí dat. Například si myslím,že ohledně financování je to naopak. Půjčím si peníze a pokud je úspora větší než úrok, tak se to vyplatí a je to motivace i pro lidi co by to jinak nezafinancovali.
Zdravím, je nějaká změna hodnocení TČ po dalším roku užívání, prosím? Děkuji
Děkuji za skvělé video. Prosím o informaci, jakým způsobem máte řešené to sepnutí (a doběh) cirkulačního čerpadla teplé užitkové vody při jejím odběru. Děkuji...
podle mě bude cirkulační čerpadlo spínat teplotní čidlo
@@daliborzikes6323 tepl. čidlo vypíná čerpadlo při dosažení teploty, tipuji že tam bude průtok. snímač na přívodu st. vody aby to reagovalo okamžitě.
Podle mě tam má tlakový spínač, který sepne při poklesu tlaku vody (zmiňoval, že oběh zapne krátkodobým otevřením kohoutku) a spustí oběhové čerpadlo teplé vody s časovačem doběhu.
@@pavelblaha5243 Taky myslím, ale doufal jsem, že se dozvím přesnější informaci, konkrétní zařízení...
Ladislave, je tam poměrně banální řešení: na trubce odtoku teplé vody z akumulační nádrže je mechanické počítadlo kubíků a na něj je přilepeno takové malé optické čidlo - jakmile se počítadlo roztočí, tak čidlo sepne na pár minut čerpadélko cirkulace TUV
TČ Alpha Innotec, radiátory plech max 48 stupňů a v RD chci mít 22-23,5 stupínků. 19,5 stupně o kterých mluvíte, ouuuuuuu. Proč proboha?
Tepelko si řídí chod venkovním čidlem teploty. Proč to řešit manuálním řízením?
Prosím pěkně jak velký máte RD? Ta vaše spotřeba se mi zdá docela velká, ta odpovídá na plochu cca 250 m2.
sluníčko svítí, čerpadlo čerpá a na teploměru v domě 22,5 °C, asi tak
@@ElectroDad hmmm a u nás zataženo
Super video. Jak se divate na odtok energie z domu pryc ve forme pouzite uzitkove vody? Existuji uz dnes reseni, ktere stoji za zvazeni? Je to vubec realne? Diky
Neni. Robili sme jeden systém rekuperace černé vody.V jednom hotelu. Chvílu to bolo ok. Potom náročné čistenie od tukov,zbytkov ktoré tam teoreticky nemali byť. Hnusný smrad,navyše v miestnosti s rekuperaciou vzduchu. Takže smrdel celý hotel. Majitel nechal systém bypasovať a od té doby mrtvá investice. Osobne nikomu nedoporučuju,kto nemá zálibu v pachoch organického rozkladu. A neustáleho čištení sond.
Pekne video. Skoda, ze to technicke reseni opet zabily spekulace se spotem, prodejem prebytku a nizkym tarifem. Zajimalo by mne, jak by to fungovalo "optimalne", tzn. co vyrobim, to pouziju (fve do tepelneho cerpadla, misto prodeje a naslednym "levnejsim" nakupem v noci diky nocnimu proudu atd.). Nehlede na to, ze aktualne 9/2023 uz tohle reseni uplne nedava smysl. Skoda. Jinak diky za nektera cisla, ktera mi chybela pri vyberu cerpadla.
Velmi poučné video. Máme na střeše 10kwp elektrárnu, kterou budeme nyní připojovat. Topíme buďto elektrokotlem nebo dřevoplyn. Při venkovní 0C nám stačí do radiátorů 30C. O TC jsem uvažoval, ale raději ty peníze investuji do dalších 10kwp na druhou střechu. Zkusím tarif s virtuální baterií a přes sezónu si nasvítíme na zimu, pokud CEZ udrží podmínky s cenou kw pouze za distribuci. Elektromobil plánujeme až někdy za 5let. Dává vám to smysl? Děkuji.
Mám 10,8kwp. Když je venku v zimě ošklivo, tak je prakticky jedno, jestli má člověk 10 nebo 20kwp, nedejbože aby napadl sníh. Další problém je, že poměrně velkou část výroby v zimě spotřebuje samotná FVE. Tarif s virtuální baterií je dlouhodobě neudržitelný, tedy nelze s ním počítat. Výkupní ceny elektřiny z FVE budou neustále klesat s narůstajícím počtem instalací FVE. Tedy nechal bych zatím 10kwp a pořídil tepelné čerpadlo. Sám provozuji jedno vzduch-vzduch, kterým vytápím barák 100m2 a letošní zimu zatím spotřebováno 728kwh. Včetně montáže 45tis kč a SCOP 5,1. Jiný zdroj topení nemám. Topit v elektrokotli už nikdy nebude tak levné, takže tepelné čerpadlo dává smysl a nemusí stát hned 0,5mil kč.
@@TomH519 Děkuji za Vaše zkušenosti. Jenom doplním, že elektrokotel nám jede max. na 4kw. Respektive pokud je nad nulou 2kw, pod nulou 4kw. Ohřev TUV hodláme realizovat kombinací fototermiky+přebytek FTV. Otopná voda v radiátorech nám stačí max. 34C. V domě máme kolem 18-20C.
V pondělí jdu na virtual d57D za 0,58 a 0,59 FVE 9,9kwp roční spotřeba 7mwh
Zdravím, moje zkušenosti k tomu: 3/4roku mám 9,87kWp FVE, dům z 60let po kompletní rekonstrukci se zateplením před 5 lety s novým plynovým kondenzačním kotlem na topení o ohřev TUV. vzhledem k situaci s Ruskem jsem pořídil na podzim 9kW TČ Split a kotel vypnul. Celkovou energetickou spotřebu zatím za celý rok uzavřít nemohu, ale od června dosud jsem ze síťě odebral 3,8MWh (odhad cca 5 MWh/rok). Nad virtuální baterií jsem taky uvažoval, ale počítám, že FVE vyrobí za rok mnohem více než já spotřebuji v zimě (počítám okolo 8-9MVh), proto mi přijde rozumnější tuto energii prodat na trhu a tu zimní na vytápění zaplatit ze zisku, jinak totiž polovinu nejspíš necháte ČEZU zadarmo.
Dobrý deň. Ako sa da na slovensku predavt za spotove ceny? Ako to funguje? Kde to vybaviť?ďakujem
Domnívám se, že 10 kWp FVE v kombinaci s elektromobily znemená, že i na jaře a na podzim, kdy byste teoreticky mohl "přitápět" elektřinou z FVE, tak vlastně nemáte dost elektřiny na to, abyste mohl jak nabíjet elektromobily, tak elektřinou topit. Pokud elektřinu z FVE použijete pro tepelné čerpadlo, tak vám pak chybí pro nabití elektromobilů. Čili ekonomicky to dává smysl jen díky tomu, že (zatím, v současné době) existují velké výkyvy v cenách na spotu a máte celkově levný tarif el. energie. Pro provoz tepelného čerpadla tedy využíváte vpodstatě jen chytrý elektroměr a prakticky ne energii ze slunce. Jinými slovy - řekl bych, že pokud máte FVE, tak elektromobil k tomu smysl dává, ale tepelné čerpadlo pro vytápění pak už ne.
Před 15 ti lety jsem zateplit dúm 0,5 mil. Pořídil soláro 0,25 mil, na opravy 0, 5 mil. Dnes T.Č. 0,25 mil. Na 30 let je to náklad víc než 30 tis ročně. T.č mi ohřeje při účinnosti 250% boiler 300l. Před časem jsem ohříval obyčejný boiler patronou s účinností 100%, ale jen 100l. Boiler NADO 750/ 140 za den ochladne o 6⁰.
Děkuji za video a další názor, momentálně mám elektrokotel a také přemýšlím o alternativě. Bohužel toto mi nepřijde moc eko smýšlení i když to tak označujete. Elektro auta a fve mi doto nějak nepasuje, dům učitě nebudete mít do 100 m2 a chtěl bych vidět jak jste se podílel na stavbě domu. Rozrýt zahradu a natahat do ní potrubí to je určitě super, už vidím jak to někdo v budoucnu vyndavá.
Zahradu máte jistě velkou, tam jistě vypěstujete brambory na celý rok a ještě prodáte, pak si za to koupíte novou sadbu. No upřímně jak minimalistický člověk zrovna vypadáte, jak pak věřit vašim zájmům. Takto to vypadá že jde oto mít na svém písečku čistý vzduch a pohodlíčko.
to jste borec ,jak jste u toho vydrzel do konce.Nahodou jsem to spustil.Max 3 minuty nepali benzin,nebude met plyn .Ja uz ty EKO ... nesnasim.
Rekuperaci doporucuji. Sam jsem si ji v nasem bungalovovu svepomoci dodelaval a rozhodne je kvalita vzduchu oproti vetrani okny nesrovnatelna. Hlavne to vetra non-stop. Uspora je vsak max 1.5 MWh rocne, ale dobry bonus. Tepelna cerpadla jsou vsak trosku orisek. Rekl bych, ze duvod k jejich porizeni je ciste ekologicky, nikoliv vsak ekonomicky. Tomu se neda moc verit vzhledem k faktu, ze plyn je minimalne 2xlevnejsi nez elektrina a nejspis i dalsi dekady bude. TČ v sobe skryvaji drahe servisni naklady a mozne velmi drahe opravy.
děkuji pěkně za názor, Jakube
Trapná obecná ideologie zeleného aktivisty. Kup si ještě jedeno elektoauto a čerpadlo vzduch/vzduch. vnitřní jednotku si dej k podlaze, nebude ti zima na nohy. náklady do 20tis a ne půl mega a zločinecká dotace.
Souhlas, sám jsem šel do TČ ve chvíli, kdy jsem měl na výběr- přechod ze starého plynového kotle buď na kondenzační nebo na TČ - vyhrálo TČ byť do původních radiátorů a starý kotel je odstaven jako nouzový zdroj, nebo zdroj pro teploty, kdy TČ nebude stíhat.
S čím souhlas? S tím, že neznáte základní fyziku? Kolik vás stálo TČ proti kondenzačnímu kotli a jaká je cena plynu proti vašemu tarifu na TČ? Dnes je poměr plyn : elektrika 1:3. Jak se může TČ vyplatit, proboha? Jsem servisák TČ i plynových kotlů, ano? Nechtějte mně hlavně vykládat svoje nesmysly, sleduju si spotřeby energií svých zákazníků: když to z nich teda dostanu.
Zatímco při slušné údržbě plynový kotel pojede pětadvacet let, než na něj dojdou náhradní díly, kompresor čerpadla rychle ztrácí účinnost a žádná údržba tam nepomůže. Od +5°venku při běžné evropské vlhkosti vzduchu čerpadlo namrzá a vy valíte spousty elektřiny do jeho rozmrazování. Nejsou na to servisáci, nikdo to nechce dělat, protože to spousta podnikavců doprasila a nikdo není zvědavý si nechat skrz něčí hamižnost nadávat. Až se vám to podělá, nebudete se stačit divit. Prosté poruchy neřešitelné.
Je nutné, aby cena tarifu elektriky na TČ šla brutálně dolů, jinak je to topení TČ prostě dražší plynu.
@@NekorektniPochybovac-or8bi Tak se aspoň jako servisák nemusíte bát o práci a můžete si začít stavět nad obcí kde bydlíte pokladnici jako strejda Skrblík, pokud máte pravdu, asi ji budete potřebovat ;)
@@pkleis1 Tady je vidět zaměstnanec... Žádné technické řemeslo se o práci nebojí, jednak, druhak: prostota, se kterou si představujete zřejmě živnost, je docela úsměvná.
@@NekorektniPochybovac-or8bi zdravím, máte nějaký kontakt ? :) řeším způsob vytápění do novostavby, děkuji O.
@@OndrejHron Pokud tam už není plynová přípojka, musíte do elektriky a tam je to dnes, opakuji, dnes, všecko špatně. Kvůli ceně elektriky. Nejluxusnější topení elektrickými rohožemi v podlaze je zakázáno, přitom je brutálně investičně lacinější než TČ i všechno jiné, cena za topení byla více než únosná, než šla elektřina takto nahoru. FTV by to krásně zlevnila. Jenže vám nedovolí na domku potřebný výkon.
Já se dnes, opakuji, dnes, jakožto OZE věnuju jen termickým solárům, sluníčko přitápí zadara a spotřeba elektriky u toho systému je téměř nulová. U nás totiž nejsou skrz špatné rozvody dnes již, zatím, dovoleny přetoky od FTV do sítě, takže díky baterii je to nerentabilní.
Vy budete mít nízkoenergetcký domek, což vám usnadňuje velmi rozhodování, potřebujete tam minimum energie. Ideál krb s výměníkem a do nějakého topení, AKU a doplnit asi FTV nebo termickými soláry. Nebo obojím, ale investice dnes, opakuji, dnes, je brutální. Co chcete velice radit, když nikdo neví, co bude za rok? Ani šašci, co o tom rozhodují. Jestli vám to ale dovolí...?
Ještě dodám, že Vás dnes úřady přinutí mít v domku rekuperaci, (aneb dalších zbytečných sto táců nejméně) aby prej domek neztrácel teplo zbytečně větráním (bože za co?) takže vám namísto toho jede imrvére ventilátor a ztrácíte energii takto, nedej bůh, když rekuparačka zapojí ještě topnou spirálu na ohřev rekuperovaného vzduchu. Není levnější každý den otevřít prostě na pět minut dvě okna v domku, aby se domkem protáhnul vzduch? To je neskutečná lumpárna a loby výrobců.
serviskotluodpodlahy/sluzby.cz
Trošku se divím, že nikdy nikdo nezmiňuje solární/termicé kolektory. Jednoduchý systém na ohřev TUV. My to máme od letošní zimy, zároveň s FVE a čekám na jaro/léto až budu mít možnost to celé odzkoušet. Každopádně máme v našem domě spotřebu 18 MWh (2 rodiny, velký dům, sušičky, mrazáky a hlavně byly 3 bojlery - teď už jen 300l nádrž s termikou).
?
Termiku máme od 2014 a je to boží, za 60k po dotaci. Ani nemusí být jaro/léto. Když pěkně svítí tak to ohřeje na 50C i v mrazech. Zbytek obstará Variant.
@@ElectroDad no že nikde nikdo nezmiňuje termické panely na ohřev TUV, ani vy ve svém kanále, což je škoda, je to zajímavá možnost, poměrně levná a spoustě lidí by to mohlo pomoci se uchýlit alespoň z části na čistou energii :-)
@@hawkeyepierce6511 super, slyším na to samou chválu, tak se těším, až to vyzkouším v reálu. Jen ať už začne hezky svítit 😁.
@@hawkeyepierce6511 termiku používám pouze na ohřev TV,návratnost i přes dotaci velmi dlouhá, teď už bych do ní nešel a vodu ohrival z FVE (buď přes TC nebo naprimo). Musíte řešit solární kapalinu,v zime musi fakt svit slunce (v lete staci kdyz je pod mrakem a jede to),vedení je výrazně silnější než el. kabel od FVE, jediná výhoda je cca 4x vyšší účinnost,tím pádem méně panelu na střeše (mám např. jen 2)
Jako inteligentní řízení můžu doporučit loxone (mam osobní zkušenosti) ... umi pracovat i s českým spotovým trhem přímo i solárními přebytky využít a přes modbus/web rozhraní a další způsoby se domluví s hodně věcmi.. od wall boxu přes fv/baterky, rekuperaci až k tepelnému čerpadlu ... ale umí to toho mnohem víc
a jako rekupa vypadá hodně zajímavě od českého jablotronu FUTURA (říkají že nezamrzne do -18°C a napíchnout se dá i na digestoř) (ale s tou nemám zkušenosti)
bezva Josefe, obojí budou skvělá řešení
@@ElectroDad jojo ale ověřte si to sám co vím tak spot trh je tam relativně krátce a využití přebytků solárů dlouho (ale update chodí relativně často) ... a já mam zkušenosti jen s ovládáním světel a topení/chlazení/stínění
ako prvé ďakujem za "osvetlenie" pomeru medzi plynom a elektrinou, pretože nie sú MWh ako MWh.
,máte šťastie že Vám vyľlo to s priemernou teplotou. sestre nezapočítali vplv hmly. takže po desiatich rokoch tč vymieňali. myslím, že toto už bude ...
11:06 elektřina není hodně levná, ta je obvykle stejně drahá, akorát distribuční cena je levnější v době NT
Lidi chci se zeptat.
Jede někdo jen spotové ceny elektriky, bateriové uložiště a akumulační nádrž na vodu?
Přeci když několik hodin denně stojí elektrika 2kč a i 0,1kč, nevyplatí se akumulační nádrž a baterie a spotovka bez drahého TČ a Ftvl.? Nebo je spotovka vázaná na fotovoltaické panely?
No. Na to, že je to teprve rok-dva staré TČ, tak mi to přijde jako hodně málo muziky za dost peněz. COP o kterém jste mluvil je dost podprůměrné, to drátování v "lednici" je také docela masakr. A hlučnost/vibrace co jsem pochopil je z té vnitřní jednotky taky docela znát. Navíc teda mi úplně nepřijde šťastné řešení toho průtokového ohřevu TUV, protože tím defakto nutíte TČ neustále topit na vysokou teplotu a tedy hodně neoptimální COP. Za mne tedy by toto řešení u nás neprošlo, neb je silně energeticky neefektivní.
ok
Nekritizuj, to se nenosi a nekteri to ani neunesou. Pak ti treba napisi jen ok :-D
@@lukasbaader8522 Já to nemyslím nijak zle, nebo rýpavě, sám jsem si úplně dobře nevybral a určitě bych znovu volil jinak. Je dobré si to přiznat a poučit se z chyb. Aby se příště neopakovaly.
1) ohřev TUV na 45° je podle Vás vysoko? Lepší na 38° + 1/týden přehřátí na 70° jako hygienická prevence? Pak je ale spotřeba TUV objemově vyšší.
2) energeticky vs. ekonomicky - a při obchodování ve spotu to vychází lépe. Tak to pan Staněk ve videu zmiňoval. Zdravím lhk
@@lumirhk Ohřev TUV na 45°C je naprosto v pořádku, ale ten styl zapojení je dle mého špatně. TUV by měla být od otopné soustavy oddělena. Protože takto musí čerpadlo vytápět na 50°C (viz vizualizace, kde výstupní voda z TČ dosahuje +48°C) nejen TUV ale i otopnou soustavu. Do vracečky TČ mu jde 43°C, což je zbytečně vysoká teplota. Místo toho, kdyby měl oddělenou otopnou soustavu ve vlastní akumulační nádrži, stačilo by, aby mu z TČ teklo 35°C a tím by na vytápění používal ideálnější teplotu vody s mnohem vyšším COP, cirka o 1.
Obchodování na SPOTu do toho prosím neplést, to spolu vůbec nesouvisí, obchodovat a spínat TČ na SPOTu můžete i s lépe vyřešeným zapojením.
Z hlediska nadsence do elektriny hezky a pekne zpracovany, ale pro zbytek populace drahy a neprakticky. Kdo by dnes uz porizoval elektroauto? Myslim,ze kdyby TC nebyly masivne protlacovany skrz dotace, malokdo by si je poridil. Elektroauta rovnez. Ty temer nikdo neporizuje. Pres LG bych dostal na TC zaruku dva roky a kdyz se po zaruce pokazi kompresor, je to na vymenu. To nechci riskovat, radeji poridim kondenzak.
Elektroauta nikdo nepořizuje? Proto je Tesla Y v prodejích na 13. Místě za rok 2022 s 138tis prodaných kusů 🤔 dále Tesla 3 na 33. Místě s 91tis kusy. Jasně FVE, TČ, EV. Nejsou levné věci. Ale taky to nejsou nějaké spotřební věci, které člověk mění každý rok. Jasný většina lidí na to peníze nemá, ale většina lidí nemá peníze na většinu věcí. Ani na spalovací auto nemá většina lidí peníze. Většina lidí kupuje ojeté auto z bazaru. Ale pokud člověk chce, tak dokáže mít dobře placenou práci, ale nemůže čekat, že mu to jen tak spadne do klína. Většina lidí by chtěla mít velké platy, ale udělat proto nic nechtějí.
@@habrrecords8698 na kterem miste v prodejich by byla TESLA kdyby nebyla tak masivne dotovana? Trosku nerovna soutez to vase porovnani nemyslite? Vzhledem k dotacim by mela byt na 1.miste. Asi tak...
@@marcellupinek9213 ja jsem jen vyvracel to, že si EV téměř nikdo nepořizuje. Jako čísla hovoří jasně, že si je lidi pořízuci celkem hodně. Jestli to je s dotací nebo bez tak to je jedno. Třeba v ČR se minulý rok rapidně zvýšil počet EV a to u nás dotace na EV pro občany nemáme.
@@habrrecords8698 Přesně tak. Jsou mezi námi tací(a není jich málo) kteří ještě i za 5 let budou tvrdit, že elektroauta nikdo nechce. Bohužel. Stejně jako před 7 lety - vůz s automatickou převodovkou??? Jste se zbláznil, to nikdo nechce. A dnes?
Bydlím ve Zlíně. Uprostřed výstavby na severním svahu. Kolem 25 domů. Před rokem jedna střecha se dvěma FV panely na ohřev TUV. Dnes 18 střech s 18-24 panely FV. To nikdo nechce.....
No já teda nevím v čem to je tak úsporné. Já topím infrapanely Byecold, kde pořízení bylo jen: infrapanely, rozvod elektřiny, termostaty. Nemám žádné radiátory, podlahové topení atd. Zatím mám nezateplenou fasádu 45cm plná cihla 200m2 a spotřebu 7-8MWh. Akorát pořizovací cena byla do 70.000,- Kč. Jako výhodu považuji to, že se pokazí jeden panel, ale stále topí zbytek domu. U jednoho zdroje netopí prostě celý dům.
Topne panely znam. Kolik jich mate a o jakem celkovem vykonu? Spotreba 8MWh je jen za topeni nebo celkova? Ja teda mam.elwktrinu pouze na bezne veci bez vytapeni a spotrebu mam do 5MWh. Takze se mi zda extremne malo, ze by vytapeni elektrinou nezatepleneho domu spotrebovalo pouze 3MWh navic...
Dobry den, moc pěkné video .
Chtěl jsem se zeptat zadali máte, či plánujete video kde by se srovnaly všechny možné technologie vytápění a ohřevu vody.
Výhody a nevýhody v nějaké pěkné tabulce kde by si to člověk jednoduše srovnal . A udělal si obrázek o tom co je možné si zakoupit v České republice .
Narážím tak na poslední videa s Teslou kde bylo krásně vidět jaký elektromobil by jsi měl člověk koupit .
Dekuji moc za odpověď.
Tiež by ma to zaujímalo, hlavne v porovnaní s obyčajným elektrokotlom a možno väčšou akumulačnou nádobou. Obstarávacia cena elektrokotla je neporovnateľne nižšia a tiež prípadný servis.
Pán to hodně prožívá.😊
Dobrý den video jako každé které jsem od Vas viděl je na jedničku
Otázka na zamyšlení
Podlahové topení myslíte si že je teplo z podlahy pro Vaše zdraví v pořádku?
Myslíte že ty 2-3 měsíce v roce to moc uškodí?
No jestli uspora v topeni je 50% proti plynu, tak vzhledem k cene plynu a el. Mam pocit, ze po zapocteni investice nedojde po dobu zivotnosti k navratnosti! Mam fve a i presto mi to v zime prijde nerentabilni. Problem bude i zvysujici se cena distribuce el.
Ideální řešení, já mám teda radši 25C ale to je můj problém :D. Jde vidět, že bez FVE to nemá smysl. Protože při spotřebě 7 - 10 MWH el. energie a cenovém stropu vlády si to člověk může hodit. Můj známý má nově na firmě FVE 20Kwp a majitel sítě, v tomto případě EON ho normálně vypíná když nepotřebuje v síti jeho energii. Stalo se vám něco podobného. A nebo máte jako jeden z prvních výhodu, která bude postupem času všem odpírána? Rád Vás sleduji a moc fandím 🙂
25°C asi budes mat rozbity termostat..
@@mkt499 😂 co už.
Je srtanda, že my se vydali opačnou cestou. Koupili jsme dům ze 70 let ( škvárobetonová dutá cihla) a manželka plyn nechtěla tak máme TČ IVT do deskových radiátorů.
Jelikož byla elektřina levná tak se nevyplatilo zateplovat, ale vytopit.
No a teď už zateplujeme.
Spotřeba na topení byla asi 10 MWh ročně tak jsem zvědav jak to půjde poznat.
Hlavně bych si nechal změřit radon, protože škvárobetonové tvárnice mohou být v tomto směru ošemetné.
@@danpro.u radon jsme měřili ještě před koupí.
Ale dle všeho se to týká hlavně severních Čech a my jsme ze severní Moravy.
Asi by som mal trocha obavy mat pri ohreve TUV tak nizku teplotu. Z hygienickych dovodov, by to bolo vhodne pravidelne prehriat na 60-70 stupnov, aby sa zabranilo vyskytu bakterie legionella.
není problém při kombinaci s FVE - polovinu roku to vyženou přebytky a zbytek, se dá např přes wattrouter nastavit, že párkrát za týden to vyjede nahoru jako desinfekce.
Mám podobnou AKU 500l a v tom nerez. "had" na TUV. Otázka: netvoří se zmíněná legionela právě tam, kde je TUV ohřívána ve větším množství a právě na vyšší teploty? Třeba se mýlím, ale tak mě to vysvětlovali. Zavěr: naopak, nízké teploty a průtokový ohřev TUV vzniku legionely předchází
legionela je vo veľkých budovách. doma máme jednu slepú vetvu,kde voda "stojí" a nič sa nedeje.
@ takže se zde o ní hovořit nedá, že? RD a navíc průtok TUV...
navratnost - myslim ze to nebude to co je vas zamer.. ani pri FV, ani pri TČ ani pri EV.. peace at se dari.. jedine ak by ste pokryli cast investice z YT..
peace
Dobrý den,
byl jste ( a jste) pro mne inspirací k montáži FVE 9,8Kwp a instalaci TČ o nominálním výkonu 21,5Kw. FVE jsem moc rád za investované prosředky. Ale to TČ takovej krám, že bych se z toho nejraději zabil.... jsem snad měl zvolit cestu zplynovacího kotle na dřevo ( vzhledem k vlastnictví lesa) ovšem ideologie a bezpracnost mě přesvědčila, tedy abych nelhal i ceny za plyn. K instalaci TČ. Chápu bylo by záhodno tady vypisovat od jaké značky, typ domu atp. Ale už jen vaše věta ve videu i když možná to beru příliš-nojo hold si vezmem mikču žejo. Kam jsme to jako lidi dopracovali?
Rád bych doporučil každýmu kdo uvažuje o TČ jo, vypracovat si na to takovou excel tabulku s absolutníma číslama že i Váš šéf z toho bude udělanej. Aspoň se 3x pomodlete k bohu pro radu a poté si uvědomte, že je to zasranej krám, kde množství elektroniky atp. Vám prostě nemůže vydržet 30let už jen podotknu ve srovnání TČ s výrobou před 10 lety a dnes. Anyway, každý dům je unikát, každá potřeba domácnosti je unikát. Tak prosím lidé bděte a nekupujte tyhle předražené píčoviny....Díky za vyslechnutí mejch zoufalejch nářku s TČ již druhou zimu...
Dobrý den, vy to jistě víte, nebo si to zjistíte. Ale moje původní úvaha také byla rozvádět rekuperací teplo z krbu. Nicméně takto to nefunguje. Rekuperace je úžasná!!!!!! věc, ale fakt nepomůže s vytápěním. jen o něco málo zefektivní a z automatizuje větrání
prima
Aktivní rekuperace (s TC) může I topit..ale to je spíš do pasivu
@@jichaj my rekuperací v pasivním domě topíme. TČ ohřeje vodu v zásobníku, ta přes spirálu ohřeje vzduch, který se rekuperací dostane do jednotlivých místností. funguje perfektně
Aby mělo TČ smysl a mohl jste se cítit ekologicky, musí mít topný faktor takový nebo vyšší než je spotřebovaná energie v elektrárně. Takže jelikož elektrárny jedou s cca 40% účinností a něco se ztratí ve vedení a ve spotřebičích jako teplo, tak dejme tomu musí tepelné čerpadlo vyrobit na 1 kWh spotřebované energie celkem asi 3 kWh tepla.
Což tepelné čerpadlo vzduch/voda v opravdu velké zimě a mrazech nedává. Nedává to ani při stavech, kdy ohříváte médium na vysokou teplotu.....typicky když máte radiátory nebo nahříváte zásobník na vysokou teplotu (nebo ohříváte vodu v bojleru).
Toto splňují čerpadla země/voda nebo voda/voda, protože médium nesoucí teplo má vyšší teplotu než vzduch v mrazech u čerpadla vzduch/voda.
Takže za mě spíš palec dolů.
D57d říká cca 6,-Kč /kWh energie na jakékoliv topení elektrikou. "Kubík" plynu v přepočtu by vyšel cca na 62,-Kč. Stojí cca 18,-kč a ještě dvakrát půjde dolů nejméně.
Pokud chci doma topit elektrikou, dám si podlahové rohože. Vyjde to na cca 60 000,-kč celý domek. Jenže protože nejsem správně ideologicky barevný s těmi rohožemi, rohože mi nepovolí, přitom to má přesně tutéž spotřebu, jako zcela zbytečné silně na dotací a tunelu na státní peníze předražené TČ.
Odborný výraz pro "ševelící" ventilátory je "šepot květin" 😂🤣
:) asi tak
Máte super hi - tech technologii a topite na 19 - 20 Máte solar dokrmujete TČ a tohle má být ta úspora to bude návratnost asi.....hooodne dlouhá...
Ale on o žádné úspoře nebo návratnosti neříká nic.Jim Jako rodině šlo hlavně o ekologii a ty peníze asi mají když kupují vše co jim ekologicky jako pomůže.
@@petrmaslak5699 Asi jsem se špatně vyjádříl...rád se koukám na jeho výtvory ale jakým způsobem se nám prezentují TČ fotovoltaika El.auta mě tak trošku zneklidnuje a to proto aby jsme nedopadli jak v 90 satkach kdy přímotop byl bomba a potom bombast.zpusobem zdrazili El. Energ...jinak videa má super.
Ale stále v tom při těch invest...nevidím logiku i když se chci chovat Eco...
Je škoda ze nemáte meranie spotreby tc to by ste zistili ze v noci je vždy nižšia teplota vonku ako cez deň takže aj spotreba je vyššia a keď spím zásadne nekurim není to veľmi príjemné. Co2 meter mam aj ja na rekuperaciu pozor aby ste nemali v okolí suseda co spaľuje co nájde doma rekuperacia to z radosťou po celom dome roznesie.
Krásné video ale zároveň mě vyděsilo. Mám do baráku objednané tepelné čerpadlo a 300L nádrž v hodnotě 130K. Čerpadlo je jen 6kw. Údajně má do 260m baráku s vypočítanou ztrátou 4,85 stačit. Po tomto videu se mi tomu nechce věřit.
I bez ohřevu teplé vody a bez bivalence to bude při větší zimě možná dost na hrane
Jak muze propagator ciste energie topit v KRBU??? TO NEVADI?
Dnes jsou spotove ceny dost diskutabilni😅, ona se ta krivka cen obratila. Take me udivuje vase spotreba, rikate, ze 7MWh veme jen cerpadlo. Nevim, jak velky barak vytapite, ale prijde mi to dost i na hodne velkej. Zvlast kdyz rikate, ze mate dobre zatepleno.
Vase video je pekna prace. minimalne to pro me znamena ze nikdy nebrat TC od firem co to proste neumi. ve srovnani treba s TC od spolecnosti NIbe bo Ivt je tohle proste hruzny nefektivni a velmi hlucny orloj. ta spotreba TC me vyrazila dech. mam TC 6kw na dum se ztratami kolem 7,5kw. za rok spotreba celeho TC na celorocni vytapeni a celorocni uhrev TUV pro 3 clennou rodinu je 1.7Mwh. Mame TC Nibe v dome , kdy kompresor kdyz bezi tak je to hluk jako bezna lednice. zadne vibrace, zadne vrumy bo rezonance. proste nibe tc umi. a ze si cechacci za tohle reknou pul milionu? tak to ani nemam slov.
Bolo by fajn vediet vase tepelne straty, pretoze nas dom postaveny v 2003-2004 by som nenazval ze najlepsie zatepleny na tu dobu, ale je slusny (10cm polystyren, 20cm vata pod strechou, 3-skla) a dobry tvar (12x9m bez previsov, 2 podlazia a neobyvatelne podkrovie - 640m^3) - vysledok ale je 6+2MWh na elektrickom topeni + TUV. Vy mate take vysledky s 1 rok starym TC - nieco mi na tom fakt nehra.
nerozumím
@@ElectroDad Zda sa mi, ze pretopite strasne vela na to, aky stary dom mate. Ake ste mali vypocitane tepelne straty a parametre domu?
Co tak dat video TC vs. Automat na pelety. Jedno video na yt. som nasiel ale komenty su vypnute lebo pan bol asi moc zaujaty. Tc je draha chladnicka. 10- 15 rokov a vyhod ma.
Pokud přejde 1 milion lidí na elektromobily, tak jsme bez elektřiny celá republika. Můžeme ale topit třeba naftou😂😂
Ale edecko bude spokojenej:-D
Prosím, investícia bola 100tisic Kč + 500tisic Kč = 600tisic Kč? Alebo je to 500tisic Kč?
Vďaka za skvelé video.
To je prašť, jako uhoď.
Proste je to nesmyslna investice. Sam to rika ve videu. Az se to za 8 let posere, bude investice ne 600, ale 700 tisic a bude porad rust...
Mam kotol na pelety akumulacku 800l podlahove kurenie. Kurime na 23C a spalim 3t za rok. Takze na.rat TC
Z hľadiska okruhu chladiva, je to nekoncepčné, avšak nemyslím, že zle vyriešené. Avšak z hydraulického pohľadu toto riešenie nedáva pre tepelné čerpadlo, ktoré dodáva teplo do podlahového kúrenia zmysel. Myslím, že by ste natom boli z hľadiska COP, spotreboy a aj komfortu lepšie ak by sa použilo štandartné riešenie bez akumulačnej nádoby. Kľudne aj s existujúcim TČ. V jednoduchej hydraulike s jedným 3-cestným ventilom a TUV nádobou. Tam je vlastne jediná vec čo toto nejak ospravedlňuje graf tých spotových cien a reálne nákup elektirny skoro zadarmo.
Pri dobre zaizolovanom dome akumulácia funguje tých 15 hodín denne dobre, a žiaľ TUV neovplyvníme že?
V inom videu pán ktorý to vyrába vravel, niečo v zmysle, že je to vlastne fixspeed kompresor (rozbehový kondenzátor pre 1f kompresor a 3 fázy na 3f kompresor) čo ak je skutočnosť, sa nemôže v dnešnej dobe považovať toto za dobré riešenie vzhľadom ku konkurencii.
Keby takto šetrný a rozumný ľudia boli všetci tak naša planéta sa má oveľa lepšie... alebo aspoň hlava rodiny ;) držím palce a ďakujem za rady
děkuji pěkně za komentář, Anton
Skoda ze si seriovo k vonkajsiemu vyparniku nepripojil solarny kolektor. To by ti cez den nadherne zdvihlo skop.
děkuji za názor, solární kolektory jsou podle mne přežitá technologie
@@ElectroDad ja vas sledujem uz dlho,ale toto som od vas necakal,ze prezita technologia,my byvame pod tatramy mame to 4 roky,stalo nas to 5000 eur,a mame teplu uzitkovu vodu 8 mesiacov v roku + kurenarsku vodu v prechodnom obdobi za cenu 6 hodin denne spotreby obehoveho cerpadielka,je to uplne jednoduchy a nenarocny ohrev vody a hlavne ekonomicky znesitelny
Čo je tepelné čerpadlo obrátená cladnička !!! No ale nepreháňať to s týmy solármy nie su všemocné je jasné že vykonovo ako udáva vyrobca je nemožné preto sa nadimenzúva o 20%
S pozdravom
ste super, ale ten pribeh o hlucnosti pri Vasich skusenostiach .....? inak. Vsetko ok pokracujte
vsetko ok
Ten hluk vnitřní jednotky je příšerně hlasitý a nepříjemný. Toto bych doma rozhodně netoleroval a byl by to důvod, proč si tuto značku nevybrat. Doma máme stále kondenzační kotel, ale nikdy v životě jsem ani náznakem nezaslechl jakýkoli zvuk, který by jeho přítomnost prozrazoval. Pokud jde o životnost. Už jste viděl jakékoli zařízení vyrobené v posledních 15-20 letech, které by mělo životnost alespoň 20-30 let? Já ne. I deska elektroniky v kondenzačním kotrli, která není nijak namáhaní ani teplotami, ani ničím jiným, dokázala chcípnout a to jde o kvalitní kotel německého výrobce. Počítejte s tím, že kde nic není, tam se nic nepokazí a pokud někde je toho hodně, vždycky se najde něco, co odejde a nic z toho si sám neopravíte. Bohužel. Tohle je jedna z mála věcí, která mě od TČ odrazuje.
Jen tak na okraj, čištění zubů teplou vodou ???wtf
Mám Panasonic Split 9kwpodlahova plocha160m2 od2016 za 140000 k dotaci jsem dal fakturu dveře 30000 a dostal jsem dotaci 120000.projede mě ročně 7500kh a na 23c.
prima
S ekologii běžte někam, to jsou mi řeči. To řešíme jen v Evropě
víte, žil jsem 2,5 roku v Číně v letech 2009-2012, a už tehdy brali ekologii i v této zemi velice vážně - jde to totiž lidem o život
Zajímaly by mne dvě věci.
1. proč nemáte TČ s kompresorem venku, samozřejmě by to byl také split a v domě máte po problémech se zvukem
2. jako ekologický člověk proč máte kamna na dřevo když máte už zaveden plyn, plyn na občasný přítop je daleko více ekologický než dřevo v krbu...
1. vysvětleno ve videu
2. nesouhlasím
mimochodom, vy ste v pasci, lebo riešite spotove ceny, kopec premenných, toto nikdy nebude pre bežných ľudí, toto je tak drahe a komplikované, že bežný človek na toto nikdy nenaskoci... ste ako dochodca, ktory splachuje dažďovou vodou, ktorú zozbieral v nadobe, len aby našetril 2 koruny
Opravdu nevíte co s penězi