āļāļīāļāđāļāļāđāļĢāļĨāļĨāđāļēāļāļĨāļēāļĒāđāļāđāļāļ āļĢāļĢāļĒāļēāļāļāļāļĨāļļāļāļŠāļļāļāļŦāļĨāđāļāļŦāļĨāļąāļāļāļēāļāļāļ·āļāđāļĢāđāļĄāļāļāļīāļāļāļąāđāļ āđāļĄāđāļĢāļđāđāļ§āđāļēāđāļāļāđāļāđāļāļāļāļąāļāļĄāļŦāļēāđāļĻāļĢāļĐāļāļĩ
1:32:40
OczywiÅcie Pan PaweÅ to powiedziaÅ, ja tylko powiem mocniej. Wszystko moÅžna zrobiÄ w komputerze to prawda. Pytanie czy ktoÅ siÄ uwaÅža za fotografa czy za 'grafika komputerowego'. Jak za fotografa to woli spÄdziÄ czas na robieniu dobrego zdjÄcia, jak ktoÅ woli grafikÄ, to bÄdzie siedziaÅ w programie graficznym wiÄcej czasu. I moÅže to wÅaÅnie o czas tu chodzi. Dopracowanie ekspozycji zdjÄcia gdy je robimy zajmuje sekundy czy minuty (chyba, Åže robimy reportaÅž albo sport i mamy uÅamki sekund Åžeby coÅ uchwyciÄ - ale to inna historia), a jak ktoÅ woli potem szlifowaÄ zdjÄcie w photoshopie godzinami - to juÅž jego wybÃģr.
Ja ostatnio robiÄ duÅžo zdjÄÄ w nocy (z przymusu, nie wyboru), Åžeby unikaÄ poruszeÅ muszÄ mieÄ krÃģtkie czasy, wiÄc wchodzÄ na kosmicznie duÅže ISO... czÄsto wiÄc ustawiam -1EV Åžeby mieÄ niedoÅwietlone zdjÄcie i akceptowalne ISO (tak, niedoÅwietlone, nocne zdjÄcie). Potem, w postprodukcji, zdjÄcia rozjaÅniam i niweluje szumy. OczywiÅcie wszystko musi byÄ w RAWach. Ale liczba szczegÃģÅÃģw ktÃģre udaje siÄ z tego wyciÄ gnÄ Ä jest dla mnie zawsze zaskakujÄ ca.
DziÄki Panie Pawle za Åwietny film.
Rety.... przecieÅž to caÅa przyjemnoÅÄ zrobiÄ zdjÄcie i juÅž wiÄcej nic z nim nie robiÄ... albo tylko ciut ciut...
Nic sie nie zmieniÅo, kiedyÅ kombinowaÅo sie przy odbitkach ( skracaÅo/ wydÅuÅžaÅo czas. albo jeÅšdziÅeÅ "lizakiem" nad papierem, Åžeby cienie wyciÄ gnÄ Ä :-).
Teraz jest Åatwiej przed ekranem komputera i "rodinal" nie Åmierdzi :-)
Åwiadomie niedoswietlaÄ zdjÄcie, by mieÄ niÅžsze iso? Podstawy fotografii cyfrowej niestety siÄ kÅaniajÄ
@@ShwarcArnold Tak, znam teoriÄ, dziÄkujÄ. W praktyce, robiÄ c zdjÄcia w RAWach, otrzymujÄ lepsze wyniki niedoÅwietlajÄ c zdjÄcia z mniejszym ISO, odszumiajÄ c je i korygujÄ c jasnoÅÄ w postprodukcji. MÃģwiÄ o niedoÅwietleniu na poziomie -1EV i sytuacji gdy fotografujÄ w czasie zmierzchu - mieszaniny 'niebieskiej godziny' i miejskich latarni. ZrobiÅem w ten sposÃģb kilkanaÅcietysiÄcy zdjÄÄ i w mojej ocenie daje to najbardziej zadowalajÄ ce wyniki. MyÅlÄ, Åže skÅada siÄ na to wiele czynnikÃģw, nie chcÄ nikogo zanudziÄ. Na szczÄÅcie kaÅždy moÅže wypracowaÄ wÅasne podejÅcie :)
37K ð.
Panie Pawle ð· do ðŦī i w teren. Pogoda zaprasza ð
Bardzo interesujÄ cy materiaÅ szczegÃģlnie dla tych mniej zaawansowanych.
W drugi dzieÅ ÅwiÄ t zaliczyÅem robienie kwiatkÃģw .ð
Efektowi mory zapobiega filtr dolnoprzepustowy inaczej zwany antyaliasingowym, maska Bayera to siatka kolorowych filtrÃģw RGB nad pikselami
Racja - wszystko pokrÄciÅem ð
OdwaÅžnie, szczegÃģlnie z wyciÄ ganiem z cieni, na matrycach canona szum palce lizaÄ.
Prawda jest taka Åže w przyszÅoÅci nie tylko nie trzeba bÄdzie umieÄ robiÄ zdjÄÄ, nie trzeba bÄdzie umieÄ obrabiaÄ ich na komputerze, ale .... trzeba bÄdzie tylko wszystko scedowaÄ na AI, ktÃģra dorysuje to co chemy mieÄ na zdjÄciu.
101% a 100% na podglÄ dzie, to kolosalna rÃģÅžnica!
25, 50, 100% daje rzeczywisty podglÄ d
KiedyÅ przycinajÄ c rozmiar zdjÄcia, ze wzglÄdu na algorytmy trzeba byÅo robiÄ to w ukÅadzie szesnastkowym, pamiÄtam, stare czasy ð
Ja juÅž byÅem na zdjÄciach kwiatkÃģw w ÅwiÄta :)
ððð
mnie korciÅo, ale odpuÅciÅem
18:26 filtr dolnoprzepustowy?ðĪ
W czasie filmu 1:50 mÃģwi Pan o tej funkcji w Ps - doÅwietlanie lampkami. Nie sÅyszaÅem o tym. Gdzie mam wejÅÄ w Ps , Åžeby z tej funkcji skorzystaÄ ? Super film - jak zawsze :)
ððŧð·
Fajne
Åŧaden AI nigdy nie zastÄ pi tego, co w fotografii jest najwaÅžniejsze. Czyli bezpoÅredniego kontaktu z realnym przedmiotem/podmiotem fotografowania. Ålub, portret, sceny rodzajowe, reportaÅž itd. wszystko to sÄ dowody realnego Åwiata, waÅžne dla ludzi na wiele sposobÃģw. CaÅa reszta to grafika komputerowa. I owszem, ona wspÃģlnie z AI zabierze czÄÅÄ rynku. Ale czy ta czÄÅÄ jest nadal warta zachodu? Wiecie jakie stawki pÅacÄ dziÅ stock-i i kto realnie jest w stanie na tym jeszcze zarobiÄ przyzwoity pieniÄ dz? No wÅaÅnieâĶ. Ten powrÃģt do potrzeby doÅwiadczania realnego Åwiata widaÄ teÅž w powrocie mody na zdjÄcia natychmiastowe. Ludzie robiÄ juÅž sobie nawet powoli takie sesje Ålubno-rodzinne. Powoli wymiotujÄ juÅž digitalem i tym jego sztucznym widzeniem Åwiata.
I na weselach sÄ panny rÃģÅžne...
WyÅžsze ISO to mniejszy zakres tonalny, Przepalone zdjÄcie na ISO 100 moÅžna spokojnie ratowaÄ do 3EV (choÄ korekta ekspozycji w CR to ostatni suwak jaki dotykam, kiedy mam niedoÅwietlone albo przepalone zdjÄcie, za duÅža degradacja danych, lepiej pracowaÄ na logarytmicznych korektach).
To ile moÅžna przepaliÄ zaleÅžy od konkretnej matrycy :F
@@fhfddjvheufid6213 CaÅkiem moÅžliwe, a nawet pewne. Na aparatach siÄ nie znam, tylko na PSie.
Nie zakres tonalny, a dynamiczny.
JeÅli ze zdjÄcia moÅžna wyciÄ gnÄ Ä 3ev, to zdjÄcie nie byÅo przepalone.
â@@fhfddjvheufid6213nastÄpny as
â@@ShwarcArnold PodnoszÄ c ISO zwiÄkszajÄ siÄ kontrasty, zmniejsza siÄ tonalnoÅÄ zdjÄcia, widzialna dynamika siÄ zmniejsza przez szum. ZdjÄcie ma zawsze tyle samo bitÃģw. O -3EV/+3EV - jeÅželi musi byÄ cokolwiek widaÄ (przepalone, niedoÅwietlone)
Wykonaj ten sam test fotografujÄ c bardziej kontrastowÄ scenÄ, a wtedy ten test bÄdzie miaÅ sens.
Taki byÅ poczÄ tkowo zamysÅ ale zmieniÅem go na bardziej standardowÄ scenÄ - takÄ jak przewaÅžnie fotografujemy by wyniki byÅy zbliÅžone do spotykanych na co dzieÅ a nie ekstremalnych.
Prawda wolÄ prawdziwÄ fotografie ,ale zdecydowanie podÄ ÅžajÄ korporacje
siÄgajÄ c do tzw..sztuczna inteligencja. ByÄ moÅže sesja ograniczy siÄ do jednej osoby siedzÄ cej przed komputerem popijajÄ c kawÄ.
Witam serdecznie czy ma Pan jakiegoÅ maila kontaktowego poniewaÅž chciaÅbym zadaÄ kilka pytaÅ
Pozdrawiam
Panie Pawle czy to nie chodzi o to ,,Åže jak jest maÅo ÅwiatÅa to wtedy wyciÄ gniemy ze zdjÄcia w posprodukjci, tzn rozjaÅnimy. Pan natomiast celowo zmienia ev , jest to niezaleÅžne od warunkÃģw tylko sztucznie rozjaÅnione i Åciemnione. Ja nigdy nie manipuluje ev poprostu robiÄ zdjÄcie adekwatne do warunkÃģw, zmieniam tylko ISO. Pozdrawiam.
Ale jak bym przyszedÅ wieczorem by zrobiÄ zdjÄcie za ciemne to by siÄ na pewno ktoÅ przyczepiÅ, Åže naciÄ gane bo przecieÅž mogÅem przyjÅÄ w dzieÅ ð
OglÄ dam, oglÄ dam... I za Chiny nie rozumiem...ð
WylazÅo pomieszanie tradycji z nowoczesnoÅciÄ . Widzimy trzy zdjÄcia z bracketingu - po "wyrÃģwnaniu" rÃģÅžniÄ siÄ, czy nie rÃģÅžniÄ ...? OtÃģÅž w bracketingu wÅaÅnie O TO CHODZI, Åže zdjÄcia MAJÄ SIÄ RÃÅŧNIÄ miÄdzy sobÄ ! Bo jeÅli nie, to po co robiÄ bracketing... ðģ
Jest to raczej sprawdzian ogÃģlnej wydolnoÅci nowoczesnego sprzÄtu - tyle, Åže maÅo miarodajny, z uwagi na przypadkowo skaczÄ ce parametry ekspozycji. Gdyby chociaÅž to ISO byÅo ustalone...
Bracketing zostaÅ uÅžyty by zrobiÄ trzy podobne zdjÄcia z rÃģÅžnym naÅwietleniem a pÃģÅšniej w programie graficznym sprawdziÄ czy po skorygowaniu bÅÄdÃģw naÅwietlenia uzyskam to samo.
To, Åže narzÄdzie bracketing uÅžyÅem niezgodnie z instrukcjÄ obsÅugi to nie przez gÅupotÄ ale dlatego, Åže swoboda w wykorzystaniu danych narzÄdzi kieruje nas w stronÄ twÃģrczej fotografii ð
@@FotografiajestFajna No jaaasne... ð
Tyle, Åže zdjÄcie zrobione na ISO 100 i 1/60 s. i zdjÄcie na ISO 1600 i 1/1000 s. - to i tak bÄdÄ dwa rÃģÅžne zdjÄcia! I nawet nie trzeba nic ÅciemniaÄ... Czy tam rozjaÅniaÄ. ð
Praktyczniej byÅoby "bracketingowaÄ" kolejne zdjÄcia samym ISO - i wtedy na wÅasne oczy zobaczyÄ: czy lepiej jest podkrÄcaÄ ISO, czy "wyciÄ gaÄ za uszy" niedoÅwietlone zdjÄcie w postprodukcji. Czy teÅž nie ma to znaczenia, bo i tak wychodzi to samo.
ZresztÄ : "to samo" - to teÅž nigdy nie jest to samo. WiÄkszoÅÄ stwierdzi, Åže nie ma Åžadnej rÃģÅžnicy, a i tak prÄdzej czy pÃģÅšniej nawinie siÄ delikwent, ktÃģry bÄdzie uparcie utrzymywaÅ, Åže na zdjÄciu to on nawet "widzi" z ktÃģrej pustyni pochodziÅ piasek do produkcji soczewek... ðĪŠ
@@maciekd.8556Tylko Åže jak ktoÅ bÄdzie robiÅ zdjÄcia byle jak i aparat mu ustawi niepoprawnÄ ekspozycjÄ, to najprawdopodobniej zmieni siÄ rÃģwnieÅž iso. I chyba nie byÅo w tym teÅcie aÅž tak waÅžne porÃģwnywanie szumu (choÄ wiadomo, jak przy tym samym iso zacznie siÄ wyciÄ gaÄ o 2 ev, to szum zwiÄkszy siÄ okoÅo 4 razy), tylko po prostu sprawdzenie scenariusza z Åžycia, czy wyciÄ ganie z niepoprawnej ekspozycji ma sens.
@@marekchudzik1501 Ma sens, albo i nie ma sens...
JeÅželi ktoÅ robi zdjÄcia "byle jak", to pstryki teÅž mu wyjdÄ "byle jak", albo nie wyjdÄ wcale - i delikwent nawet nie bÄdzie wiedziaÅ co wÅaÅciwie spapraÅ, Åžeby mÃģc sprÃģbowaÄ te swoje knoty jakoÅ ratowaÄ. Czyli - wiadomo tylko tyle, Åže nic nie wiadomo. Nie rozumiem wiÄc, po co przez 21 minut uganiaÄ siÄ za zupeÅnie nieprzewidywanymi skutkami cudzej bezmyÅlnoÅci...? ð
LiczyÅem raczej na bardziej przewidywalny przypadek, np.: fotografowi brakuje 3 EV do prawidÅowej ekspozycji - jak ma "zepsuÄ" swoje zdjÄcie, Åžeby jak najmniej je zepsuÄ?
PodkrÄciÄ ISO? RozjaÅniÄ na komputerze? WydÅuÅžyÄ czas?
@@maciekd.8556 Dpreview robiÅ kiedyÅ testy "forsowania" z rÃģÅžnych ISO i wyszÅo Åže na sprawdzanej matrycy nie warto ciÄ gnÄ Ä od doÅu ale niestety ale tytuÅu/aparatu testu nie pamiÄtam ;( .
Na starej matrycy w Magic Lantern moÅžna uÅžyÄ dual iso do filmu lub zdjÄcia np ISO 100 wchodzi na jasne elementy iso 800 doÅwietla ciemne. Ma to swoje wady bo spada uÅžyteczna rozdzielczoÅÄ zdjÄcia ale daje to taki "czÄÅciowy bracketing-HDR ISO" w jednym pliku bez statywu.
Fotograf umie fotografowaÄ, natomiast operator aparatu siedzi godzinami nad wyprowadzeniem "fotografii"
Pozdrawiam.
Serwello
CzeÅÄ ð