🏗Jak wyglądają studia BUDOWNICTWA❓[Czy warto iść na BUDOWNICTWO ❓#1]

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 8 ก.ค. 2024
  • Chciałbyś bardziej podziękować za moją pracę❓
    Poniżej możesz mi fundnąć "kawkę" na przyszłe rozwiązywanie egzaminów ☕️
    tipply.pl/u/apocomitamatma Jeżeli uważasz, że materiały jakie tworzę są przydatne i chciałbyś mnie wesprzeć to tutaj masz taką możliwość patronite.pl/apocomitamatma
    Będzie mi bardzo miło ;) Czego można się spodziewać na studiach budownictwa? Jakie przedmioty są najtrudniejsze? Jaki zawód można wykonywać po takich studiach? W materiale omawiam moje doświadczenie związane ze studiami budownictwa na Politechnice Łódzkiej od 2010 ;)
    ❗️Zapraszam na społecznościówki❗️
    @apocomitamatma
    🦆Twitter: / apocomitamatma
    📸Instagram: / apocomitamatma
    😎Facebook: / apocomitamatma
    ✉️Mail: apocomitamatma@gmail.com
    Linki do z filmów z cyklu: "Jak ZDAĆ egzamin Ósmoklasisty z MATEMATYKI ❓ (na 💯%)" • Jak ZDAĆ egzamin Ósmok...
    Spis:
    0:00 Wstęp
    2:59 Pierwszy rok budownictwa: matematyka, fizyka, mechanika, materiały budowlane
    7:25 Drugi rok budownictwa: konstrukcje żelbetowe, stalowe, drewniane, wytrzymałość materiałów
    15:22 Trzeci rok budownictwa: projekt hali żelbetowej, stalowej, stopy fundamentowej
    21:12 Czwarty rok: obrona pracy inżynierskiej
    25:37 Studia magisterskie: budownictwo przemysłowe, prefabrykaty, konstrukcje sprężone
    29:37 Moje UWAGI do studiów BUDOWNICTWA
    Muzyka wykorzystana jako tło (mój zespół): TWOAM - Immersion
    Linki zespołu TWOAM:
    Facebook: / twoammusicofficial
    Spotify: open.spotify.com/artist/71qdt...
    Apple Music: ‪‪ / twoam
    TH-cam: • TWOAM - Nevermind (Liv...
    #budownictwo #studia #matematyka #apocomitamatma

ความคิดเห็น • 252

  • @madlow1201
    @madlow1201 2 ปีที่แล้ว +81

    Kurcze, kompletnie nie mam zamiaru iść na żadne budownictwo, włączyłem filmik tylko na chwile z zamiarem wyłączenia go po chwili, ale tak ciekawie opowiadasz, że aż się zasłuchałem. Fajny gość z ciebie. Szkoda, że tak rzetelnego opisu kierunku studiów nie ma z innych kierunków na youtubie

    • @mismaruda3431
      @mismaruda3431 ปีที่แล้ว +5

      Patomatma ma z mechaniki i budowy maszyn

    • @kroopeq7674
      @kroopeq7674 ปีที่แล้ว

      +1

    • @BoskiJanusz
      @BoskiJanusz ปีที่แล้ว

      Prawie każdy kierunek na studiach wygląda tak samo. Elektronika here.

    • @BoskiJanusz
      @BoskiJanusz 10 หลายเดือนก่อน

      @@ericcartman3243 no pewnie

  • @anias7277
    @anias7277 2 ปีที่แล้ว +2

    Super materiał 😊

  • @kendrasorenson9780
    @kendrasorenson9780 2 ปีที่แล้ว +9

    Bardzo przydatny materiał, oby takich więcej :D

  • @forgamerspl1324
    @forgamerspl1324 3 ปีที่แล้ว +22

    Jeju w końcu nowy odcinek już mi brakowało tego

  • @julianowak6329
    @julianowak6329 3 ปีที่แล้ว +4

    Super odcinek

  • @sidzej670
    @sidzej670 3 ปีที่แล้ว +2

    kox film jak zawsze :)

  • @tropicalgirl3841
    @tropicalgirl3841 2 ปีที่แล้ว

    Bardzo ciekawy odcinek :)

  • @Elementalsoli
    @Elementalsoli 2 ปีที่แล้ว

    Bardzo przydatny film 😎

  • @PolskiInstalator
    @PolskiInstalator 2 ปีที่แล้ว +9

    Jedyny sensowy film o studiach z budownictwa, super materiał

  • @maciejostrowski720
    @maciejostrowski720 หลายเดือนก่อน +2

    Lux!

  • @radekszarecki
    @radekszarecki 2 ปีที่แล้ว +26

    Bardzo trafnie ująłeś całą prawdę o tych studiach, ja zaczynałem nieco wcześniej. U mnie też było duże zmęczenie materiału po dwóch latach studiów, poprawka z matmy i ostatecznie przeniosłem się z KBI na TOB. Uważam, że to mi uratowało kolejny rok studiów, bo tych projektów faktycznie było zbyt wiele, a ja nie umiałem odpuścić i robić je na odwal się. Często zastanawiałem się czy tylko ja jestem takim głąbem, skoro tyle siedzę przy projektach i nauce, a inni prowadzili normalne zrównoważone życie, będąc na innych kierunkach, w tym również na inżynierskich. W pracy jak na studiach, są specjalizacje łatwiejsze i trudniejsze, ale ja już przestałem być masochistą i po ponad 7 latach w Wykonawstwie, mimo dobrych zarobków znalazłem coś mniej angażującego i bliżej miejsca zamieszkania. Dając tu dość pospolity przykład z wykonawstwa, pracując na dużych budowach z pewnością szybko rozwiniesz się w tej dziedzinie, ale musisz liczyć się z tym, że nie będziesz pracować tyle co mówi kodeks pracy, ale tyle ile się tylko da ( i nikogo nie będzie obchodzić ile dokładnie bo w większości przypadków masz ryczałt za nadgodziny, a jak trzeba to masz przyjść nawet w niedzielę, nie jest istotne czy masz rodzinę lub inne plany). Także rada dla tych co chcą wybrać te studia: zastanówcie się czy nie lepiej iść w nowe technologie, gdzie się nie marźnie, nie stoi w deszczu, nie pracuje 13h/dobę i nie żyje w wiecznym stresie przed opóźnieniami w stosunku do harmonogramów, wypadkiem pracownika lub kolejną prognozą finansową budowy nie mieszczącą się w budżecie. Nawet jeśli nie masz sobie nic do zarzucenia, to wynik zależy jeszcze od 100 innych osób (z czego co najmniej 50% nie jest zbyt kompetentne), nastawienia nadzoru do Wykonawcy czy podwyżek cen materiałów. Życzę wszystkim powodzenia i żeby rynek pracy po tych studiach się ucywilizował.

  • @radekhurkaa8610
    @radekhurkaa8610 ปีที่แล้ว

    Fajny odcinek tłumaczący zależności między matematyką - nawet dobrze obkutą, a działaniami jakie wynikają potem w praktycznym życiu - przepuszczam teraz, że w każdym zawodzie inżynieryjnym będą podobne wnioski.

  • @arkadiuszos4261
    @arkadiuszos4261 ปีที่แล้ว

    zajebisty filmik mordo

  • @janjan-gw8wp
    @janjan-gw8wp ปีที่แล้ว +9

    Ale jestem ci wdzięczny za ten filmik, po obejrzeniu go i przeczytaniu komentarzy reszty studentów uważam, że to nie dla mnie i najprawdopodobniej stracił bym 4 lata życia

  • @mrdead3712
    @mrdead3712 ปีที่แล้ว +10

    WOW! Jeszcze nie widziałem żadnego filmu, który byłby tak profesjonalnie wykonany na temat studiów budownictwa, ponieważ zazwyczaj były to krótkie materiały promujące zawód głównie przez osoby pracujące na budowie - inżynierów budowy. Dodatkowo świetnie opowiedziałeś jak naprawdę na tych studiach jest przez co wracały mi wspomnienia o różnych przedmiotach czy projektach. Nasze programy studiów trochę się różniły, ale założenie jest to samo, że na dany semestrze są jakieś główne przedmioty jak: wydyma, mechanika, stal, beton, drogi, mosty, a reszta to zapychacze (tak był rapidograf na rysunku technicznym, a zaczynałem w 2015 roku studia i jestem po polibudzie poznańskiej).
    Zgadzam się z głównymi problemami studiów: za dużo materiału do nauki, za dużo projektów na raz i potem trudna sesja. Natomiast po studiach w pracy okazuje się, że w sumie nic się nie przydaje, chociaż jakby tak człowiek pomyślał to jakieś zagadnienia są już dla Nas tak oczywiste, że można myśleć, że ich na studiach nie było, a były. Poza tym przydają się studia, ale jest to tak, że wykonujesz jakieś zadanie i Ci się przypomina, że to było na studiach, ale w pracy jest to bardziej ciekawostka na temat, której można się rozwodzić niż pomocne rozwiązanie konstrukcyjne.
    Faktycznie studia te skupiają się głównie na projektowaniu i dobrze, że w tym filmie poświęciłeś na to sporo czasu. Jest sporo osób, które chcą iść na budowę, więc przez przeładowanie materiału i nacisk na projektowanie olewają zrobienie projektu ze zrozumieniem. W efekcie jest potem czekanie na konsultacje i rzucanie tekstu, jak Ci nie wychodzi zmień wynik i "warunek spełniony", nawet popraw długopisem to będzie, że nie czekałeś bezmyślnie w kolejce, tylko coś robiłeś.
    Z ciekawostek nawet dopuszczalne ugięcie powiedzmy, że dla dźwigara dachowego to nie musi być L/250, tak naprawdę to powinniśmy powiedzieć, że poprawna odpowiedź to tyle ile producent podał w katalogu xD

    • @maggi0319
      @maggi0319 ปีที่แล้ว

      rapidograf u Fiszera, konsultacje u Anitki

  • @aortalny_pegaz
    @aortalny_pegaz 2 ปีที่แล้ว +2

    Totalnie nie interesuje mnie budownictwo i studia techniczne, ale bardzo ciekawie opowiadasz :D Dzięki tobie i miedzianemu fsorowi ja, totalny ułom z matmy uzyskałam 64% z matmy podstawowej, a bałam się, że nie zdam :P Subik był i będzie

  • @arkadiuszos4261
    @arkadiuszos4261 ปีที่แล้ว

    fajny filmik przemawia do mnie

  • @magda.k2874
    @magda.k2874 3 ปีที่แล้ว +13

    Hi5; 5 semestr najgorszy 😢 zmęczenie materiału, nie jedna osoba wymiękła 😢 też miałam kryzys. Ale udało się 😉

  • @pawewos4737
    @pawewos4737 ปีที่แล้ว

    Super materiał. Widzę że wszędzie jest podobny system nauczania nie ma znaczenia czy to Łódź, Poznań lub Wrocław. Co do praktyki zgodzę się że jednak studia to teoria. Wiem co mówię pracuję jako inżynier budowy i cieszę się że jednak przed studiami pracowałem na budowie.

  • @ppkbtb
    @ppkbtb 2 ปีที่แล้ว +3

    To ja skomentuję z perspektywy mgr inż bud ląd, z 30-letnim stażem. System był wtedy inny, mądrzejszy, bo były specjalizacje i konstrukcyjne i drogowe i mostowe i ściśle pod wykonawstwo i jego organizację. Studia jednostopniowe 5 lat, do 35h zajęć tygodniowo. Naprawdę warto ! Matma, fiza przydała się cała. Jeśli nie w zawodzie (creme de la creme: Teoria Sprężystości i Plastyczności) to w konsumpcji literatury z OTW i MK - film się nie urywa ;). Końcowy wywód o tym że nawał roboty przygotowuje do życia zawodowego czyli 24/7/365 - święta prawda !

  • @marcinszydowski5563
    @marcinszydowski5563 ปีที่แล้ว

    Dobrze, że taki film powstał i napiętnowałeś parę spraw, ale z perspektywy kogoś po studiach dawno temu mogę powiedzieć, że sytuacja dotyczy wszystkich studiów technicznych.
    Po pierwsze, problem nie jest z ilością materiału do przyswojenia oraz ogarniania norm. Problem jest z systemem szkolnictwa od podstawówki i liceum gdzie w uczy się ludzi coraz więcej na pamięć zamiast zrozumienia tego co robią - brakuje wyjaśnienia genezy problemów, z których wynika potrzeba obliczeń. Tak samo jak nie mówi się, że teoria a praktyka to dwie różne rzeczy i później wielu ludzi jest zdziwionych, że model sprawdza się na papierze albo w ładnej komputerowej symulacji a w rzeczywistości, gdzie w grę wchodzi pełno zewnętrznych czynników (jak np. współpraca z ludźmi, dodatkowe parametry, czy zmiany w harmonogramie) to już nie działa tak fajnie.
    Po drugie, mentalność młodych ludzi idących na studia nie jest dzisiaj jakkolwiek przygotowana na to żeby po prostu sumiennie i konsekwentnie pracować nad edukacją, często przez długi czas, aby coś osiągnąć i zrozumieć - tu znowu duuużo do zrobienia w systemie edukacji. Powiedziałbym wręcz, że należałoby go przekonstruować od podstaw.
    Po trzecie, za dużo przedmiotów i standardowo, niedostosowanie materiału do realiów życia. Ew. jeśli już jakiś jest, to nie zawsze wiadomo po co albo ten kto zalicza czasami zakłada, że wszyscy powinni to umieć.

  • @takbycniemoze
    @takbycniemoze ปีที่แล้ว +4

    dzięki za film i przywołanie wspomnień tego jak zmarnowałem 5 lat

    • @ahmedadting8298
      @ahmedadting8298 หลายเดือนก่อน

      co bys wybrał zamiast tego?

    • @takbycniemoze
      @takbycniemoze หลายเดือนก่อน

      @@ahmedadting8298 Gdybym jeszcze raz szedł na studia, wybrałbym jakiś łatwiejszy kierunek techniczny (a oferujący takie same zarobki) lub medycynę (studia tak samo wymagające, a zarobki dużo wyższe)

    • @takbycniemoze
      @takbycniemoze หลายเดือนก่อน

      @@ahmedadting8298 większość pozostałych kierunków technicznych jest o wiele łatwiejszych, a oferuje porównywalne zarobki do tych z budowlanki, a medycyna lub prawo, które są porównywalnie ciężkimi studiami, oferują zarobki o wiele wyższe, więc wybrałbym coś z tego

  • @MS-ze9xt
    @MS-ze9xt 4 วันที่ผ่านมา

    studiowałam, i stalówkę uwielbiałam :) wydymała do przeżycia. Skończyłam studia i nie mam za dużo do czynienia z tym co nas na studiach uczono. Na szczęście. Co nie zmienia faktu, że wciąż pamiętam czego mnie uczono i jest to skrzętnie używane w dzisiejszej pracy własnej.:

  • @wojciechbrodowski3844
    @wojciechbrodowski3844 2 หลายเดือนก่อน +4

    oczywiscie ze nie warto isc na budo,strata czasu i kasa mocno taka sobie,chyba ze ktos ma full siana i zostanie deweloperem wtedy to sie moze przydac

  • @adamwiader
    @adamwiader 3 ปีที่แล้ว +23

    Tryb zaoczny -> spotykasz się w weekend z wykładowcami a później ryjesz cały tydzień :D.
    To były fajne czasy :D
    Prawda jest taka że prawdziwego budownictwa to się człowiek uczy w pracy. Jeśli idziesz do pracy to trzeba sobie powiedzieć wprost, nie umiesz za dużo. Apropos programów komputerowych. Kiedyś jeden z wykładowców powiedział że wyniki powinieneś znać przed obliczeniami i to jest prawda. Powinieneś wiedzieć jak konstrukcja się zachowa przed przystąpieniem do obliczeń, bo sam wynik z programu Ci nic nie mówi.
    34:20 a z tym Panie kolego się nie zgodzę. Raz na budowie wmówiłem Inspektorowi że glina jest niespoista :D
    No i klasyka z Politechniki Łódzkiej "proszę państwa studia nie są dla mądrych tylko dla wytrwałych" :D

  • @omcia7983
    @omcia7983 3 ปีที่แล้ว +9

    Bardzo jestem ci wdzięczna za ten odcinek ponieważ sama planuję iść na te studia. Super odcinek 🤩

    • @maciejnowocien1724
      @maciejnowocien1724 2 ปีที่แล้ว +2

      Pójdz na budowe popracować . Szkoda studiować coś czego wogóle nie znasz, bo się możesz zawieść i zmarnować wiele lat

    • @dawidkocik5463
      @dawidkocik5463 ปีที่แล้ว

      @@maciejnowocien1724dlatego trzeba wiedzieć na 100% czy to jest na pewno to. Na kierownika budowy czy inżyniera trzeba.

  • @Recon_Gold
    @Recon_Gold ปีที่แล้ว

    Inżyniernia naftowa i gazownicza - interesujący kierunek studiów szczególnie, że przemiana energetyczna nie obejdzie się bez ciągłych dostaw gazu. Dla bardziej ambitnych można wyjechać za granicę i pracować w branży naftowej jeszcze przez długie lata, ponieważ nie obejdzie się bez dostaw ropy i ropopochodnych do różnych gałęzi gospodarczy.
    Pozdrawiam

  • @nustraela
    @nustraela 2 ปีที่แล้ว +6

    Dzięki za ten film. Przez chwilę chciałam iść na budownictwo, ale stwierdziłam że to nie dla mnie. Aktualnie jestem na drugim roku inżynierii materiałowej i to chyba ,,mniejsze zło" jak dla mnie osobiście. Nie wiem za bardzo co chce robić w przyszłości ale mam nadzieję że jakieś podstawy będę miała i gdzieś mnie przyjmą XD

    • @addv3513
      @addv3513 หลายเดือนก่อน

      przyjeli?

    • @nustraela
      @nustraela หลายเดือนก่อน

      @@addv3513 aktualnie jestem na magisterce a dorabiam sobie udzielając korki😅

    • @pizzahat2406
      @pizzahat2406 20 วันที่ผ่านมา

      A co powiesz o inzynierii materialowej???

    • @nustraela
      @nustraela 19 วันที่ผ่านมา

      @@pizzahat2406 ogólnie to polecam! Jest dużo obróbki cieplnej, spawalnictwa i obróbki plastycznej, trochę też nanomateriałów no i wykres żelazo cementyt :D Minusem dla mnie było trochę za dużo zajęć na mikroskopach i oglądanie struktur, to nie dla mnie, ale po przejściu drugiego roku było już tylko lepiej

  • @monikarzepecka2755
    @monikarzepecka2755 2 ปีที่แล้ว +1

    Świetny film, powinno być takich więcej, żeby uświadamiać na czym polegają studia budownictwa. Ja aktualnie jestem na 3 roku i niestety muszę powiedzieć że nic się nie zmieniło na przestrzeni tych lat, nadal program jest przeładowany różnymi przedmiotami, które nie są istotne. Naprawdę trzeba dużej wytrwałości żeby tak właściwie poświęcić prawie całe życie osobiste tym studiom, aby zdążyć z terminami.

    • @pawewos4737
      @pawewos4737 ปีที่แล้ว

      Dokładnie tak jak piszesz
      Pozdrawiam i wytrwałości

    • @fifi6814
      @fifi6814 ปีที่แล้ว

      jestem na drugim roku i szczerze mówiąc wciąż mam wątpliwości czy warto

  • @Nayekon
    @Nayekon ปีที่แล้ว

    Na czwartym roku jestem. Z pierwszego zjazdu na pierwszym roku i 80 osób zostało nas 9 osób :v. Wraz ze spadochroniarzami jest nas 20 osób. Ciężko, dużo czasu na projekty. Trzeba być twardy, im większy przeciwnik tym większy jego upadek.

  • @herandoskeen7630
    @herandoskeen7630 2 ปีที่แล้ว +8

    Czyli od 2010 roku nic nie się nie zmieniło, dziadki leśne dalej kazują liczyć na kartce a programów nauczymy się po studiach 😂

  • @grundik8282
    @grundik8282 2 ปีที่แล้ว +1

    Witam jak wygląda schemat deskowania poligonalnego. Co to w ogóle jest?

  • @rosaline1807
    @rosaline1807 2 ปีที่แล้ว +9

    Mam nadzieję że wrócę tu za kilka lat i powiem że było warto!

  • @patricplay2027
    @patricplay2027 2 ปีที่แล้ว +6

    dawaj więcej o tym budownictwie bo jestem po pierwszym roku i fajne porady dajesz

    • @apocomitamatma
      @apocomitamatma  2 ปีที่แล้ว +4

      Powinno się coś pojawić w przyszłym tygodniu ;)

    • @kuba5790
      @kuba5790 2 ปีที่แล้ว

      @@apocomitamatma i jak? ja teraz idę na 3 rok i jestem ciekawy jaką drogę obrałeś potem

  • @IreneuszSzum
    @IreneuszSzum 2 ปีที่แล้ว +1

    Hej. Celna uwaga z tym, że trudne ramy i kratownice liczy się na komputerach. Programy niestety nadal są bardzo głupie i często trzeba im się bacznie przyglądać. Jestem projektantem konstrukcji i mechaniki/wytrzymałości materiałów używam jednak codziennie. Ze swojej perspektywy mogę powiedzieć, że bez tego nie ma co zaczynać, bo w końcu popełni się błąd w schemacie statycznym, od którego można szybko posiwieć. Pozdrawiam serdecznie :)

  • @juliahaas8411
    @juliahaas8411 2 ปีที่แล้ว +3

    hej, mam pytanie czy nie zrobiłbyś filmu w którym pokazujesz jak się liczy belki na konstrukcjach itd.? Jestem w 3 klasie technikum budowlanego i szczerze gdy robię powtórkę do sprawdzianu to obecne tutoriale na yt nie są zbytnio pomocne.
    tak w ogóle to świetny film; po budowlance zamierzam iść na studia ale moją obecną matmę wyciągam ledwo na 3
    *fajnie by było zobaczyć więcej filmików o budownictwie- ciekawie opowiadasz

  • @czarodziej5727
    @czarodziej5727 ปีที่แล้ว +19

    Jestem aktualnie na VII semestrze studiów inżynierskich i muszę napisać, że wszystko o czym mówisz to sama prawda, bardzo rzetelny materiał. Szkoda że nie znalazłem taki świetnego materiału 3 lata wcześniej 😅

  • @eick8583
    @eick8583 ปีที่แล้ว

    Podobnie mogę napisać o elektrotechnice (akurat ja kończyłem w Lublinie). Mnóstwo całek i równań różniczkowych nieprzydatnych potem nigdzie, 3/4 prowadzących-teoretyków bez wiedzy jak wygląda branża. Program studiów pisany chyba głównie pod osoby, które chciałyby zostać na uczelni, a ile takich jest na każdym roku? Jeśli jedna, to dobrze. Napisałem oczywiście w tym wpisie o wadach, ale i tak warto było skończyć, bo inżynierowie są potrzebni wszędzie. Zalet studiów technicznych też jest dużo :)

  • @MrBibenio
    @MrBibenio 2 ปีที่แล้ว +6

    Ja na podstawie doświadczeń odradzam pchanie się w budownictwo w tym kraju. Po 2 latach pracy na budowie jako inżynier i szukaniu/rozmawianiu z firmami poszedłem na swoje i zajmuje się budowami domków. Nie muszę siedzieć po 12h na kilku budowach, przejmować się tym że szefu wygrał przetarg tylko dlatego, że zaoferował chorą i nierealną stawkę, nie musze się przejmować tym, że szefu nie płaci wykonawcą, mam gdzieś odrealnione terminy, pretensje inwestora, szefa, baby co przechodziła akurat obok. Pewnie są normalne firmy w tym kraju, ale tak szczerze to zniechęciłem się do szukania i wole iść po prostu na swoje.

    • @raiankombinator9678
      @raiankombinator9678 2 ปีที่แล้ว

      a czy kierunek studiów pomógł ci później z prowadzeniem firmy budowlanej? czy raczej są te dwie inne bajki

    • @MrBibenio
      @MrBibenio 2 ปีที่แล้ว +1

      @@raiankombinator9678 Moim zdaniem dwie różne bajki. Owszem, jakieś tam horyzonty studia rozwinęły ale nie jest to jakiś game changer, który daje mi jakąkolwiek przewagę, powiedziałbym, że w niektórych przypadkach wręcz ogranicza, bo człowiek chciałby wykonać pracę tak jak mówi instrukcja/karta techniczna/ogólnie technologia ale ludzie wolą wybrać gościa, który o materiałach czyta w gazetce z castoramy i robi za zaniżone stawki/stosując tanie niepoprawne rozwiązania i materiały . Wielu rzeczy uczę się sam, szukam rozwiązań, czytam i analizuje produkty, dostępne technologie i jakoś udaje mi się w ten sposób działać. Studia to teoria, która niestety nie ma nic wspólnego z praktyką. Co zresztą widać po budowach i projektach, rządzi bylejakość i taniość, która jest wszechobecna, za widzę, doświadczenie i książkowe podejście nikt Ci nie zapłaci, przede wszystkim ma być tanio i szybko.

    • @mikoajrzepka1115
      @mikoajrzepka1115 ปีที่แล้ว

      @@MrBibenio Hej, też interesuje mnie wykonawstwo i budowa domków. Aktualnie jestem miesiąc przed egzaminem inżynierskim, pracuje od pół roku w biurze projektowym i mam wcześniejsze doświadczenie z pracy fizycznej na budowie. Zastanawiam się od dłuższego czasu nad szczegółami płynnego przejścia na wykonawstwo w przyszłości łącząc to z projektowaniem na etacie przed uprawnieniami. Czy jest możliwość skontaktowania się z Tobą i zadania paru pytań ?

  • @ernestpiecha1413
    @ernestpiecha1413 ปีที่แล้ว

    Właśnie skończyłem pierwszy rok, moja mama jeszcze 42 lata temu rysowała ręcznie, ale my już tylko autocadem i trochę rysunku odręcznego, ale tylko ołówkiem jeśli chodzi o rysunek techniczny

    • @ernestpiecha1413
      @ernestpiecha1413 ปีที่แล้ว

      I kamienie na geologii, błagam.. nigdy więcej

  • @agnieszka8850
    @agnieszka8850 2 ปีที่แล้ว +3

    Jestem aktualnie na 6 sem. na PolŚl i na naszej uczelni od 5 sem. zaczynają się wstępne specjalizacje (KBI; IPB; BD; BA) i to właśnie ten 5 semestr dał mi w kość. Zawsze sobie powtarzamy, że tak jak nas skopie ta uczelnia, tak nie jest w stanie tego zrobić nic innego. Na 5 sem. (IPB) miałam 13 przedmiotów w tym warunek (MECHANA) i nagle z trójkowego ucznia stałam się jedną z lepiej radzących sobie osób na mojej specjalizacji. Przeskok z technikum/liceum jest drastyczny i nie każdy potrafi zaakceptować zmianę od razu. Warto dać sobie czas i pamiętać, że jesteśmy tylko ludźmi, a jeśli ta branża to nasza pasja to powinniśmy dać z siebie wszystko, w innym przypadku nawet nie ma co marnować czasu. Odnośnie braków w rysunku w AutoCAD, polecam wybrać się do Biura Karier (o ile takie macie) i zapisać się na certyfikowane lub nie kursy. Osobiście uzyskałam certyfikat z AutoCAD oraz przeszłam szkolenie z Revit. Oprócz studiowania warto też czasem znaleźć czas na flanki :)

    • @rafawoda4263
      @rafawoda4263 2 ปีที่แล้ว +2

      Powodzenia w "dowiezieniu" tych studiów do końca ;) Przyda ci sie :P
      Ja jestem po PolŚl i wrażenia ma dokładnie takie same. Ja co prawda wybierałem KBI na 5tym semestrze i to właśnie ten semestr był najgorszy. Wracanie po uczelni do domu, szybki obiad, siadanie do projektów do nocy, praktycznie 7 dni w tygodniu taki tryb a czasu i tak było za mało. Teraz na szczęście od 2 lat mam już to za sobą, inżynier obroniony. Wspominam te studia z sentymentem, ale nie chciałbym powtarzać tego jeszcze raz :D
      Kierunek zdecydowanie dla osób, ktore "widzą się" w tym zawodzie i ich to interesuje, bo droga na początku kariery tez nie jest jakaś różowa, studia wymęcza psychicznie i fizycznie każdego, a realia pracy w zawodzie niektórych potrafią mocno rozczarować. Plusem natomiast - info dla czytających ten komentarz - jest fakt, ze dróg kariery zawodowej i mozliwości rozwoju jest mnóstwo. I mistyczne uprawnienia budowlane wcale nie są jedyna drogą, choć wszyscy koncentrują się głównie na tym ;)
      Co do samej PolŚl - dużym plusem wedlug mnie jest to, co chyba sie nie zmienilo, ze na 7mym semestrze kazdy student ma do odbycia obowiazkowe praktyki ~3miesieczne, które nie moga byc wolontariatem - musicie przedstawić umowe z pracodawcą. Praktyk szukacie sobie na własną rękę (uczelnia w razie problemów zapewnia odbycie praktyk na laboratorium budowlanym politechniki, ale nie mam wiedzy jak to dokladnie wyglada, ile jest wakatow etc). Efektem tego rozwiazania jest to, ze studia trwaja 8 semestrow, a nie 7, aczkolwiek zmuszeni jestescie (studenci i potencjalni kandydaci którzy myslą o tym kierunku) do zdobycia jakiegokolwiek doswiadczenia w zawodzie jeszcze przed obroną tytułu, które pozwoli wam wyrobic sobie opinie i nabyc choć troche praktycznej wiedzy :)
      W czasie tego 7mego semestru w ogóle nie uczeszcza sie na uczelnie na zajecia, chodzicie tylko do pracy, a na koniec jest "obrona" praktyk - czyli krotka prezentacja tego co sie robilo. Swoja droga - dobrym motywem jest dostanie z tego "5", bo jak na 8smym semestrze dostaniecie w miare dobre oceny i promotor dobrze oceni wasza prace inzynierska na 5, ktora ma jakos ze 13 pkt ECTS, to na pierwszym roku magisterki lądujecie z wysoką srednia, co praktycznie gwarantuje Wam stypendium rektora na caly rok ;)
      8smy semestr to w naszym przypadku byly jakies pojedyncze przedmioty i pisanie pracy inzynierskiej, co skutkuje tym, ze jak ktos dobrze trafi i ma chęci, to po praktykach (nawet studiujac dziennie) da się zostać w pracy, w której odbywaliscie praktyki i skończyc inżynierkę caly czas pracując ;)

    • @agnieszka8850
      @agnieszka8850 2 ปีที่แล้ว

      @@rafawoda4263 Myślę, że nie będę miała z tym problemu, bo w zasadzie już zostały mi praktyki i semstr inżynierski, ale dziękuję 😂

    • @rafawoda4263
      @rafawoda4263 2 ปีที่แล้ว

      To juz z gorki. Gratulacje :D

  • @beniamintyszkiewicz7675
    @beniamintyszkiewicz7675 3 ปีที่แล้ว +32

    Niezły koszmar, pomyśleć, że ja ledwo daje rade w liceum XD ale gratuluję zaparcia i wytrwałości 🙂

  • @melond7795
    @melond7795 2 ปีที่แล้ว +8

    Na PWr dalej 3,5 roku inżynierka, 1,5 magistra. Nauki zdecydowanie za dużo na jeden moment i pełno nie potrzebnej teorii, odsiew studentów jest niemiłosierny, z 600 osób ponad, po pierwszym roku zostało ponad 200, a potem jest coraz gorzej. Trzeba być wytrwałym (chyba głównie) i niestety często ogląda się znajomych, będących na innych kierunkach czy studiach, jak chodzą się bawić na imprezach, a Ty jako student budownictwa siedzisz 2 czy 3 tydzień nad projektem dzień w dzień i ledwo masz czas coś zjeść 😅

    • @matento8787
      @matento8787 5 หลายเดือนก่อน

      Ile osób skończyło z tych 600? Jestem wlaśnie na 3 semestrze i mam moment zwątpienia a chce wiedzieć jak bedzie dalej

  • @katka3048
    @katka3048 2 ปีที่แล้ว

    Ja rapidografem nie musialam, mogliśmy takimi pisakami, ale no nadal trzeba było ręcznie

  • @julkabogurska1542
    @julkabogurska1542 2 ปีที่แล้ว +1

    Tu nie chodzi czy warto, jeśli cię to interesuje to idziesz na te studia a nie wybieranie chybił trafił bo wiadomo ze taki ktoś się będzie męczył. Z 70 osób na 1 semestrze zrobiło się nas 50 także o tym właśnie mówię 🙂 pozdro z Budownictwa🙌

    • @szymonciborowski5192
      @szymonciborowski5192 ปีที่แล้ว +1

      U mnie z 250 na pierwszym semestrze 50 się obroniło a stopień drugi około 30.

  • @krotki6770
    @krotki6770 2 ปีที่แล้ว +2

    Siema, super materiał, ale mam pytanie, czy w trakcie lub po ukończeniu studiów są praktyki, na których trzeba pracować fizycznie? Jak tak to jak dużo tego jest, czy da się to ominąć, a jak nie to jak wymagająca zazwyczaj jest to praca?

    • @mrdead3712
      @mrdead3712 ปีที่แล้ว

      praktyki są na każdy roku inż, na 1 i 2 roku masz w okresie wakacyjnym raczej 2 tyg praktyk uczelnianych, potem na 3 roku masz praktykę przed dyplomową i ogarniasz z tego co pamiętam 4 tyg u jakiejś firmy, którą wybierzesz - uczelnia ją musi zaakceptować albo będą ją z automatu mieli w bazie danych (to czy faktycznie jesteś na praktykach przez te 4 tyg i prowadzisz dziennik praktyk czy tylko przyniesiesz papiery na uczelnie, że na nich byłeś, a tak naprawde to nie byłeś to tylko Twój wybór i dogadanie z firmą)

  • @krzysztofp7846
    @krzysztofp7846 ปีที่แล้ว +5

    nie opłaca się , dostajesz jako kierownik 5-6 na reke i się martw...

    • @michalmichalski1016
      @michalmichalski1016 ปีที่แล้ว +1

      Dokładnie... inz to najgorszy zawod w tym kraju

  • @karolsarna2630
    @karolsarna2630 2 ปีที่แล้ว +1

    Dzis zaliczylem 2 Semester a rapitografy mialem ostatni raz w technikum🤭

  • @bartoszc2545
    @bartoszc2545 4 หลายเดือนก่อน +1

    18:43 za głowę się złapałem jak zobaczylem belkę ze strzemionami co 30 mm 😅 Troche wstyd rzucać to jako przykład.
    Patrząc z punktu widzenia osoby pracującej już prawie 10 lat w zawodzie, powiem, że uciekać od budownictwa jak najdalej. Inżynier w polsce jest traktowany jako zlo konieczne, nadgodziny często nie platne (przyjmuje się, że standard to nie 8h tylko 10h - warto o tym pamietac szzegolnie idąc pracowac na budowe, bo tam czesto etat rozumie się wlasnie w ten sposob, więc może się okazać, że kwota wynagrodzenia na jaką się umawiam, to kwota za pracę 10h/dziennie + ew. soboty). Odpowiedzialność duża, zarobki małe. Studia moim zdaniem to mocna strata czasu - jako złapanie podstaw i selekcja jest ok, ale o prawdziwym budownictwie to tam sie niewiele dowiemy. Pomiedzy materiałem ze studiów, a tym co sie potem robi jest wielka przepaść. Zaryzykuje nawet stwierdzeniem, że po studiach uczymy sie wszystkiego na nowo. Co do samych studiow uważam, że wykladowcy mają duze pole do popsiu, żeby zaciekawić jakimiś swoimi realizacjami, ewentualnie omawianie jakichś przypadków katastrof i uczenie się na bledach innych, ale.... niestety nic takiego nie ma. Jest wkuwanie wzorów (czesto nawet na pamiec) i materiał klepany z roku na rok. A uważam, że wielka szkoda, bo wzory w głowie nie zostają, a opowieści "z życia wzięte" jak najbardziej. Pisze o politechnice Wroclawskiej.

    • @Jajob77
      @Jajob77 2 หลายเดือนก่อน

      Siemka, czyli pojscie na studia budowlane konczac technikum na kierunku technik budownictwo mija sie z celem? Jaki kierunek najlepiej obrac po skonczeniu takiego technikum?

  • @franciszekbaszczyk2485
    @franciszekbaszczyk2485 ปีที่แล้ว

    Czy na Maturze muszę napisać rozszerzony przedmiot żeby dostać się na budownictwo?

  • @martynarogalewicz4271
    @martynarogalewicz4271 ปีที่แล้ว

    Zamiast rapitografu jest ołówek, można mieć nawet jeden i jak coś mocniej dociskać

  • @slk-2438
    @slk-2438 2 ปีที่แล้ว +1

    Jestem w trakcie 2 semetru na pwr
    Bedac totalnie szeczerym ilosc materialu i skomplikowanie bije wszystko na glowe
    Znajomi na innych kierunkach inzynierskich maja multum czasu na wszystko a w przypadku tego kierunku trzeba sie kilka razy zastanowic czy warto zrobic sobie caly dzien wolnego w weekend...
    W skrocie powiem nie warto, poniewaz o zaleglosci nie trzeba sie wcale
    Jesli boicie sie o chemie,fizyke,matematyke itd poniewaz byliscie kiepscy w liceum lub technikum to zmiencie podejscie. Wszystkiego da sie nauczyc przy odpowiednim nakladzie pracy. Wyniki z matur nie sa wyznacznikami jak sobie poradzicie na studiach. Wszystko opiera sie na wytrwalosci fizycznej I psychicznej
    Po 1 semestrze doznacie pewnie pierwszych bolow plecow zwiazanych ze zła postawa podczas siedzenia a potem bedzie tylko gorzej
    A psychika to niestety u kazdego studenta przed sesja ubolewa ale co zrobic takie uroki studiow ;)
    Ciezko mi sobie wyobrazic siebie na innej uczeli niz technicznej po tym wszystkim...
    Podsumowujac
    Jesli chcecie miec troche zycia to raczej warto zastanowic sie nad innym kierunkiem...

    • @modybambo6702
      @modybambo6702 ปีที่แล้ว

      A teraz jak leci?

    • @slk-2438
      @slk-2438 ปีที่แล้ว

      @@modybambo6702 zaliczylem sesje, przeszedlem na 3 semestr ale po chwilach namyslu zrezygnowalem z uwagi na maly brak zainteresowania kierunkiem. Postawilem na wydzial mechaniczny I uwazam ze mam 3x wiecej czasu I robie wreszcie to co mnie interesuje.
      Słucham czasem jak znajomi radza sobie na 4 semestrze. Jedni rezygnuja, inni dziekanka. 80% opini jest negatywnych ze studia sa skonstruowane tak by iść przynajmniej raz na dziekanke bo na 4 semestrze nie da sie wyrobic ze wszystkimi projektami I biezaca nauka ...

  • @arkadiuszos4261
    @arkadiuszos4261 ปีที่แล้ว

    wzruszylem sie

  • @matty8325
    @matty8325 2 ปีที่แล้ว

    Jak z progami w rekrutacji? Jakie miales wyniki z matur jesli mozna spytac i ile punktow bylo wymagane?

    • @apocomitamatma
      @apocomitamatma  2 ปีที่แล้ว +1

      Miałem jakieś 750/1000 z tego co pamietam i byłem w pierwszej połowie na liście. (Moje wyniki matma rozsz: 88%, fizyka rozsz: 78%, ang podst: 96% chyba. Mogłem zdawać rozszerzony angielski to by było więcej punktów ale przestraszyłem się ustnego rozszerzonego bo wtedy ustne tez były rozróżniane ;) Ale nie wiem jaki był prób minimalny

  • @Patrykov07
    @Patrykov07 20 วันที่ผ่านมา

    Zauważyłem pewną rzecz
    Chodzę aktualnie do technikum na profilu technik mechanik i na prawdę parę kluczowych przedmiotów powiela się z przedmiotami na studiach np. Wytrzymałość materiałów, komputerowe wspomaganie projektowania, mamy też KPCm gdzie dużo liczymy obciążeń itp. , co ciekawe program i to co robimy na nich też się powiela

  • @trippy7663
    @trippy7663 4 หลายเดือนก่อน +1

    Wszystko fajnie pięknie ale z pierwszym krokiem mi nie po drodze

  • @sebastiankrol9174
    @sebastiankrol9174 11 หลายเดือนก่อน

    Hehe idę w październiku na SGGW na Budowmictwo. Ale jestem dobrej myśli :). Pozdrawiam

    • @Eryk___
      @Eryk___ 9 หลายเดือนก่อน +1

      I jak idzie na razie?

    • @wrozkowyclown
      @wrozkowyclown 4 หลายเดือนก่อน

      Proszę zdaj opinię. Bardzo mi zalezy

    • @sebastiankrol9174
      @sebastiankrol9174 4 หลายเดือนก่อน +1

      @@wrozkowyclown Jest dobrze jak narazie. Już jestem na 2 semestrze i jakoś idzie. Ale trzeba mieć mindset że dużo trzeba też ćwiczyć w domu różnych zadań z danych przedmiotów.

    • @wrozkowyclown
      @wrozkowyclown 4 หลายเดือนก่อน +1

      @@sebastiankrol9174 życzę powodzenia!!!

  • @alexs7896
    @alexs7896 ปีที่แล้ว

    Jestem studentem inżynierem. Zastanawiam się nad studiami magisterskimi na PolSl albo PŁ. Kierunek Budownictwo, specjalność - Konstrukcje budowlane inżynierskie. Studenci magistrzy, powiedzcie o swoje doświadczenia. Proszę porady. Z góry dziękuję.

  • @mopo3953
    @mopo3953 หลายเดือนก่อน +3

    Jako ktoś ktoś spędził 10 lat w tej branży w Polsce i w UK, w małych i dużych firmach, które niby są prestiżowe = nie warto.
    Kupa nauki, stresu i odpowiedzialności za średne pieniądze. Zróbcie sobie przyszługę i wybierzcie coś innego.

  • @lokey1723
    @lokey1723 2 ปีที่แล้ว

    Będzie kontynuacja?

  • @ReksDrugi
    @ReksDrugi 2 ปีที่แล้ว +1

    Teraz znowu jest 7 semestrów, na 5 nie ma czasu na spanie jak się chce mieć komplet ectsow. Nie dziwne że niektórzy robią ten rok dwa lata ,ale jakoś idzie

    • @ReksDrugi
      @ReksDrugi 2 ปีที่แล้ว +1

      Kierunek fajny , ale z tym co muszę się zgodzić to że nie ma czasu usiąść i się zastanowić nad wszystkim gdy w tydzień są do zrobienia 2 projekty i trzeba się nauczyć na kolokwium a w między czasie nad głowami wisi projekt semestralny którego się jeszcze nie zaczęło na za 2 tygodnie. Na pewno wytwarza to jakieś cechy potem porządne w każdym zawodzie. Co do praktyki no to wszystko przede mną , mam nadzieję że nie będę chciał się przebranżowić po roku.

  • @nikodemdrozdzowski4032
    @nikodemdrozdzowski4032 2 ปีที่แล้ว

    Czy uważasz, że warto iść na ten kierunek (chodzi mi już o I stopień studiów) zaocznie? Czy wyłącznie realizowanie go w trybie dziennym jest w stanie dać ci podstawy do pracy w zawodzie i jedynie ta droga miałaby sens w kształceniu się na kierunku studiów - budownictwo?

    • @apocomitamatma
      @apocomitamatma  2 ปีที่แล้ว +3

      Jeśli projektowanie, przyda się dziennie, jeśli wykonawstwo to i tak nauczysz się wszystkiego dopiero w pracy na budowie

  • @agnieszkasztajer2109
    @agnieszkasztajer2109 2 ปีที่แล้ว +1

    Żelbet!!! 💜💜💜

  • @brukova1751
    @brukova1751 ปีที่แล้ว +2

    Jestem prawie inżynierem (odpuściłem obronę pracy ) budownictwa ogólnego oraz komunikacyjnego. Po 3cim roku poszedłem we własną działalność gospodarczą w branży. To jest DOPIERO "jazda" i prawdziwe budownictwo oraz odpowiedzialność włącznie ze stresem.
    Potwierdzam większość lub nawet wszystkie przekonania i odczucia prowadzącego kanał. Niestety po tych studiach wychodzisz jako totalny amator i laik na rynku pracy. Powiem brutalnie. Majstry na budowie często mają lepszą (nie większą) - bardziej przydatną wiedzę niż Ty, "pan inżynier". Zarządzanie i kierowanie budową to jest głównie ogarnianie logistyki, sprawności dostaw, umiejętności komunikacji z ludźmi w tym interpersonalne niż ta wiedza naukowa typowo uczelniana. Naprawdę myślę, że możemy mieć uzasadniony żal do systemu kształcenia w tej branży.
    Ale, ale... ogólnie warto wiedzieć, że takowe zagadnienia z poszczególnych dziedzin procesu budowlanego -przedmiotów są. A co najważniejsze trzeba wiedzieć, gdzie szukać wiedzy do rozwiązania danego problemu praktycznego, bo przecież praca inzyniera polega na rozwiązywaniu problemów oraz gaszeniu tkzw. pożarów.
    Pozdr

  • @TheRemiczek
    @TheRemiczek ปีที่แล้ว +1

    Skończyłem budownictwo w tym roku. Kilka rzeczy się pozmieniało, ale ogromna część Twojego przekazu jest dalej aktualna - studia dalej uczą najbardziej wytrwałości 😅, a ludzie idą do pracy po inżynierce na rok/dwa, żeby się zregenerować przed dalszą częścią. Niemniej tematyka i sam zawód bardzo ciekawe, oby tylko była praca w perspektywie następnych kilkunastu lat 💪

    • @TheRemiczek
      @TheRemiczek ปีที่แล้ว

      Byłem na 2 Erasmusach i muszę przyznać, że nauka w Polsce była 3 razy bardziej wymagająca niż za granicą, ale też mam wrażenie, że tutaj więcej się nauczyłem - coś za coś

    • @janusztypowy2408
      @janusztypowy2408 ปีที่แล้ว +2

      ​@@TheRemiczek Wypowiedz się na temat zarobków w biurze czy na budowie , gdzie mechanikę i eurokody i kilka programów projektowych masz znać biegle , albo na budowie pracujesz ponad etat , gdzie nadgodziny są nie płatne w większości firm i zarabiasz 4-5k brutto i porównaj sobie z zarobkami IT i sobie odpowiedz sam XD .

  • @Eryk___
    @Eryk___ 9 หลายเดือนก่อน

    Właśnie zaczynam, dam znać za rok co i jak.

    • @piotrek2009r
      @piotrek2009r 8 หลายเดือนก่อน

      Nie warto dawać temu kierunku szans, studia są okropne a praca jeszcze gorsza. Po za tym bez uprawnień to w Polsce inżynier jest gorzej traktowany niż zwykły robol pijaczek na budowie bo ludzi do pracy nie ma.

    • @Eryk___
      @Eryk___ 8 หลายเดือนก่อน

      co w nich jest okropnego? Skończyłeś je czy jak?
      @@piotrek2009r

    • @maggi0319
      @maggi0319 7 หลายเดือนก่อน

      @@Eryk___ też ogólnie nie jestem zadowolony, studia strasznie czasochłonne, najebane było materiału. A praca niestety po 9h , męcząca w delegacjach zależy, gdzie Cię rzucą. Studia oczywiście nie przygotowują do pracy na budowie

    • @piotrek2009r
      @piotrek2009r 7 หลายเดือนก่อน

      ​@@Eryk___Skończyłem i mam parę lat już w zawodzie dlatego z całego serca odradzam. Nie spotkałem osoby zadowolonej z tej branży, spójrz proszę na początku zwojej kariery na ustawę Prawo Budowlane ile obowiązków ma chociażby Kierownik Budowy a ile praw, jeszcze nie byłem na budowie na której coś by się nie stało. Praca niepewna z powodu kryzysu, pełna frustracji z faktu pracy z ludźmi nie uczciwym. Jeśli chodzi o same studia to zobacz czy jak wygląda sprawa kończenia studiów, na politechnice lubelskiej jest egzamin pisemny ze wszystkich przedmiotów aby podchodzić do zdania pracy inżynierskiej. Ludzie to wielokrotnie oblewają i na magisterkę nie pójdą co się przedłuża a potem jak się dostają to samo się powtarza, porażka.

    • @alago8598
      @alago8598 4 หลายเดือนก่อน

      ​@@piotrek2009r jesteś po politechnice lubelskiej? Jestem właśnie po 5 semestrze który był najgorszy

  • @natakkkk
    @natakkkk 2 ปีที่แล้ว +1

    Czy będąc kompletnie zieloną z fizyki poradzę sobie na tym kierunku?

    • @apocomitamatma
      @apocomitamatma  2 ปีที่แล้ว +7

      Hm… no na pierwszym semestrze jest przedmiot „Fizyka” do zaliczenia która jest w sumie rozwinięciem fizyki z liceum + laboratoria ( to było fajne ), a potem mnóstwo przedmiotów typu mechanika budowli. Wszystko jest do nadgonienia ale trzeba będzie to zrobić poprostu

  • @szczerymowiejakjest1510
    @szczerymowiejakjest1510 ปีที่แล้ว

    Z tego co mówisz wynika, że nie jest łatwo, a praca podczas studiów dziennych możliwa jest na tym kierunku czy nie za bardzo?

    • @apocomitamatma
      @apocomitamatma  ปีที่แล้ว +1

      Zdarzało mi się na niektórych późniejszych semestrach jakieś pół etatu robić. No ale czasu wtedy to już naprawdę na cokolwiek innego jest mało

  • @alago8598
    @alago8598 3 ปีที่แล้ว +6

    Szkoda, że film tak późno, bo właśnie od października zaczynam te studia tylko w Lublinie i boję się tego wyboru, bo nie jestem pewna czy to dla mnie.

    • @apocomitamatma
      @apocomitamatma  3 ปีที่แล้ว +5

      Nie przekonasz się jeśli nie spróbujesz ;) można naprawdę niezle złapać bakcyla po tych studiach. Złapałem się na tym ze wchodząc w różne nowe galerie, hale, sklepy itd. zamiast patrzeć na witryny sklepowe miałem głowę w górze, zastanawiając się jak ta konstrukcja dachu działa… ;D studia nie są najprostsze, z praca i zarobkami tez trzeba być cierpliwym i mieć trochę szczęścia, natomiast na pewno fajnie mieć świadomość ze możesz sobie kiedyś sama na przykład dom zaprojektować ;)

    • @alago8598
      @alago8598 3 ปีที่แล้ว +1

      @@apocomitamatma Dziękuję za słowa otuchy 😄

    • @masnofest1634
      @masnofest1634 2 ปีที่แล้ว

      i jak wrażenia? :)

    • @alago8598
      @alago8598 2 ปีที่แล้ว

      @@masnofest1634 powiem Ci, że pierwszy semestr był dla mnie ciężki, przez jedną panią prowadzącą, bo mnie bez powodu nie lubiła, a miałam z nią dwa przedmioty. Ale drugi semestr chociaż bardziej wymagający jest super.

    • @RrrRrr-ok8pe
      @RrrRrr-ok8pe 2 ปีที่แล้ว

      @@alago8598 która? studiuje tu

  • @anetarebowska2609
    @anetarebowska2609 2 ปีที่แล้ว

    Rapidograf polecany ale niewymagany 😃

  • @mateuszwaleszczynski4170
    @mateuszwaleszczynski4170 2 ปีที่แล้ว

    Skończyłem PŁ budownictwo. Musisz to trochę lubić. jeżeli nie lubicie tego w żadnym stopniu to nie szedłbym na te studia. już lepiej zostać programistą.

  • @Sihmunath
    @Sihmunath 3 หลายเดือนก่อน +1

    Mówisz o nauce geologii na pamięć w tych czasach, a na medycynie dalej uczą się łaciny w XXI wieku... 😁

  • @patrykpachocki9418
    @patrykpachocki9418 ปีที่แล้ว +1

    jest cześć druga?

  • @niekonwencjonalny299
    @niekonwencjonalny299 5 หลายเดือนก่อน

    5 semestr jest przejebany, pozdrawiam

  • @nowy5
    @nowy5 2 ปีที่แล้ว +1

    obejrzałem kilka podobnych filmów i muszę stwierdzić, że strasznie wysoki jest poziom studentów tych studiów inżynierskich, 99% się rozpłakuje na widok pierwszej całki :)

    • @jakubsobka2621
      @jakubsobka2621 2 ปีที่แล้ว

      Dzis cala edukacja tak wyglada...
      Podpisz kartke swoim imieniem i nazwiskiem
      I najlepiej swoim olowkiem... 5

  • @Myszorak
    @Myszorak 2 ปีที่แล้ว +13

    Skończyłem budownictwo i powiem wam tylko jedno. Zmieńcie kierunek póki jeszcze możecie serio. To był najgorszy wybór mojego życia. Praca wygląda tak, że jak masz szczęście to robisz w miesiącu "tylko" 200h. Pracujesz średnio po 10 h dziennie + często w soboty, zarobki jak na kierownicze stanowisko nie powalają. Przepisy tak skonstruowane, że wszystkiemu zawsze winien jest kierownik budowy, i chodzi mi tu zarówno od odpowiedzialność zawodową jak i karną. ( jak projektant popełni błąd i kierownik tego nie wypatrzy na etapie wykonania to cała wina leci na kierownika, a przez 10 lat pracy może jeden dobry projekt miałem bo zazwyczaj są one robione na kolanie w celu zmniejszenia kosztów). A uwierzcie mi, że pomyłka 10 cm w szerokości korytarza sprawia, że budynek nie zostanie odebrany i tym samym nie można go użytkować a koszty takiej naprawy są astronomiczne. Potężna odpowiedzialność, praca zimą w mrozie takim, że ręce odpadają, użeranie się z pracownikami alkoholikami. Jeżeli macie rodzinę to jest duża szansa, że przestaniecie ja mieć bo pracując w takim stresie i goniących terminach będziesz się wiecznie kłócił z żoną ( 2/3 kierowników to rozwodnicy). Wieczne pretensję o każdą bzdurę, wszyscy chcą zapłacić jak najtaniej a mieć standard 5 gwiazdkowego hotelu. Do tego grozi ci alkoholizm, opcjonalne wypalanie 3 paczek fajek dziennie. I mówię to z całym przekonaniem posłuchajcie mojej rady bo 80 % osób które skończyły ze mną studia pracuje w taki sposób (10 % wyjechało zagranicę a kolejne 10 % miało zawód "syn" i przejmują firmy po rodzicach), pierdolcie budownictwo. Idźcie najlepiej na coś z informatyką, może jakaś budowa maszyn, elektronika, ale nie na budownictwo. Pozdrawiam :)

    • @apocomitamatma
      @apocomitamatma  2 ปีที่แล้ว +2

      Coś w tym jest

    • @robowash1849
      @robowash1849 ปีที่แล้ว +2

      No ale ty mowisz o pracy kierownika a po budownictwie można robić masę innych rzeczy np pracować w biurze projektowym, w handlu, w laboratorium albo w IT jako BIM koordynator

    • @dawidkocik5463
      @dawidkocik5463 ปีที่แล้ว +2

      Ja jestem na informatyce i myślałem żeby stuknąć magisterkę z budownictwa i że bycie kierownikiem budowy jest takie fajne. Fajnie że się podzieliłeś twoją opinią i dzięki za radę.

    • @janusztypowy2408
      @janusztypowy2408 ปีที่แล้ว

      ​@@dawidkocik5463 Skończyłeś inżynierskie i zmieniłeś na infe czy jak ?

    • @leetleteapot9617
      @leetleteapot9617 7 หลายเดือนก่อน

      Tak się z ciekawości spytam o zarobki, czy może ktoś być zadufany w sobie z ich powodu na tym stanowisku, pewnie zależy od projektu?

  • @zochnawanit8915
    @zochnawanit8915 2 ปีที่แล้ว

    Mam pytanie czy zrobiłby pan odcinek o działaniach z liczbami ujemnymi 😘.
    PS. Jakoś w ogóle nie mogę tego zrozumieć 😞😞😞☹☹☹😢😢.

    • @apocomitamatma
      @apocomitamatma  2 ปีที่แล้ว

      Na pewno kiedyś wezmę się za ten temat ;)

  • @panzagadka2079
    @panzagadka2079 2 ปีที่แล้ว

    witam myślę nad wybraniem się na budownictwo ale pytanie mam co do rysunku czy jest on na budownictwie na bardzo wysokim poziomie czy jako osoba która nigdy nie kreśliła będę w stanie sobie poradzić czy nie ??

    • @apocomitamatma
      @apocomitamatma  2 ปีที่แล้ว +1

      A kto coś kreślił idąc na budownictwo?? xD jasne, dasz radę ;)

    • @panzagadka2079
      @panzagadka2079 2 ปีที่แล้ว

      @@apocomitamatma uff to dobrze dzięki wielkie btw też na Politechnikę Łódzką się wybieram

  • @lambert1257
    @lambert1257 ปีที่แล้ว

    To prawda, że już w praktyce od inżyniera budownictwa wymagana jest wiedza praktyczna? Mam na myśli doświadczenie z pracy na budowie

    • @iamnotquitesureifiamrightb7423
      @iamnotquitesureifiamrightb7423 7 หลายเดือนก่อน

      Jeśli nie masz żadnych praktyk i doświadczenia i szukasz pracy w budownictwie, to ja bym się mocno zastanowił nad swoim życiem.

  • @mateuszgwarczyk6017
    @mateuszgwarczyk6017 2 ปีที่แล้ว

    Cześć, z jakiego sprzętu korzystałeś na studiach? Laptop, czy komputer?
    Ps. Super ciekawy i pięknie zrobiony film :)

    • @apocomitamatma
      @apocomitamatma  2 ปีที่แล้ว +1

      Zdecydowanie laptop ;) wielokrotnie kończyło się projekty przed zajęciami na korytarzu ;) poza tym są tez zajęcia projektowe na których lepiej robić na swoim laptopie odrazu, bo niektóre komputery w salach średnio dawały radę już ;p chyba ze już wymienili, tego nie wiem ;p

    • @mateuszgwarczyk6017
      @mateuszgwarczyk6017 2 ปีที่แล้ว

      @@apocomitamatma Dzięki, a z jakiego laptopa korzystałeś? AutoCAD jest wymagającym programem?

    • @apocomitamatma
      @apocomitamatma  2 ปีที่แล้ว +1

      AutoCAD raczej pójdzie na wszystkim, bardziej problematyczne są wszelakie programy obliczeniowe konstrukcyjne (Robot Structure, Revit itd.) Mój komputer to był Dell bodajże wtedy ale to było 10 lat temu i miał 4GB ramu co teraz to jest śmiech na sali ;D myśle ze teraz to 16gb ramu min, + dedykowana grafika + dysk SSD tez będzie miłe widziany żeby starczył nie dość ze na całe studia to później tez do pracy. Oczywiście nie mowie ze gorszy sprzęt sobie nie poradzi ale pamietam jak na noc kompa zostawiałem żeby mi policzył jakas konstrukcje w 3D MES

    • @mateuszgwarczyk6017
      @mateuszgwarczyk6017 2 ปีที่แล้ว

      @@apocomitamatma Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc, pozdrawiam

    • @MrBibenio
      @MrBibenio 2 ปีที่แล้ว

      @@apocomitamatma Nie zgodziłbym się z tym, że autoCAD pójdzie na wszystkim. Niestety autodesk bardzo słabo podchodzi do kwestii optymalizacji i ich wersja bardzo obciąża komputer w porównaniu z opcjami konkurencji.

  • @mil.jan583
    @mil.jan583 11 หลายเดือนก่อน

    Wiekszosc z tych rzeczy uczy sie w technikum i na budownictwie i na kierunkach związanych z oze 😅

  • @rafabakowski2755
    @rafabakowski2755 ปีที่แล้ว +1

    czy da się zrobić te studia zaocznie 1 stopnia ?

    • @apocomitamatma
      @apocomitamatma  ปีที่แล้ว +1

      U mnie się nie dało, dopiero II stopień

  • @martynab6493
    @martynab6493 2 ปีที่แล้ว

    Ale jesteś podobny do Adama Kalinowskiego :o

  • @oliwkaa8124
    @oliwkaa8124 3 ปีที่แล้ว +8

    Czy wybierając się na studia budowlane trzeba pisać maturę z fizyki, czy równie dobrze można iść na nią po mat-geo-ang? Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za świetne materiały ❤️

    • @apocomitamatma
      @apocomitamatma  3 ปีที่แล้ว +7

      Myśle ze jak najbardziej po takim kierunku można iść na budownictwo ;) Podstawa to rozszerzona matematyka w szkole średniej, matura z niej daje najwiecej punktów na studia, a bez niej nawet jakby Ci się udało dostać to i tak może być bardzo ciężko ogarnąć matematykę wyższa

    • @adamwiader
      @adamwiader 3 ปีที่แล้ว +5

      Zaoczne przyjmą Cię z otwartymi rękami i twój portfelik także

    • @Pikachu-wr1fj
      @Pikachu-wr1fj 2 ปีที่แล้ว

      uwm olsztyn przyjmuje nawet po biol-chem :D
      wszystko zależy od ilości miejsc/konkurencji

    • @katarzynaf-k7262
      @katarzynaf-k7262 ปีที่แล้ว

      Skończyłam właśnie 2 semestr na PŁ po mat-geo-ang bez większych problemów, więc polecam spróbować. Rzeczywiście podstawa to matematyka, reszty da się wyuczyć.

  • @patricplay2027
    @patricplay2027 2 ปีที่แล้ว +2

    Politechnika Opolska, my nie musieliśmy na rapitografach

    • @matento8787
      @matento8787 5 หลายเดือนก่อน

      Siema mógłbym mieć kilka pytań? Bo planuje sie przenieść na Polotechnike Opolską

    • @patricplay2027
      @patricplay2027 5 หลายเดือนก่อน

      @@matento8787 tak, pytaj śmiało

  • @Galaxynowy
    @Galaxynowy 3 ปีที่แล้ว +7

    Panie Arturze co to się dzieje z tymi subskrybcjami

    • @apocomitamatma
      @apocomitamatma  3 ปีที่แล้ว +6

      A to tylko najstarsi górale wiedza ;D nie no, tak naprawdę to proste: dużo subskrypcji mi wpadło przed samym egzaminem, a teraz już po egzaminie dużo osób nie chce w wakacje mieć nic wspólnego z matematyka i jak coś wrzucam to im się przypomina ze jednak nie chcą tu być xD ale spoko, nie obrażam się ;)

    • @Galaxynowy
      @Galaxynowy 3 ปีที่แล้ว +5

      @@apocomitamatma Nie rozumiem tylko jednego przecież to co pan tłumaczy można porównywać do Tomasza Gwiazdy a oni od tak sobie od subują

  • @youtubevanced4547
    @youtubevanced4547 ปีที่แล้ว

    Nadal trzeba rapidografy na 1 roku XDD
    A film ma już rok i myślę że nie szybko się to zmieni

  • @michawu4401
    @michawu4401 3 ปีที่แล้ว +7

    Cegła wazy kilo i pół cegły. Ile wazy cegła? ⬆️

    • @ceglanypustak2583
      @ceglanypustak2583 3 ปีที่แล้ว +17

      X ---> masa całej cegły
      1 Kg + 0,5X = X | -1 Kg
      0,5X = X - 1 Kg | -X
      -0,5X = -1 Kg | *(-2)
      X = 2 Kg
      Odp: Cegła waży 2 Kilogramy
      :]

    • @michawu4401
      @michawu4401 3 ปีที่แล้ว +5

      @@ceglanypustak2583 - ✅

    • @sidzej670
      @sidzej670 3 ปีที่แล้ว +5

      no jak waży kilo (które robi za połowę no bo cała cegła składa się z 2 połówek) i pół cegły, no to cała cegła waży 2kg xD

    • @michawu4401
      @michawu4401 3 ปีที่แล้ว +3

      @@sidzej670 - ✅

  • @niekonwencjonalny299
    @niekonwencjonalny299 2 ปีที่แล้ว

    Nie trzeba już rapidografow kupować :)

  • @marley688
    @marley688 2 ปีที่แล้ว

    Jaki przedmiot dodatkowy zdawałeś na maturze jak szedłeś na budownictwo?

    • @apocomitamatma
      @apocomitamatma  2 ปีที่แล้ว

      Fizyka rozszerzona

    • @marley688
      @marley688 2 ปีที่แล้ว

      @@apocomitamatma a myślisz .że po geografii się dostane?

    • @alago8598
      @alago8598 2 ปีที่แล้ว

      @@marley688 zeleży od uczelni, na Politechnikę Warszawską geografii nie liczą, ale np na Politechnikę Lubelską wystarczy sama matmą.

    • @lolobandzioloxD
      @lolobandzioloxD 10 หลายเดือนก่อน

      Chyba na większości uczelni geografia się nie liczy i nic nie daje. Wiem bo sam zdawałem, nawiasem mówiąc nie wiem po co. Dostałem się z listy rezerwowej. Dlatego lepiej zdawać podstawową fizykę i zdać ją na przysłowiowe 30%, niż geografie na 100 % ;)

  • @Tsumada44
    @Tsumada44 10 หลายเดือนก่อน

    Mam pytanie czy mając jedynie tytuł inżyniera bez posiadania tytułu technika mogę pracować jako technik lub ewentualnie wchodzić w jego kompetencje?

    • @piotrek2009r
      @piotrek2009r 8 หลายเดือนก่อน

      Inżynier a technik mają zupełnie inne funkcje. Aby być technikiem lub majstrem na budowie trzeba mieć wieloletnie doświadczenie, wykształcenie w tym wypadku nic nie daje. Dlatego majster w niektórych firmach jest wyżej od zwykłego inżyniera budowy.

    • @Tsumada44
      @Tsumada44 8 หลายเดือนก่อน

      @@piotrek2009r napisze prosto. jak inzynier popracuje tez bedzie mial kiedys xD

    • @piotrek2009r
      @piotrek2009r 8 หลายเดือนก่อน

      @@Tsumada44 otóż nie bo jako inżynier będziesz miał inne zadania najczęściej papierkowe i tak Cie zawala nimi że nie ma szans czasem wyjść w dzien na budowę dlatego pisałem że to zupełnie inne funkcje.

    • @Tsumada44
      @Tsumada44 8 หลายเดือนก่อน

      @@piotrek2009r no to jako pracownik fizyczny będę robił przynajmniej prawo pozwoli mi na zdobycie uprawnień do roboty. Począwszy od SEPowskich skończywszy na innych. Trudno takie życie byle by praca byla

    • @Tsumada44
      @Tsumada44 8 หลายเดือนก่อน

      No chyba że to mi tez zabrali I z chwila decyzji o pójściu do liceum zamist do szkoły zawodowej zawiazalem sobie pętlę na szyi na całe życie. Raczej wątpię że tak jest gdyż za bardzo okrutne to by było.

  • @filipstarosta1737
    @filipstarosta1737 2 ปีที่แล้ว

    Czy na ten kierunek też jest obowiązkowy egzamin z rysunku? I czy osoba trochę zielona z rysunku technicznego da sobie radę czy lepiej iść wcześniej na jakieś dodatkowe zajęcia z rysunku?

    • @apocomitamatma
      @apocomitamatma  2 ปีที่แล้ว

      Na budownictwo nie ma dodatkowego egzaminu z rysunku, w przeciwieństwie do architektury. Powiem szczerze nie wiem czy chociaż jedna osoba u mnie chodziła na jakiś rysunek przed studiami, także „tak”, spokojnie da się opanować rysunek techniczny bez wcześniejszego doświadczenia ;)

    • @filipstarosta1737
      @filipstarosta1737 2 ปีที่แล้ว

      @@apocomitamatma dzięki za odpowiedz i super rzetelny materiał. Bardzo przydatny przed wyborem kierunku. Pozdro👊🏻

  • @jakubmortas9074
    @jakubmortas9074 2 ปีที่แล้ว

    Rapidografu już nie ma

  • @sajmonpolish681
    @sajmonpolish681 7 หลายเดือนก่อน

    Cześć, jestem studentem budownictwa, aktualnie 1 semestr. Ma ktoś jakiegoś discorda, który zrzesza studentów, by sobie pomóc w różnego typu projektach etc.

    • @bisonsfanpolska
      @bisonsfanpolska 5 หลายเดือนก่อน +1

      Znalazłeś coś ?

  • @wasaczek1903
    @wasaczek1903 3 ปีที่แล้ว +7

    a po co mi ta matma

  • @WiktoriaGurzynska
    @WiktoriaGurzynska 7 หลายเดือนก่อน

    Potwierdzam, rysuje się rapitografami, pierwszy rok 🫡

  • @rosaline1807
    @rosaline1807 2 ปีที่แล้ว

    kończyłeś liceum czy Technikum?

  • @nedeforspilen
    @nedeforspilen 2 ปีที่แล้ว +2

    Z tego co mówisz to jakoś łatwo tam u was na polibudzie w łodzi. Na PWR to jest rozpierdol dopiero

  • @Mazox18
    @Mazox18 2 ปีที่แล้ว

    w Jakim programie projektujecie?

  • @Sayanek.
    @Sayanek. ปีที่แล้ว

    Czyli na drugim roku trzeba zamknąć życie społeczne? :'(

    • @apocomitamatma
      @apocomitamatma  ปีที่แล้ว +4

      Troszkę niestety tak. Albo nałapać warunków i później je nadrabiać w następnych semestrach ^^

    • @kernel5943
      @kernel5943 6 หลายเดือนก่อน

      @@apocomitamatma a na tych studiach to głównie są pracę w grupach czy samodzielne?