Na podstawie tego filmu zrobiłem słód pszeniczny i jęczmienny. Aktualnie robię czwartą warkę z tych składników i jestem zadowolony z efektów. Dzięki za inspiracje :-)
Fajnie pokazany cały proces i dobry montaż. Zastanawiam się tylko nad sensem takiego domowego słodowania bo z tym jest dość dużo zachodu a słód ze słodowni prawdopodobnie będzie dużo lepszej jakości jako, że mają już opracowany cały proces technologiczny do tego. Jeśli masz swoje zboże albo od znajomego czy sąsiada za free czy kilka piwek to rozumiem ;) Trzeba mieć jednak do tego odpowiednie warunki. Jednak większy sens takiego domowego słodowania bym widział w jakiś nietypowych czy rzadkich zbożach - np proso - nie da się kupić słodu jaglanego. Fajnie jakbyś też tak fajnie pokazał jak się wędzi słód. Własne wędzenie z pewnością ma duży potencjał. Pozdrawiam.
8 ปีที่แล้ว +3
Wydajność takiego słodu o dziwo nie jest wcale dużo niższa niż kupnego. Sens słodowania to oczywiście koszt - worek zboża 50 kg kosztuje 30-35 pln, nauka i wiedza,oraz świeżość słodu i biopochodzenie.Ogólnie już tyle różnych narobiłem słodów a tyle jeszcze przede mną :) Wędzę na bieżąco i różnym drewnem,ale mam wrażenie że rozmawialiśmy o tym kiedyś :p. Szkoda że nie dojechałem do WRCL to byśmy sobie ponawijali ;) .Pozdrawiam.
@ Moim zdanie jedyna kwestia do ustalenia to pochodzenie zboża. Jeśli kupujesz ziarno paszowe to jest ono uprawiane w inny sposób niż spożywcze na młyny. Inna chemia ochrony roślin gdzie niektóre nie mogą być stosowane na uprawie jeśli ma spożywać to człowiek. Warto dowiedzieć się coś więcej na ten temat bo jest bardzo ciekawy. Sam niedługo będę słodował zboże ale kupie materiał w słodowni chociaż mam dostęp do zboża paszowego nieograniczony.
Wpadłem na ten film podczas poszukiwania informacji na temat robienia własnego piwa w domu, po tym jak stwierdziłem, że "mam jęczmień do karmienia kur, a piwo robi się z jęczmienia..." Z tym, że potkałem się ze zdaniami, iż do zrobienia słodu odpowiedniego do warzenia piwa, potrzeba również odpowiedniego rodzaju zboża Jeśli chciałbym zrobić słód z najzwyklejszego, taniego jęczmienia/pszenicy, to na prawdę nie wyjdzie z tego nic? Mógłby ktoś pomóc, podzielić się zdaniem?
Witam Dzięki za filmik super przewodnik ;) mam pytanko. Czy z takiego słod7u można odrazu robić piwo albo musi przeleżakowac? Z różnymi zdaniami na ten temat się spotkałem i nie wiem co robić właśnie? A mam słód już na ukończeniu Pozdrawiam
pod Pale Ale się nada taki słód ? Czy inaczej trochę wygląda robienie słodu pale ale ? Zastanawia mnie tez kwestia kiełków , jak się ich sprawnie pozbyć
Czy mogę pominąć proces suszenia i odrazy po kiełkowaniu zrobić zacier?
3 ปีที่แล้ว +1
Jeżeli chcesz wykorzystać od razu, to taki "zielony" słód się zatrze. Robiłem piwo z |wędzonego "zielonego" słodu, jest film na kanale o tym. Problem jest ze śrutowaniem- trzeba je przeprowadzić na mokro, no i oczywiście nie da się takiego słodu przechowywać.
Super materiał! Mam pytanie czy jeśli wędzisz ziarno to też je prażysz?
3 ปีที่แล้ว
Siema. Raczej zawsze prażę, bo robie więcej i poźniej przechowuję. Chociaż robilem ostatnio wędzone piwo na "zielonym" niedosuszonym słodzie wędzonym. "Piwko wiejskich chłopaczków" się nazywa. Jest film o tym na kanale. Jest też kilka filmów o tegorocznym słodowaniu jęczmienia browarnego. th-cam.com/video/IoGtMBmQ--w/w-d-xo.html th-cam.com/video/H2-QIeMVcXg/w-d-xo.html
mam do pana pytanie jęczmień taki zwykły od rolnika czy jęczmień browarniczy pan kupił , a wapno to takie zwykłe do odkażania
6 ปีที่แล้ว +1
Dzięki kilku sezonom doświadczeń, w tej chwili kupuję jęczmień przeznaczony do siewu, nie na paszę, odmiana uniwersalna, bo takie są dostępne na rynku. Wapno ogrodnicze lub budowlane.
Wielkie dzięki za info , też warzę piwo dotychczas kupowałem słody ale jak mam zapłacić 380 zł za 100 kg a 80 zł to już jest różnica , słodowanie dopiero latem zacznę i na słoneczku wszystko się wysuszy
osobiście czytałem że aby pozbyć się kiełków należy posłużyć się sitem .. Jak same odpadają to jeszcze lepiej ...
8 ปีที่แล้ว +1
Pewnie,że technologia wyrobu słodu w wielkich ilościach musi się różnić od amatorskiego, czy rzemieślniczego. Nie wydaje mi się żeby w takiej wielkiej słodowni ktoś rękami "czesał" słód lub przesypywał wielokrotnie do różnych pojemników, co ja przecież czynię :)
etap suszenia jest konieczny? ponieważ brak mi miejsca zastanawiam się czy nie można od razu dać na piekarnik lekko osuszone ziarno?
4 ปีที่แล้ว +1
Tak, jest konieczny, chyba że chcesz uzyskać słód karmelowy. Jak podniesiesz temperaturę, a ziarno z aktywnym enzymem będzie wilgotne, to zacznie się rozkładanie skrobi w ziarnie.
Wszystko ładnie pięknie, ale ziarno powinno być kiełkowane w cieńszych warstwach a jest zbyt grubo i dlatego się grzeje.
5 ปีที่แล้ว +2
Ziarno w czasie kiełkowania zawsze wytwarza ciepło. Można rozsypać cienką warstwę, ale trzeba zraszać i zajmuje dużą powierzchnię. Można wrzucić do obracającego się bębna z wentylatorem, ale trzeba dostarczyć energię. Można zrobić tak jak robię ja i trzeba ręcznie zamieszać co jakiś czas.
Siemka,fajny poradnik a tak na marginesie to jakie dodaje się wapno i w jakiej proporcji?
8 ปีที่แล้ว +2
Siema. Wapno ogrodnicze albo budowlane, chyba nie ma większych różnic. Około 10 dkg na taka kastę 65 litrową. Wapno ma zdezynfekować ziarno i przeciwdziałać zepsuciu w trakcie słodowania.
Dzięki a ma pan może jakiś sposób żeby zrobić słód karmelowy?
8 ปีที่แล้ว +3
Zamoczyć słód, zatrzeć w ziarnie, uprażyć aby skarmelizować scukrzoną skrobię. Chyba nawet mam jakiś film stary na tym kanale na ten temat, albo na kanale Dobre Polskie Piwo.
+Dom Pachnący Żywicą w jaki sposób zatrzeć i ile czasu i w jakiej temperaturze prażyć
8 ปีที่แล้ว +1
Namoczyć, wygrzewać wilgotne w temp do 60-70 stopni przez 30min-1h , prażyć wilgotne w temp 110- 180 stopni, wysuszyć. Wszystko zależy co chce się uzyskać. Trzeba proces nadzorować i sprawdzać słód co kilka, kilkanaście minut.
Z tym nie ma problemu gdzie kupić tylko za ile. Słód masz około 700zł/t tylko ze to jest cena za 1t a musisz kupić słód sortowany czyli wszystkie ziarenka jednakowe a to masz za 850zł/t. Przy czym nie kupisz naraz 10-20t tylko 50-100kg i masz w tedy za 25kg/50zł. Chyba ze kupisz nie kalibrowany to zjedziesz do 25kg/40zł tyle ze w tedy kiełkowanie jest nie równane i wydajność przy zacieraniu jest mizerna. I najważniejsza suszenie jest przez przewiew a nie grzanie. Do tego najczęściej wychodzi ci słód mało enzymatyczny więc robi się (doświadczenie) około 10% do piwa. Chyba ze walisz na bimber więc tam jakość jego jest mało ważna.
Czy można wykorzystać wysuszony słód i pominąć etap prażenia? Zrobiłem około 50kg słodu stosując się do wskazówek w filmie ale nie widzi mi się prażenie takiej ilości słodu w piekarniku.
3 ปีที่แล้ว
Robiłem piwo na niedisuszonym, wilgotnym, wędzonym słodzie. Miałem w Cieszynie na festiwalu, jest film na kanale o tym piwie. Na pewno nie będzie się nadawał do przechowywania i może zostawiać posmak mokrego zboża w piwie.
Witam, zakupiłem jęczmień w młynie, mieli tylko „przygotowany i oczyszczony dla gołębi” miało to być moje pierwsze podejście do słodowania wiec postanowiłem spróbować na tym. Pan z młyna twierdził ze będzie kiełkować natomiast po wymoczeniu i leżeniu już od 3 dni w piwnicy nic nie zaczęło kiełkować... po prostu z takiego jeczmienia się nie da czy jak to wyglada?
3 ปีที่แล้ว
Szczerze, nie mam pojęcia jak przygotowuje się ziarno dla gołębi. W ciągu trzech dni powinno już coś się pokazać. Mieszaj żeby nie zgniło i zobacz co pod spodem się dzieje.
@ ziarno podzieliłem na 3 pojemniki i w misce gdzie wysokość warstwy ma ok 10cm zaczęło kiełkować i temperatura wzrosła, natomiast w wiadrach gdzie jest po ok 15cm ziarno jest zimne i nic się nie dzieje, dzisiaj dodatkowo je zwilżyłem, czekam co się będzie działo
3 ปีที่แล้ว
Ja mam w czasie kiełkowania warstwy około 30 cm. Ważne żeby się nie zaparzyło. Trzeba mieszać, natleniać, odprowadzać dwutlenek i kontrolować wilgotność.
3 ปีที่แล้ว +1
Tutaj masz serię sprzed kilku dni. th-cam.com/video/H2-QIeMVcXg/w-d-xo.html - dzień pierwszy th-cam.com/video/fIoN6BsEeYk/w-d-xo.html - dzień drugi th-cam.com/video/woNQ_gmtc_A/w-d-xo.html - dzień trzeci - ósmy th-cam.com/video/VWyl2FUCYJ0/w-d-xo.html - dzień jedenasty
w materiale nie było ani słowa o ziarnie na słód. Jest specjalna odmiana jęczmienia nazywanego browarniczym. Bardzo różni się od innych odmian przeznaczanych na pasze. Ważna jest ilość białka i skrobi. Białko jest w ziarnie do słodowania niepożądane. Ziarno na pasze powinno tego białka zawierać jak najwięcej . Pożądana jest natomiast ilość skrobi. Zboże rosnące na urodzajnych glebach ba dużo białka a te rosnące na gorszych ma na odwrót , mało białka a dużo skrobi. Ja zboże kupuje na targu, potrafię rozpoznać ilość skrobi i białka w ziarnie.
@ czy wapno nie wpływa negatywnie na smak uzyskanego słodu ? Czy odsianie ziarna na młynku ręczny, wypłukanie i zostawienie do kiełowania nie jest łatwiejsze i czy tak próbowałeś a jeśli jakie rezultaty ? Zdrówka
Na podstawie tego filmu zrobiłem słód pszeniczny i jęczmienny. Aktualnie robię czwartą warkę z tych składników i jestem zadowolony z efektów. Dzięki za inspiracje :-)
no jeden co wie , że trzeba zacząć od początku. Dzięki. Pięknie, czytelnie, bez żadnego ciągłego yyyyy, eeee i nnego stękania. Dzięki. Pozdrawiam Irek
Rewelacja materiał. Zycze sukcesow i pozdrawiam
Dzięki. Pozdrawiam również.
Świetnie to wszystko pokazane, dzięki...! :)
Nieee nooooo, nie ma za co :)
Czy ten jęczmień po wysuszeniu trzeba wykruszyć z tych korzonków i koełków?
Fajnie pokazany cały proces i dobry montaż. Zastanawiam się tylko nad sensem takiego domowego słodowania bo z tym jest dość dużo zachodu a słód ze słodowni prawdopodobnie będzie dużo lepszej jakości jako, że mają już opracowany cały proces technologiczny do tego. Jeśli masz swoje zboże albo od znajomego czy sąsiada za free czy kilka piwek to rozumiem ;) Trzeba mieć jednak do tego odpowiednie warunki. Jednak większy sens takiego domowego słodowania bym widział w jakiś nietypowych czy rzadkich zbożach - np proso - nie da się kupić słodu jaglanego. Fajnie jakbyś też tak fajnie pokazał jak się wędzi słód. Własne wędzenie z pewnością ma duży potencjał. Pozdrawiam.
Wydajność takiego słodu o dziwo nie jest wcale dużo niższa niż kupnego. Sens słodowania to oczywiście koszt - worek zboża 50 kg kosztuje 30-35 pln, nauka i wiedza,oraz świeżość słodu i biopochodzenie.Ogólnie już tyle różnych narobiłem słodów a tyle jeszcze przede mną :) Wędzę na bieżąco i różnym drewnem,ale mam wrażenie że rozmawialiśmy o tym kiedyś :p. Szkoda że nie dojechałem do WRCL to byśmy sobie ponawijali ;) .Pozdrawiam.
Z robieniem piwa też jest sporo zachodu... to może następnym razem zamiast robić, czekać, pilnować, butelkować... skoczysz po Żubra? ;)
@ Moim zdanie jedyna kwestia do ustalenia to pochodzenie zboża. Jeśli kupujesz ziarno paszowe to jest ono uprawiane w inny sposób niż spożywcze na młyny. Inna chemia ochrony roślin gdzie niektóre nie mogą być stosowane na uprawie jeśli ma spożywać to człowiek. Warto dowiedzieć się coś więcej na ten temat bo jest bardzo ciekawy. Sam niedługo będę słodował zboże ale kupie materiał w słodowni chociaż mam dostęp do zboża paszowego nieograniczony.
Wpadłem na ten film podczas poszukiwania informacji na temat robienia własnego piwa w domu, po tym jak stwierdziłem, że "mam jęczmień do karmienia kur, a piwo robi się z jęczmienia..."
Z tym, że potkałem się ze zdaniami, iż do zrobienia słodu odpowiedniego do warzenia piwa, potrzeba również odpowiedniego rodzaju zboża
Jeśli chciałbym zrobić słód z najzwyklejszego, taniego jęczmienia/pszenicy, to na prawdę nie wyjdzie z tego nic?
Mógłby ktoś pomóc, podzielić się zdaniem?
Co to za wapno? Jakieś specjalne?
Czy w dniu 4 jak odcieklo z wody było zalewane wodą do kiełkowania
czy trzeba to potem jakośnie
z mielić czy to już jest gotowe
Witam
Dzięki za filmik super przewodnik ;) mam pytanko. Czy z takiego słod7u można odrazu robić piwo albo musi przeleżakowac? Z różnymi zdaniami na ten temat się spotkałem i nie wiem co robić właśnie? A mam słód już na ukończeniu
Pozdrawiam
Masz jakiś filmik o wędzeniu torfem?
Witam, czy robił Pan piwo na tym słodzie jeżeli tak to jak wyszło, czy była wyczuwalna różnica?
pod Pale Ale się nada taki słód ? Czy inaczej trochę wygląda robienie słodu pale ale ? Zastanawia mnie tez kwestia kiełków , jak się ich sprawnie pozbyć
A te prażenie jest po to żeby kiełki odpadły czy żeby nadać mu dodatkowe walory smakowe .Tak jak np.wędzenie torfem
Jedno i drugie
Tylko zboże z pewnego źródła gdyż glifosat w rolnictwie jest stosowany na potęgę .
Czy mogę pominąć proces suszenia i odrazy po kiełkowaniu zrobić zacier?
Jeżeli chcesz wykorzystać od razu, to taki "zielony" słód się zatrze.
Robiłem piwo z |wędzonego "zielonego" słodu, jest film na kanale o tym.
Problem jest ze śrutowaniem- trzeba je przeprowadzić na mokro, no i oczywiście nie da się takiego słodu przechowywać.
👍👍👍
Witam czy kukurydzę też można słodować?
Ja tego jeszcze nie robiłem, ale oczywiście można.
@ jak czytam w necie ludzie piszą że po zalaniu wodą to szybko mętnieje i woda staje się mętna i zaczyna pachnieć czy śmierdzieć na kwaśno ciekawe
Super materiał! Mam pytanie czy jeśli wędzisz ziarno to też je prażysz?
Siema. Raczej zawsze prażę, bo robie więcej i poźniej przechowuję. Chociaż robilem ostatnio wędzone piwo na "zielonym" niedosuszonym słodzie wędzonym. "Piwko wiejskich chłopaczków" się nazywa. Jest film o tym na kanale. Jest też kilka filmów o tegorocznym słodowaniu jęczmienia browarnego.
th-cam.com/video/IoGtMBmQ--w/w-d-xo.html
th-cam.com/video/H2-QIeMVcXg/w-d-xo.html
@ tak tak widziałem, i właśnie się zastanawiałem czy je też pra żyłeś czy nie 😉super robotę robisz!
mam do pana pytanie jęczmień taki zwykły od rolnika czy jęczmień browarniczy pan kupił , a wapno to takie zwykłe do odkażania
Dzięki kilku sezonom doświadczeń, w tej chwili kupuję jęczmień przeznaczony do siewu, nie na paszę, odmiana uniwersalna, bo takie są dostępne na rynku. Wapno ogrodnicze lub budowlane.
Wielkie dzięki za info , też warzę piwo dotychczas kupowałem słody ale jak mam zapłacić 380 zł za 100 kg a 80 zł to już jest różnica , słodowanie dopiero latem zacznę i na słoneczku wszystko się wysuszy
osobiście czytałem że aby pozbyć się kiełków należy posłużyć się sitem .. Jak same odpadają to jeszcze lepiej ...
Pewnie,że technologia wyrobu słodu w wielkich ilościach musi się różnić od amatorskiego, czy rzemieślniczego. Nie wydaje mi się żeby w takiej wielkiej słodowni ktoś rękami "czesał" słód lub przesypywał wielokrotnie do różnych pojemników, co ja przecież czynię :)
No to jest oczywiste ..Dzięki za film .. Chyba się skuszę na zabawę .. Tylko śrutownik wówczas będzie potrzebny ..
I to piwo nadaje się do picia po tym wapnie?
Wapno służy do dezynfekcji ziarna i jest później wypłukane.
etap suszenia jest konieczny? ponieważ brak mi miejsca zastanawiam się czy nie można od razu dać na piekarnik lekko osuszone ziarno?
Tak, jest konieczny, chyba że chcesz uzyskać słód karmelowy. Jak podniesiesz temperaturę, a ziarno z aktywnym enzymem będzie wilgotne, to zacznie się rozkładanie skrobi w ziarnie.
Wszystko ładnie pięknie, ale ziarno powinno być kiełkowane w cieńszych warstwach a jest zbyt grubo i dlatego się grzeje.
Ziarno w czasie kiełkowania zawsze wytwarza ciepło. Można rozsypać cienką warstwę, ale trzeba zraszać i zajmuje dużą powierzchnię. Można wrzucić do obracającego się bębna z wentylatorem, ale trzeba dostarczyć energię. Można zrobić tak jak robię ja i trzeba ręcznie zamieszać co jakiś czas.
Siemka,fajny poradnik a tak na marginesie to jakie dodaje się wapno i w jakiej proporcji?
Siema. Wapno ogrodnicze albo budowlane, chyba nie ma większych różnic. Około 10 dkg na taka kastę 65 litrową. Wapno ma zdezynfekować ziarno i przeciwdziałać zepsuciu w trakcie słodowania.
Dzięki a ma pan może jakiś sposób żeby zrobić słód karmelowy?
Zamoczyć słód, zatrzeć w ziarnie, uprażyć aby skarmelizować scukrzoną skrobię. Chyba nawet mam jakiś film stary na tym kanale na ten temat, albo na kanale Dobre Polskie Piwo.
+Dom Pachnący Żywicą w jaki sposób zatrzeć i ile czasu i w jakiej temperaturze prażyć
Namoczyć, wygrzewać wilgotne w temp do 60-70 stopni przez 30min-1h , prażyć wilgotne w temp 110- 180 stopni, wysuszyć. Wszystko zależy co chce się uzyskać. Trzeba proces nadzorować i sprawdzać słód co kilka, kilkanaście minut.
Jakiego wapna używasz?
Najczęściej ogrodniczego.
Czy tak samo sloduje się pszenicę?
Praktycznie rzecz biorąc tak.
Mam pytanie gdzie można kupić jęczmień spożywczy bo wszedzie jest paszowy ?
Z tym nie ma problemu gdzie kupić tylko za ile. Słód masz około 700zł/t tylko ze to jest cena za 1t a musisz kupić słód sortowany czyli wszystkie ziarenka jednakowe a to masz za 850zł/t. Przy czym nie kupisz naraz 10-20t tylko 50-100kg i masz w tedy za 25kg/50zł. Chyba ze kupisz nie kalibrowany to zjedziesz do 25kg/40zł tyle ze w tedy kiełkowanie jest nie równane i wydajność przy zacieraniu jest mizerna. I najważniejsza suszenie jest przez przewiew a nie grzanie. Do tego najczęściej wychodzi ci słód mało enzymatyczny więc robi się (doświadczenie) około 10% do piwa. Chyba ze walisz na bimber więc tam jakość jego jest mało ważna.
Czy można wykorzystać wysuszony słód i pominąć etap prażenia?
Zrobiłem około 50kg słodu stosując się do wskazówek w filmie ale nie widzi mi się prażenie takiej ilości słodu w piekarniku.
Robiłem piwo na niedisuszonym, wilgotnym, wędzonym słodzie. Miałem w Cieszynie na festiwalu, jest film na kanale o tym piwie.
Na pewno nie będzie się nadawał do przechowywania i może zostawiać posmak mokrego zboża w piwie.
A można zrobić bez wapna?
Wapno służy do odkażania zboża. Jest później usunięte w trakcie płukania.
A, i czy taki słód jest już gotowy do wykorzystania?
Tak, jest gotowy.
super dziękuje bardzo za poradnik ;)
Witam, zakupiłem jęczmień w młynie, mieli tylko „przygotowany i oczyszczony dla gołębi” miało to być moje pierwsze podejście do słodowania wiec postanowiłem spróbować na tym. Pan z młyna twierdził ze będzie kiełkować natomiast po wymoczeniu i leżeniu już od 3 dni w piwnicy nic nie zaczęło kiełkować... po prostu z takiego jeczmienia się nie da czy jak to wyglada?
Szczerze, nie mam pojęcia jak przygotowuje się ziarno dla gołębi. W ciągu trzech dni powinno już coś się pokazać. Mieszaj żeby nie zgniło i zobacz co pod spodem się dzieje.
@ ziarno podzieliłem na 3 pojemniki i w misce gdzie wysokość warstwy ma ok 10cm zaczęło kiełkować i temperatura wzrosła, natomiast w wiadrach gdzie jest po ok 15cm ziarno jest zimne i nic się nie dzieje, dzisiaj dodatkowo je zwilżyłem, czekam co się będzie działo
Ja mam w czasie kiełkowania warstwy około 30 cm. Ważne żeby się nie zaparzyło. Trzeba mieszać, natleniać, odprowadzać dwutlenek i kontrolować wilgotność.
Tutaj masz serię sprzed kilku dni.
th-cam.com/video/H2-QIeMVcXg/w-d-xo.html - dzień pierwszy
th-cam.com/video/fIoN6BsEeYk/w-d-xo.html - dzień drugi
th-cam.com/video/woNQ_gmtc_A/w-d-xo.html - dzień trzeci - ósmy
th-cam.com/video/VWyl2FUCYJ0/w-d-xo.html - dzień jedenasty
w materiale nie było ani słowa o ziarnie na słód. Jest specjalna odmiana jęczmienia nazywanego browarniczym. Bardzo różni się od innych odmian przeznaczanych na pasze. Ważna jest ilość białka i skrobi. Białko jest w ziarnie do słodowania niepożądane. Ziarno na pasze powinno tego białka zawierać jak najwięcej . Pożądana jest natomiast ilość skrobi. Zboże rosnące na urodzajnych glebach ba dużo białka a te rosnące na gorszych ma na odwrót , mało białka a dużo skrobi.
Ja zboże kupuje na targu, potrafię rozpoznać ilość skrobi i białka w ziarnie.
Po co te wapno gaszone?
Dezynfekcji ziarna, ochrona przed zakwaszeniem bakteriami.
@ Wielkie dzięki
To nie spławiki tylko plewy
Po co wapno gaszone ??
Wapno dodaję dla stabilizacji mikrobiologicznej ziarna.
@ czy wapno nie wpływa negatywnie na smak uzyskanego słodu ? Czy odsianie ziarna na młynku ręczny, wypłukanie i zostawienie do kiełowania nie jest łatwiejsze i czy tak próbowałeś a jeśli jakie rezultaty ? Zdrówka