SZERINTEM: ÚJRAJÁTSZHATÓSÁG

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 22 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 36

  • @zoltanfarkas4550
    @zoltanfarkas4550 3 ปีที่แล้ว +1

    Eddig csak a kezed láttam.Őrülök hogy ilyen videókat is csinálsz.Nagyon jó a téma.

  • @peter7126
    @peter7126 3 ปีที่แล้ว +6

    Nagyon örülök ennek a videónak, jó ötlet volt. 🙂 Nekem az egyik legfontosabb szempont egy játéknál az újrajátszhatóság. A feleségemmel mi nem a mennyiségre megyünk a játékoknál, hanem szeretjük, ha egy darabbal újra és újra szívesen játszunk. Több olyan játékunk is van, ami legalább 40-50 alkalommal asztalra került már, és még mindig nem unjuk.
    Az előkészület adta újrajátszhatóságra jó példa az Eldorádó Legendája. Rengeteg pálya összerakható, és bár utána már nagyon hasonló dolgokat csinálsz mindig, mégis más tud lenni a játék, nekünk legalábbis.
    A Ganz Schön Clever-ről eszembe jutott a Korinthosz, azzal is sokat tudunk szórakozni egy este alatt.
    Vagy a Kuruzslók. Mi a Javasasszonyokkal együtt használjuk, mindig véletlenszerűen rakjuk össze a könyveket és a "néniket", és imádjuk, hogy ennyiféle variáció lehetséges.
    Jók a szempontjaid, jöhetnek még a videók. Akár arra is kíváncsi lennék, hogy milyen javaslataid vannak az egyre komplexebb játékok felé haladásra. Lépcsőfokok, "megbarátkozás" az összetett szabályrendszerrel, ilyesmi. Javaslatok olyan személynek, akinek pl nincs elég önbizalma egy komplexebb játékhoz, de mégis érdekelné azok világa. Hogy érdemes elmerülni ebben a világban fokozatosan.
    Várjuk a többi videót is. 😉

    • @d3meeples
      @d3meeples  3 ปีที่แล้ว +1

      Köszi, jó témaötletek, átgondolom majd, hogy tudok-e annyit mondani, hogy megérje kinyitnom a számat. :D

    • @sadekhanna
      @sadekhanna 3 ปีที่แล้ว +1

      Szerintem ha komplexebb játékba akarod vágni a fejszéd olyan legyen, ahol a külcsíny vagy a téma nagyon vonz, sokat dob a motiváción. Érdemes előbb videót nézni, aztán szabálykönyvet olvasni, úgy könnyebben feldolgozható.

  • @zoltanbordas2788
    @zoltanbordas2788 3 ปีที่แล้ว

    Nagyon jó a téma és a videó, ahogy összegyűjtötted a szempontokat! Én nagyon sokat játszom szólóban, így jobban kedvelem azokat a játékokat, ahol van egy automa rendszer, ami random működik, mint azokat, ahol "csak" a több pontért lehet játszani. Köszönöm a Gaia Projekt említését, mert szerintem az egyik legjobb automa rendszere van :). És éppen ez a faktor (a jó automa rendszer) is nagyban növeli az újrajátszhatóságot nálam. Általában nem egy játékra pakolok ki egy dobozt, hanem kb. 8-9 játszma, vagy akár több is lemegy egymás után. GP esetében változtatva a fajokat, vagy a Flamme Rouge-ban a pályákat, start pozíciókat, automa versenyzők számát változtatva stb.
    Köszönjük!! :)

    • @d3meeples
      @d3meeples  3 ปีที่แล้ว

      Jó szempont, és igen, abszolút megértem, van egy csomó játék, amit akkor érdemes kipakolni, ha több játszma is lemegy belőle egymást után. :) Köszi a hozzászólást!

  • @ernovarga695
    @ernovarga695 3 ปีที่แล้ว

    Jó téma! Szuper a videó.
    Nekem az újrajátszható játékok : Mars, Kingdominó, Vigyázz 6. Várom a következő videókat. Sok sikert!

    • @d3meeples
      @d3meeples  3 ปีที่แล้ว

      Köszönöm!

  • @noemigyuris3350
    @noemigyuris3350 3 ปีที่แล้ว

    Nekem nagyon tetszik az egész csatornád, és örülök, hogy már véleményeket is mondasz. Érdekes volt az egész, és teljes mértékben egyet tudok érteni ezekkel. Kérlek, folytasd tovább!

    • @d3meeples
      @d3meeples  3 ปีที่แล้ว

      Köszönöm! :)

  • @KT881000
    @KT881000 3 ปีที่แล้ว

    Tetszett a téma, csak így tovább! :) Én igyekszem olyan játékokat beszerezni, ami többször is ugyanakkora élmény, mindig más és tartogat valami újdonságot. Szerintem az is növeli az újrajátszhatóságot ha egy játékban min. 2 mechanizmus keveredik. Mert az már ad egy kis kihívást, több dologra kell figyelni.

    • @d3meeples
      @d3meeples  3 ปีที่แล้ว

      Igen, a komplexitás abszolút befolyásolja az újrajátszhatóságot, bár néha úgy érzem már túllőnek a célon a tervezők. :D

    • @KT881000
      @KT881000 3 ปีที่แล้ว

      @@d3meeples igen, tény hogy már a társasjáték tervezők mindenkit próbálnak kiszolgálni...aki kikapcsolódni és szórakozni szeretne és azokat is akiknek ez az egész egy kemény agytorna...pontosabban arra vágynak hogy az legyen. :)

    • @koppanypalfalvi628
      @koppanypalfalvi628 3 ปีที่แล้ว

      @@d3meeples hihetetlenül magas újrajátszhatóságú játék, Munchkin. Mivel több száz kártya van benne hogyha minden kiegészítő megvan de már az alap játékban is több mint 100 kártya van. persze a keverés is eltarthat 10-20 percig de megéri mert maga a játék szerintem nagyon jó és természetesen nagyon sokszor újrajátszató mert nincsen két egyforma parti

  • @alexandragal2367
    @alexandragal2367 3 ปีที่แล้ว +3

    Jó a téma! 😊 Nekünk is fontos, hogy soxor legyen újrajátsz6ó. Amit mondtál a Photosynthesis-ről, azt én is így érzem, de sajnos a Mariposas is ugyanez a kategória. Nálunk a sok-sok hónapja megun6atlan a Mars. Még munka után este is van, hogy felhozza a párom, hogy Marsozunk 1et? 🤣 Nincs 2 1forma parti. A Ganz Schön-t sem lehet megunni. Tetszett a videó. Várjuk a következőt!

    • @d3meeples
      @d3meeples  3 ปีที่แล้ว +1

      A Mariposas esetében értem mire gondolsz, de az pl. nekem működik, hogy néhány havonta előkerül, és akkor tök jó élmény, valami miatt szeretem, de tény, hogy nem játszanék le több partit gyors egymás utánban. Köszi a hozzászólást!

    • @alexandragal2367
      @alexandragal2367 3 ปีที่แล้ว

      @@d3meeples néhány havonta előkerül, kb fél évente. 🤣

  • @tamasijjas110
    @tamasijjas110 3 ปีที่แล้ว

    Ugye készül még a Szerintem sorozatba videó? Sajnálnám, ha abbamaradna...

    • @d3meeples
      @d3meeples  3 ปีที่แล้ว +1

      Persze, tervezem, csak sajnos mint minden hobbi, szabadidőfüggő, és abból most egy jó ideje nem sok van. :(

  • @istvanhavasi2346
    @istvanhavasi2346 3 ปีที่แล้ว

    Kezdő játékosként már engem is elkezdett foglalkoztatni az újra játszhatóság. Ha veszek egy játékot, nem szeretném, ha 1-2 játék után kifulladna és unalmassá válna. Szerencsére a Tiltott Sziget szerintem olyan játék, amiben bőven van sok újrajátszhatóság. Eddig 9 partink van benne, ebből 4-et elvesztettünk, 5-öt megnyertünk. A Sárkányok Erdejével csak egyszer játszottunk még, de mégis olyan jó kis hangulatot teremtett, hogy biztos fogunk még vele újra játszani. Két újabb játékot néztem ki magamnak még idén. Az egyik a Kockahegyen is túl, a másik a Hősök útja. Mindkét játék esetében néztem róluk videókat és az jött le, hogy sok a lehetőség és nagy bennük az újrajátszhatóság. Remélem, hogy mindkét játéknál a gyakorlatban is így lesz. Legközelebb a Kockahegyen is túlt szeretném kipróbálni. Egyébként nagyon jók a videóid, nagyon élvezem őket.

    • @d3meeples
      @d3meeples  3 ปีที่แล้ว

      Köszönöm a kommentet és a biztatást. :)

  • @elistvan
    @elistvan 3 ปีที่แล้ว

    Ilyen játékaim mint amit a sakkról mondták a Rummikub és a Scrabble. Mindkettőt nagyon szeretem.

  • @marknemeth782
    @marknemeth782 3 ปีที่แล้ว

    Számomra az újrajátszhatósággal kapcsolatban az a legfontosabb, hogy sok különféle karakter vagy képesség legyen. Ez leginkább az aszimmetrikus játékokban van meg (Dice throne, Unmatched, Vast, Dungeon mayhem), de az is bőven nagy újrajátszhatóságot ad, ha mindenki egy-egy különleges képességgel kezd (Santorini, Colt express, és én a Marvel united-ot is ebbe a kategóriába sorolnám inkább).
    Ami még szerintem fontos lehet, az maga a mechanika. A pakliépítős játékok például szerintem eleve a mechanika miatt nagyon sokszor játszhatók, mert mindig más a pakli.
    Még talán egy maradt ki, azok a játékok, ahol a játék maga csak egy keret, és a játékosok töltik meg tartalommal. Itt olyanokra gondolok, mint a Joking hazard, CAH, Villamos dilemma, vagy akár a Munchkin. Ezeket sokan nem szeretik, pont azért, mert nem elég komoly játékok, de ezek mind a társaságtól lesznek igazán jók (Mondom ezt úgy, hogy a 4 felsoroltból eggyel játszottam összesen, de azt kifejezetten szeretem).
    Köszönjük szépen a videót és az újabb érdekes témát!
    Én még az aszimmetrikus játékokról is szívesen megnéznék/meghallgatnék egy hasonló videót tőled. :D

    • @d3meeples
      @d3meeples  3 ปีที่แล้ว +1

      Köszi a hozzászólást, jó ötlet az aszimmetria, mint téma. :)
      Szerintem említettem az ilyen játékokat, amiket említesz, nekem az a partijátékok kategória, ahol tényleg csak egy lazább keretet kap az ember, és mindenki azzal tölti meg, amivel tudja, így valakinek fantasztikus kategória, valakinek meg katasztrófa. :)

    • @marknemeth782
      @marknemeth782 3 ปีที่แล้ว

      @@d3meeples Akkor lehet csak én maradtam le 😅 de így legalább biztosan említve lettek, többször is.

  • @arklur3193
    @arklur3193 3 ปีที่แล้ว

    Tetszett a téma, jó volt hallgatni a véleményedet róla. A videóhoz talán annyit tennék hozzá, hogy a megemlített játékokról jó lett volna bedobni egy képet, csak egy rövid ideig. Nem mondanám kritikusnak, inkább csak arról van szó, hogy a legtöbb ilyen jellegű videóban szoktak, és úgy tényleg hozzáad a videóhoz/tartalomhoz, ha látom a játékot, amit megemlítesz.

    • @d3meeples
      @d3meeples  3 ปีที่แล้ว +1

      Köszi az ötletet, igen, erre gondolhattam volna, bár végül nem olyan sok játékot említettem meg konkrétan. Hátha legközelebb eszembe jut és berakok néhány képet. :)

  • @TheLuminousCleric
    @TheLuminousCleric 3 ปีที่แล้ว

    Pontosan az újrajátszhatóság hiánya miatt nem vásárolok történet alapú játékokat, ameriket. Az FFG üzletpolitikája szerintem inkább káros. Szeretem, ha egy játékot újra és újra elő tudok venni, más a setup.

    • @d3meeples
      @d3meeples  3 ปีที่แล้ว

      Érdekes, mert bár valóban nagyon költséges mulatság, de én mégis a történetvezérelt játékok mellé szívesen leülök sokszor, ott tényleg azt érzem, hogy mindig más a folytatás egyrészt a történet miatt, másrészt az apró mechanikai újdonságok miatt, amik bekerülnek egy-egy újabb paklival. De azt nem igazán értem, hogy mi miatt érzed károsnak. Mármint a kiadók többsége nem ezt a vonalat képviseli, szóval ez nem valami kötelező dolog, még csak trendnek sem érzem, így nem nagyon látom, hogy miben ártanak, legfeljebb valakinek való, valakinek meg nem. :)

    • @TheLuminousCleric
      @TheLuminousCleric 3 ปีที่แล้ว +1

      @@d3meeples Mindannyian mást keresünk egy játékban. Az amerik szerintem inkább egy élményt nyújtanak, egy izgalmas sztorit, olyan, mintha moziba mennél. Csak szerintem ezzel, hogy megismerek egy sztorit, vagy végigjátszok egy kampányt, az már nem tud ugyanolyan élményt nyújtani később, mert már ismerem. Az FFG-nél maradva. Szerintem egy pénztemető. Van egy alapdoboz, néhány sztorival, és a kiegészítőkre épít. Ez szerintem sok játékosnak elfogadhatatlan. Konkrétan olyan, mint a videó játékoknál az alap + DLC rendszer.
      Az eurokban azt szeretem, hogy az újrajátszhatóságot általában vagy egy random setuppal vagy a játékos képességekkel oldja meg. Így azt érzem, hogy a játékomat bármikor játszom, nem unok rá.

    • @d3meeples
      @d3meeples  3 ปีที่แล้ว +1

      @@TheLuminousCleric igen, én ezt értem, csak azt nem, hogy szerinted ez miért káros. Értem, hogy a videójátékoknál már trenddé alakult, és ott tényleg gond lehet, hogy túl sokan követik ezt az üzletpolitikát. De társasjátékokon belül ez nem annyira jellemző. Igen, pénztemető, de számomra olyan pénztemető, amit még meg is köszönök a kiadónak. :)

    • @TheLuminousCleric
      @TheLuminousCleric 3 ปีที่แล้ว

      @@d3meeples Ha társasjátékot veszek, akkor nem szeretném, hogy csak egy bizonyos játék alkalom legyen benne, hanem végtelen.

    • @d3meeples
      @d3meeples  3 ปีที่แล้ว

      @@TheLuminousCleric nem egy alkalom van benne, bőven többször játszható mindegyik, és nem lesz két ugyanolyan játszma, legalábbis amiről én beszélek. :) De a végtelen sem értelmezhető, legalábbis ilyen szempontból semmiféleképpen sem, nincs olyan játék, ami végtelenszer újrajátszható, legfeljebb elméleti síkon. :)

  • @Horvath_Botond
    @Horvath_Botond 3 ปีที่แล้ว

    Én nem szeretem a kevésszer játszható játékokat. A kedvenceim:
    Bang!- különböző karakterek, célok minden körben.
    Catan: A játéktábla, hogy merre megyünk: kikötőbe, fejlesztéskártyákra, településekre, városokra, sok érc, sok fa, miből mennyi.
    Unmatched: Választható tábla, választható karakter.
    Rizikó: Más kezdőhelyek, variációk, ,,stratégiák".

    • @d3meeples
      @d3meeples  3 ปีที่แล้ว

      Ebből a felsorolásból is látszik, hogy mennyire szubjektív ez sokszor, pl. biztos vagyok benne, hogy a Rizikót sokan alacsony újrajátszhatóságú játéknak tartanák, de az a fontos, hogy mindenki megtalálja, hogy számára mit jelent ez a fogalom, és ahhoz mérten élvezze azokat a játékokat, amiket megszeret. :)

  • @Anderson-le8np
    @Anderson-le8np 3 ปีที่แล้ว

    4+ játék 5+ játék. gyermekjátékok. Brazíliából származom