Cobra 146 GTL wspaniały klasyk !

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ก.ย. 2024
  • Szkoda że takich radiotelefonów już się nie produkuje , a szkoda , bo teraz radio ma mieć siedem kolorów podświetlenia , i kilkadziesiąt funkcji , reszta jest nie istotna !!!

ความคิดเห็น • 15

  • @korotek80
    @korotek80 หลายเดือนก่อน +2

    Mam sentyment do tej Cobry.Obiekt pożądania w latach 90.Piekne radio.

  • @michaoksentyuk8839
    @michaoksentyuk8839 หลายเดือนก่อน +8

    Zawsze czekam na nowy film . Dla mnie Pana praca i filmiki są wyjątkowe. Pozdrawiam serdecznie

  • @PaweLucke
    @PaweLucke หลายเดือนก่อน +3

    Lubię takie klasyki,nic tylko naprawiać.Pozdrawiam ML583

  • @andrzejbogus4369
    @andrzejbogus4369 หลายเดือนก่อน +4

    Prezydent Jackson to jest klasyk.

  • @leod.9884
    @leod.9884 หลายเดือนก่อน

    Super radiotelefon, do dzisiaj mam dwie sztuki. Wychodzi z niego piękna modulacja oczywiście po wymianie mikrofonu na przykład na DM 432 MT. Rozwinięciem jest Cobra 148

  • @mietekmietek1112
    @mietekmietek1112 หลายเดือนก่อน +1

    Radio klasyk.
    Pozdrawiam

  • @piotrkudelski7589
    @piotrkudelski7589 หลายเดือนก่อน +3

    super radio jedyny minus nie ma dodatkowych 40ek

    • @arkadiuszweiss
      @arkadiuszweiss หลายเดือนก่อน +2

      Ale wtedy nie jest CB-radiem.
      Dlatego produkuje się take i ..takie radia. Jedni chcą być CB-radiowcami (jest ich już bardzo mało) a inni piratami radiowymi, choć ta nazwa ludzi denerwowała i woleli nazywać się "free-bandowcami", - "Nadawcami wolnego pasma" .
      Radiostacje free-band nie musza spełniać przepisów radiowych dlatego mają wyższe parametry radiowe nadajnika gdyż teoretycznie nie wolno ich używać. Nawet w latach 70-80' oznaczano takie urządzenia jako "Export" co znaczyło że w kraju producenta jest nielegalne, niestety nie było kraju gdzie były legalne.
      Dziś jest inaczej, produkuje się radiostacje na pasmo 28 MHz a sam kupujący bierze odpowiedzialność za nielegalne użycie w paśmie 27 MHz.
      Pasmo 28 MHz dawno temu powstało jako pasmo UKF gdyż dawno temu pasmo do 20 MHz było pasmem krótkofalowym, USA najszybciej bo zaraz w latach 50' zmieniło nazwę podzakresów, w Europie wschodniej długo zakres do 20 MHz był zakresem krótkofalowym dlatego nawet w roku 70' sprzedawano ostatnie rosyjskie radiostacje wojskowe z oznaczeniem pasma 20-22 MHz jako UKF.
      Stąd Pasmo 28-29 MHz jest pasmem kanałowym gdyż dawniej był to UKF.
      Dobrego zdrowia i powodzenia.

    • @ADLER.Oberschlesien
      @ADLER.Oberschlesien หลายเดือนก่อน +3

      ​​@@arkadiuszweiss trochę dziwna wypowiedź, gdyż pasmo 11 metrów ma trochę większy zakres częstotliwości, niż radio z tego materiału. Jestem użytkownikiem CB radia ponad 35 lat. Korzystam tylko z 11 metrów, gdyż nigdy nie wyrobiłem licencji Krótkofalarskiej, ciągle jestem aktywnym radiowcem i jestem bardzo wdzięczny kolegom za reaktywację i Klubów Radiowych i samych łączności. Przy okazji tego wpisu bardzo Serdecznie Pozdrawiam Pana Andrzeja i jestem mu wdzięczny za Jego Pracę. Panie Andrzeju w krótce się zgłoszę po odbiór moich perełek. Pozdrawiam Serdecznie Wszystkich z Górnego Śląska (Opolskie). Muszę jeszcze dodać, że w latach 90tych byłem nazywany jako Hubert International, a dlaczego, bo byłem w stanie prowadzić Samochody Ciężarowe w moim Regionie w pięciu językach, aby szybko i sprawnie ich kierowcy docierali do celu. Zawsze dbałem o swój sprzęt i wtedy większość zawodowych kierowców o to dbała. Uzyskiwaliśmy czytelne łączności w modulacja AM powyżej 50ciu kilometrów między Mobilami. . W dzisiejszych czasach jest problemem uzyskać taką łączność pomiędzy stacjami stacjonarnym w tej modulacja. Były przepiękne radiowe czasy. Kłania się Wszystkim operator Hubert

    • @arkadiuszweiss
      @arkadiuszweiss หลายเดือนก่อน

      Witam.
      Niemcy oraz Anglia dostały dodatkowe pasmo ponieważ użytkowcy skarżyli się że kierowcy przeszkadzają nie przestrzegając przepisów radiowych. Inne kraje mają standardowo 40 kanałów. W tym że w Niemczech właściwie zakres dodatkowy jest przeznaczony do łączności cyfrowej a Anglia może korzystać ze swojego dodatkowego pasma tyko w modulacji FM do odchyłu 2 KHz.
      Ma Pan niesamowite warunki terenowe uzyskując tak ogromne wręcz wysokie zasięgi, CB-radio jest kwalifikowane jako radiostacja o zasięgu do około 7 km dla 170 cm anteny lub 15-20 km stacji bazowej z anteną na wysokości 15 metrów. Dla mocy wyjściowej 2,5 W oraz modulacji 90% . Czołgowe radiostacje uzyskują około 15-20 km dla 50 W mocy miedzy sobą . Wszystko mierzone w terenach nizinnych.
      Dawniej były jeszcze normy maksymalnej długości anten samochodowych i wysokości montażu anteny bazowej.
      Oraz limitu zasięgu na jaki wolno nawiązać łączność, poza tym łączność z innym krajem była zabroniona.
      W USA cały czas jest limit wysokości anteny bazowej do 18,3 metra.
      W Polsce zawsze był brak limitu nawet w 1965 roku.
      W Poslce wtedy bez zezwolenia można było użyć radiostacji o mocy do 150 mW fali nośnej a w innych krajach zabronione pod karą wiezienia jak w Niemczech czy USA.
      W Polsce wystarczyło opłacać rachunek jak za radio telewizję co miesiąc, jednak nikt tego nie przestrzegał ponieważ kar, więzienia i rozstrzelania w praktyce nie było.
      Niemcy mogli używać radiostacji w tym czasie o podobnej mocy tylko gdy pełnili służbę Państwową lub mieli firmę.
      W USA za darmo do 100 mW mocy zasilania (10 mW mocy wyjściowej) za darmo dla każdego, jednak już od 1958 roku za klika dolarów miesięcznie dostawało się zezwolenie klasy D na nadajnik 5 W Input Power.
      W Polsce podobna licencja na 2 W Input Power (to jest 0,5 W mocy wyjściowej) od około 1965 roku do 1990.
      W Europie moce były niższe z uwagi na bliskość innych domostw. Możliwe zakłócenia do TV i Radiodyfuzji, zagęszczenie mieszkańców wzajemnie sobie przeszkadzających.
      Polska komunistyczna wbrew powszechnej opinii była krajem bardzo wolnym i wiele przepisów jakie inne kraje musiały przestrzegać w Polsce nie były normowane.
      Był też okres w Włoszech że wyprodukowano radiostacje CB z dodatkowym pasmem 7 MHz , po kilku latach całkowicie tego zabroniono gdyż służba radiokomunikacji amatorskiej była bardzo temu przeciwna gdyż CB-radiowcy całkowicie przejęli przez swoja liczebność pasmo 7 MHz , nastąpiła krótka burzliwa "wojna" i zabroniono budować takie radia dwupasmowe. To był kres na początku lat 70'. Radiostacje bazowe były budowane jeszcze na lampach gdyż stopnie końcowe o tak dużej mocy jak 2-3 W w wydaniu lampowym były znacznie bardziej niezawodne, dysponowały wydajniejszą modulacją a często mocą ponad limity, często do 5 - 6 W.
      W okresie do 1977 ogranicznik modulacji ( kompressor ) nie był wymogiem, jednak tylko do limitu mocy 2,5 W jak ówczesny standard mocy ( 5W Input Power ). Po tym okresie przyznano limit 4 W ( nie nakaz ) mocy wyjściowej, standard mocy zasilania " Input Power " przestał obowiązywać ale ustalono limit mocy obwiedni do 12 W zatem dla 4 W nadajnika moc podczas modulacji nie mogła wynieść 16 W co dało by 100% modulacji a jedynie 73 % co odpowiada 12 W mocy obwiedni.
      Dlatego fabryczne radiostacje mają moc niższą aby można było wytwarzać modulację bliższą 100% np 2,5 W co przy 100% modulacji dało by 10 W mocy obwiedni.
      Standard mocy zmieniono dlatego aby zmniejszyć ilość zakłóceń generowanych przez tysiące-miliony wówczas istniejących stacji w USA - przez pracę nadajnika bez ograniczenia modulacji i mocy a tym samym mocy obwiedni.
      Ponadto standard mocy zasilania 5 W był zachowany do napięcia zasilania 12,5 V .
      Standard pomiaru mocy zasilania powstał dlatego że nie było tanich przyrządów pomiarowych na lampach elektronowych, mierzono więc pobór mocy stopni mocy i tak było na całym świecie. Dopiero masowy dostęp do szybkich germanowych diod detekcyjnych spowodował zmianę pomiaru mocy urządzeń cywilnych poprzez dostęp do taniego miernictwa W.CZ.
      Moc dopuszczającą mierzono poprzez pomiar prądu stałego pobieranego przez tranzystor mocy oraz napięcia jaki go zasilało.
      Obie wartości mnożone przez siebie nie mogły dać wyniku wyższego niż 5 W.
      Typowo to było (dla napięcia zasilania 12,5 V) około 9 V zasilania stopnia mocy oraz 0,55 A poboru prądu. Dla impedancji 50 Ohm lub innej prawidłowej dla danego typu stopnia mocy.
      Spadek napięcia zasilania pochodził z rezystancji połączeń wewnętrznych oraz szeregowej diody prostowniczej i transformatora modulatora.
      Napięcie zasilania 12,5 V pochodziło od napięcia jakie wytwarzają miniaturowe akumulatory Ni-Cd w czasie kilku pierwszych sekund pracy pod obciążeniem ( stacje przenośne ) oraz akumulator samochodowy w stanie naładowania lecz nie ładowany plus oporność przewodów zasilania i wkładki bezpiecznikowej.
      Standard zmieniono ponieważ samochód podczas pracy silnika spalinowego ładował akumulator do napięcia znacznie wyższego niż 12,5 V przez co nadajnik radiostacji posiadał wyższą moc zasilania i moc wyjściową co łamało przepisy.
      Ustalono że moc fali nośnej nie może przekroczyć 4 W a moc szczytowa 12 W.
      Do czasu obecnego pracując mocą do 2,5 W nadajnik nie musi posiadać układu kompresji, to jest ukłon dla posiadaczy zabytkowych radiostacji z zasilaczami 12 do 12,5 V.
      Są jeszcze przepisy szerokości modulacji ale nie pamiętam ich, są dostępne na stronie:
      www.ecfr.gov/current/title-47/chapter-I/subchapter-D/part-95
      Zasilacze 13,8 V dawniej były zabronione.
      Zasilanie radiostacji przenośnych z zasilacza było zabronione z uwagi na dostawanie się napięcia W.CZ. do sieci zasilającej.
      Istniały zasilacze spełniające normy separacji W.CZ. ale były produkowane przez USA zatem wielokrotnie droższe niż niewolniczo produkowane radiostacje CB w Tajwanie czy Japonii.
      Generalnie nie instalowano gniazd zasilania w starych radiostacjach przenośnych, potem je dodano jednak użytkownik musiał użyć samodzielnie pracującej anteny zewnętrznej aby radiostacja, przewody zasilania niskiego napięcia, zasilacz oraz sieć zasilająca nie stała się przeciwwagą dla anteny.
      Ponadto dawniej gdy jeszcze choć trochę bano się interwencji służb porządkowych wymiana mikrofonu na inny niż oryginalny była zabroniona, gdyż to mikrofon definiował pasmo zajęte przez modulację. Radiostacje często miały bardzo uproszczone filtry M.CZ. służące tylko ochronie przed wpływem napięcia w.cz. na wejście modulacyjne.
      Dobrego zdrowia.

  • @karolfrybes3633
    @karolfrybes3633 หลายเดือนก่อน

    Szkoda że nie ma po naprawię jak wyszło :)

  • @krzysztof3u
    @krzysztof3u หลายเดือนก่อน

    Cobra z tego co pamiętam odbiegała od Onwy a nie mówię już o Alanie lub Prezydencie. Cobry strasznie siały i słabe miały nadawanie nie było zbyt chętnie kupowane przez użytkowników.

  • @adamchevyberlin8741
    @adamchevyberlin8741 หลายเดือนก่อน +1

    2024 rok a Pan nagrywa w 480p,oczy bolą

    • @marcinmarcin6930
      @marcinmarcin6930 หลายเดือนก่อน +6

      To po co oglądasz?

    • @hubertwodarski167
      @hubertwodarski167 หลายเดือนก่อน +5

      I po co takie komentarze? Nikt nikogo nie zmusza do oglądania