Trzy powstania śląskie bez mitów - dr Piotr Napierała

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 8 ก.ย. 2024
  • Precyzyjnie wykonane okulary korekcyjne w dobrych cenach zamówicie tutaj 👉 OKIO.pl
    To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
    Powyższy materiał jest płatną reklamą.
    Tu możesz wesprzeć mój kanał: patronite.pl/d...
    Książki naszego wydawnictwa: www.theatrumil...

ความคิดเห็น • 34

  • @drPiotrNapieraa
    @drPiotrNapieraa  6 หลายเดือนก่อน +2

    Precyzyjnie wykonane okulary korekcyjne w dobrych cenach zamówicie tutaj 👉 OKIO.pl
    To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
    Powyższy materiał jest płatną reklamą.
    Tu możesz wesprzeć mój kanał: patronite.pl/drpiotrnapierala?podglad-autora
    Książki naszego wydawnictwa: www.theatrumilluminatum.pl/shop

  • @johannes4293
    @johannes4293 6 หลายเดือนก่อน +4

    Fest fajny bajtrag. Bardzo wazny materiał. Mam wrażenie, ze za wiele w naszym kraju sie mowi o warszawce/krakowie a za malo o innych regionach.

  • @marcink.4959
    @marcink.4959 6 หลายเดือนก่อน +6

    Pamiętam taki serial "Pogranicze w ogniu" z początku lat 90-tych z młodym Pazurą i Lubaszenką. Całość kręci się wokół Poznania i Wielkopolski, ale są epizody i śląskie z okresu dwudziestolecia. Ciekawe czy Doktor widział ten serial i na ile on jako tako oddaje ducha tej epoki...

  • @aleksandraramza2752
    @aleksandraramza2752 6 หลายเดือนก่อน +5

    Pochodzę ze Śląska ,urodziłam się w Kędzierzynie-Koźlu bardzo blisko Opola i blisko Góry Świętej Anny.Moja miejscowośc Polską nazwę Kędzierzyn oraz niemieckie Kandrzin i stację kolejową Kosel-Kandrzin wymienia Słownik geograficzny Królestwa Polskiego wydany na przełomie XIX i XX wieku. W 1934 władze III Rzeszy zmieniły nazwę miasta z Kandrzin na Heydebreck O.S., która obowiązywała do 1945.Dla ciekawostki dodam że miałam paszport niemiecki 5 lat z nazwą Heydebreck O.S a drugi po 2000 roku zmieniono na Kandrzin.Pozdrawiam .♥️🌷

    • @dobromirkazmierczak6584
      @dobromirkazmierczak6584 6 หลายเดือนก่อน +1

      Pani paszport z Heyderbreck był powojenny?

    • @aleksandraramza2752
      @aleksandraramza2752 6 หลายเดือนก่อน +1

      @@dobromirkazmierczak6584 oczywiście 😊

    • @aleksandraramza2752
      @aleksandraramza2752 6 หลายเดือนก่อน

      @@dobromirkazmierczak6584mam pochodzenie po babci i mamie urodziłam się w1981r.😅☺️

    • @panpogo
      @panpogo 6 หลายเดือนก่อน +4

      ​@@aleksandraramza2752Mam rodzinę na Śląsku Opolskim i gdy zwiedzam ich gospodarstwo rolne to mają budynki z końca XIX gdzie w centralnej Polsce nawet dziedzic takich nie posiadał, a są zwykłymi chłopami. Różnica między Śląskiem, a centralną Polska jeszcze sto lat temu to przepaść.

  • @drPiotrNapieraa
    @drPiotrNapieraa  6 หลายเดือนก่อน +3

    powiedziałem, że po I powstaniu Grenzschutz został zlikwidowany; miałem na myśli Sichertheitspolizei Sipo
    Wiosną 1919 roku została utworzona niemiecka policja bezpieczeństwa - Sicherheitspolizei, w skrócie Sipo, powszechnie zwana „zycherką”. Policja ta przejęła niektóre zadania wojskowe, m.in. strzegła granicy z Polską. Sipo utrudniało napływ polskich bojówkarzy na tejże granicy. Jednocześnie ułatwiało napływ niemieckich bojówkarzy i transport broni na Górny Śląsk poprzez linię demarkacyjną oddzielającą ten teren od Rzeszy[potrzebny przypis]. Po zawarciu traktatu wersalskiego aliancka Rada Najwyższa nakazała Niemcom rozwiązanie Sipo do kwietnia 1920 roku. Decyzję tę jednak zignorowano, zaś po przybyciu Komisji Międzysojuszniczej i opuszczeniu Śląska przez oddziały Grenzschutzu, Sicherheitspolizei stała się jedyną zorganizowaną siłą wojskową strony niemieckiej na obszarze plebiscytowym.

    • @Programista100k
      @Programista100k 6 หลายเดือนก่อน

      Grenzschutz to po polsku straż graniczna.

  • @drPiotrNapieraa
    @drPiotrNapieraa  6 หลายเดือนก่อน +5

    Po zakończeniu powstania przyznano Polsce decyzją Konferencji Ambasadorów w Paryżu z 20 października 1921 roku[25], głównie z inicjatywy Francji, której zależało na maksymalnym osłabieniu Niemiec, Katowice, Królewską Hutę, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice oraz powiaty: pszczyński, katowicki, większe części bytomskiego wiejskiego (65%), lublinieckiego (68%), rybnickiego (84%), tarnogórskiego (74%) i zabrskiego (60%) oraz skrawki powiatu bytomskiego miejskiego (28%), raciborskiego (25%), i gliwickiego[26], pozostawiając w posiadaniu niemieckim 2/3 obszaru Górnego Śląska, w tym 345 obwodów głosowania opowiadających się za przyłączeniem do Polski. Polsce zostały przyznane natomiast liczne miasta, których ludność opowiedziała się w znacznej większości za przyłączeniem do Niemiec, m.in. Katowice, Mysłowice, Królewska Huta, Mikołów, Pszczyna, Rybnik, Żory, Tarnowskie Góry i Lubliniec (poza miastami w tej części obszaru plebiscytowego najczęściej ludność opowiedziała się za przynależnością do Polski, co odzwierciedlało zasadę większości polskiej w okolicznych wsiach, a mniejszości w samych miastach). Pomimo że Polsce przyznano mniejszą część Górnego Śląska znalazła się tam jednak większość zakładów przemysłowych. Z 82 kopalń, 14 stalowni i 37 wielkich pieców w Polsce znalazły się: 63 kopalnie, 9 stalowni i 22 wielkie piece.

    • @Programista100k
      @Programista100k 6 หลายเดือนก่อน

      Przyznano Polsce ale ten kawałek Górnego Śląska miała autonomię, którą Polska podeptała.
      "Uważam, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, gdyby dla celów agitacyjnych, dla blagi, dał Śląskowi Statut autonomiczny (czyt. autonomię), to byłby się jako ustawodawca sprostytuował. Sprostytuował byłby się przez to także Rząd Rzeczypospolite j Polskiej. Jeżeli żądałem postanowienia zawartego w artykule 44, to właśnie z tego powodu, że byłem zastępcą Komisarza Plebiscytowego i nie chciałem, aby w przyszłości powstały niejasności i ażeby mógł ktoś zarzucić, żeśmy pracowali dla blagi, dla celów agitacyjnych, w zamiarze usunięcia tego, co dano, gdy cel będzie osiągnięty. To tylko chciałem powiedzieć w interesie prawdy." Konstanty Wolny

  • @dawidsajewski3337
    @dawidsajewski3337 6 หลายเดือนก่อน +3

    Co do wyborów w plebiscytach, decydowało to, że Niemcy niosły cywilizację. Przykładem z moich okolic jest miejscowość Olecko, gdzie za przystąpieniem do Polski głosowały tylko 2 osoby. Olecko oddalone od Suwałk o 30 km już w XIX wieku miały gazownię, elektrownię, wodociągi i kanalizację. Dla porównania w Suwałkach, które należały do zaboru rosyjskiego elektrownia powstała dopiero w 1927 roku, a budowa kanalizacji, wieża ciśnień rozpoczęto dopiero w 1960 r.

    • @mirosawzdabasz7754
      @mirosawzdabasz7754 3 หลายเดือนก่อน

      Więc czemu wybuchło powstanie wielkopolskie?

    • @dawidsajewski3337
      @dawidsajewski3337 3 หลายเดือนก่อน +1

      @@mirosawzdabasz7754 Bo Poznaniacy nie mieli bezpośredniego porównania jak dobrze zarządzają Niemcy, a jak źle można zarządzać przez Rosjan. Na tych ziemiach cywilizację niosły Niemcy, a w Poznaniu cywilizacja już była i wtedy jest miejsce na uczucia powstańcze.

  • @mirosawdrazek5833
    @mirosawdrazek5833 6 หลายเดือนก่อน +4

    Włochy były pierwszym państwem, które uznało niepodległe państwo polskie. Byly bardzo antyniemieckie i propolskie, co ma swój dalszy ciąg 20 lat później, gdy nie reagowały na masowe przejazdy Polaków internowanych na Bałkanach, do nowo tworzonej armii, we Francji. (Przy okazji: Japonia uznała rząd londyński, akwarelista H nie był zachwycony... A potem rząd londyński wypowiedział Japonii wojnę.).

    • @ewaepkowska749
      @ewaepkowska749 2 หลายเดือนก่อน

      W sumie to pierwsza była Szwecja, ktora odebrala iskrówkę i na nią odpowiedziala.

  • @aleksandraramza2752
    @aleksandraramza2752 6 หลายเดือนก่อน +4

    Zapraszam na Annaberg czyli Górę Świętej Anny można zobaczyć pomnik amfiteatr i tablice upamiętniającą Powstanie Śląskie gdzie jest zniszczone co jakiś czas (np.ślady po strzałach w tablice)przez autochtonów niemieckich.

    • @helenagrzegorczyk1114
      @helenagrzegorczyk1114 6 หลายเดือนก่อน +1

      To jest prawdopodobnie jeden z najpiękniejszych amfiteatrów w Polsce!

    • @arkadiuszkusa7569
      @arkadiuszkusa7569 6 วันที่ผ่านมา +1

      Nie wiem czy można nazwać Niemców autochtonami, raczej nimi są Ślązacy słowianie.

  • @katryk94
    @katryk94 6 หลายเดือนก่อน

    Pozdrawiam z Mysłowic :)

  • @aleksandraramza2752
    @aleksandraramza2752 6 หลายเดือนก่อน +2

    👍🏻🥰

  • @arekmaachowski7003
    @arekmaachowski7003 6 หลายเดือนก่อน

    42:20 "większą część Górnego Śląska"? Myślałem że Polska otrzymała mniejszą część Górnego Śląska, ale za to bardziej uprzemysłowioną

  • @balcerzaq
    @balcerzaq 6 หลายเดือนก่อน +1

    Ooo mam gdzies pocztowke z tamtego okresu. Pokazuje zwloki w garniturze z dziura w glowie. Dosyc makabryczna. Tresc brzmi Sp Piotr Niedurny. Jego smierc wola o pomste do nieba…

  • @aleksandraramza2752
    @aleksandraramza2752 6 หลายเดือนก่อน +1

    Viva la France ♥️♥️♥️

  • @dariuszkwietnioczub
    @dariuszkwietnioczub 6 หลายเดือนก่อน +1

    Moze cos o mniej znanych wystapieniach jak bunt chlopski 1811 roku, tzw. zmowa tworkowska na Gornym Slasku?

  • @Borys_i_Tyle
    @Borys_i_Tyle 6 หลายเดือนก่อน

    Piotr zastanawiam się nad przyszłością Polski . Jakie wiedziałbyś główne cele na 10 lat . Co było by Twoimi priorytetami. Moimi to podniesienie wydatków dwu krotnie na szkolnictwo wyższe i podobnie szkoły powszechne . Co związku z tym budowa nie drogich dla studentów akademików oraz mieszkań dla profesorów czy kadry naukowej. Inwestycje w ściągnięcie studentów do Polski. W infrastrukturę energetyczna , kolejowa i portowa też dwu krotnie bym podniósł wydatki . Kontynuowanie rozbudowy Armii we współpracy z USA , Korea oraz Francja i GB. Zciesnienie współpracy dyplomatycznej z Francją w pierwszej kolejności oraz Niemcami i Ukraina oraz Szwecja nie zapominając o UE przedewszyskim. 800 plus super ale oddałbym szkoła 500 plus tylko dla uczniów do 21 roku życia . Żlobek i przedszkole też 500 plus. Zwolnienie z podatków dla Firm magazynujących energię aby oddolnie była tworzona sieć magazynów powiązanych z Fotovoltaiką czy wiatrakami. To były by moje priorytety.

  • @72KAK
    @72KAK 17 วันที่ผ่านมา

    Panie doktorze tylu bzdur o Śląsku i tzw. powstaniach ile pan zawarł w tym wideo to by się "wybitny" historyk Popiołek nie powstydził. A w tym momencie jestem w 1/3 oglądania dopiero.

    • @72KAK
      @72KAK 17 วันที่ผ่านมา

      P.S. dochodzę do końca i zastanawiam się z czego ten doktorat pan pisał i na jakiej uczelni.

  • @QbkR_from_10000_feet
    @QbkR_from_10000_feet 6 หลายเดือนก่อน

    👌👌👌👍