Bardzo fajny materiał, widziałem też filtr kubełkowy ale po 2 latach tam to 2 razy tyle było hehehehe ale dobrze bo wtedy tam jest mega super biologia i super dojrzały filtr pozdrawiam 😊.
No pięknie to przedstawiłeś i teraz aż się boje zajrzeć do moich baniaków bo długo więcej od Ciebie do nich nie zaglądałem z tym że na każdym pracuje prefiltr 3l który czyszczę co 2/3 tygodnie pozdrawiam miłego wieczoru👍👍👍
Najlepszy patent na czyszczenie zdemontowanych węży w filtrze, to zrobić korek z kawałka ręcznika papierowego czy papieru toaletowego ale taki dość spory i spasowany dość ciasno. Wąż z takim korkiem podpinany pod króciec kranu ogrodowego i ognia, węże czysciutkie w pare sekund ;) Ps. Bardzo lubię Twój kanał AleX, nie ma zbędnej gadki i przedłużania, nie ma wymadrzania się i tonu autorytetu (wszyscy się uczymy, normalna wymiana doświadczeń) i nie jest monotematycznie bo od czasu do czasu jest pies czy kot na kanale 😁 Pozdrawiam serdecznie!
To prawda, papier i wąż ogrodowy to skuteczna metoda ale ja stosuję wycior jako metodę domową bo jak bym przypieprzył taką akcję z papierem i ciśnieniem wody w mojej łazience to nie wiem czy bym zdążył z malowaniem zanim żona z pracy wróci 🤣 Bardzo dziękuję za taką pochlebną opinię. Bardzo mi miło. Taka wymiana doświadczeń to fajna sprawa. Chodzi mi po głowie pewien pomysł na taki powiedzmy "odcinek specjalny" ale zastanawiam się jeszcze bo może się okazać że włożę kij w mrowisko 🤣 Dzięki, pozdrowienia 😀
@@AleX_aqua dlatego wspomniałem o kranie ogrodowym. Miałem podobną przygodę, z tym że z elewacja domu - na szczęście udało się spłukać bez śladów 🤭 A kontrowersyjne tematy też są potrzebne, bo wywołują dyskusje także śmiało 😁 Dziękuję za odpowiedź i powodzenia, a ja jako widz czekam na kolejne ciekawe filmy!
Dziękuję za ten filmik, jestem laikiem akwarystycznym. Niby to takie oczywiste, ale bardzo potrzebne nagranie. Kupiłam mały filtr zewnętrzny do akwarium o małej poj . 30-50 i szukałam właśnie jak często się go czyści i jak. Czy ta ceramika się nadaje potem itp.
Wiesz co, nie czekaj 15 miesięcy z czyszczeniem. To za długo. W zależności od modelu filtra i ilości ryb w akwarium lepiej jest czyścić co 6-10 miesięcy. Te 10 to jeśli filtr ma prefiltr. Bo prefiltr i tak czyścisz częściej. A ceramika? Oczywiście że się nadaje ponownie. Nawet powinna zostać wykorzystana ta sama.
Aquael widzę że znalazł swoją drogę jeśli chodzi o filtry zewnętrzne, wszystkie są podobne. Ja osobiście używam hipermaxa, budowa i kultura pracy podobna, zobaczymy efekty.
@@AleX_aqua moim też ale mogli by popracować nad osprzętem, typu wloty i wyloty. Ja w hipermax-e mam wszystko mocowane na przyssawki co przy tak grubych wężach i takiej mocy jest pomyłką. Sam kubeł jest ok, jak narazie.
@@edwardnowak1370niby tak .ale jak widziałem jakie też to jest w ehaimach to wolę te od aquaela. Dlatego ja po kilku dniach z używania oryginalnych poleciałem kupić jbla wylot do swojego ultra 1500. Wlot nie pamiętam od czego mam,chyba JBL.. Zresztą tego jbla też wymieniłem na inną kombinację. Ale faktycznie .filterek mega. Służy w 300itrach Malawi ,jednak zamieniam go na ultra 2000 a 1500 idzie zamiast e902 do tanganiki 96litrow. Z e902 nie jestem zadowolony. Tyle.
Przed moim Ultramaxem 2000 zrobiłem sobie dodatkowy prefiltr z korpusu narurowego polecam super rozwiązanie, szkoda że nie mozna zdjęcia wkleić bo bym Ci pokazał
Aquael ma super zatrzaski , ja stosuję dodatkowy prefiltr na wejsciu Ujet 3, ten który mamy oryginalnie po prostu dużo puszcza .Czyszczenie U jet 3 , 3/4 razy w miesiacu przy podmianach - po otwarciu kubła czysto po ponad roku.
Też mam filtr hypermaxa - najlepszy akwarystyczny zakup póki co. Prefiltr płukam, gdy mi się przypomni lub gdy zaobserwuję spadek przepływu, a do środka jeszcze nie zaglądałem przez pół roku i póki co nie zamierzam. Już nigdy nie kupię filtra bez prefiltra.
Taki prefiltr traci po krotkim czasie swoje właściwości. Wiem to z praktyki. Pół roku pracy, 2 razy czyszczony prefiltr w ultra 2000. Kilka dni temu otweiralem cały by podmienic wkłady. Prefiltr syf jak diabli ,gąbka w pierwszym koszu niewiele czystsza od tej z filmiku. Kolejny kosz to były pochłaniacze wsypane do rajstop. Syfu grubo jak diabli. kolejne to była ceramika i również dużo syfu. Podejrzewam lewy obieg wody a prefiltr to taki trochę bez sensu. Żeby działał dobrze powinien być czyszczony co miesiąc przy takich rybach jak np. ryby z Malawi lub max co 2 miesiace ,co znów jest niewskazane według serwisanta z aquaela,ponieważ każde otwarcie to dostawanie się powietrza i w końcu to co ja miałem. Nie mogłem go w ogóle uruchomić, tzn .2 letniego ultramaxa 1500 jakiego miałem. Mój ultra 2000 ma jakoś rok. Prefiltr czyszczony był tydzień miesiąc temu a wcześniej pół roku przed ostatnim czyszczeniem. Już były problemy z odpowietrzaniem, więc zaczyna się to co było w ultra 1500. Nigdy nie mialem takich problemów z żadnym z kubełków. Cos jest w nich nie tak ,albo jakas wadliwa partia była i ja takie trafiłem.
@@przemkomikoaj3214 Niestety nie mogę się z tym zgodzić. Nie ma żadnych problemów z odpiwietrzaniem tych filtrów i nie ma problemu z łapaniem lewego powietrza. Może faktycznie trafiłeś na jakąś felerną partię ale to raczej mało prawdopodobne.
U mnie Eheim śmiga już prawie 11 lat. Nie mam prefiltra, regularnie czyszczone węże. Do filtra jestem zmuszony zaglądać częściej, bo na dnie zawsze mam krewetki już podrośnięte (są zasysane za młodu), średnio co jakieś 3 miesiące wyciągam 20-30 szt. Raz nawet wyjąłem kilka malutkich kirysów pigmejów i nawet 2 otoski młodziutkie. Przy okazji delikatnie przepłukuję kosze z mediami, ale tak delikatnie przez kilkukrotne zanurzenie w wodzie z akwarium. Myję głowicę, wirnik itd. Jak na filmie też po uruchomieniu przez chwilę wylot do wiadra, żeby się wypłukało i jest git. Kiedyś kupiłem ten filtr za 380zeta, a dzisiaj ten sam model kosztuje prawie 800.
@@potworzbagien9358 I to się nazywa udany zakup 😀 Ja u siebie wyciągam z prefiltra młode zbrojniki. Też są zasysane. Może się mylę ale coś mi się wydaje że te filtry produkowane 10-15 lat temu były trwalsze niż obecnie.
Cześć, polecam nawet pusty filtr wsadzić na miejsce i po prostu pompką do odpowietrzania zassać wode do filtra, a ona pod wpływem grawitacji sama go wypełni po brzegi, a filtr powinien bez większych problemów ruszyć. Pozdrawiam.
@@cygusek2053 za pierwszym razem bo nie zalałem. Skorzystałem z pompki i wszystko poszło. Może nie dość wyraźnie powiedziałem o tym w filmie. Ok, dzięki.
Witam filtr nie był w złym stanie jak na 15 mies ja posiadam ten sam filtr tylko ultramax 2000 w swoim jurel rio 450 i powiem ze dzis pierwszy raz go dopiero czyściłem po 19 miesiącach pracy i było bardzo podobnie jak przy twoim filtrze u mnie mój ultramax wspomaga filtr z juvela może dlatego nie było tak źle a preflitr czyściłem tylko raz lub dwa nie pamiętam dokładnie dziś przeprowadziłem cały serwis wraz z wirnikiem i komora wirnika i filtr ruszył ponownie bez większych problemów jestem bardzo zadowolony z tego filtra uważam że ultramax to bardzo dobre filtry 👍👍👍
Zgadzam się z Twoją opinią na temat tych filtrów. 19 miesięcy to naprawdę sporo ale faktycznie trzeba brać pod uwagę że masz tam też niezły fabryczny filtr Juvela. Dzięki za komentarz 👍
Mam dwa Ultramaxy po małej modyfikacji i są to świetne filtry. Jeśli chodzi o mnie to proponuję założyć prefiltr wewnętrzny od Eheima przez co jeszcze sporadyczniej trzeba będzie otwierać prefiltr w kuble oraz jest mniejsza ilość syfu w samym kuble. Polecam.
@@AleX_aqua zwykły prefiltr od Eheima jest jeden kosztuje koło 50/55zł. W modelu 2000 mam trzy takie wsady natomiast w 1500 dwa tak jak są sprzedawane. Filmów nie mam zdjęcie mogę zrobić nie ma problemu tylko tu się nie da wrzucić do komentarza. Widzę, że masz maila podanego na swoim kanale mogę Ci to przesłać.
To było pierwsze czyszczenie od nowości. Ale pewnie czekałem nieco za długo. Teraz zastanawiam się nad założeniem jeszcze jednego prefiltra żeby jednak samego kubła nie otwierać zbyt często.
Film jak zawsze fachowy i ciekawy. U mnie w podobnym do Ciebie zbiorniku chodzą dwa Ultramaxy 1500. W pierwszych koszach gęsta gąbka 45 ppi, potem w połowie kosza wata i reszta ceramiki z Serry i Qualdropa i trochę Matrixa.. Mam z kilo makspektu i Bohome Ultimate, wszystkiego z 10 litrów. Ale akwarium przerybione. Akary, Skalary,duże Kosiarki i wielkie stado Brzanek.Wiem, że za dużo, ale lubię ryby. Na Twoim miejscu zostawiłbym gęstą gąbkę a tą rzadszą bym wyrzucił. Nie ma co dublować. Obejrzyj Gren Aqua Filtration. Można po angielsku, albo polskie napisy. Oni stosują tam Matrixa, mam go z 1.5 litra,ale nic specjalnego się nie stało jak go wsadziłem.Serra Siporax jest tańszy i ciężar podobny. Pozdrawiam serdecznie
Teraz kolejność od dołu jest taka: 1. Czarna gąbka 2. Niebieska gąbka 3. Ceramika pomieszana z lawą 4. Ceramika pomieszana z lawą Ale po najbliższym czyszczeniu i serwisie kubła będzie tak: 1. Czarna gąbka 2. Ceramika pomieszana z lawą 3. Ceramika pomieszana z lawą 4. Niebieska gąbka.
A pod tymi filtrami i miseczkami, to jest terakota czy panele podłogowe? :) Oj... niewdzięczna robota. Co do terminów czyszczenia, to moim zdaniem zależy od obsady. Gdzie dużo rybek - trzeba częściej, tam gdzie akwarium roślinne, można i dwa lata czekać z czyszczeniem.
@@sylwesterkrolikowski4606 Tak właśnie jest w tym filtrze. Czyli niby zgodnie z instrukcją. Ale próbowałem też innych ustawień, czarną gąbkę zawsze zostawiając na samym dole. Szczerze mówiąc nie było żadnej zauważalnej różnicy.
Ja po doświadczeniach (złych ) z ultra 1500 ,oraz zaczynającymii się podobnymi problemami z ultra 2000 ,nie polecę nikomu tych filtrów. Mniejsze miałem z AQUANOVA kubłem jaki kiedyś miałem i bez jakiegoś prefiltra nie były tak zasyfione wklady ceramiczne, nie zapowietrzał się tak że po jakimś czasie nawet w wężu wlotowym nie było wody bo jakoś odpływała i żadna ta pompka do zassanai wody czy coś nie pomagała. Teraz jak bym wymieniał to na FLUVALA lub OASE. JBL Tez jest totalną kiszką z tym kiepskim swoim prefiltrem. Gąbka cieniutka i rzadiutka strasznie. Patrząc na wnogość elektroniki ,tylko czekać jak po roku ,lub dwóch zaczną te hyperki się psuć. Dla mnie to przerost formy nad treścią i takie elektroniczne coś. Tak duża ilość elektroniki to nic dobrego w filtrach . Niepotrzebne to.
Cześć, zainspirowałeś mnie swoim baniakiem i mam do Ciebie kolejne pytania😀Ile litrów ceramiki powinienem włożyć do jednego kosza takiego filtra jak posiadasz? Ile dać gliny w proszku na 10l ziemi Twojego sposobu? Pozdrawiam.
Ilość ceramiki zależy od tego jaki chcesz mieć przepływ wody. Im więcej ceramiki w koszach tym bardziej spowolni to przepływ wody. A ile gliny? Też nie ma na to jednej recepty. Na 10 litrów możesz sypnąć niecałą garść.
@@nowakkowalska nie wiem, nie pamiętam bo dawno już nie odpowietrzałem "suchego" filtra. Zawsze zalewam. Ale może spróbuję następnym razem. Minutę? Hmmm, aż tak krótko? I filtr jest cichy? Nie bulgocze? Ok, to rewelacja. Może coś zmienili od kiedy ja kupowałem. Bo pamiętam że w instrukcji było sugerowane że można zalać filtr w celu przyśpieszenia odpowietrzenia.
Witam, dzieki za film. Mam ten sam filtr tylko 1000 z 3 pojemnikami na media. Widze ze w ogole nie uzywasz zadnej waty czy welny filtracyjnej. Ja taka dostalem razem z filtrem, plus gabka i ceramika. Nie wiem dlaczego ale przy ukladaniu koszykow na filmie Aquaela wata idzie na sam dol, potem ceramika, a na sama gore gabka. Tak sie zastanawiam czy to jest poprawne ulozenie mediow? Czy gabka nie powinna byc na samym dole jak u Ciebie, potem ceramika, a na sama gore dac ceramiki do polowy i przykryc welna? Wtedy latwiej sie taka welne wymienia bo nie trzeba wyciagac wszystkich koszykow. Jak uwazasz?
Nie widziałem tego filmu Aquaela o którym mówisz. Moim zdaniem gąbki powinny być na dole. Poczynając od najgrubszej. Później ceramika i tak jak mówisz może być wata. Ja nie używam waty bo nie chce mi się tak często otwierać filtra. Wata jednak zatyka się dość szybko chociaż ma oczywiście swoje zalety bo wyłapuje naprawdę drobne zanieczyszczenia. Na filmie jak się przyjrzysz widać że jako pierwszy kosz daję grubą gąbkę, później dwa kosze z ceramiką i lawą i później gęstsza gąbka. Takie ułożenie miałem przez 15 miesięcy i wszystko działało dobrze. Teraz kosze mam zamienione tak żeby dwie gąbki były w dwóch najniższych kosztach a w dwóch pozostałych lawa i ceramika.
@@AleX_aqua Dzięki za odpowiedź. Wyciaglem pudełko po filtrze i na jednej z ilustracji widać że od samego dołu jest wata filtracyjna, potem ceramika, potem gąbka. Ale nie jesteś pierwsza osoba która na dole ma gąbkę a na górze ceramikę. Przy najbliższej okazję trochę pozmieniam i zobaczymy jak będzie. A tak w ogóle to szacun że przez 15 miesięcy nic złego się w akwarium nie podziało. Pozdrawiam.
No i super. Ale jak otwierasz filtr i kosze bardzo rzadko to możesz nie wypłukać dokładnie. Ale z drugiej strony to żadna wada że nie wypłuczesz ceramiki zbyt dokładnie.
Dzień dobry. Chciałbym się zapytać Pana.b Czy układał Pan kosze w kuble inaczej od tego jak nakazuje producent. Bo mam taki filtr i chciałbym wsadzić tam absorber na krzemiany. Tylko nie wiem czy dać na dno czarna gąbkę potem niebieska następnie koszyk z ceramika i ostatni koszyk z ceramika i absorberem na samą górę czy zrobić jak producent nakazuje?
Jeśli się nie mylę to producent zaleca czarną gąbkę na dno, później dwa kosze np z ceramiką lub ceramiką i jakimś absorberem i na górze niebieską gąbkę. I tego bym się trzymał. Oczywiście można inaczej ale u mnie gdy zmieniłem kolejność i dałem czarną gąbkę na dno, później niebieską gąbkę i na górę dwa kosze z ceramiką moim zdaniem było gorzej. Filtr oczywiście działał ale pozostawało w wodzie więcej niewielkich farfocli w toni wodnej.
Mialem filter Aquela 2000 i często musiałem czyścić bo spadała wydajność a woda szybko była lekko brązowa. Dlatego dziś zamówiłem nowy większy kubeł Aquael Hypermax 4500. Niedługo będzie u mnie i będę testował tego potworka w moim nowym baniaku 300L Malawi. Mam nadzieję że woda będzie czysta bo w ciągu godziny powinna być wymieniona 5-6 razy . Pozdrawiam
Bez sensu. Po doświadczeniu z ultra 1500 i obecnie 2000 ,zaczynam uważać że taki prefilr to zbędny dodatek. By zdał jakiś egzamin powinien być często czyszczony,co znów nie powinno być wykonywane często ponieważ dostaje się powietrze do filtra. Mój 2000 po pół roku jak otworzyłem niedawno by podmienić część wkładów ,gdzie były wkłady do podwyższania ph w akwarium 300L malawi. Teraz obecnie inne ryby i wkłady musiały zostać wywaalone. Syf był straszny ,widać że prefiltr puszczał sporo syfu ,a były trochę zmienione wkłady ,dokładnie podoccinane gąbki różnej gradacji. co zdawało najlepiej egzamin. Dużo włukniny ,ale tez często wymieniana musiał być. Max co 2 miesiące, co zaś nie wskazane według serwisantów z firmy aquael. Po co więc w ogóle prefiltr ,który i taknie spełnia swej roli jak należy. Dlaczego prefiltr zasyfiony ,gąbka jako pierwsza gęsta zasyfiona jak diabli i kolejne wkłady również. Czyżby gdzieś między koszami była lewa woda .
Hej. U mnie hw303A po pół roku był praktycznie czysty. Jedynie ostatnia najdrobniejsza gąbka troche przytkana była. Co do oszczędności na wkładach to ja stosuje zamiast ceramiki zeolit i super sie sprawdza. Co do płukania gąbek to zawsze mnie smieszą te teorie nie wiadomo skąd o konieczności stosowania wody z akwarium. Zawsze wszystkie prałem pod kranem i nic sie nie działo. U mnie prefiltr to zwykła gąbka na zasysie i ona syfi sie bardzo bo co tydzien musze płukać. W moim akwa stosuje dodatkowo napowietrzacz bo z racji dużej ilości roslin pływających robiły mi sie przyduchy. Dodatkowy plus napowietrzania to czyste węże ktore wczesniej do połowy przekroju były zasyfione. Czekam na kolejne Twoje filmy. Pozdrawiam :)
Odpowiedź jest bardzo prosta. To samo co do czystości gąbek w filtrze . Przy dobrze natlenionej wodzie na syfie w wężach osadzi sie tyle bakterii ze przerobią ten syfek. Tak samo jak na gąbkach. Odkąd napowietrzam węże są jak nowe czyste.
14 letnia posiadaczka akwarium: odłączyć z prądu, otworzyć pokrywę, wymyć gąbki i ceramikę, watę, zeolit i węgiel wyrzucić, przepłukać filtr, włożyć nowe wkłady z węglem, zeolitem, nową watę, zalać wodą, zamknąć pokrywę, 2 naciśnięcia pompki, włączyć. Czas; 25 minut. UT: 785490 filmów i 7289263 dyskusji jak wyczyścić i użytkować filrt. :D 15 miesięcy to jednak bardzo za długo, nawet 4 miesiące to za długo, bądźmy szczerzy, pomimo tego jak na forach specjaliści powtarzają te bzdety o filtracji biologicznej itd, to na czystą logikę, te, po prostu, kupy ryb, siedzą w tym filtrze i 15 miesięcy woda wypłukuje z nich syf w cyklu, te esencje z tych kup po prostu krążą w zamkniętym układzie akwarium-filtr. To dokładnie to samo co klimatyzacja w aucie/pokoju, zawalona grzybami i kurzem - nie czujemy tego na co dzień, ale to po prostu krąży po pomieszczeniu.Film fajny spoko, ale nie rozumiem czemu się tak dziwisz ze ceramika jest ok, czego się spodziewałeś?;D Że ona się rozpuści czy co?;D Z nią się i przez 8 lat nic nie stanie, jej się nie wymienia... ;D Zalewanie filtra kuflem do piwa - bezcenne!!! :D :D :D Tylko faceci takie rzeczy potrafią wykombinować... :D :D :D
Kurcze, chciało Ci się pisać 🤣👍 Ale nie zgodzę się z Tobą że nie otwieranie kubła przed 4 miesiące to za długo. Tak samo jak z tym że ceramika jest "wieczna" i nic się z nią nie stanie. Tu dużo zależy od jakości ceramiki bo jak pewnie wiesz są baaaardzo różne. Zeolit? Węgiel? Nigdy tego w tym kubełku nie było. Dzięki za odwiedziny i komentarz 👍😀
@@AleX_aqua Nie w Twoim, w moim tak ;D No większość ludzi też klimatyzatorów przez 4 miesiące albo i lata nie czyści, wiec... ;) To dokładnie to samo :D Jednak u nas widok gnijących syfów na gąbce po dwóch miesiącach to zbyt wiele żeby myśleć że mogłyby zostać tam kolejne 2 miechy ;D pzdr
Po takim czasie te 20% ceramiki mógł byś prewencyjnie podmienić nawet dla samej higieny filtra od strony biologi. Ale każdy robi po swojemu, co kto uważa nic mi do tego. Pozdrawiam.
Tak jak mówiłem na filmie, byłem przygotowany na wymianę ceramiki. Ale jak zobaczyłem jak wygląda to uznałem że jest dobra. Wypłukał się każdy syfek. A dlaczego wg Ciebie prewencyjnie jak piszesz mógł bym wymienić mimo wszystko 20%? Co by to zmieniło? Dzięki za odwiedziny i komentarz. Pozdrowienia.
Już odpowiadam. Z jednej strony jest to techniczna informacja od producentów tego medium filtracyjnego. Wiąże się to z minimalna objętością powierzchni filtracyjne która okupują bakterie zarówno nitryfikacyjne jak i detryfikacyjne ( o ile medium daje taka możliwość ). Wiec wyglada to tak że po takim długim okresie użytkowania kanałki wewnątrz ceramiki po prostu stają się płytsze. No niestety my jako akwaryści raczej tego nie mamy jak sprawdzić ( brak technicznych możliwości ). Mówi się że to chwyt marketingowy by sprzedać znowu jakąś ilości towaru bo exel musi się zgadzać. Jednak my sami nas swój pokręcony sposób nawet gdy się twardo trzymamy iż to teoria spiskowa firm sprzedających/producentów możemy i potwierdzamy iż prawda leży gdzieś po środku. A w filmie właśnie sam pokazałeś iż takie posunięcie czyli podmiana x % ma sens. Ok „do brzegu” jak mówią akwaryści. By wyjaśnić użyje porąbanej metafory wiec proszę o dystans do niej, a skupienie się na merytorycznym przekazie. Powiedzmy że taki 1 kanalik to mieszkanie M5 „rodziny wielopokoleniowej” jaka są bakterie. Okupują one taki kanalik i w nim przebiega cały ich cykl życia ( no nie są nieśmiertelne ). Z czasem się starzeją jak członkowie rodziny, stają się mniej wydajne i w końcu umierają. Stają się częścią tego „syfku” który wypisałeś na filmie. I tu mógłby byś powiedzieć „no właśnie wypłukałem ceramikę pozbyłem się tych martwych i jest cacy”. No nie do końca. Jak pamiętasz w rodzinach wielopokoleniowych które mieszkają w takim ( nazwijmy M5 ) po za samymi mieszkańcami są tez ich rzeczy osobiste zbierane przez okres życia jaki wiedli w tym M5. Kiedy odchodzi taki członek rodziny to pozostali powoli pozbywają się tych staroci jakie nazbierał nieżyjący. No nikt nie chce żyć w graciarni. Przychodź nowi członkowie tej rodziny i musza się gdzieś osiedlić. Jednak nie jesteśmy w stanie płuczącą ceramikę pozbyć się do końca starych nie funkcjonujących bakterii. Pokazałeś to tez sam na końcu filmu gdzie pod dopiero ciśnieniem wylałeś cześć zawieśmy ( gratów po zmarłych ) bakteriach. Tu małe zatrzymanie. Może gdybys potraktował takim ciśnieniem każda sztukę ceramiki z osobna ( co było by irracjonalne ) to pozbył byś się z 90% tych pozostałości po nie funkcjonujących już bakteriach. Jednak tak nikt nie zrobi a wracając do naszego M5 czyli pojedynczego otworu w ceramice. Mając nie doczyszczaną do końca ceramikę wkładasz ja z powrotem do kubła i liczysz że nadal będą tam żyły i pracowały nowe bakterie. Jednak kiedy uświadomisz se iż tworzysz swoista patodiweloperkę na obecnych mediach zaczynasz rozumieć że młodzi potrzebują nowego świeżego miejsca do życia i funkcjonowania w społeczności „kubła”. Dlatego chcąc uniknąć problemów sami rzadko zaglądamy do kubełków z ceramika i czyścimy tylko pre-filtry zachowując w ten sposób jakość filtracji biologicznej. Chyba właśnie kiedy dochodzi juz dotwarcia już takiego filtra, wypłukania zawartości jak to zrobiłeś na filmie należało by dać szanse nowym/młodym bakteriom dodajac nowa ceramike by się osiedliły i znów na jakiś czas nie zaglądać do kubełka. Wiem że mój wywód by okropnie długi, wiec dziękuje wszystkim którzy dotarli do jego końca. Mam nadzieje też iż udzieliłem ci wyczerpującej odpowiedzi na pytanie „czemu muszę wymienić części ceramiki” . Dla łapiących się cyferek dodam tylko iż te 20% które zaproponowałem to tylko dla wartości cyfrowej, może to być 10 lub 30% lub nic jak w tym przypadku. Tak jak zamykałem zamykałem mój 1 komentarz pod filmem tak dodam znów to samo „każdy robi po swojemu i nic ni komu do tego jak prowadzisz akwarium” to tylko była moja luźna i bardzo subiektywna ocena tej sytuacji. Proszę wiec o wyrozumiałość czytających oraz właściwa kanału. Serdecznie pozdrawiam.
Baaaardzo dziękuję za odpowiedź. Rozpisałeś to ze szczegółami. Super. Szczerze mówiąc nie wiem czy faktycznie tak to wygląda chociaż nie wykluczam. Rozbawiło mnie to że okazało się że zostałem patodeweloperem 👍🤣 ale wiesz co? Sugerując się opiniami innych komentujących pewnie zamienię kolejność koszy. Przy okazji dosypię trochę nowej ceramiki bo koszy jak widziałeś nie wypełniłem po brzegi więc miejsca trochę jest. Nie wiem czy to coś pomorze ale na pewno nie zaszkodzi. Dzięki jeszcze raz, pozdrowienia 😀
Mam wrażenie, że dla większości ważniejsza jest czystość mediów niż jakość wody w akwarium. Jakość wody poprawia biologia a nie gąbki. A dobrej jakości wodę mają Ci, którzy często czyszczą prefix (1 w tygodniu) i wszystkie media filtracyjne (co 2-3 miesiące). A węże czyścić się powinno co tydzień. Lawa w akwarium służy do innych celów. Jeżeli jest prefiltr, to po co w środku dodatkowe gąbki? Zamienić je na biologię (najlepiej Matrix), bo ona jest najważniejsza w filtrze (jak najwięcej). A do ostatniego kosza dać 200ml Purigenu i na to dobrej jakości watę filtracyjną, np. Eheim Synth. A ziemia ogrodowa to się nadaje na działkę a nie do akwarium.
Media filtracyjne w zlej kolejnosci. Najpierw od dołu powinny byc obie gąbki a potem ceramika. Kiedy masz gabke na ceramice to brudzi sie ceramika co powoduje ze jest nieefektywna.
Według instrukcji obsługi filtra i według mnie 🙂 "należy umieścić koszyki filtracyjne wraz z wkładami we wnętrzu filtra w następującej kolejności (zaczynając od dna): gąbka czarna (rzadka), gąbka niebieska (gęsta), wata filtracyjna, ceramika, sito pojemnika pojemnika. UWAGA: w nowo zakupionym filtrze wkłady mogą być umieszczone w innej kolejności. Zalecana wyżej kolejność wkładów gwarantuje optymalną wydajność filtracji wody." Mam Ultramaxa 1000 i tam są tylko trzy kosze więc watę wywaliłem a w jej miejsce założyłem niebieską gąbke, w ostatnim koszu jest sama ceramika.
Z waty zrezygnowałem od początku. Właśnie po to żeby dłużej nie otwierać filtra. A wata jak wiadomo świetnie filtruje i wyłapuje zanieczyszczenia ale też szybko się zapycha.
@@AleX_aqua tak ale chodziło mi też o to, że ceramika powinna być ostatnim medium filtracyjnym a Pan zamontował nad ceramiką jeszcze gąbkę 😊 moim skromnym zdaniem lepiej byłoby najpierw zainstalować obydwie gąbki a ceramikę na samej górze 😁
@@AleX_aqua najniżej daj gąbkę bo tam pierwsza trafia woda, nie miałbyś tak tej ceramiki usyfionej gdyby była poprawna kolejność: filtracja -> mechaniczna -> biologiczna -> chemiczna opcjonalnie
Najniżej jest gąbka. Ta grubsza. Ale przedmówca radzi żeby dać nad nią drugi kosz z gąbką i dopiero dwa najwyższe kosze z ceramiką. Może faktycznie przy podmiance zamienię kosze, zobaczymy czy będzie inaczej. Dzięki, pozdrowienia 😀
@@thorgall35upiorywojny66 piszesz żeby pisać bez sensu czy wiesz z własnego doświadczenia? Bo jak wytłumaczysz to, że przez tyle lat jakoś tej biologii nie zabiłem? Ta biologia wcale nie jest taka słaba jak się potocznie teraz straszy. Chcesz, to bój się dalej.
@@AleX_aqua jak dla mnie zbyt długo ceramika trzymana bez wody i ten finiszer plukany kranówką. Bo tak ta niebieska gabka jest za a nie przed ceramiką. Jak się udało to spoko ale może być ryzykownie.
@@thorgall35upiorywojny66 Ceramika była cały czas wilgotna, nie wyschła nawet na chwilę. Pod kranem płuczę tylko gąbki, ceramikę nie. I robię to dlatego że jest wygodniej i mogę wypłukać cały syf dokładniej. A po złożeniu filtra i uruchomieniu bakterie z ceramiki bardzo szybko zasiedlą gąbki ponownie. Uwierz mi że nic złego się nigdy nie wydarzyło. Ale oczywiście jeśli ktokolwiek ma wątpliwości nie namawiam do takiego postępowania. Dzięki za konkretny komentarz 👍
W większości miast w Polsce woda nie jest chlorowana. Jest fluorowana lub ozonowana. Poza tym nie myjesz gorąca woda a bakterie żyją w całym akwarium i na ceramice. Na gąbkach odbudują się bardzo szybko. Żaden problem nie powinien wystąpić. Co potwierdza mój przykład. Oczywiście gwarancji nie dam i jeśli ktoś się bardzo obawia może myć w wodzie z akwarium.
Ja się zastanawiam czy do nowego zbiornika dać jeden większy czy dwa mniejsze. Czyli do tego dokupić drugi niekoniecznie taki sam. I chyba tak wolę, dwa nieco mniejsze niż jeden duży.
To już nie gąbka, tylko kompostownik 😃
Ejjjjj 😂 nic z tych rzeczy. Po wypłukaniu wróciła do formy. Przy następnym czyszczeniu ją wymienię 😀
A ja tym syfem kwiaty podlewam! Bardzo fajny instruktażowy film
Wodą z akwarium to zdarza mi się podlewać kwiaty ale tym "nawozem" z filtra to nie. Mówisz że się sprawdza? To ok 👍
Dzięki za komentarz 🙂
Krótko i po domowemu to pokazałeś..bez udziwnień etc... Tak jak większość robi i lubi
@@krzysztofjablonski1247 Staram się nie komplikować czegoś co jest proste.
Bardzo fajny materiał, widziałem też filtr kubełkowy ale po 2 latach tam to 2 razy tyle było hehehehe ale dobrze bo wtedy tam jest mega super biologia i super dojrzały filtr pozdrawiam 😊.
Ale przesadzać też nie można. Te 15 miesięcy to jednak trochę za długo.
Pozdrawiam również 👍
Super przekaz Alex. Lubię Twój kanał. Tłumaczysz tak jak trzeba. Pozdrawiam serdecznie.
Bardzo dziękuję, ja również pozdrawiam 😀
No pięknie to przedstawiłeś i teraz aż się boje zajrzeć do moich baniaków bo długo więcej od Ciebie do nich nie zaglądałem z tym że na każdym pracuje prefiltr 3l który czyszczę co 2/3 tygodnie pozdrawiam miłego wieczoru👍👍👍
Te prefiltry to dobra rzecz. Robią "brudną" robotę 😂
Dzięki, pozdrawiam serdecznie😃
Również pozdrawiam, dzięki za komentarz 👍
Najlepszy patent na czyszczenie zdemontowanych węży w filtrze, to zrobić korek z kawałka ręcznika papierowego czy papieru toaletowego ale taki dość spory i spasowany dość ciasno. Wąż z takim korkiem podpinany pod króciec kranu ogrodowego i ognia, węże czysciutkie w pare sekund ;)
Ps. Bardzo lubię Twój kanał AleX, nie ma zbędnej gadki i przedłużania, nie ma wymadrzania się i tonu autorytetu (wszyscy się uczymy, normalna wymiana doświadczeń) i nie jest monotematycznie bo od czasu do czasu jest pies czy kot na kanale 😁 Pozdrawiam serdecznie!
To prawda, papier i wąż ogrodowy to skuteczna metoda ale ja stosuję wycior jako metodę domową bo jak bym przypieprzył taką akcję z papierem i ciśnieniem wody w mojej łazience to nie wiem czy bym zdążył z malowaniem zanim żona z pracy wróci 🤣
Bardzo dziękuję za taką pochlebną opinię. Bardzo mi miło. Taka wymiana doświadczeń to fajna sprawa.
Chodzi mi po głowie pewien pomysł na taki powiedzmy "odcinek specjalny" ale zastanawiam się jeszcze bo może się okazać że włożę kij w mrowisko 🤣
Dzięki, pozdrowienia 😀
@@AleX_aqua dlatego wspomniałem o kranie ogrodowym. Miałem podobną przygodę, z tym że z elewacja domu - na szczęście udało się spłukać bez śladów 🤭
A kontrowersyjne tematy też są potrzebne, bo wywołują dyskusje także śmiało 😁 Dziękuję za odpowiedź i powodzenia, a ja jako widz czekam na kolejne ciekawe filmy!
Cześć AleX 😊👋 dziękuję za ten filmik 😉 już jestem zdecydowana kupuje ten kubełek 😉 pozdrawiam serdecznie i miłego dnia życzę 🙋♀️🌻👋
Dobry wybór.
Również pozdrawiam 😀👍
Cześć, dobra robota. Chyba jednak przynajmniej raz w roku do filtra trzeba zajrzeć. Pozdro.
Zależy od zbiornika i od obsady, czasem nawet częściej ale raz na rok koniecznie 😀
Dziękuję za ten filmik, jestem laikiem akwarystycznym. Niby to takie oczywiste, ale bardzo potrzebne nagranie. Kupiłam mały filtr zewnętrzny do akwarium o małej poj . 30-50 i szukałam właśnie jak często się go czyści i jak. Czy ta ceramika się nadaje potem itp.
Wiesz co, nie czekaj 15 miesięcy z czyszczeniem. To za długo. W zależności od modelu filtra i ilości ryb w akwarium lepiej jest czyścić co 6-10 miesięcy. Te 10 to jeśli filtr ma prefiltr. Bo prefiltr i tak czyścisz częściej. A ceramika? Oczywiście że się nadaje ponownie. Nawet powinna zostać wykorzystana ta sama.
Aquael widzę że znalazł swoją drogę jeśli chodzi o filtry zewnętrzne, wszystkie są podobne. Ja osobiście używam hipermaxa, budowa i kultura pracy podobna, zobaczymy efekty.
Moim zdaniem to bardzo dobre filtry.
@@AleX_aqua moim też ale mogli by popracować nad osprzętem, typu wloty i wyloty. Ja w hipermax-e mam wszystko mocowane na przyssawki co przy tak grubych wężach i takiej mocy jest pomyłką. Sam kubeł jest ok, jak narazie.
@@edwardnowak1370 to już prawdziwa bestia jak na kubły 😀
@@edwardnowak1370niby tak .ale jak widziałem jakie też to jest w ehaimach to wolę te od aquaela. Dlatego ja po kilku dniach z
używania oryginalnych poleciałem kupić jbla wylot do swojego ultra 1500. Wlot nie pamiętam od czego mam,chyba JBL.. Zresztą tego jbla też wymieniłem na inną kombinację. Ale faktycznie .filterek mega. Służy w 300itrach Malawi ,jednak zamieniam go na ultra 2000 a 1500 idzie zamiast e902 do tanganiki 96litrow. Z e902 nie jestem zadowolony. Tyle.
Przed moim Ultramaxem 2000 zrobiłem sobie dodatkowy prefiltr z korpusu narurowego polecam super rozwiązanie, szkoda że nie mozna zdjęcia wkleić bo bym Ci pokazał
Fajny pomysł. Może w wolnej chwili tutaj wyślesz alexakwarium@gmail.com
Dzięki 👍
@@AleX_aqua poszło
@@rsiergiej9430 ok, dzięki 👍
Aquael ma super zatrzaski , ja stosuję dodatkowy prefiltr na wejsciu Ujet 3, ten który mamy oryginalnie po prostu dużo puszcza .Czyszczenie U jet 3 , 3/4 razy w miesiacu przy podmianach - po otwarciu kubła czysto po ponad roku.
Też się zastanawiam nad dodatkowym prefiltrem.
Dzięki, pozdrowienia 😀
Też mam filtr hypermaxa - najlepszy akwarystyczny zakup póki co. Prefiltr płukam, gdy mi się przypomni lub gdy zaobserwuję spadek przepływu, a do środka jeszcze nie zaglądałem przez pół roku i póki co nie zamierzam. Już nigdy nie kupię filtra bez prefiltra.
@@Scoville13 Jednak warto się przekonać samemu 😀
Taki prefiltr traci po krotkim czasie swoje właściwości. Wiem to z praktyki. Pół roku pracy, 2 razy czyszczony prefiltr w ultra 2000. Kilka dni temu otweiralem cały by podmienic wkłady. Prefiltr syf jak diabli ,gąbka w pierwszym koszu niewiele czystsza od tej z filmiku. Kolejny kosz to były pochłaniacze wsypane do rajstop. Syfu grubo jak diabli. kolejne to była ceramika i również dużo syfu. Podejrzewam lewy obieg wody a prefiltr to taki trochę bez sensu. Żeby działał dobrze powinien być czyszczony co miesiąc przy takich rybach jak np. ryby z Malawi lub max co 2 miesiace ,co znów jest niewskazane według serwisanta z aquaela,ponieważ każde otwarcie to dostawanie się powietrza i w końcu to co ja miałem. Nie mogłem go w ogóle uruchomić, tzn .2 letniego ultramaxa 1500 jakiego miałem. Mój ultra 2000 ma jakoś rok. Prefiltr czyszczony był tydzień miesiąc temu a wcześniej pół roku przed ostatnim czyszczeniem. Już były problemy z odpowietrzaniem, więc zaczyna się to co było w ultra 1500. Nigdy nie mialem takich problemów z żadnym z kubełków. Cos jest w nich nie tak ,albo jakas wadliwa partia była i ja takie trafiłem.
@@przemkomikoaj3214 Niestety nie mogę się z tym zgodzić. Nie ma żadnych problemów z odpiwietrzaniem tych filtrów i nie ma problemu z łapaniem lewego powietrza. Może faktycznie trafiłeś na jakąś felerną partię ale to raczej mało prawdopodobne.
U mnie Eheim śmiga już prawie 11 lat. Nie mam prefiltra, regularnie czyszczone węże. Do filtra jestem zmuszony zaglądać częściej, bo na dnie zawsze mam krewetki już podrośnięte (są zasysane za młodu), średnio co jakieś 3 miesiące wyciągam 20-30 szt. Raz nawet wyjąłem kilka malutkich kirysów pigmejów i nawet 2 otoski młodziutkie. Przy okazji delikatnie przepłukuję kosze z mediami, ale tak delikatnie przez kilkukrotne zanurzenie w wodzie z akwarium. Myję głowicę, wirnik itd. Jak na filmie też po uruchomieniu przez chwilę wylot do wiadra, żeby się wypłukało i jest git. Kiedyś kupiłem ten filtr za 380zeta, a dzisiaj ten sam model kosztuje prawie 800.
@@potworzbagien9358 I to się nazywa udany zakup 😀
Ja u siebie wyciągam z prefiltra młode zbrojniki. Też są zasysane.
Może się mylę ale coś mi się wydaje że te filtry produkowane 10-15 lat temu były trwalsze niż obecnie.
Cześć, polecam nawet pusty filtr wsadzić na miejsce i po prostu pompką do odpowietrzania zassać wode do filtra, a ona pod wpływem grawitacji sama go wypełni po brzegi, a filtr powinien bez większych problemów ruszyć. Pozdrawiam.
Tak, można i tak. Ale można też zalać filtr. Dzięki za odwiedziny i komentarz 👍
Pozdrowienia.
@@AleX_aqua ależ oczywiscie, ze można. Wspominałeś tylko, ze były problemy z uruchomieniem to chciałem doradzić.
@@cygusek2053 za pierwszym razem bo nie zalałem. Skorzystałem z pompki i wszystko poszło. Może nie dość wyraźnie powiedziałem o tym w filmie. Ok, dzięki.
Witam filtr nie był w złym stanie jak na 15 mies ja posiadam ten sam filtr tylko ultramax 2000 w swoim jurel rio 450 i powiem ze dzis pierwszy raz go dopiero czyściłem po 19 miesiącach pracy i było bardzo podobnie jak przy twoim filtrze u mnie mój ultramax wspomaga filtr z juvela może dlatego nie było tak źle a preflitr czyściłem tylko raz lub dwa nie pamiętam dokładnie dziś przeprowadziłem cały serwis wraz z wirnikiem i komora wirnika i filtr ruszył ponownie bez większych problemów jestem bardzo zadowolony z tego filtra uważam że ultramax to bardzo dobre filtry 👍👍👍
Zgadzam się z Twoją opinią na temat tych filtrów.
19 miesięcy to naprawdę sporo ale faktycznie trzeba brać pod uwagę że masz tam też niezły fabryczny filtr Juvela.
Dzięki za komentarz 👍
Witam serdecznie 🤗pięknie przedstawione 👍🏼nadrabiam zaległości w oglądaniu pozdrawiam milutko😊
Dziękuję, kibicuję Ci w nadrabianiu zaległości 😜
Mam dwa Ultramaxy po małej modyfikacji i są to świetne filtry. Jeśli chodzi o mnie to proponuję założyć prefiltr wewnętrzny od Eheima przez co jeszcze sporadyczniej trzeba będzie otwierać prefiltr w kuble oraz jest mniejsza ilość syfu w samym kuble. Polecam.
Masz jakiś konkretny na myśli? Masz o tym filmik na kanale albo link? Chętnie zobaczę.
Dzięki 👍
@@AleX_aqua zwykły prefiltr od Eheima jest jeden kosztuje koło 50/55zł. W modelu 2000 mam trzy takie wsady natomiast w 1500 dwa tak jak są sprzedawane. Filmów nie mam zdjęcie mogę zrobić nie ma problemu tylko tu się nie da wrzucić do komentarza. Widzę, że masz maila podanego na swoim kanale mogę Ci to przesłać.
@@83typhoon poproszę.
@@AleX_aqua wysłane 🙂
@@83typhoon ok, sprawdzę wieczorem. Dzięki 👍
Witam, ja też lubię sprzęt z firmy Aquaela bo to w miarę solidny sprzęt, ale mój filtr z Aquaela czyszczę częściej. 😄😃🐠
To było pierwsze czyszczenie od nowości. Ale pewnie czekałem nieco za długo. Teraz zastanawiam się nad założeniem jeszcze jednego prefiltra żeby jednak samego kubła nie otwierać zbyt często.
Siemka 🖐️😀 to mówisz ,że przyjanuszowałeś 😅 15 miesięcy, wyobrażam sobie ten smród 🤣🤣🤣 ciekawy zabieg 👍 pozdro AleX 😁🖐️👍
A właśnie nie! Tzn. tak, przyjanuszowałem 15 miesięcy ale po otworzeniu filtra nie było nieprzyjemnego zapachu zwanego potocznie smrodem 🤣
Pozdro 😀
Ja też się przyznam że po prawie 20 mies nie otwierania filtra a otwierałem go w salonie nic nie śmierdziało zerooo
No prosze trzeba dbac o sprzety, fajne informacje i dobry tutorial
Jak otwieram raz na 15 miesięcy to tak średnio dbam 🤣
Dziękuję za obejrzenie i komentarz 👍
@@AleX_aqua15 meses es demasiado si el caudal ,sera bajisimo nulo
@@romualdosanchezhuete2738 Sí, fue largo pero el flujo de agua aún era bueno.
Film jak zawsze fachowy i ciekawy. U mnie w podobnym do Ciebie zbiorniku chodzą dwa Ultramaxy 1500. W pierwszych koszach gęsta gąbka 45 ppi, potem w połowie kosza wata i reszta ceramiki z Serry i Qualdropa i trochę Matrixa.. Mam z kilo makspektu i Bohome Ultimate, wszystkiego z 10 litrów. Ale akwarium przerybione. Akary, Skalary,duże Kosiarki i wielkie stado Brzanek.Wiem, że za dużo, ale lubię ryby. Na Twoim miejscu zostawiłbym gęstą gąbkę a tą rzadszą bym wyrzucił. Nie ma co dublować. Obejrzyj Gren Aqua Filtration. Można po angielsku, albo polskie napisy. Oni stosują tam Matrixa, mam go z 1.5 litra,ale nic specjalnego się nie stało jak go wsadziłem.Serra Siporax jest tańszy i ciężar podobny. Pozdrawiam serdecznie
Dzięki że dzielisz się swoimi doświadczeniami i pomysłami. Mogą się przydać.
Pozdrowienia 🙂
Czy możesz po kolei od dołu napisać co masz w koszach?
Teraz kolejność od dołu jest taka:
1. Czarna gąbka
2. Niebieska gąbka
3. Ceramika pomieszana z lawą
4. Ceramika pomieszana z lawą
Ale po najbliższym czyszczeniu i serwisie kubła będzie tak:
1. Czarna gąbka
2. Ceramika pomieszana z lawą
3. Ceramika pomieszana z lawą
4. Niebieska gąbka.
To będzie mój pierwszy kubełek (akwarium 126l), boję się trochę zalania mieszkania, słusznie czy nie?😅@@AleX_aqua
@@jankowalski-lg4zx Nie. Ale z drugiej strony to wiesz, zawsze jakiś dreszczyk emocji pozostaje 😈
Unimax.Chodzi drugi rok.Media filtracyjne sama oryginalna gąbka plus prefiltr .Rury czyste wszystko ok.
To tylko potwierdza że są to bardzo dobre filtry.
A pod tymi filtrami i miseczkami, to jest terakota czy panele podłogowe? :) Oj... niewdzięczna robota.
Co do terminów czyszczenia, to moim zdaniem zależy od obsady. Gdzie dużo rybek - trzeba częściej, tam gdzie akwarium roślinne, można i dwa lata czekać z czyszczeniem.
Panele 😀
Masz rację że zależy od obsady i konkretnego zbiornika.
@@AleX_aqua Panele.. Czyli ryzykowna zabawa z wodą :) Haha..
@@AnonimowyAkwarystaAmator jest ryzyko jest zabawa 😜
Wedlug instrukcji to czarna gabka na sam dół potem niebieska i dopiero media filtracyjne
@@sylwesterkrolikowski4606 Tak właśnie jest w tym filtrze. Czyli niby zgodnie z instrukcją. Ale próbowałem też innych ustawień, czarną gąbkę zawsze zostawiając na samym dole. Szczerze mówiąc nie było żadnej zauważalnej różnicy.
UWAGA TO BOMBA uuuuuaaaaaaahhhhhaaaa
Spokojnie, wiem jak ją rozbroić 😀
Ja po doświadczeniach (złych ) z ultra 1500 ,oraz zaczynającymii się podobnymi problemami z ultra 2000 ,nie polecę nikomu tych filtrów. Mniejsze miałem z AQUANOVA kubłem jaki kiedyś miałem i bez jakiegoś prefiltra nie były tak zasyfione wklady ceramiczne, nie zapowietrzał się tak że po jakimś czasie nawet w wężu wlotowym nie było wody bo jakoś odpływała i żadna ta pompka do zassanai wody czy coś nie pomagała. Teraz jak bym wymieniał to na FLUVALA lub OASE. JBL Tez jest totalną kiszką z tym kiepskim swoim prefiltrem. Gąbka cieniutka i rzadiutka strasznie. Patrząc na wnogość elektroniki ,tylko czekać jak po roku ,lub dwóch zaczną te hyperki się psuć. Dla mnie to przerost formy nad treścią i takie elektroniczne coś. Tak duża ilość elektroniki to nic dobrego w filtrach . Niepotrzebne to.
@@przemkomikoaj3214 A ja zupełnie odwrotnie. Polecam filtry Ultramax 1500 i 2000 każdemu. To bardzo dobre i bezawaryjne filtry.
A gdybyś dołożył do fula do koszyków ceramiki ? Weszło by spokojnie drugie tyle. Dwukrotnie większa ilość bakteryjek nitro 💪
@@magicmike6138 Może drugie tyle to przesada ale jeszcze trochę by weszło. Dołożyłem przy następnym serwisie 😀
Cześć, zainspirowałeś mnie swoim baniakiem i mam do Ciebie kolejne pytania😀Ile litrów ceramiki powinienem włożyć do jednego kosza takiego filtra jak posiadasz? Ile dać gliny w proszku na 10l ziemi Twojego sposobu? Pozdrawiam.
Ilość ceramiki zależy od tego jaki chcesz mieć przepływ wody. Im więcej ceramiki w koszach tym bardziej spowolni to przepływ wody. A ile gliny? Też nie ma na to jednej recepty. Na 10 litrów możesz sypnąć niecałą garść.
Nie wyjałowisz sobie filtra lejąc świeżą wode i myjąc media też w swiezej wodzie? No i taki cudny system zalewania- chce Ci się lać wode z miski?:D
Nie wyjałowię.
Wolę wlać wodę z miski, dzbanka, kubka czy z innego naczynia niż później odpowietrzać filtr. Ale oczywiście nie trzeba tak robić.
@@AleX_aqua ile u Ciebie trwa odpowietrzanie? U mnie trwało może minutę. Pytam z ciekawości, bo ja właśnie byłam zachwycona automatyzacją zalewania.
@@nowakkowalska nie wiem, nie pamiętam bo dawno już nie odpowietrzałem "suchego" filtra. Zawsze zalewam. Ale może spróbuję następnym razem.
Minutę? Hmmm, aż tak krótko? I filtr jest cichy? Nie bulgocze? Ok, to rewelacja. Może coś zmienili od kiedy ja kupowałem. Bo pamiętam że w instrukcji było sugerowane że można zalać filtr w celu przyśpieszenia odpowietrzenia.
@@AleX_aqua no dosłownie minutkę, później chwilkę wyrzucał powietrze i i moment koniec, cisza, zero bulgotania. Ale tak jak mówisz może coś zmienili.
Witam, dzieki za film. Mam ten sam filtr tylko 1000 z 3 pojemnikami na media. Widze ze w ogole nie uzywasz zadnej waty czy welny filtracyjnej. Ja taka dostalem razem z filtrem, plus gabka i ceramika. Nie wiem dlaczego ale przy ukladaniu koszykow na filmie Aquaela wata idzie na sam dol, potem ceramika, a na sama gore gabka. Tak sie zastanawiam czy to jest poprawne ulozenie mediow? Czy gabka nie powinna byc na samym dole jak u Ciebie, potem ceramika, a na sama gore dac ceramiki do polowy i przykryc welna? Wtedy latwiej sie taka welne wymienia bo nie trzeba wyciagac wszystkich koszykow. Jak uwazasz?
Nie widziałem tego filmu Aquaela o którym mówisz. Moim zdaniem gąbki powinny być na dole. Poczynając od najgrubszej. Później ceramika i tak jak mówisz może być wata. Ja nie używam waty bo nie chce mi się tak często otwierać filtra. Wata jednak zatyka się dość szybko chociaż ma oczywiście swoje zalety bo wyłapuje naprawdę drobne zanieczyszczenia. Na filmie jak się przyjrzysz widać że jako pierwszy kosz daję grubą gąbkę, później dwa kosze z ceramiką i lawą i później gęstsza gąbka. Takie ułożenie miałem przez 15 miesięcy i wszystko działało dobrze. Teraz kosze mam zamienione tak żeby dwie gąbki były w dwóch najniższych kosztach a w dwóch pozostałych lawa i ceramika.
@@AleX_aqua Dzięki za odpowiedź. Wyciaglem pudełko po filtrze i na jednej z ilustracji widać że od samego dołu jest wata filtracyjna, potem ceramika, potem gąbka. Ale nie jesteś pierwsza osoba która na dole ma gąbkę a na górze ceramikę. Przy najbliższej okazję trochę pozmieniam i zobaczymy jak będzie. A tak w ogóle to szacun że przez 15 miesięcy nic złego się w akwarium nie podziało. Pozdrawiam.
Veryyyyyyyy niceeeeee upload 👌
Thank you very much 😀
Aquael ma dobrą ceramikę. I faktycznie nie ma sensu wymieniać. Jeździć obserwować 😉
No to przecież właśnie jeżdżę i obserwuję 😂
Witam do zakupiłem taki filtr...
Do czego służy ta siwa wyciągająca się dźwignia między wylotem a wlotem wody????
@@biedronnnn Do łatwiejszego odpowietrzania filtra.
Ja płucze ceramikę po prostu zanurzając ją w koszach w czystej wodzie kilka razy:) jak na takim durszlaku.
No i super. Ale jak otwierasz filtr i kosze bardzo rzadko to możesz nie wypłukać dokładnie. Ale z drugiej strony to żadna wada że nie wypłuczesz ceramiki zbyt dokładnie.
Ja mam jbl e902 i tez bym nie zmienil 3 rok zadnych problemow 😊
Tego właśnie oczekujemy od filtrów 👍
Dzień dobry.
Chciałbym się zapytać Pana.b Czy układał Pan kosze w kuble inaczej od tego jak nakazuje producent. Bo mam taki filtr i chciałbym wsadzić tam absorber na krzemiany. Tylko nie wiem czy dać na dno czarna gąbkę potem niebieska następnie koszyk z ceramika i ostatni koszyk z ceramika i absorberem na samą górę czy zrobić jak producent nakazuje?
Jeśli się nie mylę to producent zaleca czarną gąbkę na dno, później dwa kosze np z ceramiką lub ceramiką i jakimś absorberem i na górze niebieską gąbkę. I tego bym się trzymał. Oczywiście można inaczej ale u mnie gdy zmieniłem kolejność i dałem czarną gąbkę na dno, później niebieską gąbkę i na górę dwa kosze z ceramiką moim zdaniem było gorzej. Filtr oczywiście działał ale pozostawało w wodzie więcej niewielkich farfocli w toni wodnej.
Mialem filter Aquela 2000 i często musiałem czyścić bo spadała wydajność a woda szybko była lekko brązowa. Dlatego dziś zamówiłem nowy większy kubeł Aquael Hypermax 4500. Niedługo będzie u mnie i będę testował tego potworka w moim nowym baniaku 300L Malawi. Mam nadzieję że woda będzie czysta bo w ciągu godziny powinna być wymieniona 5-6 razy . Pozdrawiam
Łooo to kupiłeś potwora 🤣
Pochwal się za jakiś czas jak się sprawuje 👍
Daj znać jak się sprawuje. Ja zastanawiam się nad Hypermax 4500 BT tyle że do 260 litrów.
Bez sensu. Po doświadczeniu z ultra 1500 i obecnie 2000 ,zaczynam uważać że taki prefilr to zbędny dodatek. By zdał jakiś egzamin powinien być często czyszczony,co znów nie powinno być wykonywane często ponieważ dostaje się powietrze do filtra. Mój 2000 po pół roku jak otworzyłem niedawno by podmienić część wkładów ,gdzie były wkłady do podwyższania ph w akwarium 300L malawi. Teraz obecnie inne ryby i wkłady musiały zostać wywaalone. Syf był straszny ,widać że prefiltr puszczał sporo syfu ,a były trochę zmienione wkłady ,dokładnie podoccinane gąbki różnej gradacji. co zdawało najlepiej egzamin. Dużo włukniny ,ale tez często wymieniana musiał być. Max co 2 miesiące, co zaś nie wskazane według serwisantów z firmy aquael. Po co więc w ogóle prefiltr ,który i taknie spełnia swej roli jak należy. Dlaczego prefiltr zasyfiony ,gąbka jako pierwsza gęsta zasyfiona jak diabli i kolejne wkłady również. Czyżby gdzieś między koszami była lewa woda .
Bardzo udane filtry Ultramax 1500 i 2000. Prefiltr też robi robotę i nie ma mowy o problemach z odpowietrzaniem lub o lewym powietrzu.
A myślałeś o dodatkowym prefiltrze hw albo sera ja tak mam i po 12 miesiącach nie bardzo miałem co czyści pozdrawiam
Tak, chodzi mi to po głowie 😀
To jest ultr 2000? Mam takiego i jestem mega zadowolony z niego
Ten jest 1500.
Woda do kwiatków się nada?
Woda z filtra do podlania kwiatków? W ogrodzie tak, w domu nie bardzo.
Jakie akwa ?
@@arturstarzec4572 Pytasz o wymiary mojego akwarium? 120x50x50
Gąbka jest zielona gapa! gapa! hihi 🤣
Nie ma zielonej 🤣
Tylko czarna i niebieska 😜
Witam jaki masz akwarium
Witam również, taki jak na filmie. O co dokładnie pytasz?
Hej. U mnie hw303A po pół roku był praktycznie czysty. Jedynie ostatnia najdrobniejsza gąbka troche przytkana była. Co do oszczędności na wkładach to ja stosuje zamiast ceramiki zeolit i super sie sprawdza. Co do płukania gąbek to zawsze mnie smieszą te teorie nie wiadomo skąd o konieczności stosowania wody z akwarium. Zawsze wszystkie prałem pod kranem i nic sie nie działo. U mnie prefiltr to zwykła gąbka na zasysie i ona syfi sie bardzo bo co tydzien musze płukać. W moim akwa stosuje dodatkowo napowietrzacz bo z racji dużej ilości roslin pływających robiły mi sie przyduchy. Dodatkowy plus napowietrzania to czyste węże ktore wczesniej do połowy przekroju były zasyfione. Czekam na kolejne Twoje filmy. Pozdrawiam :)
Cześć 😀
Wszystko co napisałeś ogarnąłem. Oprócz jednego. Co ma napowietrzanie do czystych węży?
Dzięki za obejrzenie i komentarz 🙂👍
Odpowiedź jest bardzo prosta. To samo co do czystości gąbek w filtrze . Przy dobrze natlenionej wodzie na syfie w wężach osadzi sie tyle bakterii ze przerobią ten syfek. Tak samo jak na gąbkach. Odkąd napowietrzam węże są jak nowe czyste.
@@AkfaMatKa ok, dzięki za odpowiedź.
@@AkfaMatKa Tez zauwazylem ze od kiedy napowietrzam to po 2 tygodniach rurki zrobily sie czyste.
..to co myślimy,to jest żel intymny🤣🤣🤣
Do zastosowania codziennego 🤣
Moje otworzyłem po 24 miesiącach i nie musze mówić co bylo w środku ...😅
Nie musisz 🤣
14 letnia posiadaczka akwarium: odłączyć z prądu, otworzyć pokrywę, wymyć gąbki i ceramikę, watę, zeolit i węgiel wyrzucić, przepłukać filtr, włożyć nowe wkłady z węglem, zeolitem, nową watę, zalać wodą, zamknąć pokrywę, 2 naciśnięcia pompki, włączyć. Czas; 25 minut. UT: 785490 filmów i 7289263 dyskusji jak wyczyścić i użytkować filrt. :D 15 miesięcy to jednak bardzo za długo, nawet 4 miesiące to za długo, bądźmy szczerzy, pomimo tego jak na forach specjaliści powtarzają te bzdety o filtracji biologicznej itd, to na czystą logikę, te, po prostu, kupy ryb, siedzą w tym filtrze i 15 miesięcy woda wypłukuje z nich syf w cyklu, te esencje z tych kup po prostu krążą w zamkniętym układzie akwarium-filtr. To dokładnie to samo co klimatyzacja w aucie/pokoju, zawalona grzybami i kurzem - nie czujemy tego na co dzień, ale to po prostu krąży po pomieszczeniu.Film fajny spoko, ale nie rozumiem czemu się tak dziwisz ze ceramika jest ok, czego się spodziewałeś?;D Że ona się rozpuści czy co?;D Z nią się i przez 8 lat nic nie stanie, jej się nie wymienia... ;D Zalewanie filtra kuflem do piwa - bezcenne!!! :D :D :D Tylko faceci takie rzeczy potrafią wykombinować... :D :D :D
Kurcze, chciało Ci się pisać 🤣👍
Ale nie zgodzę się z Tobą że nie otwieranie kubła przed 4 miesiące to za długo. Tak samo jak z tym że ceramika jest "wieczna" i nic się z nią nie stanie. Tu dużo zależy od jakości ceramiki bo jak pewnie wiesz są baaaardzo różne. Zeolit? Węgiel? Nigdy tego w tym kubełku nie było.
Dzięki za odwiedziny i komentarz 👍😀
@@AleX_aqua Nie w Twoim, w moim tak ;D No większość ludzi też klimatyzatorów przez 4 miesiące albo i lata nie czyści, wiec... ;) To dokładnie to samo :D Jednak u nas widok gnijących syfów na gąbce po dwóch miesiącach to zbyt wiele żeby myśleć że mogłyby zostać tam kolejne 2 miechy ;D pzdr
Po takim czasie te 20% ceramiki mógł byś prewencyjnie podmienić nawet dla samej higieny filtra od strony biologi. Ale każdy robi po swojemu, co kto uważa nic mi do tego. Pozdrawiam.
Tak jak mówiłem na filmie, byłem przygotowany na wymianę ceramiki. Ale jak zobaczyłem jak wygląda to uznałem że jest dobra. Wypłukał się każdy syfek. A dlaczego wg Ciebie prewencyjnie jak piszesz mógł bym wymienić mimo wszystko 20%? Co by to zmieniło?
Dzięki za odwiedziny i komentarz.
Pozdrowienia.
Już odpowiadam. Z jednej strony jest to techniczna informacja od producentów tego medium filtracyjnego. Wiąże się to z minimalna objętością powierzchni filtracyjne która okupują bakterie zarówno nitryfikacyjne jak i detryfikacyjne ( o ile medium daje taka możliwość ). Wiec wyglada to tak że po takim długim okresie użytkowania kanałki wewnątrz ceramiki po prostu stają się płytsze. No niestety my jako akwaryści raczej tego nie mamy jak sprawdzić ( brak technicznych możliwości ). Mówi się że to chwyt marketingowy by sprzedać znowu jakąś ilości towaru bo exel musi się zgadzać. Jednak my sami nas swój pokręcony sposób nawet gdy się twardo trzymamy iż to teoria spiskowa firm sprzedających/producentów możemy i potwierdzamy iż prawda leży gdzieś po środku. A w filmie właśnie sam pokazałeś iż takie posunięcie czyli podmiana x % ma sens. Ok „do brzegu” jak mówią akwaryści. By wyjaśnić użyje porąbanej metafory wiec proszę o dystans do niej, a skupienie się na merytorycznym przekazie. Powiedzmy że taki 1 kanalik to mieszkanie M5 „rodziny wielopokoleniowej” jaka są bakterie. Okupują one taki kanalik i w nim przebiega cały ich cykl życia ( no nie są nieśmiertelne ). Z czasem się starzeją jak członkowie rodziny, stają się mniej wydajne i w końcu umierają. Stają się częścią tego „syfku” który wypisałeś na filmie. I tu mógłby byś powiedzieć „no właśnie wypłukałem ceramikę pozbyłem się tych martwych i jest cacy”. No nie do końca. Jak pamiętasz w rodzinach wielopokoleniowych które mieszkają w takim ( nazwijmy M5 ) po za samymi mieszkańcami są tez ich rzeczy osobiste zbierane przez okres życia jaki wiedli w tym M5. Kiedy odchodzi taki członek rodziny to pozostali powoli pozbywają się tych staroci jakie nazbierał nieżyjący. No nikt nie chce żyć w graciarni. Przychodź nowi członkowie tej rodziny i musza się gdzieś osiedlić. Jednak nie jesteśmy w stanie płuczącą ceramikę pozbyć się do końca starych nie funkcjonujących bakterii. Pokazałeś to tez sam na końcu filmu gdzie pod dopiero ciśnieniem wylałeś cześć zawieśmy ( gratów po zmarłych ) bakteriach. Tu małe zatrzymanie. Może gdybys potraktował takim ciśnieniem każda sztukę ceramiki z osobna ( co było by irracjonalne ) to pozbył byś się z 90% tych pozostałości po nie funkcjonujących już bakteriach. Jednak tak nikt nie zrobi a wracając do naszego M5 czyli pojedynczego otworu w ceramice. Mając nie doczyszczaną do końca ceramikę wkładasz ja z powrotem do kubła i liczysz że nadal będą tam żyły i pracowały nowe bakterie. Jednak kiedy uświadomisz se iż tworzysz swoista patodiweloperkę na obecnych mediach zaczynasz rozumieć że młodzi potrzebują nowego świeżego miejsca do życia i funkcjonowania w społeczności „kubła”. Dlatego chcąc uniknąć problemów sami rzadko zaglądamy do kubełków z ceramika i czyścimy tylko pre-filtry zachowując w ten sposób jakość filtracji biologicznej. Chyba właśnie kiedy dochodzi juz dotwarcia już takiego filtra, wypłukania zawartości jak to zrobiłeś na filmie należało by dać szanse nowym/młodym bakteriom dodajac nowa ceramike by się osiedliły i znów na jakiś czas nie zaglądać do kubełka. Wiem że mój wywód by okropnie długi, wiec dziękuje wszystkim którzy dotarli do jego końca. Mam nadzieje też iż udzieliłem ci wyczerpującej odpowiedzi na pytanie „czemu muszę wymienić części ceramiki” . Dla łapiących się cyferek dodam tylko iż te 20% które zaproponowałem to tylko dla wartości cyfrowej, może to być 10 lub 30% lub nic jak w tym przypadku. Tak jak zamykałem zamykałem mój 1 komentarz pod filmem tak dodam znów to samo „każdy robi po swojemu i nic ni komu do tego jak prowadzisz akwarium” to tylko była moja luźna i bardzo subiektywna ocena tej sytuacji. Proszę wiec o wyrozumiałość czytających oraz właściwa kanału. Serdecznie pozdrawiam.
Baaaardzo dziękuję za odpowiedź. Rozpisałeś to ze szczegółami. Super. Szczerze mówiąc nie wiem czy faktycznie tak to wygląda chociaż nie wykluczam. Rozbawiło mnie to że okazało się że zostałem patodeweloperem 👍🤣 ale wiesz co? Sugerując się opiniami innych komentujących pewnie zamienię kolejność koszy. Przy okazji dosypię trochę nowej ceramiki bo koszy jak widziałeś nie wypełniłem po brzegi więc miejsca trochę jest. Nie wiem czy to coś pomorze ale na pewno nie zaszkodzi.
Dzięki jeszcze raz, pozdrowienia 😀
Ale się nagromadzi po czasie
Nie ma tragedii.
Dzięki 😀👍
Lepiej to robić w łazience 😅😊
Pewnie tak, ale jakoś bardzo nie ponalewałem na podłogę 😀
Mam wrażenie, że dla większości ważniejsza jest czystość mediów niż jakość wody w akwarium. Jakość wody poprawia biologia a nie gąbki. A dobrej jakości wodę mają Ci, którzy często czyszczą prefix (1 w tygodniu) i wszystkie media filtracyjne (co 2-3 miesiące). A węże czyścić się powinno co tydzień. Lawa w akwarium służy do innych celów. Jeżeli jest prefiltr, to po co w środku dodatkowe gąbki? Zamienić je na biologię (najlepiej Matrix), bo ona jest najważniejsza w filtrze (jak najwięcej). A do ostatniego kosza dać 200ml Purigenu i na to dobrej jakości watę filtracyjną, np. Eheim Synth. A ziemia ogrodowa to się nadaje na działkę a nie do akwarium.
Bardzo dziękuję za wyrażenie swojego zdania. Na szczęście nie wszyscy muszą myśleć tak samo.
Media filtracyjne w zlej kolejnosci.
Najpierw od dołu powinny byc obie gąbki a potem ceramika. Kiedy masz gabke na ceramice to brudzi sie ceramika co powoduje ze jest nieefektywna.
Już poprawione. Mówiłem o tym w kolejnym filmiku.
Dzięki za odwiedziny i zwrócenie uwagi. Pozdrowienia.
Wracając do tematu, producent twierdzi że jednak kosz z niebieską gąbka powinien być na górze.
Ja wymieniam raz na miesiąc
Raz na miesiąc otwierasz kubeł i płuczesz wszystko? Wydaje mi się że często. Ale jak tak robisz i wszystko w akwarium jest dobrze to najważniejsze.
@@AleX_aqua to jest akwarium 400 litrów i po miesiącu jest taki syf jak u ciebie po 15 msc
@@alicjaczar1 to trochę dziwne bo moje akwa ma 300 litrów.
Według instrukcji obsługi filtra i według mnie 🙂 "należy umieścić koszyki filtracyjne wraz z wkładami we wnętrzu filtra w następującej kolejności (zaczynając od
dna): gąbka czarna (rzadka), gąbka niebieska (gęsta), wata filtracyjna, ceramika, sito pojemnika pojemnika. UWAGA: w nowo zakupionym filtrze wkłady mogą być umieszczone
w innej kolejności. Zalecana wyżej kolejność wkładów gwarantuje optymalną wydajność filtracji wody." Mam Ultramaxa 1000 i tam są tylko trzy kosze więc watę wywaliłem a w jej miejsce założyłem niebieską gąbke, w ostatnim koszu jest sama ceramika.
Z waty zrezygnowałem od początku. Właśnie po to żeby dłużej nie otwierać filtra. A wata jak wiadomo świetnie filtruje i wyłapuje zanieczyszczenia ale też szybko się zapycha.
@@AleX_aqua tak ale chodziło mi też o to, że ceramika powinna być ostatnim medium filtracyjnym a Pan zamontował nad ceramiką jeszcze gąbkę 😊 moim skromnym zdaniem lepiej byłoby najpierw zainstalować obydwie gąbki a ceramikę na samej górze 😁
@@senioreuchenio730 ok, dziękuję za wskazówki. Zastanowię się, może zamienię kosze.
@@AleX_aqua najniżej daj gąbkę bo tam pierwsza trafia woda, nie miałbyś tak tej ceramiki usyfionej gdyby była poprawna kolejność: filtracja -> mechaniczna -> biologiczna -> chemiczna opcjonalnie
Najniżej jest gąbka. Ta grubsza. Ale przedmówca radzi żeby dać nad nią drugi kosz z gąbką i dopiero dwa najwyższe kosze z ceramiką. Może faktycznie przy podmiance zamienię kosze, zobaczymy czy będzie inaczej.
Dzięki, pozdrowienia 😀
Instruktaż jak zabić biologię w filtrze.
@@thorgall35upiorywojny66 piszesz żeby pisać bez sensu czy wiesz z własnego doświadczenia? Bo jak wytłumaczysz to, że przez tyle lat jakoś tej biologii nie zabiłem? Ta biologia wcale nie jest taka słaba jak się potocznie teraz straszy. Chcesz, to bój się dalej.
@@AleX_aqua jak dla mnie zbyt długo ceramika trzymana bez wody i ten finiszer plukany kranówką. Bo tak ta niebieska gabka jest za a nie przed ceramiką. Jak się udało to spoko ale może być ryzykownie.
@@thorgall35upiorywojny66 Ceramika była cały czas wilgotna, nie wyschła nawet na chwilę. Pod kranem płuczę tylko gąbki, ceramikę nie. I robię to dlatego że jest wygodniej i mogę wypłukać cały syf dokładniej. A po złożeniu filtra i uruchomieniu bakterie z ceramiki bardzo szybko zasiedlą gąbki ponownie. Uwierz mi że nic złego się nigdy nie wydarzyło. Ale oczywiście jeśli ktokolwiek ma wątpliwości nie namawiam do takiego postępowania.
Dzięki za konkretny komentarz 👍
Mycie gąbek pod bieżącą wodą to bardzo zły pomysł!.Chlor zabije bakterie i problem gotowy.
W większości miast w Polsce woda nie jest chlorowana. Jest fluorowana lub ozonowana. Poza tym nie myjesz gorąca woda a bakterie żyją w całym akwarium i na ceramice. Na gąbkach odbudują się bardzo szybko. Żaden problem nie powinien wystąpić. Co potwierdza mój przykład. Oczywiście gwarancji nie dam i jeśli ktoś się bardzo obawia może myć w wodzie z akwarium.
To teoria na zasadzie Kopiuj Wklej
😂
Bede podpinal wiekszy kubel
Ja się zastanawiam czy do nowego zbiornika dać jeden większy czy dwa mniejsze. Czyli do tego dokupić drugi niekoniecznie taki sam. I chyba tak wolę, dwa nieco mniejsze niż jeden duży.
Części
Szkoda że nie wyczyściłeś przy okazji wirnika myślę że tam po roku tam jest grubo😮
Czyściłem. Mówię o tym na filmie. Nie było źle, był tylko z takim śliskim nalotem.