Pozdní doba kamenná: Toulky dávnou historií Evropy #4 [I]
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 9 ก.พ. 2025
- Ostatní díly naleznete zde: 1url.cz/HzruM
Další naučná videa zde: 1url.cz/2nSn
Zdroje:
1) Neustupný, E. (ed.) 2008: Archeologie pravěkých Čech 4. Praha. ISBN 978-80-86124-77-3
2) Pavlů, I. - Zápotocká, M. 2007: Archeologie pravěkých Čech 3. Praha. ISBN 978-80-86124-71-1
3) Sklenář, K. - Bláhová-Sklenářová, Z. - Slabina, M. 2002: Encyklopedie pravěku v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Praha. ISBN 80-7277-115-9
4) Beneš, J. 2018: Počátky zemědělství ve Starém světě: pohled paleoekologie a environmentální archeologie. České Budějovice. ISBN 978-80-7394-697-5
5) Beranová, M. 2015: Jídlo a pití v pravěku a ve středověku. Vydání 3., rozšířené a upravené. Praha. ISBN 978-80-200-2498-5
6) Bouzek, J. 2011: Pravěk českých zemí v evropském kontextu. 2. přepracované a rozšířené vydání. Praha. ISBN 978-80-7387-463-6
7) Bouzek, J. 2013: Vznik Evropy. Praha. ISBN 978-80-7387-670-8
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Často kladené dotazy - FAQ: 1url.cz/wt4Ed
Koncové zkratky značící typ videa: 1url.cz/DtZGl
Žádosti o radu při výběru elektroniky nebo technické dotazy, které přímo nesouvisí s videem, pište prosím do posledního dílu série TechTalk (TT): 1url.cz/Bncc
Ostatní dotazy, které přímo nesouvisí s videem, pište do posledního dílu série GeekTalk (GT): 1url.cz/967a
Twitch kanál: / czechgeekstudio
Podpořit kanál můžete skrze:
PayPal donate: 1url.cz/jtikA
Patreon: 1url.cz/ftikx
Kontakty:
Email: CzechGeekStudio@gmail.com
Facebook: / czechgeekstudio
Steam skupina CGS: 1url.cz/D7s7
Narazit na nás můžete na tomto TeamSpeak serveru:
Adresa: ts3.417rct.org
Auto připojení: 1url.cz/myK7
PC sestava a příslušenství: 1url.cz/KMPSR
Super pořady pro lidi, kteří mají rádi historii. Zajímavé a srozumitelné. Jen tak dál.
Pod termínem "doba kamenná" si představím 2 věci.
1. Období v pravěku
2. Situaci, kdy v sandbox videohře jako je Arma 3, si někdo dovolí zakázat člověku vzít si co chce, aby to bylo víc "Milsim"...
Dobrý video jinak.
tohle nějak nechápu. V pozdní době kamenné se formují první civilizace? Ve škole jsme se učili že pravěk se dělil na dobu kamennou, bronzovou a železnou, a po době železné začal starověk, a tam teprve začaly vznikat první říše. Takže třeba Mezopotámie a Egypt vznikly už v pravěku?
Zdravím.
Pravěk pokrývá období 3 milionů až 3500 let př. n. l. Nicméně na našem území například trval až do 6. stol. n. l. v severní Evropě dokonce ještě déle.
Takže např. 1000 let př.n.l. ve středomoří už několik tisíc let probíhal Starověk, ale u nás stále byl Pravěk.
Takže např. Sumerská říše, Mezopotámie, Stará říše Egyptská se odehrávají ve Starověku, jelikož jim tam začal o přibližně 4000 let dříve než nám.
@@CzechGeekStudio aha, děkuju, a v těch prvních říších byla ze začátku doba měděná nebo bronzová, a přesto to byl starověk? Nebo tam už byli za dobou železnou?
@@mireknovacek9680 Jde o to, že to vše jsou umělá dělení, která jsme si mi o tisíce let později vytvořili, aby jsme si dějiny dané civilizace nějak pěkně rozdělily.
Takže například doba bronzová v různých částech světa začíná v různou dobu a trvá různě dlouho. Třeba v Řecku trvala přibližně 1000 let a v Egyptě 2000 let.
Zároveň je třeba si uvědomit, co znamená rozdělení Pravěk-Starověk-Středověk a co pro změnu doba kamenná-doba bronzová-doba železná. Každé z toho označuje jinou věc dějin. Ve zkratce doba bronzová neznamená, že daná civilizace přestala používat kamenné nástroje, ale že už dokázala ve velkém vytvářet i bronzové. Kdežto Pravěk končí pro danou civilizaci tam, kde přichází písmo. Takže jakmile civilizace začala svůj jazyk zapisovat, dostala se z Pravěku do Starověku, nehledě na to jestli už opustili dobu kamennou nebo ne.
Proto je u nás doba bronzová, železná, atd. v Pravěku a jinde je mohou mít ve Starověku nebo dokonce Středověku.
Hned si vzpomenu na havrana pírka- Osada havranů
Zajimavy, ze tady nejsou dementni slovaci, co vsude vykrikuji, jak jsou slovani vyvoleny narod, co v erope zije uz milion let.
Obávám se, že v pozdějších dílech této videosérie je jich víc než dost.
@@CzechGeekStudio vyděl jsem, strašný!
sám seš dement
Ötzi = "poměrně zajímavej nález"... to je hodně slabounké tvrzení o jednom z největších archeologických nálezů 20. století :-D Ale jinak zajímavé video..
Nu, spíše to je zajímavost, z hlediska způsobu objevení. Podobně zachovalé mrtvoly, mumie, utopenci, pohřbení, se našli i jinde a jindy. Ostatně, o chování, oblečení, výzbroji, technice, lidí této doby, víme docela dost. Bohužel jsme byli, my Evropané, oproti asijským a africkým kulturám dosti .... primitivové. Což ostatně platilo ještě dalších několik tisíc let, v podstatě až do středověku.
Jeden zachovalý zmrzlík je velmi zajímavý, ale co šest tisíc let staré ztracené město velikosti středověkého Norimberku na západní Ukrajině? www.sci-news.com/archaeology/science-temple-trypillian-culture-nebelivka-ukraine-02223.html
@@ctihodnymuz72 Oproti Africe? 😃 Nene To nemyslíš vážně pokud vynecháme Pyramidy a Mezopotánii tak je třeba si uvědomit že do Evropy jsme přišly na konci doby ledové a setkali jsme se tu s Neandrtálci nikdo nevi jak oni byli vyspělí. Afrika zůstala na většině místech v době kamenný.
@@milanwolfi7202 Mezopotamie není v Africe ale v Asii. Jinak souhlas, v Africe se toho moc nedělo, krom Egypta