5. Nejvýznamnější archeologické nálezy a naleziště České republiky od paleolitu do doby bronzové
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 21 พ.ย. 2024
- Je těžké vybrat ty nejvýznamnější od časů lovců mamutů do doby vynálezu bronzu, ale přesto se nabízí několik nálezů a lokalit, které vešly ve známost nejen v naší, ale i v evropské archeologii. Přednáška připomene jejich historii a snad i současnost.
Přednášející: doc. PhDr. Miroslav Popelka, CSc.
Paleolit - 3:35
Neolit - 23:50
Eneolit - 33:24
Doba bronzová - 39:33
Myslím, že ten objevitel Venuše se jmenoval správně Dania ne Kania a byl asistentem profesora Absolona. Skutečným objevitelem byl pak německý dělní, ten úlomky nalezené v ohništi donesl p. Daniov který rozpoznal že jde o jednu figuru. Profesor Absolon byl ale osobou vedoucí výzkumu a je docela běžné že se objevy připisují šéfovi.
Problém "ženské s křivou hubou" je ovšem v tom, že špatní "slepení" je blbost. Dolní čelist má jeden výstupek kterým se připojuje k lebce (pant :-) ) v dětství zjevně zlomený a pak špatně srostlý, takže to ji činilo "křivohubou", prostě na jedné straně je čelist jinak vysoká než na druhé. Podle všeho měla i potíže s jídlem a možná i mluvení. Navíc byla nalezena stranou ostatních, takže asi nebyla běžným příslušníkem skupiny. To že se jí slonovinová hlavička až nápadně podobá je rozhodně zajímavé. Obecně je to hodně pro nenáročné a málo znalé diváky, je tam docela dost drobnějších chyb (zbytečných)