Super przedstawione i wyjaśnione zasady. Jestem już po przeczytaniu instrukcji i ten film rozwiał wszelkie moje wątpliwości. Pora zagrać :) Bardzo dobry materiał.
Super materiał. Zdecydowanie najlepsza gra ekonomiczna w jaką grałem. U mnie zdetronizowała The Gallerist, który też jest świetny. Obie gry mimo że euro to ociekają klimatem.
Koniecznie. Może zrobisz pierwszy film z zasadami w polskich internetach. Podobny poziom trudności do Brassa. Nieco inna rozkmina bo trzeba straszliwie uważać na kasę żeby się nie zakopać. Nie ma kredytu:) 4 pola akcji, po dwie akcje do wyboru na każdym z pół, dwie akcje dodatkowe, czyli niby nic wielkiego ale czuję się jakbym zarządzał galerią sztuki. Przynajmniej w moim wyobrażeniu ;) Wyszukujesz młodych artystów, robisz im marketing, sprzedajesz dzieła sztuki w galerii i za granicę. Po galerii biegają koneserzy sztuki i promotorzy. Jest nawet mały urząd pracy. I dodatkowo cały czas trzeba być czujnym, bo można wykonać akcję w trakcie ruchu przeciwnika. Gorąco polecam.
Cześć, bardzo dobry materiał to tak na wstępie ;D Mam pytanie odnośnie regrywalności, gdzieś usłyszałem w recenzji że po kilku partiach robisz cały czas to samo. Czy rzeczywiście można poczuć znużenie po kilku partiach ?
Dzięki :) wiesz co, mi się gra tak samo dobrze jak na początku, ale być może to dlatego że nadal jestem zauroczony tą grą. Oczywiście cel gry jest zawsze taki sam - rozwój swojej sieci aby ostatecznie zdobyć jak największą liczbę punktów zwycięstwa. Ale dróg do zwycięstwa naprawdę jest sporo, do tego dochodzi nieprzewidywalność ruchów przeciwników i konieczność dostosowania się do dobranych kart. Podsumowując - ja po kilkudziesięciu partiach nadal bawię się świetnie :)
Pozdrawiam dałem suba za Brassa To moje pirwsze euro które mi się spodobało i kupiłem, sam jestem w szoku ze to zrobilem bo mormalne nie lubie euraczy ,ale tego suchara musiałem mieć
1 Gdy chce rozbudować swój budynek np. Browar 2 poziomu na poziom wyższy a mam na swojej planszy z budynkami browar nr.2 czy muszę go pierw spalić żeby ulepszyć budynek na poziom 3? 2 Jeśli nie muszę go spalić czy mogę podnosić poziom budynku o więcej niż jeden do góry ? 3 w fazie koleji mogę zacząć budowe połączeń od kupca korzystając od razu z rynku kupując wegiel jeśli nie mam żadnego swojego budynku na planszy ?
1. Chodzi Ci o nadbudowywanie (mam angielską wersję, tam jest to nazwane overbuilding)? Bardzo rzadko wykonuję tę akcję. Możesz zastąpić dowolny ze swoich kafelków kafelkiem wyższego poziomu, płacąc normalny koszt. W takiej sytuacji odrzucasz kafelek z planszy i go zastępujesz. 2. Możesz budować jedynie kafelki najniższego poziomu danego typu - jeśli masz na swojej planszetce browar 2 poziomu to nie możesz go przeskoczyć i wybudować browaru trzeciego poziomu. Możesz go jednak odrzucić korzystając z akcji rozwoju (develop). 3. Tak.
1. Akcja rozbudowy jest bardzo niedoceniana, a niesamowicie nakręca grę (w erze kanałów wszystkie kafelki 1 poziomu są zdejmowane więc punktują tylko raz, wszystkie pozostałe zostają na planszy i zapunktują w obu erach. Ponadto są one częścią naszych przedsiębiorstw w erze kolei co daje więcej możliwości do rozbudowy swojej sieci. 2. Zgadzam się z przedmówcą, nie możesz przebudować piwa 2 poziomu piwem z drugiego poziomu i trzeba wpierw pozbyć się z planszy tego kafelka. 3. Nie zgodzę się. Zacząć budowę drogi od kupca możesz tylko wtedy gdy nie masz w erze kolei żadnego kafelka przedsiębiorstw na planszy, domyślnie jest to dozwolone w erze kanałów. W erze kolei nie możesz tego zrobić jeśli masz inny żeton na planszy i wybudowane połączenie nie połączy Twojego przedsiębiorstwa
@@upadlybankowiectv no co ty...to moja ulubiona gra mamy z żoną z ponad 100 partii rozegranych...w internecie rzadko ktoś pokazał podstawę z dodatkiem, a jest super, tyle wyboru...
Żałuję że wcześniej tego materiału nie widziałem, zaoszczędziłbym sobie sporo czasu 🤣ale i tak mam pytanie. Czy dochód po erze kanałowej się zeruje? Gram od niedawna i tak wyśrubowalismy dochód że kasy w banku brakło i to przy 2 graczach. I drugie pytanie. Czy maksymalny dochód to £30 czy podobnie jak w przypadku punktów zwycięstwa robi się kolejne okrążenie? Nie wiem kto pisał instrukcje do brassa ale zostawia sporo do własnej interpretacji.
Cieszę się że materiał pomógł :) Dochód się nie zeruje. W grach które rozegrałem nikt nawet się nie zbliżył do dochodu na poziomie 30 funtów. Zdradź sekret jak to robicie ;)
Ile emocji wzbudza ta gra 😄 mamy długą dyskusję bez rozwiązania: mam do sprzedaży ceramikę, która potrzebuje 2 beczek piwa. Nie mam własnych, nie mam tez połączenia z innym graczem. Mam za to połączenie z dwoma kupcami , do których mogę sprzedaż kafelek. Czy mogę zatem sprzedać ten kafel biorąc po jednej beczce od każdego z kupców?
Dobre pytanie! Sprzedaży danego kafelka dokonujemy do pojedynczego żetonu kupca. Idąc za angielską instrukcją - Choose 1 of your unflipped Cotton Mill, Manufacturer, or Pottery tiles, that is connected to a Merchant tile (liczba pojedyncza!) featuring that industry’s icon. Pozdrawiam :)
Gdy pobieram ostatni surowiec z huty węgla/żelaza, który należy do przeciwnika i w momencie odwracania kafelka bonus przychodu idzie dla mnie czy dla przeciwnika ?
Cały czas jedna rzecz jest dla mnie niejasna. Chodzi o kwestię sieci połączeń i budowania. Z tego co zrozumiałem: pierwszy budynek mogę postawić gdzie chcę (o ile mam kartę danego miasta lub odpowiedniego przedsiębiorstwa). Jednakże jeśli chciałbym zbudować kolejny budynek w drugim mieście - musi być ono połączone MOJĄ SIECIĄ (moim połaczeniem) z tym pierwszym - zgadza się? W takim razie - później w przykładowej rozgrywce - co może zrobić gracz biały, gdy zbudował coś w Redditch, a fioletowy go odciął?
Masz rację co do zasady budowy pierwszego budynku na planszy. Jeśli chcesz zbudować kolejny budynek, to: 1. Jeśli używasz karty budynku, to musi on być częścią Twojej sieci. 2. Jeśli używasz karty miasta, to miasto nie musi być częścią Twojej sieci. Możesz zbudować budynek w innej części planszy i rozwijać swoją sieci z dwóch (lub z większej liczby) niezależnych punktów.
Witam mam pytania bo w instrukcji jest to niejasne. Co w momencie jak rozbuduje swoje np "garnki" z poziomu 1 (juz obrócone akcją sprzedarzy za ktore dostalem przychod) na poziom 2? Trace dochod za poziom 1 i muszę na nowo sprzedać poziom 2? PZ Trace? A moze dochod i PZ zostają za 1 poziom i dodatkowo drugi poziom mi dodaje przychód? Jak to jest?
Przez rozbudowę masz na myśli nadbudowanie na tym samym kafelku (overbuilding)? Jeśli tak, to tą akcję możesz wykonać tylko w przypadku węgla i stali. Przychód zaznaczasz na polu przychodu w momencie obrócenia kafelka. Nawet jeśli go nadbudujesz to nie cofasz przychodu. Punkty zwycięstwa zyskujesz na koniec ery, więc jeśli nadbudujesz kafel przed końcem ery, to PZ nie dostaniesz (za ten zastąpiony). Podkreślam jednak, że nadbudować możesz tylko kopalnie węgla i huty stali, i to tylko w przypadku kiedy market będzie pusty, co zdarza się niezwykle rzadko ;)
@@upadlybankowiectv tak chodzi o "przebudowa" (mam polską instrukcje)to co napisales tyczy gdy chcialbym zająć żeton należący do przeciwnika. Natomiast jest wyżej napisane " jezeli zastępujesz swoj zeton: - mozesz przebudowac dowolny zeton przedsiebiorstwa - jezeli na zastepowanym zetonie jest jakies zelazo/wegiel/piwo odłóż je z powrotem do zasobow ogolnych i dołóż odpowiednia liczbe kostek na nowym zetonie. Pisze ze musze ponieść niezbedne koszty budowy. I teraz to co mi sprawia problem na samym koncu "odrzuć do pudelka przebudowane zetony przedsiebiorstw (nie będą punktowac). JEDNAK GRACZE NIE TRACĄ WCZESNIEJ ZDOBYTYCH PZ czy uzyskanego dochodu za Przebudowane żetony przedsiebiorstw. Czyli ja rozumiem ze dochód zostaje a pz? Raz pisze ze nie a raz ze zostaje
Masz rację. Cholera, za długo nie grałem w brassa, trzeba to zmienić;) chodzi o to, że jeśli wybudowałeś budynek w erze kanałów, to na koniec tej ery za niego zapunktowałeś. Jeśli go nadbudujesz w erze kolei, to nie tracisz tych punktów. Jeśli jednak nadbudujesz budynek w tej samej erze w której go wybudowałeś, to punktów za pierwszy nie dostaniesz - nie zdążyłeś za niego zapunktować.
Zaczynam rozgrywkę. Jestem graczem, który jako pierwszy wykonuje akcję. Czy obligo najpierw muszę wykonać akcję budowy, czy mogę rozpocząć od połączenia, które albo kolejny gracz, albo ja uzupełnię budynkami? Jeśli budowa jest obligo jako pierwsza akcja w grze, to czy dotyczy wszystkich graczy?
@@packshotstudio2118 89mm będzie prawidłowy. Jak chcesz to luknij co wydrukowałem na drukarce 3d www.olx.pl/oferta/brass-birmingham-profesjonalny-organizer-insert-do-gry-wydruk-3d-CID767-IDJLDxK.html
10 nie można tej grze dać z powodu kart. Karty to wielki minus tej gry. Powinny być przejzyste i najlepiej z mapą planszy oraz gwiazdką gdzie się dane miasto znajduje żeby nie szukać go po planszy. Kolor miasta niewiele daje. Gra niby dobra jakościowo choć po Phalanksie spodziewałem się dużo więcej. Kafle cieniutkie i wyglądają bardzo przeciętnie. Jedynie rewers kafla jest trochę lepszej jakości. Nie porównuję z wersją de lux gdzie kafle są lakierowane. Co do samej gry to komentować nie muszę. Choć początki były trudne. Po każdej z pierwszych rozgrywek nie chciałem w to już grać ale 2 dni później znów mnie do niej ciągło. Aż w końcu ją nabyłem i cieszę się graniem.
@@upadlybankowiectv Nie mam jeszcze takiej gry ale mogę podać 10/10 jeśli chodzi jakoś gry i samej wypraski. Wszystko jest tak ładnie poukładane że samo rozłożenie gry jest wielką przyjemnością. Jakość: Tapestry, Lords of Waterdeep, New Frontiers, Inis, Century, Ilos, Ganges no i gra z najgrubszymi żetonami jakie kiedykolwiek widziałem, której daje nawet 11 czyli Chatka z piernika. Wypraska: Via Nebula i Dominion i gdyby nie za ciasna wkładka na karty to Mage Knight. Jakość + wypraska to: Ishtar, Brzdęk, Pory roku i Sagrada. Wzmianka chonorowa co do kart z gry Morze Chmur. Tu ocena to 20/10. W żadnej innej grze nie widziałem takich kart. Jedyne lakierowane karty jakie znam. Są śliskie, błyszczą się ale nie ślizgają się gdy są jedna na drugiej. Koszulki zbędne. Karty są nie ścieralne, nie rozdwarstwiają się i brzegi się nie niszczą. Czemu tylko ta gra takie karty. Pozdrawiam.
@@pkubiu75 W takim razie sprawdź ten link - boardgamegeek.com/boardgamecategory/1021/economic/linkeditems/boardgamecategory?pageid=1&sort=rank Są tu posortowane gry ekonomiczne, zaczynając od najlepiej ocenianych na bgg. Na pewno coś znajdziesz :)
Hej chciałem rozwinąć kwestię akcji "Przebudowa" ( w Twojej wersji językowej "Overbuilding") Załóżmy sytuację gdzie rozpoczyna się moja tura (mam 2 ruchy). W mieście Stafford mam wybudowane przedsiębiorstwo 'wytwórnię ceramiki' I poziomu. W pierwszym ruchu chcę ją Przebudować do II poziomu, w drugim zaś do III poziomu. 1. Czy do Przebudowy (poziom I --> II, następnie II --> III) muszę zagrać kartę miasta Stafford/joker miasta lub kartę przedsiębiorstwa wytwórnia ceramiki/joker przedsiębiorstwa? Czy może to być dowolna karta? 2. Czy aby dokonać Przebudowy muszę być połączony jakąkolwiek siecią z tym miastem (w tym przypadku wiem, że muszę bo wymagany jest węgiel, ale np. dla Przebudowy Manufaktury poziom I --> II potrzeba tylko żelaza, które nie wymaga połączenia)? Jeśli tak to 'własną siecią przedsiębiorstw' czy poprzez połączenie przeciwnika? 3. Czy Przebudowy mogę dokonać jedynie dopóki kafelek nie został sprzedany (odkryty)? 4. Jeśli Przebudowy mogę dokonać zarówno przed jak i po sprzedaży przedsiębiorstwa - czy punkty zwycięstwa z danego poziomu dla już sprzedanego(odkrytego) przedsiębiorstwa powinny zostać wliczone do punktów zwycięstwa ze względu na rozbudowę czy zostają utracone (nie chodzi mi o zachowanie punktów jeśli były podliczane po Erze Kanałów tylko co jeśli np. poziom I został sprzedany (odkryty) i Przebudowany przed podliczaniem punktów z którejkolwiek z Er? 5. Czy akcję Przebudowy można przeprowadzać w Erze Kanałów? Dzięki za pomoc ;)
Ok to jedziemy: 1. Przebudowę obowiązują takie same zasady jak budowę - czyli karta musi spełniać standardowe warunki budowy. 2. Skoro masz już budynek w danym mieście (który chcesz przebudować) to to miasto jest już częścią Twojej sieci. 3. Możesz przebudować dowolny kafelek (sprzedany lub nie). 4. Punkty zwycięstwa podliczamy na koniec każdej ery. Jeśli sprzedasz i przebudujesz kafelek w jednej erze, to za przebudowany kafelek nie otrzymasz punktów zwycięstwa. 5. Tak. Pozdrawiam :)
Jedna uwaga, akcja przebudowy nie jest Akcją (nie wymaga zagrania karty) i można ją zrobić w dowolnym momencie innej akcji. Jeśli przebudowa wymaga węgla to musisz mieć połączenie z innym węglem na planszy lub z kupcem. W innym przypadku nie możesz dokonać przebudowy
@@mateuszpelc6171 jesteś pewien, ze Przebudowa nie jest akcją i może być dokonana na przykład podczas akcji Rozwoju(usuwania dwóch starych kafelków niskich poziomów)?
Tak, przebudowę wykonuje się w trakcie dowolnej innej akcji, w dowolnej chwili tury. Plus można przebudować kilka przedsiębiorstw na raz, przez co większy sens mają pożyczki, które mocno napędzają rozgrywkę i pozwalają na combosy razem z przebudową :)
Hej, w instrukcji przy dwóch graczach należy odrzucić karty miast niebieskie i turkowsowe i nic już o innych kartach nie jest napisane. Natomiast w karcie pomocy przy dwóch graczach odrzuca się jeszcze karty przedsiębiorstw manufaktur i nie wiem dokładnie czym mam się sugerować, bo mógłbym nie używać kart pomocy podczas gry, czytając jedynie instrukcje.
Znacznik przychodu porusza się po tym samym torze co znacznik punktów zwycięstwa. Złote i srebrne pola z kolei oznaczają Twój aktualny przychód na turę (nie stawiasz na nich znaczników). Przesunięcie wskaźnika przychodu o pięć pól nie oznacza zmiany przychodu o pięć funtów.
Gratki! Kapitalnie wytłumaczone zasady, świetna robota 🙂
Super przedstawione i wyjaśnione zasady. Jestem już po przeczytaniu instrukcji i ten film rozwiał wszelkie moje wątpliwości. Pora zagrać :) Bardzo dobry materiał.
Fajny kanał i recenzja. Brakowało mi takiego zwięzłego opisania tematu. Więcej gier poproszę. :-)
Zakupione:) dzięki, wreszcie znalazłem kogoś, kto wytłumaczył mi zasady
Jak zwykle bardzo dobra recka - brawo !
super materiał, wszystko zrozumiale wyjaśnione, dzięki
Zamiast tłumaczyć zasady nowym osobom przed grą to dzień wcześniej będę wszystkich odsyłać do tego filmiku 😆🤔 świetna instrukcja!!
super kanał - żałuję, że dopiero teraz znalazłem... ;) bardzo mi się podoba sposób, w jaki przedstawiasz każdą z gier
Dzięki! Chyba muszę zainwestować w reklamę;)
Mega! Temat wyczerpany :)
dzieki za dobre wyjasnienie. dzisiaj ide grac i nie bede taki zielony :)
Super materiał. Zdecydowanie najlepsza gra ekonomiczna w jaką grałem. U mnie zdetronizowała The Gallerist, który też jest świetny. Obie gry mimo że euro to ociekają klimatem.
Zaciekawiłeś mnie tym The Gallerist, muszę to sprawdzić!
Koniecznie. Może zrobisz pierwszy film z zasadami w polskich internetach. Podobny poziom trudności do Brassa. Nieco inna rozkmina bo trzeba straszliwie uważać na kasę żeby się nie zakopać. Nie ma kredytu:) 4 pola akcji, po dwie akcje do wyboru na każdym z pół, dwie akcje dodatkowe, czyli niby nic wielkiego ale czuję się jakbym zarządzał galerią sztuki. Przynajmniej w moim wyobrażeniu ;) Wyszukujesz młodych artystów, robisz im marketing, sprzedajesz dzieła sztuki w galerii i za granicę. Po galerii biegają koneserzy sztuki i promotorzy. Jest nawet mały urząd pracy. I dodatkowo cały czas trzeba być czujnym, bo można wykonać akcję w trakcie ruchu przeciwnika. Gorąco polecam.
Cześć, bardzo dobry materiał to tak na wstępie ;D Mam pytanie odnośnie regrywalności, gdzieś usłyszałem w recenzji że po kilku partiach robisz cały czas to samo. Czy rzeczywiście można poczuć znużenie po kilku partiach ?
Dzięki :) wiesz co, mi się gra tak samo dobrze jak na początku, ale być może to dlatego że nadal jestem zauroczony tą grą. Oczywiście cel gry jest zawsze taki sam - rozwój swojej sieci aby ostatecznie zdobyć jak największą liczbę punktów zwycięstwa. Ale dróg do zwycięstwa naprawdę jest sporo, do tego dochodzi nieprzewidywalność ruchów przeciwników i konieczność dostosowania się do dobranych kart. Podsumowując - ja po kilkudziesięciu partiach nadal bawię się świetnie :)
@@upadlybankowiectv super, dzięki za odp. Gra zamówiona. 👌💪
Pozdrawiam dałem suba za Brassa
To moje pirwsze euro które mi się spodobało i kupiłem, sam jestem w szoku ze to zrobilem bo mormalne nie lubie euraczy ,ale tego suchara musiałem mieć
Zdecydowanie moja topka Euro gier. Przy tak (względnie) prostych zasadach, wrzucić tyle kminienia. Martin Wallace robił kiedyś mega dobre gry :D
Dokładnie, jak przychodzi era kolei to mózg paruje. Uwielbiam tą grę!
1 Gdy chce rozbudować swój budynek np. Browar 2 poziomu na poziom wyższy a mam na swojej planszy z budynkami browar nr.2 czy muszę go pierw spalić żeby ulepszyć budynek na poziom 3?
2 Jeśli nie muszę go spalić czy mogę podnosić poziom budynku o więcej niż jeden do góry ?
3 w fazie koleji mogę zacząć budowe połączeń od kupca korzystając od razu z rynku kupując wegiel jeśli nie mam żadnego swojego budynku na planszy ?
1. Chodzi Ci o nadbudowywanie (mam angielską wersję, tam jest to nazwane overbuilding)? Bardzo rzadko wykonuję tę akcję. Możesz zastąpić dowolny ze swoich kafelków kafelkiem wyższego poziomu, płacąc normalny koszt. W takiej sytuacji odrzucasz kafelek z planszy i go zastępujesz.
2. Możesz budować jedynie kafelki najniższego poziomu danego typu - jeśli masz na swojej planszetce browar 2 poziomu to nie możesz go przeskoczyć i wybudować browaru trzeciego poziomu. Możesz go jednak odrzucić korzystając z akcji rozwoju (develop).
3. Tak.
1. Akcja rozbudowy jest bardzo niedoceniana, a niesamowicie nakręca grę (w erze kanałów wszystkie kafelki 1 poziomu są zdejmowane więc punktują tylko raz, wszystkie pozostałe zostają na planszy i zapunktują w obu erach. Ponadto są one częścią naszych przedsiębiorstw w erze kolei co daje więcej możliwości do rozbudowy swojej sieci.
2. Zgadzam się z przedmówcą, nie możesz przebudować piwa 2 poziomu piwem z drugiego poziomu i trzeba wpierw pozbyć się z planszy tego kafelka.
3. Nie zgodzę się. Zacząć budowę drogi od kupca możesz tylko wtedy gdy nie masz w erze kolei żadnego kafelka przedsiębiorstw na planszy, domyślnie jest to dozwolone w erze kanałów. W erze kolei nie możesz tego zrobić jeśli masz inny żeton na planszy i wybudowane połączenie nie połączy Twojego przedsiębiorstwa
Jeżeli można zaproponować temat to omówienie Great Western Trial z dodatkiem koleje na północ i może z opisaniem różnych strategii :-). Pozdrawiam
Hej, grałem kilka razy w samą podstawę i jakoś specjalnie mnie ta gra nie urzekła. Ale to było dość dawno. Być może dam jej drugą szansę ;)
@@upadlybankowiectv no co ty...to moja ulubiona gra mamy z żoną z ponad 100 partii rozegranych...w internecie rzadko ktoś pokazał podstawę z dodatkiem, a jest super, tyle wyboru...
@@KBK_85 Hehe no po takiej rekomendacji to zdecydowanie muszę dać jej jeszcze jedną szansę ;)
Żałuję że wcześniej tego materiału nie widziałem, zaoszczędziłbym sobie sporo czasu 🤣ale i tak mam pytanie. Czy dochód po erze kanałowej się zeruje? Gram od niedawna i tak wyśrubowalismy dochód że kasy w banku brakło i to przy 2 graczach. I drugie pytanie. Czy maksymalny dochód to £30 czy podobnie jak w przypadku punktów zwycięstwa robi się kolejne okrążenie? Nie wiem kto pisał instrukcje do brassa ale zostawia sporo do własnej interpretacji.
Cieszę się że materiał pomógł :) Dochód się nie zeruje. W grach które rozegrałem nikt nawet się nie zbliżył do dochodu na poziomie 30 funtów. Zdradź sekret jak to robicie ;)
Ile emocji wzbudza ta gra 😄 mamy długą dyskusję bez rozwiązania: mam do sprzedaży ceramikę, która potrzebuje 2 beczek piwa. Nie mam własnych, nie mam tez połączenia z innym graczem. Mam za to połączenie z dwoma kupcami , do których mogę sprzedaż kafelek. Czy mogę zatem sprzedać ten kafel biorąc po jednej beczce od każdego z kupców?
Dobre pytanie! Sprzedaży danego kafelka dokonujemy do pojedynczego żetonu kupca. Idąc za angielską instrukcją - Choose 1 of your unflipped Cotton Mill, Manufacturer, or Pottery tiles, that is connected to a Merchant tile (liczba pojedyncza!) featuring that industry’s icon. Pozdrawiam :)
Dzięki!
Gdy pobieram ostatni surowiec z huty węgla/żelaza, który należy do przeciwnika i w momencie odwracania kafelka bonus przychodu idzie dla mnie czy dla przeciwnika ?
Bonus do przychodu zawsze otrzymuje właściciel kafelka.
Cały czas jedna rzecz jest dla mnie niejasna. Chodzi o kwestię sieci połączeń i budowania. Z tego co zrozumiałem: pierwszy budynek mogę postawić gdzie chcę (o ile mam kartę danego miasta lub odpowiedniego przedsiębiorstwa). Jednakże jeśli chciałbym zbudować kolejny budynek w drugim mieście - musi być ono połączone MOJĄ SIECIĄ (moim połaczeniem) z tym pierwszym - zgadza się? W takim razie - później w przykładowej rozgrywce - co może zrobić gracz biały, gdy zbudował coś w Redditch, a fioletowy go odciął?
Masz rację co do zasady budowy pierwszego budynku na planszy. Jeśli chcesz zbudować kolejny budynek, to:
1. Jeśli używasz karty budynku, to musi on być częścią Twojej sieci.
2. Jeśli używasz karty miasta, to miasto nie musi być częścią Twojej sieci. Możesz zbudować budynek w innej części planszy i rozwijać swoją sieci z dwóch (lub z większej liczby) niezależnych punktów.
@@upadlybankowiectv Dzięki! Wydaje mi się, że w instrukcji papierowej też zabrakło tego wyjaśnienia.
Witam mam pytania bo w instrukcji jest to niejasne. Co w momencie jak rozbuduje swoje np "garnki" z poziomu 1 (juz obrócone akcją sprzedarzy za ktore dostalem przychod) na poziom 2? Trace dochod za poziom 1 i muszę na nowo sprzedać poziom 2? PZ Trace? A moze dochod i PZ zostają za 1 poziom i dodatkowo drugi poziom mi dodaje przychód? Jak to jest?
Przez rozbudowę masz na myśli nadbudowanie na tym samym kafelku (overbuilding)? Jeśli tak, to tą akcję możesz wykonać tylko w przypadku węgla i stali. Przychód zaznaczasz na polu przychodu w momencie obrócenia kafelka. Nawet jeśli go nadbudujesz to nie cofasz przychodu. Punkty zwycięstwa zyskujesz na koniec ery, więc jeśli nadbudujesz kafel przed końcem ery, to PZ nie dostaniesz (za ten zastąpiony). Podkreślam jednak, że nadbudować możesz tylko kopalnie węgla i huty stali, i to tylko w przypadku kiedy market będzie pusty, co zdarza się niezwykle rzadko ;)
@@upadlybankowiectv tak chodzi o "przebudowa" (mam polską instrukcje)to co napisales tyczy gdy chcialbym zająć żeton należący do przeciwnika. Natomiast jest wyżej napisane " jezeli zastępujesz swoj zeton: - mozesz przebudowac dowolny zeton przedsiebiorstwa
- jezeli na zastepowanym zetonie jest jakies zelazo/wegiel/piwo odłóż je z powrotem do zasobow ogolnych i dołóż odpowiednia liczbe kostek na nowym zetonie. Pisze ze musze ponieść niezbedne koszty budowy. I teraz to co mi sprawia problem na samym koncu "odrzuć do pudelka przebudowane zetony przedsiebiorstw (nie będą punktowac). JEDNAK GRACZE NIE TRACĄ WCZESNIEJ ZDOBYTYCH PZ czy uzyskanego dochodu za Przebudowane żetony przedsiebiorstw. Czyli ja rozumiem ze dochód zostaje a pz? Raz pisze ze nie a raz ze zostaje
Masz rację. Cholera, za długo nie grałem w brassa, trzeba to zmienić;) chodzi o to, że jeśli wybudowałeś budynek w erze kanałów, to na koniec tej ery za niego zapunktowałeś. Jeśli go nadbudujesz w erze kolei, to nie tracisz tych punktów. Jeśli jednak nadbudujesz budynek w tej samej erze w której go wybudowałeś, to punktów za pierwszy nie dostaniesz - nie zdążyłeś za niego zapunktować.
Trudna gra, z rodzicami nie pogram 😅
Podoba mi się sposób balansowania tej gry :)
Zaczynam rozgrywkę. Jestem graczem, który jako pierwszy wykonuje akcję. Czy obligo najpierw muszę wykonać akcję budowy, czy mogę rozpocząć od połączenia, które albo kolejny gracz, albo ja uzupełnię budynkami? Jeśli budowa jest obligo jako pierwsza akcja w grze, to czy dotyczy wszystkich graczy?
Możesz rozpocząć od połączenia.
Czy ktoś wie gdzie można kupić brassa w normalnej cenie? :D
hej, jaki rozmiar koszulek będzie prawidłowy ? 88 czy 89mm ?
już wiesz jaki prawidłowy? bo też szukam do zakupu :P
pozdrawiam
@@packshotstudio2118 89mm będzie prawidłowy. Jak chcesz to luknij co wydrukowałem na drukarce 3d www.olx.pl/oferta/brass-birmingham-profesjonalny-organizer-insert-do-gry-wydruk-3d-CID767-IDJLDxK.html
10 nie można tej grze dać z powodu kart. Karty to wielki minus tej gry. Powinny być przejzyste i najlepiej z mapą planszy oraz gwiazdką gdzie się dane miasto znajduje żeby nie szukać go po planszy. Kolor miasta niewiele daje. Gra niby dobra jakościowo choć po Phalanksie spodziewałem się dużo więcej. Kafle cieniutkie i wyglądają bardzo przeciętnie. Jedynie rewers kafla jest trochę lepszej jakości. Nie porównuję z wersją de lux gdzie kafle są lakierowane.
Co do samej gry to komentować nie muszę. Choć początki były trudne. Po każdej z pierwszych rozgrywek nie chciałem w to już grać ale 2 dni później znów mnie do niej ciągło. Aż w końcu ją nabyłem i cieszę się graniem.
Interesująca (i dość surowa) opinia. Z ciekawości spytam - jakie gry oceniasz na 10?
@@upadlybankowiectv Nie mam jeszcze takiej gry ale mogę podać 10/10 jeśli chodzi jakoś gry i samej wypraski. Wszystko jest tak ładnie poukładane że samo rozłożenie gry jest wielką przyjemnością.
Jakość: Tapestry, Lords of Waterdeep, New Frontiers, Inis, Century, Ilos, Ganges no i gra z najgrubszymi żetonami jakie kiedykolwiek widziałem, której daje nawet 11 czyli Chatka z piernika.
Wypraska: Via Nebula i Dominion i gdyby nie za ciasna wkładka na karty to Mage Knight.
Jakość + wypraska to: Ishtar, Brzdęk, Pory roku i Sagrada.
Wzmianka chonorowa co do kart z gry Morze Chmur. Tu ocena to 20/10. W żadnej innej grze nie widziałem takich kart. Jedyne lakierowane karty jakie znam. Są śliskie, błyszczą się ale nie ślizgają się gdy są jedna na drugiej. Koszulki zbędne. Karty są nie ścieralne, nie rozdwarstwiają się i brzegi się nie niszczą. Czemu tylko ta gra takie karty. Pozdrawiam.
Czy na pewno można sprzedać manufakturę poprzez połączenie innego gracza czy tylko przez swoje ?
Wystarczy że manufaktura będzie połączona z kupcem który ją odkupi, połączenie nie musi być częścią Twojej sieci.
upadlybankowiectv dzięki wielkie ;) !!
18:12 - błąd pieniądze są brane pod uwagę do punktacji a dokładnie mówi o tym instrukcja że 4 monety pozostałe na końcu gry to 1 pkt zwycięstwa
Tylko w wariancie skróconym, dla początkujących.
A jak oceniasz klany Kaledoni do Brassa
Hej. Niestety nie miałem przyjemności (jeszcze) zagrać w Klany Kaledoni.
@@upadlybankowiectv bo szukam gry ekomiczej żeby z 12 latkiem pograc
@@pkubiu75 A Terraformację Marsa brałeś pod uwagę?
@@upadlybankowiectv sprzedałem ja nie podeszla
@@pkubiu75 W takim razie sprawdź ten link - boardgamegeek.com/boardgamecategory/1021/economic/linkeditems/boardgamecategory?pageid=1&sort=rank
Są tu posortowane gry ekonomiczne, zaczynając od najlepiej ocenianych na bgg. Na pewno coś znajdziesz :)
Hej chciałem rozwinąć kwestię akcji "Przebudowa" ( w Twojej wersji językowej "Overbuilding")
Załóżmy sytuację gdzie rozpoczyna się moja tura (mam 2 ruchy). W mieście Stafford mam wybudowane przedsiębiorstwo 'wytwórnię ceramiki' I poziomu. W pierwszym ruchu chcę ją Przebudować do II poziomu, w drugim zaś do III poziomu.
1. Czy do Przebudowy (poziom I --> II, następnie II --> III) muszę zagrać kartę miasta Stafford/joker miasta lub kartę przedsiębiorstwa wytwórnia ceramiki/joker przedsiębiorstwa? Czy może to być dowolna karta?
2. Czy aby dokonać Przebudowy muszę być połączony jakąkolwiek siecią z tym miastem (w tym przypadku wiem, że muszę bo wymagany jest węgiel, ale np. dla Przebudowy Manufaktury poziom I --> II potrzeba tylko żelaza, które nie wymaga połączenia)? Jeśli tak to 'własną siecią przedsiębiorstw' czy poprzez połączenie przeciwnika?
3. Czy Przebudowy mogę dokonać jedynie dopóki kafelek nie został sprzedany (odkryty)?
4. Jeśli Przebudowy mogę dokonać zarówno przed jak i po sprzedaży przedsiębiorstwa - czy punkty zwycięstwa z danego poziomu dla już sprzedanego(odkrytego) przedsiębiorstwa powinny zostać wliczone do punktów zwycięstwa ze względu na rozbudowę czy zostają utracone (nie chodzi mi o zachowanie punktów jeśli były podliczane po Erze Kanałów tylko co jeśli np. poziom I został sprzedany (odkryty) i Przebudowany przed podliczaniem punktów z którejkolwiek z Er?
5. Czy akcję Przebudowy można przeprowadzać w Erze Kanałów?
Dzięki za pomoc ;)
Ok to jedziemy:
1. Przebudowę obowiązują takie same zasady jak budowę - czyli karta musi spełniać standardowe warunki budowy.
2. Skoro masz już budynek w danym mieście (który chcesz przebudować) to to miasto jest już częścią Twojej sieci.
3. Możesz przebudować dowolny kafelek (sprzedany lub nie).
4. Punkty zwycięstwa podliczamy na koniec każdej ery. Jeśli sprzedasz i przebudujesz kafelek w jednej erze, to za przebudowany kafelek nie otrzymasz punktów zwycięstwa.
5. Tak.
Pozdrawiam :)
Jedna uwaga, akcja przebudowy nie jest Akcją (nie wymaga zagrania karty) i można ją zrobić w dowolnym momencie innej akcji. Jeśli przebudowa wymaga węgla to musisz mieć połączenie z innym węglem na planszy lub z kupcem. W innym przypadku nie możesz dokonać przebudowy
@@mateuszpelc6171 jesteś pewien, ze Przebudowa nie jest akcją i może być dokonana na przykład podczas akcji Rozwoju(usuwania dwóch starych kafelków niskich poziomów)?
Tak, przebudowę wykonuje się w trakcie dowolnej innej akcji, w dowolnej chwili tury. Plus można przebudować kilka przedsiębiorstw na raz, przez co większy sens mają pożyczki, które mocno napędzają rozgrywkę i pozwalają na combosy razem z przebudową :)
Hej, w instrukcji przy dwóch graczach należy odrzucić karty miast niebieskie i turkowsowe i nic już o innych kartach nie jest napisane. Natomiast w karcie pomocy przy dwóch graczach odrzuca się jeszcze karty przedsiębiorstw manufaktur i nie wiem dokładnie czym mam się sugerować, bo mógłbym nie używać kart pomocy podczas gry, czytając jedynie instrukcje.
Każda karta posiada oznaczenie liczby graczy w prawym dolnym rogu. Najlepiej sprawdzić które karty potrzebujesz właśnie w ten sposób.
czy jest szansa na cały gameplay?
Na cały raczej nie, ale nagrałem też materiał z 30sto minutową, przykładową rozgrywką - th-cam.com/video/S72oEAxnxv4/w-d-xo.html
Jakie gry otrzymały 10?
Cywilizacja Poprzez Wieki, Twilight Imperium i Warhammer Inwazja (choć zdaję sobie sprawę, że ostatnia ocena jest BARDZO subiektywna ;))
41:58, przychód przesuwa się po złotych i srebrych polach, a tutaj przesunąłeś po polach dla punktów zwycięstwa.
Znacznik przychodu porusza się po tym samym torze co znacznik punktów zwycięstwa. Złote i srebrne pola z kolei oznaczają Twój aktualny przychód na turę (nie stawiasz na nich znaczników). Przesunięcie wskaźnika przychodu o pięć pól nie oznacza zmiany przychodu o pięć funtów.