Transmitancja i zmienne stanu - wyjaśnienie i symulacja

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 19 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 11

  • @dawidroznowski8015
    @dawidroznowski8015 3 ปีที่แล้ว +10

    To ciekawe, że jestem na ostatnim semestrze inżynierki air, gdzie na laboratoriach musiałem między innymi używać metody Eulera w Pythonie, żeby rysować odpowiedzi układu, albo tworzyłem w simulinku właśnie regulatory i chciałem sobie poprzypominać to wszystko w teorii a tu właściwie mam gotowe odpowiedzi. :D dzięki za to bo takich filmów nie ogląda wiele osób więc niewielu też je nagrywa a jakość Twoich nagrań jest bardzo wysoka. Szkoda, że doktoranci prowadzący moje zajęcia nie są tak skuteczni w przekazywaniu wiedzy.

    • @codethemath4759
      @codethemath4759  3 ปีที่แล้ว +1

      Serdecznie dzięki, bardzo miło mi to słyszeć. Jeśli doceniasz moja pracę to możesz polecić kanał znajomym, mnie bardzo zależy na tym żeby kanał się rozwijał, a puki co mam niskie zasięgi :-) Z góry dzięki, napisz mi też proszę jakie tematy by Was interesowały, jeśli będę mógł to zrobię to tym materiał :-)

  • @codethemath4759
    @codethemath4759  3 ปีที่แล้ว +1

    Cześć, Mam prośbę, jeśli uważacie te materiały za przydatne to proszę zostawcie jakiś komentarz, jest to potrzebne by poprawić zasięgi kanału w YT. Zależy mi by moja pomoc dotarła do wszystkich tych którym może się przydać.
    Piszcie też jakie tematy Was interesują i są wam potrzebne, chętnie zrobię o nich kolejne filmy. Powodzenia w zdalnej nauce :-)

  • @kwazar999
    @kwazar999 3 ปีที่แล้ว

    Bardzo dobrze, dziękuję

  • @fala-at
    @fala-at 3 ปีที่แล้ว

    Świetny film. Mam jednak pytanie. Skoro przyjęliśmy transmitancję: napięcie na kondensatorze/napięcie wejściowe rozumiem, że obserwujemy w ten sposób napięcie na kondensatorze. Dla czego jednak w przykładzie z simulinka obserwowany przebieg zanika do zera ? Przecież kondensator powinien się naładować do napięcia zasilania. Przebieg z przykładu przypomina prąd, który po naładowaniu C faktycznie przestanie płynąć? Czy popełniam gdzieś błąd myślowy? Fajna seria proszę o kontynuację bo ostatnio nic nowego się nie pojawiło.

    • @codethemath4759
      @codethemath4759  3 ปีที่แล้ว

      To oznacza że wyjściem które nas interesuje jest napięcie na kondensatorze. Mogli byśmy założyć że interesuje nas inna wielkość jako wyjście np. napięcie na rezystancji. Wtedy mieli byśmy odpowiednią zmianę w macierzy C modelu zmiennych stanu i następnie skutkiem tego zmiany w samej transmitancji. To jakie by to były zmiany wynika z pokazanego w filmie wyprowadzenia wzoru na transmitancje.

    • @codethemath4759
      @codethemath4759  3 ปีที่แล้ว

      Jeśli chodzi o ten film to w nim właśnie wyprowadzam transmitancje (funkcję przejścia ) pomiędzy napięciem wejściowym u(t) a wartością napięcia na rezystorze. A ponieważ Ur = R*i natomiast R = const, dlatego nasza wielkość wyjściowa zachowuje się jak prąd.
      Jeśli chcesz uzyskać transmitancje dla y = Vc (napięcie na kondensatorze ) to musisz zrobić zmiany w macierzy C i odpowiednio uwzględnić tę zmianę w wyprowadzeniu. (tak jak pisałem wcześnie)

    • @codethemath4759
      @codethemath4759  3 ปีที่แล้ว

      Jeśli chodzi o kolejne filmy to będą niebawem. Przerwa wynika z tego że za kilka dni bronię doktoratu i mam dużo pilnej pracy.

    • @fala-at
      @fala-at 3 ปีที่แล้ว

      @@codethemath4759 dziękuję za odpowiedzi, powodzenia na obronie. Jaki temat pracy ? W takim razie czekam na następne filmy.

    • @codethemath4759
      @codethemath4759  3 ปีที่แล้ว

      @@fala-at Czy moje wyjaśnienie było wystarczające? Rzecz w tym że na filmie wyprowadziłem transmitancje której wyjściem jest napięcie na rezystancji Vr a nie napięcie na kondensatorze Vc. Twoje rozumowanie jest dobre, tylko rozważane było inne wyjście systemu.