Dlaczego Duolingo NIE DZIAŁA?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 154

  • @Palitkeusz
    @Palitkeusz 3 ปีที่แล้ว +124

    Pisemna zadania ci wyskakują o wiele częściej na 2/3/4 poziomie jakiegoś tematu. Przynajmniej z tego co zauważyłam - im wyższy poziom, tym więcej pisania. Jak korzystasz z aplikacji pasywnie i nic ci nie daje, to znaczy, że źle jej używasz. xD Ja mam zapełnione zeszyty notatkami z niemieckiego, fińskiego hiszpańskiego, szwedzkiego i francuskiego (a oprócz niemieckiego, z resztą języków spotkałam się pierwszy raz właśnie na duolingo). Sama zielona sówka ci często poleca, by po każdej lekcji zapisywać sobie jak najwięcej słówek, które zapamiętałeś. Wiadomo, że ta jedyna aplikacja cię nie nauczy całkiem języka, ale jest bardzo pomocna, jak umiesz z nią dobrze korzystać.
    Masz x zdanie i nie wiesz czemu jest tak a nie inaczej? A może jest jakiś inny wariant, którego duolingo nie akceptuje? Wchodzisz w komentarze i na 90% masz tam wszystko wytłumaczone przez innych użytkowników, a im popularniejszy język tym więcej dyskusji pod praktycznie każdym zdaniem. Pomijając, że na najpopularniejszych kursach przy każdym temacie masz rozpisane mniej więcej o co w nim chodzi. Jednak ogromnym plusem tej aplikacji jest właśnie społeczność. Nie wiem jak u ciebie ale u mnie te "pasywne" ćwiczenia, nauczyły mnie w ogóle zapamiętania rodzajników w niemieckim. XD W szkole nigdy tyle przykładów sobie nie powtórzysz.
    Mówisz, że niby nieprzydatne zdania, a mi najlepiej się zapamiętuje regułki gramatyczne z głupich/śmiesznych przykładów. Praktyczne zresztą tematy też się w kursach znajdują, tylko może nie chciałeś o nich powiedzieć, bo ci nie pasowały do filmu, albo ich nie znalazłeś (?). Do tego w kilku językach są historyjki, w hiszpańskim możesz posłuchać specjalnych podcastów od duolingo. No multum rzeczy z których możesz czerpać i fajnie spędzić czas. Cały system lvl według mnie robi dobrą robotę w zachęcaniu do nauki, a jak kogoś rankingi nie interesują to nie ma żadnych negatywnych skutków w związku z tym.
    Rozumiem jedynie hejt na serduszka, sama za nimi nie przepadam i w 100% się zgadzam, że nie powinno się karać za błędy. Sama pisałam im to na twitterze. Jednak jest jeszcze wersja przeglądarkowa, w której ten system nie został dalej wprowadzony. Do serduszek w aplikacji, z mojego doświadczenia, mogę powiedzieć, że można się jakoś przyzwyczaić. Zwłaszcza jak mam dłuższą chwile to nie raz jak mi się skończą serduszka robiąc sobie niemiecki, idę naprawić podniszczone, złote tematy na fińskim i tak dalej. Jak dla kogoś to spoko zabawa i się do tego uczy to w czym problem? Czy naprawdę ta aplikacja NIE DZIAŁA? I trochę nie rozumiem rzucania się o te "Najlepszy na świecie sposób na naukę języka", przecież każda aplikacja chce się jak najlepiej zareklamować. XD A każdy kto się uczył chociaż raz języka wie, że jedna aplikacja jakakolwiek by nie była, nie wystarczy.
    Duolingo nie jest idealne, ale dla mnie szczerze nie ma lepszej, darmowej alternatywy. Nie każdemu taki system jak ma duolingo może odpowiadać i tobie widocznie przypasuję coś innego, trudno. Ale robienie na ten temat filmu w sposób jaki to zrobiłeś jest bezsensu, jakby, po co? xD Inni się potrafią coś z doulingo nauczyć, a ty nie, co nie znaczy, że aplikacja jest zła i niedobra.
    Mogę jeszcze wspomnieć, że moja fascynacja fińskim się zaczęła właśnie od duolingo, bo zainteresował mnie rok temu ich nowo wydany kurs właśnie z tego języka. Teraz szukam sobie sama podręczników do fińskiego, a duolingo traktuje jak zestawy do powtórek i do przyswajania sobie słówek/gramatyki.

    • @GapYearProject
      @GapYearProject  3 ปีที่แล้ว +14

      Na wstępie, wielkie dzięki za tak dopracowany komentarz i podjęcie dyskusji! To niesamowicie cenne samo w sobie.
      To trochę tak ja ze wszystkim - jeśli ktoś chce się nauczyć, nauczy się z takimi warunkami jakie ma. I będą działać. Ale to nie znaczy, że nie można było zrobić tego efektywniej.
      Celem filmu było pokazanie, że można znaleźć lepszą alternatywę. Po to był. Jest tyle możliwości - iTalki, Tandem, Pimsleur, Busuu, Beelinguapp, Rocket Language, Glossika. Biorąc pod uwagę, ile kosztuje jedna lekcja języka na żywo z lektorem, myślę, że nie ma potrzeby ostatecznie ograniczać się tylko do darmowych opcji. Mówiłem pod koniec, że grzechy duolingo można wybaczyć, jeśli traktować aplikację jako dodatek, ale twórcy uderzają w ton argumentu o 34 godzinach, co nie jest zbyt uczciwe ani nawet prawdziwe.
      Z kilku uwag - jeśli mam problem z jakimś zdaniem, chcę, żeby program do nauki dał mi odpowiedź, dlaczego tak a nie inaczej, jasne można szukać na forach, ale wtedy to już bardziej kwestia twojej chęci do nauki samodzielnie, niż tego, czy nauczy cię aplikacja. Poza tym jedni uznają, że tak wchodzący z butami poziom grywalizacji jest dobry bo motywuje, inni że irytuje, zabiera czas i jest przesadzony do granic.
      „Inni” to też nie wszyscy. Tak naprawdę sporo osób może mieć podobne odczucia do moich. To nie jest odosobniony przypadek, co wynika nawet z podlinkowanych w opisie materiałów.
      Czy duolingo nie działa? Oczywiście, że nie w 100%. Licentia Poetica. Ale w tych okolicach wypada moja opinia, którą w internecie wyrazić mogę. Tak jak Ty. Jeśli ktoś będzie szukał informacji, zastanawiając się, czy uczyć się języka z duolingo czy jakoś inaczej, będzie mógł zapoznać się z obiema stronami dyskusji i myślę, że to jest cenne :)
      Powodzenia w fińskim, trzymam kciuki!

    • @adwokusk9383
      @adwokusk9383 3 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję ci za ten komentarz

    • @ania4995
      @ania4995 2 ปีที่แล้ว +1

      autorko koma, napisałaś, że robienie filmów jak ten jest bez sensu - właśnie abosultnie ototalnie nie XD wypracowanie właśnego, racjonalalnego zdania polega na spjrzeniu na dany przypadek z wielu perspektyw i punktów - kolega wygłosił swoją opinię i ja jestem meeeeeeeeeeeeeeeeega wdzięczna, że to zrobil, dało mi to sporo do myślenia, taki trochę ,,reality chceck" i otarło magię tej apki, jednocześnie wskazując na to, co mi teżw niej troche preszkasza, jednak ja używam jej we właśny sposob, a po tym własnie reality chceck od kolegi twój komenatarz przywrociół roche równowage w mojej głowie, wiec podumowaujac, skontrastowałam 3 rozne, kinda skrajne opinie i to one wszystkie razem dały mi wypracowac racjonalne podejscie do apki, jednoczesnie uzywajac jej zalet, wiedzac swoje i byc lekko sceptycznym. lovv u all tho, xxx kisses

    • @alzahari5382
      @alzahari5382 ปีที่แล้ว +3

      Nie ma szans nie czytam tego

    • @danielk5671
      @danielk5671 8 หลายเดือนก่อน

      ​​​@@GapYearProject ty jestes poprostu nie za duolingo a za wszystkimi innymi aplikacjami do nauki języka spoko juz wszystko wiemy (chociaz na duolingo mozna tez sie uczyc matmy) zajmuje duzo czasu bys sie wiecej nauczyl

  • @Lucielles.katelyn
    @Lucielles.katelyn 3 ปีที่แล้ว +85

    Jak dla mnie film kompletnie nie trafny. Dualingo pomogło nauczyć mnie tego czego nie umiałam w szkole i nadrobić zaległości, robiłam poziomy i powtarzałam praktycznie do perfekcji i dzięki temu lepiej idzie mi z gramatyką z którą zawsze miałam problem. Może niektóre zadania są łatwe i się powtarzają ale sama myśl że dobrze nam idzie motywuje jeszcze bardziej by uczyć się dalej i iść na coraz trudniejsze rzeczy. Przypominam że aplikacja nie tylko ma lekcje ale również testy które mogą być trudniejsze. Ładne i estetycznie zrobione dzięki czemu mi osobiści przyswaja się wiedzę o wiele lepiej niż jakbym miała przed sobą słownik lub książkę do angielskiego.

    • @bartoszambroszczyk775
      @bartoszambroszczyk775 2 ปีที่แล้ว +2

      Ja miałem tak samo, z angielskiego nie umiałem nawet prostych słów, ale duolingo tak mi pomogło że np. dziś w mojej szkole była lekcja o komunizmie i rozumiałem większość.

  • @KasiaKatarzyna01
    @KasiaKatarzyna01 2 ปีที่แล้ว +66

    A ja będę bronic duolingo, bo język wchodzi „sam”. Uczenie w szkole daje zerowe szanse na nauczenie się języka, DuoLingo właśnie pozwala na praktyczne użycie, sprawdzenie się w układaniu najdziwniejszych zdań. W nauczeniu się jakiegoś języka nie chodzi o nauczenie się najpotrzebniejszych zwrotów, a o sprawne komunikowanie się na wiele różnych tematów.

    • @Bratxamiraxdoatawcax
      @Bratxamiraxdoatawcax 10 หลายเดือนก่อน +1

      ;)

    • @czowiekpatelnia366
      @czowiekpatelnia366 9 หลายเดือนก่อน +2

      ​@@BratxamiraxdoatawcaxWypuść mojego dziadka z piwnicy

    • @Wlodzimierz123
      @Wlodzimierz123 6 หลายเดือนก่อน

      Jakbym miał zamiar uczyc się z duolingo to nadal byłbym na poziomie a2 co najwyżej xd sa lepsze alternatywy od tej aplikacji, polecam RockYourEnglish do uczenia się, nie zapraszam do dyskusji.

  • @Aloyz3n
    @Aloyz3n 2 ปีที่แล้ว +7

    ja bym powiedział że duolingo to dobra metoda kiedy dobrze go używasz, zamiast pasywnie układać zdanie z rozsypanki, najpierw układałem zdanie w głowie, potem próbowałem je rozbudować w myślach żeby odświeżyć sobie słówka pasujące do kontekstu, a dopiero potem wklepywałem w apce, tym bardziej że od poziomu 2 można pisać samemu zamiast je układać i tu np. próbowałem to samo zdanie ująć na różne sposoby w obcym języku żeby "badać" jak działa język.
    efekty są fajne bo sprawdzarka w duolingo jest całkiem porządna, bezpieczne środowisko do testowania które wskazuje na błędy,
    a jak obok duolingo sięgałem po inne książki/internet/fiszki itd. jako dopełnienie, to efekty są bardzo porządne
    zgadzam się, że duolingo jest źle zaprojektowane, premiuje pasywne klepanie np. nagradza exp'em i miejscem w rankingu tych, którzy jak najszybciej przeskakują po lekcjach, a jeżeli chcesz pomyśleć nad tym co piszesz, to "tracisz" czas w który mogłeś nabijać punkty.
    ale jak mówiłem, dobrze używane duolingo jest po prostu fajne

  • @TheRockSmok
    @TheRockSmok 3 ปีที่แล้ว +38

    Jak robisz wszystko na pierwszym poziomie to tak jest. Powtarzanie w kółko - okej, jak chcesz inaczej się nauczyć języka? Są wyjaśnienia gramatyczne, wystarczy kliknąć kluczyk przy danym temacie. Osobiście znam biegle angielski, uczę się norweskiego i chińskiego i w dużej mierze powtarzam przy Duolingo dane zagadnienia.

    • @GapYearProject
      @GapYearProject  3 ปีที่แล้ว +1

      Ja nie mówię, że powtarzanie w kółko jest słabe samo w sobie - planując powtórki z dobrymi interwałami przenosimy informację do pamięci długotrwałej. Odnosiłem się w filmie do nieużywalnych zwrotów, które mogą pojawiać się dzień w dzień bez żadnego powodu, co po prostu zabiera nasz czas.
      Nie wszystkie słowa są stworzone po równo, na początku dobrze jest się uczyć tych najczęściej używanych w danym języku, żeby faktycznie zacząć w miarę szybko rozmawiać.
      A kluczyk z tego co widziałem to możliwość wykupienia testu żeby przeskoczyć poziom, czy chodzi o coś innego?

    • @Palitkeusz
      @Palitkeusz 3 ปีที่แล้ว +5

      @@GapYearProject Może w rosyjskim tego nie ma jeszcze, ale teraz sprawdziłam kilka kursów i np. w niemieckim, fińskim, hiszpańskim czy szwedzkim jak klikniesz na kółko z tematem masz opcje TIPS a niżej START. to "tips" to właśnie te wyjaśnienia gramatyczne.

  • @stefan5205
    @stefan5205 ปีที่แล้ว +4

    Ja lubie naukę na duolingo i wiele slowek sie nauczylem przez kilka miesięcy bez większego trudu.Nie mam problemu z serduszkami bo wykupiłem subskrypcję a koszt 20zl na miesiąc uwazam ze jest dobrą ceną.
    Polecam wszystkim którzy nie mogli znaleźć czasu i sposobu na naukę języków.Duolongo potrafi wciągnąć w tą przygodę językową 😊

  • @apollos_kid5334
    @apollos_kid5334 3 ปีที่แล้ว +72

    Na Duolingo często można natknąć się na "ciekawe" zdania, jednym z niezapomnianych było "żółwie piją piwo mężczyzn" w duńskim XD

  • @Leonka_224
    @Leonka_224 ปีที่แล้ว +2

    Wyskoczyła na początku mi reklama duolingo

  • @sunshuine
    @sunshuine 3 ปีที่แล้ว +9

    Tutaj z jednym, na pewno się nie zgodzę, ponieważ można ustawić by wszystkie zadania z bankiem odpowiedzi były pisemne :D

  • @szymonch7740
    @szymonch7740 3 ปีที่แล้ว +28

    Tu filolog i nauczyciel języków obcych. Generalnie zgoda, że nie da się nauczyć języka z Duolingo. Ale nie da się nauczyć języka z żadnego źródła jeśli jest to nasze jedyne źródło. Nikt nie nauczy się języka korzystając tylko z aplikacji, tylko z książki, płyty z nagraniami czy konwersacji (no chyba że mówimy o dziecku, które jest w młodym wieku wrzucone w jakieś środowisko językowe, to wtedy tak).
    Dużo z tych argumentów to nie są argumenty przeciw samemu Duolingo a przeciw sposobie nauki, który wybierają osoby uczące się. Duolingo jest narzędziem, tak samo jak np. podręcznik. To jak i na ile się nauczymy zależy tylko od osoby uczącej się. Czy fajnie byłoby gdyby Duolingo miało więcej ćwiczeń aktywujących język? No pewnie, że tak. Ale jeśli ktoś nie chce aktywnie używać języka to nie będzie go aktywnie używał nawet jeśli pójdzie na kurs językowy (mówię z doświadczenia). I też nie demonizujmy tak tej pasywności. To też jest znajomość języka, tylko że bierna. Osoba korzystająca tylko z Duolingo będzie umiała przeczytać prosty artykuł w obcym języku i go zrozumie. Nie powtórzy tego samego z głowy, ale na początkowych etapach nauki to jest normalne. Jeśli spytamy osobę na poziomie A2 co znaczy jakieś trudniejsze zdanie jest duża szansa, że je zrozumie. Gdyby jednak miała je przetłumaczyć z polskiego na język obcy albo by tego nie zrobiła, albo zrobiłaby po drodze 5 błędów. Swoją drogą, Duolingo robi (w przypadku niektórych języków bo nie wszystkich) fajną robotę pomagającą aktywizować język, np. zbiera informacje o wydarzeniach podczas których ludzie uczący się będą mogli sobie pogadać w danym języku. W dużych miastach jest sporo takich wydarzeń i można iść i popróbować pogadać z innymi. Ale then again, jak ktoś nie chce to nie skorzysta.
    Druga rzecz jest taka, że kursy na Duolingo tworzą zespoły ludzi. To nie jest tak, że oni mają każdy kurs zrobiony w ten sam sposób. To, czy słowa są przydatne czy nie zależy tylko od tej grupy ludzi. Ja sam się uczyłem od zera na duolingo trzech języków i nigdy nie znalazłem zdań, które byłyby bez sensu. Może co najwyżej takie, które były głupie czy śmieszne. Niemniej, mogę też z nauczycielskiego doświadczenia podpowiedzieć, że w nauce języka nie chodzi o przydatność. Najlepiej zapamiętuje się rzeczy dziwne, ciekawe i nieraz rzadko używane. Dlatego ludzie wolą się uczyć przekleństw niż odmiany trudnych czasowników.
    Co do karania za błędy, ja nie wiem, ale my chyba myślimy o innej aplikacji (albo aplikacja działa inaczej przy różnych językach, bo sam rosyjskiego tam nie sprawdzałem). Duolingo nie kara za błędy. Nic się nie dzieje jak się zrobi zadanie źle. Jesteśmy poprawiani, a zadanie przeskakuje na koniec i musimy je poprawiać aż je zrobimy dobrze. Serduszka tracimy w momencie kiedy chcemy przeskoczyć na kolejny etap, a nie umiemy materiału z poprzednich "działów". Brzmi jak... nauka języka i sprawdziany z przerobionego materiału. Oblanie sprawdzianu nie jest karą za błąd. Jest znakiem, że coś jeszcze trzeba poćwiczyć.
    Nikt rozsądny chyba nie sądzi, że sama aplikacja nauczy go języka. Ale aplikacja jest super początkiem. Bo bawi i uczy, pokazuj obrazki, które kojarzymy ze słówkami, uczy nas (świadomie lub mniej) szyku zdania. Można jej wiele zarzucić jak każdej marce i korpo. Jak każdemu filmikowi na youtubie obiecującemu, że trening z video spali nam 450kcal. Prawda jest taka, że przy nauce języka potrzebna jest wytrwałość i chęć nauki. Ten film mógłby być o wszystkim - o aplikacji, o podręczniku, o kursie językowym, a nawet o studiach filologicznych. Nie ma takiego jednego źródła, które od początku do końca nauczyłoby nas języka. Szkoły językowe też obiecują, że nauczą w 6 miesięcy języka do poziomu XYZ. A jednak, samo chodzenie na zajęcia nic nie da. Nikt nigdy jeszcze nikogo niczego nie nauczył, zwykł mówić mój nauczyciel. I to jest święta prawda, zwłaszcza w kontekście języków.

    • @GapYearProject
      @GapYearProject  3 ปีที่แล้ว +1

      Dzięki za komentarz! Generalnie zgadzam się z Tobą oczywiście. Cała rzecz według mnie w tym, że można znaleźć alternatywę w postaci lepszej apki niż duolingo, jeśli już decydujemy się używać aplikacji do nauki języka :)
      Ale, interesująca sprawa, mnie na 100% serca spadały za każdy błąd, obojętne jaki rodzaj materiału przerabiałem.

    • @kamilbielicki5240
      @kamilbielicki5240 2 ปีที่แล้ว +1

      @@GapYearProject Szymon pewnie używa aplikacji ze swoimi uczniami, dlatego ma wersję "premium". Sam z niej korzystam i jest to sprytny i darmowy sposób na uniknięcie reklam i opcji ze znikającymi serduszkami (wystarczy utworzyć szkołę i dodać chociaż jednego znajomego. Te znajomy nawet nie musi robić zdań, wystarczy, ze się "zapisze do klasy"). Jeśli chodzi o mnie, to przyznaję, że kurs z angielskiego daje mi niewiele. Ok, utrwaliłem kilka zwrotów, pozbyłem się kilku złych nawyków, wiem już jak napisać niektóre słowa które wcześniej pisałem błędnie, ale posiadając umiejętność języka na poziomie B1, nawet A2, Duolingo naprawdę może być pewną stratą czasu. Ale już jako narzędzie do nauki języka od podstaw sprawdza się świetnie. Oczywiście - jak pisał Szymon - jako jedno z narzędzi. Ja dzięki temu wkręciłem się w język włoski. Jednocześnie korzystam z Dulingo, gotowych Fiszek z "Fiszki.pl", fiszek własnych i książki z gramatyki wydawnictwa Edgard. I sprawa wygląda tak, że łatwiej mi wchodzi nauka i utrwalanie słówek z Duolingo (najpierw uczę się np. podstawowego słownictwa z danej kategorii tam, dopiero potem rozszerzam o słownictwo z fiszek), a po gramatykę sięgam po zaznajomieniu się z konkretnym zagadnieniem na Duo, a nie odwrotnie. Dzięki grywalizacji i wiecznemu przypominaniu o sobie wyrabia nawyk nauki, a dzięki krótkim sesjom nie zniechęca do nauki (uczę się od połowy sierpnia). Osobiście uważam, że 5-10 minut nauki dziennie to opcja lepsza niż np. bita godzina raz w tygodniu.

    • @IzzyTheOwl
      @IzzyTheOwl 2 ปีที่แล้ว

      @@kamilbielicki5240 albo y'know. Po prostu nie używać aplikacji? Wow

  • @juliam7638
    @juliam7638 ปีที่แล้ว +4

    Jedyny powód, czemu na to wchodzę to mój 29-dniowy day streak
    przysięgam ze gdyby nie to to by mnie tam nie bylo
    A, i gdyby Duolingo mi nie groził śmiercią…

  • @lolof9290
    @lolof9290 3 ปีที่แล้ว +13

    Po 10 reklamie na fb w końcu kliknąłem w ten film. Uczę się hiszpańskiego jako drugi język na studiach, aplikacji bardziej używam by zapamiętać te kilka słówek, nie robić mózgowi zbyt dużej przerwy gdyż zajęcia mam raz w tygodniu i czasami już wole bezmyślnie poklikać te zadania niż bezmyślnie przeglądać instagrama/tiktoki. Ale w pełni rozumiem przekaz filmu, nie da się ukryć, że duolingo nie nauczy całego języka, ale może służyć jako przyjemna dodatkowa pomoc.

  • @english4564
    @english4564 2 ปีที่แล้ว +1

    To że dla Ciebie nie jest to odpowiedni dodatek do nauki nie oznacza że sama apka jest zła lub wybitne nieskuteczna.

  • @falcon866
    @falcon866 9 หลายเดือนก่อน

    No podzielam tu zdanie (chyba) większości w komentarzach. Duolingo potrafi mi na prawdę dobrze wryć słowa do głowy, może jedynie trochę wolno się ich człowiek uczy, chociaż to też zależy ile człowiek czasu poświęci i czy ma wersję premium. Zostawiam komentarz do statystyk bo ten kanał na prawdę lubię (choć nie subskrybuję bo jest nieaktywny...), ale z tym odcinkiem nie trafiłeś do mojego serca xd
    P.S. Super montaż na początku

  • @WlodarczykB
    @WlodarczykB 2 ปีที่แล้ว +8

    Bzdury! Duolingo w świetny sposób wykorzystuje grywalizacje do nauki! Jest genialny, pozytywny. "Bezmózgie klikanie"- na tym polega nauka. Ja się nauczyłam bardzo dużo, a teraz jeszcze wyszły "historie Duo". Coraz bardziej rozbudowany serwis.

  • @kSmolarkowa
    @kSmolarkowa 3 ปีที่แล้ว +1

    Jednak muszę przyznać że to właśnie obawa przed stratą zrobionych dni (w sensie te płomyki w aplikacji) często sprawiała że faktycznie włączałam aplikację chociaż na moment, żeby zrobić krótką lekcję. Może apka nie uczy dobrze gramatyki i w ogóle nie tłumaczy wymowy ale daje jakieś podstawy. Można się dzięki niej zainteresować jakimś językiem i ewentualnie poszperać potem dalej, w innych źródłach, żeby tę wiedzę pogłębić. A zabiegi mające na celu przyciągnięcie użytkownika (powiadomienia, zrobione dni, rankingi) są o tyle dobre że nie tak szybko rezygnuje się z rozpoczętego kursu. Ale bardzo dziękuję za ten filmik, bo te minusy też dobrze znać!

    • @GapYearProject
      @GapYearProject  3 ปีที่แล้ว

      Pytanie, tak jak na filmie, czy wchodzisz do aplikacji z założeniem pouczenia się czy odbębnienia obowiązku, bo inne rzeczy wtedy wyniesiesz z tych 10 minut "nauki"
      A co do zachęcenia do dalszej nauki samemu, to absolutnie się zgadzam, jeśli duolingo do tego doprowadzi to tylko się cieszyć ^^

    • @kSmolarkowa
      @kSmolarkowa 3 ปีที่แล้ว

      @@GapYearProject chyba oba z wymienionych lub samo wejście w aplikację z obowiązku, ale w trakcie wykonywania ćwiczeń już frajda z nauki. Ja też zaczęłam ten język wyłącznie for fun, więc to na pewno ma duży wpływ na moje spojrzenie na naukę. Sporo słyszy się ostatnio o innej aplikacji do nauki języka, apki Babbel - próbowałeś już jej?

    • @GapYearProject
      @GapYearProject  3 ปีที่แล้ว

      Obejrzałem film o tym, jak działa, kiedy wychodziła i szczerze mówiąc za bardzo przypominała duolingo żebym się na nią przerzucił z mojego ukochanego etutora :)

  • @1519Cortes
    @1519Cortes 3 ปีที่แล้ว +6

    Wasza bronia jest luk- zmieniasz na noz albo pistolet i masz zdanie. Latwiej zapamietasz smieszne zdanie czy powazne? Duolingo nie kara. Serudszka sa po to zeby nie klikac bezmyslnie.
    Apka zle uczy hehehe. To ty sie zle uczyc a nie ktos cie zle uczy. Ja znam dobrze 3 jezyki na c1/c2 rozumiem kilka innych i ucze dwoch. I uwazam ze ta aplikacja jest dobra.
    Aplikacje nie sluza do nauczenia jezyka ale maja pomoc tobie sie uczyc.

  • @annajanis4596
    @annajanis4596 ปีที่แล้ว

    fajny sweter. tak wlasnie zauwazylam ze robie sporo loopow .. w Dualingo powtarzam w kolo to samo ale jakos nie czuje postepu bo to mega pasywne,.. wiedze nie zostaje mi w glowie ale jakos sie pojawia jak widze rozypane wyrazy i mam z nich wybrac .. no nie nazwalabym tego postepem w nauce.. to jakis trik ktory dziala tylko podczas uzywania apki
    chyba czas na upograde Speakly
    dzikei za material .. jest motywujacy .. wlasnie zamknelam karte Dual.. na forever :)))

  • @Whatever1562
    @Whatever1562 3 ปีที่แล้ว +2

    na laptopie nie ma serduszek

  • @Ula_TV
    @Ula_TV 3 ปีที่แล้ว +11

    Fajny filmik, mówisz sensownie, ale nie ze wszystkim się zgadzam. Duolingo może dać dobre podstawy języka, chociaż nie da się z nim nauczyć płynnie w nim rozmawiać. Mnie podoba się w tej aplikacji to, że można nabyć obycia z jakimś językiem, bo o ile jesteśmy współcześnie otoczeni angielskim, to inne języki są spotykane rzadziej. Jak pisało już kilka osób wyżej, na wyższych poziomach duolingo rzeczywiście jest więcej aktywnych zadań. Może nie być to zbyt efektywna nauka, bo być może dałoby się nauczyć tych samych słówek czy wiedzy w krótszym czasie. Ja ucząc się rosyjskiego znacznie lepiej opanowałam alfabet i teraz posługuję się nim płynnie, w niemieckim znacznie lepiej przewiduję jaki ma być rodzajnik i jaka końcówka ma być w jakim przypadku itp. Teraz robię to niemal intuicyjnie, więc takie powtarzanie podobnych zdań w kółko mi się przydało. Ale rzeczywiście, jeśli ktoś planuje wejść na wyższy poziom niż A2 czy B1 to powinien poszukać czegoś droższego, ale przy tym skuteczniejszego.

    • @rajmunddobrowolski5168
      @rajmunddobrowolski5168 ปีที่แล้ว +1

      Jak można recenzować produkt, korzystając z darmowej wersji, czyli DEMO?
      NIE MOŻNA.
      Korzystamy z Duolingo od pół roku,,, wcale nie dużo kosztuje,,,
      Extra sprawa.
      Oczywiście dobrze wspomagać się innymi sposobami.

  • @KrysteQ1997
    @KrysteQ1997 3 ปีที่แล้ว +5

    Brawo, brawo i jeszcze raz brawo. Aktywne przypominanie, testowanie, wygrzebywanie wiedzy, wysiłek umysłowy - aktywne działanie. Od lat "nagniatam" moim uczniom, a i tak co roku ta sama śpiewka z magicznymi aplikacjami. ;)

  • @MM-mf1vr
    @MM-mf1vr 2 ปีที่แล้ว +1

    Przecież to wszystko jest robione tak aby duzo czasu poswuecic a malo nauczyć. Ja wiem co efektywne ale jeszcze rzadko mozna to spotkać.

  • @OFFmasterONline
    @OFFmasterONline 3 ปีที่แล้ว +3

    Super! Pozdrawiam!

    • @GapYearProject
      @GapYearProject  3 ปีที่แล้ว

      Dziękuję, pozdrawiam z rodzinką ☕️

  • @darkushypehypehype3911
    @darkushypehypehype3911 3 ปีที่แล้ว +2

    "All you needed was a little push"

  • @ponurymike3612
    @ponurymike3612 2 ปีที่แล้ว +6

    A ja tam sobie chwalę Duolingo. Rok klikania po 30 minut dziennie i ogarniam portugalski na poziomie B1.
    PS. Serduszka są tylko w apce, w przeglądarce można klikać do woli.
    PPS. Od poziomu 3+ nauka nie jest już taka pasywna. Zaczynają się wtedy pojawiać zdania, nad którymi trzeba się zastanowić, przetłumaczyć i wklepać ręcznie.

  • @bartomiejo.8303
    @bartomiejo.8303 ปีที่แล้ว

    Przepraszam, Dopel…, co dokładnie?

  • @Kwadratura
    @Kwadratura หลายเดือนก่อน

    Co do duolingo mam jeden główny zarzut - jest zwyczajnie koszmarnie nudne, bardziej niż lekcje w szkole. Nie rozumiem co tak wciąga użytkowników i byłam autentycznie zaskoczona, kiedy powiedziałeś, że ludzie się od niej uzależniają

  • @MisatoHan
    @MisatoHan 3 ปีที่แล้ว +2

    Istotne pytanie, czy ten film to kryptoreklama Pimsleura?

    • @GapYearProject
      @GapYearProject  3 ปีที่แล้ว

      Tak to jest jak się za dużo czegoś używa, samo potem przychodzi

  • @EmilkaS-q7q
    @EmilkaS-q7q ปีที่แล้ว +1

    Jaką aplikacje do nauki języka angielskiego polecasz

    • @Quesoamarillo
      @Quesoamarillo 5 หลายเดือนก่อน

      Anki, do każdego języka

  • @justynam.6295
    @justynam.6295 3 ปีที่แล้ว

    Czy na pimsleur można nauczyć się angielskiego? Jak chciałam wybrać english wyskakuje : english for russian speaker s itd.

    • @GapYearProject
      @GapYearProject  3 ปีที่แล้ว

      Na Pimsleurze są niestety tylko języki z podstawą angielskiego :/
      Za to do połączenia polski-angielski polecam ETutor, sam uczyłem się z nim dobre trzy lata do poziomu near-native :) Szczególnie system powtórek słówek jest genialny

  • @edyta7464
    @edyta7464 2 ปีที่แล้ว

    Ja lubię Duolingo i polecam. To nie jest aplikacja dla zaawansowanych użytkowników, ale można spokojnie nauczyć się podstawowego słownictwa.

  • @ciasteczko2621
    @ciasteczko2621 2 ปีที่แล้ว

    To czego najbardziej nie lubię w tym, to to że nie ma tam żadnych podręczników, zapisków z lekcji albo czegoś, dzięki czemu można by było sobie powtarzać te słowa -_-

  • @vonseva
    @vonseva 2 ปีที่แล้ว +2

    Właśnie zrobiłam sobie test sprawdzający mój poziom w języku hiszpańskim. Zrobiłam go w aplikacji która poleciłeś w innym filmie - speakly.
    Mój wynik to 73% - poziom średni. Uczę się od kilku miesięcy tylko z Duolingo. Wiec nie mów ze taka zła ta aplikacja :)

  • @martikaskitchen4225
    @martikaskitchen4225 2 ปีที่แล้ว

    Zgadzam się całkowicie. Strata czasu. Gierka fajna na początku, żeby nauczyć się np obcego alfabetu i czytania, nic więcej. Złodziej czasu, mało słówek. I w kółko te same durne słówka i zwroty. Szkielet jest różowy, woda jest różowa, ryż i marchewka też. Jakby nie można było przy okazji tłuczenia 50 raz tego samego prostego zwrotu dodać jakiś inny kolor....Duolingo's owl is pink.
    Owszem im dalej tym trudniej, ale te zwroty są z tylko wzięte. Moim zdaniem mało efektywne....Są lepsze programy

  • @Bratxamiraxdoatawcax
    @Bratxamiraxdoatawcax 11 หลายเดือนก่อน +2

    Ale to bolało :(

  • @BrainyCaty
    @BrainyCaty 3 ปีที่แล้ว

    MAM PYTANIE jakiej aplikacji mam użyć do nauki szwedzkiego?

    • @GapYearProject
      @GapYearProject  3 ปีที่แล้ว +1

      Nigdy się tym językiem nie interesowałem - z językami Skandynawskimi w ogóle jest ciężko w lepszych apkach. Wiem że na Speakly jest Fiński, ale to trochę inna bajka

    • @wszechmistrzyni
      @wszechmistrzyni 2 ปีที่แล้ว

      @@GapYearProject z językami słowiańskimi tak samo, oprócz rosyjskiego i ostatnimi czasy ukraińskiego praktycznie wszystkie są bardzo niszowe (i to o wiele bardziej niż szwedzki czy duński) i jako osoba, która chce się uczyć czeskiego i serbsko-chorwackiego mam naprawdę nieźle przewalone

  • @jesuschrist4429
    @jesuschrist4429 3 ปีที่แล้ว +2

    Spanish or Vanish

  • @MrDJZawQ
    @MrDJZawQ 3 ปีที่แล้ว +4

    Zgadzam się z tym co powiedziałeś, ale odnosi się to tylko do aplikacji. Strona internetowa dalej pozwala na wyłączenie "układanki" na rzecz wpisywania ręcznie, i nie ma w niej serduszek (oby tak zostało).

    • @nunu6_jebaka6
      @nunu6_jebaka6 3 ปีที่แล้ว

      Powiedz jak to włączyć plz

    • @MrDJZawQ
      @MrDJZawQ 3 ปีที่แล้ว

      @@nunu6_jebaka6 wyświetla się przycisk "use keyboard" , nie wiem jak na innych ale przynajmniej na hiszpańskim to działa

    • @nunu6_jebaka6
      @nunu6_jebaka6 3 ปีที่แล้ว

      @@MrDJZawQ ok dzięki

  • @violaka8021
    @violaka8021 2 ปีที่แล้ว

    Cześć, jak usunąć duolingo?

  • @danielk5671
    @danielk5671 8 หลายเดือนก่อน

    Masz swoje zdanie ok mi tam duolingo bardzo pomoglo w szkole z anglika mialem mega zle oceny i bylo to mega ale to mega trudne a dzieki duolingo juz tak nie jest

  • @Saeglopur89
    @Saeglopur89 3 ปีที่แล้ว +9

    Bzdury, po pierwsze spędziłeś za mało czasu jak widzę żeby to poznać a po drugie możliwe że rosyjski jest kiepsko zrobiony. No chyba że o taką "sensacje" w tym wideo chodziło :F

    • @GapYearProject
      @GapYearProject  3 ปีที่แล้ว

      Ok, w innych językach proporcje zadań pasywnych do aktywnych mogą się różnić, ale to nie zmienia faktu, że aplikacja zamiast tragiczna może być po prostu bardzo zła 💁🏻‍♂️

    • @Saeglopur89
      @Saeglopur89 3 ปีที่แล้ว +1

      @@GapYearProject Bzdury :P Przykro mi, więcej rozpoznania, mniej sensacji.

    • @adriankoter5923
      @adriankoter5923 3 ปีที่แล้ว +3

      Pół roku spędziłem na Duolingo ucząc się włoskiego. Gdzieniegdzie są jakieś wyjaśnienia gramatyczne, ale jednak ubogie. Obecnie jestem po 2-3 miesiącach kursu językowego z nauczycielem (zajęcia raz w tygodniu) i już wiem więcej niż z aplikacji
      Duoligno dało mi nieco słówek, ale żeby zrozumieć jak działa język, kiedy się czego używa? Nie ma mowy.

  • @vonseva
    @vonseva 2 ปีที่แล้ว +3

    A ja tam się nauczyłam dużo z ta appka

  • @Wikuniaigengarek
    @Wikuniaigengarek 3 ปีที่แล้ว

    Jak ja kończe test i niestety ja nie mogę się zalogować

  • @zofiac676
    @zofiac676 3 ปีที่แล้ว +1

    Parę lat temu Duolingo było lepsze i pamiętam jeszcze odruchowe formowanie podstawowych zdań po niemiecku po 3 miesiącach nauki od zera :p ale wtedy zdecydowana większość zdań do tłumaczenia była do wpisywania ręcznego lub mówienia. Bardzo się rozczarowałam, kiedy do Duolingo wróciłam tak z rok czy dwa temu.

    • @GapYearProject
      @GapYearProject  3 ปีที่แล้ว

      Hmm, to akurat zbiega się w czasie z update'em z 2019 roku o którym wspomniałem w filmie... przypadek?

  • @grzegorzfortuniak3342
    @grzegorzfortuniak3342 3 ปีที่แล้ว

    A jaką aplikacje do nauki języków polecasz?

    • @GapYearProject
      @GapYearProject  3 ปีที่แล้ว

      Speakly - jest też film o niej na kanale :) Ma jednak trochę mniej języków dostępnych, wiec trzeba trafić

  • @lirenxus
    @lirenxus ปีที่แล้ว +1

    Tak potwierdzam duosringo jie działa

  • @alicjadzierla8358
    @alicjadzierla8358 3 ปีที่แล้ว

    Jaką aplikacje do nauki angielskiego polecasz ?
    Pozdrawiam :)

    • @GapYearProject
      @GapYearProject  3 ปีที่แล้ว

      ETutor to mój totalny go-to, używam go już ponad 3 lata i zrobiłem dzięki niemu największy progres jeśli chodzi o słownictwo (system powtórek to złoto!)

    • @alicjadzierla8358
      @alicjadzierla8358 3 ปีที่แล้ว

      @@GapYearProject dziękuję

  • @sbuczas5562
    @sbuczas5562 2 ปีที่แล้ว

    Poczytaj Radka Kotarskiego "Włam się do môzgu" zrozumiesz dlaczego Duolingo jest
    skuteczne

    • @GapYearProject
      @GapYearProject  2 ปีที่แล้ว

      Oglądnij mój film „Jak uczyć się do egzaminów? Active Recall” zrozumiesz dlaczego książka Kotarskiego jest słaba

  • @grzegorzfortuniak3342
    @grzegorzfortuniak3342 3 ปีที่แล้ว +2

    Miałam taką sytuacje, że szukałam języka i nie mogłam go znaleść, bo pokazało Mi się tylko około 15 języków a jest ich podobno 100 czy nawet 108

  • @Magdalena-t1k
    @Magdalena-t1k 11 หลายเดือนก่อน +1

    Ja trafiłam tu dlatego, że muj brat powiedział jakąś historyjka, że to potwór w jakiejś grze. Jednak ja nadal jej urzywam do nauki swych językuw z czego jeden mam w szkole. Nie było mnie dość długo w szkole a to co robiłam na duoloingo to też w szkole. W szkole nie nauczyli nas tego czego ja na duoloingo i dzięki temu mogłam urzyć tego wyrazu na lekcji muwiąc tam nakieś zdanie. Ono naprawdę uczy i bardzo polecam je wszystkim. 🙂

  • @wojtekzet99
    @wojtekzet99 3 ปีที่แล้ว +3

    Znacznie większą stratą czasu było obejrzenie tego skrajnie nieobiektywnego filmu. DuoLingo nie wyjaśnia reguł ? Co za totalna bzdura ! Wystarczy sprawdzić czasy przeszle, odmianę, czasowniki niergularne i masę innych w Hiszpańskim - wszystko pięknie i poprawnie wyłożone. A ze nie zastąpi nauki z Nativem to chyba oczywiste i na nagranie tego stwierdzenia wystarczy 10 sekund.

  • @tomaszkowalczyk94
    @tomaszkowalczyk94 3 ปีที่แล้ว +1

    co to za apka z 0:36 :o

  • @michawolski7005
    @michawolski7005 3 ปีที่แล้ว +1

    Wcale nie. Powtarzasz, to zapamiętujesz. To tyle.

  • @xkarokoxpl1299
    @xkarokoxpl1299 3 ปีที่แล้ว

    Mógłbyś powiedzieć jaka darmowa aplikacja według ciebie jest najlepsza do nauki języka

    • @GapYearProject
      @GapYearProject  3 ปีที่แล้ว

      Mówiłem o tym pod którymś z komentarzy niżej 😄

  • @roni44ify
    @roni44ify 2 ปีที่แล้ว

    Hej, dzieki za film - pytanie co polecacie do nauki ang dla dziecki przedszkolnego?

  • @Addakar
    @Addakar 3 ปีที่แล้ว +1

    No spoko, ale co jako alternatywa?

    • @GapYearProject
      @GapYearProject  3 ปีที่แล้ว +5

      Według mnie jedna z najlepszych apek to Pimsleur. Stawia na aktywne powtarzanie słów ze słuchu i praktykę mówienia, dzięki czemu dość szybko można zacząć podstawowe rozmówki (jest to dostępne w ogromnej liczbie języków, na androida i iOSa)
      Jeżeli chodzi np. o język angielski, to mam też swojego faworyta w nauce gramatyki, pisania czy bardziej zaawansowanych słówek - ETutor.
      Ta aplikacja, a właściwie program, nauczył mnie bez wahania więcej niż szkoła, polecam ją z całego serca za możliwość ćwiczenia wszystkich czterech skillów językowych (czytanie, słuchanie, pisanie, mówienie) całkiem aktywnie, oraz za automatyczny system fiszek. Ten ostatni jest zupełnie niesamowity - sprowadza się do wyszukania słówka w słowniku, naciśnięciu „dodaj”, a potem wyświetla nam słowo regularnie w odstępach zależnych od tego, ile trudności sprawia. Cudo!

    • @kacper_k6866
      @kacper_k6866 3 ปีที่แล้ว

      Używam od jakiegoś czasu Memrise? Lepiej zmienić?

  • @konig4166
    @konig4166 2 ปีที่แล้ว +2

    Jak nie umiesz używać aplikacji to efektów nie widzisz. Każda aplikacja jest inaczej skonstruowana.
    Szkoda komentować te wypociny, pozdrawiam :)

  • @eugienia557
    @eugienia557 2 ปีที่แล้ว +1

    Na stronie nie ma serduszek i możesz se ustawić żeby wszystkie zdania wklepać ręcznie, więc jest git

  • @kacperaquario2612
    @kacperaquario2612 2 ปีที่แล้ว +5

    Ja się uczę na Duolingo angielskiego i nawet fajnie mi idzie jak narazie :D

  • @Mohatakathab
    @Mohatakathab ปีที่แล้ว +1

    To jest Duolingo

  • @Lucky.girl.17
    @Lucky.girl.17 9 หลายเดือนก่อน

    Mam 30k xp i dzięki tej apce mówię po francusku, więc generalnie nie jest to dla leniwych

  • @BrainyCaty
    @BrainyCaty 3 ปีที่แล้ว +1

    powiem tyle NIGDY NIE PRZEGAM LEKCJI NA DUOLINGO SZCZEGOLNIE HISZPANSKIEGO!

  • @SerowyKról-CheeseKing
    @SerowyKról-CheeseKing ปีที่แล้ว

    Film się zestarzał, duolingo ma nowy styl uczenia, teraz jest lepsze

  • @wiktorsurmiak9678
    @wiktorsurmiak9678 3 ปีที่แล้ว

    I takie reklamy z facebooka to ja rozumiem

  • @helenaxxx6134
    @helenaxxx6134 3 ปีที่แล้ว +1

    A co myślisz o tych dodatkowych opcjach poza głownym tokiem nauczania w duolingo. Np w języku francuskim (nie wiem, czy jest też odpowiednik w wersji do angielskiego) są tzw. stories czyli dialogi w obcym języku - to też jest w miarę bierne, ale wymaga już pewnego skupienia żeby nauczyć się nowych słówek z kontekstu i rozwiązać zadania pod koniec lekcji. I przede wszystkim to omij nieszczęsne tłumaczenie każdego słowa/zdania i chłonięcie całego języka naraz - gramatyka, słownictwo, wymowa i pisownia.

    • @GapYearProject
      @GapYearProject  3 ปีที่แล้ว +1

      Stories nie były dostępne w języku rosyjskim, ale sprawdziłem ogólne założenie i brzmi to bardzo ciekawie - dla osób mających już jako takie pojęcie o języku, umiejących wnioskować znaczenie słów z kontekstu, wydaje się to być naprawdę fajną opcją.
      Coś dość podobnego czego używałem to Beelinguapp. W skrócie, mamy do przerobienia zamiast konwersacji historie pokroju wędrówki Odyseusza (oczywiście uproszczone), które są czytane przez native'a, a jednocześnie podświetlane w tekście. Też świetna opcja na naukę z kontekstu, szczególnie jeśli trafimy na historię, którą dobrze znamy i będziemy mogli domyślić się przez to znaczenia niektórych słów :)

  • @felixmcnuggets
    @felixmcnuggets 3 ปีที่แล้ว

    no tak, tu masz rację

  • @andrzejpietraszkiewicz7538
    @andrzejpietraszkiewicz7538 3 ปีที่แล้ว +5

    haaa nie spodziewałeś się mnie tak wcześnie

  • @saerenity
    @saerenity 2 ปีที่แล้ว +1

    Pamiętam jak chciałam się nauczyć koreańskiego na duolingo.
    Nauczyłam się prawie nic.
    Aplikacja każe Ci powtarzać w kółko te same randomowe słowa zamiast faktycznie uczyć Cię tego co potrzebne. Np. Na jednej z "lekcji" w rozdziale "podstawy" kazali mi się uczyć zdań jak:Moja mama poszła do budynku samsung czytać książke.
    SERIO BYŁO TAKIE ZDANIE. Bardzo podstawowe.
    Na początku nauczyli mnie alfabetu oczywiście. Tylko że tam jest jakieś 100 lekcji o alfabecie gdzie np. Powtórz 50 razy 아(a). Faktycznie niby do nauki trzeba powtarzać rzeczy ale wcześniej już umiałam alfabet a nauczyłam się go w 1 godzine,podczas gdy z duolingo siedziałam dni żeby faktycznie przejść do slowek.

  • @Lucky.girl.17
    @Lucky.girl.17 9 หลายเดือนก่อน

    Jak zaczynasz to masz proste

  • @czarodziejka984
    @czarodziejka984 2 ปีที่แล้ว

  • @raronpl2099
    @raronpl2099 2 ปีที่แล้ว

    Ta reklama dualingo pod filmem 👑

  • @rd3675
    @rd3675 2 ปีที่แล้ว +1

    Zrobił tylko pierwsze poziomy z każdego rozdziału i narzeka, że zadania są zbyt pasywne. Jak ja nie trawię takich ingorantów. Byle nagrać film i były wyświetlenia, co nie?

  • @Zefurionx
    @Zefurionx 3 ปีที่แล้ว +2

    Polecam się troszke bardziej zainteresować tematem, i przygotować przed zrobieniem filmiku. Nawet nie doszedłeś do 3 poziomu w jakiejkolwiek lekcji, a hatujesz. Dla przykładu ja rosyjskiego ucze się 'leniwie' od jakiegos czasu (2 miesiace realnie?) I juz jestem w stanie w miare ok porozumiewać się z ludzmi grając w gry przez internet. Nie widzę wiekszej youtubowej kariery jeżeli w taki sposób merytorycznie będziesz podchodził do tematu ;)

  • @st.patrick7016
    @st.patrick7016 3 ปีที่แล้ว +2

    Serio bardziej bezsensownego i pozbawionego realnych, wartościowych argumentów dawno nie widziałem na YT
    Aplikacje na której masz posiedzieć z 10min dziennie porównuje do normalnej nauki XD i jeszcze porównuje to w kontekście czasowym
    Czepianie się marketingu w 2021 roku- kolejne XD
    Negowanie powtarzania czegoś w aplikacji- czyli zakładasz, że po jednym razie trzeba już idealnie to zapamiętać i wiedzieć
    Zalecam zmianę toku rozumowania w życiu albo chociaż nie szerzenie swojej opinii i wmawianie, że jest tak jak mówisz

  • @SlaviYT
    @SlaviYT ปีที่แล้ว

    Ej a wgl to jak zakładasz apke to masz poziom trudności xd

  • @modernmoonlight7350
    @modernmoonlight7350 3 ปีที่แล้ว +5

    Większych głupot w życiu nie słyszłem.

  • @bartekr.6610
    @bartekr.6610 3 ปีที่แล้ว +7

    Ani jednego merytorycznego i logicznego argumentu nie ma w tym filmie. Może po prostu jesteś niezdolny, skoro się nie możesz nauczyć z Duolingo.

    • @GapYearProject
      @GapYearProject  3 ปีที่แล้ว +1

      Ale... nauczyłem się materiału dostępnego w duolingo szybciej, tyle że z innego miejsca 😉

    • @bartekr.6610
      @bartekr.6610 3 ปีที่แล้ว +1

      @@GapYearProject To że test Duolingo pokazał Ci wyższy poziom niż można się spodziewać niekoniecznie znaczy ze masz wiedzę odpowiadającą temu poziomowi. Może test jest za łatwy albo dobrze zgadywałeś. To nie jest argument przeciwko jakości nauki przez Duolingo.

    • @GapYearProject
      @GapYearProject  3 ปีที่แล้ว +2

      @@bartekr.6610 Ależ jest! Skoro, tak jak mówisz, da się zrobić w aplikacji test poziomujący nie mając wystarczającej wiedzy, a jednocześnie jest to sposób duolingo na sprawdzenie wiedzy JEGO użytkowników, to znaczy, że ludzie uczący się z aplikacją mogą mieć złe pojęcie o tym, czego tak naprawdę się nauczyli... i czy czegoś w ogóle się nauczyli.

    • @bartekr.6610
      @bartekr.6610 3 ปีที่แล้ว +3

      @@GapYearProject Sorry, ale nie ma logiki w tym co piszesz. Jak Ci nauczyciel w szkole da na koniec roku łatwy test to nie znaczy, że wszystko umiesz ani też nie znaczy że niczego się nie nauczyłeś.

  • @alessalicia
    @alessalicia 3 ปีที่แล้ว +5

    Nikt:
    Duolingo: gramatyka? a po co?

  • @pablopablo7314
    @pablopablo7314 3 ปีที่แล้ว +1

    Witam. Nie wiem dlaczego aż tak krytykuje Pan aplikację Doulingo. Z Pana interpretacji wynika, że osoby, które się tam uczą, to nie myślą. Przeszedłem wszystkie 5 poziomów. Aplikacja nie jest sztywna bowiem na różne sposoby można wypowiedzieć zdanie. Jest ona przeznaczona dla osób, które już na jakimś poziomie znają dany język. Pana opinia nie jest rzetelna, to moje zdanie.

    • @GapYearProject
      @GapYearProject  3 ปีที่แล้ว

      Hej! Jedynym celem tego filmu jest to, że są lepsze alternatywy 🙌

    • @pablopablo7314
      @pablopablo7314 3 ปีที่แล้ว

      @@GapYearProject Rozumiem Pana. Dziękuję za odpowiedź. Dobrym rozwiązaniem jest również portal o nazwie E-ang.pl tam uczą od podstaw oraz z gramatyką. Zasób 5000 słów podzielonych tematycznie. Osobiście powtarzam lekcje i naukę słówek trzeci raz. Proszę Pana, zawsze mnie uczono, że język nieużywany zanika dlatego należy powtarzać słówka. I niezależnie czy to bedzie Doulingo czy inna aplikacja.

  • @iwonaolejnik-fm7my
    @iwonaolejnik-fm7my ปีที่แล้ว

    🦌

  • @Dominx_23
    @Dominx_23 2 ปีที่แล้ว +2

    Beczka, bo screen tych filmików innych twórców co dałeś to ten ziomek od 800 dni propsuje Duolingo tylko po prostu nie uważa tego za narzędzie, które nauczy Cie języka w pełni

  • @rkubapl
    @rkubapl 3 ปีที่แล้ว

    spoko

  • @mikoajmisztal7034
    @mikoajmisztal7034 9 หลายเดือนก่อน

    O fajna mapa za tobą też taką mam

  • @anitazielinska670
    @anitazielinska670 3 ปีที่แล้ว +2

    Przyznaj się, zrobiłeś ten film tylko po to by się pochwalić swoim rosyjskim po miesiącu 🤔

  • @artemnebylovych5799
    @artemnebylovych5799 3 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo groupie człowieku

  • @WesolyArbuz
    @WesolyArbuz 3 ปีที่แล้ว +2

    Cześć. Popieram! (Nie spotkałeś się tu ze zbyt wielką aprobatą, zwłaszcza w komentarzach, więc ku pokrzepieniu - masz moje poparcie:)

    Widzę, że też oglądasz Days of French 'n' Swedish - fajny, uczciwy człowiek. Mówi prosto z mostu i potrafi przyznać się, gdy zbłądzi na językowym szlaku. Przy nauce języka jest sporo do odkrycia i ulepszenia...

    Kiedyś używałem SuperMemo. Później przesiadłem się na eTutora - acz nie na tak długo jak Ty (gratuluję wytrwałości - ponad 3 lata to świetny wynik:). Góruje nad SuperMemo różnorodnością ćwiczeń i elementem grywalizacji, a przede wszystkim (połączony z nim) Diki jest fantastycznym, przebogatym słownikiem (mój nr 1 - topowy kafelek w przeglądarce:). Nadal mam o eTutor wysokie mniemanie. Ale zmieniłem nieco zdanie o SRS (Spaced Repetition System - wyjaśnienia w nawiasie nie dla Ciebie, a na wypadek gdyby czytał to ktoś jeszcze:). Kiedyś uważałem to za najlepszą, optymalną metodę - byłem zauroczony jej efektywnością. W praktyce jednak zauważyłem, że SRS niekoniecznie sprzyja intensywnej nauce (przynajmniej w moim przypadku). Po prostu po 30-40 minutach takich aktywnych powtórek (przywoływanie z pamięci) odczuwałem znużenie i stanowiło to barierę w nauce (zniechęcało też do odpalenia programu). Jak dla mnie: zbyt intensywne piłowanie mózgu i zbyt duży element "wkuwania" - mocno obciążający siłę woli zamiast jazdy na paliwie "naturalnej frajdy". Wolę metody, gdzie nawet po kilku godzinach nauki nic mi nie jest. ;)

    Dlatego przemówiło do mnie MIA (Massive Immersion Approach), input-based methods, czyli mówiąc krótko: postawienie na słuchanie i czytanie, np. oglądając YT. Dostarczanie sobie w dużych ilościach treści od rodzimych użytkowników języka. Takich treści, które z dużą ciekawością pochłaniałbym również w języku ojczystym, więc motywacja nie stanowi problemu - nauka to przyjemność. Na początku traktowałem SRS jako efektywnego dostawcę cegieł (słów i wyrażeń), mającego w szybszym tempie podnosić moje zrozumienie treści, czyniąc "imersję" wydajniejszą, czyli łączyłem te dwie metody, zainspirowany przez Matt vs Japan (polecam, bardzo rzeczowy chłopak). Później Steve Kaufmann skłonił mnie do przemyślenia na nowo, czy rzeczywiście SRS działa dla mnie tak dobrze... i uznałem, że choć od lat byłem wielkim zwolennikiem SRS jako teorii, to w praktyce mnie ograniczał, męcząc zbyt szybko. Wiedziałem, ile teoretycznie czasu potrzebuję na przyswojenie np. 50 tysięcy znaczeń (nie słów, bo angielskie słowa zazwyczaj mają wiele znaczeń) przy pomocy SRS (licząc z powtórkami w dłuższej perspektywie). Ale nadmierna intensywność SRS-owego wkuwania rodziła opór i w rzeczywistości przy takiej ilości czasu, jaką ostatecznie na to poświęcałem (czyt. za małej), zajęłoby mi to zbyt wiele lat. I nie byłoby takie przyjemne, co w obliczu całych lat nauki ma ogromne znaczenie.

    Początkowo byłem nieco sceptyczny (czyt. oporny wobec wydawania kolejnej kasy, podczas gdy mam nadal wykupionego eTutora na półtora roku naprzód - ups, mój błąd), ale po jakimś czasie słuchania Steve'a postanowiłem wypróbować jego LingQ. To narzędzie do efektywniejszej nauki poprzez czytanie i słuchanie. Czytając dowolny tekst, każde nowe dla Ciebie słowo masz zaznaczone na niebiesko (tzn. słowo jest na niebieskim tle - niczym podkreślone markerem), a każde słowo / wyrażenie, którego już się uczysz (powtarzasz) - na żółto, więc słowa do nauki i powtarzania skupiają na sobie uwagę (aby nie "przelatywać" ponad nowymi słowami, nie przeoczać ich, lecz je przyswajać). Słowa, które już znasz mają białe tło, czyli nie są zaznaczone żadnym "kolorowym markerem". Słowo / wyrażenie raz dodane do powtórek jest żółte w każdym tekście, który czytasz, dopóki go nie zaznaczysz jako wyuczone - wtedy stanie się białe. Z czasem coraz więcej słów jest białych, Ty zaś w mgnieniu oka skupiasz uwagę na wszystkim, co dla Ciebie nowe (niebieskie) i co nadal przyswajasz (żółte). W ten sposób z każdego tekstu wyciągasz pełną naukę, maksymalną wartość dodaną.

    Nieco uproszczony (pod względem odstępów czasu między powtórkami) SRS do powtarzania "żółtych słów" też tam jest, ale nie używam, choć myślę, że byłby dla mnie nieco bardziej użyteczny niż ten w eTutorze, bo ma 4 metody powtórek do wyboru, w tym "test wyboru". Może bez przywoływania z pamięci wg teorii zapamiętywania byłoby mniej efektywnie, ale nie czułbym pewnie po 40 minutach, że mózg mi paruje. ;) Poza tym w eTutorze na nauce z obrazków (tam też jest test wyboru) miałem szybsze tempo powtarzania niż na przywoływaniu z pamięci (próbując przywołać, traci się dodatkowe sekundy) - uwzględniając to, nie jestem taki pewny, czy przywoływanie pozostaje [znacznie] wydajniejsze. Akurat nauka z obrazków w eTutorze jest do dopracowania, bo co chwilę powtarza te same słowa zamiast używać SRS tak jak w normalnych powtórkach.

    Wracając do LingQ: tłumaczenie i liczne słowniki (w tym Diki i inne najpopularniejsze) dostępne jednym-dwoma kliknięciami (czyt. nie musisz kopiować słowa i wklejać do słownika - to przyspiesza sprawę), pełne statystyki dla motywacji i śledzenia na bieżąco swoich postępów. Teksty wraz z nagraniami lektora (można jednocześnie czytać i słuchać; ja akurat nie lubię robić tego jednocześnie, bo wolę czytać powoli i wnikliwie). Dostępnych wiele języków (w ramach jednego abonamentu dostęp do wszystkich języków). Można się uczyć przy wykorzystaniu tłumaczeń na polski, angielski lub jeden z pozostałych języków (Domyślam się, że rosyjskiego uczysz się poprzez angielski na Pimsleur?) Bardzo dużo materiałów, pogrupowanych wg poziomu trudności (czyli "graded reading") oraz możliwość zaimportowania e-booków i innych treści spoza serwisu (właśnie tej opcji często używam - wolę wrzucać sobie do nauki swoje, swobodnie wybrane materiały).

    Oczywiście można uczyć się języka po prostu czytając książkę czy treści w Internecie - nie płacąc za takie narzędzie jak LingQ (czytanie to potężna metoda sama w sobie), ale mając ambitne cele językowe = tysiące godzin czytania i słuchania przed sobą, użycie takiego narzędzia może poprzez podniesienie wydajności zaoszczędzić setki, jeśli nie tysiące godzin, więc na chwilę obecną uważam, że warto. Póki co używam go zbyt krótko, żeby wydać ostateczny werdykt, ale uznaję za kolejny krok naprzód i liczę, że zajadę na nim dużo dalej i w szybszym tempie. Nie męczy tak głowy jak SRS (zdarza mi się parę godzin z marszu bez większego znużenia), choć to już bardziej skoncentrowana nauka niż posiadówka na YT, która jest dość lekką i przyjemną zabawą (jeśli nie pauzuje się co chwilę, by patrzeć do słownika). Mając lepszy dzień (więcej energii i siły woli), używam LingQ, a w słabszym dniu ratuję się TH-camm - i tym sposobem mam kilkumiesięcznego streaka codziennej nauki angielskiego (zaznaczam sobie na kalendarzu - tak też można). :)

    Pozdrowionka

    PS Chętnie zerknę, co jeszcze fajnego nagrałeś o nauce języków i nie tylko, choć na ogół oglądam po angielsku w ramach "zanurzenia" (próbuję znaleźć polski odpowiednik, żeby nie zanieczyszczać naszego języka dodawaniem słowa "imersja" w kolejnym, angielskim znaczeniu). Удачи в изучении русского. :)

    • @GapYearProject
      @GapYearProject  3 ปีที่แล้ว +2

      Dziękuję za świetny i przebogaty komentarz! спасибо большое :)
      Obczaję LingQ, bo z tego co piszesz dobrze to wygląda! Btw, więcej filmów językowych/naukowych w drodze... wyboistej ale jednak :D

    • @WesolyArbuz
      @WesolyArbuz 3 ปีที่แล้ว

      @@GapYearProject Wiesz, jest w tym jeszcze jeden, kluczowy aspekt produktywności: pieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu. Ucząc się poprzez czytanie (niezależnie czy w LingQ czy po prostu czytanie) masz możliwość użyć do tego materiału, z którym i tak chciałeś się zapoznać, np. książki, którą masz na liście "do przeczytania". Zdobywasz ją w formie e-booka po rosyjsku i importujesz do LingQ (jako prywatny materiał dostępny tylko dla Ciebie). W ten sposób za jednym zamachem uczysz się języka i czytasz wzbogacającą lekturę, którą i tak chciałeś przeczytać. Więc nawet gdyby SRS miał taką samą wydajność jak czytanie, to przegrywałby tym, że te setki czy tysiące godzin nauki to wkuwanie suchego materiału, nienasączonego istotną dla Ciebie, soczystą treścią. A w tym samym czasie można przeczytać wiele wartościowych książek, artykułów czy filmików na YT. (Piszę "przeczytać filmiki na YT", bo da się zaimportować ich napisy do LingQ, ale w tym przypadku nie jest to zwykłe kopiuj-wklej - nie wgryzałem się jeszcze w to, jak to się robi. W każdym razie - są tam powrzucane filmiki w taki sposób, że z jednej strony masz tekst, a obok małe okienko YT, więc da się jednocześnie czytać i oglądać, jeśli ktoś tak lubi.)

      A co do zapamiętywania: kontekst - pełen znaczenia, kolorów, skojarzeń ułatwia zapamiętywanie. Wyizolowany element (słówko) w SRSie to jak cegła wyrwana z budynku: nijakie to, z niczym się nie łączy - trudniej zapamiętać. A jak czytasz całą historię, opowiadanie itp. - zapada w pamięć dużo bardziej, bo to cały, barwny świat, gdzie elementy są złożoną mozaiką i mogą stworzyć sieć połączeń w mózgu.

      Jak zaczynałem przygodę z LingQ, trafiła mi tam w ręce bajka o Kopciuszku. Nigdy nie czytałem, więc z ciekawością ją otworzyłem... Było tam dużo nowych dla mnie słów i zwrotów, bo wcześniej niewiele miałem do czynienia z literaturą po angielsku. Mimo to treść (wraz z nowymi słowami i zwrotami) tak dobrze się przyswajała, że pierwsze wersy to przez kilka dni potrafiłem wyrecytować z pamięci. Teraz pamiętam je już tylko fragmentarycznie (nie powtórzę słowo w słowo), ale to doświadczenie ładnie obrazuje różnicę w metodach, bo w SRSie nowe słówka nie zapamiętują mi się tak łatwo - potrzebuję kilku, czasem nawet kilkunastu powtórek, żeby dobrze zapamiętać. Może kwestia wieku - kilkanaście lat temu, jak pierwszy raz używałem SuperMemo, wchodziły lepiej. Byłem w podobnym wieku jak Ty teraz, więc ucz się szybciutko, bo za kilkanaście lat... ;) Nie no, spoko, taki żart motywacyjny. Aż tak mocno pamięć nie osłabła, ale mam wrażenie, że jest różnica. Steve na emeryturze nauczył się kilkunastu języków, więc bez obaw (ale przyznaje, że ciągle zapomina ;p ).

      W każdym razie: jak uczysz się w kontekście pełnym znaczenia - zapada głębiej. W eTutorze pewnie nie zapamiętałbym za pierwszym razem, że cinders = zgliszcze, żar, popioły (piszę z pamięci po paru miesiącach). Ale dowiadując się, że Cinderella wzięła się od cinders, bo Kopciuszek był sadzany tuż przy popiołach i miał szarą, okopconą buzię, od razu zapamiętam to słowo - zapewne na całe życie. I to jest kolejna istotna przewaga nauki poprzez czytanie zamiast ceglanej pamięciówki.

      Tymczasem nie zagaduję. Po rezultacie Twojej nauki w eTutorze wiem, że pozostając przy Pimsleur, też Ci będzie świetnie szło. Ale jeszcze nie miałem okazji opowiedzieć nikomu poza żoną o swoich językowych odkryciach, więc się rozgadałem. :)

      PS A dlaczego wybrałeś akurat rosyjski? Ciekawy wybór! Akurat też całkiem płynnie się nim posługuję, chociaż rzadko używam. Po angielskim chyba wezmę na tapetę grecki... :) Tylko z tym angielskim to trochę mi jeszcze zejdzie, bo też chcę "near native"... Ilu mniej więcej elementów (kart) w eTutorze się wyuczyłeś? Twój sukces jest inspiracją! Gdyby nie LingQ, pewnie piłowałbym wytrwale eTutora, aż w końcu dojechałbym tam, gdzie Ty... :)

    • @GapYearProject
      @GapYearProject  3 ปีที่แล้ว

      @@WesolyArbuz Co prawda to prawda jeżeli chodzi O SRS, ale też nie da się absolutnie wszystkich słów znaleźć od razu w kontekście i jeszcze na nie trafiać regularnie, żeby łatwo wpadły :p (chyba że tak jak u mnie w pracy, codziennie nowy artykuł o giełdzie do poprawienia... słównictwo finansowe wchodzi samo XD)
      Ja uwielbiam też mieć coś co mogę robić 5 min tu, 5 min tam, w autobusie, w pociągu, na przysłowiowej toalecie... tak żeby np nie odpalać fb. Też, nie ukrywam że jak nudziło mi się jeszcze w szkole na lekcjach to gdzieś pod ławką słówko po słówku, słówko po słówku... ciężko byłoby tak robić z pełną historią.
      Jak z większością rzeczy, pewnie najlepsze rozwiązanie jest gdzieś pośrodku, czyli taką płynność użycia możemy wyrobić sobie z kontekstu, a roboczogodziny (które są zawsze kiedy chcemy się czegoś nauczyć, nie unikniemy tego) wyrabiać w etutorze. Trafiłem kiedyś na coś takiego że "you need to make the words yours" - czyli oprócz tego że je znamy i rozumiemy, trzeba je jeszcze faktycznie wrzucić do tej naszej pamięci użytecznej żeby przychodziły na myśl w trakcie rozmowy :) Wydaje mi się że to najbardziej daje kontekst - i to nie tylko w aplikacjach takich jak LingQ, ale też po prostu przy czytaniu książek czy oglądaniu filmów. Btw, nawet prowadziłem kiedyś zajęcia z angielskiego bazując bezpośrednio na tym co wyszukiwałem w filmach. A dostęp do słownika - jak kupujesz książkę na amazonie, to ona bardzo ładnie współpracuje z kindle, przez co wystarczy że klikniesz słówko i wyskakuje ci domyślnie słownik ang-ang, żeby to tłumaczyć obrazowo, a przesuwając w lewo ang-inny język. Czyli bardzo podobnie do LingQ :)
      Jeszcze co do bajek/tekstów, jest jeszcze aplikacja Beelinguapp, którą odkryłem przy rosyjskim - są tam zebrane krótkie historie w dwóch językach, można je porównywać, czytać same, wysłuchać itd itd. Warte ogarnięcia, ja zacząłem od Odyseusza.
      Ile kart w etutorze? Już sprawdzam statystyki - 11 020 dodanych fiszek. Dlaczego rosyjski? Bo byłem w paru krajach gdzie myślałem że na spokojnie wystarczy mi mój angielski, a tu całe porozumiewanie się załatwiał mój tata po rosyjsku bo nikt nie umiał po angielsku. Trochę mnie męczyła ta bezradność, i miałem też wrażenie że rosyjski jest niesamowicie użyteczny.

    • @WesolyArbuz
      @WesolyArbuz 3 ปีที่แล้ว

      @@GapYearProject A, to fajne rozwiązanie w tej Beelinguapp. Zapisałem ją sobie na przyszłość, bo widzę, że nie ma polskiego, więc to już w przypadku nauki innych języków poprzez angielski.

      Co do słówek, na które nie trafię w kontekście... Wiesz, jak czytając i oglądając masę różnych materiałów zgodnie z własnymi zainteresowaniami, nie trafię na jakieś słówka, to myślę, że można śmiało uznać, że to są mało istotne dla mnie słówka i mogę przeboleć ich nieznajomość. :) A jak już będą potrzebne, wtedy właśnie na nie trafię i poznam. Oczywiście nie mam na myśli okopania się w jednym temacie i zignorowania wszystkiego naokoło, tylko jakieś sensowne urozmaicenie dziedzin: bez zgłębiania na siłę czegoś, co mnie nie interesuje, ale będąc otwartym na rozmaite rzeczy, które mnie zaciekawią. Osoba ciekawa świata i tak pozna bardzo szerokie spektrum słownictwa. Widzisz, nauka podążająca za własną, indywidualną ciekawością ma ten plus, że automatycznie eliminuje nieprzydatne słówka, a skupia na tych, które są najbardziej użyteczne właśnie dla mnie. Czyli sama optymalnie się dostosowuje do ucznia - lepiej niż odgórne ramy jakiejkolwiek apki. Przy czym po jakimś czasie dalsze zgłębianie danego tematu stopniowo przestaje być nauką języka i pozostaje już tylko poświęcaniem czasu swojemu zainteresowaniu. Jeśli chcemy dalej rozwijać język, to wtedy przydałoby się zanurzyć w innych tematach...

      Ale rzeczywiście SRS ma tu swoje atuty. W eTutorze sam wybierałem słówka do nauki: czytając / oglądając coś i sprawdzając nowe słowa w Diki, dodawałem je do powtórek - tym sposobem eTutor nie uczył mnie niczego nieprzydatnego. Później serwował egalitarnie i optymalnie powtórki tych słówek, co jest oczywiście największą zaletą SRS. Przyznaję: ten system ma duże zalety i jeśli ktoś go lubi i potrafi przy nim wysiedzieć, to nie ma powodu, żeby tego nie robić. :) Grunt to wybierać metody pod siebie - tak, żeby dalej się chciało. A jak coś szwankuje, z pomocą przychodzą takie filmiki jak Twój i takie wątki jak nasz tutaj, opowiadające o bogactwie innych opcji do wypróbowania.

      To powiem Ci, że jak stawiłeś czoła zalewowi powtórek z tych 11 tysięcy fiszek, to jesteś bohaterem. :) Tsunami fiszek. :)

      Wielu fascynujących podróży na wschód, żeby była satysfakcja z rosyjskiego! :) Wracam do nauki. Держись друг! ;)

  • @hirobrajn
    @hirobrajn 7 หลายเดือนก่อน

    Pierdolisz gosciu, duolingo to najpepszy sposób by rozpoczać swoja przygodę z jezykiem

  • @Maria4EVA
    @Maria4EVA ปีที่แล้ว

    Niespomniałeś, że Duolingo SZANTARZUJĘ NAS, że jak nie zrobimy durnej lekcji to dostaniemy najpierw SMS o treści „ZAPOMNIAŁAŚ O NAUKE JĘZYKA. WIESZ, CO MOŻE SIĘ STAČ TERAZ" a potem się okazuję, że my jesteśmy JEGO OFIARĄ. Jakie to jest powalone.

  • @SerceCzarne
    @SerceCzarne 3 หลายเดือนก่อน

    duolingo nie polecam, jeśli uczymy się Angielskiego to słowa są niepoprawne wytłumaczone na przykład na cola duolingo kaze mówić ze po Angielsku jest Soda a jak wpisujemy na Google okazuje się Cola po Angielsku jest Cola . Enjoy your meal - oznacza Smacznego jedzenia a duolingo jest cos innego. na stronie duolingo Pani/Pan niby mówi się You (ty) a każdy wie ze Sir-Pan , Lady-Pani .