Ten ebook, to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą stworzyć kuchnię swoich marzeń mareksuchocki.pl/ebook-jak-urzadzic-kuchnie/. Zapraszam na konsultacje, gdzie omówimy Twój projekt pod względem funkcjonalnym i estetycznym :) mareksuchocki.pl/konsultacje-wnetrzarskie/ Ebook na temat urządzenia łazienki mareksuchocki.pl/lp-ebook/, oraz, a może przede wszystkim zapoznaj się z kalkulatorem kosztów remontu łazienki. Kalkulator jakiego nie znacie. Sam podpowiada, co jeszcze musisz zakupić wybierając daną pozycję :) mareksuchocki.pl/lp-kalkulator/ A w skrócie: 🔥Konsultacje wnętrzarskie mareksuchocki.pl/konsultacje-wnetrzarskie/ 📕Kup poradniki o tym jak urządzić kuchnie marzeń. Prawie 400 stron konkretów! mareksuchocki.pl/ebook-jak-urzadzic-kuchnie/ ❗Zapraszam na mój prywatny Instagram instagram.com/50latek/ 📕Ebook o tym jak urządzić łazienkę mareksuchocki.pl/lp-ebook/ 🧮Kalkulator kosztów remontu łazienki, który sam podpowiada co jeszcze będziesz potrzebować do remontu mareksuchocki.pl/lp-kalkulator/
Może jakisodcibekno fugach ? Czy preparatach które zabezpieczają jasne fugi przed zabrudzeniem. Czy jest coś skutecznego do jasnych fug ? Jakie dobrać fugi i czy cienkie fugi nadaja sie do każdych płytek
Śląskie daleko ale spróbuję szczęścia ;-) Siedlce, projekt kuchni otwartej na salon bardzo by sie przydał. Pozdrawiam serdecznie ;) P.S. świetne filmy, dla babki, która sama musi urządzić mieszkanie a się nie zna - bezcenne.
Dla dzieci/osób starszych warto zamontować delikatne "ciemne" światło, które można nawet zostawić włączone na całą noc, jednocześnie nie marnując przy tym energii i pieniędzy. Chyba, że ktoś jest zwolennikiem czujników ruchu.
fajny program ale dodam swoje uwagi co do łazienki: 1. nie tylko ważna jest długość wylewki w umywalce ale materiał z jakiego jest zrobiona, niektóre maja takie pokrycie że tylko mocną chemią można odczyścić a potem szybko niszczeje 2. umywalka na blatowa - miałam 1 raz i nigdy więcej, ta sama uwaga co do wanny wolnostojącej, tego się nie da doczyścić w koło 3. co do koloru miski ustępowej i umywalki - zamawiać z 1 serii od 1 producenta, mogą mieć ten sam kolor ale jedna będzie mocniej matowa inna mniej, i będzie to denerwować 4. prysznice walk in - fajna sprawa ale uwaga na lokalizacje odwodnienia, nie fajnie jest się myć i stać na wpuście / odwodnieniu liniowym 5. prysznice walki in - uwaga aby ostrożnie wybierać kafle na podłogę dla takiego prysznica, niektóre po zmoczeniu są śliskie jak na lodowisku - jest to niebezpieczne 6. umywalka, wanna - patrzcie na kształt krawędzi sprzętów, czasem są tak wyprofilowane że woda zamiast z krawędzi wpaść do wanny/umywalki do środka to wylatuje na zewnątrz 7. sprawa techniczna - miska ustępowa - to jest ciężki temat ale uwaga na dziwne kształty w środku, niektóre miski mają tak świetny kształt że wystarczy spuścić wodę małym guzikiem i wszystko znika, a niektóre należy spuszczać po 2 -3 razy dużym guzikiem a to tylko w środku kotłuje kotłuje i zostaje coś czego nie powinno tam być 8. uwaga na wysokość montażu lustra nad umywalką i jego wielkość - to się lubi brudzić :) parę porad: 1. jak masz dużą łazienkę to rób prysznic i wannę ( czasem fajnie i zdrowotnie jest poleżeć w wannie), nawet jak lubisz tylko brać prysznic 2. jak masz dużą łazienkę to polecam bidet, odkąd go mam u siebie to nie wiem jak do tej pory mogłam funkcjonować bez niego 3. zwracajcie uwagę na materiał, to że coś jest droższe to nie znaczy że lepsze, i na odwrót tańsze nie oznacza gorsze, często płacimy za "napis", wybierajcie kafle z głową takie by nie było widać od razu każdej kropki po wodzie, elementy metalowe sprawdźcie, niektóre maja dobry stop a niekiedy są tylko czymś pokryte a po roku zaczynają się łuszczyć
Nareszcie ktoś wypunktował te okropne "dizajnerskie" umywalki, takie miseczki niby ładne, to z kamienia, to ze szkła, to z ceramiki, gdzie nawet nie można twarzy umyć, bo cała woda leje się po rękach i łokciach na blat i wszędzie naokoło. Podlewa się pod umywalkę i tam osadza brud. W realnym życiu nawet tylu błędów się nie widzi co na durnych reklamach elementów łazienkowych. Dziękujemy za przytomny film.
To nawet nie do końca wina umywalki tylko umywalka nablatowa zbyt wysoko zamontowana. Zbyt wysoki blat. Przeanalizuj układ łokci wyżej/ niżej. Umywalka powinna być montowana na takiej wysokości na której dłonie są sporo poniżej lokci Ale te uważam że nablatowe wyglądają ładnie do czasu aż zacznie sie ich używać. Potem to już tylko woda w koło, brud na silikonie wokół i kurz do ścierania na okrągło. Najlepsze rozwiązania robia w USA Kanada . Blaty z kamienia i umywalki oraz zlewy podblatowe. Kocham je. W Polsce tego praktycznie nie ma.
@@brakslow5131 Dokładnie tak jak piszesz. Podblatowe umywalki (i zlewy w kuchni) to jest spokój i wygoda. Robią i tu, ale ludzie u nas łatwiej sobie dają wmówić, że jak dizajnerskie to musi lepsze. I mają potem miseczkę na blacie i brudny silikon wokoło. A jak blat drewniany to już wiadomo...
W kabinie prysznicowej konieczna mała półka gdzieś wysoko, nad głową w celu odstawienia szamponu czy żelu do mycia. I koniecznie półka na której nie zostaje woda, np. metalowa, ażurowa. Plagą jest w prawie każdym hotelu brak takich półek i szampon czy coś innego za każdym razem odkłada się na podłogę.
Nisko nad wanną zrobiłem w ścianie wcięcie w kształcie trójkąta. Utworzyła się półka na szampony. Dolna krawędź musi być z niewielkim spadkiem żeby woda odpływała w kierunku wanny.
Ja mam pod prysznicem dwie pułki na przysawki z ikei, bardzo mocne, plastikowe, łatwo wyczyścić i trzymaja sie tam spokojnie zele i szampony nie odpadaja od ściany. A przy wannie mam zrobiona polke z kafelków gdzie trzymam kosmetyki.
Tylko nie wysoko nad głową, miałam taką półkę i często biorąc z niej coś, zrzucałam przypadkiem coś innego na swoją głowę 😂 Dlatego ja preferuję "na wysokości oczu".
Jedno o czym nie wspomniałeś a jest bardzo praktyczne i przydatne dla naszego kręgosłupa to w zabudowie wanny przy samej posadzce powinno być wcięcie na nasze stopy, nawet na całej szerokości wanny, dzięki temu nasza postawa przy wannie jest bardziej ergonomiczna i stabilna, szczególnie jak mamy mokrą podłogę to nasze stopy potrafią odjechać kiedy opieramy się kolanami o wannę, przydatne dla osób które używają wanny np do mycia głowy, coś przeprać czy nawet dzieci wykąpać. Dawniej widziałem częściej takie zabiegi teraz już tego się nie widzi, sam też myślałem że to ściema ale kiedy używałem takiej wanny to aż się sam zdziwiłem jaka jest różnica i moja postawa jest bardziej stabilna a kręgosłup mówi dziękuje ! Polecam zrobić sobie eksperyment i sprawdzić jak pracuje sie przy takiej wannie ! Pozdrawiam świetny materiał !
Tutaj to bardziej bym powiedział że chodzi o umiejscowienie baterii wannowej niż o samą ergonomie, bo jeśli baterie mamy na ścianie na wprost wanny to jak najbardziej, jeżeli mamy ja z boku to już nie jest aż tak potrzebne
O tym wycięciu na stopy przy wannie powinna wiedzieć każda ekipa remontowa nawet ta jednoosobowa. My przy remoncie mówiliśmy o takich drobnostkach wykonawcom, bo niestety często sami nie pomyślą ani nie zapytają, byle szybko skończyć.
Uważam, że super opcją jest położenie wanny nisko na podłodze. Nie ma wtedy większego problemy z wchodzeniem do wanny nawet dla starszych osób. Działa znakomicie. Łatwiej też coś ręcznie przeprać.
Jestem certyfikowanym instalatorem i zgadzam się z Tobą w 200 procentach. Bo nie zawsze to, co jest piękne musi być praktyczne. I dotyczy to nie tylko wanien wolnostojących, ale także umywalek, przy których bateria nie jest mocowana na umywalce, lecz na blacie szafki. A każde takie odkręcanie i zakręcanie baterii wiąże się z zalewanie blatu , a czasem podłogi. Bo, zawsze zakręcamy mokrymi dłońmi, z których kapie woda. A po paru miesiącach mamy gnój na podłodze i na blacie. A w przypadku, gdy blaty nie są ceramiczne, to ich butwienie na skutek stałego zalewania wodą w czasie mycia i drobnych przepierek. I warto tutaj dodać, że umywalki nie mogą być zbyt małe, bo w czasie mycia dłoni, wszystko jest zachlapywane dookoła. Co do rewizji kanalizacji dla wanny , to w punkt. A pomijając już fakt, że taka zabudowa powinna mieć albo wykrój na stopy, albo być dołem odchylona w stronę wanny, a nie prostopadła do podłogi. Maiłem kilka takich przypadków zapchania syfonów wannowych, a w tym zaczopowania ich kretem. I brak takiej rewizji było prawdziwą drogą przez mękę, by udrożnić kanalizację. A przeto rewizja w zabudowie wanny, to fundamentalna zasada! Co do wysokości umywalki, to zdania są jednak podzielone, Bo niższa umywalka zawsze zmusza do garbienia się. Jednak, umywalka z krawędzią na wysokości 85 - 90 cm, jest poprawnie zamontowaną. Ale, skoro zatrzymaliśmy się na wysokościach, to też należałoby się pochylić nad wysokością krawędzi muszli ustępowej ściennej, która dla samej ceramiki powinna wynosić 40 cm (bez deski). Niestety, ale spotykałem się z takimi, które były na wysokości 55 cm, bo tak sobie wymyślił pan fachowiec. I jedno z ostatnich zagadnień dla łazienki, to jej wentylacja, która ma zapobiegać zawilgoceniu, zaparowywaniu luster i zagrzybieniu. Norma prawa budowlanego mówi, że podcięcie w drzwiach łazienkowych lub okienka wentylacyjne, wraz z ze ścienną kratką wentylacyjną pod sufitem łazienki, ma zapewnić wymianę powietrza w rozmiarze 50 m sześciennych na godzinę. A co za tym idzie, to projektując łazienkę lub jej remont pamiętać, że wielkość takie kratki wentylacyjne ściennej powinna wynosić 14 x 14 cm i na wysokości 15 cm od sufitu. I w kratki wentylacyjne grawitacyjne nie wrzucać żadnych wentylatorów, ponieważ znacząco ograniczają swobodny przepływ powietrza i szybko zalegają grubą warstwą kurzu. Co do kanalizacji nie będę się wypowiadał ,ale stanowczo wskażę, że wszelkie prace w łazience powierzać wyłącznie legitymującym się fachowcom, a nie tym, którzy powiedzą, ze "będzie pani zadowolona", a później jest czarna rozpacz... Filmik oceniam na piątkę...
Polecam jeszcze schować pod zabudowaną wannę rezerwowe kafelki na wypadek jakiś napraw i remontów. Później nie trzeba ich szukać w garażu lub piwnicy gdzie zawsze przeszkadzają 🙂
zabudowa wanny to moim zdaniem słaby pomysł - wtedy wszelka ingerencja pod wanną (np. wymiana kolanka) to dewastacja łazienki, o wymianie wanny nawet nie wspomnę.
@@FrykaS. teraz wszystkie wanny oprócz tych wolno stojących i epoksydowych z obudową są do zabudowy ze względu na wsporniki tzw. nóżki. Oczywiście musi być możliwość dojścia do syfonu pod wanną.
Nigdy w życiu nie zdecydowała bym się na wannę wolnostojąca. Nawet po kąpieli dobrze się spłukać z modlin, więc nachlapanie na około gwarantowane. A sprzątanie za taką wanną jak jest wciśnięta w kąt to jakaś rzeźnia. Przy okazji przypomniał mi się jakiś program o wnętrzach. Drewniana podłoga w łazience. Zniszczona przy wannie - cała w plamach. Prezenterka nie wiedziała co powiedzieć, a rozpływała się nad wszystkich w zachwycie. Powiedziała, że ta podłoga "żyje". Co prawda to prawda - zapewne rozwija się tam życie o nazwie pleśń.
Jestem architektem i zgadzam się ze wszystkim co Pan powiedział! Dobrze wiedzieć, że jest więcej osób myślących podobnie. Ja też się wkurzam jak widzę reklamy wizualek na necie różnych "kreatorów smaku", którzy oprócz znajomości oprogramowania do wizualizacji nie mają o niczym pojęcia. Nie wspomnę już o pato-projektach mieszkań na sprzedaż. Jakoś mi raźniej, że istnieją jeszcze osoby myślące w tym zawodzie. Pozdrawiam :)
Akurat architekci najgorzej projektują wnętrza. Najczęściej żeby się zmieściło a nie było funkcjonalne. Potem architekt wnętrz to wszystko musi naprawiać 🙈
@@aleksandra7154 Źle projektują niedouczeni kretyni, których teraz produkują uczelnie za pieniądze. Dawniej nie było czegoś takiego jak płatne studia czy prywatne uczelnie, albo o zgrozo 3 letnich studiów dla architektów. Jestem architektem starej daty, nie było w ogóle podziału jak studiowałam na architektów wnętrz czy krajobrazu. Architekt musiał umieć wszystko. Współczesne projekty wieją grozą, jestem architektem i muszę potem klientom te mieszkania przerabiać, przestawiać ściany, instalacje, żeby dało się w tych mieszkaniach mieszkać. W pracowniach projektowych nie zatrudnia się osób, które posiadają jakąś wiedzę, tylko kogoś, kto będzie pracować za najniższą krajową. Właściciel pracowni najczęściej nawet nie patrzy co zostało zaprojektowane, sam nie projektuje, tylko drukuje buble i wystawia faktury, a od błędów to ma tabun prawników. Jeśli ktoś chce mieć dobrze zaprojektowane mieszkanie czy dom, to odradzam udawanie się do dużych pracowni. Najlepiej takie rzeczy powierzyć jednoosobowej firmie architektonicznej. Wtedy będzie gwarancja, że projekt został zaprojektowany przez jednego architekta z doświadczeniem, a nie przez studentów lub osoby, które nie mają żadnego doświadczenia.
@@coeursanddiamonds nigdy w życiu nie wzięłabym architekta do zaprojektowania wnetrz. Niektórzy mają talent ale większość jednak nie. Z prostego powodu: architektura to studia na politechnikach i mało kiedy te osoby maja talent plastyczny (nie rozumiem w ogóle rysunku na egzaminach wstępnych - bezsens tylko na polskich uczelniach). Także - nie. Jak cię uczą myślenia o konstrukcjach i wytrzymałości to mało jest pola do myśleniu o użyteczności.
Błędy wydają mi się dość oczywiste ale słuszne, fajnie ze zostały poruszone. Ja bym jeszcze dodała jedną rzecz bardziej z zakresu wyglądu niż funkcjonalności. Mianowicie łazienki remontuje się raz na kilka lat więc lepiej przy wystroju/wyborze płytek zostać przy klasyce a nie podążać za modą, która szybko się zmienia. Szkoda żeby wnętrze szybko się starzało a można je urozmaicać różnymi dodatkami, które łatwiej zmieniać 😝
Zgadzam się. Zwłaszcza malutkie łazienki muszą być dobrze przemyślane. Ja mam taką 1.7 × 1.17 i dałam radę urządzić ja funkcjonalnie. Pralka stoi w kuchni. Sedes pomiędzy kabiną prysznicową A umywalką z szafką i lustrem. Zmescila się jeszcze wąską szafka wysokości prawie kabiny. Brodzik jest pół owalny i głęboki co przy moim wzroście zastępuje mi nawet wannę. A teraz najlepsze. Baterie przy umywalce wymieniłam na taką wyciąganą na długim wężu co przy bliskości sedesu zastępuje mi bidet.
Podczas remontu łazienek pokusilam się o kwadratową umywalkę, taką z płaskim dnem. Niestety była to jedyna opcja w małym rozmiarze i jedyna umywalka, która była w miarę głęboka. Tylko niestety mąż raczej golić się w niej nie może, bo bardzo ciężko jest spłukać pozostałości po goleniu ;) do tego woda chlapie na boki, bo odbija się od płaskiego dna. Już nie wspominając o praniu recznym...polowa wody jest poza umywalką. Sama umywalka wygląda stylowo, ale tylko wówczas jak się z niej nie korzysta. Plus jest taki, że mamy dwie łazienki, więc częściej korzystamy z tej drugiej.
Bardzo sensowne rady. A najgorsze, że nawet "specjaliści" kompletnie nie myślą o kwestiach użytkowych. Ja zatrudniałam architekta wnętrz, na którym musiałam wymuszać pewne rozwiązania, jak np. miejsce na ręczniki. Ubikacja była zbyt blisko ściany, a ja do drobnych osób nie należę. Najgorsze były ciemne łupane kafle pod prysznicem. Grand Cave może i ładne, ale ja mam inne hobby niż szorowanie takich chropowatych powierzchni. Jeśli chodzi o bardzo funkcjonalne rozwiązania to polecam szare fugi. Pasują do bardzo wielu kafli - jasnych i ciemnych. Nie widać na nich zabrudzeń, a poza tym można kupić jedną fugę do różnych kolorów kafli. Nie ma problemu z resztkami.
Zgadzam się ze wszystkim. Nie lubię też gdy na wprost drzwi do łazienki jest muszla klozetowa. Gdy mieszka rodzina dobrze jest dla ręczników przygotować zamiast haczyków pałąki, aby dobrze i szybko schły. No i pralka - nie wciśnięta lecz z luzem, aby łatwo się dała wyciągnąć do ew. naprawy.
To dodam jeszcze jeden błąd - drzwi do łazienki z poziomymi pasami z nieprzezroczystego szkła. Niby nic dokładnie nie widać, ale sylwetka człowieka za nimi w łazience rysuje się dość wyraźnie. Spotkałam się z takimi drzwiami w mieszkaniu zaprojektowanym przez architekta. Drzwi od łazienki znajdują się na wprost otwartego na przedpokój salonu, a w łazience na wprost tych drzwi umieszczony jest sedes. No, nie wiadomo gdzie oczy podziać :)
O ile wiem, to w łazienkach szybki nawet matowe, umieszcza się w tylko w górnej części drzwi- teraz rozumiem dlaczego 🤣. A ta projektantka to chyba po kursie zdalnym
W 2019 roku wykonał mi fachowiec łazienkę. Nieduża w starym domku ok. 60m2. Mieszczą się tam w prostokącie pralka, kabina prysznicowa, muszą i umywalka. Z biedą można by umieścić szafkę na ręczniki przy koszu na pranie. Super by się wydawało. Musiała uszczelnić kabinę, żeby woda nie zalewała łazienki. Zrobione, ok. Następna sprawa z bojlera kapie woda, nie ma chętnego, by to poprawił, więc podstawiam miseczkę na spłuczce, bo Pan który to robił toaletę zamontował pod bojlerem. Należy pilnować, aby miseczka z wodą nie spadła na posadzkę. Jest to bardzo wkurzające, bo nie udało mi się znaleźć fachowca, który by to poprawił. Ponadto po niecałych 3 latach użytkowania dzinym trafem popękały kafelki przy okienku i na ściance za bojlerem. We wnęce okiennej i przy drzwiach od strony podłogi kafelki odchodzą od listw narożnych( powstały szczeliny. Drzwi wejściowe do łazienki nie domykają się, z umywalki wypływa woda na posadzkę, jeżeli nie opuszczę zaworu równolegle do kranu. Kosztowało mnie to sporo i nie ma dnia, żebym się nie wkurzała na tego majstra od siedmiu boleści. Może u by Pan zrobił filmik i doradził cośkolwiek w sprawie funkcjonalności mojej łazienki. Nikt nie chce tego poprawić. Pozdrawiam
Oglądając Pana filmy dochodzę do wniosku, że im bardziej ludzie zaczynają cudować z aranżacją wnętrza tym mniej funkcjonalne i kuriozalne wnętrza wychodzą, nie wspominając już o marnowaniu pieniędzy. Dla mnie wniosek jest prosty: kierować się po pierwsze funkcjonalnością, po drugie ceną, a dopiero na trzecim miejscu wplatać w to jakieś fanaberie. Bez 2-óch pierwszych punktów każde wnętrze będzie po prostu nie w pełni użyteczne. Dla mnie dom jest jak osobista filiżanka - przede wszystkim ma mi się w niej dobrze pić kawę, a w dalszej konieczności jest "szpan" przed innymi ludźmi.
To co dla Ciebie jest "szpanem", dla kogos innego moze okazac sie niezbedne. Sa osoby, ktorym nie przeszkadza, ze "zmarnuja pieniadze" na pomieszczenie w ktorym beda przebywac nieraz nawet przez kilka godzin, relaksujac sie w wannie czy przeprowadzajac zabiegi upiekszajace. Wiecej luzu.
Dzisiaj mamy czasy gdzie design często jest ponad użyteczność, nie rozumię tego bo nieraz widziałem przepiękne łazienki, które jednocześnie były totalnym bublem jeśli chodzi o użyteczność. Łazienka ma przede wszystkim służyć a nie tylko wyglądać.
W czasopiśmie widziałam zdjęcie łazienki z kabiną prysznicową, w której nie da się otworzyć drzwi - ja to widzę, ale widać projektant i wydawca tego nie widzą - przecież nie będą korzystać z tej łazienki.
Mój Tato w latach 90. wykańczał całe mieszkanie sam. I choć nie ma w tej kwestii wykształcenia, to jest bardzo rozsądnym i dokładnym człowiekiem, nie wybiera dróg na skróty, a poziomica to jego trzecia ręka 😅 wszystkie płytki trzymają do teraz, liczniki wody schował właśnie za taką zabudową na magnesy, a pod wanną zrobił szafkę, w której Rodzice chowają ściereczki czy miski.
Super film. My mamy w mieszkaniu mega mała łazienkę wszystko mega na ścisk w dodatku ogromne rury. Tato był budowlańcem tak wszystko siper wyliczył i przemyślał, że jest idealnie. Prysznic do tego duża umywalką z wysoka wylewka (specjalnie do mycia głowy młodej damy) ktora wówczas byłam oraz oświetlenie właśnie po obu stronach lustra. Ja nienawidzę nablatpwych umywalek, mam 150cm wzrostu zwykle wszystkie są zawysoko. Takie filmy powinni oglądać wszyscy którzy budują domy i remontują mieszkania :) zawsze się zastanawiałam vo właśnie jak zabudujemy wannę a potem się coś zrypie albo te baterie podtynkowe, już widzę czarny scenariusz hihi
Fajny odcinek pozdrawiam serdecznie niech Pan się nie boi z tym narażaniem bo ja osobiście uważam że lepiej trochę krytyki za wczasu niż później zero funkcjonalności w danym pomieszczeniu łazienka jest ważnym elementem każdego domu lub mieszkania ja tak osobiście uważam
Lustro naprzeciwko wc może być. Sama tak mam i nie przeszkadza - lustro zazwyczaj jest dużo wyżej i człowiek odbija się od poziomu klatki piersiowej. Zalecane odległości w łazience są fajne, tylko co z tego, jeżeli projektujący łazienki w blokach zapełnienie nie wzięli ich pod uwagę. I potem podczas urządzania wnętrz jest problem - może chudszy geberit, może armatura serii Nano firmy na C, może pralka nieobudowana koło wanny - podobno nie wolno, ale u dziadków tak stoi od 20 lat i nic się nie stało...Jeżeli chodzi o rożne odcienie bieli w łazience to trzeba "wyluzować". Różnice są widoczne przez pierwsze pół roku, potem i tak wszystko dąży do koloru kremowego, ewentualnie szarego , ale z tym ostatnim przydałoby się walczyć. Ja ma wszystko w innym odcieniu bieli i naprawdę się nie gryzie, a jestem wyczulona. Poza tym kwestia oświetlenia - przy ciepłym kolorze światła różnice w bielach się zacierają. Gorzej ta "biała" fuga, co dąży do koloru żółto- szarego w sposób nieubłaganie postępujący, i te "białe" szafki lakierowane, co mają żółte plamy odbarwienia się lakieru od jakiegoś środka myjącego.
Zgadzam się w 100%, Pana uwagi są trafne i bardzo pomocne dla tych, którzy planują u siebie remont. Zajmuję się projektowaniem i też tłumaczę, że inaczej jest w sklepie na ekspozycji, inaczej gdy mamy uźytkować taką najeżoną błędami łazienkę. Po prostu nie wszystko się sprawdza.
Świetne porady ! O części błędów w projektach łazienek mogłam się przekonać "na żywo" nocując w hotelach. Niektóre łazienki były przepiękne, ale w trakcie korzystania orientowałam się że nie dałoby się korzystać z nich na codzień! Pomogło mi to przy urządzaniu własnych.
Ja mam dlatego ławeczkę w łazience gdzie trzymam pod spodem ręczniki, jest miejsce na ubrania jak się przebieram to moge na niej usiąść, trzymam ręczniki. A na blacie laziwnkowym mam mase miejsca i w szafkach. Jeszcze kolo wc mam polki gdzie trzymam pod ręką papier toaletowy, proszek do prania itp..
Jak zwykle ciekawy film. Ja już mam remont łazienki zrobiony, ale chciałabym się podzielić uwagą dotyczącą nowego mieszkania deweloperskiego. Kupiłam tzw. "dziurę w ziemi" na podstawie rysunków, nie wiedząc na co zwracać uwagę. Błąd dewelopera polega na tym, że ubikacja znajduje się na środku szerokiej, ale krótkiej łazienki, między umywalką a wanną, praktycznie na przeciwko drzwi wejściowych. Nie dało się jej przenieść na bok, bo musiałabym zmarnować wnękę obok "komina" z rurami. Poza tym w projekcie wszystkie elementy takie jak WC, umywalka czy meble były zmniejszone (jak dla dzieci). Gdy później porównałam wymiary z planu z rzeczywistymi wymiarami okazało się, że np. deweloper przewidział odległość 10 cm między wanną a WC. Zrobiłam, co mogłam, żeby łazienka była funkcjonalna i estetyczna, ale nie wygląda tak, jak chciałam. A wystarczyło poprowadzić rury od WC w innym miejscu. Wiem, że było to możliwe na etapie budowy bloku, bo sąsiadka przez ścianę ma w tym miejscu 'komin' z rurami. Nie rozumiem architektów, którzy w ten sposób projektują nowe łazienki, że WC jest na środku. Dodam jeszcze, że w mieszkaniu deweloperskim warto zwrócić uwagę na wielkość wnęki np na pralkę, bo deweloperzy przewidują chyba pralkę - miniaturkę. Warto wnękę poszerzyć o ile to możliwe, żeby zrobić np zabudowę z szafką nad pralką i ewentualnie z miejscem na suszarkę elektryczną. Na etapie urządzania można przewidzieć osobny odpływ dla pralki i suszarki, ale u mnie fachowiec zrobił tylko jeden odpływ i musiałam zastosować specjalne 'rozgałęzienie".
To o czym piszesz to celowy zabieg deweloperów tak by pokazać klientowi przestronność mieszkań czy domòw. Zabiegi ze zmniejszaniem wyposażenia sprawiają, że pomieszczenia wydają się tak obszerne, że wszystko się w nich mieści bo przecież 50cm indukcja się mieści, 120cm wanna się mieści, 180cm łóżko z materacem też się mieści... W końcu teraz mieszkania to nie mieszkania a apartamenty i ta nazwa do czegoś zobowiązuje. Innym przykładem są segmenty z garażami gdzie w takim garażu na projekcie najczęściej ulokowany jest zarys Porsche którego skala przypomina raczej Fiata cienkocienko i potem klient jest zdziwiony, że nawet jak dotyka przednim zderzakiem swojego kombi do ściany to ledwo zamyka za sobą bramę garażową albo że jeśli chce wjechać do garażu to zanim to zrobi topasażer musi wysiąść żeby on przy parkowaniu przytulił się do prawej ściany by móc wysiąść z lewej strony auta. Gdy jadę do klienta na spotkanie na jakieś osiedle deweloperskie to wiem, że nie zacznę od układania płytek tylko od zmian w instalacji hydraulicznej i elektrycznej żeby to wszystko miało potem ręce i nogi i było funkcjonalne.
@@panwiertarek Dziękuję za ciekawy przykład. Jeszcze nie miałam okazji kupować domu z garażem, ale kupiłam miejsce postojowe przed blokiem. Te miejsca są bardzo małe i na ilość mieszkańców miejsc jest za mało, więc niekórzy stoją na drodze i na chodniku. Jak ktoś chce stanąć na miejscu postojowym trochę większym samochodem osobowym lub busem, to albo tył tego samochodu wystaje na drogę dojazdową, albo przejeżdża przez krawężnik z przodu i wtedy może się zderzyć z samochodem zaparkowanym na przeciwko. Wysiadanie też jest utrudnione, tzn wszystko jest 'na styk'. Szacun dla Pana, że Pan najpierw poprawia instalacje i że Panu się chce wysilić, żeby klient był zadowolony. Nie wszyscy mają takie podejście.
Super filmy, i serce się raduje że są jeszcze tacy fachowcy:) dla mnie nieporozumieniem jest to że coraz więcej ludzi korzysta z rad projektanta, który moim zdaniem powinien przede wszystkim w pierwszej kolejności zadbać o ergonomię pomieszczenia i odpowiednią ilość schowków a spotyka się masowo takich którzy na oczy projektu dobrego nigdy nie widzieli. Oglądałam mieszkanie w którym szafki się nie dalo otworzyć w kuchni bo blokował parapet i mnie osłabiło kiedy usłyszałam że kuchnia była projektowana.
Mój maz sam projektowal kuchnie z ikei i wszystko sie zgodzilo również liczba szafek, wysokość blatu zlew przesuniety w bok, zrobiło sie przez to więcej miejsca na blacie. W szafkach pod sufitem trzymam rzeczy których na codzień nie używam a nizej te ktorych uzywam.
Moja łazienkę remontowalam kilka lat temu. Po obejrzeniu filmiku stwierdzam że nie popełniłam żadnego błędu, chyba nie zła ze mnie projektantka ☺️😉. Dziękuję za inspirujące filmy zawsze coś można zmienić i zgapic.
Cieszę się że "wypunktował" pan błędy, których nie popełniłam, pewnie dlatego, że robiłam remont generalny po 25 latach użytkowania przez 4 osobową rodzinę z dwójką dzieci, wiedziałam czego już nie chcę napewno i co trzeba zmienić. Jest pan super gość 🍁🍁🦔🦔
Widziałem nowe aranżacje łazienek. Moda się zmieniła. Nadal jednolicie i bez brodzika ale na podwyższeniu i w zamkniętej kabinie. Walk in w połówką szyby ledwie to taki prysznic ala bieda jak w łazienkach publicznych.
Mnie przekonuje np to że jak ktoś jest niepełnosprawny to bez problemu wejdzie bądź wjedzie bo można zrobić tą kabinę składaną. Ewentualnie jak ktoś złamie nogę bądź inną kontuzje to łatwiej się dostać pod prysznic niż gimnastykować w zamkniętej kabinie z brodzikiem często wysokim.
Dzięki za ten odcinek. Jestem przed remontem łazienki i o wielu z poruszonych kwestii nie pomyślałam a są rzeczywiście istotne. Dodatkowy plus za info o lustrze na przeciw wc który wywołał dużo śmiechu. Pozdrawiam serdecznie
Jestem na etapie projektowania łazienki i wszystkie punkty jakie tu poruszono skrupulatnie sobie spisałam więc teraz mogę zacząć aranżacje łazienki 🙂 dziękuję za cenne rady w szczególności podoba mi się punkt o wannach wolnostojących i umywalkach gdzie naprawdę ludzie kupują drogie i robiące wrażenie łaaał sanitaria a potem się okazuje że strasznie to nie praktyczne. Przecież na rynku jest taki wybór wśród takich sprzętów że naprawdę można mieć praktycznie i ładnie 🙂super film 👍
Praktyczne rady. Wszystkie te błędy widziałem wiele razy. W całym odcinku nie padło: "błąd bo niemodne". Za to wiele razy "użytkowe", i "funkcjonalne". Jeżeli uniknie Pan dywagacji o modzie, to dla mnie będzie to najlepszy kanał o wnętrzach. Dziękuję.
Zgadam się z tobą w 100%. Jak projektowałem mieszkanie, to wszystko to o czym mówisz przez wiele lat doświadczałem na wynajmowanych mieszkaniach. Dzięki temu uniknąłem tych problemów. Polecam jeszcze zamontować podłogowe ogrzewanie.
@@a.czarna6669 niby mówią ze podlogowka sie nie psuje ( tak nas zapewniali ) a juz 4 specjalista rozklada ręce bo podlogowka nie grzeje... zero .. i jeden twierdzil ze coś zapowietrzone jest ale w calym ukladzie jednak bylo ok.. inni rokladaja rece cos tam przy rurach kreca itd no ogolnie nie grzeje i tyle zepsute jest a nikt nic nie umie zrobić. kazdy przyjdzie pokreci cos przy rurach pokretla reguluje,cos z cisnieniem niby wyrownuja ale nic to nie daje,5 lat sie czlowiek nacieszyl tylko
@@kajtek2008 aaa.. ja myslalam ze chodzi o klasyczne- wodne ogrzewanie podlogowe. ok o elektrycznym nie słyszałam wczesniej. tak okej wiadomo ze fajnie miec cieple plytki na jesien itd nie kwestionuje tego wcale bo to racja. ale jak to sie popsuje to już makabra..
Deszczownica przy niskim suficie (bloki). Jeśli masz do powiedzmy 175cm wzrostu, to pół biedy, bo po prostu stoisz bezpośrednio pod mocnym strumieniem wody. Jeśli jednak masz np 190, to praktycznie musisz się schylać, żeby pod nią wejść.
Na ogól jednak w starszych blokach( np.z lat 80,-tych) wys. wnętrz wynos ok.2, 55 m, a we współczesnym budownictwie wielorodzinnym jest to 2,75m. Nawet osoba o wysokim wzroście swobodnie zmieści się pod deszczownicą😏
Świetny film. Doceniam, że zostały poruszone kwestie użytkowości i ergonomiia nie tylko designu (i np. tego co się podoba a co już się nie podoba np. autorowi materiału). Naprawdę merytoryczny i pożyteczny film.
ja mam tylko dwie zasady, po pierwsze utrzymanie w czystości musi kosztować jak najmniej pracy. I po drugie po remoncie łazienka musi wyglądać na droższą niż się wydało pieniędzy. To drugie jest ciężko osiągnąć, gdy robi się remont łazienek często z lat 80, bo prostowania ścian, podłóg, wymiana instalacji elektrycznej, wod-kan , podwieszany sufit, tego nie widać. , a koszty są schowane pod efektem dekoracyjnym. Większość błędów zdroworozsądkowo idzie uniknąć, chociaż sam mam wc na przeciwko lustra, bo to była jedyna możliwość by był prysznic. Na szczęście, po wymęczeniu zgody na prysznic w łazience na parterze, ta na piętrze dostanie wannę i problem zniknie. Ot uroki wyciskania max miejsca na skosach poddasza bez ścian kolankowych, a wolałem mieć jedno pomieszczenie więcej i garderobę, zawsze można poczytać i nie patrzeć ;P
Ja bym jeszcze poleciła prostotę w łazience. Mnóstwo wystających elementów to koszmar sprzątania, mycia i polerowania. Im gładsza powierzchnia tym mniej czasu poświęcone na sprzątanie. Mam kabinę z mnóstwem dysz do różnego rodzaju natrysków, światełek i jest nawet radio nigdy z tego nie korzystam, a tylko to szoruje z osadów mydła i szamponów. Masakra. Marzy mi się prysznic składający się z wydzielonej przestrzeni tylko szybą i na tym koniec. O ile życie byłoby postrze.
Panie Marku super ma Pan filmy,dużo rzeczy się dowiedziałam, tylko jak znaleźć dobrego projektanta??z tym ciężko, mój projektant chce wszystkie materiały do całego mieszkania zamawiać przez Internet,A ja bym wolała w sklepach stacjonarnych bo można to zobaczyć, dotknąć,zobaczy w realu jak wygląda kolor. Jakie jest wasze zdanie na temat Internet czy sklep stacjonarny?
Mamy umywalkę z krótką wylewką w zakładzie pracy. Żeby opłukać ręce z mydła muszę nimi szorować po tylnej ściance umywalki. Lustro vis á vis toalety? Też miałam przyjemność i miałam dokładnie takie odczucia jakie chyba każdy w miarę rozsądny użytkownik: na cholerę mi w "tym" momencie widzieć swoją minę? 😱
Bardzo mi sie podobal filmik z poradami.. Dodalabym blad gdy szafka pod umywalka nie wystaje za umywalke, wtedy kazde umycie rak wymaga umycia szafki.. Zawsze cos tam prysnie.. Lustro za nisko powieszone przy umywalce to rowniez zmora dla gospodyni.. Jedna tylko uwaga dotyczca czarnej ceramiki, ktora u mnie akurat sie sprawdzila.. Mam czarne plytki na wysoki polysk i jestem zadowolona, choc musze je dodatkowo froterowac.. Po froterce nie mozna oderwac oczu od podlogi.. Wyglada jak tafla lodu a froterowanie trwa niedlugo.. Jedna porada dotyczy jakosci plytek - kupujac plytki dobrze jest polozyc dlon, wtedy widzimy czy chodzenie po nich nie zostawia sladow.. Ja akurat tak zrobilam i wybralam dobrze.. Pralka u mnie nie wchodzi w gre.. Mialam kiedys dwie w lazience i przy kapieli zamiast odczuwac relaks myslalam co tam jeszcze wyprac.. Jednak przy braku miejsca zastosowalabym rolete podnoszona do gory.. Pozdrawiam ❤️
Ludzie się skupiają na wyglądzie miejsc a najpierw powinni myśleć o przydatności. A jeżeli chodzi o wystrój to uważam że w większości po komunistycznej biedzie, Polacy zaczęli rzucać się na każdy, powtarzam każdy chłam w sklepach i montować badziewne żyrandole, lustra, meble itd w domach. Ja osobiście stawiam po pierwsze na funkcjonalnosć, po drugie na absolutną prostotę w design. Kocham kamień, beton, aluminium, metal, drewno, deski. Nie nawidzę plastiku, złoceń, sztucznego srebra i pomieszania z poplątaniem w kolorach. Uważam że przed wojną nasi dziadkowie mieli gust a nasi rodzice go stracili za komuny. Wiadomo, że nic nie było w sklepach, potem kazdy urzadzal tym co bylo. Teraz jest mozliwosc kupienia wszystkiego wiec badziewia powinnismy unikac.
Kiedys architekci pochodzili z zamoznych rodzin i wiedzieli jak czlowiek powinien mieszkac .To samo bylo z projektowaniem drog , jak masz wiedziec jak nie jezdzisz autem bo go nie masz. Dzisiaj dzieki IT nie ma to juz takiego znaczenia, chociaz nie do konca ,jak slychac i widac.👍😃
Jesli chodzi o rewizje w wannie wystarczy zrobic mniejdza dziure niz plttka lub 2 lub 4 plytki I tak by trzymaly sie na 2 krawedziach I zafugowac silikonem. Latwo potem oderwac te plytki. Ponad to pod wanna zostawoc pare plytek na zas bo po 20 latach juz takich nie kupimy.
Ja dodam od siebie...czarna podłoga w łazience i ściana przy wannie !ludzie ile ja się naszoruje kafelki.....każda kropla wody to biała plama ...każdy puszek ...każda cząsteczka kurzu.....A już nie daj Boże matowe!!!
Przydatne uwagi, dla mnie oczywiste na szczęście, a od siebie polecam jeszcze przy małych dzieciach i nie tylko baterię typu bidetka przy misce WC, funkcjonalna rzecz można nalać wody do wiadra, nad ubikacją umyć buty, nie wspomnę o innych potrzebach:)
polecam szafkę pod umywalką zrobić na metalowych nóżkach, lub podwieszaną dzięki temu łatwo będzie utrzymać czystość, pomieszczenie będzie wyglądało na większe, a kiedy wyleje się woda to szafka nie ulegnie zniszczeniu
Dodatkowo nie trzeba stać jak kaczka gdy masz duże stopy a chcesz stać jak najbliżej umywalki 😂😂 ja nie mam tego problemu ale mojego brata zawsze to denerwowało i po remoncie zmieniliśmy na podwieszaną 😅
Co do ręcznika przy wannie, to w łazience 2x2 raczej nie mam problemu, żeby po niego sięgnąć ( wisi na drzwiach ). Jeżeli chodzi o błędy w aranżacji to przypomniała mi się łazienka teściów, gdzie wzdłuż wanny była zrobiona półka betonowa, obudowana jak ściana kaflami - nie było siły - zawsze przy wstawaniu siniaki i otarcia - koszmar jakiś
Dzięki za porady 🙂 Mnie denerwuje w łazienkach, gdy nie ma absolutnie miejsca, żebym jako gość mogła coś położyć. Nocuje u kogoś, a w łazience brak miejsca na położenie ubrań i kosmetyczki. Wszystko leży na ziemi ...
Rozwiązałam to dając gościom specjalnie do tego przeznaczone koszyczki, które wieszają na haczykach. Goście zadowoleni, a ja w mojej malutkiej łazience nie marnuję miejsca na,, gościową półkę"
Jak ktoś ma gości raz w roku na noc lub rzadziej, to przygotowanie specjalnego miejsca na rzeczy gości nie jest priorytetem. Kawałeczek blatu żeby chwilowo coś odłożyć zazwyczaj się znajdzie, a po skończonej toalecie gość może zabrać rzeczy i schować do walizki. Nie musi się wprowadzać.
Haha z tą wylewką to trafione w punkt. Będziesz miał kiedyś okazje być w deepspot to spotkasz identyczną sytuacje jak na Twoim zdięciu :D U nas ten problem rozwiązaliśmy bo byliśmy świadomi tego problemu ale powiem że przy naszym wpuszczonym zlewie 80% wylewek było za krótkie- stąd myślę pojawia się problem bo jeśli ktoś kieruje się tylko wyglądem trafia kulą w płot. Żadnego błędu nie popełniliśmy ale wszystkie cenne.
Świetny kanał, bardzo dużo się dowiedziałam. Dzięki Panu w przyszłości zaoszczędzę mnóstwo pieniędzy, nerwów i cennego czasu. Bardzo dziękuję i czekam na kolejne odcinki.
Właśnie kończymy remont małej łazienki w bloku ( według własnego projektu)Nieźle wzrosło mi ciśnienie jak zobaczyłam tytuł vloga.Po obejrzeniu odetchnęłam.Jest dobrze.👍Dziękuję za jak zwykle fajny odcinek.Pozdrawiam.😁
Fajne wnioski! Szczególnie te a propos obudowy pralki: totalny bezsens, bo to nie jest zmywarka, do której tylko przyklejasz drzwi od szafy i korzystasz tak jakbyś normalnie korzystał, bo wszystkie przyciski i tak są na wewnętrznej krawędzi, a wizualnie zyskujesz. Tutaj otwierasz jedne drzwiczki, a zaraz za nimi kolejne... Czy widoczny front pralki naprawdę aż tak gryzie się z resztą armatury? To może jeszcze ode mnie na przykładzie łazienek w domach, które miałem okazję zamieszkiwać: - upewnijcie się, że nic nie zablokuje pełnego wyciągu szuflady z szafki, tak więc od ściany 2 x głębokość musi pozostać wolnej przestrzeni, - nie dawajcie wieszaka na ręcznik nad uchwyt na papier toaletowy, szczególnie taki bez klapki, chyba że macie ochotę przed każdym posiedzeniem wyrzucać do muszli dwa pierwsze już dawno zmoczone listki.
A właśnie chciałam zrobić przesuwne drzwi przed pralką...uff, uratowana i oszczędzona. No i że ceramika z jednej marki i nie musi być droga. Dzięki. Aha, dodatkowe gniazdko w szafie do ładowania sczczoteczki itp., coby nie było na zewnątrz super.
Witam. A może nagrał by Pan film o tarasach? Tzn pomysły na zrobienie/urządzenie tarasu. Od wyboru desek , balustrad aż po aspekty dekoracyjne. Co się sprawdzi , jest wytrzymałe , w trendach itp 😊
Dla mnie niezrozumiałe jest montowanie luster zaraz nad umywalką. Nie ma obcji żeby podczas mycia rąk go nie zachlapać, a raczej się nie spotkałam z sytuacją, żeby ktoś bezpośrednio po myciu wycierał to lustro. Strasznie mnie wkurzają takie zapryskane lustra, bo wtedy tracą na uroku i dodatkowo powodują, że łazienka wygląda niechlujnie.
Właśnie jestem na etapie projektowania mojej łazienki i pewnie popełniła bym błąd z za wysoko położoną umywalką.Dzięluję za wskazówki. Są cenne i praktyczne i na pewno skorzystam.
Przymierz najlepiej sobie w sklepie, zamiast słuchać kogoś bez przetestowania. Umywalka na 85 cm jest dobra jak ktoś ma poniżej 160 cm wzrostu w kapciach.
Bardzo lubie Twoje filmy, a njbardziej mnie cieszy gdy to co mowisz mam wlasnie wykonane, alebo jest w planach. Po zakupie domu do remontu bylo miliony pomyslow, a jeden z nich to walk-in shower. Dla mnie to odpada w przedbiegach bo mi jest zawsze zimno i wole miec zamknieta kabine, a poza tym to chlapanie wlasnie! Ciesze sie, ze ma duza kabine 90/120 z suwanymi drzwiami i podloga jest sucha.
Super odcinek .Właśnie jestem na etapie łazienka w domu na wsi I popełniłabym wielki błąd z pralką pod blat .Pana rada mnie uratowała .Mam już kamienny blat i umywalkę nablatową,wszystko idealnie wg marzeń.Ale nie zmierzyłam wysokości pralki .Dzięki panu poszukałam pralki niższej i jest super .zasubskrybowałam łapka poszła w górę.
Fajny filmik, przyjemnie się słuchało. Z większością punktów się zgadzam. Mam tylko wątpliwości odnośnie tej wysoko umiejscowionej umywalki. Ja swoją mam na normalnej wysokości i prawdę powiedziawszy wydaje mi się, że gdyby była wyżej, to było by to wygodniejsze (a wzrost mam normalny - 177 cm, więc żaden gigant), mniejsza odległość do 'wypłukania' maszynki do golenia, jak potrzebuję 'ochlapać' facjatę to mniejsza szansa, że woda mi opryska pół łazienki, mniej się trzeba garbić, przy wypluwaniu po myciu zębów :D. No ale wiadomo, wtedy dzieci i część kobiet może mieć już niewygodnie i dla nich będzie za wysoko.
Kabina "Walk in" na chłopski rozum widzę same zalety: -tańsza tylko jedna ściana -co prysznic to umyta cała łazienka -oszczędność wody bo trzeba się spieszyć bo ciągnie zimno po du... ;-) SAME ZALETY
Dodałbym jeszcze: 1. ostre rogi z płytek, zwłaszcza obudowy wanny, blatu pod umywalką, czasami brodzika, murka, półki 2. lustro do samej umywalki lub blatu z umywalką na blacie które będzie ciągle zapryskane 3. śliskie płytki podłogowe 4. brak oświetlenia nocnego 5. słaba wentylacja
No super filmik. Mam łazienkę małą, nikt jej nie projektował tylko robiliśmy wszystko by w miarę wszystko się pomieściło. Fakt, chciałam wannę ale się nie zmieściła. Więc jest kabina. Po 9bejrzeniu tego filmiku to mam wszystko ok. No i bardzo się cieszę.😊
Ja bym dodał kolejny błąd. Fajne są duże lustra na pół ściany, szczególnie w małych łazienkach, bo pomieszczenie staje się większe. Problem jest jednak przy umywalce. Projektant jak i majser proponowali mi, aby lustro sięgało aż do linii umywalki, ale ja się nie zgodziłem, bo wiedziałem, że jak będę mokrymi rękoma zakręcał kran, to pochlapię lustro i będą wieczne zacieki. Kolejny problem to półki, półeczki na wierzchu. Przecież to wszystko się kurzy. Nastawiane flakoników, szponików i innych "pierdolików", "buteleczek-sreczek". Wszystko chowamy do szafek i szuflad. Na wierzchu może stać co najwyżej szampon i żel pod prysznic właśnie pod prysznicem i mydło przy umywalce. Reszta won do szafek. Polecam też każdemu prysznic z łamanymi i otwieranymi całymi skrzydłami. Rozkłada się je tylko podczas brania prysznica, a po zakończeniu skrzydła drzwi się składa przez co powierzchnia łazienki robi się większa. Do Pana Architekta mam jednak pytanie. Jaką ma Pan radę na wygłuszenie mieszkania? Na górze nade mną mieszka małżeństwo z małym dzieckiem. Dziecko mimo, że niewiele waży to wali tak piętami, że dramat. Mówimy więc o hałasie, którzy wynika z uderzenia i przenosi się po konstrukcji sufitu i ścian. Wełna mineralna na sufit zapewne niewiele da. Jest jakiś patent na to? Czy tylko zmiana mieszkania?
są specjalne maty wygłuszające (wpisz w google), można również korek zastosować i przykryś GK (bo sam w sobie nie wygląda najładniej. Sama wena tez trochę pomoże
Moim skromnym zdaniem wyzwaniem jest też z czego zrobić blat łazienkowy szczególnie przy umywalkach podblatowych i bateriach osadzonych w blacie. Wyleczyłem się z płyt wiórowych które po 2-3 latach były do wymiany. Teraz rozważam konglomerat lub kamień ale obecne ceny 🤦♂️ Fajną robotę pan robi 👍
Ja mam marmurowy blat w łazience. I też się nie sprawdza. Wokół wylewki zrobił się osad z twardej wody, ciężko to umyć, bo większość detergentów uszkadza marmur.
Poza tym, że po 10 latach marzy mi się już nowa, to zdaje się, że nic nie schrzaniłam przy projektowaniu własnej, choć niewielkiej łazienki. Miło się oglądało, dziękuję :)
Z innych rzeczy to kolory - czarne płytki w małym wc wszędzie i do tego ciemny sufit- pomimo oświetlenia efekt klaustrofobiczny i mało widać. W Krakowie w filharmonii (?) wszystko bordowe - w ciasnym wc efekt klaustrofobiczny plus wrażenie jakby grasował tu seryjny morderca i jeszcze nie umyto ścian z krwi. W "kreatywnych" wc tapety w geometryczne wzory z gatunku padaczkorodnych - najlepiej wchodzić i załatwiać potrzeby z zamkniętymi oczami - otworzenie ich grozi utratą przytomności. Denerwują mnie też "zabawne" napisy w łazience i wc.
Super Panie Marku. Zgadzam się z wszystkimi Pana radami. Kilka takich perełek miałam okazję przetestować w mieszkaniach wakacyjnych na wynajem. Np. te "pikne" zabudowy w łazienkach, a w środku pralka i jak się ją otworzy, to ten zapach pozostaje na praniu... Fuj! Krótkie krany i płytkie umywalki kolejny koszmar. Chyba mam szczęście, albo trafiłam na naprawę ogarniętego majstra, bo pomimo małej łazienki mogłam mieć w gratisie część wymienionych tu błędów.
Robilam remont 7 lat temu. Udalo mi sie uniknąć wszystkich wymienionych błędów. Mam pralkę ładowana od góry. Nad nią zabudowaną wnękę na chemię i reczniki. Nie mialam miejsca na bidet ale mam zainstalowaną bidettę podtynkową. Takie połączenie miski WC z bidetem. Dzięki temu nie mam też problemu z nabraniem wody do wiaderka. Wszystkim polecam takie rozwiązanie 👍
Podpisuje się pod stwierdzeniem odnosnie czarnych kafelków w łazience. Znajoma miała, już dobrych parę lat temu, zanim był na nie boom. Pod prysznicem, od kamienia, aż biało... Świetny filmik, sub poszedł, zostaje na dłużej, bo chata mi się buduje 🙂
Witam .. Ja uważam że dobrze mówisz i mnie to nie dziwi wrecz przeciwnie biorę dobry przyklad z dobrych porad i to jest prawdziwe i ma być praktycznie w łazience a nie żeby się komuś przypodobać. To ma być dla mnie użyteczne i praktyczne .. Dzięki. 😘
Dodam z "bledow" popelnionych - abyscie wy nie musieli ich popelniac, nawannowa bateria (taka gdzie waz od prysznica chowa sie pod wanne) + slabe dojscie (rewizja zle zrobiona/ za mala). Tak ladne, schludne, ale... woda po wezu splywa pod wanne... i tam sie robi kaluza, wiec pojawia sie albo pytanie o dobra hydroizolacje albo sasiad potrafi zapukac. Druga rzecz wspomniana w filmie to dobre dojscie / rewizja - ja na to nie zwrocilem uwagi jak "fachowcy" robili, bo przeciez zrobili drzwiczki... ale ja nie sprawdzilem na co te drzwiczki pozwalaja... i teraz po 12 latach jak bateria padla (ta nawannowa) to hydraulik sie meczyl dobre 4 h zeby odpowiednio dojsc, a na koniec i tak skonczylo sie na wybiciu 3 dodatkowych kafelkow. Wiec projektujac lazienke myslcie takze o potencjalnych wymianach/naprawach/dojsciu. Jako bonus ... okazalo sie ze fachowcy zamiast zrobic rurki od podlaczenia w scianie... przez dlugoscwanny puscili elastyczne wezyki... hydraulik plakal ze smiechu... jak wymienial na rury. Pozdrawiam Super filmik :)
to samo dotyczy podwieszanych misek ustępowych, jak strzeli coś w spłuczce to jak człowiek się nie zna to ciężko coś naprawić, kolega rozwiązał to tak że na płycie gk nakleił kafle i całość dokleił od góry spłuczki na silikon, jak coś się popsuje to odetnie nożem i ma dojście od góry :)
Warto zaizolować spód ościeżnicy drzwi do łazienki - jeżeli coś się rozleje to nie wybrzuszy Wam ościeżnicy. Ciekawy patent na ładowanie w szafce - o tym nie pomyślałem, a rzeczywiście może być przydatne dla golarki, trymera itp.
tak samo - gniazdko do suszarki, lokówki, prostownicy - wszystko w 1 szafce z gniazdkiem , gniazdkami, w zależności od ilości sprzętu, zamknięte, ale szybko pod ręką. Bo uważam, że okropnie wyglądają tego typu sprzęty na "wierzchu", zwłaszcza "owłosiona" lokówka.
polecam nad umywalką szafkę z lustrem i wbudowanym oświetleniem, do tego można zrobić wewnątrz szafki gniazdka elektryczne, żeby podłączyć elektryczne szczoteczki do zębów oraz golarki
Bardzo trafne spostrzeżenia. A lustro naprzeciw WC , ha ha, to rzeczywiście pomysł nieciekawy. Naprawdę ktoś ma takie pomysły? :) Wiele dobry rad, dziękuję.
Panie Marku, może nagra Pan film odnośnie aranżacji łazienki na poddaszu, o niekoniecznie małej powierzchni, ale z dużą ilością skosów? Pana rady są zawsze w przydatne :)
Z pewnością kiedyś nagram. Tym czasem zapraszam od mojego artykułu, który napisałem jakiś czas temu aranzacjawnetrz.com.pl/lazienka-na-poddaszu-jak-urzadzic-lazienke-na-poddaszu-inspiracje/
Ufffff! Żadnych błędów. Moją łazienkę rozrysował projektant. Nie mam w niej pralki, bo mam pralnię. Nie mogło zabraknąć bidetu. Mam szafę w zabudowie pod sufit na ręczniki i akcesoria, na szlafroczki i kosmetyki. Obowiązkowo wyciąg, okno, kaloryfer do ogrzewania ręczników.... Bardzo lubię tę łazienkę 😊
mam tam podwójne, bo również mam na stale podłączoną suszarkę do włosów., przy umywalce kablem strącałabym jakieś rzeczy :) przy umywalce stosuje do szczoteczki do zębów
Bardzo ciekawe porady. Wydaje sie ze moja łazienka zrobiona 10 lat temu, choć nie jest tak super nowoczesna i usprawniona jak teraz sie robi, nie zawiera prawie nic z tej listy. No poza tym, czego za bardzo nie dało sie uniknąć tzn odległość miedzy pralka a WC. Próbowałam kupić węższa pralke otwierana góra ale jednak stwierdziłam ze wole widziec pranie jak sie pierze... Tak na wszelki wypadek, zeby cos sie nie wydarzyło... No i teraz myślę ze z wanną skopaliśmy bo nie pomyslslam za wczasu o tym skladanym parawanie na wannę montując baterie... Gdyby bateria byla w scianie wtedy moglabym to zamontowac. W obecnej sytuacji bareria by blokowała... Ech!
Świetne porady Panie Marku! Widzę, że udało mi się ustrzec przed praktycznie wszystkimi błędami prócz jednego na etapie projektu - parawan wanny składany na baterię ;) Zapamiętam by uniknąć tego błędu. Dzięki za świetny materiał i pozdrawiam!
Ten ebook, to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą stworzyć kuchnię swoich marzeń mareksuchocki.pl/ebook-jak-urzadzic-kuchnie/. Zapraszam na konsultacje, gdzie omówimy Twój projekt pod względem funkcjonalnym i estetycznym :) mareksuchocki.pl/konsultacje-wnetrzarskie/ Ebook na temat urządzenia łazienki mareksuchocki.pl/lp-ebook/, oraz, a może przede wszystkim zapoznaj się z kalkulatorem kosztów remontu łazienki. Kalkulator jakiego nie znacie. Sam podpowiada, co jeszcze musisz zakupić wybierając daną pozycję :) mareksuchocki.pl/lp-kalkulator/
A w skrócie:
🔥Konsultacje wnętrzarskie mareksuchocki.pl/konsultacje-wnetrzarskie/
📕Kup poradniki o tym jak urządzić kuchnie marzeń. Prawie 400 stron konkretów! mareksuchocki.pl/ebook-jak-urzadzic-kuchnie/
❗Zapraszam na mój prywatny Instagram instagram.com/50latek/
📕Ebook o tym jak urządzić łazienkę mareksuchocki.pl/lp-ebook/
🧮Kalkulator kosztów remontu łazienki, który sam podpowiada co jeszcze będziesz potrzebować do remontu mareksuchocki.pl/lp-kalkulator/
Chciałabym mieć zaprojektowaną małą łazienkę dla gości przy salonie Jestem z Częstochowy.
Ja chcialabym miec zaprojektowane dwie lazienki, dla gosci, 4m² i rodzinna 12m². Zaplace za projekt. Ale niestety, mieszkam w DE 😕
Może jakisodcibekno fugach ? Czy preparatach które zabezpieczają jasne fugi przed zabrudzeniem. Czy jest coś skutecznego do jasnych fug ? Jakie dobrać fugi i czy cienkie fugi nadaja sie do każdych płytek
Poznań - bardzo mały (11 m2) salon z aneksem
Śląskie daleko ale spróbuję szczęścia ;-) Siedlce, projekt kuchni otwartej na salon bardzo by sie przydał. Pozdrawiam serdecznie ;)
P.S. świetne filmy, dla babki, która sama musi urządzić mieszkanie a się nie zna - bezcenne.
polecam zrobić delikatne, nocne oświetlenie w łazience, żeby nie trzeba było zapalać dużego światła kiedy w nocy będziemy chcieli skorzystać z toalety
Lampka LED do gniazdka - polecam bo stosuje
Dla dzieci/osób starszych warto zamontować delikatne "ciemne" światło, które można nawet zostawić włączone na całą noc, jednocześnie nie marnując przy tym energii i pieniędzy. Chyba, że ktoś jest zwolennikiem czujników ruchu.
@@alexzet9878 ja chodzę w nocy po domu przy czujnikach ruchu, bo rozświetlają pomieszczenia. Nigdy nie zapalam światła.
@@alexzet9878 jak ktoś ma zwierzęta to niestety czujniki ruchu nie są wtedy dobrym pomysłem 😉
@@kruszynka100 na przykład ja. I lubią sobie łazić po nocy po domu
fajny program ale dodam swoje uwagi co do łazienki:
1. nie tylko ważna jest długość wylewki w umywalce ale materiał z jakiego jest zrobiona, niektóre maja takie pokrycie że tylko mocną chemią można odczyścić a potem szybko niszczeje
2. umywalka na blatowa - miałam 1 raz i nigdy więcej, ta sama uwaga co do wanny wolnostojącej, tego się nie da doczyścić w koło
3. co do koloru miski ustępowej i umywalki - zamawiać z 1 serii od 1 producenta, mogą mieć ten sam kolor ale jedna będzie mocniej matowa inna mniej, i będzie to denerwować
4. prysznice walk in - fajna sprawa ale uwaga na lokalizacje odwodnienia, nie fajnie jest się myć i stać na wpuście / odwodnieniu liniowym
5. prysznice walki in - uwaga aby ostrożnie wybierać kafle na podłogę dla takiego prysznica, niektóre po zmoczeniu są śliskie jak na lodowisku - jest to niebezpieczne
6. umywalka, wanna - patrzcie na kształt krawędzi sprzętów, czasem są tak wyprofilowane że woda zamiast z krawędzi wpaść do wanny/umywalki do środka to wylatuje na zewnątrz
7. sprawa techniczna - miska ustępowa - to jest ciężki temat ale uwaga na dziwne kształty w środku, niektóre miski mają tak świetny kształt że wystarczy spuścić wodę małym guzikiem i wszystko znika, a niektóre należy spuszczać po 2 -3 razy dużym guzikiem a to tylko w środku kotłuje kotłuje i zostaje coś czego nie powinno tam być
8. uwaga na wysokość montażu lustra nad umywalką i jego wielkość - to się lubi brudzić :)
parę porad:
1. jak masz dużą łazienkę to rób prysznic i wannę ( czasem fajnie i zdrowotnie jest poleżeć w wannie), nawet jak lubisz tylko brać prysznic
2. jak masz dużą łazienkę to polecam bidet, odkąd go mam u siebie to nie wiem jak do tej pory mogłam funkcjonować bez niego
3. zwracajcie uwagę na materiał, to że coś jest droższe to nie znaczy że lepsze, i na odwrót tańsze nie oznacza gorsze, często płacimy za "napis", wybierajcie kafle z głową takie by nie było widać od razu każdej kropki po wodzie, elementy metalowe sprawdźcie, niektóre maja dobry stop a niekiedy są tylko czymś pokryte a po roku zaczynają się łuszczyć
Wielkie dzięki za komentarz
Bardzo dobre uwagi - może rekomendujesz jakieś sklepy? Jesteśmy przed wyborem sprzętu oraz wyposażenia wnetrza włącznie z płytkami.
Co z kanapa? W salonie? My chcemy dwa w jednym narożna z funkcją spania, gdzie szukać która nie rozleci się jak tą która mamy z Ikea...
O
Nareszcie ktoś wypunktował te okropne "dizajnerskie" umywalki, takie miseczki niby ładne, to z kamienia, to ze szkła, to z ceramiki, gdzie nawet nie można twarzy umyć, bo cała woda leje się po rękach i łokciach na blat i wszędzie naokoło. Podlewa się pod umywalkę i tam osadza brud. W realnym życiu nawet tylu błędów się nie widzi co na durnych reklamach elementów łazienkowych. Dziękujemy za przytomny film.
Ja również dziękuję :)
Nie są okropne tylko świetne , jeśli ktoś tego nie potrafi zrozumieć to nie ma o czym dyskutować.
@@anit.p A pani nadal nie rozumie, że są niefunkcjonalne! :))))))))))) Nie ma o czym dyskutować.
To nawet nie do końca wina umywalki tylko umywalka nablatowa zbyt wysoko zamontowana. Zbyt wysoki blat. Przeanalizuj układ łokci wyżej/ niżej. Umywalka powinna być montowana na takiej wysokości na której dłonie są sporo poniżej lokci Ale te uważam że nablatowe wyglądają ładnie do czasu aż zacznie sie ich używać. Potem to już tylko woda w koło, brud na silikonie wokół i kurz do ścierania na okrągło. Najlepsze rozwiązania robia w USA Kanada . Blaty z kamienia i umywalki oraz zlewy podblatowe. Kocham je. W Polsce tego praktycznie nie ma.
@@brakslow5131 Dokładnie tak jak piszesz. Podblatowe umywalki (i zlewy w kuchni) to jest spokój i wygoda. Robią i tu, ale ludzie u nas łatwiej sobie dają wmówić, że jak dizajnerskie to musi lepsze. I mają potem miseczkę na blacie i brudny silikon wokoło. A jak blat drewniany to już wiadomo...
W kabinie prysznicowej konieczna mała półka gdzieś wysoko, nad głową w celu odstawienia szamponu czy żelu do mycia. I koniecznie półka na której nie zostaje woda, np. metalowa, ażurowa. Plagą jest w prawie każdym hotelu brak takich półek i szampon czy coś innego za każdym razem odkłada się na podłogę.
Nisko nad wanną zrobiłem w ścianie wcięcie w kształcie trójkąta. Utworzyła się półka na szampony. Dolna krawędź musi być z niewielkim spadkiem żeby woda odpływała w kierunku wanny.
Ja mam pod prysznicem dwie pułki na przysawki z ikei, bardzo mocne, plastikowe, łatwo wyczyścić i trzymaja sie tam spokojnie zele i szampony nie odpadaja od ściany. A przy wannie mam zrobiona polke z kafelków gdzie trzymam kosmetyki.
Mi wystarczy kanciasta bateria prysznicowa na której wszystko stoi pod ręką i nie są potrzebne żadne dodatkowe półki .
Tylko nie wysoko nad głową, miałam taką półkę i często biorąc z niej coś, zrzucałam przypadkiem coś innego na swoją głowę 😂 Dlatego ja preferuję "na wysokości oczu".
@@wojciechponikiewski2167 😂
Jedno o czym nie wspomniałeś a jest bardzo praktyczne i przydatne dla naszego kręgosłupa to w zabudowie wanny przy samej posadzce powinno być wcięcie na nasze stopy, nawet na całej szerokości wanny, dzięki temu nasza postawa przy wannie jest bardziej ergonomiczna i stabilna, szczególnie jak mamy mokrą podłogę to nasze stopy potrafią odjechać kiedy opieramy się kolanami o wannę, przydatne dla osób które używają wanny np do mycia głowy, coś przeprać czy nawet dzieci wykąpać. Dawniej widziałem częściej takie zabiegi teraz już tego się nie widzi, sam też myślałem że to ściema ale kiedy używałem takiej wanny to aż się sam zdziwiłem jaka jest różnica i moja postawa jest bardziej stabilna a kręgosłup mówi dziękuje !
Polecam zrobić sobie eksperyment i sprawdzić jak pracuje sie przy takiej wannie !
Pozdrawiam świetny materiał !
Tutaj to bardziej bym powiedział że chodzi o umiejscowienie baterii wannowej niż o samą ergonomie, bo jeśli baterie mamy na ścianie na wprost wanny to jak najbardziej, jeżeli mamy ja z boku to już nie jest aż tak potrzebne
O tym wycięciu na stopy przy wannie powinna wiedzieć każda ekipa remontowa nawet ta jednoosobowa. My przy remoncie mówiliśmy o takich drobnostkach wykonawcom, bo niestety często sami nie pomyślą ani nie zapytają, byle szybko skończyć.
@@annaalicja6710 dlatego najważniejszy jest projekt i rozmowa z klientami 😂
Uważam, że super opcją jest położenie wanny nisko na podłodze. Nie ma wtedy większego problemy z wchodzeniem do wanny nawet dla starszych osób. Działa znakomicie. Łatwiej też coś ręcznie przeprać.
@@wojciechponikiewski2167 dokładnie. Tak mam. Ledwo chodzę ale daję radę
Jestem certyfikowanym instalatorem i zgadzam się z Tobą w 200 procentach. Bo nie zawsze to, co jest piękne musi być praktyczne. I dotyczy to nie tylko wanien wolnostojących, ale także umywalek, przy których bateria nie jest mocowana na umywalce, lecz na blacie szafki. A każde takie odkręcanie i zakręcanie baterii wiąże się z zalewanie blatu , a czasem podłogi. Bo, zawsze zakręcamy mokrymi dłońmi, z których kapie woda. A po paru miesiącach mamy gnój na podłodze i na blacie. A w przypadku, gdy blaty nie są ceramiczne, to ich butwienie na skutek stałego zalewania wodą w czasie mycia i drobnych przepierek. I warto tutaj dodać, że umywalki nie mogą być zbyt małe, bo w czasie mycia dłoni, wszystko jest zachlapywane dookoła. Co do rewizji kanalizacji dla wanny , to w punkt. A pomijając już fakt, że taka zabudowa powinna mieć albo wykrój na stopy, albo być dołem odchylona w stronę wanny, a nie prostopadła do podłogi. Maiłem kilka takich przypadków zapchania syfonów wannowych, a w tym zaczopowania ich kretem. I brak takiej rewizji było prawdziwą drogą przez mękę, by udrożnić kanalizację. A przeto rewizja w zabudowie wanny, to fundamentalna zasada! Co do wysokości umywalki, to zdania są jednak podzielone, Bo niższa umywalka zawsze zmusza do garbienia się. Jednak, umywalka z krawędzią na wysokości 85 - 90 cm, jest poprawnie zamontowaną. Ale, skoro zatrzymaliśmy się na wysokościach, to też należałoby się pochylić nad wysokością krawędzi muszli ustępowej ściennej, która dla samej ceramiki powinna wynosić 40 cm (bez deski). Niestety, ale spotykałem się z takimi, które były na wysokości 55 cm, bo tak sobie wymyślił pan fachowiec. I jedno z ostatnich zagadnień dla łazienki, to jej wentylacja, która ma zapobiegać zawilgoceniu, zaparowywaniu luster i zagrzybieniu. Norma prawa budowlanego mówi, że podcięcie w drzwiach łazienkowych lub okienka wentylacyjne, wraz z ze ścienną kratką wentylacyjną pod sufitem łazienki, ma zapewnić wymianę powietrza w rozmiarze 50 m sześciennych na godzinę. A co za tym idzie, to projektując łazienkę lub jej remont pamiętać, że wielkość takie kratki wentylacyjne ściennej powinna wynosić 14 x 14 cm i na wysokości 15 cm od sufitu. I w kratki wentylacyjne grawitacyjne nie wrzucać żadnych wentylatorów, ponieważ znacząco ograniczają swobodny przepływ powietrza i szybko zalegają grubą warstwą kurzu. Co do kanalizacji nie będę się wypowiadał ,ale stanowczo wskażę, że wszelkie prace w łazience powierzać wyłącznie legitymującym się fachowcom, a nie tym, którzy powiedzą, ze "będzie pani zadowolona", a później jest czarna rozpacz... Filmik oceniam na piątkę...
Wielkie dzięki za komentarz i dobre słowo
Polecam jeszcze schować pod zabudowaną wannę rezerwowe kafelki na wypadek jakiś napraw i remontów. Później nie trzeba ich szukać w garażu lub piwnicy gdzie zawsze przeszkadzają 🙂
Jasna sprawa, zawsze warto mieć takie płytki pod ręką
i koniecznie przy zabudowie stałej / kafle na dole wanny do nóg; bez tego koszmarnie stoi się przy wannie
zabudowa wanny to moim zdaniem słaby pomysł - wtedy wszelka ingerencja pod wanną (np. wymiana kolanka) to dewastacja łazienki, o wymianie wanny nawet nie wspomnę.
@@FrykaS. teraz wszystkie wanny oprócz tych wolno stojących i epoksydowych z obudową są do zabudowy ze względu na wsporniki tzw. nóżki. Oczywiście musi być możliwość dojścia do syfonu pod wanną.
❤OBOWIĄZKOWO!
Nigdy w życiu nie zdecydowała bym się na wannę wolnostojąca. Nawet po kąpieli dobrze się spłukać z modlin, więc nachlapanie na około gwarantowane. A sprzątanie za taką wanną jak jest wciśnięta w kąt to jakaś rzeźnia.
Przy okazji przypomniał mi się jakiś program o wnętrzach. Drewniana podłoga w łazience. Zniszczona przy wannie - cała w plamach. Prezenterka nie wiedziała co powiedzieć, a rozpływała się nad wszystkich w zachwycie. Powiedziała, że ta podłoga "żyje". Co prawda to prawda - zapewne rozwija się tam życie o nazwie pleśń.
Jestem architektem i zgadzam się ze wszystkim co Pan powiedział! Dobrze wiedzieć, że jest więcej osób myślących podobnie. Ja też się wkurzam jak widzę reklamy wizualek na necie różnych "kreatorów smaku", którzy oprócz znajomości oprogramowania do wizualizacji nie mają o niczym pojęcia. Nie wspomnę już o pato-projektach mieszkań na sprzedaż. Jakoś mi raźniej, że istnieją jeszcze osoby myślące w tym zawodzie. Pozdrawiam :)
Dziękuję i pozdrawiam
Jestem wykonawca niektóre pomysły ludzi zaskakują . Robią na pokaz nie ma to być funkcjonalne . Super program .
Akurat architekci najgorzej projektują wnętrza. Najczęściej żeby się zmieściło a nie było funkcjonalne. Potem architekt wnętrz to wszystko musi naprawiać 🙈
@@aleksandra7154 Źle projektują niedouczeni kretyni, których teraz produkują uczelnie za pieniądze.
Dawniej nie było czegoś takiego jak płatne studia czy prywatne uczelnie, albo o zgrozo 3 letnich studiów dla architektów. Jestem architektem starej daty, nie było w ogóle podziału jak studiowałam na architektów wnętrz czy krajobrazu.
Architekt musiał umieć wszystko.
Współczesne projekty wieją grozą, jestem architektem i muszę potem klientom te mieszkania przerabiać, przestawiać ściany, instalacje, żeby dało się w tych mieszkaniach mieszkać. W pracowniach projektowych nie zatrudnia się osób, które posiadają jakąś wiedzę, tylko kogoś, kto będzie pracować za najniższą krajową. Właściciel pracowni najczęściej nawet nie patrzy co zostało zaprojektowane, sam nie projektuje, tylko drukuje buble i wystawia faktury, a od błędów to ma tabun prawników.
Jeśli ktoś chce mieć dobrze zaprojektowane mieszkanie czy dom, to odradzam udawanie się do dużych pracowni. Najlepiej takie rzeczy powierzyć jednoosobowej firmie architektonicznej. Wtedy będzie gwarancja, że projekt został zaprojektowany przez jednego architekta z doświadczeniem, a nie przez studentów lub osoby, które nie mają żadnego doświadczenia.
@@coeursanddiamonds nigdy w życiu nie wzięłabym architekta do zaprojektowania wnetrz. Niektórzy mają talent ale większość jednak nie. Z prostego powodu: architektura to studia na politechnikach i mało kiedy te osoby maja talent plastyczny (nie rozumiem w ogóle rysunku na egzaminach wstępnych - bezsens tylko na polskich uczelniach). Także - nie. Jak cię uczą myślenia o konstrukcjach i wytrzymałości to mało jest pola do myśleniu o użyteczności.
Błędy wydają mi się dość oczywiste ale słuszne, fajnie ze zostały poruszone. Ja bym jeszcze dodała jedną rzecz bardziej z zakresu wyglądu niż funkcjonalności. Mianowicie łazienki remontuje się raz na kilka lat więc lepiej przy wystroju/wyborze płytek zostać przy klasyce a nie podążać za modą, która szybko się zmienia. Szkoda żeby wnętrze szybko się starzało a można je urozmaicać różnymi dodatkami, które łatwiej zmieniać 😝
Dzięki za podpowiedź
Zgadzam się. Zwłaszcza malutkie łazienki muszą być dobrze przemyślane. Ja mam taką 1.7 × 1.17 i dałam radę urządzić ja funkcjonalnie. Pralka stoi w kuchni. Sedes pomiędzy kabiną prysznicową A umywalką z szafką i lustrem. Zmescila się jeszcze wąską szafka wysokości prawie kabiny. Brodzik jest pół owalny i głęboki co przy moim wzroście zastępuje mi nawet wannę. A teraz najlepsze. Baterie przy umywalce wymieniłam na taką wyciąganą na długim wężu co przy bliskości sedesu zastępuje mi bidet.
@@danutaboszko7937 Doskonały pomysł! 👏
Z własnego doświadczenia dodam, że to jest bardzo mądry komentarz. Niestety ja musiałam uczyć się na błędach 🤷♀️
Dokładnie tak postąpiłem przy remoncie swojej łazienki.
Podczas remontu łazienek pokusilam się o kwadratową umywalkę, taką z płaskim dnem. Niestety była to jedyna opcja w małym rozmiarze i jedyna umywalka, która była w miarę głęboka. Tylko niestety mąż raczej golić się w niej nie może, bo bardzo ciężko jest spłukać pozostałości po goleniu ;) do tego woda chlapie na boki, bo odbija się od płaskiego dna. Już nie wspominając o praniu recznym...polowa wody jest poza umywalką. Sama umywalka wygląda stylowo, ale tylko wówczas jak się z niej nie korzysta. Plus jest taki, że mamy dwie łazienki, więc częściej korzystamy z tej drugiej.
Bardzo sensowne rady. A najgorsze, że nawet "specjaliści" kompletnie nie myślą o kwestiach użytkowych. Ja zatrudniałam architekta wnętrz, na którym musiałam wymuszać pewne rozwiązania, jak np. miejsce na ręczniki. Ubikacja była zbyt blisko ściany, a ja do drobnych osób nie należę. Najgorsze były ciemne łupane kafle pod prysznicem. Grand Cave może i ładne, ale ja mam inne hobby niż szorowanie takich chropowatych powierzchni.
Jeśli chodzi o bardzo funkcjonalne rozwiązania to polecam szare fugi. Pasują do bardzo wielu kafli - jasnych i ciemnych. Nie widać na nich zabrudzeń, a poza tym można kupić jedną fugę do różnych kolorów kafli. Nie ma problemu z resztkami.
Słuszne uwagi i wręcz po prostu logicznie i naturalne w każdej łazience
Zgadzam się ze wszystkim. Nie lubię też gdy na wprost drzwi do łazienki jest muszla klozetowa. Gdy mieszka rodzina dobrze jest dla ręczników przygotować zamiast haczyków pałąki, aby dobrze i szybko schły. No i pralka - nie wciśnięta lecz z luzem, aby łatwo się dała wyciągnąć do ew. naprawy.
To dodam jeszcze jeden błąd - drzwi do łazienki z poziomymi pasami z nieprzezroczystego szkła. Niby nic dokładnie nie widać, ale sylwetka człowieka za nimi w łazience rysuje się dość wyraźnie. Spotkałam się z takimi drzwiami w mieszkaniu zaprojektowanym przez architekta. Drzwi od łazienki znajdują się na wprost otwartego na przedpokój salonu, a w łazience na wprost tych drzwi umieszczony jest sedes. No, nie wiadomo gdzie oczy podziać :)
O ile wiem, to w łazienkach szybki nawet matowe, umieszcza się w tylko w górnej części drzwi- teraz rozumiem dlaczego 🤣. A ta projektantka to chyba po kursie zdalnym
🤦🏻♀️
@@magorzatamalinowska380 Albo właściciele się uparli bo chcieli mieć wszystkie drzwi identyczne. Za ludźmi się nie trafi.
😂😂😂🤦♀️
A ja tak mam i nikomu nie przeszkadza,bo szkła matowe
W 2019 roku wykonał mi fachowiec łazienkę. Nieduża w starym domku ok. 60m2. Mieszczą się tam w prostokącie pralka, kabina prysznicowa, muszą i umywalka. Z biedą można by umieścić szafkę na ręczniki przy koszu na pranie. Super by się wydawało. Musiała uszczelnić kabinę, żeby woda nie zalewała łazienki. Zrobione, ok. Następna sprawa z bojlera kapie woda, nie ma chętnego, by to poprawił, więc podstawiam miseczkę na spłuczce, bo Pan który to robił toaletę zamontował pod bojlerem. Należy pilnować, aby miseczka z wodą nie spadła na posadzkę. Jest to bardzo wkurzające, bo nie udało mi się znaleźć fachowca, który by to poprawił. Ponadto po niecałych 3 latach użytkowania dzinym trafem popękały kafelki przy okienku i na ściance za bojlerem. We wnęce okiennej i przy drzwiach od strony podłogi kafelki odchodzą od listw narożnych( powstały szczeliny. Drzwi wejściowe do łazienki nie domykają się, z umywalki wypływa woda na posadzkę, jeżeli nie opuszczę zaworu równolegle do kranu. Kosztowało mnie to sporo i nie ma dnia, żebym się nie wkurzała na tego majstra od siedmiu boleści. Może u by Pan zrobił filmik i doradził cośkolwiek w sprawie funkcjonalności mojej łazienki. Nikt nie chce tego poprawić. Pozdrawiam
Oglądając Pana filmy dochodzę do wniosku, że im bardziej ludzie zaczynają cudować z aranżacją wnętrza tym mniej funkcjonalne i kuriozalne wnętrza wychodzą, nie wspominając już o marnowaniu pieniędzy. Dla mnie wniosek jest prosty: kierować się po pierwsze funkcjonalnością, po drugie ceną, a dopiero na trzecim miejscu wplatać w to jakieś fanaberie. Bez 2-óch pierwszych punktów każde wnętrze będzie po prostu nie w pełni użyteczne. Dla mnie dom jest jak osobista filiżanka - przede wszystkim ma mi się w niej dobrze pić kawę, a w dalszej konieczności jest "szpan" przed innymi ludźmi.
Zalecam leczenie psychiatryczne. Pozdrawiam.
To co dla Ciebie jest "szpanem", dla kogos innego moze okazac sie niezbedne. Sa osoby, ktorym nie przeszkadza, ze "zmarnuja pieniadze" na pomieszczenie w ktorym beda przebywac nieraz nawet przez kilka godzin, relaksujac sie w wannie czy przeprowadzajac zabiegi upiekszajace. Wiecej luzu.
Dzisiaj mamy czasy gdzie design często jest ponad użyteczność, nie rozumię tego bo nieraz widziałem przepiękne łazienki, które jednocześnie były totalnym bublem jeśli chodzi o użyteczność.
Łazienka ma przede wszystkim służyć a nie tylko wyglądać.
A najlepiej jak robi to i to :)
W czasopiśmie widziałam zdjęcie łazienki z kabiną prysznicową, w której nie da się otworzyć drzwi - ja to widzę, ale widać projektant i wydawca tego nie widzą - przecież nie będą korzystać z tej łazienki.
@@annanowak7941 No to że dali to do druku...
Święte słowa..
Mój Tato w latach 90. wykańczał całe mieszkanie sam. I choć nie ma w tej kwestii wykształcenia, to jest bardzo rozsądnym i dokładnym człowiekiem, nie wybiera dróg na skróty, a poziomica to jego trzecia ręka 😅 wszystkie płytki trzymają do teraz, liczniki wody schował właśnie za taką zabudową na magnesy, a pod wanną zrobił szafkę, w której Rodzice chowają ściereczki czy miski.
Wow, projektant a myśli o użytkowaniu 🫡 i mężczyzna taki praktyczny. Brawo. A uwaga o lustrze - 👍
Super film. My mamy w mieszkaniu mega mała łazienkę wszystko mega na ścisk w dodatku ogromne rury. Tato był budowlańcem tak wszystko siper wyliczył i przemyślał, że jest idealnie. Prysznic do tego duża umywalką z wysoka wylewka (specjalnie do mycia głowy młodej damy) ktora wówczas byłam oraz oświetlenie właśnie po obu stronach lustra. Ja nienawidzę nablatpwych umywalek, mam 150cm wzrostu zwykle wszystkie są zawysoko. Takie filmy powinni oglądać wszyscy którzy budują domy i remontują mieszkania :) zawsze się zastanawiałam vo właśnie jak zabudujemy wannę a potem się coś zrypie albo te baterie podtynkowe, już widzę czarny scenariusz hihi
Jak ja lubię Pana odcinki! Fajnie, profesjonalnie, krótko i na temat. Równy z Pana gość!
Dziękuję :)
Fajny odcinek pozdrawiam serdecznie niech Pan się nie boi z tym narażaniem bo ja osobiście uważam że lepiej trochę krytyki za wczasu niż później zero funkcjonalności w danym pomieszczeniu łazienka jest ważnym elementem każdego domu lub mieszkania ja tak osobiście uważam
Lustro naprzeciwko wc może być. Sama tak mam i nie przeszkadza - lustro zazwyczaj jest dużo wyżej i człowiek odbija się od poziomu klatki piersiowej. Zalecane odległości w łazience są fajne, tylko co z tego, jeżeli projektujący łazienki w blokach zapełnienie nie wzięli ich pod uwagę. I potem podczas urządzania wnętrz jest problem - może chudszy geberit, może armatura serii Nano firmy na C, może pralka nieobudowana koło wanny - podobno nie wolno, ale u dziadków tak stoi od 20 lat i nic się nie stało...Jeżeli chodzi o rożne odcienie bieli w łazience to trzeba "wyluzować". Różnice są widoczne przez pierwsze pół roku, potem i tak wszystko dąży do koloru kremowego, ewentualnie szarego , ale z tym ostatnim przydałoby się walczyć. Ja ma wszystko w innym odcieniu bieli i naprawdę się nie gryzie, a jestem wyczulona. Poza tym kwestia oświetlenia - przy ciepłym kolorze światła różnice w bielach się zacierają. Gorzej ta "biała" fuga, co dąży do koloru żółto- szarego w sposób nieubłaganie postępujący, i te "białe" szafki lakierowane, co mają żółte plamy odbarwienia się lakieru od jakiegoś środka myjącego.
Ok, ok. Ja myślałem o lustrze od dołu, że widać całego człowieka :)
Zgadzam się w 100%, Pana uwagi są trafne i bardzo pomocne dla tych, którzy planują u siebie remont. Zajmuję się projektowaniem i też tłumaczę, że inaczej jest w sklepie na ekspozycji, inaczej gdy mamy uźytkować taką najeżoną błędami łazienkę. Po prostu nie wszystko się sprawdza.
Na Biotad Plus lecimy?
Do
Świetne porady ! O części błędów w projektach łazienek mogłam się przekonać "na żywo" nocując w hotelach. Niektóre łazienki były przepiękne, ale w trakcie korzystania orientowałam się że nie dałoby się korzystać z nich na codzień! Pomogło mi to przy urządzaniu własnych.
Ja mam dlatego ławeczkę w łazience gdzie trzymam pod spodem ręczniki, jest miejsce na ubrania jak się przebieram to moge na niej usiąść, trzymam ręczniki. A na blacie laziwnkowym mam mase miejsca i w szafkach. Jeszcze kolo wc mam polki gdzie trzymam pod ręką papier toaletowy, proszek do prania itp..
@@asta7874 no owieczka Ty jesteś bardzo rezolutna i myśląca.👍
Jak zwykle ciekawy film. Ja już mam remont łazienki zrobiony, ale chciałabym się podzielić uwagą dotyczącą nowego mieszkania deweloperskiego. Kupiłam tzw. "dziurę w ziemi" na podstawie rysunków, nie wiedząc na co zwracać uwagę. Błąd dewelopera polega na tym, że ubikacja znajduje się na środku szerokiej, ale krótkiej łazienki, między umywalką a wanną, praktycznie na przeciwko drzwi wejściowych. Nie dało się jej przenieść na bok, bo musiałabym zmarnować wnękę obok "komina" z rurami. Poza tym w projekcie wszystkie elementy takie jak WC, umywalka czy meble były zmniejszone (jak dla dzieci). Gdy później porównałam wymiary z planu z rzeczywistymi wymiarami okazało się, że np. deweloper przewidział odległość 10 cm między wanną a WC. Zrobiłam, co mogłam, żeby łazienka była funkcjonalna i estetyczna, ale nie wygląda tak, jak chciałam. A wystarczyło poprowadzić rury od WC w innym miejscu. Wiem, że było to możliwe na etapie budowy bloku, bo sąsiadka przez ścianę ma w tym miejscu 'komin' z rurami. Nie rozumiem architektów, którzy w ten sposób projektują nowe łazienki, że WC jest na środku.
Dodam jeszcze, że w mieszkaniu deweloperskim warto zwrócić uwagę na wielkość wnęki np na pralkę, bo deweloperzy przewidują chyba pralkę - miniaturkę. Warto wnękę poszerzyć o ile to możliwe, żeby zrobić np zabudowę z szafką nad pralką i ewentualnie z miejscem na suszarkę elektryczną. Na etapie urządzania można przewidzieć osobny odpływ dla pralki i suszarki, ale u mnie fachowiec zrobił tylko jeden odpływ i musiałam zastosować specjalne 'rozgałęzienie".
To o czym piszesz to celowy zabieg deweloperów tak by pokazać klientowi przestronność mieszkań czy domòw. Zabiegi ze zmniejszaniem wyposażenia sprawiają, że pomieszczenia wydają się tak obszerne, że wszystko się w nich mieści bo przecież 50cm indukcja się mieści, 120cm wanna się mieści, 180cm łóżko z materacem też się mieści... W końcu teraz mieszkania to nie mieszkania a apartamenty i ta nazwa do czegoś zobowiązuje. Innym przykładem są segmenty z garażami gdzie w takim garażu na projekcie najczęściej ulokowany jest zarys Porsche którego skala przypomina raczej Fiata cienkocienko i potem klient jest zdziwiony, że nawet jak dotyka przednim zderzakiem swojego kombi do ściany to ledwo zamyka za sobą bramę garażową albo że jeśli chce wjechać do garażu to zanim to zrobi topasażer musi wysiąść żeby on przy parkowaniu przytulił się do prawej ściany by móc wysiąść z lewej strony auta.
Gdy jadę do klienta na spotkanie na jakieś osiedle deweloperskie to wiem, że nie zacznę od układania płytek tylko od zmian w instalacji hydraulicznej i elektrycznej żeby to wszystko miało potem ręce i nogi i było funkcjonalne.
@@panwiertarek Dziękuję za ciekawy przykład. Jeszcze nie miałam okazji kupować domu z garażem, ale kupiłam miejsce postojowe przed blokiem. Te miejsca są bardzo małe i na ilość mieszkańców miejsc jest za mało, więc niekórzy stoją na drodze i na chodniku. Jak ktoś chce stanąć na miejscu postojowym trochę większym samochodem osobowym lub busem, to albo tył tego samochodu wystaje na drogę dojazdową, albo przejeżdża przez krawężnik z przodu i wtedy może się zderzyć z samochodem zaparkowanym na przeciwko. Wysiadanie też jest utrudnione, tzn wszystko jest 'na styk'.
Szacun dla Pana, że Pan najpierw poprawia instalacje i że Panu się chce wysilić, żeby klient był zadowolony. Nie wszyscy mają takie podejście.
wysokość umywalki to kwestia dopasowania do wzrostu użytkowników.
szacun za szybkie wymówienie "parawan nawannowy" ;)
Super filmy, i serce się raduje że są jeszcze tacy fachowcy:) dla mnie nieporozumieniem jest to że coraz więcej ludzi korzysta z rad projektanta, który moim zdaniem powinien przede wszystkim w pierwszej kolejności zadbać o ergonomię pomieszczenia i odpowiednią ilość schowków a spotyka się masowo takich którzy na oczy projektu dobrego nigdy nie widzieli. Oglądałam mieszkanie w którym szafki się nie dalo otworzyć w kuchni bo blokował parapet i mnie osłabiło kiedy usłyszałam że kuchnia była projektowana.
Mój maz sam projektowal kuchnie z ikei i wszystko sie zgodzilo również liczba szafek, wysokość blatu zlew przesuniety w bok, zrobiło sie przez to więcej miejsca na blacie. W szafkach pod sufitem trzymam rzeczy których na codzień nie używam a nizej te ktorych uzywam.
@@asta7874 No i?
@@lew666ive wniosek z tego taki ze jestem zadowolona z kuchni 😂pozdrawiam
Moja łazienkę remontowalam kilka lat temu. Po obejrzeniu filmiku stwierdzam że nie popełniłam żadnego błędu, chyba nie zła ze mnie projektantka ☺️😉. Dziękuję za inspirujące filmy zawsze coś można zmienić i zgapic.
Super Pani projektant :)
Cieszę się że "wypunktował" pan błędy, których nie popełniłam, pewnie dlatego, że robiłam remont generalny po 25 latach użytkowania przez 4 osobową rodzinę z dwójką dzieci, wiedziałam czego już nie chcę napewno i co trzeba zmienić. Jest pan super gość 🍁🍁🦔🦔
Wreszcie ktoś szczerze powiedział o kabinach walk in, wszędzie same zachwyty, a mnie one nie przekonują
Widziałem nowe aranżacje łazienek. Moda się zmieniła. Nadal jednolicie i bez brodzika ale na podwyższeniu i w zamkniętej kabinie. Walk in w połówką szyby ledwie to taki prysznic ala bieda jak w łazienkach publicznych.
@@ryszardadamski Mógłbyś podrzucić (link) jakieś obrazki tych nowych aranżacji zamiast walk-in'ów ??
Mnie przekonuje np to że jak ktoś jest niepełnosprawny to bez problemu wejdzie bądź wjedzie bo można zrobić tą kabinę składaną. Ewentualnie jak ktoś złamie nogę bądź inną kontuzje to łatwiej się dostać pod prysznic niż gimnastykować w zamkniętej kabinie z brodzikiem często wysokim.
Dla mnie najważniejsze to łatwość w czyszczeniu, potem odrazu wygląd, funkcjonalność no i ma być na lata. Nie cierpie sprzątać
Och, jak ja często to słyszę od klientów:"Najważniejsze aby było mało sprzątania" :)
Dzięki za ten odcinek. Jestem przed remontem łazienki i o wielu z poruszonych kwestii nie pomyślałam a są rzeczywiście istotne. Dodatkowy plus za info o lustrze na przeciw wc który wywołał dużo śmiechu. Pozdrawiam serdecznie
Dziękuję i pozdrawiam :)
Jestem na etapie projektowania łazienki i wszystkie punkty jakie tu poruszono skrupulatnie sobie spisałam więc teraz mogę zacząć aranżacje łazienki 🙂 dziękuję za cenne rady w szczególności podoba mi się punkt o wannach wolnostojących i umywalkach gdzie naprawdę ludzie kupują drogie i robiące wrażenie łaaał sanitaria a potem się okazuje że strasznie to nie praktyczne. Przecież na rynku jest taki wybór wśród takich sprzętów że naprawdę można mieć praktycznie i ładnie 🙂super film 👍
Dziękuję :)
Praktyczne rady. Wszystkie te błędy widziałem wiele razy. W całym odcinku nie padło: "błąd bo niemodne". Za to wiele razy "użytkowe", i "funkcjonalne". Jeżeli uniknie Pan dywagacji o modzie, to dla mnie będzie to najlepszy kanał o wnętrzach. Dziękuję.
Zgadam się z tobą w 100%. Jak projektowałem mieszkanie, to wszystko to o czym mówisz przez wiele lat doświadczałem na wynajmowanych mieszkaniach. Dzięki temu uniknąłem tych problemów. Polecam jeszcze zamontować podłogowe ogrzewanie.
no co człowiek to opinia. mi się podlogowka nie sprawdzila i lepiej mi z kaloryferami więc no..
@@natalia9021 Z jakiego powodu się nie sprawdziła?
@@a.czarna6669 niby mówią ze podlogowka sie nie psuje ( tak nas zapewniali ) a juz 4 specjalista rozklada ręce bo podlogowka nie grzeje... zero .. i jeden twierdzil ze coś zapowietrzone jest ale w calym ukladzie jednak bylo ok.. inni rokladaja rece cos tam przy rurach kreca itd no ogolnie nie grzeje i tyle zepsute jest a nikt nic nie umie zrobić. kazdy przyjdzie pokreci cos przy rurach pokretla reguluje,cos z cisnieniem niby wyrownuja ale nic to nie daje,5 lat sie czlowiek nacieszyl tylko
@@natalia9021 W łazience chodziło mi o elektryczne ogrzewanie podłogowe. Na Wiosnę czy na jesień (przed sezonem) fajnie jest mieć ciepłe płytki.
@@kajtek2008 aaa.. ja myslalam ze chodzi o klasyczne- wodne ogrzewanie podlogowe. ok o elektrycznym nie słyszałam wczesniej. tak okej wiadomo ze fajnie miec cieple plytki na jesien itd nie kwestionuje tego wcale bo to racja. ale jak to sie popsuje to już makabra..
Deszczownica przy niskim suficie (bloki). Jeśli masz do powiedzmy 175cm wzrostu, to pół biedy, bo po prostu stoisz bezpośrednio pod mocnym strumieniem wody. Jeśli jednak masz np 190, to praktycznie musisz się schylać, żeby pod nią wejść.
Na ogól jednak w starszych blokach( np.z lat 80,-tych) wys. wnętrz wynos ok.2, 55 m, a we współczesnym budownictwie wielorodzinnym jest to 2,75m. Nawet osoba o wysokim wzroście swobodnie zmieści się pod deszczownicą😏
Lepsza jest deszczownica zamiast typowego prysznica:) przy każdym myciu woda leje się na głowę.
Świetny film. Doceniam, że zostały poruszone kwestie użytkowości i ergonomiia nie tylko designu (i np. tego co się podoba a co już się nie podoba np. autorowi materiału). Naprawdę merytoryczny i pożyteczny film.
Dziękuję 😊
ja mam tylko dwie zasady, po pierwsze utrzymanie w czystości musi kosztować jak najmniej pracy. I po drugie po remoncie łazienka musi wyglądać na droższą niż się wydało pieniędzy. To drugie jest ciężko osiągnąć, gdy robi się remont łazienek często z lat 80, bo prostowania ścian, podłóg, wymiana instalacji elektrycznej, wod-kan , podwieszany sufit, tego nie widać. , a koszty są schowane pod efektem dekoracyjnym. Większość błędów zdroworozsądkowo idzie uniknąć, chociaż sam mam wc na przeciwko lustra, bo to była jedyna możliwość by był prysznic. Na szczęście, po wymęczeniu zgody na prysznic w łazience na parterze, ta na piętrze dostanie wannę i problem zniknie. Ot uroki wyciskania max miejsca na skosach poddasza bez ścian kolankowych, a wolałem mieć jedno pomieszczenie więcej i garderobę, zawsze można poczytać i nie patrzeć ;P
Ja bym jeszcze poleciła prostotę w łazience. Mnóstwo wystających elementów to koszmar sprzątania, mycia i polerowania. Im gładsza powierzchnia tym mniej czasu poświęcone na sprzątanie. Mam kabinę z mnóstwem dysz do różnego rodzaju natrysków, światełek i jest nawet radio nigdy z tego nie korzystam, a tylko to szoruje z osadów mydła i szamponów. Masakra. Marzy mi się prysznic składający się z wydzielonej przestrzeni tylko szybą i na tym koniec. O ile życie byłoby postrze.
I tym razem nie zawiodłam się 🙂 Bardzo przydatne porady podane w pigułce, bez zbędnego paplania 😉
😊Za każdym razem sie zastanawiam jak się film "przyjmie" Dlatego dziękuję za te słowa. Bardzo mi miło :)
Za to są błędy.
Od dziś mam Pana na oku roboty mam mnóstwo z Pana sugestią kroczek po kroczku dam radę już sprowadzimnie Pan na ziemię
Panie Marku super ma Pan filmy,dużo rzeczy się dowiedziałam, tylko jak znaleźć dobrego projektanta??z tym ciężko, mój projektant chce wszystkie materiały do całego mieszkania zamawiać przez Internet,A ja bym wolała w sklepach stacjonarnych bo można to zobaczyć, dotknąć,zobaczy w realu jak wygląda kolor. Jakie jest wasze zdanie na temat Internet czy sklep stacjonarny?
@@marzenap5273 - pan Marek jest projektantem👌😁🙋
Mamy umywalkę z krótką wylewką w zakładzie pracy. Żeby opłukać ręce z mydła muszę nimi szorować po tylnej ściance umywalki.
Lustro vis á vis toalety? Też miałam przyjemność i miałam dokładnie takie odczucia jakie chyba każdy w miarę rozsądny użytkownik: na cholerę mi w "tym" momencie widzieć swoją minę? 😱
Optymalna ubikacja to taka, w której siedząc na tronie można patrzeć przez okno na wschód.
I teraz pytanie - dlaczego tak?
Bardzo mi sie podobal filmik z poradami.. Dodalabym blad gdy szafka pod umywalka nie wystaje za umywalke, wtedy kazde umycie rak wymaga umycia szafki.. Zawsze cos tam prysnie.. Lustro za nisko powieszone przy umywalce to rowniez zmora dla gospodyni..
Jedna tylko uwaga dotyczca czarnej ceramiki, ktora u mnie akurat sie sprawdzila.. Mam czarne plytki na wysoki polysk i jestem zadowolona, choc musze je dodatkowo froterowac.. Po froterce nie mozna oderwac oczu od podlogi.. Wyglada jak tafla lodu a froterowanie trwa niedlugo.. Jedna porada dotyczy jakosci plytek - kupujac plytki dobrze jest polozyc dlon, wtedy widzimy czy chodzenie po nich nie zostawia sladow.. Ja akurat tak zrobilam i wybralam dobrze..
Pralka u mnie nie wchodzi w gre.. Mialam kiedys dwie w lazience i przy kapieli zamiast odczuwac relaks myslalam co tam jeszcze wyprac.. Jednak przy braku miejsca zastosowalabym rolete podnoszona do gory..
Pozdrawiam ❤️
Ludzie się skupiają na wyglądzie miejsc a najpierw powinni myśleć o przydatności. A jeżeli chodzi o wystrój to uważam że w większości po komunistycznej biedzie, Polacy zaczęli rzucać się na każdy, powtarzam każdy chłam w sklepach i montować badziewne żyrandole, lustra, meble itd w domach. Ja osobiście stawiam po pierwsze na funkcjonalnosć, po drugie na absolutną prostotę w design. Kocham kamień, beton, aluminium, metal, drewno, deski. Nie nawidzę plastiku, złoceń, sztucznego srebra i pomieszania z poplątaniem w kolorach. Uważam że przed wojną nasi dziadkowie mieli gust a nasi rodzice go stracili za komuny. Wiadomo, że nic nie było w sklepach, potem kazdy urzadzal tym co bylo. Teraz jest mozliwosc kupienia wszystkiego wiec badziewia powinnismy unikac.
Kiedys architekci pochodzili z zamoznych rodzin i wiedzieli jak czlowiek powinien mieszkac .To samo bylo z projektowaniem drog , jak masz wiedziec jak nie jezdzisz autem bo go nie masz. Dzisiaj dzieki IT nie ma to juz takiego znaczenia, chociaz nie do konca ,jak slychac i widac.👍😃
Jesli chodzi o rewizje w wannie wystarczy zrobic mniejdza dziure niz plttka lub 2 lub 4 plytki I tak by trzymaly sie na 2 krawedziach I zafugowac silikonem. Latwo potem oderwac te plytki. Ponad to pod wanna zostawoc pare plytek na zas bo po 20 latach juz takich nie kupimy.
Ja dodam od siebie...czarna podłoga w łazience i ściana przy wannie !ludzie ile ja się naszoruje kafelki.....każda kropla wody to biała plama ...każdy puszek ...każda cząsteczka kurzu.....A już nie daj Boże matowe!!!
Uwielbiam prowadzącego! Serdecznie pozdrawiam. Oprócz wiedzy, dobry humor zapewniony.
😊Bardzo dziękuję. W sumie to też się lubię 😁
Przydatne uwagi, dla mnie oczywiste na szczęście, a od siebie polecam jeszcze przy małych dzieciach i nie tylko baterię typu bidetka przy misce WC, funkcjonalna rzecz można nalać wody do wiadra, nad ubikacją umyć buty, nie wspomnę o innych potrzebach:)
polecam szafkę pod umywalką zrobić na metalowych nóżkach, lub podwieszaną dzięki temu łatwo będzie utrzymać czystość, pomieszczenie będzie wyglądało na większe, a kiedy wyleje się woda to szafka nie ulegnie zniszczeniu
Dodatkowo nie trzeba stać jak kaczka gdy masz duże stopy a chcesz stać jak najbliżej umywalki 😂😂 ja nie mam tego problemu ale mojego brata zawsze to denerwowało i po remoncie zmieniliśmy na podwieszaną 😅
Podwieszana mam w jednej łazience pod zlewem.
Wszystkie szafki w łazience mam na nóżkach bo poprzednie po zalaniu były do wyrzucenia nauczyłam się na błędach
Co do ręcznika przy wannie, to w łazience 2x2 raczej nie mam problemu, żeby po niego sięgnąć ( wisi na drzwiach ). Jeżeli chodzi o błędy w aranżacji to przypomniała mi się łazienka teściów, gdzie wzdłuż wanny była zrobiona półka betonowa, obudowana jak ściana kaflami - nie było siły - zawsze przy wstawaniu siniaki i otarcia - koszmar jakiś
Dzięki za porady 🙂
Mnie denerwuje w łazienkach, gdy nie ma absolutnie miejsca, żebym jako gość mogła coś położyć. Nocuje u kogoś, a w łazience brak miejsca na położenie ubrań i kosmetyczki. Wszystko leży na ziemi ...
W hotelu zapewne będzie więcej miejsca-zapewniam, a jak będzie mało miejsca-zmienić hotel.
Rozwiązałam to dając gościom specjalnie do tego przeznaczone koszyczki, które wieszają na haczykach. Goście zadowoleni, a ja w mojej malutkiej łazience nie marnuję miejsca na,, gościową półkę"
Jak ktoś ma gości raz w roku na noc lub rzadziej, to przygotowanie specjalnego miejsca na rzeczy gości nie jest priorytetem. Kawałeczek blatu żeby chwilowo coś odłożyć zazwyczaj się znajdzie, a po skończonej toalecie gość może zabrać rzeczy i schować do walizki. Nie musi się wprowadzać.
Właśnie po to jest brak miejsca na takie rzeczy - żeby nie było wiecznego bałaganu w łazience :) jak nie ma gdzie odłożyć to trzeba od razu zabrać :)
Haha z tą wylewką to trafione w punkt. Będziesz miał kiedyś okazje być w deepspot to spotkasz identyczną sytuacje jak na Twoim zdięciu :D U nas ten problem rozwiązaliśmy bo byliśmy świadomi tego problemu ale powiem że przy naszym wpuszczonym zlewie 80% wylewek było za krótkie- stąd myślę pojawia się problem bo jeśli ktoś kieruje się tylko wyglądem trafia kulą w płot. Żadnego błędu nie popełniliśmy ale wszystkie cenne.
Świetny kanał, bardzo dużo się dowiedziałam. Dzięki Panu w przyszłości zaoszczędzę mnóstwo pieniędzy, nerwów i cennego czasu. Bardzo dziękuję i czekam na kolejne odcinki.
bardzo mi miło. Dziękuję
polecam zrobić w kabinie prysznicowej półki na kosmetyki, wiele razy widziałem łazienki bez nich i nie było to wygodne
Dokładnie! Nie raz jak brałam prysznic u rodziny zastanawiałam się jak oni tak funkcjonują każdego dni. Da się, ale jest to strasznie niewygodne.
Święta racja
Właśnie kończymy remont małej łazienki w bloku ( według własnego projektu)Nieźle wzrosło mi ciśnienie jak zobaczyłam tytuł vloga.Po obejrzeniu odetchnęłam.Jest dobrze.👍Dziękuję za jak zwykle fajny odcinek.Pozdrawiam.😁
To dobrze, że to ciśnienie nie skoczyło po obejrzanym odcinku ;)
Dziękuję 👍👌 dopiero zaczynam z remontami . Udostępnione mądrości życia i doświadczenia uchronią mnie przed porażką ☺ DZIĘKUJĘ 🌷
Fajne wnioski! Szczególnie te a propos obudowy pralki: totalny bezsens, bo to nie jest zmywarka, do której tylko przyklejasz drzwi od szafy i korzystasz tak jakbyś normalnie korzystał, bo wszystkie przyciski i tak są na wewnętrznej krawędzi, a wizualnie zyskujesz. Tutaj otwierasz jedne drzwiczki, a zaraz za nimi kolejne... Czy widoczny front pralki naprawdę aż tak gryzie się z resztą armatury?
To może jeszcze ode mnie na przykładzie łazienek w domach, które miałem okazję zamieszkiwać:
- upewnijcie się, że nic nie zablokuje pełnego wyciągu szuflady z szafki, tak więc od ściany 2 x głębokość musi pozostać wolnej przestrzeni,
- nie dawajcie wieszaka na ręcznik nad uchwyt na papier toaletowy, szczególnie taki bez klapki, chyba że macie ochotę przed każdym posiedzeniem wyrzucać do muszli dwa pierwsze już dawno zmoczone listki.
Wszystko, mam super zrobione, we wszystkich Pana uwagach! Czyli miał ktoś głowę projektując, cieszę się 😉
A właśnie chciałam zrobić przesuwne drzwi przed pralką...uff, uratowana i oszczędzona. No i że ceramika z jednej marki i nie musi być droga. Dzięki. Aha, dodatkowe gniazdko w szafie do ładowania sczczoteczki itp., coby nie było na zewnątrz super.
Witam. A może nagrał by Pan film o tarasach? Tzn pomysły na zrobienie/urządzenie tarasu. Od wyboru desek , balustrad aż po aspekty dekoracyjne. Co się sprawdzi , jest wytrzymałe , w trendach itp 😊
Haha, właśnie jutro będzie o urządzeniu balkonu i wspominam tam, że moge i tą tematyką się zając ;)
Dla mnie niezrozumiałe jest montowanie luster zaraz nad umywalką. Nie ma obcji żeby podczas mycia rąk go nie zachlapać, a raczej się nie spotkałam z sytuacją, żeby ktoś bezpośrednio po myciu wycierał to lustro. Strasznie mnie wkurzają takie zapryskane lustra, bo wtedy tracą na uroku i dodatkowo powodują, że łazienka wygląda niechlujnie.
Mam ten sam problem, piekne duze lustro w ścianie i zlew misa... 😕
Zgoda, ale lustro, w którym widzę się od szyi w górę jest według mnie jeszcze gorsze
Dom to nie muzeum, a przy odrobinie kompromisu można znaleźć naprawdę wiele ciekawych rozwiązań.
Właśnie jestem na etapie projektowania mojej łazienki i pewnie popełniła bym błąd z za wysoko położoną umywalką.Dzięluję za wskazówki. Są cenne i praktyczne i na pewno skorzystam.
No to się wstrzeliłem. Cieszę się, że pomogłem :)
Przymierz najlepiej sobie w sklepie, zamiast słuchać kogoś bez przetestowania. Umywalka na 85 cm jest dobra jak ktoś ma poniżej 160 cm wzrostu w kapciach.
@@marzi_kat Wtedy jest zbyt wysoka... 😂😂😂😂 Powinna być niżej !
Bardzo lubie Twoje filmy, a njbardziej mnie cieszy gdy to co mowisz mam wlasnie wykonane, alebo jest w planach. Po zakupie domu do remontu bylo miliony pomyslow, a jeden z nich to walk-in shower. Dla mnie to odpada w przedbiegach bo mi jest zawsze zimno i wole miec zamknieta kabine, a poza tym to chlapanie wlasnie! Ciesze sie, ze ma duza kabine 90/120 z suwanymi drzwiami i podloga jest sucha.
Mam podobną wielkościowo kabinę i również jestem zadowolony. Sam Walk in jest ok, pod warunkiem że ma :normalny" wymiar
Tekst miesiąca "jak się umyję to woda ze mnie kapie" proste,szczere a zarazem zabawne i profesjonalne 😂👍
😁
Boki zrywać
Super odcinek .Właśnie jestem na etapie łazienka w domu na wsi I popełniłabym wielki błąd z pralką pod blat .Pana rada mnie uratowała .Mam już kamienny blat i umywalkę nablatową,wszystko idealnie wg marzeń.Ale nie zmierzyłam wysokości pralki .Dzięki panu poszukałam pralki niższej i jest super .zasubskrybowałam łapka poszła w górę.
Dziękuję
Świetny film. Cieszę się że takich błędów nie popełniłam, ale w innych łazienkach je widzę :)
👍
Fajny filmik, przyjemnie się słuchało. Z większością punktów się zgadzam. Mam tylko wątpliwości odnośnie tej wysoko umiejscowionej umywalki. Ja swoją mam na normalnej wysokości i prawdę powiedziawszy wydaje mi się, że gdyby była wyżej, to było by to wygodniejsze (a wzrost mam normalny - 177 cm, więc żaden gigant), mniejsza odległość do 'wypłukania' maszynki do golenia, jak potrzebuję 'ochlapać' facjatę to mniejsza szansa, że woda mi opryska pół łazienki, mniej się trzeba garbić, przy wypluwaniu po myciu zębów :D. No ale wiadomo, wtedy dzieci i część kobiet może mieć już niewygodnie i dla nich będzie za wysoko.
Kabina "Walk in" na chłopski rozum widzę same zalety:
-tańsza tylko jedna ściana
-co prysznic to umyta cała łazienka
-oszczędność wody bo trzeba się spieszyć bo ciągnie zimno po du... ;-)
SAME ZALETY
A jak. Optymistom łatwiej żyć 💪😁
Ta kabina to samo zlot, tak jak w filmie, masz wszystko wokoło zachlpane hahah, dno nie kabina
:-)
u mnie by działało na odwrót - gdy jest zimno, dłużej się myję i w cieplejszej wodzie, żeby się rozgrzać :)
Dla mnie wszystko się zgadza, trafne uwagi bardzo dobrze omówione. Pozdrawiam
bardzo mi miło. Dziękuję
Dodałbym jeszcze:
1. ostre rogi z płytek, zwłaszcza obudowy wanny, blatu pod umywalką, czasami brodzika, murka, półki
2. lustro do samej umywalki lub blatu z umywalką na blacie które będzie ciągle zapryskane
3. śliskie płytki podłogowe
4. brak oświetlenia nocnego
5. słaba wentylacja
No super filmik. Mam łazienkę małą, nikt jej nie projektował tylko robiliśmy wszystko by w miarę wszystko się pomieściło. Fakt, chciałam wannę ale się nie zmieściła. Więc jest kabina. Po 9bejrzeniu tego filmiku to mam wszystko ok. No i bardzo się cieszę.😊
Brawo
Ja bym dodał kolejny błąd.
Fajne są duże lustra na pół ściany, szczególnie w małych łazienkach, bo pomieszczenie staje się większe. Problem jest jednak przy umywalce. Projektant jak i majser proponowali mi, aby lustro sięgało aż do linii umywalki, ale ja się nie zgodziłem, bo wiedziałem, że jak będę mokrymi rękoma zakręcał kran, to pochlapię lustro i będą wieczne zacieki.
Kolejny problem to półki, półeczki na wierzchu. Przecież to wszystko się kurzy. Nastawiane flakoników, szponików i innych "pierdolików", "buteleczek-sreczek". Wszystko chowamy do szafek i szuflad. Na wierzchu może stać co najwyżej szampon i żel pod prysznic właśnie pod prysznicem i mydło przy umywalce. Reszta won do szafek.
Polecam też każdemu prysznic z łamanymi i otwieranymi całymi skrzydłami. Rozkłada się je tylko podczas brania prysznica, a po zakończeniu skrzydła drzwi się składa przez co powierzchnia łazienki robi się większa.
Do Pana Architekta mam jednak pytanie. Jaką ma Pan radę na wygłuszenie mieszkania? Na górze nade mną mieszka małżeństwo z małym dzieckiem. Dziecko mimo, że niewiele waży to wali tak piętami, że dramat. Mówimy więc o hałasie, którzy wynika z uderzenia i przenosi się po konstrukcji sufitu i ścian. Wełna mineralna na sufit zapewne niewiele da. Jest jakiś patent na to? Czy tylko zmiana mieszkania?
są specjalne maty wygłuszające (wpisz w google), można również korek zastosować i przykryś GK (bo sam w sobie nie wygląda najładniej. Sama wena tez trochę pomoże
Świetnie prowadzony kanał, z przyjemnością oglądam. Pozdrawiam serdecznie.
Dziękuję
Moim skromnym zdaniem wyzwaniem jest też z czego zrobić blat łazienkowy szczególnie przy umywalkach podblatowych i bateriach osadzonych w blacie. Wyleczyłem się z płyt wiórowych które po 2-3 latach były do wymiany. Teraz rozważam konglomerat lub kamień ale obecne ceny 🤦♂️ Fajną robotę pan robi 👍
Dziękuję
Przy okazji na pewno wspomnę o tych blatach 🙂
Ja mam marmurowy blat w łazience. I też się nie sprawdza. Wokół wylewki zrobił się osad z twardej wody, ciężko to umyć, bo większość detergentów uszkadza marmur.
@@77PIXEY Oj. Marmur to jeden z trudniejszych materiałów na blat
Blat mozna pokryć również wielkoformatowymi kaflamim👍
Poza tym, że po 10 latach marzy mi się już nowa, to zdaje się, że nic nie schrzaniłam przy projektowaniu własnej, choć niewielkiej łazienki.
Miło się oglądało, dziękuję :)
Ja również dziękuję
Z innych rzeczy to kolory - czarne płytki w małym wc wszędzie i do tego ciemny sufit- pomimo oświetlenia efekt klaustrofobiczny i mało widać. W Krakowie w filharmonii (?) wszystko bordowe - w ciasnym wc efekt klaustrofobiczny plus wrażenie jakby grasował tu seryjny morderca i jeszcze nie umyto ścian z krwi. W "kreatywnych" wc tapety w geometryczne wzory z gatunku padaczkorodnych - najlepiej wchodzić i załatwiać potrzeby z zamkniętymi oczami - otworzenie ich grozi utratą przytomności. Denerwują mnie też "zabawne" napisy w łazience i wc.
"W tym domu mówimy przepraszam..." ;)
Zgadza się, w dodatku w przypadku grypy żołądkowej takie kolory potwornie męczą zmęczonego
A o odprężającej kąpieli można zapomnieć
Bardzo reczowe porady..Super, dziękuję
bardzo mi miło. Dziękuję
Właśnie zaczynam swoją przygodę z projektowaniem wnętrz i mogę sobie pogratulować. Dokładnie te same wnioski mam 😛😛😛
Super Panie Marku. Zgadzam się z wszystkimi Pana radami. Kilka takich perełek miałam okazję przetestować w mieszkaniach wakacyjnych na wynajem. Np. te "pikne" zabudowy w łazienkach, a w środku pralka i jak się ją otworzy, to ten zapach pozostaje na praniu... Fuj! Krótkie krany i płytkie umywalki kolejny koszmar. Chyba mam szczęście, albo trafiłam na naprawę ogarniętego majstra, bo pomimo małej łazienki mogłam mieć w gratisie część wymienionych tu błędów.
Taki fachowiec to skarb :)
Punkt wentylacji wyciągowej nad kabiną prysznicową, oraz nad toaletą przy dużej łazience to bardzo przydatne.
Czy jeden taki punkt wystarczy ?
Robilam remont 7 lat temu. Udalo mi sie uniknąć wszystkich wymienionych błędów. Mam pralkę ładowana od góry. Nad nią zabudowaną wnękę na chemię i reczniki. Nie mialam miejsca na bidet ale mam zainstalowaną bidettę podtynkową. Takie połączenie miski WC z bidetem. Dzięki temu nie mam też problemu z nabraniem wody do wiaderka. Wszystkim polecam takie rozwiązanie 👍
Super praktyczne informacje na temat aranżacji i tego jak wystrzegać się „januszowych” błędów :D dzięki
Bardzo mi miło. Dziękuję
Podpisuje się pod stwierdzeniem odnosnie czarnych kafelków w łazience. Znajoma miała, już dobrych parę lat temu, zanim był na nie boom. Pod prysznicem, od kamienia, aż biało...
Świetny filmik, sub poszedł, zostaje na dłużej, bo chata mi się buduje 🙂
bardzo mi miło. Dziękuję i zapraszam po więcej ;)
Każda porada jest mega cenna! Dziękuję za narażanie się ☺️
Bardzo mi miło. Dziękuję
Bardzo miły i do tego fajnie się słucha porady super.
Dziękuję
Kolejne przykłady na, to że to co tzw. "ładne" nie jest w większości praktyczne i funkcjonalne.
Witam .. Ja uważam że dobrze mówisz i mnie to nie dziwi wrecz przeciwnie biorę dobry przyklad z dobrych porad i to jest prawdziwe i ma być praktycznie w łazience a nie żeby się komuś przypodobać. To ma być dla mnie użyteczne i praktyczne ..
Dzięki. 😘
Pozdrawiam :)
Dodam z "bledow" popelnionych - abyscie wy nie musieli ich popelniac, nawannowa bateria (taka gdzie waz od prysznica chowa sie pod wanne) + slabe dojscie (rewizja zle zrobiona/ za mala). Tak ladne, schludne, ale... woda po wezu splywa pod wanne... i tam sie robi kaluza, wiec pojawia sie albo pytanie o dobra hydroizolacje albo sasiad potrafi zapukac. Druga rzecz wspomniana w filmie to dobre dojscie / rewizja - ja na to nie zwrocilem uwagi jak "fachowcy" robili, bo przeciez zrobili drzwiczki... ale ja nie sprawdzilem na co te drzwiczki pozwalaja... i teraz po 12 latach jak bateria padla (ta nawannowa) to hydraulik sie meczyl dobre 4 h zeby odpowiednio dojsc, a na koniec i tak skonczylo sie na wybiciu 3 dodatkowych kafelkow. Wiec projektujac lazienke myslcie takze o potencjalnych wymianach/naprawach/dojsciu. Jako bonus ... okazalo sie ze fachowcy zamiast zrobic rurki od podlaczenia w scianie... przez dlugoscwanny puscili elastyczne wezyki... hydraulik plakal ze smiechu... jak wymienial na rury.
Pozdrawiam Super filmik :)
to samo dotyczy podwieszanych misek ustępowych, jak strzeli coś w spłuczce to jak człowiek się nie zna to ciężko coś naprawić, kolega rozwiązał to tak że na płycie gk nakleił kafle i całość dokleił od góry spłuczki na silikon, jak coś się popsuje to odetnie nożem i ma dojście od góry :)
Bardzo ciekawe informacje o błędach, choć nie do końca przemyślane, Acz kolwiek moja pralka jest w kuchni.
Warto zaizolować spód ościeżnicy drzwi do łazienki - jeżeli coś się rozleje to nie wybrzuszy Wam ościeżnicy. Ciekawy patent na ładowanie w szafce - o tym nie pomyślałem, a rzeczywiście może być przydatne dla golarki, trymera itp.
tak samo - gniazdko do suszarki, lokówki, prostownicy - wszystko w 1 szafce z gniazdkiem , gniazdkami, w zależności od ilości sprzętu, zamknięte, ale szybko pod ręką. Bo uważam, że okropnie wyglądają tego typu sprzęty na "wierzchu", zwłaszcza "owłosiona" lokówka.
Czesc !!! dzisiaj znalazlam Ciebie na yt,i bez zberdnej gadtki kciuk i sub . Bardzo dobre uwagi i podpowiedzi .Pozdrawiam Ewa
Bardzo mi miło. Dziękuję
polecam nad umywalką szafkę z lustrem i wbudowanym oświetleniem, do tego można zrobić wewnątrz szafki gniazdka elektryczne, żeby podłączyć elektryczne szczoteczki do zębów oraz golarki
Bardzo trafne spostrzeżenia. A lustro naprzeciw WC , ha ha, to rzeczywiście pomysł nieciekawy. Naprawdę ktoś ma takie pomysły? :) Wiele dobry rad, dziękuję.
Dziękuję
No niestety, ludzie mają różne pomysły. Nie zawsze trafne ;)
Panie Marku, może nagra Pan film odnośnie aranżacji łazienki na poddaszu, o niekoniecznie małej powierzchni, ale z dużą ilością skosów? Pana rady są zawsze w przydatne :)
Z pewnością kiedyś nagram. Tym czasem zapraszam od mojego artykułu, który napisałem jakiś czas temu aranzacjawnetrz.com.pl/lazienka-na-poddaszu-jak-urzadzic-lazienke-na-poddaszu-inspiracje/
@@projektantwnetrz bardzo dziękuję za linka. Pozdrawiam
Ufffff! Żadnych błędów. Moją łazienkę rozrysował projektant. Nie mam w niej pralki, bo mam pralnię. Nie mogło zabraknąć bidetu. Mam szafę w zabudowie pod sufit na ręczniki i akcesoria, na szlafroczki i kosmetyki. Obowiązkowo wyciąg, okno, kaloryfer do ogrzewania ręczników.... Bardzo lubię tę łazienkę 😊
A to najważniejsze, że podoba się Tobie 🙂
No proszę, robię kapitalny remont łazienki a tu taki film. Gniazdko przy kaloryferze, o tym nie pomyślałem, dobrze że jeszcze mam czas na korekty.
Jak to się mówi: Lepiej późno niż wcale ;)
mam tam podwójne, bo również mam na stale podłączoną suszarkę do włosów., przy umywalce kablem strącałabym jakieś rzeczy :) przy umywalce stosuje do szczoteczki do zębów
Bardzo ciekawe porady. Wydaje sie ze moja łazienka zrobiona 10 lat temu, choć nie jest tak super nowoczesna i usprawniona jak teraz sie robi, nie zawiera prawie nic z tej listy. No poza tym, czego za bardzo nie dało sie uniknąć tzn odległość miedzy pralka a WC. Próbowałam kupić węższa pralke otwierana góra ale jednak stwierdziłam ze wole widziec pranie jak sie pierze... Tak na wszelki wypadek, zeby cos sie nie wydarzyło... No i teraz myślę ze z wanną skopaliśmy bo nie pomyslslam za wczasu o tym skladanym parawanie na wannę montując baterie... Gdyby bateria byla w scianie wtedy moglabym to zamontowac. W obecnej sytuacji bareria by blokowała... Ech!
Świetne porady Panie Marku! Widzę, że udało mi się ustrzec przed praktycznie wszystkimi błędami prócz jednego na etapie projektu - parawan wanny składany na baterię ;) Zapamiętam by uniknąć tego błędu. Dzięki za świetny materiał i pozdrawiam!
Wielkie dzięki :) Również Pozdrawiam
super, polecam osobom których obecnym tematem jest urządzanie łazienki!
Dzięki