Każdy programistyczny tutorial, czyli największy błąd trenerów programowania

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 12 ก.ย. 2024
  • Tym razem Łukasz zdradza, co najbardziej go wkurza w programistycznych tutorialach 😤 Jakich błędów powinni unikać trenerzy programowania? 👨‍🏫 Dlaczego pokazywanie implementacji kodu krok po kroku jest takie ważne? 👀 No i najważniejsze - czy seniorzy miewają gorsze dni? 🥷🏻

ความคิดเห็น • 7

  • @piounanomia3480
    @piounanomia3480 ปีที่แล้ว

    Super podejście. Co prawda nie interesuję się programowaniem a na materiał wpadłem przypadkiem, ale od paru miesięcy uczę się przy pomocy tutoriali z youtube modelowania w Blenderze. Niesamowicie dużo poradników, które pokazują dokładnie co i gdzie kliknąć bez żadnego tłumaczenia dlaczego, jak to działa, albo jak to można inaczej zrobić.

    • @marcinziajkowski3870
      @marcinziajkowski3870 ปีที่แล้ว

      Poradniki blendera czy innych podobnych narzędzi są o tyle fajne że jak nauczyciel zapomni wspomnieć co kliknął to i tak gdzieś na ekranie wyświetla się co klika. Profesionaliści odruchowo klikają skróty klawiszowe.

    • @piounanomia3480
      @piounanomia3480 ปีที่แล้ว

      ​@@marcinziajkowski3870 To zależy. Te lepsze poradniki tak, ale Blender ma niesamowicie dużo opcji (możesz w nim rzeźbić, animować, pisać kod, modelować, riggować postacie itd. a wszystkie te opcje są w osobnych "workspace") i na każdy workspace przypadają skroty klawiszowe, bardzo często w jednym okienku dany skrót robi jedno, a w drugim drugie. Wiele opcji używa się tak często, że praca bez skrótów klawiszowych wydłuża projekt z trzech dni do miesiąca. W dodatku każdy add-on do blendera przychodzi z kolejnymi skrótami klawiszowymi, a tych używa się dość często.
      Co prawda istnieje add-on który pokazuje na ekranie ostatnie kliknięte klawisze, i wiele osób która robi poradniki z niego korzysta, ale nie jest to aż takie częste :/

  • @flickcall2337
    @flickcall2337 ปีที่แล้ว

    co myślisz o szkole programistycznej np. technikum czy jak ktoś to czuje , lubi to warto iść jestem w 8 klasie

    • @cixolaptop1348
      @cixolaptop1348 ปีที่แล้ว

      Ja jestem w 3 klasie informatyki. Jak szłem do szkoły to już umiałem coś tam programować, nie był to niewiadomo jaki poziom, ale znałem juz nawet jakies podstawowe wzorce projektowe, potrafiłem zbudować jakieś mega proste urządzenia na AVR-ach, pracowałem też już na linuksie. I powiem że poziom w technikum jest meeega niski. 3 klasa i dalej w kółko na zajęciach pętla for XDD. Jak już umiesz podstawy i wiesz że chcesz w to iść to spoko, na zajęciach minimum wysiłku, w 10-15 minut skończysz to z czym mało ogarnięta reszta walczy całe zajęcia i robisz swoje własne projekty. Jak liczysz że Cię tam czegoś nauczą, to nie licz, marna szansa. Ale za to dadzą Ci czas na samodzielny rozwój.

    • @marcinziajkowski3870
      @marcinziajkowski3870 ปีที่แล้ว

      @@cixolaptop1348 No prawda. Jedyna róznica między szkołą z profilem informatycznym a każda inną to czas jaki możesz poświęcić na programowanie swoich projektów. Jest jeszcze jakieś tam wsparcie bezpośrednie bo nauczyciele programowania coś tam jednak umieją. Każda inna szkoła da po prostu troche mniej czasu na programowanie.

    • @CodersSchool
      @CodersSchool  ปีที่แล้ว

      Zarówno technikum jak i studia informatyczne dają jakiś papierek, ale uczą wielu rzeczy dość pobieżnie. Raczej masz przekrojowo dużo przedmiotów związanych z IT. Przykłady dla studiów: sieci komputerowe, bezpieczeństwo, bazy danych, programowanie, AI, grafika komputerowa, mikrokontrolery. Papierek zawsze się przydaje, ale doskonale wiemy, że obecnie programistami zostają ludzie, którzy w ogóle nie mają wykształcenia w tym kierunku.
      Mimo wszystko uważam, że takie wykształcenie jest przydatne. Jeśli już znasz podstawy programowania to łatwiej Ci będzie w takich szkołach, a możesz też świadomie poświęcić więcej czasu na programowanie tego co chcesz i pokazać prowadzącym, aby na podstawie tego zaliczali Ci przedmioty.