jak zrobić budżetową drukarkę 3d 400x400x400

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 10 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 24

  • @konrad2444
    @konrad2444 2 ปีที่แล้ว +1

    Mam w pełni szczelną drukarkę i polecam. Cicho i nie śmierdzi niczym. A temperatura w środku jest inna o kilka stopni niż na zewnątrz drukarki, nie ma szans bardziej rozgrzać wnętrza. Myślę, że to fajna opcja na oszczędność grzania stołu/głowicy i brak ryzyka na skurcz materiału.

  • @PoradnikiTutoriale
    @PoradnikiTutoriale 2 ปีที่แล้ว +2

    Super robotę pan robi do tego warsztat bardzo ciekawy i zaplecze, wiedza pana jest potężna i oby kanał się rozwijał czekam na więcej, pozdrawiam. 😁

  • @1kcal915
    @1kcal915 2 ปีที่แล้ว +1

    Rozmiar robi wrażenie, ale przy takich wymiarach pojawia się problem z rozszerzalnością cieplną. Odchyłki w pionie, wynikające z ugięć stołu uniemożliwiają wręcz położenie pierwszej warstwy bez zarycia dyszą w stół. Wygina się nie tylko stół, ale również profile. Konstrukcja takiej gabarytowej drukarki powinna od samego początku uwzględniać takie nieprzyjemne zjawiska. Przy PLA da się przeżyć, przy ABS najpierw co najmniej 10 minutowe wygrzewanie się konstrukcji, tak aby ustabilizowała się temperatura. Dopiero po tym można ustalić siatkę puntów stołu i zapuścić wydruk. I tu jeszcze jedno - przy wysokiej temperaturze również szaleją czujniki indukcyjne. Zrobić ramę, wstawić stół, jest stosunkowo łatwo, dojść z całością do ładu i druku już nie.

    • @cnchobbypl
      @cnchobbypl  2 ปีที่แล้ว

      Rozszerzalność cieplna nie jest na tyle duża aby przeszkadzała w normalnym użytkowaniu tej drukarki. Zazwyczaj regulacja jest potrzebna np. po wymianie dyszy, niekiedy po czyszczeniu stołu z kleju ( w filmie wyjaśniłem dla czego). Stół jest trochę porysowany ale to wynika z mojego pośpiechu, np. po wymianie dyszy na taką samą ,założyłem że regulacja nie jest potrzebna, mało tego, puściłem drukowanie i dopiero po zdjęciu wydruku zauważyłem że trzeba wyregulować punkt 0 na osi z. Tego typu przygody co jakiś czas się zdarzają. Dla informacji: pierwszą warstwę mam ustawioną na 0.3mm, dysza 0.4mm, przy ABS stół rozgrzewam do 115 stopni, następnie dopiero rozgrzewa się extruder np. do 230 stopni, w tym czasie temperatura się rozchodzi równomiernie po stole aluminiowym, po zaczęciu drukowania stół dogrzewa się do 125 stopni.

  • @marcindyba4774
    @marcindyba4774 2 ปีที่แล้ว

    Gratuluję projektu.

  • @marcinhbr2214
    @marcinhbr2214 2 ปีที่แล้ว +1

    Dobra podpowiedź. Też chcę sobie zbudować własną drukarkę 300x300x300[mm]. W sumie wszystko już mam oprócz elementów konstrukcji. Waham się czy stosować kątowniki z budowlanego sklepu czy vslot.

  • @ricardomatuszewski2835
    @ricardomatuszewski2835 ปีที่แล้ว +1

    Łączcie wiedze i sprzęt,będzie was stać na realizacje każdego projektu.Otwierajcie e kafejki CNC . Patentujcie w Euipo!
    Z A R A B I A J C I E

  • @mateuszkurlit392
    @mateuszkurlit392 2 ปีที่แล้ว

    Biorę się za robotę

  • @michal7913
    @michal7913 2 ปีที่แล้ว

    W jakiś sposób steruje Pan czterema grzałkami stołu? Czy wszystkie płyty grzewcze są wpięte równolegle do jednego przekaźnika? W jaki sposób zrealizowany jest odczyt temperatury? Czy odczytuje Pan temperaturę każdej z płyt?

    • @cnchobbypl
      @cnchobbypl  2 ปีที่แล้ว +1

      Płyty są połączone równolegle, ustawione są na 24V, odczyt temperatury jest z 1 płyty. Działa to bezproblemowo

    • @michal7913
      @michal7913 2 ปีที่แล้ว

      @@cnchobbypl Bardzo dziękuję za odpowiedź :)

  • @exequtor7991
    @exequtor7991 2 ปีที่แล้ว

    ciekawe to rozwiązanie

  • @filek76
    @filek76 2 ปีที่แล้ว

    Ciekawy projekt, faktycznie dość prosty - czy liczyłeś sumaryczne koszty?

    • @cnchobbypl
      @cnchobbypl  2 ปีที่แล้ว

      Jak to robiłem to nie zliczałem kosztów, zresztą teraz są ceny inne. Myślę że z tego projektu można zliczyć ile by to teraz kosztowało. Może ktoś podliczy ? Fajnie by było. A jak nikt się nie znajdzie to pewnie będę to musiał zrobić sam 😉

  • @ezb4
    @ezb4 2 ปีที่แล้ว

    Skoro silniki są spięte osią, to nie wystarczyłby jeden mocniejszy silnik?

    • @cnchobbypl
      @cnchobbypl  2 ปีที่แล้ว

      Tak było w pierwszej wersji, założyłem najmocniejszy silnik nema17, ale po pierwsze nieraz przeskakiwał, jak się ciągnie z jednej strony to jest dużo większy opór niż jak sią ciągnie(pcha) z mniejszą siłą z 2 stron, a po drugie uciekał prosty kąt xy, był inny jak szło do przodu a inny jak y szedł do tyłu. Może pomógł by naprawdę sporo większy silnik, ale by trzeba było wszystko zmienić na większe w tym paski i zębatki no i oś przenoszącą napęd, mocniejszy sterownik do silnika itd. Zdaje mi się że to się nie opłaca, dużo drożej, żadnego zysku, no i na moją intuicję lepiej pchać z 2 stron :-)

    • @ezb4
      @ezb4 2 ปีที่แล้ว

      @@cnchobbypl dziwne, z tego co piszesz to prędzej bym się dopatrywał małej sztywności konstrukcji stąd takie zjawiska. Bo nie podejrzewam żeby wał się skręcał na takim odcinku. Raczej za krótki i za małe siły (chociaż nie wiem jaki tam jest, może cienki, nie hartowany i sprężynuje). Stepstick-i dają radę z całkiem sporymi silnikami. Kiedyś miałem w frezarce stepstick-i do siników 2Nm.

  • @48663059686
    @48663059686 2 ปีที่แล้ว

    Pytanie od laika: Czy można zrobić drukarkę 3D o rozmiarach liczonych w metrach? Widziałem film na którym drukowano łódź... Nie pytam o sens i koszty, lecz o wykonalność (w warunkach warsztatowych).

    • @cnchobbypl
      @cnchobbypl  2 ปีที่แล้ว

      Tutaj wszystko rozbija się o konstrukcje mechaniczną całego urządzenia, tu by trzeba było osoby która zna się na dużych konstrukcjach mechanicznych i potrafi wszystko obliczyć. Natomiast z tego co się orientuje, większość drukarek działa na podobnej zasadzie, te do budowania domów i te do budowania np łodzi

  • @pawelw8488
    @pawelw8488 2 ปีที่แล้ว

    Poproszę o timelapse z pracy drukarki, dziękuje 😉

    • @cnchobbypl
      @cnchobbypl  2 ปีที่แล้ว

      proszę: th-cam.com/video/ibIKJOam0TA/w-d-xo.html

  • @michal7913
    @michal7913 2 ปีที่แล้ว

    Bardzo ciekawy projekt :) Jakiej grubości blachę aluminiową zastosował Pan do konstrukcji stołu?

  • @ricardomatuszewski2835
    @ricardomatuszewski2835 ปีที่แล้ว

    3 x ekstra