Zaprawkę da rade zrobić tak aby jej nie było widać. 1.Dajemy bardzo ostrym pędzelkiem bazy na rysę , tak aby nie wychodziło za brzegi. 2. Delikatnie szlifujemy papierem do uzysakania gładkiej pow (ścieramy nadmiary jeżeli coś się nadlało). 3. Jeżeli sie przetarliśmy paczaj p1 (i powtarzamy szlifowanie, powierzchnia musi być matowa.) 4. kładziemy szeroko bezbarwny. 5.Szlifujemy do uzyskania gładkiej pow. 6.polerujemy. :)
Nie uzyskasz gladkiej powierzchni. Kladac baze i szlifujac na rowno, w tym momencie masz gladka powierzchnie. Jesli nalozysz klar to juz gladkiej powierzchni ni bedzie tylko minimalna gorka tam gdzie polozyles bezbarwny :)
Dokładnie. Mi przy okazji usuwania szkody w jednym sieciowych punktów znanej marki chłopaki zrobili gratis zaprawkę na odprysku o wielkości 5 mm na 5 mm. Około. Nic nie widać. Także można to zrobić. Tutaj niestety wyszło to kiepsko.
Gratuluje, zeszlifowałeś klar ktory nalozyles na ryse i nie tylko, zeby dobrze to zrobic to trzeba nałożyć kilka warstw bazy na ryse, zeszlifować ją do równa, od 1000 do 2500 wodnym papierem, ładnie wszystko odtłuscic, nalozyć klar, i zlikwidować przejscia klaru przez matowanie i polerowanie.
Ogladajac to od razu chcialem wlasnie to samo napisac. Nalozyles klar na gore tylko po to zeby go calego zjechac. Nie dosc, ze dolozyles sobie pracy to jeszcze bez sensu.
Witam wszystkich fanow programu i prowadzacych. Uwazam zeby zrobic prawidlowo wypelnienie po rysie trzeba zeszlifowac baze natomiast po tym polozyc bezbarwny.Lakieruje auta 26 lat z tad wiedza moja w tym temacie.Pozdrawiam
Jeśli po nałożeniu bazy jest górka i tego się nie wyrówna to po nałożeniu lakieru powierzchniowego i zeszlifowaniu może być tak że zeszlifuje się lakier i odkryje bazę, a to jest błąd. Czyli kolejność taka jak napisałeś.
@@dron2849 Potwierdzam, prawidłowo podczas lakierowania elementu, lakier bezbarwny kładziemy przed całkowitym wyschnięciem lakieru bazowego nie szlifując go, natomiast w momencie kiedy robimy zaprawkę, należy wpierw wyrównać bazę, a dopiero po tym zabiegu po odtłuszczeniu nałożyć lakier bezbarwny(klar) i wtedy po pełnym wyschnięciu szlifować itd. Dokładnie z tego powodu należy to robić, o którym napisałeś. Łatwo przebijemy się do bazy i trzeba znowu się bawić, bo odcień będzie się różnić.
@@malinowyjoe Uzyj do szlifowania 800 na wode,jak wyruwnasz base coat to osusz i wypelnij braki w rysie i powtorz jesli chcesx zrobic to naprawde dokladnie. Pisz jesli potrzebujesz porad,pomoge.
Bardzo dobra robota. Tym bardzie w dwudziestp kilku letnim pojeździe, gdzie wartość lakierowania elementu przekracza 50 % wartości pojazdu. Wiadomo ,że w nowym samochodzie taka akcja była by gorsza do przełknięcia.
Robie podobnie ale ja używam cieńszego pędzla bo gdzie taką łopatą chłopie :D mniejszego bloczka też z papierem 2500 potem używam traizact 3000 3m Potem pasta cartec zielona lub 3m na powietrznej mini polerce TEX no i żółta pasta finish. Nie proponuję flat ować lakieru przed nałożeniem farby ponieważ to już schodzisz z grubości lakieru szczególnie na starym aucie trzeba bardzo z tym uważać.
Wyszlo niezle ale jak moge cos podpowiedziec to najlepiej baze nakladac wykalaczka pod oswietlona lupa potem nie trzeba tyle szlifowac i mniejszy ryzyko przetarcia lakieru.
Są fajne takie "igiełki" z dozownikiem do zaprawek. Używałem i fajnie ;) Moim zdaniem baze powinniscie doprowadzić papierem najpierw do równego i potem na to cieniutko klaru ;)
Świetne 😁 przyda się bo sąsiad mi gnój jeden gula dostał i rysnal mi . Na parkingu teraz prywatnym stoi. Bo nie wiem co mam z robić a stać przy samochodzie nie mam czasu. Ale przyda się na tą rysie jedna , dziękować 😊👍
No właśnie nie , fuszerka straszna. Wyżej ktoś napisał że starł cały klar i źle to zrobił . Jak ktoś chce samemu sobie zrobić to nie w ten sposób . jak ktoś chce byle jak , to poradnik odpowiedni
Bardzo prosto, taką rysę można usunąć TYLKO lakierując ponownie element pistoletem, bo pędzelkiem czy patyczkiem otrzymasz zupełnie inny kolor. Niestety tego typu "fachowcy" o takich rzeczach nie mówią i pokazują zaprawki na kolorach solidowych....
Na chłopski rozum nie zrobisz nigdy na srebrnym tak jak na np tym filmie albo nw butelkowym zielonym niestety, srebrne lakiery sa ładne póki sie nic nie stanie
@@ukasziwanicki6222 Wiem, oglądałem do końca ale i tak bym chciał zobaczyć jak to wygląda w rzeczywistości. Może spróbuje samemu coś pokombinować w tym temacie. Wiem że jasne lakiery są ładne ale do czasu kiedy nie trzeba robić jakiejś korekty.
Musisz napylić strukturę na podkładzie żywicznym, najlepiej aerografem. I to jest tylko baza. Nakładanie klaru to podobny proces, jednak inaczej się to wykańcza. Lakiery strukturalne są trudne w naprawach punktowych głównie ze względu dostępności narzędzi w małej skali. Gdybyś powiększył małą rysę np x5 to przestrzeń do działania będzie ogromna, jednak narzędzi nie znajdziesz, aby precyzyjnie obrobić tą powiększoną przestrzeń. Najmniejszy pędzelek jest zbyt ogromny, a nawet i dysze aerografów też stają się w takiej mikroskali mało precyzyjne. A trzeba jesze pamiętać aby naprawić podkład, który chroni blachę, następnie bazę i dopiero klar. Dużym problemem jest wyprodkowanie bazy matalika w najbardziej zbliżonym odcieniu do punktu który mamy do naprawy. W różnych miejscach mamy inny odcień bazy i to też stanowi problem przy naprawach punktowych. NAprawa punktowa jest o wiele trudniejsza od naprawy całego elementu, oczywiście mając na uwadze najlepszy efekt końcowy.
Wyszło super :) Trzeba też zwrócić uwage na to że po pierwsze my wiemy gdzie ta rysa była więc na tym obszaże się skupiamy,po drugie w tym miejscu lakier jest idealnie lśniący ze względu na polorowanie względem reszty auta a no i po trzecie taka naprawa kosztuje ułamek ceny jaka wziąl by lakiernik :) Znajomemu w tamtym tygodniu gośc za malowanie błotnika przód w Peugeot 207 powiedział 750 zł a tutaj jakie koszta naprawy z 50 zł ?
Ja czekam na odcinek z podklejeniem podsufitki bo nie wiem jak mam się zabrać do tego u siebie w aucie pozdrawiam i czekam na kolejne odcinki a może i nawet dzieje wlogi 🤔😉😉
Nie mylisz sie disel 1992. Od wielu lat pracuje w lakierni. Takie zaprawki po prostu nic nie dają. Można próbowac mieszać baze z klarem, ale musi to być normalny klar dwuskladnikowy. Taki ze spraya zbyt szybko schnie.
ja mam pytanie. Czy uzywajac bazy i zalewajac cala ryse tą oto baza a pozniej malowanie klarem nie jest bez sensu? przy szlifowaniu i usuwaniu nadmiaru na rowno scieramy praktycznie caly klar ktory dodalismy na koniec takze pozostanie sama baza chyba ze sie myle
też to samo zauważyłem, według mnie to trochę średnio się przygotowali, bo uważam, że powinno się nałożyć jedną warstwę bazy, zeszlifować nadmiar, a potem parę warstw klaru, aby uzupełnić rysę i wyprowadzić na równo (teoretycznie nie powinno się szlifować bazy, ale w zaprawce nigdy nie uda nam się idealnie zostawić cienkiej warstwy bazy w samej rysie), a jeśli chodzi o efekt finalny, to w sumie po jednej warstwie bazy, by był on lepszy wg mnie, ponieważ lakier by był lekko jaśniejszy niż przy 2 warstwach, a tak czy siak, baza to tylko daje nam kolor, którego warstwa ma być jak najcieńsza, a klar zabezpiecza to, ale co ja tam wiem, jakiś chłop z internetu, który pisze komentarz
@@disel1992 nie no, może coś tam Klaru w samej rysie zostało, chociaż przy tak grubej podwójnej warstwie bazy, masz 100 procentową rację, finał to zapełnienie bazą
Szybciej i bezpieczniej było to przeleciec przed dociera iem górki odrobiną szpachli 😉 jak wyschnie docierasz aż zniknie szpachli i mamy idealnie gładki lakier bez przetarc i refleksow 😉
Zeszlifowac to trzeba bylo srodek rysy , a nie jechac na okolo i nie pedzelkiem tylko czyms plaskim najlepsza jest lopatka od bierek....a co do wielkosci rysy to klocek wielkosci pudelka zapalek czemu taki kloc?no ale co kraj to obyczaj :)👍
Pytanie może z d..y mam, wypełniam rysę bazą dwa trzy razy aby powstała lekka górka,na ową górkę nakładam klar ,czy podczas szlifowania nie zedrę klaru aby zniwelować górkę z bazy bo nie kumam nie w ząb , pozdrawiam szczerze ekipę umiecie prowadzić i zainteresować tematem.hejka
Witam, nie rozumiem jednej rzeczy. Dlaczego po nałożeniu np. 3 warstw bazy Mateusz kładzie od razu klar a nie najpierw szlifuje bazę do równego i dopiero potem nakłada klar?? Dajcie znać Panowie, czemu to tak a nie inaczej??
@@dorotamacurzen7265 dlatego można bez wymiany tlenkiem ceru poprawić jej jakość. Nikt nie mówi o całkowitym pozbyciu się rys. Błotnik przedni też można wymienić a nie tracić czas na zaprawki.
@@StoRm7-777-7 Wg. mnie wszystko zostało zdjęte. Zgodnie z poradnikiem rysę wypełniamy bazą aby było jej więcej bo będzie ściągana papierem i polerką. Czyli mamy nadto bazy i jeszcze dokładamy klar, i dalej przy szlifowaniu wg. mnie zdejmujemy cały klar i potem bazę aby było na równo z oryginalnym lakierem. Mogę sobie to tłumaczyć że klar wiąże z lakierem bazowym "wnika w niego" i coś tam zawsze go zostanie albo inaczej i taka zaprawka będzie np. trwalsza niż gdyby była sama baza?
Miłośnicy, mówicie że ta pasta Tempo jest do lakierów lekkościernych. Co to znaczy? Gdzie mogę się dowiedzieć czy mój lakier jest lekkościerny. Bonusowe punkty za informacje czy / skąd się dowiedzieć czy lakier w Seat Leon 3 jest tym 'gorszym' lakierem wodnym, czy może te gorsze lakiery wodne to mit?
Panowie rada na przyszłość nie używamy w takich przypadkach taśmy papierowej a np taśmy izolacyjnej ciężej ją przetrzeć... Druga rada do tego typu zaprawek nie używa się pędzelka tylko fluid pen łatwiej, szybciej i przyjemniej... Jeszcze szlifowanie takie aby "wygładzić" wgłębienie po rysie ... Czyli szlifujemy środek rysy i obrzeża
Czy możecie wyjaśnić, dlaczego klarem lakieruje się zaprawkę kiedy jeszcze wystaje prawie... a może ponad milimetr nad powierzchnią lakieru, a potem szlifuje i poleruje to wszystko?
Lakier bezbarwny w tym przypadku jest kompletnie bez sensu bo i tak został całkowicie zeszlifowany Co do różnych kolorów wymienianych w komentarzach to nie ma większej różnicy bo nakładając bazę nawet ciśnieniowo można wieloma manewrami zmienić jej finalny odcień a co dopiero robiąc to pędzlem - ale fakt że ze srebrnej zrobi się czarnowata Co do szlifowania to można się czepiać szerokości klocka choć ja bardziej bym się czepił jego stanu - są tanie i dobre nowego typu Zaś co do samego szlifowania to Panowie potestujcie sobie patent ZE SZPACHLÓWKĄ NITRO Szpachlówka NITRO jest jak pasta do zębów i nawet w takiej tubce w różnych kolorach w zależności od producenta Jest to produkt jednoskładnikowy i dość szybko samoschnący To stary patent na ścinanie zacieków Jak jest zaciek/syf/owad/itd a w Waszym przypadku ten nadmiar bazy to gdy będzie już sucha to twardą stalową szpachelką nałóżcie szpachlówkę NITRO dookoła tego co chcecie ściąć szpachlując po prostu po tej bazie czy zacieku Po odczekaniu aż wyschnie a nie schnie długo spokojnie szlifujcie to na normalnym nowym twardym klocku i nic nie musicie w czasie szlifowania sprawdzać ponieważ szpachlówka jest kolorowa i widać kiedy zeszlifuje się do zera Chodzi o to że ta szpachlówka chroni lakier dookoła tego co chce się wyciąć Gdy szpachli nie będzie już widać to znaczy że syfu czy tego nadmiaru bazy już nie ma a lakier dookoła tego co było wycinane jest prawie nie ruszony - w tym oryginalna morka
Jak to wyglada na jasnych lakierach srebryn ,biala perla , ok na koncu jest odpowiec na moje pytanie , czyli kicha bo myslalem ze na srebrnym bedzie latwiej .
nie wiem czy przy lakierach samochodowych jest podobnie, ale przy drewnie jak idziesz z gradacją do góry, to nie powinieneś zwiększać o więcej niż 50%... Wy tutaj przeskoczyliście z 2500 na 5000, ale widzę, że tempo później ogarnęło kuwetę ;)
zastanawia mnie jedno - po co dawać aż tyle bazy do wypełnienia tej rysy (żeby zrobić "górkę", którą zamierzasz potem zebrać - to wiadomo), potem smarować to klarem, a dopiero po wyschnięciu tego wszystkiego zabierać się za szlifowanie tego na równo... skoro z bazy już miałeś "górkę", to żeby ją zniwelować, musisz zestrugać cały ten klar, ktłrym pomazałeś to wszystko z wierzchu, tak? czy czegoś nie kumam w tej koncepcji?
A ciekawe jakby wymieszać bazę razem z klarem i tym zalać zaprawkę. Nie wiem czy tak się da i czy się nie zetnie coś ale może być fajny efekt. Sam gdzieś u siebie spróbuję 🙂
Numatic George. Kupiłem ze 2 lata temu, używam często w autach na handel i jestem bardzo zadowolony. Zero problemów (odpukać) i spisuje się też w domu. Nie używam już domowego odkurzacza, bo George to Sasha Grey wśród odkurzaczy. Moc ssania bez porównania większa niż w odkurzaczach na myjniach czy stacjach. Poza tym nie jest przekombinowany - przygotowanie do prania, czyszczenie po praniu - miodzio. 2 minuty i już.
Panowie takiej fuszerki to nawet ja nielubianemu bym nie odwalił. Czego się dowiadujemy, że kładziemy klar a potem go ścieramy i walimy do tego tempo . to po co ten klar ? Bzdura. po drugie dowiadujemy się że zaprawki i tak widać i robi się tylko po to aby woda nie brała , totalna bzdura . Zaprawkę kładziemy tak aby nie musieć lakierować a efekt końcowy ma być nie widoczny koniec. Zaprawki kładzione w moim starym wolwiaczku nawet nie były widoczne bo po co inaczej to robić ? sztuka dla sztuki? Nie jest to dobra reklama waszych usług. PS wy nie widzieliście głębokiej rysy.
Jest ryzyko że uszkodzimy lakier dookoła zaprawki wieć proponuje co jakiś czas wytrzeć miejsce i prysnąć bezbarwnym całe miejsce. Da nam to jakiś bufor grubości bezpieczeństwa na orginalnym. lakierze.
Panowie lakierowałem element, wyszlo super tylko lakier bezbarwny na sam koniec dal du*y. Polecicie jakiś dobry jakosciowo lakier bezbarwny z połyskiem?
i po co tyle porad, które i tak generują tak wiele prac, nie wypełnia się rysy na równo , bez matowania w rysę wlewa się jedną warstwę bazy poprzez igłę do zastrzyków(można ją jeszcze nieco zgnieść na ostrzu ,oczywiscie baza rozcięczona co najmniej 2:1),następnie delikatnie po przeschnięciu p1500 na twardym podłożu ( może być kawałek plastikowej packi) delikatnie zbieramy nadmiar w obrębie rysy(przy wprawnym pociągnięciu iglą nic nie wychodzi poza ryse),po wyschnięciu czyscimy rysę delikatnie ekstrakcyjną ,nalewamy bezbarwny w igłę ,wypełniamy ryse na 2 warstwy z lekką górką , i dopiero wtedy po kilku godzinach p1200 nastepnie p2000 szlifujemy na równo , obszar naprawy jest zminimalizowany i ryzyko przetarcia bezbarwnego wokół rysy najmniejsze ,żadnych łat wokół rysy z bezbarwnego , grubość lakieru nie powiększona .
Troche pizda wyszła panowie, zamieniliście białą rysę na ciemną rysę, jaki był w tym sens ? Nie pasuje mi ten moment w którym już wypukła baza jest pokrywana klarem i później szlifujecie to do zera co powoduje usunięcie całkowite wcześniej położonego klaru xD takie 1,5h poszło sie ebać. Fajny materiał, ale chyba tutaj wkradł się błąd z tym klarem, ja bym zeszlifował do równa baze i wtedy położył klar i równał go na tyle ile to możliwe z resztą klaru na elemencie, na koniec polerka i rysa powinna zniknąć. Czysto teoretycznie.
Trzeba mieć coś z głową żeby bazą wyjechać wyżej ponad lakier, i na to klar, który zedrzeć trzeba do zera przy równaniu powierzchni... Jestem hydraulikiem, ale zrobił bym to lepiej, ogólnie syf i tyle...😂
Zaprawkę da rade zrobić tak aby jej nie było widać.
1.Dajemy bardzo ostrym pędzelkiem bazy na rysę , tak aby nie wychodziło za brzegi.
2. Delikatnie szlifujemy papierem do uzysakania gładkiej pow (ścieramy nadmiary jeżeli coś się nadlało).
3. Jeżeli sie przetarliśmy paczaj p1 (i powtarzamy szlifowanie, powierzchnia musi być matowa.)
4. kładziemy szeroko bezbarwny.
5.Szlifujemy do uzyskania gładkiej pow.
6.polerujemy. :)
Nie uzyskasz gladkiej powierzchni. Kladac baze i szlifujac na rowno, w tym momencie masz gladka powierzchnie. Jesli nalozysz klar to juz gladkiej powierzchni ni bedzie tylko minimalna gorka tam gdzie polozyles bezbarwny :)
@@Thorgal_04 na gładko bazę a bezbarwny na rowno
Dokładnie. Mi przy okazji usuwania szkody w jednym sieciowych punktów znanej marki chłopaki zrobili gratis zaprawkę na odprysku o wielkości 5 mm na 5 mm. Około. Nic nie widać. Także można to zrobić. Tutaj niestety wyszło to kiepsko.
Gratuluje, zeszlifowałeś klar ktory nalozyles na ryse i nie tylko, zeby dobrze to zrobic to trzeba nałożyć kilka warstw bazy na ryse, zeszlifować ją do równa, od 1000 do 2500 wodnym papierem, ładnie wszystko odtłuscic, nalozyć klar, i zlikwidować przejscia klaru przez matowanie i polerowanie.
Nie jestem lakiernikiem i znam takie podstawowe rzeczy
.th-cam.com/video/pq-vQHQEUFs/w-d-xo.html . ,.th-cam.com/video/3bs4eRtUvfA/w-d-xo.html .../???/.....KIEDY PRZYJDĄ PODPALAĆ POLSKĘ - POWIEDZMY RAZEM STOP...
Dobrze piszesz zgadza sie
Oglądam drugi film tego typu i myslę.... na huj oni ten bezbarwny kładą jak i tak go ścina z bazą.
Ogladajac to od razu chcialem wlasnie to samo napisac. Nalozyles klar na gore tylko po to zeby go calego zjechac. Nie dosc, ze dolozyles sobie pracy to jeszcze bez sensu.
Witam wszystkich fanow programu i prowadzacych. Uwazam zeby zrobic prawidlowo wypelnienie po rysie trzeba zeszlifowac baze natomiast po tym polozyc bezbarwny.Lakieruje auta 26 lat z tad wiedza moja w tym temacie.Pozdrawiam
Jeśli po nałożeniu bazy jest górka i tego się nie wyrówna to po nałożeniu lakieru powierzchniowego i zeszlifowaniu może być tak że zeszlifuje się lakier i odkryje bazę, a to jest błąd. Czyli kolejność taka jak napisałeś.
@@dron2849 Potwierdzam, prawidłowo podczas lakierowania elementu, lakier bezbarwny kładziemy przed całkowitym wyschnięciem lakieru bazowego nie szlifując go, natomiast w momencie kiedy robimy zaprawkę, należy wpierw wyrównać bazę, a dopiero po tym zabiegu po odtłuszczeniu nałożyć lakier bezbarwny(klar) i wtedy po pełnym wyschnięciu szlifować itd. Dokładnie z tego powodu należy to robić, o którym napisałeś. Łatwo przebijemy się do bazy i trzeba znowu się bawić, bo odcień będzie się różnić.
a jakim papierem szlifować bazę? 3000 czy jednak lepiej 5000?
@@malinowyjoe Uzyj do szlifowania 800 na wode,jak wyruwnasz base coat to osusz i wypelnij braki w rysie i powtorz jesli chcesx zrobic to naprawde dokladnie. Pisz jesli potrzebujesz porad,pomoge.
zapomnialem o waznej kwestii,uzyj do tego jakiejs kostki chodzi o plaska powieszchnie podczas szlifowania to ni przetrzesz kliru
Bardzo dobra robota. Tym bardzie w dwudziestp kilku letnim pojeździe, gdzie wartość lakierowania elementu przekracza 50 % wartości pojazdu. Wiadomo ,że w nowym samochodzie taka akcja była by gorsza do przełknięcia.
Robie podobnie ale ja używam cieńszego pędzla bo gdzie taką łopatą chłopie :D mniejszego bloczka też z papierem 2500 potem używam traizact 3000 3m
Potem pasta cartec zielona lub 3m na powietrznej mini polerce TEX no i żółta pasta finish. Nie proponuję flat ować lakieru przed nałożeniem farby ponieważ to już schodzisz z grubości lakieru szczególnie na starym aucie trzeba bardzo z tym uważać.
Wyszlo niezle ale jak moge cos podpowiedziec to najlepiej baze nakladac wykalaczka pod oswietlona lupa potem nie trzeba tyle szlifowac i mniejszy ryzyko przetarcia lakieru.
Są fajne takie "igiełki" z dozownikiem do zaprawek. Używałem i fajnie ;) Moim zdaniem baze powinniscie doprowadzić papierem najpierw do równego i potem na to cieniutko klaru ;)
Dokladnie, o tym samym pomyslalem. Na poaczatku Baza lekko papierkiem do wyprowadzenia na zero a dopiero pozniej bez barwny
witam, mam pytanie. Po co się daje klar przed szlifowaniem papierem 2500 czy 5000?
Świetne 😁 przyda się bo sąsiad mi gnój jeden gula dostał i rysnal mi . Na parkingu teraz prywatnym stoi. Bo nie wiem co mam z robić a stać przy samochodzie nie mam czasu. Ale przyda się na tą rysie jedna , dziękować 😊👍
Dziwię się ,że materiał nie został jeszcze usunięty i zastąpiony prawidłowym wykonaniem jak sugerują ludzie w komentarzach
super, nie jest tak zle, najwazniejsze ze zabezpieczone przed ruda.
Wyszło super. Pozdrawiam.
Git, w najbliższym czasie swoje 3 ryski parkingowe postaram się ogarnąć 🙃 czarny lakier😁
Czekałam na ten odcinek! Dzięki!
Bardzo przydatny i mądry poradnik krok po kroku szacunek
No właśnie nie , fuszerka straszna. Wyżej ktoś napisał że starł cały klar i źle to zrobił . Jak ktoś chce samemu sobie zrobić to nie w ten sposób . jak ktoś chce byle jak , to poradnik odpowiedni
Chętnie bym zobaczył filmik jak usunąć rysę na srebrnym metaliku.
Bardzo prosto, taką rysę można usunąć TYLKO lakierując ponownie element pistoletem, bo pędzelkiem czy patyczkiem otrzymasz zupełnie inny kolor. Niestety tego typu "fachowcy" o takich rzeczach nie mówią i pokazują zaprawki na kolorach solidowych....
Na chłopski rozum nie zrobisz nigdy na srebrnym tak jak na np tym filmie albo nw butelkowym zielonym niestety, srebrne lakiery sa ładne póki sie nic nie stanie
Na końcu filmu Chłopaki mówią że na jasnych lakierach nie uzyskamy takiego efektu szczególnie na srebrnym
@@ukasziwanicki6222 Wiem, oglądałem do końca ale i tak bym chciał zobaczyć jak to wygląda w rzeczywistości. Może spróbuje samemu coś pokombinować w tym temacie. Wiem że jasne lakiery są ładne ale do czasu kiedy nie trzeba robić jakiejś korekty.
Musisz napylić strukturę na podkładzie żywicznym, najlepiej aerografem. I to jest tylko baza. Nakładanie klaru to podobny proces, jednak inaczej się to wykańcza. Lakiery strukturalne są trudne w naprawach punktowych głównie ze względu dostępności narzędzi w małej skali. Gdybyś powiększył małą rysę np x5 to przestrzeń do działania będzie ogromna, jednak narzędzi nie znajdziesz, aby precyzyjnie obrobić tą powiększoną przestrzeń. Najmniejszy pędzelek jest zbyt ogromny, a nawet i dysze aerografów też stają się w takiej mikroskali mało precyzyjne. A trzeba jesze pamiętać aby naprawić podkład, który chroni blachę, następnie bazę i dopiero klar. Dużym problemem jest wyprodkowanie bazy matalika w najbardziej zbliżonym odcieniu do punktu który mamy do naprawy. W różnych miejscach mamy inny odcień bazy i to też stanowi problem przy naprawach punktowych. NAprawa punktowa jest o wiele trudniejsza od naprawy całego elementu, oczywiście mając na uwadze najlepszy efekt końcowy.
Najlepszy jest pędzelek do robienia wzorków na hybrydach ;) To jest taka igiełka z włosem
Sprawdziłem sposób działa tylko ze miałem odprysk 💪💪💪 dzięki za naukę
Wyszło super :) Trzeba też zwrócić uwage na to że po pierwsze my wiemy gdzie ta rysa była więc na tym obszaże się skupiamy,po drugie w tym miejscu lakier jest idealnie lśniący ze względu na polorowanie względem reszty auta a no i po trzecie taka naprawa kosztuje ułamek ceny jaka wziąl by lakiernik :) Znajomemu w tamtym tygodniu gośc za malowanie błotnika przód w Peugeot 207 powiedział 750 zł a tutaj jakie koszta naprawy z 50 zł ?
Nikt Ci tego nie zrobi za 50 zł.
@@ChooczPL O Boże, za sam materiał... Chyba logiczne że samemu to trzeba zrobić.
Ja czekam na odcinek z podklejeniem podsufitki bo nie wiem jak mam się zabrać do tego u siebie w aucie pozdrawiam i czekam na kolejne odcinki a może i nawet dzieje wlogi 🤔😉😉
Na razie przyczep na szpilki na pewno wygodniej będzie niż na głowie ją trzymać ;)
klasa ...mam porysowany lekko bo bede probowal swoich mozliwosci ciekaw jestem na priusie srebrnym bedzie widac
Fajny ciekawy odcinek. Pozdrawiam!
Nie mylisz sie disel 1992. Od wielu lat pracuje w lakierni. Takie zaprawki po prostu nic nie dają. Można próbowac mieszać baze z klarem, ale musi to być normalny klar dwuskladnikowy. Taki ze spraya zbyt szybko schnie.
No i zajebista robota✌
Fajny odcinek i pozdrawiam
ja mam pytanie. Czy uzywajac bazy i zalewajac cala ryse tą oto baza a pozniej malowanie klarem nie jest bez sensu? przy szlifowaniu i usuwaniu nadmiaru na rowno scieramy praktycznie caly klar ktory dodalismy na koniec takze pozostanie sama baza chyba ze sie myle
Dokładnie to samo pomyślałem
też to samo zauważyłem, według mnie to trochę średnio się przygotowali, bo uważam, że powinno się nałożyć jedną warstwę bazy, zeszlifować nadmiar, a potem parę warstw klaru, aby uzupełnić rysę i wyprowadzić na równo (teoretycznie nie powinno się szlifować bazy, ale w zaprawce nigdy nie uda nam się idealnie zostawić cienkiej warstwy bazy w samej rysie), a jeśli chodzi o efekt finalny, to w sumie po jednej warstwie bazy, by był on lepszy wg mnie, ponieważ lakier by był lekko jaśniejszy niż przy 2 warstwach, a tak czy siak, baza to tylko daje nam kolor, którego warstwa ma być jak najcieńsza, a klar zabezpiecza to, ale co ja tam wiem, jakiś chłop z internetu, który pisze komentarz
@@figafiga1725 efekt finalny jest taki że widać bazę bez klaru
@@disel1992 nie no, może coś tam Klaru w samej rysie zostało, chociaż przy tak grubej podwójnej warstwie bazy, masz 100 procentową rację, finał to zapełnienie bazą
O tym samym pomyślałem
Szybciej i bezpieczniej było to przeleciec przed dociera iem górki odrobiną szpachli 😉 jak wyschnie docierasz aż zniknie szpachli i mamy idealnie gładki lakier bez przetarc i refleksow 😉
Zeszlifowac to trzeba bylo srodek rysy , a nie jechac na okolo i nie pedzelkiem tylko czyms plaskim najlepsza jest lopatka od bierek....a co do wielkosci rysy to klocek wielkosci pudelka zapalek czemu taki kloc?no ale co kraj to obyczaj :)👍
Srebro nie wyda tak fajnie :)
Pytanie może z d..y mam, wypełniam rysę bazą dwa trzy razy aby powstała lekka górka,na ową górkę nakładam klar ,czy podczas szlifowania nie zedrę klaru aby zniwelować górkę z bazy bo nie kumam nie w ząb , pozdrawiam szczerze ekipę umiecie prowadzić i zainteresować tematem.hejka
Zastanawia mnie po co nakłada się klar na nie zeszlifowaną "górkę" skoro trzeba o zedrzeć i tak?
Witam, nie rozumiem jednej rzeczy. Dlaczego po nałożeniu np. 3 warstw bazy Mateusz kładzie od razu klar a nie najpierw szlifuje bazę do równego i dopiero potem nakłada klar?? Dajcie znać Panowie, czemu to tak a nie inaczej??
Bo sie nie zna
Dlatego tak robi bo potem jest więcej komentarzy.
Dobra robota !
Bardzo ciekawy i przydatny materiał
Panowie zróbcie regeneracje porysowanej szyby. Pokazcie jak odświeżyć szyby żeby wyglądały jak nowe. Super odcinek pozdrawiam
Co zrobić? Rysa to ubytek w szkle, żeby ją zlikwidować trzeba by zeszlifować całą powierzchnię szkła, chyba 100 razy taniej wymienić szybę.....
@@dorotamacurzen7265 dlatego można bez wymiany tlenkiem ceru poprawić jej jakość. Nikt nie mówi o całkowitym pozbyciu się rys. Błotnik przedni też można wymienić a nie tracić czas na zaprawki.
Zajebista robota 👍
Ja podczas docierania zaprawki oklejam taśmą bezbarwną cieniutką. Do okoła zaprawki. I śmiało dociskam wtedy aby wyciapać ją.
Dobrze się was ogląda i nie chodzicie w okularach przeciwsłonecznych ...
TEMPO zawsze na propsie.
Dobre chłopaki :)
Jeszcze brakuje odcinka jak naprawić łuszczący się lakier
Nie rozumiem po co klar? Czy nie został on zdjęty papierem 2.5k?
Baza nie powinno się wyrównywać na zero powinno być lekkie wgłębienie, które zalewa się klarem wtedy się szlifuje i efekt jest lepszy ....
Klar sie tylko przycina a nie ściera całkiem
Dla mnie to tez głupota, bez sensu proces
a jak myślisz po co klar jest na aucie? :) zgodze sie z tym natomiast ze wiekszosc jego została zdjeta papierem, nic na to nie poradzisz
@@StoRm7-777-7 Wg. mnie wszystko zostało zdjęte. Zgodnie z poradnikiem rysę wypełniamy bazą aby było jej więcej bo będzie ściągana papierem i polerką.
Czyli mamy nadto bazy i jeszcze dokładamy klar, i dalej przy szlifowaniu wg. mnie zdejmujemy cały klar i potem bazę aby było na równo z oryginalnym lakierem.
Mogę sobie to tłumaczyć że klar wiąże z lakierem bazowym "wnika w niego" i coś tam zawsze go zostanie albo inaczej i taka zaprawka będzie np. trwalsza niż gdyby była sama baza?
Miłośnicy, mówicie że ta pasta Tempo jest do lakierów lekkościernych. Co to znaczy? Gdzie mogę się dowiedzieć czy mój lakier jest lekkościerny. Bonusowe punkty za informacje czy / skąd się dowiedzieć czy lakier w Seat Leon 3 jest tym 'gorszym' lakierem wodnym, czy może te gorsze lakiery wodne to mit?
to jest PASTA LEKKOŚCIERNA do każdego rodzaju lakieru, ewentualnie wchodzą w grę też różne pasty, które stosuje się pod dany kolor karoserii.
Panowie rada na przyszłość nie używamy w takich przypadkach taśmy papierowej a np taśmy izolacyjnej ciężej ją przetrzeć... Druga rada do tego typu zaprawek nie używa się pędzelka tylko fluid pen łatwiej, szybciej i przyjemniej... Jeszcze szlifowanie takie aby "wygładzić" wgłębienie po rysie ... Czyli szlifujemy środek rysy i obrzeża
Ladne zabawki czy tez sprzet do pracy. Pozdrowienia.
Czy możecie wyjaśnić, dlaczego klarem lakieruje się zaprawkę kiedy jeszcze wystaje prawie... a może ponad milimetr nad powierzchnią lakieru, a potem szlifuje i poleruje to wszystko?
Mega fajny odcinek 😀💪👊
Well done 👏🏻
Mi pasuję
Dzięki za filmik
Pozdro 👊🏻
Pp0
Dobry Wieczór mam pytanie czy na srebnym lakierze da się to zrobić samemu?? Ktoś mi chyba nazłość zarysował gwoździem Pozdrawiam Proszę o odpowiedzieć
Ja tak robilem i jak juz bylem przy koncu usueania-szlifowania tej naniesionej gorki to wszystko z tej rysy wypadlo ... co zrobilem zle?
Dzięki za info
Super wyszło. Skorzystam z porady bo niestety ktoś mi pod marketem zrobił rysę na drzwiach. Dzięki za dobre rady. Pozdrawiam
Lakier bezbarwny w tym przypadku jest kompletnie bez sensu bo i tak został całkowicie zeszlifowany
Co do różnych kolorów wymienianych w komentarzach to nie ma większej różnicy bo nakładając bazę nawet ciśnieniowo można wieloma manewrami zmienić jej finalny odcień a co dopiero robiąc to pędzlem - ale fakt że ze srebrnej zrobi się czarnowata
Co do szlifowania to można się czepiać szerokości klocka choć ja bardziej bym się czepił jego stanu - są tanie i dobre nowego typu
Zaś co do samego szlifowania to Panowie potestujcie sobie patent ZE SZPACHLÓWKĄ NITRO
Szpachlówka NITRO jest jak pasta do zębów i nawet w takiej tubce w różnych kolorach w zależności od producenta
Jest to produkt jednoskładnikowy i dość szybko samoschnący
To stary patent na ścinanie zacieków
Jak jest zaciek/syf/owad/itd a w Waszym przypadku ten nadmiar bazy to gdy będzie już sucha to twardą stalową szpachelką nałóżcie szpachlówkę NITRO dookoła tego co chcecie ściąć szpachlując po prostu po tej bazie czy zacieku
Po odczekaniu aż wyschnie a nie schnie długo spokojnie szlifujcie to na normalnym nowym twardym klocku i nic nie musicie w czasie szlifowania sprawdzać ponieważ szpachlówka jest kolorowa i widać kiedy zeszlifuje się do zera
Chodzi o to że ta szpachlówka chroni lakier dookoła tego co chce się wyciąć
Gdy szpachli nie będzie już widać to znaczy że syfu czy tego nadmiaru bazy już nie ma a lakier dookoła tego co było wycinane jest prawie nie ruszony - w tym oryginalna morka
Zwykła cienka taśma pakowa zrobi to samo bez żadnego cudowania ze szpachlą. Polecam film.
th-cam.com/video/09sTGSI4G0U/w-d-xo.html
Jak to wyglada na jasnych lakierach srebryn ,biala perla , ok na koncu jest odpowiec na moje pytanie , czyli kicha bo myslalem ze na srebrnym bedzie latwiej .
witam, mam pytanie. Po co się daje klar przed szlifowaniem papierem 2500 czy 5000?
A może by film zrobić jak sobie poradzić z zaciekami na lakierze ?
dobra robota
nie wiem czy przy lakierach samochodowych jest podobnie, ale przy drewnie jak idziesz z gradacją do góry, to nie powinieneś zwiększać o więcej niż 50%... Wy tutaj przeskoczyliście z 2500 na 5000, ale widzę, że tempo później ogarnęło kuwetę ;)
Bardzo fachowa robota panowie.
W sklepie modelarskim też można dostać mega cienkie pędzelki
na tym kolorze bys z walka pomalowal i nie bedzie widac. moze zaprwka na srebrnym metallic?
zastanawia mnie jedno - po co dawać aż tyle bazy do wypełnienia tej rysy (żeby zrobić "górkę", którą zamierzasz potem zebrać - to wiadomo), potem smarować to klarem, a dopiero po wyschnięciu tego wszystkiego zabierać się za szlifowanie tego na równo... skoro z bazy już miałeś "górkę", to żeby ją zniwelować, musisz zestrugać cały ten klar, ktłrym pomazałeś to wszystko z wierzchu, tak? czy czegoś nie kumam w tej koncepcji?
A ciekawe jakby wymieszać bazę razem z klarem i tym zalać zaprawkę. Nie wiem czy tak się da i czy się nie zetnie coś ale może być fajny efekt. Sam gdzieś u siebie spróbuję 🙂
Miłośnik detalingu nie oparł by się o własny samochód , nie mówiąc już o siadaniu z kolegą na błotniku auta klienta .
No i elegancko, super to wyszło 👍 mam pytanie, czy wyjdzie też taka zaprawka z malutkiego lakieru do zaprawek kupionego pod kolor?
Może jakby zrobić na koniec po tym wszystkim polerke woskiem koloryzujacym to by ta zaprawka w ogóle nie było widoczna
Dzięki.
Jeżeli mi wytłumaczycie po co nakładaliście lakier bezbarwny na zaprawkę by następnie go "zetrzeć" papierem, to będę wdzięczny?
Też mnie to zastanawia. Coś tam wiedzą chłopaki ale nie do końca
Co zrobić przed tymi czynnościami jeżeli rysa jest do blachy?
Kurła u mnie sąsiedzi kiedyś robili zaprawki specjalnymi kredkami do lakierów xD
Jak mam być szczery to nie spodziewalem się takiego efektu. Swietna robota 👌👌👌
Super
Noo... wstydu nie ma :) Kierunek jak w każdym GIV zaparowany :D Pozdro !
Panowie a kiedy będzie odcinek o podsufitce bo muszę zrobić u siebie i nie wiem jak trudno będzie.
Zrobicie filmik jak używać odkurzacza piąrącego i jakiej firmy polecacie ?
Numatic George.
Kupiłem ze 2 lata temu, używam często w autach na handel i jestem bardzo zadowolony.
Zero problemów (odpukać) i spisuje się też w domu. Nie używam już domowego odkurzacza, bo George to Sasha Grey wśród odkurzaczy.
Moc ssania bez porównania większa niż w odkurzaczach na myjniach czy stacjach.
Poza tym nie jest przekombinowany - przygotowanie do prania, czyszczenie po praniu - miodzio. 2 minuty i już.
Powinieneś pierw zeszlifować bazę po tem klar
Panowie takiej fuszerki to nawet ja nielubianemu bym nie odwalił. Czego się dowiadujemy, że kładziemy klar a potem go ścieramy i walimy do tego tempo . to po co ten klar ? Bzdura. po drugie dowiadujemy się że zaprawki i tak widać i robi się tylko po to aby woda nie brała , totalna bzdura . Zaprawkę kładziemy tak aby nie musieć lakierować a efekt końcowy ma być nie widoczny koniec. Zaprawki kładzione w moim starym wolwiaczku nawet nie były widoczne bo po co inaczej to robić ? sztuka dla sztuki? Nie jest to dobra reklama waszych usług.
PS wy nie widzieliście głębokiej rysy.
Witam czy możecie nakręci. Odcinek o poletkach bezprzewodowych czy da radę takimi poletkami zrobić coś?? Chodzą na allegro od 120zl
A skad można wziąć taką zaprawkę z kolorem danego samochodu. Mam bardzo nietypowy kolor samochodu. Obawiam sie problemów z tym zqiazanych
Jest ryzyko że uszkodzimy lakier dookoła zaprawki wieć proponuje co jakiś czas wytrzeć miejsce i prysnąć bezbarwnym całe miejsce. Da nam to jakiś bufor grubości bezpieczeństwa na orginalnym. lakierze.
Interesujące zrobiłem dość głęboko rysę,czy użyć szpachli?
👍👍👍
Na ciemnych lakierach wystarczy wymieszać bazę z bezbarwnym 1:1 i wyjdzie fajnie
Tak właśnie robią lakiernicy + odrobina utwardzacza
Panowie lakierowałem element, wyszlo super tylko lakier bezbarwny na sam koniec dal du*y. Polecicie jakiś dobry jakosciowo lakier bezbarwny z połyskiem?
Genialne chlopaki
i po co tyle porad, które i tak generują tak wiele prac, nie wypełnia się rysy na równo , bez matowania w rysę wlewa się jedną warstwę bazy poprzez igłę do zastrzyków(można ją jeszcze nieco zgnieść na ostrzu ,oczywiscie baza rozcięczona co najmniej 2:1),następnie delikatnie po przeschnięciu p1500 na twardym podłożu ( może być kawałek plastikowej packi) delikatnie zbieramy nadmiar w obrębie rysy(przy wprawnym pociągnięciu iglą nic nie wychodzi poza ryse),po wyschnięciu czyscimy rysę delikatnie ekstrakcyjną ,nalewamy bezbarwny w igłę ,wypełniamy ryse na 2 warstwy z lekką górką , i dopiero wtedy po kilku godzinach p1200 nastepnie p2000 szlifujemy na równo , obszar naprawy jest zminimalizowany i ryzyko przetarcia bezbarwnego wokół rysy najmniejsze ,żadnych łat wokół rysy z bezbarwnego , grubość lakieru nie powiększona .
Hej czym rozcieńczyć
@@jesteszmiana5915 ale bazę czy bezbarwny?
Troche pizda wyszła panowie, zamieniliście białą rysę na ciemną rysę, jaki był w tym sens ? Nie pasuje mi ten moment w którym już wypukła baza jest pokrywana klarem i później szlifujecie to do zera co powoduje usunięcie całkowite wcześniej położonego klaru xD takie 1,5h poszło sie ebać. Fajny materiał, ale chyba tutaj wkradł się błąd z tym klarem, ja bym zeszlifował do równa baze i wtedy położył klar i równał go na tyle ile to możliwe z resztą klaru na elemencie, na koniec polerka i rysa powinna zniknąć. Czysto teoretycznie.
Jak mieliście ręcznego padzika svizera to pasta tej samej marki doskonale by sobie poradziła
Jaka maseczka do klaru? FFP2 czy chirurgiczna?
Idę rysować moje nowe auto 😁
Witam, można się z wami umówić na takie wyprawki?
Mniej widać rysę więc się opłaca 😉
jakbyś dał klar 2k na wierzch i przepolerował mechanicznie to by nie było śladu :)
Na zdjęciu miniatury filmu jest chyba trochę inny kolor samochodu
Zastanawiam się, czy jest sens dawać klar, skoro potem ściera się go do zera, bo ścierana jest zaprawka na wysokość lakieru
Chyba chodzi o lakier metaliczny.Jak zrobisz najpierw bazę papierem,to lakier będzie ciemniejszy.
Po co dodawać bezbarny na wypukłego gluta? Przecież jak to wyrównasz to tego klaru juz nie ma ?
Ten klar to chyba nie potrzebny. I tak już krawędzie zasmarowane bazą.
Trzeba mieć coś z głową żeby bazą wyjechać wyżej ponad lakier, i na to klar, który zedrzeć trzeba do zera przy równaniu powierzchni... Jestem hydraulikiem, ale zrobił bym to lepiej, ogólnie syf i tyle...😂
Hejka miłośnicy
Rysa jak rysa, ale co z tą na przedramieniu?
Warto.