Jesienne odchwaszczanie zbóż 2024. Kiedy zwalczać miotłę i chwasty dwuliścienne? e-pole

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 34

  • @epole_kanal
    @epole_kanal  6 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    Jeżeli chcecie zobaczyć film o zwalczaniu wyczyńca i stokłos jesienią, kliknijcie w link poniżej:
    th-cam.com/video/SatYm_rENII/w-d-xo.html
    Oficjalna premiera na kanale w przyszłym tygodniu!

  • @annalesniowska4360
    @annalesniowska4360 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

    Panie Pawle obiecał Pan zrobić film o tym jak czytać badania gleby, również metodą ogrodniczą, jakie powinny być zawartości makro i mikroelementów w glebie zasobnej, lekkiej, ciężkiej itp

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  3 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      Wszystkiego naraz nie zrobię, ale dziekuje za przypomnienie ⚘️ :)

  • @samiwidzicie6274
    @samiwidzicie6274 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

    Witam. Jesienne odchwaszczanie pszenicy ozimej. Główne chwasty to bodziszek, przytulia i place ostrożnia, mleczu. Jednoliścienne tylko chwastnica i włośnica z którymi ozimina sobie radzi. Jakie rozwiązanie polecacie przy uwzględnieniu jesiennego zabiegu?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

      Ostrożeń i mlecz? To jakieś pole z uproszczeniami uprawowymi, że już są na polu? Jak masz bodziszki i przytulie to obydwa rozwiązania z Arylexem będą dobre (Quelex lub Elipris). Jak masz tego bodziszka dużo, to na nich bym opierał ochronę bo są po prostu skuteczne. Czysto teoretycznie ostrozenia dobrze położysz tribenuronem, ale to się praktykuje wiosną, a nie jesienią. Co roku masz z tym problem?

    • @samiwidzicie6274
      @samiwidzicie6274 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

      @@epole_kanal dzięki za odpowiedź. Nowa działka po monokulturze kukurydzy, wiosna posiałem peluszkę i po niej robiłem płytkie uprawki. Bodziszki i przytulia kiełkowały i padały po następnych uprawkach a ostrożeń i mlecz odbijał placami i na nim to wrażenia nie robiło. Pszenica posiana dopiero we wtorek ale skoro po każdej uprawce kiełkowały przytulia i bodziszek a ostrożeń i mlecz wyskakiwały jak by się ze mnie nabijały to mam dużą pewność że jeszcze jesienią wyjdą na wierzch.

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  ชั่วโมงที่ผ่านมา

      @@samiwidzicie6274 jest coraz zimniej, dzień się skraca. Nie zdziwiłbym się, gdyby jednak mlecz i ostrożeń zrobiły sobie przerwe ;)

  • @jezyknh628
    @jezyknh628 4 ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

    Czym zadziałać jesienią na wyczyńca ? Jakieś propozycje ?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

      @@jezyknh628 Zobacz od razu film podwieszony w kalendarzu. Publiczna premiera za tydzień, ale dla uważnych widzów jest do obejrzenia juz teraz :)

  • @kujawski.rolnik9955
    @kujawski.rolnik9955 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    Witam, mam pytanie czy do preparatu Elipris można dodać chlorotoluron w dawce 250g/ha na polach gdzie występuje placowo wyczyniec ?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  3 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      Mała dawka chlorotoluronu, żeby cos dało na wyczyńca. Nawet jako dodatek to tyle co kot napłakał. Raczej nie warto iść w tym kierunku

  • @biniek1993
    @biniek1993 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    A czym opryskać owies ozimy?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  2 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      @@biniek1993 W Niemczech zarejestrowany jest prosulfokarb z małą dawka dff. W PL nie ma żadnych rejestracji na jesień.

  • @tomasz3238
    @tomasz3238 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    W jakiej fazie pszenicy najlepiej zastosować quelex. Czy oprysk na szpilkę zadziała?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  3 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      Między 1, a 3 liściem zbóż. Szpilka to trochę za wcześnie, biorąc pod uwagę, że jeszcze chwasty będą wschodzić. Preparat działa doglebowo-nalistnie, dobrze żeby dwuluscienne kiełkowały i było widać siewki (szczególnie przytulia, bodziszki, chaber - jeżeli masz)

    • @tomasz3238
      @tomasz3238 2 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

      @@epole_kanal dzięki

  • @marcinkowalczyk8650
    @marcinkowalczyk8650 2 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    Ja w kazdym roku staram sie na jesieni zastosowac inne rozwiazanie. W zeszlym sezonie postawilem na mieszaninę prosulfokarb+dff+tribenuron ze wzgledu na samosiewy rzepaku. Rozwiazanie w miare fajne ale na dwoch dzialkach musialem poprawic chabra😮. W tym sezonie dla zmiany substancji bedzie stosowany Elipris w dawce 0,45l i tu mam dylemat co dolozyc na samosiewy rzepaku tribenuron? Czy moze cos innego??

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  ชั่วโมงที่ผ่านมา

      @@marcinkowalczyk8650 najtańszy sulfonylomocznik, który prawnie możesz zastosować na jesień ;) 😉

  • @ukasz5398
    @ukasz5398 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    Expert met 350g+dff 0,15l+tribenuron 15gr/ha dobra mieszanina na miotłę chabra i bodziszka?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  ชั่วโมงที่ผ่านมา

      @@ukasz5398 Na miotłę bdb, na chabra jak nie będzie odporny na tribenuron to też, najwięcej wątpliwości z bodziszkiem. Jak jest go dużo, to przepusci (jak masz bodziszki, to szukaj herbicydów z Arylexem w składzie, np Quelex Complex Pak).

  • @Adam-w6y2p
    @Adam-w6y2p 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    Duża dawka CTU to ile? 1.000g? 1.500g?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  3 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      1000g i wyżej

  • @gosc147
    @gosc147 4 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    Chaber to prosty chwast stary grandr generatyki 15 gr plus adiuwant .nawet w fazie kloszenia ten chwast zniszczy razem z ostrozniem

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      @@gosc147 Prosty, ale coraz częściej na ten granstar jest odporny (w filmie masz przykładowe zdjecie). Pewnie, że nie wszędzie, i że więcej jest tych pól gdzie działa, ale to zjawisko jest coraz bardziej widoczne.

    • @jerzyrutecki6297
      @jerzyrutecki6297 4 ชั่วโมงที่ผ่านมา +2

      30 lat temu nawet w fazie kwitnienia 5 do 7 gramów tribenuronu, Granstar, zwalczało go pięknie. Ale na większości pół to już historia...

  • @bromar2573
    @bromar2573 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    Dlaczego quelex komplet pack w dawce przewidzianej na jakąś powierzchnię, zastosowany w fazie trzech liści, zawsze przepuszcza mi samosiewy rzepaku, stokłosę, wyke ptasią, trochę maku, owca głuchego i ostrożenia. Czy potrzeba zwiększyć dawkę jakiegoś składnika?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  47 นาทีที่ผ่านมา

      @@bromar2573 Bo nie zwalcza wszystkich chwastow, tym bardziej tj stokłosy, owsa gluchego czy ostrożenia, czyli chwastow które często wschodzą dopiero wiosną (kilkanaście tygodni po zastosowaniu. Zresztą np stokłosy nie ma jak zwalczać). Z samosiewami rzepaku mnie zaskakujesz. Nie miałeś czasem kiedyś rzepaku typu clearfield?

    • @bromar2573
      @bromar2573 37 นาทีที่ผ่านมา

      Nie, uprawiam po rzepaku bezorkowo pszenicę, ale samosiewy rzepaku wschodzą nawet po wiosennej poprawce tribenuronem. A co można dodać i kiedy zastosować, żeby zwalczyć owies głuchy?

  • @gumis2503
    @gumis2503 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

    W tym roku mam nową dzialke w sierpniu poszla talerzowka byl tam juz niezly cherbapol glownie komosa ktora miala okolo 40 cm wysokosci i wysiala kolejne nasiona w polowie wszesnia poszla tam orka wapno uprawa i siew przenzyta 25 września teraz przenzyto szpilkuje a razem z nią ten caly herbapol i ta lebioda wiem ze mróz powinien ja zniszyc chca zastosowac na 2,3 lisc zabieg na chwasty co byscie polecili elipris,qualex boxer a moze bacare trio? Gleba glownie klasa 5 piaszczysta ale od siewu do dziś prawie codziennie pada wiec ziemia wilgotna a to sprzyja rozwojowi chwastow,mysle o tej bacarze albo boxerze dodam ze na innych dzialkach 3 lata z rzedu stosowalem qualex i bylem bardzo zadowolony w tym roku chcielem cos zmienic i dac ta bacare bo nie stosowałem nigdy metrobuzyny a ponoc ma byc w niedlugim czasie wycofana co byscie mi doradzili.

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  2 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      Jeżeli to były inne działki, i nie ma ryzyka, że w krótkim czasie na tym samym polu będziesz stosował ten sam lub podobny produkt to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby poszedł Quelex jeżeli się sprawdził :) albo Elipris (z dodatkiem lub bez jakiegoś tribenur.). Bacara Trio jest ok, ale jest ryzyko, ze przepusci chabra i bodziszka (pytanie czy masz?). A Boxer z czym? Bo na pewno nie solo.

    • @Chiro3C6
      @Chiro3C6 2 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

      ​@@epole_kanal ja bym tak quelexa nie polecał. Na każdym polu przytulia mi po nim wyszła na wiosnę. Tam gdzie poszło trinity czyściutko do żniw

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  ชั่วโมงที่ผ่านมา

      @@Chiro3C6 W jakiej fazie jechałeś Quelexem? Trinity stosuje się wcześnie po wschodach (szpilka-1 liść), Quelexa bardziej na 2-3 liść. Nie pojechałeś nim za szybko? Arylex bardzo dobrze zwalcza przytulię, ale działa na nią nalistnie (a dff jest mniej w Quelexie niż w Trinity, więc nie utrzymał przytulii jeżeli zastosowany był zbyt wcześnie). Widziałem ten herbicyd na wielu polach, i mogę tylko powiedzieć, że to jedno z najbardziej równych i skutecznych rozwiązań. Trinity też jest ok, ale szczególnie na ciężkie gleby i na stosowanie zaraz po siewach. Jakbyś miał np. chabra to by Ci przepuścił, z makami też jest różnie, szczególnie jak jest sucho (dużo roboty robi pendimetalina, a ona lubi wilgotną glebę).No i z miotłą tak różnie. Znać swoje gleby/pola i dobierać rozwiązania - to jest podstawa.

    • @Chiro3C6
      @Chiro3C6 53 นาทีที่ผ่านมา +1

      @@epole_kanal Trinity stosuje się na 3-4. Pomyliłeś chyba z expertem. Jechałem wszystko na 3 liść. Quelex szedł na polach po rzepaku jako, że bierze właśnie samosiewy rzepaku

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  43 นาทีที่ผ่านมา

      @@Chiro3C6 @Chiro3C6 Zgodnie z etykietą 2-4 lisc, ale patrząc na skład ma wybitnie doglebowy (pendimetalina, CTU, dff). Ale gleby masz bardziej cięższe, prawda?