heat pipe, uzyski kwiecień maj. porównanie plaskich i próżniowych. które kupić.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 79

  • @Popcorny-pw2uj
    @Popcorny-pw2uj 2 หลายเดือนก่อน +1

    Super odcinek, już dawno takiego szukałem.

    • @FREERIND
      @FREERIND  2 หลายเดือนก่อน

      Mam już sporą wiedzę z heat pipe, do jesieni biedzie przed sezonem będzie super.

    • @FREERIND
      @FREERIND  2 หลายเดือนก่อน

      Kupiłem kolejne 2 pompy, 2 elektrozawory trojdrogowe i kilka elementów jeszcze

  • @wojciechgrzenkowicz2763
    @wojciechgrzenkowicz2763 3 หลายเดือนก่อน +1

    Dużo tego masz,ale twój notatnik najbardziej mnie ucieszył ,fajne to

    • @Popcorny-pw2uj
      @Popcorny-pw2uj 2 หลายเดือนก่อน

      Dokładnie, mnie też właśnie ten notatnik najbardziej zaciekawił.
      Znajdę go gdzieś w całości na jakimś filmie żeby było wyraźnie widać cyferki?, chciałbym sprawdzić ile uzysku było w okresie zimowym z samych płaskich kolektorów.

  • @henrykzajac4129
    @henrykzajac4129 ปีที่แล้ว +2

    Problemem jest możliwość dowolnej konfiguracji systemu.
    Nawet po przegrzaniu > 200 Celsiuszy nic się nie będzie działo(Sterowniki Rotex/Daikin przed 2010), jeżeli mamy odpowiednio duże naczynie przeponowe(podstawowy błąd lokalnych "znafców" systemów solarnych) i nie musi to być zrzucanie awaryjne (po przekroczeniu T alarmowej), jednak wszystkie dostepne proste sterowniki na polskim runku maja taki parametr obowiązkowy.
    Oczywiście automatyka i rolety jest rozwiązaniem najlepszym.....

  • @henrykzajac4129
    @henrykzajac4129 ปีที่แล้ว +2

    Można użyć oleju zamiast mieszanki glikolowo-wodnej w systemie. Bardzo dobrze zniesie wysokie temperatury, wieksze naczynie przeponowe (50L, 100L) i nie ma potrzby zrzutów ciepła. Tylko już gorzej może być przy -30 C. Olej będzie miał niższe napięcie powierzchniowe niż woda. Można dobrać odpowiedni, choć cena nie będzie niska.....

    • @FREERIND
      @FREERIND  ปีที่แล้ว +1

      W układzie jest ciśnienie 2.5 Bara, glikol dodatkowo ma wyższa temp wrzenia niż woda, plus ciśnienie i daje Ci chyba to 170°C. Jak glikol wrze to tylko ten w kolektorze tam jest 1.5 litra płynu a w całym układzie ponad 30 litrów. Mi prze awarii dogrzało do 180 st gdy załączyłem ręcznie w minute sekund spadło poniżej 100. Wg mnie nie ma potrzeby zrzutu, wystarczy dobry układ sterowania i aplikacja do info o zagrożeniach. Pozdrawiam ‼️

    • @henrykzajac4129
      @henrykzajac4129 ปีที่แล้ว +1

      Wrzenie glikolu propylenowego to jakieś +188Celsiuszy, elylenowego jakieś +198Celsiuszy,
      woda przy 2.5Bara będzie przechodzić w parę przy około +128Celsiuszach.
      Przy wiekszym naczyniu przeponowym (50L do około 60-90rur).
      Nie powinno się nic rozszczelnić nawet jak będzie powyżej 200 stopni na kolektorze.
      W zależnośći od długości trwania tego przegrzania, np glikol propylenowy, może przechodzić w kwas mrówkowy, który też wyparuje, mamy obecność tlenu (z wody i rozpuszczonego w wodzie).
      Czyli po długich wysokich przegrzaniach będzie następowała degradacja glikolu.
      Olej nie bedzie miał tego problemu.
      Drugi problem to przegrzewanie samego kolektora, degradacja uszczelek EPDM, uszczlnień silikonowych, pasty termicznej itd.
      Według mnie nie ma co pozornie oszczędzać i obowiązkowo instalować rolety.
      Nie muszą być nowe, ale one dodatkowo ochronią (zamknięte na noc/opady śniegu) rury przed zaszronieniem, co przekłada się na straty energi, na początku grzania nastęnego dnia.
      Oczywiście poza osłoną kiedy jest burza, grad, lub gdy dzieci sąsiada strzelają z procy po zmroku....
      Takie tam przmyślenia.....
      @@FREERIND

    • @FREERIND
      @FREERIND  ปีที่แล้ว

      @@henrykzajac4129 żeby to działało na oleju ro rury fi 40mm pompa do obiegu 2KW. Pomysł dobry i bezpieczny ale układ nie wykonalny

    • @henrykzajac4129
      @henrykzajac4129 ปีที่แล้ว +1

      Faktycznie z przekrojem rur jest problem do rozwiązania. NIe jest to jednak aż tak duży problem. Wystarczy spokojnie rura DN25 jako gówny element. Rury DN20 spokojnie do 90 rur prózniowych, grupa 2-12l/min też ok(np z pompą Grundfos UPM3 solar 15-75 PWM). Nie musi kręcić się za szybko, tylko, oczywiści wtedy izolacja przewodów powinna być lepsza niż standard.
      Dobrze jest przewymiarować także wymiennik ciepła (weżownice, wymiennik płytowy), który odbiera energię z systemu solarnego. Dłuższa wymiana=dłuższy czas w wymienniku, to wiekszy uzysk energetyczny....Oczywiście koszty, miejsce w kotłowni(zwykle za mało), czas na przeróbki....są zawsze wyzwaniem.
      Wiadomo, że standard to DN16 i kiepskie izolacje, z baniekiem 300L z czarnej stali i eletrodami (Mg, Ti), których się nie wymienia/servisuje na czas, bo to jest system stworzony na lato, nie na zimę, obliczony na okres trwania gwarancji, niestety.....@@FREERIND

    • @FREERIND
      @FREERIND  ปีที่แล้ว

      @@henrykzajac4129 jeżeli chodzi o wymiennik to ja mam zbyt dobrego odbioru, za mała moc jeszcze 1 bufor 300 litrów i byłoby w miarę. Wiem że obecnie delta u mnie to tylko 5 st zdecydowanie za mało.

  • @kkoowwaal12345
    @kkoowwaal12345 ปีที่แล้ว +1

    Brawa dla pana 👍👍👍

  • @pablobiały
    @pablobiały ปีที่แล้ว +2

    Masz na dachu 36rur. Do tej pory miałem do bufora 300l podłączony pięć weglowy i solary. Dziś miałem 70 stopni na wodzie. Żeby woda się nie zagotowała puszczem wodę aby szła do pieca. Zakładam gaz i teraz piec gazowy będzie grzał ale nie będę miał jak schłodzić wodę w bojlerze. Myślę nad kupieniem 18otulin 60/9mm x 2metry i latem zasłaniać. Ktoś ma inny pomysł oprócz rolet.

    • @FREERIND
      @FREERIND  ปีที่แล้ว +1

      Zrób tak żeby kolektory zawsze grzały wodę a piec gazowy ewentualnie dogrzewal wodę. Nie ma sensu wywalać całego układu i tracić kasę na gaz. Musi się dać to połączyć szeregowo. Najpierw Solary potem piec gazowy. Pozdrawiam ‼️

    • @pablobiały
      @pablobiały ปีที่แล้ว +1

      @@FREERIND solary mam podpięte pod dolną wężownice, gaz będzie w drugą wężownice na górze bojlera gdzie grzał wodę piec na węgiel. Zasłaniać rury latem mogę plandeka ale przy dużych wiatrach to ja pozrywa dlatego myślę o otulinie 18szt to 150 zł chyba że znajdę inny sposób.

    • @FREERIND
      @FREERIND  ปีที่แล้ว +1

      To super, przecież wspomagać CWU możesz przez cały rok a latem nie zużywać gazu. Do tej pory kolektory przegrzewaly Ci się ❓jaki jest bojler pojemność. 32 rury x 120 wat to jakieś 4kw Mocy. Pozdrawiam ‼️

    • @pablobiały
      @pablobiały ปีที่แล้ว +3

      Nie przegrzały się jeśli pilnowałem. Teraz jak temperatura wody w moim 300l buforze dochodzi do 70c to grawitacyjnie idzie na piec i 2 grzejniki. Jak jadę na wczasy tak zostawiam i nic się nie dzieje. Jak temperatu spada do 50c to zamykam zawór na piec i grzeje wode.Pompka od solarów aktualnie na 3 biegu. Solary mam chyba 12lat i raz wymiana glikolu była. Kilka razy się przegrzały bo prądu nie było lub czasem czujnik temperaty coś odwala i daje alarm i wtedy nie ma obiegu.

    • @FREERIND
      @FREERIND  ปีที่แล้ว

      @@pablobiały też miałem czujnika awarie doszło do 170 stopni, ale na szczecie to tylko 5 litrów jest w kolektorach a 30 ponad w układzie. Mam aplikacje jak coś się dzieje to mam alarm w telefonie i mogę ręcznie załączyć lub coś zrobić pod warunkiem że jest prąd i internet. Ten patent z otulinie jest ok. Tyko zastanawiam się nad tym czy ma to jakieś wskazania bo widzę że u mnie słabo grzeją czerwiec lipiec

  • @rp8260
    @rp8260 ปีที่แล้ว +3

    Z tymi uzyskami to poszalales! Policz to na kartce a zobaczysz ze to lipa. 80kwh za dzien? Masz 400 litro do ogrzania. Gdybys od 0C do 100C zagrzal ta wode to bys potrzebowal tylko 45kwh.

    • @FREERIND
      @FREERIND  ปีที่แล้ว +2

      A wiesz ze grzejnik w łazience pracuje cały czas, wiesz że czujnik temp jest przy kolektorach, piec CO oddaje ciepło w komin wiesz że strata od kolektora do bojlera to jest ok 5st.C Twoje 45kw jest czysto teoretycznie praktycznie 30% może więcej gubi się na przesyłaniu ciepła, kiedyś liczyłem że 8 rur pracuje na pokrycie strat.

    • @rp8260
      @rp8260 ปีที่แล้ว +2

      @@FREERIND ja mam prawie 12m2 płaskiego pod kątem 70. I grzeje 1250L i w listopadzie z 30 do 80 dogrzewa oba zbiorniki bez problemu w sloneczny dzień. 50-60 kwh i tyle cały dom 250m bierze gdy średnia temperatura dobowa jest 0 stopni. To albo masz coś skopane, bo tyle strat nie może być o których mówisz. Oba bufory tracą 2,5 stopnie na dobę gdy są nieużywane! I więcej strat nie widzę u siebie, bo bufor rozprowadza cieplo a nie za pośrednictwem kotła. Załóż ciepłomierz to zobaczysz u siebie nie 80kwh a połowę mniej.
      Jakiej mocy masz ten grzejnik?

    • @FREERIND
      @FREERIND  ปีที่แล้ว +1

      Mój 1 bojler jest GALMET on jest super nie traci ciepła, ten który był do solarow traci 20 stopni od 23 do 6 rano. Rury solarne są ciepłe a nawet gorące taka to izolacja przypominam że cały układ solarny jest z projektu UE. Jakość materiałów jest tragiczna stąd takie straty. Gdy grzałem piecem to tego nie widziałem. Teraz wszystko wychodzi. Żadne rury w kotłowni nie są dobrze zaizolowane tylko mają fabryczna pseudo otulinie. Muszę to nagrać jeszcze raz w słoneczny dzień.

    • @oneferrdek3346
      @oneferrdek3346 ปีที่แล้ว +2

      @@FREERIND ciepło właściwe wody 4200j/kg . 0-100 stopni wychodzi bez strat dokładnie 46,66 kWh . A na bank nie grzejesz od zera stopni wody . Ale widać że masz wszystko nie poizolowane . Więc straty są potężne . Bo przy 100 kWh + bufor powinien być 2000 litrów 175kwh( 20-95 stopni )
      Do grzania domu dać do beczkę 20m3 i latem nagrzać

    • @FREERIND
      @FREERIND  ปีที่แล้ว +1

      @@oneferrdek3346 wszędzie podkreślam i widzę jak inni dodatkowo to wszystko ocieplają, do zimy izolacje dam, teraz to i tak tyle ciepła nie trzeba. Pozdrawiam ‼️

  • @grzegorztoczek6497
    @grzegorztoczek6497 2 หลายเดือนก่อน +1

    czy w rurach miedzianych kolektorów próżniowych jest czynnik chłodniczy?

    • @FREERIND
      @FREERIND  2 หลายเดือนก่อน +1

      Tam jest ciesz która nie zamarza i paruje w niskich temperaturach (obniżenie ciśnienia) głównie to alkohol, szybko się nagrzewa paruje leci do góry i oddaje ciepło do szyny skrapla się i ścieka na dół, proces się powtarza. Pozdrawiam ‼️

  • @oneferrdek3346
    @oneferrdek3346 ปีที่แล้ว +1

    Folia lustrzana . Może też być lustro .byle odbijało promienie

    • @FREERIND
      @FREERIND  ปีที่แล้ว +1

      Kupiłem już oryginalne eliptyczne ekrany. Montaż niebawem, trochę większe więc będzie cięcie. Pozdrawiam ‼️

    • @oneferrdek3346
      @oneferrdek3346 ปีที่แล้ว +1

      @@FREERIND w kolektory możesz skupiać promienie z 50m2 na 1m2 . Im więcej tym lepiej byle było gdzie to magazynować

    • @FREERIND
      @FREERIND  ปีที่แล้ว +1

      50m2=50kw mocy 👌

    • @oneferrdek3346
      @oneferrdek3346 ปีที่แล้ว +3

      @@FREERINDbo strategia powinna być następującą .duży bufor grzejesz latem a zimą tylko uzupeniasz straty . To jest łatwiejsze niż szukanie dużej mocy zima w słońcu . Nagrzewanie duzego bufora może trwać nawet miesiąc

    • @henrykzajac4129
      @henrykzajac4129 ปีที่แล้ว

      popieram,
      duży bufor to podstawa.....
      tylko "gdzie go zrobić i koszt" ciągle ten sam problem, dla wszystkich.
      powodzenia@@oneferrdek3346

  • @TomaszZylkaPV
    @TomaszZylkaPV ปีที่แล้ว +1

    Siemanko 😀😀

  • @piotrmitus6484
    @piotrmitus6484 ปีที่แล้ว +1

    Witam. Skąd informacje ze moc jednej rury to 120w?

    • @FREERIND
      @FREERIND  ปีที่แล้ว +1

      Bo tyle wychodzi z obliczeń, czytałem artykuł. Sprawność optyczna 94% chyba, 54% sprawność m2. 1000wat /m2 Moje mają tyle. Pomnóż to i wyjdzie

  • @user-zc2lc9ig4f
    @user-zc2lc9ig4f ปีที่แล้ว +1

    Skąd wzioles te kolektory? Jakies namiary

    • @FREERIND
      @FREERIND  ปีที่แล้ว +2

      Swatt Racibórz jest na allegro

  • @keray396
    @keray396 ปีที่แล้ว +1

    Witam, jak się nazywają te ekrany soczewkowe do heat pipe? Czy sprawdziły się?

    • @FREERIND
      @FREERIND  ปีที่แล้ว +1

      Cześć, we wrześniu będę się za to brał. Pozdrawiam ‼️

    • @keray396
      @keray396 ปีที่แล้ว +1

      @@FREERIND super, a możesz podać nazwę tych ekranów?

    • @FREERIND
      @FREERIND  ปีที่แล้ว +2

      Moje są z demontażu, nie są z tego modelu wymagają dociecia. Podejrzewam że są z oryginalnych viessmanna

  • @rosomakup
    @rosomakup ปีที่แล้ว +1

    Nie miałeś problemów ze zagotuje Ci instalacje ?

    • @FREERIND
      @FREERIND  ปีที่แล้ว +1

      Miałem obawy, ale ciężko nawet teraz uzyskać na kolektorach ponad 100st. Może z 5x w tym roku było. Dzisiaj załączę piec i grzejnik 600wat to nie będzie szansy

  • @MartiVW
    @MartiVW ปีที่แล้ว +1

    Witam.Ile ma litrów bufor.

    • @FREERIND
      @FREERIND  ปีที่แล้ว +1

      Tylko 200 litrów, ogólna ilość grzanej wody z piecem CO CWU To jakieś 550 litrów. Oczywiście brakuje jeszcze 1 bufora. Szukam na olx w swojej okolicy ale nic nie trafia się z 2 wezownicami i ponad 200 litrów.

    • @oneferrdek3346
      @oneferrdek3346 ปีที่แล้ว +1

      @@FREERIND bufor to ocieplona beczka. Kup po gazie ,paliwie po cysternie po czym chcesz . Ocieplić
      To odrazu mowie kup coś dużego to ma małe straty . Albo uspawaj lub daj do uspawania. Wyjdzie cię materiał + robocizna . I będzie bezobsługowo tanio i dlugowieczne ogrzewanie) pozdro

  • @luki3130
    @luki3130 ปีที่แล้ว +1

    jakiej pojemności masz bufor ?

    • @FREERIND
      @FREERIND  ปีที่แล้ว +1

      Bufor jest mały 200 litrów, nadwyżkę obecnie kieruję prosto w basen czerwiec zamknął się z zyskiem 2280kwh

    • @luki3130
      @luki3130 ปีที่แล้ว +1

      @@FREERIND a co robisz jak woda osiaga te 100 C ?

    • @FREERIND
      @FREERIND  ปีที่แล้ว +1

      Bojler max nagrzał się do 85, od 9 rano załączony jest obieg wody z ogrzewania basenu i przy takim odbiorze ciepła nie zauważyłem problemu

    • @luki3130
      @luki3130 ปีที่แล้ว +1

      @@FREERIND miałeś sytuację przegrzania kolektorów ?

    • @FREERIND
      @FREERIND  ปีที่แล้ว +1

      Tak w kwietniu doszło do 160 stopni bo bojler się nagrzał i wyłączył się obieg pompki kolektorów, po załączeniu pieca i oddaniu ciepła wrócił system do normy. Alarm włączył się z przegrzania kolektora, byłem wtedy poza domem ale zdalnie uruchomiłem pompkę tą od basenu z tym że wtedy była do pieca skierowana. Pozdrawiam ‼️

  • @amixo1
    @amixo1 ปีที่แล้ว +1

    Cena jak poszukasz to jest nie dużo wyższa bo jak kupiłem leżaki magazynowe nowe 24 rury za 1200 zl a za 300 zł gość dorzucił mi resztę czyli pompkę wymiennik ciepła i sterownik Rurowy grzeje do 50 w pochmurne dni kiedy na płaskich pasz tyle co na dworze Wydajnościowo na pewno w słońcu latem płaskie są wydajniejsze ale w skali roku pracują tylko 5 miesięcy

    • @FREERIND
      @FREERIND  ปีที่แล้ว +1

      Tak jak mówiłem, płaskie tylko na lato

    • @gepardchester6495
      @gepardchester6495 ปีที่แล้ว +1

      Amixo 1 płaskie tyło 5 miesięcy w roku gdyż takie stratyprzez szybe są , że ie są w stanie się podgrzać ?

    • @amixo1
      @amixo1 ปีที่แล้ว +1

      @@gepardchester6495 W płaskich masz emisje wsteczną i nie wykorzystujesz pełnego pasma widmowego a więc nawet przy 25 * na zewnątrz i zachmurzeniu kolektor nie pracuje W próżniowych możesz mieć -5 i pochmurne niebo gdzie za chmurami jest słońce i gotuje wodę w rurze

    • @FREERIND
      @FREERIND  ปีที่แล้ว +2

      Tej zimy od stycznia miałem już to podłączone uzyski były ale bardzo słabe, ale gdy wyszło słońce to od razu było grzanie. Rury nie stygną i nie tracą ciepła, będą pracować przy niskich temp oby tylko było słońce. Dlatego kupiłem rury mimo ich ceny. Liczę na słoneczna jesień i zimę. Pozdrawiam ‼️

    • @amixo1
      @amixo1 ปีที่แล้ว +4

      @@FREERIND Robiłem z 15 lat temu taką wielką instalacje 20 szt po 24 rury do grzania dużego basenu przed domem Latem woda jak w łaźni a zimą niewiele trzeba było piecem dogrzewać Klient zadowolony Parę lat temu byłem sterownik naprawić a tak to bezawaryjne

  • @zygix1
    @zygix1 ปีที่แล้ว +1

    Daj linka do tych ekranów

    • @FREERIND
      @FREERIND  ปีที่แล้ว +1

      Kupiłem wszystkie, oferta zakończona, używki z Germanii.

    • @zygix1
      @zygix1 ปีที่แล้ว +1

      @@FREERIND pod jakim hasłem szukałeś takich luster ?

    • @FREERIND
      @FREERIND  ปีที่แล้ว +1

      Dziwnie zabrzmi ; "heat pipe" w Google i później grafika jak zobaczyłem odpowiedni obraz to już byłem w domu 😆

    • @henrykzajac4129
      @henrykzajac4129 ปีที่แล้ว +2

      to normalna terminologia światowa do tej technologii, :)
      a dokładnie są to reflektory, lub ekrany odbijające do rur próżniowych, czyli technologii "heat pipes"@@FREERIND

    • @FREERIND
      @FREERIND  ปีที่แล้ว +2

      Heat pipe to jest ta miedziana rurka wewnątrz tej szklanej. Wewnątrz tej szklanej jest aluminiowy radiator który pomaga przekazać ciepło z wewnątrz tego termosu do heat pipe. A ekrany o których mowa to są lustra odbijające światło które wpada na tył i jest odbijanie dodatkowo doswietlajac tył rury.

  • @Amadeusz-es3rv
    @Amadeusz-es3rv ปีที่แล้ว +1

    Jaki wielki boiler i bufor

    • @FREERIND
      @FREERIND  ปีที่แล้ว +1

      Oba mają po 200 litrów

    • @Amadeusz-es3rv
      @Amadeusz-es3rv ปีที่แล้ว +2

      @@FREERIND to ładnie gotuje glikol nie wyrzuca ci glikolu

    • @FREERIND
      @FREERIND  ปีที่แล้ว +1

      Ciśnienie plus glikol to 150st trzeba

    • @lukaspulut3162
      @lukaspulut3162 ปีที่แล้ว +1

      @@FREERIND przy takich temperaturach degraduje się glikol