Wczesną wiosną ruszam z tematem. Bardzo dużo wiedzy wchłonąłem dzięki Twoim filmom. Planuję 3 ule Dadant docelowo, kupię na początek 2 odkłady z dobrego źródła i dodatkowo będę próbował złapać rój 🙂. Mam wiele hobby więc nie będę miał czasu na więcej rodzin. To jest bardzo ciekawa pasja.
U mnie jeszcze daleko do tej siły Dopiero wczoraj pszczoły wyleciały na całego. Jest trochę czerwiu (około 2ramki w każdym ulu) Młodej pszczoły jeszcze bardzo mało. Gęsto obsiadają tylko jakieś 3-4 ramki, ale zdaję sobie sprawę że większość poza ulem przy pracy. Nie wiem czy to taka charakterystyka regionu (zachodnia Lubelszczyzna), ale drugi rok z rzędu pszczoły mają bardzo mozolny start. Za to takie pożytki jak lipa akacja wrzos i ostatecznie nawłoć wychodzą mistrzowsko. Czy wiesz czym to może być spowodowane?
Ludzie mają pewne nawyki i wydaje mi się że tą uwagę można było sobie odpuścić. Człowiek robi dobrą robotę przekazuję cenne informacje i za to należy podziękować....😀
Mam pytanie ponieważ w tym roku założyłem pasiekę mam 13 lat i dzisiaj zrobiłem dokładny pszeglat rodzin i rodnia jest zalana nakropem wierzbowym i matka niema gdzie czerwiec czyli mogę jusz dawać nadstawkę bo umnie na Podlasiu to pełno wiesz o rośnie
2 ปีที่แล้ว +3
Na filmie widać jakie powinny być rodziny aby dostać nadstawkę.
Jeszcze raz jestem wdzięczny za te filmiki dużo się dowiedziałem ale mam jedno pytanko czy można przewozić rodziny pszczele w połowie kwietnia na pozytki
ปีที่แล้ว
Ogólnie to rodziny można przewozić w każdej chwili. Nie ma zakazu przewożenia przed połową kwietnia.
Tobie tak ładnie zawsze po zimie wyjedzą pokarm z gniazda, czy również musisz usuwać plastry z zimowym pokarmem, aby nie zanieczyścić nim rzepakowego miodu? Pytam, bo na filmach zawsze mówisz ramka skrajna z pokarmem (i tak jest), dalej czerw, susz itd. Nie widać u Ciebie pozostałości po zimie.
2 ปีที่แล้ว +3
Jeśli w jakieś rodzinie jest za dużo pokarmu, to jest on usuwany. Staram się karmić pszczoły na zimę tak aby nie było za dużo ani za mało pokarmu.
takie pytanko > w ulu ma być zawsze żelazny zapas ok 5kg pokarmu, skąd pewność, że to co ląduje w nadstawce nie pochodzi z tego zapasu? często na filmach pszczelarze pokazują wiosną, że pszczoły noszą wodę do rozrzedzenia pokarmu i błyszczy się on w ramkach - czy nie jest on przenoszony do miodni? np kiedy matka potrzebuje miejsca do czerwienia?
2 ปีที่แล้ว +3
@@tryhuma Mam 100% pewność, że nie jest to pokarm z plastrów. Dodatkowo matka ma jeszcze dużo miejsca do czerwienia. Przed postawieniem nadstawek przygotowuje się rodziny tak aby nie doszło do zafałszowania miodu. Pozdrawiam.
@ i to jest temat na kolejny film, jak przygotować rodzinę do zbioru wierzb, klonu i ogólnie bardzo wczesnych pożytków od strony właśnie możliwości zafałszowania miodu pokarmem zimowym.
@ nie sugeruję, że to jest pokarm z plastrów, tylko chodzi mi właśnie o to przygotowanie - jak to robić żeby mieć właśnie 100% pewności, że samemu nie zafałszowuje się miodu? jakie zabiegi trzeba wykonać? z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie
Witam, mam pewien problem przed 2 ulami obok siebie leży sporo martwych pszczół większość ma wysunięte języczki, a po ściśnięciu odwłoka wypływa ciemna maź, prawie jak przepalony olej, zapach kwaśny co to może być?
Widzę, że zastosowano kratę odgrodową z folii. Słyszałem, ale nie zauważyłem tego u swoich pszczół, że prawdopodobnie tego typu kraty uszkadzają skrzydełka pszczołom, lub zupełnie obrywają przy przechodzeniu. Z tego względu podobno lepsze są metalowe. Czy ktoś takie zjawisko zauważył, potwierdzicie lub zaprzeczycie? Za wszelkie informacje z góry dziękuję.
Nie zauważyłem, raczej nie przeciskaja się na siłę żeby sobie same te skrzydełka urwaly, obciely, jak masz obawy to stronę w która prasa wycisnela otwory możesz przeszlifowac.
@@robsonrobson4008 Dziękuję za informację. Dobry pomysł. Wprawdzie dotykałem opuszkami palców obu stron kraty ale nie wyczułem ostrych krawędzi. Po prostu za gruba skóra na palcach.
Cześć. Takie pytanie: widzę że od razu dajesz kartę odgrodowa i nie pozwalasz matce zaczerwic środkowych ramek. Czy nie lepiej jest zostawić na jakiś czas matkę sama sobie ile zaczerwi to zaczerwi A potem dać kartę? Zawsze to więcej pszczoły w ulu
2 ปีที่แล้ว +1
Każdy ma inny pomysł. Ja nie pozwalam matce na czerwienie w nadstawce.
@ znajomy nawet daje pod korpus gniazdowy miodnie przez co zachęcona matka schodzi na dół i ma przez to na wiosnę 2 korpusy pszczół. Próbowałem to zrobić ale pszczoły mi tylko wyjadly wosk z ramek ...
Potem w nadstawce mogą zrobić mateczniki i się wyroić, a młoda matka nie wyjdzie na oblot bo krata. Oczywiście jak zapomnisz zerwać je po 7 dniach w nadstawce, dodatkowa niepotrzebna robota, o której można zapomnieć i wtedy może być rojenie.
Cześć mam taką prośbę czy byś mógł mnie upewnić w mojej ocenie dziś zrobiłem przegląd rodzin i w jednej jest dużo trutni chodzących i komórek trutowych, czerw zakryte normalny jak bym też widział ale mało czy to oznacza że matka mi ztrutowiala zostaje tylko ja skasować matkie i połączyć to rodzinę
2 ปีที่แล้ว +1
Musiałbym to zobaczyć. Czerw trutowy jest obecny już w rodzinach. Trutnie też zaczynają się pojawiać. Wszystko zależy od tego jak dużo ich jest. Jaka jest proporcja komórek trutowych do roboczych.
Moim zdaniem trutnie to chyba normalna rzecz w tym okresie świadczy o sile rodziny dwa jak są trutnie to pszczoły szybciej się rozwijają, zbierają pyłek i nektar 🙂 jak pierwsze pokolenie się wygryzie to następne można kasować. Pozdrawiam
Czy zdarza Ci się w Twoim rejonie dać po dwie półnadstawki ? Przed rzepakiem też zapewne robisz miodobranie, czy dokładasz połówkę i wirujesz po rzepaku? Czy próbowałeś, zwiększyć gniazdo o półnadstawkę ( bez kraty) i dać kratę jak matka przeleci się po górnych rameczkach i dodać wówczas 2 półnodstawkę. Co tym sądzisz?
2 ปีที่แล้ว +3
Robiłem różne doświadczenia. Obecnie nie pozwalam matce czerwić w nadstawce. Jeśli jest to możliwe to staram się odwirować trochę miodu przed rzepakiem. Jest to jednak rzadkość.
Czy pszczoły mogą przenieść do nadstawki pokarm zimowy z gniazda (zalewając nadstawkę) chcąc zrobić matce miejsce do czerwienia? Czy mogą to pomieszać ze świeżym nektarem?
Trudno powiedzieć z uwagi na zmienną pogodę. Jednego dnia jest 18 stopni a następnego 6. Chciałbym aby wcześniej niż 1.05 nie zakwitł. Pszczoły będą miały więcej czasu na przygotowania.
Skąd wiadomo, że to świeży nakrop a nie pokarm z gniazda gdyby było go tam za dużo i pszczoły zaczęły przenosić?
2 ปีที่แล้ว
Przeglądając rodziny mogę stwierdzić, że pokarmu za wiele nie ma. Dlatego bacznie obserwuję pogodę. Powiedz mi jaką masz pewność, że stawiając nadstawki Twoje pszczoły nie fałszują miodu pokarmem zimowym?
Właśnie dlatego spytałem by mieć większą pewność by pozyskiwać jak najczystszy miód. Choć o 100 % pewności pewnie trudno. W żadnym wypadku nie zarzucam nic Tobie. Mam 2 pierwsze rodzinki z czerwcowych odkładów, zaczynam dopiero i się uczę, więc zadaje pytania doświadczonym pszczelarzom. Jest teraz pora lub się zbliża na dostawianie nadstawek i pewnie niejeden początkujący ma zagwózdkę i chciałby zaradzić przed zafałszowaniem miodu. Dzięki za przekazywanie wiedzy. Pozdrawiam
@ Są, są. Tylko do korpusu o układzie ramek w poprzek wlotka. Byłem zdziwiony, gdy dostałem kiedyś takie korpusy od sujkowskiego. Nie wiem czy ktoś nadal tak pszczoły męczy.
Jeśli dobrze słyszałem, Miałeś MARCYŚ powiedzieć kiedy stawiać nadstawki, tylko że w tym filmiku chyba zapomiałeś.
11 หลายเดือนก่อน
Na filmie pokazuję rodzinę, którą oceniam pod kątem siły. Pokazuję ja od góry, wyjmuję ramki oraz podnoszę korpus gniazdowy, aby pokazać jak wygląda od spodu. Dzięki temu doskonale widać jak powinna wyglądać rodzina, aby postawić na niej nadstawkę. Pokazałem nawet, że jak ktoś się obawia, to może na początku część gniazda przykryć folią. Obejrzyj jeszcze raz cały film w większym skupieniu.
@@kazimierzczapor488 u mnie siedzą na wielkopolskim 12 ramkowym wczoraj połowa dostała po 1/2 nadstawki 4 susz 8 węza niestety tylko trochę suszu też zaczynam dopiero 3 sezon jeszcze wszystkiego brakuje :)) Marcin pozdrawiam :))
pasiekamarcys.pl/
Aż miło się ogląda nie mogę się doczekać swojej pierwszej rodzinki i 👍
Wczesną wiosną ruszam z tematem. Bardzo dużo wiedzy wchłonąłem dzięki Twoim filmom. Planuję 3 ule Dadant docelowo, kupię na początek 2 odkłady z dobrego źródła i dodatkowo będę próbował złapać rój 🙂. Mam wiele hobby więc nie będę miał czasu na więcej rodzin. To jest bardzo ciekawa pasja.
Witam u mnie na pół gwizdka juz kwitnie rzepak Powodzenia wszystkim Pozdrawiam z At
Jakie woj ?, Tak wcześnie ?
U mnie jeszcze daleko do tej siły
Dopiero wczoraj pszczoły wyleciały na całego.
Jest trochę czerwiu (około 2ramki w każdym ulu)
Młodej pszczoły jeszcze bardzo mało.
Gęsto obsiadają tylko jakieś 3-4 ramki, ale zdaję sobie sprawę że większość poza ulem przy pracy.
Nie wiem czy to taka charakterystyka regionu (zachodnia Lubelszczyzna), ale drugi rok z rzędu pszczoły mają bardzo mozolny start.
Za to takie pożytki jak lipa akacja wrzos i ostatecznie nawłoć wychodzą mistrzowsko.
Czy wiesz czym to może być spowodowane?
Hej.
1.Czym odymiasz, że tak ładnie się chowają i długo nie wychodzą?
2. Czy wkładki wylotowe pozostawiasz na stałe w dennicy?
Oglądam każdy filmik ! Super :) jedno co razi to słowo "słuchajcie " xd
Ludzie mają pewne nawyki i wydaje mi się że tą uwagę można było sobie odpuścić. Człowiek robi dobrą robotę przekazuję cenne informacje i za to należy podziękować....😀
Co w tym złego ? 😅
Czy zeszłoroczny susz na którym w pojedynczych miejscach znaleźć można obecność motylicy można w jakiś sposób uratować i później wykorzystać ?
Można
Mam pytanie ponieważ w tym roku założyłem pasiekę mam 13 lat i dzisiaj zrobiłem dokładny pszeglat rodzin i rodnia jest zalana nakropem wierzbowym i matka niema gdzie czerwiec czyli mogę jusz dawać nadstawkę bo umnie na Podlasiu to pełno wiesz o rośnie
Na filmie widać jakie powinny być rodziny aby dostać nadstawkę.
Też mam 13 lat i życzę ci powodzenia
Ja czekam na odkłady ule już gotowe
A kiedy ją zdjąć zaraz po ostatnim miodobraniu u mnie po lipie koniec sezonu
Jeszcze raz jestem wdzięczny za te filmiki dużo się dowiedziałem ale mam jedno pytanko czy można przewozić rodziny pszczele w połowie kwietnia na pozytki
Ogólnie to rodziny można przewozić w każdej chwili. Nie ma zakazu przewożenia przed połową kwietnia.
Tobie tak ładnie zawsze po zimie wyjedzą pokarm z gniazda, czy również musisz usuwać plastry z zimowym pokarmem, aby nie zanieczyścić nim rzepakowego miodu? Pytam, bo na filmach zawsze mówisz ramka skrajna z pokarmem (i tak jest), dalej czerw, susz itd. Nie widać u Ciebie pozostałości po zimie.
Jeśli w jakieś rodzinie jest za dużo pokarmu, to jest on usuwany. Staram się karmić pszczoły na zimę tak aby nie było za dużo ani za mało pokarmu.
takie pytanko > w ulu ma być zawsze żelazny zapas ok 5kg pokarmu, skąd pewność, że to co ląduje w nadstawce nie pochodzi z tego zapasu? często na filmach pszczelarze pokazują wiosną, że pszczoły noszą wodę do rozrzedzenia pokarmu i błyszczy się on w ramkach - czy nie jest on przenoszony do miodni? np kiedy matka potrzebuje miejsca do czerwienia?
@@tryhuma Mam 100% pewność, że nie jest to pokarm z plastrów. Dodatkowo matka ma jeszcze dużo miejsca do czerwienia. Przed postawieniem nadstawek przygotowuje się rodziny tak aby nie doszło do zafałszowania miodu. Pozdrawiam.
@ i to jest temat na kolejny film, jak przygotować rodzinę do zbioru wierzb, klonu i ogólnie bardzo wczesnych pożytków od strony właśnie możliwości zafałszowania miodu pokarmem zimowym.
@ nie sugeruję, że to jest pokarm z plastrów, tylko chodzi mi właśnie o to przygotowanie - jak to robić żeby mieć właśnie 100% pewności, że samemu nie zafałszowuje się miodu? jakie zabiegi trzeba wykonać? z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie
W jakim czasie myślisz że zakwitnie ten rzepak ?
Wszystko zależy od pogody. Najlepiej jak by zakwitł na początku maja. Pszczoły nawet jak są słabsze to zdążą się przygotować.
Witam, mam pewien problem przed 2 ulami obok siebie leży sporo martwych pszczół większość ma wysunięte języczki, a po ściśnięciu odwłoka wypływa ciemna maź, prawie jak przepalony olej, zapach kwaśny co to może być?
Najprawdopodobniej zatrucie odpryskiem.
super!
Witam Marcin czy założyłeś kratę odgrodową pozdrawiam
Wszędzie kładę.
👍👍👍
jaka wentylacja w ulu jest zrobiona ? Bo tutaj widze u góry zasłoniety każdy pajączek .
Wentylacja jest zamknięta. Czekam na stabilizację pogody. Potem powoli będę zwiększał wentylację.
Widzę, że zastosowano kratę odgrodową z folii. Słyszałem, ale nie zauważyłem tego u swoich pszczół, że prawdopodobnie tego typu kraty uszkadzają skrzydełka pszczołom, lub zupełnie obrywają przy przechodzeniu. Z tego względu podobno lepsze są metalowe. Czy ktoś takie zjawisko zauważył, potwierdzicie lub zaprzeczycie? Za wszelkie informacje z góry dziękuję.
Nie zauważyłem, raczej nie przeciskaja się na siłę żeby sobie same te skrzydełka urwaly, obciely, jak masz obawy to stronę w która prasa wycisnela otwory możesz przeszlifowac.
@@robsonrobson4008 Dziękuję za informację. Dobry pomysł. Wprawdzie dotykałem opuszkami palców obu stron kraty ale nie wyczułem ostrych krawędzi. Po prostu za gruba skóra na palcach.
Cześć. Takie pytanie: widzę że od razu dajesz kartę odgrodowa i nie pozwalasz matce zaczerwic środkowych ramek. Czy nie lepiej jest zostawić na jakiś czas matkę sama sobie ile zaczerwi to zaczerwi A potem dać kartę? Zawsze to więcej pszczoły w ulu
Każdy ma inny pomysł. Ja nie pozwalam matce na czerwienie w nadstawce.
@ znajomy nawet daje pod korpus gniazdowy miodnie przez co zachęcona matka schodzi na dół i ma przez to na wiosnę 2 korpusy pszczół. Próbowałem to zrobić ale pszczoły mi tylko wyjadly wosk z ramek ...
Potem w nadstawce mogą zrobić mateczniki i się wyroić, a młoda matka nie wyjdzie na oblot bo krata. Oczywiście jak zapomnisz zerwać je po 7 dniach w nadstawce, dodatkowa niepotrzebna robota, o której można zapomnieć i wtedy może być rojenie.
Cześć mam taką prośbę czy byś mógł mnie upewnić w mojej ocenie dziś zrobiłem przegląd rodzin i w jednej jest dużo trutni chodzących i komórek trutowych, czerw zakryte normalny jak bym też widział ale mało czy to oznacza że matka mi ztrutowiala zostaje tylko ja skasować matkie i połączyć to rodzinę
Musiałbym to zobaczyć. Czerw trutowy jest obecny już w rodzinach. Trutnie też zaczynają się pojawiać. Wszystko zależy od tego jak dużo ich jest. Jaka jest proporcja komórek trutowych do roboczych.
Wyzuc je przed ul.z ramek i na Wlotke załóż kartę pszczoly wejdą A Turynie zostaną
Moim zdaniem trutnie to chyba normalna rzecz w tym okresie świadczy o sile rodziny dwa jak są trutnie to pszczoły szybciej się rozwijają, zbierają pyłek i nektar 🙂 jak pierwsze pokolenie się wygryzie to następne można kasować. Pozdrawiam
Jaką linie Krainki masz
@@KazimierzCzapor Mam w tej chwili różne linie: Prima, Niemka, Celle, G10, H47.
Czy zdarza Ci się w Twoim rejonie dać po dwie półnadstawki ? Przed rzepakiem też zapewne robisz miodobranie, czy dokładasz połówkę i wirujesz po rzepaku? Czy próbowałeś, zwiększyć gniazdo o półnadstawkę ( bez kraty) i dać kratę jak matka przeleci się po górnych rameczkach i dodać wówczas 2 półnodstawkę. Co tym sądzisz?
Robiłem różne doświadczenia. Obecnie nie pozwalam matce czerwić w nadstawce. Jeśli jest to możliwe to staram się odwirować trochę miodu przed rzepakiem. Jest to jednak rzadkość.
@ dziękuję bardzo za podzielenie się informacją. Pozdrawiam z Warmii.
Kiedy pierwszy miód w tym roku będzie można kupić
Zależy od pogody. Myślę, że w drugiej połowie maja.
@ dzięki
Witam skąd materiał genetyczny
Jaka linia krainki według ciebie jest najlepsza - łagodność miodność?, bo widziałem w filmach że trochę ich miałeś
Czy pszczoły mogą przenieść do nadstawki pokarm zimowy z gniazda (zalewając nadstawkę) chcąc zrobić matce miejsce do czerwienia? Czy mogą to pomieszać ze świeżym nektarem?
Mogą przenieść, mogą mieszać.
Czy sprzedaje Pan matki unasiennione,a jeśli tak to w jakiej cenie?
Nie sprzedaje matek.
@ dziękuję za odpowiedź.Swietne filmiki,pozdrawiam.
Czy całą półnadstawke można załadować węzą?
Jak ktoś nie ma suszu, to innego wyjścia nie ma.
Jakiej firmy Uli używasz
To jak myślisz kiedy rzepak wystrzeli?
Trudno powiedzieć z uwagi na zmienną pogodę. Jednego dnia jest 18 stopni a następnego 6. Chciałbym aby wcześniej niż 1.05 nie zakwitł. Pszczoły będą miały więcej czasu na przygotowania.
Skąd wiadomo, że to świeży nakrop a nie pokarm z gniazda gdyby było go tam za dużo i pszczoły zaczęły przenosić?
Przeglądając rodziny mogę stwierdzić, że pokarmu za wiele nie ma. Dlatego bacznie obserwuję pogodę. Powiedz mi jaką masz pewność, że stawiając nadstawki Twoje pszczoły nie fałszują miodu pokarmem zimowym?
Właśnie dlatego spytałem by mieć większą pewność by pozyskiwać jak najczystszy miód. Choć o 100 % pewności pewnie trudno. W żadnym wypadku nie zarzucam nic Tobie. Mam 2 pierwsze rodzinki z czerwcowych odkładów, zaczynam dopiero i się uczę, więc zadaje pytania doświadczonym pszczelarzom. Jest teraz pora lub się zbliża na dostawianie nadstawek i pewnie niejeden początkujący ma zagwózdkę i chciałby zaradzić przed zafałszowaniem miodu.
Dzięki za przekazywanie wiedzy.
Pozdrawiam
Te kraty są do dadanta, ale o innym układzie ramek.
Nie są. One mogą pasować do wielkopolskiego 12 ramkowego.
@
Są, są. Tylko do korpusu o układzie ramek w poprzek wlotka. Byłem zdziwiony, gdy dostałem kiedyś takie korpusy od sujkowskiego. Nie wiem czy ktoś nadal tak pszczoły męczy.
Jeśli dobrze słyszałem, Miałeś MARCYŚ powiedzieć kiedy stawiać nadstawki, tylko że w tym filmiku chyba zapomiałeś.
Na filmie pokazuję rodzinę, którą oceniam pod kątem siły. Pokazuję ja od góry, wyjmuję ramki oraz podnoszę korpus gniazdowy, aby pokazać jak wygląda od spodu. Dzięki temu doskonale widać jak powinna wyglądać rodzina, aby postawić na niej nadstawkę. Pokazałem nawet, że jak ktoś się obawia, to może na początku część gniazda przykryć folią. Obejrzyj jeszcze raz cały film w większym skupieniu.
w takiej sytuacji mozna dostawiać korpusy nie półnadstawki
To ul dadat. Rodnia jest na jednym korpusie.
Rozumiem ja gospodaruje na wielkopolskich pytam czy w takiej sytuacji jak u ciebie mozna dodac odrazu korpus z suszem
@
Nie chciałbym źle doradzić. Lepiej zapytać kogoś kto gospodaruje na ulach wielkopolskich, czy dodanie całego korpusu za bardzo nie wychłodzi gniazda.
Dziękuje@
@@kazimierzczapor488 u mnie siedzą na wielkopolskim 12 ramkowym wczoraj połowa dostała po 1/2 nadstawki 4 susz 8 węza niestety tylko trochę suszu też zaczynam dopiero 3 sezon jeszcze wszystkiego brakuje :)) Marcin pozdrawiam :))