Bardzo fajnie wyjaśnione i dobry suchar na początek, dzięki :), a i fajnie że czasem napomnkniesz, gdzie stosuje się tak jak tutaj tego typu jednostki, bo tego czasem brakuje mi jako początkującemu :). Np. teraz zastanawiam się do czego wykorzystać vmax i vmin:). W każdym razie dzięki :)
Jeszcze jeden całkiem ważny temat jeśli chodzi o 100vw i 100%. Wiele desktopowych urządzeń ma domyślnie widoczny scrollbar (w Macu jest on akurat domyślnie schowany, warto to zmienić w ustawieniach). W przypadku, kiedy ten scrollbar jest widoczny, to dla np. bezpośredniego dziecka roota width: 100vw ≠ width: 100%. Przydatna wiedza chociażby w momencie, kiedy chcemy użyć 100vw w kalkulacjach, a szerokości nam się nijak nie zgadzają ;)
Kurka, widzę jak luźno Ci to idzie, ja zacząłem przygodę z IT 2 tyg temu i jestem na podstawach HTML i CSS, różne odczucia heh. Teoretycznie łatwe bo ogarniam co robisz, ale nie proste bo samemu to ciężko ;P
Trochę niszowy temat :D mogę dać wskazówkę, która zadziała lepiej niż jakikolwiek film. Wydrukuj sobie na kartce A3 (albo 2 x A4) całą mapę skrótów, a do tego potrenuj skróty na pamięć na stronie www.shortcutfoo.com/ - działa cuda :) Nawet warto sobie chociaż na miesiąc kupić premium, opłaca się. A produktywność +100% :P
Ja bym powiedzial, ze px to px tyle ze przegladarki jak i rowniez same systemy operacyjne skaluja widoki w zaleznosci od ustawien systenowych, np. jak sie ma zrootowany smartfon to mozna zmienic skalowanie ekranu na 100% i wtedy przy ekranach rzedu ok. 5 cali i full hd albo 4k mamy skrajnie maly przez co nieczytelny widok. Czyli px to bedzie dokladnie ten pixel jaki jest uzywany do definiowania rozdzielczosci ekranow.
Siemka mam pytanie do jednostek vw / %. Jestem na etapie budowania portfolio, używając vw zauważyłem problem, ponieważ vw nie bierze pod uwagę paska scroll z boku i przez to strona się rozszerzała i pojawiał się poziomy scroll. Więc do których elementów strony powinno używać się vw, a do których raczej będą lepsze % ?
Dla mnie taką "rule of thumb" jest to ze jesli kontener jest na cala szerokosc okna to daje 100% a jesli mniej to korzystam z vw. Ale pewnie są jakieś mądrzejsze podejscia, po prostu dla mnie to dziala ok.
Bardzo fajny odcinek, dobrze wytłumaczyłeś różnice między procentami a vh/vw.Ja mam pytanie dot. elementów ,które uciekają w prawo poza widzialny obszar i pojawia sie scrol dolny i trzeba przewijać.Mimo ,że daje marginy 0 paddingi itd czasem mam takie sytuacje ze tak się dzieje a overflow x hidden nie jest rozwiazaniem ponieważ ucina element.Fajnie jakbyś zrobił o tym filmik i jeszcze mam propozycje coś o rwd np są strony ze jak wchodzisz to glowna sekcja z powitaniem itd zajmuje zawsze 100% wysokosci i szerokości jak taki efekt uzyskać według cb ja jedynie umiem to zrobić w taki sposób ,że dziele strone na sekcje i pierwszej sekcji daje 100%vh i 100%vw i jest wtedy taki efekt.Ciekawy jestem twojego rozwiązania.Filmik o media jak robić tylko rozbudowany a nie podstawy bo takich jest mnostwo a malo co sie mozna dowiedziec i z przykladami w takich tutorialach tez ciezko.Pozdrawiam mam nadzieje ze wezniesz cos pod uwage.
Używałem css grid raptem kilka razy i póki co nie w komercyjnych projektach (wiadomo, wsparcie) ale póki co jestem zdania że jedno i drugie to świetne narzędzia, które pozwalają osiągnąć nieco inny efekt. Jestem fanem flexa i stosuję go niemal wszędzie. Na grida jeszcze chwilkę zaczekam, ale fajnie że najnowsze przeglądarki już go wspierają w 100%
Technicznie rzecz biorąc pixel (px) jest jednostką względną, nie absolutną. Jego określenie szło jakoś, że to rozmiar punktu na ekranie o jakiś tam promieniu (szerokości) widziany z odległości bodajże 30 cm :) Ale na potrzeby designu przyjmowane jest, że to bezwzględna wartość, z uwagi, że wszędzie ów pixel jest zawsze na ekranie taki sam. Gęstość (dpi) tych prawdziwych pixeli (urządzenia) nie ma znaczenia, bo finalnie maja się składać na ten standardowy pixel :) Jakoś tak to szło... piszę z głowy, więc mnie nie cytujcie. :) Wyczytałem to jakieś z 15 lat temu (czyli w erze komputera łupanego :)), a whisky robi spustoszenie w szarych komórkach :)
Witaj! Myślę nad programistyką. Oglądam cie od kilku dni i wielbie twoje odcinki. Nie wiem jak mam podążać ścieżką szkół.. Czy mógłbyś mi powiedzieć swoją historie w jakich szkołach byłeś?
Szkoła nie ma żadnego znaczenia - byłem w najzwyklejszym (raczej słabym) gimnazjum w Słupcy, potem w LO także w Słupcy, które górnolotnym nazwać ciężko. Potem studia - rok kulturoznawstwa, potem całość na dziennikarstwie. I tyle :) A nic z tych rzeczy, o których opowiadam w odcinkach nie nauczyłem się w szkole.
Czemu w3schools jest złe? Czekam na ten kurs css, ogólnie fajnie byłoby zobaczyć proces tworzenia responsywnej strony od 0, np. jakiegoś landing page - tak dla kompletnych juniorów. PS 100 lat!
Ja zawsze mam problem z dobieraniem rozmiarów fontów tak aby dobrze wyglądały na wszystkich ekranach, chętnie posłucham o Twoich praktykach w tym zakresie ;p
Ja bym użył sans-serif i em, rem w kontenerze określonym vh, vw. Margin czy tam pozycjonowanie tych że kontenerów fukcją calc (vh,vw). Pozdrawiam. Plus trzy odpowiedniki stronki pod telefon/laptop/tv (rozdzielczość).
Super odcinek, chyba jaśnie j nie da się tego przedstawić. A z takich ciekawostek to natknąłem się na ciekawe rozwiązanie - clamb(). podsyłam link: www.stevefenton.co.uk/2020/04/css-clamp-the-goldilocks-of-css-math-functions/. jestem ciekawy co o tym sądzisz? pozdro
W jaki sposób mogę zrobić aby strona którą tworzę otwierała się jako localhost na komputerze i przeładowywała się automatycznie gdy tylko nastąpią jakieś zmiany w plikach html/css/js?
Jeśli dopiero zaczynasz i nie masz doświadczenia z takimi narzędziami jak webpack / gulp / npm scripts, to najłatwiej będzie jak zainstalujesz sobie plugin do Visual Studio Code - marketplace.visualstudio.com/items?itemName=ritwickdey.LiveServer
Co do pikseli jeśli dobrze pamiętam, choć nie wiem jak to możliwe, osiągałem mniejszą wartość od 1px przez użycie jakiegoś tam cząstkowego em. Jak to możliwe?
Może się to wydawać banalne ale jestem ciekaw jak od strony kodu wygląda ten Twój testowy layout na ciemnym tle. Udostępnij jeśli jeszcze to gdzieś masz:)
TomekCl są spory bo to zależy od przyjętej konwencji w projekcie. Nie ma na to jednej poprawnej metody. Dlatego nie mowie nikomu co i kiedy ma robić. Dobre poznanie narzedzi prowadzi do ich swiadomego wykorzystania :) i to jest cel tego odcinka.
* nie jest stylem globalnym, tylko uniwersalnym selektorem (w odcinku chyba omyłkowo nazwałem go globalnym), czyli takim który „łapie” wszystkie elementy w DOM i nadaje im jakąś wartość. W tym wypadku jesli np. * { font-size: 20px; } h1 { font-size: 1rem; } to 1rem będzie wynosił 20px ponieważ globalnym selektorem łapiesz także Natomiast jeśli * { font-size: 20px; } h1 { font-size: 50px; } to uniwersalny selektor nie nadpisze wartosci z selektora h1, czyli h1 będzie miał 50px a nie 20px
Dzięki za wyjaśnienie. Tylko pojawia się, drugie pytanie. Skoro określamy jakiś atrybut selektorem uniwersalnym to czy w praktyce (standardzie) warto pisać w stylowanym później selektorze np. , że jego wartość wynosi 1 rem; czy lepiej nie pisać nic?
Są gdzieś jakieś kursy, które są płatne i naprawdę warto w nie zainwestować? Od a do z jak dla debila, najprościej jak się da. Chciałbym opanować wszystko do poziomu wystarczającego, żeby podjąć się pracy i tak mam świadomość, że nie da się tego osiągnąć w 2 miesiące a nauka może potrwać bardzo, bardzo, bardzo długo.
Kiedys mialem zlecenie zeby naniesc poprawki na projekt w ktorym wszystkie (!) elementy mialy font-size oparty o em :/ Niektorzy devi potrafia byc zlosliwi :P
Grzegorz Sieczkowski może zależało komuś na szybkim skalowania tekstów, zmieniając root font można było zmniejszać i powiększać wszystko :) a nie od razu złośliwość :p
Nie mam pojecia co kierowalo autorem kodu, ale napewno bylo z pod ziemi :D Np. jak masz Tytul z duza czescia i klient/account chce zeby powiekszyc Tytul ale reszta zeby sie nie zmienila to sie tego latwo i szybko nie zmieni :P A to najprostszy przyklad. Pelno bylo akcji gdzie zmienialo sie rozmiar fonta a potem okazywalo sie ze gdzies jakis pierdolnik nagle malal do 6px bo w domie byl zagniezdzony w milionowym drzewku :P Brzydkie slowa same sie cisna wtedy ;) em jest fajny, ale trzeba naprawde umiec z niego korzystac i robic to z pomyslunkiem a nie wpierniczac wszedzie jak leci :P
Jestes mistrz. Chociaz sam to wszystko znam to jestem za tym aby eiecej takich materialow ! Nie przestawaj prosze
Wiem ze data ale jestes jedynym youtuberem dzieki ktoremu zrozumialem rem i em dziekuje!
Najśmieszniejsze jest to jak ta wiedza ucieka i dzisiaj miałbym problem z tym żeby to wytłumaczyć przez obejrzenia tego odcinka 😂
Pierwszy raz słyszę o vmin/vmax, zajefajny odcinek. No i sto lat Roman!!1
Niesamowicie przydatny, porządkujący wiedzę materiał. Dobrze wychodzi Ci tworzenie kursów, oby było ich więcej.
Super! Oby więcej technicznych odcinków
Ale odlotowo, mam urodziny w Dzień Programisty! dzięki za to info!
Z resztą za całą resztę informacji - o jednostkach - też dziękuję!
Super filmik. Masz wspaniały dar nauczania, wszystko na spokojnie i rzeczowo. Wielkie dzięki! :D
Bardzo fajnie wyjaśnione i dobry suchar na początek, dzięki :), a i fajnie że czasem napomnkniesz, gdzie stosuje się tak jak tutaj tego typu jednostki, bo tego czasem brakuje mi jako początkującemu :). Np. teraz zastanawiam się do czego wykorzystać vmax i vmin:). W każdym razie dzięki :)
No powiem Ci Roman , im bardziej brnę w tego CSS tym bardziej doceniam te Twoje filmiki. Dobry odcinek.
Widzę też jesteś spod znaku Panny. Pozdrawiam! ;) Mam nadzieję, że uda mi się osiągnąć jako taki poziom zarobkowy w programowaniu. 100 lat!
Udało się?
to tak dla równego rachunku (no i 100 to za mało ;) ) 128 lat w zdrowiu i szczęściu! :)
.hello-roman {
min-age: 100y;
} !!!
Jędrzej Kuszewski piękne życzenia ♥️♥️♥️♥️ dzięki
Takie ciężkie, a tak prosto wytłumaczyłeś, dzięki.
Genialnie zobrazowane, czekam na więcej technicznych.
Jejku! Naprawdę przydatny odcinek!
kocham Cie za ten odcinek! Oby wiecej takich uzytecznych i codziennych rzeczy, pomagasz bardzo.
Jeszcze jeden całkiem ważny temat jeśli chodzi o 100vw i 100%. Wiele desktopowych urządzeń ma domyślnie widoczny scrollbar (w Macu jest on akurat domyślnie schowany, warto to zmienić w ustawieniach). W przypadku, kiedy ten scrollbar jest widoczny, to dla np. bezpośredniego dziecka roota width: 100vw ≠ width: 100%. Przydatna wiedza chociażby w momencie, kiedy chcemy użyć 100vw w kalkulacjach, a szerokości nam się nijak nie zgadzają ;)
Kurka, widzę jak luźno Ci to idzie, ja zacząłem przygodę z IT 2 tyg temu i jestem na podstawach HTML i CSS, różne odczucia heh. Teoretycznie łatwe bo ogarniam co robisz, ale nie proste bo samemu to ciężko ;P
Super, techniczne odcinki zawsze na propsie :D
Ten calc mnie zadziwił :) Już za samo to plusik :)
Wszystkiego najlepszego Roman! ;) jak zwykle petarda!
Roman - może nagrałbyś coś więcej w temacie drukowania, ewentualnie tworzenia dużych pdf w node i react ? : ) Pozdrawiam
Świetny odcinek. Oby więcej takich
Dzieki za odcinek i wszystkiego najlepszego! :)
Super, bardzo mi to pomogło :)
Znowu spóźnione, ale wszystkiego najlepszego :D No i świetny odcinek! :)
Trafiłem przypadkiem, zostanę na dłużej ;)
bardzo użyteczny odcinek. swietnie!
świetny materiał - oby więcej takich :)
SUPER FILM! Dziękuję !
Świetny materiał!
Mega odcinek!
A chciałbyś może zrobić, krótki tutorial z webstormowych skrótów?
Trochę niszowy temat :D mogę dać wskazówkę, która zadziała lepiej niż jakikolwiek film. Wydrukuj sobie na kartce A3 (albo 2 x A4) całą mapę skrótów, a do tego potrenuj skróty na pamięć na stronie www.shortcutfoo.com/ - działa cuda :) Nawet warto sobie chociaż na miesiąc kupić premium, opłaca się. A produktywność +100% :P
Ale w 21:33 mówisz o artykule W3C który miał być w opisie a ja go nie widzę...
hej, w jaki sposob zaznaczasz kilka elementow o tej samej nazwie i zmieniasz im wlasnie nazwe jedoczesnie ?np w 10.57 ?
Co do pikseli i ich wartości cząstkowych, to można nimi naprawić pewne bugi związane z wyświetlaniem.
Super mega odcinek dziki Roman :D
Ja bym powiedzial, ze px to px tyle ze przegladarki jak i rowniez same systemy operacyjne skaluja widoki w zaleznosci od ustawien systenowych, np. jak sie ma zrootowany smartfon to mozna zmienic skalowanie ekranu na 100% i wtedy przy ekranach rzedu ok. 5 cali i full hd albo 4k mamy skrajnie maly przez co nieczytelny widok. Czyli px to bedzie dokladnie ten pixel jaki jest uzywany do definiowania rozdzielczosci ekranow.
jesteś moim bogiem na tym kanale masz prawie wszystko xD
Dobry odcinek. Dzięki
4:56 biało-czerwoni! xd
1:08 - css w czystej postaci :D
Siemka mam pytanie do jednostek vw / %. Jestem na etapie budowania portfolio, używając vw zauważyłem problem, ponieważ vw nie bierze pod uwagę paska scroll z boku i przez to strona się rozszerzała i pojawiał się poziomy scroll. Więc do których elementów strony powinno używać się vw, a do których raczej będą lepsze % ?
Dla mnie taką "rule of thumb" jest to ze jesli kontener jest na cala szerokosc okna to daje 100% a jesli mniej to korzystam z vw. Ale pewnie są jakieś mądrzejsze podejscia, po prostu dla mnie to dziala ok.
Bardzo fajny odcinek, dobrze wytłumaczyłeś różnice między procentami a vh/vw.Ja mam pytanie dot. elementów ,które uciekają w prawo poza widzialny obszar i pojawia sie scrol dolny i trzeba przewijać.Mimo ,że daje marginy 0 paddingi itd czasem mam takie sytuacje ze tak się dzieje a overflow x hidden nie jest rozwiazaniem ponieważ ucina element.Fajnie jakbyś zrobił o tym filmik i jeszcze mam propozycje coś o rwd np są strony ze jak wchodzisz to glowna sekcja z powitaniem itd zajmuje zawsze 100% wysokosci i szerokości jak taki efekt uzyskać według cb ja jedynie umiem to zrobić w taki sposób ,że dziele strone na sekcje i pierwszej sekcji daje 100%vh i 100%vw i jest wtedy taki efekt.Ciekawy jestem twojego rozwiązania.Filmik o media jak robić tylko rozbudowany a nie podstawy bo takich jest mnostwo a malo co sie mozna dowiedziec i z przykladami w takich tutorialach tez ciezko.Pozdrawiam mam nadzieje ze wezniesz cos pod uwage.
100 lat , dobry odcinek, a jak się zapatrujesz na CSS grid vs flexbox.
Używałem css grid raptem kilka razy i póki co nie w komercyjnych projektach (wiadomo, wsparcie) ale póki co jestem zdania że jedno i drugie to świetne narzędzia, które pozwalają osiągnąć nieco inny efekt. Jestem fanem flexa i stosuję go niemal wszędzie. Na grida jeszcze chwilkę zaczekam, ale fajnie że najnowsze przeglądarki już go wspierają w 100%
@@helloroman Dzięki, a tak na marginesie to dobry kierunek te technologiczne odcinki 😉
Czyli dopiero za kolejne 2-3 lata.
Technicznie rzecz biorąc pixel (px) jest jednostką względną, nie absolutną. Jego określenie szło jakoś, że to rozmiar punktu na ekranie o jakiś tam promieniu (szerokości) widziany z odległości bodajże 30 cm :) Ale na potrzeby designu przyjmowane jest, że to bezwzględna wartość, z uwagi, że wszędzie ów pixel jest zawsze na ekranie taki sam. Gęstość (dpi) tych prawdziwych pixeli (urządzenia) nie ma znaczenia, bo finalnie maja się składać na ten standardowy pixel :)
Jakoś tak to szło... piszę z głowy, więc mnie nie cytujcie. :) Wyczytałem to jakieś z 15 lat temu (czyli w erze komputera łupanego :)), a whisky robi spustoszenie w szarych komórkach :)
o co chodzi z tym w3schools? o jakie niepoprawne treści chodzi?
www.webkrytyk.pl/2017/10/29/w3schools-com/
W jaki sposób zaznaczasz i zmieniasz wszystkie .left na .right w 11. minucie? Z góry dzięki!
Monika Szymańska to się nazywa select next occurance
Witaj! Myślę nad programistyką. Oglądam cie od kilku dni i wielbie twoje odcinki. Nie wiem jak mam podążać ścieżką szkół.. Czy mógłbyś mi powiedzieć swoją historie w jakich szkołach byłeś?
Szkoła nie ma żadnego znaczenia - byłem w najzwyklejszym (raczej słabym) gimnazjum w Słupcy, potem w LO także w Słupcy, które górnolotnym nazwać ciężko. Potem studia - rok kulturoznawstwa, potem całość na dziennikarstwie. I tyle :) A nic z tych rzeczy, o których opowiadam w odcinkach nie nauczyłem się w szkole.
Jaki to font w VSC?
Gdzie ten link do strony?
Czemu w3schools jest złe? Czekam na ten kurs css, ogólnie fajnie byłoby zobaczyć proces tworzenia responsywnej strony od 0, np. jakiegoś landing page - tak dla kompletnych juniorów. PS 100 lat!
w3schools nie jest dobrym źródłem wiedzy i nie ma nic wspólnego z w3c. Po wiedzę warto zaglądać na mdn:
developer.mozilla.org/en-US/
Testowałem dzielone px i mam dobry monitor, jest to widoczne tak do 0.5 px. @hello roman :)
dziękuje
Dzięki :)
A co z procentami?
Ja zawsze mam problem z dobieraniem rozmiarów fontów tak aby dobrze wyglądały na wszystkich ekranach, chętnie posłucham o Twoich praktykach w tym zakresie ;p
Ja bym użył sans-serif i em, rem w kontenerze określonym vh, vw. Margin czy tam pozycjonowanie tych że kontenerów fukcją calc (vh,vw). Pozdrawiam. Plus trzy odpowiedniki stronki pod telefon/laptop/tv (rozdzielczość).
Jak to zrobiłeś, że piszesz w 3 miejscach jednocześnie :D ?
Magia 😎 A tak serio to każdy edytor kodu ma funkcję multiple cursors
Super odcinek, chyba jaśnie j nie da się tego przedstawić. A z takich ciekawostek to natknąłem się na ciekawe rozwiązanie - clamb(). podsyłam link: www.stevefenton.co.uk/2020/04/css-clamp-the-goldilocks-of-css-math-functions/. jestem ciekawy co o tym sądzisz? pozdro
W jaki sposób mogę zrobić aby strona którą tworzę otwierała się jako localhost na komputerze i przeładowywała się automatycznie gdy tylko nastąpią jakieś zmiany w plikach html/css/js?
Jeśli dopiero zaczynasz i nie masz doświadczenia z takimi narzędziami jak webpack / gulp / npm scripts, to najłatwiej będzie jak zainstalujesz sobie plugin do Visual Studio Code - marketplace.visualstudio.com/items?itemName=ritwickdey.LiveServer
@@helloroman Dzięki wielkie :)
Co do pikseli jeśli dobrze pamiętam, choć nie wiem jak to możliwe, osiągałem mniejszą wartość od 1px przez użycie jakiegoś tam cząstkowego em. Jak to możliwe?
Aaaaaaaaa!!! Rozumiem, bo nie ma takiego Króla jak SCSS, ok ok, dobry suchar XD
Co mnie przezywasz na lajwie jawora
Leżę sobie chory i myślę zobaczę te css od Romana i 2 strony notatek a miało być rekreacyjne 😅
Może się to wydawać banalne ale jestem ciekaw jak od strony kodu wygląda ten Twój testowy layout na ciemnym tle. Udostępnij jeśli jeszcze to gdzieś masz:)
przykład z border-box podsunął mi skojarzenie z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej.
Eee... Czekałem czy powiesz gdzie i kiedy używać której jednostki... Kiedy rem, em a kiedy px.. Zawsze są o to spory:)
TomekCl są spory bo to zależy od przyjętej konwencji w projekcie. Nie ma na to jednej poprawnej metody. Dlatego nie mowie nikomu co i kiedy ma robić. Dobre poznanie narzedzi prowadzi do ich swiadomego wykorzystania :) i to jest cel tego odcinka.
dzieki uysy
na miękko ✌️
Tak pół piksela działa. Testowane w pracy x razy na rozkaz QA xD
chuj skul xD czo te QA'je
wytłumacz flex i grid
Antero bankowo nie w jednym odcinku, ale pomysł super
Czy styl globalny (*) ma wpływ na ''rem"'?
* nie jest stylem globalnym, tylko uniwersalnym selektorem (w odcinku chyba omyłkowo nazwałem go globalnym), czyli takim który „łapie” wszystkie elementy w DOM i nadaje im jakąś wartość. W tym wypadku jesli np.
* {
font-size: 20px;
}
h1 {
font-size: 1rem;
}
to 1rem będzie wynosił 20px ponieważ globalnym selektorem łapiesz także
Natomiast jeśli
* {
font-size: 20px;
}
h1 {
font-size: 50px;
}
to uniwersalny selektor nie nadpisze wartosci z selektora h1, czyli h1 będzie miał 50px a nie 20px
Dzięki za wyjaśnienie. Tylko pojawia się, drugie pytanie. Skoro określamy jakiś atrybut selektorem uniwersalnym to czy w praktyce (standardzie) warto pisać w stylowanym później selektorze np. , że jego wartość wynosi 1 rem; czy lepiej nie pisać nic?
Są gdzieś jakieś kursy, które są płatne i naprawdę warto w nie zainwestować?
Od a do z jak dla debila, najprościej jak się da.
Chciałbym opanować wszystko do poziomu wystarczającego, żeby podjąć się pracy i tak mam świadomość,
że nie da się tego osiągnąć w 2 miesiące a nauka może potrwać bardzo, bardzo, bardzo długo.
Jest taki theme na VS Code???
Atom One Dark jest bardzo podobny na VSC
u mnie działa .5px ;)
Kiedys mialem zlecenie zeby naniesc poprawki na projekt w ktorym wszystkie (!) elementy mialy font-size oparty o em :/
Niektorzy devi potrafia byc zlosliwi :P
Grzegorz Sieczkowski może zależało komuś na szybkim skalowania tekstów, zmieniając root font można było zmniejszać i powiększać wszystko :) a nie od razu złośliwość :p
Nie mam pojecia co kierowalo autorem kodu, ale napewno bylo z pod ziemi :D
Np. jak masz Tytul z duza czescia i klient/account chce zeby powiekszyc Tytul ale reszta zeby sie nie zmienila to sie tego latwo i szybko nie zmieni :P A to najprostszy przyklad. Pelno bylo akcji gdzie zmienialo sie rozmiar fonta a potem okazywalo sie ze gdzies jakis pierdolnik nagle malal do 6px bo w domie byl zagniezdzony w milionowym drzewku :P Brzydkie slowa same sie cisna wtedy ;)
em jest fajny, ale trzeba naprawde umiec z niego korzystac i robic to z pomyslunkiem a nie wpierniczac wszedzie jak leci :P
@@gskgrek REM > EM
Arkusze Kaskadowe Stylów odziedziczyły z typografii jednostki w tym em (wymowa: firet) ale o tym już nikt nie pamięta.
Fajna ciekawostka. Ale firet to nazwa polska - używanie jej w języku, gdzie wszystko jest po angielski byłoby niezwykle mylące.
Siema co tam?
Kacper Kujawa a spoko siedzimy sobie nic się nie dzieje fajnie jest
Miałem okazję użyć ex oraz ch. działają podobnie, a w niektórych przykładach identycznie. codepen.io/anon/pen/wEXmGz
Emirem
I cyk zakładka
pierwszy