Файний огляд. Було цікавао. Є пропозиція. Спочатку огляду Ви були біля Смородинового узвоза, десь була інформація, що його нібито почали ремонтувати. Прошу загляніть і туди щоб оцінити стан, дякую! :)
Це напевно один з небагатьох потрібних проектів у місті, але на нього поклали такий болт, що коли почнуть ремонтувати Глибочицьку, то там люди протестувати будуть, бо ніхто таке під вікнами три роки терпіти не схоче + всі автомобілісти Києва будуть кричати " краще поганий асфальт чим затори" От так і відіб'ють бажання людей до ремонтів вулиць. Їм розвязки давай)
В Управі КПТ написали, що з 9 по 20 вересня проводимуть ремонт колій(сюдячи з тривалості мінімальний) на Кирилівській від проспекту Бандери до вулиці Сирецької.
Покажіть будь ласка, наступного разу, як просів асфальт біля зупинки «Вікентія Хвойки», і як це просідання намагалися прикрити «ляпухою», але воно і далі просідає. Дякую!
в мене великі запитання, чи були проведені роботи з реконструкції дощових стоків, бо в цієї вулиці природні проблеми під схилом що на ній збираються озера, а особливо на коліях. Це вже помітно під час дощу оскільки на нових ділянках позакривали купи дірок що вода не йде. Головна проблема цієї вулиці була саме вода яка нікуди не мала ходу і тому суцільно підмивала та руйнувала і руйнує дорожне покриття. Це навіть зараз помітно що відбувається там на вулиці Заводській - зверніть у блозі будь ласка на це увагу наступного разу.
Мають. Великий перелік робіт має бути виконано згідно тендерної документації. Серед яких є влаштування нових гілок дощової каналізації, близько 1000 метрів і т.д. Ну а наскільки якісно - побачимо.
Працював років 5 тому при ремонті пивзаводу. Він знаходиться під схилом гори і при розробці верхніх шарів ґрунту (там зняли близько 3 метрів) під ковш екскаватора потрапили якісь труби яких не було на жодному плані. Як потім ми зрозуміли після перших злив, то були труби що відводили стоки з дренажного поля на горі де військова частина. Після цього стали затоплюватись підвали по всім будівлям, хоча раніше такого не було. То було керамічні і чавунні труби закладені ще при царі Паньку. А то і арочні канали з цегли по яких текли річки.
Венские остановки должны быть везде где выход с трамвая на проезжую часть. Это банальный вопрос безопасности. Плюс при низкопольном трамвае можно закатить коляску без мучений со ступенями. По сути платформы в уровень пола всем давно известны по станциям метро. Учитывая что трамвай это концептуально то же самое, не понимаю чего платформы для трамваев вызывают столько дискуссий. Давайте представим если бы метро было без платформ и со ступенями. Пользоваться этим было бы не очень (а для стариков и людей с инвалидностью вообще невозможно). Не первый раз вижу как на 12 трамвае женщина с коляской еле ее затягивает. И виноваты тут не «плохие мужики которые не помогают», а плохой город который трамваи с низким полом в 2024 обеспечить не может. Кстати исходя из ответов КПТ водитель должен помогать с коляской но ни разу в жизни этого не видел. Поэтому стоит спрашивать не мнение водителей в интернете поддерживают они платформы или нет, а подойти на остановке к такой матери с коляской или ветерану в колесном кресле, которым предстоит целое приключение - они думаю скажут тем кому платформы мешают все что о них думают. Хорошо хоть под давлением активистов через встречи Майстернi мiста смогли выбить одну венскую остановку для эксперимента. Но вообще такие должны быть по всей улице - люди с особыми потребностями не на одной остановке все живут.
цей проект взагалі така мудацька консервація тупих совкових рішень под привідом "поточного ремонту" замість повноцінної реконструкції, схем перепланувань цієї вулиці було зроблено безліч, але місто просто начхало на них і на власні погодження 1го(!) веломагістрального маршруту який має йти саме там з Виноградаря на Контрактову погодженого у велоконцепції міста в 2017 році підписом кличка та проголосованого кмр .
А в мене таке питання: чи був раніше 11-й трамвайний маршрут? Просто по логіці виходячи зі спільного номеру маршруту його ніби зараз розділили на два- трамвайний і автобусний. 11К -трамвай і 11ТК автобусний. Ці два маршрути мають спільну кінцеву зупинку а саме на розворотньому кільці трамваю (Семена Скляренка). Однак я абсолютно не можу пригадати цей 11 маршрут який від Контрактової площі через Семена Скляренка і далі розворот на Йорданській. Підскажіть будьласка чи це я щось забув чи дійсно такого маршруту не існувало
взагалі, це прям яскравий приклад про пріорітети міста києва зараз: перекрити вулицю яка є гілкою "метро" для 300 тис. населення на 3 роки? Та без проблем! При цьому, ударними темпами побудувати 3 шляхопроводи під час повномасштабки на богатирській за надцять мільярдів гривень - це чомусь невідомо кому "дуже важно". Досі під питанням як тут проляже магістральна велосмуга з Виноградарю та чому комфорт машинкам був на стільки важливий при дублікаті хайвею паралельно по Новокостянтинівській , що облаштувати віденські зупинки на решті зупинок було просто невиконавчою задачою - на цій вулиці було більш ніж достатньо по одній смузі дорогим машінкам (поруч іде для них хайвей!). Будь-які при цьому запитання по відсутнім але тут запланованим змінам, місто відкине виправданням "це поточний ремонт а не реконструкція"))))))
Якщо говорити про пріоритети, то пішохід в цій системі десь нижче нульової відмітки. Варто прогулятись по Кирилівській пішки від Куренівського парку до Куренівського ринку та оцінити стан "тротуарів" (точніше смуга перешкод з однієї сторони і танкові рови з іншої сторони)
Я б ще додав доволі перспективний з точки зору сполучення трамвайний маршрут по Дмитрівськый-Глибочицькій на Поділ. Про нього також всі забили. Трамваї рухаються, як в останній раз, повільно, все трещить, вулиці розбиті. Але ж розв'язка на Оболоні звичайно це набагато для міста важливіше, як і аквапаркінг на Оболоні. І добре, якби там все було плюс мінус. Але ж ні. Та просто вбиті вулиці, відсутність умов для пішоході, громадського трансопорту і тих самих автомобілів. місто абсолютно не може впоратись з стратегічним планування, преорітетами
Такий гарний ремонт, але шкода що на такій скучній і непопулярний ділянці - майже все то промзона. На самій контрактовій можливо більш актуально було б ремонт зробити
Наче як спершу таким способом мають відремонтувати Дмитрівську, а потім Глибочицьку. А ще Київпастранс поточним ремонтом хоче в найближчий час ремонтувати колії від Милославської до Дарницького вокзалу. До війни всі ці вулиці хотіли реконструювати.
Чи можна вважати віденською зупинкою, зупинку Олени Теліги на вул. Дегтярівський? Яку зробили після реконструкції (нової побудови) розв'язки Дергярівська - Олени теліги.
@@Anton_Sydorenko теоретично, такі вкраплення трамваїв або окремі номери (наприклад 12 або 16) скоріше за все може взяти на себе Шевченківське депо, як це відбулось зараз з 14 маршрутом трамваю після реконструкції Дегтярівського шляхопроводу - мер так захотів, тому пустили низькопідлогові "кобри" та більш свіжі К1. 18 маршрут досі обслуговує частково Подільске депо яке як можна помітити ганяє трамваї по одноколійці через Кирилівську кожен вечір.
@@Anton_Sydorenko 12 чи 16 маршрут теоретично може підхопити Шевченківське депо як це відбулось з 14 маршрутом після реконструкції Дегтярівського Шляхопроводу, таким чином там з'явиться щось свіжіше бо мер любить явно по новому пускать і трамваї поновіше - треба буде якось хайпувати на віденській зупинці низькопідлоговим трамваєм на маршруті.
Нові трамваї для Подільського депо хотіли купити в рамках реконструкції трамвайного півкола що примикає до Контрактової площі. Наче як ця реконструкція має початися вже в наступному році.
А чего грузовик без фликера по проезжей части двигается и по сторонам перед тем как ехать не смотрит? А стоп, это же не пешеход, его нельзя винить во всех ДТП всегда. То что они умудрились так вмазаться буквально на ровном месте - наглядное доказательство насколько опасны и аварийны машины в городе. Особенно на кличковских проспектах по шесть полос с 80 км/час. Скромно напомню что на киевских дорогах за 2023 погибло больше чем от рашистских ракет. А сколько пассажиров общественного транспорта за год в ДТП погибло? Цифры не врут. На Ивасюка после ремонта за миллиард "с целью понизить аварийность" - ДТП каждый день. Сначала хоть убойные левые повороты отменили, но местные лемминги начали вонять в интернете, так что перекрестки где уже случилось ни одно смертельное столкновение будут и дальше собирать кровавый урожай. За iнiцiативи вiталiя кличка.
7:00 Так, цікаво. Буду вдячний за огляд вул. Глибочинська
Файний огляд. Було цікавао. Є пропозиція. Спочатку огляду Ви були біля Смородинового узвоза, десь була інформація, що його нібито почали ремонтувати. Прошу загляніть і туди щоб оцінити стан, дякую! :)
Окей
@@Anton_Sydorenko А шо там Музей Голодомору-геноциду ?
@@Arthur-ch2dx потрібно перевірити
Це напевно один з небагатьох потрібних проектів у місті, але на нього поклали такий болт, що коли почнуть ремонтувати Глибочицьку, то там люди протестувати будуть, бо ніхто таке під вікнами три роки терпіти не схоче + всі автомобілісти Києва будуть кричати " краще поганий асфальт чим затори"
От так і відіб'ють бажання людей до ремонтів вулиць. Їм розвязки давай)
Дякую за огляд! Буду очікувати подальші зміни на Кирилівській
Жаль що роботи повільно йдуть, але виходить дуже симпатично
так, на Глибочицькій не просто огляд тре зробити, а одразу ремонтувати :)
Бачив вас учора з дуже симпатичною супутницею )
А де?)
На перехресті з Подільським узвозом
Дякую
Антон, дякуємо Вам 🎉
Дякую за огляд. Будо цікаво
Дякую за огляд!
Дякую за огляд)
Заглянь якось на Липківського. Вся довжина вулиці вже готується під останній шар асфальту
Ок
Спасибо ,интересно
асфальтувати вібропоглинаючі підкладки можна за технологією?
Оксамитові рейки? А що з тепло деформацією?
В Управі КПТ написали, що з 9 по 20 вересня проводимуть ремонт колій(сюдячи з тривалості мінімальний) на Кирилівській від проспекту Бандери до вулиці Сирецької.
Покажіть будь ласка, наступного разу, як просів асфальт біля зупинки «Вікентія Хвойки», і як це просідання намагалися прикрити «ляпухою», але воно і далі просідає. Дякую!
в мене великі запитання, чи були проведені роботи з реконструкції дощових стоків, бо в цієї вулиці природні проблеми під схилом що на ній збираються озера, а особливо на коліях. Це вже помітно під час дощу оскільки на нових ділянках позакривали купи дірок що вода не йде. Головна проблема цієї вулиці була саме вода яка нікуди не мала ходу і тому суцільно підмивала та руйнувала і руйнує дорожне покриття. Це навіть зараз помітно що відбувається там на вулиці Заводській - зверніть у блозі будь ласка на це увагу наступного разу.
Мають. Великий перелік робіт має бути виконано згідно тендерної документації. Серед яких є влаштування нових гілок дощової каналізації, близько 1000 метрів і т.д. Ну а наскільки якісно - побачимо.
Працював років 5 тому при ремонті пивзаводу. Він знаходиться під схилом гори і при розробці верхніх шарів ґрунту (там зняли близько 3 метрів) під ковш екскаватора потрапили якісь труби яких не було на жодному плані. Як потім ми зрозуміли після перших злив, то були труби що відводили стоки з дренажного поля на горі де військова частина. Після цього стали затоплюватись підвали по всім будівлям, хоча раніше такого не було. То було керамічні і чавунні труби закладені ще при царі Паньку. А то і арочні канали з цегли по яких текли річки.
Та раз в месяц ходи не трать время) Я живу возле этой стройки и хах оно уже очень давно ведется)
Я би порадив робити огляд раз на 2 місяці😄
👍🏻😊🇺🇦
Венские остановки должны быть везде где выход с трамвая на проезжую часть. Это банальный вопрос безопасности. Плюс при низкопольном трамвае можно закатить коляску без мучений со ступенями. По сути платформы в уровень пола всем давно известны по станциям метро. Учитывая что трамвай это концептуально то же самое, не понимаю чего платформы для трамваев вызывают столько дискуссий. Давайте представим если бы метро было без платформ и со ступенями. Пользоваться этим было бы не очень (а для стариков и людей с инвалидностью вообще невозможно).
Не первый раз вижу как на 12 трамвае женщина с коляской еле ее затягивает. И виноваты тут не «плохие мужики которые не помогают», а плохой город который трамваи с низким полом в 2024 обеспечить не может. Кстати исходя из ответов КПТ водитель должен помогать с коляской но ни разу в жизни этого не видел.
Поэтому стоит спрашивать не мнение водителей в интернете поддерживают они платформы или нет, а подойти на остановке к такой матери с коляской или ветерану в колесном кресле, которым предстоит целое приключение - они думаю скажут тем кому платформы мешают все что о них думают.
Хорошо хоть под давлением активистов через встречи Майстернi мiста смогли выбить одну венскую остановку для эксперимента. Но вообще такие должны быть по всей улице - люди с особыми потребностями не на одной остановке все живут.
цей проект взагалі така мудацька консервація тупих совкових рішень под привідом "поточного ремонту" замість повноцінної реконструкції, схем перепланувань цієї вулиці було зроблено безліч, але місто просто начхало на них і на власні погодження 1го(!) веломагістрального маршруту який має йти саме там з Виноградаря на Контрактову погодженого у велоконцепції міста в 2017 році підписом кличка та проголосованого кмр .
Думаю поки немає ремонту тунель Почайна ТШ, то маневрів для ремонту колій більше. Сподіваюся вчасно закінчать, до ремонту тунелю
Ага... Трамвай буде сильно потрібен при відсутності метро. Сподіваюся, що колія буде скоро готовп
Дякую за огляд але питання Чому так довго так і не розкрили
А в мене таке питання: чи був раніше 11-й трамвайний маршрут? Просто по логіці виходячи зі спільного номеру маршруту його ніби зараз розділили на два- трамвайний і автобусний. 11К -трамвай і 11ТК автобусний. Ці два маршрути мають спільну кінцеву зупинку а саме на розворотньому кільці трамваю (Семена Скляренка). Однак я абсолютно не можу пригадати цей 11 маршрут який від Контрактової площі через Семена Скляренка і далі розворот на Йорданській.
Підскажіть будьласка чи це я щось забув чи дійсно такого маршруту не існувало
Так, був.
На час ремонту закриті такі трамвайні маршрути: 11, 12, 16, 19
Ой та Глибочицька це взагалі жах((( і прикро що там ремонт і моденізація навряд чи в майбутньому світять....
ще будемо битись щоб ті діячі не закрили той маршрут ділянки під тупим привідом як наприклад скотившийся там трамвай
@@goodsoup6162 Не закриють! Принаймі Кличко
Глибочицьку напевно реконструюють з розширенням Валів та прибиранням трамвая.
@@СвятославСамыш Ні,прибирання трамваїв,вже не буде. Пройшли ті часи
взагалі, це прям яскравий приклад про пріорітети міста києва зараз: перекрити вулицю яка є гілкою "метро" для 300 тис. населення на 3 роки? Та без проблем! При цьому, ударними темпами побудувати 3 шляхопроводи під час повномасштабки на богатирській за надцять мільярдів гривень - це чомусь невідомо кому "дуже важно".
Досі під питанням як тут проляже магістральна велосмуга з Виноградарю та чому комфорт машинкам був на стільки важливий при дублікаті хайвею паралельно по Новокостянтинівській , що облаштувати віденські зупинки на решті зупинок було просто невиконавчою задачою - на цій вулиці було більш ніж достатньо по одній смузі дорогим машінкам (поруч іде для них хайвей!). Будь-які при цьому запитання по відсутнім але тут запланованим змінам, місто відкине виправданням "це поточний ремонт а не реконструкція"))))))
Повністю згоден!
Якщо говорити про пріоритети, то пішохід в цій системі десь нижче нульової відмітки. Варто прогулятись по Кирилівській пішки від Куренівського парку до Куренівського ринку та оцінити стан "тротуарів" (точніше смуга перешкод з однієї сторони і танкові рови з іншої сторони)
Я б ще додав доволі перспективний з точки зору сполучення трамвайний маршрут по Дмитрівськый-Глибочицькій на Поділ. Про нього також всі забили. Трамваї рухаються, як в останній раз, повільно, все трещить, вулиці розбиті. Але ж розв'язка на Оболоні звичайно це набагато для міста важливіше, як і аквапаркінг на Оболоні. І добре, якби там все було плюс мінус. Але ж ні. Та просто вбиті вулиці, відсутність умов для пішоході, громадського трансопорту і тих самих автомобілів. місто абсолютно не може впоратись з стратегічним планування, преорітетами
Работники с утра все шарятся в телефоне в парке. Как приедет начальства все приделе.
Такий гарний ремонт, але шкода що на такій скучній і непопулярний ділянці - майже все то промзона. На самій контрактовій можливо більш актуально було б ремонт зробити
Гроші вкрали і даже рельси ржаві положили
3 км путей не могут за 3 месяца с дорогой переложить? Темпы офигеть...
З минулого року
5:14 ну яке шумопоглинання, когда рельсы идут змейкой?
Наче як спершу таким способом мають відремонтувати Дмитрівську, а потім Глибочицьку. А ще Київпастранс поточним ремонтом хоче в найближчий час ремонтувати колії від Милославської до Дарницького вокзалу. До війни всі ці вулиці хотіли реконструювати.
Дякую
Дмитрівська це номер 1 до реконструкції взагалі, навіть Глибочицька не така вбита
Точно в Києві більше немає "віденських" зупинок? А біля Запорожця та Стальського , що не такі зупинки?
Там зупинки на острівці. А тут на проїзжій частині, що припіднята.
@@niqolas Там також при піднята і на проїжджій частині. Моде є якесь уточнення, отаке "віденське", а таке з парканчиком "київське"?
Чи можна вважати віденською зупинкою, зупинку Олени Теліги на вул. Дегтярівський? Яку зробили після реконструкції (нової побудови) розв'язки Дергярівська - Олени теліги.
Жесть в києві є парк хвойди я в шоці ото столиця дає
гуморист, зі святом тебе! Бантікі не запачкай щоб мама не ругала
головна інтрига цього проєкту: чи будуть випущені К1Т чи Pesa на маршрут Контрактова-Пуща
Та це ж не інтрига)))
Не буде. Подільське трамвайне депо такого добра не має.
І матиме не скоро. З оновленням парку трамваїв у нас дуже напряжно
@@Anton_Sydorenko теоретично, такі вкраплення трамваїв або окремі номери (наприклад 12 або 16) скоріше за все може взяти на себе Шевченківське депо, як це відбулось зараз з 14 маршрутом трамваю після реконструкції Дегтярівського шляхопроводу - мер так захотів, тому пустили низькопідлогові "кобри" та більш свіжі К1. 18 маршрут досі обслуговує частково Подільске депо яке як можна помітити ганяє трамваї по одноколійці через Кирилівську кожен вечір.
@@Anton_Sydorenko 12 чи 16 маршрут теоретично може підхопити Шевченківське депо як це відбулось з 14 маршрутом після реконструкції Дегтярівського Шляхопроводу, таким чином там з'явиться щось свіжіше бо мер любить явно по новому пускать і трамваї поновіше - треба буде якось хайпувати на віденській зупинці низькопідлоговим трамваєм на маршруті.
К1Т 100% не буде
Песи... Гіпотетично можливо, але не вірю
А ось у передачу К1М8, КТ3UA та К1/К1М до ПД - повірю
Нові трамваї для Подільського депо хотіли купити в рамках реконструкції трамвайного півкола що примикає до Контрактової площі. Наче як ця реконструкція має початися вже в наступному році.
Одну сторону сделали только забыли сделать сливы. Та что работа хватает.
А що до смородинського узвозу його тільки на половину зробили (а іншу половину розбили як робили ту іншу розбиту
Знизу зробили метрів 200-250. А далі залишилась бруківка у більш-меньш проїжжему стані. Ну, на "3--" по 10 бальній шкалі...
Це не оксамитовий шлях😂
Горе ремонт
Какой ремонт все на фронт
А чего грузовик без фликера по проезжей части двигается и по сторонам перед тем как ехать не смотрит? А стоп, это же не пешеход, его нельзя винить во всех ДТП всегда. То что они умудрились так вмазаться буквально на ровном месте - наглядное доказательство насколько опасны и аварийны машины в городе. Особенно на кличковских проспектах по шесть полос с 80 км/час. Скромно напомню что на киевских дорогах за 2023 погибло больше чем от рашистских ракет. А сколько пассажиров общественного транспорта за год в ДТП погибло? Цифры не врут.
На Ивасюка после ремонта за миллиард "с целью понизить аварийность" - ДТП каждый день. Сначала хоть убойные левые повороты отменили, но местные лемминги начали вонять в интернете, так что перекрестки где уже случилось ни одно смертельное столкновение будут и дальше собирать кровавый урожай. За iнiцiативи вiталiя кличка.
Дякую
Це не оксамитовий шлях😂
Київський)
@@Anton_Sydorenko Кирилівський 😁