Ogrzewanie starego domu klimatyzacją - minusy ale czy na pewno nie do zaakceptowania?🌞🌡️
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 2 ธ.ค. 2024
- Minusy grzania klimatyzacją, które przychodza mi do głowy po pierwszych dwóch miesiącach.
Trochę faktów o samym budynku.
Temperatura w domu utrzymywana jest w przedziale 21,5-23,5 stopnie Celsjusza.
Dom jest w zabudowie bliźniaczej. Do tej pory do ogrzania tego domu standardowym kotłem potrzebowałem 4 ton węgla + drewna do rozpalania.
Ocieplenie:
Ściany: styropian grafit lambda 31,10cm
Dach: wełna 15cm gdzieniegdzie strop na poddaszu dodatkowo wełna.
Ściana od sąsiada nieocieplona. Sąsiad traktuje dom letniskowo więc nie ogrzewa.
Dom podpiwniczony, podłoga nieocieplona.
Okna PCV standardowe 2 szybowe.
Do ogrzewania służą 4 jednostki Gree.
1x Amber prestige 3,5kw(4,2kw grzanie)
2x Amber standard 2.7kw(2,9 kw grzanie)
1x Amber standard 3.5kw( 3,8 kw grzanie)
Łączna liczba pomieszczeń na parterze to 6 + hol i ganek. Poddasze to 3 pomieszczenia + strychy.
0:51 jak nie ma pradu to piec gazowy i na pelet tez nie działa
Dobry materiał. Powodzenia w rozwoju kanału . Wytrwałości ziomuś
Wydaje mi się że wilgotność wyrażona w procentach to wilgotność względna, a jej wielkość zależy od zawartości pary wodnej w powietrzu, ale również od temperatury. Jeżeli temperatura idzie w górę, to wskazanie higrometru jest niższe. Cudów nie ma, woda nam nie zniknie. W przypadku grzania klimatyzatorem skropliny zbierają się w jednostce zewnętrznej, która pełni rolę parownika, a więc wysuszanie następuje bardziej w Twojej miejscowości niż w Twoim domu. Być może się mylę, przygodę z fizyką skończyłem już dawno.😊
Nie do końca zgodzę się z wysuszaniem powietrza w trybie ogrzewania. Klimatyzacja wysusza powietrze w trybie chłodzenia wnętrza, kiedy wilgoć kondensuje na parowniku i jest odprowadzana rurką skroplin na zewnątrz budynku. W trybie grzania nie ma znaczenia czy grzane jest klimatyzacją, farelką czy grzejnikami. Bezwzględna ilość wilgoci pozostanie w pomieszczeniu niezmieniona tak długo jak nie zastąpimy go zimnym (a przez to zawierającym mniej wilgoci) powietrzem z zewnątrz. Poza tym fajny film, dzięki za klika trafnych spostrzeżeń.
Dzięki za komentarz i pozdrawiam
Wydaje mi się że te 470zł na dom 180m2 to jest mało biorąc pod uwagę ogromny wzrost cen węgla. Za te pieniądze można by kupić 300kg ekogroszku wydaje mi się że to by nie starczyło na cały miesiąc i ten syf...
Nie na ,,chuja,, we wsi ze leciwy dom 180m2 ogoni za miesiąc 300 kg ekogroszku . Wiem co mówię 800-1000kg styczeń luty a listopad 500-700 kg. Otrzymany wynik mega korzystny
Generalnie testowałem różne urządzenia z wentylatorami które miały wiele biegów w tym cichy, nocny itp. Każdy wentylator hałasuje. Co do serwisowania urządzeń to wszystko trzeba serwisować a mat grzejnych nie stawiałbym na równi z piecami, pompami ciepła, czy klimatyzatorami. Bardziej bym je przyrównał do kaloryferów których tak jak mat grzewczych nikt nie serwisuje. Pozdrawiam.
Witam. Nagrzewa się powietrze, w pomieszczeniu. Bardzo ważne jest wygrzanie, pomieszczeń. Ścian jak również sprzętów. Ważne, żeby utrzymywać stała temperaturę, w dzień jak i w nocy na takim samym poziomie.
Dzięki, tak robię 🙂
@@Robbertoe1 Planując zakup, tej pompy ciepła, czy jak to nazwać, nie myślałeś o zakupie zwykłych grzejników elektrycznych,? Koszt na pewno mniejszy, a w taryfie G12W na pewno było by ciszej i jeszcze bardziej ekonomicznie. Pozdrawiam.
@@ryszard2554 grzejnik elektryczny ma sprawnoxc 1 :1 a taka klima 3:1 o grzejnik grseje wokoł siebie a klima ładnie rozprowadza ciepło.grzejnikami napewno taniej nie wyjdzie
@@paqraq Witam. Wszystko zależy od izolacji termicznej domu. Ja zdecydowałem sie zrobic takie próby. I widzę, ze to sie sprawdza. Grzejnik dogrzewa tylko. Zuzycie w salonie 45m2 ,połaczony z kuchnia. Na dobe 8 kwh. Temp. na sterowniku 22.4
Chcę wybudować parterowy domek 50m² licząc po obrysie, z najszerszego Ytonga (bez docieplenia), z ociepleniem stropu parteru (bez poddasza). Myślę o gruntowym wymienniku płytowym pod domem, pompie ciepła multisplit (powietrze-powietrze z modułem wodnym dla CWU) 6kW i kanałowym rozprowadzeniu ciepła/chłodu. Komin dymowy z kominkiem w razie czego, ale zamiast grawitacyjnej wentylacji - rekuperacja, korzystająca z tych samych kanałów (mieszanie powietrza w sezonie grzewczym) i wymiennika gruntowego.
Minusem jest to, że fotovoltalka miałaby sens od kwietnia do października tylko (teren mocno zalesiony), czyli akurat nie w sezonie grzewczym, dlatego zastanawiam się, czy nie lepiej solary do grzania wody po prostu.
Próbowałem podpytać firmę instalującą pompy i rekuperacje - usłyszałem tylko, że przy tej powierzchni mam zrobić grzanie klimą - jak Ty. Fajnie byłoby znaleźć kogoś, kto umiałby wyliczyć sens ekonomiczny (w użytkowaniu) - coś tańszego, niż po prostu klima, która choćby w kosztach serwisu już generuje konkretne koszty - a nie tylko liczyć na intuicję.
Teraz grzeję kominkiem z DGP dom 100m² p.uż. i na cały sezon koszt samego grzania to ok. 1000zł + koszt (?) grzałki CWU w bojlerze (w lecie wodę grzeją solary). Miło byłoby utrzymać podobny/mniejszy koszt grzania + CWU w budynku o połowę mniejszym, z najcieplejszego materiału i chęci zainwestowania w to przy inwestycji.
Bardzo ciekawe. Daj znać na co się finalnie zdecydujesz. 50m² to nie dużo więc koszty eksploatacji też powinny być nie duże. Z tego co czytam w komentarzach sporo ludzi ma mniejsze domy i grzania klimą są zadowoleni
Jeżeli nie jest to prawidłowo zrobiony system hvac to powietrze jest jakie jest. Ja mam cała zimę wilgotność od 35 do 55%. Zmiennych jest wiele ale u mnie tak to wygląda. Zmierz pirometrem temperature ścian jaka jest. U mnie rozkład w miarę jest podobny więc alumulacja jest, a że czuć szybciej obniżenie komfortu to dlatego że powietrze przestaje być od razu podgrzewane co nie znaczy że temepratura w domu leci.
Wentylacja jest grawitacyjna ale fakt myślę żeby jeszcze zainwestować w reku . Temperatura ścian na wysokości 1.3 to jakieś 22-23 ale podłoga to w zależności od pomieszczenia 20-21,5. Jest to dodatkowo spotęgowane nieocieplonym stropem piwnicznym.
Dziękuję za film
Witam dobrze się słucha , ciekawa treść napewno wpada sub i łapka 👍 Pozdrawiam.
Dzięki 🙂 pozdrawiam
Prosiłbym o porównanie głośności Gree Amber standard oraz Gree Amber Prestige.pozdrawiam
Od tygodnia ogrzewam dom dwoma spiltami (parter + poddasze) więc podaję pierwsze zauważone minusy. 1. Bardzo dziwny i nierównomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu w porównaniu z dotychczasowym ogrzewaniem kozą. Nie umiem tego do końca sprecyzować i pewnie za jakiś czas się przyzwyczaję. 2. Mojej żonie przeszkadza kontrolka paląca się na jednostce w sypialni. Dla mnie to jakiś wydumany problem ale pewnie będę musiał ją czymś zakleić. Inne wymienione przez Ciebie minusy u mnie niezauważalne. Brak prądu nie straszny bo zostało ogrzewanie awaryjne - koza. Akumulacja - dom z bala a drewno dość dobrze trzyma ciepło. Głośność tak jednostki wewnętrznej jak i agregatu to duże zaskoczenie na plus - one są praktycznie niesłyszalne ale z założenia szedłem w "japończyka". U mnie oba agregaty postawione na gruncie więc wibracje nie przechodzą na ścianę. Wilgotność 50-55% - jak dla mnie idealna. Serwis - 2/rok przez 5 lat dla podtrzymania gwarancji. Koszt ogrzewania - po sezonie podsumuję ale fotowoltaika na dachu powinna temu zaradzić, chyba że władza wyroluje prosumentów, czego nie można wykluczyć.
Jaki model klimatyzatora, jaka moc i jaka powierzchnia domu?
@@ArekkPL Fujitsu Nordic 3,4 kW (do ogrzania 40 m2 i 4,2 kW (do ogrzania 50 m2).
U mnie rozkład też jest dość nierównomierny. Tzn z uwagi na piwnice i niezaizolowaną podłogę na parterze wychładza się od dołu. Fizyka też robi swoje. Generalnie przy suficie mam powiedzmy 24 a przy podłodze 22. Generalnie różnica 2 stopni.
@@Robbertoe1 Mam inny problem. Jak grzałem kozą to dla mnie temperatura komfortu cieplnego była powiedzmy 18,0-18,5 oC a teraz przy klimie wystarcza mi 17,0-17,5 oC i nie bardzo mogę wytłumaczyć tą różnicę. Być może wynika to z innego rodzaju rozprzestrzeniania się nagrzanego powietrza (konwekcja swobodna v. konwekcja wymuszona nawiewem).
@@jarekgawecki2252 może tak być. Rzeczywiście odczucie ciepła jest nieco inne przy każdym ogrzewaniu. W zeszłym sezonie dogrzewalem się podczerwienią To już w ogóle inna bajka. Niby zimno a ciepło. Tak na marginesie 18 to moja by mnie pogoniła z bambetlami hehehe.
Przy awarii prądu mało który dom jest w stanie się ogrzać... nawet tych mających kocioł na węgiel bo mało kto zostawił sobie instalacje grawitacyjne.
W auto, bardzo rzadko używam Amber Prestige... głównie chodzi 1 z 2 jednostek na parterze na 2 biegu. Jak włączam u góry blisko sypialni to raczej na 1 biegu, a i tak raczej wyłączam na noc górną jednostkę by spać w ciszy i nie chodzi o szum jak pracuje, tylko momenty, w których się wyłącza, lub ponownie załącza, bo to potrafi obudzić.
Klima w grzaniu niczego nie osusza, bo mieszając powietrze jak ma to robić? Być może efekt spadania wilgotności polega na równomiernym utrzymaniu tej wilgotności w całym pomieszczeniu. (osuszanie latem spowodowane jest osadzaniem się zmarzliny na wymienniku, który odprowadza je na zewnątrz domu)
Też jestem na etapie myślenia jak ogrzać CWU :) bo zwykły boiler za małą ma sprawność i myślę o kolejnej jednostce zewnętrznej by na wymienniku dogrzać wodę.
Klima to tani, wygodny i skuteczny zamiennik dla dużych domów - a wady sam wymieniłeś :) Ten efekt wchodzenia do pomieszczenia z oknem 2 szybowym, gdzie co krok bliżej do okna to chłodniej - bezcenny.
Nic nie będzie tak przyjemnie grzało domku jak cichutkie grzejniki :)
czyli pompa powietrze-woda, gaz lub aktualnie mniej popularne paliwa :)
Cześć, no nie wiem. U mnie im dłużej klima chodzi tym powietrze jest bardziej suche. Liczby na higro spadają. Zdecydowanie podłogowka była by najlepsza ale u mnie to wiąże się z remontem że łooo panie. Także wybraliśmy tak ... Pozdrawiam 🙂
Bardzo drogo życzą sobie u was za serwis, filtr łatwo samemu się ściąga i zakłada. [filmiki na You toube]. Freo tzw.płyn, nie jest obowiązkowe uzupełnianie co rocznie [tylko w przypadku o ile słabiej działa itp. najczęściej freo[płyn] ubywa ,przy przeprowadzkach[nieumiejetne ściąganie klimatyzacji i przewożenie]. w krajach gdzie klimatyzacje sa od wielu lat ,serwisy są dużo tańsze ,wielu fachowców ,którzy proponują duże obniżki.za pare lat ,tak będzie i w Polsce
Oby tak było:)
50 zł miesięcznie za ogrzewanie cwu prądem dla 4 osobowej rodziny? Rozumiem że po starej cenie w drugiej taryfie, obecnie płacimy za ogrzewanie cwu w taryfie g12r (31gr kwh -ze wszystkimi oplatami) dla 4 osobowej rodziny ok 70 zł miesięcznie grzejąc bojlerem tylko w drugiej taryfie ( ok 240kwh na miesiąc) no chyba że ma Pan taryfę g11 ale to wtedy oznaczałoby że co najwyżej myjecie w domu ręce.
Witam 🙂muszę to zweryfikować. Przepuszczę bojler przez gniazdko z licznikiem prądu. W każdym bądź razie dane brałem z ubieglego roku jak jeszcze nie miałem fotowoltaiki. Dzięki za komentarz i pozdrawiam.
Prawda jest taka że każdy typ ogrzewanie ma swoje wady i zalety. Wyngiel trzeba kupić wrzucić i składować. Ogrzewanie gazem nie jest takie super jak się mówi. Nowoczesne piece grzeją do 50 stopni, źle dobrane grzejniki i mamy chłodno i drogo. Klima to samo odczucie ciepła jest inne niż w przypadku innego typu ogrzewania. Każdy powinnien sam zdecydować czy chce biegać z węglem, czy martwić się czy na klimie lub gazie będzie ciepło i sensownie.
Co do braku energii elektrycznej w obecnych czasach wyłączy nam zarówno kocioł 5klasy jak i gaz czy klimę. Nie pamiętam czy to było na kanale nowato, ale Pan tam chyba mówił, iż do starego typu domu lepszy jest wybór klimy niż typowej pompy pow-woda
Pozdrawiam
Mamy piec na gaz (w miarę nowoczesny) i starą instalację CO, grzejniki żeliwne (tak, są super, ale..). Ale niech chociaż jeden grzejnik lub rura zacznie przeciekać w zimie - mamy duży problem. Remontując pierwsze pytanie to czy robić coś z grzejnikami, czy budować drugi "backup" ogrzewania. Wydaje się że PV+klima+reku(ścienne) w starym domu powinno dać radę. Później pompa ciepła do CWU+gaz jako backup. Chyba i tak przyjdzie kiedyś wymienić rury CO - już widzę kucie w 2 mieszkaniach..
Gazem grzejemy i jest bezobsługowo cicho, ale ceny gazu są zmienne też a nowe rurki (bo był wyciek) kosztowały nas dobre kilka tysięcy zł. No ale to raz na 40lat pewnie. Piec na 46C chodzi średnio 2 razy na dobę. Żeliwne kaloryfery. 5cm styro 40cm cegły także jest co docieplać jeszcze.
Jeśli chodzi o koszty te pewnie uda się trochę zejść niżej przechodząc na inną taryfę. Niestety też ta Twoja duża jednostka multi 8kW pobiera sporo więcej energii niż osobne splity w tej ilości.
No właśnie. W początkowym planie miałem zrobić 3 x split prestige. Ale z urzędu furczeli(odnośnie dofinansowania gminnego) że jak to klimą, jak to do grzania że czegoś takiego jeszcze tu nie mieli, Że jak pompa to musi być jedna żeby było dofinansowanie. Więc poszedłem na kompromis z jedną
"pompa" na zewnątrz. Później podpisywanie umów, oni spuścili z tonu że ok że może być w końcu, więc końców i tak ma dwa osobne inwertery, nie jeden i jakoś wszystko przeszło. Z drugiej strony sobie myślę że mam jakiś zapas tej mocy na zimniejsze okresy + więcej ale mniejszych jednostek to się troche równiej temp rozchodzi. Ale na dzień dzisiejszy już wiem że jakbym miał 2 x 3,5 + 1 x 2,7 prestige to by stykło bez problemu.
Witam, czy przy funkcji osuszanie pomieszczeń na klimatyzacji, jednostka się samoczynnie wyłączy gdy osiągnie temperature zadaną np 21°C na pilocie gdy np w domu jest temperatura 22°C ?. I jakie wydostaje się powietrze z jednostki np przy 17°C bądź np przy 26°C na pilocie.Zimne czy może ciepłe, bądź czy przez cały czas chłodne ?. Z góry dziękuję za odpowiedź ☺️
Witam. W Gree jako tako osuszanie to osobny temat ale działa jako chłodzenie. Dlaczego ponieważ na jednostce multi nie mogę włączyć np 2 na grzanie i 1 na osuszanie tak samo jest w przypadku grzania i chłodzenia nie można mieszać. Ale może ktoś mądrzejszy w temacie osuszania klimą się wypowie?🙂 Ps odnośnie temperatur to sprawdzę i dam znać.
Mam te czujniki temperatury i wilgotności i robiłem test i dałem go sąsiadowi bo on ma inne czujniki w domu i wyszło że te moje zawyżają o 10% wilgotność .
Kurcze, oglądam Twoje filmy bo stoję przed decyzja montażu takiego ogrzewania w swoim 40 letnim domu po rodzicach. Dom jeszcze nieocieplony, dopiero zdążyłam ogarnąć wymianę okien i fotowoltaikę. Poleciłbyś z ręką na sercu to ogrzewanie nie mając np kominka czy kozy żeby w razie W się ratować dogrzaniem? Poradź mi proszę:(
W tym sezonie grzewczym nie musiałem się ratować kominkiem. Tzn nie chodzi mi o niskie temperatury tylko braki w dostawach pradu.... Jak jest fotowoltaika to bym się nie zastanawiał raczej. Pozdrawiam serdecznie
U mnie do grzana stosuje 3x haier.
Drugi sezon grzewczy. Dom 160m3. Jak dla mnie nie ma nic lepszego. Do tego 10kW na dachu.
Ile wychodzi Ci za sezon ogrzewania?
@@pawelszalginiewicz6706
Wyrabiam się do 4000 kW/h. W tym sezonie dopiero 450 kW/h. Cały dom tylko na klimie. Tylko łazienka 9m2 na zwykłym grzejniku elektrycznym.
A jaki Haier? Ja mam Tundra Plus.
@@scaramanga8601
Tundra plus 3,6kW x 3 jednostki
@@karolchmiel2319 to jak ja, z tym, że mam dwie jednostki. Grzeję pierwszy sezon, stąd mam pytanie, czy w wieksze mrozy nie bylo problemów?
Tylko koza nie potrzebuje prądu a awarie dotykają wszystkich urządzeń oprócz cepa
Zamontowałem dwa klimatyzatory i mam pytanie do znawców tematu. Z klimy 3,5kw leci powietrze o temp. 47,5 stopni a z drugiej 5.2kw leci powietrze 37 stopni. Ktoś wie dlaczego tak jest??? Co zrobić żeby leciało cieplejsze?
Mam podobny problem,też jednostka 5,2 daje niższą temp.Ale u mnie jest to spowodowane tym że Klima wisi pod samym sufitem i w wąskim korytarzu otwartym na inne pomieszczenia ale mimo to bardzo szybko w łapie temp.i schodzi bo temp.zadana przekroczona.Rozwiazanie ustawić jako sterowanie czujnik z pilota,można też przenieść czyjnik z klimy ale to już chyba utrata gwarancji.Mozna też tak jak ja teraz testuję sterować za pomocą jakiegoś innego termometru zintegrowanego z homeassistant, Klima też zintegrowana z programem,można jakąś automatykę.wtedy utworzyć, np od lokalizacji domowników i temperatury Gdy nie ma nikogo w domu Klima stop,jeśli na dworze np wiecej niz10°C
Hej dwie te same modele?
@@Robbertoe1 Tak tylko różna moc.
dodaj oporniki na czujniku temp powietrza - tak robimy aby oszukać elektronikę przy grzaniu wody klimatyzacją - wtedy czynnik podgrzewa sie pod 70;c i potrafi zagrzać 400l wody do 50'C - ale uważaj bo jeden plastik drugiemu nie równy i może stopic ci obudowę Jednostki wew. i bedzie ci smierdziec spalenizną. (oporniki 2-5khm i czujnik widzi zamiast 30;c to on widzi ze jest 20
A którym źródłem ciepła po za kominkiem da się ogrzewać dom bez prądu.
Gaz?
Piec na ekogroszek?
Piec na pellet?
Różnica jest taka, że do kotła gazowego mogę dać jakiegoś UPS i jeśli będzie odpowiednio duży, to pociągnie grzanie przez ileś tam godzin (pewnie można dać takie baterie, że i kilka dni). Z klimą niestety to nie przejdzie. A i tak najlepsza koza. Nie wiem jeszcze tylko gdzie ją wcisnę;)
@ a liczyłeś jaki jest koszt takiego upsa. Nie krytykuje żadnego ze źródeł ciepła. Ale tak czy siak zawsze agregat się przyda😀😀😀
Ja grzeję klimatyzatorem 105m2. Rachunek za prąd za grudzień styczeń dostałem 516 zł . I to jest cały prąd w domu łącznie z 80litrowa termą i reszta oświetlenia
@@strzegus ja mam dwa duże akumulatory od 110Ah 850A i do tego przetwornice. Piec na wegiel awaryjnie będzie działał kilka dni. A podładować można wkładając do samochodu.
Hej, jak do tej pory zużycie za listopad? Mam taki sam multisplit gree 24 z 3-ma kanałówkami + amber prestige 5kW i lomo luxury plus 2.5. Od 1/11 w domu 170m2 - do dzisiaj 440kWh. Multisplit praktycznie się nie wyłącza. Defekt jakiś mam? Jak u Ciebie? Amber Prestige i Lomo Luxury działają super, dogrzewają, wyłączają się, widać, że myślią, a multisplit żyje swoim życiem, działa non-stop dmuchając powietrzem o temp. 22st i żre sporo prądu. Pozdrowienia!
A jaką temperaturą dmuchają klimatyzatory w momencie grzania? Jest jakaś stała czy modulowana?
@@pawelszalginiewicz6706 Modulowana, od 22 do 40 st. I po pracy wentylatora jednostki zewn. słychać różne prędkości. Natomiast nie podoba mi się, że po kilku godzinach tej modulowanej pracy zapętla się i wchodzi w tryb podtrzymania temperatury, dmucha powietrzem 22 st a prądu konsumuje tyle samo, co grzejąc powietrze do 35 st. Wentylator jednostki zewn. też w tym trybie podtrzymania temperatury działa na wysokich obrotach.
@@kamilstepniak949 Dziwne. Nie mam jeszcze zamontowanych klimatyzatorów ale myślałem że w trybie podtrzymania jednostka zewnętrzna nie pracuje.
@@pawelszalginiewicz6706 Zadzwoniłem do działu technicznego gree, twierdzą, że to nie jest normalne zachowanie, zgłosiłem więc awarię, zobaczymy.
Hej do wczoraj miałem 359kwh wg mnie to dużo ale powiem szczerze chciałem coś sprawdzić więc prestige(jadalnia) ustawiony był od początku listopada na 23 stopnie przez co chodził non stop( przez to w jadalni było za ciepło koło 24,5 i ogólnie za cieplo) Salon kompletnie się nie załączał, dzieci i łazienka na taktowaniu. Od wczoraj zmieniłem prestige na 21 i jest ok temperaturowo w całym domu i zużycie spadło na dobę do około 20kwh. Co do multisplita też zauważyłem że ma jakies zawiasy i chodzi sobie dłużej niż powinien dmuchając chlodniejszym powietrzem np 25 stopni. Natomiast prestige dmucha cały czas takim ciepłym ok 40stopni. Będę obserwował i czekam na info jak Gree się ustosunkuje do reklamacji i jak się rozwinie Twoją sytuacja. Daj znać Pozdrawiam
Jak ogrzewasz łazienkę, kuchnię i ubikacje??
Łazienka jest ogrzewana klimą, kuchnia jest otwarta połączona z łazienką i jadalnia więc jest ciepło. Ubikacja to łazienka. Pozdrawiam
No i da się konkretne w odróżnieniu od wspomnianego w filmie "innego youtubera". Pozdrawiam.
Mieszkasz koło Pińczowa?... Też tak będę ogrzewał :)
Hej Pińczów Małopolskie? Śląsk:).
@@Robbertoe1 Pod Pińczowem w Świętokrzyskim jest taka sama miejscowość jak Twoja, krajobraz też podobny :)
470 zł to jest tanio!
Sprzątasz w domu pewnie nie ma kartongipsów to masz czyste filtry
Każde ogrzewanie wysusza powietrze 😉
Otóż to🙂
Grzeję kominkiem z DGP drewniany dom i wysuszanie to ułamek tego, co miałem kiedyś w bloku przy kaloryferach.
@@mpGrafik to fakt na blokach susza straszna...
@@mpGrafik odpowiedź jest stosunkowo prosta... brak wydajnej wentylacji... bo to nie samo ogrzewanie wysusza a wentylowanie ogrzanego pomieszczenia(domu mieszkania)
@@wielblad1344 hmmm, mało logicznie to piszesz. Wentylacja wysusza, a nie ogrzewanie? Czyli - z twojego tekstu wynika - brak lub gorsza wentylacja może mnie uchronić przed nadmiernym wysuszaniem powietrza, a jeśli będę miał wydajną wentylację, to bez nawilżacza się nie obejdzie?
Bo widzisz, w blokach, jak kaloryfery nie grzeją, to powietrze jest w normie, a jak grzeją, to jest strasznie przesuszone. A wentylacja tam tylko grawitacyjna...
Wuja jak pradu braknie to zadne ogrzewanie nie nie bedzie chodzic ani twoje ani na pelet sni na ekogroszek.wystarczy kupic agregat na takie sytuacje i tyle w temacie
Mam dwa akumulatory i przetwornice, wszystko działa przy braku prądu m. Tzn piec na węgiel.
ale problemy... brak prądu? a niby jakie wydajne nowoczesne ogrzewanie tego prądu nie potrzebuje? jedynie jakieś kozy i kaflaki bo ogrzewanie wodne od dawna już grawitacyjnie się nie robi... klimatyzacja nie ogrzewa cwu... naciągany problem... zawsze można zamontować stosunkowo tani zbiornik z pc... ale czy to się opłaca? ja grzeje pojemnościowo w taniej taryfie... różnica kosztów to myślę żywotność tego typu urządzenia... słabsza akumulacja? tu raczej chodzi o to że klimatyzacja nie lubi mostków cieplnych... bardzo ciężko powietrzem dogrzać ciężką zimną ścianę... i zazwyczaj ona zimniejsza pozostaje... gdy wyłączysz ogrzewanie szybko daje o sobie znać po prostu... gdy masz poprawnie zaizolowany dom to wcale tak szybko dom się nie wychładza... pomyśl czy tu nie chodzi o oszczędności? po co dostarczać do domu nadmiar energii? jak masz bardzo pojemne ogrzewanie i zacznie mocno świecić słońce to ta zgromadzona energia jest wprost zmarnowana! no chyba że do wieczora będziesz siedział w upale ;) co do głośności jednostki zewnętrznej to jeśli ją teraz jakkolwiek słyszysz w domu to wyraźnie będziesz ją słyszał przy mrozach... to cię niemile może zaskoczyć... co do podmuchu to hmmm warto zainstalować tak jednostki wewnętrzne aby nie wiały w ludzi... jak jest to przemyślane to nawet największe obroty nie powodują dyskomfortu... KLIMATYZACJA NIE WYSUSZA POWIETRZA W FUNKCJI GRZANIA!!!! jest to kłamstwo!!! bo niby co robi z wilgocią??? to wentylowanie ogrzewanego mieszkania/domu w zimie(przy niższej temperaturze) powoduje wysuszanie... twoje wartości świadczą o bardzo słabej wentylacji... ja bym sprawdził wentylację... no może jeszcze coś ściany dodają ale jak tak będzie przez cała zimę to na bank dom bez sprawnej wentylacji... serwis i czyszczenie filtrów no ok ale jakiego niby ogrzewania nie powinno się serwisować? tu masz niejako w gratisie dodatkowe filtrowanie powietrza... ja bym tu widział zaletę... widziałeś co dzieje się z grzejnikami których "nikt nie dotyka"? całe powietrze w domu przelatuje zimą przez ten syf... no ale komu to by przeszkadzało ;)
koszty...
sam wybór ogrzewania niczego nie zmienia względem zapotrzebowania domu na energię potrzebną do ogrzewania domu! zapłaciłeś ponad 400 zł za ogrzewanie... za 550 KWh co przy tych temperaturach uwzględniając średni cop na poziomie 4 daje ponad 2000 kWh energii cieplnej!!! to ok 20 groszy za kWh... przejdź na g12w i będziesz miał mniej niż 15 groszy... czym przy obecnych cenach taniej ogrzejesz? a jak już to o ile taniej? jakie koszty początkowe? 400 zł to dziś jedynie coś ok 300 kg ekogroszku! poczekaj na mrozy jak ci średni cop spadnie do ok 2 a zapotrzebowanie domu wzrośnie... nie zdziwię się jak koszty przekroczą tysiąc zł... ale to nie wina ogrzewania a domu... bo jeszcze raz to napiszę najtańsze ogrzewanie domu to ocieplenie ;)
Hej dzięki za jak zwykle wyczerpujący comment. Pozdrowienia
Wszystkie te minusy to na siłę.. Czy to ogrzewanie węglem czy czym innym wymaga "czasami " pomp elektrycznych "chyba że grawitacyjnie jest zrobione ale już rzadko" to takie ogrzewanie też wymaga prądu. kolejna rzecz to akumulacja cieplna no już większej głupoty nie słyszałem jak masz kaloryfery żeliwne to i przytrzymają dłużej ale i znacznie więcej energii trzeba by je zagrzać. A kaloryfer grzeje w miejscu gdzie jest a klima wszystko do okoła. Kolejna rzecz to hałas ,no bez przesady , jak chcesz kompletną ciszę i bezobsługowe to maty grzewcze sobie załóż. Grzanie wody Klimą w zasadzie żaden problem zakładasz wymiennik ciepła i grzejesz wodę co Ty za bzdury gadasz? Ludzie potem się naoglądają takich "marud" i klepią jak papugi to co usłyszą . Każde rozwiązanie ma plusy i minusy nie ma rzeczy idealnych . A teraz policz ile wad ma grzanie węglem ? A inne formy grzania nie wysuszają powietrza? A odnośnie napraw czy serwisów to jeśli " jesteś" osobą która sama nic nie potrafi zrobić to płać za serwis i wszystko inne. To samo tyczy się każdego innego ogrzewania . Starałem się by nie komentować ostrzej ale jak słyszę takie pier... to drobne w kieszeni się rozmieniają . Gdybyś sam zakupił i zamontował samemu wszystkie te jednostki to nie dostrzegał byś żadnych wad !!!
Dodam,że klimatyzacje też macie drogie
Witam taniej też znalazłem ale byli mało chętni do współpracy. I jak powiedziałem co chce to telefony przestali odbierać. Hehe.
Pierwszy
Ole!
Trzeci :D
Drugi haha..